Tentoonstellingsactiviteit in het Bloembollen vak „Grote Flora" in moeilijkheden De njeuwe bonnen Het dagelijkse leven in Nederland Overwinning van Charles °or opgeven van Lesnevich Het noodlottige halssnoer Donderdag 11 Augustus 1949 Het jaar 1950 zal de activiteit van het Bloembollenvak op tentoonstellingsgebied duidelijk tot uitdrukking brengen. In het voorjaar zal de Demonstratietuin van het Bloembollenvak, een stichting van de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité, welke op „Treslong" te Hillegom is ingericht, of ficieel worden geopend. Om dezelfde tijd zal de Nationale Bloe mententoonstelling „Keukenhof", die een permanent, karakter zal dragen, voor het publiek worden opengesteld. En dan zijn er natuurlijk nog de winter tentoonstellingen, waarvan „Bloemlust" te Lisse er dit jaar weer drie op haar pro gramma heeft staan, gezwegen van de vele kleinere van plaatselijk- en streekbelang. Al stemt deze activiteit tot verheuging, minder aangenaam is, dat door dit alles de plannen voor een grote internationale ten toonstelling in de geest van Flora I en II in de verdrukking komen. Vele vakmensen gevoelen de noodza kelijkheid, dat men in het buitenland door middel van een groots opgezette tentoon stelling er op wordt attent gemaakt, dat het Bloembollenvak in Nederland nog altijd vóóraan staat. Nu men, ondanks de vele moeilijkheden en tegenslagen, weer zóver is dat de normale gang van zaken is her vat, ziet men deze mogelijkheid opnieuw onder de ogen, en het hoofdbestuur dei- Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur had dan ook in beginsel het plan opgevat, in 1952 zulk een grote internatio nale bloemententoonstelling te organiseren. Het heeft daartoe bij de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomitlé een crediet aange vraagd voor de voorbereidende werkzaam heden. Uit het feit dat deze commissie het houden van een zodanige tentoonstelling niet zo noodzakelijk oordeelde, dat zij op dit verzoek gunstig adviseerde, maar wèl meende dat een bedrag van 20.000, diende te worden toegestaan voor de in richting van „Keukenhof" tot Nationale Bloemententoonstelling, zou men kunnen afleiden, dat de opvatting van het hoofd bestuur niet algemeen wordt gedeeld, en dat er veeleer een streven merkbaar is om bijzondere aandacht te wijden aan tentoon stellingen met een minder grootse preten tieal lijdt het geen tijfel dat met name „Keukenhof" vele bezoekers zowel uit binnen.- als buitenland zal trekken. Organisatorisch zou het echter wèl zo verkiezelijk zijn, dat de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, die toch de officiële organisatie is waarin alle vakmen sen, exporteurs en kwekers, verenigd zijn, die internationale contacten onderhoudt en als zodanig het aangewezen lichaam voor het organiseren van een grootse manifestatie, de steun ondervond van de vakmensen in het streven naar de totstandkoming ener grote internationale demonstratie. Hoe wélingericht ook andere tentoonstel lingen mogen zijn, hoe groot hun opervlak- te en hoe veelzijdig hetgeen zij tonen, geen van alle kunnen zij de pretentie voeren, te zijn een demonstratie van de prestaties van het ganse vak. De beslissing van dé Commissie voor On- De gedemobiliseerden op de Grote Beer Aantallen uit Haarlem en omgeving Met het troepentransportschip de Groote Beer, dat 25 Augustus te Amsterdam ver wacht wordt, komen 31 Haarlemmers mee. Verder uit Heemstede 9, Beverwijk 4, Vel- sen-IJmuiden 4, Castricum 3 en Haarlem mermeer 8. Pauselijke onderscheiding De Paus heeft aan de heer H. van de Weyer oud-inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haax-lem, het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend. De pastoor van de Spaarnekerk, de heer J. de Vlieger, heeft hem gisteren de versierselen