Tante Els Velsen eert de doden Monument voor de martelaren van Auschwitz Beverwijk huldigde zijn doden in een monument uit vijf bange oorlogsjaren vrijdag 6 MEI 1949 1JMUIDER COURANT Ontroerende plechtigheid aande vooravond van de bevri[dingsdag ,„ae mooiste en drukste punten Op «CI!in het plantsoen gelegen van L Raadhuis Wijk en Duin vaar lit' «EX; rónd Woensdagavond on- aa« Be.Sende belangstelling de pleeli- plaats van "'""a" hur'êrii van Beverwijk hen "- "fal vtelen ln oorlogs- en bezet- Herdenkt, dto verzetslleden. slacht- ü-rtiaren, n-"1 ...„i„nnn mno.entratic- „nasare"' rfaanslagen. concentratie "'""„Tn "dwongen deportatie, jijuipcn ie een gift van de burgerij Dit monumen uui. van Beverwijk en ,in''e!£"de bekende beeldhouwer G. w ophouwen uit Franse kalksteen. Het -sehTjonge man voor met de han- J. r] .„kwvnrlon Pil WIPH Bolhuis '""ïrirt hoofd gebonden, en wiens a M doorgesneden. Het monument toerden a"h00g en in het voet- »C:!C' a, v-ooïden „Aan hen die uit ons l,,,-.,-ripn in de dood" met de jaartallen 1 de commissie van voorbereiding "Saode verzetslieden nam als eerste d» heer Th. Luypen het woord. Mei i!rCke ,™ent aldus de heer Luypen. wil- SeVoepen van gevallenen her- i"1, 1 .n welde militairen, de naar Duits- 'hn: ...,„crèen en de verzetslieden. l,jiTP„«S5®"ÏM»-'45 hut ""hm leven hebben gebracht. Spreker vast dat de beeldhouwer, de heer G. Sis «in geslaagd is de gevoelens van -£ spraifde°deken van Beverwijk, i Sosman namens het katholieke deel burgerij. De komende geslachten, ItM deken Hesman, sullen in dit beeld herinnering hebben aan de bezetting oorlogsjaren, toen men diep gebukt namens het gemeentebestuur de eerste krans, terwijl het mannenkoor „Zanglust" en het kerkkoor van de Katholieke Kerk aan de Arendsweg, beide onder leiding van de heer L. Tervoort, het „Beati Mortui" zongen, gevolgd door „Domini Salvam fae regini Nostrum". Vervolgens werd het voetstuk van het pas onthulde monument door vele instanties en verenigingen belegd met een schat van bloemen en kransen, waarbij de Bever - wijkse Harmoniekapel, waarvan de vaan dels en ti-ommels omfloerst waren, het „Wilt heden nu treden" ten gehore bracht. Nadien was er gelegenheid om langs het monument te defileren, waarvan vele hon derden gebruik maakten. Na afloop van de plechtigheid werd aan de Zeestraat de stoet gevormd welke in stille gang naar „Duinrust" trok, waar aan de daar begraven oorlogsdoden een posthu- me hulde betoond werd. Velser pont krijgt volgend jaar versterking Naar de A.N.W.B. mededeelt, zullen waarschijnlijk het volgend jaar twee Moer dijkponten bij Velsen in gebruik worden genomen. De verkeerssituatie by de ponten zal daardoor aanzienlijk worden verbeterd. OUDGEDIENDE SLAAGDE VOOR DIPLOMA SCHIPPER. Na een vaartijd van 50 jaar, waarvan 38 jaar als schipper op zeil-, stoom- en motor vissersvaartuig en de laatste tijd op de log ger „Gorredijk", slaagde de vorige week in den Haag voor diploma schipper de heer B. van Duyn in IJmuiden, na te zijn op geleid door de heer J. van Haga uit Drie huis. UITSLAGEN B. C. KLAVER TWEE De uitslagen van de Dinsdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg gespeelde wed strijd van de bridgeclub „Klaver Twee" luid den: Noord-Zuid: 1. dames HamelPlooi 66% m.p.; 2. heer en mevrouw Vollaerts 64 m.p.; 3. heren v. d. GeerEekhout 62% m.p.. 4. heren WorstWegman 58 m.p.; 5. heer en mevrouw Brouwer 57 m.p.; 6. dames Schaafsma—Groen 52 m.p. Oost-West: heren HaverLuttik 79 m.p.; 2. heren Ooster houtAalbersberg 68 m.p.; 3. heer en mevr. van Aalst 66 m.p.; 4. mevrouw Slaatsheer Klesser 60 m.p.; 5. mevrouw Kamphuisheer Groen 44 