r De eerste „nieuwe" gevangen 'donderdag Technisch goed spelend Engels elftal |(,»am na rust tegen Bondsploeg op dreef DAjCO film Uit de lucht MOQUETTE KARPETTEN Prof. Van Eysinga: „Degenereert UN0- organisatie tot politiek instrument?" 19 MEI 1949 Voetbal Vier doelpunten drukten het overwicht uit (Van onze sportredacteur) i het voetbal hebben de Nederlanders een lesje gegeven in het Olympisch stffll0V.te"roetbailiefhebber, die voor het spel gekomen is, voldoening heeft - fi welke deggr|DIin ijeten een hoogstaand spel zien, waartegen onze landgenoten nP leermeesters van Bondsploeg een nederlaag van 0—4 toegebracht op een echte voetbaHiefhebbei «bracht- De Eng^,se" Bondsploeg kwam er vooral na de rust niet meer aan te niet wiren ?pg de j,ebben de bezoekers de vier doelpunten gemaakt. Zii zetten «is en to «aartegen de Nederlandse achterhoede niets kon inbrengen; zij felle 3anvaUeii °P> bal en josten harde schoten, soms van flinke afstand. «aren veel sneller ral de ontmoeting misschien VMr veteni za oe geweest Van een ,iei sanl1 „een sprake. Aan de ene technisch uitstekend fflie en aan de andere kant een ue,kende ploeg ü.achtte te maken, d'i'i /'tifniêt kon slagen door de w.jze, ffgSZete* speelden. De span- er nog op, dat het 1"Nederlandse ploeg zou worden. n' iïn heten hun tegenstanders mo lt M*» «en om gade te geh.ik rus"f„ ^ze„ in slaat waren. Daai- HU, machine langzaam aan B begon de Enge c dje actie kwam It draaien e pars0ns van West Ham «id;rfhfring nu KM» de »in' 2ette United. sf'Sv00r Bentley (Chelsea) JL a, de handen van De Munck. hL Eing linksbuiten Langton (Pres- tv"1. Kndl er van door, loste een schot ij. North Eddj er sseerd. Slof- k SSVS doellijn en redde. Er (den s.ond P -e aanvauen van volgde nog "ploeg, waarin linksbuiten JlS r °en aandeel had en Lenstra, die ItH IS,™ was opgesteld, loste een be- 'Öi ïïot, evenwel zonder succes. Het hcoriljk scnoNederland duurde even •«"ï'den ook twee hoekschoppen op J,'!;?doel genomen, welke geen Cf™P!wSrdlS' met de Bondsploeg zo Zwemmen Onderlinge wedstrijden van Zwemclub „Haarlem" In Stoop's Bad hield de zwemclub „Haar lem" Woensdagavond onderlinge wedstrijden. De voornaamste uitslagen zijn: 50 meter borstcrawl dames: T. van Meel 33,8 sec.; O. Rost 37 sec.: R. Brendel 38,4 sec. 50 meter borstcrawl heren nieuwelingen: F. Maus 31,5 sec.; F. van Doorenmaalen 32,8 sec.; B. Dinkla 33,2 sec. 50 meter schoolslag dames: T. van Meel 44,5 sec.; A. Muller 46,8 sec.; M. Timmerman 47,8 sec. 50 meter butterfly heren: J. Boeree 36,5 sec.; A. Hoogland 38 sec.; R. Otto 41,1 sec. 50 meter rugslag dames: T. van Meel 43,7 sec.; A. Muller 44,6 sec.; E. Hölsken 45,4 sec. 100 meter borstcrawl heren juniores en seniores: L. ten Berge 1 min. 11.1 sec.; G. Maassen 1 min. 11,5 sec; F. van Doorenmaalen 1 min. 16 sec. J ïk gedaan. Slordig speelden de Ne l7.,Jïrs verder en de Engelsen warei £(I voortdurend in de aanval. Zever ScSÏen veTden in de eerste hem op gd$ van De Munck ««nomen en harde De ideale panchromatïsche film. Alle kleurnuances ko men volmaakt tot hun recht. Vraagt uw fot,ghandelaa r If X 6.5 f 1.35 I 6x9 f 1.50 6.5 x 11 f 1.90 I Ook in tropenverpakking verkrijgbaar. Nederlandsche Fotografische Industrie N.V., Soest JA VA Noorwegen—Engeland 1—4 Woensdag werd te Oslo een voetbalwed-" strijd gespeeld tussen Noorwegen en Engeland, welke door de Britten met 41 gewonnen werd. De ruststand was 02. De Engelse ploeg speelde in veel betere vorm dan tegen Zweden en drong van het begin af aan de tegenstanders op eigen helft terug. Gladheid van het kleine veld