Het Huis der Nederlandse muziek De nieuwste heffing ineens Wereldnieum Maandag 13 Juni 1949 AMSTEL 228 Stichting „Donemus" biedt Nederlandse componisten een kans (Speciale berichtgeving) voor haar rekening nemen. Gelukkig steunt de regering wel, doch er zal meer geld moe- In een paar kamers van een statig Am- ten komen om uitbreiding sterdams huis aan de Amstel, wordt een maken, grote culturele schat bewaard: de Neder landse muziek van het begin van de negen tiende eeuw tot heden. Gedrukte muziek en ook muziek, waarvan slechts het manu script voorhanden is. Nederlandse componisten van ernstige muziek, die op een enkele uitzondering na in ons land niet kunnen bogen op grote belangstelling, kwamen tot de er varing, dat hun werken zo nu en dan wel eens konden worden uitgevoerd, indien het materiaal voor de orkesten maar aan wezig was. In vele gevaUen beschikten en beschikken zij echter niet over voldoende tijd om de partijen zelf uit te schrijven en helaas ook niet over de nodige contanten om de muziek te laten copiëran. Enkele hunner klaagden hun nood bij de stichting „Nederlandse muziekbelangen" een li chaam dat wordt gefinancierd uit door het Bureau voor Muziek-auteursrechten ge vormde fondsen. Besloten werd een biblio theek te stichten, waarbij gebruik zou wor den gemaakt van een hulpmiddel dat kort voor 't uitbreken van de tweede wereldoor log goede diensten had bewezen: de micro film. In 1939 toch, toen de oorlogsdreiging zich ook over ons land uitstrekte, werden ver scheidene onuitgegeven partituren op mi crofilms vastgelegd, welke in kelders wer den bewaard. Bij de ramp van Rotterdam gingen inderdaad vele manuscripten ver loren, doch zij konden aan de hand van de microfilmvergrotingen worden gerecon strueerd. Deze vergrotingen konden even wel niet voor uitvoeringen worden gebruikt. Maar dat het ook anders kan, kwam aan het licht toen de stichting „Donemus" (do cumentatie Nederlandse muziek) in het leven werd geroepen tot vorming van een bibliotheek en een documentatiebureau, waar Nederlanders en buitenlanders* zich konden oriënteren. De zaken werden flink aangepakt. Be gonnen werd met een bibliotheek van 1200 bladzijden film, welke successievelijk wer den afgedrukt: studiepartituren voor diri genten en indien tot uitvoering wordt besloten dirigeerpartituren. Onder lei ding van de chef-copiïst Jaap Klemam van het Concertgebouworkest wordt het orkest- materiaal uitgeschreven en met een licht drukinstallatie vermenigvuldigd. Dit orkestmateriaal wordt tegen de ge bruikelijke vergoeding verhuurd, niet ten bate van „Donemus", maar van de betrok ken componist. Studiepartdturen en die voor kamermuziek worden verkocht, van de op brengst ontvangt de componist een zeker percentage. Propaganda In het buitenland. „Donemus" zorgt ook voor de propa ganda in binnen- en buitenland. Onze diri genten en solisten weten de weg naar Amstel 228 wel te vinden, doch met alle buitenlandse dirigenten en solisten, welke ons land bezoeken, wördt contact gezocht. Bestuursleden en vrienden van „Donemus" fungeren op buitenlandse reizen als „postil lon de musique". Verder heeft men depóts van moderne Nederlandse muziek in het buitenland, o.a. Zuid-Afrika. Engeland, België. Frankrijk, Scandinavië en Zuid- Amerika. Het plan om een discotheek van moderne Nederlandse muziek te vormen heeft men moeten laten Schieten, doch de magnetische graad bleek een goede plaatsvervanger te zijn. De wire-recorder" neemt alles op wat de radio aan moderne muziek van landge noten uitzendt en ook worden van concerten wel eigen opnamen