Ht Lek-duinplan" zal 'sGravenhage jldoende drinkwater helpen san vo S „Holland Festival" geeft aantal belangwekkende concerten, opera-uitvoeringen en exposities \,Senop!es*»rt°ye°~ROem V3n Visserij-varia^ Nieuwe haveningang v oor Scheveningen wordt dringend noodzakelijk geacht Een Parijs symbool - de concierge - bedreigd Zwitserland's nationale etalage MEI 1949 DISSDAcjl 1JMU1DER COURANT Binnenkort gaat de eerste spade voor dit millioenen- project inde grond W V* STbefomeTwoïden Cli!t®df-bS door het steken van t-esvinbolise6™ vieren, ondei £"^^adedS van vele autoriteiten "Sd®'des0^. dat ruim 23 ha. ...Gravenhage rue sinds 1884 ult de iiSvenhage en Wassenaar t»®1" Zt In de laatste veertig jaren «::"ePS reolbeuw gepleegd op het i a zoetwaterkapitaal. Bij voor dit waai de beste ""TaSvan weldra het eT~ «d0'""! S en zout water worden v.it 1®" Zoit meer zou de Hagenaar reorotenendorst kunnen rt'^'ZZZeenm ScVavenhage stond lsil wobleem: waar halen wjj een <dhoeveelheid d™kwater van- boringen leidden er toe, dat de Lek n°g voor de oorlog gekozen «W t\„„ voor de toekomstige aanvui- ZuldhoUand 54 P t<M9 een commissie van advies -®?1, die tot taak had te bestuderen ,n Mate deze Haagse plannen dienstbaar ,H konden worden aan een betere eeT.aakt provincie Zuid- ""Tmgemeente 's-Gravenhage toonde ;1 bereid aan anderen water te J 5 wel tot een in 1980 te bereiken i{ lm van rond 15 millioen m3 per jaar ■"""P.-,, ]eVering van ten hoogste 45 t ïitbreken van de oorlog belemmerde 'lering van het plan. Na de oorlog L4 op het gebied van drinkwatervoor- fr, veei veranderd te zijn. De Leidse £-3«termaatschappij, die m 1939 graag van 's-Gravenhage had willen be- liyenkon zich toen zelf behelpen en ook cr ia dat eerst mee zou doen, toonde geen Stast meer. Door deze veranderingen Lhikt de 'gemeente 's-Gravenhage thans '„et over een gedetailleerd overzicht S de toekomstige ontwikkeling van het ui-juinplan en haar duinwaterleiding. In j«ê: eeval is het project waaraan binnen- tó begonnen zal worden, gebaseerd op de leerstelling, dat andere gemeenten in tïolland drinkwater zullen afnemen. Zuivering in étappes. Kat Lek-duinplan is in de loop der jaren HL allerlei veranderingen onderworpen wat, Eerst wilde men het water onge- jesd naar 's-Gravenhage pompen, toen K pniverd. Thans schijnt men een teïfi! gekozen te hebben. Het water teii Bergambacht voor de helft ge- t -v Óan naar 's-Gravenhage gepompt, e3 cóen uitgespoten en dan later weer EjK'T.pt en geheel gezuiverd de Haagse feps aangeboden. Dit onttrekken van mr aan de Lek moet men zich niet te KüOaOig voorstellen. Alleen bij Berg pracht al moeten werkzaamheden wor- ca verricht en gebouwen .worden gezet raraee een bedrag van ruim 2,5 millioen gemoeid is. langs de weg, die over de Lekdijk loopt a Bergambacht naar Krimpen aan de -ï!een bepaalde strook grond uitge- voor de watervoorziening. De uiter- ïijden zullen daar over een brede strook *rda afgegraven, zodat er als het ware er. ciepe vijver ontstaat. Deze vijver, het «ös bezinkingsbekken, zal van de rivier neen afgescheiden door een dijk, die «ie ten doel heeft de Lekdijk daar ter f-iitse te verstevigen. Het Lekwater komt te buizen via de buitenste dijk in het ct bezinkingsbekken en wordt vervol- ia door twee hevelleidingen door de tóe Lekdijk gevoerd. Een vacuuminstal- p regelt automatisch de toestroom van "eter. Aan de landzijde van de dijk ip: de leidingen op een hoogte van 1.60 tNAP weer te voorschijn. Het water in buizen ondergronds verder f 2nd ingepompt naar het terrein waar filtergebouw geplaatst zal worden. Op «t terrein, dat thans onteigend wordt, enkele gebouwen en installaties ver- Hel grootste is een gebouw van 150 meter, Na de filtratie te Bergam- wordt het water door hoge drulc- Cf"111 de transportleiding geperst.. De tl"rniddelli-iri van de transport- jffljis gesteld op 1.20 meter. Deze lei- .Ju bestaan uit buizen van gewapend '--voorzienvan een metalen kern, doch K.N.A.C. constateert meer begrip voor veilig verkeer Blijkens systematische waarnemingen van de KNAC gedurende de laatste drie jaren zijn de gedragingen van alle catego rieën weggebruikers aanmerkelijk ver beterd. Zulks is volgens de KNAC waar schijnlijk te danken