Gasfornuizen (Beverwijk en Omstreken~j Hoera Ab de Jong Mikkenie's olifanten en tijgers door Beverwijk THALIA Op bezoek bij Beverwijks eerste Beverfokker Tennistournooi om Beverwijks kampioenschap SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP Jiex JAeatet Een vage herinnering Vrijdag; 8 Juli 1949 Prijzen en aanvoeren dalen op de aardbeienmarkt Donderdag was het aanbod op de spe ciale aardbeienmarkt in Beverwijk weer minder dan een dag tevoren. Ook de prijs was echter lager; er werd ongeveer. 50 cent per mand minder be steed dan Woensdag. Het koude weer is hier niet vreemd aan. De aardbeien met dop noteerden van 160240 cent per mand en een enkele partij ging tot 280 cent. Ge lukkig kocht de fabriek aardbeien met dop voor een prijs rond de 170 cent, anders had de prijs ongetwijfeld nog lager gele gen. Voor de fabrieken was de aanvoer zonder dop ruim 10.000 manden. Mid-Kennemerland Schaaktournooi De zesde ronde van het Mid-Kennemer land Schaaktournooi, welke deze week werd gespeeld had de volgende resultaten: Hoofdafdeling: P. Hart-C. Gordijn V2Vz, G. L. de Haar-G. Paardekoper afgebro ken; C. Gordijn-M. P. Suiker 01. 1 A: C. Pronin-J. Muijen 10; J. Droy- zaad-T. A. Spijker 01; M. Soeteman-C. Pronin 01. 1 B: J. C. de Haar-A. Rijke 10; J. Molekamp-R. Visser 01. 2 A: A. v. d. Zwan-P. Zeilstra 10; P. Scheurkogel-A. v. !t Hoff 10; P. Bos-J. Ringers afgebroken; J. Verlaak-F. Hen driks 10. 2 B: G. Schouten-A. Moleman 10; P. Hoope-Oosterling 01; A. Zeilmans-A. J. v. Niekerken 10. 2 C: W. Wijkamp-T. Huisman 1—0; W. de Nijl-C. Geyteman 10; A. Wijman-S. Kistemaker 01; J. Groot-J. v. Stekelen burg y2Vz- 3 A: J. Strijker-A. de Ruiter 01; G. Lam-C. v. Jongen 01; C. J. de Vries-D. Tuyl 1—0. 3 B: J. Oort-P. v. d. Vlerk 0—1; M. v. Laaren-K. Neuderlof 10; A. v. d. Plas- J. v. Verseveld 01. 4 A: L. v. d. Stok-A. de Vries 0—1; W. Braak-A. v. d. Kam 10; J. Buys-C. Zoon 01; A. Eykelentrom-R. Rell 10. Nagekomen partijen: A. Geyteman-W. Wijkamp 10; A. v. d. Kam-R. v. d. Stok 01; A. J. de Vries-A. de Ruiter 01. 3 A: J. v. Dijk-G. Lam 01; C. v. Don- gen-J. Strijker \'2'/o. 3 B: K. Nederlof-A. v. d. Plas -0—1; J. v. Verseveld-P. v. d. Vlerk 01. H.O.S.C.-competitie: A. P. de Bi'uin-B. Zwart 01; B. Zwart-W. Steeman 01 J. C. de Haan-J. Beentjes V2V2- V.V.B.-opstelling voor Zaterdagavond In het Gemeentelijk Sportpark wordt Zaterdagavond te half zeven een voetbal wedstrijd gespeeld, waarvan de baten ge heel aan de Niwin-actie ten goede zullen komen. De voetbalverenigingen D.E.M. te Be verwijk en V.V.B, van Velsen-Noord zeg den hiervoor hun belangeloze medewer king toe, waarbij het gemeentebestuur van Beverwijk de aardige geste had het sport park eveneens gratis ter beschikking te stellen. Van genoemde clubs zullen de eerste elftallen in het veld komen, zodat waar D.E.M. in de derde klasse K.N.V.B. ope reert en V.V.B. tot de vierde klasse be hoort ,een aardige wedstrijd kan worden verwacht. Het elftal van V.V.B. verschijnt met: C. van Veelen, D. Aafjes en R. Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en A. Both; P. Helder, H. Vers wij veren, Vooi-ham, J. Duineveld en P. Hooydonk. Het nieuwe boe{p van Jaap Kolkman: „Laat mij maar zwerven" (vervolg van „Brood uit het water") is thans leverbaar a 4.90 door Klaver's Boekhandel Edisonstraat 7, IJmuidcn. TcL 5326 Beverwijks Harmoniekapel voor „De Westerburg" De bewoners van „De Westerburg'' i Beverwijk zullen op Zaterdag 9 Juli een concert aangeboden krijgen van het Be verwijks Harmoniekapel. Het programma is als volgt: 1 On the Quarter Deck, mars, Alfort. 