J STENO TYPISTE Belgische bevolkingscijfers geven een beeld van ongunstiger toestand Santpoort (^Kort en Bondig Wat de fiscus ontvangt Gematigde Labourvleugel willen eigenlijk lones en progressieve precies hetzelfde Het kerkconcert- SM Luidsprekers INST. PONT 1. PRIMA VERKOOPSB 2. HULPVERKOOPSTERS STOUTENBEEK N.V. Maandag 1 Augustus 1949 Laag geboortecijfer, boog sterfte-getal en verouderende bevolking (Van de correspondent van het A.N.P. te Brussel) De jongste statistische gegevens tonen aan, dat de bevolkingstoestand van België achteruit gaat, een verschijnsel, dat niet nalaat een zekere ongerustheid te wekken en dat een vooruitziende regering zeker voor problemen moet stellen. De cijfers over 1948 zijn bepaald ongun stig. Het geboorte-overschot bedroeg 5,2 per 1000 inwoners. Op de lijst van Euro pese landen, waarop Nederland met 17,9 bovenaan prijkt, laat België nog slechts Luxemburg (3), de Franse zóne van Duits land (2,6) en Roemenië (1,3) achter zich. Een laag geboortecijfer zowel als een hoog sterftecijfer is daar debet aan. Het geboortecijfer bedroeg in 1948 17,5 (Ne derland 25,3), het sterftecijfer 12,6 (Neder land 7,4). Dit sterftecijfer wordt bovendien als bijzonder gunstig beschouwd en begint volgens de eerste gegevens over 1949 weer te stijgen. Daar het geboortecijfer blijft dalen, moet verwacht worden, dat het ge ringe geboorte-overschot in de komende jaren nog verder zal inkrimpen. Daarmede duurt een ontwikkeling voort, die om streeks 30 jaar geleden inzette en slechts onderbroken werd door de bijzondere ver schijnselen in de eerste jaren na de oorlog, toen het aantal geboorten een sprong maak te ten gevolge van de vele tijdens de oor log uitgestelde huwelijken. Parallel met deze ontwikkeling gaat een ander verschijnsel: de veroudering van de Belgische bevolking. Onderstaand staatje, dat de percentages der leeftijdsgroepen in 1930 en 1947 vergelijkt, geeft daarvan een beeld. 015 jaar 3550 jaar 5065 jaar 1930 1947 23 20.6 33.9 28.5 20.3 23.3 15.2 17.2 7.6 10.4 100 pet. 100 pet. Het percentage der bevolking tot 35 jaar daalde dus van 56.9 in 1930 tot 49.1 in 1947. België telde in 1947 bijna 120.000 kinde ren onder de 15 jaar minder dan in 1930. Het aantal personen boven de 65 jaar was 264.000 groter dan in 1930, op een totale bevolkingsaanwas van 360.000 zielen. In het oog vallend zijn de zeer grote ver schillen tussen Vlaamse en Waalse bevol king. In het Vlaamse taalgebied bedroeg de bevolkingsaanwas in 1948 8,4 per 1000 in woners. met aan de top de provincie Lim burg, die met 16,65 bijna het Nederlandse gemiddelde haalde, in weerwil van de zui gelingensterfte, die in België bijkans dub bel zo hoog is als in Nederland. Waalse kwestie? Het geboorte-overschot in de Waalse provincies bedroeg 2 per 1000 inwoners, dat in de Brusselse agglomeratie 1.84. Der gelijke cijfers geven steun aan de stelling, dat de Vlaamse kwestie opgelost is, zij het dan ook niet alleen door toedoen van de Brusselse ministeries, en dat een Waalse kwestie groeiende is. De toestand wordt duidelijk gedemon streerd door het feit, dat WaUonië, afge zien van enige door de oorlog geteisterde Spelers van Terrasvogels naar Denemarken Zaterdagmiddag tegen drie uur kwamen de deelnemers aan de tocht van „Terras vogels" naar Denemarken in „De Weyman" bijeen. Maar reeds enige tijd voor hen was de leider van het gezelschap aanwezig. „Alles in orde?" vroegen wij hem. „Ja, gelukkig wel", was het antwoord van de heer Van Egten, „maar het heeft moeite gekost. Donderdagavond was ik nog bang dat er van de hele tocht niets zou komen. Maar de aanhouder wint, óók Den Haag!" „Hoe groot is uw gezelschap en wanneer denkt u te arriveren?" We vertrekken met 24 dames en heren, rijden eerst tot Ootmarsum, gaan vandaar om 