c 3 Grote stijging van de export der Verenigde Staten naar Nederland NOC behartiger der sportbelangen Panda en de Meester^Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws 1 MAANDAG 23 MEI 1949 Amerikaanse mvoer uit Indonesië overtreft het gemiddelde van 1939 WASHINGTON, 20 Mei (A.N.P./Aneta). De Amerikaanse uitvoer naar Nederland is volgens een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Handel in Maart van dit jaar meer toegenomen dan die naar enig ander Europees land in die periode. Uit de cijfers, die door dit ministerie aan Aneta zijn verstrekt blijkt, dat de Ameri kaanse export naar Nederland in Maart een waarde had van 34,5 millioen dollars tegen 22,9 millioen dollar in Februari. Het cijfer voor Maart is tot ruim het viervoudige ge stegen van het maandgemiddelde van het laatste vooroorlogse jaar. Toen was de waarde namelijk 8,1 millioen dollars. Deze enorme stijging is natuurlijk hoofdzakelijk een gevolg van de Marshall-leveranties, maar er blijkt toch ook de na-oorlogse be hoefte van Nederland aan wederopbouw- goederen uit en de belangrijke stijging van het prijspeil van Amerikaanse goederen na de oorlog. Het cijfer van de Amerikaanse export naar Nederland in Maart 1948, de laatste maand voor de in werking treding van het plan-Marshall, was 20.6 millioen dollars. De waarde van de Amerikaanse in voer uit Nederland in Maart 1949 was 4,3 millioen dollars, of bijna het dubbele van het vooroorlogse maandgemiddelde van 2,4 millioen dollar. De totale waarde van de Amerikaanse invoer uit Nederland in Maart van het vorige jaar was 2,6 millioen dol lar. De Amerikaanse export naar Indonesië had in Maart 1949 een waarde van 13 mil lioen dollar en was dus ten opzichte van die van Februari (15,1 millioen dollar) belang rijk verminderd, al was het nog altijd meer dan vier kefer zo veel als het vooroorlogse maandgemiddelde van 3 millioen dollar. Het maandgemiddelde van het vorige jaar was 7,7 millioen dollar, in welk cijfer na tuurlijk ook Marshall-leveranties begrepen waren. Ofschoon de Marshall-hulp aan In donesië intussen is opgeschort, bestaat er geen twijfel,,, of in de cijfers van Februari en Maart waren ook Marshall-goederen be grepen, die besteld waren en waarvoor een aankoopvergunning werd verkregen vóór de opschorting van de hulp. In de laatste jaren is de Amerikaanse invoer uit Indonesië belangrijk gestegen en thans is een omvang bereikt, waarbij in dollarwaarde het gemiddelde van 1939 werd overtroffen. De gemiddelde maande lijkse invoer van de Verenigde Staten ujt Indonesië was vóór de oorlog 7,7 millioen dollar en dit niveau werd het vorige jaar bijna bereikt, toen de statistieken een maandgemiddelde van 7,2 millioen dollar te zien gaven. Dit cijfer is in de eerste maanden van dit jaar verder gestegen en in Maart werd een totaal van 8,7 millioen dollar bereikt, of een millioen dollar meer dan het maandgemiddelde van 1939. Bovengenoemde cijfers zijn alle gebaseerd op de werkelijke waarde op het tijdstip van aflevering en zij" gaven daarom de omvang van de handel tussen de Verenigde Staten en Nederland en Indonesië weer in dollars uitgedrukt, zonder dat er enige rechtzet ting plaats vond in verband met de prijs stijging van vele goederen sedert 1939. Amerikaanse handel met de Antillen. Suriname heeft in Maart van dit jaar acht maal zo veel uit de Verenigde Staten ingevoerd als in de overeenkomstige periode van 1939, toen de waarde slechts gemiddeld 100.000 dollar per maand be droeg. De Amerikaanse invoer uit Suri name, welke in 1939 300.000 dollar per maand heeft bedragen, had in Maart een waarde van 1,2 millioen dollar, hetgeen ge lijk is aan het maandelijks gemiddelde van 