2 Assepoester, ouverture, G. Rossini. 3 Droomideale, wals, Fucik. 4 Doornroosjes Bruidfeest, Mase Rhode. 5 Mars. 6 Kunstleber, wals, Strauss. 7 Bizetherinneringen, arr. Lureman. 8 De Vogelkoopman, potpourri, E. Zeiler 9 Jubelklange, mars, E. Eubel. Klaar voor de première B. C. „KLAVER TWEE" OM DE TAFELS. De uitslagen van de Hoogovenstaten- bridgeclub „Klaver Twee" welke in het Statenhuis aan de Velserweg onderlinge wedstrijden speelden zijn: Groep A 1: he ren Bosman-Eekhout 75V2 rn.p., Geer- Weyman 72 y2 m.p. De heer en mevrouw Vollaerts 65 m.p., Oosterhout-Aalbersberg 59 m.p., Holleman-Veenstra 51 m.p., Hen driks-Bakker 48 m.p. Groep B 1: heren Schaapsma-Gerritse 69 m.p,, dames Hamel-Blooi 68 m.p., mevr. Slaats-Klesser 67'/2 m.p., de heer en mevr. v. Aalst 62 m.p.. mevr. Schaafsma-Hey- kants 59 m.p., Luttik-Haver 58^2 nvp-, de heer en mevr. Steenbergen 57y2 m.p. Om drie uur schoof Rani, een van de drie 35-jarige olifanten van circus Mikkenie gistermiddag zijn kop onder de deurpost van de goederenwagon door en Jenny plunderde even latei- voor het Beverwijkse station in de gauwigheid een boomtak, omdat een olifant na een treinreis zeer zeker een groen blaadje toekomt. De penetrante roofdierengeur hing om de hokken van de zes Bengaalse tijgers en de paarden stampten ongeduldig door het stro, ten teken dat ook zij de vrijheid prefereer de boven een vehikel van de Deutsche Reichsbahn. (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag: 8 Juli 8 uur, Zaterdag 9 en Zondag 10 Juli, aanvang 7 en 9.15 uur: STEWART GRANGER VALERIE HOBSON in de schittetrende Techni- colorfilm BLANCHE FURY Een, tot het uiterste gedreven, ver boden liefde en felle haat vormen de hoogtepunten in dit machtige drama. Arthur Rank film. Toegang 18 jaar Maandag 11, Dinsdag 12 en Woensdag 13 Juli aanvang 8 uur: EDWARD G. ROBINSON - MARLENE DIETRICH - GEORGE RAFT in: HOOGSPAN NING Drie geladen karakters leven onder hoge spanningde hoogste spanning ooit in een film bereikt! Toegang boven 18 jaar ZONDAG 10 Juli matinée, aanvang 3 uur de snannende Western RIX BELL ALS OVERWINNAAR (toegang elke leeftijd). Agenda voor Beverwijk En toen olifant nummer drie Mary na een tevreden trompetstoot de staart van haar voorgangster pakte om de Vondellaan af te kuieren, had de stemming van „het circus" eigen pas goed haar intrede in Beverwijk gedaan. Inmiddels waren bij het oude raadhuisje van Wijk aan Duin aan de Zeestraat de spanten van de grote tent overeind gezet en de grele Frangaise, die vanavond als een der vijf „Airways" door het luchtruim denkt te zweven, had verkondigd, dat het .affreux" was het hobbelige terrein dan altijd. Donderdagavond stond de tent in volle glorie overeind met de bonte gevel van alle circussen dezer wereld in aanbouw en de spes patria van de stad vergaapte zich aan het manneke „Norman" dat met een ijselijk grote voorhamer de palen een laat ste tik op het houten hoofd verkocht daar bij en passant sterke Engelse verhalen ver tellend aan zijn mede-opbouwers. Van avond ziet u hem bij de chimpansees. In de keukenwagen zorgde de kok voor een goed maal en probeerde van tijd tot tijd of er al water uit de kraan wou komen „de directeur wil beslist overal