aan meer bezinning en beter verkeersbegrip. en voor een gedeelte naar verluidt zou de Nederlandse fabriek, te danken aan de vele acties van de politie die deze buizen zal leveren, nog gebouwd moeten worden. De lengte van de trans portleiding bedraagt ruim 45 km. Het ge deelte tussen Bergambacht en Gouda zal, wegens de zeer drassige grond, op paaljuk- ken worden gefundeerd. De buizen van het verdere gedeelte zullen geplaatst worclen in diep uitgegraven gleuven. Veranderingen op til in Bergambacht. De boeren van Bergambacht, meest wel varende lieden, zijn niet erg ingenomen met het verlies van hun grasland. „Wat moeten we met het geld doen dat we er voor terug krijgen?" klagen, zij. Ook de opkomende industrie ter plaatse ziet met angst en vreze het begin der werkzaamheden naderen. Zullen de losse werkkrachten, die thans nog op de vijf timmerfabrieken en de veevoe derfabrieken werken, niet liever bij de waterleiding gaan werken? Het grootste deel echter van het ruim 3700 inwoners tel lende dorp verheugt zich op de grotere be drijvigheid in hun landelijk bestaan. Fluis tert men niet, dat ruim 800 man gedurende drie a vier jaar zullen werken aan deze waterleiding, die ruim negen millioen gul den in totaal zal kosten? In ieder geval zullen zij met belangstelling komen kijken naar het steken van de eerste spade en naai de autoriteiten, die wellicht het eerste Lek water zullen proeven, waarmee de room van deze nieuwigheid dan weer is afge schept. in tal van gemeenten. Het aantal voetgangers dat geheel fout, in schuine richting en zonder uit te kijken, oversteekt is in drie jaren gehalveerd tot 15 procent. Het percentage, dat deze manoeuvre correct verricht is opgelopen van 13 tot 15 procent. Ongeveer 70 procent (in 1946 nog 56 procent) kijkt wel uit, maar steekt niet haaks over. Ongeveer vijf procent loopt niet op de voetpaden, waarvoor gelegenheid is, begin 1946 was dit 13 procent. Van de wielrijders rijdt 98 procent (96 procent in 1946) op rijwielpaden indien deze aan weerszijden van de rijbaan be schikbaar zijn. Slechts een zesde, in 1946 een zevende, gedraagt zich geheel correct bij verkeersknooppunten, geeft tijdig tekens, kijkt goed uit en neemt de boch ten op de juiste manier. Een tiende doet een en ander geheel foutief. Een kwart geeft geen teken bij links of rechts afslaan (in 1946 een derde), twee derde hiervan kijkt niet uit. Ook aan het snelverkeer kan een beter cijfer voor verkeersgedrag worden toege kend. Op rechte weggedeelten rijdt thans 85 procent behoorlijk rechts. In 1946 was dit 70 procent. Het percentage, dat bij bochten de richtingaanwijzer tijdig uit steekt en de bocht correct neemt is gestegen van 51 tot 70. Het aantal voertuigen dat in de bebouwde kommen links van de rijbaan parkeert, is van een derde teruggelopen tot een vijfde. „In tegenstelling tot steden als Edinburg, Luzern en Salzburg hebben wij in Neder land altijd een goed verzorgd winter- muziekprogramma en men zou licht ge in Den Haag wordt op 17 Juni een tentoon stelling geopend van Nederlandse en Bel gische schilders van deze tijd. Daarvóór is er een expositie over vioolbouw. In Rotter- neigd zijn te zeggen, dat een muziekmani- dam zal tot 10 Juli een tentoonstelling te iapanoeli op weg naar ae status van deelstaat De voorliehtings- tóïSl.» j yrtement V£m Binnen- *-« «len deelt mede: t«S8Sr-„X" 11 M* IM» te 'Jfiïwl T™ Sr g V3n een status "Panoeh erkend als de voor- wTO°°.r?iging der bevolking te tel VB SS r Va" S™atra panoell> voor wat betreft -""MUH fpn n?en van de wensen der 4 «verin» if?™ fan de vorming van W 5a":gde SW» van Indo- C'S'f"! d«' V. S. I. tot het zolang - d?n> een en ander V een aij„ gaa" mel te vervangen JWeld lichaam.democraösche wijze üWor>eif\f.§!!Cjiedt naar aanleiding R'-i Matf" het aa"- JWWS te ,SaS? ,de sdrekking had. Ni. voorshtnrif t0t een zelfstandige staand tot fa recdtstreekse ver- ^ering van IndnL "V^° pige federale i "WiSte Er besltestaS OP JwklariM™^5™™*. op grond van vS?