irrb Beverwijks urgente plannen niet gebonden aan tijdslimiet Pinkster de Jong's THALIA COPACABANA Eerste galerijwinkels zijn gereec| IJmuiden Beverwijk Verlovingsru Het huis aan de baai Vrijdag 27 Mei 1949 ÏJmuider Courant RAAD OP „SCHEYBEEK" Geen vijfjarenplan De raad van Beverwijk heeft de Woens dagavond gebruikt om enkele stok paardjes langdurig en zeer huiselijk te berijden. Nadat de voorzitter burgemeester rar. H. J. J. Scholtens de raad had verzocht enige ogenblikken stilte te betrachten om de in Indonesië gesneuvelde W. Soeteman te ge denken en daarna mededeelde dat het K.V, P.-lid De Weyer bericht van verhindering had gezonden, ging de raad over tot het benoemen van onderwijskrachten in de ge meente. Bij stemming werden de heren J. J. van Roosmalen en G. J. Scholten be noemd tot onderwijzers aan de Noorder- school en werden in de staf van de Nijver heidsavondschool opgenomen de heren J. H. van Randtwijk, J. A. Koningslein, M. A. de Jongh en J. J. M. de Reeper. Het opnieuw vaststellen van een verorde ning ex-artikel 4. Ie lid, sub 3 van de Hin derwet werd conform aangenomen. De straatnamen. Wat het vaststellen en wijzigen van straatnamen aangaat, zeide de heer Ettema (K.V.P.) geen bezwaar als zodanig te heb ben, doch vernoeming naar het Koninklijk Huis zou afwijken van de zogenaamde buurtvorm. Na enig over en weer gepraat hakte burgemeester Scholtens de knoop door en werd op zijn initiatief besloten de naam Nassaustraat te stellen in de plaats van Willemstraat en Kroonstraat instede van Emmastraat. De aanbieding van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen dienst 1946 lever de geen moeilijkheden op, evenmin als de financiële voorzieningen dienst 1945 en 1948. Ook het voorstel tot het verlenen van hypothécaire voorschotten voor de bouw van woningen door particulieren werd aan genomen. Credieten werden toegestaan voor de bouw van diverse woonobjecten, de Noor- derschool mag de leermiddelen aanvullen en de nodige veranderingen aan de Juliana- school zullen worden aangebracht. De afschrijving van de motor-maai- machine is gesteld op vijf, inplaats van op tien jaar, zo deelde wethouder Langendijk (K.V.P.) mede. De raad op zijn praatstoel. Al deze zaken werden in tempo afge werkt, maar bij punt acht van de agenda, te weten het voorstel tot herziening van slacht- en keurlonen besteeg de heer Ves- s i e s (K.V.P.) zijn stokpaardje. Hij sprak voor de zoveelste maal zijn verwondering er over uit, dat een kleine groep slagers 3500 zal moeten opbrengen. De onder bezetting van het slachthuis, aldus spreker, mag niet worden verhaald op een groep, die zelf te lijden heeft van deze onderbezetting. De heer Vessies diende een voorstel in om met de betreffende groep te gaan praten als de zaak weer normaal is en de distribu tie is opgeheven. Spreker meende dat het ontbreken van een reserve niet op de schou ders van de slagers moet worden gescho ven. Als aan één kant de winsten vloeien naar de gemeentekas, dan moet een verlies niet op een kleine groep worden verhaald, aldus spreker. Wethouder Heeremans (K.V.P. merkte op, dat het slachthuis een tekort heeft en niet de slagers en, zo vervolgde hij, het zou niet van goed beleid getuigen, te wachten. Spreker meende het voorstel van burgemeester en wethouders te moeten handhaven. Mocht er een overschot komen, dan kan dat gereserveerd worden voor de outillage van het slachthuis. Zo werd het voorstel Vessies-Van Dorp en Niesten afgewezen met 14-6 stemmen. Eerste voorstel-Romunde brengt beroering. Aangaande het voorstel van de heer Ro munde (P. v. d. A.) inzake de positie van de gemeentelijke gedelegeerden in aan de gemeente rekenplichtige instellingen zegt de voorsteller, dat uit het prae-advies van het college blijkt, dat B. en W. niet bereid zijn op enigerlei wijze tegemoet te komen aan zijn