VAN HOUTEN De Eerste Kamer aanvaardt met 29-2 stemmen het Atlantisch Pact Regen was spelbreker bij tennis en cricket het SPEEDWAY-IOOIN Het noodlottige ha Issnoer Donderdag 4 Augustus 1949 „Hef Nederlandse volk zal persoonlijke en materiële offers moeten brengen (Van onze parlementaire redacteur) „Amerika lijkt zo heel ver weg, het heeft zo gans andere belangen dan wij in Europa, dat ik liever de vorming van een Europese derde macht had gezien, die min of meer het evenwicht tussen Amerika en Rusland zou hebben kunnen bewaren, dan het tot stand komen van het Noord-Atlantisch Verdrag". Aldus gaf mr. Wen delaar (V.V.D.) te kennen dat hij slechts met enigszins gematigde geestdrift de bittere noodzaak van dit Atlantisch Pact aan vaardde. Hij liet er terstond op volgen, dat het verdrag geenszins op oorlog aanstuurt en volkomen verenigbaar is met het Hand vest van de Verenigde Volken. Het commu nistisch misbaar over dit tractaat noemde hij ongegrond. Wil het echter enige bete- kenis hebben, dan moeten er daden op vol gen, dat wil zeggen hermilitarisering van de verdragsstaten. Amerika moet tijdig militaire bijstand verlenen en aldus helpen voorkomen dat eerst Europa onder de voet wordt gelopen. Voorts had mr. Wendelaar critiek op het Amerikaanse en het Engelse embargo op wapenuitvoer naar Nederland wegens de Indonesische kwestie. Hij liet nog eens uitkomen, dat ingeval van een ge wapende aanval op een der verdragsstaten de overige niet automatisch tot gewapende bijstand verplicht zijn. De heer Algra (A.R.) zeide dat door de plicht tot gemeenschappelijke bijstand tegen een aanvaller het verdrag voor hem een positieve redelijke waarde krijgt. Dit is noodzakelijk vanwege het gevaar van een eventuele aanval, waartegen de orga nisatie van de Verenigde Volken door Ruslands tegenwerking en gebruik van het. Vetorecht op het ogenblik niet voldoende waarborgen biedt. Intussen, aldus de heer Algra, moeten wij er zorg voor dragen, dat ons land niet al leen maar pion, doch volwaardig bondge noot zal zijn in het kader van de samen werking onder het Noord-Atlantisch Ver drag. Hiermee is niet in overeenstemming het wapenembargo en evenmin de wijze waarop de belangen van Nederland in Duitsland worden behandeld. Ons volk moeten wij er van doordringen om welke grote dingen het gaat en hoezeer de on waardeerbare waarde van de geestelijke vrijheid zware offers nodig maakt. Eigenlijk is het diep-treurig, dat thans, vier jaar na de tweede wereldoorlog, een verdrag als dit noodzakelijk is. doordat de Verenigde Volken op het stuk van vrede en veiligheid te kort zijn geschoten, vooral door Ruslands herhaaldelijk breken van de vereiste eenstemmigheid tussen de grote vijf in de Veiligheidsraad. Aldus prof. Beaufort (K.V.P.), die er aan herin derde, dat men niet een herhaling wenst van wat er toen tengevolge van het op> treden van de dictator Hitier ongeveer tien a twaalf jaar geleden gebeurde, door dat er geen samenwerking bestond tussen hen, die zich stuk voor stuk lieten opeten. Het Atlantisch Verdrag heeft in het Hand vest der Verenigde Volken, met name in de bepaling betreffende gemeenschappelijke regionale zelfverdediging zijn grondslag. Ook deze senator noemde het verdrag vreédzaam. Dit was ook de opvatting van de heer Van de Kieft (Arbeid), die er verder op wees, dat in Oost-Europa in sterke mate blok-vorming bestaat, zodat men daar dus niet verontwaardigd moet zijn over West-Europese blokvorming. Zijns inziens is de organisatie van de Ver enigde Volken geenszins op een algehele mislukking uitgelopen. Op sociaal-econo misch en cultureel gebied heeft zij al veel goeds bereikt. Maar zij bezit nog geen machtsmiddel ter bescherming van het Recht. Daarom was spreker voorstander van het Noord-Atlantisch Verdrag, dat in deze leemte kan voorzien. Had de heer Reyers (C.H.) zich gereserveerd geuit vanwege de houding van Engeland en Amerika inzake het