Verheffing van het kleuter-onderwijs als gevolg van een raadsbesluit Overkoepelend verenigingsorgaan boekte al goede resultaten Candidaten voor Velsens nieuwe raad Pogingen om Oud-IJmuiden vrij te houd van industrie Het huis aan de baai WOENSDAG II MEI 1949 IJMUIDER COURANT VELSENS RAAD BIJEEN Nazorg voor onvolwaardigen in districtsverband Het zwaartepunt van de Velsense raadsagenda, die gisteravond onder voorzitterschap van loco-burgemeester W. F. Visser, de wethouder van Open bare Werken, werd afgehandeld, lag bij het onderdeel, dat de voorwaarden voor de subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs opnieuw vaststelde, een onderwerp waarover lang en breed gesproken is met als resultaat, dat de vertegenwoordigers der bevolking ten slotte een belangrijke wijziging ervan goedkeurden. Hierdoor wordt voor de schoolbesturen de mogelijkheid gescha pen, zich tot 1 Januari 1950 de voor waarden van de reeds eerder geaccep teerde subsidie-verordening aan te passen, zodat tussen 1 September 1947 en 1 Januari 1950 geen vei-mindering op de toe te kennen bijdrage wordt toegepast. De bijeenkomst van Dinsdag begon ech ter over een heel ander onderwerp: na enige geluidloze hamerstukken kwam de overneming van een deel der Velserender- laan in Santpoort aan de orde en de heer A. Aschoff (C.H.), die dit voorstel overi gens niets dan lof toezwaaide, zou de ver betering van het wegdek, vooral met het oog op het naderende seizoen, graag bin nenkort een feit zien worden. De Voorzitter had blijkbaar drin gender aangelegenheden in het hoofd en verschoof de verbetering naar een vage kleuteronderwijs op hoger peil te brengen, door aan de subsidie onder meer zekere bekwaamheidseisen voor het personeel te verbinden, waarvan slechts in dringende en bindende gevallen ontheffing kan wor den verleend. Geen bijval. De heer Verbeek viel zijn partijge noot hierin niet bij, onder meer niet op het punt van de tijd, waarvoor deze ontheffing zal moeten gelden. Hij formuleerde zijn wensen tenslotte in een voorstel, dat deze periode, op een jaar hield en de heer Lips, die het evenmin (maar op andere gronden) met het college eens was, drong zelfs op terugneming van het hele voorstel van B. en W. aan. Na een uitvoerige gedachten- wisseling nam het college een enigszins ge wijzigd voorstel van de heer Verbeek, namelijk om de tijdslimiet door de raad nader te doen bepalen, aan, zodat de wij ziging met deze aanvulling maar zonder stemming een feit werd. Toen de heer A. J. Eiff zich als leraar aan de Visserijschool en de dames C. M WalBart en C. Janse zich bij de Dag- huishoudschool benoemd hadden gezien, kon wethouder Visser de vergadering als gesloten verklaren. De Bevrijding bij „Onderlinge Vriendschap" De buurtvereniging „Onderlinge Vriend toekomst, ook al omdat deze lasn metter- j schap" heeft de jeugd dezer dagen, ter tijd iets anders komt te liggen. De heer G. F. Schilling (Comm.) had de namenlijst, die de raad der illegaliteit heeft ingediend, vóór een aantal Velsense straten naar gevallen verzetsstrijders wordt genoemd, wel even willen inzien; de heer Visser had daar geen bezwaar tegen hoewel hij uitlegde, dat het in het onder havige geval slechts ging om één toevoe ging. De heren A. tenBroeke (C.H.) en H. J. Lips (A.R.) kregen op hun informaties over een aantal correcties, die Gedeputeer de Staten in de reeds door de raad aange nomen verordening op de „Woningstichting Velsen" nodig achtten, te horen, dat er principieel niets veranderd is. Immers, zo betoogde de loco-burgemeester, de raad zal voor elke nieuwe woning en elk te voteren crediet zijn stem moeten geven en dus is de formele machts-detachering aan de raad, die door Gedeputeerden gewenst wordt ge acht, eigenlijk overbodig. Desniettemin vonden de twee raadsleden de dam, die Gedeputeerden