voorstel. Hij betreurt dit en zegt dat er voor de gemeente nog een heel an dere taak is weggelegd dan het geven van subsidie. Dit voorstel, zo vervolgde spreker, kost uiteraard geen geld, dus wat zou er tegen zijn als de gemeente zich liet voorlichten door gedelegeerden uit de raad omtrent het gebruik dier gelden? Men dient te weten hoe het beheer van de instellingen, die voor subsidie in aanmerking wensen te komen, geschiedt. Het is van groot belang, aldus de heer Romunde, dat de gemeente zich niet op ..eenzame hoogte" stelt, maar zich meer te midden van de bevolking gaat begeven. Spreker deed een beroep op de raad om het prae-advies af te wijzen en zijn voorstel te aanvaarden. Wethouder Langend ij k achtte het prae-advies juist en zei dat het aanstellen van een gedelegeerde beschouwd zou kun nen worden als het in dienst nemen van een soort dwarskijker en boeman. In twee de instantie vroeg de heer Romunde of de raad zelf ook inzage in de boeken kan hebben, want slechts dan zal het mogelijk zijn, een binding tot stand te brengen tus sen de gemeente en de verschillende in stellingen. De heren Van Doorn K.V.P.Ettema (K. V.P.) en Swarts (C.P.N.) stonden niet on sympathiek tegenover het voorstel van de heer Romunde, doch zeiden niettemin, het prae-advies te willen steunen. De heer Boer (P.v.d.A.) vroeg nog of men voor dit jaar soepelheid wil betrachten met de aanvraagtermijn, wat hem door de wethouder werd toegezegd. Daarna ging het prae-advies er bij hamerslag door. Natuurlijk, nog even een fraaie moderne bril enzeer zeker van SPECIAAL OPTIEK Voorlopig Dinsdags van 10—5 uur KENNEMERLAAN 42 - TELEFOON 5301 (Adv.) Nieuwe school voor bijzonder onderwijs. De aanvrage van de kerkeraad der Ne derlands Hervormde gemeente om een nieuwe school voor lager onderwijs te mo gen stichten is zonder commentaar goedge keurd. Het bestuur van de R.K. Jongens ILL.O.-school mag de inrichting van het gebouw veranderen. Ook de nieuwe verordeningen op de hef fing van vergunnings- en verlofsrecht inge volge de Drankwet werden aangenomen, Daarna restte nog de rijstebrijberg van in gekomen stukken, nadat bij de verordening tot subsidiëring van het Kleuteronderwijs de heer Romunde nog de wens had uit gesproken dat bij die scholen welke niet in aanmerking komen ook de scholen gevoegd zullen worden die niet toegankelijk zijn voor alle lagen der bevolking, in casu de Montessori-kleuterschool in het villapark en de heer Swarts het grensbedrag van 13.50 per leerling wilde laten vervallen in het belang van de openbare kleuter school. Het amendement-Swarts werd ver worpen met 15-5 stemmen, het amendement Romunde werd toegevoegd aan het voor stel van B. en W. Kampeervergunning aangehouden. Romunde's vijfjarenplan van de baan. (het theater met de beste films) Vertoont Vrüdag 27 Mei 8 uur, Zater dag 28 en Zondag 29 Mei 7 en 9.15 uur Nd kan de waarheid onthuld worden! VROUWEN IN DE NACHT met Tala Birell - William Henry Virginia Christine. Het verhaal van blanke slavinnen, overgeleverd aan de genade van ge üniformeerde sadisten! Schokkend! - Beschamend! - Waar! Columbia film. Strikt voor volwassenen Maandag 30, Dinsdag 31 Mei en Woens dag 1 Juni, 8 uur Carmen Miranda - Groucho Marx in de grandioos dwaze showfilm Daverende dwaasheid in het kader van muziek, zang en dans! Nederland film Toegang 18 jaar. Zondag 29 Mei aanvang 3 uur speciale matinée met o.a. de Wild West film: „ZINGENDE RUITERS" Toegang alle leeftijden Daarna kwam het prae-advies inzake het „vijfjarenplan" van de heer Romunde aan de orde. De heer Romunde Verrees van zijn zetel en merkte op dat dit voorgestelde plan een deel uitmaakt van het bouwen van een nieuwe staat en van het vestigen van een gezonde democratie. Hij vlocht hieraan een lange, welgefundeerde en bloemrijke uiteenzetting van zijn plan vast, getoetst aan de plannen