embargo op wapen leveringen, de heer S c h a 1 k e r (Comm.) liet louter critische geluiden horen, onder meer vermoedend, dat het verdrag ondra gelijk zware financiële lasten voor ons land zou betekenen. Hij vond dat men hier te doen had met een oorlogspact, gericht te gen de Sovjet-Unie. Minister Stikker stelde vast, dat er in tegenstelling tot het statuut van de Raad van Europa geen onverdeelde geestdrift bleek te bestaan over het Noord-Atlantisch Verdrag. Hier staat het begrip defensie voorop. Ons volk wil vrede. Daarom aanvaarden wij, door de noodzaak gedwongen, het At lantisch Pact, dat op het gebied van ge meenschappelijke samenwerking bij verde diging tegen een aanvaller verder gaat dan ooit tevoren. Thans wordt in dit opzicht het beginsel verwezenlijkt, dat in 1913 door prof. Van Vollenhoven, wiens stem toen die van een roepende in de woestijn was, werd voorgestaan. Met alle sprekers, uitgezonderd de com munistische woordvoerder, was de minister het eens, dat het pact een louter verdedi gend karakter heeft. Dit tractaat, voor 20 jaar aangegaan, is niet gericht tegen een be paalde staat, doch alleen tegen iedere aan valler. De naar vrede hunkerende wereld zoekt naar samenwerking van gelijk-geaarden, welke thans anders dan weleer niet meer gelaten blijven wachten, maar iets doen. Bij het voeren van het buitenlands be leid laat de bewindsman zich ook leiden door de belangen van Indonesië en van de West. De regering zal nagaan of en hoe Suri name alsmede de Antillen bij het Noord- Atlantische verdrag betrokken kunnen worden. Zowel wat het embargo op de wapenle veranties betreft als ten opzichte van onze belangen in West-Duitsland zal de regering haar uiterste kracht verder aanwenden ten einde met betrekking tot ons land alle dis criminatie te doen ophouden. Wat de verplichting van militaire bij stand aangaat heeft de Nederlandse rege ring de overtuiging, dat ingeval van een gewapende aanval de Verenigde Staten terstond daarop die bijstand zullen ver lenen. Er is een sterk bindende verplichting tot bijstand in het verdrag opgenomen. Doch dit betekent tevens, dat Nederland op zijn beurt actief zal moeten optreden wanneer een ander wordt aangevallen. Na- tuuxTijk zal de medezeggenschap van de volksvertegenwoordiging op het gebied van de uitgaven, die het tractaat met zich zal meebrengen, worden geëerbiedigd. Dit geldt ook ten aanzien van de door de rege ring te nemen beslissingen over toetreding van nieuwe verdragsstaten. In dit opzicht kreeg het parlement een pluimpje voor het toegenomen verlangen om aandeel te heb ben in de verantwoordelijkheid voor het buitenlands beleid. Het Nederlandse volle zal materiële en persoonlijke offers met het oog op dit ver drag hebben te brengen. Daarom zal het goed zijn als de volksvertegenwoordigers de burgerij weten te doordringen van de betekenis van dit tractaat en van de plich ten, die daaruit voortvloeien. Met 29-2 (alleen de communisten tegen) nam de Kamer het wetsontwerp aan. Waterpolo H.P.C. heeft nog een kans Door een overwinning van 5-2 op RZC heeft HPC nog een kans de onderste plaats in de eerste klas heren te ontlopen. De Am sterdamse Zwemclub heeft echter haar lot nog in handen. Bij HPC speelden Braam, Leyenaar en F. de Geest mee. Laatstge noemde was bijzonder op dreef en had een belangrijk aandeel in de zege. Bij de Rot terdammers waren Kees Hoving en Van Driel in goede vorm. Aanvankelijk waren de Rotterdammers meer in de aanval, maar De Geest zorgde er voor, dat de Heemstedenaren de leiding namen. Nog voor rust vergrootte dezelfde speler de voorsprong. De Geest bracht de stand op 4-0, waarna Van Driel tegen- scoorde. Hoving doelpuntte onhoudbaar. Nadat Braam een rush van Hoving had on derbroken, zwom Smit naar voren, plaatste de bal naar Mauritz, die het vijfde doel punt voor HPC maakte (5-2). Tennis Jeugdkampioenschappen Op de banen van Hogerheide te Hilversum is het