opgespeld. Middenstandsdiploma In Haarlem vond de jaarlijkse réunie plaats van de geslaagden voor het laatste gedeelte van het examen Middenstands diploma, die opgeleid waren door de onder- wijsvereniging Laurens Coster". Geslaagd zijn de dames: v. Aalst, v. d. Aar, en de heren: Bloemer, Elzinga, v. d. Horst. Hulsebos, v. d. Hurk, v. d. Kort, Krug, Kuipers, Mica, v. d. Stall, A. de Vries, J. de Vries, W. de Vries, Verwoerdt, Werd- müller, Willemse, Visser, H. Lefferts, P. Lefferts. Twee candidaten werden afgewezen. HOOFDAKTE Te Haarlem zijn geslaagd voor deel A: N. A. Disselkoen, Anna Paulowna; J. Leen, Aalsmeer; H. G. Oordijk, Amsterdam; F. L. Schalkwijk, Heemstede, P. J. H. Soethoudt, Mijdrecht. Voor deel B: mejuffrouw C. M. J. Uyttewaal. Leimuiden; G. Veldhuis, Aalsmeer; G. N. F. Schenck, Amsterdam; mejuffrouw A. G. O. Thjjssen, Amsterdam. persoonlijke Reclame welke in het licht van hetgeen zij omtrent „Keukenhof" advi seerde een bepaalde tendenz niet kan wor den ontzegd, wordt dan ook door het hoofd bestuur der Algemene Vereniging ten zeer ste betreurd, al zal men zéker de plannen niet opgeven. Hoezeer de meningen in deze zaak ver deeld zijn, blijkt ook uit het feit dat het Centraal Bloembollencomité, ondanks het gunstig advies van de Commissie voor On persoonlijke Reclame, het crediet van 20.000 voor „Keukenhof" meende niet te moeten toestaan, omdat het hier geen „on persoonlijke reclame" betrof, daar de na men der inzenders worden vermeld. De moeilijkheden, ontstaan voor de grote internationale tentoonstelling, wijzen op een zeker groeps-individualisme, waaraan het trouwens binnen de Algemene Vereniging nimmer ontbroken heeft, maar dat toch een krachtige propaganda naar buiten ernstig in de weg kan staan. Belangen-sympathieën en antipathiën kruisen elkaar en spelen een grotere rol dan wel gewenst mag worden geacht. Het hoofdbestuur is voornemens, zich tot de afdelingen en de leden te richten ten einde zich een duidelijk beeld te kunnen vormen van de opvattingen die heersen om trent de mogelijkheid en het nut van een internationale tentoonstelling. Hoe dit ook moge uitvallen.het staat vrijwel vast, dat deze tentoonstelling in 1952 nog geen werkelijkheid worden zal! Elk der volgende bonnen geven recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 261 Vlees (A, B, D), 100 gram Vlees 262 Vlees (A, B), 300 gram Vlees 263 Vlees (D), 100 gram Vlees Algemeen (A, B), 200 gram Kaas of 250 gram korstloze Kaas 272 Algemeen (B), 200 gram Kaas of 250 gram korstloze Kaas 267 Algemeen (A, B), 125 gram Koffie 274 Algemeen (D), 100 gram Kaas of 125 korstloze Kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZB, ZC, ZD, ZE, MDy MF, MH 909 (Bij?. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken), geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter V. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Augustus worden gebruikt. De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 255, 256, 257, 258 en 259 Alge meen van de bonkaarten voor voedings middelen kunnen vernietigd worden. Lady Baden Powell komt naar Nederland Lady Baden Powell, de weduwe van de stichter der padvindersbewegïng, zal zoals reeds gemeld, een bezoek brengen aan Nederland, ter gelegenheid van de inter nationale training van kabouterleidsters, die van 16 tot 30 Augustus wordt gehouden op het padvindsterscentfum „Buitenzorg" bij Baarn. Op 18 Augustus zal Lady Baden Powell uit Oslo op Schiphol aankomen. De vijftigduizend is er uit Op nummer 2455 van de Staatsloterij (vijfde klasse, 16de lijst) is een prijs van 50.000,gevallen en op nummer 21826 een prijs van 15.000, Cinetone-studio luxe- paardje zonder toekomst? De Cinetone-studio's in Duivendrecht bevinden zich nog steeds in een zeer moei lijke positie. De laatste Nederlandse film „Een koninkrijk voor een huis" werd daar in 1948 gemaakt en sindsdien liggen de grote hallen vrijwel ongebruikt. In de af gelopen winter werd de film „LO.