Amerika is voor de bloembollenexport geen land van onbegrensde mogelijkheden Goede muziek op het concours van de Haarlemse Politie-Muziekvereniging De radio geeft Dinsdag Voor Oost-Europese staten is ney, geen plaats in de Raad van Eurol Panda en de'Meester»Wereldverbeteraar 3 swjSJpte. Wereldnieuws Maandag 25 Juli 1949 Het thema van vele verhandelingen over de exportmogelijkheden naar Ame> rika is bijna zonder uitzondering, dat Ne derland nog veel meer kan doen en daar ginds lang niet alle mogelijkheden uitge put worden. En dan bestaat somtijds de neiging, dit zonder meer op de bloembol lenexport over te brengen. Die neiging is verklaarbaar. Nog altijd blijft er een aanzienlijk „surplus"-percen- tage bloembollen over. De huidige, door zovelen gewraakte saneringsmaatregelen accentueren dit nog, maar kunnen het niet verhelpen. De kwekers vragen zich dan af. of er voor deze bollen nu waarlijk geen afzetgebied is, en blikken vol verwachting naar het gebied, waar nog geen contingen- teringsmaatregelen de afzet beperken: het Amerikaanse continent. Maar voor de bloembollenexport is Amerika zeer zeker niet het land der on begrensde mogelijkheden! In verhouding tot het bevolkingstotaal is ongetwijfeld de afzet naar landen als Engeland of Zweden oneindig veel groter dan die naar de Verenigde Staten en Ca nada. Het Amerikaanse volk zal als het ware psychisch rijp moeten worden ge maakt voor het waarderen van de voor- jaarsbloemenpracht, waartoe de bloembol len de mogelijkheid bieden. De vele „gar den clubs" in de Verenigde Staten doen in deze richting reeds prachtig werk. Het propagandabureau in Amerika van het Centraal Bloembollencomité, onder leiding van Margaret Herbst, is onverflauwd be zig hieraan mede te werken. Maar de re sultaten kunnen niet op korte termijn wor den verwacht.... al zijn ze in beginsel terdege merkbaar. Een grote handicap vormt de in de hui zen (vooral van de meer welgestelden) aanwezige centrale verwarming, die een temperatuur veroorzaakt waartegen geen bloem het uithoudt. En tenslotte is nog altijd grote voox-zich- tigheid geboden om geen tegenstand op te wekken van de Amerikaanse belangheb benden. De Amerikaanse kwekers waken met ar gusogen over hun eigen belangen en roe pen moord en brand wanneer ze menen dat die bedreigd worden. Toen onlangs in Genève de invoerrechten werden ver laagd, toonde men zich hierover in het ge heel niet tevreden en het is niet onmoge lijk, dat over deze kwestie een „hearing" zal worden gehouden, waarbij men zal trachten deze verlaging ongedaan te ma ken of te compenseren. Wanneer men nu in Amerika maar raak gaat verkopen, het ganse land „bedelft" onder de bloembollen, slacht men de kip met de gouden eieren. Het spreekt vanzelf dat de exporteurs op Amerika er steeds op uit zijn hun om zet te vergroten. Men kan echter geen dolle dingen doen. Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast, ook die van het bloembollenvak. Men suggereert onder andere een meer aantrekkelijke verpakking. Een bloembol is eigenlijk maar een onooglijk ding, en het zou wellicht de moeite lonen, door een aardige verpakking het kopen meer aan trekkelijk te maken. Hier echter ligt uit gesproken een taak voor het particulier initiatief.... en de kosten, hieraan ver bonden, zijn vrij groot. Men heeft in het bloembollenvak een open oog voor de mogelijkheden die Amerika nog biedt, maar wenst van die mogelijkhe den met tact en voorzichtig beleid gebruik te maken! Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING Harmonie „St. Caecilia" viert zesde lustrum Dc R.K. Harmonie „St. Caecilia" te Haar lem-Noord viert op 1 Augustus haar dertig jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit zesde lustrum wordt een concertweek gegeven op het plein van de St. Philomenaschool. Giste ren heeft de Harmonie „Crescendo" onder leiding van de heert Jac. Zwaan deze muziek- week geopend. Vanavond speelt de R.K. Harmonie „Euphonia", dirigent J. W. Lefeber, en verder luidt het programma: Dinsdag 26 Juli, 8.30 uur, concert Harmonie „Apollo" dir. Jac. Bijster; Woensdag 27 Juli, 8 uur, gecombineerd concert R.K. Gem. Zang vereniging „Da Pacem", dir. T. Spook en R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", dir. C. Ouden dijk, beide uit Santpoort: Donderdag 28 Juli. 8.30 uur, concert R.K. Harmonie „St. Michaël". Heemstede, dir. S. A. Noom; Vrij dag 29 Juli. 8 uur, concert „Johez-Harmonie", dir. J. A. Meng; Zaterdag 30 Juli, 8 uur, concert „Postfanfarie" en Zondag 31 Juli. 8 uur, Sluitingsconcert jubilerende harmonie „St. Caecilia", dir. S. A. Noom. Centraal Bloembollencomité is tegen een „Flora" in 1952 Volgens „Het Weekblad" zijn in de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur de mogelijkheden van een grote ten toonstelling, zoals die, welke in 1935 te Heemstede is gehouden, besproken. De voorzitter deelde op deze vergadering mede, dat de commissie voor onpersoonlijke reclame van het Centraal Bloembollencomité niet heeft kunnen besluiten een voorstel te doen om crediet te verstrekken en garanties te geven voor een eventueel tekort. Meer experts in tropische landbouw nodig Spoedcursus aan Landbouw hogeschool Aangezien het aanbod van voor de tro pen opgeleide krachten ontoereikend is om in de behoefte te voorzien, wordt door het Nederlands Instituut van Landbouw kundige Ingenieurs en behoeve van het departement van Landbouw en Visserij te Batavia een beroep gedaan op niet voor de tropen opgeleide academici. Daarvoor is door de Landbouwhogeschool te Wage- ningen een aanvullende cursus van vier maanden voor tropische landbouw inge steld. Tot de cursus worden toegelaten zowel zij, die hun academische titel reeds hebben behaald (ingenieurs-diploma Nederlandse landbouw, tuinbouw, Indische of Neder landse bosbouw, het doctoraal examen bio logie) als studenten, de zich in het laatste halfjaar van hun studie aan de Landbouw hogeschool verbinden. Afgestudeerden, die zich verbinden voor dienstneming bil de regering in Indo nesië, kunnen tijdens het volgen van de cursus in het genot worden gesteld van een voorlopige bezoldiging. Behalve voor', a.s. ambtenaren zal de cursus ook open staan voor academici, die voor particuliere lichamen naar Indonesië worden uitge zonden, De laatsten dienen via hun werk gevers te v/orden ingeschreven. Voor dienstplichtigen wordt overleg met de militaire autoriteiten ten aanzien van vrijstelling toegezegd. De cursus neemt bij voldoende deelname een aanvang op 15 October a.s. Als overtollig maagzuur U doet terugdein zen voor iedere hap eten dan is hei ver met U gekomen. Want trage eters zijn gerede slachtoffers van allerlei kwalen. Daarom moet ge Rennies nemen. Niet als regelmatig te slikken medicijn, want dat is met Digestif Rennie niet nodig. Alleen maar bij zo'n aanval van brandend maag zuur, of als ge iets eet, dat U wat zwaar op de maag ligt. 'n Wonder, die uitwerking van een of twee Rennies, gewoon gesmolten op de tong. En nog lekker ook! In te nemen zonder water of wat ook, altijd en overal, ongemerkt, als ge maar zorgt steeds een paar Rennies bij de hand te hebben. Dames hebben ze in haar handtas - heren in hun vestzak. Een ideaal middel, waarmede eigen lijk alle klachten over brandend maagzuur tot het verleden zouden behoren, als iedereen zich maar bij Rennies hield. Blijft gij in leder geval niet achter. Uw apotheker en drogist hebben Rennias voorradig. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Operetteklanken. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Ouver ture „Indomeneo", Mozart; Symphonie no. 6, Schubert. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Italiaanse operamuziek. 11.00 Lichte muziek. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Zangrecital. 12.03 Pianowerken van Beethoven. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orgel. 13.40 Balletmuziek. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.20 Koor. 15.40 Metropole orkest. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 „Sierkunst in In donesië". 18.00 Amusmentsorkest. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Piano en orgel. 19.30 ..Dit is leven". 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederopbonw. 20.05 Harpmuziek. 20.12 Beet- hovenconcert door het Radio Philharmonisch Orkest: Ouverture „Coriolan", Derde Sym phonie. 21.12 Vragen van deze tijd. 21.27 Kamermuziekconcert. 22.15 Actualiteiten. 22.25 Koor. 22.45 Gebed. 23.15 Populaire orkestwerken. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Populaire orkestwerken. 9.35 Zangplaten.. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ai-beidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Voor jonge zieken. 12.00 Lyra Trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Orkest Xavier Cugat. 13.15 Ensemble Jo Bos. 13.45 Kwartet in D. Tsjai- kofski. 14.25 Koorwerk - „Gurrelieder", Schönberg. 16.25 Beroemede orkesten: Mous- sorgski, 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinder koor. 17.30 Musefcte-orkest. 18.15 Pianopot pourri. 18.30 ..China". 19.00 Platen. 19.10 Parijse brief. 19.15 Parlementaire Enquête commissie. 19.30 Arnold Juda, piano. 20.05 Reportage. 20.15 Operette-muziek, 20.50 Re portage. 21.10 Symphonisch concert. 21.50 Platen. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Volksliederen. 22.40 Skymasters. 23.15 Platen. Het driedaags nationaal concours voor harmonie- en fanfarekorpsen in het Open luchttheater te Bloemendaal, ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan der Haar lemse Politiemuziekverenigïng, begon Vrij dag met het bezoek van een paar zuster verenigingen, de poiitiemuziekverenigingen uit Eindhoven en Utrecht, alsmede met een officiële ontvangst op het Haarlemse Stadhuis, In de namiddag concerteerden de beide korpsen in de muziektent, die ten dienste van het concours op het grasveld der speel ruimte van het Openluchttheater is opge slagen. Het bleek al spoedig dat dit niet mooie, maar nuttige gevaarte zijn taak naar behoren vervulde. De tent? hoewel aan alle kanten open, verzekert een goede samenklank en geeft de spelers een gevoel van onderling contact, terwijl de draag kracht der muziek er ook aanmerkelijk door gestegen is. Na een concert van ongeveer twee uur, waarbij het soepele en smaakvol musice rende korps uit Utrecht, en daarna de van jeugdige durf getuigende vereniging uit Eindhoven hun beste beentje hadden voor gezet, werd door de voorzitter der jubile rende vereniging, de heer L. D. Beumer aan beide korpsen een onderscheiding uit gereikt; Utrecht kreeg een zilveren lau wertak en Eindhoven een dito tak. Om acht uur begon een openingsconcert door de Harmonie „Trouw moet blijeken'" uit Lisse, en de Fanfare „Harpe Davids" van Noordwijkerhout, beide korpsen onder leiding van L. v. d. Hoef, die tevens diri gent is van de Haarlemse Politie-Muziek vereniging. Behoudens van tijd tot tijd enige onder linge zweving bij de klarinetten en een paar te hoog geïntoneerde tonen van alt en bariton, was het musiceren van het orkest uit Lisse doorgaans zeer te prijzen. Wan neer de solo-klarinet alleen