1948. Bovenstaande cijfers zijn gebaseerd op de werkelijke waarde ten tijde van de af levering en hebben derhalve betrekking op de dollarwaarde van de handel tussen Amerika en de Nederlandse gebieden, zon der dat hierbij rekening is gehouden met de prijsstijgingen voor vele goederen sedert 1939. TOERISME IN BENELUXLANDEN. Het Comité Benelux ontving naar aan leiding van resoluties op het Beneluxcon- gres voor verkeer en toerisme te Antwer pen, waarbij werd aangedrongen op het beschikbaar stellen van deviezen voor het toeristenverkeer naar België en Luxem burg, een brief van de minister van Finan ciën, waarin gewezen wordt op de grote deviezenschaarste. De minister heeft zich echter bereid verklaard opnieuw aandacht te schenken aan het toerisme naar de Bene- lux-partnerlanjlen. Heringa Wathrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) RANTSOENBONNEN VOOR BRANDSTOFFEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 20 Mei af de rantsoenbon nen (brandstoffen één eenheid 19481949) wederom in omloop worden gebracht voor het gebruik in het stookseizoen 19491950. Schippers zullen de bon 06 der brandstof- fenkaart kunnen ruilen tegen deze rant soenbonnen. De waarde van de Amerikaanse export naar de Nederlandse Antillen daalde van 7,7 millioen dollar in Februari tot 5,9 millioen dollar in Maart, welk cijfer echter nog aanzienlijk boven het voor oorlogse gemiddelde van 3,2 millioen dol lar ligt. De uitvoer van de Nederlandse Antillen naar Amerika, welke in 1939 een waarde van gemiddeld 1.6 millioen dollar per maand had, bedroeg in Maart 8,9 mil lioen dollar. Hoewel de cijfers voor dit jaar nog steeds hoog zijn, liggen zij beneden het maandelijks gemiddelde in 1948, dat 10 millioen dollar bedroeg. Omstreeks 8 Juni komen twee troepenschepen aan Ter uitvoering van het op 14 April dooi de minister van Oorlog bekend gemaakte repatriëringsschema vertrok op 14 Mei de „Johan van Oldenbarneveldt" uit Tandjong Priok met een groep repatriërende militai ren aan boord. Op 16 Mei vertrok de „Groote Beer" uit Indonesië, eveneens met detachementen terugkerende militairen. Aan boord van deze schepen bevindeji zich nog geen gesloten eenheden, doch uit sluitend militairen die wegens ongeschikt heid voor de tropen dienst of ziekte of om andere redenen niet tegelijk met hun on derdeel terugkeren. De „Groote Beer" wordt omstreeks 8 Juni en de „Johan van Oldenbarnevelt" omstreeks 9 Juni in Ne derland verwacht. DE „VAN KINSBERGEN" NAAR OSLO. De kannonneerboot hr. ms. „Van Kins- bergen" is Zaterdag uit Rotterdam voor een officieel bezoek aan Oslo vertrokken. De reis zal veertien dagen in beslag nemen. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Scandinavische muziek. 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters, 11.OP Bioscoop-orgel. 11.30 Wekker. 12.00 Ensemble Jö Bos. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Pierre Palla, piano. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 „Met naald en schaar". 14.25 „Turandot", opera, Puccini. 16.25 „Fransz Liszt". 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Platen. 17.45 ..Oriëntatie". 18.15 Pianopotpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip, 19.10 Muziek- journaal. 1,9.45 Scheepvaart. 19.50 Weder opbouw, 20.05 Reportage. 20.15 Bonte trein. 21.40 Brieven hersengymnastiek. 21.50 Bui tenlands overzicht. 22.05 Gevraagde platen. 22.30 Annie woud, alt en Pierra Palla, piano. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Lichtbaken, 9.35 Franse composities. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 School radio. 11.00 Lichte muz. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Koorwerken. 12.03 Piano recital. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.45 Muziekkalender. 14.00 Rot terdams Philharmonisch Sextet. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Spaanse klan ken. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsorkest. 18.10 Sport. 18.20 Kamerorkest. 18.50 Actualiteiten 19.15 Platen. 19.45 „Dit is leven". 20.05 Ge wone man. 20.12 Beethovencyelus: zesde en zevende Symphonic. 21.45 Viool en piano. 22.15 Cantate no. 189, Bach. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonisch concert. Prof. Böttc'ner sprak over de betekenis der grafologie De Nederlandse Vereniging tot Bevorde ring der Wetenschappelijke Grafologie hield in Utrecht haar eerste grafólogisch congres. Prof. dr. C. J. F. Böttcher uit Leiden sprak over de tegenwoordige stand der grafologie en betoogde, dat de grafologie een onderdeel is van de psychologie en dat er geen sprake van is, dat het handschrift onderzoek een volledig beeld van de schrij ver geeft, evenmin als dit bij een verder voortschrijden van de grafologie ooit het geval zal kunnen zijn. In de meeste geval len is het onjuist om uitsluitend op grond van een handschriftonderzoek adviezen te verstrekken op het gebied van beroeps keuze, studiekeuze of geschiktheid bij sol licitatie. Een groot deel van de serieuze be oefenaars van de grafologie beschikt in on voldoende mate over de onontbeerlijke kennis van de psychologie. Vrijwel ieder handschrift heeft kenmerken, die slechts volledig doorgrond kunnen worden indien men bepaalde détails van de levensgeschie denis van de schrijver zou kennen. Het „masker" van de mens komt soms in het handschrift veel minder tot uitdrukking dan in de wijze, waarop hij zich aan zijn omgeving voordoet. Volgens prof. Böttcher heeft de grafolo gie op het ogenblik nodig een grondig en critisch onderzoek van die opvattingen, die vrijwel tradities zijn geworden. Een even onvolledige als slordige bewijsvoering is kenmerkend voor vrijwel de gehele grafo- logische literatuur, aldus spreker. Jaarvergadering Stoomvaartmij. „Nederland" In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" werden het verslag omtrent de toestand der maatschap pij over het jaar 1948, alsmede de vaststel ling van de verlies- en winstrekening over het jaar 1948 en van de balans per 1 Jan. 1949 met algemene stemmen goedgekeurd. Het dividend over 1948 werd vastgesteld op 9 procent in contanten. Van de periodiek aftredende commis sarissen, de heren H. L. van Eeghen en dr. E. Heldring, stelde de heer Van Eeghen zich herkiesbaar en werd bij acclamatie herkozen. De heer Heldring stelde zich niet herkiesbaar. In deze vacature werd voor zien door benoeming van de heer jhr. H. van Lennep. Het college van commissaris sen werd uitgebreid met de heer C. J. baron Collot d'Escury. In antwoord op een vraag of de exploi tatie van een passagiersschip niet voor deliger zou zijn dan de belegging van geld in schatkistpapier werd door het bestuur geantwoord, dat de aanschaffingskosten van een passagiersschip van ongeveer 20.000 bruto ton op 50.000.000,zouden komen, hetgeen enige malen duurder is dan voor de oorlog. Een rendabele exploi tatie is onmogelijk. Zelfs zou een dergelijk schip voor 25.000.000,nog te duur zijn. Daarbij komt dat minstens drie jaar voor bij zouden gaan voor het schip opgeleverd zou kunnen worden. Directie en commis sarissen zien graag een nieuw schip aan de vloot toegevoegd, doch alleen indien het nationaal belang dit zou eisen en met de regering een overeenkomst getroffen zou kunnen worden, waarbij een dgel van het verlies voor rekening van de regering komt, is een dergelijke uitbreiding te zijner tijd mogelijk. De concurrentie van de lucht vaart