tegen een eventueel machts vertoon van het college hadden opgewor pen, zeer aantrekkelijk, maar na een ver dere uitwisseling der meningen kwam het gewijzigde voorstel er zonder hoofdelijke stemming toch door. Evenzo vérging het de regeling voor de bezoldiging der secre tarissen. Het plan, om de voor- en nazorg van geestelijk- en lichamelijk misdeelden in districtsverband te organiseren, zodat Velsen en Haarlem in hoge mate zullen samenwerken op dit gebied, kreeg aller sympathie. De heer Aschoff vroeg echter voor zichtigheidshalve wat er van de 0.10 per inwoner terecht zou komen, als het idee nu eens ontijdig strandde, waarop de wet houder van Onderwijs, de heer A. J. van L e u s e n (Arbeid) kon meedelen, dat succes zeer zeker wèl verwacht wordt. Landelijke uitbouw. Verder toonde hij zich erkentelijk voor de instemming, die ook uit andere fracties opsteeg en deelde de heer R. Verbeek (Arbeid) mee, dat er naar contact met de landelijke verzorgingsinstantie voor onvol waardigen wordt gezocht opdat dit zo be hartigenswaardige werk op nog breder basis kan worden voortgezet. Na een vier hoeks-gesprek over een tegemoetkoming aan een bepaald groot gezin in vervoers kosten voor het schoolbezoek, waarin de wethouder de heer J. N u y e n s (Kath.) tegenover zich vond, omdat deze de nor men wat ruimer zag dan de ambtsdrager van onderwijs, die van een „grensgeval" sprak, kwam de wijziging van de verorde ning over de voorwaarden, waarop het bij zonder kleuteronderwijs uit de gemeentekas gesteund kan worden, in bespreking. De heer N u y e n s rakelde de totale ver ordening op en ging daarmee volgens de wethouder buiten de orde overigens aan dringend op overleg met de betrokken schoolbesturen voor een definitieve ver ordening van stapel loopt en de heer C. P. J. Maas (Kath.) brak anderzijds een lans voor deze schoolbesturen, die met moeite de eindjes aan elkaar knopen. Wethouder VanLeusen zag in de door hem verdedigde verordeningswijziging een verschuiving van die moeilijkheden naar de toekomst en hij liet duidelijk uitkomen, dat de bedoeling ervan slechts is, om het j gelegenheid van de bevrijding, in het ge bouw voor Christelijke Belangen een rijk gevarieerd filmprogramma aangeboden. Enige geestige tekenfilmpjes wisten een luidruchtig enthousiasme onder de kinderen teweeg te brengen. Een tractatie besloot de feestmiddag. Internationaal gieterijcongres op 31 Aug. naar IJmuiden Zoals wij reeds eerder meldden, zal van 29 Augustus tot en met Vrijdag 2 Septem ber het internationaal gieterij-congres in Amsterdam worden gehouden. Thans is het programma van dit congres bekend ge maakt, waarvan wij de belangrijkste punten vermelden: Het wordt Maandag 29 Augustus om 10.30 uur geopend in het Indisch instituut, waarna het gezelschap naar hotel Krasna- polsky vertrekt. Des middags begint om 2 uur het eigenlijke congres in het Indisch Instituut waar een aantal lezingen wordt gehouden. Dinsdag 30 Augustus wordt aan een serie excursies gewijd, onder meer naar een gieterij in Hengelo en een gieterij in Doesburg. Die dag gaat een deel der con gressisten des middags naar het Frans Hals Museum in Haarlem met daarop aan sluitend een thee in hotel Duin en Kruid- berg te Santpoort. De Woensdag wordt be gonnen met museumbezoek en besloten met een soirée-dansante. Op 31 Augustus omstreeks 12.30 uur ver trekken de heren per boot naar IJmuiden waar de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken worden bezocht. Ook op Donderdag 1 September worden excursies georganiseerd naar Utrecht en Eindhoven en op Vrijdag 2 September gaan de congressisten een film en een dans- matinée in het Indisch Instituut bijwonen Des avonds wordt het congres besloten met een banket. HERDENKINGSBIJEENKOMSTEN MET ZANG VAN CHRISTELIJKE KOREN. In verschillende plaatsen in ons land