Tentoonstelling „Het edelamtajp^ SLWrsuLïfe Het huis aan de baai Maandag 30 Mei 1949 Cricket in Engeland De Nieuw-Zeelanders verliezen In Engeland hebben de Nieuw-Zeelam ders de eerste nederlaag van hun tour ge leden, merkwaardigerwijze tegen Oxforci University. De universiteits-elftallen zijn gemeenlijk niet op- hel peil der sterkste counties. Oxford, dat onlangs al verraste door van Yorkshire te winnen, heeft even als verleden jaar een bijzonder goed elftal. De overwinning is evenwel beïnvloed door de onberekenbaarheid van het wicket, dat tijdens de wedstrijd enige malen de invloed van zonneschijn na regen onderging. De Nieuw-Zeelanders zijn aan deze moeilijk heden niet gewend. De Times laat evenwel niet na Oxford te complimenteren voor zuiver medium en fast bowlen en buiten gewoon goed fielden. Met Engelse cricket- nauwkeurigheid wordt vermeld dat het 22 jaar geleden is dat een touring team in Engeland van een University-team verloor en zelfs 38 jaar geleden dat er een van Oxford verloor. De scores in deze wedstrijd waren: Ox ford University 247 (Hofmeyr 95 not out, Winn 58, Rabone 5 voor 60) en 72 (Winn 37. Burtt 6 voor 18): Nieuw Zeelanders 110 (Wrigley 5 voor 28. Whitcombe 4 voor 45) en 126 (Wallace 37, Wrigley 3 voor 23 Whncombe 4 voor 65, Karaar 2 voor 19, Chesterton 1 voor 15). Oxford won dus met 83 runs. Cricket Haarlem kwam 14 runs te kort De wedstrijd Haarlem VW was er een met het voor Haarlem gebruikelijke beeld: het vrij sterke batting-elftal van VW uit voor 123 runs en daarna de Haaidemmers zelf voor nog 14 runs minder. Bijna was Alders op de eerste bal van de wedsti'ijd gevangen en vermoedelijk was de uitslag dan nog anders geweest. Nu maakte de Amsterdammer er 37; hij werd bijge staan door Roodenbux-g (12), C. Slagter (13). Burger (26) en Geerlings (16). Ver melding verdient de goede vang, waarmede Kleefstra Rutgers uitving van een keiharde slag. De Haarlemse bowlingcijfers waren: W. Peschar 2-47, M. Maas 1-6, Harmsen 2-35 en P. Maas een ietwat geflatteerde 5-25, De eerste Haarlemse batsmen faalden daax-na volkomen; een stand van 4-20 bood weinig perspectief; toen hielden, evenals vorige week, Kleefstra en W. Peschar een tijdlang stand (voor respectievelijk 15 16) en Onkenhout begon de bal goed te raken, zodat met de thee de 80 bijna op was voor vijf wickets. Helaas liet laatstgenoem de zich na de pauze tot een wilde slag ver leiden en was uit voor 30. Daar verder al leen P. Maas nog wat runs scoorde (11), was het toen voor 109 gedaan, waar-van het zwakke begin natuurlijk wel de voornaam ste oorzaak was. Bowlingcijfers WV: Alders 5-27, Pelser 1-25, Rutgers 1-14, Roodenburg 2-26 HCCACC. Gewonnen door HCC met 5 runs op de eerste innings. ACC scoorde 101 runs, waarvan Immïg 21 en Van Weel de 20. De Beus nam 8-25. HCC scoorde 106 runs, waarvan Gallois 41 en Bom 22. Sanders bowlde 5-25. Hermes DVSHCC 2. Gewonnen door HCC 2 met 22 runs op de eerste innings. HCC 2 scoorde 132 runs, waarvan Schill 11, A. Schuur 10, de Villenieuve 20, M. Schuur 27 en De Vlugt 21. Ruiterman bowlde 2-36, Scheffer 2-39 en Keuzekamp 6-34. Hei mes DVS scoorde 110 runs, waarvan Stolk 25, Tettelaar 26, Ruiterman 18, Van der Sloot 23 not out. Bowlingcijfers HCC 2: Deknatel 1-43, Menschaar 8-36 en M. Schuur 1-20. Quick (N.)Kampong. Resxxltaat een draw. Quick (N.) 126 voor 6 (gesloten) (Burki 61, Ingelse 29). Bowlingcijfers Kam pong: Van der Bijl 2-27, De Waai'd 4-35. Kampong 69 runs voor 5 wickets (Eykel- boom 20, Offerman 10, Van der Bijl 19). Bowlingcijfers Quick: Have 1-18, Burki 3- 20, Bluysse 1-13. Rood en Wit HHBS n. Gewonnen door HBS met 98 runs. Rood en Wit scoor de 80 runs, waarvan J. Chapon 31 en D. J. de Jong 15. Bowlingcijfers HBS: C. Luyrink 5-30. F. Hoekstra 1-17 en Th. Everard 4-23. HBS 178 runs. waarvan J. Maas 10, J. H. Koek 13, G. de Boer 12, M. W. van Dijk 34, J. J. Küneman 82 (12 x 4). Bowlingcijfex-s Rood en Wit: D. J. de Jong 1-41, H. Thon 1-23, J. F. Slendebroek 5-36, A. Noorder haven 