Stalling - Reparatie IJmuidense reders doen hun plannen nader uit de doeken Ph. de Koning Het noodlottige halssnoer Vrijdag 12 Augustus 1949 Verse haring vraagt handelen HET JONGE HARINGTRAWLBEDRIJF heeft in de bijna 20 jaren van zijn bestaan verscheidene ernstige crises doorgemaakt en uit de levenskracht van de tijdelijke patiënt kon telkens weer een min of meer gunstige toekomstvoorspelling geput worden. Dat de IJmuidense reders, die thans weer als doktoren staan rond het kwakkelende bedrijf, een gezond optimisme hebben behouden, bleek duidelijk toen zij Donderdag de Nederlandse pers uitvoerig op de hoogte stelden van hun medicijn: de opvangregeling voor de verse haring, die enige weken geleden ongekende perspec tieven opende voor dat bedrijf.. Onder presidium van de heer J. C. Pronk is een uiteenzetting gegeven over doel en wezen van deze voor de visserij nieuwe methode, waarmee de laatste tijd opmerkelijke successen zijn bereikt, al heeft er zich ook nog al wat critiek rondom op gestapeld. IJmuiden kent de voorgeschie denis: de gestegen capaciteit van de vloot en de afnemende vraag naar vis in het al gemeen en haring in het bijzonder, deden bij grote aanvoeren de prijs meermalen tot een catastrophale diepte kelderen, zodat de productiekosten vaak niet eens gedekt werden. Toen is men gaan zoeken naar een minimumprijs, die op het juiste niveau moest liggen om het verbruik niet in de weg te staan en na ampel wikken en wegen kwam de bekende 10.50 voor 50 kilo 2e en 12 voor 50 kilo le kwaliteit haring uit de bus. Minder bekend zal zijn, dat het Land bouw Economisch Instituut (afdeling Vis serij) deze minimumprijs mede hielp be palen door de kostprijs voor de trawlharing nauwkeurig te berekenen. Hoe scherp de reders calculeerden moge blijken uit het feit, dat de prijs, die dit L.E.I. als de juiste aangaf, nog boven de 10.50 lag, waarvoor in de praktijk de massa der „opgevangen" haring uit de markt gehaald wordt. Met deze 10.50 worden althans de pro ductiekosten gedekt, al zal zulks ook weer niet in alle gevallen opgaan, maar wat dat betreft kan men gelukkig rekening houden met dagen van betere prijzen, die de verliezen weer goed moeten maken. Tweesnijdend „zwaard' De overeenkomst, die de reders in eerste instantie de IJmuidense en later ook de exploitanten van „de Zuid" sloten, was er dus primair op gericht, de aanvoer binnen redelijke perken te houden, maar bovendien ontwierp men een in de prak tijk zeer ingewikkeld blijkende regeling, die er in het algemeen op neerkomt, dat na elke twee haringreizen een schip ter verse vis uitvaart, waardoor het mes aan twee kanten snijdt: minder verse haring aan de markt en tijdens het haringseizoen ook nog een goede kans op verse vis, zodat de exportmarkten van dit laatste artikel be diend kunnen worden. Wie de vangstbe- richten rfegelmatig volgt, zal hebben gezien, dat deze kant van het systeem inderdaad belangwekkende resultaten oplevert. De haring, die vooral enige weken ge leden als een ware zondvloed naar de af slag vloeide, heeft de reders op dat mo ment enigszins overvallen. Daarom werd toen dan ook de opvangregeling een week vervroegd waardoor voorkomen kon wor den, dat betreurenswaardig-grote hoeveel heden naar vismeelfabrieken verdwenen. Vismeel is geen „vernietiging" Dat wil echter geenszins zeggen, dat de haring die tot vismeel wordt veroordeeld, haar nut niet heeft. De agrarische bedrijven in Nederland en over de hele wereld heb ben immers een schreeuwende behoefte aar. vismeel (Nederland zou bijvoorbeeld graag 150.000 ton van deze kostelijke grondstof gebruiken, maar kan slechts 40.000 ton per jaar „te pakken krijgen"). Bovendien