c J Rekening van het Militair Gezag thans gepresenteerd De radio geeft Vrijdag - -ieuwe Uitga,. SSEE* EepnbIi* Brandstoffen v00r kamerbewoners srssr"-—ÏS5 PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER Q Wereldnieuws Donderdag 4 ïugushis 1949 Totaal der uitgaven beliep bijna 124 millioen gulden Aan de Memorie van Toelichting op het1 rekening werd gehouden met de verplich- wetsontwerp vaststelling van de niet ten I tingen voortvloeiende uit de door het Mili- laste van de Rijksbegroting gebrachte uit- tair Gezag te verrichten vorderingen en gaven en de ontvangsten van het Militair j uit de reeds in Engeland ten behoeve van Gezag is het volgende ontleend: I het Militair Gezag aangekochte goederen, Hoewel het Militair Gezag in feite reeds daar aangenomen werd, dat voor deze uït- op 4 Maart 1946 door de buiten werking gaven reeds op andere wijze een begroting stelling van het besluit op de bijzondere staat van beleg werd opgeheven, heeft de administratie liquidatie dusdanig veel tijd gevorderd, dat het pas thans mogelijk is een vrijwel volledig overzicht te verstrek ken van de financiële gevolgen verbonden aan het optreden van dit apparaat. Bovenbedoelde omstandigheden vinden ten dele haar oorzaak in de vroegtijdige opheffing van de plaatselijke organen van het Militair Gezag zonder dat deze in de gelegenheid waren alle lopende zaken af te handelen en aan alle verplichtingen te voldoen. Het gevolg daarvan is geweest, dat nog tot eind 1948 een groot aantal vor deringen ten laste van reeds enige jaren geleden opgeheven of afgesloten diensten op een centraal punt werd ingediend en daar beoordeeld moest worden, veelal on der raadpleging van vroegere functionaris sen, voor dat de betaling kon plaats vin den Ten dele ook is de administratieve liquidatie vertraagd door het ontijdig af vloeien van personeel een verschijnsel ver oorzaakt door het tijdelijk karakter van de desbetreffende diensten en instellingen. Evenzeer vertragend heeft het feit gewerkt, dat de verantwoordingen omtrent de beste ding der door het Militair Gezag aan zijn vele onderdelen verstrekte gelden welke verantwoordingen door public accountants werden gecontroleerd alvorens de desbe treffende cijfers in de centrale adminis tratie van het Militair Gezag konden wor den opgenomen, in vele gevallen pas ge ruime tijd na de liquidatie of afstoting van het desbetreffende object werden ont vangen. Het feit. dat de uitgaven en ontvangsten van het Militair Gezag, welke voorname lijk op het dienstjaar 1945 betrekking heb ben. pas op dit moment nauwkeurig vast staan, noopt tot het treffen van bijzondere voorzieningen ten aanzien van het opne men dezer cijfers in de Rijksrekening. Eind 1946 kon eerst van de uitgaven van het Militair Gezag voorlopig een be drag van ƒ48.441.674,53 ten laste van hoofd stuk 8a (ministerie van oorlog) der Rijks rekening worden verantwoord. Voor een bedrag van ca. 55.000.000, bij wijze van voorschot verstrekt aan de verschillende onderdelen van het Militair Gezag, waren echter op dat moment de door de daartoe aangewezen accountants goed te keuren verantwoordingen nog niet ontvangen, zo dat de uit deze gelden gedane uitgaven destijds nog niet in aanmerking genomen konden worden. Terstond na Ge volledige bevrijding van ons land werd een aanvang gemaakt met het geleidelijk overdragen van de werk zaamheden van het Militair Gezag aan de civiele instanties. Deze overdracht van werkzaamheden was op 4 Maart 1946 bij de opheffing van het Militair Gezag geheel voltooid. Met ingang van 4 Maart 1946 werd door de minister van oorlog een „afwikkelings bureau Militair Gezag" ingesteld, dat belast zou zijn met de administratieve liquidatie van het Militair Gezag. Het Afwilckelings- bux'eau Militair Gezag heeft bestaan tot en met 31 December 1947. De op dat mo ment nog lopende problemen van financiële en administratieve aard zijn gedurende het jaar 1948 behandeld door de centrale ac countantsdienst van het Ministerie van Financiën, zulks overeenkomstig een tussen