water leiding laten aanleggen. zo is 't ie De kleine gemeenschap in de oranje wagens kwam op toeren om vanavond los te barsten in een werveling van adembe nemende prestaties. Het mooist was tot nu Beverwijkse Ouden van Dagen ook naar Volendam Ongeveer 3300 kadetten, 38 pond boter, 50 k.g. vlees, 30 pond kaas, 2400 gevulde koeken en nog veel meer lekkers plus de nodige rokertjes waren er ingeslagen voor het uitstapje dat de 650 Beverwijkse en Wijk aan Zeese ouden van dagen Donder dag gemaakt hebben. De oudjes werden met autobussen van de firma van Oos- terom, die dit tochtje belangeloos ver zorgde naar de Pijpkade gebracht, waar de salonboot, de „Veluwe" gemeerd lag. Ook de Beverwijkse harmoniekapel was aan wezig om de komst van de gasten met een pittige mars op te luisteren. Om acht uur werd de tros -losgegooid en nam de reis een aanvang. Er heerste al direct aan boord een ge- Voor de tent klaar was, heeft jong Bever wijk al een paar gratis staaltjes acrobatiek ..in de nok" kunnen aanschouwen. toe zonder mankeren de olifanten-ont scheping met die kleine Duitse kornak er bij, wiens gelijkenis met zijn grijze pupillen hem vermoedelijk in de loop der tijden op het gezicht is geschreven. Morgenavond kunnen we u pas vertellen, wat misschien nóg mooier bleek. „ZIJN KANS VERSPEELD". Op Zondag 10 Juli zal er in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst wor den gehouden. Voorganger is ds. J. de Vries. Nederlands Hervormd predikant te Apeldoorn die het onderwerp zal behan delen: „Zijn kans verspeeld". SLAGERS MET VACANTIE. Wegens vacantie van de gezamenlijke slagers zal een gedeelte van de Bever wijkse slagersbedrijven gesloten zijn van 10 tot en met 16 Juli. Geopend zijn in' deze periode alleen een 15-tal zaken verspreid door de hele gemeente. Beverwijk zou zijn naam geen eer aandoen wanneer deze stad onder haar inwoners geen beverfokkers zou tellen. De eerste beverfokkerij van Beverwijk ,,'t Hofland" is eigendom van de heer L. A. Schelvis, en is ge vestigd aan de Hoflanderweg. De heer Schelvis is in 1946 begonnen met twee beverpaartjes en zijn pelsdierfokkerij telt momenteel liefst 35 stuks. De dieren zijn ondergebracht in ruime, in beton uitgevoerde hokken, die om aan de natuurlijke aanleg van de bever wat tegemoet te komen ieder over een flink waterreservoir beschikken. Volgens de heer Schelvis zijn ook zijn bevers zeer zindelijk, daar zij hun nachthokken altijd rein houden en hun eten eerst naar het waterbassin slepen om het daar te wassen en dan pas nuttigen. Een vrouwelijke bever kan 3 tot 10 jon gen per worp ter wereld brengen. De pas geboren beverspruiten poedelen dezelfde dag al met moeder in het water. Naast de waarde van deze beesten door hun huid zijn zij kostbaar als fokmateriaal en het is geen wonder dat de vrouwtjes het duur ste zijn. Het belangrijkste deel van het bevervelletje is de pels aan de buikzijde, daar deze plaats door de beesten met bek en poten bereikbaar is en ze zelf hun huid daar regelmatig borstelen. Dit is dan ook de reden van het feit dat een gedode bever aan de rugzijde wordt opengesne den. De zijkanten worden later afgesneden en gebruikt als garnering. Voor de huid gereed is, om bij de bont werker tot mantels of kraag verwerkt te worden, moeten eerst de lange haren, de zogenaamde „grannen" door een broei- proces verwijderd worden. Wijk aan Zee „De Eendracht" zong