De aarde is een onnauwkeurige klok, doch het atoom „loopt gelijk" .AH Vis, SKSiSBW§?ï| Het huis aan de baai Donderdag 2 juni 1949 ÏJmuider Courant De atoomklok In Amerika heeft men, zoals indertijd gemeld werd, een nieuw soort klok ge construeerd, die men atoomklok noemt, omdat haar tijdaanwijzing uiteindelijk gebaseerd is op bepaalde periodieke ge beurtenissen, die zich in het binnenste der atomen, de bouwstenen der materie af spelen. Deze klok wijst met groter nauw keurigheid de tijd aan dan welk uurwerk ter wereld ook. Zij is zelfs nog nauwkeu riger dan de kwartsklokken, die men ge bruikt om heel precies het radiotijdsein aan te geven. Onze eenheid van tijd is het etmaal, dit Is de tijd waarin de aarde juist éénmaal om haar'as draait. De draaiende aarde is dus onze „oerklok", maar volmaakt regel matig en constant is die draaiing der aarde toch ook weer niet, want door de wrijving, die tengevolge van eb en vloed in ondiepe zeeën optreedt, wordt zij een weinig ver traagd. Bovendien treden soms plotselinge en onregelmatige veranderingen in de draaiing op, die men helemaal niet kan verklaren. Binnen de atomen vinden zeer constante trillingen plaats waarvan de regelmaat die der om haar as draaiende aarde overtreft. Deze bijzonder grote nauwkeurigheid bin nen de atomen hebben enkele natuur kundigen van het National Bureau of Standards" te Washington op het idee ge bracht hierop de constructie van een nieuw type klok te baseren. Als stof, die de meest geschikte atoomtrillingen voor een derge lijke atoomklok zouden kunnen leveren, kozen zij ammoniakdamp, waarin per seconde circa 24 milliard trillingen plaats vinden. De gang van zaken is nu in het kort deze, dat men met een trillend kwarts kristal ultra korte golven opwekt, welke zo nauwkeurig mogelijk dezelfde golflengte (ongeveer 11/4 cm.) hebben als die welke van de ammuniakdamp afkomstig zijn. Deze ultrakorte- of beter microgolven laat men door een buisje met ammoniakdamp gaan, waarbij een uiterst vernuftige elec- tronische inrichting er voor zorgt dat als de microgolven door welke oorzaak ook de neiging zouden hebben in trillingsgetal te verandei'en, dus niet meer volmaakt nauwkeurig met het aantal trillingen van de ammoniakdamp zouden overeenstem men, dit niet alleen wordt geconstateerd maar ook gecorrigeerd. Bij het gaan van de microgolf door am moniakdamp wordt haar trillingsgetal dus voortdurend gelijk gehouden aan dat van de trillingen in de ammoniakdamp. Daar mee wordt ook het kwartskristal, dat de microgolf opwekt, op de juiste trillingstijd gehouden en wordt tevens de tijdaanwij zing op de atoomklok constant gehouden. Want deze vindt plaats door middel van electrische klokken, die net als bij alle kwartsklokken door de trillingen van het kwartskristal worden geregeld. Eén klok geeft de uren, minuten en seconden aan; een tweede, een speciale synchroonklok, geeft de onderdelen der seconden aan en wel met een dergelijke nauwkeurigheid, dat men zelfs verschillen van nog geen 0,005 seconde met de astronomische tijd kan aantonen. De nauwkeurigheid van de atoomklok overtreft die van onze moederklok, de draaiende aarde, met het tien- tot hon derdvoudige; de afwijking bedraagt nog niet één seconde in de driehonderd jaren! op aarde atoomklokken op te stellen om de vliegtuigen aldus de gelegenheid te geven overal ter wereld met grote nauw keurigheid een standaard aantal trillingen te ontvangen om daarmee hun eigen golf lengte constant te houden. Wethouder Visser spreekt in „Kindervreugd" De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Vrijdagavond clubgebouw „Kindervreugd" aan de Dood weg een ledenvergadering ter inleiding van de actie voor de raadsverkiezing van 22 Juni a.s. De heer W. F. Visser, wethouder van Oenbare Werken, zal in deze bijeenkomst spreken over de betekenis van de ver kiezingen. GROTE HOUTSTRAAT 47 HAARLEM TELEFOON 18036 Voor de reis wederom wandelstok-parapluies en inschuifbare parapluies OVERTREKKEN verkrijgbaar voor in koffer of tas REPAREREN (Adv.) Toepassing. 