pLLETON Heihuis aan de baai maANDAGj^Eül9 Velsen-Noord Vee| belangstelling voorschoolkotfbal ^'•■trheuf®- de Chr. school nve v»1" Velsen-Noord door vertegen- '''V.vder ca" V1 L.t eerste voor dece lUffrtU» Set,„„t De Zeev.-ijk- vn,grt wee twaalftallen welke 'Tde J"il3nal5 aiftal had aangemeld,liet tJ, !,t één waa ,„t «aan. De geestdrift If echter zo groot, &c^2SïïU£ t^»Se°Uldiaat (2) Zee- rü. school hanfav(I) o0; Zeewijk- SU' <4) °,~i«n van de Beverwijkse U' "tóSTcte. school Langeveld- lezers worden ge- tcontiereis voor blinden Blindenbond „St. de B.K. Stichting voor Oülii«lkJ de„ telkenjare een va- •^Sn ambieden, wijkt ook dit jaar Mt «™°°nNoSdholland dezer W' waarvan het secretariaat te 0* jfbii de heer F. H. Louman van Maandag 13 tot Zater- 2 voor de week cantjeverbl«f ge- 11'Ton Draïenburgh in het Gooi deelnemende leden zelfs in staat om geleide mede te nemen. f 'mcMFAGNE BIJ DE PAPIEK- 10 FABRIEK BEGINT. 1fpite reeds enige tijd geleden E;ê hfÏÏn het nieuwe seizoen van hebben ingeluid, mag thans --f vïrwacht dat de houtcampagne Sers PWierfabriek nu eerst lf,S!mSn"itwam'het Zweedse s.s. J!™rde steiger van dit bedrijf 'ati, een lading van 637 vadem Fins gpiit uit de Finse haven Manty- t.iag arriveerde het Joegoslavische Êtva" van de Balkan-haven Du- i*t met 1300 vadem geschild en ge- ftJJhout. nrstvergadering voor fabrieksarbeiders. -v. de leden en huisgenoten van de tahndse Vereniging van Fabrxeksar- S. van de afdeling Velsen-Beverwijk Zaterdag 28 Mei a.s. in gebouw Con- pj- een feestelijke jaarvergadering Ha gehouden. 'v deze bijeenkomst wordt het zevende V-., der afdeling herdacht en wordt ratal leden, dat 25 jaar of langer lid j^ldigd door de bondspenningmeester ÉtfV. v. d. Berg. b verband met een voorgenomen splxt- j-j van de huidige afdeling in twee af- 6'icgen, voor Velsen en Beverwijk in twee dilingen, voor Velsen en Beverwijk af- jairlijk, wordt, na een toelichting van éistnctsbestuurder de heer A. de Ruiter v bestuursverkiezing gehouden. Voorts rara de gebruikelijke verslagen van pr&ris en penningmeester uitgebracht, k jaarvergadering wordt gevolgd door e cïoaretprogramma waarvoor de mede- i-xng is verkregen van de Beverwijkse ir.i*ment- en Reisvereniging (BARV) «n non-stop optreden. Hierin zullen cis: andere ook de Jo-Jo's met dansen >n en „The Sunfields", het mond- on-trio, optreden. IIMUIDER COURANT UW RADIO DEFECT? CLIMAX HELPT DIRECT ■ste kl. gespecialiseerd radio rep. bedrijf VISSERSEINDE 24 Ï?AARNDAM - TELEFOON K 2564 - 285 (Adv.) Agenda voor Velsen en IJmuMee MAANDAG 23 mei. Ma, 8 uur: „Een koninkrijk voor een Uk. 8 u.: „Raffles, de grote onbekende" Raadhuis, 3—12 uur: Spreekuur wethou- te van Sociale Zaken. DINSDAG 23 mei. Bioscopen: als Maandag. „Robbedoes" voor Herwonnen Levenskracht Het plaatselijk bestuur van de R.K. Ver eniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht" heeft met de R.K. Toneelvereniging „Opwaarts" en het amusements-muziekgezelschap „The Dio's" twee goede grepen gedaan om de grote propaganda-avond, welke Zaterdag in „Concordia" is gehouden, te doen slagen. De heer F. A. Kuypers, die bij de ope ning met voldoening gewaagde van de grote belangstelling en met de heer Welink uit Utrecht, afgevaardigde van het hoofd bestuur ook de directrice van „Zonnehaard" kon begroeten, dankte de directie der pa pierfabriek voor het afstaan van haar ge bouw en de Raket-roomijs-fabriek voor het gratis beschikbaar stellen van 600 ijsjes, waarvan de opbrengst geheel ten deel viel aan het goede doel. Op 28 Augustus wordt een excursie naar „Berg en Bos" te Bilthoven geox-ganiseerd. Ook bracht hij dank aan de Toneelver eniging „Opwaarts" en „The Dio's" voor hun belangloze medewerking. In een uitvoerig betoog belichtte de heer Welink wat het werk van „Herwonnen Levenskracht" betekent. De leden van de KAB of hun gezinsleden kunnen in „Berg en Bos" gratis een genezingskuur doormaken en zelfs is er huisverpleging. Deze kostte vorig jaar twee ton gouds en Herwonnen Levenskracht gaf aan sanato- xüumverpleging 340.000 uit, waarvan dooi de 280.000 KAB-leden per jaar 140.000 wordt