c OF SLA HOORT SALATA J Het eerste besluit. fjoe het vroeger in Leeuwarden was Sss? tflSSZ De 9 Muzen Vragen over het platbranden van een kampong nader beantwoord Dubbele villa in Bentveld door uitslaande brand geteisterd Stompe toren van Spaarnwoude wordt weer tot leven gewekt Vrijfkg 3 J'"" 1949 ~HFT~~GEVANGENISWEZEN n voor de so- straf i» f" Het oude Blokhuis, waar de Bijzondere n.Bll - Strafgevangenis is ondergebracht. ,,menvoegïnSen «rta Men bracht I«le' bii elkaar; jonge mensen £1.f schoorvoetend de eerste sehre- n eeret op het pad van de mis- gar hadden vergrijsd waren m Het gevolg «es dat de jeugd j'wKd en het cijfer der recidive JM.V-- t eg Toen verwachtte men cellnlaire stelsel. Maar de t'11 "ia° in de cel bleek grote nadelen ■"""Sn De verwachting dat de mis te 1,1 ir de eenzaamheid gauwer tot *fï Jmiden komen, ging niet m ver- Sf-rl! Integendeel, de cel, de afzondering, viillmg-1" ege' 'aj en jmakte boven- tht,e in phvsiek opzicht. Straf- n*?. it vijf jaar werden in d< len benedehgji veroordeelden die nog bracht de vijf jaar werden in de nnrraan veroordeelden die nof Sten 'zitten werden in de Bijzon- strafgevangenis in Leeuwarden daarna j aomaenschap gebracht. De ervaring 1 'Se meestal na die vijl' jaar cel ge- «asda! geworden waren. Wrak- tamored en geestelijk opzicht, k®.m men op advies van de Voor de reorganisatie van het ;;:angeniswezen - naar een gulden mid- Overdag werken in gemeenschap en S3s verblijven in een cel. De gevaren iToeger aan het gemeenschappelijk ver wit kleefden, wil men voorkomen. Allel ic door een selectie van de veroordeel- den die mogelijk wordt door de verschil de gevangenissen voor bepaalde groepen toestemmen. De veroordeelden die min is vijf jaar voor de boeg hebben, blijven vMrlooig 'in Leeuwarden. De zware recidi- tólen gaan naar Groningen, psychopaten mr Avereest, en de Jeugdgevangenis te Zutphen blijft behouden. De bestemming van alle gevangenissen staat nog niet vast, die hangt nauw samen met de verdere Da gang met cellen voor de gevangenen' cis zich misdragen hebben. Tegenwoordig uiordt die nog slechts zelden gebruikt. uitwerking der reorganisatieplannen. Die wordt bemoeilijkt doorde omstandigheid cal de bestaande gebouwen grote bezwaren lebben. Daarover later meer. Natuurlijk beperkt de reorganisatie van Itt gevangeniswezen zich biet tot deze verandering. Die is ongetwijfeld belangrijk, maar van nog groter betekenis achten wij 'at er een geheel, andere geest gekomen kin de wijze waarop de gevangene be kken en behandeld wordt. Om dit duidelijk te maken nemen wij de it® in gedachten mee naar de Bijzon- te strafgevangenis in Leeuwarden, waar reorganisatie het eerst is aangepakt en ir zij reeds voor een groot deel is toe- {ïlffit, Eens een oord der verschrikking Vroeger was de gevangenis in Leeuwar dse inderdaad een oord der verschrikking, w schrilste kleuren zijn nog niet fel ge- Mea om de toestanden die daar heersten cd te beelden. Er zaten inbrekers, 200 veroordeelden. Moordenaars, .rovers en andere misdadigers die »r langer dan vijf jaar uit de maat- cöappij gebannen waren, een groot deel !.f levenslang. De eerste vijf jaar hadden m het algemeen cellulair „opgeknapt"; "ij* ,zij het resterende deel ifW 'n Leeuwarden in gemeen- doorbrengen. Het was een droeve wrakken op de levenszee, wsen waaraan weinig menselijks was meesten waren verhard dfwli v, geladen met haat jegens »l,Tappij en het recht. Ook waren tr&otipw deveenzame opsluiting en het °ze van hun vooruitzicht tot wezen- ["April bedroeg de totale brandschade f 3 3/4 millioen fc fcffilc schade als gevolg van brand 5 ,lPril 1949 «eraamd °P tefr lAPnl 1948 1.925.000,—). tel» .erli6n werden geheel of ge- iïï ,,™leltl' De totala sbl^de, hier- V» wordt geraamd op 848.000. Mwihiifl ?,pel ginSen verloren zeven- te en 9Anme.