De harin; crvloot: zoals zij vroeger reilde en zeilde Een ondergeslibde groothandel in oud roest S&j** 115rgpjll OLD CLOTHES NEW Kennemer (l Lantaarn LIGSTOELEN Predikbeurten ZATERDAG 14 MEI 1949 IJMUIDER COURANT DF. ZUIDZIJ Uit de topjaren van de IJmuidense drijfnetvisserij ,t haringtavem BtSSra, gereed lot uitvaren. Kat- "4 S nog gebruik maken van de wu °!n IJmuiden en voor de twee- *::£^TLrausoo*infeest- *Cd2r dat we deze week de traw- Jmet rust laten en nu eens met een Stomen van een harmglogger en noe wel een schip, dat Dinsdag Si kteen ter haringdrijfnetvisse- Comelis de Boer Jr. (IJm 268). nn de foto bevindt het schip z^ch in MNoordzeekanaal en het is juist het ïntveer gepasseerd op weg naar IJmui- S Het kwam toen fonkelnieuw van de Swerf fa- S. Seymonsbergen te Oflstzaan en wij schreven 1916, oorlogs vaartuig. dat 117 bruto- en 73 netto „r. ton meet, 27.13 m. lang, 6.60 m. breed 'oog m dien is, werd als motorlogger luwd. Aanvankelijk heeft het een Sordia-moTor gehad van geringe capa- die slechts bedoeld was als een SUr. Later is er een 100 pk-Kran- 5 ingekomen, die enige jaren geleden is vervangen door een Brons van 80 pk. De logger in indertijd gebouwd voor de toa M. B. Osendarp, die in 1915 is be- sonnen met drie haringschepen, de motor- U Marten Bernafdus (IJm 203), de joggers Dina (IJm 204) en Jacoba (IJm ffi), In tegenstelling tot de jongste we- 'pioorlog zijn in de jaren 1914-1918 tien- fe haringloggers gebouwd en ook de m Osendarp liet zich niet onbetuigd, fcfalve de Comelis de Boer kwamen er a 1916 nog 5 zeilloggers bij en bovendien 2 sloomloggers, de Petrus Paulus (IJm S5) en de Dirk Jacobus (IJm 267). In datzelfde jaar had IJmuiden maar eventjes 77 zeilloggers op zee ter haring visserij, die in 323 reizen totaal 73.644 tón na pekel- en steurharing aanvoerden. Bovendien nog 7 stoomloggers en 11 mo t-leggers, die bij elkaar genomen 77 rei- lii maakten en 21.413 tonnen haring aan de wal brachten. IJmuiden had toen een belangrijk aandeel in de haringaanvoer. De Comelis de Boer welke in 1916 voor ce eerste maal in de vaart kwam deed 4 reizen voor 1023 tonnen pekel- en steur haring. Rampjarentopjaren Het jaar 1916 is niet alleen een der top jaren van het haringvisserijbedrijf van IJmuiden, maar het herinnert ons tevens aan de oorlogsjaren. Op 22 September 1916 vertrok de stoomlogger Burg. Vening Meinesz (IJm 97) behorende aan de firma Groen ter visserij en keerde niet terug. Een paar weken later kwam het bericht binnen, dat de motorlogger Johanna (IJm 290) van J, Visser Hzn. tengevolge van het doven der lichten op de Vliehors was gestrand. De bemanning heeft nog ge tracht niet de sloep de kust te bereiken, doch is daarbij omgekomen. Kort daarop doeg de zeillogger Engelina (IJm 264) op bet strand na een stranding uit elkaar, waarbij de bemanning kon worden gered. Dit zijn enkele van de lange lijst van traw lers en loggers, die in de vorige oorlog ten onderzijn gegaan. De eerste jaren daarna is het bergafwaarts gegaan met TJmui den 's haringvloot. Vele loggers zijn ver kocht naar andere Nederlandse haven plaatsen en een paar vinden we nog terug in Katwijk of in Scheveningen onder an dere namen en nummerk. Er zijn er in het buitenland terecht gekomen, die nu nog varen als vrachtschip. In Duitsland treft men ze nog aan met een dekhuis achterop en vaak met de oorspronkelijke masten. Tenslotte zijn er vier overgebleven, waarvan er twee de tweede wereldoorlog hebben overleefd. Zij hebben voorheen nog gevaren voor De VIM, doch zijn in 1938 overgegaan aan de