Het NVV heeft er geen belang bij vakcentrale van onkerkelijken te zijn Radio geeft Woensdag ssss-^ThT^iï!* Panda en de Meester «-Wereldverbeteraar Wereldnieuws Dinsdag 12 Juli 1949 E. KUPERS: Contact met Kardinaal De Jong heeft niet geleid tot opheffing van verbod voor katholieken om toe te treden. De negentiende algemene vergadering van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen is Maandag in Amsterdam ge opend met een rede van de verbonds voorzitter. de héér E. Kupers. De vergadering zal vier dagen duren. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën, mr. A. M. Joekes en prof. mr. P. Lieftinck, woonden de ópenings- vergadering bij. De heer Kupers zeide in zijn rede onder andere: „Het N.V.V. groeide van 1946 tot 1948 van 243.000 tot 365.000 leden. Het leden tal bedroeg op 1 Mei 1949 373.101. Het ledental van de Katholieke Arbeiders beweging nam toe van 183.000 tot 268.000, van het Christelijk Nationaal Vakverbond van 94.000 tot 147.500. De sterkteverhouding tussen deze drie vakcentralen is vrijwel gelijk gebleven. De Eenheidsvakcentrale heeft het tempo van deze groei niet kunnen bijhouden. Op 1 Januari 1946 zou het leden tal 162.000 hebben bedragen en op 1 Janu ari 1949 166.000. Ik ben er van overtuigd, zo zei de heer Kupers, dat de E.V.C. nog geen 100.000 leden heeft. Het verbod voor-katholieken. Sprekend over de samenwerking met andere vakcentralen roerde de heer Kupers ook het geschil met de K.A.B. en het C.N.V. over de kwestie van het verbod van het lidmaatschap van net N.V.V. aan. Hij me moreerde dat de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk op 1 Mei 1946 in een uitspraak over aansluiting bij de vakbeweging heeft verklaard: „De Kerk zal echter nimmer kunnen erkennen, dat het voor de Christen in de volstrekte zin, waar in dat van de zijde van de Christelijke vak beweging wel wordt gesteld, een eis van Christelijk beginsel is zich bij een Christe lijke vakbeweging aan te sluiten, daar de feitelijke verhoudingen in het vakvereni gingswezen niet voor de normale te houden zijn. Wat het N.V.V. betreft, mag met er kentelijkheid worden geconstateerd, dat daar het streven is de feitelijke binding aan de historisch-materialistische levens beschouwing, die daar in het verleden wel heeft bestaan, te doorbreken en een sfeer te scheppen, waarin ook de Christen in overeenstemming met zijn levensovertui ging leven kan. Wanneer deze ontwikke ling doorzet en de Christen de mogelijkheid gewaarborgd wordt in de organisatie te ge tuigen van de betekenis, die Gods woord heeft voor de vragen van het sociale leven, is er voor de Kerk zeker geen reden haar leden in het algemeen aansluiting bij deze vakbeweging te ontraden". De heer Kupers zeide, dat de houding van de E.K, Kerk in ons land geheel anders is. Verwacht' werd dat na de oorlog het ver bod, dat sinds 1919 op het N.V.V. rustte, zou worden opgeheven. Dat is niet gebeurd. Het verbondsbestuur heeft contact met kardinaal De Jong gezocht, maar ook dit contact heeft niet geleid tot een opheffing van het verbod. Deze aangelegenheid is ook ter sprake gekomen op de Internationale Arbeidsconferentie. De rede van de heer Vermeulen heeft heftige reacties ont ketend. Gelukkig zijn de gemoederen wat gekal meerd. Er worden nu besprekingen ge voerd tussen de besturen van de drie vak centralen, teneinde de onderlinge samen werking te bestendigen. Het N.V.V. heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, dat het het bisschoppe