2-26 en J. van Eek 1-19. Haarlem II verloor met innings. Haar- lme II speelde een merkwaardige wedstrijd tegen de Amsterdamse Meikevers. De Haar lemmers begonnen met een stand van 53 voor 1; toen stond het plotseling 53 voor 5 en 70 all out. Arnold Maas was topscorer met 23; verder Fortgens 13, Honnebier 11 en C. van Vreeden 12. Ondanks stug bow len van Maas, Fortgens en Abendanon brachten de Amsterdammers het tot 103 runs. Daar het toen nog vroeg was, wilde Maas het nog eens op de tweede innings proberen en ging opnieuw batten, met het verrassende gevolg dat zijn elftal op het bowlen van Pelser en Schoordijk voor. 23 uit was en derhalve met innings verloor! vangen. Kampong III—Rood en Wit III Kampong III 62 (F. Verzijl 32, G. Heller- haus 10; H. Molijn 234, J. W. van Zeeland 8—20). Rood en Wit III 53 (J. W. van Zeeland 10, J. J. Peereboom 18, W. J. van Vliet 10; J. G. de Bruyn 522, F. Verzijl 5—26). Kampong won dus met 9 runs. want toen het in de 2e innings 63 voor 5 (Joh. Faber 211) had gescoord, gaf Rood en Wit op. VRASparta. Gewonnen door Sparta met 43 i-uns op de eerste innings. Sparta 155 runs, waarvan Borrani 35, Wenneker 16, Sonneveld 20, Van der Linde 12, Van der Lee 18 en Wilson 29. Bowlingcijfers VRA: Klink 3-68, E. van Marken 2-17, Zeverijn 1-22, Mulder 3-34. VRA scoorde: 112 runs, waaxvan Smit 23, L. Mulder 34, Kummer 29. Bowlingcijfers Sparta: De Bruyn 3-37, Sonneveld 1 -24, Wenneker 3-34, Borrani 2-5, Van der Linde 1-8. Haarlemse Cricketbond De uitslagen van Zaterdag waren: Rood en Wit 5Haarlem 5. Gewonnen door Haai'lem met 79 runs. Haariem 5 134 runs voor 8. Th. Grupping 45 (7 x 4, 1 x 6) G. Goossens 24, H. Schlatman 15, Th. He- tem 24 not out en W. Schornagel 21 not out. W. van Zeeland bowlde 4-33. R. de Nijs 4-27. Rood en Wit 5: 55 runs, waarvan M. Krijff 16. Paardekooper Overman 10, A. Wildschut nam 2-29 en E. ter Haar 8-21, De wedstrijd CVHW 2-Haarlem 4 is ver regend. Haarlem AdspirantcnCVHW Adspiran- ten. Gewonnen door Haarlem met 56 runs. CVHW 30 runs, waarvan H. Bakker 33, Ch. Bosch bowlde 5-17 en G. Bosch 3-21, Haarlem 95 runs, waarvan T. Grupping 43 en C. Dekker 22. H. Bakker bowlde 4-51, H. Lokman 3-38. J. J. Oosterhuis 1-6 en Leijer 1-0. Hockey Zwitserland—België 1—0 De wedstrijd Zwitserland-België, Zon dag in tegenwoordigheid van 4.000 toe schouwers te Bern gespeeld, begon in zeer snel tempo. Bijna een kwartier lang waren de Zwitsers een tikje in de meerderheid, maar de Belgische verdediging gaf goed partij en doelman Vei'haeren stopte o.m. een fraai schot van Sigriest. Daarna kwa men de Belgen in de meerderheid en Kil- baye leidde menige aanval zonder dat er evenwel doelpunten uit ontstonden. Na de hervatting maakten zowel de Bel gen als de Zwitsers een doelpunt, dat geannuleerd werd. In de 29e minuut pas seerde Zanetti eindelijk met een hard schot doelman Verhaeren en met de stand 10 kwam het einde. De Belgen speelden tech nisch zeer goed, maar schoten in snelheid te kort, en dit gaf de doorslag in het voor deel van de Zwitserse ploeg, die lang geen slechte wedstrijd speelde. Om liet kampioenschap van Nederland dames is de wedstrijd AmsterdamUnion gespeeld. De thuisclub won met 41 en be haalde de titel. De stand luidt: 10 20— 7 15—10 5—10 6—19 Amsterdam M H C Union Groningen Golf Mej. Veltman kampioene Op de links van de Twentse Golfclub werden de wedstrijden gespeeld om het nationaal dameskampioenschap golf. In de eerste halve eindstrijd sloeg mejuffrouw Veltman van de Hilversumse Golfclub haar clubgenote mevrouw Dudok van Heel, in de andei-e won mevrouw BumaVan Tien hoven van de Kennemer Golfclub van mevrouw Staal (Utrechtse Golfclub). In deze laatste wedstrijd had men 21 holes nodig. Bij de zeer spannende finale, die over 19 holes ging, sloeg mejuffrouw Veltman haar tegenstandster, mevrouw Buma—Van Tienhoven. Motorsport Dagelijks bestuur van K.N.M.V. bestaat uit drie leden Onder voorzitterschap van de heer G. J. Bruinsma (Amsterdam) werd te Utrecht de jaarlijkse