levert haring kostbare voedings- vetten, die voor de margarineindustrie van groot belang zijn. De eerste vette haringsoorten zijn minder voor invriezen geschikt (al klinken er ge luiden, die op technische verbeteringen in dit opzicht doelen), maar als straks de geschikte koelhuisharing wordt aangevoerd, zullen de beste kwaliteiten met inschake ling van de groothandel althans voor de menselijke consumptie bewaard kunnen blijven, ook in ingeblikte toestand. In deze laatste vorm zullen zij vermoedelijk hun weg ook naar de buitenlandse afnemers kunnen vinden want de Nederlandse con- servenindustrie heeft zich sinds de ooi-log van een plaatsje op de wereldmarkt ver zekerd. Gunstig voor de bemanning Wij hebben reeds eerder in het kort de regeling vermeld, die voor de opvarenden is getroffen in het raam van de opvang regeling. In samenwerking met de Unie- Verkeer is een garantieprijs gelijk aan de opvangprijs gesteld, zodat dus het „mooie schip haring", dat een bemanning op een gegeven moment aan de wal brengt, altijd 10.50 per 50 kilo opbrengt, ook al wordt dezelfde haring later voor 4 aan de vis- meelfabrikant verkocht. Inférieure haring zal de naam van de visserij noch op de binnenlandse, noch op de wereldmarkt ten goede komen. Daarom is gelijk met de opvangregeling een systeem uitgedacht, waardoor de minderwaardige HERENMODE Dat wat je niet ziet Dat wat je niet ziet, kan toch heel be langrijk zijn. Herenondergoed moet sterk, maar ook soepel zijn. Herenondergoed moet makkelijk zitten. Voor dat prima zomerondergoed moet bij ons zijn. Wij ontvingen zo juist een flinke zending. Laat Uw vrouw 't bij ons kopen Kennemerlaan 24 Tel. 4965 soorten althans wat de kenner „min derwaardig" noemt zonder meer in vis meel worden omgezet. Bovendien komen ook de „toters" (ondermaatse haring van minder dan 21 centimeter lang) niet verder meer dan de vishal, omdat dit kleingoed voortaan verbeurd verklaard wordt. Zulks ter voorkoming van een aanvoer van kleine, jonge haring van de broedplaatsen, waardoor de toch al penibele visstand in de Noordzee nog een knauw zou krijgen. In vogelvlucht is dit de opvangregeling met haar consequenties, zoals zij ons giste ren door de IJmuidense reders werd voor gelegd. Dat daarbij ook andere problemen van actuele aard aan de orde werden ge steld, zal geen betoog behoeven, maar dit complex van vraagstukken verdient een tweede beschouwing. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 12 Aug. 8 uur, Zater dag 13 en Zondag 14 Aug- 7 en 9-15 uur SPENCER TRACY Van Johnson - Robert Walker in „30 SECONDEN BOVEN TOKYO" Een film vol spanning en diepe ontroe ring. vervaardigd naar een aangrijpen de geschiedenis. Metro Goldwijn film. Toeg. 14 jaar. Maandag 15, Dinsdag 16, Woensdag 17 Aug. 8 uur en Zondag 14 Aug. 3 uur matinée STAN LAUREL - OLIVER HARDY in hun dolste klucht „TWEE X TWEE 2" Stan en Ollie blijken tweelingbroers te hebben en de gekste verwikkelingen zijn er het gevolg van! Toegang alle leeftijden l voor en Umuridee VRIJDAG 12 AUGUSTUS Thalia, 8 uur: „30 seconden boven Tokio". Rex, 8 uur: „Met muziek door het leven" ZATERDAG 13 AUGUSTUS Thalia, 7 en 9.15 uur: „30 seconden boven Tokio". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Met muziek door het leven". Varia-jeugd beleefde nafte, maar genoeglijke vacantiedag Hoewel Pluvius het vacantiegenoegen van velen vergald zal hebben, de kinderen van de leden van de buurtvereniging Varia, heeft hij zeker niet onder schot kunnen krijgen. Een veertigtal van deze peuters hebben Donderdag een uitstapje gemaakt naar Am sterdam en Den Haag. 