3 uur in de nacht van Zaterdag op Zon dag en hopen 24 uur later op de plaats van bestemming te zijn". „Is het juist, dat u met uw gezelschap ook nog naar Malmö reist?" „Ja, dat is inderdaad het geval. Het moest eigenlijk een geheim voor ons ge zelschap gebleven zijn, maar toen de Virum-spelers in ons land waren hebben ze hun mond niet kunnen houden. Maar nu moet ik u toch heus „Nog één vraag. Hoe bent u gestemd ten opzichte van de sportieve resultaten? Hebt u goede moed?" „We zullen ons best doen", was het tac tische antwoord van de Terrasvogels-secre taris. „Meer kan men van ons niet ver langen". Inmiddels was het gezelschap compleet geworden en het wachten was alleen nog op de autobus. Hiervan maakte voorzitter Stolk, die de reis niet kon meemaken, ge bruik om de spelers nog even een hart onder de riem te steken, terwijl spil Dort- mundt aan een aantal bewonderaars liet horen, welke vorderingen hij al in de Deen se taal had gemaakt. RÖbken daarentegen was zwijgzaam, maai- zijn gelaatsuitdruk king toonde een zekere vastberadenheid; zoiets van: „Laat ze maar komen, die Denen!" Toen kwam de bus. Koffers werden inge laden, handen geschud, goede reis en veel succes toegewenst en daar zette het voer tuig zich in beweging. De tocht naar de Deense vrienden was begonnen centra, geen woningnood kent, terwijl het tekort aan woonruimte in Vlaanderen ernstig is. Uiteraard gaan er stemmen op uit kringen, die door krachtige maatregelen het getij van de bevolkingsachteruitgang willen doen keren. Men wijst hiertoe ver schillende wegen aan: men wil de zuige lingensterfte verminderen door betere prae- natale en natale zorg, het sterftecijfer doen dalen door verbetering der algemene hy giëne, het aantal geboorten vergroten door speciale faciliteiten voor gezinnen met drie of meer kinderen. Men wijst daarbij op het voorbeeld van Frankrijk, enige tientallen jaren geleden het „klassieke" land van de afnemende bevolking, waar de bevolkings curve zich thans weer in stijgende lijn be vindt dank zij de aanmoediging tot gezins vorming. Intussen doet de ongunstige demogra fische toestand in België reeds problemen rijzen. Het grote aantal oudere arbeiders, voor wie een herscholing bij werkloosheid uiterst moeilijk zou zijn, dreigt de werk loosheid een permanent karakter te geven. Bovendien zal het aantal pensioengerech tigden, gezien de veroudering der bevol king, nog gedurende een reeks van jaren toenemen, hetgeen een zware last voor staatskas en bedrijfsleven zal betekenen. Ook is het niet gemakkelijk een calculatie te maken van het aantal te bouwen wo ningen. BINNENLAND Een elfjarige jongen in Vught vond een paar metalen buisjes, welke hij mee naar huis nam. Hij hield er een brandende lucifer bij, waarna een hevige ontploffing volgde. De jongen werd ernstig gewond; hij zal zijn rechterhand moeten missen. In de beide Kamers der Staten-Gene raal is meermalen de klacht geuit, dat er weinig controle was op het begaan van over tredingen door journalisten, die hun beroep uitoefenen ondanks hun schorsing door de Commissie voor de Perszuivering of de Raad van Beroep voor de Perszuivering. De minister van Justitie heeft thans dienaan gaande op verzoek van zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een speciale opdracht verstrekt aan de rijks recherche. De toestand der twee militairen, die in Aden de „Kota Inten" moesten verlaten, om dat zij verschijnselen van pokken vertoonden is goed. Zij zullen binnenkort naar Neder land gaan. In Philadelphia werden aan boord van het s.s. Leerdam 30.000 sigaretten gestolen. Bij aankomst van het schip te Rotterdam zijn zes leden der bemanning gearresteerd, die bekenden dat zij de diefstal gepleegd had den. Zij hadden nog 10.000 sigaretten in hun bezit; 20.000 waren