in andere en grotere ge meenten. De heer Vessies nam de handschoen op en zei dat men door „planning" in de gemeente te brengen bewijs geeft met zijn tijd mee te gaan. Noch in het geheel, noch afzonderlijk echter zijn deze plannen sa men te vatten in een vastgestelde periode. „Planmatige" uitwerking, zo zeide hij, in een zekere tijdslimiet, vraagt arbeid in het luchtledige en de realiteit is nooit te ver donkeremanen. Wethouder Heeremans roemde in zijn antwoord hierop de deskundige uiteen zetting van de heer Romunde en de „niet minder kundige, maar realistischer woor den van de heer Vessies". Het college heeft zijn handen reeds vol en woningbouw, zuiveringsinstallatie en een nieuwe gashouder zijn in de eerste jaren de belangrijkste drie objecten waar men reke ning mee heeft te houden. Men moet met beide benen op de grond blijven staan en dus afzien van een vastomlijnd plan. Burgemeester Scholtens voegde hier aan toe dat er sedert 1936 een zeer straffe lijn is getrokken in de regeling van zaken. Hij wees op de stelselmatige werkwijze die in Beverwijk is toegepast. Het hele uit breidingsplan Beverwijk-centrum is er de vrucht van, het is een levende materie waarin steeds correcties worden aange bracht, aldus de voorzitter. Het college is niet afkerig van het essentiële in het voor- stel-Romunde, doch de op dit moment heersende omstandigheden vragen, geen energie te verspillen, zo eindigde mr. Schol tens. Het resultaat was dat het prae-advies werd aangenomen met 16 tegen 4 stemmen. Bij de ingekomen stukken was onder meer een verzoek van de heren Aardenburg en Bol om een perceel grond te mogen hu ren aan de Van Jldenberghweg ten be hoeve van de exploitatie van een kampeer terrein. B. en W. wilden hier afwijzend op be slissen en dit bracht een tijdlang de ge moederen in beroering, speciaal van de heren Schelvis (K.V.P.), Van Dorp, Van Doorn en Romunde. Na stemming (10-10) werd het voorstel aangehouden. Even trachtte de communistische zijde nog terug te komen op de motie van de afdeling Beverwijk der C.P.N. betreffende de weigering van een aan de burgemeester gevraagde vergunning. De heer Scheringa (C.P.N.) vroeg hoe het mogelijk is dat de C.P.N. voor het vertonen van culturele films geen vergun ning krijgt. Het betrof hier een rolprent over het leven van de jeugd in de Sovjet- Unie. Spreker noemde deze weigering een dictatoriale maatregel. Voor echter de C.P.N.-fractie, wat over bluft door het stilzwijgen van de raad, tot besef kwam dat zij hierover een stemming kon vragen, hief de burgemeester zijn voor zittershamer en met forse slag werd deze motie voor kennisgeving aangenomen. Te ruim half elf was de officiële agenda afgehandeld en konden pers en publieke toehoorders Scheybeek de rug toekeren. De vroede vaderen echter hadden er de smaak van te pakken en bleven nog enige tijd het v/el en wee van de stad bespreken. Gymnastiek-demonstratie ging door ondanks regen De gymnastiekdemonstraüe, welke on der auspiciën van de Christelijke gymnas tiekvereniging „Hercules" op Hemelvaarts dag in het gemeentelijke sportpark te Be verwijk zou plaats vinden, kon wegens het slechte weer niet in de openlucht gegeven worden. Op het laatste moment heeft het actieve bestuur van „Hercules" echter nog kans gezien, de ruim 1000 deelnemers, leden van de turnkring Amsterdam en omstreken van het Nederlands Christelijke Gymnastiek Verbond in het veilinggebouw „Kennemerland" te ontvangen. Hier werden ook de demonstraties uit gevoerd, hoewel enkele nummers wegens technische moeilijkheden natuurlijk geen doorgang konden vinden. Desondanks is het een middag geworden van grote pro pagandistische waarde voor de gymnastiek. Na de massale vrije oefeningen door jongens en meisjes oogstte vooral het brug- turnen van dames en heren een groot sue- ces.De knotsoefening, uitgevoerd door