^ 33 varkens, 7 paar- Ooli, Si kleinvee. Tosli» vpJv ,rie leed in APril een ge- Wraakt™' Veertien fabrieksbranden Bii&rS, ,een schade van ƒ2.158.000. 1.000.000 onts':on(1 een schade van liste van'd ^n hoofdzaak ten Voorts vwin er'andse deviezenpositie. Cirsoon tan1' tengevolge van brand één ter branj „even en werden 29 personen •- ,f„^v°nd, waaronder tien leden ""'eerpersoneel. loosheid vervallen waren. Doffe berusting, die toch af en tóe tot verzet leidde. De mensen moesten werken, maar onder die omstandigheden was werken geen zegen meer. Was alleen een plaag die hielp de tijd te doden. Slechts een streng regiem kon onder die mensen de orde handhaven. Toch kwam het zo nu en dan tot uitbarstingen. Vooral was dit het geval bij de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelden. Die werden geheel trouwens afgescheiden gehouden van degenen die, als zij het leven hielden, nog uitzicht hadden weer eens vrij te komen. Dat. was de periode van sleutels en gren dels, waarover in het eerste artikel gespro ken werd. Wij geven hier een foto van de cachot afdeling. Een lange donkere gang met cel len die nog veel somberder waren dan de gewone. Daar werden de gevangenen in gestopt die tegen de huisregels hadden ge zondigd. Op de stenen krib kon men alleen liggen. Natuurlijk kregen de gestraften hier alleen water en brood. Een veroordeelde was in die tijd alleen een nummer. Geen mens. Nummer zoveel kwam en na een zekere tijd werd hij öf in vrijheid gesteld, óf naar het kerkhof ge dragen. Hoe het nu geworden is, wordt in een derde artikel beschreven. C. J. van T. Hilversum krijgt „woon-trams" Het gemeentebestuur van Hilversum heeft van de Nederlandse Buurtspoor- maatschappij een dertiental oude tram wagens aangekocht, die als woningen zul len worden ingericht. Deze oude, teakhou ten wagens, welke een breedte hebben van 2.10 m en een lengte van omstreeks 14 m, werden vroeger gebruikt op het traject tus sen het Gooi en Amsterdam. Enkele jaren geleden werden zij door de bus verdreven en sindsdien stonden zij opgeslagen in de tramremises te Maarn. Aangezien het probleem van de woning nood in Hilversum bijzonder groot is, heeft het gemeentebestuur, vooruitlopend op goedkeuring van de raad, deze aankoop gedaan. Het ligt in de bedoeling deze „wo ningen" die van wielen en assen worden ontdaan en een stenen fundering krijgen, een plaatsje te geven in een bosrijk plekje aan de grens van Hilversum-Zuid. Zij zul len van gemeentewege worden omgebouwd tot huisjes met een woonkamer, een slaap kamer, een keukentje en een W.C. Elk huisje krijgt zijn eigen tuintje en schuur tje. De huurprijs zal omstreeks 35 per maand bedragen en het gehele project zal ongeveer een halve ton kosten. PRIJZEN VOOR HERENHOEDEN VRIJ. In de Staatscourant is verschenen de be schikking tot vrijlating van prijzen voor herenhoeden. Bij deze beschikking wordt de prijzenbeschikking Herenhoeden 1948 ingetrokken, waardoor de wolvilten en haarvilten niet meer aan prijsregeling ge bonden zijn. VERENIGING VAN TRANSPORT ONDERNEMINGEN. De Nederlandse Vereniging van Trans port-ondernemingen (N.V.T.O.) heeft in Utrecht haar jaarvergadering gehouden. In de vacature, ontstaan in het bestuur der N.V.T.O. door het overlijden van jhr. ir. J. Roëll, werd benoemd de heer J. J. Jurrissen, directeur Van de N.V. Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Mij. te Haarlem. Antwerpen herdenkt Van D(jck. Ter gelegenheid van de 350ste herdenking van de geboortedag van de Antwerpse schilder Antoon van Dijck, zal in de maanden Juli en Augustus in het museum voor schone kunsten te Antwerpen een tentoonstelling van zijn werken worden gehouden. Behalve de 33 schilderijen van Antoon van Dijck, die aan Belgische musea toebehoren, zullen doe ken uit het Louvre, het Rijksmuseum te Amsterdam, het Mauritshuis te Den Haag en uit de musea te Rijssel, Kassei, Straatsburg en New York op deze tentoonstelling, die twee maanden zal duren, te bewonderen zijn. Hedendaagse muziek. De Zuid-Afri kaanse afdeling van de Internationale vereniging voor hedendaagse muziek heeft drie orkestconcerten laten geven door het stedelijk orkest van Kaapstad onder directie van Enrique Jorda. Onder meer werden werken uitgevoerd van Hendrik Andriessen, van Poulenc en Hinde- mith en van de Zuid-Afrikaners Arnold van Wijk en John Joubert. Wraak. Het Londense weekblad „The new statesman" had onlangs een prijsvraag uitgeschreven voor een parodie op de romans van de bekende Engelse auteur Graham Greene. De deelnemers aan deze prijsvraag moesten de titel en het begin van een natuurlijk ge fingeerde roman van Greene inzenden. Toen de prijzen werden uitgereikt, bleek, dat een der prijzen door Graham Greene zelf was gewonnen. Dq» auteur had onder di'ie verschillende pseudoniemen zijn geluk beproefd. Twee nabootsingen van zijn eigen stijl konden geen genade vinden in de ogen van de jury. De minister-president en minister Van Maarseveen hebben ten vervolge op de be antwoording van vragen van de heren Van der Goes van Naters en Vorrink betreffende de veroordeling van drie mariniers wegens hun weigering tot het gehoor geven aan het bevel tot platbranding van. een kampong thans het volgende meegedeeld; ,Op 6 Augustus 1947 werden door com pagnie „L" van het derde infanteriebatal- jon der mariniersbrigade in het vak ten Zuiden van Malang de posten Kebonagoeng, Pakisadji en Kendalpajak bezet. Deze posten werden van Malang uit be voorraad langs de weg Malang-Kebona- goeng-Pakisadji-Kendalpajak, aangezien de weg Malang-Kendalpajak door landmijnen en versperringen nog niet geschikt was voor asverkeer. De aanvoer van Pakisadji-Kendalpajak werd echter zeer ernstig bemoeilijkt door beschietingen. Bovendien werden schier dagelijks mijnen gelegd, voornamelijk op het weggedeelte ten Noorden van kampong Soetodjajan. Niettegenstaande intensieve mijnencon- tröle reed op 10 Augustus 1947 een jeep op een mijn, waarbij een officier ernstig werd gewond. Bovendien reed. die dag een truck op een mijn. Aangezien alle gevonden sporen met betrekking tot het mijnenleg- gen leidden naar het kampongcomplex Soetodjajan, werd geconcludeerd, dat de mijnen werden aangevoerd via genoemde In tien minuten stonden beide huizen in lichterlaaie Het was gistermiddag half vier toen uit een dubbele villa op de hoek van de Zand- voorterweg en de Grenslaan in Bentveld verdachte rookwolken opstegen en nog geen vijf minuten later sloegen felle vlam- mten uit het rieten dak. Toen even later de brandweer uit Zandvoort zowel als die uit Bloemcndaal arriveerde, stond de boel reeds in lichterlaaie. Terstond werd uit tien slangen water gegeven, maar de brand had reeds zo ver om zich heen gegrepen, dat het bij voorbaat vast stond, dat slechts een deel van de beide huizen gered zou kunnen wor den. In het perceel Grenslaan 2A waar de K.L.M.