Tante Els Jaap Kolkman schreef zijn hart leeg over de Vlaardingse zeillogger hct" heb" „Laat mij maar zwerven" Veel regen en wind in Santpoort, maar toch een aardige hitten-race 1949 kant is een lijk m -je? Fenand van den '"|nlaatste beek „Laat !vi-"'"s en daarmee legt hij «lent VOO.' de wMk; J-él vs« 3" a Warmede erkent lezer - t van de zeven "e »ö"?e„f,Tvan de Nederlandse n"g ™er 5PM,|S fU-n In 'gjSW«W' reeds vorm voor -=l deze IJmuidenaar, die ai ®aI -iin bart zich Vlaarnin- de vleet over boord 5?%T^«ênVnJvóeTgvai0de javen en !an r iCen bal op' ging ï'to zicht kwam. Al deze L"ce" ffkrfstallisecrd in „Brood uit s» aat mij maar zwerven' op a;e. ,j ge visserman zal be- ziin bloed &*"FL oog camouflerend te ^i- zSwel de détails als de grote en penseelt deze breed-uit vC®i UMdesoog van zijn lezer. Jt»K Arend Michiel, de ruste- S'ld Snaar vernieuwing in het 'fïfigt telkens weer botst met ,1,'ner meerderen, zodat, ',vJ dren zün leven ruw wordt om- a-: vlucht in de wilde vaart zijn P- M dreigt te worden. Maar nee, kent zijn paopenheimers van de r-icsn kent J „Nieuwe Tui- jfcS de wens om eens eigen baas - «n schuit, zoals ze hem op een --in°pY» -pilde is zo hevig, dat de Iü»m zoon van Vlaering tenslotte SÊrtmét een eigen schip vol haring Sen het kleine wantrouwen van 'lïïoten in en op een tijd, die de Swizame visser niet geschikt acht om ^tSeli vol zeebanket naar de afslag »•- een schip voor de kant een iXS aarde". De zeillogger kan toch fi nok varen? Waarom houden al Sen als daar zijn Tmus de Ridder fianderen, hun winterse weken ver- L S trossen splitsen, jonen verven Sfifieanaken? Er is nog haring te JTJesnoods in het Engelse Kanaal. JjSd Michiel waagt het er op. Ej wint. SS sterke kerel wint alles. Wake zijn levensgeluk dat met de dood ■re® jonge vrouw van zijn zijde wijkt, vsonstert Arend Michiel op de „Or- ua" een wilde vrachtvaarder, die onder ttKe'ro de koude en warme wateren Waar de nu ondergeschikte jsd Michiel een stuk van zijn leven ver ft maar ook gelouterd wordt door de Etheid van dit bar bestaan. In Frankrijk -jt hij „zijn" droomschip terug: ont- en verwaarloosd, maar toch zijn 5, de logger, die het later als de „Wil- 8m" bestaan zou midden in de winter 'dadingen te verbijsteren door met een -jü'thuïs te varen. Een contract met Jic-Amerika over de leverantie van ïüandse „zoute" waar de voorzichtige •ste de mond van open valt, comple- tei de overwinning van dat kostbare 1 ipblik. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 4 AUGUSTUS Ma, 3 uur: Johnny Belinda (extra voor- Jdiflg). Pö, 8 uur: Geen voorstelling. VRIJDAG 5 AUGUSTUS Ma, 8 uur: „Fregola". E«s, 8 uur: „Tarzan en Tany". Door dit knap gecomponeerde verhaal met zijn vele zijtakken heen loopt de liefde van Arend Michiel ais een glanzend snoer. Zijn liefde tot de vrouw Wil en later het meisje Albertien, maar vooral tot de vis serij, die hem op het lijf geschreven is. Kolkman vertelt deze historie inkorte sobere zinnen en ontlokt daarmee de zuivere toon van zijn sujetten precies aan de goede snaai*, beter nog bijna dan in „Brood uit het water", dat enige kleine stylistische onvolkomenheden bezit. Dat daarbij de werkelijkheid en de feiten geen moment geweld wordt aangedaan, maakt dit boek zo waardeerbaar, ook voor hen, die een trawler niet van een logger kunnen onderscheiden. De menselijke vroomheid van diegenen, wier ervaring de natuur als grote geefster en neemster doet erkennen, ligt als een zacht floers over de woorden, zonder ooit in kwezelarij te ver dwalen. Anton Pieck tekende er, naar onze smaak wat al te „Pïeckse" prenten bij, die zich niet volledig bij de structuur en het ka rakter van de roman aansluiten. Overigens kan het werk rekenen op warme belang stelling, vooral van hen, die de visserij van nabij hebben leren lief hebben, in de eerste plaats om de gespannen sfeer van het ge geven en daarnaast door een voortreffe lijke (aangeboren!) documentatie. J. F. („Laat mij maar zwerven": Fenand v. d. Oever: Uitgeverij G. F. Callenbach N.V., Nijkerk). Wedvlucht van „De bonte duif" Ten bate van de t.b.c.