opsM#oozrSAlA7Af c J Wetgever moet overtuigd zijn vanhetnut der gemeentelijke zelfstandigheid Tegengestelde meningen in de textielbranche Wereldnieuws PANDA OP DE KERMIS Donderdag 2 jun! 1949 MR. P. J. OUD: Vereniging van Nederl. Gemeenten houdt haar jaarvergadering De Vereniging van Nederlandse Gemeen' ten houdt in Rotterdam onder voorzitter schap van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, haar algemene vergadering. In zijn openingsrede herinnerde mr. Oud er aan dat het jaar 1948 voor de gemeenten zijn bijzondere betekenis ont leend heeft aan de Grondwetsherziening van 1848, die de grondslagen legde waarop de moderne Nederlandse gemeente is ge bouwd. Sedert 1848 zijn zekere algemene beginselen dezelfde gebleven, met name het beginsel der uniformiteit in de bestuurs organisatie. Wanneer wij, aldus mr. Oud, in de latere jaren over het gebrek aan gemeentelijke zelfstandigheid hebben moeten klagen, dan ligt de schuld daarvan niet aan de Ge meentewet, doch aan talloze afwijkingen, die er in strijd met de geest en ook wel met inbreuk op de letter der wet. vooral in de laatste jaren zijn ingeslopen. Men moet zich echter afvragen of hier van vreemde in sluipsels gesproken moet worden. Centralisatie. Het is van groot belang, dat in het wet gevend orgaan zelf invloeden werkzaam zijn, die van de heilzaamheid ener grote gemeentelijke zelfstandigheid overtuigd zijn. Daarom ook is de dictatuur voor de gemeentelijke zelfstandigheid funest. De Duitse bezettingstijd leert het ons. Dat toen de centralisatie ten top gevoerd werd was echter niet de schuld van de bezetter alleen. Bij het Nederlandse centrale ambtelijke apparaat, mede op technische perfectie be lust, viel het streven naar centralisatie maar in al te vruchtbare bodem. Deze factoren waren met de bevrijding niet uitgewerkt. Toch kan volgens mr. Oud de verminde ring der gemeentelijke zeggenschap niet uitsluitend worden toegeschreven aan de invloed van de vijandelijke bezetting en haar naweeën. Het proces was reeds lang vóór de oorlog aan de gang. De vraag, wat tot de gemeentelijke huishouding moet be horen, is meer een vraag van beleid dan een rechtsvraag. Daarom is het bovenal op gronden van doelmatigheid, aldus mr. Oud, wanneer de gemeenten telkens weer op regering en wetgever een beroep doen om hun zelfstandigheid te eerbiedigen, omdat het terugdringen van de gemeentelijke zelf standigheid ons volk zou beroven van de heilzame werking der krachten die zich in een zelfstandig gemeentewezen telkens weer openbaren. De tijd voor de scherpe tegenstelling tus sen autonomie en zelfbestuur was volgens mr. Oud voorbij. Niet alleen bij de autono mie, maar ook bij het zelfbestuur gaat het om de behartiging van het belang van de gemeentelijke ingezetenen. Het is daarom naar zijn mening onjuist, dat voor hetgeen door een college van burgemeester en wet houders ter uitvoering van een rijkswet wordt verricht, in beginsel geen verant woordingsplicht tegenover de gemeenteraad bestaat. In het bestuur speelt echter de kwestie van het vertrouwen een allesbeheersende rol. Er moet vertrouwen zijn tussen de hogere en de lagere organen. De regering kan aan deze kant der zaak niet genoeg aandacht schenken. Actuele kwesties. Mr. Oud behandelde hierna een aantal actuele vraagstukken, zoals de klasse-inde ling der gemeenten, de wachtgelden van krachtens het Zuiveringsbesluit ontslagen burgemeesters en secretarissen, de onder- nemings- en vennootschapsbelasting voor openbare bedrijven en de medezeggenschap van het gemeentepersoneel