(Jjit de gemeente Velsen jylidden-Kennemerland aan de ^avond van een geruisloze revolutie - SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP IJmuiden kan op ^Ttoiu0u0jj.,;'circusP^^". ^eSD(AG 19 JÜLI- Velsen Visserij- va™ „Suomi" besprak voor het de Zweedse plannen laatst Nieuwe speeltuin van D.S.S. in wording ,18 Juli 1949 vijftien jaar geen tuinderijen meer? Ml, van de gronden „I smalst" voltrekken "Llland op tverschuivinEen, V»*00 f van deze oude ge- 1 fie toekom-be,ans z„„. dïottP.M'Km-eenBever- Zets 'van jSilö» I» past 't beeld van ï'stad. dat onge- ^«IdW'^njrond op gaat slok- ook de voor- marin P-oniKeving van ..De "JL «el eens heel weinig vertna» *>»«"''- "et arbeidseverachot. »*"1 .„sween er reeds een deel Vjceoorlog t jngrond en menige Kennemer tai g een andej.e Ltnf ff. omrien. Maar m ^"'-:Ma™ï t men zich niet voet- 5ssaifS -wu hebben gjtfonnen en is een pian jfg< over gemeld voorbereiding, S kó^/'SucSur van Midden SoffTtïSS ïunnen ftjanerlana pi.obieem bespro- fffffii hebben het Gewestelijk de u In Beverwijk, de heer J. ^ns enige interessante me- ven g kunnen de Kennemer mogelijkheden aan- tS het om wijziging van 5^ Mat het plan van de bo- WW r'xi jus ten dele uitkomst vjjriaing ^tce^gen. jpriien kunnen in de toe- ÜiL meer werkkrachten nnnpmen. wanneer er van d wordt overgeschakeld /e glascultuur. Het blijft echter ,n ppn open vraag, of de "St wateronttrekking aan de "Z den dit idee niet de bodem m fC aoe voor liet een gerede ^7»mala ontwikkeling heeit pi .™i noe bij. dat de loonverschil- teweeg gebracht ïi tor de grote industrieën onge- S ongunstig op die ontwikkeling Si ondanks de sterke tegenzin v-:|0 kwekers om' de open lucht en te verruilen voor de fabriek. Tegen de uitdroging. uitdroging der Kennemer gronden, i?>é uitmaakt van velerlei sombere E en ingewikkelde berekeningen r-iniuilijk tegengegaan worden door matige "oevloeiïng door het slaan van lik geval: de overblijvende tuïnders- k al intensiever dan voorheen moe- jrrden bebouwd, wil men de mensen A werk houden, waaruit dan logi- c^n-s ook een grotere opbrengst van .;éden benoorden Beverwijk gaat Dan zou de export er weer moeten fiomde meeropbrengst op te nemen.. Wrialisatie van Beverwijk is een rkpunt, Met de nieuwe fabrieken van 3d» als „spil" zal zich hier ongetwij- Ka complex van bedrijven ontwik- s. groter dan dat van thans. Dat Be- zijn toekomst ook ziet als een rrSeling van de kleine- en midden- lisrie, blijkt voldoende uit het feit, dat ►pen grote terreinen voor industriële stojuw in het uitbreidingsplan zijn jfissveerd. Intensivering en industria ls zullen dus op den duur hand in fed moeten gaan, om de „overschieten- arbeidskrachten op te vangen. Dat bij i overschakeling op de industrie wij sim al eerdei' dat deze met een zekere fen zal verlopen de beroepskeuze - norlichting in het tuinbouwgebied fe: werk moet doen. staat buiten kijf. li burgemeester van Heemskerk zag stëang daarvah al lang in en heeft isrk dan ook zijn volledige steun toe- sc: ..lang niet alle jongelui moeten r voor de tuinbouw klaargemaakt ja". De oplossing is er wel. et oit ogenschijnlijk Kennemer pro oi is des Nederlands probleem aange- 4 - „hoe krijgen wij het platteland E2 de slag bij een toenemende en hoog industrialisatie". De heer v. d. zag dit vraagstuk voor de omgeving Beverwijk niet overdreven somber, in de Zaanstreek en het Vel- sense industriegebied zal men bijvoor beeld gaarne gebruik maken van het ar- beidsreservoir, dat wellicht op den duur rond Heemskerk en Beverwijk braak komt te liggen en bovendien zullen, naar hij zich. voorstelt, de aantallen vrij komende krachten betrekkelijk gering blijven. Zijn mening over de toekomst zou het best samengevat kunnen worden in de zin: „Beverwijk een wooncentrum met vele kleine en middelgroote en een enkele zware industrie in de onmiddellijke na bijheid en met een weinig uitgestrekte maar intensieve tuinbouwcultuur om zich heen". Openbaar slachthuis bestaat 20 jaar