PRIJS 665.- „LONDEN" BISCHOFF IJmuiden MOEDERS JONGEN Oe strijd om de Atoombom Als U zoiets op de film ziet NODIGEN U UIT HENGELSPORT KAM P EER-ARTIKELEN t SPORTHUIS Beverwijk LIGSTOELEN Rex fyieaief Het huis aan de baai Vrijdag 3 Juni 1949 ÏJmuider Courant Een grote illusie Slecht bezochte Niwin- avond in Thalia Dc woorden „voor onze jongens in Indonesië" hebben overal in het land weerklank gevonden. Onze jongens en de Niwin, een onverbrekelijk geheel. Overal, behalve blijkbaar in IJmuidenVelsen. Men heeft zich vaak afgevraagd waarom het nodig was propaganda te maken voor de Niwin. Ieder, die zich realiseert wat het betekent, innerlijk eenzaam te zijn in een ver land, begrijpt dat onze jongens behoefte hebben aan contact met „thuis' En thuis is in dit geval Nederland en in klein bestek IJmuiden. Toch schijnen, on danks die zogenaamd overbodige propa ganda, de harten van Velsens bevolking hermetisch gesloten te zijn. Het was gisteravond niet voor de eerste maal dat een Niwin-avond zo slecht werd bezocht, dat men zelfs over al of niet door gaan „knopen moest gaan tellen". En wc hebben ons met verwondering afgevraagd of alleen zij, die een zoon in het Verre Oosten onder de wapenen hebben, geko men waren om de rimboe-kistenactie te steunen. Zo is „de grote illusie", de film die broederschap en saamhorigheidsgevoel predikt, in werkelijkheid geworden tot een grote illusie in Velsen. De film werd dan toch maar gedraaid en de weinigen, die hier en daar de leegte van de grote zaal nog accentueerden, heb ben van het grootse spel van Jaen Gabin en Erich van Stroheim genoten. Velsens inwoners hebben „onze jongens" wel jammerlijk in de steek gelaten! T.V.S.-dames sprongen ver De dezer dagen gehouden eerste wedstrijd van de K.T.K. leverde voor de T.V.S.- dames de volgende resultaten op: Hardlopen 80 m: I. Waasdorp 11,8 sec., H. Arentz 13,1 sec. en H. Bijtelaar 13,6 seconden. Kogelstoten: I. Waasdoi'p 7,19 ra, iH. Arentz 6,83 m, Fr. van Leeuwen 5,54 m en M. Bijtelaar 4,79 m. Verspringen: I. Waasdorp 4,21 m, M. Bijtelaar 3,68 m, Fr. van Leeuwen 3,54 m en H. Arentz 3,36 m. Centraal drankweercomité Het centraal drankweer-comité is tijdens de blauwe-week-actie bijzonder actief ge weest. Er werden onder meer ongeveer 5000 propagandabladen verspreid en in de Toorts te Santpoort werd Woensdagavond een contactavond gehouden. Men stelt zich voor nog enige duizenden geschriften rond te sturen en deel te nemen aan de blauwe-week-sluitingsdemonstratie in Utrecht. Presenteert een SCHITTEREND PINKSTERPROGRAMMA Vrijdag 3 Juni, 8 uur, Zaterdag 4 Juni 7 en 9.15 uur, Zondag 5 Juni (le Pink sterdag) 7 en 9.15 uur en beide Pink sterdagen matinee 3 uur BOBBY BREEN, het jeugdige zangwonder IRENE DARE, de 6-jarige sehaatskoningin thans voor de eerste keer samen in (Breaking the ice) Een boeiende en ontroerende film met schitterende zang, muziek en IJS- SHOWS. Toegang alle leeftijden. Maandag 6 Juni (2e Pinksterdag) 7 en 9.15 uur, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Juni 8 uur Het veelbesproken' filmwerk Een historisch gebeuren gespeeld door de mannen die het overleefden!! Indrukwekkend - Onvergetelijk - Adembenemend Toegang 14 jaar Agenda voor Velsen en UnaiiMen Vrijdag 3 Juni: Thalia 8 uur: „Moeder's jongen". Rex 8 uur: „Bambi". Zaterdag 4 Juni: Thalia 7 en 9.15 uur: „Moeder's, jongen". Rex 6.45 en 9.15 uur: „Bambi". De Zweedse roeiers, die Zaterdag en Zon dag deelnemen aan de wedstrijden op de Bosbaan te Amsterdamoefenen op het