lijk verbod onrechtvaardig en grievend vond, aldus, de heer Kupers. „Van zijn op richting in 1906 af heeft het N.V.V. zich •krachtig gekeerd tegen anarchistische, syn dicalistische en later communistische ten- denzen. Het heeft nimmer enige marxisti sche of materialistische wereldbeschouwing aangehangen of gepropageerd. Het heeft nooit iets gedaan of geschreven, dat als 1 tegen het geloof gericht kan worden aan gemerkt. Het N.V.V. heeft er geen enkel belang hij, de vakcentrale der onkerke lijke arbeiders te zijn". Rede minister Joekes. Na de rede van de verbondsvoorzitter nam minister Joekes het woord. „De rege ring", zo zeide hy, „verheugt zich over de opgang van het N.V.V. en over de belang rijke plaats, die het vakverbond in het poli tieke en economische leven gaat innemen". De rol. die het N.V.V. bij de sociale wet geving speelt zou niet mogelijk zijn zonder de belangrijke positie, die de vakorganisa ties zich hebben verworven. Steeds meer pleegt de regering bij haar sociale en poli tieke wetgeving overleg met vertegen woordigers der vakorganisaties. Het was van groot belang, aldus de minister, dat in Nederland een samenwerking tot stand kwam tussen de drie grote vakorganisaties, verenigd in de Stichting van de Arbeid. De minister sprak de hoop uit. dat deze samen werking zou blijven bestaan. Vervolgens kregen de buitenlandse gas ten gelegenheid de congressisten toe te spreken. Middagzittfng. In de middagzitting werd de loon- en prijspolitiek telkens ter sprake gebracht. De voorzitter van de Metaalbewerkersbond, de heer H. J. vari der Born meende, dat het N.V.V. er zich tegen zou dienen te verzet ten als de regering voortgaat de prijzen los te laten met handhaving van het geldende loonpeil. „Liever dan terug naar de toe stand van vóór de oorlog", zo zeide hij. Deze spreker deed ook een beroep op de Bond van Onderwijzers zich in 1950 weer „versterkt" aan te sluiten bij het N.V.V. De heer N. Vijlbrief, voorzitter van de Algemene Nederlandse Ambtenarenbond noemde het een daad van moed van het verbondsbestuur dat het niet propageert: „Lonen in gelijk tempo omhoog met de prijzen". Hiermede zou het N.V.V. onge twijfeld veel leden hebben gewonnen, doch het grote verantwoordelijkheidsbesef van het bestuur heeft het ervan weerhouden een dergelijk standpunt te verdedigen. Vanochtend houdt drs. G. M. Nederhorst een inleiding over „industrialisatie". Koninkl'ik Paar en twee pnnse.,-as naar Londen ïöf bijwoning van de National Horse Show Naar het A.N.P. verneemt zullen de Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene in het White City Stadium te Londen de National Horse Show, die daar van 22 tot en mei 29 Juli wordt ge houden, bijwonen. De Koningin blijft niet de gehele week in Londen, doch zal Maandag 25 Juli weer naar Nederland terugkeren. De Prins en de beide prinsesjes blijven in Londen gedu rende de gehele show. De mogelijkheid bestaat, dat de Prins op 28 Juli deelneemt aan een dressuurproef. Nederlandse diploma's geldig voor Belgische universiteiten In het Belgische Staatsblad is versche nen een regentsbesluit, waarbij het Neder landse diploma gymnasium A voortaan toe gang verleent tot het afleggen van examens in de faculteiten van letteren en wijsbe geerte en rechten en voor het notariaat aan de Belgische universiteiten. Ten aanzien van het Nederlandse diplo ma gymnasium B geldt hetzelfde voor de natuurwetenschappen, voor het candidaats examen in de natuur- en medische weten