bijeengebracht. In „Zonnehaard" kunnen maandelijks 43 zwakke of ver zwakte moeders voor een zesweekse rust periode worden opgenomen. Nadat spreker de prachtige instelling nog had vergeleken met een luxueus hotel be sloot hij met een opwekking om de naasten liefde te tonen door een donatie. Het bekende blijspel „Robbedoes" van Henk Bakker, waarin een kostschoolmeisje, dat niet is voor wie het zich uitgeeft door vele komische verwikkelingen alle huis genoten en vi-ienden tot elkander brengt en zelf als wees een goed tehuis vindt, kreeg een zeer goede uitvoering en pleit onge twijfeld voor de regie-kwaliteiten van de heer J. W. Schoot. Met Bob als de van geest spranke lende en vlotte pupil (een lieve en frisse verschijning) van Louis, de vermeende neef, bracht een uitstekend samenspel vaart in het geheel. Tante Guus, een prachtige vertolking, vermocht met Florence, de vei-wende nicht, in houding en gebaar zich volledig aan te passen. Hoewel allen een goede typering hadden en over een vlotte rollcennis be schikten, bleven mr. Simon en Bont iets beneden de anderen door iets te „vlak" spel. ven. Doch het dankbare applaus was ten volle verdiend. Het tweede 'deel van de avond was ge wijd aan het optreden van „The Dio's" onder leiding van Ton v. d. Braak, die met zijn ensemble, in wit zijden blouses ge üniformeerd, veel succes oogstte. Het non-stop-programma van muziek en zang viel zeer in de smaak en noodde tot meezingen. Al met al een zeer geslaagd feest voor hen, die met levensvreugde min der bedeeld zijn. Heemskerk Dr. Schutte plaatsvervanger van dr. J. Tromp Naar wij vernemen heeft dokter Schutte uit Dordrecht de praktijk van dokter J. Tromp, die in Curasao als havenarts zijn praktijk voort zal zetten, overgenomen. Schaaktoumooi voor trekkers De herbei-gvader van kasteel „Assum- burg"aan de Tolweg te Heemskei-k heeft het plan opgevat op 10, 11, 12 en 13 No vember aanstaande een schaaklournooi te organiseren voor de trekkers die daar regelmatig verblijven. Gerekend wordt op ongeveer honderd deelnemers. De leiding berust bij de Hoogovenschaaktournooi- commissie onder leiding van de heer G. L. de Haas. BRANDJE. Vrijdagmiddag is'de hooiklamp van de heer P. Sinnige aan de Rijksstraatweg door een tot nog toe onbekende oorzaak afge brand. Met hulp van de bui-en was de heer Sinnige aan het blussingswerk begonnen. De brandweer die inmiddels gewaar schuwd was, kwam eerst even kijken of er wel werkelijk brand was, waarna de mate- rialenauto en de brandspuit uitrukten. De brand was spoedig geblust. De reden dat de brandweer zich eerst kwam overtuigen, was het feit dat er wel eens loos alarm werd gegeven. R.K. VROUWENBOND OP EXCURSIE. Dinsdag 31 Mei zal de Rooms Katholieke Vrouwenbond, afdeling Heemskerk, een excursie houden naar Rotterdam waar de Maastunnel zal worden bezichtigd. Een rondgang door de Blue Bandfabrieken zal de dag besluiten. Bij de lijstennummering voor de a;s. gemeenteraadsverkiezing verkregen de samenwerkende protestanten („Dat is 't werk: Samen Sterk!) lijst 4. Santpoort BRANDJE IN KOELMACHINE. Zaterdagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een begin van bx'and in het levensmiddelenbedrijf van de heer J. Nol. Een monteur had namelijk bij het inspec teren van de koelkast een bx-andende kaars gebruikt, waardoor het uit de ijskast uit wijkende ammoniumgas exploideerde en brand veroorzaakte. De monteur liep enkele brandwonden op. De brandweer die spoedig ter plaatse was, heeft met koolzuur-„sneeuw" de brand geblust. T.V.S. NAAR HAARLEM. De turnvereniging T.V.S. zal in de com petitie, uitgeschreven door de Kennemer turnvereniging, in Haarlem uitkomen met twee damesploegen. Elk dezer ploegen be staat uit vier dames, die deel zullen ne men aan kogelstoten, 80 meter hardlopen en vèrspringen. IJmuiden Concert Hoogoven-Harmonie De frisse klanken van Willy Schoote- meijer's Hoogovenmars verwelkomden Zondag de eerste bezoekers van het mati- née-concert, dat de Hoogoven Haronie onder leiding van Jan van der Peet (Alk maar) in de grote tent gaf. Model gekleed in de nieuwe uniform maakte het corps