Geeft 'n fantastisch! Wat het kost om elk gezin weer een eigen woning te geven Diamant als sieraad en als industrie-materiaal op de Amsterdamse Diamantbeurs Pachtersgelden in de achttiende eeuw Rhythmisch Typen INST. PONT Accordeons COR SCHEFFER Bureaux Luidsprekers de Jong's Boekhandel 't Centrum Maandag 13 Juni 1949 IJmuifler Courant Gedurende 10 jaar zou f 1650.000.000 per jaardaarvoornodig zijn In onze bespreking van het werk „Publiek recht en onroerend goed" merkten wij reeds op, dat de schrij'ver de heer H. Meeusen, hoofd van de afdeling Openbare Werken, Bedrijven en Volkshuisvesting op de Haarlemse gemeentesecretarie be langrijke cijfers geeft over het woning probleem. Allereerst wat het verleden betreft. In de jaren 19051938 werd door het rijk aan voorschotten voor woningbouw ƒ753.333.797 beschikbaar gesteld. Aangevraagd was ƒ833.524.262, verdeeld als volgt: ƒ203.722.993 gemeentebouw en 629.801.269 verenigings- bouw. Tot 1905 werden alleen woningen door particulieren gebouwd (coöperatieve bouw verenigingen vielen daar ook onder), maar in 1905 begon het met 10 gemeentewonin gen gebouwd met rijksvoorschot. Heel lang zaam steeg dit aantal, eerst in 1912 kwam het boven de 1000. Van 1921 af tot 1938 werden in ons land per jaar 30.000 a 40.000 woningen gebouwd. 1930 was een topjaar, toen werden er 52.590 gezet, waarvan 44.024 particuliere woningen, 2329 gemeente- en 5050 verenigingswoningen. Voor de woningen met rijksvoorschot was 1925 een recordjaar, namelijk 4059 gemeente- en 8538 verenigings-woningen. In 1933 waren deze aantallen gezakt tot 685 en 979, maar daarna liep het weer op tot een gezamenlijk aantal van 3000 a 4000. De gestegen bouwkosten De stichtingskosten per woning waren in 1906 1.157.91, daarna liepen zij op tot 2000 in 1914-1915, tot 2000—3000 in 1916-1917, om in 1918-1922 te stijgen tot ruim 6000. Daarna namen de kosten weer sterk af tot 2358,71 in 1928 en 3222,14 in 1929. De grondkosten waren hierin niet begrepen. Thans kost een arbeiderswoning meer dan 12.000 van bouw. De heer Meeusen berekent (in aanmer king: nemend dat het waarschijnlijk is dat de bouwkosten wat zullen dalen) dat het rijk op de 67.000 woningen, die per jaar nodig zijn om het tekort in te halen, per jaar gemiddeld 1650 millioen gulden zal moeten toeleggen. De schrijver wijst er op dat er naast moeilijkheden wat arbeidskrachten en ma terialen aangaat, ook grote financiële pro blemen moeten worden opgelost. Daarbij brengt hij het voornemen ter sprake om de opbrengst van een huurbelasting aan te wenden voor het opvangen dezer lasten. 10 van de huren zou betekenen een be lastingontvangst van rond 52.000.000 per jaar. Dit bedrag zou zeker nog niet vol doende zijn om de hogere uitgaven voor woningbouw te dekken. Santpoort Ir. T. Michielsen directeur der P.Z.E.M. Tot directeur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij (P. Z. E. M.) te Middelburg is met ingang van 1 Augustus benoemd ir. T. Michielsen te Santpoort, chef van de electro-technische afdeling van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te Vel- sen. De heer Michielsen werd in 1906 te Arnhem geboren, genoot zijn opleiding in Den Haag en Delft, respectievelijk aan het gymnasium en de Technische Hogeschool. In 1931 werd hij electro-technisch ingeni eur. Van 1931 tot 1938 was hij werkzaam bij het Centraal Bureau van de Vereniging van Directeuren van Elelectriciteitsbe- drijven in Nederland te Arnhem. In 1938 volgde zijn benoeming zij de hoogovens te IJmuiden. De nieuwe P.Z.E.M.