in de verschil lende takken van de gemeentedienst. Hij betoogde voorts dat men zeggenschap over het politie-apparaat in handen van de plaatselijke bestuursautoriteiten moet laten. Het normale toezicht op hun handelingen blijve daarbij binnen de grenzen van het gewone bestuursapparaat. Tenslotte sprak de heer Oud over de ver houding tussen het bestuurlijke en het tech nische element. Hij noemde het probleem van de gasconcentratie als een voorbeeld, dat het verschil tussen de technische en de bestuurlijke visie demonstreert. Venray Is boos op Wederopbouw De gemeenteraad van Venray besloot in een middagvergadering om de 50 mon tagewoningen. welke door het ministerie van Wederopbouw zijn aangeboden, niet te aanvaarden. De oorspronkelijke prijs van 48 per kubieke meter was teruggebracht op 32 per kubieke meter, zodat deskundigen in de raad spraken over „uitgeklede" wo ningen. -Ondanks de woningnood wilde de raad deze woningen niet laten bouwen, temeer daar zij de verantwoordelijkheid niet op zich wilde nemen voor het bouwen van huizen „waarvan mén 50 jaren lang spijt zal hebben". 's Avonds kwam de raad weer bijeen, nu in spoedeisende vergadering, om alsnog het besluit te nemen de woningen te ac cepteren. Men had B. en W. medegedeeld, dat de gemeente de montagewoningen had te aanvaarden, daar geen andere woningen werden toegewezen, Nadat er vele harde woorden waren gevallen aanvaardde de raad tenslotte de montagewoningen. GEDEELTELIJKE OPHEFFING VAN LOOFHOUTDISTRIBUTIE. De distributie is opgeheven van alle loof houtsoorten, met uitzondering van iepen-, essen-, populieren- en wilgenhout, pokhout, palmhout, hickory, persimon, cornel, Ame rikaans mahonie, Peroba de Campos en Moulmainteak. Voor het aan- en verkopen, alsmede be en verwerken van alle hier niet genoemde loofhoutsoorten is geen vergunning meer vereist. Deze dispensatie geldt echter niet ten aanzien van het kopen van en het ver kopen en afleveren door de producent van inlands loofhout. Boa Constrictors in een trouwzaal Amsterdam heeft Woensdag een unicum uan internationale allure beleefd. De 21- jarige Johnny Westenberg trouwde met de 18-jarige Corry Groningen. Het bijzondere aan dit feit is, dat Westenberg als slangen bezweerder de Nederlandse kermissen af reist en momenteel te Amsterdam optreedt. Een grote dierenhandel in ons land heeft het echtpaar onmiddellijk nadat het ja woord gegeven was, als huwelijkscadeau en tevens als „bedrijfskapitaal" twee vier meter lange levende boa constrictors om de nek gehangen. De ambtenaar van de burgerlijke stand was een beetje bleek en ging iets verder van de tafel afzitten. Met de levende slan gen om de nek verliet het slangenbezweer ders-echtpaar het Amsterdamse stadhuis. Buiten stond een grote menigte te grie zelen. Jaarboekje „Kinderzorg" Het bestuur van de Nederlands Hervormde Vereniging Kinderzorg Noordholland heeft een jaarboekje uitgegeven. Het bevat een overzicht omtrent de arbeid in het jaar 1948, dat getuigt van groei en uitbreiding. Een dei- bestuursleden, dr. R. Vledder schreef een artikel over moeilijke gevallen, waarvoor het bestuur soms komt te staan. Naar aan leiding van het 550-jarig bestaan van het Gereformeerd of Burgerweeshuis te Haarlem geeft de directeur van dit huis een overzicht van het historisch spel „Taal der eeuwen", dat vorig jaar is opgevoerd. Het troepentransportschip „Zuider kruis" zal Vrijdag 3 Juni met aflossings detachementen van het Kon. Ned. Ind. leger, de Kon. Marine en' de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Kindermoord