Ongewone schouwburg op „Watervliet" Voor a.s. Moed, ers zal Het huis aan de baai VRIJDAG 20 MEI 1949 UMUIDER COURANT Voor de opvoering van de Hoogoven-jubileumrevue Het vijf-en-twintigjarig .,ijzer"-feest is de heer Ferd. Koolbergen, welke de alge voor de directie van het Hoogovenbedrijf hele leiding heeft, een beeld van wat de aanleiding geworden om met medewerking I bezoekers staat te wachten. tan verschillende vooraanstaande artistieke en muzikale leiders en met behulp van tientallen „eigen" krachten aan het perso neel en huisgenoten een jubileumrevue aan te bieden met de tekst „Maak 'm los" en geschreven door de bekende auteur Hans Nesna. Rekening houdende met de beperkte zaal- ruimte en de massale personeelssterkte van- Hoógovens.en aanverwante bedrijven, werd uitgezien naar een middel om de revue voor een zeer groot aantal toeschouwers te kun nen opvoeren, daar deze anders een pro longatie van enige weken tegemoet zou moeten gaan. Het middel werd gevonden in een reus achtige tent, die de Hensbroeker firma K. de Boer in nauwelijks een dag neerplantte, Deze tent wordt gesteund door 22 hoog op rijzende stalen masten, welke gezamenlijk met ongeveer 140 dikke touwen en een warreling van tientallen stalen tuien het tentdoek ophouden. Maar er was meer nodig om een schouw burgzaal te verkrijgen met toneelruimte en zitplaatsen. Hiertoe is gebruik gemaakt van een^ stalen buisconsti'uctie, waarop amphi- theatersgewijs een houten vloer is gelegd, waarop lange rijen banken, die on gever*".' 2300 bezoekers een zitplaats bezorgen. De bijzonder grote toneelruimte laat ondanks het spannen en hangen van doeken machtige coulissen, vervaardigd door de firma Beyne te Amsterdam, voldoende op pervlakte over voor de tientallen mede werkenden. Meer dan twee en een halve kilometer touw is gebruikt om de toneelarrangemen ten vlot te kunnen doen geschieden. Voor de enorme verlichtingsapparatuur zorgde het electro-technisch bureau Nic. van Put ten uit Haarlem, dat hiervoor een kleine zevenhonderd lichtpunten aanbrengt, waar onder ettelijke schijnwerpers en een onder de tentkap zwevende feestverlichting. Bij dé „grote" tent alleen is het echter niet gebleven, want bij ons bezoek, Don derdagavond op „Watervliet", was men nog druk bezig met het verder aankleden van de kleedkamers aan beide zijden achter het toneel, een tweede kleinere tent achter de grote om de koorleden van de revue onder te brengen, het aanbrengen van sanitair in speciale bijgebouwde houten ge bouwtjes en de afwerking „binnenshuis". Hier komt ter weerszijden van het to neel ook nog een tweetal buffetten, die gis teravond reeds ten dele gereed waren en voorts konden al de technische kwaliteiten van de geluidsinstallatie en de schijnwer pers worden beproefd. Al met al een schouwburg, die geduren de zes achtereenvolgende avonden van half acht tot ruim elf uur naar schatting niet minder dan totaal tussen de 13.000 en 14.000 bezoekers zal herbergen, op 21, 22, 23, 24, 25 en 27 Mei a.s. De revue-repetities gaven ons gisteravond in een vrij vlotte afwerking, hier en daar gecorrigeerd door De schrijver, de heer Nesna. heeft zijn revue opgebouwd uit de kwart eeuw Hoog ovengeschiedenis en daaruit de meest be langrijke feiten naar voren gebracht. Zo wordt aandacht geschonken aan de stich ter van het bedrijf, wijlen ir. G. A. Wencke bach, het in bedrijf stellen van de eerste hoogoven, het ongeluk met de grote aan- voerkraan. dat een geweldige bedrijfs- stoornis had kunnen zijn als niet de arbei ders de hoogoven door handwerk hadden gevuld, de eerste schrede naar het sociale werk, het ontstaan van de nevenbedrijven, de moeilijke oorlogs- en bezettingstijd en de wederopbouw. De gehele week werd reeds door de mede werkenden gerepeteerd, eerst wat bij stuk ken en brokken, maar gisteravond in de lijn van de uitvoering. En wat wij daarvan za gen wettigt het vermoeden, dat „Maak 'm los" een kostelijke aaneenschakeling wordt van kaleidoscopische inhoud. Begeleid door Roemer's muziek-ensemble en onder leiding van de heer Leo Pielage deden grote