1 Tante Els Beverwijk en Omstreken Met 35 autobussen trokken 1500 „Hoogoven-ouders" naar Vierhouten Velsen IJmuiden Schulpen"-speeltuin in opbouw onder eigen beheer" van de vereniging Velsen-Noord To' El°'is hi« FEUILLETON Het noodlottige halssnoer Donderdag 28 Juli 1949 Het Scapino-ballet toverde kamp om in sprookjesland Vierhouten, 27 Juli UIT 35 BUSSEN en een wolk van stof stapten vanmorgen de ouders van de Hoogovenkampeerders in Vier houten onder de met vlaggen en groen versierde „welkomspoort" het jubi leum-kinderkamp binnen. Met luid ge juich werden de 1500 bezoekers door hun bruinverbrande kinderen begroet en vol trots werden vader en moeder door hun jeugd in de geheimen van het dagelijkse kampleven ingeleid. Dat alles ging natuurlijk gepaard met de nodige vrolijkheid en hier en daar leek het er wel een beetje op dat de tijde lijke bewoners van de Indianen-wig wams inderdaad het een en ander van de rode broeders hadden overgenomen. De manschappen van het convooi „Karei Doorman" putten zich eveneens uit in het lanceren van „vaktermen" en als de leiders de gasten dan ook niet even op de hoogte hadden gesteld van de gebruikelijke omgangsvormen in Roodhuiden- en matrozenkringen dan zouden nu in Kennemerland 1500 hoofden wijs en enigszins twijfelend geschud worden. De officiële ontvangst had eerst in de namiddag plaats en wel in het aan 3000 man (en vrouw) plaats biedende open luchttheater dat het kampeerterrein rijk is. Het zal geen betoog behoeven dat er een flinke dosis organisatie aan te pas kwam voordat iedereen een plaatsje ge vonden had, maar dank zij de uitgesproken leiderstalenten van de heer d'Olivat, ver liep alles vlot en ordelijk en kon men tijdig met het programma beginnen. Sprookjes in dans Dat programma was van een wel zeer bijzonder gehalte. Het Scapino ballet dat is samengesteld uit dans- en toneelkunste naars, schilders en musici, nam de Hoog ovenfamilie in een wervelwind van élan en gratie mee naar sprookjesland waar een arme zwanenhoeder ging trouwen Hoeveel er gegeten ivordt Het is een lang geen eenvoudige taak om de 1350 kindermagen in het Hoog ovenkamp driemaal daags te vullen. Daar is zo het een en ander voor nodig. En wél per dag: 600 broden van 12 ons 180 pond boter, 15 pond vet, 100 pond suiker, 30 kg. worst. 27 kg. kaas, 27 kg. strooisel, 45 kg. jam, 90 potten stroop, 90 ontbijtkoeken, 1260 kg. aard appelen, 600 kg. groenten, 60 kg. vlees en 1700 eieren. Nog twee dagen zullen de woudlopertjes in Vierhouten verblijven en er zal wel niemand onder hen zijn die er spijt van heeft dat de Hoogovens nu al 25 jaar bestaan. Hoofdklasse Noordhollandse damcompetitie Op 5 September begint de damcompetitie In de hoofdklasse van Noord'holland weer. In de eerste ronde ontmoeten elkaar te Beverwijk: BDC en DSTO; te Haarlem: Oosterkwartier en CDA; te Zaandam: Zaan dam en Oostzaan: te Wormermeer: DVW en Haarlemse Damclub; te IJmuiden: DCIJ en Jozef Blankenaar en in Amsterdam: Gezellig Samenzijn en Weesp. DCIJ moet met de tweede ronde naar de Haarlemse Damclub en ontvangt in de derde ronde Gezellig Samenzijn thuis. Beverwijk moet in de tweede ronde naar de landskampioene G.S. en krijgt in de derde ronde Weesp op bezoek. VERGUNNINGEN VERLEEND Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 21 Juli 1949 ingevolge de Hinder wet vergunning is verleend aan de navolgen de personen en hun rechtverkrijgenden: I. Standard Amerikaanse Petroleum Com pagnie N.V. te 's Gravenhage, tot het wijzigen van de benzinepompinstallatie op het perceel Kanaalkade te Velsen (Noord) (fabriekster rein van Gelder Zonen N.V.); II. S. G. Oortwijn te IJmuiden, tot het uit breiden van een ijsfabriek op het perceel Casembrootstraat no. 41 te IJmuiden; III. Firma Wals en Co. te IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzigen van een electromo- torenfabriek op de percelen IJmuiderstraat- weg nos. 51 en 52 te IJmuiden. Agenda voor Velsen en IJmnMen DONDERDAG 28 JULI Geen bioscopen: VRIJDAG 29 JULI Thalia, 3 uur. Johnny Belinda, Rex, 8 uur: Nieuw programma. Witte Huis, Zuidzijde, 8 uur Afscheid van de heer D. Verbaan. De dagelijkse dosis ceremonieel in Vier houten: het hijsen van de kampvlag bij het morgenappèl. met een prinses en een Pascha er dansende beren op na hield. De diepe bekoring die er uit gaat van deze manier van sprookjes vertellen heeft de bezoekers ruim anderhalf uur in de ban weten te houden en ook de kinderen waren merkbaar onder de indruk van hetgeen zij te zien kregen. De fijnzinnige uitbeel ding van „De gouden zwaan", verdient alle lof en de technisch uitstekend opgevoerde dansen gaven menig haast ontroerend mo ment te beleven. Hoewel Scapino een bal letgroep voor de jeugd heet te zijn hebben de ouderen ongetwijfeld in even grote mate van deze voortreffelijke uitvoering geno ten. Artistiek staan deze jonge kunstenaars op een hoog plan en degenen die Woens dagmiddag van hun prestaties hebben mo gen genieten, zullen het gebodene niet licht vergeten. De aankleding van het to neel en de originele costuums werkten er nog aan mee om een echte sprookjessfeer te scheppen. Hulde aan deze ras-artisten die, onder leiding van mevrouw Hans Snoek, in staat bleken om 1350 kinderen die bovendien in een zeer uitbundige en opgewonden stemming verkeerden, zo lang en zo „sprookjesachtig" van Indianen en woudlopers om te toveren tot heel kleine mensjes die met open oog en oor de fan tasie van het sprookje werkelijkheid voel den worden. Een herinneringsalbum En om weer in de sfeer van het kampe ren te komen overhandigde hierna een der leiders, de heer d'Olivat, aan de president- directeur van de Hoogovens ir. A. H. Ingen Housz een album met foto's over het Vier- houtense kamp, waaraan door alle diensten en onder-afdelingen is meegewerkt. De heer Ingen Housz dankte voor deze attentie met enkele woorden en zei dat een her innering hem nog nooit zo welkom was geweest als juist deze. Hij stelde vervolgens voor een collecte te houden voor het fonds „Het vierde Prinsekind", welk fonds zich tot doel stelt om kinderen van minver mogenden een aangename vacantie te be zorgen. Deze inzameling bracht 213,68 op. Nadat de heer P. Jansen, voorzitter van de Kernraad, namens het Hoogovenperso- neel, directie en leiding dank had gezegd voor hetgeen de kinderen in Vierhouten geboden wordt, begaven de ouders zich weer naar de kampen waar zij van hun kroost afscheid namen. Groepsgewijs mar cheerde men vervolgens naar de gróte weg om de bezoekers een juichend uitgeleide te doen, waarmee een gelukkige dag op de Veluwe ten einde was. Melkslijters met vacantie Ondanks het feit dat er in vacantietijd geen melk bezorgd behoeft te worden door de melkslijters, maar afgehaald dient te worden door de consumenten in de dichtst bijzijnde geopende melkzaak, hebben de melkslijters van IJmuiden en Santpoort- Dorp de moeilijkheden van melk halen on der ogen gezien, en hebben daarom besloten gedurende deze vacantieperiode van 1 t/m 13 Augustus, ten gerieve van de consumen ten, melk in alle straten te bezorgen. Er zal namelijk in de straat „gebeld" worden en het publiek wordt aangeraden de melk af te halen aan de melkwagen en deze dage lijks contant te betalen. Onmogelijk is het voor de melkslijter, die twee wijken moét bedienen, huis aan huis melk te bezorgen en ook is het niet mogelijk een dubbele administratie bij te houden, daar anders de laatste klanten veel te laat hun melk krij gen. NOG MEER FINS HOUT. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Singoalla" met een lading van bijna 700 vadem geschild hout uit de Finse haven Topyla. Morgenochtend saluutschoten voor Amerikaanse kruiser Voor zover thans bekend is, arriveert morgenochtend om half acht de Ameri kaanse kruiser „Columbus" voor een offi cieel bezoek aan Amsterdam. Het vlagver toon zal worden voorafgegaan door een begroeting van Nederlandse marine-autori teiten, die zich aan boord van het mariné- vaartuig RS 10 naar de Columbus zullen begeven, namelijk de „liaison"-officieren, de luitenant ter zee le klasse B. Van der Ploeg en de luitenant ter zee 2e klasse W. van Rossum. Bovendien gaat een hoge Amerikaanse officier van de ambassade in Den Haag aan boord van de RS 10 mede ter begroeting van de „Columbus". Bij de IJmuidense semafoor wordt voorts een luchtdoelbatterij uit Alkmaar opge steld, die bij de ontvangst van de kruiser een en twintig saluutschoten zal afvuren, welke door de Columbus zullen worden beantwoord. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen 27 Juli: IJM 83 Vikingbank, rederij Groen, met haring, vertrokken 20 Juli. IJM 15 Cornelis, rederij Cornelis Bart, met haring, vertrokken 18 Juli. IJM 31 Alkmaar, rederij Petten, met haring, vertrokken 15 Juli. Naar zee 27 Juli: IJM 94 Zwarte Zee; IJM 33 Thorina; IJM 117 Prinses Beatrix; IJM 57 Medan. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen 27 Juli in de haven van IJmuiden: Bounty van Ramö. Singo Alia van Papilla. Snipaas van Rouaan. Jans van Lon den. Jaarstroom van Dakar. Monica van Rotterdam. Claes Compaen van Hoek van Holland. Vega van Stockholm. Vertrokken: Erna naar Londen. Aldireo n. Marseille. Sandenburgh naar Rotterdam. Asturias naar Monturionto. Jacoba naar Sables Dannes. Birmingham naar Goole. Aslug naar Rotterdam. Linge naar Rotterdam. Hersüia naar Hamburg. Strabo naar Ham burg. Tissa naar Rekwiaada. Jupiter naar Rotterdam. Elle naar Antwerpen. EEN ZUIDZEE-HAAI? De Duinkerkse vissers hebben van een wijtingvangst een vijf meter lang zeemon ster meegebracht. De oudste vissers uit de streek verklaren zulk een vis nog nooit te hebben gezien. Men meent te doen te heb ben met een Zuidzee-haai. Met 1079 kisten verse haring en 30 kisten vis (makreel en koolvis) was de Antje R.O. 15 aan de Woensdagmarkt, zoals wij gisteren reeds meldden. Thans is be kend dat van de gehele vangst slechts 44 kisten haring verkocht werden en 1035 kis ten dus naar de vismeelfabrieken verdwe nen. De totale besomming aan verkochte vis in de afslag was slechts 900. De Antje gaat thans om verse vis. Motor defect. De Orion (KW 122) heeft op weg naar de haringvisserij motor- pech gekregen waardoor de motor nog wel kon draaien maar de logger slechts zeven mijl per uur vooruit kwam. Met de KW 78 is een monteur van Werkspoor mee gegaan om op de visserij naar de Orion over te stappen. Aanvoer. Woensdag waren er vier trawlers met verse haring aan de afslag, namelijk de Petten (IJm. 49) met 1600 kis ten, de Assan Reis (IJm. 42) met 1500 kis ten, de Zeelandia (IJm. 38) met 1400 kis ten en de Antje R.O. 15 met 1000 kisten kleine haring. Er was weinig vraag. Platvis werd aan gevoerd door wat snurrevaad kotters en schuitjes. Vraag. Om verse vis zijn uitgevaren de Medan (IJm. 57) en de Joh. Polderman (IJm. 20). Ook zal een trawler der Verre Visserij Maatschappij om zomerschelvis uitgaan. Het is evenwel mogelijk, dat te elfder ure verandering in deze plannen komt en de trawlers op het laatste mo ment toch nog op haring overschakelen. Goede vangst. Een record vangst in een bepaald tijdvak heeft de Allan Water (IJm. 34) met inbegrip van de laatste reis op zijn naam gebracht. Donderdagavond 21 Juli om half zes ver liet schipper Ouwehand de vissershaven. Met de eerste dag op de visserij (des Za terdags) wist de bemanning al 600 kisten te verschalken. De tweede dag bracht de visserij 150 kisten en de derde dag 1000 kisten haring op. Buiten deze haring wer den nog 50 kisten makreel en 50 kisten