's Morgens om acht uur zette men reeds koers naar Amsterdam, waar de lucht haven Schiphol werd bezichtigd. Daarna ging het op het Muiderslot aan. Onder des kundige leiding kregen de kinderen hier het een en ander uit de Middeleeuwen te zien. In een speeltuin deden de peuters zich vervolgens te goed aan een tractatie en vermaakten zich, niettegenstaande het slechte weer, met alles wat een speeltuin te bieden heeft. In Den Haag bezichtigde men het Vredes paleis, waarna een kort bezoek aan Sche- veningen werd gebracht. Op de terugweg deed het jeugdige ge zelschap „Kraantje Lek" nog even aan en 's avonds om acht uur was men vermoeid maar uiterst voldaan weer in IJmuiden terug. De elftallen van VSV en Storm vogels voor Zaterdag Ten bate van het „Witte Kruis" spelen V.S.V. en Stormvogels Zaterdag om half 7 een wedstrijd in het sportpark „Schoonen- berg". De elftallen zien er als volgt uit: V.S.V. Snijders v. Gelder Kunst Tielrooy Spaans Stijger Spek Stucker Hazeveld Balvers Sterk j Stormvogels Hamers Broekhuizen v. d. Oever Snoeks Jr. Snoeks Sr. Goedhart Vischschoonmaker de Boer Luppens Freriks Deuling Hieruit blijkt, dat V.S.V. vrijwel met zijn competitie-elftal van het vorige seizoen uit komt. Alleen Van Onselen is nog niet be schikbaar. Op zijn plaats speelt nu rechts half Hazeveld. Bij Stormvogels telt de verdediging al leen maar bekende gezichten (Kraak was nog niet beschikbaar). In de voorhoede ech ter staan een drietal nieuwelingen opge steld, te weten Deuling, Freriks en Visch schoonmaker. Rechtsbuiten Luppens speelt nu als middenvoor. De wedstrijd wordt geleid door scheids rechter D. Nijs uit Rotterdam en burge meester mr. H. M. Kwint zal de aftrap ver richten. Zondagsdiensten Dokters: In spoedgevallen zijn van de groep art sen, aagesloten bij de Koninklijke Ne derlandse Vereniging tot bevordering van de geneeskunst, Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. de Vries( Wilhelminakade 78, telefoon 4954 en J. Mac. Daniël, Genestetlaan 4, tele foon 4203. Voor de niet-aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Hazelen, Leeuwe riklaan 52, telefoon 4290. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, telefoon 4204. Verloskundigen: In spoedgevollen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw G. P. Zwart, Meeuwen laan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts: Muys v. d. Moer, Zeestraat 96, telefoon 3450. Apotheken: Zondag- en nachtdienst heeft Duinwijk apotheek Populierenlaan 44, telefoon 3388 en apotheek Reindersma, Geel- vinckstraat 112, telefoon 3883. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt, Vinkenbaan 23, telefoon 8320, te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85, telefoon 22181 Medezeggenschap voor Gemeenteambtenaren Thans is de volledige tekst verschenen van de verordening tot regeling van de medezeggenschap van het Velsense amb tenarencorps der gemeente. Deze verorde ning beslaat vier hoofdstukken en onder de regeling vallen zowel de secretarie als de gemeentelijke diensten en bedrijven. De leden van het gemeentelijk personeel, die van deze medezeggenschap zullen pro fiteren, zijn zowel de vaste ambtenaren als zij, die ten minste een jaar onafgebroken in dienstbetrekking zijn en de arbeidscon- traptanten met een loopbaan van een jaar. Voor elke tak van dienst wordt door het college van B. en W. een medezeggen schapscommissie ingesteld, wanneer deze tak van dienst tenminste 25 ambtenaren telt, mits een of meer organisaties, die min stens 10 der ambtenaren met een mini mum van 4 personen vertegenwoordigt, een schriftelijk verzoek daartoe bij het college indienen. Jaarlijks worden dan twee ambtenaren als leden dezer commissie en twee plaats vervangende leden door elke aldus ver