koren zich horen tegen achtergronden van prach tige décors, die verschillende onderdelen van hét bedrijf uitbeelden. De balletten van mevr. Bolhoven hadden nu reeds succes bij de paar honderd aan wezigen en inderdaad zijn deze mooi. Maar ook de komische noot ontbreekt geenszins, want daarvoor zorgen verschil lende 'guitige gasten, die met een liedje straks duizenden mensen het zilveren „ijzer"-feest laten „mee"beleven. Uiteraard vergt dit alles een grote orga nisatie en reeds thans mag worden vastge steld, dat hieraan maar zeer weinig zal heb ben gemankeerd, wanneer de jubileum klanken na 27 Mei op „Watervliet" zullen zijn verstorven. Hedenavond vindt de generale repetitie plaats. Oosterkwartier neemt van D.C.IJ over „Met een vrolijke lach" besloot D.S.S. het seizoen" Het duo „Wi-Jo", Annie Hof, Ria Brink man en professor Remido! hebben meer dan vierhonderd D.S.S.'ers een buitenge woon genoeglijke avond bezorgd in Thalia. Professor Remidol als de zingende goo chelaar was voor alle aanwezigen een openbaring: zonder geheimzinnigheid goo chelde deze rasechte Westfries de meest geheimzinnige zaken van slappe toversta ven tot witte muizen toe. De avond in Tyrol, Jaap en Jans die gingen zeilen, de liedjes van Ria Brink man, het publiek wist alles ten volle te waarderen. Vijftien jaar lang reeds brengen deze inwoners van Stompetoren hun vrolijke lach, die ongetwijfeld aanstekelijk werkt, door middel van verschillende revues aan het Nederlandse publiek en zij weten wat dit publiek vraagt: een beschaafde confé rence en een leutig lied. De schotel werd ook gisteravond appe tijtelijk opgediend en wat zeker opviel was dé juiste articulatie en zuivere dictie. Dit amusementsgezelscchap heeft- op nieuw verdiende lauweren geoogst. In het begin van de avond heeft tweede voorzitter M. Broek het toneel beklommen en aan zijn woord van welkom en van dank aan hen, die in de afgelopen winter hun krachten voor de vereniging hadden in gespannen toegevoegd de mededeling dat werklieden der gemeente begonnen zijn de grond voor de speeltuin te egaliseren, zodat er voor Oud-IJmuiden weer enig uitzicht is om het culturele leven tot bloei te brengen. Een geanimeerd bal onder leiding van John Stol besloot dit festijn van „een vrolijke lach en een olijke toet". H. K. Nieuwe telefooncentrale bij de Hoogovens De Hoogovens te IJmuiden zijn een tele- foonapparatuur rijker geworden, die géldt als de grootste particuliere telefoon-instal- leiding latie in Nederland. Achthonderd toes^llen zijn daarop aangesloten waarmede dê mo gelijkheid voor nieuwe aansluitingen nog geenszins is uitgeput. Het aantal lijnen In de derde ronde van het Oosterkwar- j v00r inkomende en uitgaande gesprekken tier damtournooi heeft het IJmuidense j js bovendien aanmerkelijk vermeerderd, „meesterkwartet" een kleine nederlaag j Voor deze installatie moest een afzonderlijk tegen het Oostérkwartier-kwariet geleden, gebouw worden opgetrokken. Het resultaat van de Haarlemmers, die I In tegenwoordigheid van de directie en door hun overwinning de leiding van D.C. de leden van de directiestaf, chefs van de IJ. hebben overgenomen, is voornamelijk afdelingen, die aan het tot stand komen te danken aan het sublieme spel van de van een en ander hebben medegewerkt, alle wereldkampioen P. Roozenburg. Het is op het bedrijf aanwezige technische wer- vrijwel zeker dat het Oosterkwartier- kers van de P.T.T. en hoge ambtenaren kwartet in het eindklassement de eerste van deze instelling, zowel van het hoofd- THALIA (het theater met de beste films) Presenteert, van Vrydag 20 t/m Don derdag (Hemelvaartsdag) 26 Mei de Nederlandse film EEN KONINKRIJK VOOR EEN HUIS met Henriëtte Davids Johan Kaart Tilly PerinBouwmeester - Matthieu van Eysdcn e.v.a. De film over het actuele onderwerp DE WONINGNOOD, vol actie, span ning en amusement. Muzikale illustratie: DOLF v. d. LIN DEN en zijn METROPOLE ORKEST. Monopole film. Toegang elke Ieefltfd AANVANGSTIJDEN Vrijdag. Maandag. Dinsdag en Woensdag 8 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag en Donderdag (Hemelvaartsdag) 3. 