3 r Heringa Wathrich Bantzinger exposeert bij Leffelaar Vredescongres in Den Haag PANDA OP DE KERMIS Wereldnieuws^ Maandag 30 Mei 1949 Voorschriften voor leesbibliotheken Rapport van het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming Bij het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming is een rapport inzake het wets ontwerp „Voorschriften inzake leesbiblio theken" verschenen. De indiening van dit wetsontwerp was voor het bestuur van het centrum aanleiding tot instelling van een commissie, waarin zitting namen mr. J. M. L. Th. Cals, lid der Tweede Kamer, Nijmegen, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleraar in het staatsrecht te Nijmegen, mr. dr. C. Ch. A. van Haren, advocaat te 's-Gravenhage, mr. F. van Meerwijk, ad ministrateur bij het Departement van Fi nanciën te 's-Gravenhage en mr. H. K. A. Stoffels te Bergen. Aan deze commissie werd verzocht rapport uit te brengen over de volgende vragen: Is het ontwerp van wet in strijd met de Grondwet? Zo neen, is de regeling van dit wetsontwerp aanvaardbaar, met name wat betreft de bevoegdheid, welke wordt toegekend aan burgemeester en wethou ders? (Het eerste lid van artikel 3 luidt: „Aan de vergunning kunnen verplichtin gen worden verbonden, welke strekken tot wering van die boeken, welke naar het oordeel van burgemeester en wethouders aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn, of dienen om te voorkomen, dat aan een minderjarige boeken ter beschikking wor den gesteld, welke naar het oordeel van burgemeester en wethouders schadelijk zijn voor de zedelijke gezondheid van min derjarigen, met dien verstande, dat niet kan worden opgelegd enige verplichting, ingevolge welke boeken slechts met voor afgaande goedkeuring van burgemeester en wethouders in de leesbibliotheek op genomen zouden mogen zijn"). Indien het antwoord op de tweede vraag ontkennend luidt, welke wijzigingen waren dan aan te brengen teneinde de regeling aanvaard baar te maken? Het antwoord op de eerste vraag luidt volgens de meerderheid der commissie ontkennend. Zij is van mening dat artikel 7 der Grondwet alleen betrekking heeft op het drukken en niet op het verspreiden van gedrukte stukken. Voorafgaand verlof tot het exploiteren van een leesbibliotheek, preventieve censuur dus bij het versprei den van gedrukte stukken, is niet in strijd met de Grondwet. Daartegenover meent de minderheid der commissie, dat artikel 7 der Grondwet ook preventieve censuur ten aanzien van de verspreiding verbiedt, zodat het wetsontwerp ongrondwettig zou zijn. Het antwoord, dat de commissie geeft op de tweede vraag betreft de kwestie of het college van burgemeester en wethou ders de aangewezen instantie is om te be oordelen of boeken aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid of schadelijk voor de zede lijke gezondheid van minderjarigen, dan wel of men een centrale landelijke instan tie de criteria voor het toelaten der boe ken moet laten vaststellen. De commissie acht het wenselijk dat deze materie zoveel mogelijk in de locale en regionale sfeer wordt gehouden, opdat de in verschillende delen van ons land met betrekking tot dit onderwerp heersende uiteenlopende op vattingen zo goed mogelijk tot haar recht komen. Het antwoord van de commissie op de tweede vraag luidt bevestigend. Zij acht artikel 3, lid 1 van het wetsontwerp aanvaai'dbaar, doch tekent daarbij aan, dat dit niet inhoudt dat zij geen andere oplossing mogelijk zou achten. In haar antwoord op de derde vraag verklaart de commissie dat het haar ge wenst voorkomt, de bepaling ten aanzien van het toezicht op