Je gemeente Velsen iiek-kampioenschappen Vooruiedstrijden Velsense gemeenteraad behandelde in vlot tempo drie agenda-punten eherinnering 22 Ju"' 19Ï9 Suomi"naar Nederlandse Roozendaal i ,in H A.V. „Suomi" vorig jaar zal ae „nnrwGd_ .,w he- r heren. Daar de ^.vUMe Plaat» in aan de voorwed- ïederl c voo: - »wm te ■'""""jTwet tot de s,erksle S- ïteuêkclute konden worden E2&»! nmk nu weer de strud- 'kot voorwedstni® a AtUetiekverem- <N-Br-' geor" ÊS4 met de sterkste herenploeg -:-:=i'(Se" t®laat uit: '0°m; Verteer 400 m. A. Koet en b'y. Willigen en k. lU-.r-t A v. Wijngaarden en errlT.arns. j v/cerink en L. Schol, IK* - v d Wcrff; Hoogspringen en'p Koeten; Verspringen •-'■lSSStl Adelaar; Kogelstoten ,n kdclaar; Discuswerpen V°„ G. Postma; Speerwerpen r,,.:iti 4 x too m. esta- tl. Heide, T. v. i. V Slaar; 4 x 400 m. estafette Lult». K' H°"manns en H' V' TOP- VZV-polowedstrijden De Heereriduinen" in„w «navoi.» oir. lialf acht zal het 'diDe Heerenduinen» te IJmuiden lint ufriidloneel zijn van verschil- Allereerst gaan de C-- .„.I.,. ™v. Jo cirurl aan 3^-,'C te water om de strijd aan -> tegen de reserves van H.V.G.B. Sröden is er altijd weinig van ■''Sen wie aan het langste eind zal li?V toch komt het ons in di kir dat de Haarlemse jongens het S daar zij meer routine hebben V ua Velsense collega's. 'm zulle" dames V'ZVj de a var H VG.B. trachten een neder- i té brengen. Een poging waartoe e plaatsgenoten wel in staat achten, •„„sals zij' nog een woordje willen li wen in de lopende competitie dan 5 wel nodig .tin. Uit de tot nu voietldt wedstrijden wisten zij slechts ;'-ri le bemachtigen, waarbij gezegd J.'x worden dat zii twee zware wed- -~E achter de rug hebben. wit heren van het eerste zevental is Uil precies zo gesteld. Zij mogen dan i cinten hebben, zij hebben ook een ïiidmeer gespeeld. Als er Donderdag Wliespunt bij komt is de kans voor- ,(tverkeken. Wij voor ons geloven echter ia dit de Futen daartoe in slaat zullen je zijn. En dat is maar goed ook, icde Vest uit Naarden heeft nog geen sverliespurt. V.Z.V. loert dus toch al |Hongelukje van dit zevental. Duitse trawlers omgedoopt Eerbetoon aan drie commissieleden ïar w|i vernemen hebben de drie uit rusland teruggevoerde rcstitutictrawlers tohuinilcuwe namen gekregen, ft „Thetis" zal voortaan heten „Abra- !u" (Sch. 91), de vroegere „Focke Hou- t' is herdoopt in „Herman" (Sch. 92) a li ..Yorwarts" is „Tzonne" (Sch. 93) °nrdcn. ie«rsie afdeling der Inspectie van de meent in deze na re uitdrukking te moeten geven aan haar r.'.e waardering voor het onverdroten iïi van de drie leden der comissie, die luzeer hebben beijverd voor de terug- T3?der schepen, n.l. de heren Abraham br.sr, Herman S. Drost en Tzonne üsair, TIJDPREDIKATIE d;.D. V, Ruys zal Donderdag 23 Juni htl gebouw Willemsbeekweg' 78 een "..:?:edikatie houden over het onderwerp: 6 doorluchtige dag des Heren". Agenda voor Velsem en IJmuidem WOENSDAG 22 JUNI 5EALIA—8 uur: „Met 2 Jantjes op stap" - 8 uur: „De roemrijke daden van höï». :.UDHÜIS 4—5 uur: Spreekuur Wet- b.cer van Onderwijs. DONDERDAG 23 JUNI 3 bioscoopvoorstellingen. IDHUIS 912 uur: Spreekuur Wel ader van Sociale Zaken. Dr. P. Brommer, de rector van Velsens „Gym" De gemeenteraad van Velsen heeft Dins dagavond met 281 stemmen tot rector aan het gymnasium „Velserbeek" benoemd ar. P. Brommer, thans rector van het gym nasium te Winschoten. Dr. Brommer studeerde klassieke letteren aan de Utrechtse universiteit en promo veerde daar op het proefschrift: „Eidols et idea" van Plato. Hij was tot 1940 leraar en conrector van 't Alkmaarse gymnasium en nam in de oorlogsjaren tot nu toe de post van rector aan het gymnasium van Win schoten waar. De nieuwe Velsqnaar heeft in zijn oude gemeente een zekere faam gekregen door zijn liefde voor de muziek en hij was dan ook de geestelijke vader van verscheidene jeugdconcerten. Dr. Brommer is 57 jaar oud. Nog eenmaal: der kinderen" Gastmaal Hoewel ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van pastoor A. M. A. Vollaerts een drietal parochie-avonden op het pro gramma stond, zal dit