Stalling - Reparatie «SSSBr* I GERARD VAN PRAAG Kennemer Vierhoutenaren tellen he dagen fiür THALIA Beverwijk en Omstrek, en Sr Het noodlottige halssnoer Vrijdag 29 Juli 1949 BU HET SCHEIDEN VAN DE MARKT.... Losse indrukken uit een geslaagde week HET ZIT ER BIJNA OP voor de Kennemer Vierhoutenaren. Lang- maar zeker komt de Zaterdag en daarmee het einde van een onbezorg de vacantieweek in zicht. De „In dianen" zullen misschien een kleine „herscholing" moeten ondergaan, voor dat zij weer in de familiekring kunnen worden opgenomen, want wie weet prefereren deze jeugdige roodhuiden in het vervolg ook thuis een stro-leger stede boven een springveren matras en de ouders van de manschappen van de „Karei Doorman" zullen het ongetwij feld minder geslaagd vinden als zoon lief met het porceleinen „komaliwant" even hardhandig om zal gaan springen als met het emaille serviesgoed dat in een kamp (of liever: „aan boord van schepen") wordt gebruikt. Hoewel de invloed die deze kampweek op de jeugd heeft uitgeoefend vermoede lijk niet van dien aard zal zijn, dat zij hun slaapkamertjes nu voortaan als wigwams gaan beschouwen en de straat gaan ge bruiken als prairiën waar vijandige stam men trachten hen de speelbal of enige knikkers te ontroven, is het toch wel ze ker dat de goede geest, die er onder deze jonge mensen geleefd heeft, niet na zal laten zijn uitwerking te doen gelden. Het was verbluffend hoe deze kinderen, die toch vrijwel allen onbekenden voor elkaar waren, in zo'n korte tijd een grote vrienden-gemeenschap zijn gaan vormen. Dat dit alles bereikt is, is zeker voor een groot deel te danken aan het goede voor beeld en de even goede leiding van de heer G. Barbiers en zijn staf. Veisen Bloedtransfusiedienst vraagt donors De bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft in Velsen een ge voelige klap gekregen. De oorlog en de nasleep daarvan hebben de Velsense bloed transfusiedienst totaal in de war gestuurd en er bestaat dan ook in onze gemeente een groot gebrek aan donors. De afdeling Velsen van het Nederlandse Rode Kruis laat de moed echter niet zak ken en is druk bezig om dit belangrijke onderdeel van het Rode Kruiswerk opnieuw te organiseren. Dit werk kan echter niet slagen zonder de medewerking Van de Velsenaren zelf en de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis doet daarom een beroep op een ieder om zich als lid van de bloed transfusiedienst op te geven. Dat velen zich mogen aanmelden. Suomi-ploeg naar estafette kampioenschappen De R.D.H.A.V. „Patthena" te Rotterdam, organiseert Zondag op de Nenijto-sintel- baan de Nederlandse estafette-kampioen schappen, waaraan ook een ploeg van de H.A.V. „Suomi" zal deelnemen. Deze ploeg van Velsense athleten komt uit op de 4 X 1500 m, op welk estafette nummer in 1946 „Suomi" het Nederlands kampioenschap behaalde. De ploeg is samengesteld uit Harry van Willigen, Ruud Hoffmanns. Udo van Wijn gaarden en Joop Smit. welke laatste ath- leet* sedert kort de I.E.V.-kleuren verwis selde voor die van „Suomi". Of de Velsense athleten in slaat zullen zijn opnieuw beslag te leggen op de titel zal grotendeels afhangen van de combi naties. welke de ernstigste concurrenten A.V. '23, D.O.S. (Rotterdam) en „Haarlem" in de baan brengen. „Bonte duif-vluchten De postduivenvereniging „De bonte duif", organiseerde dezer dagen een wedvlucht van Weert uit, over een afstand van 145 km. De duiven werden om 8 uur los gelaten en om 10.25.25 uur was de eerste vliegw weer op zijn hok terug. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: E. Broek 1. G. van Zutfen2, A. Verduin 3, 6. P. Griekspoor 4, 8, C. Broek 5. 