Beverwijk en Omstreken Uit de gemeente Vel In aardbeieniand begon de zoete stroom naar de koper te vloeien Heemskerk's raa dh uis is in Augustus bijna „verdubbeld" Het huis aan de baai Woensdag 15 Juni 1949 DRIE GULDEN DE „SLOF" Bodem in de markt en twee millioen kilo op komst Dinsdagmiddag om 4 uur werd in het veilinggebouw „Kenncmerland" aan de Be- verwijkse Breestraat de eerste aardbeien- exportveiling van het seizoen gehouden. En dit geschiedde zoals te verwachten was, onder grote belangstelling. Enige onofficiële aardbeienveilingen die eigenlijk nog maar weinig om het lijf hadden en uitsluitend betrekking op de'zogenaamde „glas"-aard- beien hadden, zijn aan deze eerste export veiling voorafgegaan. Zo werd bijvoorbeeld op 10 Juni de eerste partij koudegrond- aardbeien geveild. De prijzen varieerden van 3,50 tot 4,90 per mandje en zo hoog had men de verwachtingen eigenlijk niet eens gespannen. Spoedig werd echter de domper op deze eerste successen gezet, want des Maandags bracht een mandje nog maar 1,60 tot 3,40 op. Niettemin kan men over de thans bereikte resultaten te vreden zijn. Omdat er jammer genoeg geen sprake is van een officiële export van aardbeien en er ook geen plannen zijn die in die rich ting wijzen is de benaming „export-veiling" niet helemaal juist. Ze is een overblijfsel uit de tijd dat Duitsland nog aan de markt was en er dagelijks tientallen wagons met aardbeien naar onze Oostelijke buren wer den vervoerd. Engeland betrekt zijn aard beien veelal uit België en Frankrijk omdat men daar door de Zuidelijker ligging eer der oogsten kan en alleen primeurs van Nederlandse bodem gaan het Kanaal over. Deze kas-vruchten gebruikt men in Enge land over het algemeen voor de jam-fabri- cage, evenals de aanvoer uit Frankrijk en België. Met de eigen oogst kan Engeland ruimschoots in de behoeften van zijn bin nenlandse markt voorzien. En zo kan men dus eigenlijk niet van een Nederlandse aardbeien-exportveiling spreken en men hoort dan ook veel de benaming speciale aardbeienveiling. De 40 is van de baan. In de jaren 1945—1948 was er sprake van een zogenaamde fabrieksregeling. Deze regeling hield in dat de veilingen 40 pro cent van de aanvoer uit de markt moesten nemen ten behoeve van de jarnfabrieken. Men betaalde in cfie jaren 60 cent per kilo voor de aardbeien met dop en 80 cent voor de aardbeien zonder dop. Het gevolg daar van was dat er een soort monopolievorming ontstond. Er kwam slechts 60 procent van de oogst in de vrije handel waardoor de afstand tussen vraag en aanbod zeer groot werd. In het begin juichte men deze rege ling toe omdat men verblind werd door de hoge prijzen van het binnenland. Deze prij zen zouden zeker aanzienlijk lager zijn ge weest, wanneer 100 procent van de oogst op de markt was gekomen. Zo wijs zijn de handelaren nu wel geworden. Zij hebben dus thans hun toevlucht tot een andere regeling genomen. Alle aardbeien die zon der dop worden aangevoerd moeten ter be schikking gesteld worden van de jamfabrï- cage. Voor deze doploze vruchten wordt 80 cent per kilo betaald. Van de ene kant brengt dat voor de Kennemer tuinders een bezwaar mee en er zullen er dan ook zeker zijn die de regeling zoals die geld in de af gelopen vier jaar doeltreffender achten. Het is namelijk zo dat de befaamde „Moulin Rouge" ongeveer 80 procent van de gehele oogst uitmaakt en dat deze vrucht zeer moeilijk zonder dop te plukken is. Wanneer het verschil tussen de binnenlandse vrije prijzen en de gegarandeerde fabrieksprijzen te groot wordt, zal de tuinder overschake len naar het plukken zonder dop en dus bewust de levering aan de fabrieken prefe reren. Wanneer het verschil niet bijster groot is, zal hij dat zeker niet doen want het plukken zonder