-gezagvoerder Overeinde met zijn gezin woonde, was de brand ontstaan. On middellijk waren cle buren en een aantal toevallig passerende militairen begonnen het huisraad naar buiten te slepen en ook de kinderen van de bewoner werden heel huids uit het brandende huis gehaald. Machteloos moest mevrouw Overeinde toe zien hoe het huis een prooi der vlammen werd. Het pand Zandvoorterweg 2 werd in zeer korte tijd eveneens door het vuur aangetast. De bewoners, de familie Edema van der Tuuk, waren niet thuis, maar ook uit dit huis kon een gedeelte van de inboe del worden gered. Inmiddels was ook de brandweer uit Haarlem gealarmeerd, die zeer snel ter plaatse was. Niettemin had men het vuur toen reeds zover onder de knie, dat de Haarlemmers niet meer op hoefden te tre den. Zo snel als de brand ontstaan was, zo snel was het vuur eigenlijk alweer onder de knie en voor zes uur was men reeds met het nablussen gereed. De ravage die het vuur had aangericht was er overigens niet minder om. Van het huis in de Grenslaan is alleen het gelijk vloerse gedeelte er vrij genadig van afge komen. De rest is uitgebrand. Het huis aan de Zandvoorterweg heeft iets minder schade, maar ook van dat perceel is de zol der volkomen vernield en de eerste étage een jammerlijke ruïne. De rookontwikke ling die voornamelijk uit het rieten dak kwam, was zo sterk dat reeds het kruis punt Zandvoorterweg-Leeuweriklaan in nevelen gehuld was, en voor de brandweer lieden die het tegen de rode haan op moes ten nemen, Was het alles behalve een ple zierig karweitje. De politie had de handen vol om de tal loze mensen die naar de brand waren komen kijken, uit de buurt te houden en een aantal wagens van mensen, die gestopt waren toen de brand uitbrak, stond lelijk in de weg. Reeds zeer snel na het alarm was de burgemeester van Bloemendaal, jhr. C. J. A. den Tex, aanwezig in gezel schap van wethouder Van Geluk en beiden volgden de blussing met grote aandacht. kampong, van republikeins gebied ten Zui den en Zuidoosten daarvan uit, welke con clusie door verkregen betrouwbare inlich tingen werd bevestigd. Uitgezonden patrouilles naar kampong Soetodjajan wezen onder andere uit, dat deze kampong zeer dun bevolkt was, het geen blijkens ervaring er tevens op wees, dat de kampong werd gebruikt door ter roristische benden, aangezien in dergelijke gevallen de kampongbevolking grotendeels wordt ontvoerd, of gedwongen moet evacu eren naar republikeins gebied. Aan de hand van deze gegevens en om eigen verliezen te beperken, achtte de com pagniescommandant het tactisch noodzake lijk om het Noordelijk gedeelte van de kam pong Soetodjajan te elimineren. Daartoe zou de kampong Soetodjajan op 11 Augustus 1947 worden omsingeld, waarbij de nog aanwezige bevolking aan gezegd zou worden om onmiddellijk de kampong te verlaten. Vervolgens zou een gedeelte van de kampong worden afge brand, daar dit gedeelte het meest nabij de vex-bindingsweg Pakisadji-Kendalpajak was gelegen. Op 11 Augustus 1947 werd door de betrokken pelotonscommandant van de post Pakisadji de opdracht in deze zin uit gevoerd. Deze door de betrokken compagniescom mandant genomen maatregel werd be schouwd als militaix'e noodzaak niet