-directeur is lid van het Nederlands Elelectriciteits- comité, dat belangrijke nationale contacten onderhoudt. FLONKERENDE TENTOONSTELLING Het woningtekort In 1930 waren er in ons land 1.865.536 woningen, in 1939 was dit gestegen tot 2.199.121. Per jaar was de toeneming ge middeld 37.000. In de oorlog werden 84.863 woningen verwoest. In 6 jaar bleef de bouw van 37.000 woningen achterwege, die nodig was om de aanwas der bevolking op te vangen. Het totale tekort aan woningen in ons land is dus op 307.000 te ramen. Om dit tekort aan te vullen zou men 10 jaar lang elk jaar 67.000 woningen moeten bouwen. Na de oorlogsjaren is het woningtekort nog steeds toegenomen, omdat nog niet genoeg huizen werden gebouwd om de aan was der bevolking op te vangen. IJmuiden Drie Duitse trawlers naar Vlaardingen De Duitse trawlers „Vorwarts", „Focke Hubert" en „Thetis", die aan Nederland zijn gerestitueerd, werden dezer dagen met assistentie van de sleepboten Nestor, Sten tor en Hector van de firma Wijsmuller naar Vlaardingen gesleept, waar zij op de werf van de firma A. de Jong onder de Neder landse Schepenwet zullen worden geplaatst. Feest voor de Buizengieterij Koperen jubileum met cabaret-revue gevierd De Buizengieterij van de Hoogovens te IJmuiden bestond dezer dagen 12 1/2 jaar. Hoewel in de geschiedenis der Hoogovens „het koper" niet als jubileumdatum staat geboekstaafd heeft men voor dit geval van de regel afgeweken, omdat bü het tien jarig bestaan van de Buizengieterij de tijd voor feestvieren niet geschikt was. Een commissie voor de jubileumviering had het feest, daartoe in staat gesteld door de directie, op voortreffelijke wijze voor bereid. De altisten op het toneel van het Kennemer Theater en de artisten in de muziekbak waren allen gerecruteerd uit het personeel. Op het toneel had de heer Wim de Ridder de leiding; voor de muziek van de uitstekende band The Sling Outs was de heer J. Krab verantwoordelijk. De heer J. Boom heette de directie en de collega's en hun vrouwen van harte welkom en vertelde in het kort de voor geschiedenis van het feest. Hij bood aan het slot van zijn toespraak de heer D. W. Soeters, de directeur der Buizengieterij, een fraai model aan van een „mofver binding". Vervolgens begon het cabaretprogram ma. De proloog bracht alle medewerkers, ingeleid door de conférencier J. Chris- tiaanse, ten tonele. Het was een voortreffelijk stuk werk, Voor de diamanttentoonstelling, die van 16 Juni tot 3 Juli in de Diamantbeurs te Amsterdam zal worden gehouden, moest de grote zaal van het gebouw geheel wor den verbouwd. Deze werkzaamheden zijn thans bijna voltooid. Verschillende afde lingen worden ingericht voor industrie diamant, sierdiamant, juwelen enzovoort. Naar het tentoonstellingscomité mee deelde bestaat er van de zijde der diamant fabrikanten in binnen- en buitenland grote belangstelling en alle beschikbare tentoon stellingsruimte is x-eeds volgeboekt. Het beste wat de Nederlandse diamantnijver heid voortbrengt zal op deze tentoonstelling te zien zijn en ook uit het buitenland ver wacht men zeer bijzondere inzendingen. De Engelse „Diamond Trading Company" zal een grote inzending ruwe stenen exposeren. Hierbij bevindt zich de beroemde „Victory Diamond", een steen van 211 karaat 50. De waarde van de inzending van deze Engelse firma is bijna 200.000. Ook uit de Ver enigde Staten zal een belangrijke collectie worden tentoongesteld. De firma Harry Winston, die enige tijd geleden de beroem de „Hope Diamond", de „Ster van het Oos ten" en de Hongaarse ki-oonjuwelen heeft aangekocht, zal ook op de Amsterdamse expositie verschijnen met een waardevolle inzending. Het is niet waarschijnlijk dat de „Hope Diamond" in Amstei'dam zal wor den tentoongesteld omdat er juist tijdens de Amsterdamse tentoonstellingsweek een ten toonstelling in de Verenigde Staten wordt gehouden waar deze steen wordt geëxpo seerd. Fraaie inzendingen worden