de bibliotheken niet facultatief doch imperatief te redigeren. Toezicht op de bibliotheken is volgens haar overal geboden. Voorts acht zij het nodig, vast te stellen welke bepalingen en welke verplichtingen aanvullend door de ge meenteraad daaraan kunnen worden toe gevoegd. Tenslotte meent de commissie, dat het wetsontwerp verschillende kwesties open laat, zoals het vastleggen van een straf sanctie voor overtredingen, het uitbreiden van de opsporingsbevoegdheid ten aanzien van bepaalde gemeente-ambtenaren of leden van een adviescommissie en het regelen van de verbeurdverklaring van boeken welke in strijd met de onderhavige voorschriften zijn uitgeleend. Dr. de Kat Angelino adviseur van de heer Lovink 's-GBAVENHAGE, 28 Mei (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft dr. De Kat Ange lino de uitnodiging van de heer Lovink om als zijn adviseur te Batavia op te treden, aanvaard. Mr. F. M. baron van Asbeck heeft de regering medegedeeld, dat hij om redenen van persoonlijke aard niet in staat is de uitnodiging voor de functie van Gedele geerde van de Kroon in Indonesië te aan vaarden. HAARLEM EIECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 3L 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Zangplaten. 11.30 De Wekker. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Metro- pole-orkest. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Werken van Haydn. 1.6.25 Beroemde compo nisten. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Piano-duo. 17.45 „Jeugd en adat". 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Parijse brief. 19.15 Toneel. 19.30 Platen. 19.45 Scheepvaart 19.50 Weder opbouw. 20.05 Reportage. 20.15 Bonte trein. 21,35 Clinge Doorenbos. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Orkest Maria Zamora. 22.20 „Forellenkwintet". Schubert. 23.15 Sympho- nisch concert. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20,00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 8.55 Hoogmis. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11.30 Licht baken. 12.03 Werken van Debussy en Ravel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zon der naam.' 12.55 Zonnewijzer. .13.20 Orkest zonder naam. 13.40 Piano-trio in F. Saint Saëns 14.10 Zang-recital, 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Nieuwe pla ten. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties. 17 45 Platen. 18.10 Sport. 18.20 Rhythm-sextet. 18.40 The pied pipers. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Omroep orkest. 20.05 Gewone man. 20.13 „Alkestis", tragi-comedie van Euripides, 22.45 Gebed. 23.15 Kamermuziek. K.L.M. vliegt via Montreal naar Curacao Prins Bernhard maakt openingsvlucht mee „Ik ga ook mee", zeide Koningin Juliana schertsend bij het vertrek van de KLM- Constellation „Batavia", die Zondagmid dag startte voor de openingsvlucht van de nieuwe lijn AmsterdamCuragao via Mon treal en Havanna. Zij stapte enkele minu ten voor het vertrek met de prinsesjes Beatrix en Irene en Prins Bernhard, die deze vlucht meemaakt, in het vliegtuig. Toen de piloot, de heer Ph. A. van Rees, chef-vlieger van de Noord-Atlantische dienst, de motoren aansloeg waren de Ko ningin en haar beide dochters reeds weer uitgestapt en zagen de Constellation klok slag 5 uur naar de startbaan taxiën. „Wij zijn gewend, dat Gij de Prins op Schiphol uitgeleide doet", zeide directeur A.Plesman kort voor het begin van de vlucht tot de Koningin, „doch ik neem aan, dat ditmaal Uw aanwezigheid speciaal het gevolg is van het grote belang dat U in de verbinding Canada-Nederland stelt". Reeds om kwart