Het is vandaag precies 20 jaar geleden dat het openbaar slachthuis van Beverwijk door burgemeester jhr. J. Strick van Lin- schoten officieel werd geopend. Vóór 1929 was het slachthuis ondergebracht in een deel van het gasbedrijf. Doordat Beverwijk ging betrekken van de Hoogovens kwa men verschillende gebouwen vrij, welke werdén verbouwd tot een grote slachthal, hangruimte en koelhuis. Om deze ruimten heen werden gebouwd het kantoor en ver schillende stallen voor het onderbrengen van vee. Aangezien het openbaar slachthuis vóór de oorlog, door de grote aanvoer van vee was overbelast, werden de plannen voor een uitbreiding met een hal voor het slach ten van klein vee gereed gemaakt. De oor log heeft deze plannen voorlopig onmogelijk gemaakt. De eerste directeur van het slachthuis was wijlen de heer G. Hannema, die veel werk verzet heeft om de totstandkoming van het slachthuis te bevorderen. De lei ding van het slachthuis is sinds 1937 toe vertrouwd aan de heer J. H. Naafs. Nederlands Hervormde Jeugd gaat naar SchoorI De Nederlands Hervormde Vereni gingsraad heeft het winterprogramma in het Kerkblad bekend gemaakt. In de nieuwe jeugdherberg „Teun de Jager" te SchoorI zaLde jeugd op 17 en 18 September gaan weekenden. Het ligt in de bedoeling in Februari een jeugdmaand te houden. Bij voldoende belangstelling zal de toneelgroep „De Wïjkertoren" in November en Februari, zowel in het gebouw Populie- renlaan al> in de Schans, een uitvoéring geven. Verder staan er zowel voor de jon geren als de ouderen verscheidene contact- avonden op het programma. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Marjarme, dochter van J. van der Laan en Ch. E. Rook. Clara A. M., dochter van C. Duin en G. A. Adrichem. Willem J., zooh van L. H. Derks en W. Cl. Posluma. Maria P., dochter van J. Brantjes en M. Schouksen. Carla G., dochter van A. J. Kommer en G. H. Aardenburg. Hendrika Ma ria, dochter van J. C. v. d. Berkt en H. G. Hoogeland. Hendricus Fr., zoon van J. J. Nan en E. G. Niesten. Petronella L., dochter van J. W. Winkelhuijzen en G. Hommes. Jo hannes J., zoon van A. Schelvis en W. E. Ra demakers. Metje Ch. E, dochter van J. C. de Reuver en M. Kleijne. Petrus G., zoon van C. Oudejans en J. M. Duivestein. Hans, zoon van D. Douwstra en M. Scheltema. Adrianus P. M., zoon van H. Niesten en A. J. G. Rijke. Jeannette L. M., dochter van J. Fr. Staring en van IJselmuiden Cornelia J. M., dochter van L. A. Beentjes en C. P. Appel. Pieter Fr., zoon van Fr. J. van Wijngaarden en M. E. Koopman. Nicolaas P. M., zoon van H. S. van der Hulst en C. G. M. Vink. OVERLIJDEN: Oudhuizen, 69 jaar, gehuwd met M. Koeman, Hofianderweg 93. S. van der Kolk, 59 jaar, gehuwd met K. Lorenz, Rij- voratlaan 31. H. Minnes, 73 jaar, weduwnaar van M. Bakker, v. Hogendorpstraat 21. ONDERTROUWD: D. de Reus en M. Markx. M. L. Kommer en H. Douwstra. P. C. Appel en M. Ch. Pullens. S. de Boer en L. M. de Jager. R. I-I. van 't Slot en H. M. Fossen. B. Beentjes en G. E. Bontekoe. O. Uidriks en F. M. van der Duin. L. Brandjes en L. Duive- man. C. van Hooff en A. M, E. Versteege GETROUWD: J. G. Fr. Seignette en Wil- helmina H. Waardijk- (Adv.) Woensdagavond vuurfestijn Op het oude Stormvogelsterrein waar thans het Lunapark staat aan de Rem- brandtlaan te IJmui&en, wordt Woensdag avond een groot vuurwerk afgestoken als feestelijk besluit van een voor Velsen ge denkwaardige dag. IN ZWEEFMOLEN ONWEL GEWORDEN. Zaterdagavond omstreeks zeven uur werd een meisje in de zweefmolen op het IJmui- dense Lunapark onwel. Gelukkig was het in de vooravond nog niet zo druk en kon het publiek de man die de molen bediende direct waarschuwen. Leden van de Rode Kruis colonne hebben het meisje op een brancard weggebracht. SLEEPBOOT BLANKENBURG TE IJMUIDEN. De sleepboot Blankenburg, die assisteert bij de verwoede pogingen om de „C. A, Banck" vlot te krijgen, is naar IJmuiden gekomen. Met hoog water verlaat de sleep boot de vissershaven om aan het Bloemen- daalse