De erloren kleinzoon7''Freddy thuis je °uders ai haddcn sïmoc'ónder de Beter een paar dagen een dikke arm dan een langdurige, ernstige ziekte Vlaardingse C.J.M.V -ers genieten van strand en duin... en slapen in bunkers Visserij- varia Noordhollands damkampioenschap staat op het spel Het noodlottige halssnoer 1949 p k weer Gevonden aan het Bloemendaalse strand onder een vlet (en de muggebeten) mK twee gistermiddag M spelende meisjes onder de Plaatselijke !11,™ ventje ontdekten ^"„Stekirdï. lichtelijk "m in keek-. d- ïit Limlmrg. die bil *2*1V de Bothastraat logeei- 'KS J,„ en kort na dat heug- kleine zwerver via de f?o«rkomen; uur af was "^«est en zijn verdwü- r to rep en roer georacnt. fsdvinderil ^„yjvoortieeld onder de Jsaiipedf®.."1 „„i commissaris J. P. 111'"L voer de kust bij en verder is er die ?f''eSste keer nauwgezet in - at !0iee(st <]e „verloren k** 'Spolitiehonden en bur- eS buren al vele uren in P f trdde duinlerrein en zijn vele ^%wfduikt°Freddy onder een jldaarmee een eind is gekomen. e»' ,uo"d"de Bothastraat, bleek ae spontane goede eieren en fruit n"hevige spanning in de huize f> waar Fred logeerde en in de urt rond „«dl wei toen de spontane goede binnenrolden: de"opgeluchte grootouders, t niet veel weet van zijn listuur; m" heen' wamê'kruik, een dik IJmuiden ;s'dsbureau wordt verplaatst r mdelilk Arbeidsbureau in IJmui- «lokalen van de Moerberg- de Kerkstraat in gebruik heeft, Si Plow Woensdag verlaten viran zal zich vestigen in het pand i Julianakade 7 te IJmuiden. Het tósjjiumnier-is 4337. '/oor het doofstomme kind inzameling ten bate van het Neder- •X doofstomme kind, gehouden na af torn de fiim Johnny Belinda, welke rtfc acht dagen in het Thalia-theater Btjfdraaid, bracht 235,07 op. collectrices en de directie van Thalia e-ïnen een woord van erkentelijkheid ede verleende medewerking, evenals j;:,y.V,-leiding, die het initiatief tot deze è:te nam. /aria's jeugd een dagje uit '•kinderen van de leden van de buurt- eang „Varia" zullen Donderdag 10 :.-ii5 naar Bergen aan Zee gaan. De rullen zich in de speeltuin „De be- jasties" naar hartelust kunnen ver- 'i Bovendien zal men er een bezoek a strand brengen. y. .jrote kinderen" gaan diezelfde dag s Schiphol en Den Haag. MIDDENSTANDSDIPLOMA Ta de cursus georganiseerd door het stuut voor Middenstandsontwikkeling !:-(ien te Amsterdam voor het Midden- feMploma Algemene Handelskennis; Sj. Bilder en de heren A. J. Bax, R. iiBoer, C. Keizer, J. van Slooten en J. kuit IJmuiden, SCHEEPVAART IJMUIDEN :.::nrskar van Malmö. Magdelena van twnvik. Echo van Belfast. Hestia van Eriburg. Deo Duce van Kopenhagen. Kitty is Hemösand. Merak van Sunsfall. Dotte- f:1 van Liverpool. Vertrokken 8 Augustus: Borneo naar Cuks- hk Jaarstroom naar Hamburg. Frisian tol naar Rotterdam. Bliswort naar Ham- W-Circe naar Rotterdam, Paraat naar fcxfali. Hercules naar Hamburg. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 9 AUGUSTUS Mil, 8 uur: „Het dubbele gelaat". kïi 8 uur: „Tarzan en Tany". WOENSDAG 10 AUGUSTUS Bioscopen als Dinsdag. Rudhuij: 4—5 uur Spreekuur wethouder fa Onderwijs. been dat hij ergens stuk stootte plus zijn uitgebreide verzameling muggebeten is het kind diep onder de wol gestopt, want de dokter, die verder alles compleet bevond, vreesde een lichte longontsteking als ge volg van de escapade-in-zwembroek. Fred's grootmoeder vertelde ons, dat Zondagavond een dame het kind op het Bloemendaalse strand heeft zien dwalen zoals zij zelf later vertelde, zonder het be nul te hebben, de zwerveling bij de politie te brengen. Dan is de activiteit van hen, die vijf-en-twintig uur rusteloos naar het kind zochten, meer te prijzen „Luitenant" Kipp moet terecht staan Maar hij Is onvindbaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zal Vrijdag 26 Augustus bij verstek de zaak behandelen van de gewezen luitenant van de Staatspolitie te Velsen A. Kipp, een man wiens naam al vele keren in de afgelopen jaren, telkens wanneer een lid van