'Aan de verregaande nauwkeurigheid waarmede de atoomklok de tijd aanwijst, heeft vrijwel niémand behoefte, behalve dan enkele astronomen en de radiotechnici, wier taak het is bepaalde uit te zenden golflengten constant te houden. Een van die technische gebieden, waar het er vooral op aankomt, de tijd en het aantal trillingen per seconde met de grootst mogelijke nauwkeurigheid te kunnen me ten en regelen, is de radio, inclusief tele visie en radar. Vooral voor het vliegwezen zal de atoomklok van veel belang kunnen zijn. Want elk vliegtuig, waar ter wereld het zich ook bevindt, zal ten behoeve van zijn zend- en ontvanginstallatie met grote nauwkeurigheid de juiste golflengte moe ten aanhouden, wil het herkend worden en zijn communicatie met vliegtuigbases kunnen onderhouden. Misschien zal het wenselijk zijn op verschillende plaatsen Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 2 JUNI. Thalia. 8 u.: „De grote illusie" (N.I.W.I.N.) Hex, Geen voorstelling. Goede Herderkerk, 8 uur: Zanguitvoering. VRIJDAG 3 JUNI. Thalia, 8 uur: „Moeders Jongen". Hex, 8 uur: „Banibi". IJmuiden Een duikersjubileum In een sfeer van ongedwongen hartelijk heid is Woensdagmorgen de heer H. Haver gehuldigd ter gelegenheid'van het feit dat hij nu reeds 40 jaar zijn duikerservaring in dienst heeft gesteld van de Rijkswaterstaat te IJmuiden. In .1923 kwam de heer Haver in vaste dienst. Hij vervulde gedurende 20 jaar de functie van kantonnier en werd daarna be noemd tot kantonnier-helmduiker, een functie die hij tot op de huidige dag met grote nauwgezetheid heeft vervuld. De heer A. van Oostrum kwam de jubi laris namens de minister van Verkeer en Waterstaat dank betuigen voor het vele werk dat de heer Haver in de loop der jaren heeft verricht. Als stoffelijk blijk van waar- dei-ing werd hem een gratificatie overhan digd. De Rijkswaterstaat, zo vervolgde de heer Van Oostrum, is één grote familie en als blijk van de saamhorigheid en als er kentelijkheid voor uw onvolprezen ijver hebben wij gemeend u nog op een qndere manier te moeten danken. Spreker over handigde de heer Haver hierna een kistje sigaren. Ook mevrouw Haver werd in de huldiging betrokken: zij kreeg een prach tige bloemenmand. De heer G. A. Man, rijkshavenmeester, bracht vervolgens de gelukwensen van het personeel van de havendienst over en deed zijn felicitaties vergezeld gaan van een fraaie vulpen met bijbehorend vulpotlood. De echtgenote van dé jubilaris werd eren fraaie plant aangeboden. Ir. Noteboom schetste de heer Haver als een plichtsgetrouw en eerlijk werker en roemde diens vele capaciteiten. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. De Mei-drukte tussen de pieren In de afgelopen maand zijn 297 schepen bestemd voor Amsterdam, 12 voor de pa- pierfabriek, 14 voor de binnenhaven van de Hoogovens, 4 voor Zaandam en 9 bijleggers door de Noordzeesluizen te IJmuiden naar binnen geschut. Naar buiten werden geschut 283 schepen van Amstei-dam, 7 van de papierfabriek, 14 van de binnenhaven van de Hoogovens, 5 van Zaandam en 11 bijleggers. Met bestemming Hoogovens kwamen 22 schepen met erts door de buitenhaven. Eén schip kwam ijzer laden en één teer. In totaal passeerden 681 zeeschepen de IJmuidense pieren. KINDERZANG IN GOEDE HERDERKERK Het programma van de zanguitvoering, die hedenavond in de Goede Herderkerk onder leiding van Joop J. Huizinga wordt gehouden, vermeldt behalve een composi tie van de dirigent, onder meer een cantate van Richard Hol. De cyclus ..Het kerkelijk jaar", compo sities van J. W. Franck, Jacob Bijster, Piet Halsema en anderen, wordt uitgevoerd door het „Goede Herderkerkkoor". De overige nummers zullen door het kinderkoor ten gehore worden gebracht. Als intermezzo geeft Adriaan Verschoor twee orgelsoli ten beste, namelijk Allegret to van Alex Guilmant en de Toccata uit de Vijfde Symphonie van Widor. Omzet Rijksvishallen In de afgelopen maand werd in de afslag van de Rijksvishallen te