zul len wegens het vijftigjarig bestaan van de Vrije Universiteit herdenkingsbijeenkom sten worden gehouden. Voor onze omgeving bestaat, naar wij vernemen, plan deze te doen plaats vinden in Beverwijk, Velsen-Noord, Santpoort, IJmuiden en Haarlem. Teneinde deze herdenkingsbijeenkomsten vocaal op te luisteren, heeft de heer H. Slings zich bereid verklaard met zijn Gere formeerd Evangelisatie-zangkoor „Velsen- Beverwijk" en het Christelijk Jeugdkoor „De Zangvogels" mede te werken. VELSEN-NOORD VOORUIT" Maar diverse wensen blijven nog onvervuld AR-groep komt met een dissidente lijst van twee namen Maandagmiddag vóór half één waren de zes groepen candidaten voor de raadsver kiezingen op het Velsense raadhuis inge diend. Een groep aanhangers van de A.R. partij is met een dissidente lijst gekomen onder de naam „Vrije Gereformeerde Kies vereniging", waarmee zij wil uitdrukken, het niet eens te zUn met de door ons reeds eerder gepubliceerde samenvoeging der A.R. en C.H. partij tot één candidatenlijst. De diverse eandidatenlijsten zien er als volgt uit: Vrije Geref. Kiesvereniging. 1. J. A. Zwaan; 2. K. van Veelen. C. P. N. („De Waarheid") 1. C. Scheringa, 2. G. F. Schilling, 3. Th. Kruisman, 4. R. van Eijken, 5. D. den Hol lander, 6. II. M. LagerweyBiljardt, 7. M. Bruning, 8. D. Floor, 9. R. Kamminga—Bos, 10. L. A. Visser, 11. G. E. Kuiper, 12. D. de Bruijn, 13. F. F. Allan, 14. P. H. Baas, 15. J. J. Rosier, 16. H. Deiman, 17. A. D. H. de Haas, 18. E. Ent—Verhoef,' 19. J. C. Koer. Hieruit blijkt dus, dat mevrouw A. W. ten GrotenhuisVerbeek in de nieuwe raad niet terug zal keren. Partij v. d. Vrijheid. 1. J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. 2. F. J. Stuurman, 3. M. Roos, 4. G. E. Hey- koopVan Reekum. 5. R. F. H. Rutten, 6. H. Rutgers. 7. H. F. Calkoen—Van Thienen. Hoekstra, 9. Chr. de Vries. Partij v. d. Arbeid. 1. W. F. Visser, 2. A. J. van Leusen, 3. R. Verbeek, 4. D. Verbaan, 5. M. G. Werre Anthonisse, 6. E. Luikman, 7. H. de Boer, 8. J. de Groot, 9. H. Andrea, 10. C. de Jong, 11. G. Boersma, 12. A. M. Disselköter, 13. K. H. Marks, 14. B. Ratsma, 15. J. v. d. Harst—Retz, 16. A. P. F. Bijtelaar, 17. G. Dekker, 18. J. Woltman, 19. A. Tabernal, 20. H. G. Goossens. De heer H. van Nifterick zal dus niet in de nieuwe raad zitting nemen. A.R. en C.H.U. (gecomb. lijst) 1. A. ten Broeke, 2. H. J. Lips, 3. J. Vis ser, 4. J. Chr. Aschoff, 5. M. Schouten, 6. J. G. Kolkman. 7. A. Markerink, 8. M. van Dongen,-9. A. Heinen, 10. M. Tijl. 11. W*. J. Willems, 12. T. Struikmans, 13. H. Meijer, 14. F. Wal thuis, 15. T. van Slooten, 16. K. Tijssen, 17. J. Wielinga, 18. P. Zwart, 19. J. Evendijk, 20. C. Peereboom. Katholieke Volkspartij. 1. J. Nuyens, 2. C. P. J. Maas, 3. F. J. A. Strijbosch, 4. J. van Leeuwen, 5. M. C. Kor- tekaas, 6. A. J. van Veen, 7. M. H. J. M. Tonino, 8. J. A. Andriesma, 9. P. J. A. Mo lenkamp, 10. G. N. Oorthuis, 11. Th. J. P. Roorda, 12. P. P. Smit, 13. W. J.- Gomes, 14. H. Visser. Hier ontbreekt de heer J. P. Nijssen. Het overkoepelend orgaan van de vier buurtverenigingen in „Noord", de ver eniging „Velsen-Noord Vooruit", heeft in haar thans tweejarig bestaan be langrijk werk kunnen doen om Velsen- Noord te maken tot een beter woon oord. Vooral het laatste jaar kon mede door toedoen van de vereniging nog al wat wor den bereikt. Aan ongeveer 500 kinderen werd bijvoor beeld een prachtig St. Nicolaasfeest met de opvoering van een kinderoperette aangebo den, maar een commissie die tot taak kreeg een Lunapark voor te bereiden, moest er varen dat het gemeentebestuur afwijzend tegenover dit plan staat. Een andere commissie beëindigde haar werkzaamheden om te komen tot een op- pashulp voor hen, die een avondje uit wil len. De plannen komen eerstdaags op tafel. Met de Oranjevereniging „Velsen" voerde het contact