C Heerenveen-V.S.V. De loggers zijn de haven uit, 1 om „met goud belaen" terug te keren Onfortuinlijk weekeinde van „Velserbeek' Hef huis aan de baai DINSDAG 17 MEI 1949 IJMUIDER COURANT Behouden vaart en goede teelt! Veel nakijkers in IJmuiden Nadat de vlaggende haringvloot Za terdagmiddag duizenden JJmuidenaren op de been heeft gebracht om zich in zijn bonte kleurenpracht te laten bewonderen zijn hedenmorgen weer talloze belangstellenden naar de ha ven getrokken. Ditmaal om de loggers een juichend afscheid te bereiden. In alle vroegte trokken velen naar de kop van de vissevshaven om toch vooral de eerste „uitvaarder" niet te missen en uren lang bleef men in de druilerige regen genieten van het bonte spel der fleurige wimpels en vlaggen. Versierde loggers bemand met familieleden en kennissen deden de vissers tot buiten de pieren uit geleide en de duizenden aan de kant hiel den maar niet op met juichen en zwaaien. Ook uit Katwijk waren velen met auto bussen naar IJmuiden gekomen om de Katwijker vissers uitgeleide te doen. Op de bussen waren aanplakbiljetten aange bracht met de leuze: „Katwijk vecht voor een eigen zeehaven". Om kwart voor zes de eerste Om kwart voor zes ging de eerste log ger de haven uit. De schepen met de sterkste motoren hielpen hun minder krachtige collega's een eindje op streek. Het regende goede raadgevingen van bezorgde moeders en vrouwen en hier en daar werd heimelijk een traan van ont roering weggepinkt. En als dan de vlag gende stoet zich langzaam op de Noordzee verspreidt blijven nog velen rond de hal len staan praten. De anderen die jaren lang ter visserij zijn gegaan en dit jaar - misschien voor het eerst tot de nakij kers behoren, verdiepen zich in prettige herinneringen en slaan weemoedig nog een blik achterom voordat zij bij moeder de vrouw een bakkie troost gaan halen. En zo hebben Katwijkers en IJmuidena- ren hun visserszonen een behouden vaart en goede teelt gewenst. Het is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer de eerste Hollandse nieuwe aan wal zal worden gebracht. Men hoopt op Vrijdagmiddag, maar eerder zeker niet. I.V.H. roept om hulp De speeltuinvereniging „In Veilige Ha ven" mag zeer zeker tot de grootste in IJmuiden worden gerekend. Meer dan zes honderd kinderen vinden op vrije mid dagen de nodige ontspanning op het terrein tussen het zwembad en het bos „De Heren duinen". De toeloop is er zo groot, dat vaak het speelmateriaal overbevolkt is. Het bestuur van I.V.H. dat zeer actief is, schakelt de onderscheidene clubs, die elk samengesteld zijn uit jeugdige leden, naar gelang ambitie en aanleg, steeds in bij plaatselijke gebeurtenissen van belang. Op de afgelopen vlaggetjesdag heeft zelfs een maquette van de speeltuin, meegevoerd in de kleurige optocht, extra de aandacht getrokken. Het valt echter niet mee die honderden „spring-in-'t-veld's" te regeren en toch, orde moet er zijn. Hiervoor zijn leiders en leidsters nodig, liefst uit de gelederen van de leden. Wie zelf kinderen heeft, weet wat zij behoeven en daar hoort zeker leiding bij sport en spel bij. Misschien zijn er ouders die deze nood kreet van het bestuur begrijpen. Het devies van de vereniging is: De kinderen van de straat, daar zijn allen mee gebaat. Wie de grootse taak van de culturele op voeding verstaat, zal ongetwijfeld zijn of haar plicht in deze verstaan. Pleegkinderen in Velsen De verenigingen „Humanitas" en het „Humanistisch Verbond" vestigen er, naar aanleiding van de mededeling betreffende het opnemen van pleegkinderen in de cou rant van gisteren, de aandacht op, dat hei „Bureau voor pleegkinderen" uitsluitenu is opgericht onder auspiciën van deze beide verenigingen. Aenda voor Veisen en IJ mui den DINSDAG 17 MEI Thalia, 8 uur: „Inkeer" (De Flierefluiters). Rex, 8 uur: „Een vrouw wist teveel". WOENSDAG 18 MEI Thalia, 8 uur: ..Een duivelse vrouw". Rex, 8 uur „Een vrouw wist teveel". Gebouw voor Christelijke Belangen, 8 uur: „Haar andere man" („Jonge Kracht"). Raadhuis, 45 uur: Spreekuur Wethouder van Ónderwijs. Naar de Nieuwe Ze zijn weg! De Katwijkers, de Scheve- ningers, de Vlaardingers en de IJmui- denaren hebben de tros