Waar is Maria? Waar is Maria? Westen wil zaken doen met Tito, maar geen politieke toenadering Kort en Bondig Rapport over Britse pers verschenen TYPIST(E) INST. PONT Opleiding tot Radio-Telegrafist (Mandst PAKHUISRUIMTE Luidsprekers Te koop gevraagd 2de Kapster Maandag 4 Juli 1949 Kominform verandert van tactiek jegens de „rode rebel" door Robert II. Grift Een Brits diplomaat heeft onlangs Tito's positie vergeleken met die van de heldin uit de klassieke Franse roman: „Paul en Virgïnië". Geplaatst voor een vreselijk pro bleem besloot de deugdzame Virginië om haar leven te offeren teneinde haar eer te redden. Tito staat voor een dergelijk dilemma. Hij heeft de keus: kapitalistische hulp te aanvaarden of een deugdzaam Marxist te blijven maar dan een langzame verstikkingsdood tegemoet gaan als gevolg van de economische -blokkade van de Sov jets. Anders dan in de roman overwint hier echter de drang om te blijven leven. Tito as bereid zijn ideologische schaamtegevoel opzij te schuiven en het Marxistische man teltje, dat zijn naaktheid bedekt weg te gooien In een nogal sensationele rede heeft hij dat onlangs zeer duidelijk doen blijken. „Zullen wij met het Westen handel drij ven, dat wil zeggen: alles kopen wat wij nodig hebben en zoveel verkopen als wij kunnen om geïmporteerde machines te be talen?", was zijn thetorische vraag; en na een kleine pauze, v/aarin bij zijn toehoor ders cle spanning zichtbaar tot een climax steeg, gaf hij zelf het. antwoord: „Natuurlijk zulien wij dat!" De zestienhonderd gedelegeerden van het derde congres van het Joegoslavische Volksfront barstten los in uitbundige bij valsbetuigingen. „De reactie in het Westen", zo ging Tito verder, „haat ons. Het Oosten houdt niet van ons. Kunnen wij ons op deze wijze handhaven?", vroeg hij vervolgens. En op nieuw zorgde hij zelf voor het antwoord: „Natuurlijk kunnen wij dat, voornamelijk omdat wij móeten!" Amerikaans hulpplan ligt klaar. Intussen toont ook het Westen zich niet ongenegen om met Tito zaken te doen. De Joegoslavische vertegenwoordiger Washington, Sava Kosanovic, heeft voor zijn land om aanzienlijke leningen gevraagd bij de „Bank of America" en de „Chase National Bank", en van regeringswege heeft men deze banken discreet laten weten dat er geen politieke bezwaren tegen die leningen bestaan. Integendeel: Dean Ache- son en zijn experts zouden al geruime tijd een „geheim programma" opgesteld hebben dat steun aan Tito beoogt te verlenen, De volgende richtlijnen hebben daarbij gegolden: Tito'S betekenis als succesvol tegenstan der van het Kremlin is zo groot, dat er ideologische bezwaren betreffende eniger lei vorm van samenwerking onderdrukt moeten worden. Een poging om de echte democratische krachten in Joegoslavië te versterken, en Tito's positie te ondermij nen, zou slechts de Russen in de kaart spelen. De Amerikaanse artikelen, waarvan de export naar het Oosten verboden is, kun nen onmiddellijk naar ^Joegoslavië worden uitgevoerd. Artikelen 'als zeldzame ruwe grondstoffen, machines, vliegtuigen munitie bijvoorbeeld zouden voor uitvoer naar dat land worden vrij gegeven. Aan de landen, die van de Marshallhulp gebruik maken, is bovendien geadviseerd om eventuele pogingen van Joegoslavische zijde om toenadering te zoeken op han delsgebied, zo mogelijk welvallend tege moet te treden. Italië bemiddelt. Een belangrijke rol in dit wonderlijke intermezzo in de „koude oorlog" heeft men in de Verenigde Staten toegedacht aan Italië, dat tot voor kort een van de meest verbitterde vijanden van Joegoslavië moest worden genoemd. Tito heeft onlangs plot seling besloten het zo lang betwiste vis serij-verdrag met Italië te tekenen. Bij die gelegenheid liet hij doorschemeren dat het hem niet onwelkom zou zijn, als de zakelijke betrekkingen tussen beide lan den veel omvangrijker zouden worden. Op hun beurt