Drenfe als recreatiegebied De radio geeft Zaterdag ZONDAG VERKIEZINGEN IN WEST-DUITSLAND Negen-en-twintig partijen doen mee PANDA EN DE MEESTERAJITVINDER Wereldnieuws^ Vrijdag 12 Xugustus 1949 De Commissaris der Koningin vertelt over de tegenstelling: ontginning en natuurbescherming DRENTE, het land van de hunnebedden, trekt in tegenstelling met de Veluwe en de Achterhoek nog slechts weinig va- cantiegangers. Maar daarin komt al ver andering, het tot heden geminachte recre atiegebied wordt schoorvoetend ontdekt. Ieder die er eens volop genoten heeft van rust en natuur, keert voldaan terug en wordt een geestdriftig propagandist. Zo is het ook mij gegaan! Ik heb Drente leren kennen en waar deren! Het landschap en de dorpen zijn er anders dan in Gelderland en Overijsel. maar daarom niet minder mooi en niet minder interessant. Veel is ongerepter en daarom bekoorlijker. Er zijn nog plaatsen onder andere bij Ruinen waar de herder elke dag met zijn kudde schapen, vergezeld van zijn trouwe hond, naar de heide trekt. Maar het is niet mijn bedoeling een reis beschrijving te geven. Het is er nu alleen om te doen de lezers op te wekken dezelfde belangstelling voor deze provincie te tonen. Snelle groei Drente is zeer snel gegroeid. Kaarten uit de 17e eeuw bewijzen dat toen nog slechts 20 van de grond in cultuur ge bracht was, 40 was hoogveen en 40 bosrijke heide. In 1833 was van de 265238 ha (de totale oppervlakte der provincie) nog 179.784 ha woeste grond. In 1897 was de woeste grond gedaald tot 133.709 ha en in 1911 tot 121.301 ha. De ontginning van heidegrond is in het begin der vorige eeuw begonnen. Eerst wei-kte het tekort aan stalmest nog rem mend, maar toen de kunstmest kwam, ging de ontginning veel sneller. Ook in de crisisjaren 19301940 is van regeringswege veel land in Drente ontgon nen, waardoor veel werklozen aan arbeid geholpen konden worden. Er zijn nu geen juiste gegevens hoeveel woeste grond er nog over is, maar wel is zeker dat van de 179.784 ha van 1833 niet meer dan 50.000 ha over zijn. Er zijn nog meer ontginningen in voorbereiding, want nu de veenderij sterk in betekenis is afgenomen, moeten er objecten gevonden worden om de vroegere turfgravers aan het werk te zetten. De bevolking van Drente ïs ook sterk toe genomen. In 1890 woonden er in de provincie 130.704 zielen. 1 Januari 1947 was dit aantal gestegen tot 269.769. Interview met de Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in Drente, mr, dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (een broer van onze Commissaris) steunt elke poging om belangstelling voor zijn pro vincie te wekken. Er komen zo vertelde hij ons in de laatste jaren gelukkig meer vacantie-genieters naar onze omgeving. Het valt niemand tegen, integendeel, ieder is voldaan. Dat is ook niet te verwonderen, want Drente heeft veel te bieden. Onze „vreemdelingen-industrie" staat evenwel nog in haar kinderschoenen. In de steden en dorpen zijn goede hotels, maar de be volking is er nog niet toe gekomen zoals dit vrijwel overal op de Veluwe en in de Achterhoek en ook wel in Overijsel gebeurt onderdak aan pensiongasten te geven. Ook zijn er nog slechts sporadisch kampeer boerderijen. Dit alles maakt dat wij nog betrekkelijk weinig gasten kunnen her bergen. De verwachting is evenwel dat dit op den duur veranderen zal en dan openen zich nieuwe mogelijkheden. Niet alleen voor de vacantie-mensen, maar ook voor vele Drentenaren. Drente kan een belang rijk recreatie-oord voor het Westen en Noorden des lands worden. Natuurlijk zal er nog veel veranderen moeten om een grote stroom gasten te ont vangen. Al hebben