voorts ver wacht uit Zuid-Afrika en Parijs. Ook van particuliere zijde zxxllen kostbare collecties juwelen voor de tentoonstelling woirden af gestaan. Tevens zullen er fraaie collecties juwelen uit de zevende en achtste eeuw te zien zijn. Een speciale afdeling is gewijd aan de diamantindustrie en de bezoekers zullen in de gelegenheid zijn te zien op hoeveel verschillende wijzen de industrie-diamant kan worden gebruikt. Het zal de dames on getwijfeld interesseren, dat ook voor de fa bricage van nylonkousen de diamant een belangrijke taak heeft. Bij het étaleren van de diamanten zal men een nieuwe methode volgen. Tot dus verre was het gebruik, dat de geslepen ste nen op een wasplaat werden gedrukt en zo geëxposeerd. Het nadeel hiervan was, dat de steen door de doffe achtergrond veel glans verloor en niet zo goed uitkwam. De geslepen stenen, die tijdens de tentoonstel- Velsen-Noord Ongeluk met ernstig gevolg longen hevig gewond door aanrijding Op de stille Koningsweg nabij de halte Hoogovens in Velsen-Nooi'd is Zaterdag avond tegen zeven uur een ernstige aan rijding gebeurd, waarbij de bijna 17-jaiuge J. H. L. uit de Regulierstraat te Beverwijk zeer ernstige verwondingen opliep. De jongen, die op de bagagedrager van zijn fiets een meisje meevoerde, kwam op het moment, dat een personenauto de over weg was gepasseerd, uit de Noorderlaan om naar de Schulpweg over te steken. De knaap merkte de auto te laat op en het meisje sprong van de bagagedrager af. Met een harde slag raakte L. echter het linker- vooi-portier van de auto, waarvan de ruit volkomen werd vei-brijzeld. De jongen bleef hevig bloedend op straat liggen. Later arriveerden er twee dokters. Even daarna dat zonder hiaten over het voetlicht werd kwamen de nieuwe ziekenauto van Hoog- gebrdcht. Bijzondere vermelding verdient Wim de Ridder voor zijn regie en het was dan ook niet te verwondei-en, dat ir. A. H. Ingen Housz, de voorzitter der dix-ectie van de Hoogovens, hem als middelpunt nam om de medewerkers voor deze avond te huldigen en te danken. Als huldeblijk over handigde hij de heer De Ridder een enor me krans. Wij konden ons dan ook zeer goed be grijpen, waarom de heer Soeters het ge hele programma met blijde voldoening op het gezicht volgde. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 11 Juni: IJM 49 Petten, rederij Petten, met vis, vertrokken op 31 Mei. IJM 58 Amsterdam, rederij de VEM, met vis, vertrokken op 30 Mei. IJM 34 Allan Water, rederij de VEM, met vis. vertrokken op 31 Mei. IJM 85 Klaas Wijker, rederij de Daad, met vis. vertrokken op 30 Mei. TJM 43, Simon de Danser, rederij Verre Visserij Mij. met vis, vertrokken op 23 Mei. IJM 54 Limburgia, rederij Hollandia, met vis. vei'tx-okken op'l Juni. Naar zee vertrokken op 11 Juni: IJM 15 Cornelis; IJM 25 Flamingo. Op 12 Juni: niets. Haringdrijfnetvisserü Binnen op 12 Juni: IJM 75 met 16 eigen kantjes, 40 kantjes van IJM 268, 40 van SCH 107, 4 van SCH 354, 50 van KW 47. 56 van KW 140, 40 van KW 25 en 1 van KW 73. KW 43 met 20 eigen kantjes en 70 van KW <110. 43 van KW 15 en 8 van KW 44. KW 175 met 63 eigen kantjes. 9 van KW 159. 20 van KW 127, 63 van KW 65. 17 van KW 45. KW 5 met 83 kantjes van zes schepen. ovens en één uit Beverwijk ter assistentie aan. Het slachtoffer werd naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. De toestand van de jongéman, die een schedelbasisfractuur en een sleutelbeen breuk opliep, was gisteravond nog ernstig. De politie onderzoekt de schuldvraag. Kinheim zette achterstand van 0—3 in 5—5 om Op uitnodiging van Kinheim bracht de sterke tweede klasser West-Frisia uit Enk huizen Zaterdagavond op het sportpark „Tussenwijk" een bezoek aan de geel zwarten voor het spelen van een vriend