alleen door deze commandant zelf, maar ook door de pelotonscommandant en de sex-geant- opvolgend-pelotonscommandant, wier in zicht wordt gedeeld door de commandant der Mariniersbi-igade, de Krijgsraad bij de Zeemacht en het Hoog Militair Gerechtshof in Indonesië. Ook door de legex'commandant werd het opruimen van het kampong gedeelte gezien als een tactische noodzaak om een einde te maken aan de beschie tingen en het leggen van mijnen op het weggedeelte tussen Pakisadji en Kendal pajak. De bij de dienstweigering betrokken drie maxüniex's zagen in het in brand steken van het kamponggedeelte echter slechts repré saille, daar toen niet en later evenmin is gebleken, dat de kampong vijandelijke ele menten herbergde. Immers, de kampong werd onderzocht op wapens en spi'ingstof- fen, doch niets van dien aard werd aange troffen. Zij meenden, dat een dergelijk op treden onwettig was en in strijd met de orde en het recht, dat de Nederlandse troe pen in Indonesië moeten brengen. De Zeekrijksraad te Soerabaja en het Hoog Militair Gerechtshof in .Indonesië hebben hun verwex'en niet als juist aan vaard. Hun uitspraken zijn gepubliceerd in het „Militair-rechtelijk Tijdschrift" van Mei 1948. Ten aanzien van de gestelde vx-aag of de regel „Befehl ist Befehl" in de Nedexiandse rechtsstaat gelding heeft, merken de mi nister-s op, dat op de Nederlandse militair uiteraard in het algemeen een strenge ge- hoox-zaamheidsplicht rust. Dit betekent niet, dat naar Nederlands recht de regel: „Befehl ist Befehl" zou gelden in die zin, dat van bedoelde militair „kadavei'discipline" zou worden gevoi'derd en dat hij zich ter af wering van een strafrechtelijke actie onder alle omstandigheden op het bevel van een meerdere kan beroepen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waaronder de ontvanger van een dienstbevel bij uitzon- deiing zijn medewerking aan de uitvoering daarvan mag en moet weigeren, wanneer dit bevel duidelijk in strijd met het Neder landse recht of het volkenrecht is. Opge- mex-kt moet echter worden, dat bij twijfel de gehoorzaamheidsplicht voorgaat en dat de militair, die zonder voldoende grond zijn gehooi-zaamheidsplicht opzijschuift, xxiet gevx'iiwaard is tegen een strafrechtelijke veroordeling. De Zeekx-ijksraad heeft in zijn vonnis o.a. uitgesproken, „dat onder deze omstandig heden een toetsingsrecht van een mindex'e ten aanzien van een dergelijk bevel slechts aanvaardbaar is in gevallen, waarin zeer klaax'blijkelijk menselijk onrecht wordt gedaan; dat echter vooropgesteld dient te wox-den, dat gebruikmaking van dit, dus in buiterx- gewoon exceptionele gevallen bestaande, toetsingsrecht door de mindere geheel op eigen risico geschiedt; dat de raad van ovex'tuiging is, dat hier van een mens onterende opdracht aller minst spi'ake is geweest". De ministers hei'inneren er tenslotte aan dat de gratieverzoeken der beti'offeix mari niers inmiddels zijn ingewilligd. In Paramaribo is de officiële uitslag der Surinaamse statenverkiezing bekend ge maakt. De nationale Partij Suriname heeft 13 zetels verworven, de Verenigde Hindostaanse Partij zes en de Surinaamse Landbouw- ox-ganisatie twee. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 3 JUNI Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur. Frans Hals: „Hoe lozen wij die S.A. man", alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. (Pink sterdagen 2.00, 4.30,-7.00 en, 9.15 uur). Rem brandt: „Mijnheer de gouvernante", alle leeft., 2.0Ó, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Ik weet van niets", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Ltxxor: „De roemi'ijke daden van Dan ny", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Pygmalion", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Roy Rogers", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Pinksterdagen 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). ZATERDAG 4 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Op liet-hevig rokende rieten dak levert, de brandweer slag legen het vmir dat' gister middag in de dubbele villa op de hoek van de Grenslaan en de Zandvoorterweg in Bentveld een geweldige ravage aanrichtte. Naar men ons meedeelt is de brand ver moedelijk ontstaan door het nogal primi tieve rookkanaal van de badkamer-geyser in het huis aan de Grenslaan, dat vlak on der het rieten dak loopt. De geyser was des morgens nog gebruikt en de brand is be gonnen ter hoogte van de badkamer. De totale schade wordt geraamd op onge veer veertigduizend gulden. Het laat zich aanzien dat het grootste deel hiervan zowel wat de bewoners als de eigenaren aangaat door verzekex'ing gedekt wordt. Meisje doodgeschoten Donderdagavond om half zeven heeft in het pax-k Sonsbeek te Arnhem, de 30-jarige G. B. de 22-jarige mej. R. F. met een pi stoolschot gedood. De dader is geairesteex'd. Het meisje, een dochter van een land bouwer te Didam, was in Arnhem in dienst betrekking en had omgang met de fabrieks arbeider B. Het meisje wilde echter de re latie verbreken en dat is waai'schijnlijk het motief voor B.'s daad geweest. Alleen Duyvis maakt Salata1 (Adv.) Kort verhaal door Steven Marsing Koud scheen het maanlicht op de tafel voor het raam. Rixen zat er in een stoel, zijn hoofd gesteund op zijn handen. Het licht in - de kamer had hij uitgeknipt; hij wilde los zijn van die kamer, waarin elk voorwex'p hem een levenloos verwijt leek voor een verspild leven. Hij herinnerde zich Kaï'in hoe hij haar zijn hele jeugd door aanbeden had als hij haar in de aangrenzende tuin zag op groeiend van klein, gedrongen en uit dagend tot slank en zonnig. Pas later had hij beseft, wat zij voor hem betekend had, en hij was nooit getrouwd. Toen het hem bewust werd, dat hij meer dan iets anders haar als zijn vrouw wenste, had hij het moeilijke ogenblik steeds weer uitgesteld, had hij haar meegenomen naar alle denk bare oorden des vermaaks, en een jaar lang haar vurig het hof gemaakt, maar over zijn gevoelens gezwegen. Plotseling was ze ver loofd. Het was de vernietiging van alle dromen, die hij zich gebouwd had,- en waar mee hij zichzelf zijn gemis aan doortas tendheid had getracht te vergoeden. Hij wilde zich daax'na wx-eken in zijn werk. Groot en invloedx'ijk worden, glim lachend kunnen neerzien op zijn jeugdige verdwazing, en haar spijt over haar ver gissing inboezemen. Maar zijix noodlot had hem niet verlaten. Traag stijgend op het grote kantoor, had hij een aanbod van een vriend gekregen om als medelid diens nieuwe firma te beginnen. Een risico; een gevecht met misschien een overwinning aan het eind. De overwinning was behaald maar niet dopr hem. Bang om zijn gemak ken op te offeren, bevi'eesd voor de on zekerheid, was hij in zijn onder-geschikte functie gebleven, en had gedroomd van een succes, dat hij niet kon behalen. Hij had zichzelf vergoelijkingen ingepraat, en er zich een voos zelfver-trouwen op gebouwd. Hij greep naar de radio-knop. Woeste