dop brengt nu een maal meer werk mee. Het kost hem dus meer tijd en meer arbeidsloon. Van de andere kant is er door deze rege ling een „bodem" in de markt gekomen en kan de fabriekslevering gezien worden als een economische uitlaatklep. Geen sloffennood Sinds mensenheugenis is de aardbei in sloffenaangevoerd en aan de man gebracht. Deze „sloffen" werden in Saksen vervaardigd en in de loop der jaren bleek dat deze Saksische produc ten van een dusdanig goede kwaliteit waren, dat niemand in staat bleek ze nog beter te maken. Tegenwoordig is de productie ervan echter in handen van een Limburgse firma en ook deze mandjes voldoen. Voor de eerste maal gaat men dit jaar de aardbei verpakken in de producten van een anderedit maal een Groningse fabriek. De meeste sloffen gaan over het algemeen drie seizoenen mee 100.000 gaan ieder jaar de weg naar de brandstapel op en men. verzekert zich steeds van zo'n half millioen stuks voor de aardbeien rijp zijn. Goede oogst verwacht. Inmiddels koestert men goede verwach tingen voor de oogst en deze verwach tingen baseert men op het gunstige voor jaarsweer en het feit dat men vrijwel geen last heeft, gehad van nachtvorst. Waar ver leden jaar alleen al in het gebouw „Ken- nemerland" 1.150.000 kilo aardbeien ge veild werden schat men de aanvoer van dit seizoen op een kleine twee millioen. Ook het gebruik van geselecteerd plan- tenmateriaal zal ongetwijfeld goede resul taten met zich meebrengen. Op plaatsen waar men anders' nooit aardbeien plantte, bijvoorbeeld in Opdam, Hensbroek, Wij- denes en de Haarlemmermeer, heeft men dit geselecteerde materiaal gekweekt waar na men het naar Kennemerland heeft over gebracht om er nieuwe velden mee aan te leggen. De resultaten hebben uitgewezen dat de kwaliteit en de kwantiteit van de aardbeien daarmee stei-k vooruit zijn ge gaan. Er zal over enkele jaren dan ook geen tuinder meer te vinden zijn of hij gebruikt uitsluitend dit geselecteerde plantmateriaal. En zo stond dan Dinsdagmiddag een lange rij vrachtwagens, bakfietsen en kar ren van allerlei soort en afmeting in de Breestraat te Beverwijk aangetreden om de „Moulin Rouges", de „Mesdames Lefèbres" en de „Dutch Evernes" in de veilinghallen „Kennemerland" en B.E.T. onder de klok te brengen. „Kennemerland" kreeg 4600 sloffen te verwerken en de „B.E.T." 1650. De prij zen varieerden van 2 tot 3,30. De speciale aardbeienveilingen zijn hier mede ingeluid. Tijdens deze aardbeiendr,ukte zal er dagelijks geveild worden. Tegen het einde van de volgende week verwacht men de grootste aanvoer, want het weer laat het op het ogenblik niet toe dat de vruchten in een kalm tempo geplukt kunnen worden. Het raadhuisje van Heemskerk, zoals het er vóór April uitzag. In Augustus is de nieuwe bovenverdieping klaar en zal het gerestaureerde en aanzienlijk uitgebreide gebouw officieel in gebruik worden genomen. VERDIEPING ER BIJ WEGENS „WONINGNOOD" Nief langer trouwen op het kasteel In het stenen medaillon boven de deur van het vriendelijke Heemskerkse raadhuisje staat het jaartal 1911 en op het eerste gezicht kan deze kleine ge meente, die op het ogenblik een 5000 zielen telt, het met dat vriendelijke bouwwerk nog best stellen. Maar de bestuurders van de plaats zagen voor uit en ontwaarden daarbij nog grotere moeilijkheden dan die van dit moment: het apparaat der secretarie zou binnen enkele jaren volledig uit de kleren groeien, voorzover thans al geen sprake is van hevige woningnood. „We zaten bij elkaar op schoot", zegt de gemoedelijke gemeente secretaris als wij hem over verleden en toekomst van het raadhuis aanklampen. Architectonisch ge zien was het echter allerminst verantwoord een vleugel bij te bouwen, zodat de gemeen-r Klaverjasclub „De