Zuider Buiten Spaarne in Heemstede. Een foto van de toerleider Sture Ohlsson met de Oude twee, de skiffeur en de Oude vier. Zondagsdiensten voor 5 en 6 Juni In spoedgevallen zijn van de groep art sen, aangesloten bij de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Genees kunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Dinsdagmorgen te raad plegen de heren J. Mac Daniël, De Genes- tetlaan 4, telefoon 4203 en R. Rutten, Ken- nemerlaan 123, telefoon 4058. Voor de niet-aangesloten dokters neemt waar op eerste Pinksterdag de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, telefoon 4023. Op tweede Pinksterdag W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer- apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tele foon 4204. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Maandagavond 11 uur mejuffrouw G. P. Zwart, Meeu wenlaan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur tot Zondagavond heeft de arts W. J. Royaards, Dr. Schuitstraat 12, telefoon 3636. Tweede Pinksterdag neemt waar dokter R. W. Fierstra, Zee straat 88, telefoon 3737. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, telefoon 3820. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Ph. J. Hase- lager, Hoofdstraat 135, telefoon 8570 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen, Tweede Pinksterdag neemt waar de arts Meindert de Groot, Wynoldi Daniëlslaan 14, telefoon 8410. Apotheken. Beide Pinksterdagen: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe- mendaal, telefoon 22181. MARKTBERICHTEN 2 Juni 1949 Besommingen. IJM 41 Compaen 6540. E 246 490; KW 92 1418; IJM 213 372; IJM 11 2595: IJM 203 300; IJM 249 266; IJM 226 145. 1 VEM-trawler besomde f29.600. Aanvoer. 50 kisten tarbot en tong, 15 kisten heilbot, kisten schartong en tongschar. 10 kisten rode poon, 100 kisten schar. 1110 kisten schol, 15 kisten bot. 250 kisten kabeljauw, 150 kisten koolvis. 65 kisten wolf. 20 kisten leng, 20 kisten poon, 10 kisten haai, 270 kisten wijting, 780 kisten schelvis, 100 kisten diversen. Totaal 3025 kisten. Prijzen. Heilbot 1.75; gr. tong 2,151,90; gr.m. tong 2.20—2.05; kl i. tong 2,30—2,10: kl. tong I 2.10—1.80; kl. tong II 1,90—1,80: tarbot I 2,251,95, per kg. Tarbot II 82; tarbot IV 2721; tongschar 52—51,50; kl. griet 40; gr. schol 5545; midd. schol 36—16,50; kl. schol 31—5,50; schar 16,50—7,50; bot 25—18; muilen 11—4,90; kl. gul 2517,50; horsmakreel 8,508; poon 12—8; kl. wolf 30,50—27; v. haring 29; gr. schelvis 2927; m. schelvis 3332; kl. schel vis 37; wijting 29—16; gr. r. poon 65; m. r. poon 74: kl. r. poon 3315. per 50 kg. Kabeljauw 148—93; gr. koolvis 43; gr. wolf 68—67, per 125 kg. IJMUIDEN SPAART. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de afgeiopen maand 107.629,30 ingelegd en 79.530,61 terugbetaald. Oosterkwartierdamtournooi „Oosferkwartier" als eerste uit de strijd Door een overwinning op het St. Bavo- kwartet heeft de damclub „Oosterkwartier" beslag weten te leggen op de fraaie wissel beker die tot nu toe in het bezit was van D.C.IJ. De uitslagen van de laatste ronde luiden: BeverwijkDamclub Haarlem 53; D.C. IJ.Haarlemse Damclub 42; Oosterkwar tierSt. Bavo 62. Het Oosterkwartier behaalde in totaal 9 punten, D.C.IJ. 8, Haarlemse Damclub 6, St. Bavo 3 en Haarlem en Beverwijk 2. De prijsuitreiking zal plaats vinden op Woensdag 8 Juni in Hotel Hof van Holland te Haarlem. Culturele Vereniging Velsen Op Donderdag 9 Juni organiseert de Culturele Vereniging Velsen een filmvoor