™lbe0,0gtderhaIdaO'«. ^«aktunst niet de bereikto iet de vorm, zal worden ge- v2n ös na 19 rw3" ?ieuwe deelge- l7®3®, voor de in jP der bezette ge- ^clkinprt/, „.i. ze gebieden wonende te scheppen u«ing m het haar +n u" verlan§ens in ^^Sstecht. bekomende zelfbe- festatie als het Holland Festival voor ons land toch niet zo dringend nodig is. Dit is inderdaad tot op zekere hoogte juist. De Nederlandse orkesten kunnen elke verge lijking met de buitenlandse doorstaan en de Nederlandse concertbezoeker krijgt al tijd goede muziek te horen. Toch is het Holland Festival een onderneming, die moet worden toegejuicht. Holland heeft grote aantrekkingskracht voor touristen en het kan nooit kwaad zijn deze aantrek kingskracht in de zomer te vergroten door een grote muzikale manifestatie". Aldus de heer P. Diamand, een der lei ders van het Holland Festival, dat van 15 Juni tot 15 Juli in Amsterdam en den Haag (Scheveningen) zal worden gehou den. De heer Diamand vertelde, dat de Nederlandse orkesten, die aan het festival meedoen, niet met louter paradepaard]es voor het voetlicht zullen treden, doch een zeer gevarieerd, interessant muziekpro gramma in voorbereiding hebben. Ook „de provincie" zal met haar musici in het festi val optreden. Het Utrechts Stedelijk Orkest zal twee concerten geven, één in Den Haag en één in. Amsterdam. Het zal uitsluitend werk van Utrechtse componisten uitvoe ren: het programma venneldt werk van Wagenaar, Pijper, Van Otterlo, H. Aïv driessen en Henkemans. Het Amsterdamse Concertgebouworkest geeft vijf concerten in de hoofdstad en vier in Scheveningen onder leiding van Eduard van Beinum, Pierre Monteux, Erich Kleiber en George Szell. Het Residentie-orkest zal tien con certen in Scheveningen geven en één in Amsterdam. Dirigenten zijn Carl Schuricht en Ernest Ansermet. Bij de kamermuziekuitvoeringen, die ge durende het festival zullen worden gege ven, staat de eerste Europese uitvoering van Hindemith's „Marienleben" op het pro gramma. Deze compositie is in Januari van dit jaar in New York uitgevoerd en daar zeer gunstig ontvangen. Een andere pre mière, die tijdens het festival ten gehore zal worden gebracht, is het „Hooglied" van Bertus van Lier. Hierbij treden als solisten op Dora van DoornLindeman, Peter Pears en Herman Schey. Opera's. De Nederlandse Opera komt met vier opera's, namelijk „Orfeo" met Kathleen Ferrier als gast, „Manon", „Carmen" met Jennie Tourel en „Troubadour", alle onder leiding van Pierre Monteux. De Weense Staatsopera zal ook vier opera's ten gehore brengen. „Entführung aus dem Serail", „Don Giovanni", „Figaro" en „Der Rosenkavalier". Nederlandse Bachvereniging. De Nederlandse Bachvereniging geeft vier concerten. „Kunst der Fuge" met het Con certgebouworkest onder leiding van dr. An- thon v. d. Horst, verder Bach's „Hohe Mes met als solisten Jo Vincent, Annie Her mes, Jan Schippers, Max Kloos en Guus Hoekman, eveneens met het Concertge bouworkest. Verder zal de Nederlandse Bachvereniging met het Concertgebouw orkest onder dr. Anthon van der Horst uit voeren Bach's „Wereldlijke Cantates" met als solisten Greet Koeman, Annie Hermes, Lex Karsemeyer, Jan van Mantgem, Lau rens Bogtman en Herman Schey en een ge mengd programma met „Te Deum" van Purcell, cantate no. 169 en „Magnificat" van Bach. Solisten voor dit laatste pro gramma zijn Kathleen Ferrier, Dora van DoornLindeman, Erna Sporenberg, Jan Schipper en Willem Ravelli. Beeldende kunst. Gedurende het festival zullen in Amster damse, Rotterdamse en Haagse musea be langrijke schilderijententoonstellingen wor den gehouden. Op 9 Juli wordt in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoon stelling geopend van middeleeuwse West- duïtse kunstschatten. In het Stedelijk Mu seum, eveneens begin Juli, komt een ten toonstelling van expressionistische schil ders. Er zullen werken worden geëxpo seerd van Picasso, Van Gogh en de Japanse schilder Housai. In het gemeentemuseum „Boekenrode" bridge-kampioen In Utrecht zijn de eindstrijden gehouden van het bridgekampioenschap van Nederland. De vereniging „Boekenrode" uit Heemstede met de dames Cats. De Kadt, De Nijs en de heer Daniëls is er in geslaagd het kampioen schap van de tweede klas te behalen. Het viertal bleef, zowel in, de competitie als in de eindstrijd, ongeslagen. „IJmuiden" bezette in de hoofdklas de zesde plaats en „Sans atout" uit Beverwijk in de eerste klas de laatste plaats. zien zijn van werk van Kees