m.p.; 6. dames HeykantsBrouwer 43 m.p. ;;,j de slavernij. Vele jongeren «jn - Ie sla» ïerter it de slavendienst in het vreemde land teruggekeerd en hebben een grote „„Ie in onze harten «chtagelaten. doch nimmer ÏÏÏebed Allen die omgekomen zijn bij het "4. of in de concentratiekampen, aldus ïïer vielen voor de vrijheid van Land -Volk Niemand had grotere liefde dan voor'hun vrienden. Deken Hosman be- notmet de woorden: „Dit monument blijft -vaardig memento voor onze stad". Namens het protestantse deel van de be- jvjQ2 sorak ds. P. H. Houmersen. Het V geslacht gaat heen, het nieuwe staat to begon ds. Houmersen zijn toespraak. 3stoorlogsgeweld grijpt allen, oud en jong. ve herinnering zien wij nog levend voor r: wij moeten echter oppassen, aldus ittker, dat wij geen krijgsgevangenen raden van het verleden, dit belet ons te AtD want wij moeten ook in de toekomst en leven voor de nieuwe generatie, ph beeld van ongebroken moed en kracht ■„•ororeekt alle boeien der herinnering. eeuwige stuwkracht Gods, zo ver- is, Houmersen, zal er zegening wor- gebracht door stad en land. De rij van sprekers werd besloten door heer P. J. Rijke, die namens het overige till der burgerij het woord voerde. De onthulling-. Nadat de heer Luypen speciaal de Bever se jeugd verzocht had het beeld in ere telden, verrichtte mevrouw de weduwe jjller-v. d. Wal de eigenlijke onthulling. i Set was een plechtig moment, waax*bij de •fcerwijkse Harmoniekapel, onder leiding tii de heer H. Lureman, het Wilhelmus S3 gehore bracht, dat door de honderden I aanwezigen staande en oiider doodse stilte ;cd aangehoord. Vervolgens vond de overdracht aan het i-zxentebestuur plaats. De heer Luypen nk de hoop uit dat het gemeentebestuur sjorgvan dit monument op zich zal ne ss, waardoor het mogelijk is het beeld in a?te v?n dagen te behouden. Als symbo- hui overdracht bood de heer Luypen aan burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. I Scholfens, een oorkonde aan. Deze oorkonde is door de heer A. F. J. r«s Gessel gecalligrafeerd op oud-Hol1 and s spier en zij is ondertekend door de leden de commissie van voorbereiding.- Vervolgens sprak mr. H. J. J. Scholtens. Het is de plicht het beeld in de toekomst liets dierbaars te bewaren, aldus de bur gmeester. De beeldhouwer heeft er het fae ingelegd wat hij geven kon. Onze ge- cithten zijn uitgegaan naar diegenen, die lies hebben gegeven voor de goede zaak g wij zullen hen nimmer vergeten. De eraeester besloot, dat dit beeld een J van liefde is en van volharding tot ftijd tot hogere idealen. Aan het einde van ii;n redevoering legde de burgemeester MARCELIS' specialiteiten KOFFIE THEE ZUIDVRUCHTEN SPECERIJEN PINDA'S PINDAKAAS Koffie, en Pindabranderij Pompstraat 14 ijmuiden-oost (Adv.) Haringkaken aan de wal v°or 1 Juni verboden %ns een verordening van het Be- voor Visserijproducten is het ftraen voor 17 Mei vissersvaartuigen Vangst te doen uitvaren. 4 2 1 Juni 1949 mag geen haring aan «al worden gekaakt. -«Jr de haringreders van hun aanvan- Js voornemen tot uitvaren op 24 Mei jen afgezien, zal op 17 Mei een ge- vloot uitvaren. De tweede i,, 5 o,p!0eg zullen op 24, respectieve- "n j Mei, zee kiezen. Het zal -/JP van de voornamelijk van het prijsver- -- meuwe maatjesharing afhan- SJ,®» ia voor welke periode, prijs- \W zullen worden gegeven, ten VeiSe faring, haringproducten Urm» rolmops' enz-) en gezouten tJ*** vorige teelt gelden nog maximumprijzen. •'ïr.«1SIE,E','VAAET UMBIDEN 4 Mei kwamen de haven van .'•^•r.,°mnen: Aldebaran van Hamburg, van Swansea. Karbo van Goole. W,Ttholm- Wickla van Manti- Gxfe ot van Goole. Hodder van Ponza naar Ostrand. Suri- -•-%CVon J^knshaven. Globe naar Wil- <-Jr v,. Stuyvesant naai* West-Indië. 