de steden een water leiding en wordt op vele plaatsen goed drinkwater gepompt, het wordt toch als een gemis gevoeld dat er niet overal een goede waterleiding is. Een project voor de gehele provincie lag reeds lang vóór de oorlog gereed, maar toen bleek er niet veel belangstelling daarvoor bij de Drentenaren te bestaan. Nu is het anders geworden en wordt overal daar naar met klem gevraagd. Helaas zijn er nu moeilijkheden om de oude plannen uit te voeren, ook is er een tekort aan materia len. Het industriegebied in het Zuid-Oosten der provincie heeft evenwel al water ge kregen doordat het rijk zich daarvoor fi nancieel geïnteresseerd heeft in het belang der industrie. Gehoopt wordt dat binnen kort ook andere delen der provincie zullen volgen. Ook de V.V.V.'s dienen hun activiteit nog op te voeren. Evenzo verschillende gemeentebesturen. Vóór de oorlog zijn er door een vereniging vele fietspaden in de provincie aangelegd. Het onderhoud daarvan is toen aan de ge meentebesturen overgedragen. U klaagt er over zo vervolgde de Commissaris dat op verscheidene plaatsen de rijwielpaden te wensen overlaten. Ik erken dat en ben met U overtuigd, dat daarin verandering moet komen. Het beste zal zijn gemeente besturen die nalatig zijn, op hun plicht te wijzen. Tenslotte brachten wij voor Drente een belangrijke kwestie ter sprake, namelijk de tegenstelling van de belangen: natuur schoon en landbouw. Inderdaad zo verklaarde de Commis saris die tegenstelling is er. Wie zich de ontwikkeling van Drente voor ogen stelt, komt onder de indruk daarvan. Wij hebben lange tijd veel ongerepte natuur gehad, maar toen eenmaal tot ontginning werd overgegaan, ging het vrij snel. En de land bouw blijft nieuwe terreinen vragen. Er zijn mensen die in ons land binnen afzien bare tijd weer een periode van grote werk loosheid verwachten en dan is het aan te nemen, dat evenals in de crisistijd 1930-1940 in Drente grote ontginnings werken zullen moeten worden uitgevoerd. Maar toch geloof ik niet, dat de voorstan ders van behoud van natuurschoon zich ongerust behoeven te maken. De Rijks dienst voor het Nationale Plan heeft een schema voor Drente ontworpen waarbij wel-is-waar rekening is gehouden met de belangen van de landbouw, maar daarnaast ook met de noodzakelijkheid het natuur schoon zoveel mogelijk te ontzien. Boven dien betekent niet elke ontginning vei'lies van natuurschoon. Indien de plannen goed worden uitgevoerd kan er immers nieuw natuurschoon door ontstaan. Wie nu door de uitgestrekte ontginningsgebieden dwaalt, waar de boer werkt aan onze voedselvoor ziening, waar koeien lopen in grazige wei den, of het goudgele koren op de akker staat, zal het niet bedroeven dat daarvoor arme gronden zijn opgeofferd. Maar er moet ook een behoorlijke hoeveelheid gronden in ongerepte staat gehouden wor den. In Drente zijn reeds grote uitgestrekt heden door de Vereniging voor het Behoud van Natuurmonumenten en door Het Drentse Landschap aangekocht. Ook het Staatsbosbeheer heeft enorme complexen in eigendom en op een groot deel daarvan zijn nieuwe bossen aangeplant. Ook ver schillende gemeenten deden aankopen. De Natuurbeschermers behoeven zich dus niet angstig te maken. Toen enige maanden geleden iets bekend werd over het Nationale Plan en er onge in het Infanterie Depót te Malang krijgen Indonesische militairen thans een oplei ding tot soldaat van de Federale Troepen. Hier leren de soldaten uit een rijdende truck te springen. De snelheid van de wa gen wordt bij deze oefeningen voort durend opgevoerd. rustheid ontstond zowel onder landbouwers als Natuurbeschermers is het ontwerp aan vele