West-Europese landen nemen de bestrijding van de coloradokever gezamenlijk ter hand Jlex JJieatetr' THALIA Yisser^ari? S«essagss Predikbeurten rX^rf' S'31 K:°'. U. <nt 3' K0)' VAN NIEL Uurwerken Schoorsteenklokken Het huis aan de baai Woensdag 25 Mei 1949 IJmuuler Courant „Besmettingshaarden in Frankrijk zullen krachtig worden aangepakt De bestrijding van de coloradokever in West-Europa is nog steeds een probleem, waarbij Nederland nauw betrokken is. De grote na-oorlogse invasies van deze in secten in ons land liggen nog vers in het geheugen en men zal ook nu nog voort durend waakzaam moeten blijven. De activiteit van het „Internationale Comité tot bestrijding van de coloradokever", dat in Januari door een aantal West-Europese landen werd ingesteld ter coördinatie van de bestrijding in West-Europa, verdient daarom ook in Nederland ruime belang stelling. De eerste grote haard van de colorado kever-besmetting op het West-Europese continent werd in 1922 in de buurt van Bordeaux ontdekt, waarop dat moment reeds een gebied van 250 km2 was aange tast. Van hier uit heeft het dier kans ge zien een groot deel van West-Europa te infecteren. De snelle verbreiding was een gevolg van de grote verspreidingsmogelijk heden van deze keversoort. Het insect kan vluchten van meer dan 100 km maken. Vele exemplaren bovendien, die langs de Franse kust een „noodlanding" in zee maakten en via de getijdestromen naar het Noorden dreven, bleken nog te leven toen zij in België, Engeland of Nederland aan land werden gespoeld. Deze grote ver spreiding maakte bestrijding door de sta ten afzonderlijk zeer moeilijk. In die landen, waar reeds voorzieningen waren getroffen tot een snelle en grondige bestrijding, kon het gevaar nooit voldoen de gekeerd worden, daar de besmetting steeds weer van over de grenzen kwam. Na de oorlog bleek de situatie met be trekking tot het coloradokever-gevaar zeer te zijn verslechterd. In Frankrijk en België hadden zich in de jaren 1944 en 1945 enorme aantallen kevers ontwikkeld. Met warme en sterke Zuidelijke winden werden zij in grote getale, vooral in het voorjaar van 1945 ook naar ons land ge transporteerd. I intensieve bestrijding ter hand zou worden genomen. Soortgelijke maatregelen zou den voor havenplaatsen moeten worden getroffen. Met de uitvoering van dit plan werd in 1948 een begin gemaakt. Een speciaal op geleide staf kreeg de leiding bij de bestrij- dingscampagnes die langs de grenzen van Nederland, België, Luxemburg en Noord- Frankrijk werden gevoerd, tot nu toe met bemoedigende resultaten. Het is gebleken, dat vooral in België en Nederland de bestrijding efficient ge schiedt, zodat het internationale comité in het bijzonder in Frankrijk een grotere activiteit zal gaan ontplooien. De besmet ting heeft zich in West-Europa het eerst in Frankrijk vastgezet en in Frankrijk heeft zich ook een van de voornaamste besmettingshaarden ontwikkeld. Daarom heeft het internationale comité dit jaar een grote bestrijdingsactie op touw gezet in Noord-Frankrijk, van Straatsburg in het Oosten tot Cherbourg in het Westen. Een met aardappels beteelde oppervlakte van ruim 50.000 ha zal in dit gebied wor den bewerkt. Deze bestrijdingsactie zal zich echter vooral op de streek rond Caen rich ten. Van 25 Mei tot en met 5 Juni zullen namelijk in dit belangrijke centrum van de aardappelteelt akkers tot een totale oppervlakte van circa 3000 ha worden be spoten en bestoven met geconcentreerde oplossingen van DDT, waarbij helicoptères en lichte vliegtuigen züllen worden ge bruikt. Velsen Niwin-collecte op Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag zal voor de aanvang van de wedstrijd VSVSVV gecollecteerd worden ten bate van de Niwin. Ook tijdens de rust zullen de aanwezigen hun steentje kunnen bijdragen om het leven van de jon- DE „BONTE DUIF" IN ACTIE. De duivensportvex-eniging de „Bonte Duif" organiseerde het afgelopen week einde een wedstrijdvlucht over een afstand van 250 km. De duiven werden om 7 uur losgelaten. De uitslag luidde: Belfroid 1, 11; Outerman 2, 3, 23; Min- neboo 4, 13, IS; Kalderboot 5, 17; C. Broek 6; E. Broek 7, 9; Griekspoor 8, 20; Zutfen 10, 14, 15. 