overboord gezet toen zij merkten dat zij van de diefstal verdacht werden. Zondag vierde de nestor der Nederlandse journalisten, de heer P. E. Peaux, zijn tach tigste verjaardag. De Koningin heeft de heer Peaux benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan de jubilaris is daarvan in zijn vacantieverblijf te Bloemendaal me dedeling gedaan door de burgemeester van Voorburg, dr. J. W. Noteboom. De opbrengst der belastingen in Juni T li Maar de strijd om de Britse kiezer zal daar niet minder fel om zijn Agenda voor Beverwijk MAANDAG 1 AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Hallo Noord 777. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De zes daagse. W. B. Theater, 8 uur: Ruiters in het rood. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Go West. DINSDAG 2 AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Hallo Noord 777. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De zes- Corso Theater (Castricum), 8 uur: Go West. verband een oplossing kunnen vinden. In Engeland, meer dan ergens anders, is het de gewoonte de regering voor alle tegen slagen aansprakelijk te stellen en stellig moet Labour rekening houden met de - ook uit sportieve gevoelens voortvloeiende - neiging van het publiek, om na een aantal jaren de „andere" partij weer een kans te geven. Het verkiezingsduel tussen beide partijen zal in elk geval een strijd van emoties worden. Labour veroordeelt de Tories op grond van „de lessen van het verleden, de Conservatieven geselen de so cialisten wegens hun „tegenwoordige on toereikendheid". Programma's en richt lijnen zijn bij dit alles voor de kiezers, die vaak alleen maar „anti" de een of andere partij stemmen, slechts van betrekkelijke waarde. Betwijfeld moet echter worden, of Churchill, die het zware emotionele ver- kiezingsgesehut van de Tories belichaamt, thans wel zal kunnen bereiken wat hij in 1945 niet kon. (Van onze correspondent te Londen) Het opmerkelijkste verschijnsel van de Britse politiek der laatste jaren is wel, dat de beide grote partijen in vele opzichten naar elkaar toe groeien. Dit verschijnsel is in de hand gewerkt door de maatschappe lijke ontwikkeling, welke de grote verschil len heeft opgeheven: minder rijkdom aan de ene kant, minder armoede aan de an dere zijde. De politiek van het gematigd socialisme en die van 't vooruitstrevend conservatisme kregen inderdaad steeds meer zaken ge meen. Tenminste in theorie, want de „To ries" (conservatieven), die zich na de grote politieke verschuiving van 1945 van het verleden trachten af te wenden moeten nog bewijzen, dat hun nieuwe plannen ernstig gemeend zijn. Zelf zijn ze er rots vast van overtuigd dat het getij te hunnen gunste gekeerd is. De daling met 10.000 stemmen van de Labourmeerderheid West Leeds heeft hen in deze overtuiging gesterkt. Labour heeft evenwel, ondanks het teruglopen van het stemmen aantel, nog geen enkele tussentijdse parlementaire verkiezing in districten met een socialisti sche meerderheid verloren. Desondanks zal het hard tegen hard gaan in de komende verkiezingen, welke misschien nog dit na jaar worden gehouden, indien de economi sche crisis daartoe zou dwingen. Vandaar dat de Conservatieven paraat zijn. Wan neer men het zojuist gepubliceerde conser vatieve verkiezingsmanifest, dat als basis moet dienen voor een later vast te stellen verkiezingsprogramma, naast het enige maanden geleden verschenen Labourmani- fest legt, constateert men in hoofdzaak ver schillen in détails en in nadruk. Ook de Tories onderschrijven thans de moderne sociale staat met zijn vele maat regelen voor de bestaanszekerheid van de individuen. De critiek, zoals deze ook Churchills grote rede te Wolverhampton tot uiting kwam, richt zich niet zozeer tegen het socialistisch