in Velsen? Nieuwe ÏJ;t£jav J-Ji Het kweken van krnM oor G. Kromdiilr TT,.l"lden in BEN EL UX-PERIKELEN Amphibïe-auto met studenten vloog uit de bocht Een dode en een ernstig gewonde Een amphibie-auto, tijdens de laatste oorlog bij de geallieerde legers in gebruik, is op de Witte Singel te Leiden door het rijden met te hoge snelheid uit een bocht gevlogen en enige malen over de kop ge slagen. Van de zes inzittende studenten werd de 30-jarige Leidse student G. J. D. Goudriaan zo ernstig gewond, dat hij in het Acade misch Ziekenhuis is overleden. Een der andere studenten liep ernstig letsel op- PRIJSVERLAGING GAS- EN STOOK OLIE. Tengevolge van een voortgezette daling- van de noteringen voor gasolie en stook oliën op de wereldmarkt zijn de prijzen van gasolie, stookolie, middelzware stook olie en zware stookolie met ingang van 1 Juni verlaagd. (Van onze correspondent te Brussel) De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13,00, 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Cor Steyn. orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphomsch concert. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Concert in Italiaanse stijl. Bach. 11.15 Voordracht. 11.35 Accordeonorkest. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Zigeu nerorkest. 13.15 Orkest Piet-van Dijk. 13.50 Zangplaten. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kwintet spelers. 15.00 Nederlandse poëzie. 15.20 Pla ten. 16.00 Vincentino. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmland. 17.20 Wij en de muziek. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Pianoduo. 19.30 „Indivi dualisme en collectivisme", dr. W. R. M. Noordhoff, Haarlem. 20.05 Kwintet. voor piano en blaasinstrumenten, Mozart. 20.30 „Industrialisatie". 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Johan Jong, orgel. 22.00 Buitenlands overzieht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Pinksterboodschap. 23.15 „In huwelijk en gezin". 23.30 Werken van Bach. HILVERSUM II, 4M.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Oügewekte melodieën. 8.45 Sextet in Bes, J<>h. Brahms. 9.15 Voor jonge zieken. 10.05 Suite voor altviool en piano, Williams. 10.30 Morgendienst. 11.00 Slowaakse suite, Novfik. 11-30 Zang-recital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 De vijf Zapakara's. 13.15 Mandolinata. 13,45 Zangplaten. 14.00 Amsterdams Strijkorkest: Kwartet opus 127 in Es, Beethoven, 1 4.40 „Onder dak". 15.00 Concert voor piano en orkest no. 5 in Es, Beethoven. 15.40 Boekfragraent. 16.00 Lichte klanken. 16.40 Voordracht. 17.00 Vocaal kwar tet. 17.40 Concertgebouw-koperkwartet. 18.05 Promenade-orkest 18.30 „Evangelie - en Esperanto". 18.45 Geestelijke liederen. 19 15 „In het hart van het schip". 19.30 Actueel geluid. 19.45 C. N. V. 20.15 Toespraak. 20.30 Hoogmis. J. S. Bach. 22.45 Overdenking. 23.15 Melodieën van Johan Strauss. De op de unificatie gerichte handelspoli tiek der Benelux-landen doet voor tal van industrieën, handels- en transportbedrij ven, haven- en landbouwondernemingen, de vraag rijzen: Wat gebeurt er als mijn Noordelijke of eventueel Zuidelijke partner mij, op mijn totnogtoe vrijwel exclusieve binnenlandse markt, zal komen beconcur reren? Al naargelang dit antwoord gunstig of ongunstig uitvalt (volgens ieders subjec tieve interpretatie) is men pro of contra, ook al zal men zijn verzet niet openlijk laten blijken en het verdoezelen onder de vaak gehoorde uitspraak: „dat de Benelux een goede zaak is, maar dat het op de wijze