Deense „Vikings" zullen deze zomer voor de Engelse kust verschijnen... Van visserij-obstakel tot vlaggesch IP Hef huis aan de baai Dinsdag 31 Mei 1949 IJmuider Courant Enscenering van een vijftien eeuwen oude invasie en worden ontvangen in een moderne badplaats (Van onze correspondent te Londen) Eind Juli zal er ..alarm geblazen wor den"* in het oude graafschap Kent. De be ruchte Vikings, aangevoerd door hun hoofd lieden Hengist en Horsa, zullen wederom Engelands Zuid-oostkust bestormen, zoals ze dat 1500 jaar geleden hebben gedaan. Zij zullen „met hun volgelingen Ange- len, Friezen en Saksers voet aan wal zetten en de inheemse Britten, Kelten en Romeinse afstammelingen aan zich onder werpen." Op een Deense werf ligt op het ogenblik een replica van een Viking-schip gereed. Het zal worden bemand met vijftig van de beste Deense roeiers, waaronder enige deelnemers aan de Olympische Spelen van vorig jaar. Met behulp van zeilen zullen zij het vaartuig naar de Engelse kust diri geren. Zij zullen een hoofdman kiezen die de invasie zal leiden. Enige weken voor hun vertrek zullen zij hun baarden laten staan en hun blonde haren laten groeien. In authentieke costuums en wapenrusting zullen zij voor de bewoners van het voor de kust liggende eiland Thanet verschijnen, evenals hun voorgangers dat deden in het jaar 449, toen zij de geromaniseerde Kel ten de schrik op het lijf joegen. De datum van deze „invasie" is nog niet vastgesteld, omdat deze zal afhangen van het getij en het weer. De oorspronkelijke landing vond vermoedelijk plaats bij het dorpje Ebbsfleet. Toen waren er nog geen geriefelijke badplaatsen, waarvan ei* een thans zal worden uitgekozen voor een pas sende. feestelijke ontvangst. Want Enge land betreurt de invallen uit het grijze ver leden allerminst. Aan de inval der Vikings ging die der Romeinen vooraf en zij werd gevolgd door die der Noormannen. De drie invasies be paalden de Engelse cultuur. Aan de Vi kings heeft Engeland onder andere de structuur van zijn taal voor een groot ge deelte te danken. De Angelen en Saksen overstroomden het land niet plotseling, in grote getale, maar infiltreerden het geleidelijk. Massale emigraties van hele stammen konden im mers overzee niet worden uitgevoerd. En geland had in zijn geschiedenis nooit te maken met abrupte overgangen. Dit drukte waarschijnlijk ook een stempel op zijn volksaard, welke zich langzaam aan nieuwe De Vikings wierpen het oude niet onmid- toestanden pleegt aan te passen, delijk omver; de organisatie van de samen leving werd slechts langzaam gewijzigd. Ook thans is het nog een duidelijke karak tertrek van de Engelsen om het historisch gegroeide zoveel mogelijk te bewaren. Voordat het Vikingschip naar Denemar ken zal terugkeren, zal het de Theems op varen tot voor-bij het parlementsgebouw, zodat de Londenaren in de gelegenheid zullen zijn deze moderne „Vikings" te ver welkomen. In Denemarken bestaat er grote geest drift voor het plan. Men zal er officieel afscheid nemen" van de vijftig stoere Engelandvaarders. Velsen I versloeg D.E.M. I met 52 A. GjertsenK. Schouten tegen J. Bur gerJ. Vermeulen 6-3, 6-2. Mej. B. Snij dersmej. N. Meijer tegen mej. H. Burger mej. L. Vermeulen 6-3, 6-1. mej. R. Hij- nenA. Gjertsen tegen mej. R. Swart H. v. Noort 6-3, 3-6, 1-6. mej. N. Meijer K. Schouten tegen mej. H. BurgerJ. Bur ger 6-1, 6-4. H. v. d. Pieterman tegen H. v. Noort 2-6, 1-6. mej. R. Hijnen tegen mej. R. Swart 7-5, 3-6, 6-2. mej. B. Snijders H. v. d. Pieterman tegen mej. L. Vermeulen —Th. Vermeulen 8-6, 13-11. The Hitters IIVelsen II 61. J. v. TulderA. Thuys tegen J. Post J. v. d. Berg 6-4, 6-2; mej. I. Theissenmej. M. Koenot tegen mej. L. Boonmej. E. v. Scherpenseel 3-6, 4-6; mej. M. KoenotL. Blankere tegen mej. G. SchoutenM. Grimbergen 6-4. 