over vier waren de leden van de Koninklijke Familie op Schip hol gearriveerd, waar zij begroet werden door de heer Plesman, die de vlucht zelf ook meemaakt. De Canadese ambassadeur, de heer A. Dupuy, en de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, bevonden zich onder de talrijke autoriteiten, die het gezelschap, onder wie de secretaris van de prins, de heer W. Thomassen, de adjudant van de Prins, majoor C. C. Geertsema, de kapitein-vlieger G. Sonderman, de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W.J.F. Backer en de directeur der Stichting Landverhuizing Nederland, de heer J. A. A. Hartland, uitgeleide deden. De „Batavia" nam tevens een brief van de burgemeester van Amsterdam aan zijn ambtgenoten in Havanna en Montreal mee en voor de laatste tevens een kristallen bokaal, waarop de woorden geschilderd zijn: „Heldhaftig, vastberaden, barmhar tig", de Amsterdamse wapenspreuk, die Koningin WïLhelmina aan de hoofdstad heeft toegekend; De Koningin en de prinsesjes wuiven in gezelschap van Amsterdams burgemeester het vertrekkende vliegtuig met Prins Bernhard aan boord na. De Prins zal niet naar Curagao door vliegen, doch korte tijd in Montreal ver toeven. Op 2 Juni wordt de „Batavia" reeds met Prins Bernhard op Schiphol te rug verwacht. BEHANGT U ZELF? WIJ HELPEN Voor slechts 5 cents per rol snijden wij de zelfkanten voor U af. Behang vanaf 60 cent per rol. Desgewenst vakkundige behangers beschikbaar. BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135, Telefoon 11657 (Adv.) De bloembollenteelt Bepaalt zich voornamelijk tot Noord- en Zuidholland Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft thans de cijfers over de oppervlakte beteeld met bloembollen. De totale oppervlakte in ons land was in 1948 5935 ha, waarvan 2988 ha in Noord holland en 2839 ha in Zuidholland. De verdeling was: Noordholland Zuidholland Hyacinten 81 294 Vroege tulpen 336 308 Late tulpen 951 856 Narcissen 302 659 Gladiolen 731 438 Crocussen 135 116 Irissen - 197 39 Dahlia's 27 35 Ander bijgoed 228 94 Opmex-kelijk is dat in Zuidholland meer hyacinten worden gekweekt dan in Noord- Prinsesjes dansten voor „Pro Juventute" De schouwburgzaal van Grand Thea tre Gooiland in Hilversum had enige ma len groter dienen te zijn om aan het aantal aanvragen te voldoen van hen, die Zater dag de kindermiddag wensten bij te wo nen, waarin de leerlingen van de danseres Gabrielle Destrée een uitvoering gaven ten bate van de vereniging „Pro Juventute Gooiland". De redenen van de grote be langstelling waren niet moeilijk te vinden. Onder de leerlingen van de danseres be vinden zich namelijk ook de prinsesjes Beatx-ix, Irene en Margriet, en Ko ningin Juliana zou als een der belangstel lende ouders de voorstelling bijwonen. Het was een charmant en welverzorgd program, dat werd uitgevoerd. Allereerst toonden de kleinsten hun kunnen, waarbij helaas prinses Margriet niet meedeed, om dat zij wegens een lichte ongesteldheid thuis moest blijven. Daarna dansten de grotere leerlingen een tweetal fantasieën van Gabrielle Destrée en voorts twee sprookjes van Andersen. De jeugdige danseresjes oogstten .telken male luid en enthousiast applaus. Beatrix boekte vooral succes in enkele komische creaties, Irene meer als het verlegen, lief tallige meisje. Het werd een voorstelling met groot succes, ook financieel. De Koningin onderhield zich na afloop der uitvoering nog gex-uime tijd met Ga brielle Destrée en de andere leden van het gezelschap. Daarna keerde zij met de prin sesjes naar het paleis Soestdijk terug. Nieuw schip voor de Kon. Rotterdamse Lloyd "Tijdens