het Ministerie van Oorlog en het Ministe rie van Financiën getroffen regeling. Ten gevolge van de bijzondere omstan digheden waaronder het Militair Gezag zijn taak moest beginnen was het niet mogelijk te voldoen aan de bepalingen van de comptabiliteitswet met betrekking tot de indiening van een begroting der uit gaven en ontvangsten. Hoewel derhalve geen bindende begro ting heeft bestaan werd niettemin getracht te komen tot een schatting van de kosten van het Militair Gezag over de periode van 10 September 1944 tot 30 Juni 1945, welke schatting door het ontbreken van de nodige ervaringscijfers zeer werd be moeilijkt. In deze schatting welke een to taal beliep van 30.000.000, waren de jaar wedden, soldijen en andere beloningen van de bij het Militair Gezag ingedeelde mili tairen niet opgenomen, terwijl evenmin was samengesteld. Een schatting van de uitgaven over het tweede'halfjaar 1945 leidde tot een totaal bedrag van 67.220.000; het Ministerie van Oorlog begrootte de rechtstreeks door dit Ministerie ten behoeve van het Militair Gezag te verrichten uitgaven voor dit tijd vak op ƒ7.127.610. Toetsing der werkelijke uitgaven en ont vangsten zoals deze in het wetsontwerp zijn opgenomen, aan tbovenvermelde ge schatte cijfers, (welke gezamenlijk een be drag van 104.347.610 belopen) met de bedoeling een oordeel te vellen omtrent het financieel beheer, wordt geacht wei nig zin te hebben ten gevolge van de on zekere factoren welke in de geschatte be dragen verwerkt zijn. Bij het ontbreken van een bindende be groting werd onder meer op 21 September 1944 een bijzondere instructie nopens het financieel beleid der militaire commissa rissen uitgevaardigd. Door het optreden van de vijand in het bezette Nederlandse gebied was een chao tische toestand ontstaan op het gebied dei- in omloop zijnde betaalmiddelen. Om bij de bevrijding aan de hierdoor onstane moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden, wer den reeds in 1943 door de Nederlandse regering in Londen maatregelen genomen, om tot aanmaak van muntbiljetten en munten te kunnen overgaan. Je bekende ontwerper van snelboten, Gar Wood, heeft een nieuw type schip ont- oorpen, dat zich onderscheidt van de gewone passagiersschepen door zijn dubbele romp. Het kan een snelheid bereiken van 38 knopen (een normaal passagiersschip loopt ongeveer 20 knopen) en by ruwe zee haalt het volgens Wood, die proeven heeft genomen, 26 knopen. De keerzijde van de medaille is dat het schip veel duurder in het gebruik is dan de gewone passagiersschepen dooimeer slijtage en groter olieverbruik. Wood's nieuwe vinding met achter de „tunnel" Wood's privéboot. Het nadelig saldo van de staf Militair Gezag en van het Afwikkelingsbureau wordt over de periode 11 September 1944- 31 Dec 1948 geraamd op 13.238.365,23. In deze cijfers zijn niet begrepen de ver goedingen voor vorderingen en bezoldigin gen van het gemilitairiseerde personeel. De post transportmiddelen bedraagt ƒ3.381.610,85, de post personeelsuitgaven 3.760.696,98 en de transportkosten be liepen een bedrag van ƒ5.823.639,16. De controlerende accountant merkt in zijn rapport op. dat de hoofdadminislratie van de staf militair gezag aan redelijk te j stellen eisen heeft voldaan, hoewel in 't al gemeen een voorraadadministratie heeft ontbreken. Het beheer van kantoorinventa rissen, schrijfmachines en dergelijke zou ie wensen hebben overgelaten. De toenmalige minister van Financiën ontving de bevoegdheid, biljetten aan toon der uit te geven, tot een bedrag van drie honderd millioen gulden. Aan guldens, kwai-tjes en dubbeltjes werd in de Verenigde Staten van Amerika aangemunt voor een totale waarde van 193.500.000. Door het Militair Gezag is hiervan slechts een klein gedeelte in cir culatie gebracht. Na de gehele bevrijding van ons land werden de kisten, waarin de niet in omloop gebrachte munten zich be vonden, overgedragen aan 's Rijks munt meester te Utrecht. Na de bevrijding van, A, Zuid-Nederland werden zilveren munten I faf Militair Gezag en het Atwikkelings- in omloon gebracht tot een bedrag van j burefu verrichte nagekomen betalingen, ruim 2.000.000. Het bleek echter, dat w0?dt geschat op 8.0i0.27a,21. het grootste gedeelte van deze munten Militaire commissariaten Het nadelig saldo van de militaire com missariaten, waarin opgenomen de na de opheffing dezer commissariaten door de HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.C0 Symphonisch con cert. 9.50 Platen 10.00 Voordracht 10.20 Lichte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.35 „Als de ziele luistert". 