gemaakt. Zij, die daar voor interesse hebben, kunnen in een dei- vertrekken de studiepartituur van een werk doornemen en tegelijkertijd de opname be luisteren. In de toekomst wil men de spoe len van de wire -recorder'doubleren en deze ook naar de buitenlandse depóts zpn- den. Dat dit werk ten bale van onze muziek- schrijvers financiële offers vraagt, ligt voor de hand. „Nederlandse Muziekbelangen" kan deze magnifieke propaganda niet alleen mogelijk Slechts één eis. Elke Nederlandse componist van ern stige muziek kan zich kosteloos bij „Done mus" aansluiten. De enige eis, welke de stichting stelt, is, dat hij duidelijk leesbare manuscripten inzendt. De bepaling dat „Do nemus" het copyright van de werken, waar van een microfilm is gemaakt, krijgt, kan voor niemand een bezwaar zijn, aangezien het werk terstond wordt vrijgegeven, zodra een uitgever mocht besluiten de compositie te drukken. Geen wonder, dat onze componisten een dankbaar gebruik maken van „Donemus". Op 31 December van het vorige jaar waren er precies honderd muziekschrijvers bij de stichting aangesloten. De bibliotheek van „Donemus" omvatte toen 1100 composities in 3000 delen, daarnaast 380 orkestmateri alen. Verder stelde de heer Joh. A. Alsbach zijn unieke verzameling uitgegeven Neder- landse muziek ter beschikking van de stich ting. Kamerlid stelt vragen over vacantiebijslag Het lid der Tweede Kamer de heer An- driessen (K.V.P.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken gevraagd waarom het College van Rijksbemiddelaars een beschikking heeft uitgevaardigd, waarbij voor 1949, aan de ondernemers de bevoegdheid wordt gegeven aan hun werknemers een vacantiebijslag te verstrekken van 2 procent van het jaar loon, zonder dat is overgenomen het stand punt van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, dat een vacantiebijslag als een normale kostprijsfactor dient te worden beschouwd, en ook geen gevolg is gegeven aan het verlangen van de Raad van Vak- eentralen, een algemene beschikking uit te vaardigen, waarin het verstrekken van een verplichte vacantiebijslag van 2 procent van het jaarloon wordt voorgeschreven. Zijn de ministers niet van oordeel, zo vraagt de heer Andriessen, dat door de beschikking ongewenste toestanden ont staan en de rust in het bedrijfsleven niet wordt bevorderd, doordat de verstrekking van de bijslag feitelijk afhankelijk gesteld wordt van min of meer toevallige omstan digheden en het niet mogen doorberekenen van de bijslag tot onbillijkheden aanleiding geeft, aangezien thans verschillende prijzen zijn vrijgelaten, ten gevolge waarvan een ongelijke behandeling voor diverse catego rieën van goederen en diensten ontstaat? De heer Andriessen verzoekt, door wijzi ging der beschikking aan de bezwaren te gemoet te komen. N.V.V. dringt aan op versnelde demobilisatie Adres aan de ministerraad Het verbondsbestuur van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen heeft aan de Raad van Ministers een brief ge richt, waarin onder andere wordt ver klaard: „De berichten, die het bestuur uit Indo nesië bereiken omtrent de lichamelijke en morele gesteldheid van talrijke daar ver blijvende Nederlandse dienstplichtigen, vervullen het bestuur met grote zorg. Uit correspondentie met vele honderden jeug dige leden der vakbeweging blijkt, dat het langdurige verblijf te velde onder tropi sche omstandigheden een zeer ongewenste invloed op velen heeft. Eindexamen Toneelschool Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dag opening. 8.15 Lichte muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Herhaling hersengymnastiek. 