schip vast te maken. UW RADIO DEFECT? CLIMAX HELPT DIRECT Eerste kl. gespecialiseerd radio rep. bedrijf VISSERSEINDE 24 SPAARNDAM - TELEFOON K 2564 - 285 (Adv.) feestavond ontspannings vereniging P.T.T. De pas opgerichte sport- en ontspannings l» de P.T.T. afdeling Beverwijk Zaterdagavond in de bovenzaal van S&ffibouw ,,'t Centrum" een alleszins en gevarieerde kienavond gehou- Wjv ^erd.2e°Pend door de voorzit- v.lif Grin' d'e dank bracht aan de Hj* winkeliers voor het beschik- -teLen van de fraaie prijzen. Aan het SlÜ? Ter,kten mede »The Rhythm -Tgder loding van Joop van Tilburg, ranst a zanger Tino Seysener en de Sfr?0^rtDoeterniettoe-Dit Soepje ^mï?ASlag van de leden in de Juiste engen en te houden. S; ;amLeaauze spralc de heer Boekelaar i'XJ6 z"stervereniging „Telefo- *SemJSreferWenste de ffebelaiw t Pu en wees °P het Alleen in l p-T-T--Personeel zich êénvoelt Sf buiten de dienst" besloten met •«S/ft fat tot dieP de nacht voor Beverwijk ?.=-n-w?r^,ANDAG 18 JULL Wantje'.'. 7 en 9-15 uur: ..Huwe- 3an"ea'er'7 en ®'l5 uur: „Een kind a-er'7 en 9-15 uur: „Huwe- en 9-15 uur: „Een kind Reactie'; J* IJeater, 7 LEZING WEER UITGESTELD. De lezing van de heer J. Eggink, die als voorbereiding van de tentoonstelling Jeugd van Nederland voor de leden van het co mité Sociale Jeugdzorg en belangstellen den zou worden gehouden in het gebouw aan de Troelstraweg op 25 Juli, is door on voorziene omstandigheden ten tweede male uitgesteld en zal nu plaats hebben op Vrijdag 29 Juli in hetzelfde gebouw. MARKTBERICHTEN 16 Juli 1949 Besommingen: KW 21 1700, KW 72 1217, KW 94 1230, IJM 203 490, IJM 213 180, IJM 229 1610, IJM 11 2050, IJM 241 300, IJM 249 376, IJM 226 306. IJM 228 2200, HD291 130. Aanvoer: 70 kisten tarbot, tong, 10 kisten griet, 900 kisten schol, 200 kisten schar, 30 kisten bot, 50 kisten wijting, 20 kisten kabel jauw, 10 kisten poon, 10 kisten diversen, to taal 1300 kisten. Prijzen: Gr. tong 2.60-2.35, gr. m. tong 2.25- 2,10, kl.m. tong 2.35-2,10, tong I 2,55-2,10, tong II 1.85-1,40, tarbot I 2,05-1,85 per kg. Tarbot II 82, tarbot III 77, tarbot IV 37, gr. schol 54.50-50,50, midd. schol 46,50-18,50, kl. schol 19-5, schar 15-3,80, bot 16-11, muilen 7,50, kl. rd. poon 17-16, pieterman 21, gr. gul 35-26, kl. gul 20-17, kl. schelvis. 20.50, wijting 15-6, horsmakreel 2,60-2,40, poontjes 2.50- 2,40, alles per 50 kg. Kabeljauw 104 per 125 kg. SCHEEPVAART Zaterdag 16 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Devon van Great Yar mouth, Danix van Onega. Polyphemus van Liverpool, Ilos van Gibraltar, John Jeans- son van Limham, Bill S. van Riba da Sella, Ailette van Cherbourg, Grimm van Norsun- det, Krakow van Gdansk, Norania van Port Talbot, Falcon van Londen, Myton Gate van Hull, Cariba van Oslo, Cascade van Udixvall, Cottica van Paramaribo, British" Virtue van Abadan, Marat V van Newcastle, Gouwe van Ronnö, Midas van Topila, Vida van Dor drecht. Vertrokken zijn: Mimoma naar Rostock, Alice naar Malmö, Hector naar Rotterdam, Spaarnestroom naar Leith, Avance naar Nor denham, Java naar Limham, Goldfinch naar Londen, Dorothea naar Stockholm, Arctu- rus naar Antwerpen, Hera naar Antwerpen, Valborg naar Bremen, Oranjefontein naar Antwerpen, Zuidland naar Emden, Tauri naar Stockholm, Oise n^.ar Parijs, Ulla Dan naar Mantiluoto, Nyton Gate naar Goole, De von naar Domsjö, Sandbergen naar Rotter dam, Rijnstroom naar Huil. Zondag 17 Juli kwamen binnen: Sjöbritt van Stettin, Eemstroom van Fowey, Netty van Ustiking, Abro van Antwerpen, Kauldi van Rio Benito, Castor van Goole, Magrix van Hull, Vica II van Norsundet. Velmaly- kes van New Orleans. Kirsten Skou v. West Afrika. Claes Compaen van Zweden, Virgi nian Coast van Newcastle. Vertrokken zijn: Bill S. naar Wismar, Breda naar Hamburg, Maasland naar Bue nos Aires. Vist U zonder hengel? Over de navolgende gevonden voorwer pen zijn dagelijks van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdag middag en Zondag, inlichtingen te verkrij