-bestrijding hield de IJmuidense postduivenvereniging „De bonte duif" een wedvlucht van Maastricht (over 190 kilometer). De eerste vogel ging om 8.15 uur van start en de eerste was om 10 uur 47 min. 26 sec. op honk. De totaaluitslag was: Pieterman 1, 4; Hoog- zaad 2: E. Broek 3, 8. 22; G. v. d. Struik 5, 16; J. Minneboo 6. 15, 17, 20; A. Belfroid 7, 11; Verschuren 9; Ulehaken 10; J. Kaldebach 12. 14, 18, 19: E. Zwart 13, 21; W. Kochs 23 en C. Broek 24. Weer werd de loodsdienst gestaakt Nadat gisterochtend de loodsdienst voor IJmuiden het werk hervat had, werd de zee in de middag weer zo ruw, dat de boot om 14.30 uur naar binnen werd geroepen. Vanmorgen vroeg was de loodsboot nog niet buitengaats. Vanmorgen om half tien kon de Loods dienst in IJmuiden hervat worden, nadat ook die van Hoek van Holland om half acht weer was gaan werken. „Columbus" nam afscheid in storm en regen Honderden waren Dinsdagmiddag on danks het barre weer naar de grote sluis in IJmuiden gekomen om de 1400 Jantjes van de zware Amerikaanse Baltimorekruiser „Columbus" vaarwel te wuiven. Omstreeks drie uur arriveerde het schip in de sluis, nadat het al langs het Noordzeekanaal de nodige belangstelling ondervonden had. Maar toen de commando's, die aan het me ren voorafgingen, eenmaal weerklonken, stonden toeristen en IJmuidenaren weer mannetje aan mannetje langs de hekken om het gevaarte nog eenmaal te zien, voor het zee zou kiezen. Een Groningse van om streeks achttien zomers merkte op dat de .Columbus" „vast nait in de slüus.kon", maar de IJmuidenaren wisten het met de kapitein van de „Goedkoop"-sleepboten beter, zodat de geweldenaar met een. harde wind uit het Noordwesten keurig aan de Zuidzijde vastmaakte. Een half uur daarna (om 15.37 uur) ver liet de kruiser de kolk. om koers te zetten naar Plymouth. „IJmuider Harmonie" concerteert in Bloemendaal De muziekvereniging „IJmuider Harmo nie" zal Zondag 7 Augustus deelnemen aan een muziekconcours dat door de Haarlem se politiemuziekvereniging is georganiseerd en gehouden zal worden in het openlucht theater in Bloemendaal. De IJmuidenaren zullen in de eerste afdeling van de concertwedstrijd als vrij nummmer Rossiniana van Ger. H. Boedijn ten gehore brengen. Als verplicht nummer staat La Poupée de Nuremberg van Adam op het programma. Behalve een concertwedstrijd zal er ook nog een mars- en een tamboerwedstrijd gehouden worden. Vrijdagavond voert de IJmuider Harmo nie haar concoursnummers uit in het park Velserbeek. Voordien gaat het corps een serenade brengen bij een jubilerend echt paar, waarvoor de leden des avonds om 7 uur starten van het repetitielokaal aan de Zeeweg, welke serenade gevolgd wordt door een muzikale wandeling naar het park Velserbeek. MARKTBERICHTEN Het vervolg op „BROOD UIT HET WATER" n.l. van JAAP KOLKMAN (Fenand v. d. Oever) Is a, f 4.90 verkrijgbaar bij Ab de Jong .Klaver's boekhandel EDISONSTRAAT 7 - IJMUIDEN TELEFOON 5326 Bon, hierlangs afknippen Aan AB DE DONG Klaver's boekhandel EDISONSTRAAT 7 - IJMUIDEN Gelieve te zenden: 1 ex. „LAAT MIJ MAAR ZWERVEN" Aan Adres 3 Augustus 1949 Besommingen. RO 53 Dirkje 8270; IJM 39 Schoorl 18.100; IJM 73 De Hoop 11.600; IJM 54 Limburgia 12.700; IJM 95 Maria 10.390. IJM 11 350; IJM 229 780; IJM 306 145. Aanvoer. 