9,30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10 50 Voor kleuters. 11.00 Buitenlandse liedjes. 11.30 Voor zieke jonge ren. 12.00 Kwintetspelers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.1-0 Piano en orgel. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 ..Met naald en schaar". 14.30 Werken van Ernest Chausson. 16.25 Beroemde componisten: „César Franck". 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Musette-orkest. 17.45 Pers in Indonesië. 18.15 Piano-potpourri. Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Parijse brief. 19.15 Toneelbeschouwing. 19.30 Klan ken uit Baltische landen. 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederopbouw. 20.05 West-Europese commentaar. 20.15 Residentie-orkest onder Ignace Neumark, met Gerard Hengeveld, piano: „Piet Hein"-rhapsodie, Van Anrooy; Piano-concert in c no. 2. Raichmaninoff. 21.05 Clinge Doorenbos. 2115 Johann Straussfeest te Wenen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Theaterorkest Gerard van Krevelen. 22.30 Quintet voor klarinet en strijkers, Bliss. 23.15 Werken van George Gershwin. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20,00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Lichtbaken. 9.35 Sonate in A no 2. Beethoven: Willem Andriessen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Svmphonette-orkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Viool en piano: sonate no. 9 in F, Mozart. 12.03 Guus Hoekman, bas en Sini v. d. Brom, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Koor. 14.00 Symphonie no. 101 in D, Haydn. 14.30 Voor I de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Orkest Xavier Cugat. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zie- kcnlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Wigwam. 17.45 Amusementsorkest. 18.10 Sport. 18.20 Actualiteiten, 18.30 „Het werk van de psy chiater". 19.15 Rhythmsextet Henk Orthmann. 19.45 „Dit is leven" 20.05 Gewone man. 20.12 Liederen van Schumann 20.40 Nationale Reclasseringsdag. toespraak minister van Justitie. 20.50 Kamermuziek: Piano-sonate in e. Beethoven: Trio in B. Brahms. 21.40 Om roeporkest en Groot Omroepkoor. 22.45 Ge bed 23.15 Werken van Haydn („Oxford- symphonie") en Fauré. Het moet voor een automobilist wel een vreemde gewaarwording zijn wanneer hij plotseling een merkwaardig apparaat als het hier afgebeelde zijn pad ziet kruisen, totdat hij zich herinnert dat er in de buurt een fabriek van hef schroef vliegtui gen moet zijn, de Piaseki Helicopter Cor poration. De foto is genomen te Morten in Penn- sylvanië en de weg met de opvallende waarschuwingsborden wordt nogal eens gekruist door de producten van de hier gevestigde fabriek. Overigens is het ge vaar niet zo erg groot, want de piloot van de helicoptère is in staat zijn toestel snel tot stilstand te brengen en als hij dat wil kan hij het zelfs achteruit doen vliegen of zo lang als hij zin heeft „op de plaats rost" houden. Of in het onderhavige ge val nu het autoverkeer voorrang heeft of dat het principe „rechts gaat voor" geldt, is nog een puzzle die verkeersdeskundigen zullen moeten oplossen. Het afgebeelde type is de HRP-1 „Res cuer" (redder) en wordt gebruikt door de Amerikaanse marine die er een aantal van heeft besteld. De „Rescuer" is het grootste hefschroef- vliegtuig dat momenteel bestaat en kan tien personen bevatten. Het is bestemd voor zulke karweitjes als gewondenver- voer van moeilijk bereikbaar gebied uit en het uitvoeren van reddingen bijvoor beeld van drenkelingen