7 en 9.15 uur. ATTENTIE! Voorverkoop en plaatsbespreking elke dag van 11-12 uur aan het theater. Agenda voor Velsem en IJmuiden Thalia. 8 uur: „Een koninkrijk voor een huis". Rex. 8 uur: ..Raffles, de grote onbe kende". ZATERDAG 21 MEI. Thalia. 7 en 9.15 uur: „Een koninkrijk voor een huis". Rex. 6.45 en 9.15 uur: „Raffles, de grote onbekende". plaats zal bezetten. De gedetailleerde uitslagen van de derde ronde luiden: Oosterkwartier-IJmuidenRoozenburg Suyk 2-0, Ligthartde Jong 1-1, Laros Poppen 1-1, Dukelde Jong 1-1. Einduitslag 5-3 voor Oosterkwartier. Beverwijk-Haarlemse Damclub: Bais Sluiter 0-2, SnelBlom 1-1, Oussoren Rost 0-2, VlugtMeure 1-1. Einduitslag 6-2 voor de Haarlemse dam club. HaarlemSt. Bavo, Heemstede: Visse Drayer 0-2, Rozijnvan Leuven 1-1, Holm Warmerdam 2-0, van AbsWillemse af gebroken. Voorlopige uitslag 3-3. Op Woensdag 25 Mei zal in Beverwijk de vierde ronde gespeeld worden. De „M.G.B. 2009" nam in IJmuiden gas, olie en vliegtuigbemine in H.M.'s M.G.B. 2009, een motor- „gunboot" van de Britse Marine, die Donderdagmorgen om 8 uur uit Dover is vertrokken, arriveerde des middags omstreeks half drie in IJmuiden, waar onder meer 3.500 liter vliegtuigbenzine werd ingenomen. Vandaag zou het schip naar Kopenhagen vertrekken, waar demonstraties voor de Deense Marine gegeven zullen worden. De M.G.B. 2009 is uitgerust met twee vliegtuigmotoren van 1500 Engelse pk, twee dieselmotoren en twee bijzetmotoren. Deze bijzetmotoren worden hoofdzakelijk tijdens het uitvaren gebruikt. Ter opwekking van licht beschikt men bovendien over een Ford V8-motor. De M.G.B. 2009 is het enige schip ter wereld dat een gasturbine aan boord heeft. Bij wijze van experiment werd deze turbine enige maanden geleden aangebracht. De uit 13 koppen bestaande bemanning staat onder commando van luitenant ter zee W. E. J. Reeks. V.V.IX krijgt het zwaar te verduren In de tweede ronde om de K.V.V.B.-be- ker zal V.V.IJ. op Zaterdag 21 Mei tegen D.V.S. 33 uit Ermelo uitkomen. Deze ont moeting kan tevens beschouwd worden als een krachtmeting tussen de kampioenen van Oost en West. IJmuiden zal alle zeilen moeten bijzet ten om deze strijd tot een goed einde te brengen. bestuur als van het telefoondistrict Haar lem. werd deze installatie door de heer H. A. Korf, directeur van het telefoon district Haarlem, aan de voorzitter der di rectie, ir. A. K. Ingen Housz overgedragen, die haar voor de maatschappij in ontvangst nam. Vervolgens ging de heer Ingen Housz naar het telefoontoestel, dat in het lokaal wagr de plechtigheid plaats vond was ge monteerd en verzocht de chef telefoniste, mejuffrouw C. M. Beentjes, die nog in de oude centrale zetelde, onder dankzeg ging voor haar bijzondere arbeid de oude telefooncentrale te verlaten en zich naar de nieuwe te begeven. Direct daarop nam de telefooncentrale bij monde van mejuffrouw Beentjes het woord (de heen en weer gesprekken werden door luidspre kers aan de aanwezigen hoorbaar gemaakt) en verhaalde op rijm de lotgevallen van deze oude centrale. Toen de telefoon weer op de haak was gelegd klonk de bel, de heer Ingen Housz nam de haak van het toestel. Er werd voor hem het eerste ge sprek aangekondigd en wel van de Direc teur-Generaal der P.T.T., de heer Neher. Na de wederzijdse vriendelijke woorden en gelukwensen was deze plechtigheid ge ëindigd en werden de nieuwe centrale en de werking daarvan in ogenschouw genomen. Arbeidsreserve ten behoeve van de vishandel in IJmuiden Voor instandhouding en financiering van de havenarbeidsreserve, welke onmis baar is bij de afvoer van vis in IJmuiden, heeft het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten bepaald, dat iedere koper van vis op de afslag te IJmuiden aan het fonds zal moeten bijdragen met een bedrag van ten hoogste tien cent per halkist van 50 kilo gram. Over de grootte van de bijdrage wordt nog overleg gepleegd met het College van Rijksbemiddelaars. Tot voor kort heeft de gecombineerde groothandel in vis in IJmuiden deze ar beidsreserve gefinancierd. Toen de maxi mumprijzen voor alle