meis. jes van „Kracht en Vriendschap" uit Haar lem en de later uitgevoerde dans met de springrietjes door dezelfde meisje, hadden eveneens veel succes. Het zeer spectacu laire tafelspringen voor dames en heren was voor de toeschouwers een van de mooi ste nummers van deze sportmiddag. Grote belangstelling genoot het laatste nummer, de demonstratie van vrije oefeningen, welke op het jubileum van de N.C.R.V. te Arnhem zullen worden uitgevoerd. De massale bijeenkomst werd gesloten door de heer Van Egmond, voorzitter van de N. C. G. V. afdeling Amsterdam en omstreken, die het bestuur van „Hercules" bedankte Voor de verleende gastvrijheid. Tot besluit van zijn toespraak dankte spreker ook B. en W. van Beverwijk, die het grootste gedeelte van de demonstratie hadden bijgewoond, voor de betoonde be langstelling. 's Morgens hadden in dezelfde zaal en in de zaal van het veilinggebouw ,,'t Cen trum" nog enkele wedstrijden van de aan gesloten verenigingen plaats, waarbij de volgende prijzen in de wacht werden ge sleept: Hercules (Beverwijk) 4 eerste, 6 tweede en 3 derde prijzen; C.G.V. (IJmuiden) 2 eerste, 3 tweede en 3 derde prijzen; Fit (Santpoort) 1 tweede en 7 derde prijzen; Kracht en Vriendschap (Haarlem) 11 eer ste, 10 tweede en 7 derde prijzen; Vaardig en Vlug (Amsterdam-Zuid) 1 eerste, 4 tweede en 5 derde prijzen; Vlug en Vaar dig (Amsterdam-Centrum) 3 eerste, 3 tweede en 3 derde prijzen; D.E.V. (Am sterdam) 3 eerste, 1 tweede en 2 derde prijzen; Het Turnen (Amsterdam) 8 eer ste, 5 tweede en 3 derde prijzen; Oranje- Nassau (Amsterdam) 11 eerste, 10 tweede en 7 derde prijzen; D.O.K. (Wormerveer), 3 eerste en 3 tweede prijzen; Kracht en Vlugheid (Zaandam) 4 eerste, 3 tweede en 4 derde prijzen. Met een Nederlandse primeur - f f. meter Hier, ®®nilK) Officiële opening op op Donderdag 2 Juni Torek Kinderwagens (opvouwbaar) HET GESCHENKENHUIS TEL 5324 Ook verkoop op Voorzorgzegels MARCEUS' SPECIALITEITEN KOFFIE THEE ZUIDVRUCHTEN SPECERIJEN PINDA'S PINDAKAAS Koffie- en Pindabranderij TROMPSTRAAT 14 IJMUIDEN-OOST (Adv.) Huisvesting Engelse sportvrienden Het ligt in de bedoeling om het Engelse sportteam uit Edmonton, dat op 4 Juni naar Velsen komt en daar 10 dagen de gast van de gemeente zal zijn, bij particulieren onder te brengen. Reeds tal van gastvrije Velsenaren hebben zich bereid verklaard, de Engelse sportvrienden enige dagen on der dag te verlenen, mgar toch is nog niet voor alle gasten een plaatsje gevonden. Zij, die door he'c beschikbaar stellen van slaapgelegenheid, medewerking willen ver lenen om deze sportuitwisseling te doen slagen kunnen zich onder nummer 5141 telefonisch bij de heer H. Smakman ten gemeentehuize aanmelden. Uitbreiding N.V. „Hera" Burgermeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie (4e afdeling) ter in zage ligt een verzoek, met bijlagen, van de N.V. „Hera" Machinefabriek en Tech nische Handel te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden van de Machine fabriek en reparatiewerkplaats voor ma chines en schepen, door het plaatsen van tien werktuigen en twaalf electromotoren met 'n gezamenlijk vermogen van 101 5/6 pk., in het perceel Middenhavenstraat 37 te IJmuiden. Als onderdeel van de wederopbouw- en uitbreidingsplannen van Velsen-Noord, welk deel der gemeente in betrekkelijk korte tijd met vele nieuwe woningen bij kans is volgebouwd, althans voor zover het betreft de oude centra „Meer weiden", „Watervliet" en „Schulpen", is ook een grootse winkelgalerij ontworpen, die zich zal uitstrekken langs de Wijkerstraatweg en begrensd worden door Melklaan Stratingsplantsoen. Van deze galerij zijn thans de eerste drie nieuwe winkels, waaraan vorig najaar door de aannemersfirma Lokhorst en Welagen uit Beverwijk werd begonnen, gereed ge komen. Daarmede gaat tevens een einde komen aan de „noodtoestand", waarin het