gen op het hoofdbureau van politie: 1 hond; 1 potlood ('vier kleuren); 1 vul pen; 1 ceintuur; 1 schoen; 1 fitting; 1 zon nebril; 1 duif; 1 damesvest; 1 bril; 1 hals ketting; 1 damescape; 1 capuchon; 1 muts; 1. gymnastiekschoen; 1 portemonnaie; haarstrik; 1 handschoen; 1 biljet van 2,50; 1 hangslot; 1 paar damesschoenen; 1 kin- dervest; 1 regenjasje; 1 rozenkrans; 1 vis hengel; 2 sleutels; 1 bal; 3 postzegels v. 10 cent; 1 autoped; 1 hondenpenning; 1 R.K. bijbeltje; 1 manteltje; 1 sjaal; 2 zakkam- men; 2 zakdoeken; 1 oorbel; 1 régenjas; 1 armband; 1 broche; 1 windjack; 1 jasje en 1 babyschoentje. Rooswijk I honkbalkampioen De honkballers van de honkbalvereni ging Rooswijk zijn er Zondagmorgen op het Hoogovenstaten-sportpark „Watervliet' geslaagd het afdelingskampioenschap te behalen. Met niet minder dan 143 werd de Haarlemse vereniging TYB verslagen. Dit is de eerste maal in het bestaan van de honkbalvereniging „Rooswijk"* dat de eer ste ploeg op de kampioenstitel beslag legt. Na afloop van deze belangrijke wedstrijd werden aan de aanvoerder en aan de trai ner bloemen aangeboden. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 19 JULI THALIA 8 uur: „Een perfect alibi". REX 8 uur: „My pal Trigger". WOENSDAG 20 JULI BIOSCOPEN als Dinsdag. RAADHUIS 45 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. leitenfokvereniging Velsen en Omstreken" in het koper Hoewel Zaterdagmiddag de tentoonstel ling van de jubilerende geitenfokvereniging „Velsen en Omstreken" letterlijk en figuur lijk in het water dreigde te vallen, heeft de afwerking van het feestprogramma, dat een keuring en een verloting inhield, een vlot verloop gehad. Door de slechte weers omstandigheden werd later dan aanvanke lijk de bedoeling was met de keuring be gonnen. Bijgestaan door de heren J. de Broeder, D. cle Wit en J. Biere, die als jury leden optraden, werden de geiten door de Haarlemse veearts L. J. Kas aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Zo werden onder meer de bouw, de beharing en de uiex-vorming van de geiten onder de loupe genomen. By de éénjarige F-geiten ging „Jannie" van de heer J. Pranger met de eerste prijs strijken; bij de tweejarige F-geiten was het „Stoopje" van de heer J. Stoop die het best voldeed aan de gestelde voorwaarden. De heer J. Post bleek de beste éénjarige H-geit te hebben en „Alie" van de heer Tischouwer werd eerste in de categorie di'ie-jarige en oudere H-geiten. Alie werd bovendien kampioene van de tentoonstel ling. In de afdeling geiten-lammeren kwamen „Tinie" van de heer H. de Haan en Willy" van .de heer J. Pranger als eerste uit de bus. De heer K. Pranger had het beste bok- lam en de heer J. Post de beste gehoornde geit. De verloting die hierna volgde gaf een 'feestelijk tintje aan de tentoonstelling en ook de prijsuitreiking door de tentoonstel lingsvoorzitter, de heer Y. Stijl, had een gezellig verloop. De heer Jac. Goseling, voorzitter van „Velsen en Omstreken" sprak bij de aan vang van d^ keuring enige woorden van welkom en drukte de hoop uit dat de ver eniging zich nog jaren lang in de belang stelling van geitenliefhebbers zou mogen verheugen. Honderd Velsenaren demobiliseren Het Protestant-Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de betrokkenen in IJmuiden en IJmuiden-Oost te brengen: In de komende maanden (tot September 1950) komen 50.000 van onze mannen en zonen terug uit Indonesië. Hierbij zijn ongeveer 100 uit de gemeente Velsen. Wij moeten ons op deze repatriëring voorbereiden. Ipeze voorbereiding betekent: contact met ouder of vrouwen van de repa- triërenden, om van hen alles te weten te komen wat nodig is om deze mannen straks op te vangen en te trachten ze weer zo spoedig mogelijk in het productie-proces op te nemen. Voor het P.I.T. betekent dit bovendien contact met het Demobilisatie-Comité, om trent mogelijkheden op de arbeidsmarkt, woningmoeilijkheden, enz. Voor het bezoeken van de familieleden der in Indonesië verblijvende