schappen, en voor het candidaatsexamen landbouwkundig ingenieur. Het Nederlandse einddiploma H.B.S. B geeft toegang tot ,het candidaatsexamen in de wis- en natuurkundige wetenschappen en het candidaatsexamen landbouwkundig ingenieur. Deze locomotief van Rijksw citer staat, die betonblokken voor de IJmuider pieren aan voert, kreeg gisteren bij haar eindpunt blijkbaar plotseling de zomer in het hoofd en verdween met lorrie, betonblok en al in het Noordzeekanaal. Hier is men bezig de plichtvergeten machine weer aan wal te hijsen, waar men onderzoeken zal hoe het komt dat de remmen niet gefunctionneerd hebben. 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van Vandaag-óp-mor- gen met de weldadige Kruschen-kuur te be ginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogiste" (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Strijktrio. 10.00 Ouverture „Saskia", Zweers. Symphonie no. 2, Berghout. 10.30 Morgendienst. 11.00 NedP Baptisten Jeugdbeweging. 12.00 Harmonie»- muziek. 12.30 Land- cn tuinbouw. 12.33 Trio Fantasia. 13.15 Cowboyliedjes. 13.45 Achtste symphonie, Bruckner, Concertgebouworkest onder Eduard van Beinum. 15.10 Sextet Johnny Kroon. 15.50 Strijktrio no. 2, Hinde- mith. 16.15 Voor dg jeugd. 17.30 Blaaskwintet met piano. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Orgel. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 20.10 Oratorium Samson", Handel; Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solisten. 22.45 Over denking. 23.15 Lichte klanken. HILVERSUM II, 414.5 1VL 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.18 Lichte muziek. 8.15 Balletmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 10.00 „Moeder en kind", prof. R. Casimir. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Opgewekte melodieën. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 22.33 Platteland. 12.38 Hammond-orgel. 13.20 Gevarieerd programma. 14.00 Gesproken portret van Hubert Morrison. 14.15 Kamer muziek. 15.00 Voor zieken. 15.30 Kinderkoor. 15.50 Fietstocht. 16.00 BBC-Symphonie-orkest. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Miller-sextet. 17.45 „Exotische klanken", eau-, serie. 18.20 Piano-duo De Raaff—Schutte. 18.40 Italiaanse liederen. 19.00 „Socialisme na de oorlog". 19.15 „Het nieuws uit Indonesië". 19.30 Voor de jeugd, VCJC. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 Repor tage N.V.V.-bijeenkomst. 22.00 King Cole Trio. 22.15 Orgel-ensemble. 22.45 Klankbeeld: kindertransporten. 23.15 Platen. Veldmuizen vreten gras en graanvelden kaal Grote schade in de Bommelerwaard Over de veldmuizenplaag, die thans in de Bommelerwaard^ en de omgeving van 's-Hertogenbosclf heerst, vernemen wij na der, dat vorig jaar in die omgeving de veld muizen reeds van zich deden spreken. Hun optreden was toen echter nog van beschei den aard. Aan de landbouwers werden aan wijzingen ter bestrijding gegeven, doch velen hunner schijnen zich daarvan niet erg veel te hebben aangetrokken. Het ge volg daarvan is nu, dat de gehele Bomme lerwaard door de plaag gekweld wordt, ^omen in de boomgaarden worden door de diertjes afgeknaagd en afgeschild en op sommige plaatsen treft men zelfs tien of meer nesten aan per vierkante meter grond. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen, die de bestrijding dergelijke plagen organiseert, zal waarschijnlijk over gaan tot verstrekking op ruime schaal van muizentarwe en omsingelingsmanoeuvres adviseren. De ervaring heeft geleerd, dat bij dergelijke plagen binnen een bepaald gebied dikwijls de natuur zichzelf reeds enigermate corrigeert. Er treedt inteelt op en de diertjes worden spoediger ontvanke lijk voor bacillaire vergiftigingen. In ieder geval moet voorkomen worden, dat zij „uitbreken" uit het gesignaleerde gebied en al zwervende nieuwe haarden gaan stichten. Congres van textielarbeiders in de hoofdstad „De Internationale Federatie van Textiel arbeiders heeft definitief gebroken met het huidige Wereldvakverbond". Dit verklaar de de heer J. Stott (Engeland), secretaris van deze federatie, op de eerste zitting van het zesdaags congres van deze organi satie, dat te Amsterdam wordt gehóuden. De Finse afgevaardigde, de heer Salminen, verklaarde, dat zijn organisatie geen lid kan worden van enig ander wereldvakver bond dan het thans bestaande, tenzij het Finse Verbond van Vakverenigingen zijn houding wijzigt. De heer Stott verklaarde, dat de federatie zeer nauw zal samenwer ken met het nieuwe wereldvakverbond, tot welks oprichting onlangs in Genève werd besloten. De heer A. F. Stuve, secretaris van de Nederlandse Bond van Arbeiders in de Textiel- en Kledingbedrijven „De Een dracht", sloot zich bij*de woorden van de heer Stott aan. Hij besprak voorts de problemen, die de valuta-moeilijkheden voor de textiel-indu- strie veroorzaken. De federatie zal daarom streven naar internationale samenwerking en een goed georganiseerde productie en consumptie. Het congres zal zich deze week hiermede bezig houden en voorts arbeids verhoudingen en het loonprobleem behan delen. Onderzoek naar mogelijkheden tot emigratie6 van gedemobiliseerden De heer H. A. van Luijk van het Rijks arbeidsbureau is per vliegtuig naar Batavia vertrokken om aldaar in opdracht van de minister van Sociale Zaken deel te nemen aan besprekingen over'de organisatie van de emigratie van gedemobiliseerde militairen van Indonesië uit naar Australië en Nieuw- Zeeland. Zodra de heer Van Luijk zich in Indone sië zal hebben georiënteerd, ondermeer over de mate waarin voor deze emigratie belangstelling bestaat, zal hij zich naar Australië en Nieuw-Zeeland begeven om een onderzoek in te stellen naar de levens omstandigheden aldaar. Tevens zal onder zocht worden, hoe groot de werkgelegen heid in deze landen voor Nederlandse ar beidskrachten is en aan welke eisen toe komstige emigranten zullen moeten vol doen. Een en ander heeft ten doel na te gaan, op welke wijze tegemoet kan worden ge komen aan de verzoeken van hen, die van Nederland of Indonesië uit naar Australië of Nieuw-Zeeland willen emigreren. In 1948 emigreerden ruim 16.000 Nederlanders In een vergadering van het hoofdbestuur van de Centrale Stichting Landbouw- emigratie zijn de jaarstukken behandeld en goedgekeurd. In het jaarverslag is een overzicht gegeven van de betekenis en om vang van de emigratie uit ons land. Aan genomen mag worden, dat in 1948 ruim 16.000 mensen naar het buitenland ver trokken zijn, met de bedoeling zich aldaar blijvend te vestigen. De voornaamste immi gratielanden waren Canada, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Australië, Frankrijk, Brazilië en Argentinië. Canada trekt het overgrote deel van de Nederlandse landbouwkrachten. Volgens de Canadese statistiek kwamen 9.866 Neder landers dit land binnen. Het is te betreu ren, dat dé Nederlandse emigratie-sta tistiek onvolledig is en geen zuiver beeld geeft van het aantal vertrekkenden, zc wordt in het jaarverslag gezegd. Het