Vertrekt U over Naar groter samenwerking - vrijwillig of opgelegd - der gemeenten zeei Groentjes Stijl», feb, I tl rij! Foto-Engel Zaterdag 4 Juni 1949 Haarlems Dagblad Onlangs hebben wij al bijzonderheden medegedeeld' over het door de regering bij de Kamer ingediende wetsontwerp over samenwerking van gemeenten. Deze sa menwerking was onder de bestaande wet ten reeds mogelijk, maar slechts in be perkte mate. Het doel van het nu ingedien de wetsontwerp is daaraan in de toekomst uitbreiding te geven en het bovendien mogelijk te maken dat zo'n samenwerking wordt opgelegd. Samenwerking wordt (als het wetsont werp bekrachtigd wordt) mogelijk op verschillend gebied. Voor de bevoegdheden die aan de burgemeesters zijn gegeven, kunnen de burgemeesters samenwerken. Hetzelfde geldt voor de colleges van B. en W. en voor de gemeenteraden. Het col lege van Gedeputeerde Staten of de Ki-oon kunnen de voorzitters benoemen van de in het leven geroepen organen voor deze samenwerking. Een belangrijke zaak is de oplegging der samenwerking. Over dit vraagstuk heeft de Minister zich, blijkens de Mémorie van Toelichting, ernstig beraden. Oplegging ener regeling tegen de wil van een of meer der bij de regeling te betrekken gemeenten is te be schouwen als ultimum remedium, met de toepassing waarvan grote voorzichtigheid moet worden betracht. Om dit tot uitdruk king te brengen, is in 't wetsontwerp vast gelegd, dat oplegging slechts mag geschie den, indien een openbaar belang van bij zondere betekenis dit vereist. Anderzijds kan dit middel bepaaldelijk ook tegenover besturen van gemeenten, die, aldus de Minister in de Memorie -van Toelichting, een te benepen standpunt innemen, niet worden gemist. De Minister hecht er grote waarde aan de toepassing van het middel in de eerste plaats in handen te leggen van de colleges, van welke mede de drang om totsamenwerking te korpen, zal moe ten uitgaan, n.l. de colleges van Gedepu teerde Staten. Deze zijn immers beter dan de centrale overheid in staat de locale omstandigheden te beoordelen. Er schijnt aldus de Toelichting alle reden te zijn voor de verwachting', dat ook in de toekomst slechts zeer zelden zal moeten worden overgegaan tot oplegging van een regeling. Het in het ontwerp opgenomen voorschrift, dat oplegging ener regeling door Gedeputeerde Staten slechts moge lijk zal zijn, indien tenminste de helft der bij de regeling te betrekken gemeenten tegen de regeling geen beïrwaar heeft, geeft aan de oplegging enigermate het karakter van het algemeen verbindend verklaren van een vrijwillige bi- of multilaterale regeling. Wij herinneren er aan dat de commissie Koelma, die een onderzoek instelde naar de ^verhouding stad-randgemeenten, ook pleitte voor samenwerking op verschillend gebied. Haarlem en de randgemeenten. Er wordt reeds op een enkel gebied tussen Haarlem en de randgemeenten sa mengewerkt. Wij noemen de nazorg voor de krankzinnigenverpleging, de nazorg voor onvolwaardigen en gebrekkigen en de brandweer. Voorts wordt ook op ader gebied tussen de gemeentebesturen wel contact onder- houden, zonder dat van een samenwerking kan worden gesproken. Irx de toekomst is evenwel een uitbreiding op dit terx-ein te verwachten. Wij denken daarbij aan het vóórberei dend hoger- en middelbaar onderwijs. Een centrum gemeente neemt gewoonlijk het initiatief op dit gebied, maar de be langen van de randgemeenten zijn hierbij ook zo sterk betrokken, dat meermalen ook naar mede-zeggenschap werd ver langd. Hetzelfde geldt voor het nijver- heidsondei'wijs (ambachts- en huishoud scholen). Een ander punt is de vuilverwijdering, juist in deze tijd in een stadium van be slissing gekomen. Haarlem heeft behoefte aan een doelmatige regeling op dit gebied, maar ook Heemstede, Bloemendaal en Velsen. Zandvoort besloot reeds tot een afzonderlijke overeenkomst met de Vuil Afvoer Maatschappij. Haarlem is levex-ancier voor gas en electriciteit aan verschillende randgemeen- Nu u dit leest. is het ook het moment, even te over wegen of u reden hebt een Groentje in Haarlems Dagblad te plaatsen. Is het zo, doet het dan. Het brengt u voordeel. De Anti Revolutionnaire partij in de gemeenteraad In gebouw Flora, Pretoriaplein, kwam Vrijdagavond de A.R. Kiesvereniging „jir. H. Colijn" in openbare vergadering bijeen, onder leiding van de heer D. A. J. Spek. De heer W. C. Bakker, lid van de ge- meentex-aad, herinnerde aan het woord van Christus „Gij zult Mijne getuigen zijn". Dat is onze taak ook op politiek terrein. De heer Bakker gaf een overzicht over de afgelopen zittingsperiode en behandelde daarbij de financiële posiiie der gemeente, de belangrijkheid van industrialisatie en het onderwijs, waarbij hij speciaal pleitte voor de doorvoering van gelijkstelling voor het Kleuteronderwijs en net Buitengewoon lager onderwijs. Ten aanzien van dit laatste zeide spreker met genoegen geconstateerd te hebben dat B. en W. toegezegd hebben medewerking te zullen verlenen aan de stichting van een school voor Px-otestants Christelijk Buitengewoon lager onderwijs. Ten aanzien van de samenstelling van het college van B. en W. ging spr. in op het geen daaromtrent door de heer Geluk in een vergadering van de Partij van de Ar beid was opgemerkt. Evenals in 1946 is de Anti Revolutionnaire Partij ook nu van oordeel, dat in het dagelijks bestuur der gemeente ook de Px-otestants Christelijke Raadsfractie en met name de A.R, Partij vertegenwoordigd moet zijn. Spreker ein digde met de uiteenzetting, dat Anti Revo lutionnaire politiek Christelijk sociale po litiek is. De tweede spreker, mr. O. H. van Wijk, gemeenteraadslid van Heemstede, schetste hierna de politieke constellatie van deze tijd. Een gx-oot relativisme heeft zich van de n--:ssa meester gemaakt. D'. Anti Revolutionnaire partij wil hier- te- i-er ook nu een vaste koers varen. De A.R. Partij is ontstaan uit de strijd tegen het conservatisme „de onvruchtbare stil stand". Zij blijft' haar beginsel en ontstaan getrouw. De partij wil niet achtex- de fei ten aanlopen, ook zich niet door de feiten laten beheersen, doch stuwend en regelend werden, ook in de gemeenteraden. •ten. Van samenwex-king is evenwel weinig sprake, de positie is meer die van leveran cier en afnemer. In het bijzonder bestaat er in Bloemendaal ontevredenheid over het lopende gascontract met Haarlem. Zo is er meer. Wij denken o.a. aan kunst (subsidies aan de H.O.V. en Comedia). Andere belangrijke punten de recreatie van de bewonex-s, het openen van natuur- i-eservaten, het Openbare Slachthuis en de Ziekenhuisverplegixxg. Een terx-ein waarop vrijwel geen samen werking bestaat is dat der huisvesting. Wij krijgen af en toe zelfs de indruk dat eerder van tegenwerking gesproken kan worden, omdat men gevallen van huisvesting aan een andere gemeente tracht' af te schuiven. Vroeger kwam dat nog al eens voor met armlastigen. Nu is de huisvestingzoekende daarvoor in de plaats gekomen. Op dit gebied zou samenwerking zeker effect kunnen hebben. En dan.-niet alleen wat verdeling van woonruimte betreft, maar ook het bouwen van nieuwe woning complexen. Iixgewilckeld is dit probleem wel. Vroeger was de toestand zo dat de meeste mensen in. de woongemeente werk ten. Fox-ensexx waren betrekkelijk uitzon deringen. Zij betaalden 2/3 inkomstenbe lasting in de woon- en ook 2/3 in de werk- gemeenten. Die regeling is allang vex*val- len. Nu betaalt men alleen in de woon gemeente. Door de oox-logsomstandigheden en door het woningtekort dat na de bevrij ding nog sterker toenam, is het aantal in woners dat in een andere gemeente werkt vooral in Haarlem zeer sterk toegenomen. In Haarlem wonen alleen meer dan 1000 werkkrachten van de Hoogovens in Velsen. De mensen die elders werkenen als de woningtoestanden normaal waren, ook el ders zouden wonen vergx-oten nu het woningtekort in Haarlem. Het zou logi scher zijn als vtor die belanghebbenden niet ixx Haarlem maar in de betrokken woongemeenten wex-d gebouwd. Het wo ningvraagstuk zou ongetwijfeld x-ationeler opgelost kunnen worden als regelingexx werden ontwox-pen gebaseerd op stx-eelcbe- langen. Zandvoort gaf een voorbeeld van ge neigdheid tot samenwerking met, de in stelling van het Sti-andschap, waarin be halve vertegenwoordigers van Haarlem ook van Amsterdam zitting hebben. Weinig belangstelling voor eerste zomerconcert Onder leiding van Kees Hartvelt gaf de H.O.V. gisteravond haar eerste zomercon cert in Haarlem. De zeer matige opkomst van het publiek zette de domper op de goede bedoelingen, om het zomerseizoen effectvol te openen met een interessant Frans progi-amma, dat niet minder dan drie solisten een zangeres, een pianist en een saxofonist vergde. We weten wel bij ervaring, dat het met de toeloop voor de zomerconcerten altijd kalmpjes aan begint, om tenslotte in de vacantietijd storm te lopen; maar een zo schrale be