de in de oorlogstijd zo beruchte „Ka mer 21" van het Velser politiebureau te recht stond, in de zittingszaal van het Hof werd genoemd. Kipp, die na de bevrijding uitgeweken en sindsdien onvindbaar is, zal zich hebben te verantwoorden wegens arrestatie en uitlevering aan de S.D. van talrijke onder duikers en van hen die onderduikers hulp verschaften. Nog in Maart 1945 deed hij een inyal in een woning te Ede, welk feit de dood van twintig en de vrijheidsberoving van van veertien personen tengevolge had. VELSEN EN HET POKKENGEVAAR Directeur van de G.G.D. roept op tot inenting De directeur van de Gemeentelijke Ge- neeskundige Gezondheidsdienst te Velsen verzoekt ons het volgende mede te delen: „Het gevaar voor pokken in ons land wordt groter. Na de Kota Inten is nu weer een geval van pokken geconstateerd op het troepentransportschip „Groote Beer", dat op weg is van Indonesië naar ons land. De Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Banning, zegt daarvan het volgende: „Wederom dreigt dus het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizen den militairen uit Indonesië en in het al gemeen bij het intensieve verkeer tussen Indonesië en Nederland kan dit gevaar geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Zoals reeds eerder bij de gevallen op de Kota Inten, wil ik er nogmaals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatietoestand de beste bescherming biedt. Herinenting is thans voor iedereen uiterst gewenst. Kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar dienen allen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familie' leden van repatriërenden, die kans lopen te worden besmet. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetting bloot stellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie." Dringende raad Ik raad alle ouders van kinderen beneden 2 jaar met de meeste nadruk aan zo gaat de directeur der G.G.D. verder hun kinderen te laten vaccineren tegen pokken (tenzij dè huisarts het om bepaalde medi sche redenen afraadt). En met evenveel nadruk raad ik aan, da% alle oudere kinderen en alle volwassenen, die de laatste drie jaren niet zijn ingeënt Velsen-Noord Maandag opening der Ir. L. P. Krijgerschool Ook de kinderen delen in de vreugde Het staat thans vast, dat de semi-perma- nente, openbare Ir. L. P. Krijgerschool aan de Melklaan op Maandag 15 Augustus of ficiéél zal worden geopend. De ingebruikneming van het mooie schoolgebouw heeft, noodgedwongen, reeds zonder enig vertoon op 16 Mei plaats ge vonden. Verschillende oorzaken beletten echter het gemeentebestuur om nog vóór de schoolvacantie gevolg te kunnen geven aan Jiet voornemen het gebouw officieel te openen. Wegens het feit dat het nieuwe school jaar Dinsdag 16 Augustus begint werd de openingsplechtigheid met opzet op de voorafgaande dag vastgesteld. Aan de ouders der leerlingen en introducé's wor den dezer dagen de ^uitnodigingen van B. en W. van Velsen fot bijwoning van de opening toegezonden. De leerlingen der school zullen ook m de feestelijkheden delen. Nadat 's middags om half drie het officiële gedeelte der opening zal aanvangen, worden de kinderen om pre cies vier uur op de school verwacht. Zij krijgen dan verschillende tractaties. Naar wij verhemen wordt met de dienst van openbare werken overleg gepleegd om het terrein rond de school een wat aan trekkelijker aanzien te geven door het hoogopschietende onkruid te verwijderen en het plantsoen voor de ingang der school aan de Melklaan op te knappen. IN HET TERRITORIUM DER FRANSE LELIE: Fietsen, zwemmen, wandelen en aardappelschillen in Beverwijks natuur tegen pokken, zich opnieuw laten inenten (herinenten of revaccineren). Sedert de opheffing van de vaceinatie- dwang is het aantal mensen, dat nog nooit tegen pokken is ingeënt, bedenkelijk groot. En nog veel groter is het aantal vol wassenen, dat als kind éénmaal is ingeënt en daarna nooit weer; bij hen is de be schermende werking van de vaccinatie weer