schappelijke voetbalwedstx-ijd. Reeds na twee minuten doelpuntte de linksbinnen van West-Frisia. Direct daarop had Daniëls weer het nakijken. (02). Toen de middenvoor der gasten de bal vrij kreeg was een hard schot Daniëls op nieuw te machtig. (03). Kinheim kwam opzetten en na 18 minuten passVerde A. Prinssen fraai twee spelers en keurig ver kleinde hij de achterstand. Kort voor rust doelpuntte toen Starreveld. (23). Na de hervatting vertoefde Kinheim voortdurend voor het West-Fria-doel, maar van de vele prachtige kansen werd geen gebruik gemaakt. Eerst na 20 minu ten maakte H. Prinsen 33. Tien minuten later deponeerde de vrijstaande Enkhuizer- rechtsbuiten nummer vier achter Daniëls uit een hoekschop en twee minuten daax-na strafte A. Prinssen een fout in de ach terhoede der gasten af. (44). Nauwe lijks was de bal gespeeld, toen De Boer een fout maakte en het 54 werd, doch H. Prinssen had nog geen minuut later weer yeen antwoord klaar. (55). ling te zien zullen zijn kunnen in hun ge heel worden bekeken. Zij worden op een bijzondere manier gevat, zodat de bezoeker de mogelijkheid heeft hen in volle glorie te aanschouwen. Als speciale attractie zal dagelijks uit de duizenden bezoekers, die vex-wacht wor den, iemand worden aangewezen, die de ge lukkige bezitter wordt van een fraaie ring. BINNENLAND Ongezonde belangstelling. Ongezonde belangstelling enei'zijds en ernstig be zwaren van de burgerij anderzijds hebben het gemeentebestuur van Rotterdam genoopt enige schilderijen van de tentoonstelling van Kees van Dongen uit het museum Boymans te doen verwijderen. Zondagmiddag ontstond brand in een grote boerderij te Escharen bij Grave. Bin nen een half uur waren woonhuis en schuur tot de grond toe vernield. De brandweer uit Grave kon niets doen, daar geen water aan wezig was. Twaalf personen zijn dakloos. Bijna de gehele inboedel ging verloren. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 14 Juni 's avonds van 8—9 uur door Jeanne Demessieux, Parijs luidt: 1. Fantasie et Fuga en sol mineur, J. S. Bach: 2. a. Récit de Tierce en Taille, b. Soeur monique, Couperin; Prélude et Fugue en La mineur. Bach; 4. Basse et Dessue de Trompette, Clerambault; 5. 2e Concerto en Si bémol (Maestoso, Alle gro, Adagio, Allegro) Handel; 6. Fugue en ut, Buxtehude; 7. Chorals: 1, „Quand nous som mes dans 1' extréme détresse", 2. „Jésus Christ, notre sauveur qui a détourné la colère de Dieu", Bach; 8. Tocata et Fugue en Ré mineur. Bach. Ageeda voor Haarlem MAANDAG 13 JUNI Rembrandt: „Mijnheer, de gouvernante' alle leeft, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Are de Triomphe", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De zaak Paradine", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Een huis in de Dulcimerstraat", 18 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het goud van Canada", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het stond in de sterren", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 14 JUNI. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Pachters van boerderijen en land hebben veelal een moeilijk bestaan. De nieuwste Pachtwet moest daarin verbetering bren gen; waarvoor pachtkamers werden opge licht. Maar ook in onze tijd is het voor de meeste pachters zeer hai'd werken, hoewel zij weten, dat de boerderij en het land meestal hun eigendom niet wordt. Dat de pachters het ruim 200 jaar ge leden niet gemakkelijk hadden, vonden wij in een schepenen-schuldakte uit het jaar 1724. De schout Van Wijck en schepenen der heerlijkheid Velsen Johannes van Eete- ren en Decemer Meyer,verklai'en in dat stuk dat de burger Jan Hugtenburgh erkende schuldig te wezen een kapitaal van 750 aan den Weieed. Gestr. Heer