N.V. Visserij onderneming v.h. J. C. Pronk. Het vorig jaar zijn de beide verloren gegane sche pen door nieuwgebouwde loggers vervan gen, de Gorredijk (IJm 75) en de Martha (IJm 74). Eerstgenoemd schip zal Dinsdag onder schipper B. van Duijn tegelijk met d© Cornelis de Boer Jr., schipper L. van Duijn, ter haringvisserij vertrekken. Arie van der Veer. (Nadruk verboden). Hoogovenrevue Op hei sportpark „Watervliet" te Vel- sen-Noord is men druk in de weer met het bouwen van zitplaatsen, welke door een grote tent overdekt zullen worden en waar op Zaterdag 21, Zondag 22, Maandag 23, Dinsdag 24, Woensdag 25 en Vrijdag 27 Mei de Hoogovens-revue opgevoerd zal worden. SLUITINGS AVOND D. S. S. Donderdag 19 Mei zullen de leden van de buurt- en speeltuinvereniging D.S.S. voor het laatst in het seizoen samenkomen in de grote zaal van Thalia. Het duo „Wi- Jo", Annie Hof, Ria Brinkman en profes sor „Rëmidol" zullen de revue „Met een vrolijke lach" voor het voetlicht brengen en enkele uren bal zullen het feest be sluiten. SCHOUW OVER DE VELSENSE WATEREN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemene ken nis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noordelijk en middendeel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Donderdag 2 Juni 1949 en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-Station) op Vrijdag 3 Juni 1949. Eerste H. Dienst van Deken C. F. Nieuwenhuyzen De nieuwe pastoor van de Oud-Katholieke gemeente Het zal morgen voor de Oud-Katholieke gemeente van de H. Engelmundus in IJmuiden een bijzondere dag zijn, daar zij dan haar nieuwe pastoor, Deken C. F. Nieuwenhuyzen zal vvwelkomen. Met ingang' van 1 Mei, werd de Haar lemse pastoor, deken Nieuwenhuyzen, na gedurende precies 22 jaren aldaar zijn priesterlijk werd te hebben uitgeoefend, benoemd naar IJmuiden. Deken Nieuwenhuyzen werd 7 Maart 1899 te Hilversum geboren en ontving 18 April 1926 de priesterwijding om op 1 Mei 1927 in het pastoraat te Haarlem te wor den benoemd, waar hifveel en belangrijk werk heeft gedaan sedert het bestaan van de stichting Interkerkelijk Overleg. Hij had zitting in tal van besturen en instan ties in de Oud-Katholieke Kerk van Ne derland. De nieuwe pastoor is ongehuwd en heeft inmiddels met zijn zuster de pastorie aan de Wilhelminakade betrokken. De IJmuidense Oud-Katholieke gemeen te zal haar nieuwe herder in de H. Dienst van 10 uur morgenochtend ontvangen, waarvoor een grote belangstelling wordt verwacht, vooral uit de vroegere gemeente en van vele vrienden. De bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, zal de plechtigheid met zijn te genwoordigheid opluisteren. êNa de dienst zal Deken Nieuwenhuy zen de parochianen gelegenheid geven hem te begroeten. De vespers, die Zondagavond te 7 uur wordt gehouden, worden besloten met een lofzang. Nieuw gebouw van Scheveningen-radio op sluiseiland thans zeker Naar wü vernemen is Vrijdagmiddag definitief komen vast te staan, dat het nieuwe ontvangststation van Scheveningen- radio op het IJmuidense sluiseiland geves tigd zal worden. Het zendstation is nog in Scheveningen ondergebracht, maar het zal binnenkort gedeeltelijk naar Noordwijk-radio worden verhuisd, een ander deel gaat naar Koot- wij'k. Er is namelijk een ingrijpende reor ganisatie bij de PTT op komst. Noordwijk- radio wordt naar de heide in de buurt van 's-Graveland in het Gooi overgebracht, waar een modern station in aanbouw is en daardoor wordt het mogelijk, de zend masten van Scheveningen-radio uit de omgeving van Den Haag te verwijderen en de installaties