principe, als wel tegen het Labourbeleid, dat de conservatieven in ge breke stellen wegens onbekwaamheid en verspilling. Het hoofdmotief van hun thans ingezette slotcampagne is: „Wij zullen het beter doen". Labour heeft haar tegenstanders steeds gevraagd, wat zij zouden hebben gedaan, waren zij in de plaats der socialisten ge weest. Daarop hebben de Tories nooit ge antwoord. Het is echter duidelijk, dat zij, indien zij de teugels van Labour zouden overnemen, weinig maatregelen ongedaan zouden kunnen maken en min of meer de zelfde weg zouden moeten bewandelen. De Conservatieven beloven belastingverlaging, maar hun programma zal nauwelijks tot besnoeiing der staatsuitgaven kunnen lei- ongedaan maken, behalve die van de staal industrie, indien deze nog juist voor de ver kiezingen wet wordt. De zware industrie zal echter onder Toryregiem ook onder strenge staatscontrole worden geplaatst. Een deel van het wegtransport zal worden gedenationaliseerd, maar nieuwe concur rentie zal niet worden toegelaten. De na druk zal echter worden gelegd op de decen tralisatie, een probleem waaraan Labour blijkbaar nog niet toe was. Herstel van de verantwoordelijkheid van de enkeling of de locale gemeenschap is de grote leus der Conservatieven, want het huidige systeem van gebonden economie zal volgens de To ries tot werkloosheid leiden, in tegenstel ling tot dat van grotere vrijheid en elasti citeit, dat zij bepleiten. Uitdrukkelijk stelt het manifest vast, dat men niet opzettelijk werkloosheid wil kweken als reserve voor goedkope arbeidskrachten. Velen vragen zich echter af, of de Tory-politiek niet on stuitbaar tot werkloosheid moet leiden zoals ook in het verleden geschied is. De Conservatieven zullen de sociale diensten, welke zij als hun eigen geestes kinderen beschouwen, zelfs nog uitbreiden. Particuliere patiënten zullen, evenals de aangeslotenen bij de gezondheidsdienst, kosteloos geneesmiddelen krijgen, de land bouw zal beter worden beschermd hetgeen minder buitenlandse concurrentie en ho gere prijzen betekent, het Hogerhuis zal worden hervormd en met de financiële ge lijkstelling der vrouw zal een begin wor den gemaakt. Het manifest is opgesteld vóór de jongste dollarcrisis. Deze crisis echter doet de vraag stellen of de fundamentele problemen, waarmede Engeland worstelt, wel door enige politieke partij kunnen worden op gelost. Voor coalitie in vredestijd voelen echj/r maar weinigen. Vele Britten besef fen blijkbaar in hun nationale trots nog Maar na de aankondiging van Dominéé maar nauwelijks, dat de huidige economi- kwam er geen geluid. Alleen hoorde men sche vraagstukken alleen in internationaal de meneer met Stentor-stem de jongen Het ministerie van Financiën geeft bij de stand der rijksmiddelen over Juni 1949 onderstaande toelichting: Het totaal der in Juni jongstleden opge legde aanslagen voor de kohierbelastingen was zeer laag. Zo vorderde het totale ko hierbedrag van de inkomstenbelasting, boe kingstijdvak 1948-'49, slechts met 36,6 miüioen en kwam hiermede op 683 mil- lioen. Met het opleggen van voorlopige aan slagen over 1948 is men daarentegen na genoeg gereed, met die over het jaar 1949 is nog geen begin gemaakt. Het totaal van de aanslagen in de inkomstenbelasting over 1948, welke zijn begrepen in het totale kohierbedrag, boekingstijdvak 1948-49 na dert thans de 500 millioen. De aanslag regeling 1949-'50 maakte bevredigende voortgang; het totale kohierbedrag bereikte einde Juni 142 millioen. Het betreft hier vooral belasting over de boekjaren 1947 en 1947-'48. In totaal heeft zij over deze boek jaren reeds bruto ongeveer 250 millioen opgebracht, waaruit blijkt, dat de raming 110 millioen) wel zeer aan de lage kant is geweest. De invordering op de genoemde belas tingen