algemene vergadering van de KNMV gehouden. Na de gebruikelijke agendapunten werd, alvorens tot bestuurs- verkiezing over te gaan, gestemd over een voorstel om het dagelijks bestuur van vijf tot drie leden terug te brengen. Na aanneming van dit voorstel werd het dagelijks bestuur als volgt samengesteld: G. J. Bruinsma (Amsterdam), voorzitter; G. J. Bosch (Leiden) en S. Stoel (Rotter dam), leden. De heer P. J. Yperlaan, die 14 jaar de functie van secretaris-penning- meester van de KNMV heeft vervuld en overgaat naar de Koninklijke Nederlandse Vereniging v. Luchtvaax-t, werden bij zijn afscheid een bureau en stoel aangeboden. Besloten werd het blad „Motorwereld" op te heffen. De leden zullen voortaan het blad „Motor" als officiëel orgaan ont- Een door paarden getrokken artillerie-caisson bracht de vroegere minister van defensie van de Verenigde Staten, James Forrestal naar zijn laatste rustplaats. 65.000 burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie ook president Trumanwaren op het kerkhof aanwezig. Korfbal Schoolwedstrijden De uitslagen van de Zaterdag gehouden schoolkorfbalwedstrijden waren: Winnaarsronden: Afd. A 1: C. Houtman- school 1Weth. Westerveldschool 1 11; FuhropschoolTetterodeschool 2 20; Weth. Westerveldschool 2Fuhropschool 0—1; Tet terodeschool 2C. Houtmanschool 1 02; FuhropschoolC. Houtmanschool 20. Weth. Westerveldschool 1Tetterodeschool 2 0—0. A 2: Tetterodeschool 1Julianaschool 1 30; J. v. Stolbergeschool 2Rijksleerschool 1 0—2; Julianaschool 1J. v. Stolbergschool 2 10: Rijksleerschool 1Tetterodeschool 1 00; J. v. Stolbergschool 2Tetterodeschool 0—4; Rijksleerschool IJulianaschool 1 -1. A 3: Teylerschool 1v. Zeggelenschool 1 01; Mr. BruchschoolVondelschool 30; Zeggelenschool 1Mr. Bruchschool 1—1; VondelschoolTeylerschool 20; Vondel schoolv. Zeggelenschool 10; Teylerschool —Mr. Bruchschool 1—1. Verliezersronden: Afd. B 1: Linneausschool C. Houtmanschool 2 00: Weth. Wester veldschool 2Linneausschool 01; C. Hout manschool 2Weth. Westerveldschool 2 10. Afd. B 2: Julianaschool 2Bornwaterschool 1 02; Ulo C 3J. v. Stolbex-gschool 1 01; BornwaterschoolUlo C 3 00; J. v. Stol bergschool 1—Julianaschool. 2 20; Juliana school 2Ulo C 3 12; Bornwaterschool J. v. Stolbergschool 1 00. Afd. B 3: v. Zeggelenschool 2v. Zegge lenschool 3 00; Lorentzschool—Rijksleer school 2 02; v. Zeggelenschool 2Lorentz school 2—0; Rijksleerschool 2v. Zeggelen school 3 4—0; Lorentzschoolv. Zeggelen school 3 02; v. Zeggelenschool 3Rijks leerschool 2 08. In de finales der winnaavsronden zijn dus jeplaatst Fuhropschool, Mr. Bx-uchschool, ïijksleerschool 1. In die der verliezersronden: Linnaeus- school, J. v. Stolbergschool 1 en Rijksleer school 2. Deze finales worden Zaterdag 4 Juni ver speeld. Schermen Ir. Van der Hoeve werd degen- kampioen van Nederland In het gebouw „De Vereniging" te Den Haag werd de finale voor het degenkam- pioenschap van Nedexdand geschermd. In deze finale waren 14 schermers ge plaatst, die op twee lopers de strijd moes ten aanbinden om drie touchés. Munnik, die voor de pauze de leiding nam door alle partijen te winnen (6) kwam na de pauze echter tegenover sterkere schermers te staan met name ir. Van der Hoeve, Mont- foort, Zoet en Kuypers. Van der Hoeve, die technisch zeer goed schermde, wist Munnik de eerste neder laag toe te brengen en Zoet, die in goede vorm was, bracht hem de tweede toe, 'aardoor hij, ontmoedigd, ook van de fanatieke schermer Burgel verloor. Kuy pers was in den beginne goed op dreef, doch verloor door eigen fouten van Munnik, van Rooyen en Zoet. Door de wisseling van kansen moesten Kuypers, Munnik en Van der Hoeve om de eerste plaats barreren, aangezien zij drie partijen hadden verloren. Van der Hoeve toonde zich hierin de sterkste en werd nummer een. Het aantal ontvangen touchés maakte uit wie nummer twee en dx-ie werden geklasseerd en Kuy pers die slechts 16 touchés had ge kregen werd tweede tegenover Munnik. die 23 tx-effex-s ontvangen had en hierdoor