tegenwoordigde organisatie aangewezen onder voorzitterschap van het hoofd der betreffende tak van dienst. De medezeggenschapscommissie beraad slaagt over alle onderwerpen betreffende de werkwijze en de dienstvoorwaarden bij het gemeentelijke orgaan, dat zij vertegen woordigt, waaruit een beslissing van de voorzitter wordt gedestilleerd. Mocht er geen overeenstemming tot stand komen, dan kunnen B. en W. een beslissing nemen en ook de voorzitter kan in zulle een geval een voorlopig besluit nemen. De voorzitter dient in de commissiever gadering die als regel eens per twee maanden wordt gehouden mededeling te doen van alle belangrijke aangelegen heden, die zich bij zijn tak van dienst voordoen. Het is mogelijk, dat voor twee of meer takken van dienst een gezamenlijke mede- zeggenschapscommisie wordt ingesteld en verder laat de verordening de mogelijk heid open om voor één of meer onderdelen van een tak van dienst een kerncommissie in te stellen, die dan de speciale problemen van die onderdelen behandelt, waarover zij haar oordeel zal geven aan het hoofd van de tak van dienst. MARKTBERICHTEN 11 Augustus 1949 Besommingen IJM 16 Bergen 25.250; IJM 25 Flamingo 28.000. KW 17 3922; SCH 2 490; IJM 203 210; IJM 241 126; IJM 11 1090; IJM 226 370; IJM 249 210; IJM 213 180. Aanvoer 60 kisten tarbot en tong, 3060 kisten haring, 10 kisten makreel, 50 kisten koolvis, 80 kisten wijting. 30 kisten schar, 70 kisten kabeljauw, 130 kisten schelvis, 20 kisten bot, 400 kisten schol, 30 kisten diversen. Totaal 3940 kisten. Prijzen Tarbot 2,702,45; gr. tong 3,253,15; gr.rn. tong 3—2,65; kl.m. tong 2.75—2,35; kl. tong I 2,40—2,25; kl. tong II 1,25—0,75, per kg. Gr. schol 55.5045,50; midd. schol 47 29,50; kl. schol 2814; schar 1914; bot 1812; v. haring 1914; maki-eel 22,50 17; gr. gul 42; kl. gul 2112; gr. schelvis 39; midd. schelvis 30,5029; kl. schelvis 22; kl. schelvis II 1815,50; wijting 14 7,90; kl. r. poon 18, per 50 kg. Koolvis 4339, per 125 kg. GARAGE „STORMVOGELS" Telefoon 4806 Kanovaarders, mijdt de pont! De poorthavens en de vaarroute van de Velserpont schijnen magische aantrek kingskracht op de watersportliefheb bers en speciaal op de kanovaarders uit te oefenen. Dat daar echter legio gevaren loeren voor het ranke bootje en zijn opvarendenbleek ons uit een gesprek met een der oudste pontschippers, die verteldedat de gezagvoerder van een 8 pont uit de stuurhut een kano onmoge- 8 lijk kan zien, welke vlak voor of naast zijn veerboot vaart. 8 Dat ook het schroefwater van de pont g een gevaar oplevert door de sterke 8 zuigkracht ervan, zal zonder meer dui- delijk zijn. s Het mee-laten-slepen door andere 8 schepen blijjt eveneens een riskante h onderneming, zoals diverse kanovaar- ders al tot hun schade hebben moeten '3 ondervinden. 9. kW l/£fiWfi£N S£fil£/£JGO£A 61 AS gj^£fi£UmX£X êêot" !/Mt//i£H- OOST m. 4654 (Adv.) Industrie-uitbreidingen Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meente-secretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de navolgende verzoeken, met bij lagen, van: 1. Van Gelder Zonen N.V. te Velsen (Noord), om vergunning tot het uitbreiden van de papierfabrieken door het bijplaat sen van: 8 werktuigen, aangedreven door 8 elec- tromotoren met een gezamenlijk vermogen van 144 pk., in het perceel, Kanaalkade 61 te Velsen (Noord); b. een luchtcompressor, aangedreven door een electromoter van 200 pk., op perceel, Kanaalkade te Velsen (Noord) en 2. De Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot bet wijzigen van het hoogovenbedrijf, door vervanging van 5 bronnen voor de zoetwatervoorziening door 5 nieuwe bronnen, elk voorzien van een diepwelcentrifugaalpomp, aangedreven