10. A. Belfroid 7, J. Minneboo 9. 12, 19, 24, 25. H. Pieterman 11, 13, 15, 16, 21, 23. J. Hoogzaad 14, 22 en H. Ulehake 17, 18 en 20. De uitslag van de wedvlucht van Bor deaux uit, over een afstand van 950 km. luidt: J. Hoogzaad 1, 3. J. Koldenbaeh 2, 6, A. Verduin 4 en H. Pieterman 5. De duif van de heer J. Hoogzaad werd kampioen op de lange afstand en een vlieger van de heer H. van der Pieterman werd kampioen bij de oude duiven. voor Velsen en IJm ui tl en VRIJDAG 29 JULI Thalia, 8 uur: „Johnny Belinda". Rex, 8 uur: „Song of the road". Witte Huis. Trawlerkade 60: Afscheid van de heer D. Verbaan. ZATERDAG 30 JULI Thalia, 7 en 9.15 uur: „Johnny Belinda". Rex. 6.45 en 9.15 uur: „Song of the road". Dat het voorkwam, dat een groep jon gens van een jaar of twaalf, zonder dat de tentleider aanwezig was, beslag wist te leggen op de prijs'die er dagelijks voor de best ingerichte tent werd uitgereikt, pleit toch wel voor de goede geest die er in deze gelederen heerste. Trouwens die Indianen waren ook op ander terrein een „gekloft stelletje". Een van de roodhuiden was er door een toevalligheid achter gekomen dat het „op perhoofd" jarig was en hoewel het bij de Indianen geen gewoonte is om verjaarda gen te vieren (onze rode broeders herden ken alleen de dag waarop zij in de stam worden opgenomen) vonden zij het toch nodig om hun heer en meester een kleine felicitatie te overhandigen. In koortsachtige haast werd een tweetal lauwerkransen gefabriceerd en in het dorp werd naarstig gespeurd naar de eventuele aanwezigheid van een vredespijp met bijbehorend stro. Bovendien kocht men nog een souvenir uit Vierhoutens contreien en om deze ver jaardag voor het opperhoofd nog onver gefelijker te maken dichtten de knapen in de gauwigheid een Indianen-lied dat in allerijl werd ingestudeerd. En toen dan het opperhoofd aan de dagsluiting wilde beginnen werd hij plotseling verrast met een daverend „lang-zal-hij-leven" en daar na met een ingewikkeld ritueel, dat de sfeer van het aanbieden der geschenken nog verhoogde. De jarige was zichtbaar verheugd met deze onverwachte attentie en de zorgen die hij elite dag opnieuw over zijn pupillen heeft uitgestort, zullen voor hem wel wat lichter zijn geworden. „Zwijgende bruiloft" Maar die verjaardag was niet het enige feest dat binnen het geboomte van dit stukje Veluwe werd gevierd. Een paar struiken verder herdacht de heer J. J. Thijssen de dag waarop hij voor 30 jaar „Ja" zei, de boot instapte en de huwelijks zee ging bevaren. In alle stilte is dit feit herdacht, want de omwonende „stammen" moesten buiten deze viering gehouden worden. Het bruiloftslied kwam dan ook niet van de lippen maar bleef er onhoor baar op. Voor zover de duisternis het toeliet ont waarde men alleen het open en dicht gaan van een aantal monden, maar het geluid bleef daar binnen. Of er nog gefloten is weten we niet, maar dat lijkt ons op zijn zachtst uitgedrukt onwaarschijnlijk. Zo is de keten van wandelingen maken, speurtochten ondernemen en voetballen verscheidene malen onderbroken en Zater dag zal zijmaar neen laten we daar nu nog niet over praten want het is pas Vrijdag. Velsen-Noord Jubileumplannen van „S.S.H."" Gymnastiek-tweekamp en feestavond in het verschiet De gymnastiekvereniging „S.S.H.", welke enkele maanden geleden haar vierde lu strum vrijwel ongemerkt voorbij deed gaan, heeft thans plannen om dit jubileum op enigszins feestelijke wijze alsnog te her denken. Wegens de zomervacanties zal deze vie ring echter worden uitgesteld tot het na