tournooi gespeeld om de nationale jeugdkampioenschappen. De uitslagen van de finales waren: Jongens: Goris (Rotterdam) winnaar van het vorige jaar slaat Van der Lee (Haar lem) 61, 60. Meisjes: J. Muellemeister (Utrecht) slaat R. Kieboom (Overijssel) 75, 62. Ruitersport Hoop op deelneming van Prinsesjes aan Fit-dag In het weekblad „De Hoefslag" lezen wij, dat men hoopt dat de prinsesjes Beatrix en Irene op de Fit-dag', die aan staande Zaterdag in Groencndaal wordt gehouden, van de partij zullen zijn. En zulks niet alleen als toeschouwsters, maar als deelneemsters, hetgeen, voor het geval deze hoop werkelijkheid zou worden, waarschijnlijk aan de rubriek „Bestgaande rijpaard" zou zijn, die speciaal bedoeld is als nummer waarin de jongsten hun rijvaardigheid kunnen tonen. Het zou inderdaad een waardige bekroning zijn van het initiatief dat door de Haar lemse jeugdrijvereniging „Fit" is genomen. Er wordt in de manéges in Haarlem en omstreken al druk getraind voor deze dag waarop de jeugdkampioenschappen sprin gen en dressuur zullen worden verreden. Van de leden van de rij vereniging „Fit' die iedere dag onder hun oefen meester G. A. M. v. d. Meer, de man die zich met hart en ziel wijdt aan de steunende taak die de jongeren bij de organisatie natuurlijk nod'ig hebben, ijverig in de manéges en op het springterrein in de weer zijn, noemen wij Tonny Eysvogel die met Crimee in de dressuur en met Lucky Strike bij het springen een gevaarlijke concurrente zal zijn, Trudy van der Meer die met het all- roundpaard Irish Beauty, wanneer het bruintje althans zijn dag heeft, een goede gooi naar de prijzen kan doen en Ida Wal lage die Sans Souci geducht onderhanden heeft. Voorts Mary Kraai, die Joy op het Haarlems Bloei-concours foutloos rond- kreeg. Uit Bentveld komt dan nog Kitty Schleicher van de HRJV die onder leiding van instructeur M. M. Koster geen dag voorbij laat gaan om met de volbloed merrie Baronesse op goede voet te raken. Wanneer de bruine niet van de kook raakt, is dit een plaatje van een combinatie. Zij zal in het springconcours Black Duchess rijden, die hoewel door haar felheid niet eenvoudig, een paard met extra moyenne is. Het grote kanspaard van deze stal, Café Noir, dat op het Haarlems Bloei-concours het lichte parcours won, zal door afwezig heid van zijn ruiter J. Huysman, jammer genoeg niet uit komen, om de spring-speeïa- listen uit het Zuiden strijd te leveren. Groot concours in Den Haag op komst Op 12, 13 en 14 Augustus wordt in Den Haag een nationaal concours-hippique ge houden, georganiseerd door de Stichting Rij centrum Hofstad, op het grote en fraai gelegen terrein aan de Oude Waalsdorper- weg. Aan dit concours wordt deelgenomen door Prins Bernhard, met de paarden „Veronique", The Priest" en „No No Na nette", en de prinsesjes Beatrix en Irene zullen uitkomen in een zeer lichte dres- suurproef, waaraan verbonden een spring concours over kleine hindernissen, welke wedstrijd uitsluitend is opengesteld voor jongeren tot 16 jaar. De belangstelling van de zijde der ruiters is buitengewoon groot en men rekent op het uitkomen van 400 paarden in de ver schillende nummers. Aanval op wereldrecord SPORTUITWISSELING HAARLEM-DERBY Te Bloemend,,, j, 4t sen Haarlem opende voor friclcett Derby Nb. Het paard „Coeur Joli", toebehorende aan mevrouw A. Pasman-Van Riemsdijk te Den Haag, zal op dit concours een officiële aanval doen op het wereldrecord breedte- sprong. Het is in Nederlandse paarden sportkringen nog niet voorgekomen, dat een Nederlandse ruiter een poging waagde dit record in Nederlands bezit te brengen. Het wereldrecord staat op het ogenblik op naam van de Spanjaard Noguarez Marquez met het paard „Balcamo" met een sprong van 8 meter. Om dit record te breken moet daar 10 cm bij. „Coeur Joli", bereden door B. van der Voort jr., heeft bij de training reeds 8.95 meter gesprongen, gerekend van de afzet met de voorbenen tot het neerko men van de achterbenen. Enige tijd ge leden heeft het paard op het concours- hippique te Heerlen een sprong van 8.84 meter gemaakt en deskundigen zijn van mening, dat „Coeur Joli" met enig geluk Vrijdagavond worden op het terrein van .