van toepassing aankomt". Men vraagt zich echter nooit af: „hoe wordt de positie van de Benelux-verbrui- ker? Zal mijnheer Jansen in Antwerpen zijn Hollandse kaas goedkoper krijgen en zal het publiek in Holland nu wat bananen uit de Congo of Belgische textiel kunnen kopen? Kortom, zal de verbrede binnenlandse markt een betere sortering, gunstiger prijs peil en meer 'concurrentie, dus prijsdaling en verhoging van de kwaliteit der aange boden artikelen tot gevolg hebben? Om op deze vragen te kunnen antwoor den moeten wij vooreerst weten hoever Benelux is gevorderd. Ter verduidelijking van wat op 1 Juli werkelijkheid zal worden, namelijk de zogenaamde voor-unie, zij hier herinnerd aan de tekst van het officiële protocol van de Haagse conferentie van 10-13 Maart, waarin het mechanisme van deze voor unie als volgt wordt beschreven: Teneinde Nederland, aldus punt 2, in staat te stellen het stelsel van de „voor unie" in te voeren, zijn de regeringen van België en Luxemburg bereid om ten be hoeve van de Nederlandse regering toerei kende credieten te verlenen, met dien verstande dat het bedrag hiervan geleide lijk zal worden aangepast aan de betekenis van de maatregelen, welke door Nederland onder wederzijdse instemming met de Belgische en Luxemburgse regeringen ter vrijmaking van het handelsverkeer zullen worden genomen. Bij de keuze der priori teiten, welke aan de verschillende catego rieën der vrijgegeven goederen moeten worden verleend, zal enerzijds bijzondere aandacht moeten worden gewijd aan die producten, welke van belang zijn voor de politiek van werkloosheidsbestrijding, wel ke in de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie wordt gevoerd, en anderzijds aan de voorwaarden, welke noodzakelijk zijn voor de opheffing -van de distributie bepalingen en van de beperkingen op de Nederlandse binnenlandse markt". In ietwat duidelijker Nederlands om gezet betekent dit: „Dat er van 1 Juli af een lijst van verbruiksgoederen komt, waarvan tussen België en Nederland vrije in- en uitvoer zal mogelijk zijn. Het zullen voor het merendeel textiel producten zijn, waardoor distributie in Nederland van de betreffende producten zal kunnen worden opgeheven. De lijst van 1 Juli is nog niet klaar. Pas over enkele weken zullen te Brussel de officiële besprekingen beginnen met het d<5el: a. e?n nieuw Belgisch-Nederlands liandelsacaoord voor de duur van een jaar af te sluiten. Dit aceoord zal zo ruim wor den opgevat dat na het verstrijken ervan op 1 Juli 1950, de goederenruil tussen beide landen vrij zal zijn. Een lijst van vrije ruil zal worden opge maakt van de producten, welke zullen worden vrijgegeven; deze zal een vergelijk zijn tussen de Nederlandse en de Belgische lijst. Reeds nu zijn tussen de Belgische en Nederlandse ambtenaren daarover bespre kingen aan de gang. Hier ritten wij dan midden in de con troverse: De Nederlandse textielindustrie is van oordeel dat ze een redelijke kans moet hebben om op de eigen markt op ge lijke voorwaarden met de Belgische textiel industrie te concurreren; ze moet over dezelfde grondstoffenbevoorrading kunnen beschikken en niet langer tot exporteren gedwongen worden. Daartoe, aldus de op vatting van Nederlandse textielindustriëlen, is het nodig dat op de lijst van -1 Juli voor het meerendeel garens en andere textiel- grondstoffen voorkomen. De Belgische opvatting luidt: Sedert de bevrijding is Benelux voor de Nederlandse textielindustrie practisch gerealiseerd om dat Nederland in België alle verbruiks- artikelen vrij kan verkopen. De