de melodie had in het middendeel van de Sinfonia van Joh. Chr. Bach, werd er een bijzonder stemmig geheel bereikt. De wals van de „Suite Romantique" van Popy werd met de nodige charme en lenigheid gespeeld. Opvallend was in een Mozart-fantasie ook de piston-solo, met een fragment uit „Le Nozze di Figaro". „Harpe Davids" van Noordwijkerhout onderscheidde zich door een zeer goede stemming, waardoor een rustige fanfare klank bereikt werd met een goede con trastwerking tussen zacht en scherp koper. Wel zou men soms dit korps wat meer pittigheid, wat meer stuwing en tempera ment willen toewensen, maar zijn bezadig de correctheid is ook wat waard, 't Was jammer dat de bariton in 't laatste deel van „Judex" uit „Mors et Vita" van Gounod even uit de maat raakte; voordien had hij zich voortreffelijk van zijn taak gekweten. In „Vlammende Heide" van Rogister vie len meermalen de afwisselende klankkleu ren van het orkest gunstig op. Een Joh. Strauss-selectie viel bij het publiek blijk baar in goede aarde. Directeur L. v. d. Hoef kon over de prestaties van zijn korp sen tevreden zijn. Eerste Concoursdag. Zaterdagnamiddag werd in Zomerzorg het concours van de Haarlemse Politie- Muziekvereniging geopend met een toe spraak van de heer J. Boon. De mars wedstrijd, die in het Groene Laantje werd gehouden, had het volgende resultaat: „Sursum", Bloemendaal, 2e prijs met 94 punten; „Excelsior", Delft, le prijs met 107 punten; „Vios", Mijdrecht, le prijs met 120 punten; „Hoogoven Harmonie" Velsen, le prijs met 114 punten. Met de lamboerswedstrijd behaalden „Sursum", Bloemendaal, 90J/2 P- een tweede prijs, en „Wilhelmina", IJmuiden, 108 punten, een le prijs. De concertwedstrijd, die in het Open luchttheater gehouden werd, begon met de Spaarnestad-Harmonie „Amphion", Haar lem, uitkomende in de 3e afd. Harmonie. In het verplichte nummer kon het samen spel niet best tot evenwicht komen; in het vrije werk lukte dit vrij wat beter. Twee de prijs, 343 p. „Sursum", Bloemendaal, (2e afd. Fan fare), presteerde in zijn beide nummers een doorgaans vaardig individueel spel: jammer genoeg was het samenspel nog al schommelend. Tweede prijs, 347 p. „Excelsior", Delft (le afd. Fanfax-e), de monstreerde een vrij goed ensemble; le prijs, 391 p. Het werd echter als zodanig overtroffen door „Vios", Mijdrecht, dat vooral met zijp vrije nummer een goed geheel liet horen, le prijs 407 p. De Hoogoven-Harmonie van Velsen, (le afd. Harmonie) kwam zeer beslagen ten ijs en verraste door een stevig rhythmisch samenspel en door 'n markante uitbeelding van de muziek. En hoewel er een spijtige solistische vergissing begaan wei'd, was het toch de beste prestatie van de middag, le prijs 429 p. „Oranjevaan" uit Fijnaart (Uitmundheid Harmonie) was wel eventjes te slap van rhythmering in zijn verplichte nummer, maar leverde een opmerkelijke prestatie met zijn eigen gekozen werk; le prijs 389 punten. De ere-wedstrijd die des avonds gehou den werd en aangevuld werd met menig lustig deuntje, leverde de volgende uitslag: Velsen 186 p., Mijdrecht 177 p., Delft 180 p., Fijnaart had zich teruggetrokken. JOS DE KLERK (De recensie van de tweede concoursdag staat wegens plaatsgebrek over tot morgen) Burgemeester van Zandvoort wordt forens Hij heeft een huis in Bloemen daal gevonden Zandvoorts burgemeester heeft een huis, zij het dan niet in zijn eigen gemeente. Dank zij de buitengewone medewerking en voortvarendheid van de autoriteiten der gemeente Bloemendaal kan de familie Van Fcnema binnenkort verhuizeu naar de villa Langelaan 5 in Bentveld, veertig, meter van de grens van Zandvoort. Deze oplossing geldt voorlopig voor een jaar. De burgemeester, die niets liever wil dan