hebben de Italianen zich nu be reid verklaard, de ruwe grondstoffen aan te nemen, welke de Joegoslaven aanboden als betaling voor machines en andere ar tikelen, die Tito zo nodig heeft. De deli cate onderhandelingen hieromtrent zijn in het grootste geheim gevoerd en slechts ge leidelijk is de waarheid thans naar buiten doorgedrongen. Met opzet had men trou wens het eerste contact niet tot stand ge bracht langs de gebruikelijke officiële weg maar door middel van betrouwbare „ver bindingsmannen" zodat bij een eventueel mislukken geen autoriteiten gecompromi- teerd zouden kunnen heten. De Italiaan, die met deze missie belast werd en die er zich ook graag voor be schikbaar stelde, is graaf Camillo Castigli- one, een veelomstreden figuur. Hij werd tweemaal door Tito ontvangen en had de laatste maal een onderhoud van méér "dan twee uur met hem. De zeventigjarige Castiglione is een zeer eerzuchtige figuur. Bij al zijn avontuurlijke neigingen kan men hem echter een zekere genialiteit niet ontzeggen en daarom acht men hem voor deze delicate opdracht een zeer geschikte figuur. Behalve zakelijk wil Castiglione ook gaarne politieke toenadering tussen Rome en Belgrado tot stand brengen. Van belang zijn in dit verband de aanhoudende ge ruchten dat Sforza, de minister van Bui tenlandse Zaken, een bezoek aan de Joego slavische hoofdstad zal brengen. Tito nog niet rijp voor poli tieke samenwerking. Wij hebben een Amerikaans diplomaat, die de Joegoslavische verhoudingen ge durende geruime tijd ter plaatse heeft be studeerd, gevraagd wat hij denkt van de mogelijkheid van een politieke oriëntering van Tito naar het Westen. Zijn antwoord luidde: „De economische blokkade van de Ko- minform-landen tegen Joegoslavië wordt voortdurend onverbiddelijker. Het zal niet zo zijn dat zij rondweg alle handel met de „Rode ketter" zullen afwijzen. Zij zullen echter voor hun producten fantastische woekerprijzen vragen. Voor een tractor eisen de Tsjechen 377 ton bauxiet, een en kele vrachtwagen-motor willen de Polen met 60.000 ton mais laten betalen. Tito is zeer verontwaardigd over deze „kapita listische afpersingsmanieren" en wendt zich daarom tot het Westen, waar hij de zelfde artikelen, zij het dan voorlopig al leen nog tegen contante betaling, veel bil lijker verkrijgen kan. Maar er ligt een hele afstand tussen zakelijke en politieke samenwerking. Ik geloof niet dat Tito daar op het ogenblik al rijp voor is, niet alleen omdat hij rekening moet houden met de puriteinen onder zijn partijgenoten, maar ook omdat hij zelf nog aan dë Marxistische ideologie gelooft. De zakelijke samenwer king kan hij als een soort noodweer recht vaardigen, politieke „collaboratie" met de „Westelijke reactionairen" zou hij ver moedelijk zelf niet wensen. De nieuwe politiek van de Kominform poogt thans Tito's positie van binnen uit te verzwakken. Het is duidelijk dat zij de plannen voor een openlijke aanval van buiten heeft opgegeven. Daarom moet Tito er voortdurend op bedacht zijn de Joego slavische Stalinisten geen onnnodige aan- valsmogelijkheden te geven". Robert H. Grift, de schrijver van dit artikel, is Balkan-correspondent van het Zwitserse blad „Welt-Woche". De directe schade als gevolg van brand bedroeg in Mei f 1.076.435 (Mei 1948: f2.292.585). Veertien boerderijen werden ge heel of gedeeltelijk vernield. Alleen, deze schade wordt geraamd op f 404.000, Ir. J. F. Groote heeft afscheid genomen als directeur van Openbare Werken, op de Nederlandse Antillen, welke functie hij sedert 1933 vervuld heeft. Hij is naar Nederland vertrokken. Tot voor kort hadden de verschillende militaire bureaux in de residentie de be schikking over een of meer personenauto's voor de officieren van die bureaux. Daar is nu een eind aan gekomen. De chef van de generale staf heeft bepaald dat slechts de twaalf hoogst geplaatsten in de