Loodgietersbedrijf N.V. v.h. A. van Dijk Sr., D. Kat's Kruideniersbedrijf en de Velser IJzerhandel v.h. L. van Rijswijk na de oor log waren terecht gekomen, omdat hun bedrijven en woningen aan de sloper ten prooi waren gevallen. De nieuwe panden, voor een groot deel van beton opgetrokken, hebben voor een plaats als Velsen-Noord wel bijzonder grote afmetingen. De winkels zelf zijn, behalve behoorlijk breed, variërend van ongeveer 10 tot 12 „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag De Geschiedenis van het bekende lied PISTOL PACKIN' MAMA met Ruth Terry en Robert Livingstone In het voorprogramma de sterke actie film DE ZWARTE RAAF Nieuwe combinatie van vishandelaren De V.V.IJ. zal met ingang van heden niet langer de belangen van de bij haar aangesloten vishandelaren behartigen. Een aantal firma's die tot nu toe lid waren van bovengenoemde belangengemeenschap zullen nu een nieuwe combinatie vormen die onder de naam „Unievis" zal trachten de belangen van de vishandel te bevor deren. De „Unievis" zal onder directie staan van de heren J. Spaanderman, H. de Krij ger, H. Verwoerd en P. Lustig. Agenda voor Velsen en IJnnnlden Vrijdag 27 Mei. Thalia 8 uur: „Vrouwen in de nacht". Rex 8 uur: „Pistol packin' mama". Zaterdag 28 Mei. Thalia 7 en 9.15 uur: „Vrouwen in de nacht". Rex 6.45 en 9.15 u.: „Pistol packin' mama". Donors worden opgeroepen De spontane aanmelding van bloedgevers, zowel voor de bereiding van plasma als voor de directe bloedtransfusie, als gevolg van de plaatsgevonden werfactie, was voor de afdeling Beverwijk-van hiet Nederland se Rode Kruis een groot succes. De bloedtransfusiedienst voor Beverwijk heeft door het grote aantal opgaven niet direct allen nodig. Daarom hoopt de dienst het voorlopig surplus te kunnen bezigen voor de bereiding van plasma, waardoor juist ook ziekenhuizen, die niet over een directe transfusiedienst beschikken, zowel hier te lande als in Indonesië prachtig ge holpen kunnen worden, daar het plasma onbeperkt houdbaar is. Op 9, 14 en 15 Juni a.s.worden des avonds telkens een bepaald aantal donors schriftelijk opgeroepen om bloed te geven, hetgeen plaats vindt in de lokalen der B.L. O.-school, C. H. Moensplein 5, ingang Oost zijde. Men wordt dringend verzocht zich stipt op tijd te melden, zodat het geheel een vlot verloop kan hebben. Het Nederlandse Rode Kruis rekent op U. bestaat. Jaarvergadering Chr. Besturenbond Woensdagavond hield de Christelijke Be sturenbond zijn jaarvergadering in hotel „Ter Burg". In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer J. van Someren o.a. een woord van welkom tot de districtsbe stuurder de heer W. van 't Hoff uit Am sterdam. Aan de heer Van Popta werd een boekwerk overhandigd voor zijn werk in het belang der studieclub. Van Hoogoven- staten was een schrijven binnengekomen om het culturele werk der vereniging te steunen; het bestuur won hieromtrent het advies in der vergadering. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het werk van de vereniging „Draagt elkanders lasten". Enige leden stelden zich beschikbaar om de komende collecte te organiseren. De aftredende penningmeester de heer H. Budding stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer A. Krol gekozen. Tot slot sprak de heer W. van 't Hoff een propagandistisch woord. GESLAAGD. Voor het einddiploma van de Handels avondschool De' Hanze slaagden nog: G. Bakker, E. van der Laan, K. van der Lem, H. Lievers, T. Liefting, H. Los, N. van Pal, H. van Rixel, T. de Vries, A. Welp, W. Welp, R. de Wit en J. Wolterman. meter diep. Daaracht»,. i. ""3 lijkvloerse magazijnen e^Vuid^ t- van ongeveer 15 S.m bevindt alchn^^ winkel is een grote v.i? mte Het geheel glSt -en d?ui* 5 bouw-indruk. cht steedse h- Geëxploiteerd door D K,t> v bedrijf zal Velsen-Nima s fafau- der drie nieuwe winS il „Zelfbedieningswinkel" in6*?