Vriendschap" kampioen van Nederland Onlangs werden te Haarlem wedstrijden gespeeld om het kampioenschap klaverjas sen van Nederland. Deze wedstrijd is voor district Kennemerland zeer gunstig geëin digd. De Beverwijkse klaverjassers van „De Vriendschap" werden namelijk kam pioen van Nederland. De wedstrijden wer den geopend door de voorzitter van de Nederlandse Klaverjas Bond de heer J. van Genechten. De wedstrijden zijn in de beste verstandhouding verspeeld. Om 8 uur eindigde de wedstrijden en kon de Beverwijkse klaverjasclub „De Vriend schap" zich kampioen van Nederland noe men. De voorzitter van „De Vriendschap" de heer C. Smit mocht uit handen van de heer Van Genechten de kampioensbeker in ontvangst nemen. Tevens ontving*hij een herinneringsmedaille, geschonken door het gemeentebestuur van Haarlem. Tot slot mocht de heer Smit vele bloem stukken in ontvangst nemen van de ver enigingen die aan deze wedstrijd hadden deelgenomen. Vorig jaar eindigde „De Vriendschap" op de derde plaats. De uitslagen van de drie eerstgeplaatsten waren: 1. „De Vriendschap", Beverwijk, 38 tafel- punten, 42325 speelpunten. 2. „Onder Ons", Haarlem, 32 tafelpunten, 1800 speelpunten. 3. „Nambrug", Utrecht, 20 tafelpunten, 37223 speelpunten. Zomercompetitie van „Kennemerland" De Beverwijkse Rennersclub „Kenne merland" zal Donderdagavond in de Wij- kermeerpolder een aanvang maken met de zomer-wielrencompetitie, waarin de A- klassers een parcours van 80 km moeten afleggen, de B-klassers 60 en de C-klassers 40 km. Voorts vernemen wij, dat „Kennemer land" ook vertegenwoordigd zal zijn bij de wielerkampioenschappen van Nederland op de weg, die te Valkenburg worden ver reden. Hieraan zullen deelnemen Arie Vooren als professional en bij de amateurs J. Eèlzing, A. Hofland, J. Kuilman, J. Rijk- hoff en Fr. Stroomer, welke respectievelijk 211.304 km of 22 ronden en 154.312 km of 16 ronden moeten afleggen. KRONIEK DER KLEINE ZONDEN De Bevèrwijkse bestuurder van een bak fiets dreef dezer dagen zijn voertuig in verboden richting. De politie kon het met deze euvele daad niet eens zijn en gaf de man een bonnetje. Hetzelfde lot werd twee fietsers beschoren die eveneens de vei'keers- borden de borden liet. Een motorrijder die zonder spiegeltje door Beverwijk knalde ging dezelfde kant op evenals een ijsventer die zonder vergunning zijn koele waar aan de man trachtte te brengen. Castricum Vanavond raad in Castricum Woensdag 15 Juni komt de gemeente raad van Casti-icum des avonds om 8 uur ten raadhuize bijeen voor de volgende agendapunten: onderzoek van de geloofs brieven van het nieuwe raadslid, de heer C. Res; wijziging van de gemeenschappe lijke wederopbouwregeling; vaststelling van een verordening op het autovervoer van personen en heffing van een recht voor het verlenen van vergunning tot het exploiteren van huurauto's, wijziging van de rechtstoestandsvorming van het ge- meentepersoneel en voorstel tot verlening van een verhoogd crediet voor de bouw van de 40 woningen aan de Overtoom. VADERDAG HET GESCHENKENHUIS ROOKTAFELS f 86.50 Ook verkoop op Voorzorgzegels Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 15 JUNI: Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „De bewaarschool". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Noodlot". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Noordwestelijke dooi-tocht". M. KWAKKELSTEIN OVERLEDEN. Te Vlaardingen is in de leeftijd van 49 jaar plotseling overleden de heer Michiel Jan Kwakkelstein, lid van de firma W. Kwakkelstein, haring-, vis- en fusthandel, slokvisbeukerij, kuiperij en rederij, com missaris van de Zeevisserij Maatschappij Holland en lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuidholland. te-architect N. Steenstra het „in de hoogte" is gaan zoeken. De oplossing nadert haar voltooiing en van buiten is het opvallend, hoe harmonisch de extra-verdieping zich naar de stijl van het bouwwerk voegt. Dit geslaagde effect is bereikt door het dak „om te knikken" en de tweede étage vrij laag te houden. Weer trouwen in het raadhuis. In April is het werk begonnen en als de kalender op Augustus staat, kan er weer ter raadhuize getrouwd worden. Want tij dens de verbouwing is een van de schilder achtige vertrekken van het slot Assumburg daarvoor gecharterd makkelijk zo'n kas teeltje bij de hand maar ideaal was dat ook al niet Als in de nazomer het herboren gemeentehuis officieel heropend is, zal bo vendien de Heemskerkse politie er in wor den ondergebracht; nu hokt men nog in een zeer benepen „duiventil" in het dorp, en de gemeente-architect krijgt evenals de secre taris en de ontvanger zijn eigen werkver trek. De zaak is volledig op de groei berekend, want de gemeente verwacht in 1954, 7 a 8000 inwoners te tellen als gevolg van de voortschrijdende industrialisatie van Be verwijk die ook voor zijn randgemeenten een zekere bevolkingsaanwas zal mee brengen. Voor het echter zover is, bezit Heemskerk een originele oplossing van het woonruimtevraagstuk en architect Steen stra kan gefeliciteerd worden met de een voudige maar smaakvolle manier, waarop de gemeentelijke huishouding een bijna verdubbeld onderdak heeft gekregen. De Mary (IJM. 61) moest de reis af breken omdat een der leden van de beman ning ziek werd. Per auto is de patiënt naar zijn woning overgebracht. Dinsdag was er visaanvoer van twee trawlers, de Adelante (IJM. 19), met 600 kisten en de V.I.O.S. 1, met 640 kisten. Een makreelkotter bracht 1000 kistjes makreel aan waarvan reeds 600 stuks zijn gelost. Een aantal dagschuitjes voerde wat plat vis aan. De grote kotter Uk 60 was een etmaal op de kust aan het vissen. De grote vraag in de voorweek naar platvis was aanleiding tot het feit dat de bemanning reeds Dinsdag de vangst van 35 kistjes verkocht. De be somming van bijna 1000,vormde een goede beloning. De kotter vertrok direct weer ter visserij om heden weer de vangst van een etmaal te lossen. „Verlengd". Ook de schoorsteen van de Claes Compaen (IJM. 41) is verlengd om te „trekken". Deze trawler, die begin Mei op de terugreis van IJsland op een rif liep,'en daarmede belangrijke bodemschade kreeg is nu weer geheel hersteld. Met enige tijd zal de Compaen weer ter visserij uit varen. Mijn aan dek. De kotter IJM.316 (Kra lingen) is vanmorgen nog in IJmuiden binnengelopen met een mijn aan dek. Het scheepje had deze gevaarlijke vangst tij dens het vissen buitgemaakt en de schipper stond voor de vraag: net kappen of de mijn voorzichtig binnen boord halen. Tot het laatste wer,d besloten. Met het oog op het risico moest de IJM. 316 in de bergings haven gaan liggen. Het bleek een Duitse verankerde mijn te zijn, die met de eerste trek boven werd gehaald. De marine maak te het on tuig hedenmorgen onschadelijk waarna de kotter weer naar de vissers haven kon vertrekken. Jaaroverzicht Centrale Bond „Verwachtingen in visserijkrin gen minder hoog gespannen" De IJmuidense Centrale Bond van Trans portarbeiders heeft in een beknopt over zicht gepubliceerd, welke werkzaamheden in het afgelopen verenigingsjaar door het bestuur zijn verricht. Aangezien de meeste leden in het visserij- of een der nevenbe- drijven werkzaam zijn, spreekt het van zelf, zo schrijft voorzitter D. Verbaan, dat onze bemoeiingen zich hoofdzakelijk uit strekken tot deze materie. Dat wil echter niet zeggen, zo vervolgt hij, dat de belan gen der andere leden werden verwaarloosd. In het voorwoord wordt er verder op ge wezen, dat de verwachtingen ten opzichte van