Beverwijk en Omstreken (Tïït de gemeente Velsen Jlex JAeatef THALIA Droogte, Noordenwind en „spint" drukken de aardbeienoogst fataal Velsens ouden van dagen gingen naar Volendam FEUILLETON Een vage herinnering Vrijdag 1 Juli 1949 Aardbeienmarkt is niet zo heel willig meer Deze week vormt het hoogtepunt in de aardbeien aanvoer, er zijn dagen, dat aan de twee Beverwij kse veilingen meer dan 40.000 manden worden aangeboden. Het begint nu zo te worden dat ongeveer de helft zonder dop voor de fabrieken wordt aangevoerd en de andere helft wordt met dop geplukt en verdwijnt op de bin nenlandse markt. Donderdag was deze markt allesbehalve willig, want de prijs schommelde rond de 200 cent per mand. En vele extra mooie partijen gingen aan het einde der markt nog tot 260 cent. De framboos aardbeien brachten het van 180 tot 250 cent per mand. „Sans Atout' de kaarten schudde Ter afwisseling van de bridgewedstrijden volgens het Howell-systeem, heeft de B. C. „Sans Atout" Woensdagavond twee wed strijden gespeelt volgens het Mitchell-sys- teSn. De uitslagen luidden: groep wit, A Team I de heren C. Spruit-Ph. Bakker en G. Tabak-A. Hoogeboom winnen met 65- 57 mp., team II de heren G. Zoontjes- J. Hamers en J. Boom-J. Blom winnen met 83-33 mp; team III de heren A. Tand-H. v. Essen en Th. Braam-R. v. Stiphout win nen met 59-50 mp. Groep Zwart A: team I J. Krab-G. Tabak en J. Berlee-C. Hooge boom verliezen met 52-81 mp.; team II de heren J. Bloemendaal-D. Hoogeboom en W. en G. de Boer verliezen met 34-73 mp.; team III de heren A. v. Balen-J. Bos en K. v. d. Wal-F. v. d. Linde winnen met 54-53 mp. Wit A wint met 207-140 mp. Groep Wit B: team I mevr. Tabak-heer D. Biben en de heren N. v. Zon- Jv. Zut- phen verliezen met 38-52 mp.; team II de heren Stalz-J. de Lalijne en J. Groot-H. Oosterveen verliezen met 33-68 mp.; team III mevr. Kok-heer B. Groot en de dames Hamel-Schaafsma verliezen met 59-63 mp. Groep Zwart B: team I de heren J. v. d. Berg-A. v. Groningen en A. Peekel-H. Schelvis winnen met 54-43 mp. Team II dames - Reymer-Schaafsma en C. Tabak- J. Tuinman spelen gelijk met 53-53 mp.; team III mevr. Tabak-heer C. Nijman en de heren R. Hoen-W. Kleine winnen met 76-34 mp. Groep B zwart wint met 183-130 mp. Mid-Kennemerland schaaktournooi Van het Mid-Kennemerland schaak tournooi zijn nog de volgende nagekomen uitslagen te melden: M. Soeteman-C. Pro- nin 0-1; P. Hoope- M. Oosterling 0-1; G. Paardekoper-J. Blansjaar 0-1; A. J. de Vries-C. Zoon 1-0. St. Caecilia naar Haarlem De Beverwijkse zangvereniging „St. Caecilia" zal op 10 Juli deelnemen aan een zangconcours, dat te Haarlem gehouden wordt. Arie Vooren in de ronde van Polen De Beverwijkse wielrenner Arie Vooren heeft een uitnodiging ontvangen om met Bakker, Van Beek en Schellingerhoudt deel te nemen aan de ronde van Polen, welke van 8 tot 23 Augustus verreden zal worden. Uitslagen Hoogovenschaakclub Hoewel het zomerseizoen al overal in vol le gang is. zijn de schakers van de Hoog ovenschaakclub nog enthousiast bezig met de laatste wedstrijden van het winterseizoen. De uitslagen van de wedstrijden welke Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg plaats vonden waren: Afdeling I: P. Zwart—G. L. de Haas 10; A. P. de BruinM. Soeteman 01; M. Soete- man—A. Slings Vr, P. A. Veldheer—W. Steeman 01; A. Slings—P. Zwart 01; Th. Spijker—M. Soeteman 10. Afdeling 2: P. ZeilstraR. Gigengack 0—1; G. Schouten—S. H. Sipkes 1—0; G. SchoutenP. Bos 01; Ir. L. H. DerksIr. H. Sipkes ViVa; Ir. H. SipkesIr. L. H. Derks 10. Afdeling 3: C. J. W. de VriesA. v. Acker 10; H. v. Laaren—P. Snijders 01. Kostersexamen Voor het kostersexamen, dat in Haarlem is afgenomen zijn de Beverwijkers Th. Kanne, H. Putker en J. Meerne geslaagd. WETHOUDER PASSCHIER EERSTE LID VAN DE PACHTKAMER