11.45 Trio no. 2, Pijper. 12.03 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Septet Johnny Ombach. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Amusementsorkest. 13.50 ,.Op de korrel". 14.00 Opera „Cosi fan tutte", Mozart. 15.20 Cabaret. 16.00 Voor zieken. 17,00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Buitenlandse litteratuur. 18.00 Orkest zonder naam. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Strijdkrach ten. 19.15 Klankbeeld. 19.30 Benelux-actuali- teiten. 19.45 Platen. 20.05 Gewone man. 20.12 Henri Wood Promenade-concert. 21.00 „Ban toe-mis". 21.20 Straatsburg, klankbeeld. 21.35 Harmonie-orkest. 22.05 Italiaans concert. Bach; Hans Leygraf. piano. 22.20 Dansorkest Klaas van Beeck.22.45 Gebed. 23.15 Dans muziek. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00. 20.C0. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Lichte melodieën. 8.18 Cor Steyn, orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziek van Strawinski. Frangais. J. S. Bach (Branden- burgs concert no. 4) en W. F. Bach. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Ingeborg Molen kamp, piano: Debussy en Ravel. 11.05 Voor dracht. 11.25 Vincentino. 12.00 Harmonie orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Balalaika-orkest. 13.15 Skymasters. 13.45 Platen. 14.00 Kookles. 14.20. Lichte orkest werken. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Jeugd programma: „Prinses Irene". 16.00 Engelse koorwerken 15 30 Voor de jeugd. 17.00 Piano duo. 17.20 Strijkkwartet no. 8 in E. Beet hoven. 18.15 Felicitaties. 18.45 Platen. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Orkest Spike Jones. 19.30 Figuren uit het Franse gods dienstige leven. Olivier de Serres. 19.50 Vrij zinnig Protestants nieuws, 20.05 Ouverture Anacreon, Cherubini: Variations Symphoni- ques, Franck. 20.30 ,.Hot innerlijke leven" 20 55 Boekbespreking. 21,00 Gevraagde platen, 21,30 Vacantieprogramma. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 Sym- phome no. 6 („Pathétique"), Tsjaikofski. werd opgepot, of tot sieraden werd ver maakt. Het Militair Gezag zag er daarom voorlopig van af nog meer munten in om loop te brengen. In plaats daarvan werd de door de bezetter in omloop gebrachte pasmunt voorlopig geldig verklaard. De in de Verenigde Staten van Amerika aangemaakte muntbiljetten vertegenwoor digden een waarde van 522.045.000. Van dit geld werd door het Militair Gezag in omloop gebracht 128.385.000, terwijl het resterende gedeelte in depót werd gegeven bij het Ministerie van Financiën, 's Rijks munt en de Nederlandse Bank. De door het Militair Gezag in - omloop gebrachte muntbiljetten circuleerden naast de door de Nederlandse Bank uitgegeven bankbil jetten. Toen in het najaar van 1944 het geal lieerde offensief tot stilstand kwam, waren slechts de Zuidelijke provinciën van Ne derland van de vijand bevrijd. De staf van het Militair Gezag was op dat moment gezeteld in Brussel. Om het ontwrichte economische leven in het bevrijde gebied zo spoedig mogelijk te herstellen bleek het noodzakelijk het handelsverkeer met Bel gië te stimuleren. Door de chef staf Militair Gezag werden stappen ondernomen ter verkrijging van een crediet in Belgische francs. Op 19 Oc tober 1944 werd, binnen de bepalingen van het door de Nederlandse en Belgische regeringen in Londen gesloten monetair accoord, een voorlopige overeenkomst be reikt waarbij door de Belgische regering een crediet van vijftig millioen Belgische Francs