Tante Els Een stukje Oud-Driehuis bijna ongemerkt verdwenen Werk van Stichting Nederlandse Onderwijshlm begint zich langzamerhand te ontplooien Visserij- varia Donderdag 23 Juni 1945 „Was daar niets aan te doen geweest?" In de afgelopen week is, haast onge merkt. een van de oudste huisjes van Driehuis afgebroken, het boerderijtje „Waterloo", dat zijn naam gaf aan de voetbalclub en het land er achter. En daarmee is weer een stukje van het oude Velsen verdwenen. Al gaat een klein geval als dit buiten de grote massa om, toch is er een aantal men sen in Driehuis, dat hier voortaan iets mist. Want in al zijn eenvoud, of beter: juist om zijn eenvoud had dit oude huisje iets moois, al zagen maar weinigen dat. Prach tig warm roodbruin was de muur van handvormsteentjes, waar de brede, lichte kozijnen en het donkergroen van luik en deur zo goed tegen afstaken. Groot en rustig was het dak, gedekt met de oud- Hollandse pannen, door de tijd mooier van kleur geworden; geestig het door ronde pannen gedekte schoorsteentje. Al de ver houdingen van „Waterloo" waren juist en welbegrepen vertolkte het zijn intiem, lan delijk karakter. Bijzonder fraai was het met sneeuw, als de knoestige takken der geschoren linden kantig tegen het grote dakvlak uitkwamen. Maar ook 's zomers- avonds, als het zich als streng-eenvoudig silhouet tegen de lichte lucht aftekende, was het een genot voor het oog. Nu is dit alles voor goed verdwenen en dat is mede onze eigen schuld. Want, als wij tijdig hadden begrepen, dat van dit oude huisje wellicht zeer goed een Pad vindershuis of een bescheiden streekmu seum was te maken geweest, dan was het misschien nooit zo „aan lager wal" geraakt, als thans het geval was. Maar nakaarten hierover geeft niets en voorlopig zullen wij tevréden moeten zijn met een kaal plein tje bij de te bouwen Fjnse school, s Oude inwoners van Driehuis herinneren zich nog goed, hoe vijftig jaar geleden langs de Westzijde van de Driehuizerkerk- weg een vrij hoge, aarden wal liep, met struiken en bomen beplant. Half verscholen daarachter lag „Waterloo" en het was toen een tuinmanshuis voor de uitgestrekte war- rnoezeniersgronden die er omheen lagen. Zo moet het daar wel meer dan tweehon derd jaar gelegen hebben. De naam wijst er op, dat het een vochtige plaats was. Velsen was toen nog niet zo uitgedroogd als tegenwoordig en 's winters reed men schaatsen op het ondergelopen land bij de hoek van de Zeeweg. Nog groeit er hier en daar in de buurt riet. Rustig was het hier en landelijk, gering was het verkeer langs de zandwegen, door heggen omzoomd. De grote buitens waren nog alle bewoond. Prikkeldraad en bordjes „Verboden toegang" kende men nog niet. Is het wonder, dat velen van ons wel eens verlangen, even een kijkje te kunnen ne men in dat kleine paradijs? Intermezzo in het stembureau De heren stembureaulisten van het slem lokaal in de Chr. school aan de Van Lange- veldstraat beleefden tijdens de uitreiking van de stembiljetten een aardig inter mezzo. Te ongeveer half twee werden zij ver rast door een bruidspaar in vol ornaat ver gezeld van bruidsmeisjes en ouders. Nadat allen aan de stemplicht hadden voldaan feliciteerde de heer W. van Doorn namens het stembureau de heer en me vrouw Van Balen-Mooy, die deze verkie zingsdag niet licht zullen vergeten RECLAME! 