andere vis gevangen. De trawler markt in Huil. De Buurtvereniging „Schulpen", welke reeds langere tijd plannen had om voor de kinderen der Velsen-Noordse leden een speeltuin in te richten en kort geleden van het gemeentebestuur de toezegging kreeg in haar rayon een stuk grond voor dit doel te gebruiken, legt thans een grote activiteit aan de dag om de speeltuin op te bouwen. De toekomstige speeltuin, gelegen tussen Duinvlietstraat,Wardenaarstraat en Zeeuw straat is reeds afgezet met een flink en hoog hekwerk, dat gesteund door ijzeren palen geheel uit zwaar harmonicagaas be staat. Met de afwerking van deze afrastering is men thans bezig, waarna de ijzeren steunpalen nog deze week zo mogelijk in betonnen voetingen worden gegoten. Aan de ingang aan de Zeeuwstraat zal een ste vige dubbele poort worden aangebracht. Voorts wordt boven het hekwerk aan de naar binnen gebogen paaleinden nog prik keldraad gespannen. Behalve dit vrij moeilijke karwei, dat door de bestuursleden en enkele leden wordt uitgevoerd, wordt ook veel „thuis werk" gedaan. Zo is één der meest actieve bestuursleden bezig met de vervaardiging Veldbrand in Rooswijk Dinsdagmiddag omstreeks twee uur ont dekte een voorbijrijdend fietser langs de oude Bosweg in het voormalige Rooswijk, dat het droge gras brandde en het vuur, voortgestuwd door de toenemende Westen wind, zich snel voortplantte. Onmiddellijk werden de politie van Velsen-Noord en de brandweer van de Hoogovens in het geweer geroepen. De autospuit van de gemeente vatte post bij de Zweedse woningen aan de Konings weg om het in de richting van deze huizen voortschrijdende vuur te bedwingen en de woningen voor gevaar te behoeden. De motorspuit van de Hoogovens bevond zich aan de Bosweg. Beide spuiten behoefden echter geen water te geven, maar de man schappen, geholpen door enkele omwonen den, hadden moeite genoeg om het vuur uit te slaan en in de dichte bossingel een greppel aan te leggen. Het vuur „liep" zo snel, dat in het ver brande gedeelte nog verschillende „groene" plekken zijn overgebleven, hoewel het lage struikgewas en jonge boompjes flink wer den geblakerd. Naar schatting beslaat het verbrande veld een oppervlakte van meer dan 5000 m2. Men vermoedt, dat de oorzaak moet wor den gezocht in het onachtzaam wegwerpen van een brandende lucifer of het eeuwige brandende eindje sigaret. van ijzeren wippen, hobbelpaarden en schommelopstanden, die alle reeds in een zodanige staat verkeren, dat deze vrij spoe dig gereed zullen zijn. Het ligt in het voornemen om op het terrein een bewakersloge, een overkapping voor het schuilen bij regenweer en toiletten aan te brengen. De oppervlakte van de speeltuin is wel niet zo groot, doch met de ruimte zal wor den gewoekerd. Alleen zag het bestuur dat zich zoveel moeite getroost voor de kinderen van de „Schulpen"-leden wat meer begrip bij de ouders om ten gerieve van hun kinderen ook eens iets te doen en niet de gehele last van de speeltuin-opbouw op de schouders van bestuursleden en enige goedwillende ouders te laten drukken. Vele handen maken het werk lichter. Gevangene verkoos de vrijheid Evenals voorheen aan de Zuidelijke ka naaloever het geval was, zijn thans gedeti neerden van het strafgevangenenkamp na bij Hoorn, die met een autobus worden vervoerd, bezig met het bikken van stenen uit de puinhoop nabij de Plaatwellerij in Velsen-Noord. Tijdens het schaftuur Dins dagmiddag ontdekten bewakers, dat één van de gedetineerden de vrijheid had ver kozen. De politie, die onmiddellijk van de vlucht op de hoogte werd gebracht, stelde direct een onderzoek in met gebruik van twee politiehonden. Een der zwarte speurders had vrijwel direct succes en ontdekte de ontsnapte ge vangene in het nabij de puinhoop gelegen tarweveld, waarna diens overbrenging naar het politiebureau