ter beschikking van de Nederland se regering werd gesteld. In de loop van de tijd werd dit crediet vei-hoogd tot vijf honderd millioen Belgische francs. Zolang de burgerlijke bestuursorganen niet in staat waren het beheer over en de controle op het deviezenverkeer met Bel gië te verzorgen, bleef dit de taak van het Militair Gezag. Pas in Juli 1945 konden de hiermede verband houdende werkzaam heden worden overgedragen aan de Neder landse Bank. De afwikkeling van de cre- dietovereenkomst wordt verzorgd door het Ministerie van Financiën. Het crediet van b.frs. 500.000.000, waar over dus het Militair Gezag het beheer voerde, is hoofdzakelijk gebruikt voor de financiering van importen uit België. Daar naast werd een bedrag in b.frs. ter beschik king gesteld van de Nederlandse ambas sade in Brussel, terwijl voor de bestrijding van de kosten van de staf Militair Gezag gedurende de tijd, dat deze staf in Brussel was gevestigd, ook uit het crediet werd geput. De nog aanwezige saldi werden, bij de overdracht der werkzaamheden, gen aan de Nederlandse Bank. Er hebben in totaal 66 commissariaten bestaan. Met betrekking tot een dertigtal com missariaten maken de controlerende ac countants geen speciale opmerkingen, zo dat het financiëel en materieel beheer in het algemeen de omstandigheden in aanmerking genomen geacht kan wor den aan redelijke eisen te hebben voldaan, zij het ook met uitzondering van het be heer der voorraden auto-onderdelen, ge reedschappen en kantoorbehoeften, daar controle op het verbruik niet mogelijk bleek en de aanwending van de eindvoor- raden niet kon worden vastgesteld. Met betrekking tot de overige commis sariaten valt ten aanzien van het financi eel en materieel beheer het volgende uit de door de accountants uitgebrachte rap porten af te leiden: Het kasbeheer is met een enkele uit zondering normaal te noemen, hoewel voor- als nadelige kasverschillen zijn voor gekomen. De nodige gelden werden niet altijd tij dig bij de staf Militair Gezag aangevraagd. Doordat inmiddels veelal over bankcrediet beschikt moet worden ontstond onnodig renteverlies. Met name bij het provinciaal militair commissariaat in Noord-Brabant is zuks het geval geweest. Ten aanzien van verschillende uitgaven, als gratificaties, toelagen op salarissen, re presentatiekosten, voorlichtingskosten, is door sommige commissariaten niet de no dige zuinigheid betracht. Het materiële beheer van de inventaris- goederen is veelal onjuist geweest, als ge volg waarvan bij een aantal commissari aten verliezen zijn geleden. Ten aanzien van de voorraden auto- en fitesbanden en rijwielen kan evenmin van een juist beheer worden gesproken, daar soms aanzienlijke quantitatieve te korten zijn ontstaan. Bij de transport sectie van het districts militair commissa riaat Eindhoven kan zelfs van wanbeheer worden gesproken. Met betrekking tot de voorraden auto onderdelen, gereedschappen, kantoorbe hoeften heeft het beheer niet aan de eisen voldaan, daar controle op het verbruik niet mogelijk bleek en de aanwending der eind- voorraden onbekend gebleven is. Het beheer van het motorvoertuigen- pax-k is zodanig geweest, dat ook tenge volge van ondeskundig gebruik van de mo torvoertuigen vrij belangrijke uitgaven moesten worden gedaan. Kampen De bewarings- en verblijfskampen, waar van er in totaal 210 zijn geweest, hebben tot 1 Januari 1946 onder het Militair Ge zag geressorteerd. Met ingang van deze da tum kwamen zij, voor zover niet reeds op geheven, onder de competentie van het di rectoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging. Hoewel aan de controlerende accoun tants was verzocht het aantal internerings kampen in hun rapporten te vermelden, kon ten gevolge van de slechte administra tie vooral in het beginstadium van het bestaan der kampen niet altijd aan dit verzoek worden voldaan. Als gevolg daar van kon slechts van 112 kampen op een totaal van 210 een berekening van de gemiddelde apparaatkosten per interne ringsdag worden gemaakt. Van 111 kam pen konden de