visueel al een goede in druk, die door het uitgevoerde nog ver- sterkt werd. Muzikale verdiensten waren het strak volgehouden rhythme en het nauwkeurige lezen, waarbij ook de dynamische tekens scherp in acht genomen werden. De klank was mogelijkerwijs door de accousti- sche effecten der toneelgordijnen droog en scherp. De dirigent heeft een goede orkestdiscipliixe geschapen en dit was bij het eerste nummer, Gouden Bruiloft van Del Haye, al merkbaar^hij heeft zijn corps uitstekend op de stok le'ren spelen. Daarenboven is zijn opvatting een ge- zond-muzikale, wars van effectbejag. Gerard Boedijn's Danssuite op oud-Hol landse motieven eigende zich voortreffelijk voor het corps. Het werk werd vlot gebla zen en practisch iedere maat kreeg de juiste waarde. Voor de keuze der uitgevoerde num merstrouwens niets dan lof, zij bleven met him moeilijkheden binnen het bereik van de muzikale capaciteiten van iedere blazer. De verhoudingen der bezetting zijn even wichtig en het hout kan in de toekomst als het ook op klankvorming kan studeren gaan een mooi register vormen. Het lage koper deed het, wanneer het een kans geboden wex-d, nu reeds heel goed en het hoge koper blies zijn partij al veelbelo vend. „Pique Dame" van Franz von Suppé ge noot zodoende een vertolking die gehoord mocht worden en die waardig aansloot bij de muzikale wijze ^an viering van „vijf- en-twlntig jaar ijzer". A. J. VAN DER WEIJDEN GESLAAGD. Aan de katholieke paedagogische school slaagden op Vrijdag 20 Mei voor het exa men practische paedagogie, paedagogische hygiëne en lekenascese mejuffrouw Ans Hoogman, mevrouw M. van der Wurff en de heer R. van der Wurff, allen te Velsen. MARKTBERICHTEN 21 Mei 1949 Besommingen. KW 29 3710; KW 51 6170. KW 94 845; HD 125 1270; BR 41 305; IJM 213 465; IJM 11 1840; IJM 229 1930; IJM 241 195; IJM 226 370; IJM 249 370. Aanvoer. 150 kisten tarbot en tong, 10 kisten schar- tong en tongschar, 7 kisten makreel, 55 kisten rode poon, 665 kisten schol, 130 kisten schar, 150 kisten kabeljauw, 25 kisten wolf, 40 kis ten poon, 50 kisten schelvis, 40 kisten wijting, 25 kisten diversen. Totaal 1347 kisten. Pryzen. Heilbot 2,15; gr. tong 1,851.75; gr.m. tong 1.901,85; kl.m." tong 1,951,80; kl. tong I 1,85—1,80; kl. tong II 1,80—1,70; tarbot I 1,901,70, per kg. Tarbot II 83—82; tarbot III *84; tarbot IV 8113; Tongschar 5248,50; kl. griet 49; gr. schol 5147; m. schol 36—9,50; kl. schol 10,50 2,10; schar 11,502,30; makreel 17; gr. r. poon 3426; m. r. poon 2717; kl. r. poon 10,50—4,80; kl. wolf 26; poon 10—1,90; gr. schelvis 2422; m. schelvis 30,5029; kl. schelvis 3119; wijting 202,60; gr. gul 29; kl. gul 2014, per 50 kg. Kabeljauw 11860; gr. wolf 6056, per 125 kg. OntploFng op forteiland bracht Rode Kruis in actie Geslaagde oefening van de kring ,,Kennemerland" Twee explosies op het forteiland on een zware rookkolom waren Zaterdagmiddag het signaal voor de ploegen van het Rode Kruis uit Haarlem, Zandvoort, Beverwijk, Castricum en Heilo om in actie te komen. De IJmUidense brandweer kwam eveneens in het geweer. Toch was de zaak niet zo erg als men in de omtrek vreesde. Deze rampmelding was namelijk slechts bedoeld als een van de driemaandelijkse oefeningen van de kring Kennemerland van het Nederlandse Rodè Kruis, waarbij de IJmuidenaren als gastheren en gastvrouwen optraden. Adjudant M. P. Boes van de Hulpver leningsdienst zorgde voor de explosies waarop prompt een" dertigtal „patiënten" zich over het eiland verspreidde. Inmiddels was van het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf uit radiografisch de post op het hoofdbureau van politie gewaarschuwd waarop de daar verzamelde groepen per auto naar de kop van de ha ven werden gebracht. De Rode Kruissol- daten gingen scheep naar het eiland, de helpsters van het Rode Kruiscox-ps maak ten van de grote had D. een geïmprovi seerd ziekenhuis, waarbij viskisten werden gebruikt voor de afscheiding van de ver schillende ziekenzalen. De „Neeltje Jacoba" heeft autoriteiten en genodigden naar de plaats des „onheils" gebracht en toen om ruim half vijf de eer ste gewonden, voorlopig