commissies in de provincie om advies gezonden. Ik ben overtuigd, dat er tenslotte een schema zal worden vastgesteld waarmede alle partijen zich kunnen verenigen. Ook al zal daarbij niet voorkomen kunnen wor den dat de heidevlakten die er nog zijn aan de cultuur ten offer zullen vallen. Gelukkig zijn grote complexen voor de natuurbe scherming aangekocht, o.a. het grote heide- reservaat bij Dwingelo. Een gelukkige omstandigheid is dat ook de besturen der agrarische gemeenten zich meer en meer gaan interesseren voor het behoud van natuurschoon. Een bewijs daar voor is het feit, dat vele gemeenteraden verordeningen hebben vastgesteld tegen het afgraven van de „wallen", de fraai be groeide verhogingen die wegen en landen omzomen en zo schilderachtig in het land schap zijn. Vijfde Nederlandse Kunstweek begonnen De onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen georganiseerde vijfde Nederlandse Kunst- week is gisteren begonnen. Het doel van deze week is, een aantal belangrijke monumenten in Nederland aan kunstliefhebbers, studenten in de kunst historie, architecten, leraren en museum- deskundigen te laten zien. De tocht ving aan te Utrecht. Daar wer den o.a. het centraal museum met meester werken door Jan van Scorel en de Dom kerk bezichtigd, die behoort tot de schoon ste scheppingen van de Gotische architec tuur in Nederland. Vandaag gaat de tocht door het polder landschap naar 's-Gravenhage, waar de kunstweek officieel geopend zal worden. Hier zal het Mauritshuis worden bezocht, waarna in Rotterdam het Museum Boy mans aan de beurt komt. Via Zeist en Rhenen, met de Gotische Cu- nerakerk met toren, wordt Zaterdag ge reden naar het openluchtmuseum te Arn hem. Vervolgens naar het landgoed De Hoge Veluwe, dat een van de mooiste na tuurreservaten van ons land is, met het museum Kroller-Muller, dat o.a. de be roemde collectie Van Goghs bevat. Zondag zal Utrecht met het Centraal Museum worden bezichtigd. De dag daarop gaat de tocht langs de Vecht met de fraaie buitenverblijven uit de 18e eeuw naar Am sterdam, waar het Koninklijk Paleis be zichtigd wordt, evenals enkele musea, zo als het Rijksmuseum en het Rembrandt- huis. Verder worden nog enkele bezoeken ge bracht aan 's-Hertogenbosch, Amersfoort, Deventer, Boekelo en Enschedé. Aan deze kunstweek wordt door vele vreemdelingen uit Frankrijk, België, Dene marken, Zwitserland en Engeland deel genomen. Pools bisschop naar ons land Een Poolse bisschop, monseigneur Gawlina, zal tussen 25 Augustus en 12 September een bezoek brengen aan Neder land. Hij zal daarbij achtereenvolgens Bre da, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Arn hem, Haarlem, Vlissingen en Slikkerveer bezoeken. De bisschop, die op zijn rondreis in Ne derland zijn Poolse landgenoten komt be zoeken, zal ook in de Limburgse mijnstreek met de Poolse mijnwerkers contact op- Varkensstapel in een jaar met 50 procent vermeerderd Dank zij grote aardappeloogst In 1948 had Nederland een record-aard appeloogst van rond 5^millioen ton. Van deze hoeveelheid is naar schatting in totaal 10% voor veevoederdoeleinden aange wend. Een én ander is vooral de varkenspositie ten goede gekomen. Dit blijkt wel uit het feit, dat de varkensstapel zich in het afgelopen jaar met niet minder dan 50% uitbreidde. De betekenis van de aardappelen voor onze deviezenpositie springt nog meer in het cog, wanneer men bedenkt, dat de voe- derwaarde, van 1,6 millioen ton aardappe len overeenkomt met die van circa 400.000 ton klachtvoeder (op graanbasis), waarmee bü import circa 25 millioen dollar zou zijn gemoeid. Handel met West-Duitsland In September aanstaande zullen bespre kingen worden geopend tussen de Neder landse en Duitse autoriteiten voor het af sluiten van een nieuw handelsverdrag met de Westelijke zones van Duitsland, ten einde het oude handelsverdrag, dat op 31 Juli j.l. afliep, te verlengen en de handel met West-Duitsland weer mogelijk te ma ken. Tevens vernemen wij, dat op 1 Januari 1950 het kantoor van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duitsland in Berlijn geopend zal worden. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Pianoduo. 9.20 Opei-aplaten. 10.00 Voor kleuters, 10.15 Platen 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.03 Zang en piano. 12.33 Dansorkest. 13.00 Strijdkrach ten. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Mozart, Haydn en Schubert. 15.00 Platen. 15.30 Mannenkoor. 16.00 Luchtvaartcauserie. 16.10 Fanfare-orkest. 16,30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.05 Reportage. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.25 Chansons. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Ballet. 21.00 Taptoe. 21.45 Gevarieerd programma. 22.30 Religieuze uitzending. 23.20 Kamermuziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen. 10.00 A. J. van Leusen uit Vel- sen: Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Jo,hann Strauss. 11.20 Weekoverzicht. 11.35 Zang. 12.00 Accordeonorkest. 12.33 Orgel met zang. 13.30 Deens arbeiderskoor. 14.00 A. J. C. 14.20 Militaire Kapel. 15.00 Streek- uitzending. 15.25 Pianoconcert van Schu mann. 16.00 Schets. 16.15 Platen. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Liedjes en melodietjes 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Vrouwengestal ten. 19.45 Causerie. 20.15 Gerdhwin. 20,45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Voordracht. 22.40 Lichte muziek. 23.15 Platen. Recreatie en onderwijs in Scandinavië Amsterdamse wethouder keek zijn ogen uit De wethouder van Onderwijs te Amster dam, mr. A. de Roos, heeft een studiereis gemaakt naar Stockholm en Kopenhagen en daarover thans op een persconferentie verteld. Wat hem onmiddellijk was opgevallen bij zijn bezoek aan Stockholm en Kopen hagen, was het vele dat in die steden door het gemeentebestuur wordt gedaan voor de recreatie van de bewoners. In Stockholm wordt jaarlijks een bedrag van 8.000.000 Zweedse kronen uitgetrokken voor de recreatie van jong en oud. In de stad en ook in de onmiddellijke omgeving zijn een groot aantal parken, speelweiden, zwembaden, sportvelden en een soort van volkstuinen gemaakt,, waarvan de bewo ners van de stad gebruik kunnen maken. Bij de bouw van huizenblokken in Ko penhagen wordt steeds rekening gehouden met de aanleg van een speelweide en even tueel een park. En dat terwijl ook in en om deze stad een groot gebrek bestaat aan bouwrijpe grond. In Kopenhagen bestaat een verordening, die bepaalt, dat bij ieder nieuw huizenblok per gezin 5 m2 speel weide moet zijn. In Stockholm had mr. De Roos nieuwe scholen gezien, die plaats bieden aan 1000 leerlingen, verdeeld over ongeveer 30 klas sen. In het gebouw zijn dan vaak opgeno men een complete tandartsinstallatie, die gratis service biedt aan alle schoolkinde ren, een keuken, die voor 1000 personen een warme maaltijd kan bereiden en grote ontvangstzalen, die door verenigingen in de omgeving kunnen worden gebruikt. In een speciale school worden toekomstige winkeliers opgeleid. In deze school is een volledige winkelgalerij opgenomen, waar de toekomstige winkeliers ook de practi- sche zijde van hun vak leren kennen. Ook het ambachtsonderwijs heeft in de Scan dinavische landen in de laatste jaren een grote vlucht