militairen is het dames-comité van het P.I.T. Dit comité bezoekt de familieleden van alle militairen, behalve de Rooms-Katholieke, waarvoor het R.K. Thuisfront de aangewezen instel ling is. Op 9 September zal door het P.I.T. een „Contact-Avond" worden gehouden, waar hoopt te spreken de Hoofd-Vloot-Predikant Ds. Sillevis-Smit, enige films over Indo nesië zullen worden vertoond en een demonstratie zal worden gegeven van het gesproken woord Gx-amofoonopnamen van familieleden). Aangezien het P.I.T. nog niet in het bezit is van alle adressen der be langhebbenden, hetgeen bij de vorige Con tact-Avond is gebleken, wordt aan belang hebbenden verzocht ten spoedigste hun adres op te geven aan de secretaris van het P.I.T., Kievitlaan 3. Bezorgt de boeken, die gij voor de mili tairen over hebt. bij de volgende adressen: G. H. Tolman, IJmuidex'straatweg 159; A. ten Broeke, Marconistraat 3; P. J. van Bruugel, Edisonstraat 48; J. v. d. Pijl, Huy- genstraat 34; R. de Roer, Snelliusstraat 38; T. Ritskes, Fr. Naereboutstraat 6668; J. Riedijk, Velserduinweg 163; G. v. d. Wal, Kievitlaan 3. Waar en hoe laat men Woensdag niet mag rijden Met het oog op het bezoek, dat H.M. de Koningin en Prins Bernhard op Woensdag 20 Juli a.s. aan de gemeente Velsen zullen brengen, zijn door de Commissaris van Politie diverse verkeersmaatregelen geno men. In het algemeen wordt er bij de weg gebruiker op aangedrongen om de bevelen van de politie stipt en terstond op te vol gen, daar het welslagen van alle maat regelen voor een groot deel afhankelijk is van de medewerking van het publiek. Vooral het rijverkeer dient er rekening mee te houden dat dit in de nabijheid van de Koninklijke route stop gezet moet wor den. Aan allen, die niet noodzakelijk moe ten rijden, wordt dan ook aangeraden dit tot 12.30 uur niet nodeloos te doen. De bijzondere beperkingen volgen hier onder: de Bloemendaalsest raat weg in beide richtingen gesloten van 7.30 tot 8.30 uur; de Wüstelaan valt in zijn geheel in de route, zodat van 8.159 uur het verkeer op deze laan wordt geweerd; Zeeweg (van Willems- beekweg tot Zoutmanstraat), de Zoetman- straat, de De Noostraat en de Kalverstraat zijn afgesloten van 7.45 tot 10 uur. Wegen in de omgeving van Velsen-Dorp zullen van 9.15 tot 10.30 uur gesloten zijn: de Wijkersti-aatweg is gesloten van 10 tot 11 uur en van 11.30 tot 12.30 uur. HOOGOVEN-KAMPOPBOUWERS Vanmorgen om 6 uur zijn uit Velsen een bus met 20 man en een paar vrachtauto's met materiaal naar Vierhouten vertrokken, om het Hoogoven-kinderkamp, dat daar volgende week voor 1345 kinderen van pei-soneelsleden wordt gehouden, op te bouwen en voor te bereiden. Woensdag zullen nog 8 man nareizen. Amsterdamse markt. In de afgelopen week was er van de kustvissers ruime plat vis-aanvoer te Amsterdam. Vrijdag waren er zoveel schepen met goede vangsten dat een Urker botter besloot naar IJmuiden te rug te varen. De kustvissers passeren des nachts hier de sluis om 's morgens vroeg aan de Amsterdamse vismarkt te verkopen. De Korab I en de Delfin II, twee Pool se loggers, worden momenteel in de IJmui- dense vissershaven klaar gemaakt om de haring drijfnetvisserij uit te oefenen. Op deze schepen uit Gdynia komen deels Hol landse, deels Poolse vissers te varen. De Poolse trawler „Wulkan" is te IJmuiden aangekomen na een reparatie en verfbeurt in Gdynia. Onderweg kreeg de trawler opnieuw een machinemankement, doch hij bereikte IJmuiden's vissershaven. Het schip was afgeladen met lege tonnen. Frans vlagvertoon in IJmuidens haven Zaterdag kwam de Franse visserij- politiekruiser Ailette voor een officieus bezoek, dat evenwel een officieel karakter kreeg, de haven van IJmuiden binnen. Na dat de heer W. A. Ie Clercq, Frans consul ter plaatse, de capitain de corvet P. E. J. de la Loge d'Ausson had begroet, maakten beide heren hun opwachting ten raadhuize, waar zij door burgemeester mr. M. M. Kwint werden ontvangen. Hierna werd de mai'inecommandant met een bezoek ver