sombere muziek wilde hij horen. Hij vond er geen, en trok zijn hand terug. Uit de radio bleef een zinloze, ontkleurde menge ling komen van dansmuziek en een Bach- programma. Al zijn begrip voor zijn mislukking had hij onderdrukt, zich verwringend om zijn gevoel vgp eigenwaarde overeind te hou den. Er waren talloze gevallen, waarin zijn vrees hem belet had zijn kansen waar te nemen. Hij probeerde ze zich nu voor de geest te halen. Het lukte hem niet, maar hij voelde hoe de toon van terugdeinzen en onechtheid door zijn hele leven klonk. Het kwam door vanmiddag ook, toen hij bij zijn directeur was geroepen en op on verschillige toon was berispt over een op dracht, die hij verprutst had. Nu was het hem niet mogelijk de fictie voor zichzelf op te houden. Hij voelde zich ziek als hij dacht aan hoe hij eex'loos voor het bureau had gestaan. Hij had een snik voelen opkomen, maar hij had dat zelfbeklag verslagen, en was met geklemde kaken de kamer uitge lopen. Het was. niet de berisping zelf geweest, die hem déze wanhoop had gegeven. Het was een plotseling uitbrekend gevoel ge weest, dat hij als een verachte, mislukte egoïst eenzaam in het leven stond. Hij had zich dat ontveinsd, en in het begin van de avond luid gelachen over een 'grappig boekje. Maar rnet het boek dicht was zijn zwakte teruggekomen, steeds sterker, tot hij nu voelde dat hij niets kon doen, xxiet blijven zitten en ook niets anders. Met een ruk stond hij op en stootte zijn stoel opzij. Razend stommelde hij door de donkere kamer, slaakte een kreet toen hij tegen de scherpe hoek van een boekenkast op liep, maar holde verder het huis uit. Hei- was koud buiten, maar hij dacht er niet aan. Hij had een doel: achter het blok huizen, wist hij koel en bevrijdend de gracht. Hij begon met langzaam te lopen, uit vastgeroest ontzag voor de pu blieke opinie. Bij het zinken van zijn be slistheid vergat hij dat, repte zich steeds meer, en holde de hoek om. Het deed er niets meer toe, en er was tx'ouwens niemand te zien. Hij besefte dat nog, en was opge lucht dat er tenminste ook geen dwaze reddingspogingen zouden worden gedaan. De gracht was nu voor hem. Een lantaarn ernaast scheen op de kale takken van de bo men. Niet denken. Nu kwam het eind. Hij sprong in zijn loop, met instinctieve keurig- stellingen en dergelijke. De nagenoeg vol- Caltuurcentram in de polder Initiatief van Heemsteeds echtpaar Er zullen wel niet veel Haarlemmers zijn, die het idyllisch gelegen kerkje van Spaarnwoude uit eigen aanschouwing ken nen. Dat is tamelijk vreemd, want binnen de tijd welke de Haarlemmer nodig heeft om van de stad naar Bennebroek, Sant poort,. Half weg of Zandvoort te komen kan hij eveneens het in de onmiddellijke nabij heid van Spaarndam gelegen gehucht „De Stompe Toren" bereiken. Dit romantische plekje blijkt volgens de kaart de oeroude kern van het dorp Spaarnwoude te zijn. Wie de weg naar deze oase der stilte weet te vinden en de tocht er heen vol- bi-acht (hetzij via het prachtige Spaarn dam, hetzij rechtstreeks via Oude Weg en Penningsveer ofvan Halte Liedebrug af der N.Z.H.) wordt voor zijn moeite ruim schoots beloond. 