van Dongen, Daarna volgt een expositie van schilderijen uit een particuliere verzameling. Ook op het gebied van filmkunst zal er gedurende het festival het een en ander te zien zijn. Er zullen documentaires worden vertoond, die bekroond zijn na de wed strijd, uitgeschreven door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Bovendien zullen te Amsterdam er. Scheveningen twee belangrijke filmpre mières worden gehouden. Ballet. Katherine Dunham, die in Londen, Parijs, Zürich en Milaan grote successen oogstte, zal met haar gezelschap van 13 tot en met 16 Juli vier maal in de Amsterdamse Stads schouwburg optreden. Op het programma staat onder andere de „Caribbeau Rhap sody". Het ballet van Monte Carlo komt onder meer met Tschaikofsky's „Lac des Cygnes", Chopin's „Sylphides", Adam's „Giselle", Bellini's „Somnanbule" en Bach's „Concerto Barocca". RAPPORT DER COMMISSIE-TH IERRY Zaterdagdrukte. De Petten (IJM 49) voerde Zaterdag 600 kisten vis van de Noordzee aan. De Neptunus (IJM 87) bracht 180 manden vis aan en de Johannes Polderman (IJM 20) kwam met 1400 kis ten IJslandse vis binnen: 700 kisten daar van bevatten schelvis, 450 kisten kabel jauw en de rest varia. Voorts was er aanvoer van twee trawl- loggers én een zestal grote snurrevaad kot ters. D_oor.de grote aanvoer waren de prij zen over het algemeen in dalende lijn. Zweedse makreel. De Zweedse vracht- kotter. GG 785 is in IJmuiden met een lading makreel aangekomen. De vis was verpakt in kisten van 40 pond. Maandag zal de gehele lading, bestaande uit 2500 kistjes, gelost worden. In de komende weken wordt nog meer aanvoer van deze makreel-kotters verwacht. Thuisstomende. De „Alkmaar" en de „Hercules" zijn thuisstomende en worden Dinsdag-in IJmuiden verwacht. De „Bloemendaal" zal vermoedelijk »msse visserij, haar belangrijkheid moet Zonder modernisering van de buitenhaven zullen rederijen en handelsondernemingen gaan kwijnen Nieuw afslaggebouw is nodig Zoals wij reeds medegedeeld hebben, is een adviescommissie van de gemeente Den Haag tot de conclusie gekomen, dat de Scheveningse haven aanzienlijke verbete ringen behoeft Enerzijds baseert zij zich op het grote economische belang dezer haven, anderzijds op de overheidsplannen tot modernisering van de haringvloot. In dien, aldus de commissie, de Nederlandse zeevisserij, in het bijzonder de Scheve- Woensdag in IJmuiden aankomen. De vangst bedraagt ongeveer 1200 kisten IJs landse vis. Grote exemplaren. De Sumatra bracht een achttal zeer grote knapen aan. Twee heilbotten wogen samen 99 kilo. Thuisstomende voor de Woensdag- markt is de Haarlem IJM 9. Schipper Blok die nog steeds op de Noordzee vist heeft ruim 1000 kisten vangst. Verder is thuis stomende van IJsland de Simon de Danser IJM 43. Het is nog niet bekend of de oude zeerover in Grimsby lost. Naar IJsland is vertrokken de Johan nes Polderman. De Assan Reis zal Donder dag voor de eerste reis naar de visserij ver trekken. Als alles goed verloopt wordt in de IJsland-wateren gevist. De Poolse trawler Neptunus heeft Maandagmiddag het gehele visruim vol geladen met trawl- en haringnetten. Deze kostbare lading is bestemd voor de Poolse trawlers in Gdynia. Ook daar zijn weer enkele IJmuider vissers werkzaam om het netwerk te „zetten". De trawlnetten zijn door oude Nederlandse vissers als „thuis werk" gemaakt. Schipper Klaas Blok die momenteel in het zeemanshuis te Reykjavik wordt verpleegd, gaat goed vooruit. IJmuider vissers hebben enkele bezoeken bij de pa tiënt gebracht. Over veertien dagen zal Blok per vliegtuig naar Nederland reizen. Een der oudste schippers der IJmui der trawlervloot is Jan Koeman Sr. Deze IJmuidenaar heeft al zeven kruisjes achter zijn naam, maar is nog volbloed zeeman. Toen in dit voorjaar een beroep op Koeman werd gedaan om nog als loods-visèchipper naar IJsland te vertrekken, is de oude baas aan boord van de Poolse trawler Wega gestapt. Op de eerste reis werd door de Wega in Grimsby 23.000 besomd. Deze week zal de Wega opnieuw in Grimsby lossen om dan naar IJmuiden te komen. GONGWEDSTRIJDEN D.C.IJ. De damclub IJmuiden zal Dinsdagavond in hotel Kennemerhof voor leden en ge nodigden een gong wedstrijd met attracties organiseren. Na afloop