tot een uitspreken over de or ganisatie van feestelijkheden bij Oranje- dagen, die uitsluitend door „Velsen" zullen worden gearrangeerd. Met betrekking tot de gevoerde acties is ook bereikt, dat de directie der Hoogovens de onbewaakte overweg aan de Hoflaan nabij de noodwoningen zal voorzien van een automatische-electrische signaalinrich ting. Door de medewerking van „Velsen- Noord Vooruit" kon zich inmiddels ook een verloskundige vestigen, maar betreurd wordt, dat dit nog niet met een dokter het geval was, althans niet in een vaste prak tijk. Weliswaar werd de arts A. Oepts be reid gevonden een spreekuur te houden, v/at echter niet de ideale oplossing is. Ver wacht wordt, dat dokter L. J. Vreeling bij zijn terugkomst uit Indonesië zich weer in „Noord" zal willen en kunnen vestigen. De riolering aan de Beeksanghlaan kwam tot stand. Een grote wens ging in vervulling doordat mejuffrouw Reindersma zich op eigen initiatief als apothekeresse vestigde, hoewel de apotheek niet centraal is ge legen. Een maximum-snelheidsbepaling voor de gevaarlijke, Wijlcerstraatweg kwam er eveneens „door", maar de bemoeiingen tot het doen verdwijnen van de voortuinen aan de Wijlcerstraatweg nabij de spooroverweg leden schipbreuk. Dank zij de acties van V.N.V. om de nieuwbouw in het radio-distributienet op- te nemen eri het vierde uitzendstation toe te voegen, kon aan het laatste gevolg wor den gegeven, maar moest het eerste wegens materiaalschaarste nog wachten. Voorts werd aandacht besteed aan de voorgenomen afsluiting van de Dood- en Kanaalweg door de papierfabriek, wat thans nog niet is geschied en aan het ge vaar in de Corverslaan dat nu goeddeels is opgelost door de directie der papier fabriek, welke verkeersborden plaatste. Teneinde de bewoners speciaal van „Wij- keroog" te gerieven, is verzocht om de overlast van de stuivende houtschillenberg van de papierfabriek ongedaan te maken. Hoewel de directie hierop werd attent ge maakt, is hierover nog geen antwoord ont vangen. V.N.V. overweegt thans wat haal verder te doen slaat. Uit bovenstaande gegevens, ontleend aan het tweede jaai-verslag van de voorzitter secretaris, de heer J. W. L. Scherpenhuï- zen, mag ongetwijfeld worden vastgesteld, dat „Velsen-Noord Vooruit" haar plaats in het gemeenschapsleven van „Noord" ten volle waard is. „Bavo-dia vQnmiJj Om half vier wordt v-Tda9°PSl Dm -bazar ,en b Nederlands Hervormde G® Gebouw voor Chriu.i-T ®ei®te :5 IJmuiden geopend Bei *5* msche vrouwe vormen vertegenwoordig be langstelling des beaS^'f-S een schiettent, een thIS. attracties, welke er on h "f a gelden in de kas der 4*5 vloeien. De ijver v.,-, 'ac°We zijn om uit de oivolle™^ Ae#«l meling van gisteren de coLi .rag!1,<ï deze middag te laten veS»ltb'ar?„ aansporing zijn voor de iK' deze „Bavo-Dia" ie b„„:?ulIlïlWo, 5 in de letterde zta thuis' En de diaconiï allt enige financiële steun kunnen gebrr GEBORM JGMRH"^EmSIJSD Hoofdstraat 118. SantpoorT*?^ Rutte, z„ Kerkweg 3 c,..! - J- .M;ii-... den Hout Beentjes.'j Ti" IJmuiaen-Oost; M C VI0Ü1 - Pres. Krugerstraat 6.' IjZfc6^ meyer—Bank. d.. Eendracht;. n; C Noord; A. Smid—Veen MlfifSI Noord: W. van D^VoSl'3? Vif straat 33, Velsen; C. J. van ir„ V' Reus, d., Walravenstraat fi v mu*iöïC' OVERLEDEN: A.'J. echtgenoot van A. Borsf „"^Ui 2. Velsen-Noord St' *an IJMUIDENS BLOEI IN ACTIE Winkeliers vergaten hun vergadering Het bestuur van de Vereniging van Win keliers en Neringdoenden „Wijkeroog" had voor Dinsdagavond in café Sloot aan de Koningsweg haar gebruikelijke jaarverga dering uitgeschreven, waarvoor een be langrijke agenda was aangekondigd. Toen echter na lang wachten, zegge en schrijve vier bestuursleden en vier leden van deze vrij grote vereniging van hun be langstelling blijk gaven, werd het enige niet op de agenda voorkomende punt, „uit stel der vergadering", aangenomen. Agenda voor Velsen en IJ mui den WOENSDAG 11 MEI. Thalia, 8 uur: Palvu. Rex, 8 uur: „Martin Roumacnac". Raadhuis, 45 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Gebouw voor Christelijke Belangen: Bavo Dia. DONDERDAG 12 MEI. Thalia, 8 uur: „Drie mannen in de sneeuw" (Varia). Rex: Geen voorstelling. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Ook in Indonesië is het herstel van het wegennet in volle gang. Een der primaire wegen op Java wordt opnieuw geasphalteerd. „De traditie van mijn voorganger om bij de opening van de jaarlijkse ledenver gadering enige woorden over de economi sche toestand van de gemeente Velsen in het algemeen en over die van IJmuiden in het bizonder te spreken, voortzettende, moet ik constateren dat de omzetten in de Rijksvishallen over 1948, tot een bedrag van circa 20 millioen, bevredigend ge noemd mogen worden. Helaas dreigt in de nabije toekomst het spook van de te rugslag. De eerste maanden van dit jaar waren niet alleen voor het rederijbedrijf ongunstig, maar ook vbor de vishandel". Deze woorden sprak de heer M. Roos, voorzitter van de V.V.V. IJmuidens Bloei op de zeventiende jaarvergadering, die werd gehouden in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw. De heer Roos voegde hieraan toe: Het is een belang van de eerste orde voor IJmuiden, dat de regering doordrongen wordt van de moeilijkheden waarin vis serijbedrijf en vishandel verkeren. In de tweede plaats daarvan dat zij er in Duits land bij de bevoegde bezettingsautoriteiten op aandringt dat de Duitse vissersvloot niet verder wordt uitgebreid en ons geen belemmeringen in de weg worden gelegd om tot de vooroorlogse export te geraken en ten derde dat de regering geen grote partijen bevroren vis importeert voordat overleg is gepleegd met de betreffende belanghebbenden. Vervolgens nam spreker de resultaten van de wederopbouw onder de loupe en hij zeide dat, zo in dit tempo werd voort gegaan het gehele wederopbouwplan over circa 10 jaar voltooid zal zijn en de ge meente dan plaats heeft voor 75000 in woners. Onzekerheid Betreffende Oud-IJmuiden zijn de voor uitzichten nog steeds onzeker, aldus spre ker. Het bestuur van IJmuidens Bloei, zo vervolgde hij, is na serieus onderzoek door onpartijdige personen tot de conclusie ge komen, datdaar nimmer industrie geves tigd behoort te worden. Hoe meer indus trie in IJmuiden wordt gevestigd hoe beter, maar dan op terreinen die daarvoor beter geschikt zijn, aldus de heer Roos. Spreker dacht speciaal aan terreinen van het rijk en de gemeente gelegen ten Zui den van de haven. Deze terreinen zijn goed en goedkoop, volgens spreker, vergeleken bij andere aan waterwegen in het land. Hier behoeft niet geheid te worden, wat voor vele bedrijven die zich willen ves tigen zeer belangrijk is, aldus spreker. Spreker drong er op aan dat de ge-1 meente en de grote bedrijven nogmaals bij de regering trachten gedaan te krijgen, dat zeeschepen in IJmuiden mogen lossen en laden; hierdoor, aldus de heer Roos, zullen niet alleen de bestaande bedrijven economischer kunnen werken, maar het zal tevens tot gevolg hebben dat meer industrieën zich komen vestigen. Alle zei len zullen moeten worden bijgezet om IJmuiden tot verdere bloei te brengen. Met deze woorden besloot spreker zijn rede. Hierna werd in vlot tempo de agenda afgewerkt, waarbij de verschillende ver slagen werden goedgekeurd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren De Koning, Krab en Van der Kroft. Als reserves de heren Van der Meer en Heere. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de begroting ble ken posten te zijn bank op de kop van de haven V°°r 05 V-V.V.