militaire hierachïe over een eigen auto kunnen be schikken. Deze nieuwe regeling is niet door de officieren met geestdrift begroet. Maar, zegt het ministerie, alle mopperende officie ren ten spijt moet er bezuinigd worden. Uit Amerika is in Amsterdam aange komen de „Star of the East" een peervormige blauwe diamant van 100 karaat, die een waarde vertegenwoordigt van naar schatting 1.000.000 dollar. Deze'diamant zal tot 11 Juli op de diamanttentoonstelling in de hoofd stad te zien zijn. In vyftig Haagse taxi's is een mobilofoon aangebracht, waardoor de chauffeurs-dag en nacht met hun centrale in verbinding staan. Indien een chauffeur, die niet in zijn wagen zit, wordt opgeroepen, „drukt" de centralist draadloos op de claxon! Aldus gewaarschuwd kan de chauffeur zich melden. Naar aanleiding van publicaties "óver de mogelijke instelling van een nieuw depar- tement, dat belast zou worden met de zórg voor de volksopvoeding buiten schoolver band, deelt het A.N.P. na informatie bij de minister-president mede, dat enig voornemen tot instelling van zulk een departement of tot benoeming van een nieuwe secretaris generaal niet bestaat, Een gedeelte van de weg tussen Heerde en Epe in de route ZwolleApeldoorn .is ge durende zes weken voor alle verkeer afge sloten wegéns werkzaamheden aan net wegdek. In het Instituut voor Tropische Genees kunde te Leiden is de Eykmanmedaille uit gereikt aan prof. dr. E. P. Snijders te Hilversum, aan dr. Lie Kian Joe te Leiden en aan dr. D. Verveen te Aerdenhout, als waardering voor hun wetenschappelijke arbeid ten bate der tropische geneeskunde. Tilly Schreuder, een 19-jarige analyste uit Amsterdam kreeg Zaterdag een met dia manten bezette ring omdat zij de- 50.000ste bezoeker van de diamanttentoonstelling te Amsterdam was. Onlangs is een begin gemaakt met de uitvoer van ongeveer 4000 trekpaarden naar Spanje. De. minimum prijzen waren f 1100 voor drie-jarige en oudere, f700 voor twee jarige en f450 voor een-jarige paarden. (Van onze correspondent te Londen) Het rapport van de op last van het par lement gevormde Koninklijke perscommis sie is anders uitgevallen dan de Labour- critici in het Lagerhuis voor het me rendeel zelf journalisten hadden ver wacht. Het resultaat van het diepgaande onderzoek, dat twee jaar duurde, is ook een slag voor minister'Aneurin Bevan, die niet anders. De kranten zullen verbeteren, indien het publiek betere kranten wenst. Desondanks beveelt de commissie de vrij willige oprichting aan van een algemene persraad, welke over het morele welzijn van de pers heeft te waken, doch Slechts een adviserend karakter zal mogen dragen. Dit voorstel werd echter reeds dadelijk uiterst koel door de pers ontvangen, omdat met zijn gebruikelijke felheid de Britse men het gevoel heeft, dat er een addertje Nachtelijke euzie en pistool schoten in Beverwijk IJmuidenaar en Beverwijker raakten slaags Een IJmuidenaar en een Beverwijker die in de nacht van Zondag op Maandag aanvankelijk genoeglijk onder het genot van een uitgebreide borrel in een logement aan de Kloosterstraat in Beverwijk zaten te praten, kregen plotseling hevige ruzie. Partijen achtten het beter dit meningsver schil in de open lucht uit te vechten wat dan ook prompt gebeurde. Van de ene klap kwam de andere en late wandelaars gaven al spoedig op ondubbelzinnige wijze blijk van hun belangstelling. Zij vuurden de vechtlustigen luide aan met het gevolg, dat ook de Beverwijkse ordebewaarders op de veldslag attent werden gemaakt. Een agent, die trachtte de ruziemakers uit elkaar te halen, raakte al spoedig met de IJmuidenaar, die bij de politie op dit ge bied geen onbekende is, handgemeen. Na tien. minuten eikaars krachten gemeten te hebben wist de IJmuidenaar te ontvluch ten. De agent wilde de ontsnapte achterna, maar werd hierin door de publieke tri bune gehinderd. De in het nauw