Wethouder N. Passchier van Beverwijk is benoemd tot eerste lid van de pachtka- mer van het kantongerecht Haarlem. Hij was reeds plaatsvervangend eerste lid. Castricum Collecte voor de t.b.c.bestrijding Zaterdag zal in deze gemeente een col lecte worden gehouden ten bate van de sanatoria Zonnegloren en Sonnevanck. Gevonden voorwerpen Te Castricum zijn gevonden: Een grote pop, een duimstok, een snoeischaar, een bruine portemonnaie met ritssluiting, een auto- of motorklokje en een groen étui. In lichtingen zijn te verkrijgen op het bureau van de rijkspolitie alhier. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Maria Clazina Cornelia, d. van C. Lute en P. W. F. Willenborg; Carla Martina, d. van J. Niemeijer en L. Oudeboon; Engelina Maria, d. van S. Bruinenberg en C. M. S. Beukers; Gertrudis Johanna Maria, d., van C. J. Duijn en G. Duijn; Cornelis Adria- nus. z. van C. J. Glorie en M. Hollenberg, OVERLEDEN: Antje Duits, oud 69 j., echt genote van Egbertus Voogd, Koog aan de Zaan; Cornelis Stuifbergen, oud 66 j., Castricum; D. R. v. d. Laan (Dirk Reinier) oud 76 j.. Zaandam; Clementina Carolina de Vos, oud 72 j., echtgenote van Leendert Fon- teijn, Amsterdam; Adriaan Smit. oud 84 j., .Haarlem; Anna Maria Schutters, oud 85 j., 's Gravenhage. uRex draagt da kroon voor beeld en toon" Woensdag JOHN Vanaf heden t/m WAYNE in VLIEGENDE TIJGERS Met ANNA LEE en JOHN CARROLL 'n Film over roekeloze mannen! DE „MOULIN ROUGE" LIGT GESTREKEN (het theater met de beste films) Presenteert "Vrijdag 1 Juli, 8 uur, Za terdag 2 en Zondag 3 Juli 7 en 9.15 uur. Cary Grant en John Garfield in het unieke en boeiende filmwerk BESTEMMING TOKYO Het adembeklemmende en histor-ische verhaal van de onderzeeër „Copper- fin", die niets anders aan boord had dan mannen, moed en dynamiet! Warner Bros film Toegang 14 jaar Maandag 4, Dinsdag 5 en Woensdag 6 Juli 8 uur de meest spannende actie film sinds jaren! DE WITTE DUIVEL Een film vol opwindende avonturen en climaxen. Toegang 14 jaar. Zondag 3 Juli matinee aanvang 3 uur vertonen wij TEX BI3 DE PADVINDERS (Toegang alle leeftijden) En er is vaak weinig mêtr te redden (Adv.) Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 1 JULI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De villa onzer dromen. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Casbah. W. B. Theater, 8 uur: Zingende ruiters. ZATERDAG 2 JULI Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: De viUa onzer dromen. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Casbah. W. B. Theater, 8 uur: Zingende ruiters. (Van een verslaggever) Jan de Ruiter, die sinds jaar en dag aardbeien verbouwt op de hoge Ken nemer gronden aan de Jan van Kuik- weg» onder Heemskerk, wroet mis troostig met zijn vingers door het rulle zand. „Gortdroog, meneer", zegt hij. »>En ik zou een halve meter kunnen graven zonder dat er vocht aan te pas kwam". Noordenwind en geen spat regen in de afgelopen weken hebben het aardbeienland van deze en honder den andere telers tot op het been uit gemergeld; „doodgemaakt" zeggen ze hier. De „Moulin Rouge" ligt „gestre ken" tegen het veld en de opbrengst, die 5 a 6 slof per roe moet zijn, is voor sommige stukjes aardbeienland hooguit één moeizaam mandje geworden. En dat ene mandje is goed voor de fabrie ken, want consumptieaardbeien kun je de kleine vruchten niet best meer noemen. Arie Adrichem ligt honderd meter ver der op zijn knieën in het zand. Hij moppert niet zo hard als de anderen, want het ak kertje, dat hij onder handen heeft, staat er minder miserabel voor, hoewel ook hier de oogst zwaar tegenvalt. „De droogte, de Noordenwind en de spint" zegt deze tuinder berustend. Die „spint" kruipt onder het blad als een klein geel insect rond en hij helpt de droogte nog een hancjje, door