„Haarlem aan de Jan Gijzenvaart athletiek- wedstrijden gehouden ter gelegenheid van de sportuitwisseling HaarlemDerby. Engelse dames en heren komen tegen alle bekende Haarlemse athleten van „Gita", „Concordia" en van de HAV aan de start. Ook zal een revanche gelopen worden op de vier maal 80 meter meisjes door. de ploegen van Sagitta, Amsterdam en Gita. Bij de Nederlandse estafettekampioenschappen zegevierden de Amsterdamse meisjes. Het programma van de sportuitwisseling bevat uitsluitend loopnum mers. De dames komen uit op de 100, 200 meter en vier maal 100 meter estafette en de heren op de 100, 200, 400, 800. 1500, 3000 meter en vier maal 100 meter estafette. Uitstapjes. Woensdagmiddag maakte een groepje Engelsen een wandeling door de stad. Be zichtigd werden het Stadhuis, de Grote Kerk en enkele hofjes. Vandaag worden excursies gemaakt naar IJmuiden. Tenniszege voor de Engelsen. De Haarlemse Lawn Tennisclub speelde Woensdag op haar banen aan de Spanjaards laan tegen de tennisploeg van Derby. Het weer was niet gunstig om het programma af te werken. Enkele malen moest het spel onderbroken worden. Het plan, om veertien partijen te spelen, kon niet uitgevoerd wor den. Twee werden afgelast. De gasten waren de dubbelspelen het beste op dreef en daardoor hebben zij hun zege (zeven partijen gewonnen en vijf verloren) te danken. Het herenenkelspel leverde twee Haarlemse over winningen op en één partij werd niet ge speeld. Mejuffrouw Hooghoudt zorgde voor twee punten door het enkelspel en de dubbel met mejuffrouw Goeting te winnen. Ook het tweede damesdubbelspel leverde een Haar lemse zege op. De uitslagen luiden: Herenenkelspel: mr. A. Erdman sl. D. C. Argyle 3—6, 6—4, 6—3; K. Weidema verl. van D. Beastall 16, 68; R. van Ysselsteijn sl. P. Cross 3—6, 64, 64. Vierde enkelspel niet gespeeld. Damesenkelspel: mejuffrouw A. Schraagen verliest van mejuffrouw H. Fletcher 16, 3—6; mejuffrouw E. Hooghoudt sl. mejuf frouw G. Shears 64, 63. Herendubbelspel: mr. A. Erdman en K. Weidema verl. van D. C. Argyle en J. Frame 46, 75, 46; R. van Ysselsteijn en mr. J. Dolleman verl. van D. Beastall en P. Cross 6—4, 10—12, 3—6. Damesdubbelspel: dames J. Goeting en E. Hooghoudt sl. de dames H. Fletcher en B. Allsopp 63, 6—2; mej. A. Schraagen mevrouw Schmeink sl. mejuffrouw M. Pym en mej. G. Shears 63, 36, 64. Gemengd dubbelspel: mejuffrouw E. Hoog houdt en K. Weidema verl. van mejuffrouw G. Shears en D. Beastall 79. 6—3, 36; mejuffrouw A. Schraagen en A. Schoute verl. van mejuffrouw B. Allsopp en P. Cross 26, 57; mevrouw Schmeink en R. van Ysselstein verL v. mejuffrouw M. Pym en P. Cross 68, 3—6. Derde gemengde spel is niet gespeeld. Cricketwedstrijd eindigde in een draw Regen was de oorzaak dat de cricketwed strijd tussen „Haarlem" en Derby Woensdag niet tot een resultaat kwam; het spel moest van één tot vier onderbroken worden en de wedstrijd eindigde in een draw. Het leek er des morgens eerst op, dat de Engelse gasten gemakkelijk zouden winnen. Er waren zes Haarlemse wickets neer voor 55 runs. Kleefstra met 25 vex-leende evenwel keurige steun aan Harmsen, die evenals Maandag weer in schitterende vorm was. en, later gesteund door Honnebier (14), met een prij zenswaardige 72 not out bleef (7 x 4, 1 x 6). Kleefstra sloot op 157 voor 8, de Engelsen bijna twee uur latend om voor de runs te gaan. Zolang hun beste batsman, A. West, in was, stonden de Engelse papieren goed. West De Prins wint in Dublin Prins Bernhard heeft in Dublin aan een internationaal springconcours deelgenomen met het paard „Cool Star", eigendom van een Brits officier. De Prins kwam in een uitstekende stijl foutloos rond en werd voor deze prestatie door de 20.000 toeschouwers hartelijk toegejuicht. Prins Bernhard deelde met een amazone, die ook zonder fouten het parcours had af gelegd, de eerste en tweede prijs. Het aan tal deelnemex-s aan dit springnummer was het wereldrecord zal kunnen verbeteren. zeer groot. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie 12*1 Iff J 12*1 Iffl (Adv.) demonstreerde tal van zeer fraaie slagen en scoorde uit een totaal van 84 liefst 55 runs (7 x 4, 2 x 6)Toen hij evenwel door Peschar aan de boundary was gevangen vertraagde hét tempo van het scoren aanmerkelijk, zo dat bij een stand van 104 voor 4 de tijd om was. Aanvoerder Coilard scoorde nog 12. Morley 10 en Keeling 11 n. o. Bowlingcijfers Derby: Sadler 236, Brom- field 3—56, Dennison 026, Elliot 230. Bowlingcijfers Haarlem: M. Maas 016, Harmsen 230, W. Peschar 131, P. Maas 113 in 7 overs, Zeeuwe 05, Kleefstra 0—4, G. Bosch 02. Vrijdag speelt Dei-by tegen Rood en Wit aan de Spanjaarslaan, Zondag op hetzelfde veld tegen het Haarlems elftal. Rood en Wit-combinatie speelde tegen Still Going Strong Vele oude bekende cricketex-s waren van de partij in een wedstrijd tussen Still Going Strong en Rood en Wit, die door de Haar lemmers na grote spanning gewonnen wex-d. Het weer werkte niet mee en er kon pas laat begonnen worden. S. G. S. begon batten en scoorde 162 runs. J. Offerman bleek het nog niet verleerd te zijn en maakte een uitstekende 43 waaronder vijf zeer harde vieren en een enorme zes. Ook R. G. Ingelse speelde een goede innings. Hij maakte 54 runs en sloeg eveneens vijf viex'en. Verder maakten Eikelboom 19 en Bouvy 22. Voor Rood en Wit bowlden: D. Bijleveld 563, Vickerstaff 345, mr. F. A. Davidson 133 en A. v. d. Togt 112. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat Rood en Wit dit totaal zou passeren. Vrij sopedig waren er vier wickets neer voor 28 runs. Van der Togt Vickerstaff en Bijleveld hadden toen reeds een beurt gehad. C. G. van Houten en mr. B. Davidson stuurden. Rood en Wit een eind in de goede richting. De laatste scoorde een goede 30. Nadat even gestopt was voor regen, begonnen Van Hou ten en xnr. F. A. Davidson de bowlerij iets meer aan te vallen. De score steeg nu vrij snel en pas op 140 slaagde S. G. S. er in dit paar te scheiden. Van Houten werd voor 48 runs uitstekend door J. Offerman gevangen. Van Lennep was onmiddellijk uit doch Vreugde hield stand. Verschillende runs na korte slagen werden nog met groot gemak gelopen en de batsmen legden er duchtig het hout op. Vreugde sloeg een vier en een keiharde zes en toen moesten er in de laatste over nog zes runs gemaakt worden, hétgeen' Davidson met de vijfde bal gelukte. Vreugde bleef met 13 en Davidson met 23 not out. Het totaal van Rood en Wit bedroeg 163 runs voor het verlies van acht wickets. Voor S. G. S. bowlden: Th. Everax'd 545, J. Offerman 152, Sudries 0—9, Ufkes 020 en Ingelse 221. De zwemcommissie van de kring Haarlem heeft voor Zaterdagavond 6 Augustus een zwemwedstrijd uitgeschreven, welke in Stoop's Bad zal worden gehouden. Aan deze wedstrijd zullen vijf zwemsters uit Dex'by zwemsters en zwemmers ingeschreven. Het deelnemen. Voorts zijn de beste Haarlemse programma vermeldt persoonlijke nummers en estafettes. Voor de estafette zullen de Engelse dames als ploeg voor Dex-by uit komen waartegenover de Haarlemmers hun verenigingsploegen zullen stellen. Bond tot redden van drenkelingen De Heemsteedse Reddingsbrigade houdt Zondag 7 Augustus in de zwemvijver „Groe- nendaal" te Heemstede ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, de jaarlijkse wedstrij den om de kampioenschappen van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelin gen. Leden van de Reddingsbrigades uit Alkmaar, Amsterdam, Deventer, Haarlem, Heemstede, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, 's Hertogenbosch exx Zeist nemen deel. Des morgens staat op het programma popduiken en