10 kisten tarbot en tong, 10 kisten schar tong en tongschar, 5 kisten heilbot, 50 kisten haai, 1580 kisten makreel, 4350 kisten haring, 120 kisten kabeljauw, 100 kisten wijting, 150 kisten koolvis, 10 kisten schol, 25 kisten leng, 270 kisten schelvis, 50 kisten diversen. Totaal 6730 kisten. Een trawler besomde f 21.080. Prijzen. Heilbot 2,201,90; gr. tong 2,90; gr.m. tong 2,95; kl.m. tong 2,902,85; kl. tong I 2,15 2.10; kl. tong II 1,500,85; tarbot 2,25—1,75, per kg. Tongschar 5957; schartong 36; gr. schol 58; hiidd. schol 6750; kl. schol 3528; schar 27; ham 40—34; gr. gul 48—37; kl. gul 37— 11; kl. koolvis 1512.50; kl. koolvis wit 29; gr. schelvis 49—42 midd. schelvis 43,5039; kl. schelvis 24,5018,50; kl. schelvis II 18 12,50; wijting 16—9,50; kl. haai 17,50—14,50; hom'-30; poontjes 8,50; makreel' 19,50^12 v. haring 17;59^10;30j per 50'kg. Kabeljauw 160—75; "gr. leng 75—63; gr. koolvis 2721,50, per 125 kg. AANBESTEDING VAN DE GRONDWERK ZAAMHEDEN OP DE „KIKVORSCH". Gistermiddag is het reseultaat bekend ge worden van de aanbesteding voor het egaliseren en bijbehorende werken op het 15 h.a. grote terrein, gelegen ten Zuiden van de Burgemeester Rambonnetlaan in IJmui den, beter bekend als de „Kikvorsch" dat mettertijd voor de bouw van montagewo ningen beschikbaar komt. Voor deze werk zaamheden zal 43.000 m.3 zand verplaatst moeten worden. De laagste inschrijver was het aannemersbedrijf Sanders, Snepvanger en Vliegen uit Rijswijk voor f39.440. De hoogste inschrijver was de fa. H. v. Dijk uit Edam voor f 99.997. De gunning is aangehouden. Haringreders van de „Zuid" accoord met opvangregeling Naar wij vernemen is de opvangrege ling voor de verse haring, zoals zij thans reeds in IJmuiden in werking is getreden, ook door de haringreders van dèr „Zuid" geaccepteerd. De leden van de plaatselijke reders verenigingen in Scheveningen hebben zo goed als allemaal het systeem aanvaard, de Kat- wijkers eveneens, en de Vlaardingers verklaarden zich zelfs unaniem vóór de regeling. Oud-Katholieke pastoor Van Egmond gaat heen Mutatie met gevolgen voor IJmuiden? Zoals Wij reeds eerder berichtten zal de pastoor der Oud-Katholieke gemeente van Petrus en Paulus te Rotterdam wegens ge zondheidsredenen zijn pastoraat per 1 Sep tember neerleggen. Naar wij thans vernemen heeft de bis schop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk mgr. J. v. d. Oord in een besluit doen afkondigen dat in de ontstane vacature van pastoor F. T. van der Steen is benoemd de pastoor der Oud-Katholieke gemeente van Egmond aan Zee,de Zeereerw. heer J. A. J. van Zanten. De nieuw benoemde pastoor van de Rot terdamse gemeente werd 12 December 1902 te Culemborg geboren en ontving na vol brachte studie aan het Oud-Katholieke Seminarie te Amersfoort aldaar op 25 Januari 1931 de priesterwijding. Na vervol gens eerst enige jaren als kapelaan te Eg mond aan Zee te hebben gediend volgde 1 October 1937 de benoeming tot pastoor te Den Helder bij het vertrek van de toen malige herder Th. Moleman naar IJmui den. Dit pastoraat duurde slechts een jaar, want reeds op 1 October 1938 kwam de oud-kapelaan als pastoor te Egmond aan Zee terug. Waar de IJmuider Oud-Katholieke ge meente vaak wordt gezien als een dochter- gemeente van Egmond is de nieuwe herder voor de Rotterdamse gemeente' bij vele IJmuidenaren geen onbekende. In Oud- Katholieke kringen verwacht men alge meen, dat deze mutatie ook voor de IJmui dense gemeente gevolgen zal hebben. □sfabricage in de Bloemstraat Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 2 Augustus 1949 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan J. Wilderom te IJmuiden tot het uitbreiden van een banketbakkerij met een afdeling voor de bereiding van consumptie-ijs in het perceel Bloemstraat 3 te IJmuiden. Het zag er Woensdagmiddag niet naar uit dat het druk zou worden op de Slaperdijk in Santpoort en even leek het er zelfs op, dat de tweede dag van Santpoorts feestweek geheel in het wa ter zou vallen. In café „De Viersprong" zaten sombere mannen achter grote glazen schuimend oud-bruin, mistroos tige voorspellingen te doen en als al die voorspellingen uitgekomen zouden zijn, dan was er zeker niet één hit aan de