c D invullend crediet aan Indonesië van 210 millioen gulden De 9 Muzen Bijna de helft van het publiek is tevreden over textieldistributie De heer Lovink richt zich tot de Nederlandse strijdkrachten DAjCÖ lilm [ton»1 [„„frïngnsftis 1949 Overmaking van kapitaal en winsten van bedrijven ,d dat bij de Tweede Heeds 6 "S'e'en wetsontwerp inzake ..Lr is ingedieiia jnCionesie. In de —erstrekkmg hting wordt onder i dat terstond na de de wet van 27 Mei credietverstrekkmg aan rfWfSÏtehand is gelegd aan dit waarin machtiging wordt ge- -sst®®*?» 'goedgekeurde bedrag rtli WJ£Le„ voorshands voor een be- ffl^jSrflioen de credietverlenmg ""f'betalingsverkeer tussen Ne- dê wordt in principe "Kien of ™Iuta' SjechtS van palieren wordt door Ne- positie van de be- »ffi, van Indonesië door een ver- tiliagsba'ans van (oevIoeien yan ffliM'f !,Sen en een toeneming t»""1" Ldse investeringen verbetert, ra. p! categorieën van betalingen allen «„ederen of valuta ver- waardoor de credietver- Kkend van Nederland zal Nederlandse credietver- Tunesië heeft dus het karakter n'^pend overbruggingskrediet. iSe verhouding, welke tussen K B en Wonseië - los van de Ne- ss0!Bdieteurpositie - op financieel nmisch gebied bestaat, maakt s «Twerleg bij het vaststellen van ":Eïïorieën van betalingen, waarvoor er (S°kt zal worden, noodzakelijk. funeste zitting van het coordi- overleg geleid tot het vast- een aantal categoneen van be- r Lr oarticulieren. welke m de itir.sen do°r Pd iq<ir Xflocneriode (1 October 1948 Kmete30 September 1949) met behulp nt'^dlandsecredietkb bonnen worden ff Eïng van de tinovereenkomst Li Nederland en Indonesië een feit was 5e, met de zienswijze van het coor- kunnen verenigen. Overmaking van kapitaal w.ormale kapitaalremises bepaalt het were de volgende maxima, bij vertrek t'&d van een Indonesische eeeeningezetene, gezinshootd of zell- i persoon: f 1000; van een echtge- niet gezinshoofd f oOO,(m- Stogsremise). Voor ieder kind dat naar SLd vertrekt of aldaar vertoeft, kan r*ï_ of f200,— worden overgemaakt, Lergelang het boven of beneden de 17 L« Indien ten gevolge van bijzondere Siigteden, zolang de echtgenoot In- Zm deviezeningezetene is, de echt- r-te repatrieert dan wel genoodzaakt is porlangere duur in Nederland te ves ta en daartoe extra-uitgaven noodzake- zijn, kan ter tegemoetkoming m deze Hirakosten remise van 'n van geval tot ge ul te bepalen bedrag tot een maximum van 110,000,- worden toegestaan. Tenslotte is Irtra-o'vermaking mogelijk voor de be ing van retourpassage van Nederland gen de vereiste Indonesische deviezenver- gunningen om de uit het bedrijf in Indo nesië vooi'tkomende kasoverschotten te eigener beoordeling naar Nederland te kunnen overmaken. Overmaking van winsten Voor de overmaking van winsten, welke zijn vrijgekomen uit risico-dragende inves teringen van een Nederlandse ondernemer of ondernemersgroep in een bedrijf in In donesië, dat door de investeerder of groep wordt beheerd, geldt dat overmaking van winst is toegestaan over boekjaren, ge opend sedert 1 Augustus 1946 en wel aan die bedrijven, welke ook vóór 1 Januari 1940 hun winst plachten over te maken, alsmede aan andere bedrijven voor wat be treft na die datum geïnvesteerd kapitaal. De wnist moet zijn behaald door de be drijfsuitoefening in Indonesië. Indien winsten zijn ontstaan ten gevolge van overheidsmaatregelen, welke het finan cieel herstel van het desbetreffende bedrijf hebben bevorderd, komen zij niet voor transfer in aanmerking. DISTRIBUTIE-BAROMETER Portretten van