de opdrachtwedstrijd en voor de middag estafette 4 x 25 meter zwemmen met dren keling; 4 x 25 meter wisselslagestafette; 125 meter gekleed schoolslag zwemmen, gevolgd door het vex*voeren van een pop over een afstand van 25 meter; 100 meter schoolslag zwemmen gekleed; 25 meter schoolslag en het vervoer van een drenkeling in zeemans- greep over een afstand van 25 meter; 50 meter vrije slag gekleed; 50 meter enkel voudige rugslag gekleed en 50 meter zijslag gekleed. Athletiek Phillips start in Robert Work, de sprinter r* - de hordenloper, Richard pkIi? Robinson en Attlesey zuila de internationale wedstrSJ^fs V> Augustus m het OlvmpSi, tg" Amsterdam houdt. PhiUip, springer van de Verenigde K-ï8» F™ seizoen op 2.09 meter, BaSf,1? in de landenwedstrijd teeen ai teleur. Hij begon in Oslo m 1 vil - bracht het zonder foutVrÜ' meter. Charles Robinson noteeSdi op de loOO meter 3 min. 55 «R®* een uitnemende 110 meter taSfiïï wie dit seizoen reeds 14 s« is ÏÏEï Dixon en Dillard is hij de beste'.Sfcl hordenloper. Bij de TOjanjfeS®» zal hl, uitkomen tegen de Framed en de Belgische kampioen Braejk TTl0tt,e„,z^ "WWtSSuis jeugdige William Brown die Kï* 800 meter loopt naar Amsterdai! rno400 .meler 'l11'-! 8red ™rK?» 800 meter werd een tijd van 1 miV' voor hem afgedrukt. OLYMPISCH STADION te Amsterdam 0 Zondag 7 Augustus, aanv. 235 m» 14 wereldberoemde speedwayrijders ui; Engeland, Nw-Zeeland, Australië, Zweden, Oostenrijk, Tsjecho-SlowsSfe en België tegen de beste Nederlands rijders. Bestel maar vast Uw plaatsec ï:c deze geweldige strijd, want iedere r* wordt een sensatie, die geea &~c- way-enthousiast wil misser.. (MO Vrijlating van prijzen Onder andere voor wasserijen en voor enige textielgoedoa Met ingang van heden zijn vrijgebta# prijzen van: witwasserijen, wasvèrsröj en reinigingsbedrijven met uitzondering chemische wasserijen en ververijen, 'k- kings-, boodschappen-, ontsmetting^ fi rings- en vuilnisophaalbedrijven, sêe heidsverzorgingsbedrijven, venorprs? drijven voor huisdieren, stoppage-, dj» reparatie- en fotocopieerbedrijven. Ook de prijzen voor het verhuren ra ten-ten en kramen, naaimachines, texliekie deren en meubelen, anders dan in verbek met pensiorwei-lenging of verhuur van tl- roerende zaken, zijn niet meer gebonda Tevens zijn vrijgelaten de prijzen Tal diensten welke worden verricht t-:c: accountants, belastingconsulenten, deumr- ders, effectenmakelaars, door bankfi vies-, taxatie- en recherchebureaus c= g zen voor verpleging en/of "id-. in weeshuizen, tehuizen van burgerlijk m- besturen, voogdijgestichten, interna kostscholen en pensionaten, a buties, schoollescursus- en i In de Staatscourant zijn g beschikking tot vrijlating van prijzen toe enige textielgoederen en de vijfde wijzigcg prijzenibeschikiring textielhandel 1948, Hie:- door zal een aantal textielgoederen, waarra de handelsmarges reeds eerder waren wij- gelaten, ook wat het confectioneren beta- niet langer aan prijsvoorschrïften geooxe zijn. Tegelijkertijd zijn de fabrikanten?::^ en handelsmargers van nog enkele artikelen vrijgelaten, zoals reisdekens f--- leder, band en veters. FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 10) Wilson zei: In orde, chef. Farnum zegt, dat hij daar was. Ik kreeg zo de indruk, dat Wilson niet op Begg Holbrook gesteld was, even min als ik, omdat hij dat anders niet hard op gezegd zou hebben. Dank je, Wilson, en de blik, die Ives op Holbrook wierp, sprak boekdelen. We gaan alles behoorlijk na, scheen hij nog eens te herhalen. Begg Holbrook zei: Dat is buiten gewoon, luitenant. Ik neem aan, dat u Marford's alibi eveneens nagegaan hebt? Ik zei: Toevallig was mijnheer Mar- ford bezig met het regisseren van een film. Hij keerde zich een beetje verbaasd tot mij. maar voor hij nog iets zeggen kon, zei Ives' kalme stem: Toevallig, majoor, was mijnheer Marford niet in de studio tussen half vier en half vijf. Hij zegt, dat hij