genomen. Opmerkelijk is daarbij", aldus mr. De Roos, „dat men van de onderwijsvernieuwingstheoriën zoals hier te lande, niets af weet". Mr. de Roos besloot dan ook met de woorden: „Wij hebben de onderwijsvernieuwing maar niet de gebouwen en daar is het precies om gekeerd". Loos alarm Gistermorgen werd alarm gemaakt door een radioboodschap van de kapitein yan de veerboot „Arnhem", op weg van Dover naar Hoek van Holland, volgens welke een der passagiers vermist werd. Het bleek loos alarm te zijn geweest. Men vond de ver miste namelijk rustig slapend ergens in een hoekje achteraf. FRANKFORT (Reuter). West-Duits- lands 27 millioen kiezers zullen Zondag 14 Augustus ter stembus gaan voor de verkie zing van het eerste parlement van de nieuwe West-Duitse federale republiek. Deze verkiezingen zullen de eerste vrije democratische verkiezingen zijn sinds Januari 1933 toen Hitier aan de macht kwam. De uitgebrachte stemmen zullen de samenstelling bepalen van de West-Duitse bondsdag, welke op zijn beurt de federale kanselier en zijn kabinet zal kiezen. Politieke waarnemers willen zich niet aan voorspellingen wagen, doch de meeste geallieerde deskundigen geloven, dat het resultaat zal zijn een coalitie van de chris ten-democraten (CDU) met de vrije de mocraten (FDP) en de Deutsche Partei van de Britse zóne. De bondsdag met ongeveer 400 leden zal met 400 leden van de statenparlementen de nieuwe West-Duitse federale president aanwijzen. De 43 leden van de bondsraad (senaat) zullen rechtstreeks door de sta tenregeringen worden aangewezen. Geal lieerde waarnemers geloven, dat de so ciaal-democraten (SPD) wellicht de meeste zetels zullen veroveren, doch geen abso lute meerderheid, noch een geschikte coalitie-partner zullen krijgen. Het door de SPD bekend gemaakte program belet een samengaan met de communisten, en de enige andere niet gebonden groep, de linkse katholieke centrumpartij, zal waar schijnlijk niet voldoende zetels krijgen om een coalitie mogelijk te maken. Vier nationaal erkende partijen en 25 splinter- en kleinere partijen nemen aan de verkiezingen deel. De twee grootste partijen zijn de SPD en de CDU, beide met „gematigde" programma's. De SPD heeft zich officieel uitgesproken voor een gematigd evolutionnair socialisme, een Duitse eenheid en een Westelijke Unie. De partij is tegen nationalisme, bureaucratie en politieke banden met Oost-Duitsland. De CDU, die de steun van de kerken ge niet, bepleit de toepassing van christe lijke beginselen op politieke, sociale en economische vraagstukken en steunt het particulier initiatief. Zij is gekant tegen onbeperkt particulier en staatskapitalisme. De partij heeft haar grootste aanhang op het platteland, vooral in het Rijnland. De meeste leiders van de CDU en de SPD, zoals de socialist Schumacher en de christen-democraat Ehi'hard, de bizonale economische leider, hebben critiek gele verd op de ontmantel ingspolitiek, de be- zettingskosten, het Ruhr-statuut en de be perkingen van de Duitse handel. De vakbonden, waarvan de leden ver deeld zijn over de twee partijen nemen geen deel aan de verkiezingen. De twee andere grote partijen zijn die van de communisten (KPD) en de liberale vrije democraten (FDP). De communisten zijn vooral in het in dustriegebied van de Ruhr en in Hamburg sterk vertegenwoordigd. Men verwacht echter in andere gebieden weinig' stemmen voor de communisten. De communisten eisen verwerping van 't Atlantisch pact en nationalisatie van de industrie. de politieke groepering ik west-duitsland De vrije democraten, die hun aanhan gers vooral onder de meer gegoeden tellen, bepleiten de vrijheid van