-borden Er werd bekend gemaakt da* ri paganda-actte buitengewoon mocht heten, daar het ledeLi reeds was verdubbeld iuffifj* 3 De heer Roos sprak een woord om dit aantal nog vertier al e; paganda of reclame op te Na de rondvraag werd een drietal fi vertoond: Vlaggetjesdag 1948 JuKS1 IJmuiden herleeft, da tot slot een film over Toscatnni 5 Ir. J. M. de Muinck Keizer gaat Velsen verlaten Naar ir. J. M. de Muinck Keiier Dm, dag persoonlijk aan zijn st,l naaste medewerkers in de cellij., fabrieken van Van Gelder C R' Papierfabrieken, mededeelde, ,.i 11 binnen enkele maanden dit tri* gaan verlaten. 11 De heer De Muinck Keizer, die 7 Nov.. ber 1896 te Hoogezand werd gebom kwam na voltooiing van zijn stoSz Delft op 15 Maart 1926 als wrttlïzi ingenieur naar Van Gelder's c5w bliek, waar hij 1 Januari 1944 totbeóSL ingenieur werd benoemd. Het zal ir. De Muinck Keizer ongetvrj. feld een grote voldoening zijn, dat hii A huidige werkkring na volle 23 jaren-ï' wisselen voor de functie van hoofdininè» van de Nederlandse Staalfabrieken voè. heen J. M. de Muinck Keizer (DEMKAi Elinkwijk-Utrecht, welk bedrijf door of. vader werd gesticht. Onder leiding van de heer De Muinck Keizer zijn in de Velser cellulosefabricsa grote veranderingen en verbeteringen tót stand gekomen, waarvoor hij studiereizen maakte naar Noorwegen, Zweden, Finland en Amerika. In het openbare leven maakt de heer Dt Muinck Keizer deel uit van het bestuur der Vereniging „IJmuidens Bloei" en stond voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als tweede candidaat op de lijst van de V.V.D., waarvoor hij zich inmiddels heeft teruggetrokken. Zijn politieke belangüó ling droeg bij tot het schrijven van een c:;- chure waarin hij zijn visie gaf otri» onvolmaaktheden van het huidige vei-:- zingssysteem. Verwacht wordt dat ir. De Muinck Kér omstreeks Augustus onze gemeentezaken verlaten. RAPPORT OVER DE SCHEVENKGSE HAVENS. Teneinde zich te doen voorlichten orer de vraag, of de Scheveningse havens vol doen aan de tegenwoordige eisen van visserij en welke verbeteringen nodig zon den zijn, benoemden Burgemeester en Wet houders van Den Haag bij hun besluit van 15 April 1946 een commissie onder voor zitterschap van prof. ir. J. W. Thierry, hoogleraar in de waterbouwkunde aan do Technische Hogeschool te Delft. Zaterdag 14 Mei zal deze commissie haar eerste verslag aan het college van Burge meester en Wethouders aanbieden. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnen 10 Mei: IJM 25 Flamingo, rederij Marezaten, met vis, vertrokken 28 April. Vertrokken 10 Mei: IJM 94 Zwarte Zeï IJM 8 En Avant: IJM 38 Gerberdina JohéfflK IJM 99 Batavia: IJM 129 Shamrock; R015 Antje. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Het was op dat ogenblik, dat het lot, dat me tot dusverre die avond zo gunstig gezind was geweest, me in de steek liet. Een windvlaag, die door een open raam ergens achter me naar binnenkwam, veroorzaakte via de deuropening, daar doorheen ik stond te gluren, opeens een hevige tocht in het andere vertrek. Fellowes, die naar de vrouw tegenover hem toegekeerd stónd, draaide zich om en keek regelrecht in mijn richting. Maar ik was te snel voor hem. Met een vlugge behendige beweging trok ik de deur dicht en in een seconde was ik de kamer uit en op het portaal. Gelukkig was de man, die ik in het sousterrain had gehoord, nergens te bekennen. Ik strom pelde de trap af en door de dikke loper was geen geluid te horen. Ik wachtte en kele seconden om er zeker van te zijn, dat er boven geen alarm was geslagen. Daarna begon ik te overleggen, hoe ik uit het huis moest komen. Ik hoorde in het sousterrain de radio schetteren. Het zou te riskant zijn om daar zo maar de voordeur uit te wan delen. En als ik door een raam zou klim men, zou ik kans hebben in handen van een politie-agent te vallen. Het leek mij daarom het beste de achterdeur te pro beren. Ik liep op mijn tenen door de typekamer op de bej^ne grond