Cronenburg. Het Fries Museum te Leeuwarden heeft van particu lieren in bruikleen ontvangen drie portretten, afkomstig van de in het begin der 19de eeuw afgebroken stins „Martena-State" te Corn- jum. Deze doeken zijn opgehangen bij de 16de eeuwse schilderijen van het museum. De drie portretten, die, volgens de direc teur, dr. A. Wassenbergh, nog niet lang bekend zijn, kunnen worden toegeschreven aan de 16de eeuwse portrettist Adriaan van Cronenburg. Het belangrijkste portret stelt voor de Friese vrijheidsheld Doecke van Martena, het tweede diens vrouw en het derde een dochter van Hossel van Martena en Both van Hottinga. Bachs rustplaats. De sarcophaag van Johann Sebastian Bach, die zich tot dusver in de St. Janskerk te Leipzig bevond, is over gebracht naar de St. Thomaskerk, waar Bacn organist is geweest. De definitieve rustplaats van de grote musicus is nog niet vast gesteld. Naar verder wordt gemeld, zijn er plannen de sarcophaag in een crypte te plaatsen onder het plein, dat zich voor de St. Thomaskerk bevindt. Censuur in Duitse handen. De Engelse controle-commissie heeft de verantwoorde lijkheid voor de filmcensuur in de Britse zone van Duitsland overgedragen aan een uit vrijwilligers bestaand bestuur, samen gesteld uit de Duitse filmindustrie. De Engelsen behouden zich echter het recht voor beslissingen van dit bestuur te vernietigen. „Bent u tevreden of ontevreden over de textlel-distributie?" hebben de N.I.P.O.-enquêteurs midden vo- ige maand voor de zesde keer, dus in de uitverkoopperiode, gevraagd, Bijna de helft van het Nederlandse pu bliek antwoordt nu „tevreden". Van 't voorjaar was het maar een derde, die tevreden was. Zó ziet de ontwikkeling er sinds Novem ber 1945 uit: Tevreden Ontevreden Geen mening Nov. 1945 25 pet 63 pet 12 pet Sept. 1947 15 pet 82 pet 3 pet April 1948 21 pet 76 pet 3 pet Sept. 1948 24 pet 70 pet 6 pet Maart 1949 32 pet 64 pet 4 pet NU 47 pet 41 pet 12 pet Hun, die na 10 Mei 1940 naar Nederland fci gerepatrieerd en Nederlands deviezen- iagezetene zijn geworden, kan kapitaal- worden toegestaan tot een ma il van f 10.000,— per jaar met voor been totaal van f25.000,— per gezin of per zelfstandig persoon. Eventueel reeds teivangen bedragen worden bij de be- jiling van het toe te stane bedrag in aan raking genomen. Nederlanders, van wie redelijkerwijze b worden aangenomen, dat zij bij beëin diging hunner werkzaamheden in Indo rse naar Nederland zullen vertrekken, tonen sedert 1 April 1949 jaarlijks in aanmerking komen voor overmaking van ■jaargelden. De grootte van het jaarlijks ais spaargelden over te maken bedrag is afhankelijk van het belastbare inkomen ever het voorafgaande kalenderjaar, voor tover dat inkomen bestaat uit inkomsten ir. Indonesië, zoals deze zijn aanvaard door de inspectie van financiën. Van de eerste f3000 van het inkomen kan maximaal 10 proeent worden overgemaakt, van de tweede 15 procent, van de derde 20 procent en van het resterende 25 procent, met een maximum van totaal f 5000,Het geheel toegestane bedrag moet ineens worden overgemaakt. Overmaking is mogelijk voor kosten, noodzakelijk om de kantoren in Neder land, voor zover deze werken ten behoeve va Indonesië, in stand te houden, ver minderd met de inkomsten in Nederland het ten behoeve van Indonesië werkend ceel van het Nederlandse kantoor ver regen. alsmede voor de betaling van rente va in Nederland lopende schulden, voor te'. Indonesisch bedrijf aangegaan. D« Nederlandse scheepvaartmaatschap pij welke geheel of gedeeltelijk haar