gemiddelde voedingskos ten per interneringsdag worden berekend. Voor zover zulks mogelijk was werden de geïnterneerden tewerkgesteld. De werk prestaties van de geïnterneerden zijn in het algemeen niet bevredigend geweest. Het meeste resultaat is nog geboekt bij werk zaamheden voor de landbouw, hoewel de tarieven 'daarvoor niet hoog zijn geweest. In industriecentra was het veeial moeilijk werkgelegenheid voor de geïnterneerden te vinden. De daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven stelden in het algemeen geen prijs op geïnterneerde werkkrachten. Vele werkzaamheden zijn verricht voor geallieerde instanties en Nederlandse over heidsorganen, welke niet nader met de betrokken instanties zijn verrekend. Politieke Opsporingsdiensten Het nadelig saldo van de politieke op sporingsdiensten, voor zover ten laste van het Militair Gezag komend, heeft inclusief de door de staf Militair Gezag en het Af wikkelingsbureau verrichte nagekomen betalingen, bedragen 1.522.288,36. Het nadelig saldo van de tehuizen voor oorlogspleegkinderen en de inspecties voor de bijzondere jeugdzorg wordt geraamd op ƒ5.695.617,23. Het saldo van de Dienst der repatriëring bedraagt 15.037.351,95. H.A.R.K. en Volksherstel Hoewel de hulpactie Rode Kruis en de Stichting Nederlands Volksherstel geen deel uitmaakten van het Militair Gezag, moge afzonderlijk vermelding plaats vin den, met het oog op de niet-onaanzienlijke vorderingen, welke het Militair Gezag op deze instanties had als gevolg van de leve ring van goederen en de uitvoering van transporten. Aangezien zowel de H.A.R.K. als het N.V.H. zich op het standpunt heb ben gesteld dat de desbetreffende goede ren, welke ten dele tweedehands waren, gratis zouden worden geleverd, terwijl de transporten niet in rekening zouden worden gebracht, heeft nimmer verreke ning van de onderhavige posten tussen het Militair Gezag en genoemde instanties plaats gevonden. Het- in de uitgewerkte staat opgenomen bedrag ad 1.230.101,27 bestaat uit: Vordering op de H.A.R.K. 1.216.090,38 Vordering op Volksherstel 1.010,89 Vermist knaapje gezien in gezelschap van een zeeman Een 17-jarïg meisje heeft aan de Amster damse politie medegedeeld, dat zij de sinds een week vermiste driejarige Abraham Termey vorige week Donderdag op het zandterrein bij de Pontanusstraat had zien staan in gezelschap van een man die haar vertelde, het ventje, dat niets wilde zeggen, naar het politiebureau te willen brengen. De man was vermoedelijk een zeeman, ongeveer 45 jaar, met een tatouëring op de rechterhand. Hij droeg een schipperspet. De politie tracht nu deze man op te sporen. Licht van nieuwe Philipslamp doodt bacteriën In de zuivelfabrieken, conservenbe- drijven en pharmaceutische industrieën worden op het ogenblik proeven met bac- teriedodende lampen genomen. Het is een lage-druk-kwiklamp, die ultra-violette stralen uitzendt, een produet van Philips, dat gebruikt wordt om bederf van levens middelen en van andere voor schimmels, bacteriën of gisting gevoelige producten tegen te gaan. Tot dusver was ultra-violette bestraling in de industrie vrij moeilijk, omdat de daartoe noodzakelijke installatie moeilijk hanteerbaar en vrij kostbaar was. De nieu we bacterie-dodende buizen kunnen als normale gasontladingsbuizen worden ge monteerd en bediend. Men kan ze bij be werking of verpakking van steriel te hou den producten als gecondenseerde melk. verbandgaas en levensmiddelenconserven toepassen. De nieuwe buis kan ook gebruikt wor den om producten bij verpakking steriel te houden. In dit geval moet de lucht bij product en steriele verpakking rein ge houden worden. In de Verenigde Staten gaat ondanks de grootste voorzorgen in de conservenfa- brieken jaarlijks naar schatting voor een waarde van 750 millioen dollar door be derf verloren. Hoewel het verlies in de Nederlandse bedrijven veel kleiner is, zijn deskundigen en fabrikanten met animo aan de proefnemingen met de bederfwerende lamp begonnen. De bescherming van de arbeiders, die in het schijnsel van deze ultra-violette lamp moeten werken, levert volgens Philips niet veel moeilijkheden op. De huid moet be schermd worden. Schadelijke werking op de ogen kan worden voorkomen door het dragen van een zonneklep of een bril van gewoon glas. gesteld door B A s Uitgeversmij. n V Vo, -r- N.V, Leidei. 