naar de duinen bij Noord- wijk over te brengen. MARKTBERICHTEN Aanvoer 25 kisten tarbot en tong, 6 kisten poon, 380 kisten schol, 180 kisten schar, 20 kisten bot, 10 kisten diversen. Totaal 621 kisten. Prijzen. Tarbot I 2,051,90; gr. tong 21.90; gr.m. tong 21,90; kl.m. tong 21,90; kl. tong I 1,951,90; kl. tong II 1,801,70, per kg. Gr. schol 5147,50; midd. schol 3722; kl. schol 18,505; schar 10,504,90; bot 19—15,50: kl. rode poon 3729; wijting 6,50—4,90; poon 16, per 50 kg. DE J. P. COEN TUSSEN DE PIEREN: Opruimingswerkzaamheden „staan of vallen met het weer" jn de hoogste regionen onzer Ne Tussen de pieren van IJmuiden gaat het leven in de korte deining van de getemde Noordzee rusteloos voort: het leven op baggermolens en politie- boten, op loodsafhalers en slepers en sinds kort ook op de zandzuiger Slie- drecht. Maar eigenlijk is de Sliedrecht geen zandzuiger meer, want dit grijze gevaarte heeft zich met zijn zware pompen vastgebeten in het wrak van de J. P. Coen, die tezamen met enige andere schepen in de Meidagen van 1940 naar „de kelder" werd verwezen om dienst te doen als havenversper ring. Het obstakel, dat eens een van Neder lands grootste vrachtboten was, is sinds liet de duistere weg der torpedering is gegaan, steeds een doorn in het oog ge weest van een ieder die bij de scheepvaart is betrokken. De berging van het verroeste karkas heeft de rijkswaterstaat al heel wat hoofdbrekens gekost en nog steeds is men met de Coen nog niet waar men wezen wil. Oud-ijzer-winkel Reeds tijdens de bezetting heeft men de Coen gedeeltelijk ontlast van zijn dek ken doch liet de zijden de zijden, om als versperring „van nut" te blijven. De Wrak opruimingsdienst van tde Engelse marine spande na de bevrijding zijn explosieve krachten in om het gevaarte van uitste kende delen te ontdoen met het minder aangename gevolg echter dat het bo ven de havenbodem uitkomend materiaal herschapen werd in een ravage die doet denken aan een groothandel in oud ijzer. De Rijkswaterstaat die de bergingswerk zaamheden van de Engelse „springers" overnam, trachtte hierna de Coen te laten zakken waardoor een diepere vaargeul verkregen zou worden. Aan bakboordzijde Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem reiniging Desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! Behalve Donderdag, Vrijd. en Zaterdag KONINGSPLEIN 10 TEL. 488S Contactavond Protestants thuisfront Première van de film „MemoriaLday and flowers" Vrijdagavond is in de zaal van het IJmuidense Leger des Heils een contact avond van het Protestands Interkerkelijk thuisfront georganiseerd. Deze bijeenkomst waarvoor veel belang stelling was, werd geopend door de heer A. ten Broeke die op doel en streven van het thuisfront wees. Over de practische kant van het werk vperde het hoofdbe stuurslid van Pro Rege, de heer J. H. Zel- denl-ijk uit Haarlem het woord en vervol gens was het woord aan ds. J. C. Jonker uit Amsterdam. Deze predikant, die twee jaar als veldprediker in Indonesië werk zaam is geweest, hield een causerie over het leven van de Nederlandse soldaten in de tropen. Hij roemde de houding en het optreden van onze soldaten tegenover de inheemse bevolking en bracht verder de moeilijk heden, waaronder zij verkeren en de vaak martelende onzekerheid over de duur van hun diensttijd naar voren. Ook vertelde hij, wat er indertijd in Indonesië door de Nederlandei's tot stand gebracht is en hoe groot de materiële en geestelijke ontwrichting als gevolg van de Japanse bezetting is geweest. Vervolgens werden films vertoond, die