19: Sikkelerus 12; Knochs 16, 21; Kraak 22; Ulehaken 24. Reeds in de oorlog had de infectie zich verbreid over de Kanaal-Eilanden, waargM7ovë^°vrat"te'veVaVngenamën. veel tuinbouw wordt uitgeoefend, die zich voor de afzet harer producten op de En gelse markt richt. Hierdoor kreeg ook Engeland met het probleem te maken. De Britse regering stelde import-verboden in voor die agrarische producten, welke het overbrengen van de kevers naar Engeland zouden kunnen bevorderen. Zo ondervond de belangrijke groenten-export van ons land naar Engeland nadeel van deze im portrestricties. Deze belemmeringen voor de internationale handel in agrarische producten gaven vooral de stoot tot de conferenties %ran Brussel en 's-Gravenhage in October 1947 en Januari 1948. Als uit vloeisel van deze besprekingen werd de internationale commissie tot bestrijding van de coloradokever ingesteld. Op voorstel van Engeland werd door verschillende West-Europese landen een fonds gevormd, waaruit de bestrijding zou worden gefinancierd. Spoedig na zijn in stelling in Januari 1948 ontwierp het comi té een „plan de campagne", waarvan het scheppen van „beschermingszones" in Europa een voornaam onderdeel was. In de grensstreken zouden zónes van onge veer veertig km. diepte worden vastge steld, waarbinnen door het comité een Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Hemelvaartsdag 3, 6.45, 9.15 uur Speciaal Familieprogramma JOE BROWN en JUDY CANOVA in DE OPSCHEPPER Agenda voor Veisen en IJmuiden WOENSDAG 25 MEI THALIA 8 uur: „Een koninkrijk voor een huis". REX 8 uur: ^Raffles, de grote onbe kende". RAADHUIS 45 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. DONDERDAG 26 MEI THALIA 3, 7 en 9.15 u.: „Een konink rijk voor een huis". REX 3, 6.45 en 9.15 u.: „De opschepper". VRIJDAG 27 MEI THALIA, 8 uur: „Vrouwen in de nacht". REX, 8 uur: „Pistol packin' Mamma". Goed voorbeeld U kijkt natuurlijk dagelijks de Luid sprekers in ons blad door. Maar vergeet u vooral niet, dat zij ook u voordeel kunnen brengen, als u iets te vragen of aan te bieden hebt. Plaats een Luidspreker. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. WijdeDijkhuizen, d., Po pelstraat 8, IJmuiden-Oost; F. C. Koers—de Boer, d„ Zinneveltlaan 2, Santpoort; A. Don kerZwanenburg, d., P. Potterstraat 24, IJmuiden-O.; A. E. Kingmavan der Plas, d., J. P. Coenstraat 4, IJmuiden-O. OVERLEDEN: E. N. Baines. 39 j., echtge note van V. A. van Proosdij, Irissenstraat 6, Santpoort; J. Spaans, 64 j., echtgenote van K. Vrolijk, Bakkerstraat 34, IJmuiden; J. Meijer, 51 j., echtgenoot van C. Wernke, Kor- tenaerstraat 29, IJmuiden-O. Jubileum „Witte Kruis" Werkcomité opgericht Naar aanleiding van het elfde lustrum van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" verzoekt het bestuur ons het volgende onder de aandacht van het pu bliek te brengen: Eind Augustus zal de afdeling Velsen van Het Witte Kruis 55 jaar bestaan. Daar het 50-jarig jubileum door oorlogsomstan digheden niet gevierd kon worden, zal het elfde lustrum op enigszins grootse wijze worden herdacht. Zevenduizend gezinnen in Velsen zijn lid van de afdeling; dit betekent'een bui tengewoon hoog percentage. Toch zijn er nog gezinnen die zich niet hebben laten inschrijven en het Witte Kruis wil nu eenmaal graag allen om vatten om hulp en steun in geval van ziekte te kunnen geven. Verdere wensen van het bestuur zijn: uitbreiding van verschillende takken van dienst, opleiding gezinsverzorgsters, een goede lokaliteit als centrum van Velsen- Noord. Voor de