Optimistisch jaarverslag van het Rpdriifschap Sierteeltproducten StfftN - bedrag van ^tnio!T*en Fr J voor zwart In Diever speelt men „Peer Gynt" Openluchttheater in de Drentse bossen Het kraamkloppertje pol ,1lietM 2 Juni 1949 IJnmider Courant ibollenvak in 1948 da«en uitgekomen jaar- Het dezer da^ het Bedrijfschap rtp:'3goVe d.irten geeft een dui- VSaerieeltpr°du ZOwel van deresultaten der ce stuaüe-_ het Bloembollenvak. bedrijven w alle moeilijkheden en het Bloem- l»™ 'S jaar geweest, met dui- S»»k«»80fjher rtd- Dat kwam !£iefj tot uiting in de toeneming «U£'s,erS„lïnexport. Werd in 1947 «»deb°2?95W70 kg. tot een bedrag in 1948 steeg dit tot 1ST E'Sea De Verenigde Staten t®®°SrSl9 2 mfflioen af, Scandinavië juilUoen. geeft eveneens interes- He' i^fovï de groepsgewijze ver- 1?'verschillende belanghebbenden, delmg *r .„iollenkwekers telt het vak f,no exporteurs, 250 binnenlandse tegenover 5 ^qq verzenddetaillisten, («f'^ISollenveilingen en 155 im- bloembollenkwekers zitten er li oo kleine bedrijven. Het aan- „jieer veleop n j Hectare bedraagt btd"rf een gezamenlijke oppervlakte ïïïi ta dus gemiddeld 21.89 Are. vil 'i' IiLn'vormen tezamen 49.43 pet. te» 5?ffil Wanneer men echter dit V» Lpowt met dat van 1935, toen er 'S fis kleiner dan 1 ha waren, ,lilj tndrifl t van het totaal te Sfam™jeen gemiddelde oppervlakte ""Mm komt men tot de conclusie nn dnÈdieh belangrijk gesaneerd is, e[ sl.n:vei. de wijze waarop dit is ge- name onder de kleine kwekers ■iSKotfbèdrijven (boven de 5 1,! f in 1948 56, en deze vormden tóf™ het'toatal. Ook hier is echter f«rkc inkrimping van het aantal be- S«n te bemerken, want volgens de cni,ve het BVS bedroeg^ dit aantalen Sgïoï" "hot volgend jaar was het "^"van'de'bloembonenteelt klopt Hel. ha, lidholland, in de klassieke Dit blijkt uit een statis- ijfSfOpbrengst der bedrijven waar- bloembollenteelt wordt uitgeoefend. ty de ViTïcheidene zich Oun. -T J i'sampn fruit, groenten, enz. In Noord- 1 'waar toch ook veel bloembollen bloembollenkwekers toch bieden zich ook bezig met ^teeU van teener kSmil, rde geteeld, wordt gemiddeld 19 pet. 11 bedrijf voor de teelt daarvan ge- Sh- in Zuidholland echter is dit 44 pet. ^7. vjndt men de meeste zuivere bloem- tSSen hebben ook plaats ge- vjq m de rangen der exporteurs. M aantal zaken met een omzet beneden ,S_ bedroeg in 1936/1937 nog 52. tri slechts 28. Daarentegen is het aantal met grotere omzet toegenomen. I er in 1936/1937 slechts een tweetal 1 rjtn met een omzet van 5.000.000,tot Pmilliöen, thans zijn er 19 die dit cijfer [ito, en 14 met 'een omzet van 1 tot 4 rjlilóen gulden. Uiteraard dient men, ca deze verschuiving zuiver te zien, ingrijpende wijzigingen op monetair {ied hierbij niet te vergeten. De ge- nchlscijfers, waren ze verstrekt, zouden Hellicht een duidelijker en betrouwbaarder m geveru De meerderheid der exporteurs zit echter ie de groep met een omzet tussen de ƒ10.000 - en 100.000,—. Slechts ruim pet. van het totaal-aantal komt over b! millioen. Er heeft ook nog invoer plaats, voor gelijk uit België. Het totaalbedrag iaarvan is 1.162.000, Een belangrijk jaar. Het Jaarverslag acht het jaar 1948 van pcot belang voor het bloembollenvak. Veel narde wordt gehecht aan de inwerking- nding van de „Voor-Unie" van de Bene- hx. Teneinde na te gaan welke de gevol- {tn van de Economische Unie voor de Congres van de Internationale Ziekenhuis-federatie Tweehonderd gedelegeerden uit 16 lan- te nemen deel aan het congres van de h'ynationale ziekenhuisfederatie dat deze 'rek in Nederland wordt gehouden." De Kiressisten hebben sinds Maandag in het hisch Instituut te Amsterdam vergaderd Kallen nu twee dagen in Groningen bij— wikomen. Hel congres werd geopend door de mi eter van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, tif de president van het congres prof. René toewenste, dat in een goede inter zonale sfeer rijke vruchten het resultaat fin dit congres mogen zijn. Hetcongreswerk begon met een rede van N L R. van Voorthuysen van het grote -tkenhuis in Den Haag, die sprak over de «ping en de taak van het ziekenhuis. Zij tea? in het bijzonder de verhouding van de verpleegster tot de patiënt, die van ver- PlKgsler tot ziekenhuis en die van het nekenhuis tot de gemeenschap, en wees Woral op het belang van bedrijfskader- «aining voor het verplegend personeel in withuizen. Des middags sprak dr. Hoelen, directeur VffldeUi'sula-stichting in Wassenaar, over: "F* roePin& het doel en de taak van de ziekenhuizen". Speciaal zij, die geroepen ''Jit net ziekenhuis te leiden moeten zich «van bewust zijn, dat de specialisten op de gebieden slechts door gezamenlijk «ken dit doei kunnen bereiken, zo be- ^kenhuispersoneel moet zo ge- Xr "}.