een op de Noordzee en het Ka naal gehouden technische proeftocht is het dubbelschi-oef-motorpassagiersschip „Lang- koeas", dat voor rekening van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd gebouwd is bij de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam, door een der directeuren van de Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys, overgenomen. De afmetingen van de „Langkoeas", die drie maanden geleden te water werd ge laten, zijn: lengte 157 m., breedte 19 m., holte 14 ]/2 m. Het machinevermogen be draagt 8400 p.k., het draagvermogen 12350 ton. Het m.s. „Langkoeas" behoort tot het vijftal schepen, dat kort na de bevrijding door de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd bij drie Nedei'landse werven werd besteld. Het is evenals de „Blitar", die binnenkort gereed zal zijn, een z.g. pelgrimsschip, in gericht voor 't vervoer van 1400 bedevaart gangers. Het heeft tevens accommodatie voor 26 hutpassagiers. De beide hoofd- en drie hulpmotoren maken deel uit van een bestelling, welke door de Nederlandse regering te Londen nog voor de capitulatie werd gedaan bij Sulzer in Zwitserland. De „Langkoeas" is uitgerust met omvangrijk laadgerei, dieptanks voor eetbare olie, tanks voor latexvervoer, koel- en vries- ruimen. Het schip is voorzien van de nieuwste navigatiemiddelen, zoals gyro- compas en radar. Kerkspel ten bate van de herbouw van Arnhems bedehuizen Teneinde in wijde omgeving belangstel ling te wekken voor de herbouw der in Arnhem verwoeste kerken, zal gedurende de maand Juli in deze stad het kerkspel „De vijver voor uw huis" van Dorothy L. Sayers, dat reeds talloze malen tegen de achtergrond van verwoeste kerken ten to nele werd gebracht, opvoeren. In Neder land brachten de Deiftse studenten dit stuk ter gelegenheid van de lustrumfeesten voor het voelicht. In Arnhem zal het worden opgevoerd tegen de Zuidzijde van de ver woeste Siot Walburgiskerk. De tribunes bieden plaats voor 1500 personen. Met. het oog op de grote drukte gedurende het vreemdelingenseizoen heeft het organise rende comité de voorstellingen voorlopig gedurende een week vastgesteld. Bij de firma Leffelaar aan de Wagenweg ie Haarlem werd Vrijdagavond onder grote belangstelling een omvangrijke expositie geopend van het werk van C. A. B. Bant zinger. Het openingswoord sprak de heer H. F. E. Visser, conservator van het museum van Oost-Aziatische Kunst en redacteur van het maandschrift „Phoenix". Bantzinger is een zeer mex-kwaardige figuur in onze schilderkunst. Hij is een harde werker, maar niet in de zin van de typische Hollandse schilder die maanden overweegt en slijpt aan een werk.Veel meer tracht Bantzinger telkens weer met een minimum aan middelen de kern van een beweging te vatten en daarbij steeds zijn handschrift te verfijnen. Een werk waaruit bewondering blijkt voor Oost-Azië en wel meer voor China dan voor Japan is het decoratieve „Liggend paard" knap gewassen en mooi van plaat sing. Al blijkt ook uit de zeer fijn ge kleurde schetsen van Chinese acteurs en acti-ices diezelfde bewondering, is toch het karakter van Bantzinger's werk eer Frans dan Aziatisch. Ik wijs op de balletscène, waar vooral de kleur zeer mooi gebruikt is met de zware figuur op de voorgrond en de danseresjes uitgespaard op de rode achter grond. Heel mooi is ook de rugfiguur van een „Ballerina", waar bij alle luchtigheid een sterke plastiek bereikt is. Men lette op het modelé van de haarmassa en de wijze waarop het fluwelen bandje de lijn van de hals volgt. Verder troffen mij nog een ty pisch kleurige aquarel van een Clown en een machtige