langstelling voor de start, als ditmaal, kunnen wij ons niet herinneren. Laat ons maar veroixderstellendat de voprayond van de Luilak er schuld aan had en hopen dat het volgende week anders.zal zijn. De alt-saxofonist Kees Wisse kwam hier voor de tweede keer met de solo-partij in de Rhapsodie voor saxofoon en orkest van Debussy,-waarin de x-ol van het orkest haast overwegender is dan die van het solo instrument; verder speelde hij een bewer king die Dax-ius Milhaud maakte van zijn bekend stuk voor twee piano's „Scara- mouche", en waarin deze componist een niet geringe virtuositeit in het behande len van het instrumentale apparaat aan de dag legde. Het was voor Wisse een dankbare partij, waarvan hij zich met vlot heid kweet. De sopx-aan Jiswalda van Ittersum be gon met „Les pi-ières" van Caplet. Enig teveel aan pathos bij het „au nom du Père" en doox-gaans ook in het „Onze Vadei-", deed afbreuk aan het positieve karakter dezer vei-heven gebedsfoi-mules. De sfeer van het „Ave" en van het „Credo" werd beter getroffen en bevredigde voor zoverre de stem draagkracht genoeg had boven de begeleiding, die trouwens het evenwicht met de zangpartij in sfeer en nuance moeilijk kon vinden. Van de com ponist Marcel Delannoy zong de zangeres drie liederen, die bijzondere kwaliteiten van geest en eerlijke muzikaliteit ver raadden. Vooral „Berceuse du Grillon" werd op een zeer doorzichtig oiitestraal stramien zeer spiritueel verklankt. De derde solist, Willy Meeuwisse, kwam de strakke klavierpartij van het Concer tino uit 1924 van Honegger vei-tolken. Hij wist zich goed in te stellen op de klare onaandoenlijke klank die het stuk vex-gt en die in het middendeel eexx bijzonder effect kx-eeg. En als vierde solist hoorden wij met ge noegen het orkestlid de fluitist Marius Ruysink in de „Prélude a l'après-midi d'un faune" van Debussy, een partij die ten minste zo belangrijk is als de saxofoon solopartij in de Rhapsodie. De avond was ingezet met een goede vertolking van de Carnaval Romain-ouver- ture van Bex-lioz en werd besloten met de Espana-Rhapsodie van Chabrier, die door Hax-tvelt ditmaal uitex-st voorzichtig be handeld werd, zodat althans de ruwheid, die een vorige uitvoering van het stuk kenmerkte, wexd vermeden. Maar het spx-ankelende in x-hythme, geraffineerde humoristiek en charme, dat dit meester lijke orkestwerk zijn karakteristieke waar de verleent, ligt tussen de uitersten in, precies als de bi-oeierige sfeer van De- bussy's Prélude, die ook slechts in een geest van fijnzinnig aanvoelen te van gen is. JOS. DE KLERK. EINDEXAMENS GYMNASIA. Op het Stedelijk Gymnasium zijn ge slaagd voor het diploma A de dames: D. van Beek, A. J. Bergman, L. F. C Kolff, A. Kroon, J. G. van der L'ugt, I. W. van Oldenborgh, E. Stapel, H. E. Vanier en M'. Wiardi Beekman, en de heren H. Borst en. D. W. Fokkema. Met één candidaat woxdt het examen voortgezet. Eén candidaat werd afgewezen. Aan het Triniteitslyceum zijn geslaagd voor het eindexamen 'afdeling Gymnasium (diploma A) de candidaten: Han-ie Adx-iaanse, Heemstede; Pieter Bos, Heem stede; Joop van den Bosch, Haax-lem; Jan van Daal, Haarlem; Wout de Groot, Aer- denhout; Loet Jansen, Haax-lem; Louk Marlet, Haarlem; Huub Metselaar, Haar lem; Willy Meulenkamp, Santpoort. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. Afgewezen twee. De negen ambtenaren van de radio-distributie In ons nummer van Dinsdag plaatsten wij een klacht van een lezer, die, onder het motto „teamwork", een relaas gaf hoe 9 ambtenaren van de Radio-distnbutie te Haai'lem bij hem aan huis zijn gekomen voor een heel eenvoudige verandering. Wij gaven daarbij een uiteenzetting van de directeur van het Telefoondistrict. Deze liet ixx het midden of het er inderdaad 9 zijix geweest, maar uit'zijn daarop volgen de opsomming van alle mensen die bij zo'n geval ingeschakeld worden, krijgt ieder de indruk, dat de lezer niet slecht geteld heeft. Maar ook al zijn het er „slechts" 8 geweest, dan blijkt uit dat geval toch heel duidelijk, dat een overheids-instantie niet goedkoop heeft gewerkt. Het is dan ook onbegrijpe lijk hoe de directeur in dit verband kan zeggen, dat er efficiënt gehandeld wordt. Het moge waar zijn, dat de mensen die bij deze lezer aan huis kwamen niet allen ambtenaren waren, omdat een deel van het wexk voor de Radio-distx-ibutie uitbesteed is aan een particuliere fix-ma, maar in wezen vei'andert dit toch niets aan het