aantal beperkt worden tot twee bijeenkomsten. Maandagavond werd de eerste avond in gebouw „Concordia" gehouden, waarbij de aanwezigen ten volle zijn geboeid door het prachtige spel en uitstekende décor in Henri Ghéon's: „Het gastmaal der kinde ren". Hedenavond echter zal in hetzelfde ge bouw de tweede uitvoering worden gege ven, waaraan medewerkt de Volksdans groep „Butterfly". Kwestie van voorrang Op de hoek van de Velserduinweg en de Zandersstraat in IJmuiden had een aan rijding plaats tussen twee auto's. Oorzaak was ook ditmaal weer het niet verlenen van voorrang. De gevolgen waren van niet ernstige materiële aard. Een van de auto's liep een verbogen achterbumper op en het linkerachterspatscherm scheurde af. Dr. P. Brommer rector van het Gymnasium Velserbeek Ingekomen stukken, montagewoningen en benoemingen De Velsense gemeenteraad heeft gis teren twee belangrijke besluiten ge nomen: Vierhonderd montagewonin- gen kunnen thans door de firma's Van Wijnen en Krap gebouwd worden in de buurt van het oude Stormvogelsterrein (grond- en bouw kosten 4.880.000,en tot rector van het gymnasium Velserbeek, dat in Sep tember met zijn eerste cursus zal be ginnen, is benoemd dr. P. Brommer uit Winschoten. De montagewoningen in kwestie ontlokten de heer II. J. L i p s (AR) een serie vragen: hij informeerde of de Velsense woningbouw in een bepaalde „montage-richting" wordt gestuurd, of de bouw van deze huizen ver plicht is, welke kubiekemeterprijs er voor staat en of er wel voldoende bouwvolume voor de particuliere herbouwplichtigen overblijft. Daaraan knoopte hij een vraag vast over de Hoogovenwoningen als gevolg van het gerucht, dat een deel van deze com plexen in Velsen-Nöord eerst van het zoge naamde „industrie bouwvolume" werd af getrokken en het later weer in mindering zou komen op het Velsense volume. Wethouder W- F. Visser (Arbeid) diende de heer Lips uitvoerig van repliek en stelde hem ten dele gerust ten aanzien van de dwang. Verleden jaar is de gemeente gevraagd, of er 400 montagehuizen ge bouwd konden worden, die dan qua bouw volume op 300 berekend zouden worden en het college van B. en W. heeft instem mend geantwoord. Later kwam echter de oekase af, dat een deel van het bouwvolume beslist voor montagewoningen gebruikt moet worden. De vrije keus uit de systemen blijft echter bestaan. Ten aanzien van de kubiekemeterprijs kon de wethouder nog geen antwoord geven; hij noemde echter als voorlopig en onbevestigd getal 10 procent boven de nor male prijs, een bedrag dat de heer Visser later met nog meer klem in twijfel trok. De 150 Hoogovenwoningen, waarvan er 48 zijn aanbesteed komen officieel in aftrek van het industrievolume, zo zeide de wet houder, maar er wordt verteld, dat juist die 48 zonder meer van de gemeentelijke voorraad zijn afgetrokken. Hoe dit ook zij: de gemeente heeft hiervoor nooit toestem ming gegeven en meent dan ook pei'tinent, dat genoemd aantal woningen in dit op zicht niet te haren laste komt. Particuliere herbouwplicht. „Ik hoop er het beste van" was het com mentaar dat de wethouder gaf op de vraag over het „particuliere bouwvolume", maar \concrete cijfers over het tweede halfjaar van 1949 kon hij nog niet geven. Wel zou het in de bedoeling liggen om het zo hoog mogelijk op te voeren. De heer Lips kwam nog eens terug op de montage-systemen in de woningbouw. Hij vertelde, dat de meningen vrij wat uit een liepen over de 400 te bouwen huizen en vroeg zich af, waarom deze huizen nu juist zo en niet anders zullen worden op getrokken. Bovendien zag hij er weinig heil in, wanneer het tempo van de bouw ken nelijk niet vlugger gaat dan van nor male huizen (spreker doelde hierbij op de montagebouw achter het Rex- theater). De wethouder liet het oordeel over bouwsystemen liever aan deskundigen i) door NATALIE SHIPMAN wonkamer van de Haskeths een *7; ^mer met diepe stoelen en gor- yjn verschoten crétonne was toen er kwam binnen- was vroeg voor het diner, want IIP r?°eU-echt van kantoor hierheen Jf1?