°8eHjk van samenstelling zijn, n tegelijkertijd een organisch geheel armen. De jonge assistenten mogen niet jtelast worden met routinewerk, zodat i)en geen tijd overblijft voor wet'en- «PPelijk werk. Het spreekt vanzelf dat Wrt'culiere ziekenhuizen zich wat dit tafll h,s moeilÜk zullen kunnen g»? 'ten opzichte van de openbare ^-muizen. Aangezien de academische «^huizen zelfs nauwelijks in staat zijn, ^-•^entöi voldoende ervar'ing te geven. - '4"oe een beroep op de particuliere fadji ■ngen moeten worden gedaan. ll w< tv .""k van de eerste dag van het -^chte congres vertoonde dr. El te K» ,p' ^'recteur-geneesheer van fouad I hospital in Alexandrië, over ontwikkeling van •--«nauiswezen in zijn land. tuinbouw zullen zijn, werd een speciale studiecommisise ingesteld, bijgestaan door een sub-commisise voor de speciale sier teelt-problemen. Het afsluiten van een han delsverdrag met Bizónië wordt even eens een verheugend feit genoemd, evenals de toeneming van de expoil ondanks een teruggang van 1.7 millioen in Zweden tengevolge van de strenge contingentering door dit land. De toekomst van de handel op Zweden wordt dan ook niet zonder be zorgdheid tegemoet gezien. De dreiging van het aardappelaaltje in Noordwijk en Katwijk leidde tot het uit vaardigen van verordeningen ten aanzien van de aardappelmoeheid. Een bijzonder evenement was het vrij geven van de hyacintenteelt. Merkwaardig was hierop de reactie van het Vak, waar zo dikwijls en zo luidruchtig de kreet om bevrijding van de maatregelen had weer klonken. De gezamenlijke hyacintenkwe kers toch verzochten de Minister de maat regelen opnieuw in te voeren. Het verslag besluit met een overzicht van de vooruitzichten in de voornaamste exportlanden, waarbij in het algemeen de optimistische toon overheerst. Nederlands schaak tiental gaat op reis Het staat thans definitief vast, dat de voorgenomen tournée van het Nederlands schaaktiental doorgaat en wel van 27 Juni tot 10 Juli. De reis gaat eerst naar Joego slavië, waar op 29 en 30 Juni tegen het vertegenwoordigend tiental van dat land in Zagreb wordt gespeeld, vervolgens naar Wenen, waar Oostenrijk op 3 en 4 Juli wordt bestreden en tenslotte naar Praag, waar Tsjechoslowakije op 7 en 8 Juli tegen stander zal zijn. Met dr. Euwe zijn opgesteld: Prins, Van Scheltinga, Cortlever, Van den Berg, Kra mer, Mühring, Henneberke, dr. Stumpers, Vlagsma en ir. Van Steenis. In totaal maken elf spelers de reis mee. Daaruit zal telkens het tiental ter plaatse nader worden vast gesteld. Het zal zeer belangwekkend zijn te zien welke resultaten zullen kunnen worden bereikt. Enig houvast hebben wij aan de wedstrijd, die Nederland in 1946 tegen een Tsjechisch tiental speelde en ver loor, maar onze ploeg verscheen toen niet in de sterkste samenstelling en miste toen de steun van dr. Euwe. Toch menen wij, dat de Tsjechen en de Joegoslaven te sterk voor ons zullen blijken te zijn. In de wed strijd tegen Oostenrijk ligt zeker een kans, want dit land is blijkens recente wedstrij den tegen de andere twee aanzienlijk zwak ker. De reis wordt gemaakt in een drietal particuliere auto's, met als bestuurders de heren Euwe, Van Steenis en Cortlever. Staat vordert gelden terug van Joodse hypotheken Voor de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel is thans opnieuw gepleit over de terugvordering door de Staat der Nederlanden van gelden die door de „Landelijke Hypotheekbank'" in 1944 zijn betaald voor cessies van hypo theken op Joodse eigendommen aan andere hypotheekbanken. De „Landelijke" was een NSB-instelling, die met overheidsgeld werd gefinancierd. Als „proefkonijn" gold hier de vordering legen de Fries-Groningse hypotheekbank voor wie mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom optrad. De landsadvo caat Jhr. mr. G. W. van der Does pleitte in opdracht van de minister van financiën. Zeer in het kort was de toedracht van zaken als volgt: De Delflandse Hypotheek