IJmuiden 1.617.417 omgezet. In Mei 1948 zette men 1.913.948 om. In de eex-ste vijf maanden van dit jaar bedroeg de omzet in totaal 7.500.421 en in de eerste vijf maanden van verleden jaar 7.481.320. Vismaten Nu het visseizoen geopend is en velen weer voor dag en dauw er op uit trekken om baars of voorn te verschalken, laten we hier ten gerieve van onze hengelende lezers de vooi-geschreven vismaten volgen: Blankvoorn, kolblei, ruisvoorn en serpe- ling: 15 cm. Baars en bot: 18 cm. Beekforel en regenboogforel: 20 cm. Zeelt: 21 cm. Brasem 22 cm. Aal of paling: 28 cm. Meun, sneep en winde: 25 cm. Barbeel en houting: 30 cm. Karper: 35 cm. Snoek, snoekbaars, zalm en zeeforel: 40 cm. Steur: 150 cm. en „rook"-aal of -paling: 25 cm. Wedvlucht voor postduiven De wedvlucht van de postduivenvereni ging „de Snelvlieger", die Zondag moest worden afgelast wegens het slechte weer, wex-d uitgesteld tot Maandag. De duiven werden te Marbahan gelost en legden der halve een afstand van 310 km af. De voorlopige uitslag luidt als volgt: Zaal hoven 1. 13, 33, 39: Gorter 2, 14, 42: Koorn 3, 23: D. Eising 4, 6, 41; Schotvanger 5: H. Boon 7. 8, 10; Opdorp II Ynia 9, 16, 27, 29, 32:. J. Eising 12; F. de Boer Winkel 15. 34. 48; G. Eising 17, 28", 31, 50: Van Zwieten 18! 22, 30; Verwer 19; Cornelisse 20, 36 H. de Weex-s 21; Veltmeyér 24, 25; Van der Wie len 26, J. de Weers 33, 43 Waal 37, 39, 46, 47; E. de Boer 38, 40, 45. De „Bonte Duif". Ook de duivensportverpniging „de Bonte Duif" nam deel aan de wedvlucht van Mar bahan. De duiven werd om kwart voor negen gelost. De gedétailleerde uitslagen luiden: H. Pietex-man 1, 8, 14, 15, 21; G. v. d. Struik 2. 9, 17, 18, 20; G. van Zutfen 3, 6, 12, 13. 22. 23, 24: A. Belfroid 4, 11; E. Zwart 5; J. Kaldenbach 7, 10, 19; G. Vex-steeg 16. MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 213 541; IJM 216 301; IJM 249 201; IJM 241 358. Een VEM-trawler besomde f 15.300. Aanvoer. 40 kisten tarbot en tong, 35 kisten tongschar en schartong, 10 kisten gi'iet, 10 kisten rode poon, 100 kisten kabeljauw, 20 kisten kool- vis, 15 kisten wolf, 20 kisten wijting, 20 kisten poontjes, 130 kisten schelvis, 110 kisten schar, 150 kisten schol, 20 kisten bot, 50 kisten diversen. Totaal 750 kisten. Prijzen. Heilbot 1,901,70; gr. tong 2,202; gr.m. tong 21,151,95; kl.m. tong 2,25—2; kl. tong I 2,20—2,10; kl. tong H 1,80—1,35; tarbot I 2.201,80, per kg. Tarbot II, 8683; tarbot III 70; tongschar 52,50—49,50; gr. schol 53,5051; m. schol 51—40,50; kl. schol 37—20; schar 20—10; bot 3325 kl. r. poon 29; makreel 34;' gr. schelvis 3733; m. schelvis 4036,50; kl. schelvis 4241; kl. schelvis II 2625,50; wijting 39,50 —23; gr. gul 43—41; kl. gul 29—27; kl. wolf 39; poon 15,509; horsmakreel 118, p. 50 kg. Kabeljauw 14893; koolvis 6257,50; leng 70; gr. wolf 76, per 125 kg. Algemene vergadering Oud- Katholiek Ondersteuningsfonds De vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds", welke een van haar groot ste afdelingen in IJmuiden heeft, hield Dinsdag te Rotterdam in het Beursgebouw haar algemene vex-gadering. Aan de vooravond der vergadering was een begroeting voorafgegaan, opgeluisterd door een concert en voordx-acht van de heer Elsackex-, waarbij de jubilerende vereniging Rotterdam, dat zestig jaar bestaat, bloemen werden aangeboden. Voor de algemene vei'gadering was een groot aantal belangstellenden en vertegen woordigers van de afdelingen bijeen, waar onder mgr. J. van der Oord, bisschop van Haax-lem als vertegenwoordiger van het Oud-Katholiek Episcopaat in Nederland. Nadat de heer Hijzen, voox-zitter der af deling Rottei-dam, de aanwezigen had be groet, sprak pastoor A. Zwart van Amster dam (een oud-plaatsgenoot) als voox-zitter de openingsrede uit. Deze verwelkomde de afgevaardigden van vei-schillende grote corporaties in de Oud-Katholieke Kerk en verklaarde dat mgr. dr. A. Rinkel, aartsbis schop van Utx-echt en pastoor F. F. v. d. Steen te Rotterdam, vice-voorzitter der Ver eniging door ziekte niet