en de misschien dalende bouwprijzen voor schepen spelen eveneens een rol. Een motorrijder uit Breda is bij een botsing met een personenauto om het leven gekomen, Een duo-passagier, eveneens uit Breda, moest met ernstig letsel in een zieken huis worden opgenomen. Misdaad en straf Een vereniging tot vernieuwing van opvattingen daarover In 1947 werd reeds besloten tot voor lopige oprichting van de Vereniging tot vernieuwing der opvattingen omtrent mis daad en straf. Het ligt nu in de bedoeling tot definitieve oprichting over te gaan. Daartoe wordt Zaterdagmiddag 28 Mei in Amsterdam een vergadering gehouden ter verkiezing van een bestuur. Bovendien zal mr. A. Stempels een rede houden getiteld: „De attributen van Vrouwe Justitia". Het doel van de Vereniging tot ver nieuwing van de opvattingen omtrent mis daad en straf ligt in haar naam besloten. De vereniging streeft naar herziening van de heersende opvattingen omtrent hetgeen als misdaad en straf wordt aangeduid. Zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat de maatregelen naar aanleiding van strafbare feiten gericht moeten zijn: a. op beveiliging van de maatschappij; b. op wederinpassing van de daders in de samen leving en wel langs paedagogische, psycho logische en eventueel psychiatrische weg. Hierbij leent de vereniging grote beteke nis toe aan het feit, dat de zogenaamde cri minele gezindheid veelal samenhangt met het milieu van de dader en met de alge mene sociale omstandigheden. Verbetering hiervan moet dus bij uitstek worden ge zien als een middel van generale praeven- tie. In de gedachtengang van de vereniging is in geen geval plaats voor de opvatting, dat de maatregelen naar aanleiding van strafbare feiten vergeldingsmaatregelen behoren te zijn. Een vergeldingsmaatregel betekent immers, dat aan het kwaad der wederrechtelijke gedraging een ander kwaad, de dader aangedaan, wordt toege voegd. Veeleer zal er naar gestreefd moeten worden dat de dader de gelegenheid krijgt en er toe wordt gebracht het kwaad, door hem aan de samenleving toegebracht, di rect of indirect goed te maken. Voor verwezenlijking van de denkbeel den van de vereniging zouden uiteraard het bestaande strafrecht, strafstelsel en straf procesrecht wijziging moeten ondergaan. Als eerste stappen op de weg naar ver wezenlijking van de hier aangeduide ge dachten ziet de vereniging: le. hervorming van de huidige strafrechtspraak ten aanzien van volwassenen in de geest van het tegen woordige kinderstrafrecht; 2e. vervanging van de celstraf door een stelsel dat zon der verwaarlozing van de eventuele nood zaak van vrijheidsontneming als veilig heidsmaatregel bijdraagt tot actieve wederinspanning in de maatschappij. LEVENSLANG GEëlST TEGEN „MODERNE SLAVENDRIJVER". Het Bijzondere Gerechtshof uit Arnhem heeft in een zitting te Almelo de zaak be handeld tegen J. B. uit Almelo, die reeds bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld was. Op 4 Juni 1948 wist B. uit het kamp Avegoor te ontvluchten. Enkele maanden geleden werd hij In Keulen gearresteerd. Na zijn uitlevering tekende hij verzet aan tegen de sententie van het Hof, zodat zijn zaak opnieuw behandeld werd. Uit getuigenverklaringen bleek, dat B. in Twente en de Gelderse Achterhoek 5 a 600 z.g. „contractbrekers" had gearres teerd, die na hun tewerkstelling in Duits land waren gevlucht. Dertien personen keerden nimmer uit de gevangenschap te rug. De advocaat-fiscaal noemde verdachte een moderne slavendrijver, die er bij nacht en ontij op uittrok om mannen te arreste ren. Hij constateerde, dat B. tijdens de be handeling van zijn zaak geen berouw heeft getoond en requireerde opnieuw levens lange gevangenisstraf. Vereniging „Expoge" sluit communisten uit x De Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd (Expoge) heeft in een buitenge woon congres te Utrecht met 52 tegen 41 stemmen en één stem blanco beslo ten, dat het lidmaatschap dezer ver eniging onverenigbaar is met dat der Communistische Partij Nederland. De voorzitter, mr. B. W. Stomps uit Haar lem, heeft het voorstel toegelicht, dat zijn oorsprong vindt in de bekende verklaring van de Franse communist Thorez, welke later door leiders van andere communisti sche partijen, o.a. in Nederland door Paul de Groot, herhaald is. Namens de oppositie is het voorstel be streden door de heer Schalker, die dit deed in opdracht van de C.P.N. Hem was de ge legenheid hiertoe gegeven door de afdeling Rotterdam van de Vereniging van Ex- politieke Gevangenen. De heer Schalker betoogde, dat het hier gaat om een politieke kwestie. De communistische leden van de vereniging hebben nooit van hun positie misbruik gemaakt om communistische pro paganda te voeren, aldus de heer Schalker. Over de bekende verklaring van Thorez in de Franse Kamer zeide hij, dat Lenin reeds in 1915 heeft verklaard, dat het proletariaat zich zou verzetten tegen elke imperialisti sche oorlog. Het Atlantisch Pact is volgens de heer Schalker in wezen niet anders dan een aggressie tegen Rusland. Ruim twintig sprekers voerden het woord. Het merendeel was tegen het voorstel. Een hunner, de heer Gortzak, zeide, dat bij de oprichting der vereniging in 1945 geen aan leiding bleek te bestaan communisten uit te sluiten hoewel deze ook toen reeds op het zelfde standpunt stonden als nu. De heer W. Bakker uit Velp heeft het principiële standpunt van het hoofdbestuur verdedigd. Hij zeide dat het hoofdbestuur vasthoudt aan artikel 187 van de Grondwet, dat aan alle Nederlanders de verplichting oplegt mede te werken aan de verdediging van het rijk en aan de handhaving van het grondgebied. Wanneer men gebruik maakt van de rechten, die de Grondwet biedt, heeft men ook de verplichtingen na te komen, die dezelfde Grondwet oplegt. De leden van de C.P.N. hebben zich in dit op zicht echter gedistancieerd van de Grond wet en daarom staat het hoofdbestuur op het standpunt, dat deze mensen geen deel meer kunnen uitmaken van de vereniging. De vergadering deed daarna de reeds vermelde uitspraak, in de loop van de dis cussie was medegedeeld, dat de vereniging ook de belangen van de ex-politieke gevan genen en hun nagelaten betrekkingen zal blijven behartigen, die geen lid van de ver eniging meer kunnen zijn. Kamerlid stelt vragen over vrijaf geven op 5 Mei Het Tweede Kamerlid de heer Van Thiel (KVP) heeft aan de minister van Sociale Zaken en van Economische Zaken gevraagd, of zij het juist achten dat de be schikking van het College van Rijksbe middelaars van 2 Mei in zake vergunning aan het particuliere bedrijfsleven om op de nationale feestdag aan het personeel gedurende des middags vrijaf- te geven, zonder dat deze vrije uren in mindering behoefden te worden gebracht op de jaar lijkse vacantie- en snipperdagen, twee dagen vóór de nationale feestdag ter ken nis van het bedrijfsleven is gebracht. Voorts vraagt de heer Van Thiel: Is over deze beschikking te voren overleg gepleegd met de centrale werknemers- en werkge versorganisaties? Wijkt deze beschikking af van een aan tal collectieve arbeidsovereenkomsten, waarin omtrent het vrijaf geven op natio nale feestdagen is bepaald, dat deze onder de snipperdagen zullen vallen? Is het de ministers bekend, dat er ont stemming en verwarring zowel in de kringen van de werknemers als in die van de werkgevers naar aanleiding van deze beschikking is ontstaan? Achten de ministers het niet