op het bladsap van de planten te parasiteren. Diezelfde „spint" heeft een grondige afkeer van water en kou de twee kwaden werken dus de tuinder wel uit alle macht tegen. Planten gaan verloren. Een bijkomende strop is, dat veel plan ten na afloop van de pluk, die deze dagen wel. op het hoogtepunt is, zonder meer ondergeschoffeld moeten worden, omdat ze dit jaar dermate uitgeput zijn, dat zij het volgend seizoen toch niets meer opleveren. Nu ligt alles er niet zo treurig bij als aan de Jan van Kuikweg, want daar zitten de kwekers wel uiterét ongunstig, omdat er zich een rug in het land aftekent, die een uiterst lage grondwaterstand bezit. Maar ook elders wordt geklaagd, al merken de mensen in de buurt van de polders nog weinig van de gevolgen der hevige droogte. Jammer, dit alles. Het jaar 1949 liet zich zo goed aanzien en een week of vier geleden stonden de aardbeien er „monster-goed" bij, zoals men het in Kennemerland pleegt uit te druk ken. Degene, die zijn gronden, zeg maar voor 70 procent met de sappige vruchten beplantte, heeft na de hoop van het begin thans wel de teleurstelling van de afloop Verscheidene grote tuinders hebben al een pomp geslagen om het welwater op de landen te brengen en daar zijn verheugende resultaten mee bereikt; de kleine man kan zich echter zulk een weelde niet veroor loven en ziet zijn broodwinning onherroe pelijk uitdrogen: de wortels van de plantjes zoeken op een halve meter of nog dieper vergeefs om water en alleen de „Mizzi Schindler"-aardbei schijnt het nog wat te kunnen rooien, hoewel dit ras weer het nadeel heeft, dat het zo weinig vruchten oplevert. Prijzen zijn gelukkig goed. Er is één lichtzijde aan het verhaal: de prijs aan de veiling valt mee en de fabrie ken nemen alles wat niet voor de directe consumptie geschikt is, vlot af, eveneens tegen lonende bedragen. „Als er ondanks alles niet gauw een bak- voT régen komt en er in de toekomst niet iets aan de wateronttrekking in de duinen gedaan wordt, dan kunnen we voortaan beter op het strand aardbeien gaan pluk ken". Dat is in een paar woorden de wan hoopsklacht van de kweker op het hoge zand benoorden Beverwijk van dit ogen blik. En hij luistert elke middag gespannen naar het weerpraatje van De Bilt BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelia M., d. van H. G. J. Witlox en R. Lijnslager; Johanna Cl. E., d. van J. Mulder en Ch. Pelz; Maria C. A., d. van W. C. Schelvis en A. C. Knaap; Johan nes A., z. van L. Fr. Brakenhoff en C. Morcus; Hlaas, z. van J. Nieuwenhuizen en A. E. Wester; Johannes Th., z. van N. de Ridder en C. M. van den Hoorn; Catharina. d. van A. van den Bos en G. van der Zon; Adrianus W., z. van Stengs en C. Fatels; Johannes J., van J. J. den Teuling en M. C. de Jong; Adriaan A., z. van J. A. Kaptein en C. Frank fort; Johanna M., d. van Th. Mulder en KI. Gerritsen; Antonius Fr. W., z." van van R. S. L. van der Kolk en J. Salomons; Johannes R,, van H. Bfasser en A. Alkemade; Petrus W. A., z. van H. Brasser en A. Alkemade; Catharina M. A., d. van J. P. de Ridder en A. Breider; Petrus P. J. M., z. van m Nijman en J. Duin; Anna M. L,, d. van Th. Hofland en E. Heijnen. Overleden: R. Hergaarden, oud 80 j., we duwnaar van T. de Boer; P. Witteman, oud weduwnaar van W. M. Oudejans; Chr. van Balen, oud 79 j., weduwnaar van A. van Amersfoort; Ant. Aardenburg, oud 85 j., weduwnaar van G. Dam. ONDERTROUWD: W. J. Seignette en G. M. Verlinden; J. Bijl en W. Jagerdoorn; J. G. Fr. Seignette en W. H. Waardij k; J. J. van Wieringen en Chr. H. Bijesen. GETROUWD: I. D. Daam en L. Ch. Chr. Muys van de Moer; W. Franck en M. A. Los; P. A. Cabret en J. Lempers; Kuil én J. Alke made. Velsens melkslijters naar het Zuiden De directie van de N.V. Melkinrichting Velsen heeft haar personeel en ook de