soorten zeevis ver vielen en de visafslag te IJmuiden door het vervallen van het verdeelsysteem ook toe gankelijk werd voor kopers buiten IJmui den, kon de IJmuider groothandel niet alleen voor de kosten worden geplaatst, betgeen tot de onderhavige maatregel van het Bedrijfschap heeft geleid. De arbeids reserve ontvangt een minimum garantie loon met een toeslag, wanneer er gewerkt wordt. Berend Blokzijl sprak in Flora De heer B. Blokzijl, voorzitter van de E.V.C.. heeft Donderdagavond voor een talrijk gehoor in zaal Flora te IJmuiden een overzicht gegeven van de ondervindin gen die hij in de Sovjet-Unie, waar hij het tiende congres" van de Sovjet-vakbonden bijwoonde, heeft opgedaan. Allereerst belichtte de heer Blokzijl de betekenis van een congres van vakbonden waar arbeiders uit alle landen elkaar kun nen treffen. Hij zette voorts uiteen dat het lidmaatschap van de Sovjet-vakbonden geheel vrijwillig was in tegenstelling tot de heersende mening dat een Russische arbei der verplicht zou zijn zich bij een vakver- eniging aan te sluiten. Over de inrichting van de vakbonden verklaarde de heer Blokzijl dat werkers uit één bedrijf in een zelfde vakverbond waren ondergebracht en dat alle organen van de vakbewegingen uit en door de leden gekozen worden. De economische grondslagen in de Sovjet-Unie zijn geheel anders dan die in Nederland, zo vervolgde de heer Blokzijl. Het particulier bezit van de productie middelen is er afgeschaft en niemand is dus bezitter van een fabriek of bedrijf. Een arbeidsloos inkomen, zo zeide spreker, bestaat in Rusland niet. Wie er niet werkt zal er ook niet eten. Over de principes die aan het loon van een arbeider in de Sovjet-Unie ten grond slag liggen verzekerde de heer Blokzijl dat men beloond werd naar kennis en presta ties, ongeacht leeftijd of geslacht. Tussen arbeid en beloning ligt geen tussenschakel. De beloning vindt plaats volgens acht loonklassen. In de laagste loonklasse valt de arbeider die de minste kennis bij zijn werk nodig heeft en in de hoogste loon klasse is de precisie-arbeider onderge bracht. Voorts kent men in de Sovjet-Unie het fcjd- en stukloon, zo vervolgde de heer Blokzijl. Het stukloon wordt onderscheiden in onbeperkt en progressief stukloon. De heer Blokzijl behandelde hierna de inrichting van de vakverenigingen in de Sovjet-Unie en gaf een beeld van de so ciale voorzieningen die er bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ge troffen worden. Ook de medische verzor ging werd onder de loupe genomen. Op het congres werd het verlangen uit gesproken, zo zei spreker, om de achter stand die door de oorlog is ontsaan zo spoedig mogelijk in te halen. De heer Blokzijl besloot zijn redevoering met te zeggen dat alle werkers van de gehele wereld ondanks het feit dat zij leven onder verschillende politieke systemen hei recht op een duurzame vrede tussen alle volke ren gemeen hebben. De onlangs opgerichte arbeïderszang- vereniging „Morgenrood" vertolkte tijdens de pauze op verdienstelijke wijze enige liederen waarna er gelegenheid gegeven werd tot het stellen van vragen. De heer C. Scheringa, waarnemend voor zitter van de E.V.C. afdeling IJmuiden, besloot.de bijeenkomst met een kort woord. Jiex Jheatetf „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden David Niven en Olivia de Havilland in RAFFLES „de grote onbekende" Een spannende geestige thriller (Adv.) Zondagsdiensten IJMUIDEN: Dokters. In spoedgevallen zijn van de groep art sen. aangesloten bij de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. van Leusen, v. Tuyllweg 34. telefoon 4328; A. v. d. Toorn, Frans Naereboutstraat 70. telefoon 4084 en J. de Vi-ies, Wil- helminakade 78, telefoon 4954. Voor de niet-aangesloten dokters neemt waar de heer W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, telefoon 4023. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, telefoon 4204. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: Mejuffrouw G. P. Zwart, Meeu wenlaan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK: Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts C. de Witt- Hamer, Vondellaan 60, telefoon 3969. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Donker, Breestraat 61, telefoon 3150. SANTPOORT: In spoedgevallen is de arts A. de Groot, Hoofdstraat 65, telefoon 8310, te con sulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Artsen. Dr. A. de Groot, Hoofdstraat 165, Sant poort. Apotheken. De Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, telefoon 22181. Onze GezellenTerrasvogels 25 Gisteravond speelde Terrasvogels de ju- bileumswedstriiden van de afd. Haarlem van de K.N.V.B. tegen Onze Gezellen. Al spoedig had Cobben met twee schoten van flinke afstand succes, maar door laks op treden van de Terrasvogels-achterhoede kon Onze Gezellen nog vóór de rust de achterstand verklenen. Nadat Bunschoten in de tweede helft de stand op 31 had gebracht, werd Terras vogels in de verdediging teruggedrongen en wederom verkleinden de Haarlemmers de achterstand (32). Het begon toen nog even te spannen, doch toen Bunschoten na krachtig solo- spel ten vierde male had gescoord, kon de overwinning de Vogels niet meer ontgaan. (42). Zaal zorgde tenslotte voor een 52 eindstand. RïpperdaTerrasvogels. In de jubileumswedstrijd komen de Ter rasvogels uit met: Glas; Röbken, Akker man; Siegeris, Dortmundt, Cobben; de Jonge, Zaal, Klumper, Walburg, Goedhart. Beverwijk Toelichting op voorstel van drie raadsleden een buonder, a8nb Wjeglebikan, m„ 57.75 D^lVee/it VOOR DE BABy Slacht- en keurgelden materie opnieuw te m„S£.ic4 Dit is inmiddels Beschik tn' ontwerp-besluit - Woensi" gelegd. Woensdag ter g.edtaS^ „Sonna" Donderdagavond werd in w Theater te Beverwijk voer fc S"tw« de toneelverenigng Hav.rv en vh gevoerd het Indisch^" ?arli,r" Fabricius „SonrïvDehXV ,aH tere B. Velsen, die" eenhm 1? met Sonna, een Indische vrouw de heer Chr. vrouw v. Huyssteden die O.. heeft deze zware rol uitstekenT alleen was het jammer dat he? iS^ verschil iets te groot was. Dt i - 'hi4 wordt een zoon geboren'ifiota!?*?» Huyssteden) die voor zijn opvS, Europa wordt gestuurd L Nio (mej. i .pa wordt gestuurd" eï SjM?.1- komt van een tante Berta. Vete-f, gen naar zijn 200n is zo gr ^oon IS zo grooi nat V" het eerstvolgende verlof Sar fi® teneinde zijn zoon weer mee te nü® van de kapitein e'nUnTe'Ka VSS m liefde. B.j z.jn terugkomst b5£ dat haar man voor haar r:-' na veel innerlijke strijd ziet S',3 de afstand tussen haar en haar groot is. In het besef, haar j— k MARKTBERICHTEN IJM 43 Danfêr 26.220; IJM 39 Schoorl 14.490; IJM 15 Cornelis 5900; IJM 95 Maria "160. KW 147 2430; IJM 74 4530. BR 41 109; BR 28 2; BR 42 32; BR 58 77; IJM 213 166; IJM 249 102; IJM 241 100; IJM 226 125. - Aanvoer. 60 kisten tarbot er. tong, 10 kisten heilbot, 110 kisten schartong en tongschar. 75 kisten makreel, 35 kisten rode poon. 1600 kisten schelvis, 350 kisten schol. 250 kisten schar, 15 kisten haai, 25 kisten bot, 5GQ kisten kabel jauw, 250 kisten koolvis. 150 kisten leng, 80 kisten heek, 50 kisten wolf. 250 kisten wijting, 50 kisten poon. 100 kisten diversen. Totaal 3960 kisten. Prijzen. Heilbot 1,95—1,75; gr. tong 1,901,80; gr.m. tong 1,901,80; kl.m. tong 1,951,85; kl. tong I 1.90—1.80; kl. tong II 1.80—1,70; tarbot I 1,90—1.75, per kg. Tarbot II 81—79; tarbot Hl 78; tongschar 5149; schartong 1410; grote schol 5137: m. schol 408; kl. schol 15 2.20; schar 9,501,90; bot 15,5011; makreel 1716; gr. schelvis 1411; m. schelvis 2217; kl. schelvis 2314; wijting 18,50—2,20; midd. heek 4442; kl. heek 3533; midd. rode poon 4126; kl. rode poon 115,50; ld. haai 10,50 —8,50; poon 3,70—2,10; kl. wolf 30,5021; ham 20—16: hom 1410,50; kl. leng 16; gr. gul 2017; kl. gul 143,90; kl. koolvis 9,50—9, per 50 kg. Gr. heek 114104; kabeljauw 11849,50; gr. leng 4237; koolvis 24—20,50; gr. wolf 6553, per 125 kg. Verschenen is een toelichting op het voorstel van de heren Romunde, Alberda en Van Dorp, welk voorstel luidt: „Onder getekenden, leden van de Raad van Bever wijk, stellen u voor, burgemeester en wet houders te verzoeken een commissie te be noemen, welke tot taak heeft, de