zal men nog enige tijd gezellig bij elkaar blijven. Zal het legioen der „pipelettes" zich kunnen handhaven? Van onze correspondent te Parijs) Een recent regeringsbesluit tot beper king van het aantal personen, werkzaam in improductieve beroepen bedreigt het bestaan van ongeveer honderdduizend Pa- rijse concierges, doch om het belang van dit bericht op de volle waarde te kunnen schatten moet men het leven in de Franse hoofdstad uit ervaring kennen. Een concierge - het beroep wordt in Frankrijk bijna uitsluitend door vrouwen uitgeoefend - is in het bestaan van de Pa- rijzenaar namelijk een uitzonderlijk be langrijk personage. Zij ontvangt en distri bueert de post, ze int de huurkwitanties, neemt telefoontjes en boodschappen aan en wordt bovendien geacht het trappenhuis schoon te houden. Uit de andere richting, de richting van de buitenwereld, plegen bijvoorbeeld rechercheurs en enquêteurs zich eveneens tot de concierge te wenden, wanneer ze voor een of ander onderzoek bijzonderheden willen weten over het par ticuliere bestaan van een Parijzenaar. Tij dens de bezetting hebben aldus talrijke Fransen het leven weten te redden dank zij hun concierge, die vaak zo vriendelijk was, de Gestapo-agenten een rad voor de ogen te draaien. Het is voor de Parijzenaar om vele re denen geraden, goede relaties met zijn con cierge te onderhouden, want haar vertrou wen of voorspraak kar. hem soms uit be narde situaties redden. Om al die redenen wordt er hier wel eens beweerd dat de keuze van een concierge nauwelijks minder belangrijk is dan de keuze van een levens gezellin, maar of dat helemaal waar is, is een vraag van tamelijk academische orde geworden, sinds er in Parijs een nijpende woningnood heerst en vele onbehuisden óf hótelbewoners grif een 1000 gulden „sleu- telgeld" op tafel leggen teneinde een of andere woning te kunnen betrekken, hoe uitgewoond en klein die ook zijn mag. Öm iets te begrijpen van, enerzijds, de psychologie van de concierge en anderzijds van de speciale banden met de bewoners van „haar" huis, is het nodig haar mate riële situatie met een enkel woord toe te lichten. Omdat zij practisch geen salaris toucheert - ze heeft alleen vrij wonen en ontvangt van de buisheer een zakgeld je dat variëert van f 1,50 tot f 15 per maand - is de concierge practisch op de fooien aan gewezen. Haar hele loopbaan speculeert de con cierge daarom op de compassie van haar medemensen: de uitspraak „het bestaan is toch wel erg hard geworden, meneer" ligt in haar mond bestorven en ze vindt het zeer"billijk en natuurlijk dat ook de: ge ringste vriendelijkheid" harerzijds .- het openen van een deur of zelfs een beminne lijke glimlach - met een biljet wordt be loond. Wanneer een postbode een "chèque heeft aangereikt dan verwacht zij haar per centage en als in haar „loge" een pakje arriveert, dan meent zij dat zij er recht op heeft te weten wat er in zit. Als het toevallig wat eetbaars is of iets anders, dat zij ook juist goed kan gebrui ken, dan moet men wel erg sterk in zfjn schoenen staan om haar niet een déél toe te schuiven. De zuinigheid zou de wijsheid anders naderhand wel eens kunnen be driegen. Dit element van betaald vertrouwen en gehonoreerde hulpvaardigheid geeft voor de buitenlander soms wel een wat bittere bij smaak aan de vriendelijkheid, waarmee zijn concierge hem tegemoet pleegt te tre den. Maar de Parijzenaar zou het diep be treuren, wanneer de concierge uit zijn be staan verdween. Dat bestaan is voor hem zonder haar zelfs niet wel denkbaar: haar verdwijnen zou een revolutie betekenen in zijn leven. Want in weerwil van de hard nekkige legende is de Fransman een oer conservatief wezen en daarom geloof ik, dat hij, ondanks 't genoemde decreet, haar nog wel in stand zal blijven houden, de Pa- rijse „pipelette", met haar stofdoek om het hoofd, de blote voeten in pantoffels en de bezem in de hand, die elke bezoeker luid keels toeroept, toch vooral niet te vergeten zijn voeten te vegen. Zij is voor de Parijzenaar een symbool van zijn stad zoals de Sacré Coeur en de Tour Eiffel - en symbolen als deze vaagt men nu eenmaal niet met een enkele pen- nestreek weg. kunhen handhaven, dan is zulks alleen mogelijk, door in de toekomst