maakte het scoren van doelpunten uiterst moeilijk. Niettemin was de stand na 5 minuten reeds 01 door toedoen van Muilen. Het tweede Engelse doelpunt werd kort voor de rust gemaakt door Finney. Van de twee andere Engelse doelpunten scoorde de Noorse rechtsachter Spydevold er een in eigen doel; het laatste was van Morris. Daarna doel puntte Noorwegen. van Manchester jchoten van Cockburn Cit bH kat SP slaagden de Nederlanders er in O waarvan één tegen de paal, bui en Sik van de doelman, Parsons en Rowley Sn beter lot verdiend. Productief was Melse spel en d00r hardnekkig te ,f J'5 r j„ TVT«rlovlanrIf>rc Pr in t,'store blank te houden. telt na de hervatting ontstonden de iten. Voor rust probeerden de r-ielsen een voorsprong te verkrijgen met Wa opgezette aanvallen, waaraan alle wnvaartsen deelnamen, daarna pasten zij Kn andere tactiek toe, namelijk het swit- to De spelers kregen de bal verschei- Jfnö lieren toegespeeld en losten van verre .Stad schoten, doch voorlopig was De feck nog op zijn post. Terlouw greep iaï resoluut in, soms wel wat erg hard. He andere kant kreeg Lenstra nog een t-H'j schoot echter van korte afstand fibjin de handen van doelman Ditch* tja van Tottenham Hotspur. Had de Fries at geluk gehad, mogelijk had dit een tcaekeer in het spel der Nederlanders be titeld. Hierna was het afgelopen met de Nederlandse voorhoede. Zij is weinig in telle gekomen en speelde zij op de Engelse helft, dan had Harrison van Leicester City riet veel moeite. Ditchburn had het vrij rustig. Een eenzijdige strijd volgde, waarvan (valer bekoring uitging. Prachtige aanval len zetten de Engelsen op, de spelers los te harde schoten, welke De Munck voor treffelijk stopte en de Nederlanders had- da geluk, toen Stoffelen de bal stopte, wel ke naar onze mening de doellijn reeds ge passeerd was. De Engelsen speelden rusti'g verder en in d'e overtuiging, dat zij een zege tegemoet gingen. De achterhoede van Nederland trachtte er wel wat van te ma ken, maar de spelers kwamen steeds te laat. Na een kwartier spelen opende de Engel- re ploeg de score. Parsons zette de -bal voor i«! Bentley kopte hem verder naar Row ley, die met zijn linkervoet doelpuntte. Kort daarop liep De Munck uit doel in de nchting van de cornervlag, in de verwach ting, dat hij eerder bij de bal zou zijn dan langton. Deze gaf een voorzet en Terlouw werkte de bal nog juist tot hoekschop. Bij een aanval, door de linkervleugel opgezet, kreeg Rowley de bal toegespeeld en loste een diagonaal schot, dat doel trof. Engeland hö een voorsprong van 2-0. Drie minuten later liep De Munck weer te ver uit doel, Hans naar de andere zijde. Gibson zette vwr en de naar binnen gezwenkte Parsons bracht de stand op 0-3. D{ Engelsen hadden er zin in en voortdu- Tena bestookten zij het Nederlandse doel. Everse (Neptunus), die voor Schijvenaar ingevallen was, en Van Bun redden ver scheidene malen, doch hadden met de We aanvallen veel moeite. Inmiddels had Vi"i Overbeek wegens een blessure het veld veriaten en moedig speelde de Bondsploeg' et tien man verder. Vijf minuten voor e einde gaf Langton een voorzet, Gibson wpte de bal naar Rowley, die er 0-4 van akte. Even kwam Nederland opzetten en ««Lenstra loste na een pass van Timmer- e achterhoede voor de derde waai gepasseerd. Everse probeerde nog e redden, doch tevergeefs. V.l.n.r.: Everse de Munck en Van Bun. Een spannend ogenblik uit de eerste speel- helft. Bijna kunnen de Engelsen juichen i maar van Stoffelen, op de doellijn staand, brengt nog juist redding. mans een schot, dat over ging. Vrij kalm verliepen