in het centrum van zijn gemeente wo nen, hoopt dat de moeilijkheden dan op gelost zullen zijn. De Kroon behoort dispensatie te ver lenen van de bepalingen in de Gemeente wet die voorschrijven, dat de burgemeester in de gemeente zijner inwoning moet wo nen, De Kroon wint daartoe het advies in van Gedeputeerde Staten, nadat deze ken nis hebben genomen van het standpunt van de gemeenteraad. Deze dient zich na melijk uit te spreken over de vraag, of het belang van de gemeente de verhuizing wettigt. Naar mr. Van Fenema onze Zandvoortse correspondent in een ouderhoud meedeel de, zal de vergadering, waarin deze kwestie aan de orde komt, begin Augustus worden gehouden. Overigens zijn de voor het wonen in een andere gemeente noodzakelijke formali teiten reeds vervuld. De burgemeester uitte voorts zijn grote erkentelijkheid jegens de heer Horn, de eigenaar van het thans door hem bewoonde huis aan de Duinwindelaan, dat hij volgens het contract per 1 Juni had moeten ver laten, doch aan wiens coulante houding het te danken is, dat hij hierin ruim twee maanden langer heeft kunnen wonen. Op de vraag van onze correspondent, waarom mr. Van Fenema de in Zandvoort beschikbare woningen niet heeft aanvaard, antwoordde de burgemeester, dat het enige huis, dat enigermate geschikt was, de villa van oud- burgemeester Beeckman aan de Brederodestraat zou zijn geweest. De dienst van Publieke Werken heeft dit huis dat in een absoluut onbewoonbare toestand ver keert, geïnspecteerd en rapport uitgebracht. Hieruit is gebleken, dat de herstellingskos ten niet minder dan zeventienduizend gul den zullen bedragen, nog afgezien van de aanleg van de centrale verwarming, waar van de burgemeester overigens verzekerde dat hij deze nooit heeft verlangd en ook in zijn nieuwe woning niet zal bezitten. Mr. Van Fenema was evenwel van me ning, dat hij zijn toch al zo zwaar getrof fen gemeente niet met deze kosten mocht belasten, ook al zou een klein gedeelte als vergoeding wegens oorlogsschade weer in de gemeentekas terugvloeien. De burgemeester stelde voorts een ver klaring over het intrekken van de vorde ring van de villa „Njord" binnen-niet te lange tijd in uitzicht. (De hartelijkheid van Bloemendaal ver heugt ons. Mogen zulke inter-communale gevoelens zich in Kennemerlands schone dreven steeds en alom doen gelden, al is het niet nodig (en niet mogelijk) dat alle gemeenten eikaars burgemeesters huis vesten. Red. H.D.). Koning van Sicilië stelt ultimatum De Siciliaanse bendeleider Giuliano heeft een brief gezonden aan de Siciliaanse pers waarin hij schrijft: „Vrede en welvaart zullen weer mogelijk zijn op Sicilië wan neer mijn familieleden en degenen, die in gevangenissen zuchten, in vrijheid gesteld zullen zijn. Daar men in Italië van mij niets wil weten, zal ik dan elders de vrijheid gaan zoeken. Aldus zal niet langer nutteloos Sici- liaans bloed vloeien. Ik geef de autoriteiten nog tijd tot 1 Augustus, als ik dan geen voldoening heb gekregen zal ik onmiddellijk tot het offen sief overgaan". Franse vllegboot verongelukt Een Cataline-vliegboot van de Franse marine met 17 man aan boord, die aan vlootmanoeuvres ter hoogte van Agadir (Marokko) deelnamen en waarvan men sedert Vrijdagavond niets vernomen heeft, wordt thans als verloren beschouwd, zo meldde Agence France Presse Zondag uit Rabat. Een duikbootcommandant seinde, dat hij een brandend voorwerp in de zee had zien vallen. Op de plaats waar hij het zag neerkomen trof hij wrakstukken aan van een vliegtuig. MINISTER STIKKER Geen bezwaar feqen leden der Europese Bew^'" vertegenwoordigers van '9 van De Raad van Europa zal voorlopig niet meer dan eên gedeelte van Europa omvatten. Het zou evenwel onjuist