derde werd. LAKEMAX WINT DE RONDE VAN ROERMOND. De uitslag van de Ronde van Roermond voor professionals over 120 I km. luidt: 1. Lakeman "Amsterdam) 3 uur min. 20 sec.; 2. Savelberg (Hoensbroek) zelfde tijd; 3. Schellingerhoudt (Zaandam) zelfde tijd: 4. Schoenmakers (Eindhoven) op 4 meter; 5. Kuilman (Beverwijk)" op 500 meter; 6. Maas (Geldrop). Bidault voorzitter M.R.P. Georges Bidault, de voormalige Franse minister van Buitenlandse Zaken, is ge kozen tot voorzitter van de M.R.P. Hij volgt Maurice Schumann op, die de reglementaire tijd van drie jai-en als partijleider heeft uitgediend en niet herkiesbaar was. De verkiezing geschiedde op het jaar- congx-es van de partij te Straatsburg. Op dit congres werd van alle kanten uiting gegeven aan vijandige gevoelens ten op zichte van de beweging van De Gaulle. Ver schillende sprekers spraken zich in linkse zin uit en hekelden alle aarzeling inzake nationalisatie en sociale verzekering. Ford weer op gang Zondagochtend hebben de onderhandelin- gen tussen de afgevaardigden van Ford en van de vakvereniging van arbeiders van het autobedrijf tot een overeenkomst geleid welke een einde heeft gemaakt aan de sta king van 106.000 arbeiders, welke de Ford fabrieken te Detroit gedurende 25 dagen heeft stilgelegd. Deze ovex-eenkoirxst voorziet in de oprich ting van een uit drie leden samengestelde arbitragecommissie, die moet uitmaken of Ford het recht heeft het arbeidstempo zo nodig op te voeren. De arbeiders van Ford staakten sedert 5 Mei uit protest tegen de opvoering van het arbeidstempo. De commissie zal er ook over beslissen, of het jongste ontslag van 35 arbeiders om disciplinaire redenen zal worden ingetrok ken. Slachtoffers van de Griekse burgeroorlog Volgens door de Griekse generale staf gepubliceerde cijfers zijn in de periode van Juni 1946 tot Maart 1949 826 officieren en 10.101 manschappen van de regeringstroe pen gesneuveld in de strijd tegen de gue- rillastrijdkrachten in Griekenland. In dezelfde periode verloren de guerilla- strijders 28.992 doden. Volgens het commu niqué zijn 3516 burgers door de guexülla- strijders terechtgesteld. Door het Atheense nieuwsagentschap is gemeld dat duizenden exemplaren van een proclamatie, waarin deze feiten zijn ver meld, door vliegtuigen zijn uitgeworpen boven gebieden waar de strijd door de gue- rilla-troepen wordt voortgezet. De toegepaste kunst heeft wel de be- gelijkheden er ?im de kamers. nïïuJ00** Synode van Bisdom Haarlem in de Sint Bavo Gisteren is in alle kerken van het bisdom Haarlem een bisschoppelijke brief voorgelezen, waarin wordt medegedeeld, dat mgr. J. P. Huibers besloten heeft op Maandag 27 Juni, de feestdag van Onze Lieve. Vrouwe van Altijddurende Bijstand, de Diocesane Synode bijeen te roepen in de kathedrale basiliek van Sint Bavo. De synode wordt op Zondag 26 Juni met een door de bisschop op te dragen pontificale mis geopend. Op de voorafgaande Zater dagavond zullen de klokken van alle Rooms-Katholieke kei-ken in de Spaarne- stad om zeven uur gedurende vijf minuten de synode aankondigen. De bisschop heeft er in zijn brief aan herinnerd, dat de Kerk ook de macht heeft om wetten en voorschriften uit te vaardig gen, waardoor de zielen beschermd worden tegen dreigende gevaren. Het is met dit onderwerp dat de synode zich in het bij zonder zal bezig houden. De bisschoppelijke synoden worden een keer in de tien jaar gehouden. Die van 1939 kon door de oorlogsdreiging echter niet plaats vinden, zodat de laatste van 1929 dateert. De toegepaste kunst heeft wel de be langstelling van vele landgenoten, doch vermoedelijk zullen tallozen nog niet op de hoogte zijn over de mogelijkheden. Ongetwijfeld speelt het bedrag, dat iemand betalen wil, om zijn huis, kan toor of fabriek te verfraaien met ge bruiksvoorwerpen of versieringen, een be langrijke rol. Ook is niet altijd bekend, waar toegepaste kunst, waaraan men op bepaalde ogenblikken behoefte heeft, ge kocht kan worden. Om het publiek en in het bijzonder