Uit de gemeente Velsen IJmuiden Visserij- Op 23 Juli trekken 35 bussen met1350kinderen naarVierhouten SCHOOLBOEKEN b i VAN DORP Donderdag 7 Juli 1949 Openbare aanbesteding van rioleringen Voor de openbare aanbesteding van gemeentelijke rioleringswerken in Velsen meldden zich niet minder dan zeventien gegadigden aan. Aanbesteed werd de aanleg van riole ring ten Noorden van de Stationsweg en van een terrein ten Zuiden van de Kalver- straat. Inschrijvers waren: N.V. Aannemings- maatschappij voorheen Fa. Gebr. Kevel uit Amsterdam voor 25.622.A. C. God schalk en Co. te IJmuiden 26.325,Fa. Brouwer en Co. te Haarlem 26.374, Joh. Diènaar, Santpoort ƒ26.600,Fa. A, Dienaar en W. C. van der Giessen, Sant poort 26.700,Corn. H. Bruisschaart, IJmuiden-Oost 27.300,Aannemersbe drijf „Bowa", Beverwijk ƒ27.900,Fa. Gebr. Thijssen Bastiaanse, IJmuiden-Oost 27.990,J. A. Brand. Dubbeldam ƒ28.000,G. Hulsebosch, Bloemendaal 28.999,99; P. Heeremans en W. Jansen, Santpoort 29.380,Willem van Heyst, Driehuis ƒ30.000,Fa. G. Oosterwal en Co., IJmuiden-Oost ƒ31.028,Aanne mersbedrijf Van Vemde en Te Beest, Heemstede 31.700,D. R. de Jong en W. Borst, Bakkum 32.895,—; N.V. Aan nemers en Ingenieursbedrijf A. I. B. te Gouda 33.800,en J. Romhout uit Haar lem, die met een bedrag van 33.819, hoogste inschrijver werd. De gunning is aangehouden. Tentoonstelling in de Huishoudschool Economie en gezelligheid Het is toe te juichen, dat op de gemeen telijke huishoudschool aan de Casembroot- straat in IJmuiden een aantal gediplo meerde nijverheidsonderwijzeressen on verdroten bezig is de vrouwelijke jeugd van Velsen op te leiden tot volwaardige huisvrouwen. Een economisch geleid huis houden is hedentendage heel veel waard, een huisvrouw die bij de kleinste bezigheid de hygiëne voor ogen heeft en die fleur en sfeer weet te brengen in het leven van alle dag zal door haar werk het geluk in het gezin verhogen. Wat de meisjes wordt ieerd en hoe zij het in toepassing weten te brengen hebben belangstellenden gisteren en vandaag kunnen zien, op de tentoon stelling, die in het schoolgebouw wordt ge houden. Naast de gebruikelijke naai-, verstel- en costuumwerkzaamheden die op elke in dustrieschool-expositie de aandacht vra gen, mede door de grondige wijze van af werking en vanwege de fleurige dessins, vroegen de ragfijne doopjurken die een drietal „net echte" poppen sierden extra aandacht. Ook de speciale afdeling van de avond cursus voor vrouwen mocht er zijn. Teken afdeling en het stof versieren met applica- tiewerk trokken veel bekijks. In het huishoudlokaal viel bij het bin nentreden onmiddellijk de verjaarstafel met haar fleurige vlaggetjes en keurig uit gevoerde menu's in het oog. Naast het couvert-van-de-jarige lagen de pakjes op gestapeld en middenin prijkte de echte taart met zes kaarsjes. De stoeltjes waren bezet door extra glunder kijkende pop- penkinderen. In een andere hoek werd het oog be koord door glimmend gepoetst en gewre ven oud-koper en zilver, uitgestald op een oud-Hollandse doek. De afdeling „inpakken" gaf prima werk te zien van pakketjes zowel voor biniien- als buitenland. Dat zuinige huisvrouwen moeten kunnen woekeren met materiaal, bleek uit de stuk ken „versteld" behang, de geverfde en bij- gebeitste presenteerbladen. En de dinertafel, in de puntjes verzorgd en gedekt met een keur van aanlokkelijke gerechten noodde tot toetasten. Er is op deze tentoonstelling een merk bare vooruitgang te bespeuren. De meisjes zijn wat groter dan enkele jaren geleden, er is meer en beter materiaal en, wat bui tengewoon belangrijk is, er kwam nieuwe vloerbedekking in het gebouw en hier en daar heeft een streek lichte verf het ge heel luister bijgezet. Vooral in de zaal, die tot een rustig zitje was omgetoverd viel dit op. Mejuffrouw M. Bregman heeft het niet gemakkelijk gehad om dit alles te berei ken, maar met taaie volharding en een op geruimd humeur weer zij vaak van de om standigheden gebruik te maken en zelfs zo nu en dan uit te buiten. En het resultaat is inderdaad boven alle lof verheven. Agenda voor Velsen en ömniden Geen bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 