zijn te concluderen, dat staten, die thans nog geen deel uitmaken van de organi satie, dat ook in de toekomst niet zul len mogen doen. Een van de vraagstuk ken, welke tijdens de eerste bijeen komst van het comité van ministers te Straatsburg aan de orde zal worden gesteld, is de toelating van nieuwe leden. Inzake de niet-deelneming van de Sovjet-Unie aan de beoogde samen werking merkt minister Stikker in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op, dat de houding van dit land en van een aantal andere Europese mogendheden, die zich zeker niet ge dragen naar de grondslagen van de Raad van Europa en die bij voortdu ring alle pogingen tot Europese samen werking veroordelen of dwarsbomen, deelneming aan de Raad van Europa van verschillende Oost-Europese sta ten vooralsnog onmogelijk heeft ge maakt. Men kan niet verwachten, dat landen, wier politiek steeds in strijd is met de grondslagen van de Raad van Europa, in deze Samenwerking een zouden kunnen vinden. (Adv.) 32. „Watwat moeten we doen?" stot terde directeur Stoffer. Hij was er hele maal ontdaan over, dat er zich een inbre ker in zijn museum bevond. „We zullen hem pakken", stelde Paiida voor. Tege lijkEne tweeë drie!" En bij drie stortten ze zich tegelijk op het gordijntje, waar de inbreker achter zat. Maar deze wachtte dat niet af. Met een behendige sprong wist hij aan hun handen te ontko men, en meteen rende hij de zaal in. En jawel het was Kassus! Niemand minder dan Kassus, de huisbaas! Die had natuur lijk het horloge willen stelenen daarom had hij in het rmiseum ingebroken en had hij zich onder dat kastje verstopt. Wie weet wat er gebeurd zou zijnals directeur Chr. Stoffer niet gezien had dat hij zich achter het gordijntje bewoog. „Grijp hem! Houd de dief!" riep de directeuren samen met Panda zette hij de vluchtende kamerverhuurder na. Wat doet zo'n per soon ook in een museum? Dat gaat niet! Hij heeft niet eens entrée betaald!" grom de de heer Stoffer, terwijl hij achter de vluchteling aan door de zaal sprong. Dat werd een opwindende jacht, maar je zult nu intussen al wel gemerkt hebben, dat er die nacht allerlei akeligheden in het museum gebeurdenWant terwijl Pan da en de directeur nu al hun aandacht nodig hadden voor Kassus, begonnen de beide harnassen weer te wandelen. Met rustige, bedaarde schreden gingen zij naar het kastje toe, waar het horloge in lag De minister kan de opvatting niet delen, dat de invloed van dé Nederlandse volks vertegenwoordiging op de internationale politiek door deze nieuwe organisatie ge ringer zal worden. Nog daargelaten, dat het voorbarig moet worden genoemd om te spreken van een verlegging van een deel van het buitenlands beleid naar de Raad van Europa, kan worden vastgesteld, dat de invloed der volksvertegenwoordiging op de internationale politiek eerder zal wor den vergroot. Dit volgt immers onmiddel lijk uit het feit, dat de Nederlandse ver tegenwoordigers in de raadgevende verga dering de stem van de Nederlandse Staten- Generaal luide zullen kunnen doen klin ken. Met vele leden onderschrijft de minister, dat de geestelijke en zedelijke waarden, waarvan in het Statuut wordt gewaagd, zijn ontleend aan en gegrond op de Christelijke levensbeschouwing. De algemeen mense lijke betekenis van het Christendom, waar van in de desbetreffende alinea van het voorlopig verslag wordt gesproken, opent met name voor een land als Turkije de mogelijkheid, lid te worden van de Raad van Europa, zonder dat daardoor wordt tekort gedaan aan de vereisten, welke in het Statuut voor deelneming worden ge steld. De minister deelt mede, dat het in het voornemen ligt Griekenland, Tur kije en waarschijnlijk ook IJsland nog vóór de