losgegooid om van de haringgronden de eerste Hol landse Nieuwe van dit jaar op te diepen. De bekende haringkoortsdie zich gistermiddag al bij tijd en wijle langs de haven openbaarde, heeft haar beslag gekregen. Van de logger „Görredijk" (Um 75) af zal onze IJmuidense redac teur via Scheveningen-radio proberen de lezers van dit blad van dag tot dag op de hoogte te houden van de span ning en de gebeurtenisserond het eerste Zeebanket. Velsens bewoners steunen cultureel en sociaal werk Zomerpostzegels weer verkrijgbaar In de maanden Mei en Juni zijn in geheel Nederland de zogenaamde zomerpostzegels verkrijgbaar. Men betaalt hiervoor een kleine toeslag op het normale bedrag en deze toeslag wordt, gerekend over het geheel, gebruikt voor culturele en sociale doeleinden. Van het bedrag dat besteed wordt op cultureel gebied komt 85 procent aan noodlijdende culturele werkers ten goede, de overige 15 procent is bestemd voor het Voorzienings fonds voor culturele werkers, voor steun in bijzondere gevallen. Wat het sociale deel aangaat, hiervan wordt 30 procent gebruikt voor de tuberculosebestrijding, tien procent voor het Irenefonds, tien procent komt ten bate van de F.I.O.M., Federatie van instel lingen voor de ongehuwde moeder en haar kind. De rheumatiekbestrijding krijgt twin tig procent, een tiende deel komt de kin deruitzending ten goede, een tiende komt aan de arbeid aan onvolwaardigen en ten slotte incasseert het Zwitsers-Nederlands Asthmafonds het laatste tiende gedeelte. In Velsen-IJmuiden zullen de dames van de UVV speciaal zitting houden voor de verkoop van deze zegels in de week van 20 tot 25 Juni in het hoofdpostkantoor aan de Houtmanstraat. De leden der UW doen reeds nu een beroep op de inwoners der gemeente dit werk te steunen, juist omdat hiermee niet een speciale groep personen maar zeer velen, ook in eigen gemeente, zijn gebaat. MARKTBERICHTEN 16 Mei 1949 Besommingen IJM 16 Bergen 31.430. IJM 204 2100; IJM 53 1295; KW 107 1935; KW 64 2480: KW 53 2020: K W28 24560; KW 17 2295: KW 69 4725; KW 41 6690; KW 39 5745; KW 86 2340: KW 59 1925; KW 166 1515; KW 85 9290: KW 37 9279; KW 104 1865; KW 108 2040; KW 91 2050: KW 24 2000; KW 125 2225; KW 89 1565: KW 162 2450. BU 33 1820; KW 92 1365; KW 94 2670: KW 210 1800; KW 77 1285; KW 72 1335; IJM 276 1430; IJM 316 1295; IJM 277 1730; IJM 229 1935; IJM 228 1005. Aanvoer. 350 kisten tarbot en tong, 10 kisten heilbot, 75 kisten schart, en tongsch. 170 kisten makr., 15 kisten griet, 15 kisten rode poon, 800 kisten kabeljauw, 85 kisten leng, 65 kisten koolvis, 110 kisten wolf, 130 kisten poon, 540 kisten wijting. 1380 kisten schelvis, 1350 kisten schol, 300 kisten schar, 50 kisten diversen. Totaal 5445 kisten. Een trawler met een besomming van f 23.400. Prijzen. Heilbot 2,151,95: gr. tong 1.901,80; gr.m. tong 1,951,80; kl.m. tong 21,85; kl. tong I kl. tong II 1,85—1,70; tarbot I 1,90— 1,65, per kg. Tarbot II 83—80; tarbot III 90—81; tarbot IV 8126; gr. griet 84; kl. griet 67: tongschar 53,5051; schartong 32; gr. schol 5647; midd. schol 472Q.50; kl. schol 223,60; schar midd. schelvis 3831.50; kl. schelv. 4737; midd. makreel 3831,50; kl. makreel 4737; wijting 241.90; hom 16,50—5; kl. haai 2119; ham 33—27; kl. wolf 39—31; gr. gul 4239: kl. gul 37,50—19, per 50 kg. Kabeljauw 140—72; gr. wolf 76—66; gr. leng 57—47; gr. koolvis 5041, per 125 kg. OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL. Donderdag wordt een ouderavond van de Kleuterschool aan de Wüstelaan te Sant poort gehouden in het schoolgebouw. Dr. J. W. Bos, zenuwarts, spreekt en beantwoordt brieven over de sexuele opvoeding van het kind. De heer Faber, hoofd ener school te IJmui den, zal spreken over het openbaar onder wijs. Verder vermeldt de agenda voor de avond een bespreking over het zomerfeest. Zilveren jubilaris bij de Hoogovens A. J. van der Wees. De medewerkers van de afdeling Boek houding en Administratie en afgevaardig den van vele andere afdelingen van de K.N.H.S. te IJmuiden hadden zich ver enigd in de cantine van Walserij Oost om de hoofdassistent van de afdeling Boekhou ding, de heer A. J. van der Wees, ter ge legenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum, te huldigen. De jubilaris mocht de gelukwensen dei- directie in ontvangst nemen bij monde van de voorzitter ir. A. H. Ingen Housz. Deze waren vèrgezeld van de gebruikelijke enveloppe. De heer R. Martens, algemeen procuratie houder, lid van de directiestaf, hield een hartelijke en uitvoerige huldigingstoespraak waarin hij beider langdurige en veelvuldige samenwerking memoreerde. Op het terrein van de werkverhoudingen noemde hij de jubilaris een van de voormannen omdat hij een opgewekte en collegiale medewerker is. Hij maakte de woorden van een zijner col lega's tot de zijne: „Ik heb hem eigenlijk nog nooit in een slechte bui aangetroffen. Hij is altijd opgewekt en steeds tot hulp en medewerking bereid." Vervolgens lichtte de heer Martens op geestige wijze een zwarte bladzijde uit het levensboek van de jubilaris, welk gedeelte van zijn speech veel vrolijke bijval mocht oogsten. Van 't wielerkwartet de heer Van der Wees maakt dagelijks in gezelschap van drie collega's de rit DriehuisHoogovens v.v. per fiets en mede namens de vete ranen kwam de heer A. J. Stam de harte lijke gelukwensen overbrengen, vertelde vele humoristische gebeurtenissen uit hun „rennersloopbaan" en hoopte, dat zij nog lang op de heer Van der Wees als gang maker, waarvoor hij door zijn lichaams bouw buitengewoon geschikt is, mogen rekenen. De chef van de boekhouding, de heer S. van Popta, was door het huldigingscomité belast met de aanbieding van het geschenk, een volledig uitgerust toerrijwiel. Voordat hij daartoe overging, gaf hij een overzicht van des jubilaris loopbaan, die hij 25 jaar geleden op dit bedrijf begonnen was toen hij nog tot de jonge-spring-in-'t-velds be hoorde. Tot die groep van jeugdige admini stratieve en boekhoudkundige krachten be hoorde in die tijd een even jeugdig aantal, dat thans verschillende posten op het be drijf bezet. De „gezelligheid" is daardoor wel uiteengevallen, maar dat is de conse quentie wanneer bekwame, zij het jeugdige krachten een plaats vinden in een snel groeiende fabriek als de Hoogovens. De heer Van Popta betrok ook mevrouw Van der Wees in de huldiging; zijn woor den werden onderstreept door mej. A. Kue- nen die een vaas met bloemen aanbood. De heer J. van Eek, boekhouder, bracht in het bijzonder dank voor de manier, waar op de jubilaris met zijn medemensen om gaat en spreker was er van overtuigd dat de collega's van dezelfde gedachten zijn vervuld. Namens hen bracht hij daarvoor hulde en dank en legde er de nadruk op, dat zij de jubilaris meer als vriend zien dan als chef. De heer C. H. J. Blauw, chef van de Stencilafdeling, die nauw met de afdeling Correspondentie is verbonden, kwam na mens de genoemde afdelingen de hartelijke gelukwensen aanbieden. Hij deed dit yj versvorm een door hem vervaardigd feestrijm waarin in het bijzonder werd gewezen op de millioenen cijfers die in deze kwarteeuw door het hoofd en de pen van de jubilaris waren gegaan, „alsof het geen geld kostte". Van zeer veel verschillende andere af delingen werd belangstelling getoond bij deze huldiging, die zich kenmerkte door een humoristische inslag, waartoe de heer Van der Wees blijkbaar alle aanleiding heeft gegeven. De leden van directie en directie staf en de leiders van vele afdelingen waren bij deze jubileumviering tegenwoordig. Vacature in Kinheim-bestuur Nadat in de laatste jaarvergadering van de voetbalvereniging „Kinheim" de heren E. Sanders als voorzitter en F. A. van As- selt in het bestuur waren gekozen, waarbij laatstgenoemde de functie van penning meester kreeg toegewezen, blijkt thans weer een vacature te bestaan. De heer Van Asselt heeft bedankt voor zijn benoeming tot bestuurslid, waarom de inmiddels wegens aanstaand vertrek afge treden secretaris, de heer W. v. d. Star, zich nu tijdelijk als zodanig beschikbaar heeft gesteld. Velsen DE KANAALVERBREDING. Voor de verbreding van het Noordzee kanaal tegenover de papierfabriek was reeds enige dagen een betrekkelijk kleine zandzuiger bezig om een bres in de dijk te slaan. Thans zijn op dezelfde plaats twee flinke baggermolens aangekomen om de voorge nomen verbreding te bespoedigen. De eerste ligt reeds gereed om het werk te be ginnen, de andere zal nog moeten worden gemonteerd voor hij eveneens aan dé slag kan gaan. Uit en thuis De drie teams van de L.T.C. „Velser beek" die Zondag uitkwamen tegen drie Amsterdamse clubs, boekten twee gelijke resultaten en een verliespartij. Het eerste team, dat in Amsterdam uit kwam tegen Festina V speelde gelijk met 4-4. De gedetailleerde uitslagen waren: Heren enkel: Bernelot Moensv. d. Lans 6-3, 6-1; SmitDalmeijer 3-6, 6-8. Dames enkel: mevr. Pelsmevr. Burger 6-0, 6-2; mej. Schippermevr. Gerssen 7-5, 5-7. 