bank werd eind 1943 omgezet in de „Lan delijke Hypotheekbank" door toedoen van bepaalde leidende figuren uit de NSB. Deze bank beoogde het overnemen van hypothe ken op Joodse eigendommen, waarvoor staatscredieten werden verkregen.Vele hypotheekbanken cedeerden dergelijke hy potheken aan de „Landelijke" tegen 100 °!i met uitsluiting van de uit de wet voort vloeiende vrijwaringsplicht, waartoe een speciale clausule in de overeenkomsten werd opgenomen. De „Landelijke" nam voor 24 millioen gulden aan hypotheken op Joodse eigendommen over en betaalde de cessies dus uit het van de overheid verkregen crediet. Tot voor Dolle Dinsdag heeft deze hypotheekbank voor 12 milli oen aan pandbrieven op de beurs geplaatst tegen een koers van IOI54 procent. De Staat der Nederlanden, die naar het inzicht van jhr. mr. Van der Does tijdens de bezetting onder „Verwaltung" stond en thans voor de strop met de „Landelijke" zit, vordert van de Fries-Groningse en andere hypotheekbanken de eertijds voor de cessies ontvangen gelden terug. Zij voert aan, dat de directies der banken zeer wel geweten hebben, dat de oorlog verkeerd voor de Duitsers zou aflopen en dat zij daarom getrach't hebben de voor hen en hun aandeelhouders nadelige Joodse hypo theken op de staatskas af te schuiven. Om zich zo veilig mogelijk te stellen hebben zij de bijzondere clausule, die in het normale rechtsverkeer volgens mr. Van der Does zeer ongewoon is, in de contracten doen opnémen. De Fries-Groningse voert daartegen bij monde van mr. Wyckerheld Bisdom aan, dat men in 1944 niet heeft kunnen voorzien, dat verliezen van de „Landelijke" noodza kelijkerwijze blijvend ten laste van de staat zouden komen. Men rekende erop, dat de pandbrieven zouden worden gekocht door NSB-ers, Duitsers en bunkerbouwers, voor- beleggingsmarkt door de bestaande stop- al ook omdat de geldmarkt ruim was en de koersen onaantrekkelijk. De directies van de hypotheekbanken wisten niet en konden destijds ook niet weten, dat de stroppen blijvend voor rekening van de staat zouden komen. Indien de oorlog langer had ge duurd, dan zou haars inziens de uitgifte der pandbrieven van de „Landelijke" geheel gelukt zijn. Men wijst er op, dat de plaat singsmogelijkheden der pandbrieven na de landing in Normandië niet noemenswaard verminderden, doch dat de uitgifte vrij regelmatig doorging. Eerst de doorstoot naar Arnhem en het daarop volgende uit eenvallen van het Duitse bestuur en het maatschappelijke leven hebben aan de verdere uitvoering van de emissie een einde gemaakt. De staat stelt, dat hij uiteindelijk door de cessies aan de „Landelijke" benadeeld is en gelden terugvordert omdat men heeft kunnen weten, dat hij benadeeld zou wor den. Anderzijds wordt aangevoerd, dat men zich geen verwijten over zijn gedragslijn behoeft te maken, omdat deze destijds door alle terzake kundigen juist geoordeeld werd. De raad voor het rechtsherstel zal op een nader te bepalen tijdstip uitspraak doen. Toezicht op kinderpensions in Zandvoort Waarom dit noodzakelijk is Zandvoort heeft vele kinderpensions. In het algemeen zijn dit nuttige instellingen omdat kinderen aan zee veel gezondheid opdoen. Maar toch is er voor het gemeen tebestuur aanleiding geweest om een breed opgezette controle in het leven te roepen met de bedoeling slechte toestan den te weren en minder goede te verbete ren. Er mogen geen kinderpensions zonder vergunning van het gemeentebestuur ge ëxploiteerd worden. Tehuizen die door een vereniging of instelling geëxploiteerd worden (het kinderhuis „Groot Kijkduin" en het tehuis van de Amsterdamse vacan- tiekolonie) vallen buiten die regeling, om dat verwacht wordt dat de personen die in de besturen zitting hebben wel zullen zor gen dat op die tehuizen niets is aan te merken. De particuliere kinderpensions zijn op gezet om winst te maken. Dit is in het verleden aanleiding geworden dat in som mige inrichtingen te veel kinderen waren opgenomen. Zelfs is geconstateerd dat er kinderen op een tweede étage sliepen, ter wijl er onvoldoende voorzorgen waren ge nomen tegen brandgevaar. Er wordt nu geen vergunning gegeven als het perceel niet aan de eisen voldoet. Bovendien zijn allerlei bepalingen ge maakt betreffende de hygiëne, de gezond heid en de bekwaamheid van leiders en personeel en bovendien is vastgesteld hoeveel