verdwenen, of althans sterk vermin derd. De vaccinatietoestand van onze bevolking is onvoldoende. Het spreekt vanzelf, dat maatregelen zijn genomen om te trachten het binnendringen van pokken in ons land tegen te houden. Daartoe behoort o.a.» het revaccineren van het personeel van lucht- en zeehavens. Ook in IJmuiden is dit in de afgelopen weken geschied. En zo zijn er meer maatregelen getroffen. Maar nu het besmettingsgevaar groter' wordt, mag dat niet langer als voldoende beschouwd worden. Het gaat er nu om de vaccinatietoestand van de bevolking zo hoog mogelijk op te voeren. En als eerste maat regel om dat te bereiken, geldt thans de inenting van allen beneden 2 jaar en de herinenting van allen boven 2 jaar. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst zal daartoe op verschillende plaatsen en tijden kosteloos gelegenheid geven, hetgeen tijdig zal worden bekend gemaakt. Wij, volwassenen, moeten ons allen laten revaccineren, indien dat de laatste drie jaar niet gebeurd is. Ieder, die het niet doet, loopt niet alleen zelf gevaar, maar brengt ook, wanneer hij door pokken mocht wor den aangetast, zijn medemensen in gevaar. Laat men toch niet bang zijn voor een pijnlijke dikke arm; dat gaat immers na een paar dagen weer voorbij. En zulks is toch nog verre te verkiezen boven pokken. En juist zij, die er een dikke arm van krij gen, bij wie, zoals het heet „de pokken goed zijn opgekomen", mogen blij zijn, dat zij het hebben laten doen, want bij hen was de vorige inenting weer uitgewerkt, terwijl zij nu weer beschermd zijn. Dus: in het belang van ons allen: benéden 2 jaar vaccineren; boven 2 jaar revaccine ren! Allemaal! De Directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondh.dienst, Dr. L. S. Limborgh Meijer. Terrasvogels terug Maandagmiddag om 4 uur arriveerde de bus met het Terrasvogels-gezelschap, dat een bezoek aan Scandinavië gebracht heeft, weer voor de „Weyman", vermoeid doch buitengewoon voldaan over de ontvangst in Denemarken en Zweden. In totaal heeft men 3400 km. in de autobus afgelegde Zaterdag had de revanche-wedstrijd te gen Virum Boldklub plaats. In de eerste helft wist Terrasvogels de leiding te ne men. Nuyen zat een Deense back zo op zijn huid, dat deze in eigen doel schoot. Deze stand bleef tot 10 minuten voor het einde gehandhaafd. Toen kreeg Virum een vrije trap te nemen. Door de duisternis had doelman Butter geen goed zicht op de bal en zo slaagde Virum er in gelijk te maken (1-1). 's Avonds had in het clubhuis van Vi rum het afscheidsfeest plaats, waarop een allerprettigste stemming heerste. Op dit feest werd de Terrasvogels-secretaris, de heer J. van Egten, gehuldigd voor alles, wat hij in het belang van de Deens-Hol landse sportuitwisseling had gedaan. Als blijk van waardering werd hem het ere lidmaatschap van Virum Boldklub aange boden. Een oorkonde, vermeldde in het Deens, hoezeer men het werk van de scriba der Vogels op prijs stelde. Als ge op de Beverwijkse Creutzberg- laan het grintpad naar de boerenhof stee van de heer Davidson inslaat, voert een goudgele streep zand daar naar de duinen. Ge vindt daar tussen de groene heuvels de speelweiden,wear moeders met hun kroost de schaduw opzoeken. De kinderen ravotten er en brengen de tijd zoek met verstoppertje 'spelen of stuivertje-wisselen; de moe ders breien of trachten hun dagelijkse zorgen - te vergeten in een onbekom merd middagslaapje. En achter die speelwéiden-rijen de duinen zich aan een tot een machtige groen-gele vesting welke de grens vormt tussen zee en land. De grauw-grijze bunkers, die hier en daar het natuurschoon be smetten, staan ruw in deze landelijke rust verspreid en roepen onaangename herinneringen op uit een tijd die ge lukkig al weer enkele jaren achter ons ligt. En toch zijn er mensen die met die bun kers erg in hun schik zijn: de padvinders bijvoorbeeld. Maar ook tal van andere jeugdorganisaties maken een dankbaar ge bruik van deze lugubere oorlogsstellingen. De