raad rap port uit te brengen over de in de eerst komende vijf jaren uit te voeren grote ken-investeringen. In deze commissie zullen bij voorkeur zitting hebben alle hoofden van dienst, zo mede de financiële hoofdambtenaar. Het voorzitterschap is in handen te leggen van de wethouder van Financiën". Tegen dit voorstel zijn vele bezwaren gerezen, onder andere van organisatorische aard. Op de vraag of opstelling van een plan, zoals de inzenders verlangen, wenselijk is en of de gegevens voor dé opstelling daar van voorhanden zijn, merkt het college op, het in zoverre met de leden eens te zijn, dat het bestuursbeleid, vooral in een ge meente als Beverwijk, niet mag worden beheerst door de inzichten van het ogen blik. Zij, die met de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken zijn belast, zullen zich een bepaald doel moeten stellen. Zal echter een gedétailleerd plan een werkelijke basis bieden voor de arbeid in de gestelde periode en zal alle werk daar aan besteed niet nutteloos zijn, dan moet het volledig zijn. IJp vraag of een met zorg opgesteld plan kan worden uitgevoerd, hangt naar de er varing van het college sterk af van de vol tooiing der administratieve en technische voorbereiding van de onderdelen van een dergelijk plan. Meer dan ooit spelen hier factoren mee waar het gemeentebestuur weinig of geen invloed op kan uitoefenen. Op grond van deze overwegingen is het college van oordeel, dat, hoezeer het de arbeid volgens een plan in het algemeen toejuicht, het opstellen van een werkplan als in het voorstel bedoeld, geen zin heeft en derhalve ontraadt het college de raad dit voorstel aan te nemen. grote dienst te bewijzen verlaat L, wat haar lief is en keert terne naa h kampong. De heer C. Blaam die 4 vervulde van een vriend van de bail? speelde zijn rol verdienstelijk De toneelvereniging „Havenh-arti- kan met haar laatste opvoerng op L. geslaagd seizoen terug zien'. De avond werd geopend door de rak. seur de heer C. Blaauw. Tenslotte enkele uren gezellig gedanst op de J van Roemer's Band en onder leiding™ de heer A. Dors. Uitslagen schaakclub „Weenink" De wedstrijden om het kamp»». sSap Y »n Beverwjjkse schaakclob „Weenink welke Dinsdagavond plaats vonden, hadden het volgende resultaat' Je afdeling: G. van Dijk-D. Duinmeijer 3e afdeling: J. Arts-L. P. Siebers (afet. broken); J. Meyer-Jb. Verseveld 0-1, Excursie naar de K.R.O.-studio Dinsdag 31 Mei houdt het Booms-Ka. tholieke Vrouwencentrum zijn uitgaans» dag. Deze keer gaat de reis per autobus naar de K.R.O.-studio te Hilversum en vandaar naar de Julianatoren te Apel doorn. Na een tocht over de Veluwe zal ia Soestdijk gedineerd worden. Zonnebrih vanaf f 1.10 'T SPORTHUIS KENNEMERLAAN 137 - TELEF00.V Kl m Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 19 MEI. Kennemer Theater, 7 en 9,15 uur: ,2a koninkrijk voor een huis". Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: „Het ver borgen leven van Walter Mitty". W. B.-Theater, 8 uur: „Het geheim cc grote stad". Corso-Theater (Castricum), 8 uur: „De strijd om .de atoombom". ZATERDAG 20 MEI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Eea koninkrijk voor een huis". Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: „Het ver borgen leven van Walter Mitty". W. B.-Theater, 8 uur: „Het geheim der grote stad". Corso-Theater (Castricum), 7,15 en 9.30 uur: „De strijd om de atoombom", FEUILLETON dooi ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 42) Daarom nam ik de bus, die me op ongeveer een halve kilometer afstand van het Huis aan de Baai afzette. Nog steeds besluiteloos wat het teruggaan naar Rose Cottage be trof, besloot ik toch de kolonel nog met een bezoek te gaan vereren. Het regende nu behoorlijk. Ik hield even stil op de verlaten landweg, me afvragend of het wel verstandig was op zo'n afstand van huis uit de bus te gaan. Een gure zee wind deed me diep in mijn jaskraag dui ken. Ik was niet zeker in welke richting ik precies moest gaan. Er was niemand aan wezig aan wie ik iets kon vragen om me te oriënteren. Tenslotte besloot ik maar