bereikte in Juni met 191,5 millioen weer een bevredigend niveau. Van het ge noemde bedrag werd 27,6 millioen vol daan door afboeking op zekerheidsstellin gen. Het totale nog in te vorderen bedrag heeft in Juni, als gevolg van het hoge in gevorderde bedrag, doch vooral vanwege de vertraging in de aanslagregeling, de zeer aanzienlijke daling ondergaan van 103 millioen. Het totaal ontvangen bedrag aan zeker heidsstellingen verminderde in Juni ten gevolge van teruggaven met 10,1 millioen; het kwam hierdoor op 1950 millioen. Het nog in te vorderen bedrag was per ultimo Juni gedaald tot 229 millioen; gestort en opgelegd was op die datum dus in totaal 2179 millioen. Het gedeelte van de gestorte zekerheids stellingen, dat nog niet was afgeboekt of teruggestort, beliep per ultimo Juni 85.2 millioen; dat is een vermindering ten op zichte van de vorige maand met 44,2 mil lioen. Zoals bekend, dient per 15 Augustus het alsdan nog resterende bedrag te worden vrijgegeven. Niet-kohierbelastingen. De niet-kohierbelastingen leverden in het tweede kwartaal 1949 een opbrengst van 619 millioen, welk bedrag vrij aan zienlijk lager is dan in de beide vooraf gaande kwartalen 644 millioen in het eerste kwartaal 1949 en 652 millioen in het laatste kwartaal 1948). De opbrengst over het eerste halfjaar. 56 pet. van de jaar raming, kan evenwel bevredigend worden genoemd. Ook voor de drie belastingen die per kwartaal worden geheven, de loon- en om zetbelasting en de vereveningsheffing, was de uitkomst over de afgelopen drie maan den lager dan in het eerste kwartaal. loonbel. verev.heff. omzetbel. Ie kw. 1948 123,8 50,1 185,7 2e kw. 1948 120,1 47,7 179,8 3e kw. 1948 126,1 40,6 186,3 4e kw. 1948 140,5 54,1 202,5 le kw. 1949 146,3 55,1 216,5 2e kw. 1949 136,5 50,4 192,4 Kort verhaal door H. G. Cannegieter De jonge dominéé wilde in het oude dorpje eens met wat nieuws komen, en be dacht, hoe aardig het zou zijn in de Kerst dagen een kerkconcert te organiseren. Zijn vrouw had een neef, die als amateur pianist zeker gezag in de familie had ver worven, omdat hij les had genomen bij een internationale beroemdheid in Londen. En zelf had hij een nichtje, dat zang studeerde. Derhalve werden Henk uit Amsterdam en Betsy uit Utrecht uitgenodigd om de Kerst- vacantie in de pastorie te Negenhoven door te brengen. Dominéé besprak het plan met de kerke- raad en met Harmsen, de organist. De ker- keraad had enkele dogmatische bezwaren te overwinnen, maar Harmsen was enthou siast. Harmsen was van zijn vak eigenlijk huisschilder, maar zoals het vaak gaat, vond hij zijn liefhebberij belangrijker dan zijn beroep. Hij was overtuigd, dat zijn musicaal talent hier op dit versleten dorps orgel tot zijn recht kwam. Het was verdrie tig voor zo'n boerenvollcje te moeten spelen, dat van zijn improvisaties na de preek niets begreep en zijn fraai gemoduleerde psalmen bedierf met hun eentonig geblèr. Er zou volgens zijn eerzuchtige dromen nog wel eens gelegenheid komen om aan beter be voegden te tonen, wie hij, Harmsen, was! En die gelegenheid brak nu aan. Want dat hij de hoofdpersoon van het kerkconcert zou worden, stond bij voorbaat vast. Henk en Betsy, wier eerste kennismaking dit was, schoten goed op. Ja, Henk was, om het maar dadelijk te zeggen, hevig gechar meerd van dit bekoorlijke zangeresje. Hij voelde, dat hij bij haar een kans had wegens haar liefde voor de muziek. Zij zag hoog tegen hem op, omdat hij helemaal te Lon den les had genomen. Wat was daarbij haar eenvoudige zanglerares, in de Bemuurde Weerd. Hij moest zijn reputatie hoog hou den bij dit kerkconcert dat begreep Henk. Hij had weliswaar nog nooit op een orgel gespeeld, maar wat is nu zo'n dorps orgel bij zijn vleugel van Pleyel! Vooruit repeteren? Toen Betsy het voorstelde, lach