feit. Als een overheidsinstantie samen werkt met een particulier, moet -het werk dat beiden te doen hebben zo geregeld wor den", dat het met zö weinig mogelijk men sen wordt uitgevoerd. Dat is efficiënt! Nu drukken de bezoeken van die 9 mensen op de prijs, die het publiek betalen moet. Wij zouden het dan ook juister gevonden hebben als de directeur op de klacht geant woord zou hebben: „Inderdaad, deze gang van zaken is onverantwoord. Er zullen maatregelexi genomen worden om een be langrijke vereenvoudiging in te voéren". Vereniging tegen Mishandelen van Dieren in 1948 De Vereniging tegen het Mishandelen van Dier-en te Haarlem heeft haar jaar verslag over 1948 gepubliceerd. Het maakt melding van het feit. dat het bestuur zich in het afgelopen jaar voor grote moeilijk heden geplaatst zag, die slechts met de uiterste krachtsinspanning konden wox-den overwonnen. Mejuffrouw C. Westendorp heeft wegens het bereiken van een hoge leeftijd en om gezondheidsredenen afstand gedaan van haar plaats in' het bestuur. Deze plaats is ingenonxexx door de heer F. J. Wessels te Spaarndam. Mevrouw C. G. E. M. Cremers- de Bruijn heeft zich bereid verklaard als beschermvrouwe van de Verenigixig op te treden. In 1948 wex-d weer een behoorlijk aantal nieuwe leden geregistreerd; op 31 Decem ber bedroeg het aantal leden 1579 in totaal. De ixxspecteur voor Haax-lem heeft veel goed werk kunnen verrichten. In het ressort Heemstede is eveneens een inspecteur aan gesteld. In het asyl werden in 1948 1300 dieren opgenomen. Het asyl is belangrijk uitge breid en verbeterd. De exploitatierekening over 1948 sluit met 15.256,13. Aan onkosten moest 1.524,73 wox-den uitgetrokken, aan lonen en salarissen 5.650,20. Contributies brach ten een bedrag van 3.422,90 op, de exploi tatie van het asyl 7.696,09. BIBLIOTHEEKEXAMENS. Bij de dezer dagen te Rottex-dam gehou den bibliotheekexamens slaagden alle elf leerlingen, van de Stads-Bibliptheek en Leeszaal, van Haarlem, te wéten voor he:t eindexamen de dames: T. Blok, mevr. E. Blijdenstein-Muysken, I, Clausing en G. J, Riphaagen. Voor het B-gedeelte der opleidingde dames: L. Dix-ksen, W. L. Maarschalk, L. C, Th. M. Margry, R. Sachs, A. Schouten, Th. de Siso en A. Streefland. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. C. G. Loomeyer, Zijlweg 34, telefoon 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterbos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. BLOEMENDAAL: Bloexnendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. Haarlemse Handelsvereniging In de Donderdag gehouden vergaderin-. van de Haarlemse Handelsvereniging heeft de heer B. W. Lasschuit een rede gehou den, waax-in hij herinnex-de aan de moei lijkheden, waarmee de middenstandex-s te kampen hebben. Gelukkig is er in de le vensomstandigheden veel verbetering ge komen. Het lastige bonnenstelsel is aan merkelijk ingekx-ompen. Spreker merkte op, dat de verbetering niet geheel uit eigen volkskracht is tot stand gekomen. Zonder de Marshall-hulp zouden wij zover niet gekomen zijn. Spreker gaf een beschou wing van de toestand in Indonesië en in Europa. Gelukkig worden de pogingen voor eexx ixxternationale samenwerking voortgezet. De heer Lasschuit merkte op, dat hij weigert te aanvaarden, dat de lasten voor ons land grotendeels dienen te worden opgebi-acht door industrie en middenstand. Ook de wex-knemer moet een flinke steen voor het te herbouwen staatsbestel aan dragen. Al is dit niet mogelijk in contan ten te voldoen, dan zal zulks dienen te geschieden in verhoogde arbeidsprestatie gedurende de werkuren. Volgens spreker ligt de prestatie nog verre beneden het gemiddelde peil van voor de oorlog. Spx-ekende over de toekomst zeide de heer Lasschuit, dat er enkele belangrijke punten op het x-egeringsplan staan, onder andere de landelijke winkelsluitingswet, herziening van de vestigingswet klein bedrijf en de publiekrechterlijke be- drijfsox-ganisatie. Ook het tot stand komen van de. Benelux is voor de middenstand van zeer groot belang. Vervolgens werden de vex-slagen van de secretaris en van de penningmeester uit gebracht. Boom—Ruygrok N.V. keert 8% uit Aan het jaarverslag van Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem over 1948, ontlenen wij: De directie prijst zich gelukkig, dat de vennootschap in de laatste jaren haar om zetten in zeer belangrijke mate heeft kun nen vergroten. Het is duidelijk, dat zulks gepaard