tórijf in Indonesië uitoefenen, alsmede de NederL luchtvaartmaatschappijen ontvan- De „Lekkerkerk" vlot Het Nederlandse s.s. „Lekkerkerk" dat °P 28 Juli bij het eiland Perim in de Rode «e was gestrand, is Woensdag vlot ge wn. Het bergingsvaartuig „Protector' oat assistentie heeft verleend, sleept het ?an voorzijde beschadigde schip mar Aden. POST VOOR MILITAIREN OP DE ,.KOTA INTEN" ^opvarenden van de ms. „Kota Inten" °vl t i.?n me* "^iteiren naar Indonesië 'L- *en> kunnen 'n een aanloophaven •espondentie uitgereikt krijgen, mits t,later dan 7 Augustus gepost ml men de stukken bij aankomst ze uitcrrl ow u'tre'ken, dan dient men 'Uiterlijk 21 Augustus te posten. Agenda voor Haarlem c_ KINDERDAG 4 AUGUSTUS »&'c de Noorman' 4» ~Dertl3 «iïï p.iï? E®. 4-15. en 2,4.i5 j, I' -Huize Kolder", alle leeft., alle w. lrl8 uvr- -Ridder zonder vrees", SS J. S ochtends. Loxor: „De cifc! te.' 2'4-15'7 en 9-15 '«N. 11 !1»"1 M S 8 la„ar °P wacht", alle ImihlL',e'! 9'15 Trans Hals: '«ills 2 alle leeft., 2.30, 14 i 9 Qf^a nc: Zweep keert E uur. Monopolc: Concert H.O.V., Dtote St™ cDm?. 5 AUGUSTUS Jjartafei Va no en Koninklijke Bbscopen: MWrio»6" nend,schaP", 8 uiir- Dat ook eenvoudige kle ding modieus en elegant kan zijn bewijst deze vacantie-collectie van Amerikaanse modellen. De geruite taftzijden jurk links boven is sim pel maar krijgt toch een apart cachet door de van boven ingeregen mou wen en grote zakken. Vlot en eenvoudig is ook de katoenen ochtendjas daarnaast. De Wandelja pon op het derde plaatje is voor de niet-meer-zo- heel-piepjongen, die zij uitstekend zal kleden. Een practisch gevalletje voor het bakvisjeis het pakje dat het meisje rechts boven draagt. Op een groen-wit geruit zij den japonnetje heeft zij een zwart velours-chif- fon jasje. Ook de band op de rok is van velours- chif fon. Dit kostbare ma teriaal kunt u uitstekend door wollen stof en zelfs door zijde vervangen. De hoed links onder is bij uitstek geschikt voor vrouioen met kort haar, evenals de hoed rechts onder, die gemaakt is van wit en marineblauw stro. Met enige van deze modellen in de kof fer kunt u rustig op reis gaan, zonder bang te zijn „bij anderen af te ste ken". „De strijd is niet tevergeefs geweest" g Middag en avondvoorstellingen. BATAVIA, 3 Augustus (Aneta). Aan een rede, door de heer Lovink, de Hoge Ver tegenwoordiger der Kroon in Indonesië, gericht tot de strijdkrachten ter gelegenheid van het uitvaardigen der order tot het staken der vijandelijkheden wordt hier het volgende ontleend: „Aan het gewapende conflict tussen de republiek en Nederland is thans gelukkig een einde gekomen. Een vriendschap in de volste zin des woords tussen beide landen en volken staat op het punt te worden geboren. Het oog dient thans op de toekomst te wor den gericht. Meer dan drie jaren hebt gij thans de wapenen gedragen en uw taak is bovenmenselijk zwaar geweest. Uw ontbe ringen, zowel lichamelijk als geestelijk, zijn groter geweest dan de meesten onzer ooit zullen kunnen beseffen. Een groot aantal uwer kameraden heeft het leven gelaten of draagt nog de toegebrachte wonden. Ik weet dat velen uwer zich in deze jaren hebben afgevraagd wat de toekomst zal bren gen en waarom ge eigenlijk hier waart. De strijd is zeker niet vergeefs geweest. Waart gij geen brengers van rust en orde geweest, dan zou thans geen vriendschap herboren kunnen worden voor het heden en de toe komst. Een vriendschap met wie? Een vriend schap van Indonesië en de Indonesiërs met Nederland en de Nederlanders." De heer Lovink