® °genblik later gingen de «deuren, die naar de tuin voer- en kwam zün schoonmoeder w, 0"de tweed cape was om JCMuders geslagen cn zij had haar rol met gele tulpen. Cm»,;s!oeg 2e eenvoudig tegen S2ei zij- Steek de haard aan, Jim, J ze m het water zet. ££yam terug en stond voor het vuur en ,te wrijven sterke han- ruw waren van het ,e" Van de arthritis. Hii was sïi-rl 05-,ge^eest' om °ok maar de iia en hf» ?e v\s te ontdekken tussen iil, m f. ^Merr, Helen was lang en 9i(oZ!?i6?,weest; Emily Hasketh e naai L ogen wai'en bruin W* na,) ,-een eeGe verwarde grijze •btifM.JÜ net ^et uiterlijk van een K'tsdeiijk VeiStandig en schrander Wo?1 hif 0n°°ud had Jim zich af2e~ «an- m! h,aar ouders uit elkaar !;ELhet was juist andersom natuurlijke wijze en zonder enige sentimentaliteit, schenen zij hem meer te zien dan vroeger. Hij vond dat prettig, want hij mocht hen beiden heel graag, maar het verbaasde hem een beetje, net als hun genegenheid voor hem, hem altijd verbaasd had. Hij was zo ge heel en al de man, waarmee zij nooit ge dacht hadden, dat hun dochter trouwen zou. Veeleer zou dat een van die prettige rijke jongelui van de Yale-Universiteit geweest moeten zijn, waarmee zij naar partijen en voetbalmatches ging en die al verliefd op haar waren, toen zij nog maar dertien jaarwas. Hij was de zoon van een winkelier uit een kleine stad en voor hen, was hij iemand uit het Westen; hij was niet naar Yale of naar Pinceton ge weest, of naar Harvard, maar naar een Staats-Universiteït. Hij was als een vreemdeling naar Craigford gekohien en was verliefd geworden op hun enige doch ter en zij hadden hem geaccepteerd met een warmte en een edelmoedigheid, die alles, wat hij wel eens over New England gehoord had, volkomen te niet deed. Wat een wind! Mrs. Hasketh streek haar haar glad. Moeder's haar regent, placht Helen te zeggen. Het valt niet, of raakt niet los, maar het regent eenvoudig naar beneden en zij wil maar geen permanent nemen, zodat er niets aan te doen is Nu glimlachte Helen's moeder tegen Jim en wees naar een blad op de tafel. Maak eens een coktail voor ons, wil je? Henry is laat. Ik zag vanmiddag je spruiten, ging zij voort. Zij speelde ge woonlijk met de kinderen op de middag, dat de kindermeid vrij had. Emily had een boze bui Mark kan haar snel- over en prees de 400 te bouwen mon tagehuizen alvast aan door ervan te vertellen, dat zij een bakstenen muur krijgen, zodat zij er op het gezicht „normaal" uitzien. Vrijdag wordt er trouwens over dit onder werp vergaderd en dan zal een neutrale deskundige zijn mening over het probleem ten beste geven. Tenslotte voorspelde de heer Visser voor de toekomst snellere montagebouw. Het speculeren in Velsense herbouw- plichten tot ver buiten de gemeente heeft Velsen een vraagstuk er bij bezorgd en mede daardoor kunnen alle beloften ten aanzien van de herbouwplicht van dit jaar niet in 1949 worden ingelost. Nieuwe leerkrachten. Na dit montage-debat benoemde de raad mej. A. de Goede van de Dlerense ULO met algemene stemmen tot onderwijzeres aan de Willem de Zwijgerschool in de vaca ture T. H. A. Gosses; dr. P. Brommer kreeg alle stemmen minus één als rector van „Velserbeek" en pastoor C. F. Nieuwen- huyzen van de Oud-Katholieke gemeente zag zich in de adviescommissie voor de dienst van Sociale Zaken benoemd met drie stemmen blanco en één op nummer twee van de voordracht. De heer G. F. Schilling (comm.) hield een pleidooi voor de bouw van een pakhuisje aan de Velserduinweg ten be hoeve van een IJmuidense ambachtsman, hoewel het betreffende verzoek reeds bij B. en W. berust om advies en hij ontfermde zich eveneens over de vraag van een Haar lemse muziekleraar, die in Velsen een in stituut wil vestigen. De burgemeester deelde de heer Schilling mede, dat ook dit ingekomen stuk „in onze handen om advies" vertoefde, zodat hier binnenkort meer over te zeggen zal zijn. De elders gepubliceerde verklaring over het bezoek van het Koninklijk Paar aan Velsen op 20 Juli besloot de vergadering. Papierfabriekers voetbalden In de bedrijfs-voetbalcompetitie van personeelsleden der papierfabriek Van Gelder Zonen, welke competitie haar ein de thans nadert, werd Dinsdagavond op het sportpark „Tussenwijk" de eerste wed strijd in de halve finale gespeeld. Deze ontmoeting ging tussen de elftallen der Cellulosefabriek en van de combinatie Expeditie Formaatafdeling. De C.F.