6-3; mej. I. TheissenA. Thuys tegen mej. E. van SchepenseelM. Grimbergen 6-3, 6-2; L. Blankere tegen J. Post 3-6, 6-2, 6-4; mej. I. Theissen tegen mej. G. Schouten 6-2, 6-4; mej. M. Koenot J. v. Tulder tegen mej. L. BoonJ. v. d. Berg 3-6, 6-3, 8-6. Op de 2e Pinksterdag heeft de belang rijkste ontmoeting van het seizoen plaats in Amsterdam tussen The Hitters I en Vel sen I. Beide ploegen zijn, evenals verleden jaar candidaten voor het afdelingskam pioenschap. IJmuiden Niwin-avond in Thalia Donderdag 2 Juni zal ten bate van de N.I.W.I.N. in het Thalia-theater te IJmui den het boeiende Franse filmwerk „De grote illusie" vertoond worden. De diepe menselijkheid die er spreekt uit het idealistische verhaal van een aantal Fransen en Duitsers die elkaar te midden van de ellende en de verschrikkingen van een oorlog hebben leren kennen en waar deren geeft aan „de grote illusie" een fijn zinnig en humaan karakter. Het meester schap van de regisseur Jean Renoir, die in samenwerking met Charles Spaak deze film vervaardigde, en de zeer bijzondere talenten van Jean Gabin. Erich von Stro- heim en Pierre Fresnay hebben van dit grootse product der Franse film-industrie een geheel gemaakt dat ver boven de mid delmaat van de tegenwoordige oorlogsfilms uitsteekt. Aan de waarde van dergelijke rolprenten wordt niet zelden afbreuk ge daan door het inlassen van hevige liefdes avonturen en valse romantiek, waar-door de betekenis van het gegeven op de achter grond wordt gedrongen. De eenvoudige liefdeshistorie die er door „de grote illusie" geweven is. kan door haar eenvoudige op zet het verhaal slechts menselijker maken en leidt zeker de aandacht niet van het aangrijpende verhaal af. De N.I.W.I.N. heeft met de keuze van dit meesterwerk een goede greep gedaan. De Nederlandse Rijnvaart is bezig zich te herstellen, alhoewel dit proces zich slechts langzaam voltrekt doordat er nog steeds te weinig lading is. Talrijke Nederlandse Rijnschepen zijn dan ook op non-actief. Alleen het volledig economisch herstel der bij de Jlijnvaart betrokken landen zal een intensieve opleving van deze tak van binnenscheepvaart ten gevolge kunnen hebben. Nederlandse Rijnschepen voor anker in Mannheim. Op de achtergrond de I.G.-Farbenfabrieken in Ludwigshafen TAXI BEDRUP STATIONSWEG 107 VELSEN Agenda voor Velsen en IJimuiden Dinsdag 31 Mei. Thalia 8 uur: „Copacabana". Rex 8 uur: „Pistol packin' mamma" Woensdag 1 Juni. Bioscopen als Dinsdag. Raadhuis: 45 uur spreekuur wethouder van Onderwijs. „Velserbeek" won van Alkmaar Het 50-jarig jubileum van de K.N.L.T.B. heeft zijn invloed ook in Velsen doen gel den. Slechts één team heeft Zondag de strijd aangebonden. Dit was Velserbeek I, dat met een 5-3 overwinning op Inside III uit Alkmaar uit de bus kwam. De gedetail leerde uitslagen van deze wedstrijd luiden: le herenenkel: Van Splunter—Van Gooi 2-6, 1-6. 2e herenenkel: Dalmeyer—Bruijn 2-6, 6-3, 6-4. le damesenkel: mevr. Burgermej. Trijn 5-7, 2-6. 2e damesenkel: mevr. Gerssen mej. De Rie 4-6, 9-7, 8-6. le gemengd dubbel: mevr. Burger en Van der Lans—mej. Koel en Bruijn 6-4, 6-3. 2e gemengd dubbel: mevr. Gerssen en Dal meyermej. De Rie en Van Gooi 3-6, 6-3, 7-5. Herendubbel: Van Splunter en Van der LansVan Gooi en Bruyn 4-6, 6-2, 3-6. Damesdubbel: mevr. Burger en mevr. Gerssensmej. Trijn en mej. Koel 6-2,10-8. Strawberries brengt een bezoek aan Angers Het contact dat de Velsense hockeyers opgenomen hebben met SCO uit Angers be gint zo langzamerhand traditie te worden. Tijdens de Paasdagen waren de Franse spelers en speelsters voor de tweede keer bij Strawberries te gast en de Velsenaren willen dit jaar weer naar de Loire en