stelling in het Rex Theater. Vertoond zal worden: Brief Encounter. NAAR DE BLOEMENVEILING TE AALSMEER. De gemeenschap Velsen van het Huma nistisch Verbond organiseert op tweede Pinksterdag een fietstocht naar de bloe menveiling te Aalsmeer. Leden die niet over een fiets beschikken kunnen de tocht per autobus maken. zegt U: „In Amerika weten ze het wel". Maar heus ook in Holland kunnen wij iets goeds maken, wij etaleren onze huiskamer een kamer in Eng. stijl, uitgevoerd in Sla vonisch eiken, die een mensenleeftijd meegaat. Iedere aanprijzing is hiervoor feitelijk overbodig. Daarom zullen wij niet proberen U deze kamer te beschrij ven, maar de kamer „Londen" te komen zien. Naar keuze wordt het dressoir geleverd met glas in lood of met wortelnoten paneel. Door vakmensen gestoffeerd met de beste materialen en bekleed met prachtig wol len trijp, geeft deze kamer de gezellige rustige sfeer van een verzorgd interieur. onder volle garantie. OOSTERDUINWEG 21 IJ M U I D E N (Adv.) en is uw aangewezen adres KENNEMERLAAN 137 - TELEFOON 4071 (Adv.) Nieuwe winkelgalerij geopend Onder grote belangstelling opende mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, Donderdagmorgen de nieuwe winkelgalerij aan de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. Vele autoriteiten, belangstellenden en genodigden hadden zich in de smaakvol ingerichte „zelfbedieningswinkel" van de firma D. Kat verzameld waar de heer Van Dijk een kort welkomstwoord sprak en zijn dank betuigde aan burgemeester mr. Kwint en wethouder Visser voor hun aan wezigheid. Mr. Kwint sprak hierna enige hartelijke woorden. Hij hoopte dat het initiatief van Velsen-Noord op alle getroffen winkeliers in IJmuiden stimulerend en activerend zou werken, waarna hij de galerij voor ge opend verklaarde. De voorzitter van de winkeliersvereni ging de heer Sanders bracht in hartelijke bewoordingen de gelukwensen van de col lega's over en ook de heer Markering, die als een der oudste winkeliers het woord voerde, wenste zijn collega's veel voor spoed en geluk. De heer Van Dijk dankte tenslotte alle belangstelenden voor hun aanwezigheid waarna men de zaken kon bezichtigen. Zanguitvoering kinderkoor „De goede herder" Joop Huizinga, de dirigent van het kin derkoor „De goede herder" componeerde met kennis van zaken een geslaagd, een voudig kinderlied: Gebed, dat als ope ningszang fungeerde van de in de Ned. Herv. kerk gehouden uitvoering van dit ensemble. De veel omvattende cantate „In de zo mer uit" van Richard Hol zongen de jon gens en meisjes met veel animo; de ver schillende stemmengangen waren toon- vast en ale liedjes klonken fris en klaar van uitspraak. Zo'n cantate, van de hand van een grootmeester als Richard Hol er voor de Nederlandse zangkunst een was, doet het voor kinderkoor toch maar uit stekend. Welk een fraaie compositie is „In de zomer uit" en hoe dankbaar zin gen is het voor ensembles als dit. De heer Huizinga mag over zijn arbeid aan deze materie tevreden zijn: het klonk alles heel bekoorlijk, mede doordat de partijen er zo goed in zaten en er op toon gezongen werd. De charme van de natuurlijkheid en het onbevangene van kinderzang wist de heer Huizinga op deze avond volko men te behouden, zodat ik met plezier naar de uitvoering der cantate geluisterd heb. De kleine zangers hadden nog meer op hun répertoire: de 3 bekende canons, Dina Appeldoorn's Wie zingt er mee, liederen van Bernard Diamant en Hendrika van Tussenbroek, enz,, kortom een welgedaan programma. Het