door een electromoter van ca. 6 pk., op het Hoogoventerrein. „Hera" breidt uit Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 8 Augustus 1949 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan de N.V. „Hera" Machinefabriek en Techni sche Handel te IJmuiden, tot het uitbreiden van de machinefabriek en reparatiewerk plaats voor machines en schepen in het perceel Middenhavenstraat 37 te IJmuiden. Velsen-Noord Kinheims voorlopige elftal De mogelijkheid, welke de Velsense derde klasser Kinheim krijgt door het deelnemen aan het Kennemerland-tournooi te Bever wijk om zich al vast voor te bereiden op de aanstaande competite is Donderdagavond door bestuur en elftalcommissie onder ogen gezien. Hoewel nog enkele overschrijvingen kon den worden verwacht, is men overgegaan tot het samenstellen van een proef-elftal voor de eerste tournooi-wedstrijd op aan staande Zondag tegen V.V.E. uit Wijk aan Zee. Daar juist de overschrijving was ingeko men van de voormalige doelman van Stormvogels 2, P. Keirsgieter, zal deze de plaats onder de lat gaan innemen en daar door Daniëls, die het vorige seizoen als doelman bij Kinheim fungeerde, vervangen. Groeneveld is weer opgesteld als stopper- spil en Rem verhuisde naar rechtsachter. Door het ontbreken van de onfortuinlijke v. d. Steeg zal v. d. Wateren linkshalf spe len en de pas uit Indonesië teruggekeerde Jos. v. d. Linden als linksbinnen. Voor Kinheim is het jammer, dat Jan Muskee uit Enkhuizen, die reeds overschrij ving naar Kinheim had aangevraagd, voor lopig nog niet als linksbuiten kan worden opgesteld daar hij nog voor zijn club „West Frisia" blijft spelen. Muskee werkt aan de Hoogovens, doch zag nog geen kans zich in Velsen te vestigen wegens gemis van woon ruimte. Het voorlopige Kinheim-elftal komt er nu als volgt uit te zien: P. Keirsgieter; P. Rem en S. de Vries; C. de Boer, W. Groeneveld en J. H. v. d. Wa teren; J. Starreveld, H. Prinssen, A. Prins- sen, Jos. v. d. Linden en C. Luntz. De heer D. Meuldijk 25 jaar plaaiweller Het was Donderdagmorgen voor de heer D. Meuldijk, die gedurende vijfentwintig jaar in dienst was bij de N.V. „De Plaat- wellerij" prettig te ervaren, dat zijn arbeid aan dit bedrijf in deze periode veel waar dering vond. Vergezeld van echtgenote, kinderen en andere familieleden werd de jubilaris in het ontspanningslokaal der fabriek door het gehele personeel een warme huldiging be reid. Als eerste sprak de heer J. D. B. Olie, directeur, die de jubilaris complimenteerde en zijn verdiensten voor de zaak in het licht stelde. Een enveloppe vormde het huldeblijk der directie. Vervolgens schetste ir. P. van Delden na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in een korte toespraak de trouw en plichtsbetrachting van de jubilaris, die als blijken hiervan ontving het vererend ge tuigschrift en de zilveren legpenning der Maatschappij. De bedrijfsleider, de heer G. de Haan, gewaagde van de werkzaamheden van „een der oudste lassers" aan het bedrijf, welke hij een steunpilaar van het personeel noemde. Namens het gehele fabriekspersoneel herinnerde de heer C. Boot in een geestig rijm aan vroegere belevenisen mét en de loopbaan van de jubilaris in de fabriek. De kameraden schonken als vriendschapsbe wijs een enveloppe met inhoud. De heer C. van Voorbergen bood de jubi laris onder gelukwensen een bloemenmand namens de directie aan en voegde daarbij ook een bloemstuk van de personeelsvereni ging. De jubilaris toonde zich voor alle be wijzen van sympathie zeer erkentelijk. Kleine verandpri* de twee prijzen voor ï11^--. ingesteld: 12,en kwaliteit. Daarvoor l3; van 10,50. sol(* - In de nacht van n Vrijdag is door een vloot binnen gesleenf 1 De Java had op zeeL IK. i? 1600 kisten harine kleine kistjes verpof) vis aan boord. 