eerste zitting van de Raad gevende Vergadering als lid tot de organisatie toe te laten, waarmede de Nederlandse regering van ganser harte kan instemmen. Ongetwijfeld moet de aandacht gevestigd blijven op de vraag, of het in de toekomst raadzaam zal zijn figuren uit de Europese Beweging op te nemen onder de Neder landse vertegenwoordigers, ook als zij geen leden van de Staten-Generaal zijn. Reeds bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp heeft de minister ge wezen op de betekenis, die het streven van deze beweging heeft gehad voor de totstand koming van de nieuwe organisatie. De mi nister herinnert aan de bij voorafgaande besprekingen tot uiting gekomen wens, dat de Nederlandse vertegenwoordigers uitslui tend zouden zijn leden van beide lichamen. Indien de Kamer van oordeel mocht zijn, dat dit standpunt te gelegener tijd zal moe ten worden herzien, is de minister ten volle bereid aan dit verlangen te voldoen, doch hij meent, dat het initiatief daartoe van de Kamers en niet van hem behoort uit te gaan. Ook hij zou het waarderen, indien onder de Nederlandse vertegenwoordigers of hun plaatsvervangers een vrouw zou worden benoemd. Zeker kan worden toe gegeven, dat het lidmaatschap van de Nederlandse afvaardiging een verdere be lasting betekent voor leden van de Kamer, vooral wanneer 't dezelfde personen betreft, die ook in andere internationale organisa ties de Nedex'landse regering plegen ter zijde te staan. Deze overweging zou aanleiding kunnen zijn om meer leden te betrekken in de vraagstukken van buitenlandse politiek, waarvoor te meer reden zou kunnen be staan, aangezien het is te verwachten, dat het aantal internationale ox-ganisaties in de toekomst nog zal worden uitgebreid. Economische en financiële politiek De minister is met sommige leden van oordeel, dat de economische en financiële politiek in West-Europa in vele opzichten gaat in een richting, welke tegenovergesteld is aan hetgeen het Statuut van de Raad van Europa beoogt te verwezenlijken. Hij be treurt deze ontwikkeling en het is hem be kend, dat andere West-Europese regerin gen zulks evenzeer betreuren. Het is wel licht niet te veel gezegd, aldus de minister, wanneer in dit opzicht wordt vastgesteld, dat de deelnemende regeringen met de op richting van de Raad van Europa juist be oogden grotere toenadering en hechtei'e eenheid tot stand te brengen tussen landen, tussen wie in economisch en financieel op zicht een zekere verwijdering was ontstaan. De minister heeft aan de voorbereidende commissie te Parijs, welke dezer dagen met haar werkzaamheden gereed is gekomen. voorgesteld om de fr„ tot de overzeese t»i* Inderdaad S\ het Koilften'1?1 «B, van het Koninkrijk "«SsTS Raad van Europa i'™"' <Chï nemen, welke eniS^'ttÜJ die van de andcre S ier,aa>? geen nauwe verbinte Van Rasi biedsdelen buiten EmZ" de practijk dit verseh f z'" tang zal komen, zal afL er «S der werkzaamheden ^e]Pn *5 hand neemt, zodat bi vers|heidCTeeieZde®°-leg worden beantwoo Statuut heeft men tee Ns of unies, 5eïLS°rSJ|1«ivi regeling in het leven bijvoorbeeld de reeds S li, stammende Wereldpost"^ S strijd komen met het X' J rakter van het Konintaft fi?* indien men de gestelde .'...