8 JULI Thalia, 8 uur: „Blanche Fury". Rex, 8 uur: „De zaak Paradine". Van militair tehuis tot kousenatelier Waar een maand of wat geleden het mi litair tehuis van de vereniging „Pro Rege" in IJmuiden wegens het ontbreken van mi litairen een slechts kwijnend bestaan leidde, hebben sinds enkele weken de tapkast en de stoelen-om-tafeltjes plaats gemaakt voor het lichtblauwe interieur van een kousen' atelier. Een Haarlemse kousenfabriek is er namelijk begonnen met de afwerking harer producten, die door de machinale breierij wel eens een foutje oplopen en dan door rappe meisjeshanden overgemaasd of „ge ladderd" worden. Negen IJmuidense meisjes hebben er op het ogenblik werk, maar er is plaats voor 30 en wanneer de bovenverdieping van het gebouw eenmaal verbouwd is, kunnen er nog eens 40 jongedames bij. Mevrouw L. v. d. Form, de atelier-leid ster, die ons over dit voor IJmuiden nieu we project inlichtte, deelde mede, dat op die bovenverdieping mettertijd zelfs nog een moderne cantine zal worden ontwor pen. De eerste indruk, die men van het half-product in deze zo bij uitstek vrouwe lijke werkplaats krijgt, is lichtelijk vreemd, want de kousen komen ongeverfd en blank uit Haarlem naar IJmuiden; eerst nadat ze helemaal klaar zijn, krijgen ze in hun ge boortestad de gewenste kleur. De opleiding van de meisjes er bestaat een strenge selectie bij de personeelswer- ving geschiedt aan de hand van een vergroot model-raam, waar de vereiste ste ken op geleerd kunnen worden. Wanneer in de toekomst de volledige af werking van dameskousen naar IJmuiden zal worden verlegd en het productietempo tot 10 dozijn per dag per meisje is opge voerd en wanneer ook de nylon er haar intrede heeft gedaan, zal IJmuiden kunnen beschikken over een flink bedrijf, dat Ne derlands kousenpositie wellicht sterk kan beïnvloeden. Eerbetoon op lampekap Tussen het feestbetoon van wapperen de vlaggen en Zondagse gezichten kan men op de IJmuidense Kennemerlaan een andere uiting van vreugde ter ge legenheid van het koperen huwelijks feest van onze landsvrouwe vinden. In een etalage waar anders stofzuigers, broodroosters en diverse huishoudelijke snuisterijen het kooplustige publiek ver lokken, wordt men nu getroffen door een kunstzinnige opstelling van koperen siervoorwerpen (het is immers een ko peren feest) en enige fraaie lampekap- pen, waarop de beeltenis van de Konin gin en haar gemaal temidden van hun kinderen voortreffelijk geborduurd is. Een serie gelijkelijk bewerkte prent briefkaarten met voorstellingen uit de elf provincies, de Oost en de West vor men de achtergrond van deze aardige vondst en twee kleine boertjes houden op een ander lampekapje een vaandel in de hand met; „Heel Holland juicht" er op. Wij juichen mee. Zondag: Meisjes-athletiekcompetitie op „Watervliet" Onder auspiciën van de Kon. Nederl. Athletiek Unie wordt Zondagmiddag in het sportpark „Watervliet" de athle- tiekcompetitie voor meisjes van het district Noordholland-Zuid voortgezet met de derde en laatste wedstrijd, waarvan de organisatie berust bij de HAV „Suomi". Deze competitie omvat de meisjesafdelin- gen van de Amsterdamse atletiekvereni gingen ADA, Blauw Wit, Meteoor, De Vole- wijckers en Sagitta, de club van Fanny BlankersKoen en van de A.Y. „Zaan land" te Zaandam en „Suomi" te Velsen. De voorgaande ontmoetingen werden respectievelijk georganiseerd door Meteoor en Zaanland te Amsterdam en Zaandam. Voor de Velsense athletiekclub heeft deze competitie reeds haar waarde bewezen. Want „Suomi" bracht in Amsterdam slechts 16 deelneemsters in de strijd, maar kon dit aantal in Zaandam tot 22 opvoeren. Zondag zal de Suomi-groep onder het zeer grote aantal deelneemsters van onge veer 200 jeugdige athletes tot 31 meisjes zijn uitgebreid. Dit aantal zal het tevens mogelijk maken om de reeds eervolle plaats in de meisjes competitie aanzienlijk te verbeteren. Uiteraard zal de organisatie van deze wedstrijden veel werk vereisen; niet alleen de voorbereiding, maar zeker niet minder een goede gang van zaken op het sport terrein. Daar de wedstrijden 's middags om half een aanvangen is het dus gewenst, dat