r Lectuurdépot: warm kloppend hart voor het welzijn van de troepen In Haarlem wordt het gedran om woningen steeds groter 9 Bergen en Schoort SECRE TARESSE INST. PONT Luidsprekers BOEKHOUDEN Opleiding tot Radio-Telegrafist (Marconist) Tapijthandel „Maro" N.V. JANSSTRAAT 85 ENKELE KAMERS GEZOCHT Schilderscursus „Stoft Diploma Gezel en heid Schilderen F. STOLTENBORGH Het is geen luxe s nette, handige meisjes ADMINISTRATIEVE KRACHT Maandag 15 Augustus 1949 Rode Kruis doet meer dan medisch werk Doeltreffende administratie verantwoordt subsidie tot op de laatste cent Aan de foeilelijke Gevers Deynootweg in Scheveningen staat tussen de vele haveloze, aan hun oorspronkelijke bestemming ont trokken flatgebouwen en villa's het lec tuurdepót van de Niwin en het Rode Kruis. Het is gevestigd in een verveloos hoek huis, waarvan niet meer uit te maken valt of er eens een bord „Caïé-billard" of „Pen sion Bellevue" op heeft gehangen. Het intérieur toont thans meer gelijkenis met het magazijn van een uitgeverij, of nog liever met dat van een verzendboekhandel, want een uitgever in 1949 mocht willen, dat het verloop op zijn planken zo fre quent is; aan de andere kant betwijfelen wfj of er in Nederland ook maar één ver zendboekhandel wordt gevonden, die ge regeld zulke quanta over zulke enorme afstanden „wegzet". v Want van de Gevers Deynootweg 57A uit worden iedere maand één millioen tijd schriften verscheept naar Indonesië, dat is 45.000 kilo, vijftien kubieke meter, of, alle bladen naast elkaar gelegd, de afstand van Den Haag naar Delfzijl. Daarbij komen dan maandelijks nog zo'n twintigduizend boeken om de militaire en burgerboekerijen in Indonesië op peil te houden. Men begrijpt dat voor het vlot functio neren van deze afdeling van het Rode Kruis nogal wat komt kijken. Dagelijks is dan ook een vaste staf van ongeveer 25 man op het Lectuurdepót in de weer, aan gevuld door vrijwillige krachten van hulp vaardige scholieren tot geestdriftige rente niers toe. Want het gaat er maar om, dat Jan Hendriks in Prapat en Hendrik Jansen op Biak, Piet Dirksen bij Tjitjoeroeg en Dirk Pietersen aan het Tobameer weten, dat ook hun ontspanning en ontwikkeling, hiui vrije tijdsbesteding en hun geestelijke verstrooiing de zorg van hen die achter bleven genieten. „Zie, dat er tijdschriften komen!' Het tegenwoordige Lectuurdepót is ont staan uit de B.A.R.K. (Boeken Actie Rode Kruis), in 1945 opgezet ten behoeve van de lectuurvoorziening van de geteisterde gebieden. In Januari 1946 werd besloten de tijd- schriftenverzorging voor de Nederlandse troepen in Indonesië ter hand te nemen en de opdracht aan mejuffrouw C. J. Bungen- berg de Jong, die nog steeds aan het hoofd van het Lectuurdepót staat, luidde kort en krachtig „Er moeten tijdschriften naar In- öië, zie dat ze er komen!" Dat die taak naar behoren is en wordt uitgevoerd, wordt het best door de vol gende cijfers geïllustreerd: in Januari 1946 werden 1200 kilo per luchtpost verstuurd, in de top-maand van 1948 waren het er al 33.000, tegenwoordig zijn het er, zoals gezegd, 45.000 per maand. Na de samenwerking met de Niwin, die subsidie voor dit werk krijgt en de uit voering geheel aan het Rode Kruis over laat, kon de zaak natuurlijk veel grootser opgezet worden. Aan de top staat de Commissie Lectuur voorziening, waarin de departementen van Overzeese