■'■''li- beantwoordde, uaaSWanie,i Wat betreft de vr... nissen voor Nedcrland'zulff i'SL> gaan, hetzij die tegenowr Europa, het zij die terenover t' de Nederlandse Antillen ÏSfS®1» oordeel, dat het niet mé." gemeen te verklaren daleis tegorie verbintenissen ml bM- een andere categorie. pese samenwerking enerzStk van de andere delen van het Km- b' rijk anderzijds, or.getwijU j. S zal doen voorgaan. Bijzondere aanda°™iH^* vraag in hoever de overzeese g betrokken zlJn geweest bij de 23 Finvin'"" ®°.edkCUrin5 ™0t htl «1 Europa van het Statuut, Het feit 2ï Memorie van Toelichting van het werp is ondertekend door alleS"' ,n. Ofiwpzing, dat de regering t b it! luer gsat om een zaai, i, ig 1 gehele Koninkrijk raakt. In zovmj dan ook instemming worden betuigd het betoog van verscheidene leden f, hebben verklaard, dat de aanvaarding'y» het lidmaatschap van de Raad van Euro» het welzijn van de overzeese g;ebitó&£ raakt, zij het indirect. Intussen Tttista, gelijk ook in het Voorlopig Verslag info. xnnering wordt gebracht, de staatsregel gen, die thans nog van kracht zijn, hei horen van de vertegenwoordigende lichj.' men overzee slechts dan, wanneer wets, voorstellen in belangrijke mate Indonri Suriname en de Nederlandse Antillen be treffen. Aangezien, naar het oordeel ia regering, dit hier niet het geval was, bet zij gemeend over dit wetsontwerp ce Stilts van Suriname en de Nederlandse Aitli: niet te moeten horen. Ageeda voor Haarlem MAANDAG 25 JULI Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman Rembrandt: „Johnny Belinda", 13 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Pinocchio", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De strijd om de atoombom", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een onvex-getelijke melodie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Jeugdprogram ma, 10.30 en 4.30 uur. Frans Hals: „Blue Skies", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „Eldorado", 14 j., 7 en 9.15 uur. Jeugdfilm „Gelaarsde kat". 2.30 uur. DINSDAG 26 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling, 8—9 u. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Matthieu Wiegman. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. Vermist. Een vliegtuig van de Franse Ei- rine is gisteren van een oefenvicó*. boven Agadir (N.-Afrika) met ter-i- gekeerd. Schepen en vliegtuigen ztekü het toestel maar worden daarbij sterk door de mist gehinderd. Er waren!? personen aan boord van het vermiste vliegtuig. Nee maar. Het Russische nieuwsbureau Tass beweert, dat de synthetische rub ber in 1909 is uitgevonden door de Rus sische geleerde Sergei Lebedef. HH Duitse proces, aldus Tass, dat m 1S13 werd gepatenteerd, berustte in hooid- zaak op dezelfde principes, Catacomben. De mogelijkheid bestaat, dat een aantal huizen in het quartier Min van Parijs moet worden ontruimd daar een deel van de straat boven de Ec- meinse catacomben plotseling is mjr stort. Een politieagent constateerde gu teren op de boulevard Saint Jaques ea kleine verzakking. Toen hij er met dt voet op stampte, stortte de straat in O werd een gat van twee meter breed een meter diep gevormd. Er verscWffl scheuren in de muren van nabygeiejo gebouwen. Men onderzoekt ton <- de ontruiming van een aantal aj» nodig is. Het verkeer is omge.egüc de ondergrondse treinen nun vaart wanneer zij in de buurt JJJ Roulette. Het parlement van de mnjwj staat San Marino heeft ter sanerkgvu de financiën toegestemd in net van een concessie aan een groep ciers om een casino te oper hoofdstad. De roulettes gaan tus draaien. (Rtr.). ,ip;nö- Olifant. George King uit een staje m lifornië heeft van hel„Co umJB* casting System" 3.000 dollar goeding geëist wegens het ren van een olifant, die wor bij een radio-wedstrijd wsg g Alles wat ziin vrotm was een kist dienUas" en een vriikaarje ™r Vlicgfeest. Onder grote belangst™1 s ongeveer 100.000 toeschouwers^^ Nederlandse, r"nsl!1.,neeilJtlii- luchtmachteenheden d«T vaartfeest op het dat georganiseerd was d™ viast blad Daily Express. »P- Gerben SondermM, PM Bernhard, vloog een tair oefenvliegtuig van de brieken voor. k l Aap*

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2