melkslijters van Beverwijk, IJmuiden, Driehuis en Santpoort met hun dames een onvergetelijke dag bezorgd. In de vroege morgenuren vertrok een stoet van ruim 360 personen per extra- Diesel naar de zonnige, zuidelijke valleien van Valkenburg, waar de koffietafel stond aangericht. De middag werd besteed met het bezien van Valkenburgs grotten en openluchttheater, waarna de reis werd voortgezet tot Heerlen. Hier werd de deel nemers, waarbij de heren directeuren Fontijne en Struikmans, een uitgebreid diner voorgezet. Te ruim 1 uur in de nacht arriveerde de trein in Velsen, vanwaar men hoogst voldaan huiswaarts toog. „Het werd een lange dag en een korte nacht, maar ik wil er voor tekenen", merkte een der melkslijters de volgende dag op. D* is de hoogste lof die de di-1 rectie geworden kan. Zondagsdiensten Dokters. In spoedgevallen zijn van de groep art sen aangesloten bij de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: J. MacDaniël, De Genestetlaan 4, telefoon 4203 en A. Rutten, Kennemerlaan 123, telefoon 4058. Voor de niet aangesloten doktoren is de arts: W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290 te consulteren. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tele foon 4204. V erlo^kundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw G. P. Zwart, Meeu wenlaan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts: W. J. Royaards, Dr. Schuitstraat 12, telefoon no. 3636. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, telefoon 3820. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts Ph. J. Hase- lager, Hoofdstraat 135, telefoon 8570 te consulteren van Zaterdagmiddag tat Maandagmorgen. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt waarge nomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, te lefoon 22181. PBNA-EXAMENS. Op de in Arnhem gehouden PBNA- examens slaagde voor het diploma machi ne-constructeur de heer P. Kieft uit IJmuiden. MARKTBERICHTEN 30 Juni 1949 Besommingen. IJM 183 Viking Bank 13.300. KW 92 590; IJM 213 134; IJM 203 750; IJM 241 415; IJM 249 197. Aanvoer. 70 kisten tarbot en tong, 675 kisten makreel, 100 kisten schelvis, 20 kisten poon, 20 kisten haai, 70 kisten wijting, 50 kisten kabeljauw, 10 kisten bot, 60 kisten schar, 400 kisten schol, 50 kisten diversen. Totaal 1525 kisten. Prijzen. Gr. tong 2.352,25; gr.m. tong 2,20—2; kl.m. tong 2,25—2,05; kl. tong I 2,15—1,95; kl. tong 11 1,651,30; tarbot I 1,751,45, per kg. Tarbot II 78; tarbot III 77; tarbot IV 34; gr. schol 5748,50; midd. schol 4228; kl. schol 28—15,50; schar 22,50—8,50; bot 27,50— 21,50; kl. rode poon 2215; makreel 2113,50; muilen 10—9,50; kl. gul 35,50—22,50; kl. haai 1816; poontjes 7,50—3,30; gr. schelvis 62— 57; midd. schelvis 58,50—57; kl. schelvis 4237; kl. schelvis II 27-^—15,50; wijting 3215,50; horsmakreel 4,604, per 50 kg. Kabeljauw J62; gr. heek 95, per 125 kg. Vierde galerij-winkel wordt aanbesteed De architecten Joh. A. Wentink en ir. H. C. Wentink zullen ten behoeve van de heer P. H. Fleuren op Donderdag 14 Juli in café Aneta aan de Meervlietstraat te Velsen in het openbaar aanbesteden het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Wijkerstraatweg (winkelgalerij De heer Fleuren, die vóór de oorlog een zaak in drogisterijen had aan de voormalige Pelsstraat en evenals zovelen zijn pand door slopershand verloren zag gaan, eva cueerde naar Limmen en werd na de be vrijding geplaatst in de zaak van drogisterij Deegenaar aan de Breestraat te Beverwijk. Sedert enige maanden kon zijn zaak wor den gereëvacueerd naar een bestaande winkel aan de Wijkerstraatweg. Weer misère bij de ponten Tengevolge van storing aan de afsluitklep van een der ponten, welke zich tot driemaal toe herhaalde, was het Donderdagmiddag op het Noordelijk pontplein weer eens