de bewonex-s uit Haarlem en omgeving een indruk te geven van de prestaties op het gebied van binnenhuis-ai-chitectuur, edel- smederij, pottenbakerij, grafische kunst enzovoort wordt van 10 Juni tot en met 10 Jxxli in het Frans Halsmuseum een ten toonstelling gehouden onder de titel „Het edel ambacht 1949". Het was enige kun stenaars bekend, dat de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard belangstelling had voor het houden van een kunstnijverheidstentoonstelling. Over leg werd gepleegd met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat voor het plan voelde, doch het wilde een zo groot mogelijk aantal kunstenaars uit den lande aan de tentoonstelling laten deelnemen. Mevrouw H. van Waasdijk- Kuntze, die met haar echtgenoot reeds enige tentoonstellingen op kunstgebied had voorbereid, werd verzocht de organi satie op zich- te nemen. Het ministerie verleende een subsidie en de voorberei dende wex-kzaamheden konden beginnen. Een uitvoerend comité werd samenge steld, waarin zitting hebben de heren H. P. Baard, A. N. J. Boosten, J. A. Jacobs, N. Witteman, M. H. Zaalberg, K. San ders, P. Worm, L. M. van Waasdijk, se- cx-etaris en mevrouw H. van Waasdijk- Kuntze. Dit comité vormt tevens de jury. Téntoongesteld zal dat werk worden, dat artistiek verantwoord is. Aan vele kunstenaars is een uitnodiging gezonden, om te exposeren en honderd zullen inzen den. Het is de bedoeling zoveel mogelijk gebruiksvoorwerpen, welke betaalbaar zijn, te laten zien, waardoor de bezoekers op de hoogte komen wat er te koop is. Ook zullen inlichtingen worden verschaft over de prijzen en wil een bezoeker in contact komen met een kunstenaar op een of an der gebied, dan worden daarover mede delingen vex-schaft. Kunstenaars zijn be- reid wat van hun werk te vertellen en demonstraties te geven. Ongetwijfeld zal er onder de bevolking interesse voor „Het edel ambacht 1949" bestaan. De huisvrouw zal er meubels, gobelins, huishoudelijke voorwerpen vin den, de jongelui, die op het punt staan te trouwen, komen op de hoogte, welke mo- ,,Zang en V riendschap'neemt afscheid van Frits Schuurman Het contact blijft bewaard Op een zeer druk bezochte repetitie van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" is afscheid genomen van de oud-dirigent Frits Schuurman en zijn echt genote wegens het aanstaande vertrek naar Zuid-Afrika. De vice-voorzitter, de heer J. E. Voet, sprak beiden hartelijk toe en wees op de bijzondere verdiensten die de heer Schuur man voor de Liedertafel heeft gehad, waar door hij het koor op een hoog muzikaal niveau heeft gebracht. Hem werd een door de heer G. Mes vervaardigde prachtige oorkonde in lijst aangeboden in verband met het feit, dat de heer Schuurman des tijds bij zijn heengaan als dirigent tot ere lid was benoemd. Door zijn dx-ukke werk zaamheden in binnen- en buitenland was het hem niet eerder mogelijk geweest deze oorkonde in ontvangst te nemen. Aan me vrouw Schuurman werden bloemen aan geboden onder dankzegging voor het feit, dat zij hare grote muzikale gaven destijds in dienst van de vereniging had gesteld. De huidige dirigent, de heer Jack P. Loory, bracht de heer Schuurman dank voor de prachtige conditie waarin hij het koor aan hem had overgedx*agen. Het was duidelijk merkbaar, dat dit af scheid de heer en mevrouw Schuurman zeer aangreep, hetgeen de heer Schuurman ook in zijn uitvoerig dankwoord deed uit komen, daarbij wijzende op de hechte I vriendschapsbanden gedurende zijn veer tienjarig dirigentschap bij de Liedertafel ontstaan tussen hem en de leden. Die ban den blijven bestaan, zo besloot spreker, want wij zullen wedex'kerig het contact blijven bewaren. Óp verzoek van de heer Schuurman zong het koor onder leiding van Jack P. Loory enkele werken van het onlangs zo succesvol gegeven Internationaal Volkslxe- derenconcert, waarna onder directie van- de heer Schuurman een tweetal werken werden gezongen die hij destijds zelf op het repertoire had geplaatst. De heer en mevrouw Schuurman ver trekken naar Zuid-Afrika met de weten schap, dat zij in Haarlem een grote schare vrienden achterlaten. 