6 drinklazen f 0.89 6 drinkglazen, leuk model t 0.99 DE JAGER TROMPSTRAAT 66 - IJMUIDEN-OOST (Adv.) Het verdwenen boerderijtje bij het Waterlooterrein. Velsen IJmuiden Moedige vrouw redt kind Een meisje dat Woensdagmorgen aan de kanaalkant aan het spelen was verloor plotseling haar evenwicht en viel daardoor in het water. Een jonge vrouw die met haar kinderen uit de verte het geval opmerkte, snelde onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk en sprong, zonder zich ook maar een moment te bedenken, te water en wist het kind op het droge te brengen. Geslaagd Voor het toelatingsexamen van de Rijks H.B.S. te Velsen slaagden de volgende leer lingen der Emmaschool: Toos Brinkman, Jaap an der Wildt, Albert Kramer en Ge rard Rienstra. MARKTBERICHTEN 22 Juni 1949 Besommingen. IJM 21 Jfccoba 27.500; IJM 15 Cornelis 14.670; IJM 94 Zwarte Zee 11,890. IJM 249 700; IJM 23 2350; IJM 203 150; SCH 2 400. Aanvoer. 40 kisten tarbot en tong, 5 kisten heilbot, 2 kisten griet. 60 kisten schartong en tong schar. 200 kisten makreel, 25 kisten haring, 260 kisten kabeljauw. 50 kisten koolvis. 30 kisten wolf, 10 kisten haai. 1000 kisten schel vis. 10 kisten wijting. 60 kisten poon, 250 kisten schol, 20 kisten schar, 50 kisten diver sen. Totaal 2070 kisten. Prijzen. Heilbot 2.35—1.60; gr. tong 2.55—2.40: gr.m. tong 2.602,40; kl.m. tong 2,752.40; kl. tong I 2,70; kl. tong II 1,95—1.80: tarbot I 2.35— 2,05, per kg. Tarbot II 97—83; tarbot III 84; kl. griet 62; tongschar 58,5053,50; gr. schol 5953.50; midd. schol 48.5040: kl. schol 4018; schar 2317; bot 34; v. haring 5042,50; makreel 3023: ham 4947; kl. wolf 4945; kl. haai 18.5016.50; gr. schelvis 52—40.50; midd. schelvis 5138; kl. schelvis 43,5023: kl. schelvis n 23,509.10; wijting 3022; poon 12—6.50; gr. gul 45.50—38,50; kl. gul 29—20,50. per 50 kg. Kabeljauw 180110; koolvis 62—57, per 125 kg. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 22 Juni kwamen de haven van j~ j*. IJmuiden binnen: Roelf van La Palice. Niso agenda luldt' Vooistel tot het aangaan van Abadan. Entre Rios van Buenos Aires. ™n onderhandse geldlening voor wo- Linden van Harlingen. Hast I van New- ningbouw a 3.500.000. castle. Polyphemus van Batavia. Novian 2. Voorstel inzake vaststelling van twee Coast van Tyne. Oranje van Batavia. Mona wijzigingen van de gemeentebegroting voor van Gdansk. Surte van Londen. Nijmegen 1948. van Saffi. Northdown van Rotterdam Vertrokken zijn: Lestris naar Goole. Born- rif naar Rotterdam. Hoop naar Ekenes. Suomen Nyto naar Antwerpen. Gouwe naar Rafsö. Grote Beer naar Batavia. Midas naar i Rotterdam. Claus Bischoff naar Hamburg Almdijk naar Rotterdam. „De oude dorpskerk van Velsen" Het Historisch Genootschap Midden- Kennemerland houdt op Zaterdag 25 Juni des namiddags om 14.30 uur een zomerver gadering in het gymnastieklokaal van de U.L.O. school aan het Tiberiusplein te Velsen. Dr. P. Glazema, onderdirecteur van het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te 's-Gravenhage, zal alsdan een causerie met lichtbeelden houden over „Rondom de oude Dorpskerk". Daarna wordt na een kopje thee op Velserbeek onder zijn leiding een bezoek gebracht aan de nabijgelegen oude Velser kerk. Beverwijk Prijzendrive na jaarvergadering In het Statenhuis aan de Velserweg vond Dinsdagavond de jaarvergadering plaats van de bridgeclub „Klaver Twee", onder afdeling -van Hoogovenstaten, welke ge opend werd door de voorzitter W. P. van Eekhout. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. J. P. Vollaerts bleek dat men een druk verenigingsjaar achter zich hpeft en dat het ledental der vereniging momenteel 36 bedraagt. Het batig saldo van de clubkas bedroeg volgens het .jaar verslag van de penningmeester de heer N. J. M. Hendriks 50,04. Na het gedétailleerde verslag van de technische commissie, dat werd voorgelezen door de heer J. van Aalst, werd het be stuursvoorstel om eventuele nieuwe leden te balloteren, met algemene stemmen aan vaard. De periodiek aftredende voorzitter de heer W. P. van Eekhout werd vervolgens bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag werd slechts door enkele leden gebruik gemaakt. De vergadering werd besloten met een grote prijzendrive, welke een vlot verloop had. Vooraf werd aan de clubkampioenen de heren A. Worst en A. Wegman door de voorzitter een fraaie platelen asbak aange boden. De heren N. J. M. Hendriks en Chr. Bak ker mochten als winnaar van de bekerwed strijd de wisselbeker, vergezeld van een fraaie gecalligrafeerde oorkonde, ont vangen. Tenslotte kregen de heer en me vrouw van Aalst wegens hun overwinning in groep B een zilveren wisseltak en een bronzen legpenning. De voornaamste uitslagen van de prijzen drive luidden als volgt: Groep A: 1. heren Worst-Wegman 23% m.p.; 2. heren v. d. GeerMinneboo 23 m.p.; 3. heren Holle- manVeenstra 19% m.p. Groep B: 1. heer en mevrouw van Aalst 27% m.p.; 2 en 3 heer en mevrouw Steenbergen en heer en mevrouw Zwaneveld ieder 19% m.p. Groep C: 1. dames HamelPlooi 41% m.p. 2. mevrouw Groenheer Kamphuis 34 m.p.; 3. mevrouw Slaatsheer Klesser 33% m.p. twee jaren van de aflossing van verleende voorschotten aan woningbouwverenigingen. 10. Voorstel tot verlenging van de tijde lijke aanstelling van J. Smit als leraar aan de gemeentelijke nijverheidsavondschool voor ambachtslieden. 11. Herstemming over het voorstel van burgemeester en wethouders om afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Aar denburg consorte betreffende het huren van een terrein te Wijk aan Zee. Ten slotte als punt 12 de mededelingen en ingekomen stukken. Heemskerk Collecte Katholiek Thuisfront Het Katholiek Thuisfront dat dezer dagen een collecte heeft gehouden, kan terug zien op een succesvolle actie. Er werden 3311 cigaretten, 45 sigaren, 4 pakjes cigaretten- vloei en 2 rollen pepermunt binnenge bracht. Bovendien werd een gift van ƒ380,37 gestort. Gevonden en verloren Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen oyer een gevonden onderjurkje en een biljet van 10, Als verloren werden opgegeven: een grijs jongensjasje, een bruin werlcjasje, een jubileumdoek en een portemonnaie met in houd. Hel hoekje van Donderdag, 23 Juni 1949. Raadsagenda Twaalf agendapunten worden in de raads vergadering van Maandag 27 Juni in Be verwijk ter tafel gebracht. De volledige Velsen-Noord Beverwijkse accordeonisten gaan uit Het ligt in het voornemen van de Bever wijkse Accordeon Vereniging om op Zon dag, 10 Juli een uitstapje te ondernemen naar Ouwehands Dierenpark te Rhenen en naar Hilversum. Tijdens deze zomertocht wil de B.A.V. trachten om in beide plaatsen een accor deon-concert aan de bewoners voor te zetten. Agenda voor Velsen en IJmiuidett DONDERDAG 23 JUNI Geen bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 24 JUNI Thalia, 8 uur: „Noodlot". Rex, 8 uur: „De vrijgezel en het bakvisje". 3. Voorstel" inzake opnieuw vaststelling van de verordening op de heffing van een straatbelasting. 4. Voorstel inzake beschikbaarstelling van een crediet voor aanschaffing van gereed schap voor het onderwijs in handenarbeid aan de openbare Ulo school. 5. Voorstel inzake beschikbaarstelling van een crediet voor aanschaffing van nieuwe leesboekjes en meubilair voor de openbare lagere school te Wijk aan Zee. 6. Prae-advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de R.K lagere school te Wijk aan Zee, om beschikbaar stelling van gelden voor aanschaffing van gereedschap voor het onderwijs in handen arbeid en van het verzoek van het bestuur van de R.K. meisjesschool aan de Galgen- weg om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van meubilair en leer boeken in verband met de uitbreiding van he* aantal leerlingen. Voorstel tot toetreding tot de Stichting ter bevordering van de school-tandverzor- ging in het di:®.