vroeg zich af, of de mannen van de Nederlandse strijdkrachten ooit werkelijke vijandschap hebben gevoeld, behalve in de ogenblikken van de grootste hitte van de strijd, waarin men voor zijn leven moest vechten. De heer Lovink zeide: „Ik ben ervan overtuigd dat gij, die van over zee zijt ge komen, slechts een warm gevoel kunt hebben voor dit volk en dit schone land en dat gij deze gevoelens in volle mate zult behouden, wanneer ge naar eigen huis en haard zult zijn teruggekeerd. Wie hebt gij dan bestreden? In de eerste plaats hen die, hoe ongaarne ook, niet konden geloven dat ge in vriend schap hebt gehandeld en ten tweede hen, die dit niet wilden geloven, omdat zij geen vriendschap kennen voor welke brenger ook van orde. rust en recht. Helaas streden deze laatsten maar al te vaak onder de vlag van anderen", aldus de heer Lovink. „De dagen van deze categorie zijr. geteld, omdat de republikeinse regering te Djokja en de repu blikeinse soldaat thans wel geloof willen hechten aan uw taak en bereid zijn, deze zware missie met u te delen in de geest van de afspraken en de overeenkomsten, tussen beide partijen gemaakt met als inzet het bevel tot het staken der vijandelijkheden. Thans zal aan de republikeinse militairen, aan wie te voren vijandschap tegen de Nederlanders is ingeprent, worden bevolen, in u geen vijanden meer te zien. Dit is voor hen moeilijker dan voor u en gij kunt hen daarbij juist daarom helpen, ornaat gij de Indonesiër nooit als een vijand hebt be schouwd. De order tot het staken der vijan delijkheden is een eerste stap om elkaar te leren kennen en om in onderling overleg zo spoedig mogelijk orde en rust te doen terug keren. Dit is een taak. die gij moet ver richten teneinde hen, die thans op de Ronde tafel-Conferentie in Den Haag de voorberei dingen gaan treffen voor de spoedige stichting van de vrije en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië, de over- Vóór de opheffing van de schoenen- de zeepdistributie heeft het N.I.P.O. ge merkt dat, indien ongeveer 70 pet van het publiek over de distributie van een ge rantsoeneerd artikel tevreden is, de bonnen zonder enig bezwaar gemist kunnen wor den. De puntenvrije uitverkopen meegere kend, gaat het daar met de textiel nu dus blijkbaar hard naar toe. De betere aanpassing van voorziening aan behoeften blijkt ook uit de antwoorden op een tweede N.I.P.O.-vraag. „Kunt u moeilijk, „net aan" of gemakke lijk uitkomen met Uw textielpunten?" In Maart antwoordde het publiek: Moeilijk Net aan Gemakkerijk Geen antwoord 63 pet 28 pet 24 pet 5 pet 35 pet kwam uit Moeilijk 43 pet Net aan 28 pet Gemakkelijk 24 pet Geen antwoord 5 pet 52 pet komt uit Ruim de helft van het publiek komt dus, - net aan of gemakkelijk met de tex tielpunten uit. Al deze uitkomsten wijzen erop, dat een geringe verhoging van het voorzieningspeil genoeg zal zijn om de distributie af te schaffen. Genoeg kleding te weinig linnengoed. Uit de antwoorden op vragen over lin nengoed, zoals lakens, slopen, theedoeken, handdoeken enz., over kleren voor volwas senen en over kinderkleding blijkt, dat 11 pet ruim voldoende, 20 pet net genoeg en pet te weinig theedoeken, kussenslopen, lakens e. d. kan kopen. Kleren: 19 pet ruim voldoende, 38 pet net tuiging te schenken dat de vriendschap inderdaad herboren is. Met recht kunt gij en kunnen wij allen zeggen, dat de strijd dan toch niet voor niels is geweest. Ik ben ervan overtuigd, dat de toekomst schone beloften kan inhouden. Van uwoprechte wil tot samenwerking gevoel ik