start verschenen. Maar gelukkig, de pessimisten kregen geen gelijk. Noch de hitten, noch de pikeurs, noch de Santpoortenaren, die deze feestweek als een goede traditie zijn gaan beschouwen, vonden de naargeestige weersomstandig heden een bezwaar om naar de Slaperdijk te komen. Alleen die ene IJmuidense toe schouwer, die in de waan verkeerde dat Kabelleggen met gevolgen Ti: Ui [EBT u iets aan te bieden of zoekt u iets? Laat een Luidspreker in dit blad het voor u doen. Dat is goedkoop, snel en zeker. Stratingplantsoen gaat open voor kabellegging Wegens het leggen van sterkstroom kabels tussen het transformatorgebouw achter de Wijkeroogstraat en de PEN-cen- trale isWoensdagmiddag een begin ge- ip.aak;t met. het ophaken van dè pasmaan- gelegde Noordelijke weg in het Stratingr plantsoen. De grote sleuf in de Watervlietstraat, welke geheel onbegaanbaar is door de hoge zandhopen, die slechts één trottoir vrij laten, lag op hetzelfde tijdstip nog geheel open. Kinheim in Terrasvogels-tournooi De Santpoortse voetbalvereniging „Ter rasvogels" organiseert in het raam van de oefenwedstrijden voor de komende voetbal competitie op Zondag 4 September een tournooi op haar terrein. Aan dit tournooi zal ook de derde klasser „Kinheim" deelnemen, welke als medege gadigden in deze wedstrijden de organi serende vereniging en „Velsen" en D.S.S. zal ontmoeten. Het leggen van de zware sterkstroom kabels in de Geelvinckstraat en Water vlietstraat, waarvoor diepe en zeer brede kabelgoten zijn gegraven, bezorgt de be woners van deze straten heel wat last. Slechts één trottoir is tot hun beschik king wegens de hoge zandhopen op de ge spaarde straat. Om van de Ladderbeek straat af dit trottoir in de Watervlietstraat te bereiken moet men over een vrij smalle plank, die als brug over de goot dienst doet. Nu in dit gedeelte de kabels op hun plaats zijn gebracht, zijn de werklieden Dinsdag middag begonnen met het dichtmaken dei- sleuven, zodat kruidenier, melkboer bakker wellicht over enkele dagen op de normale wijze weer hun klanten kunnen bereiken. Mede als gevolg van dit kabelleggen werd gisteren ook de Wijkerstraatweg in het verlengde van de Watervlietstraat open gebroken en kreeg het drukke verkeer op deze v/eg slechts een beperkte passage toe gemeten. Vandaag is de andere weghelft aan de beurt, waarna het graafwerk zich zal verplaatsen langs het Stratingsplantsoen om zo langzamerhand naar de PEN-cen- trale de kabels te kunnen doortrekken. Ook deze weg moet dus weer worden opge broken. Onfortuinlijke voetballer Het loopt de Kinheim-linksbinnen A. v. d. Steeg, die op 2 Januari in Den Helder tijdens de competitie-voetbalwedstrijd een gecompliceerde beenbreuk opliep, niet mee. Na eerst enkele maanden in het gemeente ziekenhuis van Den Helder te zijn ver pleegd, waarna hij voor verder herstel in Maart naar zijn woning te Velsen-Noord terugkeerde, werd de onfortuinlijke voet baller een paar weken geleden weer opge nomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk daar de genezing niet naar wens ging. Thans verblijft Van der Steeg reeds enige dagen in het Burgerziekenhuis te Am sterdam voor verdere behandeling. Nog meer houtaanvoer Het Finse s.s. „Ivalo", dat met een lading van ruim 600 vadem geschild hout uit de Finse haven Topyla voor de papierfabriek Van Gelder Zonen arriveerde, nam wegens het. lossen van andere zeeschepen voor de :stèigei-s 'van dit bedrijf Woensdagmorgen tijdelijk ligplaats aan de Kanaaldijk. GESLAAGD. Voor het Praktijk-Diploma Boekhouden, afgenomen door de Associatie voor Prak tijk-Examens is eveneens geslaagd de heer S. A. de Raadt, won'ende te IJmuiden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen 3 Augustus: Bjarmla van Aarhuus. Mindee van Otterbecken. Hollan- dia van Gothenburg. Gudiin van Onega. Nesten van Kragerö. Ivabo van Frederiks- hamn. Lynaeus