burfkers in dit stukje Beverwijk zijn geheel ten behoeve van kamperende jeugd bewegingen ingericht en omdat de padvin ders er het meest vertoeven zijn ze ook geheel naar de ideeën van deze jonge vol gelingen van Lord Baden Powell aange kleed. Aan de wanden vindt ge naast de Schakers van achter het IJzeren Gordijn naar Beverwijk Hoogovenschaaktournool De tournooi-commissie van de Hoog ovenschaakclub deelt ons mede, dat» de voorbereidingen voor het in Januari te houden Hoogovenschaaktournooi reeds een aanvang genomen hebben. v Door bemiddeling van het hoofdbestuur van de K.N.S.B. is bij het recente bezoek van de Nederlandse schakers aan de Bal kan contact gelegd met de bekende Tsje chische grootmeester Foltys, die toegezegd heeft dit jaar in de hoofdgroep te zullen meespelen. Ook zal een Joegoslavische meester dit jaar van de partij zijn. Om de spelers, die in de reserve groepen deel nemen, internationale ervaring te laten opdoen heeft de K.N.S.B. contact gezocht met de Tsjechische- en Joegoslavische schaakbonden, die elk een tweetal veelbe lovende jonge spelers zullen afvaardigen. Het ziet er dus naar uit, dat de interna tionale schaakwereld het Hoogoventour- nooi steeds meer als een evenement in de schaaksport gaat zien. Schaakkamp tegen Finse studenten Zaterdag 13 Augustus zullen een achttal Finse studenten de gasten zijn van de Hoogovenschaakclub. Zoals bij H.O.S.C. gebruikelijk is, maken de buitenlandse gasten eerst een excursie naar het Hoogovenbedrijf waarna 's avonds in het Statenhuis de schaakwedstrijden plaats vinden. Verder wordt op Zaterdag 20 Augustus te Amsterdam de return-massakamp ge houden tegen de schakers van de Droog dok Maatschappij. Vooraf zal een bezoek aan de scheepswerf plaats vinden. Zaterdag een strandfeest in Wijk aan Zee In Beverwijk en Velsen-Noord heeft ook dit jaar de Christelijke vereniging voor vacantie-bezigheden van schoolkinderen veel' goed werk gedaan door vele kinderen verscheidene weken naar het strand van Wijk aan Zee te brengen, waar zij onder geroutineerde leiding prettig bezig worden gehouden en gezondheid opdoen. Een „pendant" dus van het streven der Am sterdamse vacantieschool, die het IJmui- dense strand voor hetzelfde doel uitkook. Zaterdagmiddag om 1 uur op de laat ste dag, dat er kinderen onder auspiciën van de vereniging in Wijk aan Zee zijn wordt een strandfeest gehouden, voor alle kleine deelnemers. Verschillende firma's hebben voor prijs jes al? beloning der verschillende wed strijden en voor versnaperingen gezorgd en wanneer de ouders nu ook nog van hun belangstelling blijk geven en, niet te ver geten, de zon van de partij is, kan er een vrolijk slot aan een mooi stuk werk komen. Het comité, dat de „vacantie bezigheden" voorbereidt, is op „positief-Christelijke basis" gevormd, maar men deelde öns mede, dat ook kinderen uit niet-Christelijke gezinrten welkom zijn, wanneer tenminste de statuten der vereniging aanvaard wor den. sporadisch .overgebleven Duitse legeraan- duidingen, tekeningen die betrekking heb ben op het doel en streven van de verken nerij en de foto's aan de vergeelde muren geven u een indruk van wat er zo al onder deze jeugd leeft. Maar op het ogenblik is de „Franse lelie" verdrongen. Een groep C. J. M. V.'ers uit Vlaardingen heeft voor enkele dagen de bunkers in gebruik genomen en de „Rode driehoek met. zwarte balk" geldt daarom voorlopig als gangbaar insigne. Oom Koos en Oom Jantje, Oom Arie en Oom Jan zwaaien hier de scepter over achttien jon gens die de hele dag niets anders doen dan hun hart ophalen aan de geneugten die dit brokje natuur hen biedt..'s Morgens om 7 uur begint het lieve leventje al. Een hoorn blazer roept dan de C.J.M.V.'ers uit droom land terug en even later staat de hele ploeg zich proestend en spetterend de slaap uit de ogen te wrijven met het ijskoude pomp water. De andere ploeg beijvert zich onder tussen met het bedden-opmaken; en omdat zulks onder leiding van Oom Jan geschiedt, een