'Temidden van het om muurde kerkhof rijst het eenvoudige, op een terp gelegen kerkje msl zijn zware uit de twaalfde eeuw daterende toren voor hem op, omringd door schildei-achtige boerderijtjes. Scherp steekt zijn silhouet af tegen de westelijke einder, waar de bezoeker in de verte, achter grazige wei den, Mooie Nel en Liede als vloeibaar zil ver tegenblinken. Wanneer de onuitspreke lijke vrede *en rust op hem voldoende hebben ingewerkt, is het hem als ware hij in Arcadië, het land van onschuld" en vrede der ouden, weergekeerd. Ook al zoudt gij u niet wensen te meten met de middeleeuwse reus van Spaarnwoude. Klaas van Kieten wiens abnormale arm- spanwijdte (2.67 m.) door twee stenen merktekens in de kerkmuur vereeuwigd werd dan zou het panorama alleen reeds een bedevaart naar deze plek recht vaardigen. Doch thans is er een andere reden om u daarheen te begeven. Het kerkje dat sedert lange tijd leeg staat en in verval verkeert, is door de Nederlands Hervormde Gemeente te Spaarndam verhuurd en wordt door de huurders, de heer mr. H. K. de Raaf en mevrouw W. de Raaf-Brand van Straaten uit Heemstede momenteel gerestaureerd. De toren zal door de Gemeente Halfweg met steun van Rijksmonumentenzorg even eens in zijn oude luister worden hersteld. Met instemming van het Kerk- en het gemeentebestuur hebben de huurders nu het plan opgevat op geregelde tijden, voor lopig gedurende de zomer, daarin klas sieke voornamelijk oude muziek te doen uitvoeren en wel door vooraanstaan de, zo mogelijk in de eerste plaats jonge kunstenaars. Dit programma zal eventueel worden afgewisseld door lezingen, tentöon- heid zijn benen aangeslqten houdend. De korte val bracht een hevige schok. Onwille keurig zocht hij zijn evenwicht te bewaren, met zwaaiende ax-men, en hij zette een voet vooruit. Een klein eindje gleed hij door. Toen stond hij stil en lachte schallend, eei) donkex'e figuur midden in het wit van het stof op het ijs. (Nadruk verboden). maakte accoustiek van dit kerkje, dat aan honderd luisteraars plaats biedt, leidde als 't ware vanzelf tót dit aantrekkelijke initiatief. Dat met de verwezenlijking van dit plan belangrijke bedragen gemoeid zijn en enthousiasme alléén niet voldoende is, spreekt haast vanzelf, ook al knappen de huurders vele karweitjes zelf op. Een goede vleugel en, zo mogelijk, zelfs een pijp- orgeltje of clavecimbel zijn daarvoor on misbaar. Welke Maecenas wil de uitvoe ring van de plannen bevorderen door schenking of in bruikleen afstaan van een der benodigde instrumenten? Natuurlijk zijn behalve bijdragen in natui'a, jaarlijk se bijdragen in geld van hen die als dona teur de plannen van huurders daadwerke lijk willen steunen van harte welkom. Het kerkje van Spaarnwoude. Van bede- huis tot tempel der muzen. Deze bijdx'agen die uiteraard in de eer ste plaats voor aankoop of huur van ge noemde instrumenten zullen worden be steed kunnen, onder het motto „Vrien den van „De Stompe Toren" worden ge stort op girorekening no. 390077 van mevr. W. de Raaf-Brand van Straaten, Bronstee- weg 1, Heemstede, die de ontvangen gelden zal verantwoorden. Wie ter gelegenheid van de premièx'e, die in zo'n omgeving een evenement be looft te worden, zullen concerteren, staat nog niet vast, doch wel kan worden mede gedeeld dat verscheidene bekende kunste naars zich reeds bereid hebben verklaard zich in dit aloude kerkgebouw te doen horen, indien op hen een beroep mocht worden gedaan. Het kerkje is van Haarlem uit te berei ken met lijn 7. Van het .eindpunt in Spaarn dam is nog een korte; wandeling nodig. Dr. W. vaxi Tongeren uit Velsen is door de gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot hoogleraar in de analytische chemie aaa de gemeente-universiteit.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5