eerd. Zaterdagavond werd het diner ge bruikt ten huize van de consul-generaal in Amstex'dam. Zondag was de heer d'Ausson de gast van de heer en mevrouw Le Clercq. Vandaag worden de hallen van IJmui den en verschillende industrieën bezocht, waarna het schip in de loop van de dag weer koers zet naar zijn basis Cherbourg. Op 5 Augustus 40 leden naar het Noorden HEBT u iets aan te bieden of te vragen? De eenvoudigste, goedkoopste, zeker ste en dus beste manier is: Plaats een Luidspreker in dit blad. Een belangrijk cultureel werk in Oud-IJmuiden Na drie jaar harde strijd is het dan zovei gekomen dat het terrein, enerzijds begrensd door de Kanaalstraat, aan de andere zijde door het Enschedéplein, in de hekken wordt gezet, zo zegt het bestuur van de vereniging D.S.S., dat gedurende die periode onver moeid geijverd heeft om van het gemeente bestuur een terrein voor een speeltuin los te krijgen in IJmuïden-West. Een twee meter hoge afrastering, ge steund door betonpalen, waaromheen een trottoir van anderhalve meter, zal het aan zien van dit deel van IJmuiden zeker ten goede komen. Het egaliseren van het ter rein is bijna gereed, dank zij de uit de oor log geboren mechanische Bulldozer, die voor dit vredige werk werd gebruikt. Twee dagen lang heeft dit mechaniek geslecht en zelfs fundamenten van een waterput op tien meter diepte, die tijdens de ruiming van funderingen over het hoofd waren gezien, hebben het af moeten leggen tegen deze grijparm. De ouders van de speelgrage jeugd kun nen gerust zijn dat geen ongure obstakels de kinderen bedreigen, nu dit zware mon ster kris-kras over het terrein heeft ge walst. Het is te betreuren dat het seizoen zover is gevorderd, dat er practisch deze zomer niets meer van zal komen de tuin te openen, want een afrastering alleen maakt nog geen speeltuin. Er komt heel wat kij ken eer een speeltuin op bescheiden schaal is gevuld met speelwerktuigen en finan ciële steun van de bevolking is derhalve een eerste vereiste, want dé gemeentesub sidies dekken de kosten niet, zegt het be stuur, hoewel, zo voegt het eraan toe, wij zeer erkentelijk zijn voor de daadwer kelijke hulp van de autoriteiten in het laat ste jaar. Gelukkig, aldus de secretaris van D.S.S. breekt de gedachte aan de urgentie van dit deel van het jeugdwerk geleidelijk baan in het gehele land. De energie van de jeugd zoekt nu eenmaal een „uitlaatklep" waar geen centrale speelplaats hieraan te gemoet komt, wordt dit surplus omgezet in baldadigheid en vernielzucht en ook hier van heeft IJmuiden-West na de oorlog zijn portie ruimschoots gehad, verzekert onze zegsman. In de tweede plaats is zulk een speel tuin in IJmuiden-West met het oog op eventuele verkeersongelukken zeker geen overbodige weelde, zo vervolgt de heer Van der Stel. De smalle strook dik bewoond ge bied, omringd door diepe havens en ka nalen, &aar door de drukke verkeerswegen als Kanaalstraat en Wilhelminakade het verkeer met een gang van 40 a 50 kilometer suist, doet de toeschouwer verwonderd staan dat er nog niet meer argeloze slacht offers worden gemaakt onder de jeugd. De wensen van het bestuur gaan uit naar een „volmaakte tuin" met een clubgebouw, dat plaats biedt aan ongeveer 150 kinderen, zodat de bestaande handwerkclub voor meisjes ex'in kan worden ondergebracht; maar ook de jongensclub mag er van profi teren en bij slecht weer vinden er dan op Woensdag- en Zaterdagmiddag de anderen onderdak. Door het hebben van een eigen gebouw komt dan de huur van school lokalen te vervallen, er zou een vergader ruimte in oud-IJmuiden bijkomen en even tueel zou er de jaarlijkse tentoonstelling van de vereniging kunnen worden gehou den. Voordelen, die zeker niet weg te cij feren zijn. D.S.S. staat pas aan het begin, maar wat het bestuur van deze vereniging in de laat ste jaren heeft gepresteerd mag voor de bewoners van oud-IJmuiden een bewijs zijn dat „in eigen boezem" gestreefd wordt naar culturele opbouw. Met het oog op de vooi'genomen