vex'bonden, aan wal werden gebracht kwamen de keurig gemutste verpleegstertjes eerst recht in actie. Want de eigenlijke hulp werd toch in hal D. verleend en er waren heel wat ernstig verminkten bij. Ten slotte hebben patiënten zowel als zij die hulp boden, van de gastvx-ijheid der IJmuidense dames geprofiteerd 'en zich de broodjes en gebakken vis wel doen sma ken. Dat het gemeentebestuur doox-drongen is van het nut van dergelijke oefeningen bleek uit de aanwezigheid van loco-burge meester W. F. Visser en secretaris G. Veenstra, die met grote belangstelling de oefeningen gadesloegen. Natuurlijk is niet alles feilloos vex'lopen. Zo geschiedde het dat op het eiland sommige dragers hun patiënten dwars door een vermeend mijnenveld vervoerden. Men kan dit gevoegelijk wijten aan het enthou siasme van het ogenblik, maar wanneer het werkelijkheid zou zijn geweest, is het toch beter zich aan de bevelen van de leider te onderwerpen. Vereniging van haringhande laren overzag het jaar 1948 Dezer dagen hield de Vereniging van Haringhandelaren haar jaarlijkse leden vergadering in het Handelsgebouw te Vlaardingen. De voorzitter, de heer P. Hoogerwerf, zeide in zijn openingswoord, dat de voor raad 1948 aanzienlijk geringer is dan de rest voorraad van het vorig jaar. De afzet naar de Bizone van circa 125.000 vaten, de eerste levering naar dit gebied na de oorlog, was enerzijds bijzon der verheugend omdat weer een belangrijk vooroorlogs afzetgebied werd ontsloten,, anderzijds was de- notering tegenr welke. Verkocht moest worden zo onbevredigend, dat zonder medëlévering van de .rederij wellicht het gehele kwantum niet eens uit gevoerd had kunnen worden. Hoewel de statistieken geen juist beeld geven van de seizoenexporten, kan zonder meer worden aangenomen, dat de stijgende lijn in de expox-t, zowel in gewicht als waarde, nog steeds gehandhaafd wordt, zelfs zeer veel groter zal zyn dan de cijfex-s over 1948 aangeven. Spreker noemde de volgende cijfers: Export 1946: 19000 ton, waarde circa 8Y2 millioen gulden. Export 1947: 42000 ton, waarde circa 18 millioen gulden. Export 1948: 63000 ton, waarde circa 241/2 millioen gulden. Het eerste kwartaal 1949 geeft een stij ging tegenover vorig jaar van ruim een millioen gulden en circa 3000 ton in ge wicht. De dezer dagen voor een gedeelte tot verscheping gekomen partij bestemd voor Rusland zal bovendien een zeer aan merkelijke stijging voor het tweede kwar taal geven tegenover dezelfde periode in 1*948. De secretax-is, de heer M. van der Valk Dzn. bracht vervolgens een uitvoerig jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ont lenen: de vastgestelde prijs voor de détail- handél en de opvangpriis van de reders waren voor de handelaren fnuikend, hij heeft de binnenlandse handel sterk doen verminderen. De export was nogal bevre digend, maar toch is alle haring nog niet geruimd. Veel zal er nog moeten verande ren, om de export voor de handelaren in goede banen te leiden, maar dit behoort meer tot de competentie van de Nedex-- landse bond van Haringhandelaren. Ge hoopt wordt, dat deze hierin slaagt. De heren P. Hoogerwex-f, M. van der Velsen Het zilveren jubileum der Hoogovens Première der revue „Maak 'm los" „Maak 'm los", het signaal dat gegeven wordt als de ..afsteek" wordt verricht en het vloeiend ijzer uit de hoogoven naar buiten stroomt, had men tot titel gekozen van de revue, waarmee het nationale be drijf der Koninklijke Hoogoven- en Staal fabrieken zijs^ 25-jarig bestaan herdacht. Zes avonden achtereen zal deze revue draaien, iedere keer voor 2500 toeschou wers, waartoe een enorme tent, op Water vliet gebouwd, gelegenheid biedt. Hans Nesna schreef deze revue, die de historié van 25 jaar ijzer, Nederlands ijzer, in beeld tracht te brengen. Dat dit slechts vluchtig gedaan kon worden zal iedereen beamen, die weet wat er in een kwart eeuw in een jong bedrijf als H. O. kan omgaan. Niettemin heeft Nesna zich wonderlijk goed gekweten vaxx zijn toch zo dank bare taak: de voornaamste evenementen waren er alle in verwerkt en terecht heeft de voorzitter der jubileumcommissie, de