boodschappen was gaan doen. En u bedoelt, dat hij niet kan bewij zen, dat hij boodschapen was gaan doen? Inderdaad. Ik bedacht mij, dat het nogal vreemd was, dat een regisseur de studio uitging gedurende de opnamen van een film, die hij regisseerde en ik trachtte me te her inneren, wat in de studio's omging. Ik herinnerde mij, dat ze eens, terwijl wij zaten te lunchen, het ene toneel versjouw den naar het andere, waar ze een opzet moesten maken voor een heel andere scène en dat dat veel tijd kostte. Het was heel goed mogelijk, dat Tom van een dergelijke gelegenheid gebruik had gemaakt, om boodschapen te gaan doen. Ik zag, dat Begg Holbrook mij weer een beetje nieuwsgierig aankeek, toen hij zei: U bedoelt, dat u Marford kent? Ik antwoordde: Dat doe ik inderdaad. Ik logeer momenteel bij hem. Hij was een beetje verbaasd exx keek naar Janet. Ik dacht, dat je zei, dat hij de man was, die Letty gevonden had. Zij knikte en was blijkbaar ook enigs zins in de war gebracht. Beiden keken ze mij aan. Ik weet, wat u denkt. Het is een samenloop van omstandigheden een afschuwlijke samenloop, nietwaar, dat ik iemand moet vinden, die een vriend van mij blijkt te kennen. Daar heb ik ook al aan gedacht. Ik ben het volkomen met u eens, maar zo is het nu eenmaal. Of u gelooft mij, öf u gelooft het niet dat ik haar nooit te voren heb gezien. Niemand zei i%$s voor een ogenblik. Toen nam Ives zijn actieve rol weer op. Hij nam het halssnoer uit zijn zak en over handigde dit aan mij met de vraag: Vertelt u mij eens, majooru weet waarschijnlijk meer van die dingen dan ik. Zou er, voor zover u zien kunt, enige kans zijn, om de man te achterhalen, die dit gemaakt heeft? Het halssnoer van hem aannemexxd, be keek ik het. Ik vroeg mij af, wat er in Ives' geest omging en waarom hij de kwes tie van het halssnoer nu juist te berde had gebracht. Ik wist, dat Holbrook nog naar mij stond te kijken en ik wist, dat zij eveneens naar mij keek. Ik onderzocht het snoer zorgvuldig en zei toen: De schel pen komen van Guam. Het is gemaakt met een spandraad uit een vliegtuig. De man, die het gemaakt heeft, is waarschijnlijk een goed zwemmer, speciaal onder water, en een vliegenier dat is te zeggen, als het dezelfde man was, die het snoer maakte en de schelpen opdook en dat is wel waar schijnlijk. Verscheidene mannen van ons eskader maakten die dingen. Het was pas, toen ik die laatste woor den had gesproken, dat mijn handen be gonnen te trillen. Ik keek zeer zorgvuldig naar de manier, waarop het draad tussen de schelpen was afgewerkt en de enkele hangende schelp, die in het midden van het snoer was aangebracht. En toen zag ik het. Ik zag, wat ik nooit geloofd zou hebben en wel de manier, waarop de draad was afgesloten. Er was niemand anders, die dat op die manier deed. Ives keek mij aan en zijn strakke blik bleef op mijn gezicht gevestigd, rustig af wachtend. Ik vroeg mij af, wat mij te doen stond. Ik bekeek hem zorgvuldig. Hij had iets over zich, dat mij beviel. Ik zou zelfs verder willen gaan en zeggen, dat ik in hem nog niets had opgemerkt, wat mij niet beviel. Hij maakte de indruk geen man te zijn, die zijn eigen carrière zou bevor deren ten koste van de gerechtigheid. Met andere woorden, hij gaf je het idee, dat hij werkelijk een kerel was. Ives had in tegriteit en dat stond hem op het voox-- hoofd geschreven, als ik tenminste nog iets van het beoordelen van mensen afwist. Ik keek hem strak aan en zei: Luite nant, ik begrijp dit niet en ik kan alleen maar hopen, dat u het doet. Ik heb dat halssnoer zelf gemaakt. Ik heb het met de anderen, die ik gemaakt heb, in 1943 weggegeven. Zijn gezicht vertrok niet en evenmin wendde hij zijn blik af. Hij bleef mij maar aankijken. Na een ogenblik maakte hij een karakteristiek geluid, geen gegrom en geen kuch, maar een soort mengsel van die twee. Aan wie gaf u dit?, vroeg hij. Dat weet ik niet. Ik heb er ongeveer een dozijn