c 3 Uit de schatten van het Frans Halsmuseum v. j^itteralr© «OORTOESTELLEN I BONTEKOE HEEMSTEDE De 9 Muzen VAN NIEL Uurwerken Schoorsteenklokken Dalende conjunctuur en stijgende devaluatie-kansen Het natuurschoon in Bloemendaal „Huwelijk in de schaduw", een herinnering Suépin van der Vlugt ïsienfo? iff 4 Ju»1 1949 Haarlems Dagblad Albert Helman-Omnibus" (Amsterd. Boek- en Courant Mij); ALBERT HELMAN: „Afdaling in de vulkaan" (Muiderkring- serie); MAX NORD: "Albe" Helman" (Daamen's Uitg. Mij, vGravenhage)- nE loop van zijn schnjvers- r»Z,,N. 1 wat stormen over Helman-s F hC Men heelt de zwakke zijden !e'aa".Siap breed uitgemeten: ,„n al|te Tfime-itele. onevenwich- S^<°,hV$ weelderigheid afbouw van zi Hollander al gauw -.1 n P de SODC1C 7f>lfori- niet te ontkennen. v,t Het is heeft men moeten toe- £ank! di'f'tot de boeiendste schrijvers Meeneten behoort En dat met 'twite zij» zogenaamde „roman- Was hij niet alleen va"It wilde Westen" jet van Mt«Jcar die zijn lezers ver ia d„e iè fantastisch-avontuurlijke „laatste vreemde hemelstreek Leid van «n hoogstens spannend £T Z,J" Maar dat het ons boeit, binnen inslaat, heeft diepere gron- e,.let ons niet „„voldoende re- waarvan nol Helman (Lou kenschap ge®dV-bterkleinzoon van een In- OM Shatterhand-bloed tezamen rijain. U'i jorvaringen in de West ver- "'Vt'wschil tussen zijn geaardheid klaren het va'slEuropese schrijvers, bij- de óók tussen zijn werk en dat van zijn "onsbnd niet velen die zich B a} j hPbben gemaakt met de In- rertrouwd he zQVer dat een „blan- w »„i;ilr is was cin b" fff. vrachtbare inzicht zijn geko- <4 It deze cultuur heus nog wel iets d?\St dan de roodhuidenroman- anders in1»»' romans, die men zich "'"dhennneren zal. Met een opsom- r,0g «el van de sporen, die Hel- 'indiaanse alkomst en het West erns In»»™hem hebben nagelaten, 4SJS 2* V aezegi Men zou V MT?liin'egeTOêiigheid' voor stem s'1 "®v „r atmosfeer", kunnen noe- "^'in nauwe verbondenheid met de r'° - ritageslotenheid aan de ene en ""ïraiï tot dichterlijk spreken en ver- Ii,n ,n de andere kant. Maar de per- 1*.£m Jnu eenmaal geen optelsom "®l,jk rhannèn en men zal heel wat rae,!8i.en araven, wil men in Hel- disjer m°?ted" ëZMT eigen karaktertrekken t-Snen die de kracht en de zwakte Mn schrijverschap bepalen. mé' bee» als -«te-, met meer begrip weten niet l gS'Sddrtïk mij" in.de loop der dan tot dusver enig criticus heeft aan w met een Sopte"brengen en gewapend w seringe dosis intelligentie, een ge- Egde poging in die richting gedaan. To; 4 voldoening heb ik kunnen vaststellen N het beeld, dat ik mij in .de Joop der "en van Helman's persoon en werk ivajdf zozeer één) vormde en dat nogal .t'sïdc van wat er gewoonlijk over Hel- (e berde werd gebracht, met het zijne «■ertenstemt. Nord's studie, gevolgd door mi met voortreffelijk onderscheidingsver- c^en gekozen bloemlezing uit Helman's ark verscheen zo juist als een der eerste cdtjes in de reeks „Schrijvers van He- uitgegeven onder toezicht van de üiatschappij der Nederlandse letterkunde leen serie, die een belangrijke bijdrage I Vooft te worden tot de geschiedenis on- I i letteren. Al heeft Nord naar mijn Helman's Indiaanse herkomst on- •soende in zijn /karakteristiek verwerkt r zich van diens proza der laatste tien ia wat al te gemakkelijk afgemaakt, C; is hem toch gelukt, door te dringen tot iz hoofdmotieven die, hoe verborgen ook, i talrijke variaties in Helman's romans ;a novellen terugkeren. Ik ben er van overtuigd, dat menige lezer Helman's teken met een ander oog zal beschouwen Ei er een rijkere winst uit zal halen, na- I u\ hij, dank zij Max Nord's studie, kennis Komen heeft van de ondergronden, vunrit dit werk is voortgekomen. Ze zijn itker, verrassender en van een dieper I Énselijkheid dan een lezer, die