moest gaan met het aanbrengen van grote verbeteringen in de outillage van 't bedrijf. Aankopen van belendende panden en ingrijpende vex-bouwingen vonden plaats. Het machinepark werd aanmerkelijk uit gebreid door nieuwe aankopen. Een naar de eisen des tijds ingericht pa piermagazijn is in aanbouw. Reeds thans blijkt uit de balans, dat bij een geplaatst nominaal kapitaal van 400.000,de investeringen paraisseren met een bedrag van 500.000,Het is dan ook begrijpelijk, dat de eigen middelen versterking behoeven. Het bestuur der vennootschap heeft daarom besloten binnen korte tijd tot een emissie van gewone aandelen over te gaan, waarbij dan tevens de officiële notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam voor het gehele dan uitstaande gewone aandelenkapitaal zal worden aangevraagd. De vex-lies- en winstrekening over 1948 wijst een batig saldo aan van 222.263 (1947 174.938). Volgens de winstverdeling wordt een on veranderd dividend van 8 procent op de gewone aandelen uitgekeerd. SCHEEPVAART Alkaid, AmsterdamKaapstad pass. 3 Juni Madeira. Ceram, MombassaDurban pass. 3 Juni Mozambique. Delfshaven, .3 Juni te Duala. Groote Beer, BataviaAmsterdam pass. 3 Juni Algiers. Kota Agoeng, New York Pava 3 Juni van Belawan. Kota Inten, 4 Juni van Rotterdam te Batavia. Lekkerkerk, Rottex-damCalcutta 2 Juni van Bombay. Lindekerk, BombayRotterdam pass. 2 Juni Gibraltax-. Manoeran, 3 Juni van Abadan n. Bahrein. Nigerstroom, 4 Juni van Pointe Noire te Matadi. Oranje, BataviaAmster dam 3 Juni te Singapore. Randkerk, 4 Juni Amelia naar Mozambique. Salland, Amster damBuenos Aires 3 Juni van Montevideo. Stad Alkmaar, 4 Juni van Narvik naar Am sterdam. Tarakan, 4 Juni van Singapore te Soerabaja. Tegelberg, 3 Juni van Batavia te Saigon. Valerius, 3 Juni van Batavia te Sema- rang. Willem Ruys, BataviaRóttex-dam pass. 3 Juni Minicoy. Alderamin, Duinkerken Dakar, pass. 3 Juni Finisterre. Bloemfontein, AmsterdamBeira 3 Juni van Kaapstad. Drente, RotterdamJava 3 Juni te Londen. Eemland, IJmuidenSantos pass. 3 Juni Dungeness. Kertosono, New York—Java pass. 3 Juni Pantellaria. ?*:7TTSJ^ ijnheer de gouvernante" (R e m- ïdt). Ja, wat doet men als men als echtpaar-met-kinderen verlegen zit om een „baby-sitter" en er meldt zich voor deze functie een ietwat wonderlijk heer op i-ijpere leeftijd? Het echtpaar Robert Young Maureen Ö'Hara had eigenlijk een vrou welijke gegadigde verwacht, maar deze mannelijke kinclex-juffrouw beschikt over zovele capaciteiten en weet zich weklx-a zo verdienstelijk te maken dat hij mag blijven, tot grote vreugde van de kinderen, die zijn opvoedingsmethoden hogelijk waardei-en. Pa en ma zijn minder enthousiast, mis schien wel vanwege de irriterende zelf ingenomenheid van mijnheer de gouver nante, die zichzelf een genie noemt, min of meer de baas in huis wordt, wijsgerige be spiegelingen ten beste geeft en voor elk probleem een oplossing weet. Maar ja, de bewoners van het kleine Amerikaanse stadje gaan zich met het ge val bemoeien. Er loert er een door de gor dijntjes als meneer Robert Young niet thuis is en wat hij ziet vertelt hij naarstig ver der. Mijnheer de gouvernante doet zelf aan het geroddel hard mee! En hij zox-gt ook weer voor een verrassende oplossing als de kletspraatjes ernstige echtelijke complica ties hebben doen ontstaan. Wij hebben met deze kostelijke film- comedie een genoegelijk uurtje beleefd, niet alleen door het grappige vex-haaltje, maar ook door de geestige dialogen en bo venal door de manier waarop Clifton Webb als mijnheer de gouvernante voor een serie amusante situaties zorgt. S. K. „Song of Texas" (S p a a r n e T h e at e r) is een fx-isse cowboy-film die men ook als niet-liefhebber van dit genre wel waar deren kan, omdat de oxxvermijdelijke hevig heden gekruid worden met een dosis wer kelijk gezonde humor en omdat helden zo wel als schui-ken hier nu eens geen karika turen van ziele-adel of doortraptheid zijn, maar alleszins normale mensen met echt menselijke zwakheden en reacties. Het ver haal bestaat uiteraard grotendeels uit een serie cliché-verwikkelingen, maar het zit goed in elkaar en wordt in prettig tempo afgewikkeld. Natuurlijk ontbreekt het niet aan schietpax-tijen. sensationele achtex-vol- gingeri en andere wild-westei'ij, maar de dosering daarvan is juist spaarzaam genoeg om verteerbaar te blijven. Een in haar soort zeer genietbai-e film, waarvan de Hollandse titel (ter