in zee waar voor het zeer geschikt is daar het op ge ringe -hoogte kan stilhangen en een touw ladder kan neerlaten. Toch kan het in horizontale vlucht óók een snelheid van 160 k.m. per uur bereiken. De beide draag- schroeven worden tezamen door een 600 p.k. motor aangedreven en de grootste vliegafsland bedraagt een kleine 500 k.m. Al dat moois neemt niet weg dat het vliegen er in geen onverdeeld genoegen is: het siddert en trilt allemaal nogal en als men nog iets te zeggen heeft kan men dat beter vóór de start doen, want de slechts met klapperend doek beklede me- Haagse lagere scholen mogen eigen leerplan vaststellen Voor de Haagse openbare lagere scholen voor gewoon lager onderwijs is eA nieuw leerplan ingevoerd, waarbij aan de scholen groter vrijheid in het ontwerpen van een eigen leerplan wordt gegeven. Dit basis plan komt tegemoet aan een reeds lang be staande wens tot meer vrijheid om de leer stof aan te passen aan aard. milieu en be stemming van de leerling. In het plan zijn bepaalde methoden aangegeven, waarvan men met goedkeuring van burgemeester en wethouders kan afwijken. Op grond van het basisplan stelt iedere school voortaan een afzonderlijk leerplan vast, waarin de behandeling der leerstof voor elk vak en elk leerjaar in details wordt vastgelegd. Men kan hierbij rekening hou den met het speciale karakter van de school. Wethouder J. van Zwijndregt die het plan voor onderwijs-deskundigen nader toe lichtte, zeide, dat thans enerzijds groter vrijheid en zelfstandigheid van de school is verkregen, anderzijds voortaan meer ver- I antwoordelijkheid op het onderwijzers-1 corps zal drukken. TELEFOONKABELS IN DE WADDENZEE WORDEN NAGEZIEN. In de haven van NieuwecMep is binnen gelopen het rijkskabelschip „Poolster". De P.T.T.-bemanning zal de telefoonkabel tus sen het vaste land en Texel nazien, evenals de kabels tussen de eilanden Texel, Vlie land, Terschelling en tussen Schiermonnik oog en Oostmahorn. Na deze werkzaam taalconstructie laat veel gedachtenwisse- ling gedurende de vlucht niet toe. Maar het hefschroefvliegtuig staat dan ook nog pas „in de kinderschoenen" en er wordt hard gewerkt aan nieuwe en betere ontwerpen, terwijl reeds veel grotere toestellen op stapel staan. Over een jaar of tien zal een „Rescuer" waarschijnlijk dë lachlust op wekken! „De Oosthoek" besloot Het seizoen met een toneelavond De bloeiende O verijs else, Gelderse en Drentse (maar het lijkt wel vooral Twent se) Vereniging in Haarlem, de „Oosthoek", heeft Zaterdagavond het seizoen besloten met een toneelavond, die in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw werd gehouden. De toneelgroep „De Lies ter" kwam met een landelijke idylle van A. J. Zoetmulder op de planken, getiteld „Als stad en land elkaar ontmoeten". Een gemoedelijk, pretentieloos geval, dat juist voldoende vaart bezit om speelbaar te kun nen zijn, en net genoeg intrige ora de aan dacht te kunnen vasthouden. Want de verwikkelingen van dit een voudige blijspel zijn wel tot een minimum beperkt: een Overijselse boerin is in de macht van een geldschieter geraakt, wie zij een aflossingsbedrag schuldig blijft, moet dientengevolge van haar boerenwo ning een pension maken en wil de gasten buiten haar financiële beslommeringen houden. Dat is eigenlijk alles, en de geschiedenis zou het volgen nauwelijks waard zijn, als zy niet op de rustige manier in de breedte uitgesponnen was die wij van de Oostelijke contreien ken nen, en gekruid was met het gezellig dia lect dier streken. Bovendien hadden de spelers er kenne lijk zelf plezier in, en