mij by voorbaat verzekerd evenals ik in die van Indonesische zijde het volste ver trouwen heb. Indien gij in deze geest handelt, dan zult ge met recht de vruchten plukken van uw opofferingen en uw roeping zal dan volbracht zijn." Hiermede besloot de heijr Lovink zijn toe spraak tot de strijdkrachten. Tot de Indonesiërs. Zich vervolgens in de Indonesische taal tot de bevolking richtend, riep hij deze op, zich rekenschap te geven van de zware maar schone verplichtingen tegenover volk en land. De onafhankelijkheid en de souvereini- teit zal dit land zeker ontvangen. „Om de hand te kunnen slaan aan de bouw van het nieuwe huis aan de nieuwe staat is het uw plicht om dit huis en de goederen daarin te behoeden voor beschadiging en vernietiging", aldus de heer Lovink. Soekarno aan het woord. Voor radio Djokjakarta heeft president Soekarno persoonlijk de bekendmaking van de staking der vijandelijkheden en de bij behorende proclamatie voorgelezen. Vervol gens hield de president der republiek gedurende bijna twee uren tot de bevolking een toespraak, waarin hij een historisch over zicht gaf van de onafhankelijkheidsstrijd van Indonesië en een verklaring van het tot stand komen van de overeenkomst tussen de heren Van Royen en Roem, welke thans haar uitwerking heeft gevonden in de order tot het staken der vijandelijkheden. Soekarno richtte tot de bevolking en de gewapenden een oproep om zich achter de regering te scharen en sprak de hoop uit, dat de Neder landers zullen voortgaan op de met de over eenkomst Van Royen—Roem ingeslagen weg. Apothekersassistent stal morfine voor verslaafde Wegens verduistering en het onbevoegd afgeven van verdovende middelen aan een morfinist werd door de Officier van Justi tie voor de Haagse Rechtbank een jaar gevangenisstraf (waarvan vier maanden voorwaardelijk) geëist met aftrek van voorarrest tegen een 51-jarige assistent apotheker die ampullen, flesjes en poeders met morfinehoudende stoffen verduisterde alsook een ander opwekkend middel uit de voorraad van de apotheek waar hij werkzaam was. Hij erkende zijn daad zonder terughouding. De morfinist had hem verteld, dat hij ernstige pijnen leed. Volgens een rapport over verdachte is deze te goedig, te slap en te zwak om weerstand te bieden aan de aandrang om hulp te ver lenen. En daardoor, zo zeide de Officier van Justitie, is de verslaafde, die de mid delen in handen kreeg, als een menselijk wrak in een kliniek terecht gekomen. Met deze opvatting was de verdediger mr. L. G. Hortensius het allerminst eens. Hij vond zijn cliënt een goedaardig man, die te veel vrijheid bij zijn apotheker ge noot. Van misdadige aanleg of opzet tot eigen bevoordeling is volgens de raadsman niets gebleken. Hij heeft tussen de 50 en 75 gram morfine aan de morfinist afgele verd tegen de geldende prijs. Het geld, ongeveer 150 gulden, heeft hij alleen in eigen zak gestoken, omdat verantwoording daarvan de ongeoorloofde verkoop aan het licht zou brengen. De morfinist deed zich voor als patiënt en knoopte vriendschapsbanden met ver dachte aan. Hij nam hem en zijn gezin in zijn auto mee uit rijden, klaagde over pij nen, kreeg morfinehoudende middelen en nadien kon W. niet meer terug. De opzet lag volgens pleiter bij de morfinist, niet by de assistent-apotheker. De verdediger vroeg de rechtbank zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen en hem een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest en een voorwaardelijke straf met een proeftijd op te leggen. De rechtbank die invrijheidstelling wei gerde, zal op 9 Augustus uitspraak doen. genoeg (dus samen 57 pet voldoende) pet te weinig. Kinderkleding: 22 pet ruim voldoende, 36 pet net genoeg (samen 58 pet voldoende) en 42 pet te weinig. De vragen over de voorziening met ver schillende soorten textiel luiden: 1. „Kunt u voor uw textielpunten ruim voldoende, te weinig of net genoeg lin nengoed zoals lakens, slopen, theedoe ken, handdoeken e. d. kopen?" 