™6 gen, waarin de klant Ke®i!ss bediende zelf kan WereS,?''1» is en zich dus op vhi"fats.- bedienen; een systeem l?"*'Sr reeds enige tijd met sue™. i.V'es IS gebracht. ces toetst Alvorens tot dit systeem over te gaan heeft de? ,5» «li,- middel van de InkoLti?'. fa i" wie hij zjjn Mg» Nederlandse stede"^ Weliswaar bestaat ook in v zaak met zelfbediening, deafe»* nieuwe systeem slechS «S Jm !e-e Uiteraard zijn de verpakt, wat zelfs met awn** keuze kan bepalen. Zonder vertrouwen zou het nu zijn op deze wijze volgens het teem de zaak te drijven niaa 5? winkelier Wanten nj volle. Temeer ook, daar de hebben „gewinkeld" bij hetTeS0'1 de zaak aan de kassa afrekenen i inkopen worden gecontroleerd"3 Opening der zakte ,,„a Hoewel één der winkels enige t,ii gereed ,s en de winkeliers en hun tfopSmelSgeUiktiidiÊW«fa»* Deze opening, waarvoor ook dn U„ stelling van B. en W. van VefeS verwacht zal officieel geschiedenVZ' wraa a'S' des """Wl te n u? s Middags om twee uur nieuwe winkels, die de Wijkerstrai? aardig cachet zullen geven, voor i?- bliek opengesteld. Grote prijsvermindering Ruime keuze Fa. R. DE BOER Trompstraat 16-18 - Tel. 4938 IJmuiden-O. Hè) Met de „Volendam" en de Joha van Oldenbarneveldt" huistóe Met het troepentransportschip jj<&a van Oldenbarnevelt", dat vermoedeüS Juni in Amsterdam zal aankomen, rili de navolgende personen thuisvaren: L Drommel, Kanaalstraat 265, IJmuiden;! Verschoor, Vinkenbaan 48, Santpoort;'?', Harseyaar, Rijvordtlaan 78, Beven^Cc; Kuyk, Jozef Israëlsweg 9, Bloemendag en M. Bierens de Haan, Brederödelaan 5?, Bloemendaal. Met het s.s. Volendam, dat 1 Juni ij Rotterdam verwacht wordt, zijn thuis ra- rende: K. Lightendahl, Willem B-. rendszstraat 1, IJmuiden; W. Luntz, te- verslaan 85, Velsen-Noord, J, Postea, Broekbergenlaan 11, Santpoort, H. Ruiter, Hoflanderweg 15, Beverwijken E.Pit ting, Creutzberglaan 29, Beverwijk. MARKTBERICHTEN 25 Mei m Besonmiip IJM 87 Neptunus 4470. HD 79 3330; SCH 7 8420; B3 41 350; UH 213 130; IJM 249 57; IJM 226 28, Aanvoer. 120 kisten tarbot en tong, 10 kisten hete-; 50 kisten schartong en tongschar, 20 kir/j makreel, 10 kisten rode poon. 1900 'dia schelvis, 200 kisten wijting. 15 kisten 1st 50 kisten poon. 15 kisten haai, 50 kisten 520 kisten schol, 100 kisten schar, 20 bot, 800 kisten kabeljauw, 180 kisten koofe 50 kisten diversen. Totaal 3210 kisten Prjiffi Heilbot 2,10—1,80; gr. tong 1,95-1,80; gm tong 1,95—1.80; kl.m. tong 2—1,80; kl. tong I 2—1,80; kl. tong II 1,90—1,70; tarbot 11,8)- 150 per kg Tarbot II 92—78; tarbot III 79-77; tarbot IV 87—17; tongschar 52-49,50; sfflarMS 26.50-25; gr. schol 51-46,50; m, schol K-l kl. schol 17-2; schar 11-2.70; bot 2o-4fc gr. r. poon 37; m. r. poon 38; kl. r. P«a 26—9.50; makreel 24—18; gr. gul 32: H.SL 19—12; gr. schelvis 32—17,50: m. scMtfS 38-21.50; kl. schelvis 37-32; wij mg 2W poon 4.80—2,10; ham 17; kl. wolf 24-22. ptf °°Kabeljauw 124-72; koolvis 32-27: gr. !aj 5548; gr. wolf 59—50, per 12o kg. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 47) Deze opmerking plaatste me voor een dilemma. Dit was niet het geschikte mo ment om het meisje iets te vertellen van. mijn gevoelens ten opzichte van haar; en aangezien er nooit enige bijzondere ver trouwelijkheid tussen ons bestaan had, kon ik haar ook niets vragen over haar verhouding tot Arthur Carfraw. Het is die ellendige chantagegeschie- denis, legde ik haar dus uit. Het is nog steeds alsof we in een dichte mist rond tasten. Judith toonde onmiddellijk haar mede leven. Anne man, dat had ik kunnen ver moeden. Is er iets verkeerd gelopen? Brannigan had me gewaarschuwd niets over het resultaat van ons onderzoek aan wie ook te vertellen, en dus moest ik een onbeduidend antwoord verzinnen. We krijgen de meest fantastische ver halen over een man met een maskerkap, antwoordde ik. Ik veronderstel, dat