Belgische textielexport naar Nederland wordt ge remd door contingentering, deviezen- schaarste, enzovoort. Het laatste is boven dien een excuus, dat veel te vaak wordt gebruikt. Voor cement en machines zijn er namelijk altijd Belgische francs bij de Nederlandse Bank te krijgen. De staal- en machinecontingenten in het Nederlands-Belgische verdrag zijn zo be langrijk dat daarvoor geen nieuwe credie ten nodig zijn. De Nederlands» markt schreeuwt om kwaliteits-onderkleding en om betere sortering in de andere textiel artikelen. De Belgische textiel moet daar om na al die jaren ook eens haar kans krij gen. Het moeten afgewerkte producten rijn omdat in deze textielsectoren (weef sels, ondergoed, confectie, breigoed) werk loosheid heerst en omdat België het geld voorschiet. Deze textiel-controverse is maar een toe vallige uiting van een dieper liggend con flict dat in een volgend artikel nader zal 'worden beschouwd. MEDEWERKER VAN „DE GIL" VEROORDEELD. Plet Bijzonder Gerechtshof in Den Haag deed uitspraak in de zaak van H. A. S., een zoon van de door de illegaliteit ge- executeerde commandant van het „Vrij willigerslegioen Nedex'land". S. werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 12 jaar. S. was ten laste, gelegd, dat hij als adjudant van zijn vader werkzaam is geweest bij het „Vrijwilligers legioen Nederland", dat hij medewerker was van een reclame- en advertentiebu reau, dat vijandelijke propaganda verzorgde en tenslotte dat hij medewerkte aan het beruchte blad „De Gil". De advocaat-fiscaal had een gevangenis straf van 8 jaar-en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van het leven ge- eist. Benelux-showcar begint tournée door Nederland „Demandez sans engagement des ren- seignements, vraagt vrijblijvend inlichtin gen." Deze woorden, geschilderd op de Be nelux-showcar lokten gedurende de afge lopen drie maanden circa 12.000 Belgen naar de propaganda-wagen, waar zij op alle vragen die op de Benelux betrekking hadden een antwoord kregen. Na een trip van 86 dagen door België, zal deze show-car dezer dagen een tocht door Nederland aanvangen. Het Nationaal Comité van de Benelux- samenwerking hoopt door dit rijdende In lichtingen-bureau de Benelux-gedachte te bevorderen en aan de bevolking duidelijk te maken welk belang de Benelux voor een ieder heeft en wat men er in de toekomst van kan verwachten. Op deze tounee zullen Belgische firma's hun artikelen in de etalages, die in de wa gen zijn aangebracht, ten toon stellen. In België waren het de Hollandse firma's die van de reclameruimte profiteerden. Ongehuwde moeder legde bekentenis af Enige dagen geleden deelden wij mede dat de politie te Velsen een onderzoek in stelde naar de vermissing van een kind van enige weken oud. De ongehuwde moeder, een meisje van ongeveer 22 jaar, had eerst aan de politie verklaard dat zij het kind aan een onbekende had gegeven. Een ingesteld onderzoek daarnaar bracht evenwel geen bevestiging. Later heeft de moeder aan de politie bekend, dat zij het kind in het Noordzeekanaal geworpen heeft. Omdat de politie, naar de Commissaris ons toen mededeelde, op dat ogenblik nog geen indruk had of de eerste of de tweede lezing als waarheid moest worden aange nomen, hebben wij in ons vorige bericht, in het belang van het nadere onderzoek, volstaan met de mededeling, dat het niet onmogelijk werd geacht dat er met het kind ernstiger dingen waren gebeurd dan het afstaan aan een onbekende. Thans vernemen wij van de Officier van Justitie, dat vex-moed wordt dat de moeder het kind