-ict Midden-Kennemerland. 8. Voorstel tot het verlenen van voor schotten aan woningbouwverenigingen wegens schade aan woningwetwoningen gedurende de oorlog. 9. Voorstel tot opschorting gedurende WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeien afrekenen. DE ADMINISTRATIE BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN 22 Juni binnen: IJM 15 Cqrnelis, rederij Cornelis Bart, met vis, vertrokken 11 Juni. IJM 21 Jacoba, rederij De Daad, met vis, vertrokken 8 Juni. IJM 42 Assan Reis, Verre Visserij Mij., met vis. vertrokken 20 Juni. IJM 25 Flamingo, Marezaten, met vis, ver trokken 11 Juni. Naar zee, 22 Juni: IJM 62, Sumatra. Haringdrijfnetvisserij Binnen, 22 Juni: KW 15 met 45 kantjes eigen vangst (en 31 k. van KW 42, 5 k. van KW 43, 62 k. van KW 44). Beste kinderen! Op alle kalenders staat de Dinsdag van deze week aangegeven als het begin van de zomer. Tot nu toe hebben we er echter nog niet veel van ge merkt. Wel lopen bijna alle kinderen in lichte zomerkleren, maar de meeste moeders zijn zo verstandig om een warme trui of vest klaar te leggen, die aangetrokken moet worden of anders. „Als de zomer zó doorgaat hebben we in September een zacht wintertje achter de rug", zei onze groenteman vanmorgen, maar aan de prachtige aardbeien en ker sen, die hij op zijii wagen had, kon ik toch zien, dat de natuur wèl om de zomer denkt en ons met haar fruit niet in de steek laat. Houden jullie ook zoveel van aard beien? Ik ben er dol op! Ik zou ze wel bij sloffen vol tegelijk kunnen eten. Maar dan dik met suiker bestrooid natuurlijk. Ja, jullie Tante Els is een lekkerbek, hoor! En na dit babbeltje, dat ons het water in de mond doet lopen ga ik gauw naar mijn briefschrijvertjes, want die wachten na tuurlijk vol ongeduld op hun antwoord. Als eerste is het ZILVERSCHOON, die zich verontschuldigt dat ze zo'n tijd niet geschreven heeft. Hindert niet, hoor Zil- verschoontje, als je maar terug komt, dat is het belangrijkste! Hoe hebben jullie het gemaakt in Nijmegen? De Heiligeland- stichting is wel interessant om te zien, vind je niet? En hoe is het afgelopen met je toelatings-examen? Ik denk wel, dat je met September vrolijk naar Overveen gaat fietsen. Dat verwacht ik van je. hoor. Hoe is het met Avondvlinder? Alweer beter? Als je al deze vragen beantwoord hebt, is er wel een brief vol, denk ik. Ook SPERWER is weer eens in zijn pen geklommen, om mij allerlei nieuws te ver tellen. Jij bofte hoor, dat je ouders zoveel lekkers van de reis meebrachten! Wat jou betreft, mogen ze zeker nog wel eens naar Valkenburg gaan, vooral als Tante Stien zo goed voor alles zorgt thuis. Fijn, dat je zo'n mooie fiets hebt, jog. Als ik dus een jongen op een groene fiets zie, dan roep ik hard „dag Sperwer!" Maar stel je voor, dat het dan een andere jongen is!? Heb je al duiven in het nieuwe hok? GEORGE FORMBY vindt, dat ik het niet zo erg getroffen had met het weer in mijn vacantie. Nu, daar heb je gelijk in, George; maar als het vacantie is, dan kan het je niet zoveel schelen, of er een wollije is of niet. Die heerlijke vrije dagen zijn alleen al zo heerlijk, ben je het daar niet mee eens? Met de zomer zal het wel los lopenf hoor. Ik denk, dat het net prachtig, warm weer is als je naar Drente gaat. Afgespro ken? ANKERWINDE is een nieuwelingetje. Zoals je ziet, is de schuilnaam aangenomen. Ik vind hem erg leuk. Heb je dat bloempje Akkerwinde ^el eens gezien? Ik denk van wel, maar dan gebruiken jullie er een heel andere naam voor. Je kunt toch al erg mooi schrijven, al zit je pas in de tweede klas. Vertel je me ook eens, wanneer je jarig bent? Hoe heet dat kleine broertje van je? ALPENKLOKJE heeft een zwem-abon- nement en is van plan er veel