Heliomare" De pelsdierfokkerij van de heer Schelvis telt momenteel een dozijn hokken, doch door de snelle gezinsuitbreiding der dieren zij kunnen in 2 jaar 5 nestjes jongen werpen heeft hij toestemming gekre gen nog 10 hokken te bouwen, waarin de jonge exemplaren straks zullen worden ondergebracht. B°tenhuis a8nd Verlen9^oorslrjil Aan de IJmuidens» ■s opgedragen om voor tenhms te bouwen am h straat te Wijk aan Westerhuis uit Am,^ voor dit in zijn hok, voorbestemd om binnen korte of langere tudlr étalageruit vandaan vrouwenogen te verlokken aclller e- Heemskerk Betere telefoonverbinding Het voeren van telefoongesprekken in de morgenuren met Amsterdam en de Zaanstreek was nog al moeilijk door de druk bezette lijn. Daarom heeft de P.T.T. besloten een nieuwe kabelverbinding uit Heemskerk aan te leggen, waardoor hier verbetering in zal komen. Zullen de Ouden van Dagen gaan rijden? Of deze vraag bevestigend beantwoord zal worden, hangt af van de mildheid der Heemskerkers. Het comité, dat de uitgaans- dag organiseert doet daartoe een beroep noeglijke stemming, die nog verhoogd op de dorpsgenoten. De tweede week van VRIJDAG 8 JULI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Defatale' oudjes kwam een 81-iarige stem". - Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Johny Belinda'". W. B. Theater, 8 uur: „Grof geschut". Circus Mikkenie, 8 uur: openingsvoor stelling. werd door gramofoonmuziek. In Volendam werd een ware onderzoe kingstocht door het dorpje gemaakt. De ouden van dagen hebben van deze dag bijzonder genoten en zullen zeer zeker een blijde herinnering aan dit zo gezellig en prima verzorgd uitstapje bewaren. Oude dame viel ongelukkig. Bij de ontscheping van de Beverwijkse dame op de stenen trap aan de Meerkade te vallen, waarbij zij een vrij ernstige hoofdwonde opliep. Met een auto van de Rode Kruïs- colonne werd zij naar haar woning in de Haarlemmerstraat gebracht. Juli wil het huis aan huis komen collec teren. SPELDJESDAG VOOR KATHOLIEK THUISFRONT. Zondag 10 Juli wordt er ook in Heems kerk een speldjesdag gehouden ten bate van Katholiek Thuisfront. in De spontane geste van het Mannenkoor „De Eendracht" om de patiënten van het herstellingsoord „Heliomare" te Wijk aan Zeer een concert aan te bieden is Donder dagavond tot uitvoering gebracht. De verwachtingen van de patiënten wa ren ongetwijfeld hoog gespannen, want reeds bij de aankomst van de zangers wer den deze met gejuich begr'oet. Het vrij gure weer kon de stemming niet bederven, zodat op en om het terras aandachtig geluisterd werd naar het vol ledige concertprogramma, waarvan ook de patiënten op de zalen, die een koptelefoon bezaten mee genoten. Het concert werd geopend met Ave Maria van Fr. Witt, Die Nacht van Schubert en Le Rossignol van Grétry, welke werken alle een goede ver tolking kregen onder directie van de heer Frits Uyttenboogaard. Deze eenvoudige zang kreeg een meer serieus karakter door de uitvoering van de werken „Blijf bij ons Heer" van Monck en Agnus Dei" van Bizet. Vervolgens bracht „De Eendracht" een vrolijker gedeelte ten gehore met „Lied aan het gangspil" van Roeske, „Jagers koor" van Von Weber en „Der Spielmann" van Kramer, die stuk voor stuk met een dankbaar applaus werden beloond. Aan. dit, concert verleende ook medewer king de sopraan mevr. Hekkert-van Eys- den uit Zaandam, die de koorzang afwis selde en met begeleiding