Maine streek. Was de deelname voor de eerste reis reeds groot, nu zullen niet minder dan 36 leden de busreis meemaken. Donderdag wordt er vertrokken en de eerste nacht zal doorgebracht worden in België. Via de Ardennen en Reims hopen de leden van Strawberries Vrijdags Parijs te bereiken. Het verblijf in Angers zal tot drie dagen beperkt moeten worden. Behal ve een tournooi met enkele Franse vereni gingen staat er een feestavond en een bus tocht door Anjou op het programma. Al vorens weer in Parijs terug te keren zullen de Velsenaren nog een bezoek brengen aan de rots St. Michel aan de Normandische kust en de slagvelden bij Caen. Eerst Vrij dags wordt de terugtocht naar Velsen on dernomen. BEWAKER BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. Zondagavond om 12 uur trof een be waker van het kabelwerk aan het Pomp- plein ten Zuiden van het Noordzeekanaal een zijner collega's bewusteloos aan bij een aldaar staande directiekeet. Dr. Boosman, die inmiddels gewaar schuwd was achtte overbrenging naar een ziekenhuis te Amsterdam noodzakelijk. De bewaker verklaarde dat het slacht offer enige minuten tevoren gezegd had, dat hij zich niet helemaal in orde voelde. Per ziekenauto van de E.P.M.R. werd hij naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam overgebracht. Santpoort Feestavond T.V.S. Leden en donateurs van T.V.S. hebben Zaterdagavond in de Weyman te Santpoort een feestavond gehouden die klonk als een klok. De toneelvereniging „Jan van Dommelen" voerde met veel succes het blijspel „Storm in een glas water" op en mevrouw Tabernal liet zich kennen als een uitstekende declamatrice. De heer F. Dordmund verzorgde het vocale en „The Royal Hawaiian Club" het muzikale gedeelte van de avond. Tussen de bedrijven door vermaakte men zich met het kienspel en een gezellig bal be sloot het feest. Velsen Openlucht-filmvoorstelling De eerste Nederlandse luchtprojectie onderneming „Airghost" zal Donderdag avond op het voormalige sportterrein te Velsen een openluchtfilmvoorstelling ge ven. De voorstelling vangt aan om half tien. Velsen-Noord Schoolathletiekwedstrijden ten dele verregend De door „Suomi" voorbereide athletiek- wedstrijden voor de jeugd van ULO-scholen van Velsen en Beverwijk, hebben Zaterdag op „Watervliet" in de gestadige regen een ernstige spelbreker gevonden, want niet alleen beïnvloedde deze het aantal deel nemers, maar ook de resultaten leden er onder. Weliswaar waren van de verschillende scholen 260 inschrijvingen binnen gekomen van leerlingen van 12 tot 18 jaar, maar een deel van hen gaf er tijdens de wedstrijden de brui aan, veelal ook omdat de dunne sportkeding ongeschikt was om lang op het open veld te vertoeven. Bovendien had „Suomi" het ongeluk, dat de wedstrijdsecretaris, die het geheel prachtig had voorbereid, plotseling door ziekte verstek moest laten gaan en hoewel verschillende onderwijzers als jurylid bij sprongen was hun aantal toch te gering om een vlot verloop der diverse nummers mo gelijk te maken. Toch werd van de Wedstrijden gemaakt wat er onder de gegeven omstandigeheden van gemaakt kon worden. En zij, die zich van de regen weinig of niets aantrokken, en dat was gelukkig nog een flink aantal, weerden zich uitstekend. Voor deze wedstrijden waren geen prij zen beschikbaar gesteld. Het ging er veel eer om of de deelnemende scholieren in aanmerking konden komen voor een vaar digheidsdiploma. De beste lopers zullen el kaar op de tweede Pinksterdag tijdens de athletiekontmoeting "^lsen-Edmonton op „Watervliet" in een finale bekampen. Uiteraard vergde de administratie van de uitslagen over het grote aantal deelnemen de scholieren zeer veel tijd. Wij volstaan dus maar met de resultaten van de loop nummers: 