een beeld gaven van de actie der mariniers en het Rode Kruiswerk onder de bevol king. Als toegift zag men prachtige kleuren films over „Memorial-day and flowers", waarvan IJmuiden de première beleefde. Deze rolprent is vervaardigd op last van de Amerikaanse ambassadeur in Neder land door de heer Pointl uit IJmuiden en zij is bestemd voor de Verenigde Staten. Het slotwoord was aan ds. J. C. v. d. Wiel. DE BESTE MEUBELEN! DE LAAGSTE PRIJZEN! biedt U bovendien een zéér ruime sor tering. Wij vergoeden U de reiskosten naar °nze Toonkamers. Filiaal: Edisonstraat 5, IJmuiden Agenda voor en Dramden ZATERDAG 14 MEI. Rei13 7ilen 9,15 uur: »De Piraat' 6,45 en 9,15 uur: „Een teveel". vrouw wist ZONDAG 15 MEI. en 9ili»Ur: 'JrolÜke jongens". Ra - rT: "De pL'aat". wist teveel" 9'15 Ulh:: "Een vrouw r»dia._^NDiG 16 MEI- R«.-o.., "Len duivelse vrouw". Raadhuis.vrouwowist teveel". houder van Sociale Zaken. i#ur: Spreekuur wet- Afstappen of een bon. De smalste weg van Velsen zal te vinden zijn bij de spoor wegviaducten en bezijden de Velserbrug en het is de be doeling, dat de fietsende goe gemeente aan het eind dus bij de spoorbrug afstijgt (zie ook bord) opdat zij niet gegrepen worde door een pas serende automobiel. Het is Lampenier opgeval len, dat zeer weinig goege- meentenaren inderdaad hun stalen ros daar aan de teugel meevoeren; de meesten blij ven zitten en schrikken zich liever op het nippertje de be kende hoed, dan dat zij het zadel verlaten. Dit verdriet de politie, heeft Lampenier ge merkt en wel dermate, dat zij binnenkort met het feilloze systeem van de onherroepe lijke bekeuringen gaat wer ken. Lampenier meent, dat een afgestapt mens voor twee geldt. Vandaar deze tip voor hen, die geen post „bekeuringen en boetes" in hun huishoud boekje willen gaan bijhouden. Eerlijke vindster. De drukinkt van Lampe- nier's weeklacht over de ver loren halsketting van de IJmuidense was Zaterdag nau welijks droog, of de vindster meldde zich al aan. Mevrouw Oldenburg uit de De Ruyter- straat. had hem en nu prijkt hij vermoedelijk alweer om de rechtmatige hals. Spoorbomen in Santpoort. (Vervolg). Nadat Lampenier verleden week voorspelde, dat de spoor bomen in de Middenduinerweg nog eens aanleiding tot brok ken zouden geven, omdat de goegemeente meer en meer zelf die bomen gaat optillen als het te lang duurt (en het duurt vaak lang) is er een be voegde meneer bij hem op be zoek geweest, die de spoorweg kneepjes goed onder de duim bleek te hebben. In de Kenne- mer Lantaarn had Lampenier immers onder meer de raad aan de hand gedaan, om die spoorbomen van een pal te voorzien, zodat ze niet langer optilbaar zouden zijn. Maar- dat kan niet, heeft de ingewij de bezoeker hem verteld, want stel je voor, dat er een auto of een iemand tussen de bomen terecht komt, terwijl aan weerskanten deze bomen om hem dicht vallen. Met Lampe- nier's pal zouden zij dan niet weer omhoog willen en de auto of de iemand waren overgele verd aan de harde voorkant van de IJmuiden-expresse. In één moeite ontzenuwde de spoorwegger toen ook met een maar het veel-verbreide verhaal, dat de bomen vaak dicht gaan als de stopborden nog niet omgedraaid zijn. „Kan ook niet", zei hij, want die zijn zo gekoppeld dat eerst het bord een slag maakt en dan pas de boom een dreun doet. En dat stopbord is een stop bord, waarvoor de plicht tot stoppen is ingesteld, weet u. Met deze wetenschap gewa pend blijft Lampenier evenwel bij zijn klacht, dat de Midden duinerweg vaak veel te lang „dicht" blijft. En bij zijn vrees, dat de passanten zich nog