6-4. Gemend dubbel: mevr. Pels-Smitmevr. Burger-v. Splunter 3-6, 3-6; mej. v. Linden Tol-Bernelot Moensmevr. Gerssen-Dal- meijer 0-6, 6-3, 3-6. Heren dubbel: Smit-Bernelot Moensv. Splunter-v. d. Lans 2-6, 10-8, 6-8. Dames dubbel: mej. Schipper-mej. v. Lin den Tolmevr. Burger-mevr. Gerssen 6-1, 6-0. 2e team thuis tegen KNSM I, Amsterdam: Heren enkel: BurgerStomp 2-6, 0-6; KoningstemBerghuis 3-6, 4-6. Dames enkel: mej. Kwakmevr. Stork - meijer 8-6, 4-6, 4-6; mevr. Nicolaymej. Teijsse 6-2, 6-3. Gemengd dubbel: mej. Kwak-Burger mevr. Steeds-Stomps 3-6, 6-2, 6-4; mevr. Nicolay-GerssenmejTeijsse-Berghuis 7-5, 1-6, 3-6. Heren dubbel: Koningstein-Gerssen Stomps-Berg'nuis 2-6, 3-6. Dames dubbel: mej. Kwak-mevr. Nico laymevr. Steeds-mevr. Stockmeijer (door Velserbeek opgegeven). KNSM I wint met 6-2. 3e team uit tegen AMVJ V, Amsterdam: Heren enkel: GrambergBolland 6-3, 6-0; PhilipszoonDe Weerd 8-6, 6-3. Dames enkel: mej. Magnusmevr. Mö- ckel 7-5, 6-4; mej. v. d. Velden—mevr. Bleeker 5-7, 5-7. V.S.V.-supp. zie advertentie in dit nummer. (Adv.) „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" De afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek ondersteuningsfonds" hield Maandagavond in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw een bijeenkomst ter be spreking van de verkiezingen en de voor stellen voor de algemene vergadering, welke op 31 Mei te Rotterdam wordt ge houden. Nadat de heer W. D. Wiljouw, voorzitter, de aanwezigen had begroet, werd be-, sloten om, waar vorig jaar een initiatief voor een distrietsbij eenkomst der afdelin gen strandde, de organisatie hiervan zo mogelijk zelf ter hand te nemen. Het be stuur werd gemachtigd de mogelijkheden hiervoor te onderzoeken. Tot afgevaardigden naar de in Rotterdam te houden algemene vergadering der ver eniging werden gekozen de voorzitter en de heer P. C. Tol als plaatsvervanger. Tijdens de vergadering vereerde pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, die juist dC dag tevoren in IJmuiden was geïnstalleerd, de bijeenkomst met zijn tegenwoordigheid, wat voor de voorzitter aanleiding was een speciale begroeting uit te spreken. Hierin werd gewezen op de moeilijkheden van de heropbouw der afdeling na de oorlog, die dank zij de medewerking en steun van de voorgaande pastoors waren overwonnen. De voorzitter deed vervolgens een beroep op de nieuwe herder, eveneens zijn belang stelling voor het werk der afdeling en ver eniging te willen blijven geven opdat in vriendschappelijke geest tot een verdere opbouw mocht worden samen gewerkt. In zijn antwoord zeide pastoor Nieuwen huyzen het verenigingsleven, vooral in een gemeente als IJmuiden, van zeer groot be lang te achten om verder de historische betekenis van het ondersteuningsfonds te belichten, dat gebaseerd is op de ge dachte „Draagt elkanders lasten" en dit ook tot richtsnoer heeft. De spreker deelde mede tot dit doel gaarne te willen mede werken. De bespreking van de beschrijvingsbrief vorderde geruime tijd naar aanleiding van de verschillende voorstellen. Besloten werd stem uit te brengen op pastoor mr. J. W. Key te Haarlem als can- didaat voor het hoofdbestuur. Aan het slot van de vergadering werd overwogen om in het nieuwe seizoen een filmavond vast te stellen en het denkbeeld gesuggereerd tot uitgifte van een gemeente blad, eventueel in combinatie met de zus- tergemeente Egmond aan Zee, welke reeds een dergelijk orgaan kent. GRONDSTOFFEN VOOR PAPIER. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen arriveerden Zondag en Maandag de Zweed se s.s. „Urd" en „Ardennia" respectievelijk met 1150 ton cellulose van Ostrand (Zwe den) en 350 ton cellulose van Gothenburg (Zweden), bestemd voor zusterfabrieken. Gemengd dubbel: mej. Magnus-Grams- bergmevr. Möckel-Bolland 5-7, 6-2, 5-7; mej. Smidt-v. d. Kaamevr. Bleeker-De Weerd 1-6, 1-6. Heren dubbel: Gramsberg-Philipszoon De Weerd-Bolland 6-4, 6-4. Dames dubbel: mej. Smidt-mej. v. d. Veldenmevr. Möckel-mevr. Bleeker 4-6, 2-6. Uitslag 4—4. DE VULKAAN TERUG. Het marine-reparatieschip De Vulkaan is Maandagmiddag om vier uur, na een week in Amsterdam gedokt te hebben, in IJmuiden teruggekeerd. Santpoort Santpoorts duiven op de lange afstand De duiven van de Santpoortse postdui- venclub „De Luchtpost" hebben Zondag een behoorlijk landelijk tochtje gemaakt. Het weer werkte niet mee, het was mistig en regenachtig, nochtans hebben de dieren in betrekkelijk korte tijd de afstand Maas trichtSantpoort afgelegd. Om kwart voor negen werd hun in Maastricht de vrijheid gegeven en om 12.41 uur kwam de eerste thuis. De laatste ging „door de klok" om 13.31 uur. De totale uitslagen zijn als volgt: 1, 3, 4, 9, 12, 15, 21, 22, 23 en 24 Joh. Struys; 2, 17 P. Bersee; 5, 6, 10, 13 H. Kneppers; 7, 16 G. Bierman; 8 P. Konings; 13, 31 P. Bier drager; 14, 19 D. Drijver; 18 P. Rozemeyer; 20, 27, 30 J. Bremerkamp; 25 mevrouw Duynvan Buuren; 26, 28 G. Waasdorp: 29 K. Korthouwer; 32. C. de Graaf. Zondag 22 Mei zullen de vogels van Grisé in België naar Santpoort vliegen, dit is een afstand van 238 km. Beverwijk Postduivenuitslagen „De Reisduif" De Beverwij kse postduivenvereniging „De Reisduif" heeft Zondagmorgen weel een vlucht georganiseerd. Ditmaal startten de duiven te Maastricht, een afstand van 195 km. Aan dezë vlucht vlogen 719 post duiven mee en werden om kwart voor negen te Maastricht losgelaten. Ondanks de mist vloog de eerste' vogel om negen minuten over half één Beverwijk binnen; de laatste om zestien minuten over één. De uitslagen luidden als volgt: J. v. Eek 1; W. Asschouten 2; J. Luntz 3, 11, 19, 38, 46; A. v. Son 4; A. Schoenmaker 5; C. Dekker 6; C. Castricum 7; J. Schip per 8, 14, 57; H. Exalto 9, 21, 50; A. Kuil man 10, 60: D. v. d. Bend 12, 33; P. Duin 13; Gebr. Vos 15, 35, 36, 48; R. Zoontjes 16, 32, 42; G. Muys 17, 31, 45; 3. de Smet 18; J. v. Roon 20, 55; T. Loogen 22, R. Wes traten 23; D. Kuyper 24, 43; D. Philippi 25; J. Mosk 27; G. H. Tersteeg 28, 30, 44; C. v. d. Wal 29; H. Timmer 34, 47, 51, 52; M. Romeijn 37, 41; J. de Vries 39; C. Hoope 40; C. Snoeks 26, 49; K. Heere 53; J. C. Amels 54; S. Teeling 56; G. Vercauteren 58; H. Beentjes 59. Fancy Fair Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Mei zal in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een Fancy-Fair plaats vinden ten bate van het speeltuinwerk. Aan de fancy-fair zal een optocht voorafgaan met versierde fietsen, autopeds, enz. De Hoogoven-Harmonie zal deze tocht begeleiden. Geslaagd De volgende personen behaalden het diploma van de Centrale Bond van Lera ren. Stenografie de heren H. Brandjes, Th. Duineveld, J. Ramping, A. v. Rixel, J. Schelvis, E. Adrichem, A. P. Roos, W. v. Lieshout, J. v. Someren, J. Beentjes, Th. v. Giezen en D. Verheiden. Vogelliefhebbers op stap Zondag 22 Mei zal de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, afdeling Beverwijk, een excursie houden in het duinterrein onder Heemskerk. De tocht staat onder deskundige leiding. Agenda voor Beverwijk Dinsdag 17 Mei. Kennemer Theater: 7 en 9 uur De fluwe len handschoen. Luxor Theater: 7 en 9.15 uur De bruid had drie mannen. Corso Theater (Castricum): 8 uur Ergens in China. Woensdag 18 Mei. Kennemer Theater: 7 en 9 uur De fluwe len handschoen. Luxor Theater: 7 en 9.15 uur De bruid had drie mannen. Corso Theater (Castricum)8 uur Ergens in China. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND - Sorong naar Makassar i'!um- U te Sambne naar SatlvU ïV' New Orlans naar FoiKtó„ $,eps'. V New. Orleans n Charlesto^ 'JÖP1- - reis). 