volgde. Suomi's reis naar Zweden Vrijdag 5 Augustus zal een veertigtal leden van de H.A.V. „Suomi" naar Zweden vertrekken om gedurende een week een bezoek te brengen aan het stadje Virserum. Dit bezoek is hoofdzakelijk gewijd aan een athletiek-ontmoeting met de „Virserums Sport e. Gymnastik förening. De tocht per autobus gaat via het nabij Kopenhagen gelegen Deense plaatsje Aaberaa, waar van Vrijdag op Zaterdag wordt overnacht. De wedstrijden voor de heren-athleten, oorspronkelijk vastgesteld op Zondag 7 Augustus, waarbij gedacht is aan een drie kamp met de Idrotts föreningen „Kvillc" uit Gothenburg, zijn nu op verzoek van „Suomi" naar Dinsdag 9 Augustus ver schoven, zoals ook die voor de dames, welke aanvankelijk Maandag plaats zouden vin den. Door deze omstandigheid zal de voor gestelde driekamp met de Gothenburgse club wel niet mogelijk zijn. Tengevolge van deze verschuiving der landen-athletiekontmoeting krijgen de Suomi-athleten (s) de gelegenheid zich enkele dagen voor te bereiden. Het hoekje van Donderdag, 28 Juli 1949 Beste kinderen! Ik geloof, dat er niemand van mijn nich ten en neven dezer dagen op het weer ge mopperd heeft, want er was volop gele genheid om van de buitenlucht te genieten. Op een fietstocht ben ik langs verschillende zwembaden gereden en overal kondigde het luide gejoel al van verre aan, dat daar een vijver voor kleine mensenkikkertjes gelegen was. Om van de grote plas in IJmuiden nog maar niet eens te spreken, want die was ook propvol, hoor! Natuur lijk is Tante Els weer een klein beetje in het zomerse gedrang gekomen, maar toch zijn er nog wel enkele bruinbakkers ge weest, die door een nog niet gesmolten stukje van hun hersens een gedachte aan een brief voor haar hebben laten gaan. En die brieven ga ik nu gauw beantwoorden. Maar nog even dit: volgende week komt de uitslag van het maand-opstel (deze keer) in ons hoekje, niet de nieuwe Augus- tus-prijsvraag, die deze keer echt zomers is. Dus jullie hebt nog een weekje de tijd (voor Dinsdag 2 Augustus moeten de op stellen binnen zyn) en dan gaat het boek naar de winnares of de winnaar van deze ronde. Deze keer begin ik eens niet met een brief maar met een prentbriefkaart van HOUTDUIF. Zij zit in het hoge Noorden, in Murmerwoude, dat ligt helemaal in Friesland. Jij hebt het ver weg gezocht, Houtduif! Geniet maar veel en nog wel bedankt, hoor.' Dan volgt ZEESTER, die buitengewoon in zijn nopjes is, want hij is met goede cijfers overgegaan. Die negens voor aard rijkskunde en geschiedenis zijn gewoon prachtig, jongen! Daar mag dan wel een zesje tegenover staan, vind ik. Je schrijft, dat je nu van school af bent. Wat ga je nu doen? Of heb je nog geen plannen? Ja, ik heb de koningin ook goed gezien hoor; bij zo'n gelegenheid moet je zorgen een eersterangs plaatsje te krijgen. Wan neer vertrekken jullie naar Ermelo? Ik hoop, dat je net zulk goed weer hebt als afgelopen week, dan kom je pas bruin terug! ALPENKLOKJE schrijft, dat haar hoofd pijn gelukkig alweer over is. Daar ben je goed afgekomen, meisje, want soms is het een langdurige rust-geschiedenis. De post zegels zul je ondertussen wel ontvangen hebben. Alle zegels, die je gevraagd had, kon je jammer genoeg niet krijgen, want er waren nog meer liefhebbers. Ik hoop echter dat je tevreden bent met deze aan winst. Van BLAUWDRUIFJE kwam een korte vertelling over haar schoolreisje, dat ze volgende keer meer uitgebreid zal vertel len, zo schrijft ze. Nu, ik geloof dat jullie een erg plezierige dag gehad hebben, als ik je brief zo lees. Vooral het Panorama Mesdag maakt op iedereen een onvergete lijke indruk. Het is net of je buiten bent inplaats van binnen, vind je ook niet? Ik ben nieuwsgierig naar je opstel. van alles en nog Jij hebt het netjes uiteet- ,enaitt t2 port, zeg; om het aT" ma k? met het vorige. Fijn, dat klas zit. Dat schiet al L l"u 4t met de duiven algelc^' H* 5 dieren weer terug of h J. b is eï nu ook verdwenen en heb?"Wa^ Dat zou een strop zijn iaw'l K'ls met de wond? Geen '"'«iii- ik. Wie klimt er 00T?ni^w hek. Ik had je toch wSr 1 vooral nu je naar de 2. SeSa* C En hiermee beslurten 2Eaa,! Tot volgende keer! dK!