2. „Ruim voldoende, te weinig of net ge noeg kleren voor uzelf?" 3. „Ruim voldoende, te weinig of net ge noeg kieren voor uw kinderen?" Op de eerste vraag bleef 10 pet het ant woord schuldig, op de tweede 4 pet. Oo dc laatste vraag kon 21 pet geen antwoord ge ven. De hierboven genoemde percentages hebben betrekking op hen, die wèl ant woord konden geven. P.W.N. leed ook in 1948 verlies op exploitatie Heden verscheen een uitvoerig verslag van de Raad van Toezicht op de Provin ciale Bedrijven van Noordholland over het Provinciaal Waterleidingbedrijf in 1948. De opbrengst van het afgeleverde water bedroeg ƒ3.173.833,06 tegen 3.008.952,04 in 1947, dus een vermeerdering van 5,5 Het nadelig exploitatiesaldo, 86.102,68, is een gevolg van de algemene stijging van lonen en prijzen der materialen. Het te kort is bestreden uit de exploitatie-reserve, die daardoor tot 2.565.432,30 is terugge bracht, zijnde 8,24 van de aanschaffings waarde der werken. Op grond van een uitvoerig rapport be treffende de financiële positie van het P.W.N. en de grote kapitaalslasten, die te wachten zijn in verband met de veie grote werken, die zo spoedig mogelijk moeten worden uitgevoerd, werd van de Prijsbe- heersing toestemming verkregen om, In gaande 1 Januari 1949, de tarieven met 25 te verhogen. Dit betekende, dat de tariefsverlaging, die in 1935 werd inge voerd, ongedaan werd gemaakt. Het om vangrijke voorbereidende administratieve werk, dat vereist werd om deze tariefsver hoging tijdig te kunnen invoeren, kwam aan het einde van het verslagjaar gereed. Waterverspilling hield aan De afgeleverde hoeveelheid water be droeg in 1948 ongeveer evenveel als in het voorafgaande jaar, namelijk 22.212.500 m2, tegen 22.442.403 m3 in 1947. De top werd bereikt op 30 Juli, het einde van enige dagen zeer warm weer, met een hoe veelheid van 86.209 m3 per etmaal in het gehele voorzieningsgebied. Kon in 1947 het abnormaal grote ver bruik nog ten dele worden toegeschreven aan de strenge winter en de buitengewoon warme zomer, in 1948 deden zich zulke klimatologische excessen niet voor, zodat deze ook niet van invloed kunnen zijn ge weest. De in het jaarverslag over 1947 aan de voornaamste oorzaak van het abnormaal grote waterverbruik gewijde beschouwin gen gelden evenzeer, zo niet in versterkte mate, voor 1948. Het oplossen van het vraagstuk der beteugeling van de water verspilling blijft alle aandacht vragen. Het toenemend aantal geconstateerde lekken in hoofd- en dienstleidingen baart zorg. Het aantal grote verbruikers zij die meer dan duizend kubieke meter per jaar afnemen bedroeg 420 tegen 419 in 1947. Hun totale verbruik steeg van 2.056.087 m3 in 1947 tot 2.481.063 m3 in 1948. Haarlems Bloemen feest DONDERDAG 4 AUGUSTUS: Volksdansen op de Grote ?darkt, 20 u. Concert militaire kapel in Den Hout, 20 uur. Lunapark, Phoenix-terrein, 1024 u. 8 VRIJDAG o AUGUSTUS: Sportuitwisseling Haarlcm-Dcrby. Ten niswedstrijd op dc banen van de 8 HLTC, Spanjaards laan 10.30 uur. Cricketwedstrijd Rood en WitDerby. 11 uur. Atletiekwedstrijden, terrein „Haar lem". Jan Gijzenvaart. 