het bedrijf thans minder hoog gespan nen zijn dan in de eerste tijd na de bevrij ding, hoewel de bond niet blind as voor de voortyarende pogingen van rederszijde "om de bestaande trawlervloot uit te breiden en te moderniseren. Doordat er echter, aldus de voorzitter, te weinig georganiseerd over leg is, zijn de resultaten mager. In de vis handel heerst nog vaak het recht van de sterkste, tot schade van bedrijf en bedrijfs- genoten, zo leest men. Een beter voorbeeld, aldus gaat het voorwoord verder, geeft het Staatsvissershavenbedrijf. Wat directie en personeel na de oorlog hebben gepresteerd verdient lof en waardering. Waar het par ticuliere initiatief in vele opzichten faalde, hebben zij getoond dat met energie, gepaard aan wijs beleid en goed inzicht, zeer goede resultaten te bereiken zijn, aldus het ver slag. Hierna volgt een gedetailleerd overzicht van de stand van zaken, waaruit onder meer blijkt dat het ledental van de afdeling op 1 April 1948 totaal bedroeg 1117, welk aan tal op 30 Maart van dit jaar was toegeno men tot 1191. Voor de groep arbeiders in de ijsfabrie ken werden in de loop van het jaar talrijke verbeteringen aangebracht, zo kan men in het verslag lezen. De nettenboetsters heb ben zich unaniem aangesloten bij de bond en voor de nettenbreiers, die hoofdzakelijk in Egmond en Katwijk zijn gestationneerd werd verschillende malen in de bres ge sprongen, zo wordt gemeld. Visbakkerij zorgenkind. De Rijks visbakkerij blijft nog steeds het zorgenkind. Er wordt uitsluitend gebakken voor armlastigen, waardoor het bedrijf practisch geen winst kan maken; ander- zijds is er weer een voorschrift dat het be drijf zichzelf moet bedruipen. Nog steeds is men bezig andere vormen en mogelijk heden te vinden, waardoor deze toch zo be langrijke zaak kan blijven voortbestaan. Door de conjunctuurschommelingen in di£ bedrijf ontstaat een gaan en komen van personeel, waardoor het uiterst moeilijk is vaste regelingen te treffen. Door de ongunstige exportmogelijkheden van gerookte vissoorten is het voor vele rokerijen onmogelijk geweest de bestaande toestand te handhaven en een grote af vloeiing van personeel is hiervan hét ge volg geweest. Het dagelijks bestuur kwam zes maal bijeen en de algemene Raad twee maal. De vakgroep bestuur havenax-beiders vergader de daarentegen elf maal en het vakgroep bestuur visknechts vijf maal. Een zestal door de IJ. B. B. gehouden cursusvergade ringen werd door de leden bezocht. Tijdens de oorlog ging de bibliotheek van meer dan 2000 boeken verloren. Door het hoofdbestuur en door de leden werd het echter mogelijk gemaakt op bescheiden schaal een nieuwe bibliotheek op te zetten. Aan de door de Bond georganiseerde kampweek namen 17 kinderen deel. Een ééndagsuitstapje werd gemaakt met 170 kinderen en met Arnhem werd een tiental kinderen uitgewisseld. MARKTBERICHTEN 14 Juni 1949 Besommingen. IJM 19 Adelante 12.520; IJM 29 Vios 4 IJM 241 263. Aanvoer. 60 kisten tax-bot en tong, 5 kisten griet, 10 kisten rode poon. 480 kisten makreel. 20 kisten haring, 10 kisten schartong en tong schar, 70 kisten schol, 40 kisten schar, 30 kisten bot, 100 kisten poon, 65 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw, 35 kisten koolvis, 5 kisten leng, 10 kisten haai, 570 kisten schelvis, 10- kisten heek, 50 kisten diversen. Totaal 1670 kisten. Een trawler met een besomming van f 11.400. Prijzen. Heilbot 1,75—1,60; gr. tong 2,10—2,05; gr.m. tong 2,10; kl.m. tong 2,202,10; kl. tong I 21,85; kl. tong II 1,801,30; tarbot I I,75—1,45, per kg. Tarbot II 82; tarbot IV 44; kl. griet 43; tongschar 5451; gx\ schol 53,5047,50; midd. schol 38,50—26; kl. schol 2216,50; schar 26 II,50 bot '25,50—22; ld. bot 7,50—4,30; verse haring 4738; makreel 21,5016,50; hors