11 Nog steeds v combinatie. eedijk (IJm. 75, kantjes van vrocbB*»»**» haring bracht DondeS. PjUtl!? fan«ë/p6°-e"de«"/^ heeft 1550 kisten haring in de ruimen. De AbrSh™" ^i, weer ter haringvisserij K1 <«5 Tegenslag. Heeds 2 Y Claesje (R.o. 46) met c*' ir zodat vissen onmogelijk??® Piscator is thans 4egXfe;,fe.^ de haringvisserij vertroften Uit» Vrijdag visaanvoer r, (Sch. 92) bracht v- Ce - verse haring, 120 kisten verse vis aan tT", (IJm. 9) had 1500 kistenmÜ! ten haring, 100 kisten leng vleet en wat schelvis. swl,B,rtit kistahmïg iSusuJfc a schuitjesWaS ,.u7a°e,D„?dS6ÏÏdat™®fi alles wel aan boord nieldde, fa Uran heeft Herburg rs weer naar de vissig Met een recordvangst h™. kisten) stoomt voor de ifei3 naar Gdynia de „Jupiter" fifM hardt). De besomming 60.000,- kunnen schatten Veel haring. Voor de Masni.» verwacht IJmuiden veel &S meer komen de Bloemeadaal Kt, met 1000 kisten, de Maris m.fSJ 1400 kisten, 200 kleine kidj vis de Claes Compaen (uët 2 kisten en 50 kisten diversen. fcLi? dagavond komen de trawler, iJZ toch maar vooral de eerste IfaX: beurt niet te missen. „Rex draagt de kroon vooi beeld en M Van heden t/m Woensdag een tb met de Wiener Sangerknaben MET MUZIEK DOOR 'T LEVEN Geestig - Spannend - Aangrijpt (Alt) FEUILLETON doot Gordon Mc Donell 17) Maar zelfs als u dat zoudt doen, zelfs al zou hij in Letitia's gezelschap zijn geweest, dan wil dat nog niet zeggen, dat hij Het hielp niets. Zij viel mij weliswaar niet in de rede, maar terwijl mijn woorden als het ware nog in de lucht hingen, kon ik duidelijk zien, dat niets, wat ik zou kunnen zegen, haar zou tegenhouden. Daar er blijkbaar toch niets aan te doen was, gaf ik haar het nummer op. Zij stond daar rustig te wachten met haar hand op de hoorn tot ik het nummer noemen zou dus deed ik dat maar. Zij draaide het nummer en Ik stond met haar te wachten. Na een wachttijd, die misschien dertig seconden duurde en evengoed dertig jaar had kunnen zijn, sprak Janet tot iemand en zei: Kan ik kapitein Marford even spre ken? Er was weer een kleine pauze een heel korte ditmaal en zij zei: Ik ben me vrouw Holbrook. Ik zou hem graag iets vragen over mijn zuster, Letitia Lane. Na enkele ogenblikken kon ik een mannenstem „Hallo" horen zeggen en toen zei Janet: Hallo, is kapitein Mar ford daar? En ik zag haar een beetje ver ward het voorhoofd fronsen, toen zij naar het antwoord stond te luisteren en ver volgens zei zij: U zult mij zeker wel willen verontschuldigen, dat ik u lastig val, kapitein Marford, maar ik zou graag enige hulp willen hebben en geloof, dat u mij die wel zoudt kunnen geven. Tom moet toen nog iets gezegd hebben: ik kan vagelijk een stem horen zonder de woorden te kunnen onderscheiden en ik kon de intense concentratie op Janet's gezichtje zien, toen zij daar over die hoorn gebogen stond. Zij zei: Kunt u zich soms bij benadering herinneren, wat zij u die avond, dat u haar naar huis gereden hebt, over haar probleem verteld heeft? Ditmaal scheen zij, nadat zij het ant woord gehoord had, een beetje meer be slist te zijn geworden in haar houding en zij zei toen: Ik dank u zeer, mijnheer Marford en als ik nog iets zou willen weten, zal ik u graag opbellen. Dank u zeer. Goedenmorgen. Zij legde de hoorn op de haak en bleef een ogenblik in gedachten staan. Toen keerde zij zich om, keek mij aan en zei: Weet u, ik zou bijna kunnen zweren, dat dat onmogelijk de stem geweest kan zijn, die ik gehoord heb. Natuurlijk door de telefoon. Maar ik ben er bijna zeker van, dat het niet de stem was. Ik wist niet, wat ik er van denken moest. De