overmatig druk. Te ongeveer half drie ontstond de eerste opstopping, zodat de politie de handen vol had om de voertuigen, soms tot zeven rijen breed, in goede banen te leiden. Enige keren reikte de file van wachtende auto's tot nabij de Corverslaan. Om ongeveer zeven uur 's avonds was de grote verkeersstroom, die door zeer snelle pontovertochten gaandeweg kleiner werd, weer tot normale proporties teruggebracht. Athletiekcompetitie uitgesteld De voor Zaterdag aangekondigde aan vang van de athletiekcompetitie voor jon gens in het sportpark „Watervliet" is on verwacht tot latere datum uitgesteld. Plet bestuur van de H.A.V. „Suomi", die de wedstrijden zou organiseren, kreeg hier van onverwacht bericht van de Districts Technische Commissie der K.N.A.U., welke het niet wenselijk achtte om in verband met de vele wedstrijden,van a.s. Zondag en de junioren-kampioenschappen de voorge nomen competitie gelijktijdig te doen plaats vinden. KORFBALDAG WATERVLIET—HAARLEM. Zondag zal op het sportpark „Watervliet" een korfbaldag worden gehouden tussen de korfbalverenigingen„Watervliet" en „Haar lem". De wedstrijden zullen bestaan uit een tweekamp tussen drie senioren- en twee adspirantentwaalftallen van beide vereni gingen. JAARVERGADERING ORANJE VERENIGING „VELSEN". In café „Aneta" te Velsen is Donderdag avond de jaarvergadering van de Oranje vereniging "„Velsen" gehouden. De penning meester deelde mee, dat de kasmiddelen door de Jubileum- en Koninginnefeesten zo goed als uitgeput zijn. In de kascommissie werden gekozen de heren Van Brummelen en Van Bijl. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, mevrouw J. A. Duineveld Van Wetering en de heer A. Meurs. Tenslotte kwam de bespreking van enige komende feestelijkheden aan de orde. Juli-maand Vacantie maandji kocht dVüw Sen '1 ït. genamen? ntle vetaan. Wij brengen: iin u Badbroekjes I Z,~ Badpakken Pophitte, diver e ar m wit. «leuren, ook PncMge kKen""*" w< Plalllc HerafSV pluie gelijk) <etB Pat. «Pino-, met Iedere,, voor 6lrandFSfi2® Waa Phde Konins Kennemerlaan 24- - 4 SCHEEPVAART IJMUIDEN IJ™ïde"dabinnen"ni Tem»"™ ie b,t« <a Quick van Norsun'dod FrSmS" Oranjefontein van Antwerp Sx* Goole Maasland van BuerL aVlars-'c van Londen. DevonshireSfrfe Rijnstroom van Londen Gnilfi Admiraal De RuyterVan 55 der Wijck van Hotterd^lS' S.ï den. Berkelstroom van Hull V5~ Makreel goedkoop. De Vikinel Donderdagochtend aan de afsla? 810 kisten makreel en wat schel" - Noordzee, trof het niet met de p, besomming werd door de late E'? van/,"'0t 1110 per 51 Blo v5£ oP 13.300 gebracht. De „visvc JS van Nederland doet zich wel voeler' -De Leonarda HA 21 met scheepsm- e- taris zal ten verzoeke van de NV 7,2 Nederlandse ScheepsverbandmaausS te Rotterdam op .19 Juli in het tKÊ." bouw aan de Jansstraat te Haarlem Z, baar worden verkocht aan de meest bitE de. Het schip wordt door de executA ingezet op 10.000. w-1'- - 4 bod zal gelden. Een goede traditie: Maar het comité zit op zwart zaad..... Het gaat de Volendammers niet naar de zin. Hun anders zo druk bezochte stadje is dit seizoen nog maar een en kele keer de trekpleister van vreemde lingen en vacantiegangers geweest en ook de komende maanden ziet men er somber in. „Het weer werkt niet mee en bovendien hebben de mensen geen geld meervertelde een Volen- dammer palingboer ons, zeer bezorgd. En we zijn geneigd dat laatste te geloven, want het had maar een haartje gescheeld of de Velsense ouden van dagen waren dit jaar him jaarlijkse uitstapje misgelopen. Dank zij de activiteit van de heer P. Waar denburg c.s. is het nu zover nog niet ge komen, maar het comité dat zich belast heeft met de ontspanning voor Velsens oudjes zit zo nu en dan wel eens hevig met de handen in het haar. En eigenlijk moet het toch niet eens nodig zijn dat