'o-«otterdam. In Orde naar Rot- Wat u ook geeft op Moederdag «imo9en 9ag njet ontbreken! Een grote sortering Bloemen, Planten, Bloem stukken, schaaltjes, cactusbakjes enz. tegen zeer con currerende prijzen vindt U bij Bloemenmagazijn P. v. d. Berg KENNEMERLAAN 153 - TELEFOON 4663 (Staatsdiploma bloemen schikken en binden) Honderden maakten de stille gang naar de urnentuin Na een zondoorstoofde, zomerse lentedag hebben Velsens inwoners, voorzover zij niet door werkzaamhe den waren verhinderd, zich in de avonduren begeven naar de urnentuin van het crematorium om daar hun zwijgende, eerbiedige hulde te bren gen aan de nagedachtenis van hen die in de strijd om de vrijheid het leven lieten. Van drie punten in de gemeente uit hebben honderden de stille tocht aanvaard en zij zijn samengekomen, via de begraaf plaats Westerveld, langs de graven der geallieerden en 't gemeenschappelijk graf der razziaslachtoffers, waar de vlaggen halfstok hingen en personeel der begraaf plaats de wacht had betrokken bij het gedenkteken op het grasveld, dat daar werd opgericht „ter herinnering aan de driehonderd vier en twintig door de be zetter gefusilleerde Nederlanders, wier stoffelijk overschot in dit crematorium is verast". Zwijgend hebben zij zich onder klok gebeier geschaard rondom de vijver en er het ogenblik verbeid dat de Harmonie kapel De Eendracht de laatste tonen van Ases Tod deed verklinken. .Stilte alom, tot als symbool der bevrij ding de vlag langzaam in top werd gehe sen en de kapel „Wilt heden nu treden inzette", waarna als een jubelkreet der overwinning het volkslied klonk, het lied van Marnix van St. Aldegonde dat men node vijf jaar heeft gemist. Familieleden traden naar voren om hun bloemenhulde te brengen aan de voet van het monument' waar elke dag nieuwe kransen worden gelegd; de deelnemers aan de tocht defileerden langs de plaats der herinnering en verlieten zwijgend het terrein. De jaarlijks weerkerende plechtigheid was ten einde. Dat zij die vielen rusten in vrede, dat zij die vrij werden door dit offer nimmer vergeten! Om 10 uur hebben deputaties van offi ciële instanties en particuliere verenigingen een bloemenhulde gelegd aan de voet van het monument. Het College van Burge meester en Wethouders in gezelschap van de gemeente-secretaris heeft de dank van het Gemeentebestuur vertolkt. Zij werden gevolgd door afgevaardigden van de B. O. I. W.. de mijnenveegdïenst, het Ned. Pad- vindersgilde, Oranjeverenigingen, de Voet balver. Stormvogels, de Gymnastiekver. Olympia en vele anderen. Statig wapper den de vlaggen in de bitterkoude wind en aan de voet van het monument werd de erewacht betrokken door manschappen van de marine, het landleger en de oud-ille galiteit. Zeer velen hebben deze kransleggmg bij gewoond en daarmede te kennen gegeven, dat de gebrachte offers niet worden ver geten. Velsens schooljeugd heeft gistermorgen een eerbiedige hulde gebracht aan de ge vallen strijders van het verzet en daar mede uiting gegeven aan de diepe gevoe lens van dankbaarheid, die zij voor de beste zonen van ons volk voelen. In een lange stoet vertrokken de kinderen van het Tiberiusplein af naar het monument aan de Zeeweg, waar zij werden toegespro ken door de heer C. Spoor. De heer Spoor merkte op, dat de vijfde Mei niet alleen een dag van grote vreug de was, maar tevens de dag waarop wij in diepe eerbied hen herdachten, die het hoogste offer voor de vrijheid hebben ge bracht. „Hun dood was ons leven" aldus de heer Spoor. Zij hebben bewezen dat het een grote vreugde kan zijn