het individu. De linkse centrumpartij handhaaft het christelijke beginsel bij het onderwijs en staat nationalisatie van sleutelindusrieen voor. Andere groeperingen omvatten de Beier- se partij met een politiek van „Beieren voor het Beierse volle" en de Beierse eco nomische herstelpartij, onder leiding van de blonde Führer" Alfred Loritz, die een referendum wil voor iedere belangrijke wet. De uiterst rechtsnationalistische Duit se partij, die alleen in de Britse zóne is toegestaan, wil een federatief Duitsland in een Europese federatie. De partij is tegen geleide economie. De ultranationalistische Duitse partij, alleen in de Britse zone toe gestaan, is reeds verscheidene keren door het militaire bestuur verboden wegens haar openlijke militaristische uitingen. Zij richt zich tot de kleine nazi's en nazi- gezinden. 8. Panda kwam nu, terwijl hij achter zijn nieuwe baas, de uitvinder Ernest Klapper, aanliep, in een zeer deftige buurt. Zij wan delden door een brede laan met grote bo men, waar hier en daar voorname huizen aan stonden. En Ernest Klapper scheen nu een beetje over zijn ergste woede heen te zijn. „Goed, Pampa!" sprak hij. „Ik hoop, dat je je in het vervolg beter ge draagt! Nooit meer iets vergeten, knoop dat in je oren! Dan kun je het vèr bren gen! Dat is een grote eer voor je, Pampa dat je nu de assistent bent van mij van Ernest Klapper! Ik ben een groot uitvin der. Bovendien ben ik de laatste afstam meling vaii een geslacht van grote uitvin ders. Lang niet iedereen kan daar assistent bij zijn. Mijn vader was de bekende uit vinder Ernest Klapper. Diens vader was Ernest Klapper, je weet wel, de beroemde uitvinder! En de vader van deze was uit vinder van beroep en heette Ernest Klap per!" „O.ja.knikte Panda, onder de indruk. „En de vader daarvan?" „De vader daaro. Gewoon. Dal: was de vader van de uitvinder Ernest Klapper", sprak Ernest Klapper. „Volg mij, assistent. Ik zal je nu naar mijn laboratorium bren gen.'* Kranten honger In de Zaanstreek vertoeft sinds enige weken een 51-jarige zwerver, Gerrit Klifman uit Drente, die er zijn gewoonte van maakt als middageten kranten te nuttigen waarvan hij er maar liefst 16 per dag consumeert. ,,Ik' doe dit om beroemd te worden", was het commen taar van deze nieuws-eterAanvan kelijk had hij het met gras geprobeerd, doch dit smaakte hem niet. Nil eet hij kranten, die hij aan repen scheurt en daarna rustig verorbert. Ter afwisseling consumeert hij Zondags hötelservetjes, die blijkbaar een aangename zachte smaak hebben. Zijn ontbijt bestaat uit vier kranten met toe een half kadetje, overspoeld door een beetje water of een kleintje koffie. Eens in de twee dagen gebruikt Gerrit een half pond bruine suiker „om het Volle gevoel in zijn maag kwijt te'raken". De lunch bestaat even eens uit vier kranten. Warme maaltijden versmaadt Gerrit. „Deze zijn mij te laf'. Deze ex-stalknecht van Circus Strassburger geniet een goede gezond heid en eet rustig zijn dagelijkse portie pagina's. „Opvangregeling" voor verse haring De redersvereniging voor reders van vis sersvaartuigen in IJmuiden heeft een uit eenzetting gegeven over de onlangs in wer king getreden opvangregeling. Deze bedoelt een bodem in de markt te leggen, nu de grote aanvoeren van verse haring de prijzen meermalen gevaarlijk doen dalen. De ha ring, die aldus „opgevangen" wordt, gaat naar de vismeelfabrieken, evenals de vang sten, die van inferieure kwaliteit zijn. Daar er een zeer grote behoefte bestaat aan vismeel helpt de visserij noodgedwon gen aan de versteviging van de Nederland se positie op dit gebied. De „opvangprijs", die op 10,50 per 50 kilo