80 m meisjes A en B: 1. Dini Mak, Duin- wijk ULO 12,1 sec.; 2. Sonja de Jong, Open bare ULO 12,4 sec.; 3. Eefje Mol, Qpenb. ULO 12,5 sec. 60 m meisjes C: 1. Jopie v. d. Werf, VGLO school 8,5 sec.; 2. L. Schweitzer, ULO; 3. L. Harm, ULO en 4 A. Komen, Huishoudschool, alle 9,3 sec. 100 m jongens B: 1. B. Berghuis, ULO 12,4 sec.; 2. G. Schmitz, ULO 14,sec.; 3. M. Veerbeek, Duinwijk ULO 14,1 sec. 800 m jongens B: 1. B. Berghuis, ULO 2 m. 36 sec.; 2. G. Schmitz, ULO 2 m. 39,2 sec.; 3. W. Amels, Openb. ULO 2 m. 39,4 sec. 100 m jongens A: 1. J. Munnik, Duinwijk ULO 12,6 sec.; 2. A. Koel, Openb. ULO 12,7 sec.; 3. C. de Vries. Duinwijk ULO 13,4 sec. 800 m jongens A: 1. A. Koel, Openb. ULO 2 m. 18 sec.; 2. J. Munnik, Openb. ULO 2 m. 30,2 sec.; 3. P. Molenaar, Duinwijk ULO 2 m. 39,3 sec. 80 m jongens C: 1. J. v. Essen, Openb. ULO 11,5 sec.; 2. H. v. Wijngaarden, Openb. ULO 11,7 sec.; 3. B. Sauer, Openb. ULO 11,7 sec. 60 m jongens D: 1. J. Verhorst, Openb. ULO 8,5 sec.; 2. C. Hofland, Openb. ULO 9,3 sec.; 3. en 4. Jack Mantje, Noorder- school en H. de Wit, Noorderschool, beide 9,6 sec. Beverwijk voor DINSDAG 31 MEI „Een Kennemer Theater, 7 en 9 uur: koninkrijk voor een huis". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Song of Sheherazade". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Go din der wildernis". WOENSDAG 1 JUNI Bioscopen: zie Dinsdag 31 Mei. AANBESTEDING VAN 19 WONINGEN De inschrijving voor de aanbe steding voor de negentien woningen, waarvan er 7 aan de Munnikenweg en 12 aan de Kruisstraat gebouwd zullen wor den, is als volgt: 1. P. Langendijk f 77.820, f 106.845. 2. P. Meijer, Wijk aan Zee f 72.990, f 122.898. 3. Chr. de Goede f 77.660 f 108.700, 4. H. Ch. Smit f 71.950, f 113.850, 5. A. Klomp f 73.717, f 114,541, 6. Ph. van Minnen f 27.260, f 109.470, 7. J. F. Koks f 71,396, f 110.995, 8 Th. A. C. Schram f 76,950, f 106.650, 9. Fa. Rizzi en Stor f 73.500, f 129.500, 10 Fa. Lokhorst en We- lagen f 76.995, f 107.189, 11 D. J. Hien- kens f 63.200, f 108.200, 12 C. Nelis en Zn. f 76.387, f 104.937, 13 Gebr. Schram f 77.649 f 108.600, 14 J. M. Tromp f 63,600, f 100.400. De gunning is aangehouden. AANBESTEDING De laagste insehrijfster van de aanbe steding voor het buiten-schilderwerk van 143 woningen op „St. Agatha" en van 18 woningen aan de Wijkerweg is de firma Holt en Tervoort voor het bedrag van f 21465. De gunning is aangehouden. De inschrijvingen zijn als volgt: 1. F. Holt en Tervoort f 21462. 2. W. Nijkamp f 23872. 3. P. Goedhardt f 24855. 4. L. Lindo f 25790. 5. W. C. van Roon f 26980. 6 M. H. de Wolf f27358. 7. Th. van Lieshout f 31740. De trots van de IJmuidense vloot Met schipper Plug ter proefvaart Het druiligere Meiregentje dat uit een grauw-grijze hemel zijpelt, kan de activiteit aan de Zuidzij van de IJmui dense vissershaven niet verminderen. Op trawlers en loggers, kotters en dag schuitjes is men zoals altijd druk in de weer. Regen of wind deert de vissers man niet. De zee roept hem en hij is altijd bereid aan die roepstem gehoor te geven. In weer en wind staat hij klaar om welgemoed ter visserij te trekken, om soms na weken van hard zwoegen „met goud belaên" terug te keren. Temidden van die nooit tanende bedrij vigheid wordt daar het vlaggeschip van de IJmuidense trawlvloot de „Vios I" klaar gemaakt om ter proefvaart te gaan. Enige jaren geleden deed deze trawler nog dienst als „visserij-obstakel" en nu, na vele grondige veranderingen is het gepro moveerd tot de eerste trawler van IJmui den. Geen rooskleurig begin. In 1943 werd de kiel van de Vios I ge legd en in 1944 kwam hij van de werf in Heusden waar hij gebouwd is. Toen men hem de Maas opsleepte, kregen Engelse bommenwerpers hem in het vizier