zich enkel I ter het „verhaal" liet boeien, vermoedt. I ft zou me kunnen indenken, dat Nord's Me een aansporing zou kunnen zijn, Helman's boeken opnieuw ter hand te renen. Daartoe bestaat nu ruimschoots ['tegenheid. In de zeshonderd bladzijden tellende I A!:ert Helman-Omnibus zijn een vijftigtal regalen en kleine romans, van het door I-k-man nooit overtroffen „Mijn Aap Sireit" (1928) af, tot ,,'s-Mensen Heen- en Terugweg" (1937) toe, saamgebracht, Rvolgd dan nog door vijftien novellen, die verspreid in tijdschriften verschenen. On getwijfeld is deze keuze te ruim. Zo zou ik hijvoorbeeld de vertelling „Smakelijk ï'en" (uit „Het Euvel Gods") en „Othello- (uit „Hart zonder Land") met ge regen migsen. Maar Helman heeft er de TMikeur aan gegeven, zich te tonen als 1": is en dus ook zijn mislukkingen aan te lezers voor te leggen. Zo heb ik in *-ie Omnibus Helman weer ontmoet: de Mn die in het reine tracht te komen met <fe diepste menselijke problemen, met de hu van Leven en Dood; de man die als wt-Europeaan zijn levenshouding bepaalt tü) opzichte van de Europese cultuur; de Md die, zijn oerinstincten beter door- rondend dan de van zijn oorsprong ver vreemde Westerse mens, vecht om de be- i-tvrording tot het volledige mens-zijn, - ne voornaamste betekenis die men daar- te san toekennen; de man die, er zich zo (Bus 3) IPOOBPLEIN i TELEFOON 27627 Deskundige Agenda voor Haarlem ZATERDAG 4 JUNI P3'5; "Hoe lozen wij die S.A. man". a ,i' 230, 7.00 en 9.15 uur. (Pinkster- ■ifVrtp j' 7-99 en 9-15 uur)Rembrandt: M5 vm de gouvernante", alle leeft., 2.00, L'Ef't"?n 3.15 uur. Palace: „Ik weet van •Dernpml:'i J 4'15, 7,00 en 915 uur- Luxor: :.(öpn°ïï-ljke daden van Danny", 18 j„ 4.15. 2--5 4JÓ 7Unnr* "P-vSmalion". alle leeft,. Bokk* Ji ien 9-15 uur- Spaarne: „Roy le£ft" 2'30- 7-°° en 9.15 uur etdasen 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur). fesconPT,. 5 JUNI Jhadag- en avondvoorstellingen. ^ANDAG 6 JUNI Middag- en avondvoorstellingen. iSSDAG 7 ,UNI Middag- en avondvoorstellingen. nauw mee verbonden wetend, zich bezint op de kosmische geheimen de denker en dromer, beiden in één. Werkelijk, ik ben dankbaar geweest, de stemmingsvolle „Slotcadans", die alleen van Schendel met eenzelfde muzikaliteit geschreven zou kunnen hebben, te herle zen, zo goed als de voor 's-mensen be stemming symbolische vertellingen „De Brief" en „Het Ei". Er is geen sprake van, dat de Helman, die in een lyrisch proza peinsde en droomde met de sterren en daarin een diepere waarheid verstond dan de sterrekundigen („Kleine Kosmologie", Amst. Boek- en Courant Mij.) een andere zou zijn als de West-Indiër, die los van een eeuwenoude Europese cultuurtraditie critisch zijn standpunt bepaalt ten aanzien van onze maatschappelijke verhoudingen. Men herinnert zich zijn roman „Waarom niet". Helman heeft blijkbaar de bezwaren van een al te wijdlopige compositie erkend en in een radicale omwerking (verschenen in Querido's Reuzensalamanderreeks) door straffer stijl en bondiger bouw deze „sociale roman" op een heel wat hoger lit terair peil gebracht. Dat hij, in wezen zichzelf gelukkig gelijk blijvend, nog lang niet aan het einde van zijn creatieve mo gelijkheden is, bewees hij met de verha len van zijn „Rancho der X Mysteries"" (Amst. Boek- en Courant Mij.), waarin het vuur van zijn taal, de rijkheid van zijn fantasie en de sfeer van het geheimzinnige elkaar zoveel evenwichtiger steunen dan in vroeger werk. Dit Rancho-mysterie vindt een waardige afsluiting in „Afdaling in de Vulkaan". Vulkanisch is de bei-g in dit woeste en hard-zakelijke land, vulka nisch zijn de onlusten onder deze avon tuurlijk gemengde „Mexicaanse" bevol king, vulkanisch is ook de strijd van Don Salustiano om het recht: de herovering van zijn rancho rancho