jaar. Het ligt in het voornemen om op Zaterdag 1 October des middags een gym- nastiek-tweekamp te organiseren met de vereniging „Hercules-Hebe" uit Wormer- veer, waarna des avonds in het Statenhuis aan de Velserweg een feestelijke bijeen komst voor de leden wordt gehouden. Voor het bestuur en de leider de heer H. van Wijnen, is het ongetwijfeld prettig, dat S.S.H. zo snel in ledental groeit. Verwacht was het 20-jarig jubileum met meer dan 300 leden te kunnen vieren en dit cijfer is reeds lang overschreden. Doch na de zeer geslaagde zaaluitvoering is dé tobheming van nieuwe leden zelfs zo danig geworden, dat nu reeds bijna 350 leden zich onder de S.S.H.-vlag hebben geschaard. Voorwaar een prachtig succes. Door het sluiten der oefenzaal tijdens de zomervacantie wordt thans door S.S.H. ge tracht op het sportterrein „Watervliet" een plaatsje voor de toestellen te vinden, zodat de gymliefhebbers toch hun oefeningen kunnen houden. Ook het ringentoestel hoopt men hier te kunnen plaatsen, waar door S.S.H. de vacantie-zomermaand toch ten nutte kan maken. sew&eMO UASWefix sSiiefimwmN H m „Watervliet" ontvangt M.E.O. uit Amsterdam De korfbalvereniging „Watervliet", welke oorspronkelijk voor Zondag seriewedstrij den in het sportpark „Watervliet" had ge organiseerd, heeft deze wegens de vacan- tieperiode uitgesteld. Deze wedstrijden worden nu 21 Augustus gehouden. In plaats van de seriedag te houden, ontvangen de Watervlieters nu de Amster damse korfballers(sters) van M.E.O.welke club met drie combinaties komt in de sterk te van een ploeg der 3e klasse K.N.K.B., 2e en 3e klasse erkende bonden en een van adspiranten. De wedstrijden vangen 's morgens te half elf aan met de ontmoeting Watervliet adspiranten versus M.E.O.-adspiranten, ge volgd door Watervliet junioren tegen M.E. O. 2 en 3. 's Middags wordt een normale wedstrijd tussen de beide eerste twaalftallen gespeeld. IJmuidense en Beverwijkse meisjes slaagden De volgende dames slaagden voor het diploma Franse Handelscorrespondentie der Nederlandse Associatie voor Practijk- examens: mej. G. Korver uit Beverwijk; mej. M. Lucas uit IJmuiden en mej. A. Lucas eveneens uit IJmuiden. Voor het diploma Engelse Handelscor respondentie, eveneens van de Associatie, slaagde mej. A. Palmen uit Beverwijk. (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 29 Juli, 8 uur, Za terdag 30 en Zondag 31 Juli 7 en 9.15 uur, Maandag 1, Dinsdag 2 en Woens dag 3 Aug. 8 uur DE BEKROONDE STER JANE WYMAN .in het veel besproken filmdrama JOHNNY BELINDA Wat was haar geheim in die hopeloze stilte? Een onvergetelijk gedurfde en moedige film, die U tot de laatste minuut ge spannen houdt. Warner Bros film Toeg. boven 18 jaar Plaatsbespreking (dringend aanbevo len) elke morgen van 11-12 uur aan het theater. Zondag 31 Juli aanvang 3 uur speciale matinée met spannende WESTERN (toegang elke leeftijd) MARKTBERICHTEN 28 Juli 1949 Besommingen. IJM 183 Viking Bank 22,520; IJM 15 Cor nells 7000; IJM 31 Alkmaar 13.000. IJM 241 37; IJM 249 113; IJM 203 496; IJM 316 445; KW 21 740. Aanvoer. 40 kisten tarbot en tong, 10 kisten griet, 200 kisten makreel, 50 kisten kabeljauw, 140 kisten koolvis, 50 kisten wijting, 20 kisten schelvis, 10 kisten haai, 10 kisten leng,, 330 kisten schol, 20 kisten schar. 20 kisten bot, 4100 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 5050 kisten. Pry zen. Heilbot 2,20—1,80; tarbot I 2,35—1,95; gr. tong 2,80—2,50; gr.m. tong 2,65—2,40; kl.m. tong 2,80—2,45; kl. tong I 2,40—2,35; kl. tong II 1,25—^0,75, per kg. Gr. schol 5849; midd. schol 2717; kl. schol 17,50—2,10; schar 18—7; bot 11,50—8; makreel 179,50; v. haring 148; kl. haai 11,509,50; ham 36; gr. schelvis 62; midd. schelvis 57; kl. schelvis 2625; wijting 12 10,50; gr. gul 41—37; kl. gul 19—13,50; kl. koolvis 14, per 50 kg. Gr. koolvis 2319; gr. leng 6361; kabel jauw 122102, per 125 kg. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Evenals ALLE goederen worden ook onze bekende ijzersterke 3 OVERHEMDEN met vaste boord (effen kleuren) a 5.80 3 vandaag (Vrijdag) ZONDER PUNTEN verkocht (Deze keer echter 1 overhemd per klant) J OOSTERDUINWEG 29 Zondagsdiensten IJMUIDEN Dokters. In spoedgevallen zijn van de groep art sen, aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandse vereniging tot bevordering van de geneeskunst van Zaterdagmid dag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de heren: R. Rutten, Kennemerlaan 123, telefoon 4058; J. MacDniël, Genestetlaan 4, tele foon 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwe riklaan 52, telefoon 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer- Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tele foon 4204. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw G. P. Zwart, Meeu wenlaan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, telefoon 3553. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, telef. 3820. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, telefoon 8410 te con sulteren van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen. Apotheken. Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalse weg 85, telefoon 22181. IJmuiden „Oranje Nassau"-duiven vlogen vlug en ver De postduivenvereniging Oranje Nassau hield Zondag 24 Juli van Weert uit een wed vlucht met jonge duiven over een afstand van 153 k.m. Om kwart over acht werden de duiven gelost en na een zeer snelle vlucht meldde de eerste duif zich om 10.25.38 uur bij de eigenaar A. de Waard. De volgorde van binnenkomst luidde: A. de Waard 1, 6, 14, 24: Kist—Ruijter 2, 10, 22; E. Slot 3. 15, 16, 17; K. Klepper 4, 8. 26, 28, 37, 38, 50; P. Swieseiüjn 5; B. Visser 7, 13, 20, 23, 31, 32, 49; A. Kraaienoord 9, 12, 35, 36, 45; D. Broek 18; E. Broek 19, 39; Joh. Broek 21. 41, 46; P. Deegenaars 25: H. J. Belfoid 27, 29, A. Verdikt 30, 34, 43; H. Harms 33, 47, 48; Zwanenburg 40, 44; J. Wijker en Zoon 42. Oranje Nassau organiseerde bovendien een vlucht van Bordeaux af over een afstand van 925 km. De enigste twee duiven die hier van terugkeerden waren van Joh. Broek. Stormvogels zonder Kraak naar Egmond Zondag om half drie speelt Stormvogels ter gelegenheid van de opening van een nieuw gemeentelijk sportpark te Egmond een wedstrijd tegen K.F.C. In tegenspraak met lopende geruchten als zou Kraak medespelen, kunnen wij meedelen, dat dit niet het geval zal zijn. Wel worden een paar jonge krachten „ge probeerd". Geslaagde visserij-scholieren Aan de Gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden slaagden voor het certificaat van uitwijken de candidaten A. E. Jensen en A. Visser. De heer G. Duin verwierf het diploma machinïst-stoker-visserij en de heer L. Plug legde met goed gevolg het examen kaartpassen af. Het diploma motordrijver, visserij werd uitgereikt aan de heren J. v. d. Berg, C. Plug, J. P. Kuiper, J. Jonkman en J. H. Demmers; voor stuurman visserij slaagden P. Plug, J. Guyt, Ph. Prins en N. A. Bus. GARAGE „STORMVOGELS" Telefoon 4806 Castricum Bij het zwemmen verdronken Woensdagavond omstreeks halfnegen is de 37-jarige Th. Heere, wonende te Castri cum, bij het zwemmen aan het strand te Castricum aan Zée verdronken. De heer Th. Heere