Gebiedsdelen, Onderwijs, Oorlog en Marine, de uitgevers en het Rode Kruis door een afgevaardigde vertegenwoordigd zijn. Een kleiner werkcomité komt iedere week bijeen en beslist over aan te kopen lectuur. mee en er wordt zelfs een gestencilde cata logus aan iedere wekelijkse zending toege voegd. Ook U kunt helpen! Intussen lieten wij een belangrijk punt achterwege. De boeken- en tijdschriften- stroom naar Indonesië bestaat niet alleen uit de met regeringssteun gekochte delen. Een derde van alles wat naar de tropen wordt verscheept, werd bijgedragen door particulieren. Mensen, die de moeite namen het week of maandblad, dat zij hadden uitgespeld, niet op zolder op een stapel te leggen, waar naar nooit meer omgekeken wordt, doch het even op te sturen naar het Lectuurdepót. Dat kost niets, want het Rode Kruis stelt daartoe stroken en etiketten voor portvrije verzending beschikbaar. En met al die boe ken, die tenslotte toch maar obstakels in de benauwde woonruimte worden, kan men desgelijks handelen. Bovengenoemde Hendrik Jansen, Jan Hendriks, Dirk Pieterse en Piet Dirkse, allen ver weg en eenzaam en verlaten te midden van een land dat zij niet kennen en nooit zullen doorgronden, zullen u er dankbaar voor zijn. De Nederlandse troepen kunnen heel wat „leesvoer" aan, vooral geïllustreerde week en maandbladen. Met de boeken werd reeds vorig jaar een zekere „stock" bereikt, die nu slechts ge regeld verfrist en aangevuld behoeft te worden. In de afgelopen maanden waren het natuurlijk vooral de militaire acties die ook voor de boekenvoorraad daarginds ruïneus waren. Ook voor de eenzamen Maar het Rode Kruis zorgt niet alleen voor de naamloze soldaten in het Verre Oosten, het vergeet ook de eenzame zieken in het eigen land niet. Iedere week krijgen honderd mannen en vrouwen, die door de aard van hun kwaal en door de maatschappelijke omstandig heden waarin ze verkeren, niet van de ge wone bibliotheken kunnen gebruik maken, over de post een tijdschrift en een boek. Er wordt voor gezorgd, dat de lectuur altijd met dezelfde bestelling komt, zodat de zieke niet teleurgesteld wordt en men houdt pre cies bij wat de patiënt al gelezen heeft. Met speciale wensen en met de bijzondere om standigheden wordt eveneens rekening ge houden. Het is zeker in dit kleine onderdeel van het grote Wellfare-werk van het Rode Kruis dat de dienende liefde van de orga nisatie van Henri Dunant het meest tot uiting komt. In het Lectuurdepót van Rode Kinds en Niwin reppen zich vele handen om iedere week de verzending van vele duizenden kilo's bedrukt papier naar de troepen in Indonesië mogelijk te maken. Schakeringen in de Nederlandse samenleving worden geëerbiedigd Men heeft ons verzekerd, dat bij deze aanschaffingen de verscheidenheid van richtingen en gezindten in ons land, zowel op godsdienstig als op staatkundig gebied ook in de te verzenden boeken en tijd schriften wordt weerspiegeld. Dat alles wordt nauwkeurig geadmini streerd. In de eerste plaats wordt per jaar een archief aangehouden, waarin één exemplaar van elke aangekochte titel wordt opgenomen. Zodoende kan men met een oogopslag zien of niet aan het ene genre teveel aandacht wordt besteed ten koste van het andere. Vervolgens wordt van ieder boek een kaart aangehouden, waarop wordt aange tekend hoeveel exemplaren ervan zijn aan geschaft en welke bestemming