van onrust, maar óók rancho van verlossende liefde tenslotte. En als men de woelige gebeur tenissen van deze roman nu eens niet let terlijk, maar symbolisch neemt, zal men er de Helman in terugvinden, die ik trachtte te schetsen, krachtiger en gerijpter, so berder ook, dan vroeger jaren de Hel man voor wie tenslotte menselijkheid bo ven litteratuur gaat. C. J. E. DINAUX. Oudheidkundige vondsten in Rijnsburg Skeletten van Hollandse graven gevonden Vanwege de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek in Nederland zijn op een terrein nabij de Ned. Hervormde Kerk te Rijnsburg, waar in vroeger eeu wen de abdijkerk heeft gestaan welke in 1574 tijdens het beleg van Leiden werd verwoest, opgravingen gedaan, die belang wekkende vondsten hebben opgeleverd. Dezer dagen zijn de skeletten gevonden van elf personen, op een rij naast elkaar gelegen. Men veronderstelt dat men hier te doen heeft met de stoffelijke resten van leden van het Hollandse grafelijke huis. Inderdaad zijn deze volgens andere bron nen in deze abdijkerk begraven. Merkwaardig is wel, dat een van de schedels een ernstige beschadiging ver toont, hetgeen tot de veronderstelling aan leiding gaf, dat deze schedel zou hebben toebehoord aan graaf Floris de Vijfde, die in 1296 door de edelen werd vermoord. 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Grote sortering ELECTRISCHE KLOKKEN Weer voorradig met bim-bam slagwerk Sierlijke modellen - Bekende garantie Naar de Verenigde Staten. Prof. dr. Lothar Wallerstein zal in October naar de Verenigde Staten vertrekker, om in New Orleans een aantal opera's te enscèneven. Affiches. In het gebouw van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer te Den Haag wordt een internationale expositie gehouden var toe ristische reclameplaten, waaraan ren con cours verbonden is. Een uit tien leder, be staande jury onder voorzitterschs-i van Ahmed Rassem Bey heeft de prijswinnaars van deze wedstrijd aangewezen. De eerste prijswinnaar werd de Egyptenaar Hadayet. de tweede prijs kreeg de Fransman P. Bau- doin met „Are de Triomphe" en de Oosten rijker Arthur Zelger verwierf de derde prijs met een plaat van een in Tyrol skiënde touriste. Aan het concours werd deelgenomen door Egypte, Frankrijk, Oostenrijk, België, Spanje, Italië, Luxemburg, Monaco, Neder land, Zweden en Zwitserland. Spel en leven. Een pas gereed gekomen Friese film, die tot stand kwam door samen werking tussen het Rijk, de provincie en het particuliere bedrijfsleven en die tot doel heeft het kind bij zijn beroepskeuze te hel pen, beleefde te Leeuwarden haar première. De film is getiteld „Tussen spel en leven", en is vervaardigd door de Friese cineasten S. Aalfs, P. J. Plantinga, D. Suier en Johan J. de Jong; de laatste schreef het draaiboek en nan? ook de regie voor zijn rekening. Progressieve musici. Het voorbereidende comité van het in oprichting'zijnde „Inter nationale verbond van progressieve compO' nisten en musicologen" is in een driedaagse conferentie in Praag bijeen geweest en heeft de volgende besluiten genomen: Er wordt in Praag een permanent bureau van deze organisatie gesticht met de Tsje chische pianist en componist dr. K. Reiner als secretaris-generaal. Er wordt in.Mei of Juni 1950 een inter nationaal muziekfeest in Boedapest ge organiseerd. Een internationale jury, be staande uit een gedelegeerde uit Engeland, Frankrijk, Tsjechoslowakije, Hongarije en de Sovjet-Unie zal de uit te voeren werken kiezen. Bovendien zal door dit internationaal ver bond in de Franse en Russische taal een muziekwetenschappelijk tijdschrift worden uitgegeven. Uit Nederland namen aan de conferentie van het voorbereidende comité de heren Marius Flothuis en dr. E. Rebling deel. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Het begint er soms even naar uit te zien,] dat de beurs langzaamaan weer in een deva- luatiestemming geraakt, evenals dat vorig voorjaar van 1948 het geval was, al zal er nog heel wat moeten gebeuren, wil het koerspeil van 1948 bereikt zijn. Immers, in het najaar van 1948 trad een dusdanige daling in en werd de beurs door zulk een apathie overvallen, dat de koersen in vele gevallen ver beneden de intrensieke waarden der aan delen daalden. Het gaat de beurs als Tijl Uilenspiegel, die zong als hij een berg beklom, maar treurde als hij afdaalde: zij kijkt steeds vooruit en ziet, nu de schaarsteperiode zo goed als ten einde is, reeds de concurrentie in binnen- en buitenland als een schrikbeeld opdoemen. Van vele zijden is de regering reeds ge wezen op de te hoge lasten die op het be drijfsleven worden gelegd, waardoor het ka pitaal kopschuw wordt en geen risico's meer wenst te dragen. Het was deze week de directeur van de Herstelbank semi-overheidsinstelling die het kort en goed gezegd heeft op de Hogeschooldag van de Rotterdamse Econo mische Hogeschool: er moet ten eerste zo spoedig mogelijk een vrije kapitaalmarkt komen, aangezien deze als waardemeter van grote betekenis is. De bestaande progressie in de belastingen is voorts onverantwoord, evenals de hoge belastingen die op het be drijfsleven rusten: voor risicodragend kapi taal is overheidsgarantïe langzamerhand gewenst, wil men niet tot gedwongen sparen komen om het bedrijfsleven te financieren en een centraal systeem van overheidsfinan ciering moet voorts gevaarlijk geacht worden cn lost socialisatie geen enkel probleem op. Daar is geen woord Frans bij, zou men zo zeggen en nu deze uitspraken komen uit de mond van een terzake kundige als drs. Posthuma, die dagelijks met de noden van het bedrijfsleven in aanraking komt en de nog komende moeilijkheden voorziet, hebben zij des te meer betekenis. Overigens heeft de minister reeds sinds lang een verlichting van de lasten op het bedrijfsleven in uitzicht gesteld, evenals een „verfijning" van de dividendstop en gisteren zijn de betreffende ontwerpen de Kamer aangeboden. De beurs ziet deze dingen scherp en zij heeft daarom aan de diverse jaarverslagen over 1948, die veelal nog goed tot zeer goed waren, geen haussemotieven kunnen ont lenen. De directies van onze nationale be drijven houden zich wat toekomstvoorspel lingen betreft op de vlakte en gewagen alle van toenemende concurrentie in binnen- en buitenland, waardoor de afzetmogelijkheden en in het bijzonder de exportmogelijkheden kleiner worden. En van dei exportwinsten moesten de meeste bedrijven'het tot dusver hebben. Dalende exportkansen worder. niet alleen I in ons land, maar ook in andere landen ge voeld. Is het daarom dat Stafford Cripps minder afwijzend schijnt te staan tegenover een devaluatie dan enige tijd geleden? De Engelse export loopt de laatste maanden terug; devaluatie geeft in elk geval het on middellijke voordeel van hogere export prijzen en zou de waarde van de Marshall hulp verhogen. Dit laatste argument zou trouwens wel eens illusoir kunnen blijken, want men heeft reeds gezien, dat Amerika uit de overvloed zijns harten gaarne geeft, doch, nu het in eigen land minder goed gaat, probeert te knibbelen en zeker een even redige verlaging zal proberen toe te passen als er devaluatie wordt uitgevoerd. Dat dit zal gebeuren, schijnt wel vast te staan, mede als onderdeel van E. C. A. hulp, die toch ook gezondmaking van de financiën beoogt. Zonder gezonde financiën geen gezonde economie en wij zijn thans in elk geval dichter bij het tijdstip van muntcorrectie dan in Maart 1948. Het is geen wonder, dat bij d' koers dalingen. zoals die in de laatste maanden er weken in Amerika voorkomen, de Neder landse houder