-L.K.P." in de studio's gesynchroniseerd en ook de studio's van Joop Geesink en de maatschap pij „Cephima", die reclamefilms maakt, zijn in het gebouwencomplex gehuisvest. Dit is echter lang niet voldoende om de exploitatiekosten te dekken. Na de oorlog zijn de studio's geheel gerestaureerd ten koste van zeer grote bedragen. Daarbij komt nog dat het volledige technische per soneel in dienst is gehouden, want mocht in de toekomst weer een Nederlandse film worden vervaardigd of een buitenlandse maatschappij van de studio's gebruik wil len maken, dan is een eerste vereiste dat geroutineerd personeel aanwezig is. Voor de timmerlieden, décorbouwers en déco rateurs is een tijdelijke werkkring ge vonden in het bouwen van woonarken, maar dit is geen oplossing. Van Nederlandse zijde melden zich geen filmproducenten, omdat het vervaardigen von rolprenten, ook wegens de hoge ver makelijkheidsbelasting te grote risico's met zich brengt. Een Nederlandse film, die uiteraard slechts een beperkt taalgebied heeft, moet bij de vertoning in Nederland aan recette's meer opbrengen dan de beste Amerikaanse film om de productiekosten te kunnen dekken. België en Indonesië kunnen in dit taalgebied practisch worden uitgeschakeld. Tot dusverre heeft de Nederlandse bios coopbond steeds financiële steun verleend bij het vervaardigen van Nederlandse speelfilms, maar de bond kan niet doorgaan met het bijpassen van de exploitatiever liezen, te meer daar de financiële moge lijkheden van het bioscoopbedrijf sterk zijn teruggelopen. Was het vlak na de oor log zo, dat ieder theater vrijwel steeds was uitverkocht, thans is het bioscoopbe zoek in het algemeen aanzienlijk vermin derd. Insiders zijn van mening dat de ver- boogde vermakelijkheidsbelasting te zwaar drukt op de exploitanten en dat slechts een verlaging van deze belasting of een sub sidie van de regering het mogelijk zou ma ken zonder al te grote risico's een Neder landse speelfilm te gaan vervaardigen. Ook is het niet te voorzien dat binnen korte tijd buitenlandse maatschappijen ge bruik zullen maken van de Cinetone- studio's, omdat het buitenland, gezien de tegenwoordige filmproductie, over vol doende werkruimte beschikt. De kwestie is thans onder de aandacht van de Nederlandse regering gebracht. MINDER RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.226.136, tegen 1.254.146 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 519.132 aangeslotenen op het rijks- radiodistributienet tegen 516.779 op 1 Juni. Inbraak Tijdens afwezigheid der bewoners heb ben onbevoegden zich toegang verschaft tot de woning van de directeur van Open bare Werken aan de v. Tetsstraat te Hille gom. Een geldbedrag alsmede verscheidene waardevolle voorwerpen worden vermist. Het politie-onderzoek is in volle gang, doch de dader is nog zoek. Met de „Jan Steen" arriveerde van ochtend omstreeks half twaalf op Schiphol de nieuwe ambassadeur van India bij het Nederlandse Hof, de heer R. S. Mehta. Uitkering van achterstallige pensioenen aan landarbeiders Toen enige jaren geleden plannen wer den gemaakt om te komen tot een pen sioenregeling voor het landbouwbedrijf, iag het in de bedoeling de regeling op 1 Mei 1947 te doen ingaan. Door verschil lende omstandigheden moest de datum van de in werking treding naar een latei- tijdstip worden verschoven en het is ten slotte 1 Mei 1949 geworden vóór de zaak in kannen en kruiken wasr Van die latere ingangsdatum dreigden vei'schillende landarbeiders de dupe te worden, bijvoorbeeld zij die na 1 Mei 1947 65 jaar werden en dus bij een vroegere in gang der regeling al lang pensioen zouden hebben.gehad. Gelukkig wordt dit bezwaar door een bijzondere overgangsmaatregel opgeheven. Dank zij deze maatregel krijgt iedere landarbeider, die pensioen zou heb ben gehad als de regeling al op 1 Mei 1947 was ingegaan, dat pensioen achteraf toch. Dat is voor velen dus een aardig sommetje. Om in het bezit van het pensioen te komen, moet thans een aanvrage ingediend worden bij de sociale verzekeringscommis sie. Er zijn drie groepen van „pensioen gerechtigden": le. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 hun 65e jaar hebben bereikt, 2e. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 invalide zijn geworden (deze zullen intus sen al een invaliditeitsrente ingevolge de Invaliditeitswet hebben gekregen) en 3e. de weduwen en de wezen van de landar beiders, die na 1 Mei 1947 zijn overleden. Wie meent tot één dezer groepen te beho ren, kan zich aanmelden, waarna wordt onderzocht of de aanvrager inderdaad recht heeft. De pensioenen van het Bedrijfspensioen fonds staan geheel los van die ingevolge de Invaliditeitswet. Benauwde ogenblikken aan boord van een „Victoria-kruiser" Dinsdagmiddag vertrok van Volendam een nieuwe „Victoria-kruiser", behorende aan de heer B. Bijkerk te Beverwijk. Be halve de eigenaar waren nog een heer en een dame aan boord. De bedoeling was om Stavoren binnen te varen, maar tegen het vallen van de avond ging men op het IJselmeer voor anker om de volgende mor gen om half zeven de reis voort te zetten. Doordat men echter Woensdagmorgen uit de koers geraakte, werd besloten naar Lemmer te varen. Op ongeveer acht kilo meter van Lemmer kwam het schip buiten de vaargeul, waar het zeer ondiep is zodat het schip aan de grond raakte. In Lemmer had men echter reeds gezien, dat de krui ser het fiiet gemakkelijk had en om elf uur voer de reddingboot „Hilda" de haven van Lemmer uit. Een vlet met een lange lijn werd van deze boot uitgezet en zo kwamen twee leden van de reddingboot bij de ver kleumde bemanning. Met veel moeite ge lukte het de kruiser los te krijgen en op sleeptouw te nemen naar de haven Lem mer, waar allen gistermiddag veilig aan kwamen. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN 10 Augustus binnengekomen: IJM 16 Bergen, rederij Petten, haring, vertrokken op 2 Augustus. IJM 25, Flamingo, rederij Marezaten, haring, vertrokken op 2 Augustus. IJM 129, Shamrock, rederij Pronk, vis, vertrokken 2 Augustus. Naar zee: IJM 94 Zwarte Zee; IJM 49 Petten; RO 15 Antje. Haringdrijfnetvisserij KW 3 met 363 kantjes van 8 schepen. iedere dag worden er 7^9 kinderen geboren Iedere dag worden er 240 huwelijken gesloten Sffli Iedere dag werken er 631,300 industrie arb. Hp-naO Iedere dag worden er 5 millioen brieven en 20,000 telegrammen verzonden Iedere dag worden er 14,610,000 eigaretten en 2.420,000 sigaren gerookt ICART0-A999 Iedere dag sterven er 194 personen Iedere dag zijn er 24 scheidingen Iedere dag staken daarvan 437arbeiders lederedag worden er 3,561,650 eieren ge- legd en wordt er 4,650,000liter'me!l< geleverd |=100 |~Ö~|=1000 3=100,000 |ËTl=lmillioen Santpoort-dorp Stukje Brederoodsebeek verdwijnt Door de heer H. M. Koning uit Santpoort is namens de wecjuwe J. M. A. C. Braaken- burgde Vries verzocht het deel van de Brederoodsebeek, voorzover dat over haar perceel (Burgemeester Enschedélaan 52) loopt, te dempen en te rioleren. Het college van B. en W. stelt de raad voor, dit ver zoek in te willigen, op voorwaarde, dat het werk voor rekening van de aanvraagster geschiedt, dat het beekgedeelte met zuiver zand wordt gedempt nadat het geheel is schoongemaakt en dat er een betonnen riolering in gelegd wordt. Velsen Godsdienstonderwijzeres aan de Huishoudschool De raad van Velsen wordt voorgesteld te benoemen aan de gemeentelijke huishoud school te IJmuiden (mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool) mevrouw W. Snoek Gabel, als godsdienstonderwij zeres in tijdelijke dienst. Vangstberichfen uit zee 1112 Augustus KW 44, 7 k.; KW 83, 7 k.; KW 38, 1 k.; KW 78, 10 k.; KW 49, 2 k.; KW 39 4 k.; KW 29. 