verduidelijking!) „Roy Rogers" luidt. H. C. „Ik weet van niets" (P a 1 a c e)Sinds George Foi-mby zich tien jaar geleden met „Het zit in de lucht" bekend grapjaste, heeft hij zichzelf nooit meer overtroffen, integen- 1 deel. Zijn filmpjes clie nog steeds met de regelmaat van een klok ongeveer elk half jaar verschijnen, drijven op niet veel anders dan de grimassen van Geox-ge himself en zijn vaardigheid op de banjo. Zo ook dit px-oduct, dat wel heel weinig om het lijf heeft en dat men hoogstens wel vriende- lijk-grappig en nauwelijks vermakelijk kan noemen. George verzeilt hier, gedreven door zijn zucht om op de planken te komen, in een rumoex-ig artistenpension en hij is er nog geen dag of hij zit al tot over zijn oren in een moordaffaix-e. Die arme George, hij weet van niets en begx-ijpt nog minder; hij kan alleen maar grijnzen en banjospelen. Dat hij de moordenaar desondanks aan het gerecht weet over te leveren en daarmee aller sympathie op slag wint, zal niemand als een verrassing voorkomen. Hetgeen ex- overigens ook niet veel toedoet. Zaterdagmiddag geeft Palace weer een speciale jeugdvoorstelling. Ditmaal heet de hoofdfilm „De jongen die de Niagara stop zette". H. J. E. C. „Hoe lozen wij die S.A.-man?" (Frans Hals). Wij behoren helemaal niet tot de mensen die geen grapjes over ernstige dingen kunnen verdragen, maar wanneer er één zaak is die ons te gruwelijk en te zwaar geladen van ellende voox-k'omt, om er „geestig" over te zijn, dan is dat de be zettingstijd. Eén of andere Tsjechische film maatschappij heeft nu de uiterst slechte smaak gehad om over die tijd, waax-in zon der twijfeld ook duizenden Tsjechen het leven verlox-en hebben, een komische rol- px-ent te maken, die op de objectieve toe schouwer de indruk maakt dat de Duitse overheersing in Tsjechoslowakije een bui tengewoon lollige boel was. Ware het nog dat men de kans had waargenomen om de lugubere humor uit die tijd op het doek te brengen, dan had men er vrede mee kun nen hebben, maar de grollen die hier ver kocht worden, zijn zo weinig origineel, dat Hollywood zich er in zijn gooi- en smijt- periode nog voor geschaamd zou hebben. Men zou in ieder geval geneigd zijn de heren achter het IJzeren Gordijn te advi seren, dat, zo zij uit de moppenkast van het gesmade Hollywood willen gappen, zij het niet uit de ondex-ste la moeten doen. In het voor-programma draait een zeer goede documentaire in technicolor over de Britse staal-industx-ie. W. L. B. „Pygmalion" (City-theater). De tamelijk op leeftijd komende Nederlandse film-versie van Shaw's bekende en geliefde trouvaille blijft nog steeds belangstelling trekken. Lily Bouwmeester, Johan de Mees ter en Eduard Vex-kade zijn indertijd ten zeerste geroemd om de wijze waarop zij hun rollen vertolkten en ook de regie van deze film draagt de kenmerken der vak bekwaamheid. Tussen de vaak niet zeer geslaagde producten der Nederlandse fil- merij slaat „Pygmalion" een goed figuur en velen zullen de kennismaking nog eens willen vernieuwen. Luxor prolongeert nog een week „De roemruchte daden van Danny" met Danny Kay in de hoofdrol. Wij verpakken en verzenden Uw gedeelle daarvan. b»!«i Levering van kisten, liftvans, containers naai bandijzeren en verzegelen van kisten emfj"ï!b diverse afscheephavens. Verzorginz „a* j verzekeringen, enz. ^Uane-f Lessen Onderw. heeft nog enige uren om leex-lingen BIJ TE WERKEN. Rembangstr. 27. Huish. Pers. gevraagd Gevr. tegen 17 Juli nette zelfst. DIENSTBODE in ge zin v. twee personen, werk ster aanw. Aanm, 's av. na 7 uur. Heemst. Dreef 126. Hst. MORGENMEISJE. Mevr. H. W. Stapel, Pol 46, Spaarn dam. Zelfst. HULP i. d. HUISH. goed kunn. koken, gevr. per 1 Juli. Gez. van 3 volw. pers. Hulp van werkster. Mevr. v. de Wal. ..De Stove", Mr. En- schedeweg 8. Aerdenhout. Gevr. nette WERKSTER één dag per week. Tempe liersstraat 56. Net zelfst. MEISJE voor dag en nacht, zeer prettige werkkring. Mevx\ de Vos, Mauricialaan 17, Overveen. NETTE WERKSTER gevr. voor hele dagen. Zondags vx-ij. v. g. g. v. Goed loon. Prettige werkkring. Aan melden of brieven: Mevr. Abas, Haax-lemmerstraat 86, Zandvoort, Tel. K 2507—2824 Bedrijfspers. gevr. NETTE JONGEN gevr. Leeftijd cix-ca 16 j. Aanm. Na 6 uur. Van Deventer's aard.