de Suomi-deelneemsters tenminste een half uur eerder aanwezig zijn. De loopnummers zullen eerst in series worden afgewerkt en vervolgens in de halve finales, die te ongeveer kwart voor twee beginnen. Tijdens de sprint- en loopnummers wor den de technische nummers verwerkt, waarbij talrijke jeugdige athletes in hoofd zaak op vèr- en hoogspringen uitkomen. Reisclub „Watervliet" ging uit Onder de leden van de buurtvereniging „Watervliet" bestaat .een reisclub, die zich in een flink aantal vrienden verheugt. Deze burtgenoten trokken er Dinsdag op uit voor een autotocht naar het Gooi. Het bestuur der reisclub had voor een gevariëerde dagindeling gezorgd en daarin stond ook een bezoek aan Hilversum op het programma, waar het raadhuis en de studio van de KRO werden bezichtigd. Van hier, ging de reis door het fraaie Stichtse landschap naar Doorn voor de lunch en vervolgens naar Austerlitz. Behalve de pyramide trok de speeltuin spoedig aller belangstelling en de „verma kelijkheden" waren oorzaak van een pret tig verblijf. In Hilversum werd het diner opgediend en op de terugweg verenigden de Watervliet-reizigers zich in Carré te Amsterdam voor het bijwonen van een operette. Voldaan keerden de Watervlietbewoners lang na middernacht in him woningen terug. De „Catharina Duyvis" wordt voor de Maandagmarkt verwacht en de „Suma tra" voor de Zaterdagmarkt, met nog on bekende vangst, van de Noordzee. De vis serij was gisteravond niet slecht. Stijve bries. De uitvarende schepen hadden Woensdagavond vrij wat last van de harde Noordenwind, maar tot steken kwam het nergens. De kleinere boten had den echter moeite om vissende te blijven. De „Many" (IJm. 61) was vanmorgen na een ware zwerfreis met ongeveer 300 kisten aan de markt. Zoals wij eergisteren reeds meldden, probeerde de trawler het eerst bij de Far Oer, daarna in de Clyde- mond en tenslotte nog eens in de Noordzee, alles zonder veel resultaat. Een reis, waar dus weinig profijt uit komt. Hoogovenkinderkamp Op 27 Juli „ouderdag" enorme organisatie Naar de nationale kampioenschappen Twee Suomi-Ieden komen in Den Haag aan bod In Den Haag worden Zondag door „Vlug en Lenig" op de sintelbaan aan de Laan van Poot de nationale athletiekkampioen- schappen voor dames en heren gehouden. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door de gebroeders Postma van „Suomi", die op de technische nummers een goede kans hebben. De jonge Chris Postma, die de laatste tijd van zich doet spreken-door zijn goede prestaties met discuswerpen en Zondag in Haarlem de Nederlandse kampioen discus werpen Aad de Bruyn van „Vlug en Lenig" versloeg, zal trachten dit resultaat weer te bereiken. Het Nederlands record op dit nummer werd in 1942 met een worp van 48.57 y2 m door De Bruyn gevestigd. De beste prestatie van Chr. Postma werd be haald in de wedstrijd tegen de Zweedse club „Alosjö A.I.K." met 44.95 m, zodat het verschil niet zo groot meer is en wel licht overbrugd wordt. Verder komt deze Suomi-man uit op kogelstoten. G. Postma zat met speerwer pen trachten een eervolle plaats in te nemen. Grondstof voor papier Woensdagmiddag is van Amsterdam voor de papierfabriek aangekomen het Zweedse ss „Patria". Dit schip had in Go thenburg (Zweden) een lading van onge veer 1100 ton houtstof ingenomen voor dit bedryf. NOORDERPIER IN HET DONKER. De lichten van de. Noorder pier en de Noorder strekdam zijn gedoofd geweest. Scheveningen Radio heeft er de scheep vaart opattent gemaakt. Wanneer onder een hopelük stralende hemel van 23—30 Juli 1350 kinderen met het grote kamp van Vierhouten als centrum de Veluwe zullen verken nen, is het Hoogoven-kinderkamp een voldongen feit. Dan kunnen de organi satoren zeggen, dat hun zaak op een oor na gevild is en de kinderen zullen vermoedelijk alleen maar die week van kostelijke vrijheid waarderen, zonder verder over de voorbereidingen van dit massale kamp na te denken. Op Zaterdag 23 Juli gorden de kinderen tussen 11 en 14 jaar van het Hoogovenper- soneel, uit alle hoeken van Noord- en Zuidholland door 35 NA£0-bussen bij elkaar getrommeld en dan begint de reis naar het enorme kamp van de Stichting „Zon en Vrijheid" in Vierhouten bij Nun- speet. Vijf „buscolonnes" halen de jonge gasten overal vandaan: één colonne „graast" het deel van onze provincie be noorden Beverwijk af; twee colonnes nemen de kinderen uit Beverwijk en Vel- sen-Noord op; één colonne zorgt voor de IJmuidenaartjes, en het vijfde stel bussen verzamelt de kleine kampeerders uit Sant poort, Haarlem en de bollenstreek. Kin deren, die nog verder weg wonen, zullen of individueel naar Vierhouten reizen, of zich later per trein bij de grote groep aan sluiten. De bagage gaat per vrachtauto naar het kamp, dus het wordt een onbe zorgde rit. Inmiddels is dan het kamp al voor de komenden gereed gemaakt: Maandagoch tend 18 Juli om 6 uur gaat reeds een tech- Kampei jfers Het kamp Vierhouten beslaat in totaal 30 hectare en beschikt over een perfecte j outillage. Zo kan de grote veldkeuken voor 3500 man tegelijk koken; er zijn wasplaatsen en er is electrisch licht; de j twee openluchttheaters kunnen respec- tievelijk 3000 en 800 mensen bevatten j en elk afzonderlijk kampdeel (er zijn er 10) heeft zijn eigen recreatietent; er I is een eigen watertoren, een kampwinkel en een natuurpark. Het kamp ligt aan de weg van Nunspeet naar Vierhouten.I Natuurlijk gaat er een medische dienst j mee onder leiding van dr. J. N. Venen- j bos. nische staf vooruit om de 150 tenten op te bouwen. De topleiding berust bij de heer P. B. H. Barbiers van de Sociale afdeling, die in zijn moeilijke en verantwoordelijke taak terzijde wordt gestaan door een uitgebreid „kader" van deelkampleiders, groepsleiders en tentleiders, liefst 200 man sterk. Boven dien gaan er een aalmoezenier en een veld prediker mee. Was de organisatie van de bustocht naar Vierhouten een probleem op zichzelf, de vorming van een goede staf had niet min der voeten in de aarde. Dank zij een spontane opkomst van N.J.G.-mensen die op dit punt over een schat van ervaring beschikken zal het personeel van de Hoogovens, dat geduren de de kampweek diverse functies in Vier houten vervult, zijn gelederen aanzienlijk versterken en jonge mensen van allerlei gezindte en levensopvatting zullen dus 1350 kinderen onder hun vertrouwde hoede Dit kamp is het „Jubileumkamp", met andere woorden de directie van de Hoog ovens biedt het de spruiten van haar per soneel ter gelegenheid van het recente 25- jarig bestaan aan. De ouders, die ten getale van 1400, ook per bus op Woensdag de 27e Juli op bezoek des middags een verras sing in het openluchttheater! gaan, moe ten een vergoeding voor de reis betalen; uit elk gezin mogen 2 personen mee. Ook zij worden uit alle hoeken van de provincie gehaald. Dit kamp is echter allereerst als ontspan ning voor de kinderen bedoeld en daarom gaat er een 30 man sterke technischè staf mee. die onder leiding van de heer W. F. Veneberg voor de keuken, de ravitaillering en de nachtwake zorgt. De kleine gasten kunnen dus hun dagen onbezorgd wijden aan uitstapjes in de omgeving en voor Maandagavond staat er bijvoorbeeld een filmprogramma te boek; voor Donderdag een grote dagtocht en voor Vrijdag een zoekspel, zodat de ontspanning bij voorbaat gegarandeerd is. Dat de organisatie van dit alles menig uur heeft gekost, hoeft geen betoog en dat i het hele plan tot in de puntjes werd voor bereid moge blijken uit het feit, dat vorig jaar zomer al aan de uitwerking gedokterd werd door de centrale kampraad, die met de Hoogovens als presiderend lichaam, alle meehelpende jeugdorganisaties omvat. Het is te hopen, dat de weergoden dit sympathieke plan tot een succes maken, zodat de grote „Zonnehal" die op regen weer berekend is met haar capaciteit van 2000 .personen voortdurend leeg staat. Concert zangkoor „Driehuis" Op het programma, dat de gemengde zang vereniging „Driehuis" op het jaarlijks con cert in de Ned. Herv. kerk uitvoerde, was een ruime plaats aan de solistische mede werking verleend. Het koor zong enkele werken en verzorgde de begeleiding van een tweetal soli. Zodoende kon het pro gramma niet alleen qualitatief uitmunten, maar ook kwantitatief „verteerbaar" blij ven. Dit laatste in tegenstelling met de ge bruikelijke