«tkWfit Kennemerlaan 154 Ei briefjes aan de Tante Els feliciteert: jaardag ^.vlnTaTht11 ie, en een prettige dag:' Voor jonge hersens. De oplossing van het vorize was: „Bleek", (Bloemendaaft te,i« Eindhoven, Emmen en Kampen)' Goede oplossingen kwamen STER en SPERWER. Het nieuwe raadsel is een wens van mij aan jullie alleSaJ*® tJJe hele wens besta« uit 7 1,17,18,7 vormen'aaj,, te dunne japon, stof. 6,5,15,13,7,3 héél tea nen. 10, 9, 12, 16, 14, 4, 15 plaats Wltal. daten eten. 2, U 8, 7, 3, 13 aborting m ..onder andere", ander woord voor kerel". Als je de cijfers op de juiste plaats dy etters vervangt, komt de wens te voorschijn. Probeer het maar eens! Onze Postzegelbeurs. Eigenlijk is dit opschrift foutief m jullie vinden de gewone ruil-lijst hier nir bij. Er is mij namelijk gebleken, dat a de zomer de belangstelling voor het ruilen van postzegels niet zo groot is, als 'swin» ters. Daarom heb ik gedacht onze ruil-ru- briek een paar maanden stop te zetten en dan in September of October weer met frisse moed te beginnen. Ongetwijfeld is er dan meer gelegenheid om thuis te zitten achter een postzegel, album dan nu; want we zitten nu liever op het strand achter een ijsje wat jullie! Nieuwe regeling tussen gasbedrij ven van Castricum en Beverwijk De op 7 November 1942 tussen de burge meesters der gemeenten Beverwijk en Cas tricum gesloten overeenkomst inzake de verkoop van het gasbedrijf in de gemeente Castricum aan de gemeente Beverwijk, zal gewijzigd worden in dier voege dat het door de gemeente Castricum aan de ge meente Beverwijk verschuldigde bedrag wegens de helft van de in de jaren 1942 tot en met 1948 op de exploitatie van de gaslevering in Castricum geleden verliezen, verminderd met de helft van de in die periode uit dien hoofde behaalde winsten alsmede wegens terugbetaling van de ten gevolge van het onder 1 bepaalde onver schuldigde betaling ad 45.000, hetwelk te zamen met inachtneming van 3% procent rente op 1 Januari 1949 88.813,24 be draagt, door de gemeente Castricum in 30 annuïteiten, berekend tegen een rente van 3% procent, aan de gemeente Beverwijk zal worden terugbetaald. B.C. KLAVER TWEE VERLIEST VAN „ONS GENOEGEN" De bridgeclub „Klaver Twee" heeft Dins dagavond in het Statenhuis aan de Velser- weg te Beverwijk een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen „Ons Genoegen" uit IJmuiden, welke door de thuisclub met flinke cijfers werd verloren. De uitslagen luidden: Team I, bestaande uit het echt- Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 28 JULI Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De barbier van Sevilla. VRIJDAG 29 JULI Bioscopen: Nieuw programma. paar Vollaerts en de heren Worst-Hendriks, verliezen met 16—81 m.p,; team II, be staande uit de heren OosterhoutAalbers- berg en het echtpaar Van Aalst, verliezen met 4675 m.p. Team III, de heren Eek houtHaver en mevrouw Slaats—heer Klesser, verliezen met 50—80 m.p. De overblijvende leden speelden «3 wedstrijd volgens het Howell-systeem, waarbij de heren Verhoef en Zandwijk van „Ons Genoegen" met 25 punten op de eer» ste plaats eindigden. MARKTBERICHTEN 27 Juli 1W» RO 15 Antje 900 (bijna alles opgehouden); IJM 42 Assan Reis 15.110; IJM 49 Petta 13.120; IJM 38 Zeelandia 7060, gedeeltelijke lading. SCH 300; IJM 100; IJM 213 240; UI! 3 100; IJM 249 90. Aanvoer. 30 kisten tarbot en tong, 250 kisten makreel, 30 kisten kabeljauw. 