te strijden voor de mede mens. Vooruitzien is goed en nodig, maar een blik achter uit is noodzakelijk voor een juiste koersbepaling. Velen beseffen niet, dat wij moeten vechten voor de vrede, zo vervolgde spreker. De kracht hiertoe moe ten wij putten uit de offers van hen, die wij heden herdenken. Hierna legde de deputatie der scholen een bloemenhulde aan de voet van het monument. De gehele dag zullen een soldaat, een matroos en een oud-verzetsstrijder er de erewacht houden. Sobere dodenherdenking bij de Papierfabriek Evenals de vorige jaren vond ook nu Woensdagmiddag, de vooravond van de Nationale Bevrijdingsdag, bij de Papier fabriek Van Gelder Zonen de herdenking plaats van de gevallen personeelsleden in de jaren 1940-1945. Opmerkelijk was ook nu de grote be langstelling van personeelsleden, die maar even uit het bedrijf konden worden ge mist en zich na het fabriekssignaal ver zamelden bij de bronzen gedenkplaat aan de muur van het gebouw „Papier machine 18" met het opschrift ,,'t Personeel ge denkt 19401945" en vermeldende de na men van 18 kameraden, die niet terug keerden. Namens de directie der fabriek en de bedrijfsunie opende ir. T. f. Hubrecht de plechtigheid der herdenking met het uit spreken van een rede. „Terugblikkende naar die donkere pe riode gaat men beseffen, wat deze heeft kunnen leren. Die tijd bracht ons een ge voel van saamhorigheid en eensgezindheid en daaruit putten wij thans de kracht om onze doden te gedenken, leden van onze fabrieksgemeenschap Om dit te bewaren moet worden gewerkt, wat betekent een inspannen voor het ideaal". Na deze toespraak speelde de Harmonie kapel „De Eendracht" onder aandachtige stilte „Ases Tod" uit de Peer Gynt-suite, gevolgd door een stille minuut van her denken en overpeinzen. Voorafgegaan door de bloemlegging van 18 meisjes, symbolisch voor ieder der ge vallenen, en van de aanwezige familie leden trokken de honderden personeels leden onder de droeve tonen van Chopin's Treurmars in défilé langs het monument, waarmede de sobere plechtigheid eindigde. DE „PLAATYVELLERIJ" HERDACHT HAAR DODEN De vooravond van de Bevrijdingsdag is ook voor directie en personeel van de N.V. „De Plaatwellerij" aanleiding, geworden de leden van het personeel, die tijdens de be zetting in Duitsland het leven hebben ver loren, te herdenken. De gedenksteen, die vorig jaar in de gevel van de nieuwe fabriekshal een plaats vond en de namen vermeldt van de slachtoffers, was juist dezer dagen overgebracht naar het kantoorgebouw en daar ingemetseld. Het gehele personeel had zich hier Woens dagmiddag verzameld teneinde de krans- legging bij het gedenkteken bij te wonen, gevolgd door een stil herdenken gedurende twee minuten. Semi-permanente school aan de Stephensonstraat Naar wij vernemen heeft de landelijke overheid haar goedkeuring gehecht aan de bouw van een zeven-klassige semi-perma nente school aan de „groene straat" bij de Stephensonstraat onder auspiciën van het bestuur der Insingerschool voor bijzonder onderwijs. RIJKSPOSTSPAARBANK IJMUIDEN. Bij de Rijkspostspaarbank te IJmuiden werd in de maand April ingelegd: 58.833,31 en terugbetaald: 76.226,95. Velsen-Noord Nieuwe C.A.O. in de papier industrie Voorstellsn geacht onaanvaardbaar Reeds enige tijd zijn besprekingen ge voerd over een collectieve arbeidsovereen komst tussen de vertegenwoordigers van de Nederlandse papierindustrie en de hoofdbesturen der samenwerkende vakor ganisaties, de Ned. Vereniging van Fa brieksarbeiders, de R.K. Bond van Fa brieksarbeiders St. Willibrordus en de Bond van Chr. Fabrieksarbeiders. Deze besprekingen waren thans zover gevorderd, dat