de laatste minuten. Toen het Nederlands elftal op 23 April, op zo'n prachtige wijze de Fransen de baas bleef en de gasten, door geestdrift en behoorlijk spel zijn wil oplegde, heerste er vreugde over het resultaat. De Nederlandse Bondsploeg van gisteren was als even sterk te beschouwen. Voor De Vroet en Brandes, die door de toer van Feijenoord naar Turkije niet opgesteld konden worden, waren plaatsvervangers aangewezen, die voor hen niet behoefden onder te doen. Een derde invaller was Everse. Schijvenaar heeft last van een enkelblessure en liet verstek gaan. Gaarne hadden wij deze stoere achterspeler tegen de Engelsen aan het werk gezien. In de periode, dat de bezoekers bijzonder op dreef waren, had hij ongetwijfeld een goed figuur kunnen slaan. Was er op papier tus sen de plpeg van Rotterdam en die in het Olympisch Stadion weinig krachtsver schil, het elftal van Woensdag had weinig in te brengen. We zagen een zeer matig spelende bondsploeg. Geen enkele speler heeft het tot een behoorlijke hoogte kunnen brengen. Lenstra op de midden voorplaats was geen openbaring, Wilkes slaagde er niet in een schot te lossen of samen te werken met zijn ploèggenoten en Van Overbeek bleek een speler, die in een vertegenwoordigende ploeg niet thuis hoort. Deze was bijzonder zwak. Van De Harder werd natuurlijk veel ver wacht nu hij het gebracht had tot een elftal, dat als het Nederlands elftal be schouwd-kan worden. Behalve in het be gin heeft hij niet veel gedaan of kunnen doen. Timmermans, die tegen Frank rijk zo goed voor de dag kwam, kon er evenmin in komen, hij faalde eveneens. De voorhoede kreeg door het overwicht dei- Engelsen weinig te doen, de middenlinie en achterhoede des te meer. Uit het feit dat er voor rust geen doelpunten gemaakt zijn, blijkt wel, dat de verdediging er nog wat van terecht heeft gebracht. Het lukte meestal goed en Terlouw heeft veel werk verzet. Ook de achterspelers dienen ge noemd te worden, maar in de tweede helft werd de taak voor Van Bun en Everse te zwaar. Toch hebben zij zich er vrij aardig doorheen geslagen. Stoffelen is een bruik bare kracht. Dat kwam weer in deze ont moeting tot uiting, waarin hij De Vroet moest vervangen en dat naar behoren deed. Van Schijndel was niet zo op dreef tegen België en Frankrijk. Een enkele maal kon hij zijn technische vaardigheid laten zien, maar op een hoog peil stond zijn spel niet. Doelman De Munck kreeg het niet ge makkelijk met de onverwachte schoten, welke van grote afstand gelost wer den. Enige malen bracht de paal redding en twee maal stond Stoffelen op de lijn, om het gevaar te keren. Gevaarlijk was echter zijn uitlopen in de tweede helft en één keer heeft dit een doelpunt gekost. Techniek en dekkingssysteem zegevierden. In alle opzichten waren de Engelsen in de meerderheid. Zij hadden er echt zin in en vertoonden een spel, zoals het Neder landse publiek nooit ziet. De balbehande ling was uitstekend, het stoppen van de bal deden zij op zodanige wijze, dat zij -er direct voordeel van hadden, het koppen wekte bewondering, doch het meeste viel het dekken van de tegenstander op. De Neder landers kregen weinig gelegenheid hun spel te ontplooien en gingen de gasten er toe over om te switchen, dan werd het dekkingssysteem geen ogenblik verwaar loosd. De belangrijkste rollen hebben hier bij vervuld de kanthalfs Cockburn en Harrison, die de beste spelers van het veld waren. Verder noemen wij spil Leuty van Derby County en de buitenspelers Parsons en Langton. De andere spelers waren goed en hebben het hunne er toe bijgedragen, dat er