zij hebben gekregen. Zo vonden wij voor Vestdijlt's „Pastorale 1943", dat er in totaal 61 exemplaren wa ren gekocht, waarvan er 31 naar de land macht waren gegaan, 6 naar de marine en de mariniers en 24 naar de burgers. Met deze laatste categorie ziin de jachtig biblio theken van de „Centrale Boekerij Indone sië" bedoeld, vooral gevestigd in de grote plaatsen. Het Lectuur-depót gaat van de gedachte uit, dat het geen zin heeft grote bibliotheken te vormen bij legeronderdelen die gebruik kunnen maken van een nabij gelegen filiaal van de Centrale Boekerij. Deze ontvangt echter als tegenprestatie een deel van de boekenvracht. Verzending in bibliotheken Iedere boekenzending geschiedt kant en klaar in bibliotheekvorm. Tegenwoordig worden kleine collecties van ongeveer vijf tig delen klaar gemaakt, die dan als wissel bibliotheken voor de verschillende detache menten van een compagnie of bataljon dienst kunnen doen. Een ingenieus cijfer- systeem stelt de ontvangers bovendien in staat te voorkomen, dat een legeronderdeel steeds een assortiment van dezelfde inhoud zou ontvangen. Het centrale ontvangkantoor in Indonesië behoeft dus alleen te distribueren; de boe ken zijn in Nederland reeds gekaft of ge bonden in een speciaal Niwin-bibliotheek- bandje en van stempels voorzien, dit ook om te voorkomen, dat deze, tegen de voor boekhandelaren gebruikelijke kortingen op grote partijen aangekochte boeken op de markt zouden worden gebracht. Die werken, waarvoor bepaalde groepen gemobiliseerde)! belangstelling hebben, zo als studiemateriaal, worden naar de afde ling „Vorming" geëxpedieerd. Zo troffen wij bijvoorbeeld de reeds verschenen delen van mr, Ouds staatkundige geschiedenis „Het jongste verleden" in de archiefkast aan, wel een bewijs, dat het lectuurdepót zich in zijn keuze niet tot de Havankjes en de De Sinclairs bepaalt. Ten behoeve van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront worden speciale „do mineesbibliotheekjes" samengesteld, waar in een aantal werken met Christelijke in slag zijn opgenomen. De vele rappe handen aan de Gevers Deynootweg zorgen dat alles in de puntjes in orde is. Boeken en tijdschriften krijgen een beschermende wand van geolied papier SCHEEPVAART Holl. Afrika Lijnen. Grootekerk, 10 Aug. te Mozambique, 12 Aug. naar Port Amelia; Klipfontein, 11 Aug. te Durban, verw. vertrek 13 Aug. naar East London; Merwede, 12 Aug. Gibraltar gepass. naar Marseille; Oranjefontein, 12 Aug. te East London naar Durban; Nord- kap, 12 Aug. van Konakri naar Le Havre. Nederland. Borneo, 13 Aug. te Galveston naar Balti more; Oranje, 12 Aug. Perim gepass. naar Suez; Roepat, 12 Aug. van Batavia naar Singapore; Saparoea, 12 Aug. te Madras naar Calcutta; Sumatra, 13 Aug. te Amster dam naar Port-Said; Tabinta, 12 Aug. te Amsterdam; Tarakan, 11 Aug. van Phila delphia naar Galveston: Tawali, 12 Aug. Gibraltar gepass. naar Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Delfland, 12 Aug. van Las Palmas, thuisreis; Salland, 13 Aug. van Hamburg naar Amsterdam. GROTE VAART Oranje, Java-Amsterdam pass. 12 Aug. 22 uur Perim. Oranjefontein, 13 Aug. van East Londen te Durban. Tegelberg, 12 Aug. van Durban naar Kaapstad. Grote Beer, Batavia- Amsterdam, pass. 12 Aug. 12 uur Aden. Kota Gede, «Java-Rotterdam pass. 12 Aug. Bur- lings, w'ordt 15 Aug. 17 