de leden van de bedrijfs unie voor fabriekmatige bedrijven, afdeling Velsen-Beverwijk, zich in twee vergade ringen, welke Dinsdagavond en Woensdag morgen in gebouw „Concordia" werdent gehouden, over de voorstellen voor een eventuele C.A.O. konden uitspreken. In deze vergaderingen is komen vast te staan, dat men overtuigd is van het grote belang van een dergelijke C.A.O., én voor de arbeiders én voor de Nederlandse pa pierindustrie in het algemeen en dat deze er ook komen moet. Zoals de voorstellen echter thans luiden, was het voor de arbei ders onmogelijk deze te aanvaarden. Op 20 Mei zal wederom een conferentie plaats vinden tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse papierindustrie en de hoofdbesturen van de samenwerkende or ganisaties. Belangrijk jaar van „Velsen-Noord Vooruit" Er is veel bereikt De Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend orgaan van de Buurt verenigingen „Schulpen", Da Costa", „Wa tervliet" en „Wijkeroog", die alle nog steeds zeer actief zijn, heeft in het tweede jaar van haar bestaan opnieuw belangrijk werk gedaan. De heer J. W. L. Scherpenhuizen, voor zitter-secretaris, wijst in zijn jaaroverzicht op de verschillende successen, die zijn be reikt en die een stap verder betekenen op de weg om Velsen-Noord te maken tot een beter woonoord. 5 "Ni Het hoekje van Vrijdag, 6 Mei 1949. Beste kinderen Jullie zult het wel vreemd vinden ons hoekje in de krant van Vrijdag te vinden, maar omdat het gisteren zo'n feestelijke dag was en er daarom geen krant ver scheen, heb ik gelukkig een plaatsje in de IJmuider Courant van vandaag gekregen. Stel je voor dat we eens een week hadden moeten overslaan! Nee hoor, ik vind het veel te prettig om elke week met jullie te kunnen babbelen. En nu dan maar gauw naar de briefjes, want er is heel wat te ver tellen deze keer. Allereerst komt een nieuwelingetje aan de beurt, die mij al twee brieven geschre ven heeft omdat ze bang was, dat ik haar eei-ste brief niet gevonden had. Nu GEN TIAAN, want zo moet je heten omdat dc andere schuilnaam die je noemde er al was, je eerste briefje was net te laat, dus daar om komt het antwoord nu pas. Ja, het is niet altijd leuk om in de vacantie jarig te zijn, maar het heeft toch ook zijn goede kant, want je hebt altijd een heerlijke vrije dag. Heb je nog meegedaan aan de feesten op Koninginnedag in Santpoort of ben je alleen toeschouwster geweest? ZEESTER is erg blij met zijn boek. Heb je het al helemaal uitgelezen? Het is, ge loof ik, wel spannend, hè? Wat de post zegels betreft, kan ik je aan twee stuks helpen, die je zo gauw mogelijk toe gestuurd krijgt. Die éne zegel van Koningin Wilhelmina met Ned. Indië, 10 ets. erop, heb ik vernietigd, want hij was beschadigd en dus waardeloos. De anderen waren goed. Heb je een prettige Koninginnedag gehad? ROZEKNOPJE heeft haar vacantie goed besteed, dat kan ik uit haar brief wel mer ken. Leuk, zo'n fietstochtje, zeg! Alleen jammer, dat die band spelbreker werd, maar gelukkig duurde het oponthoud niet zo lang. Nee, aan zegels voor Curacao kan ik je op het ogenblik niet helpen, maar vertel me maar eens welke waarden je nog moet hebben, dan zet ik dat bij de ge- gevraagde zegels en misschien kom je dan in het bezit ervan. BLONDJE komt me met dreigementen aan boord! Oef, dat ziet er gevaarlijk uit, meisje. Maar ik ben toch niet bang, hoor! Je ziet dat je naam op tijd in ons hoekje verschijnt, als jij je briefje (en dan een net briefje) maar tijdig post. Dus je hoeft me niet te verlaten. Ik ben maar blij, dat het zo goed afgelopen is, met ons. HOEPELTJE komt nog eens over haar briefje van veertien