makreel 2,602,50; poon 4,301.50; gx\ gul 40; kl. gul 2713; gr. schelvis 3326: midd. schelvis 37,50—29,50; kl. schelvis 34—27; kl. schelvis II 142,80; wijting 2918,50; kl. koolvis 27—18; kl. wolf 39; kl. haai 14,50—14; pieterman 27; kl. r. poon 7,50, per 50 kg. Kabeljauw 14486; gr. koolvis 5644; gr. leng 6762; gr. wolf 102, per 125 kg. VerkiezingsuitsL, Aan mie 1». J'aaüsverkïezin„a ons bureau KPt,ï,"1Czin8ei Pk, pe"enk,iiglde„v^ t;tN?ar wij vernemen is dp n, Ututietrewler „Yorwarts" tegelijk met de ThMiJ" 1 "le Vrijt, Houbert" naar C LS sleept, aan de Umuid»,,J"? ten toegewezen. er'J uPtt- Zware vlucht van „Oranje-Nassau" De postdmvenverenigi™ rw- au" hield dezer daEen ïïf j®»» XE„ wedvlucht over 540 km D.H K:i 's morgens om 8.30 o„r w. zeer zware vlucht, *wcu'e, vxucm, waarbij eZl"** f i1 T2en «deden, arriveerdl Vï!' ste de duif van J. Wijkor n 18.24.48 uur op het hok S«tetaiüeerde uitsU I JV' ■?1?cr en 20°» 1, 4 15 p®0 J. Belfroxd 2, 20 22- A 2"'I 20; J. Koster'5 Klepper 9, 11, 16, 17; *^5; P. Degenaars 12, 26; T. Verdikt Broek 14. 1 v™Ml)tli,t Belgische loodsen in „uniformstaking" De Belgische zee- t sinds 1 Juni in „unifomst^TL Reeds geruime tijd geleden'LS* op het betreffende Belgisch, dmi'; de toezegging ontvangen, dat piT® form-vergoeding zouden krijgen' goeding laat echter nog stort. wachten. De loodsen besloten duaj,® uniform uit te trekken en de EL Schelde in colbertcóstuum t. totdat de vergoeding zal zi,„ „,,S De Belgische loodsen-s<r;x,-:' *- ""u lijkt thans een gewone burger-socièk"" Personeel van verschillende officiëlena. rxtieme diensten m België is in sympatS staking gegaan. m Benoeming rector aan het Gymnasium Velsetbeek Het College van curatoren heelt gende aanbeveling ingediend voor de L noeming van een rector aan he' m.r. sium „Velserbeek": 1. dr. P. Brommer,!* tor .aan het gymnasium te Winschoten;! dr. H. W. Fortgens, rector aan het stedeliik gymnasium te Middelburg. B. en W. stellen de gemeenteraad vcc? tot benoeming over te gaan met inganiva een nader te bepalen datum. „Samen sterk" In het Oud-Katholieke Verenigingsge bouw wordt Vrijdagavond een vergadering gehouden, uitgaande van de samenwerken- de Protestant Christelijke partijen. In deze bijeenkomst, die georganiseerd wordt in verband met de komende gemeen teraadsverkiezingen, zullen snreken heren J. C. Aschoff, lid van de'raad en i Homburg. Dr. D. C. van Wijngaarden zal een slot woord spreken met als titel: „Samen sterk!' Zaterdagmiddag zal een fietstocht door de gemeente worden ge maakt. Om 2 uur wordt in Veis bij de pont verzameld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. H, Servaas—Zorgdragen i. Vareniusstraat 15. IJmuiden: H. H. vezfe- venvan der Hooft. 2 d., Fazantenk: 3, IJmuiden-O.; C. Rem—Gomes, d., Kercstr. laan 129, IJmuiden; H. van Aalst-Witgcm, z., Velserduinweg 316, IJmuiden-0.; A. J. Notenboom—Kruis, z,, Kanaalstraat 1(1, IJmuiden; A. Tuijn—Tamboer, z„ Schulpweg 73, Velsen-N.: M. E. Schippers—Handgrat d.. Terburgstraat 35, Santpoort: R. C. X. a GraafSormr d., Ver Loren vanTncnt- laan 7, Velsen A. G. Booij—Dorn, z, ct Lumeystraat 5. IJmuiden-O.; L. C. Grave- makerServaas, z., Hofdijklaan 49, Drfeèa: A. J. M. Post—Smakman, z., Havenkada 9, IJmuiden; A. Jansen—Korf, z., Merellaar.I, IJmuiden-O.T. Hofma-de Man, d. Zeeweg 180, IJmuiden-O.) D. van der Klooster-Dek ker, d„ Velserbroekstraat 6, Santpoort; T. G. G. ten Dolle—Kempink, z„ Kennemerleanla rd., IJmuiden. OVERLEDEN: P. M. Bremerkamp. ïïl, weduwe van C. Lonbar Petri, Koninginneweg 97. Haarlem; P. Dijkhuizen, 60 j„ ecWgsae van J. Ruiten, Bakkerstraat 6, IJmuiden. Agenda voor Velsen en Umniden WOENSDAG 15 JUNI. n Thalia, 8 uur: „Sanders van de rivier- Rex, 8 uur: „De greep naar de macL