gewenst, dat in het vervolg tijdig overleg tussen de in aanmerking komende instanties wordt gepleegd over de vraag of en op welke wijze ten aanzien van het vrijaf geven op nationale feestdagen moet wor den gehandeld, daarbij rekening houdend met plaatselijke en regionale gebruikpn? Achten de ministers het niet gewenst, dat bij de bepaling van een standpunt ten opzichte van de viering van nationale feestdagen ook rekening moet worden ge houden met de nationale economische be langen? Uitga tabellen 'vin 'n NedLlmS' mende planten m "'SmtiS?' Jonge en J. Koopman n ï®1'. O-. Westra. J. B '«O U k ningen. Batavia °Kers Zoeklicht op Znid.A» fe' J. van Balen, met een von-, door -, F- Kos' Onnes. UitgejaS van de Hollandse Ba,ÏÏ i>°?itr Koninklijke Hollandse Sï' S-Vg Nederlandse Stoomboot™ fiTft.Goudriaan „Zingende soldaten". De Koninklijke mannenzangvereniging „Apollo" geeft 28 Mei in het Amsterdamse Concertgebouw de eerste uitvoering van Lex van Deldens „Zingende soldaten" op de tekst van mr. M. Nijhoff. Dit koorwerk is opgedragen aan de dirigent van „Apollo", Fred. J. Roeske. 1JSVERWACHTING: in alle C. Jamin-filialen te Haarlem en Heemstede en aan de C. Jamin ca rriers HEERLIJK IJSKOUD IJS VANILLE DUBBELDIK tO CENT' CHOC. DUBBELDIK L5 CENT Het Rode Kruis moet steeds paraat zijn RomendecollecS De minister-president, dr, w Zondagavond in een i'abm,„« beroep op de luisteraar?S""14 derlandse P.ode Kruis te sfe5taSi „Als er een ramp gebeurd i? honderden het NederlandschR Jf- helpen. Maar als niet veel al reid, dan zou het lo laat zih,ivf blik, dat de ramp gebeurt m?ft Kruis kunnen optreden, moet SS1* met zijn materiaal, met goed I Een foto van de La-ll-jager waarmee een Russische jachtvlieger, wiens vrouw naqr Siberië ivas gedeporteerd, in Zweden landde. Dit type was tot nog toe door de Russen angstvallig geheim gehouden. Nadat Zweedse experts het toestel hadden onderzocht willigde de Zweedse regering het Russische verzoek om de machine terug te zenden, in. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag echter opnieuw een verzoek van de Russische ambassade geweigerd, die een onderhoud met de 27-jarige piloot wilde hebben. De vlieger heeft als politiek vluchteling om asyl verzocht. Onder leiding van de heer C. F. Pahud de Mortanges werd te Amsterdam de jaar lijkse algemene vergadering van het Ne derlands Olympisch Comité gehouden. De K.N.A.U. werd houder van de Van Tuyll- beker wegens de prestatie's van de Neder landse athleten op de Olympische spelen te Londen, met name Fanny-Blankers- Koen, de damesestafetteploeg en Wim Slijkhuis. De aftredende bestuursleden de heren C. F. Pahud de Montanges en A. W. Sabel werden bij acclamatie herkozen. Overwogen wordt behalve de Olympische dag een Olympische waterdag in en op de Bosbaan te Amsterdam te houden, onder andere voor zwemmen, waterpolo, roeien en kano. Het water van de Bosbaan is hiervoor echter niet goedgekeurd. Het or ganiseren van een tweede Olympische dag ten einde de financiële basis voor de uit zending van de Olympische winterspelen te Oslo (1952) en zomerspelen te Helsinki, kon de goedkeuring van de vergadering niet wegdragen. 