Gerrit Cor- ver, Heere van Velsen ende Santpoort, out- schepen der stede Amsterdam. Voor die 750 verkx-eeg Hugtenburgh een huis en land, gelegen in de Breesaap en het laatst 'bewoond door Ary Blom en zijn huisvrouw Aafje Jacobs. De „opstel ende timmeragie" en zijn persoon en goederen stelde de com- perant als borg: voor het geleende geld. Bij de voorwaarden staat, dat de burger Hug tenburgh 4 procent rente moest betalen en 50 per jaar aflossen, wel meer, maar niet minder. Op 1 Mei 1749, dus 25 jaar later, komt deze schepen-schuldbrief ten name van Pieter Jaspertz, schoonzoon van de over leden pachter Hugtenburgh. Op de buiten kant van de akte staat nauwkeurig aange geven de betaalde rente-bedragen en de aflossingen. Ofschoon elk jaar minstens 50 moest worden afgelost en de bezitting dus in 15 jaar eigendom geweest zou zijn, heeft Hugtenbux-gh in 25 jaar maar 300 afgelost, n.l. tussen 1725 en 1731 tweemaal 25 en tweemaal 50 en in 1740 honderd- vijftig gulden. Aan rente had hij echter 552 en 10 stuivers moeten betalen. Later komt de vrouw van Jaspertz te overlijden en in 1759 wordt de schuld door de voogden der nagelaten kinderen afgelost. Op de middenzijde van de achterkant der akte staat geschreven: „Ik, ondergeschre- vene, Nicolaas Geelvinck, als in huwelijk hebbende vrouwe Maria Margaretha Cor- ver, enige nagelaten dogter en erfgename van den Weled. Gestr. Heer Gemt Cox-ver, bekenne bij desen ontvangen te hebben van de voogden over de drie nagelaten onmon dige kinderen van Jannetje Burgersze Hug tenburgh, in huwelijk verwekt bij Pieter •Jaspersz de somme van vier hondert en vijftig guldens tot aflossinge van het restant capitaal, in het witte deses gemelt. Hem nog de somme van vijf gulden negen stuyvers twaalf penningen, ter voldoeninge van drie maanden en twintig dagen interest van het voorsz. capitaal van 450.verschenen den 20 Aug. 1759. Datum den 7 Nov. 1759 get. N. Geelvinck. De koper Hugtenburgh, zijn schoonzoon Jaspersz en de voogden der kinderen heb ben in 35 jaar 738.aan rente betaald, Meisjes van Suomi namen deel aan athletiekcompetitie H.A.V. „Suomi" nam Zondag met de jeugdige meisjesleden te Zaandam deel aan de athletiekcompetitie van de K. N. A. U. voor het district Noordholland- Zuid. Bij de meisjes A vestigde N. Hagenaar, die met 21.87 m. discuswerpen vijfde werd, een nieuw clubrecord, onmiddellijk ge volgd door A. Vrenegoor (no. 6) met- 21.57 m. De laatste bezette op kogelstoten van to taal veertig deelneemsters de tiende plaats met 7.49 m. lij de 4 x 80 m. legde de Suomi-ploeg beslag op de vijfde plaats met 44.8 sec. Cora Schauïlces slaagde er in bij de meisjes B met 1.25 m. hoogspringen derde te worden en op 80 m. met 11.4 sec. de vijfde plaats te bezetten. B. Koet bracht het met 7.44 m. kogelsto ten tot no. 6 en uit 50 deelneemsters wa ren L. Sux-ges en E. Schweitzer no. 12 en beiden in 11.8 sec. op de 80 m. De meisjes C bereikten de mooiste pres taties. J. v. d. Werf kwam uit 30 deelne mende meisjes als eerste op 60 m. met 8.5 sec. en vestigde met 4.43 m. vèrspringen, ook no. 1, een nieuw clubrecox-d. E. v. Geytenbeek volgde als tweede met respec tievelijk 8.7 sec. en 4.27 m. op de 60 m. en vèrspringen. A. Hooy bex-eikte als no. 4 op 60 m. 9 sec. en kwam met 3.82 m. vèrspringen op de 9e plaats. W. Struys werd 7e op vèrspringen met 3.90 m. en no. 12 op 60 met 9.3 sec. De C-meisjes J. v. d. Werf, E. v. Geyten beek, A. Hooy en W. Struys woxxnen op fraaie wijze de 4 x 60 m. estafette in 34.6 sec., waarmede zij tevens een nieuw club record vestigden. dus bijkans het bedrag van het geleende geld. Men komt onder de indruk van de grote nauwkeurigheid, waax'mede de schatrijke geldschieters elke cent aantekenden. Gerrit