-mensen hadden met windvoor- deel reeds direct een zeker overwicht, doch dit was geenszins oorzaak van de twee doel punten, die met een dosis geluk vrij spoe dig werden gescoord. De andere ploeg werkte hard, maar de spelers bleken over het algemeen niet over voldoende schut- terscapaciteiten te beschikken. Door een hoge bal, welke de doelman verkeerd beoordeelde, kwam de rust met een 3-0 voorsprong voor de C.F. Na de hervatting pakten de „inpakkers" resoluut aan en zij wisten gedurende gerui me tijd de tegenstanders in het doelgebied moeilijkheden in de weg te- leggen. Echter de schotvaardigheid was zoek en toen dan ook de C.F.-ploeg zich opnieuw geheel wist los te werken kon de stand zelfs op 7-0 worden gebracht. Wel kreeg de formaat- ploeg in de laatste minuten nog een mooie kans om de eer te redden, maar ook nu faalde het schot. t De tweede wedstrijd in de halve finale vindt Vrijdag plaats tussen Mechanische werkplaats en Laboratorium. Jubileum bij het transport wezen der Hoogovens Van talrijke afdelingen van de Hoog ovens te IJmuiden waren afgevaardigden en belangstellenden naar het schaftlokaal gekomen om de huldiging van de chef van de weegbrug van het Transportwezen, de heer W. K. Martens, mede te maken. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, sprak de gelukwensen namens de directie uit en accentueerde deze felicitatie door de gebruikelijke enveloppe. De heer Sj. Tuinstra, feestdichter bij uit nemendheid, droeg een door hem vervaar digd vers voor en werd voor het muzikale gedeelte geassisteerd door de accordeon virtuoos de heer J. H. C. v. Heusden, die met zijn spel ook de redevoeringen van de sprekers afwisselde en tot gemeenschap pelijk zingen meesleepte. De heer P. Heiloo vertelde hoe een kwart eeuw geleden het Transportwezen nog slechts bestond uit zeven of acht man (thans ruim zes honderd) waartoe de ju bilaris en spreker beiden behoorden. Deze kleine groep is nog intact; het was namens deze mannen en namens de andere zwarte jongens van het vervoer, dat de heer Hei loo de oude, goede kameraad hartelijk in het zonnetje kwam zetten, waarna de chef van het Transportwezen, de heer W. Wiers- ma, de loopbaan van zijn weegmeester uit de doeken kwam doen, doch daaraan voor afgaande de gelukwensen van de bedrijfs directeur ir. F. W. E. Spies overbracht. Het was spreker zeer welgevallig, dat hij het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maatschappij mocht overhandigen. De heer G. Lampink was de door de jubïleumkas van het Transportwezen aan gewezen afgevaardigde voor het aanbieden der geschenken: een actetas voor de jubi laris en een gascomfoor voor zijn gade. Zijn jubileumtoespraak had hij in versvorm gesteld, waarin ook verschillende vrolijke voorvallen werden behandeld, die de lach deed opklinken. Dit was ook het geval met de toespraak van de heer C. van Buu- ren, een bij het Transportwezen gedeta cheerde bankwerker van de C.W., die zijn vrolijk vei'haal vergezeld deed gaan van een smaakvol wandlampje van ijzeren plaat, een voortreffelijk stukje kunst smeedwerk van zijn hand. De heer J. Verswijveren, chef van het Vervoer, verscheen op het podium niet alleen omdat Vervoer een „dochteronder neming" van het Transport is, doch ook om een kamei-aad-van-jaren de hand te drukken. De jubileumkas van het Vervoer had de heer Verswijveren gemachtigd een kleuren potlood aan te bieden. De „zwarte jongens" hadden zoals uit de woorden van de heer Heiloo was gebleken ook niet minder vriendelijke gevoelens voor mevrouw Martens en legden daarop met een bloemstuk de nadruk. De „Bonte duif" vloog van Dourdan uit Het afgelopen weekeinde organiseerde de IJmuidense postduiven vereniging de „Bonte Duif" van Dourdan uit een wed vlucht oyer 470 km. De duiven werden 's morgens om 6.15 uur losgelaten en de eerste keerde om 14.47.59 uur op zijn hok terug. De uitslagen luidden: E. Broek 1, 8; G. van Zutfen 2, 6, 12, 18, 19, 24; J. Mmnebroo 3, 15; H. van der Pie terman 4, 5, 9, 14; W. Kochs 7, 21; G. van der Struik 10, 11, 16, 17; A. Belfroid 13,20; J. Sikkelerus 22; C. Broek 23. MARKTBERICHTEN 21 Juni 1949 Besommingen. IJM 87 Neptunus 6840. IJM 213 98; IJM 241 36; IJM 203 178; IJM 229 272. Aanvoer 30 kisten tarbot cn tong, 40 kisten kabel jauw, 10 kisten schelvis, 20 kisten bot, 5 kisten wolf, 100 kisten-schol, 15 kisten wij ting, 20 kisten schar, 20 kisten tongschar. 