ten dele ver der afgelegen visgronden op te zoeken. Hiervoor zijn snellere en grotere schepen nodig dan die, waarover de Scheveningse vloot thans over het algemeen beschikt. Voor dergelijke schepen is de thans be staande haven ongeschikt, zodat zij buiten de voorziene modernisering zal blijven, indien niet in de eerste plaats de buiten haven gemoderniseerd wordt. Wanneer deze en andere werken niet worden uitgevoerd, dan is de commis sie bevreesd, dat de op Scheveningen gerichte zeevisserij vrij spoedig sterk achteruit zal gaan. Men verwacht, dat dan de rederijen en handelsonderne mingen ernstig zullen gaan kwijnen en de visverwerkende industrie voor een groot deel haar ondergang tegemoet zal gaan. In het vrij lijvige, onder presidium van de Delftse hoogleraar prof. ir. J. W. Thierry samengestelde rapport, worden voorstellen tot verbetering gedaan, die waarschijnlijk tussen de 2.6 en 4.2 millioen gulden zouden moeten kosten. Enerzijds acht de commissie uitvoering van werken vanwege het rijk noodzakelijk, anderzijds suggeereert zij hierbij een bijdrage van de gemeente 's-Gravenhage. De commissie stelt vast, dat in de buiten haven en de twee binnenhavens, gerekend naar huidige standaarden, 25 tot 30 mil lioen gulden is geïnvesteerd. De werkelijke kosten van de aanleg alleen bedroegen in dertijd bijna acht-en-een-half millioen gulden. Om verschillende redenen zijn de havens onvoldoende en ten dele onbruik baar. Zij werden aangelegd voor kleinere schepen, dan waarmee thans wordt gevist. Bovendien zijn fouten gemaakt, die drin gend weggenomen moeten worden. De ligging van de havenmond bijvoor beeld in het gebied der bewegende banken langs de kust leidt telkenmale tot dikwijls plotseling optredende verzandingen, die de scheepvaart juist op het gevaarlijke punt van de haveningang belemmeren. Door de Ligging van de havenmond in het bran- dingsgebied is de invaart, vooral bij ruw weer, uiterst gevaarlijk. De diepte zee- inwaarts van de buitenhaven is te gering en men kan de vaargeul veelal niet op de wenselijke diepte houden. De eerste bin nenhaven is bij woelige zee door deining onbruikbaar voor meren, lossen en laden der schépen; Het gebouw van de visafslag aan de tweede binnenhaven voldoet wat afmeting en plaats betreft niet meer aan redelijke eisen. Bovendien mist men de noodzakelijke aansluiting met het spoor wegnet. Ook aan koelhuizen heerst gebrek. „Deur" van Scheveningen. De commissie stelt voor een geheel nieuwe haveningang met ver buiten de branding uitstekende hoofden te bouwen. Deze ingang zal aanzienlijk breder moetén zijn dan de tegenwoor dige, ook al met het oog op het bin nenvaren van kustvaarders. De ge varen van de bestaande ingang zijn zo groot, dat Scheveningse loggers vaak elders binnenvallen, hetgeen econo mische nadelen met zich brengt. Doch ook uit een oogpunt van veiligheid voor de opvarenden acht de commissie het bouwen van een nieuwe ingang urgent. De „deur van Scheveningen" is dik werf levensgevaarlijk. Aangezien deze „deur" onder hoede van de overheid staat is het haar taak deze veilig te maken en bovendien aan te passen bij de steeds stijgende verkeersbehoefte. Voorts suggereert de commissie verbete- Indrukken van de Jaarbeurs te Bazel (Van de speciale ANP-verslaggever) Hoewel de Schweizer Mustermesse een zuiver nationale beurs is slechts binnen landse firma's kunnen er aan deelnemen neemt zij toch onder de Europese jaar beurzen een zeer vooraanstaande positie in. De „nationale étalage" is vooral sedert de oorlog kwalitatief en in technisch opzicht een waardemeter van internationale be tekenis geworden, die ieder jaar opnieuw duizenden buitenlandse zakenlieden en in kopers trekt. Het Zwitserse product munt nu eenmaal op velerlei terrein uit en is veelal moeilijk te overtreffen. Mede als gevolg van de grote achterstand op in- dustriëel "gebied die in vrijwel alle bij de tweede wereldoorlog betrokken landen is ontstaan, is de buitenlandse belangstelling zowel van de zijde van officiële instanties als van de kant van particulieren zeer groot. Nergens ter wereld het kan zonder overdrijving worden gezegd is thans een betere internationale vergelijkingsbasis aanwezig dan op deze beurs. In