en kwam bij een deur, die met een sleutel aan de binnenkant af gesloten was. Ik opende deze deur en sloot haar achter me af, terwijl ik in een soort tuin stond. De kamer, waaruit ik was ge komen, was volkomen donker, zodat ik aan kon nemen, dat niemand me gezien had. Ik sloop in het beschuttende duister van een portiek om mijn volgende daad te overleggen. De tuin was ongeveer een meter of acht lang en omgeven door een gave bakstenen muur. Dit verbaasde me enigszins, omdat een groot gedeelte van het plein, waaraan het huis stond, gebom bardeerd was. In het maanlicht kon ik een poortje onderscheiden aan het achtereinde van de tuin. Dit was gesloten. Ongeveer in het midden van de tuin bevond zich een ruw opgetrokken schuurtje, zoals tuinlui gebruiken om er hun gereedschappen in op te bergen. Er rammelde opeens iemand aan de deur van het vertrek achter me. Daarna ging het ongeduldige rammelen over in bonken. Ik trok me haastig terug in de schaduw van het portiek en ik was blij, dat ik dat gedaan had, want enige seconden later kwam een man te voorschijn uit 't schuur tje, hij wreef zich in zijn ogen. Toen de deur geopend werd en het licht uit het vertrek naar buiten stroomde, verlichtte dit het gezicht van de vermiste jachtopzie ner, Henry Job. Ik weet zeker dat ik een uitroep van verrassing geslaakt moet hebben, doch het geluid hiervan ging verloren door het ge raas van de man, die aan de deur had ge rammeld en die woedend zei: Wat heeft dat in hemelsnaam te be duiden, dat jij naar binnen sluipt en daarna als je terug gaat, de deur' aan de buiten kant achter je op slot doet! De stem van de man, die antwoordde, was niet die van een beschaafd iemand, maar had wel een zekere autoriteit. Ik kon merken, dat deze man zich tot grote woede aan het opwerken was. Ik sliep in de schuur, zei Job. En als ik niet zo licht sliep, zou ik dat gebonk van jou op die deur nooit gehoord hebben. Als je er nog lang mee door was gegaan, dan was de politie er vast en zeker op af ge komen, dat zweer ik je. De eerste spreker kwam het huis. uit en bekeek de deur. Hoewel hij slechts 1.60 meter lang was, was hij geweldig breed en scheen zijn gespierde lichaam uit zijn over hemd te barsten. Hij droeg geen jas, zijn gezicht was rimpelig en zijn hoofd volko men kaal. Job's antwoord scheen de kale man enigszins tot bedaren te brengen. Als jij het dan niet gedaan hebt, vroeg hij, wie heeft het dan wel gedaan! Wan neer heb je de baas het laatst gezien? Die lange vent heeft een paar uur geleden even met me gesproken, zei Job. Maar is hij de baas? Ik vind dit de ge heimzinnigste beweging, waar ik nog ooit in heb gezeten. Buiten op het land geeft de één bevelen, hier in de stad krijg ik beve len van een ander, maar is er ook nog iemand aan de top, die hen weer orders geeft? Als jij daar het antwoord op weet, dan weet je meer dan ik, antwoordde de kale man. Alles wat ik weet, is dat ik hier een oogje op het huis moet houden om te zorgen, dat er geen verkeerde elementen hier komen spionneren. Maar iedereen kan toch dergelijk werk doen, protesteerde Job. Zou jij niet beter elders te gebruiken zijn? Dat vond ik in het begin ook. Maar de knaap, die hier vóór mij was, was net iets te nieuwsgierig naar wat hier voor viel. Waarschijnlijk was hij door de politie hierheen gestuurd. Daarom moeten ze nu een vent hebben op wie ze aan kunnen, zoals ik ben. Wat is er met die vent vóór jou ge beurd? Opgeruimd? Praat geen onzin, zei de man met het kale hoofd op verachtelijke toon. Dan had den we de politie toch zo hier gehad. Nee, de baas heeft hem gezegd, dat een van van onze mensen, die vroeger hier opzich ter was geweest, uit dienst terug kwam, zodat die zijn baantje terug moest hebben. Dat was ik dan. Alleen kwam ik niet uit dienst terug, maar uit de gevangenis! Die vent vóór