eens een ongeluk op de hals halen met dat tillen aan die bomen (nog daargelaten, dat ze de kans lopen zich het spit te tillen). Er zal dus weer eens een Hermandads-discipel op gesteld moeten worden, die op deze zaken let. Want het lijkt beslist niet juist, om te zeggen: „Laat Jan Publiek maar tillen, het is voor zijn eigen reke- .ning Leuk spelletje. De Zondagavond wandeling van diverse IJmuidenaren is opgeluisterd door vijf knapen, die zich in de Kanaalstraat on ledig hielden met het ingooien van de ruiten der Katholieke school. Rinkelende ruiten zijn een der hevigste genotmidde len voor alle jongens, da's een somber feit, maar een ander is, iat de gedupeerden het meest al veel minder geneuglijk vin den. Toen de politie de gaten fabrikanten in hun kraag pak te zo is de politie nu een maal bekende de belhamel, dat het toch zo'n verschrikke lijk leuk spelletje was geweest. Het. leuke spelletje is later voortgezet, toen de ouders de rekening voor een dozijn nieuwe ramen gepresenteerd kregen. Niet voor de historie. Een grote dragline schept aan de Hagelingei-weg de ene auto na de andere vol zand en nieuwsgierige lezers, die dat geschep hebben aanschouwd, vragen Lampenier, of daar misschien gezocht wordt naar de ruïnes van het Huis te Vel sen. Nee, lieve lezers, nee. want dan zouden er slechts gruizige scherven naar boven komen. Aannemer W. Jansen uit Haarlem graaft daar een bunder of drie weiland af om dat het te hoog lag en dat is nooit aangenaam voor weilan den. Het graafsel wordt dienst baar gemaakt aan de gemeen schap, want daar legt men bouwgronden mee aan De speurtocht naar onze voorva deren en derzelver behuizin gen begint binnenkort, maar vermoedelijk meer Noordelijk. Onder opkopers. Er is ^en weinig ruzie oftewel mot in de wereld der opkopers van lompen en oude metalen, zoals deze zich sinds jaar en dag ook door de gemeente Vel sen bewegen. De Haarlemse opkopers schijnen namelijk meer geld te bieden voor de Velsense lompen dan hun Vel- sense collegae en dit ligt deze collegae zwaar op de maag. Zij hebben getracht, zo meldt een Lampeniers-knecht, om met behulp van de politie de Haar lemse overbieders uit deze contreien te verjagen. Maar slechts de opkopers, die geen opkopers zijn, althans geen vergunning als zodanig in hun colbert meevoeren, kun nen uitgewezen worden. Want op ventvergunningen zijn zij niet te vangen, meldt de knecht. Opkopen is immers geen venten. Wanneer straks de beide partijen elkaar met de resul taten uwer zolderopruiming om de oren slaan, weet ge ten minste wat de oorzaak is. Opvallend abonnement. Over mot gesproken: Don derdag was het weer mis bij de rokerijen aan de zuidzij. Helmbrandje. De „mot" brand de op de vuilnisstortplaats en daardoor begon de helm ook mee te doen. Het is daar een \vare abonnementsvoorstelling, want het brandweerpersoneel ïeeft vermoedelijk handen te- cort om al de zuidzij-motvuur tjes af te tellen, die er in de oop der bewogen rokershisto- •ie zijn voorgevallen. Natuur lijk mot de mot weg. Maar als het zo doorgaat, wordt het nog eens groot-mot in het duin, want het barakkenkamp is ook maar van triplexEr is, herinnert Lampenier zich, in dertijd een verbrandingsoven beloofd, die er nooit gekomen is en er voorlopig ook wel niet komen zal. Maarre, het Staats- vissershavenbedrijf heeft een andere mot-stort-plaats aange wezen, hebben ze Lampenier verteld, die veiliger is dan deze. Ware dit brandje te voorkomen geweest, wanneer gene plaats gebruikt ware? Laat ons dan de as van dit brandje plechtelijk strooien over het