er een beroep op de Velsenaren gedaan wordt om de laatste levensdagen van deze mensen nog wat te veraangenamen Maar zo is men er dan toch weer in ge slaagd om .de oudjes een prettige dag te bezorgen. Meer dan 600 liefhebbers stapten Donderdagmorgen aan boord van een glan zend witte passagiersboot, die om ongeveer 9 uur koers zette naar Volendam. De-heer P. Waardenburg riep hen allen een hartelijk welkom toe en wenste de vro lijke gemeenschap een prettige dag. De stemming zat er al spoedig in. De dames werden verwend met een flesje eau-eïe- cologne, de heren kregen allemaal een goeie sigaar en Rode Kruis-zusters maakten zich verdienstelijk met het ronddelen van di verse lekkernijen. De oudjes haalden hun hart op aan aller lei herinneringen uit het verleden en de muziek droeg het hare er nog toe bij om de gezelligheid gaande te houden. Invasie in Volendam. En zo kwam tegen half een Volendam in zicht. Een beetje uitgestorven en stiller dan we gedacht hadden, stonden de lage huisjes zich te koesteren in de warme zomerzon. De souvenir-winkeltjes en pa lingtenten waren leeg en de b. van de weinige vreemdelingen die er rwü slenterden ging eigenlijk alleen maar uit naar de klederdrachten en de legio auto* mascottes die overal aan de deuren hangen. Maar toen de 600 Velsense ouden van da gen voet aan wal zetten, werd het wel even anders. De palingvènters werden actief en prezen om het hardst de kwaliteit van hun vette meerbanket, de Volendamse schonen trachtten hun souvenirs aan de man te brengen en 'de caféhouders stonden op de stoep van hun zaak de oudjes te verkondi gen dat er binnen koele dronken werden geschonken. Er zijn heel wat palinkjes, prentbriefkaarten en souvenirs gekocht en ook de caféhouders hebben die Donderdag morgen -geen klagen gehad. Maar aan alles komt een eind. En zo werd Volendam om half' drie 's middag» weer vaarwel gezegd. Enkele gasten spraken namens alle deel nemers aan deze geslaagde tocht woorin van dank voor de prettige dag en eer. ra hen stelde voor een collecte te houden bate van de N.I.W.I.N. Een woord van lof voor de organisatie s voor het werk dat de Rode Kruis-ploeg vu mevrouw D. Cordia en de heer A. P. Bak ker heeft verzet. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de wethouder van Sociale Zaken, de heer Th. Kruisman. Waardevolle SOUVENIRS HET GESCHENKENHUIS Ook verkoop of Voorzorgzegels Agenda voor "Velsen en IJmuiden VRIJDAG 1 JULI Thalia, 8 uur: „Bestemming Tokyo Rex, 8 uur: „Vliegende Tijgers". ZATERDAG 2 JULI Thalia, 7 en 9.15 uur: „Bestemming ToW Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Vliegende Tijgen door NATALIE SHIPMAN 15) Hij ging voor zaken naar New York en nu hij weg was, was de gedachte aan haar niet langer koortsachtig, maar een warme gloed in zijn hart, die een nieuwe beteke nis gaf aan alles, wat hij deed. Hij voelde zich'levendiger, dan in maanden het geval was geweest en hij deed zijn werk snel en goed, zonder dat oude gevoel van ruste loosheid en ongeduld. En to#n hij terug kwarg en haar weer zag, was het beter dan ooit, want nu was haar schoonheid geen onbekende factor meer voor hem. Hij kende de manier, waarop zij zich met een ernstige glimlach tot hem wendde; hij kende haar stem met zijn diepe tonen en haar zeldzame lach Maar het mysterie was er nog steeds, hoeveel uren zij ook tezamen doorbrach ten. Hij had nu geleerd dit te accepteren en niet te trachten haar reserve te door breken. Op een Zondagmiddag waren zij naar buiten gereden, om eens op forellen te gaan vissen. Er was te veel wind en tenslotte schroefde hij zijn hengel uit el kaar en kwam naast haar zitten aan de oever, rokend en kijkend naar het water, dat snel over de stenen spoelde. Alden zat half van hem afgewend, haar hoofd gebogen over een grashalm, die