10 k.: KW 20, 2 k.: KW 33, 12 ik.; KW 147, 3 k.: KW 73, 4 k.; KW 25. 12 k.; KW 9. 4 k.; KW 5, 12 k.; KW 2, 7 k.; KW 140, 12 k.: KW 54, 25 k.; KW 47, 12 k.; IJM 283, 4 k.: IJM 268, 14 k.; IJM 75, 14 k.; SCH 353, 12 k.; KW 44, 8 k.; KW 50, 2 k.; KW 167, 17 k. KW 175, 4 k.; KW 127, 2 ik.; KW 45, 10 k.; KW 22, 9 k.; KW 163, 9 k.; KW 56, 16 k.; KW-68, 5 k.; KW 19, 20 k.; KW 161, 8 k. Trawloggers. KW 48, 100 k.; IJM 74, 60 k.; KW 110, 110 k.; KW 15, 60 k.; KW 85, 85 k.; KW 123, 60 k.; KW 16, 12 k. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 4 k.; Scheveningen 5 k.; Katwijk 7 k. Afslag 12 Augustus KW 3, 349 (k. Prijzen 12 Augustus: maatjes klein f 50 f66; maatjes groot f29, f20, f32,20. Voetbal Laatste doelpunt voor V.U.C. van Bertus de Harder Op het uitverkochte terrein van VUC heeft deze Haagse clulb gisteravond met 31 van West-Frisia gewonnen. De rust stand was 10 voor VUC. Aan Bertus de Harder, die naar Frank rijk vertrekt, om als beroepsspeler op te treden, werden bloemen en souvenirs aan geboden. Hij maakte het eerste doelpunt in deze wedstrijd en zijn laatste voor de Haagse vereniging. R.C.H. ontmoet Zeeburgia RCH zal Zondag het seizoen openen door het spelen van een vriendschappelijke wed strijd op haar terrein tegen de Amster damse eerste klasser Zeeburgia. Het elftal dat door het medespelen van G. Lasschuit en T. Willemink een versterking heeft on dergaan, is als volgt samengesteld: Doel: D. v. d. Vliet; achter: D. v. Rhee- nen, G. Lasschuit: midden: F. Heyerman, W. de Vos, T. Willemink: voor: J. Koster, D. de Wette, W. Hansen, L. Biesbrouck, P. Bleeker. vromv m, KateM^™ gevangenis, zal op de „IJzeren Man" v n,SenL't;!- geveild. n te Metingoueit^ Autosport Coopers op de Stadion-baan De Heemsteedse coureur Lex Beels heeft het plan opgevat om met 500 cc-xacewa- gens wedstrijden te houden op de wieler baan van het Stadion. Hij zou daarvoor enige Britse Cooper-cracks willen uit nodigen en enige korte achtervolgings-races in een speedway-programma inlassen. Bij een proefrit op deze baan met zijn Cooper-JAP haald§ Beels al een gemid delde van tegen de 100 km. en het behoeft geen betoog, dat twee van deze kleine felle rakkers, die elkaar door de steile bochten achternajagen een spectaculair schouwspel zullen bieden. De stadion-directie had er dan ook wel oren naar en men hoopt in de eerste week van September te kunnen be ginnen. De KNAC moet echter nog haar toestem ming voor dit experiment geven, maar ge zien het feit dat het een grote stimulans voor de 500 cc.-klasse zou betekenen, is redelijkerwijs aan te nemen, dat deze wel zal afkomen. Waterpolo Militairen wonnen van D.W.R. De waterpolowedstrijd DWRAZ, die gisteravond gespeeld zou worden, is op ver zoek van de Amsterdammers niet doorge gaan. DWR speelde een wedstrijd tegen het Nederlands Militaire zevental. Tegen het siTelle spel van de militairen moest DWR het afleggen en verloor met 40. Zondag speelt het militaire zevental, waarin zijn opgenomen de Haarlemmers H. Handgraaf, A. Nater en J. Tjebbes tijdens de nationale zwemkampioenschappen tegen het Oostelijk zevental. De militairen ver trekken Dinsdag naar Denemarken, om aldaar deel te nemen aan zwem- en water- polowedstrijden. Wielrennen Baanwedstrijden in Nijmegen In het Goffert-stadion te Nijmegen zijn wedstrijden gehouden. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd: 1. Peters (Nederland); 2. Van Steenbergen (België) op banddikte; 3. Kubler (Zwitserland). Laatste 200 m. in 14.6 sec. Ploegachtervolging over 10 ronden. Eer ste wedstrijd: 1. Nederlandse ploeg (Blan- kenauw, Van Est en Van Beek) in 5 min. 44,2 sec.; 2. Buitenlandse ploeg (Bartali, Robic en Ockers). Tweede wedstrijd: 1. Nederlandse ploeg (De Ru ij ter, De Hoog, De Korver en Pau wels) in 5 min. 43 sec.; 2. Belgische ploeg (Dupont, De Mulder, Verhaert en Hen- drickx). Klassementswedstrijd over 30 ronden: 1. Ockers (België) 16 pnt.; 2. Blankenauw (Nederland) 12 pnt.; 3. Sehotte (België) 10 pnt.; 4. Marinelli (Frankrijk) 1 punt. Koppelwedstrijd over 80 ronden (36 km.): 1. Robic en Marinelü in 46 min. 51.8 sec.; 2. Kubler en Jomaux; 3. Steenbergen en Kint. H.S.V. „De Kampioen" Woensdagavond hield de H.S.V. „De Kampioen" haar vierde en laatste record- rit voor de Staphorst- en Du Nordbeker. Bij de A-klasse zegevierde in de laatste rit B. v. Dijk, die de 50 km. aflegde in 1 uur 23 min. Bij de nieuwelingen zegevierde A. v. 't Hof. Hij reed over de 40 lcm. 1 uur 5 min. 15 sec. De uitslag luidt: A-klasse: 1. B. v. Dijk 1 uur 23 min.; 2. H. Droog 1 uur 23 min. 10 sec.; 3. H. Kra mer 1 uur 25 min. 54 sec. Nieuwelingen: 1. A. v. 't Hof 1 uur 5 min. 15 sec.; 2. W. Rustmam 1 uur 8 min. 25 sec.; 3. P. de Vries 1 uur 8 min. 29 sec. Daardoor werd de totaal-uitslag: 1. A. v. 't Hof 3 uur 17 min. 45 sec.; 2. P. de Vries 3 uur 25 min. 3 sec.; 3. W. Rustman 3 uur 26 min. 59 sec.; 4. G. v. Roon 3 uur 27 min. 11 sec.; 5. C. Kroezen 3 uur 34 min. 5 sec.; 6. J. Steenbakker 3 uur 34 min. 9 sec.; 7. W. Wijkhuizen 3 uur 36 min. 7 sec.; 8. J. v. d. Wel 3 uur 40 min. 28 sec. sa-ia Boksen Lesnevkh1'ivoSSg^'yaofct beide ogen gewond was K ter mee, dat hij niet b™! ^dsetT strijd te hervatten. Ezzarri" houdt zijn titel van weH»^- In de eerste ronde besoom, w een snel tempo en trachff S, i 5 te forceren. Lesnevich raf ,f ronde enkele goede linkJ hoeke? i"® korte linkse van Charles voX po in de derde ronde hZt Sl o bokste tacbsch beta- en ïïfaSÏ kleine voorsprong op pint®L* EST,e ron?e was hii op tate bokste met een groter kelfvatro™,ra In de vijfde ronde scoorde Cv vyat punten door een gevarS®;* slagen. Lesnevich werd in dèT ""•.f1-"' -"-tcoiicyiui wera m de verdam, gedrongen en het linkeroog vanhS? de hevig De toeschouwers iÏ2 Lesnevich aan en inderdaad scoordeK een rechtse, maar het was de slag tegenover een serie, welke ba ,2 incasseren. J nce JjSfï'S SChee" V"1 phn '1«sa ronde goed voor de dag te koma~S rende uit zijn hoek, brak door de ging van Cnarles heen. liet twee harjeli komen en tot veler verrassing bleek hier. uit, dat Lesnevich nog niets van zijn kr"é> m de vorige ronden had verloren. Charta scheen wat geïntimideerd en wedercr raakte Lesnevich de man tegenover ha met een stevige rechtse op de kaak In a zevende ronde startte Charles gcei -A een rechtse op het gelaat van zijn tee. stander. Er zat zoveel kracht achter de» slag, dat men wel de mening moest krijee dat Charles van plan was het gevecht'» forceren. Toen aan het einde van deze ronde Lesnevich naar zijn hoek ging, sorak hij enige woorden lot zijn manager, Vêllo Deze riep er de scheidsrechter Rubv Goltóea bij en toen werd medegedeeld, dat Lesne vich niet meer aan de achtste mie zoti beginnen. Zege van Schneiders op de Engelsman Swevels De bokswedstrijden welke Woensdag avond op het terras van hotel de Schelp» Zand voort zijn gehouden onder leiding ra: de Zandvoortse bokspromotor Henk Ril ling en waarvan de baten bestemd toö voor de afdeling Zandvoort va i'e NIWIN, hebben een wij grote betel- ling getrokken. Het terras was uitte geschikt voor de wedstrijden. Jonge ltda vam de Boxing club Zandvoort gaven tele demonstraties, evenals twee Engelsen ia een wedstrijd van drie maal twee minuten. Dick v. d. Nulft van de Boxing ckh Zandvoort bokste tegen Barré van de schee! Corbett te Amsterdam, onbeslist na ert ronden van 2 minuten. Interessant was de strijd tussen J. Brc:- wer (De Ring. Haarlem) tegen J. Stuuro? vain Corbett. Het gevecht