u nooit een dergelijke verschijning hebt gezien? Ik was niet voorbereid op haar reactie op deze laatste vraag van mij. Het meisje was doodsbleek geworden en even kreeg ik de indruk, dat ze zich onwel voelde. Hoe bent u in hemelsnaam daar iets van te weten gekomen? fluisterde ze. Opeens ging me een licht op en dacht Ik aan het sigarettenpeukje, dat ik die nacht van de moord had gevonden. Ik toetste mijn gevolgtrekking met een vraag: Het was zeker die avond, dat u bij het hek stond, toen die moord geschiedde, dat u die verschijning zag? Judith knikte. Er was weer wat kleur in haar gezichtje gekomen. Ik had u dat al veel eerder moeten vertellen, zei ze langzaam. Ik geloof, dat ik altijd bang ben geweest het aan de politie te vertellen, omdat ik meende, dat iemand van de fa milie erbij betrokken zou kunnen zijn. En gelooft u dat nog? Ik weet het niet. Ik heb die figuur met de maskerkap nooit duidelijk gezien; hij stond over het lijk gebogen, toen ik ter plaatse kwam. Zoudt u me niet het hele verhaal van het begin af aan willen vertellen? stelde ik voor en ik wenkte de kellner om ons nog een cocktail te brengen. Ter wijl het meisje tegenover me haar verhaal vertelde, was mijn blik op haar mooie gezichtje gevestigd. Haar lichtbruine ogen hield ze neergeslagen, terwijl ze voorzich tig naar woorden zocht. Ik sliep die nacht slecht, hoofdzake- kelijk omdat ik lag te piekeren, zei ze. Mijn tante was onhandelbaarder dan ooit geweest, en had critiek gehad op alles wat mijn oom zei of deed. Ik ging om een uur of half elf naar bed, las nog wat en tracht te daarna in slaap te komen. Maar het was tevergeefs. Ik hoorde de klok in de hall middernacht slaan en ik was nog vol komen wakker. Ik besloot toen naar be neden te gaan, zonder licht aan te doen, want mijn tante word altijd onmiddellijk wakker, om me daar in de keuken wat melk warm te maken. Juist toen ik boven aan de trap stond, schopte ik met mijn voet tegen een van de trapspijlen. De deur van de zitkamer ging open en een figuur met een zaklantaarn in zijn hand schoot de gang door in de richting van de keuken. De lantaarn gaf licht, maar verder was alles in duisternis gehuld. Zag u het gezicht van die man? vroeg ik. Nee, maar ik had de indruk dat het een klein mannetje was met slordige kle ren. Ik ging naar mijn kamer terug, trok snel wat warms aan, nam zelf ook een zaklantaarn mee, en liep zo gauw ik kon de trappen af. Waarom riep u uw oom niet of één van de bedienden? Ik moest mijn tante's kamer door om in zijn kamer te komen. Als ik de be dienden had geroepen, had ik nog een étage hoger moeten gaan, en intussen zou de man ontsnapt zijn. Ik handelde volkomen instinctief. U was héél moedig, mompelde ik. Niet moedig, maar dwaas! Had ik maar iemand anders er bij gehaald. De achterdeur bleek niet gesloten te zijn. Ik verwachtte Bartholomeus of Job daar bui ten 'te vinden, maai- het was een pikzwarte nacht en het regende. Ik wist, dat de man in de beschutting van het bos verdwenen zou zijn. Ik had er geen idee van, of hij langs de hoofdweg zou gaan of door de velden. Een aftocht door de velden leek me waarschijnlijker, omdat hij daar min der kans zou hebben iemand tegen het lijf te lopen. In de hyper-moderne Londense bar leek het verhaal van het meisje uitermate on werkelijk en onmogelijk. Als ik zelf niet deel gehad had aan de avonturen van die nacht, zou ik niet in staat zijn geweest me dit allerliefste meisje voor te stellen in het donker van lugubere bossen, op het punt een onbekende man, die tot alles in staat was te achtervolgen. Dat haar verhaal waar was, betwijfelde ik geen ogenblik. Als hij werkelijk besloten had door de velden te lopen, dan moest hij op een gegeven ogenblik toch op de weg uitko men, dat wist ik, vervolgde het meisje. Ik liep langs een eigen weggetje de velden over. Ik had geen