vex'dronken heeft. Daar er in het Noordzeekanaal een sterke stroom staat, is het te verklaren, dat het lijkje niet vonden is. Wel zijn er enige andere aan wijzingen aan het licht gekomen. De beschuldigde bevindt zich in hechte nis en zal over enige tijd voor de Haar lemse rechtbank terecht staan. Coördinatie van Marine en Landmacht Wegens de behoefte aan coördinatie van verschillende onderdelen van de Neder landse Sti-ijdkraehten, waarover de minis ter van Marine en van Oorlog bij de be handeling der begroting in de Eerste Ka mer reeds heeft gesproken, zijn wederom enkele wijzigingen op belangrijke posten in de leiding van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht aangebracht. Schout bij nacht J. J. C. C. Bennik en luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson zijn thans aangewezen voor speciale opdrach ten, betrekking hebbende op coördinatie en efficiency. Zij zullen in hun nieuwe functie rechtstreeks onder de minister res- sox-teren en tezamen arbeiden. Schout bij nacht Bennik zal als vlagofficier-materieel worden opgevolgd door schout bij nacht F. Stam, die onlangs terugkeerde van zijn post als Nederlands marineattaché te Washington en regeringsvertegenwoordiger bij de „Combined Chiefs of staff". Luitenant-generaal Wilson wordt als kwartiermeester-generaal opgevolgd door generaal-majoor J. H. Droste, tot dusverre sous-chef van de generale staf der Konink lijke Landmacht. Het ligt in de bedoeling van de minister, dat schout bij nacht Bennik en luitenant generaal Wilson zullen beginnen met de voox-bereiding van de oplossing op korte termijn van een aantal vraagstukken be treffende coördinatie van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, die reeds geruime tijd om een oplossing vragen, NIEUWE HOGER ONDERWIJSWET. Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is in gesteld een commissie, welke tot taakheeft een nieuwe wet op het Hoger Onderwijs te ontwerpen aan de hand van het rapport van de staatscommissie voor het Hoger Onderwijs. In deze commissie zijn benoemd: Prof. dr. C. W. van der Pot, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden en raadsadviseur aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. PRIJZEN TOERWAGENRITTEN MET AUTOBUSSEN VRIJ. Met ingang van 8 Juni worden de prijzen van toerwagenritten en van het ongeregeld personenvervoer met autobussen vrijgela ten. Op het vervoer van ax-beiders met autobusen naar en van hun werk blijven de prijsvoox-schriften echter van kracht. Protest van kleine boeren Een commissie, vertegenwoordigende die kleine zelfstandige boeren uit de gemeente Losser en omgeving die buiten de „toeslag op de lichtere gronden" zijn gesloten, heeft een brief gezonden aan de ministerraad en aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Hierin wordt onder meer gezegd, dat het feit dat de uitbetaling van een toe slag op de lichtere gronden voor de meeste gedupeerden te lang op zich heeft laten wachten, alsmede de steeds hoger wordende kosten voor het bedrijf en het levensonder houd er de oorzaak van zijn geweest, dat vele kleine zelfstandige boei'en zich ge noodzaakt zagen door enige neveninkomsten hun bedrijven gaande te houden. Nu het echter tot uitbetaling van eerder genoemde steun kwam bleek, dat door deze neveninkomsten honderden kleiixe boeren hier en elders bui-ten deze steunnormen vielen. Namens de gedupeerde kleine boeren uit Losser en omgeving protesteert de commis sie hiertegen en verzoekt de hierbij be trokken ministers een zodanige regeling te treffen, dat genoemde boeren alsnog de steun wordt uitbetaald zonder rekening te houden met gedwongen neveninkomsten- door sterdam. De Kruis. Reeks De l «.wciven van G. Kromdijk. Uitgeef! lam. Reeks „Weten S "K<*5 africhting van de i. TTilffevo,.!.