reis naar Zweden heeft de atletiekvereniging „Suomi" Zaterdagmiddag in het Staten- huis aan de Zeestraat een speciale verga dering belegd, welke door alle deelnemers werd bijgewoond. Bij de opening deelde de secretaris de héér P. Gruteke, mede dat inplaats van 35 personen een 40-tal de reis naar Zweden zal meemaken, waardoor de prijs iets lager komt te liggen dan oor spronkelijk was geraamd. Het lag oor spronkelijk in de bedoeling de.afstand naar Virserum in één rit af te leggen, maar na rijp beraad is het bestuur tot de conclusie ekomen, dat deze afstand te groot is en daarom werd vex'binding gezocht met het Grand Hotel" te Aabenraa in Denemar ken. De directie van dit hótel heeft echter bericht gestuurd niet in staat te zijn, de Suomi-groep te herbergen, maar verklaai*- de zich bereid voor Suomi onderdak in de plaats te organiseren, een aanbod dat het bestuur in dank heeft aanvaard. Het is nu definitief beslist dat „Suomi" Vrijdagmor gen 5 Augustus om half vijf van het Sta- tenhuis aan de Velserwèg zal vertrekken. De reis gaat door Duitsland naar Dene marken waar men omstreeks 7 uur te Aabenraa hoopt te arriveren. De volgende morgen wordt de reis naar de plaats van bestemming Virserum in Zweden aan vaard. De heren zullen Zondag 7 Augustus de spikes onderbinden en de dames de daaropvolgende Maandag, aangezien de Zweedse dames op Zondag aan de athle- tiekkampioenschappen zullen moeten deel nemen. De leiding van deze reis ligtvenals van de reis naar Edmonton in de vertrouwde handen van de heer H. Klover. Bij de rondvraag werden verschillende vragen gesteld van financiële aard, welke door de heer P. Gruteke werden beantwoord. Na dat de voorzitter de heer F. van Ree de dank van de vereniging had overgebracht aaix de heren P. Gi-uteke en N. Adelaar wegens hun vele en omvangrijke voorbe reidende wei'kzaamheden en aan de heer E. v. d. Werf voor het uitmuntende beheer van de financiën, v/erd deze geanimeerde vergadering gesloten. „Suomi" op de Nationale wed strijden te Wormerveer. Op de Nationale wedstrijden, welke de athletiek vereniging „Lycurgus" Zondag middag op het W.F.C.-terrein te Wormer veer organiseerde heeft „Suomi" enige tweede prijzen in de wacht kunnen slepen. Bij de 3000 meter klasse A nam de Su omi man Udo v. Wijngaarden direct de kop, waarna hij tegen de vijfde ronde de vierde plaats innam. Het zag er op dat moment niet naar uit dat hij nog een zo belangrijke rol zou gaan spelen. De ne gende ronde kwam v. Wijngaarden echter onweerstaanbaar naar voren en hij had op een zeker moment zelfs de leiding. De laatste 200 meter moesten echter de beslissing brengen en in de spannende, eindsprint was A. B. Manck van Blauw Wit iets sneller en wón in 9.19,9. De tijd van Udo v. Wijngaarden was 9.22,4. Chris Postma (Suomi) moest bij het kogelstoten met een worp van 12,27 m zijn meerdere erkennen in de Haai-lemmer H. N. Kluft, die het tot 13,22 m bracht. Bij het hoog- springen behaalden T. v. d. Werff in de A-klasse en P. Koeten in de B-klasse een tweede prijs. Mej. T. de La Bie legde met het hoogspringen beslag op een vierde prijs met een sprong van 1,315 m. De uit slagen luidden: Finale 80 meter Meisjes B: 1. D. Taams, Gita 10,2; 2. T. Bakker, Doves 10,2; 3. T. Klapper, Sagitta 10,3. Finale 80 meter Jongens: 1. J. H. Waa- genaar, Bl.-Wit 9,4; 2. B. Berghuis, Suomi 9,7: 3. C. Catz, HAV 10,0. Finale 100 meter Dames C: 1. A. v. d. Velde, Gita 13,2; 2. B. Hendriks, GAC 13,3: 3. C. Woelders, AVA 13,6. 100 meter Dames B: 1. Kerkhoven, Z'land 13,4; 2. A. Stolwijk, Gita 13,5; S. M. Kat-Molenaar, Z'land 13,5. 100 meter Dames A: 1. B. Vleeschhou- wer, Lyc. 12,7; 2. W. Duijker, Meteoor 12,9; 3. N. Kloos Adema, Zeeburg 13,7. Finale 100 meter Heren B: 1. W. van Broekhoven, V'wiickers 11,2; 2. C. Wullems HAV 11,2; 3. J. G. Schuitema, AAC 11,3. 100 meter Heren A: 1. B. C. Nusse, AAC 11,0; 2. J. J. van Wees, AAC 11,5; 3. S. Kuiiper, TLW 11,6. 