kerkconcerten in onze gemeen te en hun ellenlange „menu's". De beknoptheid van het opgediende voorkwam het vermoeid geraken der exe cutanten zowel als van de, helaas slechts weinige, bezoekers. Piet Halsema leidde met De Profundis van v. Glück zijn koor in. „Uit de diepten roep ik", de beginwoorden van de 130ste psalm, inspireerden de componist tot deze klaagzang, die vlot en welluidend door „Driehuis" vertolkt werd. De samenstel ling van het koor is vrijwel ongewijzigd gebleven: de dames voeren er nog altijd de juiste boventoon, zowel in getal als in stem- kwaliteiten. Er was een grote aandacht voor de aanwijzingen van de dirigent, die muzikaal leidde en met het ensemble een grotere homogeniteit heeft weten te be reiken. Dit laatste sprak eveneens uit Buxte- hude's cantate „O, zend een engel...." maar meer nog uit het waarlijk voortreffe lijk gezongen Ave Verum. Haydn's Qui tollis was voor vele koorleden nog een hele opgave. Coby van Meurs ging het zingen gemak kelijk af; ze beschikt over een buigzame altstem, die in het midden- en het hoge register welluidend resoneert; in de lagere regionen is zij daar minder gelukkig mee, doordat de glans verloren gaat. Met de veel eisende Kerkaria van Stradella maak te ze het zich trouwens niet gemakkelijk. Al staat het wel „gekleed" zo'n compositie op een programma van een kerkconcert te plaatsen, de uitvoering moet dan 100 zijn. Voor de vertolking van het Dignare Do- mine uit een Te Deum van Haydn kon ik meer waardering hebben, daar de soliste in deze aria met dezelfde muzikale mérites veel meer wist te bereiken. De baritonsoli in het Qui tollis en de oud-Noorse liederen van Grieg. zong de heer Nic. J. Arisz, lid van het koor, met sonoor stemgeluid en gezonde muzikaliteit. Dr. Veenenbos verzorgde de fraai ge streken cellö-solo. Bach's sonate in E-majeur voor fluit en orgel vond in de heren J. J. Poolman en J. Huizinga twee vaardige vertolkers. De flui tist heb ik in deze kolommen al meermalen mogen waarderen. Ook nu was het luiste ren naar zijn geacheveerd spel en superi eure toonvorming een muzikaal genieten. De heer Huizinga, die deze avond de bezigste taak had, was de consciëntieuze begeleider waar men op vertrouwen kon. Ds. van den Berg gaf op elke uit te voe ren compositie een toelichtend woord. De voornaamste indruk die deze avond opgedaan is? Hoe ongelooflijk rijk aan schoonheid de koorliteratuur der Rooms- Katholieke kerk is, waarvan Piet Halse ma ons deze avond enkele parels uit de zeer vele heeft getoond. A. J. VAN DER WEIJDEN. „Wijkeroog" gaat vissen Het bestuur van de buurtvereniging „Wijkeroog" bereidt thans voor de leden en de kinderen een viswedstrijd voor, wel ke Zaterdag zal worden gehouden. Het voornemen bestaat om de jeugd ge legenheid te geven door middel van hengel en snoer 's middags tussen vier uur en half zes hun vaardigheid te tonen, waarna 's avonds om half acht de ouders hun kans krijgen. Zowel de jeugd als de oudere vissers komen samen bij het bedrijf der N.V. „De Plaatwellerij" om hun dobbers in het Noordzeekanaal uit te werpen. Daar ook de buurtvereniging „Schulpen" voor de oudere leden reeds eerder op de zelfde plaats een viswedstrijd heeft uit geschreven, kan het wel een gezellige boel worden. Maar aan de andere kant maken vele vissers het „zoodje" klein.... KENNEMER DAMMERS IN AMSTERDAM Vele damliefhebbers uit Haarlem en om streken waren Dinsdagavond in de grote zaal van de Koopmansbeurs te Amsterdam verzameld toen voorzitter O. B. J. v. d. Sleen daar de grote schare dammers wel kom heette als deelnemers aan de massale simultaan-séances. Deze wedstrijd was georganiseerd in het kader van de Amsterdamse sportweek. Si multaan speelden R. C. Keller, W. Rusten burg, C. de Gooyer, W. Beeke, Herm. de Jongh, J. Metz, J. H. Vos en J. Ansems, die allen 25 borden tegenover zich hadden. Gisteravond vonden er gong wedstrijden plaats voor leden van de Nederlandse Dam- bond. (Adv.) Tweehonderd D.S.S. op reis e' 'v* De IJmuidense vei-pmc- houdt ook m de zomaX? D'SS- ling contact, dat in W stand is -gekomen. Tweehonderd kindprp* West hebben hiervan" 1111 Ujmj* van hen, die met een prS'^- vooruitzicht het niet Sge ds6 ia door de jeep van T chaussee. Opper Smit heeE?