en een bommenregen herschiep de nieuwe trawler in een troosteloos wrak dat nu gedoemd was voor de duur van de oorlog als „vis serij-obstakel" te fungeren. Gelukkig duur de dit niet lang. Na de bevrijding werden de brokstukken door de Rijkswaterstaat gelicht en het karkas werd aan de scheeps- sloperij „Holland" verkocht. Men kwam daar al spoedig tot de ontdekking dat er van de Vios I nog wel wat te maken viel en de rederij Kramer en Booy bleken de zelfde mening te zijn toegedaan. Zij kocht het schip, knapte het wat op, waarna de Vem het zaakje overnam. De Vios I is een broertje van de onlangs aangekomen Duitse restitutie-trawlers en is ingericht om dienst te doen op de verre-visserij. Modern en comfortabel. Maandagmiddag hebben wij als belang stellend passagier de proefvaart meege maakt. Aan boord vonden wij schipper Gerrit Plug direct bereid het een en ander over de Vios I te vertellen. In zijn comfor tabele hut worden wij ingewijd in de ge heimen van zijn schip: een stoomtrawler met een dubbele bodem voor ketel- en drinkwatervoorziening. Hij beschikt over een prima echolood, een richtingzoeker, een uitstekende radio-installatie en aparte hut ten voor de kapitein, de radio-telegrafist, de stuurman en de machinist. Het is voorts de eerste trawler die beschikt over een machine-installatie met turbine. De lever- kookinstallatie is al evenzeer een bijzon derheid. Toekomstplannen. „Voorlopig blijven wij hier in de buurt vissen", zegt de schipper, „maar in October OVERPLAATSING De heer G. Reynierse, adjunct-commies titulair bij de belastingen, is per 1 Juni van Den Briel naar Beverwijk overge plaatst. Speeltuinvereniging vergadert Morgen, Woensdag 1 Juni, houdt de speeltuinvereniging „Kindergenot" in het gebouw aan de Kerkstraat haar eerste vergadering. Het belangrijkste punt van de agenda bestaat uit het kiezen van een definitief bestuur. Openbare C.P.N.-vergadering Gisteravond heeft de C.P.N. De Waar heid een openbare vergadering gehouden in het Kennemer Theater. De zaal was slechts matig bezet toen de heer Zoontjes een woord ter inleiding sprak en er op wees dat nu de verkiezingen op handen waren het nuttig en nodig was zich op dit feit te beraden. Het gemeenteraadslid de heer W. Swarts critiseerde de verschillende politieke par tijen in de gemeente-politiek. Komende tot de loonstandaard betoogde de heer Swarts dat de lonen van het gemeente-personeel veel te laag liggen. Ook de gasprijsverho- ging drukt weer op de kleine man; hij is het die altijd weer het gelag moet betalen. Het woningprobleem in Beverwijk is al heel urgent. Aan de hand van cijfers lichtte de heer Swarts dit nader toe, maar bij al deze problemen hoort men steeds weer hetzelfde argument: „Er is geen geld voor". De com munisten weten er wel de middelen en wegen voor te vinden, maar zij worden overal buiten gehouden, aldus betoogde spreker. Na deze woorden declameerde de heer B. den Dekker uit Haarlem enige gedich ten. Tot slot sprak de heer Wim Hulst, gemeenteraadslid van Assendelft. gaan we een kijkje wmen j zee. En dan komt het J !n Bi,., proppen. Schipper pS. ne,«"r goed op zijn praatstoelli enthousiast over het e» van de vissersman van een" f"'* >t leden toen de „Bom" nofS "V-i en men alles met de zdw £>5 orde van de dag kunnen moeilijk terugkeren ên T ii' weten zijn de trossen !™IW,dsl v": Vios I de reis begonnen 8!8M1S V; De sleepboot „Avenir"'.. blazend al zijn krachten K?""™-- buitengaats te slepen, nia.t baf die hulp overbodig en !»