- handel, Klevex-laan 66. AUTOMONTEUR met di ploma's. Geboden wordt in ter. werkkring met winst aandeel. Brieven G 1891. Gerout. JAPONSTIK- STERS gevr. voor thuiswerk hoog loon. Inl. Zuid-Brou- wersstx-aat 46, Hrl. Na 6 u. Huish. Pers. aangeb. N. j. vrouw m. k. van 3 j. b. z. a. als HUISHOUDSTER Brieven G 1847. B. z. a. besch. JUFFROUW 58 j. v. d. huishouding. KI. gezin. Brieven G 1835. Bedrijfspers. aangeb. Besch. dame, wed., algem. ontwikk.. kunn. typen, zoekt BIJVERDIENSTEN, 't liefst thuis. Br. G 1848. MONTEUR b. z. a. voor onderh. particul. wagenpark of iets dergel. Brieven G 1892 Kamers gevraagd Hr. (verlofg.) zoekt voor dix\ ruime gem. ZIT- en/of SLAAPK. in rust. prettig mi lieu bij voork. Hst. zonder, pension. Brieven G 1849. WOONRUIMTE gezocht d. j. echtp. in H'lem of omg. Brieven G 1836. Jongelui (man zeevax-end) zoeken GED. VAN HUIS op goede stand. Brieven M. de Hoop, Leidsevaart 58. H'lem. Wedn. werkman, zoekt KOST EN INWONING bij wed; tot 47 j. huwelijk niet uitgesloten, kind geen bezw. Brieven G 1894. Nette jongelui die willen gaan trouwen (hij Rijksbetr.) zoeken TWEE ONGEM. KA MERS met keuken. Brieven G 1873. Voor pl.m. 6 maand. gem. KAMERS met 3 bedden en kookgelegenh. voor 2 volw. en 2 kind. 11 en 13 jaar. Br. G 1874. KAMER met pension voor ongeh. dame (middelb. leeft.) in H'lem. Bx-ieven G 1875. Gez. per half of eind Juli voor 2 volw. pers. eenv. gem. ZIT-SLAAPK. en kabinetje met gebr. keuken en ge makken. omg. stad bij rustige fam. Brieven G 1865. Kamers aangeboden SLAAPK. met v. w. voor 1 of 2 pers., b. b. h. h. Tel. 16836 of Brieven G 1850. SLAAPKAMERTJE in Overveen f 19 p. m. tel. 19947 Brieven G 1851. SLAAPKAMER te huur voor heer omgev. Max-nixstr. Adres bur. van dit blad. Tel. no. 24692. Fraai gem. ETAGE m. tel. 2 kam. 3 slaapplaatsen, keu ken, badcel, v. zomex-, event, langer f 175 p. m. Br. G 1895 TEHUIS AANGEB. aan besl. besch. heer v. middelb. leeft, in zeer klein besch. mi lieu. Brieven G 1876. Gem. ZIT-SLAAPK. bij dame-all. m. of z. pens. Br. G 1877. Wonlngrull Aangeb. te Hilversum vrij BOVENHUIS bev. 4 kamers keuken, zolder, balcon, W.C. 2 min. van station f 30 p. m. Gevr. woning te Haarlem of omstr. Brieven G 1853. HA.ARLEM—A'DAM. Agb. benJxuis, gr. suite, 2 slaapk. badk., keuken, tuin, tuinhixis Gevr. woning te Haarlem. Brieven G 1852. Mooi vrij BOVENHUIS op goede stand H.-N. voor Ruim 25-jarige ervaring waarborgt Emballeur steeds beschikbaar! n<i!ge UiiY- Het meest vertrouwde en gespecialiseerd v. met scherp gestelde prijzen, is het: EERSTE HAARLEMS EMBALLEcd EN VERZENDBEDRiJF voor Internationaal Scheeps-, Rail- w BURGWAL 44 HAARLEM -J?!01 Diversen Vermist: langh. HER DERSHOND, sinds Zat. 28 Mei, reu. 14 m. oud, luiste rend naar de naam Dikker- tje. Tegen bel. terug te bez. Militaireweg 6, O'veen, tel no. 25948. UW HOND LIEFDEVOL BEHANDELD. Trimmen, wassen, knippen, scheren,ver wijderen v. ongedierte. Alle rassen. Ook aan huis, Ai'spr. Mej. Riky Renout, Park- straal 13. tel. 12437. Klever parkweg 167, tel. 11634. VERLOREN: beige kin- derjasje 3 j. Rijksstraatweg, Spaarnh.pl. hoek v. Nesstr. Verl. zw. ged. Terug te bez. Rijksstraatweg 149. Twee alleen staande da mes zoeken goed lonend THUISWERK. Br. G 1839. Af te halen: klein, zwart POESJE (zindelijk) Ceram- DAMES! HEEFT U STOF? Wij maken mod. mantel v.af f 25, mantelcost. v.af f 30. mantel keren f 20. v. .Veen, Schermerstraat 36 huis, bij Zijlweg. Buslijn 4. DRIE JONGE KATJES zoeken goed tehuis. Gezond, gewend aan Felix' Katten brood. Acaciastraat 66 H.-N. HUWELIJK. Wilt U een gelukkig" huwelijk aangaan? Wendt U zich in vol ver trouwen tot het Bern. kan- toox\ Pi'insessekade 37, Hrl. Zeer discr. beh. Tel. 19492. Te koop gevraagd 1 pers. OPKLAPBED in g. st. zonder omb. Br. met prijs- opg'. Veenstra, Vijfhuizerdijk 201, Haarlemmermeer. DAMESMANTELCOST. m. beslist 46, jurken, mantel Br. m. kleur en pr. G 1881. Te koop aangeboden Blauw HERENCOSTUUM f 25. 2 rij m. 46-48. L. Mar- garethastr. 4 x'd. Duitse kruissn. PIANO „Adolf-Lehmann" le kl. instr. L. Margarethastr. 4 rd. Tel. 16303. Pr. moq. TRAP en GANG LOPER. 70 cm. br. effeix ter ra v. f 22.50 v. f 16.50 p. m. bouclé vloerkleed 2 x 3 m. f 98 (tex-ra) lm. Kelim ta- felkl.. 6 m. vochtecht trijp (terra) 10.70 m. vitrage v. o. 2 pei-s. sprei, deken m. vo lants (zon-motief) alles nw. L. Margarethastr. 