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Abbedijk, Buenos Aires-New York 12 Aug. van Montevideo. Albireo, Amsterdam-Basra 13 Aug. te Suez. Aldebaran, 12 Aug. van Middlesbro naar Rotterdam. Amstelstad, Abandan-Bandars- harpour, 12 Aug. geankerd bij Khormusa. Amstelveen, 12 Aug. van Hamburg naar Bremen. Axeldijk, 12 Aug. van Hamburg te Antwerpen. Bandjermasin verm. 13 Aug. van Padang naar Bengkoelen. Kota Agoeng, Ba- tavia-Rotterdam, 12 Aug. op 700 mijl Zd.. Zd. Oost van Ceylon. Kota Baroe. Batavia-Rot- terdam, 12 Aug. op 200 Mijl Zd. Z. West van Ceylon. Lissekerk, 12 Aug. van Basra te Rotterdam. Lutterkerk, Basra-Rotterdam pass. 12 Aug. Kaap St. Vincent. Malvina, Gibraltar-Miri, 12 Aug. op 120 mijl West v. Penang. Polyphemus, Amsterdam-Java, pass. 12 Aug. Algiers. Alcinous, Liverpool- Belawan, 12 Aug. van Aden. Alcyone. Am sterdam-Basra, pass. 12 Aug. Ouessant. Bali, Colombo-Belawan, 12 Aug. op 580 mijl West van Sabang. Esso, Amsterdam t. 13 Aug. van Aruba te Rotterdam. Beverwijk, 12 Aug. van Londen naar Hamburg. Camphuys, 13 Aug. te Menado. Corilla t. 8 Aug. van Balbao naar Curasao. Drente 13 Aug. van Singapore te Nharadivas. Helena 12 Aug. van Trinidad te Puerto Cabello. Hera, 12 Aug. van Maracaibo te Port Limon. Kalabahi 12 Aug. van Padang naar Sibolga. Algorab, 12 Aug. van Rotter dam te Porto Alegre. Alhena vertrekt 13 Aug. van Rotterdam naar Hamburg. Black Falcon, 14 Aug, van New York te Antwerpen voorgaats Nieuw Waterweg verwacht. In- drapoera, 13 Aug. van Rotterdam naar Ba tavia. Gouwe, 13 Aug. van Haukipudas te Kemi. Linge. 16 Aug. van Setubal te Vlaar- dingen verwacht. Maas, Amsterdam-West Indië 13 Aug. te Antwerpen. Merwede. Am- sterdam-Oost Afrika pass. 12 Aug. Gibraltar Noordam, 13 Aug. van Rotterdam naar New York. Rijn, wordt 20 Aug. van Monrovia te Amsterdam verwacht. Waterman. Batavia- Rotterdam via Aden, 12 Aug. op 220 mijl W. Engano-eiland. Kleine vaart Actinia 12 Aug. van Landskrona te Kotka. Algarve 12 Aug. van Wismar naar Goole. Annegiena 12 Aug. van Rarfso te Zwolle. Barendsz 12 Aug. van Inverkeithing naar Londen. Bill 11 Aug. van Wismar naar Ayr. Blue Boy 12 Aug. van Boston te Maassluis. Confeid 12 Aug. van Horsens te Frederik- sund. Constant 12 Aug. van Leith naar Gran gemouth. Cornelia 13 Aug. van Kotka naar Rotterdam. Depa 13 Aug. van Malmö naar Rostock. Ellewoutsdijk 13 Aug. van Ports mouth te Londen. Evertsen 12 Aug. van Londen te Ronskar. Frejo 12 Aug. van Korka naar Rotterdam. Henrica 11 Aug. van Goole naar Middelfahrt. Haskerland 12 Aug. van Leith naar Rotterdam. Java 12 Aug. van Kiel naar Hull. Koningshaven 11 Aug. van Tel-Aviv naar Genua. Leny 12 Aug. van Byth te Landskrona. Leuevhaven 12 Aug. van aMlmö te Stettin. Margrietha 12 Aug. van Gothenburg te Porsgrunn. Maystar 12 Aug. van Leixoes naar Jersey. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zaterdag 13 Augustus kwamen, de haven van IJmuiden binnen: Venus van Newcastle, Gudur van Rotter dam, Doggersbank van Granfort, Sheaf Har row van Newcastle, Holdernore van Goole, Sumatra van Londen, Bazel vana Holden, Aldebaran van Blyth, Prowess van Hull, Inus Corado van Cascade van Hudinvall, Henk van Rotterdam, Hoogkerk van Noord zee. Vertrokken zijn: Triton naar Rotterdam, Ornen naar Gothenburg, Gudrid naar Stettin, Hoogkerk naar Noordzee, Snipaas naar Cu rasao, Gallium naar Antwerpen, Airisto