aanwezig konden zijn. In een gloedvolle rede vroeg pastoor Zwart bereidheid tot werken in het belang van vereniging en kerk, welke bereidheid ook de afdelingsbesturen moeten bezitten om voort te bouwen en te stuwen aan de activiteit, welke de voorvaderen toonden tot leniging van de nood in de kei-k. Na de afwikkeling der agenda en goed keuringen van jaarverslag en rekening en verantwoording waarbij 't hoofdbestuur reeds een IJmuidens voorstel van vorig jaar tot uitgifte van een eigen wandkalen- der nogmaals in overweging te willen nemen werd de secretaris, de heer drs. Th. C. Hijzen te Den Haag bij acclamatie herbenoemd en zag pastoor E. Wijker te Aalsmeer zich voor 1950 tot voorzitter ge kozen. De volgende algemene vergadering zal wegens het 60-jarig bestaan der afdeling Utrecht aldaar worden gehouden. Vervolgens werd gelegenheid gegeven zich op vex-schillende voorstellen, de ver eniging betreffende, en door diverse afde lingen ingediend, te beramen, waaronder die van uitgifte van een Oud-Katholieke Bijbel in navolging van die, welke reeds sedert 1743 dateert en door Van der Schuur samengesteld. De begroting voor 1950 wex-d goedge keurd. De afdeling verzocht zo mogelijk een nieuw adresboekje voor Oud-Katholieken te doen samenstellen in ovex-leg met de O. K. Pers. Hilversum vroeg in 1951 de algemene vergadering te mogen ontvangen. Aan de aartsbisschop van Utx-echt en pastoor v. d. Steen te Rotterdam werden telegrammen gezonden met een groet en wensen tot herstel. Nadat nog enige sprekers de verenigings- belangen hadden geschetst deed de voorzit ter een beroep om voor de vereniging nog meer belangstelling te kweken. Hij stelde hierbij de herbouw van Rottex-dam ten voorbeeld. Met de bisschoppelijke zegen werd de vex-gadering besloten, waarna onder des kundige leiding per autobus een tocht werd gemaakt door de zwaar getroffen haven stad, welke met goede moed op weg is naar een vorderend herstel. Velsen-Noord Arbeidersjeugd naar Flevo-kamp Het Flevo-kamp, een bezitting van de Nederlandse Vereniging van Fabrieks- ai-beiders in de gemeente Huizen en ge ëxploiteerd als kindervacantie-oord, telde vóór de oorlog jaai-lijks ongeveer 1000 be zoekers van twaalf jaar, die geheel gratis gedurende een week van de vrije natuur kenden genieten. Uiteraard was dit gedurende de bezetting niet mogelijk en ook in 1946 en 1947 nog niet ten gevolge van de grote vernielingen van het kamp. In 1948 echter kwamen ongeveer twee duizend kinderen van de leden hier een kamp week doorbrengen om op deze wijze de achterstand in te lopen. Evenals voor heen zal ook nu van de afdeling Velsen weer een aantal kinderen naar het vacan- lie-oord trekken en wel uit een achttal ge zinnen, die tesamen negen vacantiegangers leveren. De uitzending valt in de schoolvacantie en geschiedt onder leiding van één der moeders. „Schulpen"'s nieuwe plannen Het winterseizoen is nog nauwelijks voorbij of reeds weer worden voorbei-ei- dingen getx-offen voor de komende winter maanden 19491950. De Buurtvereniging „Schulpen" zal dat nieuwe seizoen op 10 September openen met een cabaretavond en vex-volgens op 26 November 1949, 18 Febx-uari 1950 en 15 April 1950 toneeluitvoeringen geven. Al deze bijeenkomsten van de „Schul- pen"-leden worden gehouden in het Ken- nemer Theater te Beverwijk'. Declamatorium In de Gereformeerde Kerk In de Gereformeerde Kerk aan de Ko ningsweg was Woensdagavond een zeer groot aantal belangstellenden bijeen om te luisteren naar het declamatorium „De ba nier van het beginsel", geschreven ten dienste en in het belang van de Vrije Uni versiteit door de heer B. Faber. De bijeenkomst werd geopend door de heer II. Zuidervaart als bestuurslid van de afdelingscommissie voor de V.U., die zich dankbaar toonde voor de aanwezigheid van de oud-predikant ds. F. E. Hoekstra uit Sassenheim, de beide koren onder leiding van de heer H. Slings, welke voor de vierde maal medewerkten en de heer J. Vissex-, declamatoi-. Ds. Hoekstra hield een inleiding