door te lopen, totdat ik iemand tegenkwam, die me zou kunnen inlichten. Binnen vijf minuten hoorde ik voetstap pen naderbij komen. Ik wachtte totdat er een menselijke figuur zichtbaar werd in de mist van regen. Voordat ik iets kon zeg gen, zag ik dat de man, die voor me stond, buiten zichzelf van angst was. Het was een klein, bruinverbrand buitenmannetje, waarschijnlijk een dagloner. Hij kon eerst niets verstaanbaars uitbrengen. Na een poosje, toen hij over zijn eerste schrik heen was, kpn ik uit hetgeen hij in zijn platte Essex dialect vertelde, opmaken, dat hij even verderop een fantastische figuur ge zien had, die hem een doodschrik op het lijf had gejaagd. Hoe zag het eruit? vroeg ,ik. Uit allerlei gemompel over spoken en geesten merkte ik op, dat de figuur, die het doodsbenauwde mannetje gezien had, de bewuste maskerkap op had gehad en bij de heg, die langs de weg liep, zichtbaar was geweest. Ik overreedde de man mij te vergezellen tot de plek, waar hij deze verschijning had gezien. Eerst wilde hij niet met me mee gaan, maar na een poosje wist ik hem er van te overtuigen, dat we getweeën minder bang behoefden te zijn, dan wanneer hij alleen verder gaande, straks misschien op nieuw deze duistere figuur tegen zou komen. Mijn van angst trillende metgezel wees op een opening in de heg, waar naar hij zeide de mysterieuze verschijning te zien was geweest. Ik twijfelde niet aan de waarheid van zijn aanwijzing, want dit soort buitenmensen kan zich goed oriën teren. Hij weigerde met me mee te gaan het open veld in, en stond huiverig aan de kant van de weg, terwijl ik me door de heg heen werkte. Ofschoon de regen de aarde in een modderpoel aan het veranderen was, waren toch nog voetafdrukken zichtbaar van iemand,"die hier nog maar kort geleden ge staan moest hebben. Ik schatte, dat binnen een uur ieder spoor door de regen uitgewist zou zijn. Uit de duidelijke afdrukken kon ik dus opmaken dat de man hier niet langer dan circa 15 minuten geleden geweest moest zijn. Het is in ieder geval géén spook! zei ik tot mijn metgezel. Wat je ook gezien mag hebben, het is iemand van vlees en bloed, dat staat vast. Kom met me mee en houd me vast, dan gaan we hem opsporen. Deze uitnodiging werd niet aanvaard. De man verdween haastig in de dichte regen achtige mist, klaarblijkelijk vastbesloten zich zo snel mogèlijk te verwijderen van die halve dwaas, die op zoek naar spook verschijningen wilde gaan. Ongeveer een meter of dertig verderop was een kreupelbosje. Tot daar kon ik de voetafdrukken volgen, maar verder was er geen spoor meer te bekennen. Beseffend, hoe onmogelijk het was iemand te vinden in zo'n dichte regen en-mist, gaf ik mijn onderzoekingstocht op. Het was ongeveer een drie kwartier later, dat ik tenslotte bij het Huis aan de Baai 'aankwam. Ik moest er diverse keren vlak bij geweest zijn, maar er was nauwelijks een hand voor ogen te zien en dus kon ik het dennenbos niet als aanwijzing in de goede richting volgen. Juist toen ik op het punt stond mijn tocht op te geven en te gaan schuilen in een hutje, struikelde ik bijna over het draad, dat de dennen-aan plant afrasterde. Roberts, die mijn druip natte regenjas aannam, toonde geen teken van verbazing bij het zien van mii. Ik stond me te warmen voor een felbrandend open vuur, toen de kolonel uit zijn werk kamer te voorschijn kwam. Dat is erg attent van u, mij weer eens op te komen zoeken, zei hij. En het is prettig u alleen, zonder de inspecteur, te zien. Brannigan is een zeer geschikte kerel, protesteerde ik. Ongetwijfeld, antwoordde de kolonel, terwijl hij mij een straffe whisky ter hand stelde. Maar ik ontkom nooit aan het ge voel, dat hij ieder ogenblik een bevel tot in hechtenisneming tegen je uit kan vaar digen of een andere, even onzinnige, offi ciële maatregel tegen je zou kunnen ne men. Het is zo veel prettiger praten, als we getweeën zijn. De kolonel schonk zichzelf een nog straffer drankje in dan hij mij gegeven had. Dat is het enige plezier, dat me over blijft, zei hij. Ik mis mijn zuster meer dan ik u kan vertellen. En