van Burry- Traquair van Grimsby. Magrlx van Goole. Noordholland van Reykjavik. Vertrokken 3 Augustus: Columbus naar Plymouth. Björn Claussen naar Valencia. Hagho naar Rotterdam. Java naar Southamp ton. Cremona naar Rotterdam. er een „hitte-race" is bij gebrek aan die hitte, is maar naar huis gegaan. Over belangstelling en deelneming mag niet geklaagd worden. En omdat de stem ming er goed in zat en er herhaaldelijk aan leiding was om de lachspieren wat losser te maken is deze „hitten-race" toch nog een succes geworden. Tot groot vermaak van de omstanders bleken niet alle paarden voornemens te zijn de wil van hun berijders op te volgen en af en toe leek het er wel eens op dat de jockeys maar heel weinig hadden in te brengen. Er verschenen telkens twee paarden aan de start die dan (dat was tenminste de be doeling) naar het midden van "net parcours renden, waar de berijders van de paarden rug af en op een trapje klommen, om dan vervolgens weer op de rug van de hit te belanden en koers te zetten naar een lucht ballonnetjestent, waar een ballon gegrepen moest worden, die dan in allerijl naar de start werd gebracht. Er werden verscheidene staaltjes van rijvaardigheid ten beste gegeven, maar daarnaast kwam het ook meermalen voor dat de hitten zich niet door hun berijders op de kop (of liever op de rug) lieten zitten. De zeer levenslustige ponny die de strijd met zijn andere soortgenoten aan bond was daar het springlevende voor beeld van. Maar hoe dan ook, er werd goed gere den en veel gelachen en daar ging het toch eigenlijk om. De uitslagen luiden: 1. P. Tervoort (ƒ25,—); 2. W. Tervoort (ƒ12,50)' en 3. J. Dijkzeul (ƒ5, Direct na de wedstrijd zijn de prijzen in café „De Viersprong" uitgereikt. Santpoorts feestweek Vrijdag 5 Augustus: 19.00 uur: Boegsprietlopen op het feestterrein aan de Hoofdstraat. Zaterdag 6 Augustus: Muzikale avondwandeling van het Broekbergerplein af door Santpoort naar het feestterrein door „Soli Deo Gloria", „Wilhelmina" en het tamboer corps van de gymnastiekvereniging „Fit". Donderdag wordt de haringlogger Aafke Jacoba (KW 41) in IJmuiden verwacht. De vangst bedraagt 299 kantjes waarvan 191 kleine. Voor de Vrijdagmarkt wordt ver wacht de Catharina Duyvis (IJm. 60). De vangst bedraagt 400 kisten verse vis. Schip per Glas moest de reis afbreken omdat een lid der bemanning ziek is geworden. Bovendien zal de Thorina (IJm. 33) voor de Vrijdagmarkt komen met 1500 kisten haring en 100 kisten varia. De Tzonne (Sch. 93) heeft Woensdag de vangst van 1600 kisten haring in Huil ge lost. De besomming bedroeg 2700 pond. Voor de Zaterdag-markt wordt met verse vis verwacht de Johannes Polderman (IJm. 20). De totale vangst is 400 kisten, waar onder. 60 kisten grove en 150 kleine schel vis, zijn en verder 100 kisten kleine gul, plus 40 kisten makreel en varia. Ook de „Allan Water" (IJm. 34) komt Za terdag met 1250 kisten haring en 150 kis ten diversen. Thuiskomende voor de Zaterdagmarkt in Gdynia zijn de Poolse trawlers Merkury en Sirius. De vangst van de Merkury be draagt 1650 kisten verse haring, 320 kant jes. 50 kisten makreel en 50 kisten koolvis; de Sirius heeft 1900 kisten haring, 75 kant jes steurharing, 50 kisten makreel en 50 kisten koolvis. Van een bak is de K.W. 28 van de rede rij Schaap voorzien. Door het stormachtige weer liggen de grote kotters binnen. Op zee liggen de log gers te steken en een en ander zal dit week end merkbaar zijn in de vorm van een ge ringere aanvoer van platvis. Het hoekje van Donderdag, 4 Augustus 1949. Bsie kinderen! '■sleden week schreef ik zo geestdrif- over 't mooie weer, maar nu zou ik eigenlijk ons hoekje moeten beginnen Ki een treurzang op de regen, want Kt is deze dagen nog niet veel bizon- os geweest wat de Bilt ons voor- pijen kon. Maar ja, er is niets aan te doen: na zonneschijn komt regen, Men we maar