naar Bremen, Blyth naar Goole, Eemland naar Hamburg, Zwei-ver naar Antwerpen, Arctu- rus naar Stavanger, Hestia naar Antwerpen, Majotis naar Singiluotto, Goldfinch naar Londen, Joost naar Emden, Rane naar Em- den, Hast I naar Antwerpen, Gudus naar Kalmar, Holdernore naar Rotterdam. Surte naar Londen. Jans naar Londen, Sheaf Har row naar Tyne, Rijnstroom naar Londen, Acclivity naar Kirkcaldy, Berkelstroom naar Huil. Zondag 14 Augustus kwamen binnen: Virginian Coast van Blyth, Socrates van Antwerpen, Eemstroom van Bristol, Asturias van Mantiluoto, Salland van Hamburg, Grebbestroom van Londen, Eljo van Hernö- sand, Bullfinch van Londen, Foldin van Reykjavik, Frisian Coast van Newcastle. Vertrokken zijn: Jo naar Boston, Bloem fontein naar Antwerpen. REDDINGDEMONSTRATIES IN SCHEVENINGEN Twee Scheveningse jongens dreven Za terdagmiddag als „drenkelingen" in een rubberbootje voor de kust. Zij stelden een bemanning voor van een vliegtuig, dat in zee was gestort. Een Mitchell-bommenwer- per van het vliegveld Valkenburg vloog boven de kust en zocht het bootje op. Toen het gevonden was. werden groene licht- kogels afgeschoten. Spoedig kwam radio- telefonische verbinding tot stand met de reddingboot „Arthur", die snel naar het rubberbootje voer en het met „drenke lingen" en al aan boord nam. Dit was het einde van ddi reddingdemon straties van de Noord- enfeuid-Hollandse Reddingmaatschappij, die vele duizenden kijkers trokken. De manschappen van een motorreddingboot en van een strandred- dingboot demonstreerden hun vaardigheid WIELRIJDSTERS BOTSTEN Zaterdagmiddag kwamen op het kruis punt Zoutmanstraat-de Ruyterstraat in IJmuiden-Oost twee wielrijdsters met el kaar in botsing, doordat een van de dames van de Zeeweg de De Ruyterstraat wilde inrijden en daarbij te veel links hield zodat haar voorwiel tegen het achterwiel van een andere fietster kwam, die uit deze straat de Zoutmanstraat inreed. De laatste dame viel van haar fiets en bleef bewusteloos lig gen. De arts A. Oepts bracht het meisje, dat een lichte kneuzing in haar linkerheup had, naar haar huis. De statistiek van het Huisvesting dit duidelijk aan ngsbure°u too,, bestaan. In zulke vestingsbureau beS* nmoet M V- tod geeft i„ veel ~™iiDt!e vo°r het feit dat meS i! «fet men dat zij geen raet gen, terwijl toch in^T^S? gelegenheid daarvoor at kuis rL Toen wij het Huisvestingsbureau der gemeente Haarlem binnenstapten was daar een verheugde stemming. Juist had men in drie nijpende gevallen kunnen helpen en nu eens blijde gezichten van bezoekers gezien. Het is voor de ambtenaren niet opwekkend steeds (de veelal gegronde!) klachten van mensen aan le horen die naar woonruimte zoeken. Zij willen graag hel pen, maar in veel gevallen is het helaas niet mogelijk, omdat er geen voldoende huizen beschikbaar zijn. Kan er geholpen worden, dan zijn de ambtenaren od dat moment bijna even blij als de betrok kenen. Dit is een bewijs van de goede gezind heid. Maar tevens van de onhoudbaarheid van de huidige toestand. De statistiek van het Huisvestingsbu reau toont duidelijk aan, dat de woning toestand in Haarlem nog steeds nijpender wordt. In het begin van dit jaar gaven wij een overzicht over 1948. Op 1 Januari 1949 stonden meeschreven 84 onhoudbare ge vallen (vroeger werden die aangeduid als crepeergevallen) en 540 zeer urgente ge vallen. Op 1 