vervulling van deze wen sen is echter geld nodig. Er is daarom een werkcomité opgericht waarin verschillende personen uit alle delen van de gemeente zitting hebben en waarvan de heer H. Zuidervaart voorzitter is. Hij wordt trouw terzijde gestaan dooi de heer P. J. Borst, die de functie van secretaris aanvaardde. Uit dit werkcomité is een propaganda- commissie geboren en de ijverige propa gandisten zullen zich ter gelegenertijd in verbinding stellen met de bedrijven en verenigingen om door middel van culturele en sportbijeenkomsten ten bate van het Witte Kruis de gehele bevolking van Vel sen in dit jubileum te betrekken en de financiën zodanig op te voeren dat de wensen van uitbreiding en verbetering in vervulling kunnen gaan. Het Witte Kruis, dat 55 jaar een zegen rijk werk deed voor velen, hoopt dat ieder een een steentje zal bijdragen voor het welslagen van dit jubileum. Binnenkort volgen nadere gegevens om trent de plannen van het werkcomité. Tot nu toe verdelgde men de voor de gewassen zo schadelijke meikevers meestal door de insecten 's morgens vroeg uit de bomen te schudden en in kokend water te gooien. In Zwitserland maakt men nu gebruik van de Amerikaanse mist-sproeier 1 (links). Om 1 km. geboomte te besproeien heeft men 150 liter nodig van een mengsel, dat beslaat uit paraffine-olie en een nieuwe substantie, die na de besproeiing op de i bladeren blijft kleven en zelfs door regenwater niet is te verwijderen. Een ander apparaatdat in Zwitserland wordt gebruikt, is de hogedrukpomp van John Bean. Doordat deze pomp een druk van 10 atmosfeer ontwikkelt, kunnen zelfs de kruinen van de hoogste bomen worden bereikt (rechts). Voetballende jeugd Het voorlopig Velsens jeugdelftal zal Woensdag 1 Juni op het hoofdterrein van het sportpark „Schoonenberg" uitkomen tegen het Haarlems jeugdelftal. Het Velsens elftal is samengesteld uit leden .van Terrasvogels, Kinheim, VSV, Velsen en Stormvogels. HUMANISTISCH VERBOND. Op Zondag 29 Mei wordt het winter seizoen van het Humanistisch Verbond in Velsen besloten met een voordracht van mevrouw T. KerkhoffPet in de Rijks HBS aan het Tiberiusplein. Velsen-Noord De H.A.V. „Suomi" wachten drukke dagen De Velsense Athletiekvereniging „Suomi" die met aardige successen van enige leden het seizoen van de „moeder aller sporten" kon inzetten, wacht in de komende dagen een behoorlijke drukte. Verschillende leden zullen uitkomen in wedstrijden, maar bovendien zal de orga nisatie van de schoolathletiekwedstrijden a.s. Zaterdag, 28 Mei op „Watervliet" haar beslag krijgen. Uiteraard was in samenwerking met de verschillende hoofden van scholen uit Vel sen en Beverwijk heel wat voorbereidend werk nodig om deze schoolwedstrijden te kunnen houden. Maar nu over enkele dagen deze wed strijden plaats vinden, kan „Suomi" ver heugd zijn over de grote belangstelling onder de scholieren. Ruim 200 scholieren zullen aan de wed strijden deelnemen. Voor een belangrijk deel zijn zij afkomstig van de ULO-scholen te Beverwijk, maar ook Velsen bleef niet achter en zal voor dit school-athletiekfes- tijn vertegenwoordigd zijn door de Da Costa-school te Velsen-Noord en de Jan Ligthartschool, Moerbergschool en Huis houdschool van de andere kant van het Kanaal. De wedstrijden (voor welke een groot aantal juryleden nodig zijn, waarvoor men zich op „Watervliet" eventueel nog kan melden) vangen 's middags te half drie aan. Voorts komen de Suomi-leden Donder dag en Zondag a.s. in het strijdperk. Aan de regionale wedstrijden te Enk huizen van H.B.S.