«iih kracht de Noordzee tegemoet 4 0p «info» Wij gaan het schip eerst Voor een leek is vooral interessant. Die van de ViosT thuife-» Er is namelijk een aparte Is winch en de stuurShh"'fe treffen wij een werkplaats aa„' dan via de stoomketels bii s monnino din Chnn 'J m -uuunuveieis hi J„ machine die 6000 toeren dra.» 5"-- schikt de Vios I nog over een 1' 'is'is machine en een oiiedrukoon bme in te schakelen. Het oine in te schakelen. Het te- lawaai dat een maehinekame J?''' eigen is doet ons gauw wee "®i! laddertjes naar boven kruipen ft'* waarop in nette letters „12 ons de weg naar het mamE?sii< dat er comfortabel en gezellig Ev"* een potkacheltje staat een ^£,«1 wij verbazen ons er even over d a e de deining weet te trotseren e» zijn plaats blijft. z Van de lege kachel en de even w s trekken we naar de messnmm een ketel blijkt te zijn. SXm we!, aochmetthee.Dem„kk,k,iCÊ? hier het gehele interieur. 2** soorten: de ene soort doet dtnteiï kleine emmertjes, de andere fiï van jonge wastobben, maar de th ,5 Etaals die genuttigd is gaan „ij Huim drie uur is de Vios I on weest; dan komt IJmuiden weert De haven ligt een beetje vertata, 41 donker weggedoken onder de deini,. een opkomende regenbui. Spoedig zijn wij weer binnen J de beste wensen voor de schipper en T» mannen, die onder het eenot fe, *1 nieuwe tobbe thee nog wat blijven over hun ervaringen tijdens de »™w degraderen wij weer tot landrot Om niet te vergeten U hebt vandaag misschien geen reden i. een Luidspreker m de IJmuider CourS te plaatsen. Morgen misschien wei en anders over. morgen. Verzuim het dan niet,, het is uw eis- voordeel. Vliegen in Nederland wordt goedkoper De KLM heeft besloten om de pas&& I en vrachttarieven op het binnenland I luchtvaartnet met ingang van 1 Juni steii te verlagen. De enkele reis- en retour, tarieven voor de lijnen van Amsterdam naar Maastricht, Groningen en Leeuwar. den, (driemaal per dag in beide richtin gen), zullen vrijwel worden- Ex „Hauptscharführer"tol de doodstraf veroordeeld De Groninger Kamer van het Bjpzx Gerechtshof te Leeuwarden heet; tl- jarige „S.S.-Hauptscharführer"Leinrite dood veroordeeld. Lehnhoff was in de oor logstijd een der hoofdfiguren op het beeld kwartier der S.S. te Groningen, Hem ra onder andere ten laste gelegd dat hij 2a personen heeft doodgeschoten. Muziekprijs van Amsterdam gewonnen door Geza Frid Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben de Muziekprijs 1948 der s* meente, groot 1500, uitgeschreven vco: een orkestwerk met of zonder soli, toes- kend aan Geza Frid voor „Paradou-iant-i- sie symphonique in vijf delen", op advies van de daartoe aangewezen jury besiaar.ee uit Rudolf Escher, Hans Henkemans en Willem van Otterloo. Mr. dr. G. H. Feber heeft met het uit spreken van een rede, getiteld „De impas^ van de geest", het ambte aanvaard van Bui tengewoon hoogleraar in de criminologie aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 50) De deur gaf gemakkelijk mee toen ik de knop omdraaide. Zachtjes deed ik haar wat verder open. Een vlaag wind woei door het huis en ergens boven sloeg een deur met een bons dicht. Op de grond in de gang lag een donkere, in elkaar gedoken figuur. Even, in een ogenblik van verbijs terde ontsteltenis, dacht ik dat het Judith was. Maar toen zag ik bij het licht van mijn zaklantaarn, dat het het lange magere lichaam van de kolonel was. Hij lag met zijn gezicht naar omlaag op de stenen vloer van de gang. Ik knielde naast hem neer en beurde zijn hoofd even op. Zoals ik wel vermoedde, was hij bewusteloos en de reden daarvoor was niet moeilijk te vin den. Het bloed druppelde uit een diepe snijwond in zijn voorhoofd. Mary rende naar de keuken om water te halen. Gedurende de enkele seconden, dat ze weg was, begonnen de oogleden van de bewusteloze man te knipperen. Daarna krabbelde hij met veel gekreun overeind. Waar ben ik? steunde hij. Kalm maar aan, kolonel, zei ik. U bent in uw eigen huis. De een