Augustus 1949 waren geno teerd 122 onhoudbare en 1116 zeer urgen te gevallen. In de zeven maanden was het aantal onhoudbare gevallen dus met bijna 50 procent toegenomen en dat der zeer urgen te met ruim 100 procent. Inderdaad verontrustende cijfers! Toch zijn er in die zeven maanden wel heel wat mensen geholpen, er zijn name lijk 163 onhoudbare en zeer urgente ge vallen opgelost. Maar er komen steeds veel meer nieuwe gevallen bij dan er afvallen. Bovendien werden in deze zeven maan den van 1949 nog 1418 vergunningen afge geven voor inwoning voor gezinnen en 1046 voor zelfstandigen. Daaronder zijn begrepen de gevallen van ruiling van hui zen en de toewijzing van nieuwe huizen van woningbouwverenigingen aan leden en de 10 procent dezer woningcomplexen die toegewezen zijn zowel aan het rijk als aan de gemeente. Ongetwijfeld waren on der de vergunningen ook zeer urgente gevallen, ofschoon die niet als zodanig te boek stonden. Bij het vinden van nog beschikbare woonruimte stuit het Huisvestingsbureau herhaaldelijk op bezwaren omdat er vrij veel mensen zijn die uit medische overwe gingen niet in aanmerking kunnen komen om woonruimte in hun huis beschikbaar te stellen, ook al is daartoe de gelegenheid. De Geneeskundige Dienst onderzoekt al deze gevallen en geeft natuurlijk alleen zulke verklaringen af als daartoe redenen WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op betaald, daar de beror^ dag moeten afrekenen. °Ki-- E «"imam, Vangstberichti Ni 30 fc -! KWjj me-;;.-. ■ilSCE en uit zee KW 83 met 4k?K wiV4""15 Au», m©t 2 k.; KW 78 met ?i S?et M k 'ÏK KW 32 45 k,;mKV2b met 2 kKW 31 t me^ 60 kn-'' KW 23 met 1 k Tw 25 f met 3Ik.; K W2 met6fc Br) KW o4 met 2 k.; KW 47 l-0.— met 4 k.; KW 42 met 17 k.; KW 170 met 2ki KW 85 met 40 k.; KW SsïnltkT' KW 41 met 160 k.: KW t J?"? 138 mltiol60 k:K*»«W»V«S Gemiddelde vanssten- vta=r^i 9 ki«iicheveningen: i'° wsj HOOFDAKTE EXAMEN HAMffj, Geslaagd voor deel A- Leiderdorp (akte). k '*"4 Geslaagd voor deel B: P. A, wpi« sw.. E. J. Wilhelm Castricum; MeU k J- K. Biesma. An{ster<4 Spaargaren, Aalsmeer; Mei. E Th. W.' Amstelveen. 1 lfL Hiermede vervullen wij de droevige plicht u in kennis te stellen met het overlijden van ons innig geliefd dochtertje en zusje ELISABETH MARIA VAN KAAM. Zij overleed door een noodlottig ongeval op de nog jeugdige leeftijd van acht jaar. Haar bedroefde ouders broers en zusjes. E. M. van Kaam Joh. van Kaam-Jansen IJmuiden, 13 Aug. 1949. Kanaalstraat 22. De H. Uitvaartmis zal plaats hebben op Dinsdag 16 Aug. v.m. 9 uur in de Parochiekerk van de H. Gregorius te IJmuiden, waarna begrafenis op het R.-K. Kerkhof. DANKBETUIGING Aan allen, bekenden en on bekenden, die op zo onbaat zuchtige wijze hun hulp heb ben verleend bij het zoeken naar het stoffelijk overschot van ons lief dochtertje Betsie, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder een woord van dank aan de Commissa ris J. P. Weyburg en de po litieagenten die, na urenlang duiken hun moeite eindelijk beloond zagen. E. M. van Kaam Joh. van Kaam-Jansen Ondergetekende betuigt zijn hartelijke dank voor het medeleven betoond tijdens de ziekte en overlijden van mijn lieve vrouw en moeder ALIDA VROLIJK-ZWART In 't bijzonder aan de Zusters van het Antonius Ziekenhuis voor de liefdevolle verple ging, Familie, Buren en Ken nissen, J. Vrolijk. Jaap. IJmuiden, le