te Henk schamper. Ze konden hun tijd die korte tijd van samenzijn hier in de pas torie beter gebruiken. Die simpele Kerstliederen het enige wat die boeren kunnen appreciëden kenden zowel de zangeres als haar musciale begeleider wel uit het hoofd. Zo kwam de grote dag. De grote dag voor Henk. De grote dag voor Harmsen. Een kwartier vóór de aanvang van het concert stuurde dominéé Henk naar de organist, die vlak bij de kerk woonde, om de sleutel van het orgel te halen. Harmsen, die ge dacht had, dat de meneer uit de stad met de juffer samen zou zingen, en dat hèm de begeleiding op het orgel zou worden toevertrouwd, zat reeds op z'n Zondags ge kleed en popelend te wachten. Doch de meneer uit de stad vroeg hem hooghartig de sleutel en zei, dat hij verder de organist niet nodig had: hij kon zichzelf wel redden. Toen stortte Harmsen's illusie ineen en nors bleef hij thuis zitten mokken. In spanning zat heel het dorpje in de kerk te wachten, of die meneer en die juffer het nog mooier konden dan de radio. die hij voor een paar dubbeltjes had afge huurd om de blaasbalg te trappen, toe snauwen: „Maar trap dan toch, vent!" En een huilerig stemmetje antwoordde: „Ik trap al, meneer!" Betsy, de partituur in de sidderende han den, zette zich vergeefs schrap om te zin gen; het orgel gaf geen andere klanken dan het gestommel van de toetsen, die Henk trachtte te forceren en het geknars van de zich in het zweet trappende jongen. Henk rukte aan de manualen, gaf de pedalen zenuwachtige opstoppers, trok het ene na het andere register uit, maar het instru ment bleef koppig. De toehoorders begonnen te gniffelen. „Zulke lui uit de stad ook!" En dominéé begreep, dat hij er zich mee moest be moeien. Er mankeerde iets aan het orgel. Maar zélf had hij daar geen verstand van; hij liet alles, wat de muziek betreft, aan de organist over. Dus sloop hij de kerk uit, en haalde deze deskundige erbij. Welk een verrassing voor het gedeukte mannetje! Buiten zichzelf holde hij de trap van het orgel op; zijn aangezicht glansde; ze konden het toch maar niet zonder hèm! En onmiddellijk vond hij de fout. De over moedige dilettant had van zijn Londense leermeester nooit de eenvoudige raad ge kregen, dat men wil men een orgel be spelen moet beginnen met de schuif open te trekken, die het instrument met de blaas balg verbindt. Toen Harmsen het ventiel had geopend, was alles in orde, en met de orgeltonen ruiste het Kerstlied door de Kerk. Maar Betsy had haar geloof in de man verloren, die zich door zo'n dorpsknulletje belaehelijk had laten maken. En Henk voel de, dat hij zijn Londense charme verspeeld had. Maar triomfantelijk praalde het borst beeld van Harmsen boven de balustrade van het orgel uit, en tussen zijn stralende ogen en die van de argwanende dorpelin gen beneden werden blikken gewisseld, waaruit duidelijk sprak: „Zie je wel: die lui uit de stad met hun gesnoef kunnen niks: als 't er op aan komt, is ons Harmsen toch maar de man!!" (Nadruk verboden). De rechten op de invoer brachten aan zienlijk meer op 155 millioen) en heb ben de helft van de jaarraming 117,5 millioen) reeds belangrijk overtroffen. Hierin weerspiegelt zich de geleidelijke toename van het internationale handels verkeer, die groter is dan men een jaar geleden kon voorzien. De bij vergelijking met het eerste half jaar 1948 lage opbrengst van de bieraccijns over de eerste zes maanden van dit jaar 7 millioen) moet aan het teruglopende verbruik worden toegeschreven. De hogere uitkomst van de gedistilleerd- en de suikeraccijns over het eerste halfjaar (resp. 14 en 12 millioen meer dan de helft van de jaarraming) moet op rekening van de opheffing van de distributie worden geschreven. Buitengewone heffingen. Als gevolg van een stijging gedurende