- floor c. 1 iv.lll.uig V lenhotl. Amstcrda^SVr V' Ceder". ais deel 22 h. Leer der twaalf Ado^im grondtekst vertaald en ,JI' dc-c-, teksten voorzien door dl Kralft. Wereldbibliotheek M werpen. Tweede druk Zeven jaar geëis) tegen „de Jordaner» In de verdachtenbank dams Bijzonder Gerecht,2 htl middag de bekende radiosnir" Bw';' zettingstijd „de Jordan? jarige G. P. s. uit i.; ™j B d„ radiopraatjes in de JSf- ari 1941 tot April tM4 gelegd het verraden van 5j5 dmkers van wie «r oen - die op de zolder van 2',^. de Rozengracht 115 bij de£ ten ondergedoken. Achttien Januari wnc ri.. bepaalde tijd aangehouden om»"0 atrisch rappojt te doen uitS™ Mi slet van de door prol m7 j?'"®:.- gepresideerde zitting, die duurde eiste de advocaat-i ",,r Louet Peisser, zeven jaar de voorinternering en levenSL'.'!l ting uit de burgerrechten "fe zenüwa'rtfdnt'P verschenen, die v&taSÏÏTJS komt int een ernstig erfelijk bi^ he en een zeer emotioned en ,"c" mens ,s. Reeds in 1929 had M «P* band met een „crime passiomlrr' vrouw, onderzocht en hem toT! lijk verminderd toerekeninasran,!'™5*- In het psychiatrisch rapporï L achtte hij de Jordaner „vermindert^. kemngsvatbaar". Voorts deelde M dat S. gedeeltelijk aan linkeTa»!,? kwaak" 15 enUidtaanMe'««i Een huisvriend, wiens aanstaande™, met vier andere Joden op de zolfa* woning van S. zat ondergedota ti mede, dat verdachte hem vrijwilUgll' dreven door berouw het verraadk,' vrouw en de vier anderen had verta cianks zijn persoonlijk leed hadK vriend n,et m de steek gelaten ecïif toe gebracht in 1944 met zijn prair ie houden en er voor gezorgd, dat A? de Katholieke illegaliteit per week werd ondersteund. Tot slot werden de radiopraatjes ta,. deld. De leider en hoofd-redacteur ra. d benchtendrenst van de Nederlandse Dn roep verklaarde, dat S. zijn tekst voor di praatjes bij hem moest inleveren, welkehH censureerde en aanvulde. Van een aanta door de luisterdienst van radio Oranje gen-omen praatjes ontkende verdachte hij ze had opgesteld en uitgesproken' u heb het altijd in mijn radiopraatjes 'vw mijn Jordaners opgenomen omdat ik bij „andere regering" nooit de gelegenheid gehad hun ellende aan de kaak te stelle' Hoge functionarissen van de NSB zoi# er op aangedrongen hebben, dat „de daner" zijn praatjes zou staken. De verdediger, mr. H. Rijgersma betcwie dat het niet bewezen kon worden datM verraad van de Joden in feite dóór ver dachte was geschied. Hij voerde voorts m dat de radio-praatjes niet door verdacht? waren geschreven, al had hij ze wel zeil uitgesproken. Hij vroeg derhalve vrijspraak en voor het geval het Hof niet met zijc pleidooi kon meegaan een clemente straf wegens de zeer slechte van verdachte. Te oud. „Wij zijn thans dichter bij de v-è dan tijdens de laatste drie jaren k> het geval is -geweest", zo verklaart: president Truman in een onderho nxet een groep journalisten, die zi naar Frankrijk zal begeven om er een bezoek te brengen aan de slagvelden waar zij het Amerikaanse leger na de landing in Normandië vergezelden. Truman zeide, dat hij indertijd ook m de landing had willen deelnemen, mar dat generaal Marshall, destijds stafezef van het Amerikaanse leger, hem te 02 vond. Beetje laat. De criminele kamer van 't He! van Cassatie in Parijs heeft gisteren dichter Charles Baudelaire, die op 2) Augustus 