bepaald op vief ronden van drie minuten werd na tweede ronde, waarin Stuurop voor acn. tellen neer ging, door laatstgenoemae op gegeven waardoor Brouwer, die uitsteken werk te zien gaf, winnaar werd uitge roepen. J. Spit, van De Ring Haarlem punten na drie ronden van twee mimi® van J. Meerland van Corbett. De grote strijd tussen de Nederlm» kampioen bantamgewicht, Hannes Schnei ders en de Engelse bokser Jack SweveL, bracht geen opwindende momenten, wou- rende acht ronden van drie minuten;leg den dezen een uiterst faire strijd, zjj wa ren namelijk tegen elkaar owe*»»» de vierde ronde was Schneiders ech er - meer in de aanval. Hij werd overwier op punten verklaard. De laatste wedstrijd H. I? Hing Haarlem) legen Winkelaar van» bett werd door laatstgenoemde op prn» ewonnen. „.„„jw* Mevrouw Hennie Dorreboom voong van het plaatselijke comité van Nim bracht na afloop dank aan organL deelnemers en promotor FEUILLETON door Gordon Mc Donell 16) Zij negeerde de laatste zin en zei: Hoe klinkt die stem van George Sellick? Gewone toonhoogte. Zoals zovele an dere. Moeilijk te omschrijven, zou ik zeg gen. Ik dacht bij mezelf, dat dit ook op Tom's stem zou kunnen slaan. Ik was er zelfs helemaal niet zo zeker van, dat het Tom's stem niet geweest was. Heeft u dat allemaal niet aan luite nant Ives verteld?, vroeg ze. Zeker. Wat was het dan, dat u mij wilde vertellen en niet aan hem kon vertellen? Ik wilde van u te weten komen, wat dat probleem van uw zuster eigenlijk was geweest. Dat beviel haar helemaal niet. Haar blauwe ogen begonnen te schitteren en hadden diezelfde harde uitdrukking als de vorige avond, toen ik haar man die opstop per gegeven had. Zij stond op en zei: U zult mij verplich ten met heen te gaan. U loog tegen mij, toen u zei, dat u iets wist, wat u niet aan de politie vertellen kon en u deed dat al leen maar om hier binnen te kunnen drin gen en vragen te stellen; vragen over mijn zuster. Ik bleef rustig zittten en keek haar aan. Nie meer dan u loog, toen u gister avond zei, dat u van geen probleem wist, dat uw zuster gehad kon hebben. Ik weet nu, dat u loog; toen was ik er nog niet geheel zeker van, maar nu wel. Als u het mij wilde vertellen, konden we samen mis schien tot enig resultaat komen. Ik weiger om het persoonlijke leven van mijn zuster met u te bespreken. Wilt u nu zo vriendelijk zijn om heen te gaan? Dus u weet het wèl, nietwaar? Moet ik iemand roepen om u er uit te gooien? Zij was verliefd op iemandwas dat het? Plotseling ging zij zitten. Zij keek mij aan en zei: Wat tracht u eigenlijk te doen? Ik tracht te vinden, wie haar ver moord heeft. Ziet u dan uit te vinden, wie haar dat halssnoer gegeven heeft, want die heeft het gedaan. Wat doet u daar zo zeker van zijn? OmdatZii hield zich plotseling in en keek mij aan. Wat bedoelt u? Zoudt u willen beweren, dat de man, die haar het halssnoer gaf, niet de man is, die haar gedood heeft? Ja. Plotseling stond zij weer op. U weet, wiet het is. U weet wie het is, nietwaar? En u tracht hem te dekken. Het was een vriend van u. Het was kapitein Mar- forddat is degeen, die u bedoelt. En hij heeft Letty vermoord, omdat zij wei gerde met hem te trouwen. Tom is getrouwd; en ik weet, dat hij haar nooit zou vermoorden. Plotseling drong het tot mij door, wat ik gezegd had. Het was nu te laat om het terug te nemen. Ik stond snel op en ging op haar af. Zij bleef als versteend staan. Ik zei: Kijk eens hier, u moet mij geloven, wat Tom betreft. Ik weet, dat hij haar het halssnoer gaf, maar ik weet ook voor honderd procent, dat het eenvoudig niet in zijn karakter ligt om zoiets te doen. Het hielp niets. Ik kon duidelijk zien, dat het allemaal niets hielpIk trachtte het over een andere boeg te gooien. Plot seling dacht ik, dat ik een uitweg zag, in hetgeen zij juist gezegd had. Wat