van Amerikaanse fondsen zich gaat afvragen, wat te doen met zijn „Amerikanen". Enerzijds zal hij. met het oog op de welhaast zeker zijnde devaluatie van de gulden, zijn Amerikaanse aandelen stevig vasthouden, anderzijds ziet hij de koersda ling te New York met lede ogen aan er loopt hij de kans het voordeel, dat door devaluatie zou kunnen worden behaald, in middels aan koerswinst te derven. Verkoop is des te moeilijker, omdat men, ze eenmaal kwijt zijnde, geen Amerikaanse shares terug kan kopen, zodat de keus wel heel moeilijk wordt. Enerzijds dient men te be denken, dat de koersstijging der aandelen geen gelijke tred heeft gehouden met de winststijgingen, omdat men een herhaling van de grote baisse van 1929 vreesde, Ander zijds valt niet te ontkennen, dat er bij de opgeschroefde lonen en verdere bedrijfs kosten eerder dan vroeger een punt bereikt wordt, waarop de winst overgaat in verlies. Selectie is in ieder geval geboden. In de toekomst ook „Elswout" als natuurreservaat? Uit een uiteenzetting van jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemen daal, over het woningtekort in zijn ge meente, is gebleken, dat het moeilijk is voldoende terreinen aan te wijzen voor de bouw van nieuwe huizen. Het aantal wo ningen dat er nu is zou met 30 pet. ver meerderd moeten worden, maar dit eist zoveel grond dat het natuurschoon dan ongetwijfeld in het gedrang zou komen. De ontwerpers van het nieuwe uitbrei dingsplan staan daardoor voor moeilijk op te lossen vraagstukken. Wil men veel nieuwe huizen bouwen dan zal het onge twijfeld nodig zijn op verschillende punten op te offeren wat men liever ontzien zou hebben. Met belangstelling wordt dan ook uitge zien naar het ontwerp voor dit uitbrei dingsplan. Nu het natuurschoon in Bloemendaal ter sprake komt, is het van belang daarop de aandacht te concentreren. Wij deelden reeds mede dat er grond is voor de ver wachting dat thans binnen korte tijd door het Rijk (met steun van de provincie en enige gemeenten, o.a. Haarlem en Bloe mendaal) zal worden overgegaan tot aan koop van 1000 h.a. duinterrein ten Noor den van de Zeeweg, om dit te bestemmen tot natuurreservaat. In een gesprek dat wij met de burge meester van Bloemendaal hadden, wees deze er op dat de gemeente voor belang rijke vraagstukken staat. Verschillende eigenaren van grote terreinen worden, ge deeltelijk door de tijdsomstandigheden, gedwongen kopers voor hun eigendommen te zoeken. Wie moet op den duur eigenaar Opneming van gedemobiliseer- den in het bedrijfsleven Met het oog op het feit, aat van half Juni af de terugkeer van in totaal 32.000 mili- tiaren (gedurende de eerste acht maanden vierduizend man per maand) wordt ver wacht, heeft Prins Bernhard in de verga dering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, welke hij Vrijdagochtend heeft bijgewoond, een beroep gedaan op het bedrijfsleven, om de plaatsing van ge- demobiliseerden zoveel mogelijk te bevor deren. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid zegde in dit opzicht gaarne de vol ledige medewerking toe voor zoveel en zover dit in zijn vermogen ligt en nam met belangstelling en instemming kennis van de maatregelen, welke in dit opziclyt reeds zijn genomen. Speciaal op de .werkgevers wordt een klemmend beroep gedaan om alles te doen wat mogelijk is, teneinde de uit Indonesië terugkerende militairen zo snel mogelijk in het bedrijfsleven op te nemen. Het be stuur van de Stichting van de Arbeid is er van overtuigd, dat in deze eenzelfde houding wordt aangenomen door de over heid. OPLETTEND LID VAN DE WEGENWACHT SIGNALEERDE TWEETAL AUTODIEVEN Donderdagmiddag wisten een paar auto dieven hun slag te slaan in Amsterdam. Met hun buit zetten zij koers naar Den Haag, maar halverwege kregen zij panne. Een