quo tum van 3153 immigranten door de Ver enigde Staten ten aanzien van Nederland vastgesteld, verhindert een uitbreiding van de emigratie naar dit land. Naar Zuid- Afrika loopt de emigratie nog stroef, al is daar plaats voor flinke Nederlandse vak lieden en technici. Het vormen van comités aldaar heeft ten doel Nederlandse emi granten bij aankomst en vestiging hulp te verlenen. Australië vraagt landbouw krachten, alsook arbeiders voor de steden. In Brazilië kwam een belangrijke kolo nisatie van Katholieke landbouwers tot stand. Velendam" bracht studenten uit de Nieuwe Wereld naar ons land Het s.s. „Voléndam" van de Holland Amerika Lijn, komende van Quebec, is te Rotterdam aangekomen met 1444 Ameri kaanse en Canadese studenten aan boord, die een bezoek aan Europa komen brengen. De organisatie is in handen van het Neder landse Bureau voor Buitenlandse Studen tenbetrekkingen. De studenten zijn bij de ontscheping namens de Nederlandse rege ring welkom geheten door minister mr. D. U. Stikker en later nog door de ambassa deur der Verenigde Staten, dr. H. B. Ba- ruch, en de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. De ambassadeur van Ca nada, de heer P. Dupuis, heeft de groep Canadezen in een der salons op de „Volen dam" toegesproken, waar burgemeester Oud eveneens tot de Canadezen het woord richtte. De Amerikaanse studenten en ook de Canadese, die allen weer op 31 Augustus met de „Volendam" huiswaarts keren, zullen niet allen in Nederland blijven. Slechts 350 hebben ons land als einddoel; anderen gaan naar Engeland, Scandinavië, Duitsland, Oost-Europa, Frankrijk, Zwit serland en Italië, maar allen zullen toch of aan het begin of aan het eind van de reis ten minste een week in de lage landen ver toeven. Aardbollen uit Zwolle Binnenkort begint in Overijsels hoofd stad een nieuwe industrie haar werkzaam heden: de eerste Nederlandse globe-indu strie. Twee Zwollenaren hebben van een Zwit serse fabriek licentie gekregen, om hier volgens een nieuw procédé globes te ver vaardigen. Grenzenloos. De Zwolse aardbollen zullen ten dele door thuiswerkers worden vervaardigd. Het eerste productieplan, waaraan over drie weken begonnen wordt, omvat een aantal van 1500 globes met 25 cm diameter. Voorlopig zullen alleen globes met geo grafische grenzen vervaardigd worden, daar de politieke grenzen nog steeds niet vast staan. Prijzen van handgebreide of -gehaakte goederen vrij In de Staatscourant van Maandag is ge publiceerd een prijzenbeschikking vrijlating van prijzen voor gemerkte handgebreide, gehaakte <jn handgeknoopte goederen 1949, en een derde wijziging prijzenbeschikking handgebreide en -gehaakte goederen 1947. Hierdoor zullen de prijzen van die hand gebreide, -gehaakte en -geknoopte goede ren, welke voorzien zijn van een etiket, waarop een der woorden „handgebreid", „handg-ehaakt" of „handgeknoopt" is ver meld, worden vrijgelaten. Indien deze goederen niet van een der gelijk etiket zijn voorzien dienen de prij zen als voorheen te worden berekend op grond van de „prijzenbeschikking handge breide en -gehaakte goederen 1947", respec tievelijk „Prijzenbeschikking voor fabri kanten 1947". S Franse ambassadeur gaat naar Praag De Franse ambassadeur in Nederland, de heer Jean Rivière, gaat ons land verlaten. Hij zal zijn diplomatieke post hier te lande in September verwisselen met die in Praag. BEDRIJFSPENSIOEN VOOR DE LANDBOUW Er zijn in de landbouw werkgevers, die voor hun personeel reeds pensioenvoorzie