13 Mei pass. Cape RsnJ mta 'Ca---"' Amsteldiep, 14 Mei t? S5naar*o& Rangoon naar Pangkal prn]0ng Pand5r^ te Suez van Djibouti naar p"?' ^16 Mei te Dar «Sa£ s»i4 S -„.iga. Celebes, 15 Mei varrrvBeira Sues. Hugo de Groot, 14 M?i P"*® Galveston, Johan van OldÏÏL™" van Batavia naar Sues l# Londen van Anhveiraen Y PanSN6 Vr Rotti, IS Mei te Charleston naar Baltimore. Salawati 15 S OieS Amsterdam naar Port Sairi c te GeV-"? te Makassar van Soerabaja!fe Tabian. 14 Mei van AiX-a r Van der Waals. 14 MefS"1 na*G& sterdam. Tawali, 15 Mei L?eIlUa R35r A- Belawan. Mei VSJn ColomjJ S. M. Ariadne 13 iwn- naar Napels. Atlas, 13 MeivVnran Lr'>i sabon naar Amsterdam. Bonair?^lE Curagao van La Guaira S i 13 tica; 13 Mei te Amsterdam Tnm°ad. (V Danae. 13 Mei te Triës^Vv P1^S Rijeka. Deo Duce, 14 Mei n™ Lenetië b>> v-fr Yf" kopenhagen naïr Eidsh, 11 Mei van New Orleans «erdsQ. Euterpe. 14 Mei van Gdvnfa J4arCui<fe Cordias, 13 Mei van Bourns Haarlem, 13 Mei van Callan Helena, 12 Mei te Jg pfi naar Baranquilla. Hera 13 van Antwerpen naar Trinidad van Cristobal naar Curacao Tin Genua van Napels naar SavoJ V2 van Amsterdam naar Odense Neï^ van Hamburg naar AmstS X'12 *- Mei van Barcelona naar Ta^'a? ïss^3 13 Mei van Kotka naar mS?" 13 Mei van Gothenburg' WT' Orpheus, 13 Mei te Rotterdam dam naar Lissabon. Socrates 13 J?Arn:ta- sterdam naar Antwerpen. Theseïs Rotterdam van Gibraltar. TitiK i'q lMe' Mutzuna naar Cavalla. Van fktV3a te Antwerpen van Hamburgnlï dam. Waal 13 Mei te Trujillo JaM?®' naar Kingston. van Jusi HOLL. AFRIKA LIJNEN a,I Mei van Aden naar Suez. Salta «fe» Palmas gepasseerd v. Freetown K, H. L. Eemland. 15 Mei OuwLm passeerd 16 Mei te IJmuiden verSf^ land. 14 Mei te Hamburg, Rijnland ii ir' Rio de Janeiro. Waterland. naar Las Palmas. Westland, 14 MeivIsJs Grote vaat Aagtekerk, Rotterdam—Brisbane lm.-, Sydney Abbekerk, Rotterdam^? Mei te Melbourne. Alnati, Rotterdam iï nos Aires 12 Mei te Rio de Janeiro Üf kerk, Sydney—Rotterdam 12 Mei van 2' bourne. Boschfoniein, Bcira-AnuteK Mei van Genua. Congostroom, 1! i Lobito naar Port Amboin. SE? Bombay—Rotterdam 12 Mei te AlexavW Meerkerk Rotterdam-Japan 12 E li em' Rotterdam jns Mei Holtenau. Alpherat, 12 Mei van 55.? te Point Fortm. Bacchus. 12 Mei van Ar- gasta naar Valparaiso. Bonaire, 13 Meimi, Guaira te Curagao. Cottica, 13 Hei 2! if Paramaribo te IJmuiden verwacht Her; ii Mei van Amsterdam te Barbados. Keife" Tabou—Amsterdam 13 Mei te Las PaH verwacht. Overijsel, Rotterdam-Java 13 Mei Malta. Streefkerk, Rotterdam-Caf cutta pass. 12 Mei Straat Messina. Waal u Mei van San Juan naar Ciudad Truièlla Averdijk, 13 Mei van Rotterdam caar fe York. Kelbergen, 15 Mei van Rotterdam* Bagnoli verwacht. Lievevrouwekerk, oaa 13 Mei Vlissingen Liverpool—Antwerpe* Stad Alkmaar, Antwerpen—Rotterdam pas 13 Mei Vlissingen. Limburg, San Francisco- Basra 12 Mei te Abadan. Veendam, 13 Mei v. Rotterdam naar New York. Kleine vaart. Bernisse, 13 Mei van Amsterdam te Rotte, dam. Biervliet. 12 Mei van Newcastle naar Amsterdam. Birmingham. 12 Mei van Gm'.! naar Harlingen. Elisa, 13 Mei van Casablanca te Marseille. Franka. 12 Mei van Rouen naai Llanelly. Frejo, 12 Mei van Garston te Dmgie. Hada, 12 Mei van Teignmouth te Helsini- fors. Henk, 12 Mei van Delfzijl te Err.da Houtman, 12 Mei van Hamburg te Granp- mouth. Juno, 12 Mei te Swansea, Kemphaan, 12 Mei van Oporto te Genua. Mies, 12 Mei van Greifswaki naar Amsterdam, Mulan, 12 Mei van Skarrehage te Londen. Nijentefi 12 Mei van Stockholm n. Antwerpen. Paiaj, 13 Mei van Hamburg te Gdynia. Prira.13 Mei van Rouen naar Teignmouth. RoseM, 13 Mei te Kingslynn. Sambre, 12 Mei ra Rouen naar Parijs. Servus, Kiel—De Tes pass, 13 Mei Brunsbuttel. Toornvliet, 13ïd van Blyth naar Amsterdam. Tyro. Rora- Bristol pass. 12 Mei Lizard. Van Brake! Mei van Belfast te Garstor.. Van Gelder,!! Mei van Wilhelmshaven te Gran?en»':!h Viking, 12 Mei van Haderslev naar Hamtej Urmajo. 