kinderen er mogen worden opge nomen. De kinderpensions zijn in twee groepen verdeeld, namelijk onder en bo ven de 12 jaar. Elke 14 dagen wordep de kinderpen sions gecontroleerd, in het drukke zomer seizoen komt de sociale werkster, die bij de kinderpolitie is ingedeeld, zelfs vaker. De controle heeft reeds een goede uit werking gehad. Een pension dat niet aan de eisen voldeed is opgeheven en in vele andere pensions zijn de inrichting en de verzorging veel verbeterd. Er is evenwel, naar de korpschef van politie mededeelt, aanleiding om ieder die een kind in een kinderpension wil plaatsen aan te raden te onderzoeken of voor het betrokken pension een vergunning is af gegeven. Blijkt dit niet het geval een enkele keer wordt getracht de bepalingen te ontduiken dan is het gewenst dat de politie daarmee in kennis gesteld wordt, want daardoor wordt dan voorkomen dat andere kinderen het slachtoffer zouden worden. Maar al heeft een kinderpension een vergunning dan is het toch gewenst dat de ouders zich overtuigen waar hun kind komt te slapen en waar het zal eten en spelen, alsook hoe de verzorging is. Er kunnen, niettegenstaande de controle der gemeente, nog redenen zijn, waardoor het betreffende tehuis geen ideaal vacan- tie-oord voor het betrokken kind kan zijn. Zandvoort wil gaarne de vestigings plaats voor verscheidene kinderpensions zijn, maar zo deelde de korpschef ons mede het belang der gemeente eist, dat die dan ook aan alle eisen voldoen. In deze kunnen ouders' de politie helpen om het peil der pensions op te voeren. Natuur lijk zal steeds de pensionprijs een belang rijke factor zijn, want ieder kan begrijpen dat slechts een behoorlijke verzorging ge- eist kan worden als daarvoor een rede lijke veigoeding betaald wordt. Eisler in Praag aangekomen Gerhard Eisler, de Amerikaanse com munist, wiens uitlevering aan de Verenigde Staten door de Londense magistraat ge weigerd is, is thans per Tsjechisch vlieg tuig in Praag aangekomen. Eisler, die op de passagierslijst als een statenloze werd beschreven, werd op het Praagse vliegveld door Tsjechische func tionarissen verwelkomd. Hij werd ontvan gen met het gebruikelijke ceremonieel voor belangrijke bezoekers, doch er waren geen hoge communistische leiders aanwe zig. Eisler zeide, dat hij niet per schip had durven reizen, omdat de Britse bescher ming niet verder dan de territoriale wate ren reikte. Hij was met een Tsjechoslo- waaks vliegtuig gegaan uit vrees, dat vlieg tuigen van andere nationaliteit in de Ame rikaanse zóne van Duitsland zouden lan den. Eisler zal korte tijd te Praag blijven alvorens zich naar Leipzig te begeven, om zijn professoraat in sociale wetenschappen te aanvaarden. Bij zijn aankomst prees Eisler de Britse rechter die hem in vrijheid had doen stel len. „In Amerika zou ik geen rechter ge vonden hebben die mij eerlijk en onpar tijdig zou hebben berecht", zo zeide hij. VISSERSSCHÊPEN Binnen 31 Mei: IJM 196 Hercules, rederij VEM, met vis, vertrokken 18 Mei. Naar zee 31 Mei: IJM 25 Flamingo: IJM 49 Petten: IJM 24 Vios I; IJM 34 Alan Water. Enquête regeringsbeleid 1940-1945 Het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf heeft een folder rondgezonden, waarin de verschijning wordt aangekondigd van het tweede deel van het rapport der Parle mentaire Enquêtecommissie over het re geringsbeleid- 1940^-1945. Zaterdag zal dit tweede deel het licht zien Ook dit tweede deel beslaat uit twee boekdelen, die de resultaten bevatten van het onderzoek naar de neutraliteitspolitiek der regering, het vertrek van de regering en de eerste maanden in Londen. Het gedeelte, dat de neutraliteitspolitiek behandelt, geeft, naar de folder mede deelt een overzicht van het Nederlandse staatsbeleid te dien aanzien en bevat uit voerige gegevens over het Venlo-incident. In het gedeelte dat het vertrek van de regering behandelt, worden de gebeurte nissen in en om het kabinet tijdens de oorlogsdagen, het vertrek van het Prinse lijk Gezin, van H. H. de Koningin en van het kabinet, het bombardement van Rot terdam en de capitulatie beschreven. Het gedeelte, dat getiteld is „De eerste maanden in Londen", geeft een indruk van de stemming in Londen gedurende die maanden en een overzicht van de opvat tingen ten aanzien van de voortzetting van de oorlog en de kabinetspolitiek dier da gen. Het beschrijft verder enkele vredes pogingen, het optreden van de heer Ger- brandy als minister-president en het af treden en de terugkeer naar Nederland van jhr. De Geer. De beide boekdelen zullen 1275 pagina's tellen. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 1 Juni 1949. IJM 41 „Claes Compaen", rederij Verre Visserijmaatschappij, met vis, vertrokken op 24 Mei uit Engeland. Naar zee vertrokken op 1 Juni. IJM 19 „Adelante": IJM 54 ..Limburgia". Haringdrijfnetvissery. Binnen op 1 Juni: De KW 151 met 18 kantjes van hem zelf, van de KW 65: 16 kantjes, van KW 130: 28 kantjes, van KW 167: 25 kantjes, van KW 50: 23 kantjes, van KW 175: 21 kantjes, van KW 127: 20 kantjes, van KW 110: 20 kantjes, van KW 43: 33 kantjes en van KW 42: 21 kantjes. De KW 67 met van hem zelf 13 kantjes, van KW 49: 7 kantjes, van KW 20: 19 kantjes, van KW 78: 21 kantjes, van KW 144: 10 kant jes, van KW 38: 15 kantjes, van KW 93: 33 kantjes, van KW 33: 30 kantjes en van KW 83: 10 kantjes. De KW 25 met van hem zelf 65 kantjes, van KW 14: 65 kantjes, van KW 73: 56 kant jes, van KW 2: 55 kantjes, van KW 3: 61 kantjes, van KW 9: 43 kantjes, van KW 47: 36 kantjes, van KW 140: 84 kantjes, van IJM 75: 70 kantjes en van IJM 353: 58 kantjes. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 1 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hercules van Rotterdam. Eemland van Bremen. Grampian Coast van Newcastle. Albatros van Rotterdam. Afina van Kingslyn. Surte van Londen. Hanne Skou van Wismar. Stad Arnhem v. Huelva. Castor van Goole. Union van Par. Vulcanus van Smyrna. Lingestroom van Hamburg. Virgi nian Coast van Tyne. Franse Raad van de Republiek stemt voor vrije benzineverkoop De Franse Raad van de Republiek heeft zich na een debat van tien uren bij stem ming uitgesproken voor vrije verkoop van benzine in Frankrijk van 1 October aan staande af tegen de huidige prijs van fr. 43.20 per liter. De raad nam met 178 tegen 133 stemmen een rechts amendement in deze zin aan op het wetsontwerp, dat vorige week door de Nationale Vergadering was goedge keurd en volgens hetwelk een dubbele prijs voor benzine gegolden zou hebben, namelijk een lage prijs voor voorrangs gebruikers op rantsoen, en een hoge prijs voor vrije benzine. soen, en een hoge prijs voor vrije benzine. Het thans door de raad geamendeerde wetsontwerp moet nu weer aan de natio nale vergadering worden voorgelegd, doch in die tussentijd zal het huidige systeem van gerantsoeneerde benzine gehandhaafd worden. Russische-agenten trachtten vrouw uit Turkije te ontvoeren De Russische regering heeft van de Turkse regering geëist dat zij een Russische vrouw uit zal leveren die geweigerd had naar Rusland terug te keren. De Russische ambassade heeft op het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota laten afgeven waarin wordt uitge legd dat mevrouw Saniber Gassanof, de echtgenote van een vroegere employé van de Russische ambassade in Ankara, schrif telijk aan de Russische autoriteiten ver zocht heeft om haar naar de Sovjet-Unie te laten terugkeren. In de nota wordt ge- eist dat de vrouw aan de Russen zal worden overgedragen. Mevrouw Gassanof. die zich momenteel onder bescherming der politie te Ankara bevindt, heeft onmiddellijk tegengesproken dat zij ooit zulk een brief geschreven heeft. De autoriteiten zeggen dat de vrouw, die weigerde haar echtgenoot te vergezel len toen hij een half jaar geleden bevel kreeg naar Rusland te komen omdat hij een exemplaar van Kravchenko's boek „Ik verkoos de vrijheid" in zijn bezit had ge had, nu het Turkse staatsburgerschap heeft en haar naam veranderd heeft in Kiryagdi. De Turkse autoriteiten beweren dat vier mannen van de Russische ambassade ge tracht hebben verleden week Donderdag mevrouw Gassanof uit haar woning te Adana te ontvoeren. Toen de vrouw ge weigerd had de mannen te vergezellen, pro beerden zij geweld te gebruiken doch de ontvoering mislukte doordat een aantal Turken tussenbeide kwam. De Turkse pers noemt deze poging tot ontvoering een „nieuw geval Kosenkina". (United Press). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het dorpje Diever wekt in deze tijd her inneringen op aan Tegelen en aan het nog meer beroemde Oberammergau, waar de passiespelen vele maanden aaneen de ganse plaatselijke bevolking bezig houden. In ver gaderingen van de landbouworganisatie, bij de kapper en in het genoeglijke dorpscafé aan de Brink hoort ge doodgewone mensen hun beweringen staven met fijnzinnige ci taten van Shakespeare, en in elk gesprek van boeren of notabelen klinken namen op van Peer en van Solveig. Diever halverwege tussen Assen en Meppel, verscholen in de bossen die zich uitstrekken van daar tot aan Appelscha is aangetast door de koorts van het open luchtspel. en van de drieduizend inwoners zijn er maar weinigen die er vrij van blijven. Het is alles simpelweg en geleidelijk ge groeid. Toen de Oranjevereniging in 1946 de wens uitsprak om in de lange reeks van nationale feestelijkheden op Koninginnedag nu eindelijk eens wat anders te brengen dan het gebruikelijke programma van op tochten, ringrijden en koekslaan, hebben de leiders van de toneelvereniging de hoof den bijeen gestoken en besloot men zich aan een openluchtspel te wagen. De opvoering van Shakespeare's „Mid- zomernachtdroom" in het bos „Berkenheu- vel" was heel eenvoudig van opzet en zeer klein gehouden en uitsluitend bestemd voor de plaatselijke bevolking. Maar het succes was zo groot, de ligging van hel „open lucht-theater" zo idyllisch en de belang- Uit Haarlems verleden In vroeger eeuwen bestond er in Haar lem een eigenaardig gebruik, namelijk het ophangen van een kraamkloppertje aan de voordeur van het huis waarin een kind geboren was. Het was een versiering van kant op een plankje, gevoerd met zijde. Aan de kleur was te zien of er een jongen of een meisje het levenslicht aanschouwd had. Rood-wit betekende een meisje, rood een jongen. Oorspronkelijk schijnt de deur klopper zelf omwoeld te zijn geworden, om de kraamvrouw niet te verontrusten door luid kloppen. „Het Kraamkloppertje" (Naar een oud schilderij) Indertijd werd beweerd dat het kraam kloppertje dateert uit de tijd van het beleg van Haarlem door de Spanjaarden. Zü zou den toen gediend hebben om plundering van huizen waarin jonge moeders nog bed legerig waren, te voorkomen. Onderzoe kingen hebben evenwel geen goede gron den voor dit vermoeden aan het licht ge bracht. Integendeel, er is gebleken dat er reeds vóór het beleg kraamkloppertjes in gebruik waren. Onder andere is dit vast gesteld in Enkhuizen en enige andere ge meenten in Noordholland. Evenmin kon mét -juistheid aangetoond worden de be wering dat aan hot huis van een kraam vrouw gedurende zes weken langer mocht het kloppertje niet uithangen geen kwitanties gepresenteerd mochten worden. Zelfs geen deurwaarder mocht dan met een dwangbevel aankloppen! Wel blijkt uit oude geschriften dat er altijd een zekere eerbied bestond voor een kraam vrouw. De Germanen rekenden een kraam vrouw zelfs heilig. In Nederland en Duits land werdén de huizen waarin kraam vrouwen verbleven ontzien. Zo zelfs dat die huizen in dagen van burgerkrijg en oorlog, meermalen gebruikt werden als toevluchtsoord voor vervolgden. Hertog Jan van Beieren zond een zoen brief aan de Friezen waarin maatregelen waren opgenomen tegen kraamschenders. Om de huizen waar kraamvrouwen waren kenbaar te maken, omwond men de deurklinken. Eerst later toen deur kloppers werden ingevoerd kwamen de kraamkloppers. Nog in het midden der negentiende eeuw werden in Haarlem kraamkloppers ge bruikt. Eerst daarna is het gebruik geheel afgeschaft. stelling ook van buiten dermate verrassend dat men een tweede voorstelling gaf. In Diever was daarmee de kiem gelegd voor een gebeuren dat in enkele jaren tijds in heel Nederland de aandacht getrokken heeft en waaraan een zekere culturele waarde stellig niet mag worden ontzegd. Het jaar 1947 zag een viervoudige en ar tistiek veel hoger staande reprise van de „Midzomernachtdroom", verleden jaar volgde „Storm" van Shakespeare en in totaal hebben nu al meer dan drieduizend mensen in het openluchttheater met zijn thans tot achthonderd plaatsen uitgebreide accomodatie genoten van hetgeen de ama teurs uit Diever in een reeks van voorstel lingen gedurende 1947 en 1948 hebben ge bracht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zond verleden jaar een ver tegenwoordiger, er waren de commissaris sen van de Koningin in Drenthe en Over- ijsel, burgemeesters van tal van omlig gende gemeenten en vele bekende figuren op cultureel en toeristisch gebied. Thans staat „Peer Gynt" van Henrik