800 meter Heren B: 1. M. F. Vetter, AV '23 2.5,6; 2. C. de Boer, Lyc. 2.7,5; 3. T. v. d. Eijnden, AV '23 2.8.2. 800 meter Heren A: 1. Hagenaar, AV '23 2.2,3; 2. H. Koole, V'wijckers 2.2,4; 3. J. Rem, Lyc. 2.3,8. 3000 meter Heren B: 1. P. Wallenburg Hellas 9.44,0; 2. A. Rood, MEC 9.54,3; 3. B. Majoor, GAC 10.8,0. 3000 meter Heren A: 1. A. B. Manck, BL-Wit 9.19.9; 2. U. van Wijngaarden, Suomi 9.22,4; J. de Boer, AV '23 9.25,4» 1500 meter Heren D: 1. B. Fliex'man, GAC 4.32,5; 2. G. A. M. Kuipers, AAC 4.32,6. 1500 meter Heren C: 1. R. Zurberg, AV '23 4.31,0; 2. A. Bus. Lyc. 4.31,2; 3. J. Verresens, AV '23 4.31,8. Olympische Etafette: 1. AAC 3.47,7; 2. Haarlem 3.48,0; 3. Suomi 3.54,6; 4. Lycur gus 3.56,2. Hoogspringen Dames A: T. van Dijk, Zaanland 1.51,5; 2. J. van Leeuwen, Sopr- tief 1.465; 3. J. Kaat, Lycurgus 1.365. Verspringen Dames A: 1. B. Vleeschhou- wer, Lyc. 5,21; 2. J. Kloos Adema, Zee burg 4,66; 3. M. Kerkhoven, 4,64. Verspringen Dames B: 1. P. J. Nusse- Stam, ADA 4,62; 2. P. Stouten, Gita 4,49; 3. C. Frank, GAC 4,44. Discuswerpen Dames A: 1. A. Panhorst- Niesink, Sagita 41,37; 2. C. Aafjes, Lycur gus 37,02; 3. P. J. Nusse-Stam, ADA 31,56. Discuswerpen Dames B: 1. L. Kronen berg, Sagita 30,705; 2. I. Jonker, DOVES .91; 3. G. de Vree, GAC 27,09. Kogelstoten Dames A: 1. A. Panhorst- Niesink, Sagita 11,47; 2. W. Riekman Al- bers, Sagita 11,20; 3. C. Aafjes, Lyc. 10,40. Kogelstoten Dames B: 1. R. Maagden burg, ADA 9.89; 2. J. Strijbis, Doves 9,27; 3. W. Duijker, Meteoor 9,16. Kogelstoten Dames C: 1. J. van Leeuwen, Sportief 9,02; 2. N. Westervaai'der, Zaan land 8,67; 3. N. Koopman-Pels, Zaanland 8,30. Kogelstoten Heren A: 1. H. M. Kluft, HAV 13,22; 2. Chr. Postma, Suomi 12,27; 3. S. Kuijper, TLW 11,54. Kogelstoten Heren B: 1. J. van Baar, Meteoor 11,97; 2. K. Bakkex-, Doves 11,34; 3. K. Fruchten, AV '23 11,26. Kogelstoten Heren C: 1. J. J. van Wees, AAC 11,12; 2. B. van Baar, Meteoor 10,55; 3. P. Oosterhuis, GAC 10.27. Hoogspringen Heren A: 1. G. v. d. Hoe ven, Lyc. 1.765; 2. T. v. d. Werff, Suomi 1,765; 3. E. Kayser, Doves 1,665. Hoogspringen Heren B: 1. L. Voskuilen, AAC 1,665; 2. P. Koeten, Suomi 1,665; 3. J. Adelaar, Suomi 1,615. Uitgevaren visserschepen Haringdryfnetvissery. Maandag 13 Juni: motorlogger Piet en Leendert Huibert KW 3; Grietje KW 20. Woensdag 15 Juni: motorlogger Gorredijk IJM 75 (15 Juli binnen); Henk KW 56; On derneming KW 175. Donderdag 16 Juni: motorlogger Machiel KW 53; Nederland VII KW 130. Maandag 20 Juni: motorlogger Martha IJM 74; Maria Jacoba KW 73; Voorwaarts KW 140; Wilhelmina V KW 144; Eendracht KW 168. Woensdag 22 Juni: stoomlogger Robert William KW 123. Motorlogger Annie KW 54; Albatros KW 68: Excelsior II KW 78; Zeezwaluw KW 83; Rijnmond V KW 110. Donderdag 23 Juni. motorlogger Martens- hoek IJM 283. Zatei'dag 25 Juni: Riinmond IV KW 15; Wilhelmina III KW 147. Maandag 27 Juni: motorlogger Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Bertha KW 38; Helena KW 39; Neptunus KW 45: Noordzee KW 47; Bali KW 129; Zeemeeuw KW 170. Woensdag 29 Juni: motorlogger Margrietha Max-ia KW 29; Elizabeth KW49 Nelly Maria KW 70: Vooruit KW 151; Karei Doorman KW 227. Donderdag 30 Juni: motorlogger Java KW 159. Vrijdag 1 Juli: motorlogger Rijnmond ni KW 44. Maandag 4 Juli: motorlogger I-Iollandia KW 18: Margaretha en Maria KW 23. Dinsdag 5 Juli: motorlogger Willem Cox-ne- lis KW 16. Woensdag 6 Juli: motox-logger Cornelis de Boer Jr. IJM 268: Dirk KW 19; Wilhelmina I. KW 25; Aafke Jacoba KW 41; Borneo KW 127: Wilhelmina II KW 138. Donderdag 7 Juli: motorlogger Sakina KW 32; Riinmond I KW 42; Everdina Jacomina KW 173. Maandag 11 Juli: motorlogger Noordster KW 67: Kees KW 124. Dinsdag 12 Juli: motorlogger Fierman Eduard KW 5; Hubertha Gerarda KW 9. Woensdag 13 Juli: motorlogger Cornelis Marinus KW 48: Jan KW 50; Sumatra KW 86; Nederland IV KW 167. Donderdag 14 Juli: motorlogger Anna en Cornelia KW 14; Van der Duijn van Maasdam KW 97; Katwijk IH KW 161.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3