Zwitserland heeft de, industrie in haar geheel tijdens de oorlov kunnen doorwerken, hetgeen voor de technische ontwikkeling van veel belang is geweest. Na de oorlog was de Zwitserse industrie onmiddellijk in staat te vol doen aan de vele opdrachten die vooral uit het buitenland op het gebied van machines geplaatst werden. Aanvankelijk moesten daarbij lange leveringstermijnen worden bedongen. Op. het ogenblik echter is de situatie weer van dien aard, dat de bestel lingen in een naar verhouding kort tijds bestek kunnen worden uitgevoerd. Toonden de na-oorlogse beurzen te Bazel duidelijk de in Zwitserland heersende hoog conjunctuur, thans kan men duidelijk waar nemen dat hieraan toch voorlopig een einde is gekomen. De binnenlandse markt geeft namelijk in toenemende mate een zichtbare verzadiging te aanschouwen; de voorraden bij het bedrijfsleven nemen toe. Meer nog dan voorheen wordt deze beurs beheerst door het kwaliteitsproduct. De Zwitserse fabrikant is zich er terdege van bewust dat hij, wil hij zijn positie nationaal en inter nationaal kunnen handhaven, blijvend dient te streven naar de vervaardiging van duur zame en hoogwaardige producten. Zulks te meer omdat de buitenlandse concurrentie steeds duidelijker op de afzetmarkten wordt gevoeld. Het is echter een begrijpe lijk verschijnsel, dat juist nu de belang stelling van het bedrijfsleven in Zwitser land voor de beurs groter is dan ooit te voren: de deelnemers willen nu eerst recht hun product tentoonstellen en nemen alle middelen te baat om de aandacht van aspirantkopers te trekken. Onder de vele buitenlandse regerings vertegenwoordigers, die de Mustermesse reeds bezochten, bevond zich ook minister Mansholt. Deze verklaarde in een onder houd met de verslaggever van het A.N.P. bijzonder te zijn getroffen door de enorme vlucht die de Zwitserse techniek speciaal op chemisch-wetenschappelijk terrein de laatste jaren heeft genomen. Tijdens zijn verblijf in Bazel heeft minister Mansholt een langdurig bezoek gebracht aan een der grootste Zwitserse fabrieken die insecten bestrijdingsmiddelen fabriceert. Daarbij liet minister Mansholt zich uitvoerig op de hoogte stellen van de bestrijdingsmoge lijkheden van ziekten en insecten die de Nederlandse gewassen (en vooral aardap pelen) bedreigen. Voorts heeft minister Mansholt nog enkele Zwitserse vee- en paardenfokkerijen bezocht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ringen en veranderingen van de voorhaven en van de beide binnenhavens, die daar door aanzienlijk grotere bruikbaarheid zouden krijgen. Men moet terrein voor uit breiding reserveren. Een nieuw afslagge bouw, .spoorwcgaansluiting, koelhuizen en andere wensen besluiten het verlanglijstje. Dit eerste rapport zal door een tweede, technisch rapport van het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft worden gevolgd. Van dè uitslag der proefnemingen aldaar zal het aiiiangen hoe de gewenste haven- verbeteringen technisch moeten worden uitgevoerd en welke kosten daarmee precies zullen samenhangen. Een overzicht van de economische be tekenis van de Scheveningse haven als voornaamste aanvoerplaats van haring ondersteunt de wensen van de commissie. De vloot bestaat thans uit 108 loggers en 18 kustvissersschepen. In 1947 bracht de export van (voornamelijk) zoute haring 10 millioen gulden aan deviezen op. Rederijen, groothandel, industrie en verkeersbedrijven betalen per jaar globaal 11,5 millioen gulden aan lonen. Gezien de toekomst van de zeevisserij staat men, naar mening van de. commissie, thans voor de vraag om Scheveningen de noodzake lijke verbeteringen te geven, ofwel de be staande bloeiende bedrijven naar andere havens te laten verlopen. „Het regent goud" De schoolmeester sterker dan de kunstenaar De Nederlands? toneelschrijvers hebben dit seizoen in sedert lang ongekend ruime mate de kans gekregen om de waarde van hun werk te tonen en op de beslissende proef te laten stellen. Het stemt tot niet geringe vreugde, dat zij tegen alle ver wachting in zelfs voor enkele kasstukken zorgden. Zo maakten wij sinds de bevrij ding kennis met twee of drie namen, die stellig een belofte voor de toekomst in houden. Niet altijd echter slagen de expe rimenten. Zaterdagavond