zeggen en kalm wach- -t tot dit spreekwoord zich zelf weer heb jullie echter toch nog «1 luiks te vertellen en dat is de uit- VJn de opstellen-wedstrijd van mim"1 De prijs hee£' OUTER geivohnen, want hij kwam in™ aardigste verhaal en de meest 2Kl> oplossta8' Bi?na alle kin- «M todden gezegd, dat de broers de ESaV00r hlln verjaardag" ge- g ffitaddea, maar Zeester heeft een W1 aparter verhaal bedaeht, want hij WUSe enfin, lezen jullie dat zeil inkt ffi !pife,,.staal hierbij afge- boekenlijstje krijg je eer- thuis gestuurd Zeester, dus dan "«ie maar een mooi boek uit! ■estevwfrt br'even' Natuurlijk noem ik heb «SS3frtena' die ik °nt: jUatie yuLiER stuurde een mooi rn e.rn,meLïovinciehula m Gronln- tiaiet N ve'gat ook Tante "®-kamhnm ine week ln het Ho°g- sPeet,doorbracht- Bedankt, et», -] ',n attijd erg blij met zo'n IIOOLTJ^S. v.ecn b.rie[ varl MAAKT- ket erg jammer vindt, dat wordt jP5ZeurS.een. tijdje stop gezet fer, hè; maar ii-°^ Z? n trouwe deelneem- i; lange avonrtt dat wanneer straks met het gezeiliee iamp- !!^ek S'heHK0g Veel meer zin in je vacantiol dan nu- Dus jij Texel is m nr2f al.achter de rug. Ja, liD? «n overritk lil e#iland' vo1 afwisse- nog enkl nataurschoon. Heb je tfcht? Het kertri vog ~br°edplaatsen be- fte. dat vond it Hoorn is heel Maar ik hp« toen ilc }iet gezien /■KW a at In gegaan «miutmeLÏ mt gaweest en heeft "tee weken niet kunnen sctarij- ven. Dus jullie schoolreisje komt pas na de vacantie. Dat is wel leuk, want dan heb je nog een fijn vooruitzicht. Waar gaat die reis naar toe of weet je dat nog niet? ALPENKLOKJE treurt ook al over de regen. Ik kan het me voorstellen, hoor. Maar je kunt gerust gaan zwemmen als het regent, dan is het water juist heerlijk. Probeer het maar eens. Met de nieuwe wedstrijd ben je misschien gelukkiger dan deze keer, dus waag maar een kansje. Jij kunt nogal aardig tekenen, geloof ik. Is het washandje al af? Dat plakboek van jullie lijkt me leuk. Ik wou dat ik het eens zien kon! ZEESTER gaat verder leren, schrijft liij me in zijn brief. Fijn jongen, daarmee kom je altijd een heel eind in het leven. Doe maar goed je best op de nieuwe school. Wat jammer, dat die leuke week naar Ermelo niet doorgaat. Je had je er natuurlijk zo echt op verheugd. De enige troost is, dat het zulk lelijk weer is, dus dan zou het toch niet zo prettig geweest zijn, op de fiets. Maar het is natuurlijk een schrale troost, want uitgaah is altijd fijn, ook al regent het pijpestelen, wat jij? BLAUWDRUIFJE als laatste, stuurt mij het opstel van haar schoolreisje, dat ze heel aardig met allerlei tekeningen versierd had. Ik heb het met plezier gelezen hoor, en ik vind dat jullie heel wat gedaan hebben op één dag. Alleen jammer, dat het nog even ging regenen, maar dat vergeet je weer gauw als het droog wordt. Probeer de nieuwe Augustusprijsvraag eens, meiske, je tekent zo aardig! En dit was weer ons laatste briefje voor deze keer. Tot volgende week! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven! TANTE ELS FELICITEERT: ZONNEKE en KWIKZILVER, die allebei vandaag jarig zijn; GENTIAAN, die morgen haar cadeautjes krijgt; KA BOUTER WIPPIE, bij wie het Zaterdag feest is thuis en SPROETJE, die vol gende week Maandag de bloemetjes buiten gaat zetten. Allemaal veel plezier en prettige dagen, hoor! De nieuwe Augustus prijsvraag Van verschillende zijden bereikte mij de vraag om nog eens een tekenwedstrijd uit te schrijven en dat ga ik nu dan ook doen. Jullie kunnen in deze maand een teke ning over één van de volgende drie onder werpen insturen: a. een kermis-tafereeltje (draaimolen, zweefmolen, schiettent of zo); b. een strand-plaatje; c. een speeltuin. Wat je het leukste lijkt, neem je natuurlijk. De tekeningen moeten met Oost-Indische inkt op wit papier gemaakt worden (dus niet kleuren) en de beste en aardigste wordt aan het eind van de maand