12 Mei van Shoreham te Londea SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 16 Mei kwamen de haven ra IJmuiden binnen: Wim van Newcastle. Ar dennia van Rotterdam. Wilhelmina van Bar row. Martini van Fowey, Julius van Stettin. Strabo van Vigo. Eemland van Las Palraas. Vertrokken zijn: Hr. Ms. Queen Wilnelmine naar Den Helder. Mies naar Rotterdam. Ar dennia naar Rotterdam. Phoenix naar Rot terdam. Monica naar Rotterdam. Thor nsi Rotterdam. Wim naai1 Wilhelmshafen. wil- heimine naar Emden. Banana n. Rotteresa Maandag was ér visaanvoer van tvra IJsland-trawlers, de Bergen IJM 16 ze- 1600 en de Sumatra IJM 62 met 1300 ten. Zes Noordloggers brachten 1200 ma den rondvis aan; een en dertig weeklog^ en kotters 3000 manden platvis, de Zweease kotter GG 785 had 2600 kistjes makrttl FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 39) Hoe deze uitgezocht en aangenomen wer den, kon ik niet ontdekken. Vroeg u uw oom wel eens om een verklaring? Dikwijls maar hij lachte altijd en verwees me naar Fellowes. Mijn tante kwam zo nu en dan wel eens tussenbeide. Ik wist dat Fellowes dikwijls overleg met **uar pleegde. Moeten al die dienstmeisjes op kan toor komen voor een onderhoud? Nee, en dat is iets wat me ook zo verwonderde. We hebben een personeels chef. die onder meneer Fellowes staat De normale gang van zaken is, dat een meisje, om te zien of ze geschikt is, eerst een ge sprek met ons heeft en daarna met haar toekomstige werkgever. Maar ik ontdekte dat diverse meisjes zonder meer via cor respondentie werden aangesteld. Ze gingen direct naar hun werkgevers en meestal verlieten ze na kortere of langere tijd hun betrekking. In bijna alle gevallen werden hun namen naderhand uit onze registers verwijderd. Meisjes, die we op de normale manier een betrekking bezorgden, krijgen vaak via ons gedurende diverse jaren nog allerlei andere betrekkingen. Wie ondertekende de brieven, waarin die meisjes aangesteld werden, vroeg ik. Dat is iets, waar ik niet achter ben gekomen. Mijn oom verzond die brieven niet. Waarschijnlijk deed Edith Simpkins het. Misschien was het ook Fellowes. Er werden geen copieen van die brieven in onze archieven bewaard. Maar ongeveer eens per week kwam er zo'n zestal extra brieven in het mandje op het kantoor, waarin de uitgaande post verzameld wordt. Geen van de meisjes op kantoor wist, waar die brieven vandaan kwamen. Maar aangezien er de hele dag mensen het kan toor in en uit liepen, zou het heel gemak kelijk voor iemand zijn om die brieven in het mandje te leggen. Was er iets bijzonders aan te zien? De enveloppen waren groter dan nor maal en van een soort, dat we op kantoor niet gebruikten. En de adressen werden getypt met een machine, die niet van ons was. De letters E en H waren niet hele maal in orde. Aha! Judith merkte mijn verraste uitroep op. Hebt u- zelf ook dergelijke brieven gezien? vroeg ze. Nee, maar gaat u door met uw ver haal. Ik heb alle machines op kantoor ge probeerd. Ik heb zelfs de ene machine, die mijn oom in het Huis aan de Baai heeft, nagekeken. Ik herinner me nog goed, dat ik er op bezig was, juist toen de dominee een bezoek aan mijn tante bracht. Toen hij me hoorde tikken in mijn oom's bureau, kwam hij over mijn schouder kij ken naar wat ik tikte. Ik was geïrriteerd, weet ik nog, maar hij lachte me uit. Zei hij iets? vroeg ik. Ja, zo iets van dat ik zeker een studie van het toetsenbord aan het maken was. En op een keer, dat hij in Londen op kantoor was, herinnerde ik me, dat hij erg veel belangstelling toonde voor onze schrijfmachines, terwijl hij met de typis tes over haar werk babbelde. Hij komt meestal zo eens per maand op kantoor. Hij is een wonderlijk type, merkte ik op. Ja. dat is hij zeker, stemde Judith toe. De dorpsbewoners noemen hem „de bemoeizieke Joe". En hij is niet alleen ge ïnteresseerd in mensen, maar hij zwerft ook altijd rondom het Huis aan de Baai. Hij heeft een hobby voor de natuur. Een poosje geleden bestudeerde hij de vogels. Bij die gelegenheid heeft één van de jacht opzieners op hem geschoten, in de mening, dat hij een stroper was. Maar mijn oom heeft me verteld, dat zijn nieuwste hobby bestaat uit het zwerven in het bos om in secten te vinden. Gelooft u, dat hij argwaan heeft op gevat? Ik ben daar bijna zeker van. Hij is niet populair bij de dorpelingen, omdat hij zoveel in het Huis aan de Baai komt. Hij is soms uren bij tante Edith. Wanneer is uw oom begonnen zó veel van zijn tijd in het Huis aan de Baai door te brengen? vroeg ik. Ongeveer een jaar geleden. Hij ging altijd naar de stad om alle belangrijke