heer G. S. K. Blaauw, hem daarvoor ge lauwerd. Ook de regisseur Ferd. Koolbergen betrok de heer Blaauw in deze huldiging, want niet minder zwaar moet zijn arbeid geweest zijn om de revue zo te laten lopen, dat er ondanks tientallen medewerkers die voor het eerst op de planken stonden geen enkel hiaat ontstond. Wanneer de revue begint ontrolt de Bxeesaap.zich voor de ogen der toeschou wers, dat prachtig brok natuur van Ken nemerland zoals de ouderen onder ons het zich nog zo goed herinneren. Dan wordt daar de eerste spade in de grond gestoken om een jonge industx'ie één die ons land nog niet kent te laten verrijzen. We zien de eerste portier ende eerste keet! Ja, die eerste keet, waar zich zoveel afspeelde, waar tekenaar en loonafdeling, arbeider en kantoorman elkaar figuurlijk in de weg zaten en waar het toch zo gezellig kon zijn. Via komische intermezzi belanden we bij de kraanramp, de jonge Mekog, de eerste buis, de oorlogsjaren, de walserij, waarna de H.O.-expres de toeschouwers naar de finale voert. Alle medewerkers, zowel vóór het voet licht als achter de schermen, hebben enorm veel werk verzet om deze uitvoeringenreeks te doen slagen. Er vielen uitstekende scènes te bewonderen als b.v. de finale's, er werd onder leiding van de ontwerpster der balletten, mevr. Gré Bolhoven, alleraar digst gedanst door de dames van de ballet- groep,. het koor „Door Zang tot Vriend schap" zong op voortreffelijke manier de liederen van de hand van Bert Pijpers en er waren genóegelijke clownerieën, die het uitstekend deden in deze grote familie van' werkers van het bedrijf. Pluimen uit te delen is niet zo eenvoudig, maar enkelen verdienen toch afzonderlijk genoemd te worden: De kostelijke persiflage op de machtigste man in het bedrijf, de portier, van C. Noest sloeg wel bijzonder in, hoewel het geestige strijkplank-duo van de heren J. Metselaar en Fr. van Tongeren een sterke concurrent was. Leo Pielage had als koor-directeur algehele muzikale leider gezorgd voor een stevig verband tussen „boven en beneden", terwijl André Roemer met zijn orkest daar in hem'prima bijstond. Over de werkzaamheid der chef-eléctri- cien achter de schermen ben ik niet ver rukt; het ging daar nog met horten en stoten, al zal dit wel beter worden als er meer keren gespeeld is. De lichttorenwach ters in de zaal deden het goed en versterk ten met hun fraaie lichtinstallaties de in drukken, die de buitengewoon goed getrof fen en suggestieve décox's van de hand van Valk Dzn. en H. J. Knoester werden tot bestuursleden herkozen. Tenslotte werd een uitvoerige brief be handeld, ingediend door de voorzitter, waarin deze uiteenzet, dat drs. Reichardt, secretaris van de bond, meermalen pogingen heeft ondernomen om tot zekere vorm van samenwerking te komen, doch dat deze helaas niet de aandacht hebben ontvangen, die ze vex-dienden. Althans zij hebben niet tot x'esultaat geleid. Anderszijds zijn velen toch overtuigd, dat men niet moet terugvallen tot de mateloze concurrentie strijd, dat er dex'halve iet^ ondernomen moet worden en wel spoedig. Een poging om hiertoe te geraken deed de voorzitter met het indienen van een concept-voorstel aan de Vlaardingse leden van de Neder landse Bond van Haxinghandelaren. Na langdurige discussie werd besloten een af: gerond voorstel tot samenwerking bij de Bond in te dienen. GEDIPLOMEERDEN GEMEENTELIJKE VISSERIJSCHOOL. Géslaagd voor het schooldiploma schie mannen de hieronder volgende leerlingen: J. Fennema, H. Korbee, L. Duijvenbode, W. F. v. d. Velde, W. Schol. L. Dukel, C. Bouman, C. de Jong, A. C. Schouten, C. J. Kruiten, M. J. C. Ritskes, R. Kreule, A. Stam, W. Heilig, C. C. Poppe, G. Stam. de heren H. Folkersma en H. van Keulen, geassisteerd door de firma Beijne, maak ten. Het was terecht een uitvoering om ti'ots op te zijn zoals de heer Blaauw dat in zijn dankwoord heeft doen uitkomen. Onder de talloos vele genodigden bevon den zich behalve de directie van het bedrijf o.a. de loco-bui'gemeester van Velsen, ver- tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Beverwijk alsmede mevr. Kessler Stoop, wier naam zo nauw met de geschie denis der K.N.H.S. verbonden is. A. J. VAN DER WEIJDEN, Openluchtconcerten in Velsen De IJmuider Harmonie zal op Dinsdag 24 Mei het eerste van een serie openlucht- concerten te Velsen in het Velserbeek- park geven. Op 31 Mei concerteert deze harmonie in het Burgemeester Rijkens- park. Het fanfarecox-ps Wilhelmina geeft op 7 Juni een uitvoering in Velsèrbeek en de week daarop 14 Juni, zal de R.