-Flevo nemen Donder dag op de 1500 m. deel Udo van Wijngaar den en Nic. Wester. Bij de nationale wedstrijden op de sin- telbaan te Amsterdam, georganiseerd door de club van Fanny Blankers-Koen, „Sa- gitta" in samenwerking met A.V. '23, ver tegenwoordigt Zondag Joop Weenink de Suomi-kleuren op de Engelse mijl A-klasse. Voorts starten hier ook U. van Wijn gaarden en N. Wester op de 800 m. A- klasse. De overige „Suomi"-athleten blijven zondag dichter bij huis. Dan houdt de Haaase amateurs in IJmuiden athletiekafdeling van de R.K.S.V. „D.E.M." i i i te Beverwijk regionale wedstrijden in het j op de planken Adrichem-sportparlc. j Een groep amateurs uit Den Haag, die Hieraan nemen deel op 100 m. C-klasse 1 onder de naam A.D.O.D.V.S. een uitsteken- T. Luttik, R. Hoffmanns en N. Adelaar;de klank in de amateur-toneelwereld ge- 800 m. B-klasse H. v. Willigen en J. v.niet) heeft Dinsdagavond in de IJmuiden- Wijngaarden; 800 m. D-klasse M. Braun; se Patronaatszaal met de opvoering van 3000 m. D-klasse L. Schol; hoogspringen en j jean yallée's blijspel „Een slapeloze kogelstoten B-klasse J. Adelaar en P. Koe- nacht" nieuwe lauweren geoogst. Onder ten. Verdei' wordt nog een ploeg samen- regie van de heer D. C. de Goederen heeft gesteld voor de Olympische estafette. zy de manschappen van het Marine-repa ratieschip de Vulkaan en tal van genodig den een avond bezorgd die op een hoog peil stond. Henry Chabert verdedigt zijn uithuizig heid tegenover zijn ega geestig en beheerst, doch wanneer hij zelf later zijn vrouw niet thuis vindt (om hem een lesje te geven), zien wij de vertolker van deze rol met dezelfde flair de verongelijkte spelen. De voorgewende nonchalance contrasteert scherp met de bezorgdheid die hij in wer kelijkheid voor zijn echtgenote koestert en in het spel trad dit zeer duidelijk op de voorgrond. Het gemak waarmee zijn vrouw het goede spel van haar man beantwoordt ver dient alle lof. Zij beschikt over een cor recte dictie en een aanzienlijke dosis talent. Zoon Jacques en dochter Nicole, die evenals papa hun vertier buitenshuis zoe ken en hun moeder daarmee verdriet aan doen, toonden zich uitstekende spelers en gaven blijk zich volkomen in hun rol in geleefd te hebben. Jacques zou met een bescheidener gebarenspel het effect nog hebben kunnen vergroten; Nicole buitte de coquetterie goed uit. De bezorgde dienstbode Marie debiteer de op geestige wijze haar vele levenslessen. Een correcte houding en een goede voor dracht. Monique, die door Amor in de armen van Jacques gedreven wordt, deed wel eens iets te druk. Hoewel haar rol een zeker enthousiasme vraagt, zou een min der luidruchtig optreden haar spel zeker ten goede komen. Jean eindigt bij Nicole. In een andere rol zou hij meer kunnen presteren. Een genotvolle avond door een uitste kend gezelschap. L. v. B. (het theater met de beste films) Hedenavond 8 uur en Donderdag (Hemelvaartsdag) 3, 7 en 9.15 uur laatste vertoningen van de Nederlandse succesfilm EEN KONINKRIJK VOOR EEN HUIS met Henriëtte Davids Johan Kaart e.v.a. Toegang alle leeftyden (Adv.) IJmuiden POLO-PROEFWEDSTRIJDEN IN VELSERBAD. Op Zaterdag 28 Mei zullen in het Velser- bad polo-proefwedstrij den worden gehou den ter samenstelling van de zeventallen die in de zomercompetitie zullen moeten uitkomen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Castor. 21 Mei van New Orleans naar Curagao. Danae, 23 Mei van Catania naar Messina. Delft, 23 Mei te Cu ragao van Cristobal naar Antwerpen. Draco, 23 Mei van Oporto naar Amsterdam, Euterpe, 23 Mei te Gdynia van Rostock naar Amster dam. Hera, 23 Mei van Curagao naar Aruba Iris, 23 Mei te Amsterdam van Kopenhagen Ornen, 22 Mei te Gothenburg van Amster dam naar Amsterdam. Orpheus, 23 Mei van Gibraltar naar Genua. Sarpedon, 22 Mei te New York van Maracaibo. Sunjewel. 21 Mei te Amua.v van Guanta naar Demerara. Tibe rius, 21 Mei van Trinidad naar Houston. Titus, 22 Mei te Tunis van Volos naar Malta. Waal, 21 Mei van Port au Prince naar Fort Liberte. Jupiter, 23 Mei te Tripoli van Beyrouth n. Famugusta. Luna, 23 Mei te Haifa van Algiers naar Tel-Aviv. Mentor, 23 Mei van Tunis n. Malta. Orion, 23 Mei te Amsterdam van Man- tyluoto. Ardea, 22 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Ariadne, 22 Mei van Gibraltar naar Amsterdam. Breda. 