Corver toch was enorm rijk, hij bezat de grote buitenplaats Watervliet en in 1742 werd zijn inkomen geschat op 26.000 a 28.000 per jaar. In Amsterdam woonde hij in een huis. voor 50.000 gekocht en hij hield zeven dienstboden en een koets met vier paarden. Zijn schoonzoon, Nicolaas Geelvinck, was nog rijker, want hij erfde het gehele bezit zijner schoonouders en was zelf ook schatrijk. Hij bezat de heerlijkheid Castricum en had ook een buitenplaats in Beverwijk. Toch werd Gerrit Corver als zeer milddadig geroemd. In de akten wordt Jan Hugtenburgh burger genoemd. Later wordt dit voor zetsel als een naam gerekend en wordt zijn dochter Jannetje Burgex'sze (is Burgers dochter) Hugtenburgh genoemd. G. V. Beverwijk AARDBEIENMARS Oudgediende en kleine Jan deden van zich spreken Hoewel het weer Zaterdagmiddag niet medewerkte, is de aardbeienmars, welke voor dit weekeind was uitgeschreven door de R.K. sportvereniging D.E.M., een succes geworden. Zondagmorgen startten liefst 350 deelnemers uit Noordholland op de af standen 10, 20, 30, 40 en 50 km. Onder de deelnemers bevond zich de 75-jarige heer Tollenaar, die juist op deze mars zijn 3000e km liep. Ook de jeugd was goed vertegenwoordigd en de jongste deelnemer de éénjarige Jantje Houtwipper volbracht de tocht van 20 km in zijn wandelwagentje, voor welke presta tie ook hij een aardbeienembleem kreeg op gespeld. Ook dit jaar was de leiding van de aardbeienmars weer in de vertrouwde handen van de heer A. J. Burger. Met het oog op het nog niet goed begonnen seizoen was het niet mogelijk alle deelnemers een slof aardbeien aan te bieden, daarom werd op de startnummex-s een tiental sloffen ver loot. IS UW KNIEKOUS ZOEK? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en .19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 17 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 1 paar overschoenen, 1 paar kinderkousjes, zilverbon, verfschraper, sleutel, kniekous, jongensondex-bx-oek, gym nastiekschoen, aardappelzakken, jongens blouse, strookje levensmiddelenbon, kin- derschort en verschillende portemonnaies. De „Waterman" omstreeks 19 Juni in Rotterdam Het troepentransportschip „Waterman" dat op 27 Mei de haven van Tandjong Priok verliet, is het eerste schip dat sedert de hervatting der repatriëring gesloten on derdelen naar Nederland vervoert. Aan boord bevinden zich het 2e bataljon van het 10e regiment infanterie en de 3e genie-veldcompagnie. Behalve deze onder delen vervoert de „Waterman" groepen individueel repatriërenden van de Konink lijke Max-ine, het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger, en van de Koninklijke Landmacht. De „Waterman" wordt omstreeks 19 Juli te Rotterdam vewacht. De Legervooiiichtingsdienst deelt mede, dat familieleden en belangstellenden niet worden' toegelaten tot het rebarcatie-ter- rein. Het zal ook niet mogelijk zijn de repa triërende met eigen vervoermiddelen af te halen. voor MAANDAG 13 JUNI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „De be waarschool". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Noodlot". W. B. Theater, 8 uur: „Langs vergeten wegen". Corso Theater (Castricum), 8 u.: „Noord westelijke doortocht". DINSDAG 14 JUNI. Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „De be waarschool". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Noodlot". Corso Theater (Castricum), 8 u.: „Noord westelijke doortocht". Wegens het feit dat radio-BIoemendaal a s. Woensdag 25 jaar bestaat heeft dr. J. L. Koole, Geref. predikant te Bloemendaal. Zondagmorgen in de Geref. Kerk aldaar een gedachtenispreek gehouden die ook uitge zonden werd. Dr. Koole preekte over Hand. 3 110. de geschiedenis van de kreupele aan de schone poort. De preek verscheen heden in druk onder de titel „Wat ik heb, geef ik U" en wordt aan duizenden zieken en vrienden van deze omroep toegezonden. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van een dochter ALIDA Wij noemen haar LIA. M. Rem P. Rem-Gomes IJmuiden, 10 Juni 1949. Kennemerlaan 129. (Tijd. Antonius Ziekenhuis) Heden nam de Here ge heel onverwachts uit ons midden weg. mijn geliefde vrouw, onze moeder, be huwd- en gi-ootmoeder PETRONELLA RUITEN- DIJKHUIZEN in de ouderdom van 60 jaar. J. Ruiten T. Ruiten A. Ruiten-Ras E. Ruiten Z. Ruiten-Bakker J. Ruiten M. Ruiten-Taal en kleinkinderen. IJmuiden. 12 Juni 1949. Bakkerstraat 6. De teraardebestelling zal D.V. plaats vinden op Donderdag 16 Juni a.s. des namiddags 3 uur op de „Westerbegraafplaats te IJmuiden. Vertrek sterf huis 2.45 uur. I leren met behulp van speciale gramofoonpla- ten. Deze week aan vang nieuwe cursus. Haarlem. Oude Gracht 71 P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19.20 uur Fa. Vï. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 22 cent per kg. Bakenessergracht 4551 Tel. 11436 Voor iedere beurs Desgew. ook inruil en termijnbet. Accordeonschool en -handel SPAARNRIJKSTRAAT 30 Haarlem-N. KARPETTEN-LOPERS Deze week verkoop import goederen o.a. vloerkleden f 54.80, f 75, f 105. lopers v.a. f 3.75 p. mtr. enige M. Smyr na's f 211. Vei'koop Dinsd.. Woensd. Donderd. Vrijd. van 10—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Hrl. in staal of hout VERMANDE ZONEN Afd. van N.V. Drukkerij SIN JEWEL dmuiden Toonkamer. Kanaalstr. 43 2 NETTE WERKSTERS b. z. a. voor het schoonhouden v. kantoren of lokalen, liefst 's avonds. Adres bur. v. d. blad. NETTE KOSTGANGER ge vraagd. Adres te bevragen bur. van dit blad. Te koop aangeb. DIAMOND MOTOR met alle onderd. Na 6 uur Willemsbeekweg 76. ZEILKANO met toebehoren te koop. K. Wilhelminakade 77. Telef. 5678, IJm. KIPPENHOK te koop met 5 kippen. Brederoodseweg 76, Santpoort. Te koop: BRUIDS- of AAN NEMINGSJURK. Beuken straat 7. Te koop: BOEKEN van de Handelsavondschool. Velser- duinweg 232. Na 6 u. Te koop: TOONBANK met marmeren blad. snelweger, kaasschaaf. Tuindersstiy 119, IJmuiden-Oost. T ue Haarlemse T,, rE^V - schap Zü Ons oJj'Suïl Woensdag 15 Celbes «5. Jan Fabricius. "Omfe- Verpachting van het buffe. rijwielstalling in het spoitpa t,u <e Velsen Burgemeester bare 1949, „tv 6c terrein, a. het ter b. de „Si de kennis, dat zlf^rnemen ?elsen --.te elf uur, ten Raadhuizen? op pachten van: ae> °>er gaa y te laanv^? gebruik van de buffet™^, ein, voor de verkoop va??* en h* a3-,. Atc rijwielstalling, bij de in COnsui"pties .Schonenberg" aW Vve n?™gen de Tolsdumerlaan. ren van Th=L Gegadigden voor het onder schrijving wijze waar Voor baar -- voor het ondpr a z° uitvoerig mowg'HJMkttttst ZIJ voornemens zijn een °,mscnrij waai uit de bedrijfsinventaris beSaai te Voorwaarden voor de vernachtf? Y ten Raadhuize, 4e afdeling zijn ^ostelooj Ve., VELSEN, 10 Juni 1949. Burgemeester en de Secretaris "Ouders vy-,. veenstra de&wrir* HET NIEUWE LIEBIG-PRODUC! in één woord beginners en gevonlrita -monteur b'P'- neg -technicus 3'P|- -telegrafist Zee*ea F.ijtscertlliai'. TECHNISCH INSTITUUT E.R.O. Glazen op sterkte binnen enkele dagen gereed Speciaal-Optieh Voorlopig Dinsdags van 2-5 uur Kennemerlaan 42 Boeken zijn rijke geschenken. Ruime keuze, ook in JEUGDBOEKEN TROMPSTRAAT 61 - IJMUIIJEN-O. TEL-553 Nog enkele NETTE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. IJMUIDER WASSERIJ - GEVRAAGD EERSTE VERKOOPSTER voor afd. Herenmodes. Na 6 uur aaumd» Op de mannenafd. is nog plaats voor MEISJES bekend met betere genre JOH. MEIJER EN ZN. Kennemerlaan tel. 4453.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4