de maand Juni met 23,2 millioen is het bruto-kohierbedrag van de beide heffingen gekomen op 3343 millioen, ni. 2288 mil lioen voor de Vermogensaanwasbelasting en 1055 millioen voor de heffing ineens. De teruggaven stegen daartegenover met c.a. 14 millioen; het nette-kohierbedrag bereikte hierdoor een totaal van 3108 millioen. De inning op de beide heffingen liep aan zienlijk terug, n.l. van 90,8 millioen in Mei tot 46,8 millioen in Juni. Het eerste halfjaar heeft 420 millioen opgebracht bij een raming over het gehele jaar van 700 millioen. In totaal hebben de heffin gen thans een bedrag van 2568,9 millioen opgeleverd; hiervan werd voldaan door af boeking op zekerheidstellingen 606,3 mil lioen met geblokkeerd tegoed en grootboek 953,3 millioen en met overige geconsoli deerde staatsschuld 449,8 millioen. SCHEEPVAART HOLL. AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 30 Juli Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen. Gaasterkerk, 30 Juli van Amsterdam naar Antwerpen. Merwede, 30 Juli van Hamburg naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Bali, 29 Juli te Alexandrië naar Port Said. Bengkalis, 30 Juli te Belawan naar Penang. Hugo de Groot, 28 Juli te East Londen naar Durban. Poelau Laut, 30 Juli te Londen naar Amsterdam. Radja, 26 Juli te Durban naar Lorenzo Mar- quiez. Riouw, 29 Juli van Batavia naar Sin gapore. Roepat, 29 Juli te Makassar naar Ba tavia. Roebiah, 29 Juli van Port Said naar Marseille. Salawati, 28 Juli te Batavia naar Singapore. K.H.L. Salland, 30 Juli te Amsterdam. Grote vaart. Akkrumdijk 28 Juli van Tampico te Browns ville. Alamak, 29 Juli van Narvik n. Antwer pen. Alcor 30 Juli van Bahia Rio Grande Rotterdam. Algeniö 29 Juli van Recife Rot terdam—Porte Alegre. Almdijk, 28 Juli van Galveston te New Orleans. Alnati, 29 Juli te Buenos Aires van Rotterdam. Arendsdijk, 29 Juli van Buenos Aires te New York. Daler- dijk, 29 Juli van Los AngelesSanFrancisco. Lawak pass. 29 Juli Sandwich eil. Frisco- Manilla. Sibajak pass. 29 Juli Kaap Bongaro- ni RotterdamBatavia. Sloterdijk pass. .29 Juli Perim, JavaNew York. Waterman, 29 Juli 1000 mijl Z.O. Kaap Guardafui, Rotter damBatavia. Alcyone, 29 Juli te Hamburg. Deed, 29 Juli van Genua CalcuttaRotter dam. Hilversum 30 Juli te IJmuiden verw. «wacht DaÏÏSSL» J 1 dam 30 Jmi Amrf— "AmSL* Oranjefontein na" New Vorv sterdamKaaiwt ^!i K--'c 29 ouli bij Las ■- t du™. Aautetdta, dam Java. Cottfi' 2 ïa Cs„' sterdam—Param-, L Juli y uj Noord van Eemland, 120 mijl Juli Buenos Aire?—?L Van a - Juli v. Penang n^^^ Gw'-'"3 Juli v. semaranfCtwnJ1 nevelt 29 Juli 1 v «S A'dam-Java. tg fa* Muiderkerk, 29 Juli poMP**~'»S Nentii. Riouw, 29 Juli v S' ,;;°n v' C Roebiah, 29 Juk v. taviaAmsterdam. Sanf.eÏÏ~Bl«S. A chin te Colon.™aSffft t Amsterdam—Java sS i*» ïaw. Aden, Java—New York T.a Race, Rotterdam—Quebec Aden, Rotterdam-Jamr'. r~ East Londen, Los Aneél3 -X r Aalsum, 28 Juk v. SuJ Briu Amstelveen, 29 Juli 209' End Boca Grande-RotH">3 30 Juli van Antwerpïtaï *"*3 dijk, 29 Juli op 459 Juj'l New Norit—Rotterdam aS, ,?1 11 1100 mijl W.Z.W. var, Lanrin ïêj - Rotterdam. Bacchus Vlïv Baranquilla. Baud, 30 lm te' 5 Belawan, Beverwijk 29 Tm m bon Casablanca—Engeland h m ais v. Brunsbuttel, GdS-iS'^Sij KPM, 29 Juli v. Am^g^S- 29 Jul v. Rotterdam Houston pass. 29 Juli Finisterrt Am»., blanca. Mentor, 29 Jul Nestor, 29 Juli rCÜJ'Is ron, 29 Willem III, 30 Juli v. Chicago'?^' Pr. Willem IV, 29 Juli Rotterdam-Montreal. Pv20n Vlaguera n. Carupano. fiat 291 u* Pladjoe te Makassar. Rolti, 30 ju)j J' LTS."' BaSrah-Stato'M«VKiè Kleine J 00 Tl- 1 Juli_van Aba naar V/alkoo, BS 29 Juli van Roncorn naar Aalbore ÖV 29 Juli van Hamburg te Jacobstad sS» RKC 29 Juli van Ronneby naar Gefliffe? Ha, 29 Juli van Osteade haar PorWrrt Henk, 29 Juli van Geile naar Rafso. He-- 30 Juh vertrekt v. Rotten naar Hag Houtman. 