hoofd van de mot- willige aanstichters LAMPENIER van de geruïneerde Coen zogen de zuigers Sliedrecht 8 en 2 een geul. Het plan was om op die wijze het zand onder do Coen te kunnen wegzuigen, waardoor het schip dieper zou komen te liggen. Men stootte echter op een kleilaag waar zich overblijf zelen van de Engelse explosies hadden vastgezet en de werkzaamheden werden gestaakt. Van zuigen naar spuiten Men ging echter niet bij de pakken neerzitten en toog onvermoeid weer aan het werk. Men bereikte een diepte van 10 meter NAP en ook de Noordkant van de vaargeul werd op hetzelfde peil ge bracht. Thans spant men alle beschikbare krachten in om de vaargeul op 12 meter NAP te brengen en inplaats van opnieuw te gaan zuigen heeft men nu het spuiten te baat genomen. Duikers onderzoeken de Coen In hevige mate is men echter afhanke lijk van het weer zodat" men niet, hoe gaarne men ook zou willen weer en wind kan trotseren. Twee duikers, die waarnemingen onder water verrichten, staan ten dienste van de mannen die zich belasten met de „zak- kings"-werkzaamheden. Met een telefoon-installatie die in de duikershelm is aangebracht, staan zij in verbinding met de Sliedrecht en rappor teren hun bevindingen onder water. Zij geven aanwijzingen waarnaar men het werk regelt en mochten zij brokstukken tegen komen die los van de Coen liggen dan slaat de duiker die aan de strop van een bok die hem van boord af wordt toe gestuurd waarna de buit wordt opgehe sen. Vastzittende onderdelen worden door het aanbrengen van springladingen van de Coen verwijderd om vei-volgens de weg van hun losse voorgangers te gaan. Velsen Nog even geduld Burgemeester en Wethuders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de be slissing op de verzoeken van H. Zwart te IJmuiden, om vergunning tot het oprich ten van een machinefabriek met een con structie- en montagewerkplaats op de Ha- ingkade; van J. Wilderom te IJmuiden om vergunning tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Kanaalstraat 62 te IJmuiden en van de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage om vergunning tot het wijzigen van de benzinepompinstal latie in het perceel Velserduinweg 127 te IJmuiden-Oost en het oprichten van een wasbenzine-installatie in het perceel Dood weg W 28 te Velsen-Noord. door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden ge nomen. „PeerCynt" in klein bestek Sublieme avond in de bovenzaal van Rex De personeelsvereniging van Gas en Wa ter had het seizoen moeilijk waardiger kunnen besluiten dan met de avond, die zij haar leden Vrijdag in de bovenzaal van Rex voorzette. Daar hebben Henk Zoutendijk en zijn assistente met hun marionettentheater Ibsen's dramatiek tot zulk een intens le ven gewekt, dat een ademloos publiek in een veel te warme zaal bijna drie uur lang in de ban van een openbaring gevangen is gehouden. De poppen van de beeldhouwer Hans Petri, die de bezieling van hun vervaar diger en de geest van hun bespelers vaak tot aan de grenzen van het mogelijke heb ben gevoerd, maakten de zware stof van deze liefdestragedie tot een zuivere bele venis; tekst en gebaar sloten zo meester lijk aaneen, dat de benauwde omgeving wegviel tegen het gedragen woord van Hendrik Ibsen. De proke van deze Peer, de zoeker naar levensgenot en de vinder der onverganke lijke min kreeg een gestalte, zoals zij slechts van de begenadigde vertolker kan ontvangen. Tegen een egale achtergrond van zwart fluweel heeft zich de tragiek van de menselijke strijd, de menselijke hunkering en vooral van het menselijk tekort