gedreven politieman loste een paar schoten. Een aan tal collega's kwam hem teh ulp en gezamen lijk wist men het opgewonden publiek uit een te drijven De twee vechtlustigen zijn tenslotte gearresteerd en moesten hun on gebruikelijk dispuut met een proces-ver baal bekopen. pers er van betichtte de meest corrupte ter wereld te zijn. De commissie kwam tot een precies tegenovergestelde conclusie, namelijk dat de Engelse pers de beste ter wereld is. Ook deze generalisatie is mis schien wel wat overdreven. Hoe het ook zij. de commissie weerlegt alle tegen de pers ingebrachte beschuldigingen, al heeft zij een open oog voor de verschillende te kortkomingen der Britse bladen. De klach ten over de pers bleken meestal ongefun deerd, zelfs al kwamen ze uit vakkringen. De voornaamste grief, welke tot het onder zoek leidde, was de toenemende monopo lisering, waardoor het ene blad na het andere door machtige concerns zou wor den opgeslokt, en „gelijkgeschakeld", zo dat het publiek de dupe werd wegens gebrek aan keus. Het samensmeltingspro ces is echter minder boosaardig dan men meende en schijnt bovendien teneinde te zijn gekomen. Grótere uitbreiding in deze richting acht de commissie echter onge wenst, hoewel zij nadrukkelijk vaststelt, dat de groepsorganisatie van grote waarde is gebleken voor de provinciale pers. Trou wens in het algemene oordeel der com missie komen de provinciale bladen beter af dan de nationale. De commissie weerlegt de beschuldi ging, dat het nieuws vaak opzettelijk wordt gekleurd en verminkt. De commis sie vindt het een volkomen natuurlijk ver schijnsel, dat elk blad het nieuws opdient op een manier, welke het gunstigst is voor zijn politieke instelling. Tegen eenzijdige voorlichting is voldoende tegenwicht aan wezig. Trouwens, enkele bladen brengen het principe van hoor- en wederhoor op voortreffelijke wijze in de praktijk door een wekelijkse kolom aan medewerkers af te staan, die politieke tegenstanders van het blad zijn. Ook van ongewenste in vloed van adverteerders of andere be langhebbenden op de redactionele inhoud der bladen is niets steekhoudens ge bleken. Volksbladen. In de beoordeling der goedkope volks bladen neemt de commissie echter geen blad voor de mond. Zij geeselt hun sen satiezucht en platvloersheid die grotendeels veroorzaakt worden door de drang naar stimulering van de verkoop. De bladen krij gen daardoor vaak het karakter van 'n vul gair amusementsmiddel. Slaat men in het streven naar een zo groot mogelijke oplage het publiek echter niet vaak te laag aan? De commissie constateert een belangrijke zwenking naar de „kwaliteitsbladen", zo als ook de ernstige programma's van de BBC steeds meer in trek komen. Op enkele uitzonderingen na, schieten de bladen volgens de commissie echter te kort in de verschaffing van voldoende materi aal voor de vorming van een gezond poli tiek oordeel. De wijze, waarop van de gro tere papier toewijzing is gebruik gemaakt, acht de commissie teleurstellend. Een re medie voor dit alles is echter moeilijk te geven. De commissie staat op het stand punt, dat de pers principiëel geen in menging door de staat kan dulden en dat elke perswetgeving uit de boze is. De regu lerende factor is de openbare mening en JONGEMAN VIEL VAN STEIGER. Zondagmiddag klommen enige opge schoten jongens tijdens hun spel op een der steigers bij de in aanbouw zijnde hui zen in Velserbeek. Een 17-jarige jongeman uit IJmuiden-Oost viel van de steiger af en moest met een ontwrichte linkerarm en een breuk naar het Anthonie Ziekenhuis worden overgebracht. Nadat de knaap verbonden was, kon hij naar het ouderlijk huis terugkeren. in het gras kan schuilen. Zal een derge lijk lichaam toch niet tot een of andere vorm van speciale wetgeving leiden, zo vraagt men zich in dagbladkringen af? In elk geval heeft hèt rapport, dat niets heeft verteld dat