regenjas aan en de grond was modderig, zodat ik, vechtend tegen de regen en de modder, niet erg opschoot. Zag u niemand anders in het veld? vroeg ik. Niemand. De nacht was aardedonker. Maar toen ik aan de weg kwam, waren de wolken wat uiteen gedreven en scheen er de maan doorheen. Ik besloot in de schaduw van de heg te blijven staan om te zien, of iemand langs zou komen. Ik wist, dat de inbreker, als hij de weg nam, die ik verwachtte dat hij zou nemen, daar langs mij heen moest komen. Judith hield even op. Ik voelde, dat ze nu aan het hoogtepunt van haar verhaal was gekomen en dat ze alles wat voorge vallen was weer duidelijk opnieuw be leefde. Wat daarna gebeurde, leek een nacht merrie. Ik hoorde voetstappen de weg af komen. Ik had, geloof ik, een minuut of vijf staan wachten. Een klein viezig man netje kwam langs lopen met een vrij be hoorlijke pas er in. Het was op dat mo ment, dat ik me bewust werd dat ik geen stok of wat voor instrument ook bij me had om mezelf te verdedigen. Maar ik dacht, dat ik, wanneer ik hem achtervolg de, in het dorp wel iemand tegen het lijf zou lopen, die me zou kunnen helpen. Ik was nog maar net uit mijn schuilplaats te voorschijn gekomen, toen ik het geluid van een hevige klap hoorde en een gil, die me nog in de oren klinkt. Aan het tafeltje naast ons zat een vrouw te schaterlachen over een grapje, dat haar metgezel haar vertelde. Het was een on beduidend schepseltje in gezelschap van een dom-uitziende jongeman in een opval lend sportjasje. Judith huiverde even en dronk haar glas leeg. Mijn eerste impuls was, weg te ren nen. Maar ik voelde, dat ik te weten moest komen, wat er gebeurd was. Ik sloop langs de heg. Toen zag ik daar op eens het kleine mannetje op de grond uitgestrekt liggen en de figuur met de maskerkap over hem heengebogen staan. Ik wilde gillen het leek een scène uit een afschuwelijke nachtmerrie maar ik kon geen geluid uitbrengen. Wat daarna precies gebeurde, kan ik niet zeggen. De maan verdween weer achter een wolk. Toen de wolk voorbij gedreven was, was de mysterieuze ver schijning verdwenen. Dat wil zeggen, als ik geen hallucinatie had gehad. Soms denk ik namelijk dat ik me alles maar ver beeld heb. Ik ben er van overtuigd, dat dat niet het geval is, zei ik zacht Hebt u er enig idee van, wat die figuur uitvoerde? Nee. Of tochja! De griezelfiguur hield een arm van de dode man ik wist toen al zeker dat hij dood moest zijn omhoog en voelde aan diens hand. Dat bewijst, dat uw verhaal niet ver beeld is. zei ik. Dat is er een definitieve bevestiging voor. - Gelukkig dan maar, riep het meisje uit. Veel meer is er niet te vertellen. Ik liep terug naar het hek en stak een siga- I ret op om mijn zenuwen wat J* meren. Ik gat die griezelfilm» V» heid om er vandoor te gaan en dw» keerde ik terug naar het huis Mgs de weg als ik gekomen was Ik Wh binnen zonder iemand wakker En niemand zou iets van mijn na* avontuur geweten hebben, als u m sigaretteneindje gevonden haa spoor van lippenstift eraan- H Ik ben ergblij.dat ik het vond. af gezien ik niet wilde geloven, een moord betrokken kon zijn, Judith glimlachte opeens Dat is erg aardig van u. Maar om hebt u daar zo'n belang t Waarom? Och, ik weet len we er langzamerhand eens gaHet meisje moet zich over de plotseünBe ver™d,^^OT terug- toon. We spraken met liepen naar haar wagen. goedendag zeiden, ha^ ^lik 5n hasr of- ze me met een vragende blik ui na aankeek. f veer ont- Toen ik u voor de eerste moette, dacht ik dat u ee zej ze> gemakkelijk te begnjpen zou^z J Maar nu zie ik in, dat d t niet^ ffle Met deze vage opmerking alleen achter. opdeDrintf^' Brannigan was ™aïou® w Scolhsj toen ik hem, na zijn ond verhalen Yard, ontmoette. Zonder 01 Wl te wachten, nam ik hem jjet da3" waar ik hem een stralfe whi-ke. ken. (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6