ningen lopende hadden voordat het be drijfspensioenfonds voor de landbouw in werking trad. Wanneer de bestaande rege ling aan bepaalde eisen voldoet, waarvan de voornaamste wel is, dat de pensioen voorzieningen ten minste even gunstig moeten zijn als die van het fonds, kan vrij stelling worden verleend v^n de verplich ting tot deelneming. Het secretariaat van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw te Scheveningen, Zeekant 35, heeft zich be last met de behandeling van aanvragen om vrijstelling. Felle vuurzee woedde in hart van Hilversum In de afgelopen nacht is de kousenfabriek „Salvo", die in het centrum van Hilversum aan de Noorderweg ligt, door een felle brand verwoest. De brand werd omstreeks half twaalf door Omwonenden ontdekt, toen plotseling een steekvlam door een der bo venramen naar buiten schoot. Even later stond het voorgedeelte van het gebouw, waarin een aantal nieuwe, kostbare machi nes stond opgesteld, reeds in lichter laaie. De brandweer stond voor een hopeloze taak, daar vele zeer brandbare stoffen als wol, garens en een grote partij kousen een ge makkelijke prooi voor het vuur vormden. Al spoedig bleek dat het gehele fabrieks gebouw als verloren moest worden be schouwd. Aan de windstilte was het te danken, dat de verschillende omliggende industrie-com plexen, zoals een tabaksfabriek, een chemi sche wasserij en nog twee andere bedrijven konden worden behouden. Wel werden vele percelen in deze dichtbebouwde buurt on der grote consternatie ontruimd. De zware brand met de hoog oplaaiende vlammen en gestage vonkenregen trok uiteraard veel belangstelling. Enkele uren nj het uitbreken van de brand was er van het grote fabriekspand niets over dan enkele brokken muur. De oorzaak kon nog niet worden vastge steld, evenmin als de schade, welke echter zeer omvangrijk is. De eigenaren van pand en fabriek, waar omstreeks vijftig personen werkzaam waren, zijn gedeeltelijk ver zekerd. Er gaan morgen weer groenten naar Duitsland Het voortgezette overleg over de export van Nederlandse groenten en fruit naar Duitsland heeft een bevredigend resultaat opgeleverd. Er is een regeling getroffen voor de export dezer producten gedurende de maand Juli. Woensdag zal de export worden hervat. In Amsterdam weer relletjes bij „Hef geval Gouzenko" Gisteravond is het in het Rialto-theater te Amsterdam, waar deze week de film „Het geval Gouzenko" draait, weer rumoe rig geweest. Reeds bij de kaartverkoop rees het ver moeden, dat talrijke kwaadwillige elemen ten aanwezig zouden zijn en de politie had reeds extra maatregelen getroffen en onder andere in de zaal verscheidene agenten in burger geconcentreerd. De voorstelling verliep rustig maar aan het slot begon een deel van het publiek te tieren en te schreeuwen. Enkele bezoekers vielen een agent in burger aan en weldra was een formele vechtpartij aan de gang, die de politie dwong het publiek uit de zaal te drijven. Om moeilijkheden buiten te voorkomen, was het trottoir direct voor het theater leeg gehouden en waren de bezoekers voor de tweede avondvoorstelling op ruim hon derd meter afstand van het theater opge steld. Het publiek dat uit de zaal kwam, werd naar de Eerste van der Helststraat gediri geerd en daar zo snel mogelijk'verspreid. Hierbij zijn rake klappen gevallen en in totaal werden zes arrestaties verricht. Een burger kreeg een sabelsteek in de onder rug, een agent liep een oogwond op en een tweede agent een dik gezicht. Nadat de