21 Mei te Callao v. Guayaquil naar Arica. Deo Duce. 23 Mei te Aarhus van Hamburg naar Kopenhagen. Ganymedes. 22 Mei van Rio de Janeiro naar Bahia, Haarlem, 23 Mei van Salaverry naar Puna. Hercules, 22 Mei van Gibraltar naar Rotterdam. Hestia. 22 Mei te Antwerpen van Rotterdam naar Madeira. Midas, 22 Mei van Gibraltar naar Valencia. Nestor. 22 Mei Dover gepasseerd van Rotterdam naar Algiers Niobe. 21 Mei te Genua van Savona naar Gibraltar. Odvsseus, 21 Mei van Lissabon n. Amsterdam. Örion, 22 Mei Holtenau gepass. van Mantyluoto naar Amsterdam. Roelf, 21 Mei van Lapallice naar Amsterdam. Strabo, 23 Mei te Amsterdam van Hamburg. Stuy- vesant, 22 Mei van Paramaribo naar Deme rara. Theseus, 21 Mei van Le Havre naar Lissabon. IJssel, 21 Mei van Azoren naar Antwerpen. MIJ. NEDERLAND. Java, 18 Mei van Bangkok naar Singapore. Mapia, 22 Mei te Pladjoe naar Singapore. Saparoea, 19 Mei te Los Angeles naar San Francisco. HOLL. AFRIKA LIJN. Gaasterkerk. 22 Mei te Lorenzo Marquez van Durban. Mui- derkerk, 23 Mei te Le Havre van Dakar. Grote vaart. Arkeldijk, 24 Mei van Hamburg te Rotter dam verwacht. Castor, 21 Mei v. New Orleans naar Curagao. Delft, ValparaisoAmsterdam 23 Mei van Curagao. Loosdrecht, 24 Mei van Baltimore te Vlaardingen verwacht. Maas land, Buenos Aires—Amsterdam 23 Mei van Montevideo. Nieuw Amsterdam, New York- Rotterdam v. Southampton. Rijnland, 23 Mei van Amsterdam te Buenos Aires. Sarpedon, 22 Mei van Maracaibo te New York. Tiberius, 21 Mei van Trinidad naar Houston. Aldabi, Rotterdam—Buenos Aires 24 Mei van Santos. Almdijk, 24 Mei van Rotterdam te New Orleans. Alwaki, 23 Mei van New York naar Baltimore. Blommersdijk, 23 Mei van Boston naar Norfolk. Colyto. Sorel—Lands End pass. 23 Mei Cape Race. Maaskerk, Amsterdam— Duala pass. 24 Mei Las Palmas. Hera, 24 Mei van Curagao te Aruba. Hercules, Gibraltar Rotterdam pass. 24 Mei Burlinghs. Hermes, 24 Mei van Buenaventura naar Manta. Maas, 24 Mei van Maracaibo te Gonaive verwacht. Noordwijk, 24 Mei van Ceuta te Casablanca. Mentor. 24 Mei van Tunis te Malta. Stad Vlaardingen, EmdenBaltimore 23 Mei op 460 mijl Z. van Cape Race. Waterland, Buenos AiresAmsterdam 24 Mei te Las Palmas. Zwijndrecht. 24 Mei van Gdynia naar Rot terdam. Amstelstad. 23 Mei van Hamburg te Rotterdam. Heelsum, 23 Mei van Makassar naar Soerabaja. Japara (KPM), 23 Mei van Dobo naar Makassar. Jupiter, 24 Mei van Beiruth te Famagusta. Loppersum, Savona— Saffi pass. 23 Mei Gibraltar. Mentor, 23 Mei van Tunis naar Malta. Nestor, Rotterdam- Gibraltar pass. 23 Mei Ouessant. Papen- drecht. AbadanLands End 23 Mei van Port Said. Tiba. Bahia Blanca—Rotterdam 23 Mei 140 mijl Z. O. van Pernambuco. Valerius. 23 Mei van Makassar naar Batavia. Alchiba, I Rotterdam—Perz. Golf 24 Mei van Genua. Amsteldïep, 23 Mei van Batavia te Tandjong- oandang. Algorab, Porte AlegreRotterdam pass. 23 Mei Fernando. Alpherat, New Yiprk —Buenos Aires 24 Mei te Rio de Janeiro. Edam, RotterdamNew York pass. 23 Mei Scillies. Kota Gede, 23 Mei van Batavia te Soerabaja. Meliskerk, KobeRotterdam pass. 23 Mei Gibraltar. Muiderkerk. DakarAm sterdam 23 Mei van Havre. Nieuw Holland. 24 Mei van Sydney naar Melbourne. Ossen- drecht. 23 Mei van Middlesbro naar Narvik. Pr. Willem 4, 23 Mei van Antwerpen te Ham burg. Singkep, MakassarAmsterdam 24 Mei te Aden. Soestdijk, 23 Mei van Baltimore te New York. Stad Arnhem, 23 Mei van Rotter dam te Huelva. Straat Malakka, 23 Mei van Kaapstad naar Buenos Aires. Van 't. Hoff, 23 Mei van New Orleans te Walvisbaai. Kleine vaart. Blue Boy, 23 Mei van Huil naar Mariager. Henk. 23 Mei van Emden naar Boness. Leny, 23 Mei van Kiel te Huil. Maartje. 