juist passerende wegenwacht van de A N.W B. bood hulp Al spoedig kwam hij tot de ontdekking dat er iets niet klopte met de heren, reden waarom hij naar de autopapieren vx-oeg. Die waren er natuur lijk niet, maar geen nood: ze zouden wel even gehaald worden. De „eigenaars" gingen op weg en de wegenwacht waai-- schuwde snel de politie. Nog dezelfde avond had de werkelijke eigenaar zijn auto terug. Van 10 Juni af in Haarlem van de gronden van „Elswout" worden? Er is vermoedelijk geen particulier die zich de weelde van zo'n aankoop kan ver oorloven. Dat wil dus zeggen dat op den duur de overheid wel voor de consequen tie zal komen te staan, omdat dit natuur schoon natuurlijk niet verloren mag gaan. Trouwens het uitbreidingsplan zal verka veling tot bouwterrein natuurlijk uit sluiten. Wij herinneren er aan dat reeds jaren geleden door ons werd medegedeeld dat de aanvankelijke opzet voor de vestiging van een natuurreservaat in Bloemendaal ook inhield de aankoop van „Elswout". Om op betrekkelijk koi'te termijn tot een regeling te kunnen komen, werd later het complex duinen ten Noorden van de Zee weg daaruit gehaald. Maar dat wil natuur lijk niet zeggen dat het voornemen ook „Elswout" tot natuurreservaat te maken, opgegeven is. Natuurlijk werken de finan ciële zorgen die zowel het Rijk als de ge meente hebben, remmend op de uitvoe ring van zulke ingrijpende plannen. Al leen bij de aankoop van het complex dui nen is een bedrag van enige millioenen gemoeid! Van de burgemeester vernamen wij dat Bloemendaal thans reeds staat voor een beslissing wat gedaan moet worden met de gronden van „Wildhoef", want de stich ting die het flatgebouw voor ouden van dagen exploiteert is slechts eigenares ge worden van een klein deel van het terrein. En dan zo besloot de burgemeester zijn er nog andere grote terreinen die onze belangstelling vragen. Ook dit schilderij is een nieuwe aan winst, afkomstig uit Duits kunstbezit.' Het mag beschouwd worden als een der treffendste herinneringen aan de landgoe deren, waaraan Nederland zo rijk is ge weest. Ook in brede kring rondom Haar lem, in het „Zegenpralend Kenemerland", bestonden en bestaan nóg tal van heerlijk heden, die in haar oorspronkelijke staat een romantiek ademen, die ons, kinderen der nieuwe zakelijkheid, sprookjesachtig aandoet. In effigie bezit het museum slechts één vooi-beeld van een bescheiden heerlijkheid, n.l. de'Hofstede „Velser-end", gelegen „aen der duynen kant, bij 't Huys te Bredero" (Penschilderij door Jacob Matham, Ao. 1627). Deze Hof was eens bezit van burge meester Loo, die als kolonel der Cluveniers met zijn officieren op deze tentoonstelling is aangetreden. Van grootser allure echter is het koste lijke landgoed Elswout te Overveen, waar van Berckheyde van de duinen af een pa norama schilderde, dat een aanschouwelijk Gezicht op het landgoed „Elswout" te Overveen. Een werk van Gerrit Adriaensz. Berckheyde (Haarlem 16381698). Paneel 52 x 80 cm. beeld geeft van de luxe. Deze lusthof heette genaar Willem Borski Jr. nadat het oude quet, deftige Fruiten, en alles wat nieuw, oorspronkelijk Molijns-Hofstede, naar vrijwel geheel was afgebi'oken. delicaat en aangenaam was: beneden aan Carel (du) Molijn, een rijk geworden la- Berckheyde schilderde Elswout waar- de Fontein wierd de Prins door 't lieffelyk kendrapier, die in de eerste helft der 17e schijnlijk tegen het einde der 17e eeuw en springen van het natuurlyk Duinwater eeuw een aanvang maakte met de bouw. 0p bestelling van Marcelis Jr. In de archie- verrast; deswegen was in de besloten Wa in 1654 werd de halfvoltooide hofstede ge- ven lezen wij, dat hoge autoriteiten het goed randa een Jacht aangestelt, en een jonge kocht en voltooid door Gabriël Marcelis. met een bezoek vereerden. In 1666 