zo konden vooral de Overijselse boerderij-bewoners aller bewondering wegdragen. Mevrouw A. M. Wenning-Beekman als de boerin, R. C. de Graaf-Komduur als haar dochter en vooral A. G. J. Aarsen (van wie men werkelijk zou kunnen zeg gen, dat hij het stuk ook „beleefde") zet ten ons aannemelijke figuren voor de ogen. De „Westelijke" personages kwamen wat minder levensecht voor de dag en had den wel eens moeite zich van de letter van de tekst los te maken, maar ook zij sloegen zich er goed door heen. De heer A. H. Damveld blonk uit in een kleine, zij het niet overal gemakkelijke rol van chauffeur. H. J. E. C. Er bestaat grote ongerustheid in den lande aangaande de toestand van die jeug dige Nederlandse militairen, die nu reeds 2'/2 jaar of langer in de tropen verblijven en het bestuur vreest, dat de verklaring van de regering dat aan het aflossings schema onder alle omstandigheden de hand zal worden gehouden, toch niet bij machte zal blijken aan deze ongerustheid een einde te maken. Het bestuur beseft dat een te snelle demobilisatie van een aanzienlijk deel der Nederlandse troepen in Indonesië de ge varen voor de achterblij venden nog zou doen toenemen, zolang de politieke om standigheden in Indonesië niet aanzienlijk verbeterd zijn. De mogelijkheid lijkt thans echter aanwezig, dat binnen afzienbare tijd een pacificatie van de toestand in Indone sië zal kunnen plaats hebben als resultaat van bereikte politieke overeenstemming. Het bestuur dringt er op aan, het aflos singsschema derhalve te willen beschou wen als een minimum. Zodra de politieke situatie en de veiligheid van de militairen, I die nog in Indonesië zullen moeten blijven, dit maar even veroorloven, zou naar de mening van het bestuur tot een versnelde demobilisatie van meer troepen dan in het huidige aflossingsschema is voorzien, moe ten worden overgegaan. Dit zou de verbe tering van de verhouding tussen Neder land en Indonesië even zeer ten goede komen als de financiële toestand van ons land en het welzijn van de desbetreffende militairen." Schilderkunst Kees van Dongen in Boymans De grote overzichtstentoonstelling van het werk van de verfranste Rotterdammer Van Dongen, die van 28 Mei tot 10 Juli in het museum Boymans te Rotterdam wordt gehouden, was voor mij in meer dan één opzicht een grote verrassing. Het oordeel over deze ongetwijfeld belangrijke schilder wordt namelijk steeds weer vertroebeld door de lang niet altijd fijne reclame over zichzelf en over zijn werk. Nu zag ik voor dien geen enkele Van Dongen-expositie waar het vroege werk zo sterk vertegen woordigd was als op deze, enige zalen vul lende tentoonstelling. Verder blijkt uit deze grote collectie, dat de prachtige rasschilder die uit zijn vroeger werk zo sterk spreekt, ondanks veel sensationeels en oppervlak kigs nog steeds aan het woord is. Het is deze echte, ernstige Van Dongen waaraan i ik deze bespreking voornamelijk zou willen wijden. Het begint dan bij enige veelbelovende zaken uit-zijn Rotterdamse tijd. Een zich kappende vrouw, een zonnig nevelig gezicht op de Maas met een oorlogsschip op de achtergrond en vooral ook een portret van zijn vader van 1896, waar ik nog even op wil terugkomen. Sterke, gave impressionis tische uitingen zijn dan de „Impasse Girar- don" en „Op de Champs-Elysées" van 1899. In de jaren 19001910 volgt dan een serie werken waarin de colorist Van Dongen steeds meer los komt van de Frans-impres sionistische voorbeelden. Hoogtepunten uit deze tijd zijn „Het bed", „Het gele laarsje". „Angèle met haar blommekens" en vooral de liggende vrouw