4 rd. tel. 16303. Ook Zondagen, SHARPIE, nieuw, zeil klaar, prijs billijk. Bevr. Dr. Dirk Bakkex-laan 33, Bl'daal. Z. g. a. n. CINé-KODAK filmtoestel model K. 16 m.m. Te bevr. bij Jacobs, Heren weg 152 A, H'stede. Na 7 u, 's avonds. PIANO in prima staat, Te bezichtigen 's avonds na 8 uur Lanckhorstlaan 93, Hst. Ter overname aangeb.: 1 Palissander BANKSTEL, bestaande uit 1 bank, 2 fau teuils, 2 stoelen, 1 ronde ta fel en 1 salonlcast. Te bezich tigen 's avonds na 8 uur. Lanckhorstlaan 93. Heemst. Alle maten WECKFLES SEN zonder ringen aangeb. Tel. 27142. Z. g. a. n. MEISJESMAN TEL, 12-14 j. Prijs f 15, z. p. Timorstraat 18, Hrl. Z. g. a. n. 1 pers. 3 d. BED MET KUSSEN f 50. Adres bur. van dit blad. FöRSTER PIANO in g. st. te koop of te huur agb. Nadere bijz. Schotersingel 7. ACCORDEON „Hohner" 12 b. met koffer f 100 Pijn boomstraat 99. Pr. TANDEM aangeb. in g. staat. Rijksstraatweg 455. TANDEM, Marsstraat 71, Haarlem-N. Grijs kamgaren MANTEL PAK z. g. a. n. m. 40. 6 zij den kroonkapjes nieuw. Jan Gijzenkade 31 rd. 1 HUISKAMERAMEU BLEMENT, 1 vloerkleedje. Or. Nassaulaan 152, O'veen. BEKLEDE WIEG op wie len. Leidseplein 41 zw. Z. g. a. n. KINDERWA GEN. Voorweg 29, H'stede. Nieuw gekleed JAPON NETJE weg. te klein, m. 40- 42. Parklaan 89. HORLOGEM. DRAAI BANK, part. alum, klinkna gels, 4 doz. mach. zaagbl. 12 duim, h. rijwiel, groot thee meubel, opvouwb. bridge tafel, ovale tafel, moquette tafelkleed. Beukenlaan 5, Bennebroek. FIAT '47, 4 pei-s. Sedan, Geheel als nieuw. Tel. 27763 H.- en D. RIJWIEL. Regu lierstraat 29. Pr. Ind. gebeeldhouwde HALLKIST 100 x 60. Brieven G 1883. 1 nieuw bruin kamgaren HERENCOSTUUM m. 52 zonder punten voor f 110. Tev. aan hetzelfde adres 1 electr. wasmachine f 75. Vijf huizerdijk 201. Z. g. a. n. ERRES RADIO TOESTEL. Zijlweg 78. 2 x bellen. Na 7 uur. Teg. bill. pr. KINDER WANDELWAGENTJE. Wes- tex'houtparlc 5. grote vrijé woning op goede Batavus H. RIJWIEL z. g. stand, liefst met garage. Bx\ G 1838. Gevr. kl. VRIJ HUIS te H'lem. liefst' omg. Klever park, bad of douche en tuin, event, koop. Aangeb. ben.flat A'dam-N.Zd. bev. 4 kam. badk., c. v. w. w. keuken, gr. hall, tuin m. terras, f 50 p. m. en f 20 voor c. v. Brieven G 1896. ROTTERDAM-N.Agb. mooie woning. Gevr. woning H'lem of omgev. event, drie- hoeksruil. Brieven G 1888. Zoek VRIJE WONING in Santpoort of Heemstede, huurprijs f 40-f 50, in ruil voor vrije woning iix Aerden hout. Brieven G 1866. n. met gar. f 55. Kanarie- "kinderwagen. Eng. model, nieuw matrasje en vacht. Tel. 21648. 1 pers. RACE-KANO type R. I. S. Mr. Joostenlaan 16. 1 KINDERWAGEN (nw.) riemveer en kogelwielen pr. f 75, 1 herenrijwiel (hoog model) voor oorl. weinig ber. merk Ned. Kroon, met 3 versnellïngsn. f 60. Bez. 's av. na 6 u. H'steedse Dreef no. 4. JONGE HENNEN, kippen en kalkoenen J. H. Leuven, Zandvoox'tselaan 126. Hst. langs de Leidsevaart. Telef. no. 27833. ■"""'"iiitiii Ov«trekk0„ sen uw Jtr'n,,. Ga naar 1*2 Practische eX"1»* ll"S kosteloÉ Sï. Ged, 8&ÖJI ïii'er'smSï,"'^ KLEIN Huis ofte koop voor ljt.. Brieven no. 3-$ -" Te koop wegen; v. o. kwal. prim; no. 29274. VOOR PASFOTO'S kleverparkïïeg SPAARXWOUPEBSTB, Repatatlën Kunstgebit® Snel gereed. Tel i«u Tetterodeslr. 36 R. Ki<!„ Merk. VULPENHOUDERS bij VAN CITTERI Spekstraai 14 Vertrouwd adres Austin AIO 194 Sedan, leren bekleding weinig bereden, destaön onderzoek toegestaan lenlaan 10, Heemstede. 7i no. 28323, Typen PITMANSCHOOL WILHELMINASTRA.tf Tel. 18441 Meubelen Sedert jaren gevestigd-: con tant zaak levert sr tóie personen op gem. btfe voorwaarden tegen ctó:!- prijzen Goth., Eng. in dl Huis- en Slaapkamtrs, Si- Ions, Bedden enz. Br. HYPOTHEEK beschikbaar cp solide ff» j en Winkelhuizen, see*, tf- pacht tegen 31/4 pc..est Brieven no. 3393. ZET UW BEZWAREN' OPHJ J. echtp. v. g. h zoekt si woning of ged, daarvan gebruik v. of vrije keufck Hrl. of Beverw, Z, sp. m.'-i aanv. Wij zijn „oer-gewc- kelijk" en stellen prijs. o. t rustige bew, v. li. door El geh. ged, Willen een prelt omg. verzekeren door a min mogel. ongerief te ver* oorz. Zet uw bezw, dus op!) en helpt ons d. t. schrjieil met opg. v, prijs no. 33il Te koop: Café verlof A Centr. stad met woningni Brieven no. 3392. Gevraagd: kl. benedenhuis of ged. v, villa oltafcs Ev overn. meuo. o: aio... zins. Uitsl. buiten, n.«- J- gr. stad, d. keurig eceip.- 1. Br. no. 3389. Wat doet II' met de Pinksterdagen Nog geen maakt? W> "f1?? gaan lekke" languJj liggen uitrasM dat wassen en >-« ken. dat we we,* ook voor n does. .V tuurlijk: we dm rnct plezier! WJ 7,-pf my was er om altiid zo voorbeeldig ukiEn na PinbgJ wassen we «llScru5t verder, WASSER!-1 Blekersvaartwej Heemstede. Tel.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8