cliënten, die hem wilden spreken, zelf te woord te staan, maar ik heb de indruk, dat hij zich tegenwoordig zorgen maakt. Tante Edith heeft altijd veel belangstelling voor de zaak gehad. En sinds kort is ze actiever dan ooit tevoren. Wat ik vermoed had, werd nu steeds duidelijker. Men mag dus eigenlijk wel zeggen, dat als puntje bij paaltje komt, uw tante en Fellowes de eigenlijke leiders van de zaak zijn? Ik geloof inderdaad dat dat zo is, zei Judith langzaam. Maar oom James is in geen geval een bij-figuur, denkt u dat niet. Hij doet heel veel, 90 procent van alle zaken is absoluut in orde, maar ik ben er van overtuigd, dat hij niet weet, wat er zich op de achtergrond van het bedrijf afspeelt. Maar het is toch zijn eigen zaak en hij moet er toch wel iets van weten, hield ik vol. Judith schudde haar hoofd. Ik weet zeker, dat hij niet precies weet wat er gaande is. Maar misschien heeft hij wel z'n vermoedens. En wat denkt u, dat er op de achter grond gebeurt, vroeg ik. Judith antwoordde niet dadelijk. Ik zag, dat ze naar woorden zocht, doch er kwam niets over haar lippen. Hebt u er zelfs geen vermoeden van? drong ik aan. Ik ben bang iets te zeggen, fluister de ze. Er werd zachtjes op de deur geklopt en de verpleegster verscheen. Hier is inspecteur Brannigan voor u, meneer Arlen. Ik heb hem gezegd, dat u eigenlijk moest gaan slapen, maar hij heeft me beloofd, dat hij maar even zou blijven. Judith stond op en stak me haar hand toe. Zorg, dat u gauw weer beter wordt, zei ze hartelijk. Komt u me nog eens opzoeken? vroeg ik. In het vage licht had ik de indruk, dat ze bloosde. Als u het prettig vindt, zei ze wat verlegen. Ik vind het enorm prettig, zei ik met nadruk. Toen ze op het punt stond de kamer te verlaten, viel me nog iets in. Wat was de kleur van de enveloppen, die op die mysterieuse machine werden getypt? vroeg ik. Wit. Waarom vraagt u dat? Nergens om. Er viel me opeens iets in. Ik lag na te denken over alles wat het meisje me verteld had, toen Brannigan binnen kwam en zich neer liet vallen in de leunstoel bij mijn bed. In het vaag- verlichte vertrek leek hij reusachtiger dan ooit. Ik kan je zeggen, dat je een en ander wel versneld hebt met je avontuurlijke tocht van gisteravond door Londen, zei hij. We hebben dat schuurtje bekeken in de tuin van Simpkins' kantoor, maar Job is verdwenen. Die waker, die jij noemde, hebben we ondervraagd, maar hij zweert, dat hij niet wist, dat Job er vandoor was, en ik heb de neiging hem te geloven. Job is klaarblijkelijk vertrokken door de gang, die uit de schuur naar buiten leidt. Hij kan onmogelijk verweg zijn ge gaan, merkte ik op. Daar ben ik niet zo zeker van. Er is echter nog iets veel zonderlingers gebeurd. Edith Simpkins en Fellowes zijn ver dwenen. Wat! Dit nieuws verraste me zó, dat ik recht op in mijn bed ging zitten. Het is echt waar, m'n beste. Ze wa ren niet op kantoor, en Edith Simpkins is niet meer gezien, sinds ze gistermiddag het Huis aan de Baai per auto heeft verlaten. We hebben het nog niet bekend gemaakt, maar de politie kijkt naar hen uit. De kolonel kan daar toch zeker wel iets naders over vertellen, merkte ik op. Hij zegt, dat hy niets weet van doen en laten van zijn zuster en Fellowes. Ik geloof, dat hij het slachtoffer is va- twee mensen, die veel intelligenter zyo dan hij. Dat is mijn mening ook, zei Toen ik hem daarna Judiths vertelde, luisterde Brannigan aandacmj Wat ze over die enveloppe zei, is vee.- betekenend. In welk opzicht? vroeg ik. Wel, dat ze groter dan de norffi^ waren. Herinnerde ze zich, aan wie geadresseerd waren? Dat heb ik haai niet gevraagd. Vraag haar dat de volgende keer, je haar ziet. En nu ga ik er vandooi, ders jaagt de zuster me weg. Ik moet al enige uren geslapen hebb^ toen ik op eens klaar wakkei één grote onbeantwoorde gedachten. Ik had Judith Tayj0 ,,a gelen te vragen, of ze wat ze in de nacht, dat Jolinw vermoord werd, in de buurt van drijf te maken had gehad. HOOFDSTUK XV. Tien dagen later zaten ik in de zitkamer van het Htos a Baai tegenover kolonel Simpk a deze laatste dagen jaren onder gew scheen. (Wordt «n»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6