oud-marinier, gaat dat allemaal „mo del"; volgens de regelen der kunst dus. Als de nodige boterhammen in de diverse ma gen zijn verdwenen, wordt er een keuken- corvée benoemd. De jongens koken name lijk zelf. Onder toezicht van een der leiders natuurlijk. Vervolgens wordt de vlag ge hesen. Oom Arie leest „de wet" voor en de knapen zeggen hem die na. Als dat officiële gedeelte achter de rug is, wordt er een schoonmaakploeg aangewezen die de vel schillende bunker-kamertjes aanvegen én opruimen. Ook dat aanvegen gebeurt met kennis van zaken. Men strooit, voordat men zich. met bezem en al op de stoffige vloer werpt, wat natte theeblaren op de bunker- vloer. Anders stuift het zo, zegt men. En dan gaat men eigenlijk pas genieten. Er worden fietstochten in de omgeving gemaakt of men trekt, als het weer het toe laat, naar het strand van Wijk aan Zee. Men doet er spelletjes of vermaakt zich, als het regent, binnens-bunkers. In de „stamhut" worden de plannen uitgebroed. Een grote blauwe ijzeren plaat vermeldt dat het ingevolge artikel 461 van het straf wetboek verboden is dit heilige der heiligen binnen te gaan; een bewijs dus dat er wel zo het een en ander aan gewichtigs bespro ken wordt. Nog zeven tonijnen zijn Maandag door de Kw. 24 aangevoerd. Deze vissen zijn met aas aan de haak geslagen. De prijs per stuk varieerde van 150,tot 180, Daar deze prijs zeker loont, kan men nog meer aanvoer van tonijnen verwachten. Hull. In de afgelopen week heeft ook de Batavia (IJm. 99) in Huil gelost. De besomming voor 1100 „kit" haring bedroeg ruim 1900 pond. De Batavia is op nieuw ter haringvisserij uitgevaren. r Voor de Woensdagmarkt wordt met verse vis nog verwacht de Shamrock (IJm. 129). De vangst bedraagt 280 manden. Stormschade. Door een grote ..klap" water op het achterschip is de stoomiogger Robert William (Kw. 129) beschadigd. Het achterzeil werd totaal vernield en er werd verder ook nog al wat ravage aange richt. Met een uitvarend schip krijgt de logger weer een nieuw zeil toegestuurd.. Per vliegtuig zijn de benodigde on derdelen voor de logger „Johannes den Duik" naar Engeland gebracht. Dit schip is met motorpech in een Engelse haven binnengesleept. Twee monteurs zijn direct vertrokken en zullen per thuisvarend schip terug keren. Droeve reis. Het stoffelijk overschot van schipper H. Blok, die op IJsland over leed, zal naar IJmuiden worden vervoerd om hier ter aarde te worden besteld. Dinsdagochtend waren er vier trawlers aan de afslag: de Prinses Beatrix (IJm. 117) met 500 kisten en de Petten (IJm. 49) met 800 kisten verse vis, de Zeelandia (IJm. 38) met 1200 kisten en de Viking Bank (IJm. 183) met 1500 kisten verse ha ring. Verder voerden drie kotters platvis aan. De Flamingo is met 1550 kisten verse haring in Huil. Na de afslag zal schipper Koper bunkeren en ijs laden om opnieuw ter visserij te vertrekken. Wat Herman ving. De Herman (Sch. 92) gaf als vangstbericht 200 kantjes steur- haring en 800 kisten verse haring op. De trawler zal vermoedelijk aan het einde dezer week markten. 's Avonds wordt er nog een-twee-drie een spel in elkaar gezet en als de knapen dan moe geravot zijn en zich onder de pomp van duinzand en mogelijke andere onge rechtigheden hebben ontdaan, vertellen de leiders een verhaal. Er wordt voorgedra gen, gezongen en gemusiceerd en geleidelijk aan wordt dan het avondprogramma op een hoger en meer ernstiger peil gebracht. Oom Jantje, die voor dominee studeert, begint ongemerkt aan een dagsluiting en voordat de jongens het weten, zitten ze geboeid te luisteren naar een verhaal uit de bijbel. Als-het klokje van gehoorzaam heid slaat, zoeken ze allemaal, uiterst vol daan over de prettige dag, hun strozak op. Er wordt nog wat gestoeid en gepraat en een van de leiders leest nog een verhaaltje voor. Als Oom Arie aan de laatste alinea gekomen is, snurkt men alleen nog maar Duiven vlogen van Cinèy naar Beverwijk Zondagmorgen heeft de Beverwijkse post duivenvereniging „De Reisduf" deelgenomen aan een wedvlucht met liefst 803 postduiven. De dieren werden in Ciney (België) gelost om 7 uur. De eerste vogel, eigendom van de heer H. Exalto kwam om 10.16 uur binnenvliegen. De laatste arriveerde om 10.28 uur. De voor naamste uitslagen luidden: H. Exalto 1. 