Raadhuis, 4—5 uur: Spreekuur wetnofc- der van Onderwijs. DONDERDAG 16 JUNI Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis, 9—12 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. FEUILLETON 62) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Het was me niet mogelijk, Bob, je ook maar de geringste aanwijzing te ge ven, zei hij. Ik maakte een opmerking, over de lucht, die in de kamer hing, maar verder kon ik niet gaan, want de grote waarde van je hulp lag juist hierin, dat je onbevangen in het Huis aan de Baai kwam, zonder in welk opzicht ook blijk te geven van verdenking tegen een van hen. Ik liet je zo goed mogelijk bescher men, spéciaal in dat geval, toen ikhoorde, dat je alleen in het Huis aan de eaai bij de kolonel was, nadat je dat avontuur in het East End had meegemaakt. Geloof je, dat de kolonel toen iets tegen me ondernomen zou hebben? vroeg ik. Daar ben -ik zeker van. Terwijl je daar was, kreeg hij de mededeling, dat jij daar gespionneerd had. Bedenk, dat we je identiteit geheim hadden gehouden. Als ik toen niet geweten had, dai jij daar was en een politieauto had gezonden om je te halen, zou je al veel eerder verdwenen zijn. Wat betekende die dreigbrief, die de kolonel zelf toch ook ontving? Die schreef hij eigenhandig. Hij was toen langzamerhand in een min of meer overspannen toestand geraakt. En die verwonding aan zijn hoofd was ook een schijn-manoeuvre? vroeg ik. Precies, de bloedvlekken werden met rode inkt aangebracht. Het is alles ongelofelijk! riep de dominee uit. Het is geen wondei", dat die man niet gemakkelijk te pakken te krij gen was. Iedere stap, die hij deed, was gedekt. Maar waarom liet hij al die brieven, waaruit hij het materiaal voor de chantage putte, daar in die kamer liggen, waar ieder lid van de beweging, die de toegang ken de, een en ander zou kunnen vinden? Ik geloof niet, dat hij daar gewoon lijk deze zaken bewaarde,, antwoordde Brannigan. Het is waarschijnlijker, dat hij deze ergens in de geheime gang, die naar zijn werkkamer in het huis voerde, placht te bewaren. Maar hij heeft tenslotte alles in die betimmerde kamer gebracht om als lokaas voor ons te dienen. Zo nu en dan moet hij ook wel eens in zijn werkkamer aan de chantage gewerkt hebben. Dit werd bewezen, toen Johnny Barnes dat blauwe papier daar vond. Daarom had de kolonel het dus zo gearrangeerd, dat jij en de politieagenten allen tezamen in zijn werkkamer waren, riep ik uit. a Precies. Hij wachtte totdat we het geklop op de muur hoorden, daarna vond hij als door een wonder de geheime veer, waardoor de muur openging. Toen we eenmaal allen goed en wel in die be timmerde kamer waren, terwijl de ope ning, die naar het huis terugleidde, weer op geheimzinnige wijze verdwenen was, kon zijn hele plan in vervulling gaan. Juffrouw Clitherwood kwam binnen met de thee. Ik had er een vermoeden van, dat ze het grootste deel van het ver haal van Brannigan achter de deur afge- luisterd had. Maar ditmaal hinderde haar nieuwsgierigheid me niet. Het is dus mijn oom geweest, die ik gezien heb die nacht, dat Johnny Barnes werd vermoord? vroeg Judith. Ongetwijfeld. Job moest verdwijnen om het aannemelijk te maken, dat hij de dader was. Hij werd de vorige week in Durham gearresteerd. Ik twijfel er nu niet meer aan, dat hij niet verantwoordelijk voor deze moord is geweest. Stilzwijgend en in gedachten verzonken, dronken we onze thee. Zyn er nog meer vragen? vroeg Brannigan tenslotte. De misdaad gaat voort en er wacht me nog heel wat werk in Londen. Ja, zei Judith. Wat was de bedoeling van die extra brieven van groot formaat, die zo nu en dan tussen onze uitgaande post verzeild raakten? Dat heb ik een van de handlangei"s gevraagd, antwoordde Brannigan. In die brieven