bioscoop ontruimd was ontdekte de politie in de zaal een doos met een rook- granaat en verscheidene voorwerpen, die als wapen dienst hadden moeten doen, waaronder een zweep, vervaardigd van een hoogspanningskabel. Een derde agent werd vrij ernstig ge wond, toen hij uit een snel rijdende politie- jeep viel, die voor „Rialto" plotseling een scherpe bocht maakte, waardoor de agent met' het hoofd op de straat viel. De tweede avondvoorstelling heeft een rustig verloop gehad. INGENIEUR BESTAL TENNISSPELERS. Toen een tennisleraar uit Amsterdam na een partijtje tennis in het park Plas wij ck te Rotterdam in de kleedkamer kwam en zijn portefeuille nakeek, miste hij 175. Van deze diefstal werd de 41-jarige inge nieur C. W. M. A. D. uit Rotterdam ver dacht, tegen wie men reeds lang wegens andere soortgelijke diefstallen verdenking koesterde. De politie voelde D. aan de tand en ten slotte bekende hij. Zo eigende hij zich in hetzelfde tennispark in Juni van het vorig jaar 2000 toe. Van verschillende kleinere geldsbedragen die eveneens wer den ontvreemd, is geen aangifte gedaan. Ook in het tennispark Kralingen heeft D. dergelijke diefstallen gepleegd. DE „WATERMAN" GAAT MORGEN MET TROEPEN NAAR INDONESIë Het troepentransportschip „Waterman" zal Woensdag met aflossings-détachemen- ten van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indo nesië vertrekken. MIDDELKAMP TWEEDE TE CONTICH. Zeventig renners verschenen te Contich (België) aan de start voor een wegwedstrijd voor profs over 155 km. De uitslag luidt: 1. De Wachter 4 uur 36 min.; 2. Middelkamp op 28 sec. Wielrennen peen clementie Nederio«d«.inJ* tage van 10, waaljj, ^ÜWen g°ed vaarwel o hen met itr-:' kennen ak renner? toWusver^v^r'.v^.% hun vak «Wt PÜcht it hun vak hielden" ^tpL^ Sten fajtf fc? feel zijn geWeest Welk® MmcJyjJl Schaken J- de Vries schaokkom van Haarlem pi0!" hoofdklasse van Haarlem®1kll"tWc Iers. In de finale iS®1 Ssr0' (M 'Jma° SxJSïjl v™»1»® I. i, fe, 3- J. H. Marwitz o 'hSGi 3.'.'? Sk£25Ï In de le klasse deel te nemen. 21. Joris Goedbloed was natuurlijk de eerste, die van zijn schrik en verbazing be kwam toen Loetje de Heler daar zo naar binnen kwam wandelen. Hij nam onmid dellijk het woord. „Zo zo zo! Wij hebben hier maar verrassing op verrassing!" riep hij. Hier zien wij voor ons de Heer de Heler! Maar thans hebben wij een zuur ap peltje met u te schillen, vriend! Ik ben de President van de Maatschappij tot Uitvoe ring en Instandhouding van Goede Wer ken, en gij zult ongetwijfeld beseffen wat dat zeggen wil! Het is uit met uw slechtè levenswandel! Ik kom u rekenschap eisen! Wij doorzien u! Gij zijt ontmaskerd. Niets kan u meer redden dan alleen de waar heid! Spreek op, gij verdorvene, dan zal ik overwegen of ik een goed werk aan u zal verrichten! Waar is het horloge?" „Ik weet niks van een horloge", zei Loetje. „Ga mijn winkel uit, met al je mooie praatjes". Maar zo eenvoudig ging dat niet, want nu riep ook Jeroen de Blaet: MMijn horloge! Ik wil onmiddellijk mijn horloge terug! Lelij kerd!" En Fokko Flopke zei: „Vooruit, Loe kom er mee op de proppe. Het is me nens!" Ja zelfs Kassus bemoeide zich er mee en riep met een schrille piepstem: „Mijn horloge is het! Voor de dag er mee en gauw!" Terwijl die ruzie zo doorging, liep Panda weer eens de winkel door. „Zo geeft hij dat horloge nooit", dacht Panda, en hij keek nog eens rond of. hij misschien toch nog niet iets vond te stevenen. Ee„ fraai su"MS'S '»if belovende schaker, die aM