voltrokken en geen moment liet het spel zijn greep op de toeschouwers verslappen. Twee uitingen van de aardse liefde: de egocentrische van moeder Aase en de on baatzuchtige van Solveig hebben met 's werelds verdorvenheid om het hart van de wilde, fantastische Peer Gynt gestreden en de goede zijde heeft gewonnen. Dit was alles zeer voortreffelijk en men kan hetb estuur van de organiserende ver eniging dankbaar zijn voor zulk een avond om daarop direct te betreuren, dat niet een veel grotere kring van deze kunstvorm heeft kunnen genieten. De explicatie, die Henk Zoutendijk aan zijn werk toevoegde was niet overbodig en heeft ongetwijfeld tot een beter begrip van de hoogte, die het serieuze marionettentheater voor zich bereikt heeft, mogen leiden. Men zou het graag nog eens willen be leven. J. F. maar bemoedigende tonen over een posi tievere houding van de regering tegenover die visserij. Gelukkig. Eindelijk. Wanneer wij dit pijnlijke onderwerp nog eens aan roeren is het slechts om onze blijdschap uit te spreken over de glorende dageraad, die wel heel laat komt., maar dan toch in zicht is. Maar direct daarbij moet worden opgemerkt, dat het angstig laat is; de vis serij staat voor een crisis voorzover zij er op verschillende fronten nog niet middenin spartelt. Eventuele maatregelen wij den ken vooral aan het magische woord sane ring zullen dus óf op het nippertje of wellicht te laat komen. Een klein maar be langrijk onderdeel is de aankomst van de Duitse trawlers, die op het moment dat dit gelezen wordt al in IJmuiden kunnen zijn. Als deze tragedie, die nu eindelijk in een blijspel gaat veranderen, eens een paar jaar eerder had gespeeldAls de sanering eens wat vroeger uit de bus was geko men Maar bij het beschouwen van deze zo belangrijke zaken mag nooit uit het oog worden verloven dat de overheid in belang rijke mate gehandicapt is door een latent gebrek aan eensgezindheid onder de groe pen, die met haar tot een nieuwe fundering van het bedrijf moesten komen. Gebrek aan samenwerking onder de reders, ver splintering in handelskringen en hun droe vige gevolgen hebben ongetwijfeld de ont wikkeling hevig vertraagd. Daar komt dan bij, dat het Nederlandse visserijbedrijf als „vragend" instituut de laatste tijd op de geldmarkt een paar ernstige prestige- klappen heeft gekregen en al deze zaken bij elkaar genomen is er niet veel reden tot juichen. Dat het buitenland deze stem ming met glimmende ogen bekijkt, hoeft vermoedelijk geen betoog. >j Maar de haring staat voor de deur en daar ligt de zaak even anders. Wanneer men rondkijkt in „de Zuid", valt er bijster veel te leven voor de „Noorderling". Een strak-georganiseerd opvangapparaat en enige bemoedigende kansen op export doen de mensen van Scheveningen en Vlaar- dingen beslist minder sip kijken dan de algemene lijn zou laten verwachten. Ook hier natuurlijk de klassieke moeilijkheden tussen reders en handel en ook hier facto ren. die op de lange duur een somber uit zicht geven. De bemanningskwestie wordt bijvoorbeeld steeds urgenter, want de vol bloed-vissersplaatsen beginnen de dalende belangstelling voor de logger „eveneens'* geducht te voelen. *- De „Duitse" trawlers gaan zoals het or nu voorstaat naar de haringhaven in IJmuiden en dat is misschien wel jammer want met een enkele vlag bij wijze van opvrolijking zouden zij in de vissershaven beslist een beter figuur geslagen hebben en misschien, na alles wat er gebeurd is, zelfs een trekpleister gevormd hebben te midden der feestelijke vloot. Hoewel er ook iets voor te zeggen