in het zwart en het naakt met de kousenband. De bekroning van deze' periode is voor mij de „Vrouw met Jabot". Enkele uitzonderingen daargelaten, zoals de „Comtesse de Noailles" en „La Madonne aux bras vides", dat heel mooie schilderijen zijn, komt daarna bij de vrouwenportretten het sensatie-element sterker naar voren.Zijn vrouwen gaan dan ook steeds meer op el kaar lijken. Van de actrice Maria Lani bij voorbeeld zag ik van andere leden der Parijse school portretten die veel belang wekkender waren. Het is in de latere pe riode vooral bij de mannenportretten, waar wy de grote schilder Van Dongen moeten zoeken. Het is in dit verband dat ik terug kom op het vroege portret van zijn vader. De lijn die daar aanvangt kunnen wij vervol gen in de zeer menselijke portretten van dr. Rappaport en van Anatole France. Zijn „Monseigneur Messara, Metropoliet van Beyrouth" zit daar voor ons als een werke lijk kerkvorst. Beeldt hij jongere manneri af, dan komt ook weer de spotter boven, zoals bij Yves Miranda en Markies Boni de Cas- tellane. Bij zijn portret van de excentrieke Parijse kapper Antoine als Bouddha, komt het onprettige van veel van zijn late vrou wenportretten weer boven. Ik houd het bij zijn prachtige portret van minister Barthou: Het werk van een groot mensenkenner. Naar oude traditie had Zaterdagmiddag een gedeeltelijke herhaling in de Amster damse Schouwburg plaats van het pro gramma, waarmee negen candidaten enkele weken geleden allen met goed gevolg eindexamen van de Toneelschool deden. Er bestond voor deze jaarlijkse demonstratie die gratis toegankelijk is zoveel belang stelling dat zelfs de gaanderijen zich met toeschouwers vulden. Zoals reeds eerder bekend werd gemaakt zijn Emmy Lopes Dias en Henk van Ulsen (die beiden een engagement bij Comedia hebben gekregen) cum laude geslaagd. De eerstgenoemde onderscheidde zich vooral in een fragment uit het treurspel „Electra" van Sophocles, waarin zij blijk gaf van een dramatisch hoogst effectieve zeggings kracht zonder de structuur van de verzen ook maar enigszins geweld aan te doen. De plastiek was haar zwakste zijde. Zeker niet minder overtuigend bewees zij haar ge schiktheid voor het moderne répertoire. Met snel verschietend timbre en voor een zo jonge actrice verrassend fel tempera ment, niettemin gedragen door een perfecte beheersing, vertolkte zij de rol van Barbara in het vierde bedrijf uit „Het rendez-vous te Senlis" van Jean Anouilh. Men mag grote verwachtingen op haar baseren. Henk van Ulsen, mede door zijn nu reeds aan de dag getreden veelzijdigheid een toneelspeler van hetzelfde type als Cruys Voorbergh, sloeg door zijn prestaties in drie ver uiteenlopende genres de zaal met stomheid van verbazing. Hij was achter eenvolgens de komische dokter Cajus uit „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" door Shakespeare, de met zijn minderwaardig verleden afrekenende George uit voor noemd „Rendez-vous" van Anouilh, de jonge luitenant in het stemmingsvolle dra ma „De eenzame weg" van Schnitzler en de eerst als scholier voorgestelde bruide gom in „Onze Stad" van Thornton Wilder. De derde tot Comedia toegetredene is Onno Molenkamp, wiens talent hier minder goed tot zijn recht kwam dan destijds in de „Midzomernachtdroom" waarin hij zo'n opvallende beurt maakte als Spoel de Wever. Naar de Haagse Comedie gaat Al- lard van der Scheer, die door zijn optreden i als de kunstenaar Julian Fichtner in „De eenzame weg" en ook in „Le chemin des écoliers" van Birabeau veel goeds voor speelde. Na afloop van deze op uitzonderlijk peil staande