van de dirigent een aantal Nederlandse liederen liet horen. Het concert werd gecompleteerd door de fraaie werken Panis Angelicus van César Franck en De heilige Stad, bewerkt door de dirigent en uitgevoerd door koor en soliste. De uitstekende uitvoering kwam voor een belangrijk deel ook op naam van mej. L. Hubbeling, die koor en sopraan zeer verdienstelijk begeleidde. Uit dankbaarheid kregen de koorleden van rector R. L. M. van Ginkel in de pauze een glaasje en een rokertje .aangeboden en aan het einde van het concert maakte deze zich de tolk van alle patiënten in een hartelijk dankwoord. Voorzitter P. Krabbendam wentelde deze dankbaarheid af op hen, die voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van de patiënten hun dienende taak verrichten. ZO WARM WAS HET TOCH NIET? In Wijk aan Zee is het verboden zich in een badpak op het strand te bevinden. Een jongedame, die zich aan dit verbod niet stoorde, werd dan ook bekeurd. Zij maakte daarna echter geen aanstalten haar be perkte kledij uit te breiden en dit niet vol doen aan een ambtelijk bevel, zoals dit in officiële taal heet, leverde haar een tweede bekeuring op. De tenniswedstrijden die op de Duin- wijk-banen aan de Zeestraat te Beverwijk worden gehouden voor de persoonlijke tenniskampioenschappen van Beverwijk zijn begonnen. De uitslagen van deze week luidden: Heren-enkel B: T. Hergarden-P. Stou- tenbeek 75, 26, 36; dr. Groslinga-K. Suyk 60, 63; W. Groen-J. Sant 61, 63; A. Tervoort-dr. de Ruiter 63. 60. Dames-enkel B: H. Pranger-C. Duyn 61, 62; mevr. v. d. Capelle-L. Hen- drikse 4—6, 7—5, 6—3; J. v. d. Duin-T. v. d. Capelle 62, 75; mevr. Sant-mevr. Bruins 61, 63. Heren-dubbel B: G. Groen, W. Groen- Hergarden, Koelman 62, 86; Heringa, Soeten-Jonker, Fonteyne 60, 62; V. Waltmeyer, dr. de Ruiter-Heringa, Soeten 6—4, 6—3. Dames-dubbel B: v. d. Capelle, Gerssen- de Wilde, Hendrikse 5—7, 6—2, 6—4; Pranger, v. d. Duyn-Krak, v. Hemert 6—2, 6—2. Gemengd-dubbel B: Pranger, Langen- dijk-Hoekstra, Rijkeboer 60, 61; He i-inga, Heringa-de Wildt, Schram, 86, 6—3. Heren-enkel C: Kick Duin-N. Krook 64, 46, 64: J. Sterk-A. Bremmers 6—1, 6—2; P. Helder-K. Krook 6—2, 6—0; J. Schik-A. Modderman 62, 64. Dames-enkel C: v. d. Schaar-Veldhuy- zen 64, 64, Bellink-v. d. Schaar 64, 0—6, 6—2. Heren-dubbel C: N. Krook, J. Schik-A. Bremmers, A. Modderman 61, 63. Dames-dubbel C: Starreveld, Beekelaar- Heringa, Rooyaards 62, 64, Feringa, v. Hemert-Potjer, v. 't Hul 6—3, 3—6, 6—4. Gemengd dubbel C: mevr. Velthuizen, Fris-mej. Potjer, Fiege 60, 75. Heren-enkel B: Th. Reynders-C. Din gier 63, 63; W. Groen-J. Burger 61, 61; J. R. Goslinga-Th. Reynders 64, 6—3. Dames-dubbel B: mevr. Freling, mevr. Sant-mevr. v. d. Capelle, mevr. Gussen 6—1, 6—0. Heren-enkel C: A. Mak-P. Visser 63, 2—6, 6—4. Heren-dubbel C: Santbergen en de Wijs- Riesenkamp, Hienkens 64, 108. Gemengd-dubbel B: mevr. Sant, v. Walt- meyer-mevr. v. d. Capelle, Reynders 64, 6—2. (Adv.) De Shamrock was Woensdag aan de af slag met ongeveer 400 manden verse vis; voor het merendeel schelvis en kabeljauw. De prijzen waren redelijk. De besomming bedroeg 8000, Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf heden tot en met Woensdag: DE ZAAK PARADINE Gregory PECK - Ann TODD - Charles LAUCHTON - Charles COBURN - Ethel BARRYMORE en twee nieuwe sterren Louis JOURDAN - VALLI. „In de schaduw van de strop vecht een vrouw voor