gemaakt. Ik kan zien, dat dit van mij afkomstig is aan de manier, waar op ik de draad gedraaid heb, maar ik kan niet van ieder individueel halssnoer zeggen aan wie ik het gegeven heb. Gaf u ze aan meisjes? Meestal wel. Plotseling stond zij toen voor mij met ogen, die flikkerden met een blauw vuur. Jij hebt het gedaan! zei zij. Jij doodde haar, jij vermoordde Letitia! Niemand anders bewoog zich, niemand zei iets. Het was, of zij allen in afwach ting stonden, van wat ik doen zou, hoe ik hierop reageren zou. Ik keek haar aan en dacht: Arm kind, dat moet je na tuurlijk wel denken! Ik voelde mij erg ver drietig, maar keek haar recht in de ogen. Het hoofd schuddende, zei ik: U weet, dat ik zo iets nooit zou doen. Ik had rustig gesproken, alsof wij slechts met ons beiden in de kamer waren en na een ogenblik, toen zij mij weer aan keek, zag ik, dat het vuur uit haar ogen wegstierf. U weet dat evengoed als ik, ging ik voort. Na enkele ogenblikken fluisterde zij: Ik weet niet wat ik geloven moet en waarom of ik u geloven zou, maar om de een of andere reden doe ik dat toch. En zij voegde er met een uitdrukking van verwarring op haar gezichtje aan toe: Maar waarom heeft u haar dan opge nomen, als u haar nooit van tevoren ge zien had? Ik zei bedaard: Had u liever gewild, dat ik het niet gedaan had? Zij antwoordde mij niet met zoveel woorden, maar er kwam een blik van begrijpen in haar ogen, of eigexxlijk niet van begrijpen, maar van dankbaarheid. Maar Holbrook antwoordde wel en in zijn manier van doen was niets van be grip of daixkbaarheid te bespeuren. Hele maal niet. Je kunt me nog meer ver tellen, maar ik geloof er niets van, dat je haar gevonden en meegenomen hebt. Als je het mij vraagt, heb je haar hele maal niet in Darkwater Caxxon gevonden. Jij en zij hebben ergens ruzie over gehad en je hebt haar een mep gegeven en haar gedood en toen heb je haar binnen ge bracht om zelf gedekt te zijn. Ik. wist, dat Ives en Wilson mij gade sloegen en dat ik door geen enkele spier- trekkïng in mijn gezicht van enige inten tie van mij moest doen blijken. Ik bewoog mijn voeten en lichaam en handen echter zo snel, dat ik voor hem stond en hem neergeslagen had voor ze mij nog berei ken konden. Ik sloeg hem zo hard als ik kon en hij smakte recht achterover. Hij was volkomen buiten westen, daar viel niet aan te twijfelen. Ives en Wilson sprongen op mij af. Zij grepen mijn armen vast en begonnen mij heen en weer te schudden, maar ik trachtte geen moixxent hen te weerstaan. Ik had gedaan, wat ik wilde doen en ik was niet van plan, om ook een ander nog letsel toe te brengen. Zal ik hem de boeien aandoen., - Wilson, maar Ives gaf ten antwoora - Ik geloof niet, dat dat nodig zal ajo, a het wel, majoor? Neen, zei ik, het zal niet nodig zua maar u kunt beter even kijken, of ut n soms doodgeslagen heb. De vrouw lag al naast Holbrook op knieën. Zij voelde zijn pols en maalt .e af boord los en weldra lagen we affi^ op onze knieën naast hem. Zeus had mij losgelaten, toen hij zag, aai dit beter scheen te vinden. Er w» bloed uit de mond van het toen ik mij over hem heenboog, W® ik, dat er een geur van whisky- heen hing. Hij begon zich te bet na enkele ogenblikken zag ik, d veel met hem aan de hand was maar een paar tanden los en een P» zwollen wang. Wilson betastte knikte exx zei, dat hem niets mankeex'de. Mevrouw Holbrook keek mj harde uitdrukking in haar oge[ zei: Ik hoop, dat iemand u ooz eens zo iets aandoet. Toen stond zij op, nam een van een tafeltje en kwam bij Zijn zakdoek nemend, doopten het water en begon zijn gezicnt met e&i aan s en het bloed weg te ve£e"' ktefojia Ives stond naar Begg HolT H0Ifc:»< toen hij weer bijkwam. ddelkjï mij in het oog kreeg, deel tal een poging, om over.ei:nd te 0 Ives legde een hand op zun e -Kilm aan, mijnheer Hèjjjj U bent nogal in de war. J majoor wel in het

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6