zij in haar vingers heen en weer draaide. Er was zo'n uitdrukking van afgeslotenheid in haar profiel, dat hij plotseling weer overvallen werd door dat oude gevoel, dat hij al in geen dagen gekend had. Ik ken haar niet, dacht hij, ik ken haar in het geheel niet. Een vreemde opwinding steeg in hem op. Misschien, als hij nu eens heel zacht met haar sprak, als hij nu haar eens iets over haarzelf vroeg, zonder de betovering te verbreken, zou zij hem wel antwoorden. Hij moest zeer voorzichtig zijn, want het zou zoiets zijn als het onder vragen van een slaapwandelaar. Hij keerde zich een beetje af en sprak rustig, terwijl hij naar de libellen keek, die links en rechts over het water vlogen. Ik vraag me dikwijls af, waarom een beek altijd zo iets opwindends heeft, zei hij. Er was er net zo een, op de bperderij van= mijn oom. Zij was alleen wat breder, zoals het gehele land daar breder en rui mer is en waarschijnlijk was het een doodgewone beek, die zich door het bouwland slingerde, maar als jongen van tien jaar was het voor mij hetzelfde als het exploreren van de oorsprong van de Amazone-rivier. Zij glimlachte. Wat Voor soort jongen was je, toen je tien jaar was? Net zoals de meeste jongens. Feite lijk geen bepaalde bijzondere eigenschap pen, behalve eenzaamheid. Jongens van tien jaar zijn gewoonlijk niet eenzaam, is het wel? Ik was de jongste mijn moe der stierf, toen ik nog een baby was en mijn twee oudere zusters brachten mij groot. Mary, de jongste, trouwde, toen ik elf was en toen waren mijn vader en ik alleen. Zij wond het grassprietje om haar slan ke vinger. - Konden jullie goed met el kaar opschieten? Niet erg. Ik heb hem nooit goed be grepen ik vrees, dat ik er ook niet veel moeite voor deed. Hij was teleurgesteld en nogal verbitterd hij had leraar wil lij worden, maar hij moest zijn ouders onderhouden inplaats van naar de univer siteit te gaan en hij eindigde als winke lier. De mensen zeiden, dat hij mijn moe der aangebeden had en dat hij anders ge weest was, voor zij stierf. Ik.ik kan mij niet goed voorstellen, hoe hij iemand aangebeden kan( hebben. Hij zweeg even. Ik vraag mij wel eens af, hoevelen van ons onze ouders eigenlijk begrepen hebben. Niet veel, zei zij bedaard. Toen ging hij voort: Zijn jongste broer, mijn oom Fred, leek in het geheel niet op hem. Hij was bijna een broer voor mij. Hij had een grote melkerij en zuivel bedrijf en ik vond het heerlijk daarheen te gaan. Zijn vrouw was een grote, blonde Zweedse zij was vroeger zijn huishoud ster geweest. Het waren prachtmensen. Als zij er niet geweest waren, zou ik mis schien nog daarginds zitten als winkelier. Mijn vader wilde niet, dat ik naar de mid delbare school ging. Ik veronderstel, dat de psychologen zouden zeggen, dat hij zijn teleurstelling op mij wreekte. Fred hielp mij om op de universiteit te komen en na het eerste jaar werkte ik daar vóór mijn onderhoud en werkte in de zomer voor hem. Ik hield er van. Soms denk ik nog wel eens, dat ik in mijn hart eigenlijk nog altijd farmer ben. Zij glimlachte, maar zei niets en wendde zich ook niet om, en na een minuut zei hij zacht: En jy Alden, wat was jij voor iemand, toen je tien jaar was? Haar fijne wenkbrauwen trokken zich samen. Het is vreemd, zei zij aarzelend, om- i dat ik ook op een farm was en leerde op het platteland te leven. Toen ik nog niet ten volle negen jaar was, ging ik naar een neef en nicht van mij, die dicht bij een stadje Leatherby woonden, in In diana en gedurende, het eerste jaar oh, neen, nog wel langer had ik er een geweldige hekel aan. Ik was waarschijn lijk bedorven ik was nooit ergens ge weest zonder mijn ouders, zonder mijn kindermeid. Ik had over farms gelezen en gehoord en het idee leek mij heerlijk. Ik dacht, dat alles schoon en groot en geurend