uitstekend samenspel te zien was en voortreffelijke techniek. Rustig, maar geenszins teneergeslagen was de stemming in de Nederlandse kleed kamer. De spelers waren moe van het hoge tempo van deze strijd, hetwelk veel van nun uithoudingsvermogen had gevergd. De officials waren kennelijk onder de indruk van het prachtige spel, dat de Engelsen hadden voorgezet. De heer Herberts, de voorzitter van de Keuze Commissie liet zich' ontvallen, dat er toch een hoop te leren viel van deze grootmeesters in het spel en de matigen in de Nederlandse ploeg waren duidelijk te ontwaren. Jan Thomee, de geneeskundige verzorger en oud-international, raakte niet uitgepraat over de drie tempi verschil tussen de Engelsen en de Nederlanders. „Gesmuld heb ik van het spel", vertelde hoofdconsul. Boel joh en Otto de Vries van de Technische Commissie was van mening dat het vol komen eerlijk is om te erkennen, dat de Engelse profs een klasse en misschien wel meer, beter zijn dan de Nederlandse ama teurs. Engelse mening Eén der Engelse leiders was van mening -at zijn ploeg haar vorm, die zo verras send in Zweden had verloren, in deze wed strijd had teruggevonden. De spelers wa ren stukken sneller dan in Zweden. Hij weigerde uitblinkers te noemen met de op merking, dat het elftal in zijn geheel goed had gespeeld. Hij achtte bij de Nederlandse ploeg De Harder, Lenstra en Wilkes de besten. De Franse scheidsrechter De la Salie, die uitstekend geleid heeft, gaf als zijn mening te kennen, dat de wedstrijd in buitenge woon vriendschappelijke geest en op vol komen correcte wijze gespeeld was. Hij vond het een mooie wedstrijd, al had hij te veel op de bal moeten letten om zich een nauwkeurig beeld van het spel ver loop, van de krachtsverhouding en van de spelers in dividueel te kunnen vormen. De Engelse linksbuiten Langton had de meeste indruk op hem gemaakt. Prima in diverse kleuren 180 x 290 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Vier maanden voorwaardelijk voor zwarte handel in shag Voor de Haarlemse economische rechter stond gisteren de bouwarbeider H. A. v. K. terecht, die niet onaanzienlijke hoeveelheden shag uit Steenbergen, vlak bij de Belgisch' grens waar hij werkte, had meegenomen om ze in Haarlem op zwarte wijze aan de man te brengen. Ter zitting zei hij, dat hij het had gedaan om een extratje voor Sinterklaas bij elkaar te krijgen. De Officier van Justitie eiste met het oog op de nogal omvangrijke transacties twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf plus vier maanden voorwaardelijk. De econo mische rechter veroordeelde hem tot vier maanden voorwaardelijk. Recital Pappolo-Rosquin met Brahms' vioolsonates De drie viool-sonates van Brahms op één avond te horen, biedt wel een zeldzame ge legenheid om dit gedeelte van zijn oeuvre volledig te overzien, er dieper in door te dringen en er interessante vergelijkingen uit te putten. Die kans werd ons geboden door hetx duo Lorenzo Pappolo, viool, en Lode Rosquin, piano, dat Woensdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum jn Haarlem zijn wegens ziekte van de pianist uitgestelde recital gaf. Vergelijkenderwijze konden wij dus er varen hoeveel klaarder en doorzichtiger de tweede sonate (op. 100) is dan de eerste (op. 78). die echter om haar poëtische sfeer en ontwikkeling uit het innige ..Regenlied" (waardoor zij een enigszins cyclische vorm aanneemt) mijns inziens toch belangrijker is. Maar dat het hier twee waardevolle werken betreft, met hier en daar .prachtige lyrische momenten en verrassende vond sten van wisselwerking, is builen