tekening van St. Paul's Ca- thedraal in Londen. Van de vele tekeningen buiten de cata logus noteerde ik een fijn, zittend naakt in waterverf, een heel mooie vrouwenkop in sepin op grijs papier, een „vogelvlucht" in blauw en vele naakten en draperiestudies. Sterke portretten zijn o.a. een merkwaar dig vroeg zelfportret, de levendige en plas tische kop van Gerard den Brabander en een fijn psychologische studie van Boutens. Blijft nog te vermelden de betekenis van Bantzinger als illustrator. Het mooist vind ik de illustraties die zuiver liniair gehou den zijn, zoals bij een bibliophile uitgave van gedichten van Aafjes, waar hij een zeer mooie harmonie tussen gedrukte tekst en illustratie heeft weten te bereiken, zuiver door gevoeligheid van lijn en «nooie plaat sing'op het blad. L. H. H. SCHUTTE. Vernieuwing der opvattingen omtrent misdaad en straf Te Amsterdam is opgericht de Vereni ging tot Vernieuwing der Opvattingen om trent Misdaad en Straf (V.O.M.S.). Het doel der vereniging is te streven naar herziening van de heersende opvattingen omtrent misdaad en straf. De vereniging stelt zich daax-bij op het standpunt, dat de maatregelen naar aaxileiding van de straf bare feiten gericht moeten zijn op beveili ging van de maatschappij en op wederin- passing van de daders in de samenleving en wel langs paedagogische, psychologische en eventueel psychiatrische weg. Zij ver werpt daarbij de opvatting, dat de maat regelen naar aanleiding van strafbare fei ten vergeldingsmaatregelen behoren te zijn. De voorzitter, mr. A. Stempels, heeft een rede gehouden over „de attributen van Vrouwe Justitia". Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de weegschaal en het zwaard onmisbaar zijn. Bij de weegschaal denke men echter niet aan vergelding en het zwaard zij niet tweesnijdend en worde met zorgvuldigheid en verstand gehanteerd. De blinddoek, een attribuut dat Justitia eerst in latere tijden is toegekend, verwierp spreker. Eerder zou hij Vrouwe Justitia willen toerusten met een microscoop en een verrekijker. De microscoop om delinquen ten zo nauwkeurig mogelijk te onderzoe ken en de verrekijker om zijn milieu te kunnen bestuderen. LIBERALE INTERNATIONALE. De Liberale- Internationale „Groep Ne derland" heeft in Amsterdam haar jaar lijkse algemene vergadering gehouden. Hoewel de verhouding van de Liberale In ternationale tot de politiek een punt van discussie vormde, besloot de vergadering het principe te handhaven, zich xxiet te ver binden met enige politieke partij. De „Groep Nederland" besloot in haar bestuur geen leden van de V.V.D. op te nemen. TEL. 11214 LEIDSEVAART 10 Beschouwingen over Oost en West en het Europees federalisme In Den Haag is het tweede „nationaal vredescongres" gehouden, georganiseerd door de „Nederlandse Beweging tot Bevor dering van Internationale Vrede en Vei ligheid". Prof. J. Barents uit Amsterdam hield een lezing over het, Oost-West-vraagstuk. Hij zette de verschillen tussen politieke democratie en sociale democratie uiteen. De eerstgenoemde sluit eerbied voor de mens, alsook het betrekken van zo veel mogelijk mensen bij de samenstelling van 'het staatsbestuur in, sociale democratie zoals men die in de Sovjet-Unie ziet is naar de mening van prof. Barents slechts op economisch terrein op de mens ingesteld doch onthoudt hem .eerbied en politieke vrijheden. Het is onjuist de Oost-West-tegenstelling te zien als een tussen „sociale democratie' en „politieke democratie". De in de 19de eeuw verworven politieke democratie heeft aanvulling nodig door sociale gerechtigheid. Het is echter zeer de vraag of dit proces omkeerbaar is. Volgens prof. Barents wordt van het woord democratie in de uitdruk king „sociale democratie" misbruik ge maakt. Op grond van hun histox-ie hebben de Russen volgens prof. Barents enige reden bevreesd te zijn voor een invasie. Zij mis bruiken deze vrees in propagandistische zin door te beweren dat het Atlantisch Pact een uiting van „aggressielust' 'is. Tegen de aggressielust van „het Oosten" onder andere blijkend uit de.