haar leven Toegang 18 jaar (Adv.) B: D™k®loot-VHMa 6—3, 6-2; Janssens-H. Schram 7-_?Z? Dames-enkel B: mej. v d Wildt 6-2, 8-6, mevr. v d &ÏÏS* Hei-garden 6-0, 6-1. Dames-dubbel B; mej. v. d. tvau S, 6-!,""™'' DUyB' mi' *2» Heren-enkel C: A. MMamu,, Sterk-Beers 6-2, 7-9, 8_s Heren-dubbel C; Santbergen, de IR Fiege, Helder 8-6, 6-3, Gemengd dubbel C: mevr. Hein» 1» kei—mevr. Blok, Kuiper 6-2, iTZ v. d. Schaar, v. Eandtwuk-mej, H Beers 75, 6—3. Heren-enkel B: v. Waltmejer-Deika. sloot 61, 61. Heren-dubbel B: J. Groen, W Gr». Suyk, Janssens 4—6, 9—7, 7—5; Donkersloct-Braun, Vermeulen H ïU Gemengd dubbel B: mevr. Hergaröa Hergarden-mej. Hendrikse, Fonteyne M, Heren-enkel C: Santbergen-Sonneveld 63, 63. Dames-enkel C: mej. v. 't Hul-mevrouw Heringa 68, 6—3, 6—2. Dames-dubbel C: Veldhuyzen, Tegd-dï Bie, Schotman 6—0, 6—4. met aparte bordenoven, voorzien van morsblad, 4 dekplaten en 2 zijplaten f221- uit voorraad leverbaar LOENDERSLOQT'S WARENHUIS Kcnnemerlaan 26-28 SCHEEPVAART IJMÜIDEN Donderdag 7 Juli kwamen de haven vu IJmuiden binnen: Wilno van Rafsö. Bienir. van Harlingen. Brenda van Leith. Pmse- gracht van Rafsö. Aura van ArchangeL SS raborg van Geffle. Circe van Caen. Gold finch van Londen. Falcon van Lonfla Evertsen van Roumö. Westereems van Swan sea. Starling van Harlingen. Fivel va Tygnmouth. Crichtown van Huil. Berkel- stroom van Huil. Rijnstroom van Londen. Gembia van Gdynia. Polonia van Plymouii. Concordia van Gdynia. Grampian Coast va Newcastle. Renovasi van Boston. Men'orv. Vlaardingen. Vertrokken zijn: Skarv naar Stiwm Arnhem naar Epines. Phoenix n. Ham';- Jans naar Londen. Baltic naar Rccflê«~ Skaane naar Londen. Devonshire «ar Portsmouth. Micael Swenden naar Heisai- fors. Teyla naar Antwerpen. Larenberg na Huelva. Zwerver naar Epines. Zijpenberg a. Rotterdam. Karin naar Norvkoping. Asiuna naar Kasko. Ramsdal naar Huil. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 21) Om jou, zei hij kalm. Je weet heel goed, dat het het beste zou zijn voor je, wat je doen kon, maar je zou er niet aan denken, om er aan te beginnen. Tony lachte een beetje bitter. Denk je, dat ik zo slecht ben, Jim? T Je weet heel goed, dat ik dat niet doe, zei hij. Maar.oh, schei er over uit, Tony. Zij keerde zich tot Ricky. Haar stem klonk langzaam, maar er lag een drei gende boosaardigheid in. als een spoor van vergif. Het is toch al te erg, dat de meest begeerde vrijgezel van Craigford zich moet ontpoppen als een vervelende hervormer, zei zij. Ik vraag me af, of dat het lot van alle jonge weduwnaars is? Het effect van het celibaat Zij was blijkbaar bezig zich weer eens op te werken tot een van haar woede aanvallen en hij onderbrak haar met de woorden: Wat wil je drinken, Ricky? Niets, meneer. Ik moet om zes uur weer op mijn werk zijn, dus als Alden het niet erg zou vinden, zouden we moeten opstappen. Ik vind het niet prettig, om spelbreker le moeten zijn, maar. Alden was opgestaan. Het was erg gezellig, Jim. Haar hand lag slank én warm in cle zijne. Wel bedankt. Helemaal niet. De druk, die hij haar hand gaf, betekende Zondag en hij dacht, dat zij ex op reageerde door een bijna onmerkbaar knikje, maar in het donker was hij daar niet geheel zeker van. Zij liepen de waranda af en hij bleef boven aan de trap staan, met Tony in vlam mende spanning naast zich. Hij wist, wat haar zo boos gemaakt had zij had hem met Alden horen "praten over het naar buiten gaan op a.s. Zondag. Toen de twee anderen de rijweg overstaken, stak hij zijn arm door de hare en keerde haar om. Neen, zei zij, ik heb morgenvroeg Roode Kruis oefening. Ik kan geen help ster van een verpleegster zijn zij willen mij daarvoor niet aannemen -maar ik kan tenminste een wagen chaufferen. Ik moet om 8 uur in dienst, dus moet ik vroeg naar bed. Hij werd zich bewust van een eigen aardig gevoel van opluchting. Hij voelde er niets voor, om met haar alleen te blij ven. Zij gingen de trap af naar zijn wagen. De andere twee reden in de two- seater van Ricky St. Bede en Tony bleef hen een ogenblik na staan kijken. Maar toen zij eenmaal goed en wel in de wagen zat, zei zij: Luister eens, Jim. Thuis kan ik niet praten. Het spijt me, dat ik van avond een eind maakte aan het fuifje door nijdig te worden. 0 Maak je daar maar niet druk over, zei hij. Hij greep haar hand, drukte die even, liet haar toen weer los en startte de wagen. Gedurende de rit over de lange oprijlaan en verder de weg af, voelde hij haar ogen in de duisternis op zich geves tigd. Als Tony maar niet zo'n gespannen type was, zou zij heus een heel aardig meisje kunnen zijn Er zat een goede ondergrond in, maar die was geheel in de war gebracht en bovendien veel te veel gespannen, als een strakke draad. Dit putte haar uit je kon het resultaat zien in haar magere gezicht en lichaam en het horen aan haar snelle, rauwe stem. Zij was zo heel verschillend van Helen en Alden Als hij aan Alden dacht, kon hij aan niets anders denken. Hij had haar nog nooit zo aantrekkelijk, zo lief gevonden als vanavond. Zelfs nadat zij plotseling zo vreemd veranderd was. Toen schrok hij plotseling op, want Tony zei: Vergis ik mij, of werd je lieflijke Alden in de war gebracht door iets, wat ik op het laatst van de avond zei? Zijn hart sprong op, maar hij sprak op onverschillige toon. Dacht je dat? Ik meende van wel. Waarschijnlijk verveelde ik haar met mijn herinneringen. Ze zijn nooit zo amusant voor anderen, als ze voor jezelf zijn. Ze hadden haar hek bereikt en hij draaide naar binnen en stopte voor de stoep. Doe geen moeite om uit te stappen, zei zij. Wel te rusten, Jim. Het was erg prettig. Het spijt me, dat ik je in verlegen heid bracht door nijdig te worden. Maar je weet nu eenmaal, waar je aan bloot staat, als je mij er bij haalt. Dat moet je troosten. Het flauwe licht van het dashbord deed haar gezichtje magerder schijnen dan ooit. Haar stem klonk eigenaardig zacht, toen zij zei: Zij is een lief kind, Jim. Ik wens je goed succes. Tony Maar zij onderbrak hem. Ik ben niet blind, m'n beste. Zelfs niet blind genoeg, om te denken, dat zij verliefd is op die knappe jonge -man. Maken die jongens niet, dat je je oud voelt? Ik ben vierendertig en ik voel me honderd. Zij heeft wel met hem op, maar zij is helemaal niet dol op hem. Zij is.... Wat is zij? Tony glimlachte een beeje zuur. Cassandra is aan het woord, zei zij. Zij is moeilijk te veroveren, Jim. Ik weet niet waarom, maar het is zo. Misschien is zij bang voor mannen. Ofschoon, waar om iemand ter wereld bang voor jou zou moeten zijnZij zweeg plotseling. Lieve help, het raam van mijn moeder! Zij keerde zich snel om en rende over de tegels van de waranda en was een seconde later in het huis verdwenen. En onder het naar huis rijden, dacht hij: Dus zij zag, wat er met Alden ge beurde, nadat