over het ontstaan en wezen van de V.U., waax-bij hij opmerkte het prettig te vinden temidden van Velsense vrienden de belangstelling voor de Univex-siteit onder aandacht te brengen. De historische ontwikkeling van de V.U., waarin dr. Abr. Kuyper zulk een grote figuur was, begon met grote strijd voor de verandering van de Univex-siteit in het leven van het Gereformeerde volk van Nederland, dat uit kleine bijdragen van waarachtige offervaardigheid een machtig kapitaal deed groeien. Dit maakte het mo gelijk de Vrije Universiteit op te richten zonder overheidssteun, een unicum in de wereld. Het stekje is een boom geworden met vele vertakkingen. Ds. Hoekstra liet vervolgens een waar schuwing horen tegen de voortschrijdende godloosheid, welke zelfs in de Oosterse wereld ernstige vormen aanneemt. Hij wees op het feit, dat ook op wetenschappelijk gebied niets kan worden begonnen zonder het heldex-e licht, dat God doet uitstralen. Dankbaar voor de grote offervaardigheid tot instandhouding van de V.U. vroeg ds. Hoekstra, deze te laten voortbestaan. Hij hoopte, dat deze avond mede daartoe mocht bijdx-agen. Het declamatorium, bevattende vele citaten uit geschx-iften van voormannen uit verleden en heden, bestond verder uit kooi-zang en samenzang van psalmen, waar van de dirigent er vex-schillende had be werkt. Deze bewerkingen welke het 't Ge reformeerd Evangelisatie Zangkoor en het Chr. Kindex-koor „De Zangvogels" niet ge makkelijk maakten, vonden allerwege een keurige uitvoering van prachtige samen klank, die, vooral voor het „grote" téoor te beluisteren viel in het contx-asterend- stemmige Lutherlied met fraaie crescendi en décressendi en in psalm 138, a capella gezongen in verschillende gecanoneerde tempi. Het uitstekende koormateriaal leen de zich hiertoe goed. Dit bleek eveneens met de kinderzang \-an psalm 74, in canon gezet, en beheefst uitgevoerd met veel ge lijkmatigheid. Opvallend goed was vooral de bewer king van het zesde couplet van ons volks lied in twee contrasterende melodieën voor het kinderkoor. De discipline was volkomen en derhalve kreeg het geheel een uit stekende harmonie. A. D. Dijkstra gefêteerd Wegens de bezetting heeft de heer A. D. Dijkstra, hoofdcommies en chef van de zevende afdeling ter secretarie van Velsen, als zodanig ook beherend het gemeente archief, zijn zilveren dienstjubileum in 1944 zonder meer laten passeren, doch nu Woensdag 1 Juni de mijlpaal van dex-tig jaren trouwe dienst werd bereikt, is dit feit niet onopgemerkt voorbijgegaan. Hoewel ter secretarie geen huldiging plaats vond, heeft het personeel wel zeer duidelijk doen blijken welk een vooraan staande plaats de heer Dijkstra bij de su perieuren en collega's inneemt. Te zijnen huize aan de Duinvlietstraat was de heer G. Groen, referendaris, de tolk van allen bij de aanbieding van een enve loppe, vex-gezeld van een fraaie oorkonde, waarop in kantige tekeningetjes in tegel- vorm gevat de veelzijdige belangstelling van de.jubilaris was uitgebeeld. Zeer velen kwamen hem gelukwensen aanbieden. Onder dezen bevond zich ook de heer W. F. Visser, wèthouder van Openbai-e Werken en waar de heer Dijkstra al sedert jaren kerkeraadslid is van de Velsense Ned. Her vormde gemeente, waren ook uit deze kring vele bezoekers onder wie ds. L. Brink. Van de heren A. J. Leusen, wethouder van Onderwijs en J. Veenstra, gemeente secretaris, waren schriftelijke felicitaties ontvangen. Een schat van prachtige bouquetten en bloemstukken sierde de woning van de ju bilaris. Hieyonder waren er van de kerke- raad der Nedex'l. Hervormde gemeente en van het bestuur van de Studiekring over heidsdocumentatie, waarvan de jubilaris lid is. Het is voor de heer Dijkstra en zijn echt genote ongetwijfeld een belangrijke en on vergetelijke dag geworden. VELSEN-HAARLEM IN HET SPORTPARK. De wedstrijd tussen het Velsens en het Haai-lems Elftal, welke hedenavond om 7 uur op het hoofdterx-ein van het spox-tpark „Schoonenberg" gespeeld wordt, zal worden geleid door de heer Twisterling. Beide ploe gen komen in de reeds eerder gepubliceer de opstelling uit. wordtVv" J*'g „e,' ten vis en-400 stuks Ja"gW§! de markt verwacht n <IJm T89)Vj? IWisi!