„satellisering" van Oost- en Midden-Eux-opa zo vervolgde prof. Barents dient het Westen zich te ver zetten. Een preventieve ooi*log is een remedie, die erger is dan de kwaal. Een ultimatum (of een reeks van ultimata) zal (zullen) noodzakelijk zijn. Dit bx-engt risico mee, maar zal de veiligheid tot het noodzakelijk minimum kunnen verhogen. Mr. J. A. W. Burger sprak over de Ver enigde Volken en zeide dat de betekenis van deze organisatie als de meest effec tieve vredesorganisatie, die de wereld tot nu toe heeft gekend, nog zal toenemen naarmate het lidmaatschap algemener wordt. De grote vraag is, hoe vertrouwen gewekt kan worden in eigen constructieve toekomstmogelijkheden, zowel als tussen de leden ondex-ling. Naar sprekers mening zal het bestaande zijn inziens allerminst lichtvaardige wantrouwen afnemen bij een toenemende ontplooiing van de idealen, welke de UNO zich ten doel stelt. De heer J. C. van Broekhuizen hield een beschouwing over het Europese federa lisme. Hij zeide, dat een constructieve vredespolitiek slechts gevoerd kan wor den, wanneer men uitgaat van de door de historische ontwikkeling gegeven verhou dingen. In deze historische ontwikkeling heeft Europa een eigen, aanvankelijk dominerende en vormende rol gespeeld. De technische ontwikkeling echter en vooral de beide wereldoorlogen maakten een einde aan deze dominerende invloed. Europa vormt thans een luchtledig tussen twee machtscentra, die tegenover elkander staan in een conflict dat de gehele inter nationale politiek beheerst. Het Europees federalisme ziet een moge lijkheid, zonder afbreuk te doen aan het historisch gegroeide, de grenzen in zoverre te doorbreken, dat gemeenschappelijke zaken ook gemeenschappelijk behandeld kunnen worden. De vorming van boven nationale Europese organen, op democra tische wijze gecontroleerd, is daartoe on misbaar-. Jo Boer K,„. '^^5 citeerd op hel stof jÏH* 1 die instemming te 8,1 .e men zelf niet _g?-®K Sï?!» Uitgever, die bij J'«milt i, smg zover verliest Ll JP'S»» Igt c.nerena->04fUaihlJieMn De kleine J0pie i» kind, dat waarm die haat rich wordt en haar kent, als reddende ha* Qie De vader is echter Jv gaat Jopie dat ontdekt, helft 2ij vxndt tenslotte de dfS i£* belasting speelt hi»? n de zee r-■ >■01 bij; daarop en op onveranderlijk verzS? haat J. t werpen^in'v2t bche«sts «i meer weg van eet? f2, ee« 8.b? men ziet hoe zij wer&ïa,te'4^ bet verhaal in de gewen,,. ""'ei» drijven, en als men dat ntiS« beelding van de liefde v7°eïi] 1 de hl- grootmoeder Johanna w minder pretentieus is IW„V,,! Wt ^ono passages zijn erSf buiten bedwang komen van i kracht onder pretenties» ïCroi*&i' willen verbergen. Wrom bIliftai,,lS in het verhaal tenslotte ïïzrif i™ tuigen van Jo Boer's id^a 8,andl»*rt af en toe geboeidS kems. Vooral dat Van jjl'ïï fa men zich van al de erfe2,S weinig voorstelling kan .ft*» u Woensdag ontschepi„q van de „Volendam" dag in de haven van r"EL°p *<"- WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 4. „Ja maarja maarzei Panda verschrikt, toen Joris Goedbloed hem zo maar die rijksdaalder ajpakte maar dat mocht hem niet baten, want Joris was buitengewoon welsprekend. „Een