20 kisten diversen. Totaal 280 kisten. Prijzen. Heilbot 2,35—2,20; gr. tong 2,25—2,20; gr.m. tong 2,20; kl.m. tong 2,25; ld. tong I 2,15; kl. tong II 1,851,60; tarbot I 2,151,80, per kg. Tarbot II 93; tarbot IV 40; kl. griet 52; tongschar 58,5056; gr. schol 60,5047; midd. schol 4332: kl. schol 3617; schar 18,50 14; bot 27—20,50; kl. r. poon 15,50—15; kl. gul 4227; gr. schelvis 40—39; midd. schelvis 4342,50; kl. schelvis 40; poon 10,508; kl. haai 19,5017; horsmakreel 6; wijting 24,50— 21,50, per 50 kg. Kabeljauw 160—115; gr. wolf 124, p. 125 kg. NIEUW SCHIP VOOR „SPOORHOUT". Op de Noordzee heeft het m.s. „Spora", dat voor rekening van de maatschappij Spoorhout te 's-Gravénhage is gebouwd op de werf van de firma De Haan en Oer- lemans te Heusden, een geslaagde proef vaart gemaakt. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 50.50 m, lengte tussen de noodlijnen 46.50 m, breedte op grootspant 8.20 m, holte 3.37 m, diep gang 3.32 m. Het schip heeft een draagver mogen van 644 ton. De motor heeft een vermogen van 400 pk. De snelheid bedraagt ruim 10 knopen. Veel goedkope aardbeien De prijzen der aardbeien waren Dins dag in Beverwijk aanmerkelijk lager dan de vorige dagen en het aanbod was, voor een zogenaamde tussendag, groot. De prijs ging ongeveer een gulden per slof naai- beneden: de Moulin Rouge no teerde van 150-230 cent per slof, een enkel partijtje ging voor 290 cent weg. Enkele mandjes Mizzi Schindler gingen tot 350 cent. De fabrieken kochten ook nu weer aardbeien met dop voör een prijs van 130- 160 cent per slof. Castricum Streekdag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen De afdeling Castricum van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen nam Dinsdag deel aan de streekdag, welke dit jaar gehouden werd te Bergen. De afdeling Alkmaar trad hierbij op als gastvrouwe. Er waren in totaal ongeveer 450 deelneem sters, behalve uit Castricum ook uit Be verwijk, Purmerend en andere gemeenten uit deze streek. De gasten werden ontvan gen in Duinvermaak te Bergen, waar het openingswoord werd gesproken door mevrouw Swanenburg-de Veye, voorzit ster van de afdeling Alkmaar. Vervolgens hield het hoofdbestuurslid mevrouw Iterson een causerie over het onderwerp „De lach in huis". Nadat het gezelschap de koffie gebruikt had, hield ir. Bnijders van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf een inleiding over de watervoorziening. Hierna konden de deel neemsters een keuze doen tussen een ex cursie naar het Pompstation, een wande ling door het duin en een bezoek aan de Volkshogeschool. De meeste Castricumse dames kozen het laatste. Zij werden door het gebouw van de Volkshogeschool rond geleid, waarbij de heer Postma het een en ander over het werk aan deze instelling vertelde. Het is niet de bedoeling, zei de heer Postma, dat de bezoekers van de Volkshogeschool alleen komen om naar lezingen te luisteren, maar dat zij ook actief aan het werk deelnemen. Men tracht dit o.a. te bereiken door onderlinge gedach tewisseling over allerlei onderwerpen en door het opvoeren van lekespelen, waarbij men ook zelf de maskers vervaardigt uit krantenpapier, welke de spelers nodig hebben. Na deze prettige en leei-zame uiteenzet ting keerden de dames naar Duinvermaak terug, waar de thee werd gebruikt. De Dinsdagmarkt. De „Neptunus' (-JM. 87) voerde Dinsdag 125 kisten zeer mooie vis aan. Er waren fraaie partijen schol, neustong en kabeljauw bij. Voorts waren er enige dagschuitjes met een ge zamenlijke vangst van 150 kisten platvis aan de afslag en een Zweedse kotter met kleine kistjes makreel. 