zij gesproken had over die winter van 1926. Dat is inderdaad ge beurd. Tony verbeeldt zich dergelijke dingen niet. Maar dan moet dit ook be tekenen Maar hij ging niet verder. Je moest ergens halt houden, dacht hij en deze avond eindigde hij met de gedachte, met de wetenschap dat hij Alden Zondag terug zou zien. Zij zouden samen naar buiten rijden. HOOFDSTUK X. Het wes een koele Zondag met een diep blauwe hemel en opgestapelde mas sa's witte wolken. De hitte was ver dwenen met een dag van onweer en een regennacht en nu lag de wereld gewassen schitterend voor hen, toen zij naar de boerderij reden. Alden merkte op: Zo is het volmaakt. Het is nog geen zomer die moet nog komen, maar alles beweegt zich al in die richting en komt als een golf opzetten. Die golf zal spoedig overslaan en Juni is dan weer voorbij. Het is altijd te kort van duur. De wagen rolde een lange heuvel af, liep door een klein stadje en begon een flauwe helling te beklimmen. Weet je, ging zij voort, dit land is net als Engeland. Niet op die manier, be doel ik zij keek even naar het water, dat over de dam van het ene reservoir in het andere stroomde maar in ieder ander opzicht. Het is zo variabel en op zo'n kleine schaal helemaal niet zoals het Midden Westen. Ik weet niet meer op wat voor deel van Engeland het lijkt ik was nog zo jong, toen ik daar heen ging. Hoe oud was je toen. Laat eens kijken het was in 1925. Ik was zeven jaar. Hij dacht: Dat klopt dat zou dus aanduiden, dat zij de juiste leeftijd heeft! En weer voelde hij dat prikkelende gevoel van opwinding. Maar zij keek niet naar hem. Zij zat te kijken naar de laurier bomen, die vaag glinsterden in het don kere bos en naar twee gestalten, die te paard aan de ingang van een ruiterpad verschenen. Zij zei: Heb jij ooit ge reden, Jim? Nauwelijks. Jij wel? Alleen toen ik nog erg klein was. Niet genoeg, om er nu nog rekening mee te houden. Niet op die manier van Tony. Die heeft mij op die avond verteld, dat zij ongeveer te paard leefde. Ja, zei hij, toen zij getrouwd was. En hij voegde er nadenkend aan toe: Het was ongeveer het enige deel van haar huwelijk, waar zij werkelijk m genomen was. - Was het zo erg? Nogal. Het was net als een n«P Amerikaanse huwelijken tussen w* bedorven mensen met te veel s - Stormachtig eri nogal onaangenaam. Waarom hield zij het zo laiu Ik geloof, dat zij onder een soort betovering leefde. Haar man was knappe bruut en het leven, dat zij was geheel verschillend van dat, wat« tot dusver gekend had. Tony had hekel aan, maar het was als een verdo vingsmiddel zij scheen er "ie kunnen blijven. Zij vertelde njI zij gewoon was, om te veelI v; voor zij ging jachtrijdcr., m de h zij zou vallen en gedood wonden. Zij sprak niet onmidd«"* even later zachtjes: Arme Tony maar vriendelijk tegen haar,- zo wanhopig verliefd op je. f Een ogenblik wist hij met had. Het was niets voor haar, OB zeggen-of was het dat zei hij: - Dat is zij m S maar ik vrees, dat ik niet a j lijk tegen haar bw. tegen haar die avond, dat JU bij waren. Maar zijwaaromfeö Hij kon haar niet Ulüegf°' dat her zo scherp tegen Tony was g - dJ, was, omdat hij in angst <?ƒ- der_Gra.v zij zeggen zou: Ha t* de zaak Leighchf—B' Jdrama* voort: - Zij is geneigd eenbeeüe^ tisch te doen. Zij is zo lat g terrible van Craigford gewee dat nj rol niet graag wil laten^

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6