* tie van de goede samenmrftda'*'«i- burgen, van Velsen's sti.t? a West en de politie"^™1 Haarlem geloodst en er vow I ,lls pen tevens een oefening v°„ Ondanks het bedenkelijk. stemming onder dëjS?'b!<« 4 het vele aantrekkelijks Ws-k?"- en waarvan de jongens, pilote, M allen in hun hart wanen 54 zich los konden maken, i'"* Hilversum met zijn vele w !tli 4 heden, naar Oud-Vate^"5*^ bij uitnemendheid. e Het bestuur kreeg prompt van een eigen speeltuin in de 2L?* waar, zo men hoopt, ondankT,W^ blemen die nog opgelost moet 5ro" vooral financiële, in de na7nrnr hand aan zal worden gelegd Sflaatst{ 1950 met trots zal kS*ï?ï „onze tuin". wnen 0Te[ De terugtocht werd te half „üi nomen, omdat cr nog ee„ verr L het programma stond die veel SS In Amsterdam werd namelijk «2®? zoek aan de Cmeac gebracht ..P°Pöe the Sailormsn" schillende sportfilms de ieued bezighielden. 8 ea Hoogst voldaan kwamen de D <5 om acht uur in de avond in hun 2® plaats aan, maai- het werd voor™, ,2 een lalertje, want de kinderen C» niet uitgepraat. Gunstige perspectieven voor de oesterkwekerij De oesterkwekers zijn bezig de teiü.. dakpannen en de schelpen over E zetten. Het meest gunstige tijdstip, voirea de berekeningen van D. Kornnga, deK loog van het bestuur der visserijen Zeeuwse stromen, is daarvoor thans a-, gebroken. En alles schijnt mee te wZ om de voorspellingen, dat de aanslaemi tot zeer goed zal zijn, waarheid te dm worden. w Juist enige dagen vóór de 6e Juli kwam het water op de vereiste temperatuur van 19 gr»den. In de nu genomen watermon sters komen veel grote larven voor, terwijl de natuurlijke vijanden van het oesters^ de oorkwallen, de ribkwalletjes en de as- jovis opmerkelijk weinig in aantal zijn. EEN gemakkelijke manier om u op voordelige wijze van niet meer ge bruikte dingen te ontdoen? Plaats een Luidspreker in dit blad. Het kan niet 'heter en niet eenvoudiger. MARKTBERICHTEN 6 Juli 151) IJM 21 Jacoba 25.500; IJM 25 iianun'o 16.000; RO 53 Derkje 12.000. SCH 2 150; KW 99 580: IJM 230 310; IJM 213 440; SCH 177 175; IJM 203 365, Aanvoer. 60 kisten tarbot en tong, 10 kisten heilbot, 70 kisten schartong en tongschar, 20 kisten bot, 400 kisten schol, 250 kisten makreel 133 kisten haring, 35 kisten wijting, 30 kisten schar, 50 kisten poon, 1000 kisten schelvis, 10 kistten haai, 30 kisten wolf, 330 kisten kabeljauw, 40 kisten koolvis, 15 kisten iej 50 kisten- diversen. Totaal 2525 kisten. Prïjza Heilbot. 2,101,75; gr. tong 2.302.15: err tong 2,15—1,95; kl.m. tong 2,20-2: kl. kg! 2,05; kl. tong II 1,70—1,60; tarbot 11,85-15, per kg. Tarbot II 82—72; tarbot III 82; tarbot I? 32; tongschar 53—50; schartong 25,50-24; gr, schol 5851; midd. schol 48,50-33,50; kl schol 36—18; schar 29,50—10; bot 28,50-23,1. makreel 31—25; v. haring 37,50-31,50; ha 31; haai 1917; poon 7,50—2,90; gr. schelvis 36—30: midd. schelvis 37,50—33; kl. scheiri 3324; kl. schelvis II 22—8,30; wijting 23- 13,50; kl. wlof 36; gr. gul 35,50—32,50: klgd 22,5010; midd. heek 49; kL leng 30; te- makreel 4,90, per 50 kg. Gr. wolf 81—74; kabeljauw 146-65: koolvis 2927,50; gr. leng 6662, per 325 ïl HET DAMTOURNOOI OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De moeilijkheden rond de organisatie van liet jaarlijks damtournooi om het persoon lijk kampioenschap van Nederland zijn voorlopig opgelost. Het damtournooi 2! worden verspeeld in de maanden Septem ber en October te Amsterdam, op achter eenvolgende weekends. Twaalf spelers zullen aan de wedstrijden deelnemen. Zoals reeds gemeld werd zullen vit* leden van de damclub IJmuiden, Ligthar', Laros, Suyk en Dukel aan het tournooi deel nemen. FEUILLETON Een vage herinnering 20) door. NATALIE SHIPMAN Natuurlijk zal hij er geen bezwaar tegen hebben. Zijn hart sprong op bij het horen van die warme, lieve stem. Hij kon het met jou ook best vinden. Prachtig, zei hij met een poging tot luchthartigheid. Laten we dan zeggen Vrijdag om half acht op de Country Club. Dat is uitstekend. Met zachte stem voegde zij er aan toe: Ik wou, dat je niet behoefde te gaan, Jim. Het