gehele zaak was zo volkomen onver wacht. Ik had gedacht, dat zij zeker zou zeggen, dat het ongetwijfeld Tom's stem was geweest, die zij haar zuster goeden- nacht had horen wensen en nu constateerde ik, dat zij er niet zeker van was dat dit in feite betekende, dat het Tom's stem niet geweest kon zijn. In dat geval, zei ik, kon het nog mo gelijk zijn, dat Tom haar hét halssnoer gegeven had en dat er nog een andere man „Schulpen"-seizoen opeol met cabaret De Buurtvereniging „Schulpen", 4 volgende maand vier jaar bestaat, dis activiteit voor het nieuwe seizoen ma met een cabaret-avond voor de lede Wat deze activiteit voor de komenie termaanden betreft, bijt „Schulpen" ij- twijfeld het spits af, want reeds opia- dag 10 September kunnen de leden Ér- der in het Kennemer Theater te Bevers:: weer ontmoeten. Van Meurs' Cabaretgezelschap verrcri' het programma voor deze avond met non-stop-revue „Pieker niet", waarin? treden Mary Corani, cabaretière; Jccptt Deysel, humorist en conferencier; Gr) Ducheaux met liedjes; Santas als ma?- lator en het operette-duet de Twee Jb- ni's. Een bal besluit het geheel. Voor de Stichting 1940-'45 In het kader van de „Geef één uur"-stu der Stichting 1940-'45 ten bate van de h- bestaanden der oorlogs- en bezetliW- slachtoffers werd aan de papierfabriek Gelder Zonen N.V. onder het personeel® bedrag van 469,87 ingezameld. Dit bedrag werd in dank door he: tfS- lingsbestuur van de Stichting ontTEjt Waar het vorige jaar aan genoemd te."- de belangstelling voor deze steunbpdnp nihil was, mag thans vaneen goed sultaat worden gesproken. was, waar zij het over had en die u ge hoord hebt. Feitelijk kon Tom best abso luut de waarheid gesproken hebben. Maar waarom zou hij haar dan dat halssnoer gegeven hebben? Ik bemerkte ineens, dat ik was begon nen de kamer op en neer te lopen en zo'n beetje in mijzelf praatte. Zij sloeg mij gade en nu was er een zekere blik van begrij pen in haar ogen. Zei hij tegen u, dat hij het haar ge geven had? vroeg zij mij. Neen, niet met zoveel woorden, maar het ding is verdwenen. Zijn vrouw haalde het voor de dag om het bij de hand te hebben. Zij wou het dragen, als ik zou komen, omdat ik het hun gegeven had, toen zij zich verloofd hebben. Daarna is het verdwenen. En u heeft Ives niet verteld, dat u hem een van uw halssnoeren gegeven had? Niet, nadat ik ontdekt had, dat Tom uw zuster ook kende. Dat zou er voor hem heel lelijk uitzien, dat begrijpt u wel. Ja, maar waarom heeft hij het Ives of zijn vrouw niet zelf verteld? Dat lijkt toch nogal vreemd. Omdat zijn vrouw hem dekte en hij het mij deed. Het zal er in ieder geval voor jullie allemaal lelijk uitzien, als ik het hem ver tel, hè?, klonk plotseling een stem uit de deur. Het was Begg Holbrook. Zij en ik keerden ons tegelijk om en zagen hem daar in de deuropening staan. Hoe lang hij daar gestaan had, weet ik niet. Het kon niet erg lang zijn, want dan had ik hem moeten zien. Maar het was in ieder geval lang genoeg. HOOFDSTUK VIII. Hij droeg een pyama en een badjas en zijn haar zat in de war. Na de gebeurte nissen van de vorige avond was zijn ge zicht niet prettig om te zien. Zijn pyama- jas hing aan de hals open. Zijn ademha ling ging sneller dan normaal en in zijn lichtblauwe ogen was een uitdrukking van verwarring. Plotseling dacht ik, dat hij de dader zou kunnen zijn. Het was een vreemde ge waarwording, die ik niet zou kunnen ver klaren. Ik begreep niet, hoe hij het moge lijk gedaan kon hebben, daar hij niet ter plaatse geweest was, maar de gedachte werd al bijna direct een overtuiging. Ik zei echter niets. Ik paste er zorgvuldig voor op de uitdrukking van mijn gezicht niet te veranderen, op