kijf. De confrontatie van de drie composities markeert een sterker contrast in verband met de sonate op. 108 in d kl. t., en dan vooral wegens de hartstochtelijke finale die er de eind-indruk van bepaalt. Hier is Brahms verre van de intimiteit van het genre kamermuziek, die hij in de beide eerste sonates wist te bewaren. Maar tezamen geven dan de drie sonates als het ware een volledig beeld van hun componist, met zijn teerheid, zijn melan cholie, zijn ietwat logge scherts, zijn hang naar zigeunei-melodieën, zijn zin voor con structie-problemen en zijn opwinding tot kracht-excessen, waaronder een sterke hartstochtelijkheid woelt. De violist Lorenzo Pappolo (een op Java ;eboren half Italiaanhalf Hollander, die nu te Haarlem woont) begon met een zeer precieus spel, tegenover hetwelk de pianist Lode Rosquin (uit Antwerpen) geen équi valent kon vinden op zijn instrument; en dat was eigenlijk maar goed, want anders zou het totaal niet veel meer van Brahms gehad hebben. Doch het was merkwaardig hoe Pappolo de tweede sonate direct anders aanpakte; nu was er warmte en bezieling in zijn spel en het ging mee op in de roman tische stuwingen die Rosquin aan zijn. kla vierpartij gaf. Een grote lyrische spanning en een felle dynamische kracht kenmerkte de uitvoe ring van de aartsmoeilijke derde sonate; hier was het contact van beide executanten volledig en werd de aanpassing aan de acoustische eigenaardigheden van de zaal het best bereikt. Het publiek toonde zjch terecht opgeto gen over de prestaties van het duo. JOS. DE KLERK. Eigenlijk zou ieder één keer in zijn leven boven Java moeten vliegen. Het is een on vergetelijke ervaring. Niet om het vliegen, want dat is ongeveer gelijk aan een tochtje van Schiphol naar Twente, al krijgt het toestel soms wat harde remous-tikken bo ven de talrijke bergen en dalen. Neen, niet daarom, maar wel om het uitzicht. De eer ste keer, dat ik het ervoer, was van de geheel glazen neus van een grote B-25 bommenwerper uit. In zo'n neus met een dergelijke wijde blik krijgt men het gevoel, dat men alleen is, zwevend boven de wereld. Geen landschap kan zo vol afwisseling zijn als het Javaanse. De uitgestrekte mas sa's boerenkool, die rimboe zijn, worden plotseling, haast venijnig onderbroken door een naakte, kaarsrecht omhoog piekende rotswand, die dan verrassenderwijs het begin van een hele hoogvlakte blijkt. En dan zijn er de sawahs, de rijstvelden; klei ne veldjes, die er van boven af uitzien als keurige, vlakke weitjes, maar in feite stuk voor sl.uk op een ander niveau liggen (voor de -irrigatie) en daarbij onder water staan. Maar daarmee is de natuurlijke film, die Java ons biedt, nog niet afgelopen. Het vliegtuig klimt even, om over een bergrug heen te wippen en prompt daalt de tempe ratuur enige graden. Het kan soms vinnig koud zijn, daar onder de tropenzon, maar drieduizend meter boven de aarde. Als we het sprongetje over die berg hebben ge maakt, zien "We daar plotseling een stad, wit-glinsterend in de felle zon: Bandoeng. Laag scheren wij er een paar maal over heen. Het is druk in de brede straten, die wij heerlijk koel weten. Maar we hebben hier niets te zoeken en dus zétten we weer koers naar het Oosten, naar Semarang. Als we laag vliegen glijdt onze eigen schaduw bliksemsnel over rimboe en kampong, ber gen en kali's. Uit een armoedig huisje komen een paar (Radiotelefonisch uit zee WOENSDAGMIDDAG vijf uur: stuurman Arie van de Gorre- dijk (IJM 75) hijst de rood-wit-blau- we vlag in de voormast ten teken dat de netten over boord gaan en enige ogenblikken later