- keerd. De trawler had's?!ii,k"J' lopen die ree[is eI(,ao De Poolse trawler Amsterdam een heeft ondergaan? w IJmuiden verwacht. J Aanvoer. De t, kwam met 400 manrW °Ules" (IJtr - Voorts was er «m f.S wat platvis. De vis Was Schoonmaak. Dp lew 107 liggen in IJmuida 1,1 'tiin maak- en verfbeurt sÏÏ If" "S6CU in IJmuiden maak- en verfbeurt SnL0r ter trawlvisserij uitva?^*: ■ier* IJsland van do kr die regelmatig 0n TTu, zullen hun geluk weer 2 gaan beproeven. Er „„L?» *5 tijd weer goede »is ge«'g^ di^ "De Sumatra" mm weken voor reparatie-™e[£, f1 t, v r Velsens |e0gdelfta| win| van Haarlem Gisteravond speelde w v elftal als voorbereiding voo/cV ontmoeting tegen Edmo„C strijd tegen het Haarlema®^?""- danks het feit dat de spelm i fc'£! de mindere waren van fc iï wist het Velser elftal na met de rust met 3-2 te hehh. gestaan. De juiste IkrarhL u deze eind-uitsTag „ièt en tactisch waren de Ha'aS tegenstanders wel de baat T verdediging weerde zich zo goed, dat er voor Ha doorkomen aan was. 1,3 Santpm „Maranatha's" directrice gaat jubileren Een der beide directrices van hsi oord-kraaminrichting Santpoort gaat jubileren, Heli!».., M. Dolleman die op 5 Juni haar verpleegstersfeest viert. In 1921 begon zuster Dolleman b studie aan het Academisch Ziekenhun Groningen, waar zij onder nsi'i. diploma's Witte Kruis en kraamvefe behaalde. Het verwaarloosde kind heeft altijd J grote plaats ingenomen in het hart*» deze zuster. Zij begor. in 1926 in Sating haar sociaal en maatschappelijk n In 1931 kwam de associatie m vriendin zuster Groeneveld tot welke zakelijke verbintenis bezegeld in de stichting van ,;Maranatha". Zuster Dolleman heeft zeer actief d# gehad aan Maranatha's veelbewogen torie. Het huis aan de Hoofdstraat to! veecis na twee jaar verwisseld voor n groter pand aan de Cremerlaan. In de ie- zettingstijd moest dit aan de bezeüsj worden afgestaan, maar met wilskracht 2 volharding gelukte het een nieuw 0tér- dak te vinden in de Burgemeeif schedelaan. Op 9 December ÏWM slotte de officiële opening plaatsgéam het tegenwoordige huis, dat vroeger _\x- jade" heette. En hiermee is, ztóiofia Dolleman van harte hoopt, voorgoed eind gekomen aan de omzwervingen. deze villa biedt voor vele patiënte :s nodige comfort. Of deze inrichting behoorlijk wordt ff- subsidiëerd? Geen sprake van, het is at particulier bezit van deze beide 0» pemende verpleegsters, waar echter, tj gebrek aan een gemeentelijke kraamin richting, ook de gemeente van kan pref- teren. „Maranatha" heeft tot nu toe e taak vervuld en zich onmisbaar gemaak: in de gemeente Velsen, waren bij de opeél van het tegenwoordige tehuis de wwria van wethouder Van Leusen. Zuster Cai man staat bij de medici en de bever.: zowel in als buiten Velsen, hoog ^in schreven. Het lijdt dan ook geen twiitëi haar receptie, die op 6 Juni van 16 tó? uur wordt gehouden aan de Duinweg30a Santpoort-Station, zal velen denwrt voeren. GESLAAGD. Geslaagd voor de akte lager onderwijsdf dames E. D. Dillewijn en M. Dienaar. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 62) Judith's gezichtje lag naar mii toege keerd. Haar wangen waren bleek en ze haalde rustig en diep adem. Haar hou ding was zó natuurlijk, dat, wanneer ik haar onder andere omstandigheden in deze houding had aangetroffen, ik ge dacht zou hebben, dat ze van zware ver moeidheid in diepe slaap was gevallen. De man nam het bewusteloze meisje weer op van de grond. Bij de deur draaide hij zich om. Mijn plannen ten aanzien van jou zijn hiermee nog niet afgewerkt, Arlen, merkte hij op. Als je mij gehoorzaamt, zal ik er zorg voor dragen, dat je het zo aangenaam hebt als onder omstandighe den mogelijk is. De deur sloeg dicht en ik was wederom alleen. Ik moet weer in slaap zijn gevallen, hoewel ik het me niet bewust was, want ik werd opeens