1857 door de rechtbank van het Seine-departement werd veroordeel-: wegens aantasting van de goede ztslee met de publicatie van zes gedichten in zijn bundel „Les fleurs du mal" (De bloemen van het kwaad), in ere hersteld. Vrijzinnige Studiegroep van Doopsgezinde theologen Dezer dagen hield de Vrijzinnige Studie groep van. Doopsgezinde theologen haar voorjaarsconferentie en ledenvergadering in het bx'oedefschapshuis „Fredesheim" bij Steenwijk onder leiding van ds. Van der Veer van Arnhem. Ds. Meihuizen van Den Haag en ds. Krij- tenburg van Veenwouden hielden lezingen over „dr Galenus Abrahams" en „Bijbel en openbaring". In plaats van ds. Oosterbaan werd ds S. M. A. Daalder van Haarlem tot bestuurs lid gekozen. De Herfstconferentie zal ge houden worden op Maandag 12 en Dinsdag 13 September te Deventer. 7. Joris Goedbloed verwijderde zich dus heerlijke, koelein de brouwerij gebottel- van de achtbaan, waarin Panda een waar- lijke lijdensweg doormaakte. Joris kuierde op zijn gemak tussen de menigtë dóór, en al spoedig was hij in het gedrang verlo ren. zoals je je wel voor kunt stellen. Hei allereerste wat hij nu intussen deed, wa naar een tentje gaan waar men schuimem. bier verkocht. Daar bestelde hij een grool: de, schuimende bier. Gij moet weten, dat ik'daar een groot liefhebber van ben. En in het bijzonder na slagroomtaart valt het 'miten&ewoon goed". Hij Wierp weer een ->ldstuk over de toonbank en besloot: Veem het ook eens, naar ik u raden mag. .et zal u bevallen. Hier is uw betaling. vat er over is, is voor u. omdat gij een vol glas. „Een stevig glas, mijn beste," zei I aangenaam persoon zijt:' Ja, ja, die Joris hij tot de tapknecht. „Een glas van datvermaakte zich wel! Met Panda's geld na tuurlijk! Maar de arme Panda zelf suisde intussen door allerlei bochten en kronkels, hellingen op en hellingen af. Dat ging zo vlug en zo kronkelig, dat hij er helemaal misselijk van werd, zodat hij op het laatst geen woord meer uit kon brengen en machteloos achterover hing in zijn bakje. „O, o, wat is het weer allemaal een narig heid," dacht hij. „Mijn rijksdaalder is weg.en ik houd niet eens van acht banen, ,.#y Thuis. Prinses Margaret van I gistermiddag per vliegtuig uit Parijs Londen teruggekomen van haar ras door Zwitserland, Frankrijk en hsti Volksdemocratie. De Hongaarse comma- nistische partij heeft het verbod op e toelating van nieuwe leden, dat nep maanden geleden is ingesteld, °Po^ ven. Door de secretaris-generaal val partij, Rakosi, werd bekendgemaakt oz. adsph-ant-leden-van de partij "~,w"h voor slechts geselecteerde arbeiders ea intellectuelen in aanmerking komen- een proeftijd van vier maanden moe J vervullen. Deze beslissing door I» centrale comité van de partij Sen® teneinde te verzekeren dat „dt P» die het land beheerst, zal zijn san» steld uit de beste elementen van n« volk". Vluchteling. De jonge Sovjet-yheger.^; onlangs naar Zweden is gevluch, - het statuut van vluchteling Jrtm- en zal in het land mogen btovaW commissie, die zijn geval heeft «g zocht, was van oordeel, dat hu de jet-Unie om politieke redenen had« Schotland. Lindgres, de B"ke(t Tjlg voor bufgérluchtvaart, h«ft Lagerhuis verklaard, dat hij »f rapport heeft ontvangen over zoek naar de oorzaak *an de Nederlandse wmd; gen", die met Parmentier b I verongelukt. Het 1*^ Hughes vroeg waar™, BErtI3.ir.| er van het rapport zo eel .„hvcoii- dervond, waarop de minister de, dat de wet geen instrument is en dat zu zelfs snel is in Schotland.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2