drijft er achthon derd meter katoenen gaas voor de - boot uit, gemarkeerd door de vijf op gepompte Schotse blazen. „De Heere voorziet het", heeft schipper Van Duyn naar oud gebruik gezegd toen de eerste bruingetaande netten zich in het groen-blauwe wa ter ontplooiden. Woensdagavond acht uur: op de andere schepen, die als vage schadu wen langs de schemerige einder lig gen, is ook de „schot-vlag" gehesen. Ettelijke kilometers fijn gaaswerk hangen zich in d$ Noordzee op 57° N.B. en 3° O.L. en het wachten is op Ie haring, die vannacht haar kieuwen in deze val zal moeten verstrikken. De stilte daalt over de visgronden. De radio zendt: „Wel te rusten tot één uur"; want dan gaat er gehaald wbr- den. En nu is het één uur, na een hazen- slaap. Rondom dringen de lichten door de nacht. De netten worden ingepalmd, een eenzame meeuw cirkelt over de brug van de Gorredijk en plotseling komt daar boven het donkere water het net als een zilver-doorregen gordijn aan boord. De „Gorredijk" vaart ter haring Ongeveer twintig kantjes zeeban ket beloopt deze eerste oogst en ze ziet er prima uit zegt de schipper te vreden en als de jager KW 73 ze Straks komt overnemen, dan kan de jnalse „nieuwe" nog vóór Zaterdag aan wal zijn. J. F. Cricket tn Engeland De Nieuw-Zeelanders Het Engelse cricketseizoen wordt ditmaal opgeluisterd door de tour van de Nieuw- Zeelanders. Hun team blijkt sterker te zijn dan aanvankelijk verwacht werd. Behalve 'in M. P. Donnelly, die in de laatste jaren zich als batsman van Oxford heeft onderscheiden, bezitten de Nieuw-Zeelanders ook in Hadlee en Sutcliffe batsmen van extra-klasse. Hun batten is in het algemeen sterk. De aanval is niet van hetzelfde gehalte, maar blijkt toch genoeg moeilijkheden op te leveren. Tot dus ver hebben zij een draw met Yorkshire gespeeld en op overtuigende wijze van Worcestershire en Surrey gewonnen. In het county-kampioenschap is Middlesex met zijn voortreffelijke batsmen Robertson, Compton en Edrich weer goed begonnen en het heeft na drie wedstrijden de leiding. Tweede is merkwaardigerwijs Northampton shire, als regel nr. laatst. Onder een nieuwe aanvoerder, de amateur Freddie Brown, door sommigen beschouwd als Engelands beste spin-bowler. heé'ft het al twee van de eerste drie matches gewonnen. Het sloeg Kent met drie wickets; in Kent's tweede innings nam Brown 12 wickets voor 167. Broderick scoorde voor Northants een century precies 100. Buiten de competitie slaagde Oxford University erin Yorkshire met 69 runs te slaan. Oxford scoorde 309 en 223, Yorkshire 222 en 241. In de tweede Oxford-innings was de allrounder P. A Whitcombe, die verleden jaar zo goed tegen het Nederlands XI aan de Spanjaardslaan speelde, met 57 topscorer. Hij nam ook verscheidene.wickets als bowler en had ook succes met enige vangen in deze wedstrijd. Cambridge University speelde een draw met Lancashire. De jonge Cambridge-spin- bowler J. J. Warr, van wie veel verwacht wordt, nam in Lancashire's eerste innings 6 wickets voor 35 uit een totaal van 216. Het batten van Cambridge was ditmaal niet in drukwekkend. Verleden week vestigden de nrs. 1 en 3, J. G. Dewes en G. H. G. Doggart. een nieuw wereldrecord voor het tweede wicket tegen Essex; Cambridge sloot op 441 voor 1 Gestolen textiel zwart verhandeld De Haarlemse economische rechter kreeg gistermiddag de nasleep te behandelen van de textieldiefstallen die enige tijd geleden op het Haarlemse goederenslation zijn gepleegd. De rangeerder W. T. haalde paketten uit de wagens en verkocht de textiel die hij daarin vond aan de monteur J. H. B. Deze