1 Bs,,(llce Evenwijdige lijnen ,e*» geverij „De Gulden p?Mt Levensgeluk kan Donald Brook Ooren^°iVenl psychology of hSn -eliiksT-^ Librije". Haarlem PPmess- Wfe Seb=W't Aanbod V# De stille Don, door in t--" Toeslag voor gI01e Het Centraal Distribmi.1, mede, dat wederom SSf® ging van brandstollen voor tsrw. kunnen worden feu vefe de plaatselijke SSSSfij*? palen dagen dienen de aam,J.._.ten te door de ^auiervernuurders u-" sten te worden afgehaald Voorts deelt het Cen'ta kantoor mede, dat gezinnen meer personen bestaan, aan brandstoffen in -'*& Voorts deelt het PpuLm ,ntnnr DlS^ r, TTi? fen in aanmerklnr zich 4; bepalen tijdstip met de iM.1r- Lekkage maakte einde aan muziektentoonstelllng De Nederlandse mmieW„,c „Symphoma in de grote zaal va, j; Sacrum' te Arnhem, die tot ent,? aag zou duren, moest gister™»' gesloten worden wegens lekkage ia De raad had onlangs een B. en W. aangenomen, om Misk'*. een nieuw dak te voorsien waJ? kosten weraen geraamd op/CÓMO-S deze verdronken expositie aa) met bekwame spoed aan het beginnen opdat dit nog voor het seizoen gereed kan zijn. Links: De bacteriedodende lamp. Rechts boven: Een boterham die enipe mefcalj hoge temperatuur en vochtigheid aan de inwerking van bacteriën heeft biooTSttia Rechts onder: Een boterham die gedurende dezelfde tijd door een bacterieicai lamp werd bestraald, zodat geen bederf optrad. Totaalƒ1.230.101,27 Ten tijde van de afsluiting der admini stratie van het Militair Gezag op 31 De cember 1948 was nog een groot aantal vorderingen van het Militair Gezag op an dere Rijksdiensten tot een totaal bedrag van 1.588.993,20 niet verrekend. Het totaal der uitgaven van het Militair Gezag beliep 123.881.607,29; het totaal der ontvangsten 27.089.047,72. Dit jaar repatriëren 35000 a 36000 militairen Het aantal militairen, dat volgens het laatst bekendgemaakte demobilisatiesche ma vóór Januari 1950 uit Indonesië naar Nederland zal repatriëren, zal verhoogd worden van 32.000 man tot 35 a 36.000 man. Teneinde te voldoen aan de toezegging, dat de repatriëring onder alle omstandig heden voor Januari 1950 zal geschieden, heeft de regering besloten om voor dit extra vervoer een buitenlands schip te charteren. 1. „Ja. ja, och, och," ducht Panda in-ver- drietig. Daar liep hij nu maar weer! Je kutit van Panda leren, dat het helemaal niet gemakkelijk is om een nette betrek king te vinden en een goed vak te leren! „Mét de Goede Werken is het dus ook al niets gedaan," dacht Panda. Wat moet er zo nu toch van me terecht komen?" Hij wist niet wat hij moest gaan doen, en in zulke gevallen wandelt hij altijd maar het park in. In zo'n park is het heerlijk rustig en daar kun je dan eens kalm gaan zitten om de zaken te overdenken. Niemand stoort je, en er zijn geen misdadige lieden die daar meteen weer nieuwe en woelige avonturen laten beginnen. Aan woelige avonturen had Panda nu helemaal geen behoefte meer! „Ik zou nu eens een léér- zame betrekking moeten vinden," dacht hij, terwijl hij daar zo liep „iets, waar mijn algemene ontwikkeling gs^c, nog een beetje mee vooruit gaat.... Rzm, laat ik eens gaan zittenMet die gedachte liet hij zich neer op een bankje, dat daar uitnodigend langs het pad stondmaar wie beschrijft zijn schrik, toen hij meteen dwars door het bankje heen zakte? Het viel gewoon maar uit elkaar! „Dat is vreemd!" dacht Paiida, want zoiets had hij nog nooit mee gemaakt. Maar toen hij verder rond keek, zag hij iets, dat nog veel vreemder was; alle bankjes voor zover hij kon zien, waren ingezaktallemaal! Oud-stoottroepers hebben plan voor goedkope woningbouw Noodwoningen van houtwolplaten De „Bond van oud-Stoottroepers", ge vestigd te 's-Hertogenbosch, heeft een plan opgesteld, waarin naar een oplossing is