koor der volwassenen had een cy clus liederen, „Het kerkelijk jaar" ge naamd, voor zijn rekening genomen: het kerkkoor zong ze vlot, waarbij ook .nu mijn appreciatie naar de vrouwenstemmen uitging. Sopranen excelleerden en alten waren goede tweeden; maar het mannen koor is qua klank nog niet zo ver. Zolang het laatste zich niet solo horen doet, laat die „natuurklank" zich nog wel verdoeze len, een canonische zang als Nu syt welle- come van Simon C. Jansen is echter voor het toetsen minder geschikt. (Of: er juist geëigend voor). In elk geval kan er op klank gestudeerd worden. Een Paaslied, bewerkt door Joop Hui zinga en gecombineerd door beide koren gezongen, was een welverdiend succes. Adriaan Verschoor was als steeds op plaatselijke kerkconcerten de vertrouw de begeleider, die weet wat er van hem verlangd wordt en desondanks immer de brilliante muzikaliteit ten toon spreidt die het luisteren naar zijn spel, of het nu een simpel liedje begeleiden is of solistisch werk van groot allure, tot een onverdeeld genot maakt. Ik denk dank aan de prachtige Toccata uit Widor's vijfde symphonie, waarvan Ver schoor een vertolking gaf, die hem zijn plaats in de rij der Nederlandse organisten met een reputatie meer en meer waardig doen worden. Om over zijn superieure spel en gave opvatting van Guilmant's Alle gretto en si-mineur maar te zwijgen. Het te beluisteren was alleen al een gang naar de Goede Herderkerk waard. A, J. VAN DER WEIJDEN. Groenten iets goedkoper Op de groenteveiling was over het alge meen de groente nog duur. De bospeen vertoonde nog de grootste prijsdaling, zonder nu bepaald goedkoop te worden. Werd er een week geleden tot 74 cent per bos betaald, thans was 43 cent de hoogste prijs. Bloemkool bleef nog hoofd zakelijk kasgoed; er werd tot 85 cent per stuk betaald. Voor spinazie bestaat nog steeds belang stelling er is echter een groot verschil in kwaliteit hetgeen in de prijzen tot uiting kwam. Er werd van 842 cent per k.g. betaald. Postelein komt er gaandeweg meer; zij bracht tot 39 cent per k.g. op. Rabarber komt er in honderden kisten, de afzet is beter dan een week geleden, want er werd nog 17 cent per k.g. besteed. Sla is een product dat sterk in prijs uiteen loopt, nl. van 210 cent per krop. Groot is het aanbod van glasaardbeien, waar voor veel belangstelling bestaat, er werd tot 76 cent per doosje betaald. Bloemen. Irissen overheersen de markt. Er komen grote partijen van. buiten, nl. White Ex celsior en Yellow Queen, de goede kwali teit van eerstgenoemde soort deed tot 48 cent per bos; de gele Yellow Queen bracht van 528 cent per bos op. Van Pyre- thrums was de grootste aanvoer, deze brachten tot 56 cent per bos op. Margrie ten, korenbloemen en papavers waren voor veldbouquetten graag te verkopen. Groot was ook de aanvoer van anemonen en ranonkels welke alle rond de 10 cent per bos opbrachten. Eremures ging nog voor goede prijzen, 35 cent per stuk van de hand. Gladiolen deden 20 cent per stuk. Lathyrus was er in grote partijen, er was veel vraag naar met prijzen tot 65 cent per bosje. Bij de potplanten waren het de bego nia's en geraniums die hoogtij vierden. Er was in de potten-afdeling een levendige handel. De bloemenveiling komt op tweede Pinksterdag te vervallen, er wordt nu ge veild op Dinsdag 7 Juni om half twee. Wel is er op tweede Pinksterdag groen- tenmarkt, deze begint 's morgens ora 9 uur. Aardbeiendrive De bridgeclub „Sans Atout" heeft het plan, ook dit jaar een aardbeiendrive te