doet u er zo zeker van zijn. dat die andere man haar niet uit jalouzie ge dood heeft, omdat zij in Tom's gezelschap was, vroeg ik. Eerst dacht ik, dat ze mij niet gehoord had. Zij stond zo stil en was blijkbaar zo in haar gedachten verdiept, dat zij geen aandacht voor iets anders had. Maar zij moest het toch gehoord hebben, want na een poosje antwoordde zij mij en haar antwoord klonk helder en duidelijk: Omdat die andere man niet op haar ver liefd was. Ik keek haar aan. U bedoelt, dat u daar alles van wist en het niet aan de politie verteld hebt? Het gaat hun niet aan. Het gaat nie mand aan. Komt het niet bij u op, dat hij wel eens de man kon zijn geweest, die .haar gedood heeft? Ik heb u juist verteld, dat hij niet verliefd cp haar was. Daar kunt u nooit zeker van zijn. Ik ben er heel zeker van. Dat zjj er zeker van was, kon ik zien en horen aan haar stem, aan haar vol komen kalmte en aan de gehéle manier, waarop zij daar voor mij stond. Hoe kunt u van zoiets zo zeker zijn? Zij wist, dat ik nu in het voordeel was. Ik wist, dat zij wist, dat ik het gemakke lijk aan Ives kon vertellen, als zij mij geen afdoend antwoord gaf. Zij zag nu ook wel, dat zij mij vertellen moest, waarom zij daar zo zeker van was. Tenslotte zei zij heel eenvoudig: Omdat hij op mij verliefd is, majoor Foraker. Dat is de reden, dat ik het zo zeker weet. Een ogenblik drong het niet geheel tot mij door. Het wilde er niet bij mij in, dat Janet er een minnaar op na hield neen, neen, Janet zou zoiets niet doen. En toen zag ik, dat er ook daarvoor nog een uit weg was en ik vroeg haar: En bent u verliefd op hem? Ik veronderstel van niet, want als dat zo was, zoudt u niet nog met uw man getrouwd zijn. U zoudt u vrij maken. Dat zou je toch doen, is het niet, Janet? Het is vreemd, maar ik geloof niet, dat zij of ik op dat ogenblik ons realiseerden, dat ik haar Janet genoemd had. Ja, dat zou ik zeker. Ik zou niet blij ven bij iemand, waar ik niet van hield. Ik dacht na over alles, wat zij gezegd had. Ik kon het beeld nu heel duidelijk zien. Letitia's probleem, hoe zij verliefd was op een man, die verliefd was op Janet, terwijl Janet hem niet lief had, om dat zij van haar man hield. Ik zag, dat Janet Ives hierover natuurlijk nooit had kunnen spreken, omdat het iets was, wat Ives niet aanging, hoe zij er niet met Begg over had kunnen spreken, uit loyaliteit tegenover haar tweelingzuster. Ik zag ook dat dit de verklaring kon zijn van het feit, dat Janet tegen Begg gezegd had, dat zij van geen probleem wist, ter wijl het tevens zou verklaren, waarom Begg van Letitia's probleem niets afwist. Maar het enige, wat ik niet kon zien, was, waar Tom in het schema paste. Ik zei: Nu kan ik mij begrijpen, waarom u denkt, dat Tom haar ver moordde aannemende, zoals wij beiden doen, dat hij het was, die haar het hals snoer gaf. U denkt, dat hji ««W* uit woede doodde, omdat W) S werd. U denkt, dat Tom haar verW» klein beetje verdraaide, r de man, die zij overwoog te H™» zelf was en niemand anders. Dal - toen zij eindelijk te^ot zijn zin te geven in woeQe de.... Is het niet zo? Zij knikte. - Zeker, hoe zou het ders kunnen? hjj. Ik weet niet hoe hels]w nen zijn, zet ik, maar ik Oen van, dat Tom zoiets niet doen i maar één ding te noemen, zoals al zei. hij is zelf getrouwd. Is hij gelukkig setromd. Jfj- Zij hebben een babi en m den erg aardige mensen. U heeft mijn vraag Met andere woorden, ze zP Zelfs al is er eens e» lijkheid, dan wil dat n0^ foonnUmnier! Zij zei: - Wat is hun tJJJJ, en liep naar de telefoon, d P d tafeltje bij de divan m de hoe* kamer stond. Wat gaat u doen- Zij stond bij de ïïaIneihaE - dat de spanning ha ar veel werd, zü zag door»® y Ik ga kapitein Marfo"11 ik wil zien, of ik zijn stem (Wordt sirwW'

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6