'Per auto werd vis uit Noorwegen aangevoerd. Deze import- vis, voornamelijk kabeljauw en schelvis, brachten goede prijzen op. Verwachtingen. De „Assan Reis" (IJM. 42) wordt Donderdag van zijn eerste Noordzee-reis in IJmuiden terug verwacht. De vangst bedraagt 600 kisten vis. Het kan verkeren. Drie dagen heeft de Poolse trawier Mercury het afgelopen weekeinde op een losbeurt moeten wach ten, Van de 720 „kit" IJslandse vis werd daardoor een zeer groot gedeelte afge keurd. De besomming bedroeg slechts 7600. Ook met de visaanvoer in Grimsby is het hollen of stilstaan daar deze week de prijzen van zeevis weer duur zijn we gens gebrek aan vis! Stemmende vissers. Ook de mannen die de Nederlandse visservloot bevolken, moeten hun stemplicht vervullen. Ver scheidene schepen, die in IJmuiden mark ten zijn niet uitgevaren, omdat de beman ning in diverse plaatsen de biljetten in de bussen moet deponeren. Proeftochtje. De Medan (IJM. 57) is met een aantal passagiers aan boord voor een proeftocht naar zee geweest. Er is een „proeftrek" gemaakt waarbij nog een mand of zes vis werd gevangen. Daarna is de trawler tei*uggekeerd om de passagiers af te zetten en is zelf naar de visgronden ver trokken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: N. Menke—Zwart, d,, Anna- straat 30, IJmuiden; H. L, HiltermanBodt, d., Wulverderlaan 1. Santpoort; S. Kokjede Vries, z., Bloemendaalsestraatweg 13. Sant poort: G. Y. van Beeien—Leeuw, z., Bakker straat 18. IJmuiden; M. de Heer—Guijt, z., van Speyksiraat 32, IJmuiden-O.; D. M. Schade Wesemann, z., 2e Torricellidwarsstraat 5, IJmuiden; E. S. SchotvangerKeirsgieter, d.. Spieghellaan 7, Driehuis. SCHEEPVAART K. H. L. Delftland, 17 Juni te Santos (uitreis). Entre Rios, 22 Juni te IJmuiden (thuisreis). Rijnland, 17 Juni te Victoria (thuisreis). Waterland. 18 Juni van Amster dam naar Buenos Aires. MIJ. NEDERLAND. Bengkalis. 17 Juni van Paulsboro naar Alexandnë. Borneo, 19 Juni te Djibouti naar Suez. Java. 18 Juni pass. Cape Bonn naar Amsterdam. Madoera, 19 Juni te Gibraltar naar Marseille. Oranje, 19 Juni pass. Gibraltar naar Southampton. Riouw, 14 Juni te San Francisco naar Manilla. Rocpnt, 19 Juni van Alexandrië naar Port Said. Rondo, 19 Juni van Abadan naar Khor- ram Shar. Rolti. 19 Juni van Suez n. Bahrein. Saparoea, 14 Juni van Portland naar Los Angeles. Sumatra, 20 Juni te Bclawan naar Port Swettenham. Tabian, 18 Juni te Belawan naar Singapore. Talisse, 20 Juni te Rangoon naar Belawan. Tarakan, 20 Juni tc Port Swettenham naar Belawan. Tawali, 19 Juni van Batavia naar Soerabaja. Borneo, 19 Juni van Djibouti naar Suez. Celebes, 21 Juni van Amsterdam naar Antwerpen. Madoera, 20 Juni van Gibraltar naar Marseille. Roebiah, 20 Juni van Dongala naar Makassar. Roepat. 20 Juni te Port Said naar Suez. Rondo, 20 Juni te Khorram Shar naar Basra. K. N. S. M. Ariadne. 19 Juni van Piraeus naar Limassol. Atlas, 20 Juni te Amsterdam van Cadiz. Basra, 19 Juni van Curacao naar Antwerpen. Boskoop, 18 Juni te Antwerpen van Amsterdam naar Madeira. Danae, 19 Juni van Gibraltar naar Genua. Deo Duce, 19 Juni Holtenau gepass. van Amsterdam naar Ko penhagen. Draco, 18 Juni van Kopenhagen naar Gdynia, Euterpe, 17 Juni van Lissabon naar Amsterdam. Hercules, 18 Juni van Rot terdam naar Gibraltar. Hersilia, 18 Juni van Cristobal naar Pto Limon. Hydra, 19 Juni te Antwerpen van Amsterdam naar Trinidad. Ilos, 18 Juni van Malta naar Pirea, Luna, 19 Juni te Garston van Gibraltar naar Hamburg. Mentor, 18 Juni van Patras n. Bona. Oberon, 18 Juni van New York naar Curagao. Orion, 18 Juni van Kotka naar Rotterdam. Omen, 20 Juni te Gothenburg van Amsterdam naar Amsterdam. Roelf. 18 Juni van La Pallice naar Amsterdam. Socrates, 18 Juni te Callao van Guayaquil naar Mollendo. Stentor, 19 Juni te Hamburg van Amsterdam naar Bre men, Strabo, 19 Juni te Amsterdam van Ko penhagen. Stuyvesant, 18 Juni van Azoren naar Plymouth. Theseus; 19 Juni te Catania van Messina naar Palermo. HOLL AFRIKA LIJN. Alkaid, 20 Juni te Luderitz Bay van Antwerpen naar Kaap stad. Bloemfontein, 20 Juni te Beira van Lorenzo Marquez naar Lorenzo Mnrquez. Boschfontein, 20 Juni van Southampton naar Marseille. Empire Ely, 20 Juni te Tanga van Mombassa naar Zanzibar. Gaasterkerk, 19 Juni van Port Sudan naar Suez. Nigerstroom, 20 Juni van Novo Redondo naar Lobito. AMSTERDAM. Nijmegen, 20 Juni pass. Ouessant 22 Juni te Amsterdam verwacht. OCEAAN. Agamemnon. 