200 kisten koolvis, kisten leng, 20 kisten schar, 400 kisten schol, 5 kisten schelvis, 30 kisten wijting, 4200 kW# haring, 50 kisten diversen. Totaal o220 Saste- Pnjiffl. Heilbot 2,25—2,15; tarbot I 2-1.70; gr. toog 2,55—2,40; gr.m. tong 2,35; kl.m. tongjM kl. tong I 2,20—2,15; kl. tong II 1,15-W PeGrkSschol 54—50; midd. schol 29-17$; kL schol 10-3,50; schar 9-5; bot 1,50-8, KL koolvis 15—14; gr. gul 40-32; kl. gj 13,50; horsmakreel 1,40; kl. schelvis 19, i ting 1710.50; makreei 18—10,30; v. hanog 11,70—10,40, per 50 kg. - Kabeljauw 166-73; gr. koolvis 27-20, gr. leng 61, per 125 kg. door Gordon Mc Donell 4) Ik zal waarschijnlijk een paar dagen naar huis gaan voor ik mijn nieuwe baan opneem. Wie zijn die vrienden van u hier? Kapitein en mevrouw Marford. Hij was mijn beste vriend bij de mariniers. Hij is er nu uit en terug in de studio, waar hij als filmregisseur werkt. U ziet overdag niet veel van hem? Natuurlijk niet. - Maar ongetwijfeld ziet u mevrouw Marford wel? Ongetwijfeld, als zij tenminste niet met haar baby bezig is hetgeen meesten tijds het geval is. U moet dus heel wat tijd tot uw be schikking hebben. Meer dan ik in de Pacific had. Waarom bent u Darkwaterlaan zo straks ingereden? Ik was op weg naar de heuvels om een beetje lichaamsbeweging te nemen. Ik ging de laan in, omdat die er aantrekke lijk uitzag en ik eens zien wilde, waar die uitkwam. Ik had het meisje niet bij my. Ik heb haar noch in de laan noch ergens anders vermoord. Ik had haar nog nooit van mijn leven gezien. Wij hadden het begin van de laan be reikt. Een patrouillewagen stond aan de kant van de weg. De helper stopte om Ives met de detectives te laten spreken. Ik stapte uit en begon de weg af te lopen. Mijn handen waren lelijk begonnen te trillen door al die zotte vragen en ik was niet van plan om nog langer in die wagen te blijven zitten. Ik hoorde de helper ach ter mij roepen maar het kon me niets schelen en ik bleef rustig doorlopen. Het interesseerde me om eens te zien, of hij zou beginnen te schieten, maar dat deed hij niet. Hij reed de wagen achter mij aan. Ik bleef nog steeds doorlopen, ook toen ik hem vlak achter mij hoorde en hij moest zijn vaart tot vijf kilometer per uur verminderen, omdat dat de snelheid was, waarmee ik liep. Ik denk, dat hij er wel een beetje dwaas uitgezien zal hebben en dat gaf mij een zeker gevoel van vol doening. Toen ik aan de plaats kwam, waar ik haar gevonden had, bleef ik staan. Hij stopte ook, kwam uit de wagen en begon „op te treden". Maar het ging hem niet al te best af. Ives was daar veel beter in. Hij was goed genoeg om een burger te intimideren, maar geen marine-vlieger. Ik Viel hem eenvoudig in de rede en vertelde hem, waar zij gelegen had, toen ik haar gevonden had. Hij was onmiddellijk zeer geïnteresseerd, daar hij bovendien kans zag om op die manier zijn figuur te redden. Hij begon mij vragen te stellen, hoe zij precies gele gen had en waar, en of ik ook nog iets in de omgeving had opgemerkt, mensen, of honden, of iets anders. Ik vertelde hem precies, hoe het allemaal gegaan was. In dit soort dingen was hij goed bij, vlug en nauwkeurig en mijn respect voor hem be gon een beetje "te stijgen. Hij heette Wilson en hij had heel wat ervaring, dat was duidelijk te zien. Hij had scherpe, bruine ogen, die alles wat zij zagen met een enkele blik in zich opnamen en toch was er een licht in zyn ogen, dat voorkwam, als zij te veel een starende uitdrukking kregen. Zij hadden niet geheel dezelfde scherpe blik van Ives' ogen, maar ze zagen toch genoeg. Achter de afzetting van kippen gaas, waartegen het meisje gelegen had, was een cementen tennisbaan, die bij het er achter gelegen huis hoorde. Ofschoon de weg een laan genoemd werd en ook een laan was in die zin, dat zij achter de hui zen van Chanley Drive langs liep en ge bruikt werd voor het deponeren van afval uit huis en tuin was het in