wat voor manier ook, want ik wist, dat het voor haar wel eens gevaarlijk kon worden, wannéér hij wist, dat ik hem verdacht. Dit alles vloog mij misschien in een paar seconden door het hoofd en toen dacht ik bij mijzelf, dat het van hem toch wel erg dwaas was, om zo vijandig op te treden. Ik dacht, dat als ik zelf de schuldige zou zijn geweest, ik er zorgvuldig voor zou hebben gezorgd om slechts op de meest normale manier op te treden. Maar toen bedacht ik my weer, dat een man, die in staat was, een meisje een dergelijke slag toe te dienen al of niet met de intentie haar te doden waarschijnlijk wel niet als normaal kon worden beschouwd en geacht mocht worden zijn geestelijk even wicht kwijt te zijn. Ik wendde mij naar Janet en zag, dat zij haar man aankeek op een manier, die oppervlakkig gezien slechts beschermende liefde scheen te zijn, maar die zonder dat zij het zelf wist een masker was, waar achter een inwendig gevoel van verbazing verborgen was. En plotseling begreep ik, dat Janet in het geheel niet van hem hield. Zij zei: Begg, schat, je behoorde te slapen. Wat heeft je wakker gemaakt? Majoor Foraker is gekomen, om te trachten ons hulp te verlenen inzake Letty. Zij blik was scherp en een beetje kwaad aardig, terwijl hij tegen haar zei, mij nog steeds aankijkend; Hij zou niet ge komen zijn, als hij niet iets te verbergen had en nu weten wij, wat het is. Ik hield mij volkomen in bedwang. Maar lieveling, zei zij, ik heb juist met kapitein Marford getelefoneerd en naar zijn stem geluisterd en dat was niet de stem, die ik gehoord heb indertijd... Hij wuifde even met de hand. Zoiets kun je nooit zeker zeggen. Je zei, dat je niet helemaal jezelf was. Stemmen ver anderen. Het moet een van de twee ge weest zijn: Marford of onze vriend hier. Nog altijd zei ik niets. Zij vroeg: Waarom moet het een van hen geweest zijn? Zij wendde zich tot mij: Hoe heet die andere man.Sellick? Zou hij het niet hebben kunnen zijn? Dit was iets nieuws voor Holbrook. Wie is Sellick?, vroeg hij haar. Hij was de enige andere man, die een van mijn halssnoeren gekregen heeft, zei ik, maar u heeft gelijk, als u zegt, dat het waarschijnlijker is, dat het een van ons beiden, Marford of ik, is geweest, daar ik Sellick al in twee jaar niet ge zien heb. Hij en zijn stem kunnen ook worden nagegaan, als hij geen verant woording van dat snoer kan geven. U heeft zijn naam aan de politie I opgegeven? J Jg Maar u heeft niet die van Marlord opgegeven en hij evenmin. Hij keek haar aan. - Natuurlijk fflj het Marford geweest zijn. Hij taiHMJ in mijn richting. En hij beschem t? vriendje. En jij staat naar hern te a* ren, terwijl hij de man beschoot Letty vermoord heeft. Geef mu M c- foon. Gisteravond was u er zekerj» dat ik het was, die haai- gedood had, Hij nam haar de telefoon uit *1® toen zij hem die overgaf en zei tegen terwijl hij de hoorn opnam: ook helemaal nog niet uitges<JakeW ik geloof, dat de politie dat ook n- gedaan heeft. Hij begon het numffl de politie te draaien. Mijn gedachten gingen sn* het, dat hem er zo zeker vani deed W ik hem niet verdenken zou. wij a tuurlijk een stalen alibi het v. Stephen Farnum maar zelfs;i val had hij er toch geen belaU!b« JJJ mij twijfel te gaan wekken <fc dachte houding, zoals zijn wr «g houding van dit ogenblik. Het - maar zijn, omdat-hij zich zetf tig gevoelde tegenover de inan, - enige malen gesproken hafl. niet anders, of hij was zelf weest op Letitia en de v:(j -jz jaloezie, die hem er toe gerf W ras 1 de kracht vsa te doden, zou dezelfde feracM hem er toe zou drijven de v'frTj? te krijgen, aan wie Letitia h wen had geschonken.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6