16 Juni van Port Said van Manilla naar Liverpool. Bre- conshire 16 Juni v. Hongkong naar Keelung. Dolius, 16 Juni te Soerabaja naar Londen. Memnon, 16 Juni te Port Swetham van New York naar Pladjoe Myridon, 15 Juni van Havana naar New York. Phrontis, 17 Juni te Port Swetham van New York naar Batavia. Polydorus, 17 Juni te Belawan van Amster dam naar Balikpapan. Polyphemus. 18 Juni te Londen naar Amsterdam. Rhesus. 17 Juni v. Soerabaja van Amsterdam naar Makassar. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 21 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Baltic van Swansea. Bo naire van Curagao. Skotaas van Stanlaw. Texelstroom van Liverpool. Suomen Nvto van Mantyluoto. Gyda v. Archangel. Lcstris van Manchester. Lisbeth van Archangel. Depa van Workingstown. Actief van Stock holm. Theodora van Delfzijl. Maria Theresia van Ipswich. Bornrif van Portsmouth. Oisa van Kragerö. Phoenix van Strahlsund. Vertrokken zijn: Kingstate naar Goole. Celebes naar Antwerpen. Biervliet naar Rot terdam. Marcol naar Geffle. Durward naar Rotterdam. Crichtown naar Rotterdam. Ac tinia naar Londen. Jans naar Londen. Patria naar Hull. Greenfinch naar Londen. Rose Marie naar Nordenham. Hermes naar Malmö. VISSERSSCHEPEN 21 Juni binnen: IJM 94 Zwarte Zee,, rederij Rode Zee, met vis, vertrokken 10 Juni. J-U1?1 vertrokken: IJM 39 Schoorl, LJM 183 Vikingbank; IJM 57 Medan. In Indonesië gevonden portretten en albums Destijds heeft het Indisch Instituut ge legenheid gegeven tot het bezichtigen van albums, platen en portretten, die tijdens de eerste politiële actie in Indonesië gevon den waren in de door Europeanen verlaten woningen. Ongeveer 650 albums en om streeks 2600 foto's werden herkend en von den hun weg naar eigenaren en belang hebbenden. Thans zijn met het ms. „Celebes" van de Maatschappij „Nederland" zestien colli aangevoerd, inhoudende honderden albums en duizenden foto's, gevonden in Japanse dumps. Van Donderdag 23 Juni af zullen deze afbeeldingen en albums voor de duur van een maand in het Indisch Instituut le Amsterdam te bezichtigen zijn van 9—17 uur op werkdagen, Zaterdags tot 12 uur. Agemdla voor IBevcrwijlk Woensdag 22 Juni. Kennemcr Theater 7 en 9 uur: „Een roekeloos avontuur". Luxor Theater 7 en 9.15 uur: in de nacht". Ier boos maken, dan iemand of iets an ders en zonder enige reden. Jim grinnikte tegen haar. U bederft Mark. Ik kan het niet helpen, bekende zij. Hij lijkt zo op Helen. Maar hij is veel koppiger dat moet hij van jou hebben. Of van mijn Zweedse grootmoeder. Hij bracht haar een glas. Dat smaakt zeer goed, merkte zij op, toen zij het geproefd had. Henry doet er te veel bitter in. Zoals zij daar stond in haar gedrukte katoenen jurk, die veel te kleurig was voor haar verweerde gezicht, zag zij er soliede en verstandig en gemoedelijk uit. Jim hield veel van haar. Hij herinnerde zich zijn eigen moeder niet, die gestorven was, toen hij nog maar een baby was, maar hij kon zich niet voorstellen, dat hij met haar beter zou hebben kunnen op schieten dan met Emily Hasketh. In sommige cocktails moet je nu een maal bitter doen, zei haar man, binnen komend. Hallo Jim hoe gaat het? Hij ging zijn eigen borrel mengen een lange, slanke man met zilverwit haar, fijn getekende gelaatstrekken en blauwe ogen, net als Helen. Henry Hasketh was advocaat en adviseur van een grote assu rantie-maatschappij. Jim hield veel van Helen's vader, maar hij vroeg zich toch wel af, of hij ook zoveel succes in het leven zou hebben gehad, als hij niet zo buitengewoon knap van uiterlijk was ge weest. Naar Jim meende, was zijn vrouw evenveel waard als een half dozijn van zijn soort. Maar hij was vriendelijk, edelmoedig en had een warm hart. Helen's dood had hem hevig