werkelijkheid een landelijk weggetje en nog wel een heel mooi ook. Aan de andere zijde er van wa ren groene heuvels en bomen en het geheel had een goed onderhouden aanzien; zoiets als sommige delen van Connecticut, als men tenminste olmen voor eucalyptus in de plaats stelt. Wilson nam het gehele toneel in zich op, inclusief de lege vuilnis emmers, die nog achter de meeste huizen stonden en vroeg mij, of het nog net zo was, als toen ik het voor de eerste maal zag. Ik zei hem, dat, voor zover ik zien kon, er niets veranderd was. Ives voegde zich bij ons en Wilson rap porteerde, wat ik hem verteld had. Ives zei, dat de gehele omtrek afgezocht werd door manschappen die hij daarvoor aan gewezen had en dat alles nauwkeurig werd nagegaan en hoe eerder zij naar het huis van het meisje gingen des te beter. Hij wendde zich tot mij en zei, dat mijn tegen woordigheid voor het ogenblik niet langer vereist werd, maar dat ik wel ter beschik king moest blijven en vroeg mij het tele foonnummer van de Marfords. Ik gaf het hem op en vroeg hem, of ik niet met hem mee kon gaan. Hij keek mij een beetje eigenaardig aan, zoals hij al enige keren had gedaan en vroeg mij, waarom ik dat zo graag wilde. Ik zei, dat het mij alleen maar ten zeerste interesseerde om de zaak tot een goed einde te zien brengen, daar ik er van de aanvang af bij betrokken was geweest. Hij zei, dat hij mijn verzoek niet kon toestaan en zich later met mij in ver binding zou stellen. Hij liet mij door een patrouillewagen, die naar het bureau te rugging, bij mijn wagen afzetten. Toen reden hij en Wilson naar het huis van Letitia. Ik wist zelfs niet, waar dat zou kunnen zijn. HOOFDTUK II. Toen ik thuis kwam, vond ik Elsa Mar ford boven, bezig met de baby te baden. Tom was nog niet uit de studio terug. De kleine kinderkamer daar boven rook naar talkpoeder en de kamer gaf met zijn warm te en intieme vrolijkheid, zijn kleine op de muren geschilderde dieren en algehele helderheid het idee, de kern van het gehele huis te zijn. Toen Elsa zich tot mij omwendde, was er in haar ogen zo'n blik van diepe ziels rust, dat het mij zelf ook kalmeerde, maar ik geloof, dat zij onmiddellijk opmerkte, dat het met Foraker niet allemaal was, zoals het behoorde te zijn. Elsa was altijd iemand om zoiets snel op te merken. Ik ging op de rand van het bed zitten, terwijl zij voortging met de baby te baden en mij vroeg, of ik een plezierige wandeling had gemaakt. Ik wilde Elsa niet lastig vallen met hetgeen er gebeurd was. Ik wist, dat zij het gauw genoeg zou weten, doordat de politie zou opbellen en haar misschien ongerust zou maken door na vraag naar mij, maar ik wilde liever, dat zij het van Tom zou horen. En dus zei ik, dat ik een fijne wandeling had gehad en vroeg haar of Tom laat thuis zou komen. Zij antwoordde, dat hij juist opgebeld had om te zeggen, dat hij laat thuis kwam en werkte de baby verder al met haar tod» luiers en spelden, gaf hem zijn fles, de lichten laag, en merkte, eenhandj mijn schouder leggend op: - Voonemad, die juist een fijne wandeling genwgthej ben je nog al erg gespannen, Forato-K mee en laten we wat gaan drinken. Het heeft geen nut om teU'ac;f";d gen voor Elsa te verbergen. Dat kunnen weten en dus lachte ik ma Is dat, om nog meer gespannen ken?, vroeg ik haar. Misschien wel en mtfsch1® zij, maar je ziet er uit, of je e best gebruiken kunt. Toen we beneden iets dronS' njet ik haar, wat er gebeurd was, Het gemakkelijk om te begum» K. zat in die gewone, zo weltótnfc» kamer, nadat zij juist een verStand had gebracht, en haar te doordreg- alles in haar omgeving purd was, ken, leek, hetgeen er jmst volkomen fantastisch. Het waS der, dat ik een beetje trachtend haar de zaak te v tenslotte slaagde ik er dan toch (Wordt vervolgd)-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6