wakker geschud door Job. Een bord met warm eten stond op de grond naast me. Zo, geliefde, ga rechtop zitten en eet wat, zei Job, terwijl hij me in een zitten de houding hees en mijn touwen voldoen de losmaakte, dat ik een lepel kon han teren. Probeer geen grapjes uit te halen, want daar zou je berouw van hebben. Ik was zeker niet in staat enige weer stand te bieden. De uitwerking van het bedwelmende middel bleek mijn eetlust echter niet aangetast te hebben. Ik at als een wolf en spoelde het eten naar bin nen met een kop lauwe thee. Job bond de touwen weer strakker vast. 1 Slaap leker, m'n jongen. Krijg vooral geen waanvoorstellingen. De baas heeft gezegd, dat ik je deze doek voor je ogen moest binden, opdat je geen angst zou kunnen krijgen, over wat je je even tueel zou vex-beelden te zien. Ik kort niet veel anders doen dan ge dwee de doek voor mijn ogen laten bin den. Wat hiex-van de bedoeling was, wist ik niet. Ik zat hier nog uren over na te piekex-en, terwijl ik me op en neer be woog om een houding te vinden, waarin ik een beetje gemakkelijk kon liggen. Al mijn ledematen begonnen pijn te doen lk draaide mijn polsen en probeerde alles cm mezelf van de knellende banden te be vrijden, maar tevergeefs. Na een poosje gaf ik mijn pogingen op. Tijdens deze pogingen was de doek, die voor mijn ogen zat. echter wat verscho ven en ik was nu in staat met één oog te zien. Dit gaf me moed om te trachten de doek nog verder van z'n plaats te krijgen. Op eens hoorde ik echter voet- stappen- aankomen en hield ik haastig met mijn pogingen'op. Ik haalde diep adem om te doen alsof ik in slaap was, toen de voetstappen bij mij stil hielden en een lantaarn in mijn gezicht scheen. Ik had de doek met een hoofdbeweging weer terug op z'n plaats gebracht en het was niet moeilijk om deze, toen de voet stappen zich weer verwijderden opnieuw in zo'n positie te brengen, dat ik weer met één oog kon zien. De figuur met de maskerkap stond bij de muur, die tegenover de deur lag. Zijn rug was naar mij toegekeerd. Hij hief zijn beide armen omhoog, alsof hij een tover formule wilde gaan uitspreken, en drukte op twee uitstekende stenen in de ruwe muur. Er was een knarpend geluid, alsof scharnieren in werking werden gezet, en een gedeelte van de muur begon te wij lden, terwijl een donkere holte zichtbaar werd. De man met de kap nam zijn lan taarn op en verdween door de opening. Toen hij weer terug kwam, droeg hij een groot valies. Na een uur herhaalde hij deze scène en daarna nog eens. Hier mee moest zijn enei-gie zijn uitgeput, want ik wachtte er tevergeefs op, dat hij na de derde keer weer terug zou komen. Wat was de bedoeling van deze expedi tie? Een nieuw probleem wex-d hiermede gevoegd bij de vele, die mijn hersens reeds pijnigden. Om mijn toestand nog onbeha- gelijker te maken, begon me een hevige dorst te plagen en ik zou een kapitaal ge geven hebben voor een slok koel water. Daarna viel ik in een lichte slaap en in mijn dromen zag ik Judith voorbij drijven in een rivier, met gesloten ogen en Ixaar gezicht naar mij toegekeerd, terwijl Bran nigan aan de oever van de x-ivier veel moeite had met het openmaken van een blauwe enveloppe. Opeens was ik weer klaar wakker en ik zag nu duidelijk het antwoord op de vraag, waar de man met de maskerkap heen was gegaan. Ongetwij feld was hij bezig zijn bezit weg te slepen, aangezien het uur voor hem geslagen had om er tussen uit te trekken. Klaarblijkelijk was de plaats, waarheen de man zijn schatten bracht, niet ver uit de buurt. Er gens in de bossen moest een geheime plaats ander waardepapier nu lag te wachten om meegenomen te worden. Misschien was het nog een kwestie van enkele uren! De gedachte, dat deze ellendige chan teur zou weten te ontkomen, maakte me buiten mezelf van woede. Brannigan en ik hadden dikwijls op het punt gestaan hem de genadeslag toe te brengen, maar iedere keer was hij ons net weer ontsnapt. Zelfs onze vermoedens omtrent de indenti- teit van de man, die we