dan is er verder die hele verdachtmaking, die waarschijn lijk het einde van mijn zaak zal beteke nen. Ik merkte, dat mijn gastheer me aan dachtig gadesloeg. Je ziet er niet al te best uit, m'n brave, merkte hij op. Ik ben alleen wat vermoeid, dat is alles. Ilc ben gaan wandelen en heb het een beetje overdreven. Ik heb tussen haakjes iets wonderlijks meegemaakt voordat ik hier aankwam. De kolonel hoorde mijn verhaal over de verschrikte dagloner en de voetafdrukken bij de opening in de heg aan zonder iets te zeggen. Het is werkelijk buitengewoon, merk te hij tenslotte op, toen ik klaar was. Ik bewonder uw moed om te proberen die vent te vinden. Er is niemand anders hier in de buurt, die dat ongewapend zou dur ven doen. Maar wat is toch de bedoeling van dat rondspoken? vroeg ik. De kolonel schudde zijn hoofd. Ik weet hef niet. Misschien doet iemand pogingen om mij uit het Huis aan de Baai weg te krijgen. Maar laten we er niet verder over praten. Ik vind het af schuwelijk, dat u er zo miserabel uit ziet. U piekert toch niet ergens over? Enige dagen geleden had ik een ongeval, en tengevolge daarvan ben ik nog wat slap, legde ik uit. Ik ben 's avonds gauw vermoeid. Mijn gastheer keek me met een intense blik in zijn ogen aan. Arlen, mag ik aannemen, dat je een man van. eer bent? Natuurlijk, stamelde ik, me afvragend, waarom hij me deze wonderlijke vraag stelde. De kolonel scheen mijn antwoord niet gehoord te hebben. Hij staarde in het vuur en er was op zijn grimmige, oude ver weerde gezicht een vreemde uitdrukking van tederheid. Toen hij weer begon te spreken, klonk zijn stem zo rustig en zacht, dat deze van geheel iemand anders scheen te zijn. Ik dacht, dat je iets voelde voor mijn nichtje, Judith. Als ik weg ben, zou het me zoveel gelukkiger maken te weten, dat er iemand is, op wie zij kan rekenen. Dit was allemaal zo verbazingwekkend, dat ik niet veel anders wist te doen dan hem met open mond aan te staren. Denkt u er over om hier weg te gaan? stamelde ik tenslotte. Te gelegener tijd, ja, antwoordde hij vaag. Edith zal me misschien niet over leven en dan zijn we nog maar met z'n beiden. Je voelt voor Judith, nietwaar? Ja, inderdaad, gaf ik toe. Maar er is waarschijnlijk iemand anders, aan wie zij 'de voorkeur geeft. De oude grimmige uitdrukking kwam terug op het gezicht van de kolonel. Wie? blafte hij. Arthur Carfrewl- Die opgeschoten jongen! barstte de kolonel uit. Ik zal morgen met Judith spreken. O, doet u dat alstublieft niet, smeek te ik hem, ik weet het alleen van zijn kant. Als Judith weet, dat ik met u over hem heb gesproken, bederft dat misschien alle kansen, die ik eventueel nog heb. Zoals u wilt, zei hij tegen zijn zin. Judith is tegenwoordig iedere dag op kan toor. Nu Fellowes en Edith weg zijn, zijn wij tweeën alleen overgebleven om de zaken te regelen. Roberts klopte aan de deur en kees met een blik van verstandhouding naai de kolonel, die me met een gemompeW woord van verontschuldiging alleen lie. Toen hij weer terug kwam, kon ik zien, dat hij te kampen had met een hevig: opwinding. Zijn manier van doen ws verstrooid en hij schonk zichzelf nog e glas whisky in. U hebt me nog niet verteld, hoe u eigenlijk die verwonding aan uw schoua opgelopen hebt, zei hij tenslotte. Ik herinnerde me niet aan de Koion iets over deze verwonding verteld te n ben, maar misschien had Judith hem over gesproken. Ik wist niet hoe ik moest antwoorden zonder in aetaiïs treden. ,len Ik vind mensen, die over hun ft praten, de vervelendste op aarde, tracfl" ik hem af te leiden. M Wanneer gebeurde dat ongeval; mei de kolonel echter vol. Gelukkig bekoelde ik niet te rrntw den, aangezien de telefoon in de na te rinkelen. Met een uitroep van ers» stond de kolonel op om deze te r Het is voor u, zei hij Ben jij daar. Arlen, hoorde 4J zware stem van Brannigar. in ne dreunen, zodra ik me aangekondigd o» Gode zij dank! Is er iets.niet in orde.' vroeg Dat kan het geval zijn, als J erg voorzichtig bent. Is er no» anders daar behalve de Woneh^

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6