voorstelling reikte directeur W. Ph. Pos met enkele wijze woorden de ver worven diploma's uit. De andere namen die vroeg of laat in de toneelbesprekingen zullen opduiken zijn: Annie Bout en Betty van Brussel, die bij het A.T.G. terecht komen, Benita Groenier, die wegens ziekte niet in dit openbaar eindexamen kon op treden en 's-Gravenhage tot domi cilie krijgt, Tine de Vries en Sito Hoving. Deze laatsten zal men weldra kunnen zien respectievelijk bij het Nederlands Volks toneel en het Rotterdams Toneelgezelschap. DAVID KONING. "Wat;. Elk land heelt moeilijkheden. Wil 2J °'ee« iav pel niet zo ere hi ons van kolen en anÖ? de 'els heel anders Lbr?ds'ot ™agt: gebrek"L?*J1"* voor de mens «Jü? vil komt'e/nïtn®ffftj». stad, waar wel een rij f* waterleiding staal L fci dat dit water niet' a|«'hT! "Mi: kan worden. Daar is L, nkwi!" it'- voor. Het moe, 4' na weer sterk gêknoi? geko°kt en mensen en dat ,<7 w°rden v-5- nog steeds vergeeft i Ct 4 zetten, rijden bm kraiwa rip. -**JUC" er ..waterwagem' <•- auto's, of soms zelfs echte taihi volgeladen met water, dat de mwonsk deze goede stad volgens een bepaald delings-schema kunnen betrekken houdt in, dat zij zeventig liter per'v,.,: per dag kunnen krijgen, En u kuat t- overtuigd zijn dat dat in een stidiwï niet veel is, te weinig zelfs, v,,;? probeert zich zoveel mogelijk aa&uj sen, want dat is de enige manier v'-.£ het leven in dit land op het ogenblfï leefd kan worden. De prijzen zijn de moeilijkheden groot en sommige'-i de noodzakelijkste artikelen zijn Een van de noodzakelijkste dingen ar electriciteit. Ook hierop wordt een distributie toegepast, die tot resultaat dat in het federaal district van Bite elke wijk eens in de drie dagen voljW is verstoken van electriciteit en d< 's avonds in het duister ligt. Tegen te laatste maatregel zijn al vele protri opgegaan. Een van do sterkste argvae, ten is wel, dat het gezinsleven, dat in te zo verschrikkelijk overbevolkte stad \>p al een kwijnend bestaan leidt, door dt tweemaal wekelijkse verduistering hels maal wordt verwaarloosd. Het bezoek m bioscopen en restaurants stijgt en do te zen liggen in het donker. Prijzen van kelen als kaarsen en petroleum sift, natuurlijk tot fabelachtige hoogten. Dan de derde van de huiselijke energy bronnen: gas. Ook hier weer hetzelfde lid Een groot deel van de stad heeft sinds da oorlog nog van geen kubieke centlmeia gas plezier gehad. De gasfabriek wtfc door gebrek aan grondstoffen mm r halve kracht. Ja. het is wel vaak een somber lied, ii: zich opdringt aan de Europeaan, die w* zich in Indonesië een zo menswaardig mogelijk bestaan te scheppen. Op 7 Juli a.s. zal het 12Vz jaar geleden zijn dat onze Koningin met Print Bernhard in het huv/elijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard zal iedere Nederlander, arm of rijk, in staat dienen te worden gesteld in deze bruiloftsviering, vrijwel zonder flnanciSei bezwaar, aandeel te hebben. Door de medewerking van het hoofdbestuur der Posterijen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt. -Knip onderstaand formulier uit en beplak de daarvoor aangewezen ruimte mei postzegels ter waarde van tenminste 10 rent en ten hoogste één gulden. Vul uw naam en adres in en werp het formulier zonder enveloppe in de brievenbus. Ruimte voor het plakken van postzegels. AFZENDER: Naam: Adres: Woonplaats: Provincie: Aan het Comité Koperen Bruileftivleilni Koninklijk Echtpaar Drie Hoekjes! 