zal er erg heet zijn. Dat zal het zeker, stemde hij toe. En toen, omdat er zoveel was, dat hij had wil len zeggen en zo weinig, dat hij kon zeggen, nam hij alleen maar afscheid. Op Vrijdagavond stopte hij voor Tony's huis. om haar mee te nemen. Hij had ver geefs getracht haar voor zijn vertrek op te bellen en had haar toen uit New York ge schreven, haar voorstellend, om mee te gaan dineren. Toen hij kwam voorrijden, ging haar voordeur open en kwam zij snel naar buiten en stapte in de wagen. Schiet op, zei zij. Moeder staat naar je te kijken. Tenslotte, eerst een telefonische boodschap en toen een briefje op papier van de University Club oh, ja, dat heeft zij wel degelijk opgemerkt zijn volko men voldoende, om een liefhebbend ouder hart in opwinding te brengenom van haar opgewonden dochter nog niet eens te spreken. Waar gaat het allemaal over? Dat heb ik je gezegd, zei hij. Hfj had er tweemaal over gedacht, of hij haar vra gen zou, maar hij kon niemand anders be denken, die er zo goed bij zou passen. Hy keek haar van terzijde eens aan en vroeg zich af, in wat voor stemming zij vanavond was. Zij za£ er frappant genoeg uit in een jurk van bedrukte zijde van een harde gele kleur, dat de meeste meisjes een ziekelijke tint zou hebben gegeven, maar dat zeer goed stond bij haar roodbruine haar en bleke, blanke huid, Waar gaat het allemaal over? her haalde zij. Alleen maar een dinertje, zei hij, met Alden Blanshaw en een vriend van haar een jonge marinevlieger. Ah, zei zij, dus moet ik jou en Alden chaperonneren? Luister je nooit, als iemand wat zegt? Ik zei, dat zij een vriend bij zich had luitenant St. Bede. Hij komt uit Texas. Oh, juist, knikte Tony met een wijs gezicht. Dus moet ik de beschermende kleur leveren voor jou en Alden. Is datjhet? Dat is het helemaal niet. Luister, Tony Zij klopte hem even op de knie. Maak je niet dik, ouwe jongen. Zal ik de luitenant ter hand nemen, terwijl jij en Alden in het maanlicht langs de bospaadjes wandelen? Of zullen jij en ik, als twee oude mensen zitten toe te kijken, hoe de jonge liefde ontplooit, terwijl wij de zons ondergang bewonderen? Vertel het me eens even, Jim, opdat ik weet, wat mij te doen staat. Ik wil helemaal niet, dat je iets doet, zei hij, lachend, ondanks zijn ergernis. Ik wil alleen maar Dat je je netjes gedraagt, zei Tony. Dat weet ik. Plotseling was zij weer ernstig en haar magere hand raakte zijn knie weer even aan. Ik zal het doen ook, Jim. Ik beloof het je. En wel enigszins tot zijn verbazing, ge droeg zij zich inderdaad onberispelijk tenminste gedurende het grootste gedeelte van de avond. Zij was zeer vriendelijk tegenover Alden, vrolijk met Ricky en tegen Jim zelf vergat zij, om bitter te zijn, en was alleen maar vagelijk en niet onvermakelijk spottend. Hij sloeg de twee meisjes gade en bedacht bij zichzelf, welk een contrast zij vormden. Alden in het licht grijs, haar donkere haar glad langs haar slanke hals met haar koele heldere ogen en Tony in haar chique, maar opzichtige jurk, met haar hoofd met de roodbruine krullen, haar grote mond, die ietwat scheef trok in haar magere gezichtje en haar ondeugend dansende ogen. En toch was Alden die avond bijna even vrolijk als zij. Haar stille gézichtje, zoals Emily Hasketh het noemde, werd door haar gelach vei-levendigd en haar stem klonk warm. Jim zag, hoe Ricky St.. Bede haar gadesloeg en zag, hoe hard het de jon gen viel zijn ogen een ogenblik van haar af te wenden, als Tony tegen hem sprak en hoe snel zijn blik dan weer tot Alden terug keerde met zijn langzame, ernstige glim lach. Hij was een aardige jongen, intelligent en oprecht en even vriendelijk als knap. Hij was alles, wat een meisje maar kon ver langen en Jim vroeg zich af, of dat het niet was, wat Alden verlangde, want wanneer zij zich maar tot hem wendde, verzachtten zich haar ogen, gezichtje en stem en glans den van de weeromstuit. Na het diner zaten zij op de lange wa randa. die zoals Tony zei, afgrijselijke herinneringen uit haar jeugd opriep. Ik kwam hier altijd, als ik eens goed wilde uithuilen, zei zij, als ik het op partijtjes niet vinden kon en dat was