was Haas los gelaaten; die met iever aanstonds Commissaris en Resident van de Koning prins Willem III er te gast in gezelschap door den Prins wierd vervolgt en gevangen: van Denemarken. Marcelis kocht in het- van de Keurvorst van Brandenburg, en drie en schoon deze Lustplaats wel vex'siert en zelfde jaar bovendien nog verschillende jaar later de Engelse staatsman William curieus was, den gemelden Heer Marcelis landerijen, gelegen tussen de Houtvaart en Temple. In 1660 had Prins Willen III er gaf echter alles ten besten, onaangezien het de tegenwoordige Elswoutlaan, waarna hij reeds vertoefd met zijn moeder. In de uit- gerit der Jagers en Honden; doch het was ook in de volgende jaren zijn bezit nog aan- gave van 1754 van Schevelius' Harlemias voor de Prins.Inderdaad een vorstelijke merkelijk uitbreidde. Sedert die tijd komt Wordt hiervan op zó beeldende wijze ver- ontvangst, die overigens wel zéér in stijl is de naam Elswout voor. die tot op deze das haald. dat wij dit relaas de lezer niet wil- met de indruk, die Berckheyde ons van bleef gehandhaafd. len onthouden: met 13 Koetzen, op het deze „Lustplaats" geeft! Na de dood van Gabriël Marcelis in 1673 nooden van den Heere Gabriël Marcelis, te Behoudens de sterk gewijzigde voor kwam zijn landgoed aan zijn zoon Joan Overveen, zyn ongemeene Residentieplaats poort, geeft deze heerlijkheid in haar hui van Marcelis. die het bij zijn dood in 1702 bezoekende, wierden ze op het vriendelylc- dige toestand slechts een flauwe herinne- in zeer verwaax'loosde staat naliet. Met de ste onthaalt met een heerlyk Collation, be- x-ing aan de stijlvolle voornaamheid, die bouw van het thans bestaande huis werd staande in kostbaar Servies van raare Con- Berckheyde op zo exacte wijze heeft ver- na 1881 begonnen, door de toenmalige ei- fituuren, een Schotel Meloenen» raar Ban- eeuwigd. H. P. BAARD. Aan de deportatie valt niet meer te ontkomen. Een slachtoffer heeft zich voor dt trein geworpen, twee lotgenoten zien verbijsterd toe. ZAL HET OOIT mogelijk zijn, zo hebben wij ons tijdens de duistere dagen van de Duitse bezetting vaak afgevraagd, al het leed en alle ellende die thans over de wereld komen zodanig in kunstwerken vast te leggen, dat deze voor het nageslacht tekens aan de wand zullen blijven van een God vergeten tijd, waarin de bestialiteit met de waanzin om de voor-rang streed? In de filmkunst werd het antwoox-d reeds gegeven: Zwitserland opende de rij in 1944 met „De laatste kans" en liet later in „Ach ter de wolken" zien, dat de oorlog het meer had geleerd dan het in één film kon ver werken. Dan was er Denemarken met zijn „Rode Aarde", Rusland met „De Regenboog", Frankrijk met de opreciit-heroïsche „La bataille du rail", Italië, waarvan Roberto Rossellini de Via dolorosa in de rhapso-r dische beelden van „Paisii" registreerde, de Polen die onlangs niet alleen voor hun eigen max-telaren, doch die der ganse mensheid in „De laatste étappe" een onvergankelijk monu ment stichtten. Aan dit xespectabele lijstje kan nu een in Duitsland vervaardigde film worden toegevoegd, „Huwelijk in de schaduw", die van de volgende week Vrijdag 10 Juni af in het Rembrandt-theater te Haarlem ver toond zal worden. Van binnenuit. „Huwelijk en de schaduw" vex-schilt, in meer dan één opzicht wezenlijk van de hiervoor genoemde rolpx-enten. Het onder werp: de Jodenvervolging in Duitsland wordt namelijk niet van buitenaf, door een min of meer geslaagde weergeving van de kinderachtige plagerijen eerst, de systema tische uitroeiing later benaderd, maar door te vertellen van de angsten en de trooste loze zielsverwaxTing van de partners, een acteur en een actrice, in een „gemengd huwelijk". Twee mensen, die niet alleen lijden onder de beruchtste paragrafen van een absurd