organiseren. Deze zal plaatsvinden op Zon dag 26 Juni in de grote veilinghal aan de Breestraat. Er zal worden gespeeld volgens het Howell-systeem, in groepen van acht paren, verdeeld in hoofd-, eerste- en tweede klassers, volgens het reglement van de Nederlandse Bridgebond. Verschillende sloffen aardbeien zullen de prijzen vormen. De verenigings-wisselprijs een massief zilveren aardbeienslof, welke vorig jaar gewonnen is door de R.K.B.C. Haarlem, zal door deze vereniging dit jaar verdedigd moeten worden. De leiding is ook dit jaar weer in handen van de heer L. Germeraad. Hoogovenschakers contra de scheepsbouwers In het „Statenhuis" aan de Velserweg zal op Zaterdag 11 Juni een schaakkamp plaats vinden tussen H.O.S.C. en de Amsterdamse Scheepsbouw Maatschappij. Voor de wedstrijd, welke om half acht begint, zal een excursie naar het Hoogoven- bedrijf plaatsvinden. De clubavond van H.O.S.C. welke nor maal in het Statenhuis aan de Velserweg plaatsvindt, zal, wegens het bezoek van de Engelse gasten aan Suomi, Woensdag 8 Juni in het Statenhuis aan de Zeestraat gehou den worden. Mid-Kennemerland schaaktournooi vordert gestadig De nagekomen uitslagen van de derde ronde van het Mid-Kennemerland Schaak- touraooi luiden: Hoofdkl:. G. PaardekoopPelart y2. 1 A: Th. SpijkerM. Soeleman 10; C. KoomenP. A. Veldheer 01. 1 B: A. PeekeiA. Slings 10; A. Rijke A. Slings 01. 2 A: J. VerlaakP. Scheurkogel y2Vs.. F. HendriksH. v. d. Zwan 01. 2 B: P. VlamingP. Hoope afgebr. 2 C: J. van StekelenburgW. Nijkamp 10; S. KistemakerC. Geyleman V2V2', J. Groot—W. van Stijl 1—0. 3 A: J. van DijkJ. van Dongen 10. 3 B: A. v. d. Blom—P. v. d. Vlerk 0—1. De wedstrijden voor de vierde ronde, welke deze week zijn gespeeld, hadden het volgende resultaat: Afd. 1: G. L. de HaasA. P. de Bruin l2V2M. P. SuikerJ. C. de Haas afgebr. M. SoetemanJ. Beentjes 01. Afd. 2: ir. M. Sipkesir. L. M. Derks afgebr. Afd. 3: A. v. AckenH. v. Laaren 01. HET GESCHENKENHUIS TEL. 5S24 Ook verkoop op Voorzorgzegels (Adv.) Vanaf heden t/m We,I B.C. Sans Atout wint - B.C. Kennemers 6 Maandagavond heeft d. Rn voor de twaalital-wedstrijff"! I Haarlem van de NederW fa, I de strijd aangebonden tegï'/?'»® „Kennemers". De Bevcraiiï ,btite I 132-U6mB.indeSSfe'>lï De gedetailleerde mislas.. I van Sans Atout, gg'faV Bos-van Balen ei SpSÏÏi" met 48-34 mp. Team 1 tjesNijsman en De Boer_u, len gelijk met 41—41 I heren Boom—Blom en H«w.i 4 mendaal winnen met 43-4 L ,rr-u Verder vonden WoensS,, clublokaal van de bridgÏÏft»1I enkele onderlinge wedstHia, gens het Mitcheïï-sjsteem i, resultaat: Groep Wit Teamf100 Klaveren—heer Oosterveen I Van Zon—Van Zutphen vertieï. 46 mp. Team II: dames de heren Groot-JXvS;^.: mp. Team III: mevr. en de heer en mevrouw Strieirer I met 53—57 mp. mer Groep Zwart: Team IV- Ww v ningen Sr.-v. d. Berg en Scheh S' verliezen met 29—57 mp Teamvöi Schaafsma Hamel en de heren Tav Essen winnen met 55-39 Centrum», zal op Woensdi rffS1 massakamp plaats vinden De Beverwljkse Damdub zal dan de aanbinden tegen de damclub „WonS welke met ruim 30 spelers naar Be zal komen. SIMULTAAN-SEANCE DAMMEN Door de heer Y. de Jong, lid van ft» lemse Damclub „Oosterkwartier" d:, ,t langs het damkampioenschap van li wijk en omgeving behaalde, talii. dag la Juni een simultaan-séanu kÏ gegeven. De tegenstanders van de heer, de Jong zijn de leden van de Bevenrb Damclub. u De avond betekent meteen het eindt het damseizoen, dat medio zal aanvangen. VERGADERING JONGE KERK. In het Verenigingsgebouw