2, 14. 17. 19, 23: H. Timmer 3, 6. 21. 29, 55, 63, 64, 71, 88. 89. 90, 98, 106, 107, 113, 114. 120; P- Bruins 4, 79. 80, 83: Th. Joos- ten 5, 25, 43; F. Blommaert 7, 58, 70; A. Min- neboo 8, 76, 85, 95, 101; J.-Schipper 9 en A. Schoenmaker 10, 31, 37. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 9 AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9 uur: Fregola. 7 en 9.15 uur: Ai*c da uur: Tarzan Luxor Theater, Triomphe. Corso Theater (Castrlcum), en Tanya. WOENSDAG 10 AUGUSTUS Bioscopen: Zié Dinsdag 9 Augustus. Twaalf tientallen in September aan het bord In de erste week van September zullen twaalf sterke damticntallen uit verschillende plaatsen van Noordholland met een compe titie over elf ronden beginnen, die het gehele najaar de damsupporters in Noordholland in spanning zal houden over do vraag, welke club damkampioen van Noordholland zal worden. Tot nog toe was het de sterke Amsterdamse ploeg „Gezellig Samenzijn", die als clubkampioene van Noorjlholland in de twee voorgaande seizoenen meestreed in de eind strijd om het clubkampioenschap van Ne- derland. Andere aspecten. De komende competitie 19491950 toont een geheel ander asp'ect. Door een reorganisatie is het aantal hoofd klasseclubs van 20 in twee afdelingen, op 12 in slechts één klasse terug gebracht. Deze twaalf tientallen zijn: DCIJ, IJmui den; BDC. Beverwijk; Zaandam; Oosterkwar- tïer en Haarlemse Damclub uit Haarlem; Oost Zaan; DWW te Wormerveer; Gezellig Samenzijn, Joseph Blankenaar. D. A. D. I. T. O. uit Amsterdam en WDC uit ,Weesp. De ernstigste candidaten voor het bezetten der eerste plaats zijn de clubs Gezellig Sa menzijn en Joseph Blankenaar. Zeker zal de Haarlemse Damclub, indien zij de beschik king heeft over de gebroeders v. Dartelen, tot een verrassing in staat zijn. Het voor de club betreurenswaardige feit, dat de speler aan bord één van de Haar lemse ploeg „Oosterkwartier" Piet Roozen- burg. niet in staat is de kleuren van O.K. te verdedigen, zal waarschijnlijk op de gehele ploeg drukken. Oosterkwartier zal echter desondanks een goede plaats op de ranglijst veroveren. Met belangstelling zien wij inmiddels de prestaties van de IJmuidenaren tegemoet. Het DCIJ-bestuur is tot verjonging over gegaan. De spelers aan de 'eerste vijf borden (Ligt- hart, Dukel, Lans, Suyck en Postma) zijn van kampioensvorm. In de „staart" zijn de jeugdige speler P. SSvier en K. v. d. Sleen opgesteld. Het zal aan de verrichtingen van deze mensen liggen of het eens zo geduchte IJmuider tiental de damsuprematie van Ge zellig Samenzijn weet te breken. Welke rol de dammers uit Beverwijk zul len spelen is totaal onbekend. Het uitkomen in deze selectie-afdeling is geheel nieuw voor deze Hoogoven mannen, maar gezien het feit, dat ze met hun jonge spelersmateriaal, hun vurig enthousiasme en de wil om te winnen bezield de strijd in gaan, maken het mogelijk dat de ploeg een goede plaats op de ranglijst verovert. In de eerste ronde ontmoeten elkaar: te Beverwijk: BDC en DSTO; te Haarlem: OK en CDA; te Zaandam: Zaandam en Oost- Zaan; te IJmuiden: DCIJ en Jozeph Blanke naar; te Amsterdam: GS en WDC en te Wor merveer; DWW en UDC. 1LLET0N dooi Gordon Mc Donell Nel hem in de rede en zei: Komt •"et by je op dat ik om dezelfde reden "Ju Sel°gen hebnamelijk om J» te dékken? J volgde een lange stilte. bxJü ,Tom lan2zaam zei: En je Uhte.]edaCht'datik---- - Sj! hmbt haar dus n°oit ontmoet? Nooit, Tom. '&wimriten en stak een sigaret op. JüTnm711 6?oeg> voor zover je zoiets *•5» kon< sedert ik Elsa's vWrouwflnr m gehoord had, was mijn ion tenslnf)66" keetje geschokt. Het iff°le4°0medie zjJn het zou in Mn dat hij eenff k°men 0m te ontken" teüjk schuifUo snoer had> als hiJ wer- t&ïïnSu?