jou, heeft die veel ont dekt? Nee, niet veel. Dit huis is niet het hoofdkwartier. Ik weet niet eens, waar dat wel is. De mensen, die het werk doen, ont moeten elkaar iedere avond op verschil lende plaatsen. Zozo, zei Job en er klonk iets van verwondering in zijn stem. Vandaar dat niemand tot dusverre te weten is gekomen, wat er precies gebeurt. Er moet wel een wonder geschieden, willen die politiekerels daar achter komen! Het zal ook een wonder zijn, als je mij niet in moeilijkheden brengt door me hier zolang aan de praat te houden, brom de de kale man. Ga terug naar de schuur en houd je mond dicht. Ze kunnen nu ieder ogenblik naar buiten komen. De kale man liep het huis weer binnen en nam de sleutel met zich mee. Een paar minuten later was Job ook in zijn schuur tje verdwenen en stond ik weer alleen. Iedere kans om Judith nog te ontmoeten was volkomen verkeken. Mijn enige hoop om te weten te komen, wat ze me. te vertellen had, lag nu in de mogelijkheid, haar misschien op te kunnen vangen op haar terugtocht naar het Huis aan de Baai. Maar voordat ik verdere plannen kon maken, moest ik eerst uit deze achtertuin zien weg te komen. En hoe ik dat zou kunnen bereiken, was me nog niet duidelijk. Ik dacht er niet over om weer het huis te betreden, ook al zou ik het slot van de afgesloten deur misschien wel kun nen forceren. De nachtwaker leek me ech ter een zeer onaangename kerel om in moeilijkheden mee te komen. Als ik over de muur probeerde te klimmen, zou ik misschien de aandacht van Job in het schuurtje trekken. En als ik de tuin door liep om het achterdeurtje te proberen, dan zou ik waarschijnlijk van het huis uit ge zien wórden. Het enige wat ik doen kon, was wachten om te zien, welke mogelijk heden het lot me zou bieden. Ik voelde, dat het geluk die avond met me was. Ik had dolgraag een sigaret gerookt, maar ik durfde het niet te riskeren. Ik hield me in de schaduw en probeerde de kilheid van de herfstavond te vergeten. Het sloeg tien en vervolgens 11 uur. Ik was langzamerhand in een ietwat wanho pige stemming geraakt. Mijn ledematen deden pijn van de kou. Ik stond op het punt om toch maar de tuin door te sluipen en te trachten het tuinpoortje open te krij gen, toen ik stemmen hoorde. Snel dook ik terug in mijn schuilhoek. Uit het huis kwam Edith Simpkins te voorschijn, gevolgd door de lijkbleke Fel lowes. Job kroop uit het schuurtje om hen te begroeten, maar werd het huis in ge stuurd met het bevel van de bureauczef om over een minuut of tien terug te kornea Je zult goed op je zelf passen. de vrouw, zodra ze alleen waren. Doe ik dat niet altijd? Ja, (maar toch heb ik zo nu en da angst. Niet omdat we grote risico's nemen, dat hebben we altijd gedaan. Het is geloor ik, omdat we binnen zo korte tijd er^hele maal vandoor zullen gaan en we tot dus- vere. zo bijzonder gelukkig zijn gewee Geloof je niet, dat we het er nu wel bi] zouden kunnen laten, ook al hebben we nog niet alles gekregen, wat we neD W1— M'n beste Edith, begin je last van je zenuwen te krijgen, sp Fellowes. Ik had nooit gedacht, dat jgiae* zelfde nerveuze verschijnselen zou v nen als James. - Mijn broer mag stom zijn, maar hij |I1 UiUCl Iliafe heeft andere kwaliteiten, merrie vrouw op. T,m„ Dat is waar. gaf Fellowes toe. is onbetaalbaar geweest als dekman klinkt ongelooflijk, maar hij heet iets ontdekt. We zijn nu gelukkig bij het eind. Het laatste bedrag, dat innen, zal 6000 Pond zijn. Die wie ik je vertelde, krijgt aan zelfs wel haar brieven terug. Edith Simpkins grinnikte, verre van aangenaam. Ben jij op dat idee iemand anders? vroeg ze. we O, ik niet. Zoals je weet, geven de brieven nooit terug, tenminste m .originelen. Maar iemand met 3j geval besprak, was van oordeel, keer wel coulant kónd(eS»««W' Het

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6