aan de SAni heeft de afdeling van de Jonge Ken teravond een druk bezochte vergaders* gehouden.. De voorzitter, de heer R, Wagfe deelde mede dat het bestuur uitgebnii was door de benoeming van mej. T-" Kröder. De heer Wagter kon het voonF terschap niet langer waarnemen en in zij: plaats werd candidaat gesteld de heer J. Maurice. Voor het week-end naar E bestond niet veel belangstelling. Enree leden gaven zich op voor het „Open dear1 werk. Hierna was het woord aan ds. J, 0. N die een causerie hield over „Rechtzi en Vrijzinnig". De predikant gaf hiaw, een heldere uiteenzetting, waarover zich na afloop een geanimeerde gedachte»- seling ontspon. Nieuws dat voordeel bnjlj Berichten in de dagbladen brenger:* door verrijking van kennis. Nieuws dat zelfs geldelijk voordeel kl brengen schuilt meest in de adverttó*. i Lees de advertenties goed, ook de Lk- sprekers in de IJmuider Courant. En1 er bij gelegenheid uw voordeel mee, ir. er zelf een te plaatsen. Agenda voor Beverwijls VRIJDAG 3 JUNI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Mijn heer de gouvernante". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De ra denaars zijn onder ons". W. B. Theater, 8 uur: „Slavenschip". Corso Theater (Castricum), 8 u.: „te komt thuis". ZATERDAG 4 JUNI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Mijn heer de gouvernante". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De moor denaars zijn onder ons". W. B. Theater, 8 uur: „Slavenschip Corso Theater (Castricum), 7.15 en W uur: „Lassie komt thuis". FEUILLETON 53) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Hetzelfde gebeurde met mij. Het laatste wat ik me herinner is dat Mary me een kop chocola, zoals ik 's avonds wel meer drink, bracht. Toen ik weer bijkwam lag ik in een complete duisternis, terwijl overal om me heen water droop. Het was ontzettend. Als twee kinderen, alleen in het don ker, keken we elkaar aan. Maar het besef van het gevaar, waarin we verkeerden, bracht me tot daden. We moeten zo snel mogelijk hieruit zien te komen, drong ik aan. Probeer of je deze touwen door kunt snijden, er moet ergens in mijn zak een zakmes zitten. Judith vond het mes en binnen enkele minuten waren de touwen doorgesneden. Ik wilde opstaan, maar viel terug op de grond, in elkaar krimpend van de pijn, die door me heen schoot. Na een poosje was ik echter in staat met enige moeite naar de deur te strompelen, die ik voor zichtig openmaakte. Het vage licht van de lantaarns achter me verlichtte een ge deelte van een stenen vloer. Verder was het zo'n intense duisternis, dat ik de omvang van de gewelven niet kon op maken. Er heerste doodse stilte. Judith's hand kroop in de-mijne. Wat moeten we doen? fluisterde ze. We moeten zo ver mogelijk van dit hol weg zien te komen, antwoordde ik. De man met de maskerkap kan hier ieder ogenblik weer verschijnen. Ik hoorde haar een uitroep van af schuw slaken. Ben je daar zeker van? vroeg ze. Bij deze verlichting zou je je best dingen kunnen verbeelden. Dingen, die je je verbeeldt, praten niet en halen ook geen stukken, die je moet tekenen, te voorschijn, zei ik. Maar daarover zal ik je naderhand vertellen. Ik nam een lantaarn van de muur af en draaide de pit omhoog om wat meer licht te laten schijnen in de gewelven. De gang, waarop de deur uitkwam, leidde naar een soortgelijk vertrek als we zo juist hadden verlaten. Er brandde nog vuur in een open haard en enig kook gerei lag verspreid in het rond. In dit vertrek was mijn maaltijd