dagen geleden klagen, omdat er geen antwoord op gekomen was. Ja meisje, maar als jullie je briefjes zo slordig zonder envelop in de bus stoppen, kan het best, dat ze voor een vodje papier aangezien worden en zo maar in de prul lenmand verdwijnen. Een beetje meer zorg aan je schrijverij besteden, hoor! Dag KRULLEKOPJE! Van jou kwam alleen een groetje dus krijg je ook een groet terug. Lees je het briefje van Hoepeltje eens door, want dat slaat ook op jou! Een nieuwelingetje is weer eens KIEZEL STEENTJE, die natuurlijk welkom is in ons midden. Je mag je schuilnaam houden, want zo'n klein gevalletje ontbrak ons nog juist. Fijn, dat je elke morgen met de schoolbus meerijden kunt, want zo'n eind lopen naar school valt vast niet mee. Ik geloof dat jij wel erg veel van je kleine broertje houdt. Mag je wel eens met hem rijden in de wagen? Vertel je mjj de vol gende keer ook eens wanneer je jarig bent? KIEKEBOE was erg in haar sas met de mooie cadeautjes, die ze voor haar verjaar dag gekregen heeft. Je bent dan ook wel verwend, zeg. Prettig, dat je rapport er zo goed uitzag en ook heerlijk dat Vader net voor je verjaardag thuis was. Dat was dus dubbel feest! Heb je nog meegedaan met de spelletjes op Koninginnedag? Dan is hier nog ZANDKLOKJE. die mij toch maar de lente-tekening toestuurt, al is het te laat. Nu, hij ziet er reuze-leuk uit, meisje, je had beslist wel kans gemaakt op een prijs. Voortaan wat eerder insturen, r Première van een Poolse film PRIKKELDRAAD. Modder. Vuile barak ken. Treinen, die in de nacht aanrollen met steeds weer verse vrachten mensen materiaal, dat uitgeplunderd en beroofd, op weerzinwekkende wijze geregistreerd en gekoejeneerd en tenslotte aan dood en ver derf overgegeven wordt. En op de achter grond roken dag en nacht, jaren lang, als een nimmer aflatende dreiging de schoor stenen van het crematorium. Dat is de voor het menselijk verstand bijna niet te vatten afgrijselijke werkelijk heid van het Duitse concentratiekamp bij - 1 v het Poolse stadje Auschwitz. 1 1 1 Millioenen mensen werden p 1 Irn hier om geen andere reden AAAA j dan om hun geloof en hun afkomst als beesten afge maakt; enkele duizenden overlevenden werden voor altoos naar lichaam en geest onherstelbaar geschonden. Nu, enkele dagen na de vierde her denking van de overwinning van hen, die voor het recht en de menselijkheid streden op de duistere machten die Europa vijf jaren lang tyranniseerden, zijn de gruwelen toen bedreven en sindsdien, zelfs uit een begrijpelijke reactie der getergde slacht offers, nimmer benaderd, laat staan ge ëvenaard reeds zover in onze herinnering teruggedrongen, dat de vertoning van de door twee Poolse vrouwen, die Auschwitz overleefden, vervaardigde film „De laatste étappe" ons met een schok terugbrengt in de sfeer van het meedogenloze régime, waaraan wij ternauwernood zijn ontsnapt. „De laatste étappe" neemt in de reeks films over de oorlog een bijzondere plaats in, omdat het hier een speelfilm betreft, waarin het „verhaal" zo'n bescheiden plaats inneemt en de feiten zodanig overheersen, dat hier van een gespeelde documentaire kan worden gesproken. De rolprent werd in Auschwitz zelf door Wanda Jakubowska geregisseerd naar een draaiboek dat door haar tezamen met Gerda Schneider .werd geschreven. Door alle romantiserende ele menten als overbodig en schadelijk voor de authenticiteit van het werk te vermijden en te voorkomen dat de aandacht van de toe schouwer versnipperd werd over de ontel bare schrijnende détails, die het leven in de concentratiekampen rijk is, werd een film verkregen, die niet alleen als getuigenis van een tijdperk