23 Mei van Rotterdam te Newry. Maymere, 23 Mei van Vlaardingen te Genua. Mulan, 23 Mei van Teignmouth naar Borgestad. Rocket,Rot terdamAbo pass. 23 Mei Kiel. Urmajo, 23 Mei van Newburgh te Londen. Servus, 23 Mei van de Tyne naar Assens. Van Brakel, 23 Mei van Amsterdam naar Emden. Van Gelder, 23 Mei van Barry naar Newport. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 24 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Fjord van Stettin. Keile- baven van Port Gentil. Wotan van Vilvoor den. Berkel van Oxelosund. Patria van Gothenburg. Egee van Caen. Rempang van Londen, Buray van Caen. Lilly Mathiessen van Vestarvik. Wilja v. Workington. Heems kerk van Noordzee. Tito van Otterbacken. Vertrokken van: Trianta naar Sundsvall. Hr. Ms. Piet Hein naar Noordzee. Virgo naar Antwerpen. Ferm naar Bremen. Bueklaw n. Rotterdam. Rose Marie naar Emden. Delfland naar Las Palmas. Jans naar Londen. Sambre naar Parijs. Alcaid naar Antwerpen. Thora Elise naar Wismar. Noordzee naar Wilhelms- hafen. Patria naar Hull. Greenfinch naar Londen. Grebbestroom naar Londen. Batavia lm SS mrtSM? tak loggers en enige kotter IJM 5 b® Oostzee kabeljauw; een V**- tnï loste 1200 kistjes vers?L - Heden Woens®8*; de combinatie van ViJ kaisfe n- naam V.V.IJ 2ak" ^elare^:^' materialen zullen wordet' Df .8tb°«k'1 deeltevanbelpersenir^^ tie de En' voor*., in de vaart worde™ ft UM 57. Ook de CathSd' deAZttrdfSS^^U,,,. onleXT Z°dl' beeft ?ndheaS^ Z leden van de bemannin» neen in de nacht van Dink; dag weer „Hollandse nieuw1^.°p.^ leden*van Chr. Geref. Kerk, 9 uur d, u van Haarlem. 'l Doopsgezinde Gemeente, 193» koffiekamer Westervplri J"" s Jf- c-Hoeken» van Haarlem Oud-Katholieke Kerk H. Dienst. - Hemelvaa H. Dienst, 20 uur Vesper IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede 8 uur ds. J. v. d. Wiel er^i Geref. Kerk (Goede Herderkerk! i« uur ds. R. D. Beukema. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. L. Brink VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9 uur ds. A. C. van Kom BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur de heer H J van Den Helder. J' SANTPOORT: 9 UK. 10 m- 84 GROTE HOUTSTRAAT li Weer voorradig met bim-bam slagwerk Sierlijke modellen - Bekende garantie Zondagsdiensten IJMUIDEN. Doklen. In spoedgevallen zijn van de groep arlsa aangesloten bij de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Genees kunst op Hemelvaartsdag te raajjtl$a de heren D. J, Boosman, Stationsweg 7, telefoon 4340 en P. Brouwer, fep Wilhelminakade 79, telefoon 4 507. Voor de niet aangesloten dokters rasi waar de arts: W. van Haselen, Lktte- riklaan 52, telefoon 4290. Apotheken Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeêr- weg 101, telefoon 4204. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Op Hemelvaartsdag neemt waar de n M. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tele foon 3553. Apotheta Duinwijkapotheek, Populierenlaan telefoon 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is op Hemelvaart^ te consulteren de arts D. R. ManshoÜ, Vinkenbaan 23, telefoon 8320. Apothekü De Santpoortse Apotheek, Bloemendal sestraatweg 145, telefoon 8249 tot 18 uur. Daarna Bloemendaalse Apotheek, Bl«- mendaalseweg 85, telefoon 22181, FEUILLETON 46) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. En hij zou de man, die we vandaag als „oude heer" zagen, heel goed kunnen voor stellen bij een dergelijke vermomming. Met die baard en die ouderwetse kledij was het niet goed mogelijk te onderschei den, hoe die vent er in werkelijkheid Uitzag. Het kan ook Fellowes geweest zijn, opperde ik. Of zelfs de kolonel. Ik ga bij de laatste persoonlijk eens naar z'n alibi in formeren. We wandelden de korte afstand naar het kantoor van de kolonel. Een werkman, die onkruid aan het wieden was aan de kant van de weg, keek op, toen we langs kwamen. De kolonel is niet langs deze kant naar buiten gekomen, zei de man zachtjes