in ons hoekje afgedrukt. Natuurlijk is er voor die tekenaar of teke- nares weer een mooie prijs beschikbaar. Doen jullie allen je best. eens, want er zijn vast veel neven en nichten, die nog de herinnering hebben aan de kermis of het strand of een bezoek aan de speeltuin en daar een leuk plaatje van kunnen maken. Uitslag maandweclstriid Juli Hier is dan het opstel van „ZEESTER", die een schoolreisje beschrijft. Al heeft hij zijn fantasie wel wat hevig de vrije loop gelaten, zijn verhaal was ten minste boeiend en daarom heeft hij de prijs gekregen. „Het schoolreisje" „Nu, dag moe, tot vanavond." „Een prettige reis", galmde moeder terug. Toen renden ze weg; Rudi en Frits van Dalen. Waarheen renden ze? Dat zal je wel aan het opschrift kunnen lezen. Ze hadden een schoolreis en ze zouden naar Den Haag en omstreken gaan. De gereserveerde trein stond al klaar, die ze van Purmerend, hun woonplaats, tot Den Haag zou brengen en verder zou de tocht met de bus gaan.". „Hè, wat mooi is het hier", zei Flip van Dijk! „Nou!", vonden de jongens én meis jes. „Kijk, we naderen het eindpunt, jon gens; hier zie je het borstbeeld van Con- stantijn Huijgens en daar staat de kerk, waarvan ik jullie verteld heb:" „Anno 1417" wist Tini de Heier. Toen ze.deTcerk bezichtigd hadden, gingen ze naaf de dui nen, waar ze zich heerlijk vermaakten. Joop Verhulst gaf de meester plotseling zo'n duw, dat het holderdebolder het duin af ging en de kinderen er achteraan! In het dal bleken drie tafels met ranja en druiven te staan en toen die op waren, gingen ze naar de speeltuin en daarmee was de dag eigenlijk voorbij. De thuisreis werd aanvaard en toen gebeurde het: Flip van Kampen zat in de trein wat te morrelen aan de deurknop tot deze plot seling openvloog en Flip naar buiten tui melde, maar het ergste was, dat er een sneltrein naderde. Op dat ogenblik namen Rudi en Frits een koen besluit: ze spron gen op de rails, pakten Flip op en gooiden hem in de coupé. Net op het nippertje, want de sneltrein raasde voorbij. Frits en Rudi waren de helden van de school. Toen ze thuis kwamen werd alles in geu ren en kleuren verteld en nadien dachten de beide vrienden,dat het geval tot het ver leden behoorde. Maar dat was niet zo. De volgende dag stond er in de courant het volgende: „Twee jongens met name F. v. D. en R. v. D. redden gisteren het leven van hun vriend. Ze worden verzocht zich op 23 Juli des namiddags om 15.30 uur op het raad huis te melden." Toen ze dat lazen, waren ze er weer vol van. De volgende dag om half vier stonden ze in hun Zondagse pakje voor de deur van het raadhuis. Daar werd open gedaan door een bediende, die hen naar de kamer van de burgemeester bracht. De burgemeester begon een heel lang ver haal over dapperheid en zo. Op het laatst zei li ij: „Nu krijgen jullie een electrische spoortrein met alles erbij" en toen ver loren Rudi en Frits hun waardigheid en ze pakten de burgemeester en dansten met hem de kamer rond. Nadat ze het cadeau ontvangen hadden en naar huis gegaan waren, kregen ze 's avonds van het muziek corps een serenade. Zo'n schoolreis hadden ze nóch nooit gehad' „Zeester" ONZE POSTZEGELBEURS. Aangeboden NEDERLAND: Kinderzegels: 1936. Engel met posthoorn, 6 ct„ bruin. 1937, lachende jongen, 5 ct., blauw-groen. 1938, fluit spelend kind, iy2 ct., zwart en 5 ct., rood bruin. 1940, kind met bloemen, V/z ct., grijs. 1947, groepje kinderen, 2 ct., rood bruin en babykopje, 10 ct., rood. 1948, jongen in kano, 2 ct., groen en meisje op schommel, 10 ct., rood. Herdenkingszegels: 1933, herd. 400e ge boortedag Prins Willem v. Oranje, 5 ct., donkergroen (ongestempeld); 6 ct., lila en 12y2. ct., blauw. 1939, St. Willebrord, 5 ct., groen en 12 y2 ct., blauw. 1939, Spoorweg-herdenking 18391939, 5 ct, groen en 12^ ct., blauw. Jubileumzegels: 1923, Koningin Wilhel mina 1898-1923, 2 ct., donkergroen; 7y2 ct., karmijn; Kon. Wilh. 1898-1923: (ge hele serie), V/2 ct., zwart; 5 ct., oranje; 12j4 ct., blauw. 