men niet wist, de atmos feer gezuiverd. Een mythe is om zeep ge bracht. Oudheidkundige vondst in St. Odiliënberg In Mei en Juni van dit jaar zijn door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek onder leiding van dr. P. Glazema uitgebreide oudheidkundige on derzoekingen gedaan te St. Odiliënberg. Sinds lang verkeerde men in het on zekere of de heuvel, die zich daar in het vlakke Roerlandschap bevindt, natuurlijk, dan wel kunstmatig was, alsmede of er op de kruin nog oudere gebouwen gestaan zouden hebben dan de huidige twee ker ken, die door oorlogsgeweld zwaar zijn getroffen. Een daarvan blijkt op een fun dering van veldstenen .te staan. Het veel hoekige middenkoor is oud, ongeveer 80( jaar. Opgravingen hebben aangetoond dat zich hier een nog ouder veelhoekig koor. moet hebben bevonden, ontstaan vóór .1200. Binnen dit koor werden de resten vonden van een rood gekleurde mortel- vloer. Rode mortelvloeren zijn in ons land niet alleen bekend uit de Romeinse, maar ook u-it de vroeg-middeleeuwse Karolin gische periode. In het oudste veelhoekige koor is een graf gevonden, gebouwd van veldstenen en bekleed met rode specie. Het graf was gevuld met rivierzand. Dit zapd is nauw keurig gezeefd, met het 'resultaat, dat een belangrijke vondst gedaan werd, namelijk een klein stukje goud met inlegwerk. Het inlegwerk vertoont in de vorm van kleine geslepen en in het goud bevestigde stukjes steen de figuur van een gekruisigde Chris tus. Links en rechts van het hoofd zijn een zon en een maan voorgesteld. De primi tieve wijze van de voorstelling, alsmede de techniek maakt, dat deze vondst geda teerd wordt omstreeks de tiende eeuw. Aan de binnenzijde van het graf waren sporen te zien van een olie-achtige vloei stof die langs de staande wanden is afge lopen. Een met ander maakt sterk de in druk, dat men te doen heeft met een plaats, waar belangrijke relieken zijn bijgezet. Het stukje goud zou dan afkomstig zijn van een reliekschrijn. De donkere strepen op de binnenzijde van de staande wanden van het graf wekken herinneringen op aan de gewoonte, op gezette tijden welrieken de oliën in de graven der heiligen te gieten. Een karakteristieke vondst was verder nog een priestergraf. In een houten kist werden beenderen aangetroffen alsmede resten van een groene zijden stof. Deze laatste bleken afkomstig te zijn van een kazuifel. Tenslotte kan nog de vondst vermeld worden van er.ige vroegmiddeleeuwse geelbruin gebakken potten. Onder de rode mortel vloer werden potten aangetroffen, die twee aan twee op elkaar gezet waren, zodanig dat de bovenste omgekeerd op. de onderste stond. Du potten waren leeg en blijkbaar nimmer voor een ander doel ge bruikt dan voor het vormen van een holle ruimte onder de koorvloer. De vondsten wijzen er op, dat de potten op regelmatige wijze onder de gehele vloer waren-aange bracht. Men krijgt de indruk, dat hét hier bij ging om de oplossing van accoustische problemen. Klankpotten zijn meermalen gevonden in de staande muren van ker ken. Landbouwgewassen staan er goed voor In èen overzicht van de stand der land- BINNENLAND bouw'gewassen deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat de standcijfers van alle gewas sen per 15 Juni 1949 hoger 'zijn dan de tienjaarlijkse gemiddelden. Van de wintergranen is de stand van de wintertarwe zeer goed. Het gewas is echter veelal zó zwaar, dat bij veel regen met eëh belangrijke oogstdepressie rekening moet. worden gehouden. De rogge heeft door de vele slagregens in de laatste week van Mei veel geleden, evenals in mindere mate de wintergerst. De zomergranen ver tonen een goede stand. De haver is in het algemeen zwaar. De stand van de mais is in het algemeen matig tot vrij goed. Door de koude is de ontwikkeling van dit gewas geremd. De erwten geven een beter gewas te zien dan de laatste jaren hef geval was. Ook