- ^Ueen: hoe kon h« er haar L 00 ontkennen zou, als naar naar vroeg. «aookSK de zaak- Om welke £.*2!zegt'2ei Tom willen üi u sa over dat hals- het b«,.i T 0m j°u te dekken vroeg maar mff 0pbelde en er haar coe it hut r geen dekking nodig het h«ver niet. Zie je, ze kon wel eens denken, dat ik Letitia dat hals snoer zelf gegeven had. -— Tom, zei ik, ik heb er tenslotte niets mee te maken, hoe het tussen jou en Elsa staat, maar dit moet je wel in overweging nemen: Als je haar niets over het hals snoer vertelt en Ives belt haar op om na te gaan, of ik er jullie ooit een van beiden een gegeven heb, dan zal zij ongetwijfeld zeggen van wel. En dan zul jij pas stevig in de knoei zitten, omdat je Ives wat voor gelogen hebt. Ik trouwens ook, maar daar behoef je je niets van aan te trekken, om dat ik er zeker van ben, dat ik hier wel tussenuit kom. Iemand moet Letitia dat halssnoer gegeven hebben en tenslotte zul len wij wel uitvinden, wie dat geweest is. Maar inmiddels zou er een hoop gepraat over jou loskomen hetgeen je werk en je baan ruïneren zou en dat weet je zeer goed. Ik zou je willen adviseren, om het Elsa te vertellen, zodat zij het ook tegen Ives ontkennnen kan, dat zij ooit een hals snoer gehad heeft. Ik weet, dat dit mis schien de een of andere scène tussen jou en Elsa zal provoceren, maar daar komt het op een ogenblik toch toe, als er moei lijkheden tussen jullie zijn, dus kun je het net zo goed nu hebben, dan is het achter de rug. En inmiddels kunnen wij dan trach ten uit te vinden, wie Letitia een van mijn halssnoeren gaf, als jij of ik het niet ge weest zijn Zelfs terwijl ik sprak, kon ik mij nog niet losmaken van het idee, dat Tom haar toch het snoer gegeven had en dat hij haar vaker gezien had dan hij zelfs tegen mij had willen toegeven. Ik vroeg mij ook af, waar hij vroeger op de middag, dat zij vermoord was, wel geweest kon zijn. Ik i wil niet zeggen ,dat ik dacht, dat hij haar vermoord had, maar wel, dat hij meer wist dan hij zeggen wilde. Juist op dat moment, dat wij de kamer zouden verlaten, kwam Elsa thuis. Zij had Peter in een wagentje en liep er mee door de hall langs de open deur van de studeerkamer, waar Tom en ik hadden zitten praten. "Hallo, Tom, zei ze, wat brengt'jou zo vroeg naar huis? Ik kwam alleen maar even binnen vallen, omdat ik James even spreken wil de, gaf hij ten antwoord. Is alles in orde?, vroeg Elsa. Volgens mij wel. Tom's stem had de juiste klank, toen hij op Peter afliep en gezichten tegen hem begon te trekken en hem met zijn wijsvinger op zijn buikje kittelde. Peter staarde hem met wijd ge opende ogen aan en maakte een geluid, dat diep uit zijn kleine lichaam scheen te komen. Ik zag Elsa's ogen even vochtig worden, toen zij naar hen keek. Op dat moment ging de 'telefoon. Elsa, die er het dichtst bij stond, nam de hoorn op en ik was er dicht genoeg bij, om de onmiskenbare klank van de stem van Ives te herkennen; een beetje staccato en toch weer met een melodieuse klank er in. Ik kon natuurlijk niet horen, wat hij zei, maar ik wachtte op Elsa's antwoord en ik sloeg haar en Tom gade, terwijl ik stond te wachten. Tom had zijn .spel met de baby gestaakt en stond doodstil te wachten. Ik wist, dat hij op hetzelfde wachtte als ik. Ja, daar spreekt u mee, zei Elsa. Weer klonk de stem van Ives. Het leek wel, of hij haar een vraag stelde, maar daar was ik niet geheel zeker van. Ik zag Elsa een beetje verstijven. Terwijl zij daar met haar rug naar mij toegekeerd aan de telefoon stond, scheen het mij toe, of haar lichaam even verstrakte. En toen zag ik, dat zij het hoofd wat omwendde en Tom aankeek, ofschoon ik haar ogen niet zien kon. Ik keek nu eveneens naar Tom en zag, dat hij daar nog altijd even onbewe gelijk stond, maar dat zijn ogen nu op Elsa gericht waren. Het was alsof er iets tus sen hen heen en weer ging; iets van begrip of van misverstand of een combinatie van beide. Het duurde slechts een ogenblik. Er was ook slechts een onmerkbare