waarschijnlijk toebereid. Zoals ik wel vermoed had, was er niemand meer aanwezig. We waren helemaal alleen in deze gewelven des doods, behalve dat de man met de mas kerkap hier waarschijnlijk nog ergens rondhing. Hand in hand liepen we de lange gang af, aan het eind waarvan we sporen in ruwe aarde vonden, die naar andere, niet- aangelegde, gewelven leidden. Het enige geluid dat we hoorden, was dat van water, dat omlaag droop. Dit bracht me mijn dorst in herinnering in mijn opwinding over Judith had ik hieraan even niet be wust gedacht en in mijn handen ving ik nu wat water, dat langs de stenen liep, op. Het was nectar voor mijIk voelde me opknappen en ik begeleidde Judith door een labyrinth van gewelven, totdat we ver genoeg verwijderd waren van het vertrek, waar ik gevangen had gezeten. Ik wist, dat onze voetstappen onze vervol ger de weg zouden wijzen, maar in deze doodse stilte zou de nadering van een le vend wezen van op grote afstand te horen zijn. Ik spreidde mijn jasje uit op de grond. Judith ging naast me zitten en ik sloeg een arm om haar heen, terwyl haar ge zichtje tegen het mijne aan lag.. Je geeft een heel klein beetje om me, hè? fluisterde ze. Ik heb altijd ge hoopt, dat dat zo zou zijn. Ik zuchtte diep en duwde haar iets van me af. Het heeft geen zin, Judith, zei ik bitter. Als je uiting wilt geven aan je gevoel van dankbaarheid ten opzichte van mij, doe dat dan op andere wijze. Ik ben niet degene, om wie je geeft, dat weet ik. In het vrij behoorlijke licht van de lan taarn kon ik haar bruine ogen vuur zien schieten. Om wie zou ik dan wèl geven? vroeg ze boos. Om Arthur Carfrew natuurlijk. Hij vertelde me, dat hij met je wilde trouwen. Opeens schaterde Judith en haar lach weerklonk in de gewelven. En heb je Arthur werkelijk geloofd? zei ze. Jij arme dwaas! Arthur vraagt toch ieder meisje, dat er wel aardig uitziet, ten huwelijk. Hij zou niet weten wat te begin nen, als iemand ja zei. Het zou hem van zijn grootste hobby beroven. Maar heeft hij jou ten huwelijk ge vraagd? drong ik aan. Ja, maar ik heb hem meegedeeld, dat ik er niet voor voelde. Ik heb hem gezegd, dat er Iemand anders was 5Bedoel je Ja, jou bedoel ik, m'n lieve dwaas! Je had er alleen zo'n vreselijk lange tijd voor nodig om het me te vertellen. Opeens waren haar lippen op de mijne en in deze eerste omhelzing scheen het leven nieuwe zin voor mij te krijgen. En. zelfs als we nooit levend uit deze gewelven zouden komen en die kans was geens zins uitgesloten voelde ik, dat ik de ver vulling, die het leven kan geven, gevonden had. Liefste, weet je dat ik helemaal geen goede echtgenoot voor je zal zijn, als ik straks de kans krijg je naar het altaar te geleiden, zei ik tenslotte. Hoe zo? Ten eerste ben ik veel ouder. En ver der ben ik zó lang alleen geweest, dat ik er aan gewend ben geraakt om alleen maar aan mezelf te denken. Mannen van mijn leeftijd zijn meestal erg egoïstisch. Judith lachte. Dat verschil in jaren doet niets ter zake, Bob is het niet wonderlijk, dat dit de eerste keer is, dat ik je bij je voor naam noem? en wat dat vrijgezellen- egoïsme betreft, kan ik je zeggen, dat ik dat er wel bij je uit zal krijgen. Maar is al dat gepraat daarover eigenlijk nog niet wat voorbarig? Deze laatste vraag van Judith bracht me tot de werkelijkheid van onze min of meer wanhopige situatie terug. Daar zaten we, ergens onder de aardoppervlakte, zon der voedsel, met een lantaarn, die mis schien nog een paar uur licht zou geven, waarna de duisternis