gebruik van te maken, schrijft ze. Het zal toch nog wel een beetje koud zijn boven water, denk ik, of kan de wind er niet zo goed binnen dringen? Je had de volgende dag nog eens in de krant moeten kijken Alpenklokje, dan had je de rebus in vol ornaat gevon den. Maar daar heb je niet om gedacht, zeker. Van BLAUWDRUIFJE kreeg ik een echte padvinstersbrief. Dus je moet voor taan je meerderen netjes met twee vingers aan je hoed groeten. Heb ik dat goed ge raden of moet het anders? Ik heb er niet zo erg veel verstand van zie je. Fijn dat jullie zulke mooie wandelingen maken. Die tocht door Duin en Kruidberg heb ik ook wel eens gemaakt en ik heb er toen 09k erg van genoten. Ik ben toen langs het strand naar IJmuiden terug gelopen. Was dat voor jullie ook niet korter ge weest? Ja, ik heb je kaart ontvangen hoor, maar ik heb niet ieder kind afzonderlijk bedankt, omdat het er zoveel waren, be grijp je? LEEUW komt nog met- een korte krachtige brief. Je moet me toch beslist eens wat meer vertellen, Leeuw. Hebben jullie al een schoolreisje gemaakt? En ga je over naar de volgende klas? Er zijn zoveel gebeurtenissen, waarvan je me wat te schrijven zou hebben. Niet vergeten, hoor! Een nieuweling is ook nog JANNIE S., die evenals Akkerwinde hartelijk welkom is. Je schuilnaam moet je echter verande ren, meisje, want een Edelweiss hebben we allang in ons midden. Hoor ik eens gauw- wat je verzonnen hebt? Leuk, dat jullie nooit, want er is altijd wel een zusje of met zovelen zijn thuis. Je verveelt je zeker broer waar je mee spelen kimt. Kan je broertje, die zijn been gebroken had, al weer lopen? Soms duurt het wel eens lang of blijft hij wat mank. Hoe kwam het ei genlijk? Was hij gevallen of zo? Tot slot is hier GOUDEREGEN, die een grappig verhaal vertelt over een weekend met de padvinderij. Ik kan me zo voor stellen, dat jullie pret gehad hebben. Voor al dat water-ballet zal wel prachtig ge weest zijn. Je hebt echter niet verteld, waar jullie naartoe gegaan zijn. Het was niet zo ver uit de buurt, denk ik. Maar dat hoor ik nog wel van je. En dit was weer onze laatste brief. Tot volgende week! Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven! ONZE POSTZEGELBEURS. Aangeboden; NEDERLAND: Jubileumzegel 1948: Ko- ninginnekop 1899/1923, 7% cent, olijf groen; Willem van Oranje, 1933, 6 et., lila; voor het kind, 1948, 10 ct., rood; voor het kind, 1947, 10 ct., wijn rood; voor het kind 1948, 2 ct., groen. Koningin Wilhelmina, 1924'26] 5 ct., groen; Koningin Wilhelmina, 1926'31, 10 ct., violet (watermerk „cirkeltjes"): en 7% et., violet (zonder watermerk); en Kon. Wilh. '47'48, 7% ct., bruin; Zeehelden-serie, 10 ct. groen; Jamboree 1937, 1% ct., grijs-groen; Willibrordus 1939, 5 c. groen; Herrijzend Nederland 1945, 7% cent oranje. NED. INDIë: Koningin Wilhelmina (oor logstijd), 10 ct., bruin; Koningin Wil helmina 1937, 10 ct., oranjerood. BELGIë: Koning Albert, 192, 10 ct., rood; Landbouwzegel 1949, 1 fr. 75, rood. Wapenzegel, 35 cent, groen, en 10 ct., lila. ENGELAND: Olympische Spelen, 1948, 3d., paars en 2% d. blauw. Koning Eduard 1948, d, groen, 1 d. rood en 2% d. blauw. HONGARIJE: St. Stephanus, 20 filler, rood; Heilige kroon, 4 filler, bruin. FRAMKRUK: Palals I blauw; Zaai, ma bruin en 1926 CANADA c-, nK p». 5 Ct.. SSS*»*!*, Poï^--»n,"eCh^^ IERLAND: het eiland 9 n zwitserland: 2 2 pcf««. Chillon a. meer 197Ê - ttij duitsland: HindenÜ karmijn: 1879/80, 8 "1 - italiëf Victor'Emaniipi' blauw. ™nuel, „29 -- portugal: zeilschip, paa„ zeilschip. y paars 20 zuid-afrika: zeilschin EGYPTE: nieuw,1 g mills. 6.10, i: c'e v r aa'g'dIOnk' 1 Ct" lome,(s1èe"|4rfen7,-'«wt Koningin. 