régime, maar meer nog omdat hen de levensvervulling in het beroep dat hen lief is, wordt onthouden. De vernieti ging gaat niet ineens; zij begint, kwetsend maar nog onschuldig, in 1933 met een bordje „Joden niet gewenst" aan de grens van een toeristenplaatsje, met een „tijde lijke" schorsing van niet-Arische kunste naars om geleidelijk aan, via „spontane" vernielingen van Joodse eigendommen en knuppelpartijen, over te gaan in een geor ganiseerde massa-moord.' Maar in het eerste jaar van Hitlers rege ring zo goed als in het tiende sasten al te velen zich met de gedachte: „Het zal zo erg wel ixiet worden". Na tien jaar onmen selijk getreiter geeft het echtpaar de on gelijke strijd op en vei'laat vrijwillig een leven, dat geen enkel uitzicht meer bood. Hier ligt het grote onderscheid met de meeste andere documenten in celluloid over de jaren 1939-1945; van de eerste meter af voelt de toeschouwer, dat hier geen plaats voor optimisme kan zijn, omdat er ook geen sprake is van een noemenswaardig verzet. In „Huwelijk in de schaduw" laten bijna alle figuren zich na korte of lange tijd mee drijven op en tenslotte overstromen door de zondvloed van het anti-semietisme. Slechts een enkele emigrant blijft wan hopig voor de toekomst vechten ver- eenzaamde, dappere strijders, zoals wij ze ook in ons land maar al te goed hebben gekend. In deze prijzenswaardige eei-lïjkheid schuilt dan ook de grote verdienste van de scenarioschrijver Hans Schweibart, zoals Kxui Matzig begreep, dat van hem een sobere regie werd vex-langd. Hij richtte de lenzen niet bij voorkeur op terreur-benden, of ruïnes, op excuties of op razzia's, hij had aan twee naar de ondergang gedreven mensen met hun naaste omgeving genoeg. Hij zocht het el'fect niet; slechts één keer past hij het, maar dan ook grandioos, toe in een beeldovergang van het kort en klein slaan van de inventaris der Joodse winkels in 1938 tot de kater, die er in 1943 in de voormalige Duitse hoofdstad heerst na een bombardement. Zorgvuldig hebben Matzig en zijn staf vermeden te betogen of een schuld vast te stellen. De zin van dit trieste vex-haal, de kern van het anti-semietisme, komt des te schx-ijnender en overtuigender tot uiting in een dialoogflits tussen de Joodse actrice Elisabeth Mourer (Ilse Steppat) en haar nationaal-socialistische minnaar dr. Herbert Blohm (Paul Klinger). „Dat heb je me nooit verteld", zegt deze ontdaan, nadat hem duidelijk is geworden, dat de jonge vrouw in Hitler-Duitsland niet geac cepteerd kan worden. „Is dat voor jou dan zo belangrijk?" luidt haar antwoord een voudig. „Huwelijk in de schaduw" is, blijkens een mededeling, die als slotbeeld wordt ge projecteerd, opgedx-agen aan de acteur Joa chim Gottschalk en zijn gezin, die in 1941 een vrijwillig einde verkoos boven het lot dat de nazi's hem hadden toegedacht. J. H. B. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties Oud-distributie-ambtenaar kende het geheim De Economische Dienst van de Amster damse politie arresteex-de Donderdag een 61-jarige Amsterdammer, die op geraffi neerde wijze de distributie heeft opgelicht. De man haalde uit „vriendelijkheid" voor vrienden en kennissen de distributiebe scheiden. Hij had echter uitgevonden, dat door het aanbrengen van een heel fijn laagje was op het hokje waar de stam- kaaiten worden afgekrxxist, het mogelijk is het kruisje later weer ongemerkt te vex-- wijderen. Lukte dit, dan haalde hij op dezelfde kaart nogmaals bonnen Dit ging goed tot het laagje was een keer le dun bleek en een spoor van het reeds ge plaatste kruisje zichtbaar bleef. Toen wekte hij argwaan. De man, die vroeger ook distx-ibutie-ambtenaar was geweest, heeft bekend deze methode met succes te hebben toegepast.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5