1948, Kon. Wilh. 1898- 1948, 10 ct., oranje. Koningin Wilhelmina: 1922, lOct, grijs. 1924-'26, 5 ct., groen, 6 ct, rood-bruin' en 10 ct., lichtrood. 1926-31, 10 ct, vio let (watermerk „cirkeltjes" en 7Vo ct., violet (zonder watermerk). 1940-'47, 5 ct., donkergroen, 7y2 ct, rood, 10 ct., violet en 15 ct„ lichtblauw. 1947-'48, iy2 ct., bruin. Jamboree-zegels: 1937, V/2 ct., grijs groen. 6 ct., bruin-grijs. Zeehelden-serie: 1943-'44, de Ruyter, 7y2 ct, rood (ongestempeld); Joh. Evert- sen, 10 ct., groen; Witte de With, 20 ct. bruin. Europese P.T.T.-vereniging: 1943, Post hoorn. 10 ct. op 2 \'2 ct., geel. Herrijzend Nederland: 1945, Goud. leeuw, 71/2 ct., oranje-rood (ongestempeld). Symbolen-serie: 1943, twee paardjes, 5 ct., groen en Ruiter te paard, 4 ct., don kerbruin. Portzegel: 1947, 20 ct., blauw. INDONESIë (NEDERL.-INDIë: Koningin Wilhelmina: 1923, 12V2 ct., karmijnrood. 1934-37, 10 ct., oranje-rood en 12^ ct., licht-oranje, 1945-'46, 10 ct., bruin en 30 ct., blauw-grijs. Karbouw-zegels: 1938-'39, 5 ct., blauw. BELGIë: Koning Albert: 192. 10 ct., rood. Wapenzegel: 35 ct., groen; 10 ct., lila en 10 ct., olijfgroen. Kunstambachten: 1 fr. 35, bruin. Zittende figuur: 1932, 35 ct., karmijnrood. ENGELAND: Olympische Spelen: 1948, 3d., paars en iy2 d., blauw. Koning Eduard: 1943, y2 d., groen; 1 d., rood; 2y d., blauw, IV2 d., rood-bruin en 1 sh., grijs-groen. Koning George V: 1936, y2 penny, don kergroen, 2 pence, rood-oranje en 2y2 pence, blauw. Koning George VI: V-/2 pence, blauw, 4 pence, grijs-groen. 5 pence, lichtbruin. HONGARIJE: St. Stephanus, 20 filler, rood; Heilige kroon, 4 filler, bruin. FRANKRIJK' Palais du Luxembourg, 10 fr. blauw; Zaaister 1925-1926, 15 fr„ lilabruin en 1926, 50 c., rood. CANADA: Koning George VI met pet, let., groen, 5 ct.. blauw. Landschap: 10 ct., groen, 20 ct., grijs. Koning George, blootshoofds, 3 ets., rood bruin, 5 ets., blauw. Koningin Victoria: 1897, jubileum-uit gave, 3 ets., rood. U.S.A.: Washington, 2 ct„ rood. 1922, Theodore Roosevelt, 5 ets, blauw. 1930, President Harding, 1 y2 ets., bruin. 1941, Thomas Jefferson, 3 ets., lila. 1947, James Buchanau, 15 ets, blauw. Luchtpostzegels U.S.A.: 15 ets., groen; 15 ets., rood-bruin en 5 ets., rood (af beeldingen van vliegtuigen), ZWEDEN: Koning Gustav, 10 öre, lila. DENEMARKEN: Koning Christiaan, 1944/ '47, 40 öre, blauw. 1933, 10 öre, oranje. NOORWEGEN: leeuw, 20 öre, roodbruin. POLEN: wapenzegel (adelaar) 1935, 25 gr., d. blauw. IERLAND: het eiland, 2 p„ groen. ZWITSERLAND: 2 ex. Helvetia, kasteel Chillon a. meer, 1936, 10 cent, bruin. DUITSLAND: Hindenburg 1934, 12 pf., karmijn; 1879/80, 20 pfennig, 1. blauw. ITALIë: Victor Emanuel, 1929, 1.25 Lire, blauw. zeilschip, rood, 1 esc. ZIHD-AFRIKA: 1927, springende Gnoes, 1 sh., blauw-bruin; 1930-'32, zeilschip, 1 penny, rood-grijsgroen; landhuis met bomen, 3 pence, blauw. EGYPTE: nieuwe zegels, 10, 15 en 20 mills. 1933. Koning Fuad: 1 mil. lichtbruin; 5 mills, donkerbruin; 13 mills, rood. 1936, Koning Faroek: 2 mills, oranje; 10 mills, paars. AUSTRALIë: 1920-'23, Koning George V: 2 pence, rood-oranje. CHINA: Chin, jonk, 1 ct., geel-bruin. Gevraagd NEDERLAND: Kinderzegels 1948 (2 ct., groen en 10 ct. rood NIET); Prinsesjes serie (1% ct. grijs en ll/9 ct. rood NIET). Zomerserie 1947. Koningin, 1940, 22^ ct., olijfgroen. NEDERLANDS-INDIë: Koningin, 1937, 3 ct., bruin; type Hartz. 1948, 15 ct, oranje; type Hartz, 1948, 40 ct., licht groen. BELGIë: landb. zegel 1949, 1 fr. 75, rood. IJmuiden geeft meer uit dan het spaart In de maand Juli werd bij de Rijks postspaarbank te IJmuiden een bedrag van 86.610,23 ingelegd en een bedrag van 100.407,37 teruggehaald.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3