29 Juli van Brest te St Vn? Lies, ^29 Juli van Hamburg te Leith. uw Juh van Karlskrona te Kotka. Nettle j Juh van Hamburg te Bones, Nieuwaal 29 4 van Huil naar Esbjerg. Rose Marie, '30 a pass. Brunsbuttel naar Finland Serves, Juli pass. Brunsbuttel naar Rostock. Slrt 29 Juli van Middlesbro naar Hsulbjis (Ierland) Soemba 29 Juli van Londen -... Ostende. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter 3ANETTE MARIA E. SCHOL M. SCHOL—HARTSTRA IJmuiden-Oost, 31 Juli 1949. Eksterlaan 15 tijd. Antoniusziekenhuis Ondergetekenden betuigen hun hartelijke dank aan de Buurtvereniging Zanders straat voor het verzenden van een pakket naar onze jongens in Indonesië. v. EERDEN BROUWERS SCHAAP OORTHUIJSEN DE KRUISER v. URSUM KUIPER UW RADIO DEFECT? CLIMAX HELPT DIRECT Eerste kl. gespecialiseerd radio rep. bedrijf VISSERSEINDE 24 SPAARNDAM - TELEFOON K 2564 - 285 (Adv.) Orgelbespeling Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dag 2 Augustus 1949 's avonds van 8—9 uur door Ejnar Engelbrecht, Gentofte (Dene marken) luidt: 1. Praeludium, Fuga und Ciacona C dur, Dietrich Buxtehude 2. Partita diverse sopra „O Gott, du frommer Gott' Joh. Seb. Bach 3. Zwei Choralvorspiele: a. „O Mensch, be- wein Dein Siinde gross"; b. „In Dir ist Freude", Joh. Seb. Bach 4. Ciacona e moll, D. Buxtehude „Hvo ikkun lader Herren raade" Svend Ove Möller 6. Passacaglia, Finn Videro Langs deze weg spreek ik mijn oprechte dank uit aan familie, kennissen en buurt genoten, aan de Personeels vereniging van Gas en Wa ter, aan de Bond van Ambte naren. voor de grote blijken van belangstelling getoond bij mijn thuiskomst uit In donesië. A. W. REYGWART. Dirk Hartoghstr. 27. IJmuiden-Oost. HULP IN DE HUISHOU DING gevraagd. Harddra verslaan 43, Santpoort. Een vlugge handige VER- STELNAAISTER gevr.Meer- vlietstraat 10, bij de pont. Te koop: licht MOTORRIJ WIEL 98 c.c. in prima staat. J. de Niet, Enschedestr. 8, IJmuiden. Aangeb. D. K. W. MOTOR 200 c.c. '38, gerev. en gespo ten, als nieuw f 950. P. Kru- gerkade 9 rood, Haarlem. Brievenkasten in staal en hout VERMANDE ZONEN Afd. van N.V.Drukkerij SINJEWEL IJMUIDEN Toonkamer: Kanaalstr. 43 Tel. 4163—5235 I. Inschrijving geopend. Aanv. direct of Sept. Prosp. op aanvr. Tel. 14517. Oude Gracht 71, Haarlem. P. C. DE GEUS oud-belast.ambt te Umu.'dea Belastingconsulent BREDEROODSEWEG SS Santpoort (Stat,) Spreekuur v. 19.20 uit DEKENS—BEDSTEllEV Wollen dekens met oneöa- heden aangeb. f 11.95, extra grote maten 'Lil Prima bedstellen 3 dig.A Verkoop Dinsd, Donderd. Vrijd, van 13-5 a. TAPIJTHANDEL ..MAaO" N.V., Gebouw St. Bavo, Sa- destraat 23, Haarlem. VERLOREN: een groen ge vlekte vulpen (gedachtenis) omg. station Velsen-IJmui- den-Oost of park Velserbeek S.v.p. terug te bez. Tuinders straat 51, IJmuiden-Oost. 4 mnd. oud, met stambooa Vader Baltram van Wetter- neveldt, kampioen e: H maal uitmuntend, M«öï Irma van Diezeoever, Grote Houtweg 235, Beverwijk. WIJ VRAGEN: voor onze confectieafdelingen met jarenlange ervaring op het ge bied van betere dameskleding en in staat met beter publiek om te gaan Vanaf 15 September tot 15 Novem ber (alleen des namiddags). Brieven met vermelding van vorige werkkring(en), leeftijd en verlangd saia- ris te richten aan Afd. Personeelszaken BREESTRAAT 65-69 BEVERWIJK Velsen Gemeentelijke Visserijschool van Gevraagd per 1 September a.s. een LERAAR in LICHAMELIJKE 0PV0EDIN aan de dagschool voor 4 uur per Sollicitaties te richten aan Burgm^" 15 van Velsen en in te zenden aan de Burg Augustus a.s. DE VERKOOP DER LOTEN bjj de collecteurs, collectricM en deWW VANGT AAN OP 5 SEPT. AA Daarna beginnen de TREKKINGEN OP 26 SEPL_A_

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4