bijna altijd het ge val. Dan ging ik naar de kleedkamer en sloop dan de zijtrap af en kwam hier naar buiten. Op een Oudejaarsavond kreeg ik haast longontsteking ik zou die zeker gekregen hebben, als mijn broer mi* niet gevonden had. Hij was woedend en nood zaakte mij, om met rode ogen en al meteen haar binnen te gaan. Zij trok even een zuur gezicht. De afschuwelijke crises van het groot worden! Maar en hier wendde zij zich tot Alden ik geloof niet, dat jij daar ooit aan geleden hebt. Alden zei bedaard: Dat heb ik wel, maar niet op debutantenpartijtjes. Tony's rusteloze ogen zwierven over de waranda met zijn lange rijen rieten stoe len. Het ziet er uit als een onschuldig ouderwets zomerhötel, hè? Maar het heeft zijn herinneringen. Kussen ik werd hier buiten voor het eerst gekust, Jim en borreltjes van warme jenever, die naar koperpoets smaakten. Herinner je het je nog? Neen, natuurlijk niet, jij was nog niet hier en deze kinderen werden te laat geboren, om nog herinneringen te hebben aan de drooglegging. Er viel even een kleine stilte en toen zei Alden: Ik kan er me nog wel iets van herinneren. Jim wierp haar een snelle blik toe, maar het was te donker om haar gezicht te zien. Hij zag alleen een bleek ovaal tegen de donkere omlijsting van haar haar en boven de nog blekere glans van haar jurk. Maar m'n lieve kind dat is practisch onmogelijk! protesteerde Tony. Je moet toen nog een baby geweest zijn! Ik ben getrouwd, toen ik achttien was in de winter van 1926. Dat was dat stormach tige jaar. In alle la-anten vond je moord- verhalen de verhoren en vrijspraken in die Halls-Mills zaak en de zaak Snijder- Gray of was dat het volgend jaar? Snel onderbrak Jim haar: En dan nog die andere dingen het gevecht Tunney- Dempsey de eerste grote match, die ik ooit zag. En Red Grange Tony, we zijn erg onbeleefd! Alden en luitenant St. Bede Ricky, zei de jongen. Ricky en Alden herinneren zich die dingen geen van allen. Hoe zijn we er eigenlijk op gekomen. Door mijn kinderlijke herinneringen, zei zij. Maar laten we die maar<pverslaan. Zij keerde zich tot St. Bede. Vertel me liever eens de jouwe in Texas of was het Oklahoma? Terwijl zij zaten te praten, schoof Jim zijn stoel wat dichter bij die van Alden. Zij wendde het hoofd niet om, maar zat in de duisternis voor zich uit te staren en hij voelde een steek in het hart, die bijna »vrees was. Haar hele houding was veran derd; al haar vrolijkheid was verdwenen; haar oude reserve was weer teruggekomen. Hij sprak tegen haar en toen zij antwoord de, luisterde hij naar de een of andere aanwijzing in haar stem, die hem kon ver raden, waardoor die veranderde stemming eigenlijk veroorzaakt was. Toen begon zijn hart sneller te kloppen. Was het soms om dat Tony dat stormachtige jaar 1926 ge noemd had? Na enkele ogenblikken zei hij met een j stem, die te zacht was, dan dat Tony en St. Bede hem konden horen:.Ik ga Zon dag naar buiten, de kinderen opzoeken. I Ze zijn bij hun grootmoeder in de buurt van Litchfield. Het zou prettig ztin als i« wilde meerijden. f Zij keerde zich om en haar bus gms langs hem heen naar Ricky. Ja, zei zij bedaard. Als ik tenmm-^ geen storing zou geven in een *amn- biÜe?a°tmzou je natuurlijk niet. Wij Zaterdag weg kunnen en daar overblijven. Mrs. Haskethsou prettig vinden je daar op de boe h6-Tk vrees, dat dat niet em zij en hij wist zonder er naar dat zij met Ricky zou uitgaan. Ht - Ze moet hem wel ongevaer At U Hardop zei hij: hoop, dat het een mooie Is Is elf uur te vroeg om te vellr -;e kunnen het ook wat later maken, ais dat liever wilt. pesiaaed Zij lachte. - Ik ben eruro om overdag te slapen. Ik vra I j(, af, hoe het gaat met die w fabrieken voor oorlogsmateriaal, nachtploeg zitten. oorlogsmate- - Wat voor werklm oorlog riaal? viel Tony in. Ik heb dacht of een baan in een ken niet goed voor mij ^0U j en ?erc=I Jim werd zich bewust van geïrriteerdheid. kriigen, langzamerhand genoeg van ^jjiast zij voortdurend over zichzeU ko. Alden eenvoudig niet aan 1 we£rde men. Hij begon te spreken jaCjj zich met een ruk tot hem. jij om? (Wordt

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6