pauze tussen de vraag van Ives en het antwoord van Elsa. Nog steeds Tom aankijkend, zei zij in de telefoon: Neen, luitenant, ik vrees, dat ik u moet teleurstellen. Ik heb nooit zo'n halssnoer bezeten. Ja, He weet, dat majoor Foraker ze maakte, maar hij heeft er mij nooit een gegeven ik denk, dat hij ze al allemaal weggegeven had, toen hij mij voor het eerst ontmoette en boven dien, luitenant, moet u niet vergeten, dat ik toen al met mijn man verloofd was. Ik hoop niet/ dat er iets niet in orde is. Ives zei nog iets en daarop nam zij af scheid en hing de hoorn op. Zij keek nog steeds naar Tom en stond strak rechtop, nadat zij de telefoon neer gelegd had en zei: Ik denk, dat er niet veel te zeggen valt, maar ik zal deze kwes tie zo spoedig mogelijk oplossen. Toen vielen haar ogen op Peter en een ogenblik dacht ik, dat zij zich niet goed zou kunnen houden, maar zij wist zich te beheersen. Zij bukte zich, nam hem in haar armen en met haar gezicht half ver borgen tegen de kleertjes van de baby, zei zij met gesmoorde stem: Ik vind, dat je haar wel een ander halssnoer had kunnen geven. Tom zei niets. Hij bleef staan, waar hij stond en zei niets. Zijn gezicht stond zeer ernstig, zoals men verwachten kon, dat het staan zou, als hij in het rjauw zat. Elsa, hoe weet je, aat ik het niet was, die Letitia jouw halssnoer gaf?, vroeg ik. Zij keek mij een ogenblik aan en nu zag ik, dat haar ogen vochtig waren. Door haar tranen heen glimlachte zij flauwtjes tegen mij, schudde even het hoofd en zei: Neen, niet na wat je me gisteravond van haar verteld hebt. Ik je te goed, om te geloven, dat je gisteravond comedie speelde. En toen verliet zij, Peter op haar arm dragend, de kamer en Tom en ik waren weer alleen, evenals wij het waren voor zij binnenkwam. Maar de atmosfeer tussen ons was nu heel verschillend, want ook ik geloofde nu, dat Tom Letitia dat halssnoer gegeven had 'en het beviel mij helemaal niet, hoezeer ik ook op hem gesteld was. Daarom verliet ik de kamer eveneens. HOOFDTUK VII. Niet, dat ik een ogenblik geloofde, dat Tom Letitia vermoord had. Ik v/ist, dat Elsa dat ook geen moment dacht, rpaar wie het ook gedaan mocht hebben, had het waarschijnlijk gedaan uit jaloezie over haar affaire met Tom. Ik besloot om Jariet Holbrook te gaan opzoeken en te trachten van haar of van haar man te weten te komen, met wie Letitia omgang gehad had voor zij Tom ontmoette. Hoe eerder wij konden uitvin den, wie 't geweest was, die haar vermoord had, des te eerder zou Tom bevrijd zijn van iets, wat ik voelde, dat elk ogenblik kon losbarsten. Ik had een volkomen geldige reden om te trachten bij de Holbrook's inlichtingen te krijgen. Het feit, dat zij een van mijn halssnoeren droeg, was genoeg om Ives op dat punt tevreden te stellen. En tegenover Ives zou het, vanuit mijn eigen veilig heidsstandpunt, beter staan, dat ik zelf nasporingen deed, gezien ook het feit, dat ik dit zeker niet doen zou, als ik zelf de moordenaar was geweest Ik belde het huis van Holbrook op en kreeg meteen Janet aan de lijn. Ik her kende haar stem onmiddellijk toen zij begon te spreken. Hallo, zei zij. Ik zou graag even met mijnheer of mevrouw Holbrook spreken. Haar stem werd hard, toen zij de mijne herkende. U# spreekt met mevrouw Holbrook. Goedenmorgen, mevrouw Holbrook. U spreekt met majoor Foraker-. Ja, majoor Foraker? Ik dacht bij mij zelf, dat ik het handig aan zou moeten leggen, als ik haar er toe wilde brengen mij té ontvangen en ging voort: Ik heb even opgebeld om te vragen, hoe het met uw-man is. Mijn man ligt te bedi Hij voelt zich niet erg goed, majoor Foraker, zoals u zich waarschijnlijk wel zult kunnen voor stellen. Dat spijt me. Is er iets, wat ik doen kan? Niets. Dank u. Het spijt mij werkelijk, dat ik u die onaangename scène bezorgd heb. Ik geloof, dat ik tamelijk overspannen was. Blijkbaar. Hij noemde mij tenslotte een moor denaar, weet u. (Wordt vervolgd)»

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3