71. En zo kwam het dan, dat Panda hele maal alleen terug liep naar de stad, en toen hij in de stad was liep hij terug naar het Hotel Modernissimo, u*iar hij nog maar kort geleden een eerzaam piccolo was, vol jeugdige dromen over de prachtige ppsitie als hotel-directeur, die hij zich daar door noeste vlijt en stevig aanpakken dacht te verwerven. Ja, hij ging terug naar dat hotel; want eigenlijk was hij nooit ontslagen en ontslag genomen had hij ook niet, en hij dacht dus: „Je kunt nooit we ten misschien wil meneer de directeur iets door de vingers zien en kan ik met frisse moed weer van voren-af-aan begin nen....". Maar de eerste, die hij bij het hotel zag, was Floortje, de huisknechtdie de stoep veegde. „Dag Floortje," zei Panda vriendelijk. En Floortje antwoordde ,,Huh?" „Eh. ...ik ben terug," zei Panda, de directeur. „Zou ik weer piccolo kunnen worden?" „Huh? Ik weet-niet," bromde Floortje, en hij wees achter zich. Ja daar stond een zwaargewicht persoon bij de ingang, met het piccolo-petje op. Dat was dus Panda's opvolger.De moed zonk Panda in de schoenen, maar hij besloot het er toch maar op te wagen en dus ging hij naar binnen en klopte aan bij de kamer van De directeur vafi het N.O.C., de heer W. van Zijll heeft een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden van het N.O.C. Vroeger hield het Nederlandsch Olympisch Comité zich in hoofdzaak bezig met de werkzaamheden, welke betrekking hebben op de Olympische spelen, de vaardigheids- proeven en de nationale vijfkamp. De nieuwe situatie brengt het N.O.C. als be hartiger van de nationale sportbelangen. Een andere aangelegenheid, welke de aandacht heeft, is de samenwerking in nationaal verband. Meer dan ooit is het N.O.C. overtuigd, dat het gewenst is om per sport slechts één leidende nationale organisatie te erkennen. Deze samenwer king iii nationaal verband is ook in inter nationaal opzicht van grote betekenis, om dat zowel het Internationaal Olympisch Comité als de internationale sportfedera ties, per land slechts één leidinggevende nationale organisatie voor een bepaalde tak van sport erkennen. De samenwerking in nationaal verband is groeiende op het gebied van de wandelsport, waarbij het N.O.C. als bemiddelaar optreedt. De belanghebbende nationale sportbon den hebben de aandacht gevraagd voor de grote nood, waarin zij zijn komen te ver keren voor wat betreft het gebrek aan ruimte. De sterke ontwikkeling van de lichamelijke opvoeding binnen schoolver band en van de sportbeoefening, heeft er namelijk toe geleid, dat vooral na de bevrij ding een wanverhouding is ontstaan tus sen het aantal beschikbare en het aantal nodige speel- en sportterreinen. Overleg met de sportbonden vond plaats om hierin verbetering te brengen. HeHt N.O.C. heeft de betrokken minis ters voorgesteld het overleg te openen, op dat een coördinatie van verschillende be langen zal kunnen worden verkregen, waarbij enerzijds aan de minimum be hoefte aan actieve recreatie kan worden voldaan, terwijl anderzijds ook rekening kan worden gehouden met de financiële mogelijkheden. Gehoopt wordt, dat een centraal advies orgaan zal kunnen worden samengesteld, waarin een vertegenwoordiging van ten hoogste twee personen zitting zal hebben van de daarvoor in aanmerking komende ministeries en voorts van het interprovin ciaal overleg, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en het Nederlands Olympisch Comité. Voorgesteld is, dat het N.O.C. het secretariaat van dit centraal 1 orgaan zal gaan voeren, - me goea geoeïe; goed onderlegde mensen. Daarom w; vooruit gezorgd worden, vooruit i,Z seerd, vooruit geoefend. Daarom JE degenen, dre in tijd van nood bortÜT ook reeds n u hun gitten ter bmtkife moeten stellen van het Rode Kruis Eenmaal per jaar doet het Rode Rn' 1 een beroep op het Nederlandse volk lï staat tegenover, dat er iedere dag en uur een beroep kan worden gedaan ook Rode Kruis omdat er iedere dag en Lf uur een ramp zou kunnen gebeuren I Het Rode Kruis doet meer dan zich vow bereiden op de taak die het zal hebbend vervullen, als zich rampen voordoen De bloedtransfusiedienst redt mens- levens door te zorgen, dat patiënten anders aan bloedverlies zouden bezwiW nieuw bloed van anderen