ging in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam de première van „Het regent goud" door de classicus Herman Knorringa, die het overbodige bewijs leverde van de stelling dat grondige kennis van de leer alleen niet voldoende is om tot waarachtige kunst te geraken. De bonte taferelen van het kluchtig-bedoelde spektakel spelen zich af op een markt in het oude Athene, waar de ontblinddoekte Plutos, god van de rijkdom, de hoorn des overvloeds uitstort over de ploeterende bevolking, die zich nu in weel de kan baden. Men ziet vervolgens een aanschouwelijke voorstelling van de waar- heid-als-een-koe dat geld zonder meer niet gelukkig maakt, waarop de auteur ge legenheid vindt om zijn voor het populaire doel enigszins gematigde inzichten over de samenwerking tussen kapitaal en arbeid aan de man te brengen. Dat de misschien wat langdurige, hoewel niet zo erg nadruk kelijke moraalverkondiging nauwelijks aansluit bij het spel kan men hem verre weg het gemakkelijkst vergeven. Zijn in de aanbeveling met name genoemde voor ganger Aristophanes, die meer dan twintig eeuwen geleden een soortgelijke fabel reeds in een satire benutte, hield er wat dat betreft beslist ongerijmder gewoonten op na. Doch Aristophanes was - hetgeen Her man Knorringa niet is een met weelde rige en vrijmoedige fantasie gezegende dichter, een volbloed kunstenaar die het striemende woord hanteerde om zijn tegen standers te honen en het beeld der werke lijkheid tot een bespottelijke caricatuur vervormde om de menselijke dwaasheden scherper te laten uitkomen. De voorzich tige schrijver van „Het regent goud" komt niet verder dan tot een kinderachtige toe passing van met zorg uit de litteratuur bestudeerde zetten, er zelfs niet voor te rugdeinzend de flauwste aardigheden, zoals het verkeerd laten uitleggen van op merkingen door anderen dan de aange sprokene, zonder enige zin te herhalen. Ware dit stuk opgevoerd door leerlingen van een middelbare school dan zou men er zo nu en dan een glimlach voor over heb ben gehad. Thans wekte het onvermogen om een begin van leven en diepere beteke nis in de poppenkast te blazen slechts door verveling gemengde ergernis. De poging om het zeer tamelijke, doch volkomen oninte ressante gekrakeel der hoofdpersonen af te wisselen met het ontwikkelen van een paar halfbakken handelingen deed meer schade dan goed. Het heeft weinig doel om de kwaliteit der gebruikte ingrediënten te onderzoeken, zolang het voornaamste ele ment, het Attisch zout, in de hoofdschotel ontbreekt. Het Nederlands Volkstoneel probeerde er met verdubbelde moeite nog iets van te maken. Het geheel bleef evenwel dilettan terig, al gaven Marie Faassen en Tine Medema en soms ook Anita Menist de toe schouwers enkele óaraige ogenblikken. Regisseur Ben Groeneveld heeft getracht de bezienswaardigheid te vergroten door geen kans om iets of iemand in beweging te brengen onbenut te laten. In hoeverre zang en dans er toe bijdragen het publiek het gewenste amusement te bezorgen, zal men beter kunnen beoordelen bij de voor stellingen in de openlucht, die misschien op deze première volgen. Het kleurige décor van Kleynaud Greyzen deed in de schouw burg te sterk denken aan limonade-achtige waterverf om van de tempels en schommel der goden dan maar te zwijgen. Er bestaat maar één soort volkstoneel en dat is: goed toneel. Daarmee moet men be ginnen. Men dient zich ernstig te hoeden voor de omgekeerde weg. DAVID KONING. VISSERSSCHEPEN Binnen 16 Mei: IJM 196 Hercules, rederij V.E.M., met vis, Vertrokken 3 Mei. IJM 19 Adelante, rederij Protimus, met vis, vertrokken 4 Mei. IJM 31 Alkmaar, rederij Petten, met vis, vertrokken 3 Mei. Naar zee 16 Mei: IJM 25 Flamingo; IJM 49 Petten: IJM 87 Neptunus. Naar.zeer 17 Mei: IJM 268, IJM 70 en de KW 9. 227, 49. 123. 3, 25. 33, 42, 43. 47. 67, 73. 97. 20. 78. 109. 110. 130. 127. 151. 168, 175, 124, 32, 70. 65, 38, 2, 14, 18 en 19. De Schoonhovense middensfandsver- enigingen hebben besloten een „zwarte lijst" amen te stellen, waarop tenbehoeve van haar leden zullen geplaatst worden de namen van personen, die het met het betalen van ge kochte artikelen niet zo nauw naman,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3