zat een brief in een speciale blau we enveloppe, die gepost moest worden aan een van de slachtoffers. Ik geloof, dat de kolonel speciaal papier koos, vanwege het 'psychologische effect op het slacht offer. Er werd eveneens een briefje met instructies voor de tussenpei"soon bijge voegd. Op bepaalde tijdstippen placht de kolonel, die daarbij achter een goi-dijn zat en zijn stem onherkenbaar maakte door een versterkingsapparaat, het geld, dat ingezameld was, in ontvangst te nemen en een bepaald percentage aan zijn helpers terug te betalen. Het hele schema was keu rig uitgedacht, en ik ben nog nooit zo iets vernuftigs tegen gekomen. Laten we dankbaar zijn, dat die man dood is, riep de dominee uit. Het spijt me juffrouw Taylor, ik dacht er niet aan, dat het tenslotte uw oom was. We zijn juffrouw Taylor heel wat dank verschuldigd, merkte Brannigan op. Haar navorsingen hinderden Fellowes der mate, dat hij een poging deed haar uit de weg te ruimen. Geloof je, dat Fellowes, die eerste keer, dat ik het Huis aan de Baai bezocht, dat schot op Judith loste? vroeg ik. Daar is geen twijfel aan. Hij haatte haai". In een zolderkamer van zijn huis vonden we het dienstgeweer, waarmee dat schot werd afgevuui-d. Maar ik geloof niet, dat hij aansprakelijk is voor het gespook met de maskerkap rondom het huis, be halve die laatste avond, toen-hij de dood vond en hij gebruik van de kap maakte om iedereen, die hij eventueel tegen zou komen, een doodschrik te bezorgen. En hij óf de kolonel legden de kap in de stu deerkamer van de dominee, om deze erin te betrekken voor het geval de politie op de pastoi"ie een onderzoek in zou stellen. Ik denk wel, dat de kolonel dit heeft gedaan, merkte de dominee op. Hij kwam mij zo nu en dan opzoeken onder het voorwedsel een boek van me te willen lenen, en als ik uit was, liet mijn huis houdster hem altijd in mijn studeerkamer. Dan zal het inderdaad de kolonel geweest zijn, stemde Brannigan toe. Tus sen haakjes, hij schijnt nooit geweten te hebben, dat Fellowes in het geheim ge huwd was met zijn zuster, hoewel hij het waarschijnlijk wel vermoed heeft, toen ze samen verdwenen. Ik geloof dat mijn oom's liefde voor zijn verwanten de enige eigenschap is, die hem gunstig aangerekend kan worden, zei Judith langzaam. Misschien is het maar een geluk, dat hij verdronken is. De ver nedering en de publiciteit van een proces worden ons hierdoor gespaafd. -Ons? vroeg Brannigan. Judith en ik zijn van plan zo spoedig mogelijk te trouwen, lichtte ik hem in. Maar dat is schitterend, riep Branni- garr-uit, terwijl hij ons hartelijk de hand drukte. Ik vermoedde al zo iets. Maar wacht eens even. Kan ik wel mijn goed keuring aan dit huwelijk geven? Wat bedoel je? Bob heeft bewezen een onscna^-- speux-hond te zijn. Als hij ons m g pen had, was het mysterie viP aan de Baai niet opgelost. Wanntt. nu van plan is voortaan een wurg* trouwd leven te gaan leiden, zadB vervolg altijd ook aan zijn vrou P sie moeten vragen, als assistentie nodig heb voor hete ,ffl Ik vroeg me af, of Brannigan een voorspelling inhielden, toekomst moeten leren--;; w2ie, Nadat onze gasten vertritto zaten Judith en ik in de vlammen van het haara kijken, denkend aan het lev voor ons lag. Even gingen «f gedachten nog terug naar de ruins het Huis aan de Baai. Juditili Waar denk je aan. vrws terwijl ze haar hoofdje behaagd w mijn schouder aanvleide. Ik dacht aan alles, «vat is, voordat wij elkaar ge m bekende ik. Maar dl di ]even. voorbij. We beginnen ee waren oo's Judith antwoordde niet. geen woorden nodig. Het gonnen was, toen we elka sinistere omstandigheden keldergewelven van het H onze wederzijdse liefde straalde ons tegemoet. EINDE-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6