tot Brannigan. Is hier iemand in de afgelopen 15 minuten binnengegaan? vroeg de inspec teur. Alleen een lange vent met. een bol hoed op en een grijze geklede jas. Maar het was niet de kolonel. Het was thans de eerste keer, dat ik het kantoor van Simpking tijdens de offi ciële kantooruren bezocht. Door een open deur zag ik een zestal meisjes zitten wach ten, die zich zeker kwamen aanbieden als dienstmeisje. Ergens verderop was het geluid van schrijfmachines te horen. Het leek een volkomen normaal kantoor. Ik had gehoopt, dat Judith aanwezig zou zijn, maar een vrouw van middelbare leef tijd met grijs haar en een lorgnetje op nam Brannigan's kaartje aan om het naai de kolonel te brengen. De kolonel zat met kaarsrechte rug ach ter zijn bureau, dat vol lag met allerlei papieren. Hij beduidde ons te gaan zitten en keek ons vragend over zijn brillegla- zen aan. Toevallig waren wij beiden in de stad en we meenden goed te doen u eens even op te zoeken om te spieken over die dreig brief, die u ontving, legde Brannigan uit. De kerel, die die brief schreef, heeft wel lef, blafte cle kolonel. Als het die schurk van een Fellowes is, dan raad ik hem aan, niet in mijn buurt te komen. Met „degene die me na staat" wordt zeker mijn zuster Edith bedoeld. Als de schrijver van die brief iets over haar doen en laten weet, dan zal ze naar alle waarschijnlijkheid nog wel in leven zijn, meende Brannigan. Het gezicht van de kolonel helderde op. Daar hebt u waarachtig gelijk aan, meneer. Ik ben niet rijk, maar ik ben gaarne bereid een beloning van 100 pond uit te loven voor enige inlichtingen over haar. Dat zou natuurlijk kunnen helpen, gaf de inspecteur toe. Maar uw zuster is een opvallende verschijning en als ze zich ergens bevond, waar het publiek haar te gen het lijf zou kunnen lopen, dan weet ik wel zeker, dat we nu achter haar ver blijfplaats zouden zijn. Brannigan stond op om weg te gaan, maar bij de deur draaide hij zich om. Arlen vertelde me, dat u vermoedt, dat die mysterieuze figuur met de masker- kap de dominee is. Hebt u daar enige de finitieve aanwijzing voor? Even scheen de kolonel van zijn stuk gebracht te zijn. Niet bepaald «en bewijs, legde hij uit. Maar op een nacht, toen ilc wat rondliep, zag ik hem bezig met die afschuwelijke hobby van hem: het b'studeren van het vogelleven, in de buurt van het Huis aan de Baai. Daarna, nog geen tien minuten later zag ik ergens uit het donker de fi guur met maskerkap te voorschijn komen en tussen de bomen verdwijnen. Ik rende naar de plaats, waar ik de dominee gezien had, maar er was geen spoor meer van hem te bekennen. Brannigan gaf geen commentaar op het antwoord van de kolonel. Toen we buiten waren, zuchtte hij diep. De zaak wordt hoe langer hoe ver warder. Een volgende stap zal zijn, die dominee Barlow op te zoeken en hem te vragen, wat de reden is van zijn ongewone activiteit in de buurt van het Huis aan de Baai. Alles wat we vandaag bereikt heb ben, is de zekerheid, dat de kolonel niet de man is, die we op Piccadilly Circus hebben gezien. Maar er zijn twee dingen, die me bezig houden. Arlen. Eén ervan is de iden titeit van die heer in het grijs, die het kantoor van de kolonel niet lang vóór ons is binnengegaan; en het tweede is de vage, bekende lucht, die ik onmiddellijk bij het betreden van de kolonel's kamer rook. Je hebt toch zeker nooit enige ver denking meer tegen dé kolonel gehad, na het gesprek tussen Edith Simpkins en Fellowes, dat ik afluisterde? vroeg ik. Ik verdenk iedereen, antwoordde Brannigan raadselachtig. HOOFDSTUK XVIII. Terugziend op alles wat we beleefd hadden met betrekking tot het mysterie van het Huis -aan de Baai, besefte ik dui delijk, dat de mislukking van onze opzet bij de Monopolis Magazijnen voor ons het ergste dieptepunt was. Brannigan dacht er klaarblijkelijk precies zo over, want ik heb