of andere schurk heeft u aangevallen. Maar nu bent u veilig. Ben jij het, Arlen? Beste man, ik weet niet, hoe je hier gekomen bent, maar vóór de nacht om is, zou ik je hulp wel eens nodig kunnen hebben. Geef me je arm en help me in een stoel. In de zit kamer liefst. Ik schonk de kolonel een straffe whisky in en nam er zelf ook een. Eerst op dat moment viel het me op, hoe buitengewoon stoffig de kleren van de man, die tegen over me zat, waren. Hij was geheel aan gekleed in een oud tweed pak. De kolonel dronk een klein slokje. Alles komt nu op mij neer, Arlen, zei hij. Ga eens kijken, of mijn nichtje veilig is. Neem Mary mee, die zal je haar kamer wijzen. In de opwinding over het vinden van de kolonel in een dergelijke toestand, had ik tijdelijk even het gevaar, waarin Judith zou kunnen verkeren, vergeten. Zonder iets te drinken zette ik mijn glas neer en strompelde ik zo snel als ik kon de trap op. Het dienstmeisje kwam achter me aan, toen ik juist het portaal bereikt had. Ik klopte op Judith's deur en wachtte een paar seconden op haar antwoord. Zelfs vóórdat ik de deur open maakte, deed de doodse stilte rondom me vermoeden, dat er niemand in de kamer was. Het vertrek lag volkomen overhoop. De dekens en la kens van het bed lagen op de grond. Een stoel lag ondersteboven en een karaf met water was omgevallen. Zeg aan de kolonel, dat hij de politie moet opbellen, zei ik tot het meisje. We kunnen dit niet langer aanzien zonder de politie erin te kennen. Mary snelde naar beneden. Ik liep ach ter haar aan, zo snel als mijn pijnlijke been het toeliet, en trof de kolonel bezig ongeduldig het telefoontoestel te hanteren. Deze ellendige telefoon werkt niet, Arlen, riep hij uit. Probeer jij eens even, wil je? Het toestel is afgesneden, zei ik na enige weinig succesvolle pogingen om een verbinding tot stand te brengen. Het beste wat we nu kunnen doen, is een plan de campagne te maken. Dan kan ik uw wagen nemen om naar het politiebureau te rijteen. De kolonel ging ons voor terug naar de zitkamer. Tussen haakjes, hoe ben je hier ge komen? vroeg hij. Gedurende mijn verblijf boven in Ju dith's kamer, had hij het bloed van zijn gezicht gewassen en de wond enigszins verbonden. Hij had weer enige kleur en scheen iets meer de oude te zijn. Ik legde hem uit, wat er gebeurd was van het moment af, dat Mary mij had gewekt. Ik vertelde hem niet over de daaraan vooraf gaande ontdekking van de maskerkap in de pastorie en ons onderhoud met de dominee. Het is allemaal zeer merkwaardig, merkte de kolonel op, toen ik mijn ver haal verteld had. De machten van het kwade zijn vannacht aan het werk, Arlen. Daar twijfel ik geen moment aan. Alle opschepperigheid en zelfverzekerd heid waren van de kolonel afgevallen. Zijn handen trilden, toen hij het glas naar zijn lippen bracht. Sinds Edith verdwenen is, slaap ik slecht, zei hij. Even voor middernacht werd ik wakker met het vreemde gevoel, dat er iets niet in orde was. Ik kreeg de gewaarwording, dat het huis volkomen was uitgestorven, alsof er zich geen mens meer hier bevond. Ik kon niet weer in slaap komen, en na een poosje hield ik het niet langer in bed uit. Ik opende de deur van Judith's kamer en door het ge luid van haar ademhaling kon ik con stateren, dat ze rustig sliep. Daarna ging ik naar beneden. Ik hoorde, dat Mary in haar kamertje was het meisje snurkt nogal maar verder was het huis vol komen verlaten. Roberts was verdwenen en ook de oude vrouw, die voor ons kookt. Maar gaan die anders nooit eens weg? vroeg ik. Niet sinds de geruchten over de figuur met de maskerkap de ronde begonnen te doen. Roberts ziet er heel flink uit, maar hij is bijzonder bijgelovig. En die oude vrouw is het in nog heviger