is gesteld, is een garantie voor de bemanningen, die dit be drag als minimum kunnen berekenen, ook al mocht de haring later voor 4,de 50 kilo naar de vismeelfabrieken verdwijnen. Deze minimumprijs ligt belangrijk be neden het peil, dat het directoraat voor de prijzen in 1948 had gedacht, namelijk f 15,per kist en zelfs beneden het be drag, dat door de afdeling visserij van het Landbouw-Economisch-Instituut werd berekend. Deze 10,50 is te beschouwen als een uiterste prijs, die niet eens altijd de productiekosten dekt. Niet alleen de minderwaardige haring, ook de ondermaatse haringen worden uit de markt genomen. Hiermee hopen de reders te bereiken, dat de broedplaatsen van de haring gespaard worden door de vissers, want deze „toters" worden ver beurd verklaard, zodat ze schipper, reder en bemanning een nadeel bezorgen. Bioscoop in Deurne sluit haar deuren De gemeenteraad van Deurne heeft het voorstel van B. en W. om vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen weder om van 35 op 30 terug te brengen, om dat naar het oordeel van B. en W. deze belasting te hoog is, met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Wegens dit besluit heeft de directie van het enige bioscoop-theater in Deurne be sloten om voorlopig geen filmvoorstellingen meer te geven. Nog geen recordpoging van majoor Flinterman De majoor-vlieger Flinterman heeft zich in verband met de weersomstandigheden genoodzaakt gezien zijn poging om heden het Nederlands hoogterecord te verbeteren, uit te stellen. Als datum is thans weer 17 Augustus vastgesteld. Kadervergaderingen C.N.V. Het C.N.V. zal ook dit najaar zijn winter- campagne openen met een reeks kaderver gaderingen over het gehele land. Tot deze vergaderingen worden de bestuursleden van alle bij Christelijke Besturenbonden aangesloten afdelingen uitgenodigd, zodat vrijwel het gehele kader van de Christe lijke vakbeweging deze vergaderingen kan bijwonen. In* hoofdzaak zal op de kadervergade ringen worden gesproken over het vraag stuk van de werkgelegenheid, de kwestie van het levenspeil en „onze internationale taak". WRAKKEN IN DE WIELINGEN WORDEN OPGERUIMD Het ligt in de bedoeling van de Rijks waterstaat over enige tijd een aantal wrak ken in de Wielingen op te ruimen. Voor men hiermee begint, moet de marine een onderzoek instellen naar eventuele aanwe zigheid van wapens en munitie in deze wrakken. Het zal nog enige maanden duren voor met het eigenlijke opruimingswerk wordt begonnen. De bedoeling hiervan is de vaargeul tot de Belgische grens voor de scheepvaart vrij te maken. - D°esburg kriigt een vaci.L «et gemeen,cbwoii VaS|6brUj jarenlang VÏÏ'""«UW 3 vaste oeververbina moeite is tenslo ï8 te de Plannen zjin be'°°M Do "teuwe brn. érkt«'4 dekker dan de schiS? 138 M, een rijbaan F"lPbrug t„ r" '- V beeed.e^S^a rijwielpad van «t m 1050 zal ntet at f! r woiden beeonnen. Men hoopt eind l»t, verkeer te kunnen""'«tv* werk voltooid is "Jft* WtJ; en bruggelden tneefv bouwkosten van d, i e,r-4? V millioen gulden) t}'"8 'uk gedragen worden n S va,- burg zal echter hoge A ^it'^ voor wegenaanleg S,ennWlaaJ Ongeveer 180 ton ooi frauduleus naar België De douane te Baario v dekt, dat sedert Sn ïfi aardappelen uit Nedl,S,<tt Zijn gesmokkeld. Landh™ Sen Hertog zijn door een gische commisstomtaii TlS ho°2ï» «ni grond afkomstig waren Dom'Y1'1- ringen van de boeren w!i Qe Vf"A appelen in België JL& **5 aardappelen werden Jfc g»*! fe twee broers uit OufiLf****! woner van Haps, «f <e b arrestaties verricht. dujT& "Comité van Overleg Midden- en Kleinbedrijf' Overleg Midden- en Klei.wï beoogt een samenwerkSgT brengen tussen de on W 1 