om ons heen volko men zou zijn. En wanneer we geen licht meer hadden, zou ook de kans om een uitweg uit dit labyrinth van gewelven te vinden, praktisch nihil zijn. Onze enige hoop is de man met de maskerkap te overmeesteren en hem te dwingen ons de weg hieruit te wijzen, zei ik tenslotte. Of we zouden hem kunnen volgen om te zien, welke weg hij neemt, opperde Judith. Dit idee was nog niet bij me opgekomen. Als we in een donkere hoek van de gang bleven wachten, zou de mysterieuze figuur vroeger of later wel langs ons komen. Ik stelde Judith voor, dat zij daar zou blijven, terwijl ik terugging naar de gang, maar dit weigerde zij pertinent. Nee, Bob, jij zult de lantaarn nodig hebben om je bij te lichten en alleen hier in de duisternis te zitten overleef ik niet, zei ze. Ik laat je van nu af aan niet meer alleen. Judith hield mijn arm angstig vast. Wie denk jij dat het is, Bob? vroeg ze. Is het Fellowes of geloof je dat het die dominee is? Het kan iedereen zijn, antwoordde ik. Ik kan me diverse mensen voorstellen, die deze rol kunnen spelen. Maar al zou het mijn laatste daad op aarde zijn, ik moet en zal die duivel ontmaskeren. Hand in hand liepen we door de gewel ven. Onze voetsporen maakten het ons gemakkelijk de weg terug te vinden. Ik koos een betrekkelijk comfortabele schuil plaats uit, achter een uitspringende rots, die dicht in de buurt was van de toegang tot het vertrek, waar ik gevangen was gehouden. Ik draaide de lantaarn neer, zodat er alleen nog een heel klein licht puntje over was, en daarna maakten we ons op om af te wachten was er zou ge beuren. We moeten daar uren gezeten hebben. Judith viel in slaap en ik had zelf moeite om niet in te dommelen, toen opeens een vreemd geluid me klaar wakker maakte. Er kwam iemand de gang af. En ik meen de te horen, dat deze persoon in zichzelf mompelde. Ik maakte Judith voorzichtig wakker en met mijn vinger tegen mijn lippen beduidde ik haar doodstil te zijn. Dicht naast elkaar hurkten we in de duis ternis, terwijl het gemompel steeds duide lijker werd. De gewelven b te versterken, want het duurde nog enkele minuten, voordat een heen en weer zwaaiend licht de nadering van de ma die in zichzelf sprak, aankondigde, in vage licht werd de omtrek van de ma:.* kap zichtbaar. Judith's hand ging n< haar mond in een gebaar van schrik, het geluid dat haar even in pameren- ming ontsnapte, werd te niet gedaan e-- het gemompel, dat van onder de kap in baar was. Ik kreeg de stellige overte-* fllc w dat dit niet dezelfde man was, Ucll UIL 1U.CL UCLCUUL J dreigende woorden tot mij had gesp. in de afgelopen nacht de bouw van figuur was, hoewel niet veel alftij toch anders. De man met de kap opende de deur \<- het vertrek, waar ik hulpeloos h3j worstelen met .mijn touwen, en1rero naar binnen. Ik wenkte Judith he volgen en voorzichtig slopen we hem aan. De man stond stil voor a muur van het vertrek en drukte op^ twee uitspringende stenen. Een. 0 de muur begon te wijken met n. knarsende geluid van scharnier v»rfoVinnrH. Dg man, 01 al eerder had gehoord. Di^man^j het apparaat steeds in zichzelf mompelde, haastte a 4 door de opening, zonder van h. gebruik te maken, dat de zaak weer 3* hem afsloot. Hem volgend merkten we ons bevonden in een steneni gang ca. 1 meter breedte. Een derüg ons uit zwaaide de lantaarn v die ons voorging. Ik had onze t taarn - om toch maar voorall merkt te blijven moeten ac en zo tastten we onze weg in ae Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6