prachtig geldstuk, inderdaad," zei hij. „Het zou toch zonde zijn, nietwaar, om dat op een kermis te verbrassen? Maar ja ik weet het ik weet het, ge hoeft het me niet te vertellen gij zijt nog jong, en een weinig plezier wilt ge toch wel even heb ben. Is het niet aardig, zo'n kermis? Neen, ik neem het u niet kwalijk. Maar ge moogt van geluk spreken, dat ge mij nog tijdig hebt ontmoet, want zodoende kan ik er op toezien, dat ge uw rijkdom niet over de balk werpt." En zo sprekend liep Joris met grote passen voor Panda uit naar een kraampje, waar heerlijke koeken en gebak werden verkocht. „Geef mij mijn geld terug!" riep Panda boos maar Joris deed net alsof hij niets had gehoord en bestelde een heerlijke slagroompunt. ,Jtiets gaat boven slagroom, manneke," zei hij, terwijl hij de koekebakker met Panda's rijksdaalder betaalde. „Ge hebt het ge troffen met mijn gezelschap. Ik durf wed den, dat ge zelf niet op de gelukkige ge dachte gekomen zoudt zijn om zo'n smel- lend-fijne slagroomtaart aan te schaffen!" Vervolgens nam hij een enorme hap van de taart, terwijl hij met zijn linkerhand het wisselgeld van de koekebakker aan nam. Panda schreeuwde van kwaadheid maar het hielp hem niets.,,,, Nederlandse journalisten in buitengewoon congres bijeen Zaterdagmiddag heeft de Federatie van Nederlandse Journalisten te Utrecht een buitengewoon congres gehouden over het wetsontwerp op de journalistieke verant woordelijkheid. Vele journalisten verhie ven hun stem tegen dit wetsontwerp, doch nadat de voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, mr. M. Rooy, die deel had uitgemaakt van de Commissie-Pompe die het had voorbex-eid, had betoogd, dat de tot standkoming van de wet de zelfstan digheid en de verantwoordelijkheid van de journalist zal bevestigen en daardoor de po sitie der journalistiek zal verbeteren, werd met grote meerderheid van stemmen een motie aanvaard, waarin het besluit werd genomen een commissie te doen samenstel len, die nader advies over het ontwerp zal uitbrengen. Tevens zullen stappen worden ondernomen om te komen tot uitstel van behandeling in de volksvertegenwoordiging, totdat deze commissie rapport zal hebben uitgebracht. De voorzitter van de Persraad, de heer M. A. Reinalda, woonde een gedeelte van het congres bij. Twee Nederlandse dames hadden angstig Zwitsers avontuur Reddingspatrouilles, bestaande uit politie mensen en alpengidsen, in totaal dertig man sterk, hebben met speurhonden acht- en-veertig uur achtereen gezocht naar twee vijftigjarige Nederlandse dames-toeristen. Zij hadden Donderdag hun op 1400 meter hoogte gelegen hotel in het Alpendistrict Champex in Zuid-Zwitserland verlaten om, zoals zij zeiden, voor de lunch nog een wandelingetje te maken. Zaterdagavond werden zij teruggevonden aan de rand van de verraderlijke Dorny-gletscher. Op deze plaats, die zij, hoewel niet bijzonder goed ter been, na een stevige klimpartij van zes- kilometer hebben bereikt, hebben zij drie dagen en twee nachten doorgebracht, zon der drinken en met geen ander voedsel dan wat suikerklontjes. Toen de reddingsploeg hen bereikte waren zij dan ook volkomen uitgeput. De directeur van het hotel, die zelf aan de reddingsexpeditie heeft deelgenomen, vertelde dat zijn Nederlandse gasten waar schijnlijk verdwaald waren en toen zijn gaan zitten wachten tot er iemand kwam. Op de Taalberg te Ermelo is het herre zen buitencentrum van de „Algemene Maatschappij voor Jongex-en" geopend Het is in de plaats van de tijdens de oorlog ver nielde gebouwen gekomen. Het biedt plaats aan veertig meisjes en veertig jongens. Op Schiermonnikoog heeft men een hert waargenomen. Hoe het dier op het eiland is gekomen weet men niet. Aan boord bevind» tairen (geen gesloten onderfel) tif1' bijzondere redenen worde. S&» De ontscheping zal beginnen W. morgen 9 uur. m>lï- Het „Duitse Volkscongres" bijeen Zondagmorgen is in de staaboRa Berlijn de conferentie Volkscongres» geopend, die werd bxjgewoond door generaal!