geschokt, veel meer nog dan zijn vrouw en evenals zij keerde hij zich met een nogal treffende aanhankelijkheid tot Jim. Hun enige zoon, Charles, die geoloog was, diende in het leger bij de genie en zij schenen zich zeer eenzaam te voelen. Er waren maar twee kinderen bij de Hasketh's geweest en hij had er ook twee. Hij vroeg zich af, of hij over twintig jaar ook alleen zou staan, als Emily getrouwd was en Mark misschien in een andere oorlog gewikkeld Na het diner ging Henry Hasketh naar een vergadering en Jim speelde trictac met zijn schoonmoeder. Zij versloeg hem volkomen en toen zij na het derde spel de dobbelstenen weer opraapte, keek zij hem even scherp aan. Je denkt aan iets anders. Lentekoorts, zei hij luchtig. Hij kon haar de waarheid niet vertel len dat hij aan het meisje dacht, dat misschien Honora Brayle was. Hij had zich de vorige avond half en half verbeeld, dat zijn gevoel voor haar niet meer dan een stemming was een glorificatie van een jongensachtige ervaring en dat die weer vervagen zou in het licht van een doodgewone dag. Maar het gevoel was sterker dan ooit; het had hem de gehele dag op alle mogelijke ogenblikken over vallen toen hij naar de stad reed, toen hij alleen voor zijn lessenaar zat, wachtend op een doorkomend telefoongesprek zelfs terwijl hij met cliënten zat te praten Mrs. Hasketh bleef hem aankijken. Denk je er wel eens over om weer te trouwen? Haar vraag deed hem opschrikken en hij antwoordde: Zoudt u daar bezwaar tegen hebben? Zij keek even in het vuur en de sterke lijnen van haar gezicht verzachtten zich. Neen, zei zij, dat zou ik niet. Maar uw man wel. Dat zou hij misschien denken. Henry is nu eenmaal conventioneel. De meeste mannen zijn meer conventioneel dan vrou wen, speciaal als het hun dochters be treft. Zij keek hem even glimlachend aan. Maar je hebt mij niet geantwoord. Ben je van plan Niet van plan, zei Jim. Denk er zelfs niet aan. Het was waar ook het idee was voor dit ogenblik nooit bij hem opge komen. Maar soms.... hij zweeg plot seling. Je krijgt het eenzaam, zei Emily Has keth. Natuurlijk. Je bent nog maar negen en-dertig. Je kunt je leven niet als afge lopen beschouwen, omdat je weduwnaar bent en bovendien ben je nogal aantrekke- lijk. Daar heb je Tony Brabrey. Die was al verliefd op je voor jij en Helen verloofd j waren. Hij voelde, dat hij een kleur kreeg. I Tony is een zorgenkind, zelfs nu zij al dertig jaar is. Dat is die hele familie. Maar zij is een aantrekkelijk persoontje. Hij schudde het hoofd. Ik houd niet van zure vrouwen. j Zij zou lief genoeg zijn, als zij ge lukkig was. Dat vroege huwelijk en haar scheiding en het terugkomen om dat eeuwige dat-heb-ik-je-wel-gezegd te ho- ren, was ook niet vrolijk. Dit is maar een klein stadje, Jim. Het was nu zijn beurt om een beetje verbaasd te kijken. Is dit bedoeld als een waarschuwing? Helemaalniet, zei zij. Ik wilde alleen maar, dat je wist, dat ik veel van Tony houd Hoor eens, Em hij noemde haar soms zo, als zij alleen waren, omdat Helen dat ook wel gedaan had het is Tony niet, waar het om gaat. Ik zou nog in geen honderd jaar met haar trouwen. Maar hij keek haar recht aan als ik met' iemand zou trouwen niet dit jaar, en ook niet het volgend jaar, maar op een zekere dag, zou je het dan niet erg vinden? Ben je daar zeker van? Daar ben ik zeker van, Jim. Haar bruine ogen keken hem rustig en vast aan. Je kunt op mij rekenen. HOOFDSTUK IV. Hij wachtte drie dagen en moest zich zelf toen bekennen, dat het hopeloos was. Hij moest haar terug zien. Hij kon haar eenvoudig niet uit. zijn gedachten ver bannen; haar beeld bleef daarin' hangen, vaag als een half vergeten melodie, of een onopgelost accoord, dat leidt tot ja, tot wat? Dat wist hij niet. Hij wist alleen, dat hij moest uitvinden, of zij Honora Brayle was, of niet. Als zij die niet was, kon hij haar vergeten. Als zij die wel was, schiep dat weer een ander probleem, dat hij la ter onder ogen kon zien. Voor het ogen blik was het enige, waar hij aan denken kon, dat hij haar moest weerzien. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3