de veldbonen hebben een goede stand. - Met uitzondering van het blauwmaan- zaad is de stand der handelsgewassen goed. Het vlas staat in verschillende streken zeer zwaar. Niettegenstaande de zeer sterke uitbreiding van de verbouw van koolzaad is de stand van dit gewas in het algemeen heel goed. Het blauwmaanzaad heeft een vrij goede stahd. In Zeeland is de stand van dit ge was echter nog wat onoverzichtelijk, daar door te diep zaaien verschillende percelen moésten worden overgezaaid. In karwij komt weinig schade door de karwijmot voor. De stand is beter dan in de laatste jaren. De stand van kanariezaad en mos terdzaad is goed. De cijfers van de hakvruchten tonen aan, dat pok van deze gewassen de stand heel bevredigend is. Uit de meeste gebieden wordt vernomen, dat de consumptie-aard appelen er gezond voor staan. De stand van de fabrieksaardappelen is nog iets beter. Bij de suikerbieten wordt uit ver schillende gebieden melding gemaakt van schade door de larve van de bietenvlieg, op-sommige percelen zelfs ernstige schade. Voorts heeft het gewas plaatselijk geleden door de koude en insecten. De gemiddelde stand over het gehele land is vrij goed tot goed, waarbij kan worden opgemerkt, dat de vroeg gezaaide bieten in het algemeen beter staan dan de laat gezaaide. De rode en witte klaver vertonen, even als de lucerne, een goede stand. De stand van het weiland is in het algemeen goed; er is volop gras. De West-Betuwe en de Bömmelerwaard worden geteisterd door een muizenplaag. Hoewel het hooiland in vele streken wat tegenvalt door de mindere ontwikkeling van het ondergras, is de hooi-opbrengs.t in het algemeen goed. Op de zandgronden ondervindt men enige schade als gevolg van de droogte in Mei. Op de lagere gronden heeft de koude de ontwikkeling tegengewerkt. In Noordelijk Zuid-Holland is op de niet voorgeweide percelen vroeg gemaaid. Waar werd ge hooid zonder gebruikmaking van hooirui- fers was het gras door de ongunstige weers omstandigheden moeilijk droog te krijgen, waardoor geen eerste kwaliteit werd ver kregen. „Reflector-stuwmotor" voor interplanetair verkeer? Duitse geleerden van de universiteit te Tübingen zouden, volgens het-blad „Mann- heimer Morgen", een motor „met reflec torvoortstuwing" hebben uitgedacht, die met atoomkracht kan werken en in „inter planetaire raketten" kan worden inge bouwd. Deze wijze van voortstuwing zou het mogelijk maken luchtvaartuigen, be stemd voor het interplanetaire onderzoek, aanzienlijk te verlichten. Bij de huidige stand van de techniek, met turbineracto- ren en raketten, had men voor eventuële reizen naar andere planeten overwogen, een reuzenraket te bouwen, bestaande uit verscheidene in elkaar geschoven raketten, waarvan het geWicht 45.000 ton zou moe ten zijn. Het gebruik van reflectorvoortstuwing zou het daarentegen mogelijk maken, een projectiel te bouwen in dë vorm van een granaat van slechts tien ton gewicht. Hèt voortstuwingsapparaat zou uit een ellips vormige reflector bestaan, in welks brand punten twee polen zouden worden geplaatst die een aanzienlijke energie ontwikkelen. Na controle van de wis- en natuurkun dige berekeningen zullen de geleerden de uitslagen hunner studies doen toekomen aan het California Institute of Technology" dat zich zal belasten met de bouw van de reflectorpropeller, zo voegt het blad „Mannheimer Morgen" er aan toe. RODE KRUIS-STRANDPOST HAD DRUKKE PREMIèRE. Het Velsense Rode Kruis heeft Zondag 3 Juli zijn strandpost bij de Zuiderpier te IJmuiden weer geopend De eerste dag werden 32 patiënten geholpen. Ook in Velserend is weer een Rode Kruispost verrezen. PERSONALIA. Mej. G. M. Warmelink te Velsen 'is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het artsexamen tweede gedeelte. SCHEEPVAART HOLL., AFRIKA LIJN. Empire Ely, 1 Juli van Dar es Salaam naar Porto Amelia. Grootekerk, 30 Juni te Luganville Bay van' Walvisbaai naar Kaapstad. Meliskerk. 