M detailhandel, ambacht nn ul bestaande vrije organisaties HS een der landelijke middrii?11' zijn aangesloten. ?e oprichting van het Mmlu schted naar aanleiding van de te wachten ontwikkeling op het JL* de organisatie van het betójfc&P de mening van het comité zijn er zingen dat men in bepaalde kriL.. middenstandsbonden en de bij Bk den aangesloten vakorganisaties bil sluiting wil maken tot de beft*X stant.es by de opbouw van de tofiw publiekrechtelijke organisatie van ard detailhandel en de andere sectoren in het klem- en middenbedrijf ee» k langrijke plaats inneemt. Het comité a een dergelijke constructie om verschild de redenen zeer schadelijk achten, Hrf comité is van mening dat slechts dan te goede in het bedrijfsbelang werkzame e bij de bednjfsgenoten levende bedrri organisatie? kan tot stand komen, indien'r: wordt opgebcuwd in overleg tussen 5 vertegenwoordigers van alle vrije onj saties en zo waarborgen geeft, dat in de besturen der bedrijfsorganen de veelvor. migheid van de bedrijfstakken wordt weer spiegeld. Het comité wil samenwerken met alle organisaties en personen in ambacht, dé- tailhandel, Horecabedrijf en andere sec toren en derhalve ook met de'midden standsbonden. Het comité verklaart, dat het reeds en- kele tientallen organisaties omvat met een gezamenlijk ledental van meer dan 20.000. Aankomst „Kota Gedeh" en „Willem Ruys" Maandag aanstaande wordt de „Koti Gedeh" van de Koninklijke Merdai» Lloyd, het eerste pelgrimsschip van dit ja:, dat met ongeveer 1200 bedevaartgang» uit Indonesië naar Djeddah vertrok, van daar in Rotterdam verwacht. Ook de „Wil lem Ruys" komt die dag binnen met onge veer 1000 passagiers, onder wie 228 kinde ren en ruim 450 evacués. Passagierslijst „Groote Beet' Op onze bureaux ligt ter inzage de pass- gierslijst van het troepentransportschip „Groote Beer". HOOFDAKTE Te Haarlem zijn geslaagd: H. F. Grimrr.e te Amsterdam (akte); C. J. A. Louweui! Zuid Schermer (deel A); C. Ruigeodiikla Amsterdam (deel A); J. Winnips teEtI: (akte). HANDENARBEID Te Haarlem zijn geslaagd de heren: C. C. A. Winterink; P. Idsinga; P. J. Koopma»; Th. Berlec; H. Tiemstra; M. Krist; J. A. Zonnenberg; D. du Cloo. Afgewezen: 3. Ritus. In Maseroe (Basoetoland, ABb) het stamhoofd Sankoela Mahlethole ec vier volgelingen schuldig bevonden au rituele moord en ter dood veroordeeld Zij hadden een stamgenoot als slacht offer uitgekozen en hem dit meegedeaa Enge tijd later hebben zij de ongduMJ gevangen genomen en hem bij voue wustzijn op gruwelijke wijze venna» Het bloed, dat uit zijn wonden stro® de, werd opgevangen. Zijn lyk werd u een rots geworpen. Slachtoffer. De vijf-jarige Ronald Rgoj New York heeft een petitie ig» tot nietigverklaring van de seheu uitspraak van zijn ouden «J schadevergoeding van oOO.OOO dollar 0 eist, meldt Reuter. „„true- Nog sterker. In 1948heeltBelgie^aU len getroffen om de invoer va g ren uit de doliarzöne te b p import werd op grond hier» categorieën ingedeeld hun belangrijkheid voor de» economie. Naar de bladen thans berichten, ag», restricties worden opgeheven a invoer van goederen uiHeVe^ Staten worden vrij gegeven Wje, dellijk gevolg hiervan a wis bladen zijn, dat er n gedaan zal worden, op d Lrkt en de pos üe frank tegenover de doller n»J zal worden. «rciil- Veni. vidi. ritst. Sterke GM»tC strijdkrachten zijn tot zes a zeven kilometer in binnea:c- posities in het Vitsi-geb' S spêcisS! drongen, aldus maakt genera]« communiqué van de, ^.herete li?1 leD staf bekend. Het gram®* Noord-Westen van de wrg De plaats Vitsi ligt ligt bj Joegoslavië en Albanië.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2