6^-ijjrviicuen de kamers, voorbereiden r zyn voor de inri.v schenk aangeboden de ""druk, een kunstenaar wat tp K noemen maar enige erL e*en muleerd zullen WordE^R te bezoeken. en de tenloo^ In Haarlem wordt epn met dit soon ten™ dat er belangstelling w™* ook in andere centra van soortige exposities Om zich bij voorbaat L tld «wt de steun van de overhad 'S'e meesters van grote V.2 de opening van „Het edw OP 10 Juni bij te woni, ^moac:-- "o helft™^' K KUnSten fcE3** heelt zich bereid verklï* rede uit te spreken. «Ki^ heeft besfotmeïn aantal'7° 8«'1" digen voor een maaltijd jfS" openingsplechtigheid J, VÏ* zaal van het Frans jt„i "«Wis-,' kunnen dan ook^^®*»^ van de costuum-show ï8 b,i«S king Hairy Van O- 'ÜSïit Kamermuziek in vye, der Hervormde Gemeente tweede mfaTee"n eoMtttan door het Kamerorkest Andermaal werd een smaakvol ma uxtgevoerd van compositie, rc" generaal-bas-tijd. Het E' kabinetorgel van het Weeshuis modern clavecimbel naast zich w paaide, tezamen met deze 75* compagnon uit de pruikentK? ware de richting van deze avo d Zo werd er dan muziek gemal tweede helft van de zeventiende ste helft van de achttiende 2, en die met de karakteristieken vïï mmente figuren als Scheidt, SchüU BaS Handel en Telemann, de muziek! kende van een eeuw, die wel van Kt principe (de generale bas) uitginc v ui feite even zoveel verschillen markg als er persoonlijkheden aan het 2 kwamen. Er is een tijd geweest da- dat alles met de aanduiding m*.., of „generaal-basmuziek", bedoeld ah minderwaardigs, doodverfde Geluto* wij daar overheen. Een meer gronSfc die van de muziekgeschiedenis heeft t ontwikkeling van een zuiver stijlteü' dermate in de hand gewerkt, dat men d» schoonheid en meermalen de magistra1» grootheid is gaan ontdekken van het werk dat de sterke persoonlijkheden uit die eens geminachte periode ons nalieten, Het doet dan ook prettig aan een groep jivena dilettanten en voor beroep studerenden is deze richting te zien werken; zij bouïa aldus aan hun eigen ontwikkeling. Uiteraard domineerden deze avond geniale scheppers Bach en Handel Ds eerste was vertegenwoordigd met het vecimbel-concert in d, dat vaardig va. tolkt werd door Leendert Huges, De be;«. leiding van het strijkorkest had zo nu es dan nog wel wat bescheidener mogen zijn, maar was overigens wel verdienstelijk Zeer effectvol was ,het orgelconcert in g van Handel, bijzonder handig en rhyth«' misch gelijkmatig gespeeld door Dick Deb ker; hierbij was het orkest goed in ever,, wicht. Dat was een prestatie die een hele concertavond waard was. Zeer belangrijk was mede de Suite vcö fluit en strijkorkest van Telemann, waarcj Gerda Brands met mooie toon de flit- solo-partij verklankte. De avond was ingezet met een voor strijkers, sopraan-blokfluit en hobo, van Samuel Scheidt; een echt bard-M met typische effecten van aardige wiss!' werking. En dan hoorden wij ook nog een „Syn- phonia Sacra" van Heinrich Sehütz, Iris gezongen door de sopranen Tiny va Raalte en- Beb v. d. Hurk, met fluit (Geril Brands), viool (Roelof Stoffer) en orge.- continuo (Dirk Dekker), Te zamen een eeuwmuziek met vete; aspecten. Wij hebben er van genoten en feherp*- van harte de jonge dirigent Maarten Koe? met dit resultaat van zijn streven. JOS. DE KLERK. Agemdai vooir Haarlem MAANDAG 30 MEI Stadsschouwburg: „Hamlet". 8 U. Sjmm.. „Cisco-kid". 