-K. Har monie St. Caecilia dan spelen in het Burgemeester Rijkenspark. De Harmonie Soli Deo Gloria speelt op 21 Juni in Vel- serbeek en op 28 Juni in het Burgemeester Rijkenspark. Op 5 Juü zal de R.-K. Har monie St. Caecilia zich voor de tweede maal laten horen en wel in Velserbeek. De muziekvereniging Wilhelmina komt op 12 Juli in het Burgemeester Rijkenspark en op 19 Juli in Velserbeek. Het fanfare- corps Wilhelmina concerteert tenslotte op 26 Juli in het Burgemeester Rijkenspark. Op de volgende plaatsen zal op de dag dat er een concert gegeven wordt van 10 uur af de blauw-gele vlag wapperen. In IJmuiden op de watertoren; in IJmui- den-Oost op het hoofdbureau van politie; in Driehuis van cle winkel van Albert Hein; in Velsen-Noord van de politiepost Wijkerstraatweg; in Santpoort-dorp van de politiepost Hoofdstraat en in Santpoort station van de woning van de brigadier van politie aan de Wüstelaan 1. Wanneer door slechte weersomstandig heden het concert moet worden afgelast, zullen de vlaggen om 6 uur des avonds worden ingehaald. „Suikerfreule" „In Indië zijn de mensen breed van op vatting", zegt de vrouw van de tweede machinist van de suikerfabriek Toeloeng Baroe en hoewel zij zelf een geheel andere mening is toegedaan houdt zij zich kramp achtig aan deze uitspraak van haar om geving vast. Zij is een rasechte Amster damse en meent kans te maken op de po sitie van suikerfreule. Dat wordt zij ook, zij het dan langs andere wegen als zij in het begin veronderstelt. De leden van de toneelvereniging „Kunst en Vriendschap", een onderafdeling van de buurtvereniging „Varia" hebben dit kluchtige verhaal, dat onder de titel „Suikerfreule" uit de pen van de auteur H. van Wermeskerken is gevloeid Zaterdagavond op vlotte wijze in het Patronaatsgebouw voor het voetlicht, gebracht. De suikerfreule, een haai-achtige Am sterdamse volksvrouw, werd door mevrouw Fennema overtuigend uitgebeeld. Alleen haar „Amstex-dams" was niet honderd pro cent. Haar man, de heer Bontebal was vooral kostelijk in zijn voorgewende non chalance. Vriend Schuit die de kastanjes uit het vuur moest halen om de lieve vrede te bewaren, knapte dit moeilijke karweitje goed op. Iets flinker van houding en ge baar had hij echter^ nóg wel kunnen zijn. De heer Jongeling als de verliefde ad ministrateur had in een andere rol'zijn capaciteiten wellicht beter tot "ontplooiing kunnen brengen. De heer Mittel en de charmante Trude speelden beiden uitstekend. De djongos was sierlijk Indisch uitgedost. Zijn hou ding had voor de rest weinig Oosters. De voorzitter van „Varia", de heer C. ten Bx'oeken, complimenteerde na afloop de spelers voor hun artistieke prestaties. Bij dat compliment sluiten wij ons gaarne aan. L. v. B. Jubileum ten raadhuize Op 1 Juni viert de heer A. D. Dijkstra, de man die onvermoeid en standvastig, zowel in vredes- als in bezettingstijd de grote ijzeren deuren van het gemeente archief bewaakt, zijn zesde lustrum in gemeentedienst. Het gemeente-archief bergt uiteraard zeer vele en belangrijke stukken en ook werken van grote historische waarde. Het is de heer Dijkstra die alom in den lande beslag weet te leggen op dat, wat voor de geschiedenis van Velsen van zo groot be lang is en het is voor een groot deel aan zijn initiatief te danken dat de historische verzameling steeds meer wordt uitgebreid. Zij, die het belang hiervan inzien zullen de heer Dijkstra ongetwijfeld hun erken telijkheid bij zijn 30-jarig jubileum betui gen. MOTORSCHIP „DOMBURGH" TE WATER GELATEN. Zaterdag i% van de werf „De Noord" ïn Alblasserdam het motorvrachtschip „Dom- burgh" van stapel gelopen. Het schip is gebouwd in opdracht van de N.V. Wm. H. Muller