2 Juli van Amsterdam naar Antwerpen. KON. HOLL. LLOYD. Salland. thuis reis 1 Juli te Montevideo. MIJ. NEDERLAND. Bali, 30 Juni van New Orleans naar Newport News. Lawak, 1 Juli van Everett naar Portland. Tarakan, 1 Juli van Colombo naar Djibouti. Grote vaart. Aardijk. 1 Juli nog te Montreal. Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam l Juli 200 mijl N. Las Palmas. Amsteldijk, RotterdamJapan 1 Juli'te Hongkong verwacht. Betoeran, 1 Juli van Pladjoe naar Belawan. Colytto, 1 Juli nog ten anker voor Savona. Delfshaven, 1 JuJi nog steeds ter rede Port Bouet. Esso Rotterdam. 30 Juni van Aruba te Rotterdam. Ittersum, LondenBasra pass. 1 Juli Cape Röca. Jacob Cats. 1 Juli van Lulea te Rotter dam. Japara (KPM), 1 Juli van Ambon naar Makassar. Kasimbar, 1 Juli van Batavia naar Cheribön. Larenberg, HuelvaAmsterdam pass. 1 Juli Finisterre. Pr. Willem 5, 1 Juli van Rotterdam naar Montreal. Algenib, 1 Juli van Hamburg naar Rotterdam. Danae, 1 Juli van Valencia naar Cartagena. Nestor. Tuzla Hamburg pass. 1 Juli Ouessant. Plancius, 1 Juli van Batavia naar Singapore. Reyniersz. 1 Juli van Parepare naar Donggala. Rondo. 1 Juli -nog te Khorramshar. Stad Arnhem, GdanskAmsterdam pass. 1 -Juli Brunsbuttel 1 Juli aankomst Moesirivier. Van Oudshoorn. 1 Juli van Batavia naar Tjilatjap Venus. 2 Juli van Port Said te Alexandrië verwacht. Laure'nskerk, 1 Juli nog ter rede Chittagong. Meerkerk, JapanRotterdam 1 Juli van Kobe naar Hongkong. Mentor, 2 Juli van Rotterdam te Hamburg. Alcor, Rotterdam—Porto Alegre 2 Juli te Rio de Janeiro. Boskoop, Amster damWest Indië 1 Juli te Sint Eustatius. Groote Beer, AmsterdamIndonesië pass. 1 Juli Suez. Randkerk, 1 Juli van Walvisbaai naar Las Palmas en Amsterdam. Sibajak, JavaRotterdam pass. 1 Juli Ouessant. Ta- binta, Rotterdam—Quebec pass. 1 Juli Cape Race. Van 't Hoff, 6 Juli te Kaapstad verw. Weltevreden, 30 Juni van New York te Nor folk. Willem Ruys, RotterdamJava pass. 1 Juli Gibraltar. Kota Inten, JavaRotterdam 2 Juli te Suez verwacht. Langkoeas, Rotter damJava 1 Juli van Aden naar Belawan. Leuvekerk, Rotterdam—Calcutta 1 Juli van Port Said. Tarakan, I Juli van Colombo naar Djibouti. Tegelberg, 1 Juli van Manilla naar Singapore. Tiba, RotterdamBuenos Aires 1 Juli op 150 mijl N. W, v. St. Vincent. Arends- dijk, 1 Juli van Buenos Aires naar New York. Dalerwijk, RotterdamVancouver 2 Juli te Antwerpen. Duivendijk, VancouverRotter dam 30 Juni van Los Angeles. Leerdam, 1 Juli van Rotterdam tè New York. Melampus, Java Amsterdam 30 Juni te Aden. Nieuw Am sterdam 1 Juli van New York naar Rotter- Juh temXJ®I, Batavia naar New vS1?ter=-'r 1 Juli van New Botkr<^5p't^ Rotterdam pass Bij vonnis van de Bijzondere Politierechter belast met de berechting van economische delicten in de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haar lem d.d. 7 Juli 1947 (het door veroordeelde ingestelde be roep in cassatie werd bij ar rest van de Hoge Raad der Nederlanden te 's Graven- hage d.d. 10 Mei 1949 verwor pen) werd: CORNELIS PRINS, geboren te Egmond aan Zee, 12 Mei 1910, stoker, wonende te IJmuiden, Helmstraat 7 rood terzake overtreding van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945 (zon der toestemming van de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem van werkgever veranderen) veroordeeld tot: a. hechtenis voor de tijd van twee weken, voorwaardelijk, proeftijd twee jaar; b. geldboete van f 25 subsi diair 10 dagen hechtenis, on voorwaardelijk, en c. publicatie van het vonnis. Haarlem, 1 Juli 1949. De Officier vair Justitie, J. Wiarda, w.s. te Boness. Ingeborg 2 VT Vi» Zwijndrecht. Java 5j 'd"b 1* Amble. Leny i J, li Monica. 1 J&j'Kie] Nettie, 1 JuUvan"i® iitS; Luva Loten a.b,c.leaephoofdprtiBt - L' "lone. Klosten, Cl,. 