was met zijn broer en enige vrienden aan het strand om een bad te nemen. Ter hoogte van paal 45 be gaven zij zich in zee. Niet ver van de kust kwamen de broeders Heere in een z.g. mui terecht en werden door de stroom meege voerd. Beiden waren goede zwemmers. Een der broeders kon nog worden gegre pen, doch de heer Th. Heere kon niet wor den gered. Het slachtoffer was ongehuwd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Geertruida Anna Maria, d. van Th. Castricum en C. Zonneveld; Theo- dorus, z. van N. Beentjes en C. Metzelaar. OVERLEDEN: Henri Bartelinigs, oud 71 j., wonende te Amsterdam; Anna Bakker, oud 45 j., wonende te Castricum. ONDERTROUWD: Hessel Postma en Lijntje Maria Zinkweg. Openlijke klacht over de Bosweg Een aantal inwoners van Wijk aan Zee, en werkzaam direct, dan wel indirect, bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, maken elke dag voor het gaan en komen van hun werk naar huis gebruik van de Bosweg, waarvan het onderhoud dient te geschie den door de Gemeentelijke Dienst van Openbare Werken te Beverwijk. Zij constateren, dat genoemde Bosweg zich in een zodanig deplorabele toestand bevindt, dat het zonder schade aan het rijwiel practisch ondoenlijk is deze weg te gebruiken en vervatten hun klachten in een open brief aan het gemeentebestuur van Beverwijk, waarin onder meer te le zen valt: „Ondergetekenden belasting be talende ingezetenen der gemeente Bever wijk protesteren door het geven van hun handtekening met de meeste klem tegen deze hun inziens stiefmoederlijke behan deling van een stellig niet onbelangrijk deel van de ingezetenen der gemeente Be verwijk en komen na veel geduld te heb ben betoond tot deze conclusie, wijl al enige maanden geleden op hun verzoek de voorzitter der Arbeiderskern Hoogovens, en op zijn verzoek de directie der K. N. H. S. bij uw college en bij de Gemeente lijke Dienst van Openbare Werken stap pen ten deze ondernemen, zonder enig resultaat. Hopende dat het vorenstaande aanleiding voor uw college mag zijn.enz. De brief is ondertekend door bijna 100 adressanten. Veel Er is grote markt. De betere prijzen teringen Sla cent hoger deel -. wordt van Met niet gaan cijners VdUei Sperciebonen rond d weinig, extra Rode prijzen sen bi bozen „Hoogovenstaten' Vereniging groeide Van de vereniging „Hoogovenstaten", de grote culturele vereniging van perso neelsleden van het Hoogovenbedrijf en nevenbedrijven, is thans het jaarverslag 19481949 verschenen. Aan dit verslag ontlenen wij, dat de ont wikkeling der vereniging in deze periode over het algemeen niet ongunstig is te noe men, vooral wanneer men het toe nemend aantal moeilijkheden, die uit de algemeen ingetreden versobering zijn voortgekomen, beschouwt. Met een toeneming van het aantal leden vermeerderde ook het getal der aangesloten afdelingen. Aan het einde van het vorig boekjaar telde Hoogovenstaten 2664 leden, welk aantal bij de sluiting van het verenigings jaar thans 2785 bedraagt. Het aantal af delingen steeg van 22 tot 24, door het toe treden van de afdelingen Haarlem en de Speeltuinvereniging „Da Costa", die teza men 266 leden „inbrachten". In het aantal van 2664 leden van vorig jaar waren inbegrepen 116 leden van de Jeugdclubs. Daar het huidige ledencijfer 2785 niet de leden van de Jeugdclubs om vat, betekende de winst dus een relatief sterkere groei. In deze ledencijfers zijn nog opgenomen 170 dubbelleden, d.w.z. personen, welke van meer afdelingen lid zijn. Jaarvergadering S.V. Beverwijk Hedenavond zal de Sport Vereniging „Beverwijk" in het clubhuis café „De Vriendschap" haar algemene jaarvergade ring houden. Geslaagd De heer J. P. Niesten is geslaagd voor het praktijkdiploma Boekhouden, afgeno men door de Ned. Ass. van praktijk examens. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Jelly, d. van P. Taconis en E. J. Gerrits; Herman Frans, z. van G. van Elburg en Maria Hesselina van den Ham; Petrus Martinus, z. van P. H. Kuijer en Mar tina de Vries; Helena Annigje, d. van Max K. Hilliger en A. Oosterdljk; Gerardus, z. van G. Snijder en W. van der Weide; Geer truida Bertha, d. van J. G„ Adrichem en E. B. Persoon; Quirinois Adrianus Maria, z. van A. van der Lem en C. C. Olsthoorn; Therèse Petronelia Margaretha, d. van N. A. Braken- hoff en Chr. Schilt. OVERLEDEN: Johs. C. Korsman, 67 j., geh. met A. Baars; Maria Schrik, 53 j„ geh. met W. F. Chr. van Waveren; Joha. M. Kal- denhoven, 52 j., geh. met Herms. J. Schoone. ONDERTROUWD: Jacob de Haan en Louise Chr. Witteveld. GETROUWD: Jan J. van Wieringen en Chr. H. Lijesen; Simon Adr. Voorhout en Maria C. Spanjaard; G. Snijders en Antje Kleve; W. J. Seignette en G. M. Verlinden; G. K. Dijk stra en A. M. Veenendaal; Gerard Ruiter en M. Honig; L. Brantjes en L. Duiveman. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 29 JULI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Hallo Noord 777. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De zesdaagse. W. B. Theater, 8 uur: Ruiters in het Rood. Corso Theater (Castricum), 8 uur: De grote race. ZATERDAG 30 JULI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Hallo Noord 777. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De zesdaagse. W. B. Theater, 8 uur: Ruiters in het rood, Corso Theater (Castricum) 7.15 en 9.30 uur: De grote race. 9ro*"-™*,v iedere dag anvnov -oer en brengen lager J* is m prijs uiteen&'l voor wyyort na; naar Frankrijk- o0„ ïüC neSVt°t'35acmp™^S p variëren van ioV* 4 nebonen dalen m l24 «M i de 55 cent DerkaftS^s '6. Bloemkool is kwaliteiten bren» 'k'„SSI lessen zijn zen van 65-110 cent 'er£;fr brengen ook deze «S '^2 De aanvoer op de blo»,. 8I*S' warme weer in ogenïïh?""Hit', eens zo heel groot. plaatst worden al djn kïïA'Ws. verend. Gladiolen ovetaS"»» met steeds nieuwere soort.? van 5 32 cent per 3 Liatris komt nu in grote tv» prijzen van 5-30 cent pefw h*b? een groot aanbodfcfiSfN Met de dahlia's loopt het 81 er is tot nog toe een ltE Lelies komen er iels meer ft1"» gaan bijvoorbeeld tot 45 rentJ?" Tijger lelies brengen bet3» bos. Mombretia's komen 2. 10 cent per bos. Bij de potplanten komen er tw tijen Ster van Bethlehem's, wE* cent per pot van de hand gin. 111 Succes voor Chris Bij de gehouden militaire selec&nj. strijden, die Woensdagmiddag in Lëaa plaats vonden, wist de Beverwijker Corii Postma, lid van Suomi, op hvee numKti als eerste te eindigen. Hij stootte de scd 12.44 m en wierp de discus 41,0? m. Opbrengst collecte Herwonnen Levenskracht De opbrengst van de gehouden spek* dag ten bate voor Herwonnen Leven&sg heeft in Beverwijk 362,69 opgebracht Geslaagd spreekonderwijs De heren D. v. Doorn en H. Eykins. bé den opgeleid door de heer Lou Ten;?, spraakleraar in Beverwijk, slaagden '.i Amsterdam voor het diploma spreekt» wijs. „Rex draagt de kroon coot beeld en Vanaf heden t/m Woensdag ?,.s. VACANTIEPROGRAMMA Song of the Open Road o met JANE POWELL •xx»oooocccooaxx»oowcooooc>»ooceeocco9»xdMWW (AW „Wilhelmina" concerteert in Bloemendaal De Santpoortse muziekvereniging* helmina", directeur de heer Jde GM geeft Zondagmiddag een concert ia~ Openluchttheater te Bloemendaal. FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 