is, om de Focke Hubert, de Vorwarts en de Thetis maar een beetje achterbaks te houden. Liet U Uw boord op straat achter? De volgende voorwerpen werden van 6 tot en met 13 Mei in Velsen gevonden en bij de politie gebracht: Spaarbankboekje; portemonnaie; gummi slang; paar wanten: kerkboekje; sleutel, autowieldop; padvindersrienv, herenshawl; schop; autoped; /I biljet; paar kinderkou sen; vulpen; ceintuur: bril; slot met sleutel? kindermuts; rok; strandschepje; halsband met hondenpenning nr. 1070/48; paar wol- lén handschoenen: zadeldekje; boordpop; armband; cricksleutel; rozenkrans; bal; zak met inhoud; hond. HET GESCHENKENHUIS TELEFOON 5324 Ook verkoop op Voorzorgzegels BURGERLIJKE STAND GEBOREN: H. Plugvan der Lugt.. z., Pres. Krugerstraat 102. IJmuiden; G. C. Exalto—van den Berg. zBinnestraat 4, Vel sen; M. van Burgel—Langbroek, d.. Bloemen- daalsestraatweg 73. Santpoort. OVERLEDEN: G, Stiksma. 54 j., echtgen. van a. van Zalm, Rembrandtlaan 7, IJmui- den-O.; W. van Doorn. 2 d., dochter van C van Doorn en W Vonk. Meervlietstraat 33, Velsen; G. J. W. Hofman, 65 j„ echtgen. van A. M. Boeser, Harddraverslaan 27. Santpoort; A. S. Doll. 72 j., weduwe van J A Tuin. Rijksstraatweg 73. Heemskerk GEHUWD: C Wijker en J, G de Koster, Spilbergenstraat 11, TJmuiden; H Deijkers en D Wijker. Kerkstraat 13 Slootdorp. Wierin- germeer; J Hollenberg en D Zonneveld Westerstraat 15. Velsen-N P F van Lieren en G Snel; J. H van der Pijl en C. Bos, Drie huizerkerkweg 55, Driehuis: A. A. van den Anker en J. Zwaan: G. Waninge en D. F. de Vries. ONDERTROUWD: H. Plug, Kompasstraat 54. IJmuiden en E. Hoekstra. Trompstraat 34. IJmuiden-Oost; F. F Hartong. Zuider Hoofdstraat 29. Krommenie en G Jongejan, Sirenestraat 32. IJmuiden: J. L. Stam, Bloem- straat 94, IJmuiden en M. L. Midden. Bloem- straat 94, IJmuiden, toek. adres: Bloemstraat 94, IJmuiden. ZONDAG 15 MEI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 ds. J. van den Berg; 5.30 ds. D. C. van Wijn gaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. R. D. Beukema; Marnixschool, Stephenson- straat. 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5 uur student J. Faber, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Geen opgaaf ont vangen. Doopsgez. Gem. Helmstraat. 10.30 uur ds. J. Tuininga, van Den Haag. Oud-Kath. Kerk. 10 uur H. Dienst (in stallatie en eerste H. Dienst van pastoor C. F. Nieuwenhuyzen); 19 uur Vespers; Woensdag 19 uur H. Dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlossingssamenkomst. UMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur de heer H. Remiëns. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. R. D. Beukema. Ver. van Vrijz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur ds. J. de Graaf, van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. Willembeeksweg 78. 10 uur Eredienst. Vrüe Evangelisatie. Casembroodzijstraat 10 uur de heer J. Visser, van Amsterdam. DRIEHUIS: Geref. Kerk, Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink; 19 uur Jeugddienst ds. S. Kranenburg, van Amsterdam. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgez. Kerk. 10 uur ds. E. Boer, van Koog-Zaandijk. Maranatha. 10 uur de heer Kuiper, van Utrecht. 11.45 uur Zondagsschool. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. G. van Nif- terik, van Amsterdam. De Toorts. 10 uur ds. J. van Dijk, van Bloemendaal. Kapel. 5 uur ds. A. Meeter, van Amster dam. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10 en 5 uur ds. G. Hagens. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7