1940, 22./. nederlands-indk. rfww. ct., bruin; type Hartz, 19 HfS type Hartz, 1948, 40 ct Tante Ets feliciteert: Reseda en Karekiet, die allebei w. hun verjaardag vieren. Van harte hoor nichtpn jaren! CMen» en vfc Voor jonge hersens De oplossing van de, een Mi. dwaalde, rebus van verleden^* „Zoals de waard is, mir0 ztm sasten". Goede oplossingen kwamen vaiv er™. FORMBY, BLAUWDRUIFJE iS® GOUDENREGEN. e Het nieuwe weekraadsel is to. i_ op aardrijkskundig geb.ed. Eens kyl wie er goed thuis is in de atlaï n kruisjes verschijnt van boven na» den de naam van een heerlijke vm je de aardrijkskundige namen te naar recht) goed invult. Xwerelddeel, door C> lumbus ontdekt eiland-werelddeel x hoofdstad van Ms x- kJein landje in Seat- dinavië. xstad waar op het ogenblik veel Ml vandaan komt. xeilandenrijk aan Noordzee. xeiland daar vlak bii, xons werelddeel, xlancl in Scandinavië. Cineasten raken vertrouwd met de instructiefilm Op 27 Juni zal het veertig jaar geleden zijndat nabij EttenLeur het eerste vliegtuig opsteeg van Nederlandse bodem. Foto boven: De bij de Franse Ariël fabrieken ge bouwde Wright tweedekkerbestuurd door De Graa] de Lambert, boven dg Ettense hei om 20.23 uur op die gedenkioaardige dag. in 1909. Foto onder: De man, die het aandurfde, deze eerste vliegdemonstratie in ons land ie organiseren, de heer S. C. J. Heerma van Voss Sr., zittend op de linker zitplaats van de Wright. Inzet: de koene luchtvaarder De Graaf de Lambert, die ais eerste boven Nederland vloog. De Stichting Nederlandse Onderwijs- film heeft in de jaren 1945 en 1946 per jaar drie films uitgebracht, in 1947 veer tien films uitgebracht en vijftien vervaar digd en in 1948 negen films vervaardigd. In de jaren 1946, 1947 en 1948 werd aan de 'Stichting ongeveer een millioen gulden aan subsidie verleend waarvan mede aan plus minus 2400 scholen voor het vierde, vijfde en zesde leerjaar filmcopieën en een pro jector voor filmlessen werden verstrekt, aldus de voorzitter der stichting, prof. dr. M. J. Langeveld. De „Nederlandse Onderwijsfilm" be schikt niet over een eigen filmfabriek, doch verzorgt alleen de montage der rolprenten in eigen huis. De Stichting beschik! over vijf districtskantoren voor de distributie van films in den lande. In de nazomer van 1946 ontving de Stich ting van de toenmalige minister van Onder wijs de opdracht om de inkomsten der Stichting in een zo snel mogelijk tempo te verhogen, mede door de exploitatie van bewerkingen van films als „documentaires' voor bioscoopgebruik, en vervaardiging van gelijksoortige films. Ter uitvoering van die opdracht moest de Stichting een appara tuur voor 35 mm-opname aanschaffen en bij de productie-afdeling twee ploegen van cineasten aanstellen die voor het voor hen nieuwe werk van het maken van voor het onderwijs bruikbare films, eerst een vrij langdurige voorscholing dienden te volgen. Terwijl deze arbeid gaande was, kwam van hogerhand instructie, dat de stichting zich strikt moest bepalen tot onderwijsfilms. Het gevolg was, dat de aangeschafte 35 mm apparatuur weer van de hand moest wor den gedaan en de opnemingsploegen ont slagen. De verkoop der apparatuur heeft geü'aineerd, aldus de mededelingen, door dat de Regerings-Voorlichtingsdienst alle filmmateriaal voor voorlichting in één „pool" zou brengen. Ten slotte duurde dit zo lang, dat er door het gemakkelijker wor den van de import dezer toestellen en ver anderde omstandigheden in de economische situatie, niet meer zo veel vraag was naar deze apparatuur. De hoge opbrengst die bij dadelijke verkoop mogelijk was geweest, ontging de Stichting daardoor. Een goede samenwerking bestaat tussen de Stichting en de Inspectie van het Onder wijs, onder andere blijkende uit het be stuurslidmaatschap der Stichting