te Rotterdam en be stemd voor de dienst RotterdamParama ribo. door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. -■ Meer dan je denkt. We hebben die Htsiboot gevonden. Deze lag in Harwich, 15 ée nacht, dat Edith Simpkins en verdwenen zijn, heeft de oude die ervoor zorgt, de boot van haar ■#aats meegenomen en sindsdien is deze Z ®eer gezien. We hebben ons onder- - w nog uitgebreid. ft heb zo'n idee, dat dat tweetal, IuaarMZoeken. momenteel al rustig Mvastoand van Europa rondwandelt, E!r«e ik somber op. k betwijfel dat. Als de laatste acte K®" Wordt 2esPeekl, zal dit in vinden dl*" I?u*s aan de Baai plaats - fow een voorgevoel van. tfj? Jedan dat in het Huis de %20or.d!fe hele affaire ligt? heb er geen ogenblik {Kauri ]0U hierheen te hebben gedachten naar de tóte had het Huis achter- dvroeg° uf politiebeschermin2 Aft deze geweigerd. Hij zex, beschikking S* zijn Pers°neel ter Boberts, Hikt 1 butler van hem, 'V* Ik toegeve" mannetie te staan' a»selt bekennen, dat ik het hoe dan ook buitengewoon onaan genaam zou vinden om in het Huis aan. de Baai de komst van de afperser af te wachten, ook al had ik een dozijn bedien den om me heen. Maar als de kolonel het gevaar alleen onder ogen wenste te zien, dan was dat zijn zaak. Waarom zet je niet een paar politie mannen op het terrein op post, alleen maar om de gang van zaken enigszins in het oog te houden, stelde ik voor. Hij hoeft helemaal niet te weten, dat ze cr zijn. Brannigan schudde zijn hoofd. Ik heb daar ook wel aan gedacht, maar het is onmogelijk. Een dergelijke stap zou het gevaar allerminst afweren. We moeten kalm de loop der dingen af wachten. Opeens voelde ik me gapen. Ik merkte nu pas goed, hoe moe ik was van mijn lange wandeling die middag. Brannigan stond op. Bij de deur draaide hij zich even om. Kun je morgen tegen een uur of negen klaar zijn? vroeg hij. Ik neem aan, dat je het slotbedrijf mee wilt maken? Ik had plotseling het gevoel, dat we ernaast waren. Als 't het eind is, antwoordde ik sceptisch. Waarom zeg je dat? Ik had echter geen verklaring voor deze opmerking. Misschien dacht ik aan het geen Brannigan gezegd had over de waar schijnlijkheid, dat de laatste acte van het drama bij het Huis aan de Baai zelf ge speeld zou worden. HOOFDSTUK XVII. Brannigan was weinig spraakzaam toen 1 we de volgende morgen naar Londen reden. Mijn dépressie van de vorige dag was iets minder geworden en ik trachttè een gesprek met hem te beginnen, maar hij leunde achterover met half-gesloten ogen en schonk weinig aandacht aan wat ik zei. Toen we de buitenwijken van Londen bereikten, ontdekte ik de auto van de dominee een paar honderd meter achter ons. Brannigan toonde echter weinig in teresse, toen ik hem dit mededeelde. Je moet mijn intelligentie niet onder schatten, Arlen, zei hij. Dominee Barlow wordt al sinds enige dagen nagegaan. Een politie-motorrijder, in burgerkleren na tuurlijk, volgt hem. Vanavond zal ik een volledig verslag kx-ijgen van zijn doen en laten in Lonclen. En de kolonel? Die ging al om zeven uur vanmorgën- gen naar de stad. Hij vertelde me gisteren, dat hij zou gaan, en ik heb gecoxistateerd, dat hij inderdaad vertrokken is. Hij heeft me verzekerd, dat hij zijn kantoor niet zal verlaten en niemand zal ontvangen, die hij niet kent. Ik heb een stel mannen bij het kantoor op wacht gezet, voor het geval er iets mocht gebeuren. Gravin Carfrew wachtte in haar woning op ons. Ik had dikwijls een foto van deze bekende gastvrouw van de mondaine we reld gezien, maar dit was de eerste keer, dat ik haar ontmoette. En nu besefte ik onmiddellijk hoe volkomen onmogelijk het was, haar door iemand anders te laten vervangen. Ze was lang en koninklijk van gestalte, met wit haar en had dezelfde on bevreesde blauwe ogen als haar zoon. De gravin weerde mijn compliment voor haar persoonlijke moed af. Ik ben tot heden helemaal niet moedig geweest, protesteerde ze. Als er nu risico aan verbonden is, moet ik dat aanvaarden, opdat eindelijk die afschuwelijke misdadi ger gepat kan worden. Ik dacht, dat ik het enige slachtoffer was. Maar toen dat meisje me