ge zocht en gevonden voor de beschikbaar stelling van woonruimte aan gehuwde ge demobiliseerde militairen uit Indonesië. Hoewel de minister van Wederopbouw bezwaren tegen het bouwen van noodwo ningen heeft, meent de Bond dat door de bouw van woningen, vervaardigd uit hout wolplaten, het woningprobleem voor de ge huwde terugkerende en teruggekeerde mi litairen kan worden opgelost op verant woorde wijze. Reeds in 1945 werden te Overloon wo ningen van houtwolplaten neergezet, en het zijn tot nu toe goede woongelegenheden gebleken. De Bond ontveinst zich niet, dat een teveel aan noodwoningen over het ge hele land zijn aesthetische bezwaren zal hebben, doch men zou daar tijdelijk over heen kunnen stappen, waar het de gede- mobiliseerden betreft. Permanente bouw is vooral om financiële redenen thans niet te verwezenlijken. Op het ogenblik gebeurt het dikwijls dat een gedemobiliseerde wel werk kan krij gen, doch dit niet kan aannemen daar er geen woonruimte voor hem is. De bouwtijd voor bedoelde noodwo ningen bedraagt ongeveer een week. Tech nisch is het mogelijk deze woningen in alle delen van het land neer te zetten. De bouw en exploitatiekosten zijn zeer laag. Voor een permanente woning kan men de kos ten op het ogenblik op 12.000 tot 14.000 schatten; voor de noodwoningen vervaar digd uit houtwolplaten op 3.000. De materialen voor dergelijke noodwo ningen zijn thans vrijwel onbeperkt ver krijgbaar, aldus de Bond. In een schrijven, dat deze week naar alle burgemeesters van ons land zal uitgaan, zal naar het standpunt van de burgerva ders over dit plan worden geïnformeerd. De Nationale Demobilisatieraad en de Prins Bernhardstichting staan achter dit plan van de Bond voor oud-Stoottroepers. Nog een slachtoffer van de „Roermond" gevonden Nederlandse en Italiaanse duikers heb ben thans opnieuw een slachtoffer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Het lichaam is nog niet geïdentificeerd. Men hoopt dat men de lichamen van de twee nog niet gevonden slachtoffers ook spoedig zal kunnen bergen. Epidemie. Te New York zijn gistere: ;i nieuwe gevallen van kinderverlante; het grootste aantal op één dag ir: r. jaar gemeld. In totaal zijn er i: jaar 466 gevallen van kindervete- ming te New York gemeld tegen SI n dezelfde «periode van het vong jss- Volgens officiële cijfers breidt de ep demie in het land zich nog uit. Oponthoud. Een grcot circus, dat te Kei len zijn tenten heeft opgeslagen, h;e!i in de straten der stad de traditionele parade. Toen de stoet door een der hoofdstraten trok, hielden de olifan ten stil bij een grote groente- en te- handel en begonnen de uitstalkast .si te halen. Men kon de dikhuiden er toekrijgen hun weg te vervolgen, vkc- dat de laatste tomaat en de laatste spd- ciebonen verorberd waren. Ongeluk. Achttien personen kwamen a het leven en 25 werden gewond, oote een bus bij de afdaling van de TE n'Testpas nabij Marrakes (Marokko) a een ravijn van 150 meter diepte stortt.. Duur bezoek. In Le Gannef bij Nice heeft de Aga Klian bij de politie aangifte ge daan, dat hij door vier gewapende *- den van een hoeveelheid juwelen l roofd, toen hij en zijn echtgenoiO*- gezeld van twee leden van he nut soneel, per auto van hun villa •*- wegrijden. De gestolen juwelen een waarde van ongeveer l nm^ gulden vertegenwoordigen. De rovers hielden de inzittenden van s auto met revolvers in bedwttjjj® de banden van de wagen leeglope verdwenen daania met een eigeni De familie zou naar DeauviUeg» een bezoekje aan Ali en Ritai Kn Sigaretten. Door de geallieerde au ton te Bremen is gebreid complot voor het smowdj Amerikaanse sigaretten, a» Wg overdeNederlanasepra|U- k,vamen, aan het zijn op deze wijze tachtig ■- retten over de Nederlands-D gesmokkeldj. waarvan r-; oen heeft kunnen personen zijn Inval. Door Radio-Vaücana de Roemeense politie mvai R daan in kloosters te B Vaticana zeide, dat ue chieven, gewijde nW levensmiddelen meenam. monniken en kloosters mishandeld en, ieder gesloten.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2