5^Zij vatte het veel kalmer op dan ik ver wacht had en toch, nu ik er zoveel later nog eens aan terug denk, veronderstel ik, dat ik had kunnen weten, dat zij het op die manier zou opnemen. Een vrouw als Elsa met haar aoliéde gemoedsrust, kan men niet van haar stuk brengen. Ik had haar nu ongeveer drie jaar gekend en dat is tegenwoordig een hele tijd. Ik ontmoette haar tegeliijk met Tom op een danspartij in San Diego, waar Tom en ik samen met verlof waren." Ik herinn'er mij, dat ik hem toen zei, dat hij aan de haak geslagen was en bovendien nog wel door de rechte per soonlijkheid ook, als er tenminste ooit zo iets als de rechte persoonlijkheid te vin den was en hij lachte en zei, dat een dergelijke bewering van mijn kant het beste compliment was, dat een vrouw ooit verlangen kon. En toen ik dus nu uitgesproken was en wachtte wat zij zeggen zou, stond zij kalm op en begon nog een borrel voor mij in te schenken. Zij gaf ïhij mijn glas, ging weer zitten en streek haar rok glad, waarna zij zei: Weet je, Jim, je bent werkelijk een type uit de tijd van Koningin Elisabeth. Je behoort niet meer in deze eeuw, maar gelukkig, dat je er toch in leeft. We kun nen tegenwoordig wel wat meer types uit de tijd van Elisabeth gebruiken. Waar wil je eigenlijk heen, Elsa, vroeg ik, maar ik geloof, dat ik toen zelfs al iets wist van hetgeen zij bedoelde, want eens op een keer, in San Diego, toen we een beetje de hoogte hadden het was op de avond, dat zij en Tom verloofd raakten had zij ook iets gezegd over mijn Elisa- bethiaanse eigenschappen. Je weet heel goed, wat ik bedoel. Als jij niet zo geweest was, zou je dat meisje nooit hebben meegenomen. Dan zou je nu niet in moeilijkheden zitten. Wie zegt, dat ik in moeilijkheden zit. Ives is een veel te nuchtere vent om te denken, dat ik er voor verantwoordelijk zou kunnen zijn. Hij zal gauw genoeg uit vinden, wie het gedaan heeft. Best mogelijk, maar tenslotte was het een nogal domme, romantische manier van doen, en je bent een uil, om je leven te leven, zoals je doet. Je hebt net gezegd, dat je wilde, dat er meer lui waren zoals ik. Natuurlijk. Maar je doet er jezelf geen dienst mee met te weigeren, om ook eens volwassen te worden. Ik vroeg haar, wat zij bedoelde en zij antwoordde dat het ridderlijk was en vol gens haar is ridderlijkheid iets uit de groei periode. Ik zei niëts. Mijn handen, begon nen weer te trillen en ik realiseerde mij, dat ik nog steeds geen lichaamsbeweging had genomen. Zelfs Elsa begon mij het idee te geven, dat ik opgesloten zat en dat was iets, wat zij gewoonlijk niet deed. Een van de redenen, waarom ik haar gezelschap verdragen kan, is, dat zij nooit zanikt, zo als de meeste vrouwen. Maar nu begon zij tegen mij te zeuren en daar moest ik niets van hebben. Ik dronk mijn glas zo snel leeg als ik met goed fatsoen doen kon, maar ik was er friet niet in geslaagd de kamer uit te komen, voor zij werkelijk met iets kwam aandragen. Zij zei: Jim, waarom vertel je me niet, wat er werke lijk aan de hand is? Je weet, dat ik er geen gewoonte van maak, mij ergens mee te bemoeien, maar het is hoog tijd, dat ik het nu eens wel doe. Is het de kwestie, waarom je liever niet naar huis gaat? Wat bedoel je met niet naar huis gaan?, vroeg ik. Zij wierp mij een snelle blik toe. Tom heeft mij verteld, zei zij na enkele ogenblikken, waarom je liever niet naar huis gaat. Ik zette mijn lege glas neer en stond op. Ik zei: Het lag niet op Tom's weg Zij hield mij tegen, toen ik al op weg was naar de deur. Zij legde haar hand op mijn arm en bleef vlak voor mij staan, naar mij