ronde als in de fimde .3 uitslagen luiden hier: fe'tj Strengere 1-0: p. Pht.; 3. J.E Strengeri P., Rotteveel (BloemendSS)ft ff!: 1 Wielinga (Rolland) 1 nnt fi V?'AJ'1 (Haarlem) >4 pnti pm - J- J. H. Alleen de kampioen 2e klam t. met bekend, Men verwacht ÏSr' zomersehaaktournooi gehouden wot^f Zwemmen Zwemsters en polospelert voor de ontmoeting mei FrankK|k Naar wij vernemen, is voor ie laniirsun strijd Frankrijk-Nederland, we ke S te Parijs plaats vindt, de volgends dZ ploeg samengesteld: Geertje ffEfS Robben) voor de 100 m. rugslag ifiL Vaessen (ZON) voor de 100 m. borstmwb! M®rF Laren (De Robben) voor ?8lï schoolslag. De drie maal 100 m. 4X bommen. Op 24 Juli wordt te Parijs teven! eend. Sn gSesp"elde Jfc Nederlandse ploeg zal Ier plaatse uil j, volgende spelers worden gekozen: Men Robben) Van Gelder (HZ en PC), Braaien (Zian) Stam (HZ en PC), Keetelaar ben, Bijlsma (Haarlem), H. van Femlti (Meeuwen), Smol (Zian) en Cabout (GZO Ook de Franse en Nederlandse junior» zullen in een waterpolomatch tegen elïu: uitkomen. Degenen die de reis naar de F:m.u hoofdstad zullen meemaken, zijn echter met definitief aangewezen. Sport in 't kort THEO NOLTEN BOKST IN WUB - Theo Nolten zal 30 Juli te Pontypridd ia Wales een wedstrijd over 10 ronden bta tegen de Britse vlieggewicht Dick o'Sullivan, IR. VAN DER HOEVEN SCHERMDE ES WON. De Nederlandse schermer toonde zich van de 48 Nederlandse, Belgische en Luxemburgse deelnemers nan een intern- tionale degenwedstrijd te Lui.c om de „Cal- lenge Pierre Dambois" de sterkste. Tveeö werd de Belg Stasse. Antwoord. Naar aanleiding van de aan» beveling van een Amerikaanse vereni ging voor onderwijs om communisten te weren uit het docentenberoep heeft de Amerikaanse vereniging van profes- soren de volgende verklaring uitgege ven: „Zolang de communistische partij een legale politieke partü is, moet bet lidmaatschap daarvan niet beschouwd worden als een gerechtvaardigde iccen voor uitsluiting uit het academisch be* roep." Zuivering. Het Britse verbond van trans portarbeiders de g wereld met een ledental van 11/3 mil- lioen heeft besloten alle communis ten, die officiële functies in de bond be kleden, te ontslaan. Men gelooft, os' verschillende bezoldigde functionaris» en een groot aantal onbezolöigden hun functies zullen worden verwijderd. In de mast. Charley Lupica, een drogist n Cleveland (Ohio - V.S.) zit reeos dagen boven in een vlaggemast. ml heeft gezworen niet naar beneden te komen alvorens een stedelijke honkbal club bovenaan staat in de competitie. Anti-schnorkel. De Amerikaanse marine s thans bezig haar vliegtuigen uit te rus ten met een nieuw toestel om duucooim met „schnorkel-apparaten die Be lang onder water kunnen hieven, on schadelijk te maken. „Onvoorzichtigheid". Uit een ondotoe* gebleken, dat de brand aan boordLa. de „Corum" in Istanboel, die het leva kostte aan tientallen personen, niet wijten is aan kwaadwilligheid, doch slechte organisatie op het schip1eni onvoorzichtigheid. Meer dan 300 P nen zaten in het ruim te midden va goederen, waaronder niet aanj brandbare stoffen. Het ruim wassj door één nauwe trap met de cc brug verbonden, zodat me! «fa. dig het ruim kon verlaten Heg-ramp. Kort na het opstijgen (Marokko) is een zee gestort, zo deelt -1":^ was op weg naar Dakar, 1 t!. Afrika. Volgens de eerstel**»» vinden zich twaalf Pa,s^'e' wri manning van vijf koW» Reddingspogingen bleven s zonder succes-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2