verkocht de stoffen weer door aan de kleermaker J. J. R. De eerste twee verdachten haddeij respectievelijk voor diefstal en heling reeds, voor de rechtbank moeten verschijnen en bir die gelegenheid waren er gevangenisstraffen tegen hen geëist. Mede met het oog daarop eiste de officier tegen beiden 4 maanden voorwaardelijk. Tegen de kleermaker requi- reerde hij 2 maanden onvoorwaardelijk. De verdediger van de rangeerder en de monteur, mr. Hellema jr. bepleitte clementie voor zijn cliënten. De raadsman van de kleer maker. mr. Stomps, wees op de dwangpositie van zijn cliënt. Naar zijn zeggen zou de industrie stelselmatig geweigerd hebben zijn toewijzingen te honoreren, zodat verdachte zijn toevlucht had moeten nemen tot het kopen van textiel zonder bon, al wist hij niet dat de stof gestolen was. De economische rechter veroordeelde de eerste twee verdachten conform de eis en legde de kleermaker een gevangenisstraf op van 6 weken, met aftrek van voorarrest. naakte bruine kindertjes hollen, aangetrok ken door het lawaai, dat duizenden paarae- krachten voortbrengen. Dan klimmen wij weer, schieten laag over een vulkaan; uit de bijna uitgedoofde krater kringelen nog enkele rookspiralen omhoog. Er staan hek jes om die krater, want de eertijds zo machtige vuurspuwer is op zijn oude dag gedegradeerd tot publieke vermakelijkheid, met een autoweg over zijn vruchtbare, met lava bedekte rug. We vliegen verder. En een paar minuten later zitten we al boven zee om langs de Noordkust van Java voort te gaan naar de plaats van bestemming. Er is vrijwel geen strand. Tot over hun enkels staan de palmen, gebogen onder hun vruch- tenlast, in zee. Want dit eiland is zo vrucht baar. dat zelfs de gedachte aan een strook zand zonder enige begroeiing absurd is. Iedere vierkante centimeter, die niet in een loodrechte positie op de aarde slaat is be dekt met groen. Met thee, met rubber, met palmen of met orchideeën, of alleen maar met rimboe, maar zij is begroeid. Het hele jaar door. Als we tenslotte op het vliegveld staan, heeft de tocht te kort geduurd. Veel te kort. Ja, eigenlijk zou ieder minstens éénmaal in zijn leven boven Java moeten kunnen vlie gen. E. P. In Chaam hebben douanebeambten en marechaussees een gepantserde vrachtauto I aangehouden, welke volgeladen was met Belgische vloerkleden. Vredesconferentie van 1899 herdacht In de Ridderzaal is Woensdagmiddag het feit herdacht, dat vijftig jaar geleden in Den Haag de eerste internationale vredes conferentie werd gehouden. De Koningin was vertegenwoordigd door mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, oud- rechter in het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, hield een rede waarin hij herinnerde aan de tijd, die aan de eerste vredesconferentie van 1899 voorafging. In 1898 had de jonge Nederlandse rechts geleerde prof. Van Vollenhoven een syn these van het internationale recht geschre ven. Een oproep tot instelling van een in ternationale organisatie kwam van de Czaar van Rusland, die toenadering zocht tot de 25 regeringen, die diplomatieke vertegen woordigers aan het hof te St. Petersburg ondei'hielden. Tevens verzocht hij aan de Koningin der Nederlanden, de conferentie in Den Haag bijeen te roepen. In de preambule van de conventie, die de vredesbespreking voortbracht, vinden wij de internationale organisatie in een note- dop: het door het recht geregeld behoud van de vrede onder de leden van de bond van beschaafde naties en verzekering van de veiligheid en het welzijn der volken. De oorlog van 1914 betekende volgens velen het