Ibsen op het programma. Het stelt hoge eisen aan de leiders, maar die hebben er desniettemin hoge verwachtingen van. Zon der twijfel zal men hier en daar coupures en veranderingen moeten aanbrengen en wellicht zal men soms projectie-hulp moe ten hebben om enige problemen op te los sen, maar regisseur Broekema is zelfver zekerd en vol goede moed. Sinds enige dagen repeteert men in het openlucht-theater. De notabelen doen er aan mee, maar ook de assistent van de zui velfabriek, een verzekeringsagent, de vrouw van de rijwielhersteller, enkele onderwijzers en talloze figuranten. En in de boerderij zitten de vrouwen en meisjes met nijvere handen te werken aan de fraaie costumes, die ten dele zelf worden ontworpen en gemaakt. In de burgemeesterskamer loopt de telefoon af en toe warm van de tien tallen gesprekken, die burgemeester Mey- boom voert met de autobus-ondernemers in Steenrijk, Meppel, Assen, Hoogeveen, Emmen, Heerenveen en Appelscha om een behoorlijke regeling te krijgen voor het vervoer van de bezoekers van elders, en als het gesprek wat al te. moeilijk „door" komt (telefoonverbindingen in Drente zijn be paald niet best) verleent de beheerder van het postkantoor, die tevens wethouder is, de burgervader assistentie. 23 Juni, 7, 16 en 27 Juli zullen hoogtij dagen worden voor Diever. De data zijn, uit tactische overwegingen, wat ver uit elkaar gekozen omdat er dan telkens weer andere pension-gasten zijn in het Drentse land. In een blijmoedig-optimistische stemming fluistert men er touwens bij dat het bo vendien de mogelijkheid open laat om des noods extra-voorstellingen in te lassen. Heel Diever is nu vervuld van het ko mende openluchtspel. Een oude boer in de autobus, die ons naar het Zuiden voert, kijkt wat misprijzend bij al dat levendige gepraat over „Peer Gynt". „Wat mut dat allemaol?" zegt hij nukkig. ,,'t Liekt wel of ze in Diever niks aanders te doen heb'nMaar als de vrolijke conductrice ondeugend opmerkt „dat zij hem toch al twee jaar achtereen in het theater- op „Berkenheuvel" heeft gezien", glijdt de stuursheid prompt van zijn ge zicht en antwoordt hij lachend: „Nou ja. maar ik heb de tied, ik bin al old, ik hoef ommers niet meer te waarken. 't Is een rare wereld mit det toniel in 't bos, en zo. Mar mooi was 't, meroakels mooi, det muk zeg'n Kort verhaal door W. G. Leon was achttien toen hij thuis vertelde de wereld in te willen om bokser te worden. Zijn vader lachte en vond het goed, maar zijn moeder schrok en in een vertrouwelijk ogenblik dwong zij met haar kinderlijk bij gelovige aavd Leon de belofte af, dat hij eerst bij Madame Ibesco op het Frederiks- plein zou gaan vernemen of de kaarten gunstig voor het boksen lagen. Deze vrouw was de geestelijke steunpilaar van Leon's moeder, die haar leven had afgestemd op Madame's voorspellingen. Madame hield iedere middag zitting in het opkamertje achter het café van haar echtgenoot. In het benauwde hokje lichtten slechts het rode schemerlampje, de imitatie kristallen bol en de vette beringde handen van Madame in het donker op. „Ga zitten, mijn jongen", zei een hese stem. Leon stak van wal. Hij sprak over boksen. Wel of niet doen? Madame greep een ei en liet haar linkerhand achteloos een spel kaarten strelen. Plots vielen drie kaar ten open op tafel: ruiten tien, harten aas en schoppen vrouw. „Boksen is goed, mijn jongen, de ruiten tien vertelt het me." Leon ademde verlicht op. De vrouw ra telde verder, niet over boksen maar over hartenaas, die wees op een grote en prach tige liefde. Leon knikte, slaperig geworden door het rode licht en het monotone stem geluid, dat echter ineens dreigend werd en welhaast profetische allures kreeg, toen het schor fluisterde, dat zwart ongeluk in Leons leven zou brengen. „Mijd zwart, mijn jongen, mijd zwart, de schoppen vrouw laat niet met zich spotten, mijd zwart". Leon zei ja en betaalde een rijksdaalder. Zijn moeder was gerustgesteld en zo ging Leon op een dag de wereld in om bokser te worden. Hij monsterde op een Portu gees schip, waarvan enige varensgasten ge drost waren, en wist reeds vóórdat het schip het Noordzeekanaal uit was, dat een collega-stoker, een verlopen Pool, eens een groot bokser geweest was. Van hem kreeg hij, in ruil voor wat sigaretten, zijn eerste lessen. Na twee jaar zwerven en boksen werd hij professional