24! ,000 Alle binnenkomende gegeyeas duiden er op; Goed „LUVA LOTEN 60 cent..., vèr voor evenels de Luve voor tjjds verkochti. v. Luva loten te Driehui,: Coiffeur MAAT- C0RSETTEN vanaf fl. 31.- BUSTEHOUDERS fl. 4.95 Corsetière Mevr. C. Verschoor, is aanwezig te: IJMUIDEN, Kievitlaan 18, Woensdag, DRIEHUIS, Kerkweg 79, tel. 4081, Dinsdagmorgen. SANTPOORT, Hoofdstraat 187, Donderdag. Dag- en avondcursussen beginnen deze week. Oude Gracht 71 Haarlem Tweedeurskast in staal met verstelbare legborden. VERMANDE ZONEN Afd. van N.V.Drukkerij SINJEWEL IJMUIDEN Toonkamer: Kanaalstr. 43 Tel. 4163—5235 Mentlnk Radio-instituut „KENNEMERlW Stationsweg 66, Velsen in dag- en avondcursussen Salarissen: minima 125.— tot 589- no (plus ev. toelagen b.v. voor sleepboten JïLT' Opleiding in kleine clubs, dusrdoor doeltr.lt,., Al onze geslaagde candidaten werden S geplaatst. Lijst ter inzage. Toelatingseisen: 1) tenminste ULO-A met algebra en of 3-j. H.B.S. 2) verplichte lichamelijke keuring. Inlichtingen uitsluitend op Woensdagmiddag van b-S uur en volgens afspraak. Prospectus gra™ AMSTERDAMS NIJVERHEIDS INSTITUUT Middelbare Nijverheids Avondschool Avondschool ter Opleiding van Leraren bii'tNO Gevestigd in de Electro Technische School Nieuwe Vaart 3. Amsterdam-Centrum. Volledige mondelinge opleiding voor: Toelatingsexamen Middelbare Technische Schod Examen Algemene Ontwikkeling NO Examens N. O.-acten N b-z en N. i-V Werktuigbouwkundig Tekenaar en Constructenr. Spreekuur, tevens gelegenheid tot inschrijving uitsluitend aan school: Maand., Woensd, Vnid" 7—8 uur. Geen spreekuur tussen 16 Juli en 21 Aug.' Te huur gevraagd gelijkvloerse of gedeelte hiervan voor het plaatsen van enige carriers en het. opslaan van verpakt consumptie artikel, zo mogelijk gelegen in het centrum van k stad. Brieven met vermelding van ligging en vaders bijzonderh. onder no. 3556 bureau blad Gevraagd: flinke HULP IN DE HUISHOUDING, Hard: draverslaan 43, Santpoort. VERLOREN in de omgeving v. h. Velserduïnplein op 15 Juni j.l. zwarte damestas m, i. Tegen beloning t. t. b. Snelliusstraat 34 IJm. ZIT-SLAAPKAMER m. pens. aangeb. te Driehuis aan heer b. b. h. h. Brieven L 324 bur. van dit blad. VERLOREN: Delfts blauwe broche. Terug te bezorgen Breesaapstraat 54, IJmuiden Te koop gevr. te Driehuis, Santpoort, Bl'daal of omg. geriefelijk HUIS, prijs 30 a 35 duizend gulden voor zelf- bewoning. Zo gewenst in te ruilen v. mooi bovenhuis, 5 kamers, badk., enz. te A'dam (Z.) te huur. Br. met uitv. inl. en prijs L 323 bur. v. d. blad. Te koop in g. st. z. MOTOR BAKFIETS. De Boer. Groe- neweg 78 (t. o. Rex). STOFZUIGERS alleen in le klas merken. Met de bekende van den Berg service. Wij regelen eventueel de be taling met u. J. VAN DEN BERG ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 KARPETTEN—LOPERS Deze week verkoop import goederen o.a. vloerkleden f 54.80. f 75, f 105; lopers vanaf f 3.75 per meter Ver koop Dinsd., Woensd., Don- derd., Vrijd. van 10—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V. Gebouw St. Bavo, Sme- destraat 23, Haarlem. KLOMPEN en KLOMPSOK KEN in alle maten. De Jong Willemsbeekweg 94, naast Loendersloot. TE KOOP: zwaar eiken lits- jumeaux met Aupings en bedden, spiegel, leg- of hang kast f 165. 2 old fin. haard stoelen f 35 p, st, partijtje jongenspakjes v, 5—8 j. f 6 p.- st. Burg. Rambonnetl. on Goed onderh. PIANO te koop met metalen klankbord merk Fritz Kuhla. Driehui zerkerkweg 19. doorW. DE GROOT Makelaar Santpoort. Detailz. Manuf. bedden, de kens, meub. enz. in Kenne- merland. Aangeb, kl. fabr. Autom, spatborden. Mooi be drijf f 7000. Chocol. delic. Fruitz. Gross, en Exp. eieren Gross. Tabaksprod. gevraagd van Pel, Kennemerlaan 94. IJmuiden, Tel. 4426. \mMv \*hb9\ :>S 't IS de saus, Uw Duryea-saus die de P. C. DE o ,ri-belast-anffc1! Ie BREDEROODSEW» Santpo»" m Spreekuur v,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4