toegevoêti krijgen. Ook wordt moedermelk verzameld, droogd, bewaard en verstrekt aan kinderen, die niet door hun eigen moeder gevoel kunnen worden en die door deze hulp «n betere kans krijgen in leven te blijven ei gezond en sterk te worden. Het Rode Kruis heeft noodziekenhuis waardoor het thans reeds hulp verleent et ervaring opdoet voor het geval het in tijd van nood ziekenhuizen moet inrichten. Het zorgt voor hulpposten langs d> wegen, welke sedert de bevrijding reeds meer dan 13.000 slachtoffers van ongevallen hebben behandeld. Het verzorgt de uitzer,. ding van volledig uitgeruste mobiele mti. sche teams naar Indonesië, zoals het oei medewerkt aan de verzending van velerlei1 pakketten, die naar Indonesië of elden worden verzonden. Niet al het werk, dat het Rode Kruis v«. richt, behoeft uit eigen middelen te word® betaald. Waar het gezien kan worden als een rijkstaak draagt het rijk bij en soms betaalt het alle directe kosten. Op vel schillende terreinen waar het werk een ander karakter heeft, maar toch van grote betekenis is voor de hulp. aan de medemem, moet het Rode Kruis zelf alle middelen be schikbaar stellen. Als ge in deze dagen bijdraagt aan de in zameling van het Rode Kruis dan stemt ge de instandhouding van zijn organisatie en maakt ge tevens mogelijk het verlenen van hulp ook nu aan menigeen voor wie die hulp een lichtstraal, misschien redding, betekent," zo besloot Dr. Drees. Willy Sluiter overleden Op 76-jarige leeftijd is 2 het Diaconessenhuis „Bronovo" (e Den Haag de schilder Willy Sluiter overleden. Jan Willem Sluiter werd 24 Mei 1515 te Amersfoort- geboren. Hij doorliep het gymnasium te Dordrecht en studeerde aan de Academie voor beeldende kunsten e technische wetenschappen te Rotterdam. Sinds 1916 woonde hij in Den Haag, waar hij van 1923 tot 1945 hel voorzitter schap bekleedde van het schilderkundig genootschap „Pulchri studio". Willy Sluiter verwierf zich vooral be kendheid door zijn portretten, In 1905 ont ving hij op een tentoonstelling te Miinchen een gouden medaille en in 1907 viel hem op een expositie te Barcelona een zelfde onderscheiding ten deel. In 1910 kreeg hij de „Grand prix" van Buenos Awes en ia 1913 die van Montevideo, De zilveren medaille kreeg hij van Amsterdam en in 1915 van San Francisco. Geest. Ellis Smith, één van de linkse „La- bour-rebellen", heeft een „stimulerende groep" gevormd om in de boezem der Labourparty te strijden „voor socialis me in de geest van de mensen, die onze beweging oprichtten". Gratie. De Amerikaanse ambassade fc Praag deelt mede, dat president He- ment Gottwald van Tsjecho-Slowakije volledige gratie heeft verleend aan de twee Amerikaanse soldaten, die ia Maart te Praag tot 10 en 12 jaar ge vangenisstraf zijn veroordeeld op be schuldiging van spionnage. De mannen zullen over de Beierse grew worden gezet. Reden. Janos Eroess, de Hongaarse geren, in Engeland, is wegens „slechte ge zondheid" uit zijn functie .ontheven, aldus meldt het officiële Hongaaw nieuwsbureau. Volgens diplomatie^ waarnemers te Londen bevindt JSroe» zich in uitstekende gezondheid. Tornado's. Tengevolge van tomadojl ffl stormen in vijf staten in het van West-Amerika zijn tyaejis weekeinde 45 personen om het gekomen. Ten minste 219 person^wr den gewond en naar schatting 900 zen vernield. Tarieven. Uit een ambtelijk 0''"^^^ gebieden, nngsstelsel 333 Engezse de gelegenheid ^f^erdienen, dus dan 6000 pond sterling Us verw meer dan de Britse prem veer 5000 pond sterling tandartsen verdienen pe J 4000 pond sterling ^{L^ondheid. De minister van VdKSgw» Bevan, heeft daarom bes ven voor de tandverzorgmg tig procent te verlagen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2