zochten, bleken vólkomen ernaast te zijn geweest. Dat ik levend uit het Huis aan de Baai zou koirien, leek me niet waarschijnlijk. Het briefje voor Brannigan,, dat ik gedwongen wex-d te ondertekenen, was de een of andere val strik voor de inspecteur. Als het niet geweest was om Judith's veiligheid er mee te verzekeren, zou ik die handtekening vanzelfsprekend nooit gezet hebben. Het briefje was intussen waarschijnlijk in Brannigan's handen. Als ik maar uit die touwen, die me iedere beweging beletten, los kon komen, dan bestond er misschien nog een kans de plannen van de afperser te overtroeven, meende ik. Ik vocht opnieuw met de strak ke banden, maar het enig resultaat was, dat deze dieper in mijn vlees sneden. Ik wilde schreeuwen, om de beklemmende stilte van deze nachtmerrie-omgeving te verbreken, maar ik Icon geen geluid uit brengen. Mijn keel was kurkdx-oog en ik kon alleen maar fluisteren. Het licht van de lantaarns gaf grillige schaduwen en soms leek het alsof een schaduw opeens donkei'der en intenser werd, waarbij ik onmiddellijk dacht, dat de mysterieuze figuur weer binnengetreden was. Nooit te voren had ik me gex-ealiseex-d wat stilte betekende. Ik had de uitdrukking „zo stil zijn, waar de grote verzameling bank- en als in het graf" gebruikt, zonder er verder over na te denken, doch nu begreep ik wat het zeggen wilde hulpeloos gebonden te liggen enige meters onder de opper vlakte van de aarde. Om en in een huis is altijd wel enig geluid. Er is het ruisen van de wind, het kraken van takken, het piepen van een raam of het geluid van paardenhoeven in de straat. Hier daarentegen heerste abso lute stilte. Ik had een ondragelijke doi-st en kon niet anders doen dan aan water denken. Het begrip tijd bestond niet meer vooi' mij. Ér was geen venster, waai-doorheen ik het dag- en avond worden kon waar nemen, het was hier slechts een wereld van schaduwen en vage vei'lichting. Te zijner tijd zouden de lantaarns wel uitge brand i-aken en zou ik in het duister zitten. Ik vroeg me af, of dit het plan van de man met de maskerkap ten opzichte van mij was. Waarschijnlijk wilde hij mij in dex-daad hier in deze conditie, gebonden en hulpeloos, laten liggen tot het licht uitging en ik bijna gek van de dorst was geworden. Ieder mens, ook de moedigste, heeft een soort afschuw van krankzinnigheid. Ik had mezelf altijd als evenwichtig en weinig emotioneel beschouwd, maar als ik hier nog lang moest zitten, zou ik er geen eed op durven doen, dat ik zinneloos zou wor den. Waarschijnlijk waren de keldergewel ven geheel en al verlaten. Ik schatte dat de nacht bijna voox-bij moest zijn. Als de afperser klaar voor vertrek was, dan had hij waarschijnlijk al zijn personeel weg gezonden. Een geluid aan de andere kant van de deur deed mijn hoop weer toenemen. Zachtjes, stukje voor stukje, werd de deur geopend. Degene, die de deur openn&i; te, scheen bang te zijn voor hetgeen,-, aan de andere kant zou zien en i j- om bij het minste of geringste de cr_ weer te sluiten. Ik voelde instinctief dit niet de man met de maskerkap ji zijn; die zou die deur niet op een lijke manier open maken. En dan verscheen daar vanuit oe duw het goudharige hoofdje van en opeens zong het in mijn hart vx-eugde. HOOFDSTUK XXI. Judith leunde tegen de deur, ïj "«s ze zwaar vermoeid. Ik bedacht m, ze nog maar net uit haar bed ontwaakt kon zijn en waars*-* zoek naar een uitweg, hier binnen gewandeld. Ik probeerde te roepen om m y dacht te trekken, maar keel uitgedroogd was, kon ik schor geluid voortbrengen. mijn richting en schrok er in het schemerdonker mtgea als een donkere, onherkenbare - loze massa. Maai- toen ik haai' de, lag ze in een oogwenk naast knield en sloeg ze een arm <m k Ze knoopte de doek van mp S» en ik zag dat er tanen a kaar stonden. fluisterde hebben ze met jou uitgevoerd. Toen ik hoorde, dat id. heden was. ben ik gekomen om£« pen. legde ik uit. M» 1} dwelmd en hierheen gebracht (Worit

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6