van verwording en verschrik king, maar ook cinematografisch als een meesterwerk kan worden beschouwd, het geen tot uitdrukking is gebracht in de toe kenning van de grote internationale prijs op het festival te Marianske-Lazore en het beschermheerschap, dat de culturele orga nisatie der Verenigde Volken voor de ver toning op zich nam. Om de veelheid der verschijnselen te or denen en een gemeenschappelijke basis te geven, hebben mevrouw Jakubowska en mevrouw Schneider de ziekenbarak als centrale plaats van handeling gekozen: een goede greep, omdat het „revier" in alle kampen het punt was, waar het individu niet geheel in de collectiviteit ten onder ging, waar de verzetsbeweging haar con tacten had en waar het licht der humani teit nog flauwtjes blijft schijnen, omdat daar tenminste de gevangenen nog niet eikaars beulen worden. Door het feit, dat men zich voor het lot van enkele, overigens ruw getypeerde (maar in de Duitse kampen bleef er van de persoonlijkheid van de mens ook niet veel over) figuren blijft interesseren, wordt het gevaar van een afschuwelijke eentonig heid ontgaan. Wanneer een prijs voor de „men selijkste film" ingesteld zou worden, dan zou „De laatste étappe" tezamen met „De laatste kans" en „Achter de wolken" zeker voor een bekroning in aanmerking komen. De Nederlandse commentaar, door Nel Knoop prachtig gesproken, staat op het niveau van het origineel. De importrice, Actueelfilm N.V., waarvan de heer A. Ben- no uit Haarlem directeur is, komt lof toe voor het risico, dat zij door het uitbrengen van „De laatste étappe" heeft durven ne men. Er zijn er immers velen, te velen, die maar liever willen vergeten, dat vier jaar geleden de rook uit de schoorstenen des doods nog opsteeg. J. H. B. hoor. Natuurlijk is je broertje welkom, maar hij moet zich zelf even per brief aan melden, dan kan ik meteen een antwoord in de krant zetten. GEORGE FORMBY begint zijn brief met een luid „Hoera!", omdat hij weer een prijs heeft gewonnen. Heb je prettige dagen ge had bij Oma? In de volgende bi'ief hoor ik daar zeker wel wat van, hè? Tot slot is hier HORTENSIA, die ook erg blij is met haar tweede prijs. Je krijgt je boek zo gauw mogelijk toegezonden, hoor. Prettig, dat je meteen even je adresveran dering schrijft, dan gaat het boek ten minste meteen naar zijn goede bestemming. Ik kan me voorstellen, dat voor je broertje het lezen op school nog spelen is, maar hij zal over een paar jaar wel anders gaan denken en ook erg naar de vacanties uit zien, denk je ook niet? Ziezo, ons rijtje is weer af. Tot volgende week jongelui! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: MICKEY MOUSE, die gisteren jarig was en AVONDSTER, die Zondag het belangrijkste persoontje in huis wordt. Nog vele jaren, hoor nicht en neef! De bloedhonden van de Duitse kampens de collaborerende Kapo en de cipier. Het nieuwe maandraadsel O Dit keer is onze Mei-wedstrijd eens O een echt x-aadsel. Jullie hebben na- melijk niet veel te doen, alleen mag je pxe op een keurig blaadje papier vertellen hoe veel nichten en neven tante Els op 5 Mei in haar boekje heeft staan. Degene die het dichtst bij het juiste aantal komt of het precies geraden heeft krijgt een boek. Zijn er meer, die een goed of een bijna goed antwoord raden, dan wordt er natuurlijk geloot. Er is deze keer maar één mooi boek beschikbaar, dus ik ben nieuwsgierig wie het wint. Jullie kunnen allemaal meedoen, O want er is geen nicht of neef, die niet O X'aden kan. Succes ermee, hoor! ONZE POSTZEGELBEURS. Misschien hebben jullie wel eens gehoord van de Wereld-post Unie. die in 1874 ge sticht werd, met het doel om