hem zelden in zo'n sombere stemming gezien. Op Piccadilly nam hij een taxi en liet zich naar de Yard rijden, waar hij ongetwijfeld wel een stormachtig onder houd met zijn superieuren zou hebben. Ik zelf ging theedrinken in een restaurant, maar mijn tafel stond te dichtbij het strijkje en een oorverdovende potpourri uit bekende operettes werkte er niet toe mede om mijn sombere gedachten te ver drijven. Waar waren Edith Simpkins en Fello wes? Wat bestond er voor verhouding tussen die twee? Waar werden de chan- tage-brieven geschreven, als het niet in het Huis aan de Baai gebeurde, dat we grondig hadden doorzocht? Waar hield Job zich verborgen, die waarschijnlijk de moordenaar van de oude Johnny op die landweg was? Waar was de motorboot, die Fellowes op zijn nachtelijke bezoeken aan het Huis aan de Baai gebruikte, nu opgeborgen? Wat had dominee Josiah Barlow voor bijzondere belangstelling in het Huis? En boven al die andere vragen: Wie was de afperser zelf? Tenslotte betaalde ik mijn consumptie en slenterde de straat op. Al deze vragen bleven me echter kwellen, en in een po ging om een en ander te vergeten, liep ik een van de Cineacs op Piccadilly Circus binnen. Maar ook daar, tijdens het af draaien van het Wereldnieuws, en een vervelende opvoedkundige film, bleven mijn gedachten zich bezig houden met wat zich die middag'had afgespeeld. Toen ik de bioscoop verliet, begon het te schemeren en ik had nog enige uren tijd, voordat ilc Brannigan weer zou ont moeten. Gehoorgevend aan een plotselinge inval, wandelde ik terug naar het pleintje achter St. James Street. Als ik de kolonel tegen het lijf zou lopen, dan zou ik hem iets over Judith gevraagd hebben. Dit was, geloof ik, misschien ook wel de eigenlijke reden, dat ik naar die plaats terugging. Sinds ik van Arthur Carfrew gehoord had, dat deze van plan was met het meisje te trouwen, had een gevoel van diepe neer slachtigheid mij niet meer verlaten. Op eens hield ik stil. Jij grote ezel, schold ik tegen mezelf, het is je eigen fout, dat je haar verloren hebt. Je was op weg haar te winnen, waar om ga je er niet mee door en win je haar niet helemaal? Ik naderde het gebouw van Simpkins kantoor, toen een wagen daarvoor stil hield, waaruit Judith stapte. Wat een verrassing, zei ze, terwijl ze mij haar hand toestak. Judith droeg een zwarte mantel en on der een klein zwart hoedje uit kwam haar goudkleurige haar. In het schemerdonker meende ik kringen van vermoeidheid' onder haar ogen te zien. Verder was ze even aantrekkelijk als steeds. Wat heerlijk u te zien, riep ik uit, en even was er verbazing in haar ogen over de warme hartelijkheid van mijn be .groeting. Ik dacht er over om ro nog op te zoeken, maar waarschijnlijk hij al weg. Ja, hij is weg. Hij belde me ongeveff een half uur geleden ergens vanuit n stad op om me te vragen nog enige papie ren voor hem te gaan halen. Ik zou en straks met de auto oppikken, wilt u dan nog graag even spreken? O, het is niet zo erg belangrijk- b kan het ook wel morgen in het Huis e- de Baai met hem behandelen. Ons gesprek stokte. Ik bes loot, dat W tijd werd het meisje duidelijk .e m dat ik niet van plan was, altyd eenonc geschikte rol in haar leven te SP—8M'n lieve jonge dame, begon Ik vut' beraden, ilc heb een plannetje. Wat bedoelt u? Dat u, tenzij u een bijzonder dr£ gende andere afspraak hebt, me gens iets gaat drinken. Dat zou ik erg gezellig vinden, woordde Judith eenvoudig. Als u even wilt wachten, totda 'i de stukken voor mijn oom gehaald n» dan kunnen we daarna do W Vijf minuten later wandelden we richting van Fkcadillv. Juditt genoeglijk en ik wist de sant te houden. Toen we aan tafeltje in een bar g™sla.Uel™, tt$ met ieder een cocktail voor Judith me vragend aan. 2j U hebt iets, dat voel ik, mersw op. (Wordt «ft»®®

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6