19 uur. Lunapark, Phoenix-terrein, 1024 u. Zwitserse dansers op de speelweide in Haarlem-Noord, 19 uur. Concert Apollo. De Hout. 20 uur. Concert in de Grote Kerk, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Matthieu Wieg- man, 10-17 uur. Waaggebouw: Bloemenschilderijen, 10 i 17 uur. Het Lu ifeltje: Leen Spierenburg. Vishal: Aquariumtentoonstelling, 10- 24 uur. S TADSKWEEKTUIN: Geopend voor het publiek van 10—12, 1417 en van 1921 uur. Radiorede legercommandant. De commandant van het Nederlands-Indo nesische leger, de luitenant-generaal Buur man van Vreeden, heeft over de radio een toespraak tot de strijdkrachten gehouden, waarin hij er op wees. dat de heden uitge vaardigde order tot het staken der vijande lijkheden dient te worden nageleefd. Hij legde er daarbij de nadruk op dat niet kan worden verwacht, dat er nu onmiddellijk een toestand van rust zal intreden en dat er zich ook nu nog gewapende incidenten zullen blijven voordoen, „daar er, behalve degenen die aan de andere zijde de wapenen hebben opgenomen uit overtuiging, er ook benden zijn die het alleen maar te doen is om te stelen en te plunderen en men kan niet ver wachten, dat deze benden de order letterlijk zullen opvolgen. Tegen deze benden dient een ieder, die orde en veiligheid wil brengen, te blijven optreden". De legercommandant richtte tot het leger het verzoek, niet meer te strijden tegen, doch met de T N I, aangezien „het republi keinse leger met u de plicht deelt, de bevol king bescherming te verlenen tegen de benden, die ik hier op het oog had". Christen-Esperantisten bijeen op Teijlingerbosch Vrijdagavond bracht de Scandinavië- expresse de gasten mede, die het bezoek beantwoordden dat verschillende leden van de Nederlandse Christelijke Esperanto- vereniging het vorige jaar aan Tostarp in Zweden brachten. Met bussen ging het naar Vogelenzang waar „Teijlingerbosch" in gereedheid was gebracht om daar een internationale week te houden. Want in ternationaal mag deze conferentie wel ge noemd worden. Behalve Zweden en Denen kwamen er ook Noren mee en in de loop van Zaterdag nog Franse Esperantisten, als mede een Amerikaan. Tenslotte maakte een dame uit Finland haar entrée. De be doeling van deze samenkomst is een be staande band te verstevigen en de gasten het schone van ons land te tonen. Reeds op de begroetingsavond bleek de sfeer vertrouwelijk te zijn en de verschil lende gasten gaven in Esperanto uiting aan hun waardering voor de ontvangst. Voor Zondag stond een godsdienstoefe ning op het programma die plaats had in de Hervormde kerk van Bennebroek. Voor ganger was de Duitse dominé R. Hoppe uit Marktleuthen in Beieren die er in zijn toe spraak op wees dat hij de eerste dominé was die na de oorlog in Nederland het Evangelie kwam verkondigen en de hartelijke ont vangst die hem ten deel was gevallen al leen kon verklaren door de Liefde in Christus. Een uitgebreid programma verzekert de deelnemers een interessante week. Maan dagmorgen werd een bezoek gebracht aan Aalsmeer waar de bloemenveiling de gas ten in verrukking deed staan. Bezoeken aan Noordwijk, aan Haarlem, waar een orgelconcert werd bezocht en een grote excursie naar Amsterdam, Marken en Vo- lendam droegen er toe bij dat de gasten een mooie herinnering aan ons land zullen meenemen. Op deze excursie werd ook een bezoek gebracht aan Monnikendam, waar de Esperantisten op het Stadhuis officieel werden ontvangen. Morgen zal de conferentie gesloten wor den en vertrekken de gasten naar Engeland waar in Bournemouth