einde van het internationale recht. Na de eerste wereldoorlog werd de gebroken draad van de conferenties van 1899 en 1907 weer opgevat en stichtte een derde vredesconferentie de Volkenbond. De ramp van 1914 keerde terug in 1939 en dit maal verkondigde men het falen van de Volkenbond. Verstandige staatslieden rea liseerden zich echter onmiddellijk, dat de wereld het niet kon stellen zonder een ge meenschappelijke internationale organisa tie en spoedig hervatte de organisatie van de Verenigde Volken het werk van de Vol kenbond. Prof. Van Eysinga zeide, dat, in tegen stelling tot de leer van Hugo de Groot, de regeringen lange tijd het recht om tot oor log haar toevlucht te nemen, beschouwden als een fundamenteel recht van naties. Het statuut van de Volkenbond keerde terug tot het inzicht van de man, di,e bekend staat als de vader van het internationale recht en verwierp oorlog als politiek instrument. „Dit is echter niet genoeg, zolang degenen, die geroepen zijn om het recht toe te passen, zich :n politiek mengen en die als recht aandienen. Ik vraag mij af of de organisatie van de Verenigde Volken niet zal degenereren tot een in strument van de politiek", zei prof. Van Eysinga. „Als de Assemblée en de Veiligheids raad zullen voortgaan zich als politieke instrumenten te beschouwen, zelfs in de gevallen, waarin het hun taak is het recht toe te passen, zullen zij afwijken van het doel der eerste vredesconfe- rentie, met name de instelling van de heerschappij van het recht." Rede prof. J. Basdevant. Prof. J. Basdevant, president van het Internationaal Gerechtshof, die vervolgens sprak, herinnerde aan de opmerking van een Franse arbeider, werkzaam in een fabriek, waar geschut werd vervaardigd, die uiting gaf aan zijn vrees dat er als gevolg van het werk dezer eerste vredes conferentie, werkloosheid zou kunnen ont staan in de industrie waarin hij werkzaam was. Dit was een merkwaardige uiting van pessimisme, geboren uit een overmatig op timisme, dat in de loop der tijden werd gelogenstraft. De wijze, waarop deze man aan zijn mening uiting gaf, toont welke verwachtingen het Franse volk van de vredesconferentie had. De juiste wijze om bepaalde internatio nale geschillen op te lossen is het toepassen van arbitrage. Het is hoofdzakelijk op de verwezenlijking van dit punt geweest, dat de eerste vredesconferentie haar werk zaamheden heeft gericht. Het stichten van het Hof van Arbitrage heeft de weg gebaand tot de totstandkoming van het Internationaal Gerechtshof in 1945. De vredesconferentie' van 1899 was meer dan een voorbijgaand ogenblik in de wereld geschiedenis. Haar werk was niet vergeefs en de toen gesloten overeenkomsten zijn geen dode letters gebleven. Deze overeen komsten blijven deel uitmaken van de hui dige internationale rechtsorde en zelfs moe ten zij worden beschouwd als een deel van onze beschaving, aldus prof. Basdevant. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 19 MEI Luxor: „De held van Texas", 18 j., 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. City: „Misleide jeugd", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „De tyran van San Fernando". 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Bewaarschool", 14 j„ 2.30, 7-00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Jamaica Inn", 18 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 20 MEI Gera. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor. opera-concert. 8 uur. Restaurant Heem- steedse Sportpark: openbare vergadering V. V. D., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5