^ S. Toelpanof hoofd van het voerUtK bureau van de Russische zóne, en m tal andere Sovjet-Russische taetiüMiï m cxviel. De afgevaardigden 'uit OosMMiM voor deze conferentie waren veertien daten geleden gekozen door stemmingep« enkele candidatenlijst, welke men met of „neen" kon merken. De West-Duitaï. gevaardigden waren aangewezen uit mocratische groepen", aangezien het gres in de Westelijke zones niet is taai ten. In .totaal waren er ongeveer vijftig, honderd afgevaardigden, van wietweeta derd uit West-Berlijn en West-Duitslai Op de agenda van de conferentie stal de voorbereiding van een manifest voort' ministersconferentie te Parijs en stem* ming over de constitutie, welke eerder dit jaar is opgesteld. Buiten.de vergaderzaal wapperden de zwart-rood-gouden vlag var] de republiek van Weimar en de rode vlag van de Sovjet-Unie. Wilhelm Pieck.de lei. der van de socialistische eenheidspatf, verklaarde aan de afgevaardigden ter tot. ferentie, dat zij „de enige wettige tegenwoordigers van het Duitse veil1 waren. Hij deed een felle aanval op de d.r: Bevin namens de drie Westelijke swgtc& heden op de Parijse conferentie ingediei? voorstellen, welke naar zijn zeggen bedoeld waren om „ons zelfrespect te ondermijnen". Er werd een presidium gekozen bestaan» de uit de voornaamste politieke leiders van de Oostelijke zóne en een aantal andere invloedrijke personen, onder wie de schrij ver Arnold Zweig. Nuschke, de leider vat de spoorliedenvakbond-delegafie, veroor deelde de staking van de West-Berijm» spoormannen, waarvoor hij de Am»:,- kaanse commandant te Berlijn, general. Frank Howley, verantwoordelijk stelde. E; noemde het „spelen met oorlog". Howltj moest door zijn regering worden terugge roepen, aldus zeide hij. Hij critiseerde ver- der de Westelijke voorstellen op de Pan.js? conferentie en definieerde de politiek van het Duitse Volkscongres als „terugkeer tct Potsdam, economische en politieke een» making van Duitsland, eenmaking van valuta, spoedige sluiting van een vree verdrag en terugtrekking van alle w»* tingstroepen". Nog: één. Het algemeen Belgischi rij» bond heeft te Brugsel op MgS gewoon congres besloten het vakverbond te verlaten, werd met 642.122 tegen 78.182 s» bij 29.668 onthoudingen, genomen. Staking. Het spoorwegvei^- ••- Oost-Engeland stond gevolge van een symboWk staking van stokers «4» tegen de orders van de in gehouden werd. De slal5L(Eevi protest tegen de waardoor het locomohefP dwongen is nachten lang blijven. Ook vorige week ZwJRjJ staakt, doch gisteren was veelomvattender. Schoonmama. Een vrouw scheidde en met Hameln (Duitsland) in trad, moest het enige tijd 18^0 door haar et aangesproken als.sob jp a eerste echtgenoot huwde n. dochter van de koopman Terug. Volgens stel van de Sovjet-Russis'ch waarmee een Russische P in Zweden aankwam, naar Unie terug gezonden. Neergestort. Een bva™;j°"peeer. oefen- weroer van de neer- vlucht bij Donauwerth „9 gestort. Twee Engelse piloten om het leven. Ruzie. Naar aanW<ji^..?a'lSai iff» een honkbalwedstrijd hebben. jongens te iVe» 0VervaUea.|e- tegenstander des slagen en tenslotte dooog ttö(. schoten van de pohtie j ganger ernstig m de nek s

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2