14 j., 2.30, 7.00 en 9-louurR® Hals: „Ridder van het zwaard 14 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: Brie. vznfe onbekende vrouw" 18 },-jj 9.15 uur. Palace: ..Song of SheneMM. j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 915 uur Luwr roemrijke daden van Danny ,Wh 7.00 en 9.15 uur. City: „Dr. JekyB en Hyde", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 31 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstelling FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 49) U bent uit uw wagen gestapt in de buurt van WestminsterBridge, u bent daar in het station van de ondergrondse verdwenen en was tegen 6 uur nog niet terug, merkte Brannigan op. Nogal won derlijk, vindt u niet, als u een ziekenhuis in Bloomsbury bezocht? Het Londense verkeer verafschuw ik, legde de dominee uit. Daarom neem ik dikwijls de ondergrondse. Brannigan sloeg met zijn zware vuist op de schrijftafel. Dominee Barlow, ik heb genoeg van uw verstoppertje spelen. Waar was u van middag om twaalf uur? De dominee viel in een diepe stoel neer en staarde de inspecteur met grote on schuldige ogen aan. Ik heb op dat uur ergens een dronk genomen. Het was een klein restaurant, meer een cafétje zou ik zeggen, niet ver van Southampton Road. De naam ervan ontschiet me op dit moment. Iets van De Vergulde Arend of zo U bent dus op dat moment niet in de buurt van Piccadilly Circus geweest? De dominee ging rechtop zitten, één en al beledigende majesteit. Ik heb u gezegd, wat ik op dat tijd stip deed, meneer. En ik betwist u het recht mij te onderviragen. Als dat alles is, waarvoor u hier kwam, lijkt het me beter, dat u nu vertrekt. Brannigan haalde van achter het bureau de masker-kap te voorschijn en hield deze de dominee voor. Hoe verklaart u dit? bulderde hij de dominee toe. Deze zonk opnieuw achterover in zijn stoel. Hij staarde naar de kap alsof hij zijn ogen niet geloven wilde. Die hebt u daar neergelegd, stamelde hij tenslotte. Brannigan snoof even minachtend. U zult iets beters .moeten bedenken, waarde heer, zei hij. Het is mijn plicht u te waarschuwen, dat u niets behoeft te zeggen, maar dat wat u zegt opgeschreven en als bewijs gebruikt zou kvxr^ien worden. U was de eerste, die de ai-me oude man, die vermoord werd, vond. Een getuige heeft ons verteld, dat zij een figuur met een maskerkap over het lijk gebogen zag staan. Nu wordt een dergelijke kap hier in uw bezit gevonden. De zaak lijkt me overdui delijk. De dominee stond uit zijn stoel op en pi-obeerde iets te zeggen. Maar de woor den wilden niet over zijn lippen komen. Dan opeens viel hij voor onze voeten in zwijm. We vonden ergens wat cognac en ik wist deze tussen de lippen van de bewus teloze man te gieten. Na een poosje was hij weer zover hersteld, dat hij op kon staan. Al zijn uitdagendheid was verdwenen. Heren, zei hij langzaam, ik moet u vragen mij te geloven, als ik u zeg, dat dit de eerste keer is, dat ik die maskerkap hier zie. Maar de hele zaak sluit als een bus, zei Brannigan. Uw mysterieus optreden, uw aanwezigheid bij het lijk, en nu dit. De dominee huiverde even. Bent u wel eens in nauw contact met de macht van het kwade geweest? vroeg hij op gedempte toon. Op mijn eigen ma nier heb ik getracht een oplossing te vin dij voor het mysterie, dat het Huis aan de Baai omringt. De man, die ik zoek, is een monster van zondigheid. Eens op een keer heeft hij op me geschoten. En nu tracht hij mij erin te betrekken, door die kap op een plaats neer te leggen, waar hij wist, dat u haar zou vinden. Is dat alles, wat u te zeggen hebt? vroeg Brannigan. De man, die tegenover ons stond, maak te een wanhopig gebaar. Wat zou ik meer kunnen zeggen? Het is de waarheid, die ik vertel. Ik kan nu geen verdere vragen beantwoorden. Dominee Barlow, ik heb het volste recht u nu naar het politiebureau te laten brengen, zei de inspecteur tenslotte. Maar in plaats daarvan geef ik u het bevel van nacht uw huis niet te veriaten, terwijl ik met mijn superieuren overleg ga plegen. Een politieagent zal voor uw huis op wacht staan, doet u dus geen poging weg te ko men. AiTen, wil jij zo goed zijn Reynolds te zeggen zich onmiddellijk hier bij mij te melden? Ik stuurde de dor-pspolitieagent naar de pastorie en wachtte zelf aan de voet van de heuvel op Brannigan. De geschiedenis is dus op z'n eind, merkte ik op, terwijl we samen naar mijn huisje terug wandelden. Brannigan brastte in lachen uit. Meen je dat werkelijk, Bob? Hoezo? Het vinden van die masker kap maakt een en ander toch