mate. Misschien besloten ze er tussen uit te trékken, zonder u er iets van te zeggen, opperde ik. Dat is inderdaad het meest waar schijnlijk, gaf de kolonel toe. De chauf feur zou hen gehaald kunnen hebben hij woont in een huisje hier een paar honderd meter vandaan. Maar op dat ogenblik dacht ik niet dadelijk aan deze mogelijkheid. Ik besloot te gaan kijken, of Bartholomeus ergens te vinden was. Ik draaide het licht aan, terwijl ik de trap af wilde gaan, en ik kan er een eed op doen, dat er niemand aanwezig was. Toen ik op het punt stond de gang in te lopen, voelde ik een slag op mijn hoofd. Van wat daarna gebeurde tot het moment, dat ik u over me heen gebogen zag staan, her inner ik me niets. Maar uw kleren, hoe komen die zo stoffig? vroeg ik. Ze zitten onder het spinrag. Zo kunnen ze toch niet geworden zijn, terwijl u bewusteloos in de gang lag? De kolonel streek met een vermoeid ge baar over zijn voorhoofd. Ik herinner me alles niet precies meer, mompelde hij. Misschien heb ik oök nog wel in de kelders gezocht, zonder het me duidelijk bewust te zijn. Een slag op het hoofd kan een dergelijk effect hebben, dat je niet meer weet, wat je doet. Ik liep een soort hersenschudding op, denk ik. Dat is heel goed mogelijk, stemde ik toe. Wat is uw theorie omtrent dat myste rieuze gespook rondom uw huis? Iemand probeert me hier weg te krij gen, antwoordde hij en er klonk iets van opwinding in zijn stem. Eerst dacht ik dat het Fellowes was. Toen was ik ervan over tuigd, dat het de dominee moest zijn. Nu weet ik het niet meer. Mijn zuster is ver dwenen en thans mijn nichtje eveneens. Ik ga vannacht zelf ook hier vandaan. Een regenvlaag striemde tegen de rui ten. Boven in het huis sloeg opnieuw een deur. Ik kan u geen ongelijk geven, zei ik. Ik zal Mary roepen en dan zullen we gezamenlijk naar het dorp gaan. De in specteur gaat daarna met mij hierheen terug. Dan zullen wij een grondig onder zoek instellen. De ogen van de kolonel verhelderden. Dat lijkt me een uitstekend idee, riep hij uit. Drink je glas leeg, Arlen, dan zal ik naar de wagen gaan kijken. Ik heb een revolver bij me hij sloeg op zijn heüpzak en ik zal niet aarzelen van dit wapen gebruik te maken. De voordeur sloeg achter hem dicht. Ik dronk mijn glas snel leeg. Toen opeens scheen de zware eikenhouten deur, waar naar ik keek, op en neer te gaan. Dat is al te dwaas, hoorde ik mezelf zeggen en mijn stem leek van mijlen ver j te komen. Ik ben overspannen van op- niet winding, dat zal het zijn: houd jezelf in handen, ouwe jongen De deur ging open en Mary stond tne aan te staren. Maar haar figuur zag a eveneens op en neer gaan, groter enjua* ner worden, alsof ik haar in een lacnsc:e- gel waarnam. - Ik voel me niet prettig, probeeroe te zeggen, maar de woorden kwamen ni over mijn lippen. Ik deed een stap in richting van de deur, maar opeens z ik in elkaar en was alles duister om m heen. HOOFDSTUK XX. Ik lag ergens diep in een put, Veibo.ea me waren kleine lichtstreepjes wa nemen in een alles-omvattende m had het gevoel, dat ik omhoog kon m door die mist, maar op de een o manier kon ik niet van dc gron men. Als ik me bewoog, voelde 4 WJ En dus besloot ik als er tennun.^ besluiten gesproken kon worde ,e maar in deze halfbewusteloze t blijven liggen. Nadat er..^n. ten- voorbij gegaan scheen te zijn, J> slotte de mist, die me scheen te wijken. Ik kwam by metwtgW lippen. Gedurende enige tyd maar niet achter komen, waar ik q hoofd bonsde, mijn lejJ®"a n ellendige loodzwaar aan, en ik had dorst. Toen ik me probee^»^ merkte ik, dat zowel mijn ha -n £{2 voeten vastgebonden waren. hoek van een soort kelder. altM- leek het me op het eerste geziekt (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6