en mócht zo nu en dan als bijnummer eens een partijtje bok sen. Hij werd met kleine letters op de affi ches aangeduid als Leon de Breuckelaere, wat een verfraaiing van zijn moedersnaam Breukeleers was. En in de loop der jaren begon Leons ster steeds feller aan de boks- hemel te schitteren. Met de successen in de ring kwamen ook de vrouwen in zijn leven. In een aardig, donker meisje uit Limburg, dat als dienstertje in een cafétaria werkte, meende hij tenslotte de ware gevonden te hebben. Een jaar lang kende hij de grote, verblindende liefde, welke slechts eenmaal in elk mensenleven voorkomt, maar toen, op een avond in Parijs waar hij in drie wedstrijden moest uitkomen ontving hij een brief, waarin Suzette hem vertelde, be zweken te zijn voor de materiële beloften van een bierbrouwer uit Maastricht, die haar in het Limburgse land een rijk leven wilde schenken. Leon keek van het balkon van zijn hotel kamer neer op het gewoel in de Rue Cadet onder hem. Lantaarns, autokoplampen en fantastische lichtreclames werden door het tranenwaas in zijn ogen grillig vervormd en smolten samen tot een grotesk beeld van een dikke vrouw, die zei „Mijd zwart, mijn jongen, mijd zwart." En voor het eerst in zijn leven hechtte Leon waarde aan het woord van een waar zegster, want de Limburgse Suzette had zwart, ravenzwart haar. De wereldtitel weltergewicht lag binnen Leons bereik. Eerst de Amerikaan Alan Johnson verslaan, en dan de Fransman Méchault, de wereldkampioen. De manager van Leon slaagde er in de neger Johnson over te halen de belangrijke match in Am sterdam uit te vechten. Leon voelde na de eerste ronde reeds, dat hij de sterkste was.-Toegejuicht door dui zenden toeschouwers danste hij elegant om zijn tegenstander heen, met venijnige flit sende stoten de nodige punten verzamelend. Zo ging het door, de tweede, derde, vierde ronde, steeds in de meerderheid, de achtste, de negende ronde. De gong voor de laatste ronde. Traag, doodop, met een gevaarlijke dreiging in de ogen, kwam de neger zijn hoek uit. Langzaam draaide hij om zijn spil. Incasseerde twee stoten in het gezicht. Het v/as bijna afgelopen. Het tempo zakte. Dan plots een flits, een kreet uit de menigte, een donkere arm schoot uit. Johnsons rechtse sloeg Leon te overmoedig en daardoor slordig in zijn dekking tegen de kin. De Hollander zakte door de knieën. Van dichtbij drongen de opgewonden woor den van zyn verzorger tot hem door: „Op staan, nog één minuut, opstaan". Wanke lend richtte Leon zich op zeven acht dan stond hij overeind. De toeschou wers juichten: hun favoriet ging winnen. Johnson wilde de strijd in de laatste ogen blikken forceren. Als door een nevel zag Leon hem op zich toekomen, een grool zwart lichaam, nat glimmend onder het zweet, lichtglanzend over de spierbundels, een zwart lichaam, donker zwart lichaam, zwart, zwart en als in een visioen zag Leon kaarten, schoppenvrouw, een dikke Madame in een schemerig vertrek en het gerumoer der mensenmassa vervaagde tot een hese, angstwekkende fluisterstem, die zei: „Mijd zwart, mijn jongen, mijd zwart." De volgende morgen brachten de ochtend bladen bijzondere reportages over de sensa tionele nederlaag van Leon de Breuckelaere tegen de neger Alan Johnson en uit de ver slagen bleek, dat geen der aanwezige boksexperts begi'epen had, waarom Leon in de laatste seconden plotseling alle tegen stand opgaf en zich door de neger Icnock- out liet slaan alsof hij een onafwendbaar noodlot aanvaardde. (Nadruk verboden). Weer een partij diamant teruggegeven aan ons land Dinsdag werd op het ministerie van buitenlandse zaken wederom een partij diamanten aan de Nederlandse regering teruggegeven, die gedurende de bezetting uit Nederland waren geroofd. Ditmaal be trof het een partij van 336,24 karaat, welke teruggevonden is in Spanje. De ovei'handiging geschiedde door de secretarissen der Amerikaanse, Britse en Franse ambassades te Den Haag. Deze diamanten zijn destijds door de Duitsers van Joodse diamanthandelaren gevorderd en na de oorlog in Spanje, terug gevonden door de vertegenwoordigers van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland, die in overleg met de Spaanse regering belast is met de opsporing in dat land van Duits bezit en door Duitsers geroofde goe deren.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7