over duidelijk! Overduidelijk wil ik niet zeggen, maar de zaak wordt wel zeer interessant. Toen ik dat ding vond, begreep ik, dat we aan het allerlaatste bedrijf toe waren. Ik nodigde Brannigan uit om tot slot nog wat bij mij te komen drinken, maar hij sloeg mijn uitnodiging af, als motief aanvoerende, dat de avond voor hem pas begon. Hij weigerde mijn hulp en liep alleen verder in de richting van het politie bureau. Meestal lees ik 's avonds voor het naar bed gaan een uurtje en maak me daarna een of andere dronk klaar, maar na de avonturen van die dag voelde ik me zo vermoeid, dat ik besloot onmiddellijk ie gaan slapen. Ik moet al enige uren gesla pen hebben, toen opeens een geluid tot me doordrong. Terwijl ik nog maar half wakker was, meende ik, dat het niets an ders kon zijn dan het tikken van het touw van de jalousieën tegen het raam. Maar dan werd het me duidelijk, dat iemand mijn aandacht probeerde te trekken. Ik sprong juist uit mijn bed, toen een handvol kiezeltjes tegen het faam werd gegooid. Ik deed geen licht aan en lichtte voorzich tig de jalousie wat op om in de tuin te kunnen kijken. In het grillige maanlicht kon ik een vrouwenfiguur onderscheiden met een sjaal om het hoofd. Eén enkel ogenblik van extase meende ik dat het Judith was. Maar toen de sjaal van het hoofd verwijderd werd, herkende ik het dienstmeisje Mary. Ik kleedde me haastig aan en deed een sjaal om mijn hals, daar het een koude nacht was. Toen ik de gang doorliep, hoorde ik het regelmatig gesnurk van mijn huishoudster. Mary stond nog op dezelfde plaats. Gelukkig, dat u wakker werd, me neer, fluisterde ze, in haar agitatie mijn arm vastgrijpend. Het betreft juffrouw Judith. Is haar iets overkomen? vroeg ik, terwijl mijn hart bonsde. Nog niet, meneer. Ze kwam mijn kamertje binnen even na middernacht en maakte me wakker. Ze was doodsbleek en rilde van angst. We zijn helemaal alleen in huis. Mary, zei ze. Ze vertelde me, daï ze wakker was geworden door het geluid van iemand in haar kamer. Toen ze haar oom wilde wekken, bleek diens bed onbe- slapen te zijn. En boven gekomen, ontdek te ze, dat ik de enige bediende in huis was. Alle anderen waren weg. Ze verzocht me, naar u toe te gaan om hulp te vragen. Ze heeft zich met een revolver in haar kamer opgesloten. Maar ze zei, dat u nie mand iets mocht vertellen, ook de politie niet. Als de politie erin gemengd wordt dat waren haar eigen woorden zul len ze wraak nemen. De zaak werd hoe langer hoe fantasti scher. Ik geloof, dat ik, wanneer dit verhaal me bij helder daglicht verteld was, gela chen zou hebben, maar zoals ik nu hier stond in de vaag verlichte tuin tegenover I het angstige, bleke meisje, dacht ik slechts aan één ding, namelijk het gevaar waarin Judith zich eventueel bevond. Hoe ben je hier gekomen? vroeg ik. Ik moest de weg achterom door de velden nemen, antwoordde het meisje. Het was erg donker en ik kwam niemand tegen. Bartholomeus was niet in «jn Ik geloof, dat hij óók VErdw?ntblijïe, Ik beval het meisje op mj te» wachten en keerde naar rmjn taM Een gekrabbeld briefje aan B™* ik op mijn tafel neerlegde, en Mf** Clitherwood hem de zou overhandigen, zou hem uiüesse ik heen gegaan was. Tegen Judith's verzoek om gehemd» niet meer van kracht M10®-*. rj:; Het was tegen dne uur dat 4* nachtelijke tocht naar het Baai begon. Het dorp was duisternis gehxiid. Ook an dj( brandde geen enkel licht. hoe ment had ik me niet g moe ik was. Mijn me piis te maken, maar mijn been Gelukkig was er geen regen en waren de velden dan ook in de beste eon b onvei-moeid te zijn. Ze jk keó het Huis aan de Bam «£"5*1,8 op mijn horloge. Het w atMe^ö vijf geworden. MTO haar f openmaken, maar ik (it wi te blijven staan. Het Hub w m zwarte stenen massa. Er was 6 te bekennen. Opeens huiverde^ in het Huis hoorde ik slepe t] pen. De voetstappen WWJ, al,. deur. Ik luisterde «"g jj wist dacht en hoorde ,e d°® opeens duidelijk, wat (Wordt ttrwW'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6