vertelde, dat er andere slacht- offexrs waren, besefte ik, dat het mijn plicht was te helpen om hem aan het ge recht over te leveren. Zegt u me nu maar precies, wat ik doen moet. Brannigan haalde uit zijn zak een klein pakje te voorschijn. Dit bevat alleen maar bruin pakpa pier, legde hij uit. U moest altijd in biljet ten van 1 pond betalen, en dit pakje heeft ongeveer de juiste grote en het juiste ge wicht. U rijdt in uw wagen naar Regent Street en stapt uit bij de hoodingang van Austin Reed's, en vandaar wandelt u naar Piccadilly Circus. Daar gaat u dan op en neer lopen langs de Monopolis Magazijnen. Als een man, die twee witte anjers in zijn knoopsgat heeft, u benadert, zegt u: „Hebt u de brieven?" Daarna geeft u hem het pakje en. wij zullen dan wel voor de rest zorgen. De gravin herhaalde deze instructies. Uitstekend, zei de inspecteur. U wordt bewaakt van het ogenblik af, dat u uit uw.auto stapt. Als er geschoten zou wor den en ik kan u verzekeren, dat wij daar niet mee zullen beginnen laat u zich dan onmiddellijk plat op de grond vallen. Ik zeg u niet, wat onze plannen zijn, want dat zou er misschien toe leiden, dat u om u heen gaat kijken, of wij wel doen wat we gezegd hebben. Het zal er veel natuurlijker uitzien, als u nergens van weet en u zich alleen op uw eigen rol concentreert. Toen we het huis door een achteruit gang verlieten, keek Brannigan snel even de straat af. Alles in orde, Arlen, merkte hij op. Als die mysterieuze afperser ons tot dus verre niet in de gaten heeft, heb ik er zo'n idee van, dat we vandaag een heel eind komen. Ik begon me opgewonden te voelen. Het was nu kwart over elf. Binnen een uur zou dit bedrijf van het drama gespeeld zijn. We parkeerden onze wagen in Dean Street. Brannigan geleidde mij door de achteringang een restaurant binnen, dat op Piccadilly uitkwam, en waar door ein deloze gangen kellners zwaarbeladen bla den balanceerden; vandaar kwamen we via een verbindingsgang, op de vijfde étage en langs nog vele trappen en gan gen in het kantoor van de directie van de Monopolis Magazijnen. We werden kennelijk verwacht, want een chef, een lange zenuwachtige man, in een zwarte geklede jas, maakte onmid dellijk aanstalten om het kantoor te ver laten. Bij de deur draaide hij zich even om. Kunt u me verzekeren, inspecteur, dat zich geen moeilijkheden zullen voor doen? vroeg hij. Brannigan haalde zijn massieve schou ders op. Dat kan ik onmogelijk zeggen. We nemen alle voorzorgsmaatregelen, opdat er niets gebeurt, dat kan ik u verzekeren. Maar de man, die we zoeken, is een ge vaarlijk misdadiger. U kent de reputatie van onze zaak, merkte de zenuwachtige chef op. Als er iets onaangenaams zou voorvallen, zou de directie mij dat zwaar aanrekenen. Ik kende de reputatie van de Monopolis Magazijnen heel goed. De prijzen waren er hoger dan in welk ander groot waren huis in Londen, zelfs hoger dan die van de kleine exclusieve zaken in Mayfair. Ik kon me voorstellen, hoe de reactie van de oudere dames-cliëntèle zou zijn, als het een wilde achtervolging en schietpartij zou worden. Brannigan wist tenslotte de angstige chef kwijt te raken door hem te beloven, dat, wat er ook mocht gebeuren, hij per soonlijk de directie van de zaak ervan zou overtuigen, dat ze hun ontstemming niet op deze chef mochten koelen. Zodra we alleen waren, nam hij me mee naar een bank, die langs het raam van het kantoor stond. Ga daarop staan en vex'tel me dan Wat je ziet, beval hij. Ik wil mezelf nog niet laten zien. Het raam bestond grotendeels uit mat glas, behalve het bovenste gedeelte, dat van helder doorschijnend glas was, waar-' door het zonlicht naar binnen viel. Op de bank staande, kon ik de hoofdingang van het gebouw bekijken en tevens het verkeer op Piccadilly Circus. Het ziet er allemaal precies uit als altijd, antwoordde ik. Vele bussen. Het trottoir is vol mensen. Ik zie slechts twee politieagenten en die staan met hun rug naar ons toe. Verder zijn er de gewone leeglopers. Telkens stroomt er een dichte menigte uit het station van de onder grondse. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3