opziende met die verstandige openhartige blik van haar en zei: Luis ter eens even; dit kan ik eenvoudig niet toestaan. Je gaat daar weer netjes zitten en gedraagt je behoorlijk. Verdraaid, je bent zo bezig met je eigen gevoelens, dat je geen enkele gedachte voor de mijne over hebt. Ik staarde haar stom verbaasd aan. Wat bedoel je? vroeg ik haar. Waar komen jouw gevoelens in deze te pas? Zij haalde de schouders op. Wel, het is niet bepaald geschikt voor mijn minderwaardigheidscomplex, dat ik niet in staat zou zijn om jou te helpen, wel? Zo is het nu eenmaal met Elsa. Zij slaagt er altijd in om de spanning in mij te breken, al is het maar voor korte tijd. Ik moest lachen, of ik wilde of niet en terwijl ik naast haar op de sofa ging zitten, zéi ik: Het is tenslotte niets bijzonders, dat ik niet n&ar huis Wil, Elsa. Het is een voudig, zoals ik "Tom vertelde, dat mijn moeder iedere keer, dat ik met verlof kom, probeert mij aan iemand uit te huwelijken eh ik kan nooit een voet in huis zetten, zonder er de een of andere bakvis aan te treffen, die mij daar met de beste en meest eerbare bedoelingen naar het hoofd gegooid wordt. Ik weet heel goed, waarom mijn moeder dat doet; zij heeft er altijd een hekel aan gehad, dat ik vloog en heeft altijd gewild, dat ik op de grond bleef, maar zij begrijpt niet, dat het veel verstandiger zou zijn van haar om mij zelf een vrouw te laten zoeken. Zoals zij het aanpakt, heeft het net precies de tegenovergestelde uit werking. Het doet mij er naar verlangen om de rest van mijn leven vrijgezel te blijven. Juist, zei Elsa langzaam. Je bedoelt, dat je wel zou willen trouwen? Waarom niet? Het is toch volkomen normaal, nietwaar? Natuurlijk. Maar, ging zij rustig voort, in jouw geval is het, naar ik geloof, niet waar. Voor een ogenblik wist ik niet, wat ik zeggen moest. Ik voorzag, niet, waar deze aanval heen ging en ik was er in het ge heel niet op gesteld. Ik 2ei: Die is goed, Elsa. Dat is niet de eerste maal, dat men mij dat gezegd heeft. Iedereen heeft altijd beweerd, dat ik vrijgezel wilde blijven, Zij knikte. Dat weet ik best en je hebt altijd gezegd, dat je wel wilde trou wen, maar dat je het juiste meisje niet kon vinden. Precies. Ze worden me opgedrongen. Misschien zouden het wel de rechte zijn, als ik ze zelf gevonden had. Zij glimlachte even. Jim, je zult me toch zeker niet willen vertellen, dat je nooit een meisje hebt kunnen vinden, wel? Oh, zeker, ik heb meisjes genoeg ge vonden, maar die meisjes, die een man tijdens een verlof eens oppikt, zijn niet degenen, waar je mee trouwt. En toch gebeuft dat wel, zei zij. Zij stond op en liep naar bet ram Das buiten begon het maanlicht te men kon de bomen in de volgende .Li- zien staan. Zij trok de gordijnen voor raam dicht en kwam terug naar de UW bank bij de haard, zeggende: - weer p baby, wat er met jou aan de nan j bent eenvoudig bang voor de veiant - delijkheid. En daarom zul je MP het een of andere excuus aansoma niet op een gegeven ogenblik toehappen. jg Ik weet niet waarom zij dat if leek wel of zij er op uit was ning in mij weer zoveel mog# V°- Set lijkt mij toe dat je bes* W de moderne geneesmethode toe ie en mij te gebruiken als een psjc proefkonijn. Waarom zeg je ik op de sofa moet gaan bggi aan mijn hoofdeinde kunt ga i aantekening houden van mdfJjIJJJ Zeer zeker ben ik bwJJJ; voor grotere verantw<widehP«, dat is de reden niet dat ik nooi g ben. Ik ben toevalligerwijze noo 3 geweest; dat is alles. De eenv un - is dikwijls de meest juiste, w J (Wordt veruoWl'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6