's-Gravenhage Sportvlieger gewond bij noodlanding in Frankrijk L. H. H. SCHUTTE. Zaterdagavond heeft een Nederlandse „Super Cruiser" een noodlanding bij Lens in Frankrijk moeten maken. De bestuur der, de heer P. van der Drift uit Voorburg brak een been en liep enige andere kwetsuren op. Zyn passagiers, de medicus N. Versteeg en zijn echtgenote uit Noot dorp, werden licht gewond. Het sportvliegtuig werd zwaar bescha digd. De heer Van der Drift deed met zijn Super Cruiser, een vergrote Piper Cub, mee aan de „Rallye du Cervin" naar Zürich. Hij was Zaterdagmorgen van Ypenburg gestart. PANDA OP DE KERMIS 15. Panda had nu dus een nette Misse- lijke-Kinderen-Besteldienst, maar tenslot te werd het later en later, het werd lang zamerhand donker en de meeste mensen „JfBzSarn' uimner en ae meeste mensen heden zullen de oude telefoonkabels, die gingen naar huis. De kermis werd voor voorheen voor de telefoonverbinding met vandaag gesloten, en Panda was nu trou- Engeland werden gebruikt, worden opge- wens ook moe. Morgen weer verder," vist. Volgend jaar zal de „Poolster" nieuwe dacht hij opgewekt, en toen ging hij nog kabels in het kustgebied leggen voor de even een glas limonade drinken van zijn verbinding met Denemarken. zelfverdiende geld. Dat had hij wel ver' diend, nietwaar? Het smaakte heerlijk. En zijn wagen stond intussen achter hem. Ja, ja, en nu was het dan 'maar jammer, dat Panda limonade dronk en niet omkeek. Sliupt daar niet een duistere gedaante nader? Enfin, we zullen maar eens af wachten! Panda betaalde, en toen nam hij de kinderwagen weer ter hand, en vervolgens verliet hij de kermis, die nu al Engel der kinderen. Zaterdag is een weidi- digheidsvlucht in Zuid-Amerika la bate van de Italiaanse jeugd tof ta tragisch einde gekomen doordal hel vliegtuig te Cinco Esquinas in Coda Rica is neergestort en in brand gevlo gen. De inzittenden van het towli twee Italianen, kwamen bij het ongehi om het leven. Het toestel, de „Engel der kinderen", was indertijd uit Italië ce Atlantische Oceaan overgevlogen naar Buenos Aires. Het werd bestuurd door kolonel Riccardo Roveda en dr. Giovan ni Vittori. Brand. In de nacht van Zaterdag op Ze:* dag is het Zwitserse bergdorp Selva fc het kanton Graubiinden geheel affi* brand. De brand ontstond in de l»k avond in een van de vijftien woonhui zen van het dorp. Het vuur werd w door de krachtige wind aangewakkerd, dat reeds na een half uur het gehei< dorp in lichter laaie stond, de kerke een twintigtal stajlen inbegrepen, ft uit hun slaap opgeschrikte bewoner konden alleen het vegedijt redden, doch al hun have en vee werd een prooi der vlammen. Overval. Een groep gewapende manre heeft deze week een communiiti»* vergadering nabij Krakau (Polen) ve stoord en drie communistische lew® neergeschoten. Twee andere communis* ten werden gewond. Na alles in de m kort en klein te hebben geslagen, sloeg» de invallers met medeneming van een deel van de partijkas op de vlucht half-leeg was. Zo wandelde hij dan door het park, dat vlak naast het kermis-terrein gelegen was, om nog 'even van de frisse lucht en de stilte te genieten en intussen wat na te denken, voordat hij in de her berg onderdak voor de nacht ging zoeken. Maar terwijl hij zo liep dacht hij: Wat vreemd is datnu is de wagen leeg, en toch lijkt het alsof hij zwaarder is ge wordenJa, dat was vreemd. Volksdemocratie. Buitenlandse en journalisten in PriyJMJgg dat de Tsjechoslo waakse veilig politie nauwlettender toe^hUDrtfl. houden op hun gedragingen tact met Tsjechoslowaakseo Zij noemen voorts vele ge* rjiii in personen werden gearresteew zij een bezoek hadden! Britse of Amerikaanse leeszalen-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2