zou zijn zoals het bij je oom geweest moet zijn. In de kleine' pauze, die hierop volgde, kon hij zijn eigen stem horen over de tijd spanne van zestien jaren: Het gras en de klaver zullen zoetig ruiken in de zon. De schuren ruiken op dezelfde manier, omdat de koeien die din gen gegeten hebben. De melkerij zal ruim en koel zijn. Door het kloppen van zijn hart heen, hoorde hij haar verder spreken: Maar het was klein en smerig en be dompt. Mijn neef en nicht waren erg arm, weet je. Dat was de enige reden, waarom zij mij namen, omdat zij het geld nodig hadden. De kinderen waren helemaal niet van het soort, waaraan ik gewend was. Daar had je Tom, die een grote jongen was, vier jaar ouder dan ik en Penny, een meisje, dat een jaar ouder was en Seth, die practisch nog een baby was, maar hij was een betere hulp in het bedrijf dan ik. Zij glimlachte flauwtjes. Als ik nog denk aan die eerste dag, dat ik kwam. Ik stapte uit de wagen en stond hen allen aan te kijken, of het dieren uit Artis waren. En zij staarden mij aan. Ik geloof ook niet,, dat ze ooit zo iemand als ik gezien hadden. Ik had nogal mooie kleren aan en ze durf den niet tegen mij te spreken voor hun moeder mij mijn kleren had uitgetrokken en mij evenals Penny in overalls had ge kleed. Zij sprak verder en in zijn geest vormde zich een beeld van het toneeltje: Het slan ke, ernstige kleine meisje in haar keurige kleren, met haar Engelse overjas van Michigan Avenue, staande midden op een rommelig boerenerf, terwijl een paar schuwe, smerige kinderen haar stonden aan te staren. En daarna hun onhandige vragen en haar reserve, haar eigenaardige manier van kijken Honora's manier van kijken. Het moet verschrikkelijk voor je ge weest zijn, zei hij. Verschrikkelijk niet; alleen maar vreemd. Ik moest met Penny in één bed slapen. Ik had nog nooit met iemand samen geslapen en ik lag die gehele eerste nacht wakker. Dp dekens waren zo zwaar en Penny rook naar medicijnen. Zij lag ook wakker. Er was ons verboden om te pra ten, maar zij bleef mij fluisterend vragen stellen, tot Nicht Callie binnen kwam en haar een pak slaag gaf. Die arme Penny zij was een van die magere, bleke mêis- jes met een hese stem, muizenhaar en beu gels om haar tanden en zij scheen aan de kanten altijd groezelig te zijn, al was zij ook pas volkomen schoon gewassen. Ik ken ze, zei Jim. Ik heb ze gezien. Het soort kind van het platteland, dat er nooit gezond uitziet, ondanks alle zon en frisse lucht en voedsel. Wat is er eigenlijk de oorzaak van niet genoeg vitaminen? Niet genoeg liefde, zei Alden ernstig. Ik geloof, dat zij werkelijk van mij begon te houden, ofschoon zij mij juist voor A wegging vertelde, dat zij altijd jaloers op mij was geweest. Omdat je knap was? Zij schudde het hoofd. Ik was in werkelijkheid helemaal"® knap. Neen, omdat Tom de oudste jong® zo vriendelijk tegen mij was. Hij w een vriendelijk mens zij glimlachte tegen hem - maar op een eigenaaöff schuwe, beschaafde manier en «dm» hij ook iemand was, die innerlijk g was. Hij haatte zijn vader en was baas voor zijn moeder.... ttf. Met gefronst voorhoofd bleef zj ling zwijgen. Zacht zei hij: Het klinkt, of zij erg harde n 2 Dat waren zij ook, bedoeling niet. Zij "ar k erg bekrompen en erg r^®'. >oor dat als model hebben ktinnen dl ge- portret, dat „Amerikaanse GoW* noemd wordt neen, ze zalS ,|;hi eens zo normaal uit als diew Callie was mager en gru man hij was een ver rogal vader was knap se«®J" ?Mitcuiid voyante manier voor zij h ,r!r. zat te bevitten en hem zo Ml.;ie ken. Ik denk, dat hu ooh_ temninste a jongen geweest zal zijn tiX heeft mij eens verteM, getrouwd was, Men ride nooit geweten, of zu hem een andere vrouw of voo ]jm Misschien wel mleb (Wordt serwl#

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6