de regle menten van de Post over de gehele wereld gelijk vast te stellen en om te zorgen, dat de kosten en de geldelijke voordelen gelijk over alle landen verdeeld werden. Je be grijpt natuurlijk, dat die Wereld-Post-Unie ontzaglijk veel en goed werk gedaan heeft. Zij heeft er onder meer voor gezorgd dat als wij hier een brief aan iemand in Zuid- Afrika sturen en daar bijvoorbeeld 1,25 aan postzegels op moeten plakken, dat be drag niet alleexx ten goede komt aan de posterijen in ons land als vergoeding voor de verzending, maar dat ook Zuid-AXrika een deel van dat geld krijgt omdat daar ook de brief verder getransporteerd moet worden. Zo ontstaat er natuurlijk een goede samenwerking tussen de landen onderling, waardoor de brieven geen vertraging ondervinden. Vroeger kon bijvoorbeeld een brief van Berlijn naar Rome op vier manie ren worden gefrankeerd van postzegels voox-zien): 48 pfennig (over land via Triest in Italië), 68 pfennig (over land via Zwit serland), 85 pfennig (over land via Frank rijk), 85 pfennig (met een Franse Pakket boot via Genua). Zulke rare dingen zijn nu dank zij die Wereld-Post-Unie niet meer mogelijk. Dit jaar bestaat de Unie 75 jaar en omdat ze in Bern gevestigd is, gaat Zwitserland prachtige gelegenheids-zegels uitgeven. Ook de Nederlandse Posterijen hebben al plan nen voor een dergelijke uitgifte. Dus als jullie nu zo'n zegel zien, met Union Postale Universelle Wereld-Post-Unie) of U.P.V. 18741949 erop, hetzij van Zwit serland, hetzij straks van ons land, dan hoef je niet te vragen, maar dan wéét je meteen, waarom ze er zijn. Aangeboden NEDERLAND: Jubileumzegel 1948: Ko- ninginnekop 1899/1923. 7% cent. olijf- groen; Willem van Oranje, 1933. 6 ct., lila; voor het kind, 1948, 10 ct., rood; voor het kind, 1947, 10 ct„ wijn rood; voor het kind 1948, 2 ct., groen. Koningin Wilhelmina, 1924—'26, 5 ct., groen; Koningin Wilhelmina, 1926'31, 10 ct., violet (watermerk „cirkeltjes"); en ct., violet (zonder watermerk); Zeehelden-serie, 10 ct. groen: Jamboree 1937, IV2 ct-. grijs-groen; Willibrordus 1939, 5 c. groen; Herrijzend Nederland 1945, 71/2 cent oranje. NED. INDIë: Koningin Wilhelmina (oor logstijd). 10 ct., bruin; Koningin Wil helmina 1937, 10 ct., oranjerood BELGIë: Koning Albert. 192, 10 ct., rood; Herinneringszegel Pool-tocht A. de Ger- loche 1897-1947, 1 fr. 95, karmyn. Landbouwzegel 1949, 1 fr. 75, rood. ENGELAND: Olympische Spelen, 1948, 3d., paars en 2J/2 d- blauw. Koning Eduard 1948, V2 d, groen, 1 d. rood en 2\'2 d. blauw. HONGARIJE: St. Stephanus, 20 filler, rood; Heilige kroon, 4 filler, bruin. FRANKRIJK: Palais du Luxembourg. 10 fr. blauw: Zaaister 1925-1926, 15 fr., lilabruin en 1926, 50 c., rood. CANADA: Koning George VI met pet, 1 ct., groen, 5 ct., blauw. Landschap, 10 ct., groen. U.S.A.: Washington, 2 ct., rood. ZWEDEN: Koning Gustav, 10 öre, lila. HONGKONG: Koning George, 5 ct., groen. PORTUGAL: zeilschip, paars 20 esc cn zeilschip. ZUID-AFRIKA: zeilschip, 1 d., zwart-rood. ZWITSERLAND: 2 ex. Helvetia, kasteel Chillon a. meer, 1936, 10 cent, bruin. DUITSLAND: Hindenburg 1934, 12 pf., karmijn. Keulse Dom, 1948, 10 pf., groen. ITALIë: Victor Emanuel, 1929, 1.25 Lire, blauw. CHINA: Chin, jonk, 1 ct., geel-bruin. Gevraagd NEDERLAND: Kinderzegels 1948 (2 ct., groen en 10 ct. rood NIET); Prinsesjes serie (1% ct grijs en 71^ ct. rood NIET). Zomerserie 1947. Koningin. 1940 22^4 ct., olijfgroen. NEDERLANDS-INDIë: Koningin, 1937, 3 ct, bruin; type Hartz, 1948, 15 ct., oranje; type Hartz, 1948, 40 ct., licht groen. RUSLAND: Wie heeft er Russische ruil- zegels?

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7