van de hoofdinspecteur Lager Onderwijs, de heer P. van Nes Czn., en het lidmaatschap resp. plaatsvervangende lidmaatschap van di recteur en onderdirecteur der Stichting in de door de minister van Onderwijs uit de inspectie samengestelde Keurings-com- missie van zogenaamde „Film-schoolver- toningen", dat wil zeggen filmvertoningen, die niet het karakter dragen van het ge bruik van de film als leermiddel door de onderwijzer, en die dus als zodanig buiten het werk der Stichting vallen. Wat de op neming van de film in het leerplan der on derwijzersopleiding betreft heeft het over leg met de inspecteur der opleiding geleid tot het inzicht, dat de tijd daarvoor nog niet rijp is, en dat het daarom beter is. dat ge deelte der opleiding voorshands nog in handen te laten der districtshoofden en hun assistenten, in samenwerking met de kweekscholen die dit wensen. De Stichting Nederlandse Onderwijsfilms is een afdeling van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en be staat uit drie zorgvuldig van elkaar ge scheiden afdelingen. De onderwijs-afdeling stelt vast, voor welke onderwerpen een film gewenst is, zij treft de noodzakelijke voorbereidingen en' bepaalt de inhoud van elke film. De Stichting heeft voorts een eigen op- namedienst, waarvan het voordeel is, dat de cineasten specialisten worden op het gebied van de instructiefilm. De derde af. deling is de organisatie-afdeling, die ver antwoordelijk is voor het brengen van films op de daarvoor in aanmerking komende scholen in Nederland. Zij stelt tevens pro jectoren ter beschikking voor die scholen, welke deze nodig hebben. Mevr. Spoor komt terug Mevrouw Spoor-Dijkema vertrekt heden avond voorgoed naar Nederland. Zjj heelt haar werk in het belang van de gewonde en zieke militairen en hun verwante; overgedragen aan mevrouw Simons, die haar reeds gedurende enige maanden heeft vervangen. Mevrouw Spoor wil echter trachten, ook in Nederland werkzaam te blijven in het belang van de militairen overzee. Zij zal trachten, zich nuttig te malcen in elk geval, waarin persoonlijk contact van waarde zou kunnen zijn. Raak. De „Jacoba" (IJm. 21) isnaeen reis van 14 dagen van zijn maidentrip o? de Noordzee in IJmuiden teruggekeerd. De eerste reis bracht 650 kisten vis. 150 kleine kistjes makreel en haring en 400 stijve ka beljauwen op. De besomming bedroeg on geveer 27.000. De „Jacoba" heeft aan ce verwachtingen voldaan, alleen heef! schip per Blok een aanmerking over het roer ge maakt. Het roer-euvel zal echter onmin- dellijk verholpen worden waarna de .Jaco ba" Vrijdag weer naai* de Noordzee-visoni zal vertrekken. Radio-berichten. Scheveningen JaS» heeft alle visserschepen medegedeeld da. het verboden is voor onderlinge gesprek»- van de 166 meter gebruik te maken dienst verzocht radio-telegrafische trawlers, loggers en kotters, die verse de trawl* .13, lUggci3 en -w „n.ar'ir"» vei3e—visserij uitoefenen voor onaerm,e gesprekken alleen de 137 meter golf 6 bruiken. De vissers op ae nieuwe" zijn op de 153 meter aange Aanvoer. De „Zwarte Zee (Wj&- was Woensdag met 200 kisten vi afslag. De „Jacoba" (IJm. 2111 kisten aan en de Cornells (Dm- Een Noorse kotter bracht 500 kreel binnen en een aantal ters waren, tenslotte met wat Pla« Proefvaart. De in niseerde logger „Maarten-hoe heeft Woensdag een p....-- -w[irien p. in alle opzichten geslaafd kan noemd. De nieuwe motor v a tenshoek" is door de Firma H geplaatst. De logger heeft 'Jden^ j J- "arheen^Nudevis-erU-^ bruten Noordzee en Westkust worft We W moeilijker. De „Viking I die voor de IJslamd-vi. ^Oorciz« einde raadj naaide ,g heeft ten koers gezet „Medan" vissen daafopteroê*

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8