het Internationaal Esperanto Congres zal gehouden worden. Binnenkort zal de K.L.M. speciale vluchten op de AmsterdamBatavia-route gaan uitvoeren met vliegtuigen van het type - Skymaster. Deze vluchten zijn speciaal be- Het aantal abonnementen steeg met 2.44Ü stemd voor families met kinderen. Daar de tot 120.025; het aantal aangesloten aan- Skymasters slechts ongeveer 8 uur per dag sluitplichtige percelen met 1.899 tot 115.363. zullen vliegen, zullen de passagiers geduren de de nacht in hotels worden ondergebracht. De aangewezen film voor uw vacantiefoto's en allerlei andere opnamen. Nederlandsche Fotografische Industrie N.V., Soest Het Gooi een uur lang zonder stroom Woensdagmiddag, even voor vier uur, heeft een monteur in het hoofdschakelsta- tion van het Provinciaal Electrisch Net te Naarden een foutieve schakeling verricht. Er ontstond een explosie, waarbij enkele monteurs lichte verwondingen opliepen, doch geen brand uitbrak. Het gevolg was. dat op het zelfde mo ment Het Gooi stroomloos werd. Onmid dellijk is men begonnen de schade te her stellen en om even over vijven was het euvel verholpen. De omroepstudio's, het spoorwegverkeer, ziekenhuizen en particu lieren hadden zodoende een uur lang geen stroom. De 93 jaar oude Engelse toneelschrijver Ge orge Bernard Shaw heeft thans 'n persiflage geschreven Shakes atid Shaw" (Shakespeare en Shaw), dat door het beroemde Lanchester Marionetten Theater zal worden opgevoerd. De eigenaar van het theater, Waldo Lanchester, met de poppen Shakespeare en Shaw. Spaartegoeden stegen in eerste halfjaar 1949 Uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Juni bij de algemene spaarbanken werd ingelegd i 33.396.880.— en terugbetaald f 32.243-584.—. Het spaartegoed vermeerderde dus met f 1.153.296.In het eerste halfjaar 1949 be liepen inleg en terugbetaling resp. I 202.767.996.— en f 181.541.723.—, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met f 21 226.273.— betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en te rugbetaling in Juni resp. f 3.011.310.— en f 2.337.025.— en in het eerste halfjaar f 16.076.210.— en f 13.592.968 Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam werd in Juli ingelegd f 1.754.605.— en terug betaald f 1.604.450.hetgeen een vermeer dering van f 150.155.betekent. Het tegoed bedroeg per 31 Juli f 64.579.540-tegen f 62.817.888.— per 31 Decrtnber 1948. Bij de Nuvsspaarbank te 's-Gravenhage werd gedurende Juli ingelegd f 3.616.478.en terugbetaald f 3.629 078, zodat het spaartegoed hier met f 12.600.— verminderde. Het tegoed bedroeg op 31 Juli f 83.924.955 (31 December t 78.841.059). Arts in het 13 verdronken De rijkspolitie te water heeft het stoffe lijk overschot van de 48-jarige keel-, neus- en oor-arts, de heer Struycken uit Breda, uit het Binncn-IJ te Amsterdam opgehaald. De arts was omstreeks vijf uur Woensdag middag over boord geslagen van zijn zeil jacht, als gevolg van een klap van de fok bij het overstag gaan. Vermoedelijk is de slag zo hard aangekomen dat de arts be wusteloos raakte, zodat hij zich niet kon redden. JACHT OP KUDDE WILDE ZWIJNEN Bij Helvoirt in de Drunense duinen werd Woensdag een kudde van twintig wilde zwijnen ontdekt. Kort geleden had men in deze buurt een uitgebreide jacht op deze diei'en georganiseerd, die echter geen suc ces had. De omwonende boeren zetten direct de jacht op de zwijnen in, met het resultaat dat er drie gedood werden, één groot exem plaar en twee kleinere.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5