Torricellidwars straat 3. Bij deze bericht aan belang hebbenden, geen goederen of gelden aan mijn weggelopen echtgenote E. E. Blok-Sims af te geven, daar door mij A. S. Blok, Herénduinen te IJmuiden-Oost hiervoor geen aansprakelijkheid wordt aan vaard. Speciaal voor de kinderen met Levasiers Tours Woensdagmiddag naar a f 1.50 per persoon, alles in begrepen. Vertrek 1 uur. Nog enkele plaatsen voor Donderdag 18 Augustus naar het voormalig Duits gebied Elten a f 6.50 per persoon. Zaterdag 20 Augustus naar de City in Amsterdam naar de Snip en Snap-revue, de gehele avond lachen. Pracht plaatsen a f 4 90 per persoon Opgave tot Woensdagavond. Haast u. LEVA SIER, Wijk aan Zeeër- wëg 55, fel. 4650. MENTINK, Driehuizerkerk- weg 103, tel. 4250. Inschrijving geopend. Aanvang September. Prosp. op aanvr. Tel. 14517 Oude Gracht 71. Haarlem P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19.20 uur Buisstoelen verchroomd of gelakt VERMANDE ZONEN Afd. van N.V.Drukkerij SINJEWEL □MUIDEN Toonkamer: Kanaalstr. 43 Tel. 4163—5235 Uw naam en artikelen moeten voort durend onder de aandacht van het publiek worden ge bracht, anders wor den zij al te licht vergeten. Alleen regelmatig adverteren kan dit voorkomen. Adverteer daarom in dit blad. Voor direct gevraagd in kl. gezin een keurig NET 3IEIS- JE v. d. morgenuren. Brie ven L 397 bur. v. d. blad. Gevraagd voor tijdelijk een VERSTELNAAISTER. Mevr. Boerlage, Stationsweg 88, Velsen. NET MEISJE met midden standsdiploma zag zich gaar ne geplaatst in winkel (liefst schoenwinkel). Br. L 398 bur. van dit blad. RUSTIG TEHUIS gevr. voor twee dames op leeft. eig. meubel, linnengoed enz. in rusth. of bij particulier. Brie ven L 388 bur. v. d. blad. Gem. ZIT-SLAAPKAMER met kookgelegenheid gevr. Br. L 396 bur. v. d. blad. WONINGRUIL van Sant poort-Dorp naar IJmuiden of Beverwijk. Aangeb. nieuwb. wonihg, bev. kamer, keuken, 3 sl.k., douchecel, zolder, voor en achtertuin. Brieven L 399 bur. van dit blad. Te koop aangeb. prima rood gelakte SNELWEGER. Hoog land, Bloemstraat 13, IJm. Te koop i. g. st. 4 pers. VAUXHALL 1936 legen bill, prijs. Te bevr. Èksterlaan 21, IJmuiden-O. Na 6.30 u. TE KOOP: divan, prima, en Surdiac haard m. circ., m. badpak 2 d. 8-10 j. Driehuis, Zeeweg 363. Te koop gebr. en nw. 2e, 3e 4e klas H. B. S. BOEKEN. Zandersstraat 28, IJ.-O. Te koop aangeb. JONGE HENNEN, W. L., R. I. R. en P. L. slachtkippen f 1,60 p. p. jonge konijnen Berkenstr. 37, IJmuiden-Oost. practijhdlplomas De nieuwe cursussen voor het praktijkdiploma vangen Dinsdag 16 Augustus aan. Opgeleid wordt voor het Associatie-examen Juni 1950. 3 Lesuren per week. Lesgeld f 10.- per maand. (Incl. gebruik van studieboeken). Voor het in Dec. '48 gehouden examen slaagden 257 van onze candidaten. •k Inlichtingen en inschrijving Woensdag 10 Aug. van 7—9 uur en Zaterdag 13 Augustus van 2—4.30 uur aan het lesgebouw FRANS HALSPLEIN 9 TEL. 16372 E X AM E ITO TL E ID I N G HUGAS, ELGERSMA.P0TGIES E R DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT - EINDHOVEN Radio-instituut „KENNEMERLAND" Stationsweg 66, Velsen in dag- en avondcursussen^ Salarissen: minima 125.tot 589.per mnd. (plus ev. toelagen b.v. voor sleepboten, passagiers- boten etc.), kost en inwoning aan boord vrij, pen sioenregeling. Opleiding in kleine clubs, daardoor doeltreffend. Al onze geslaagde candidaten. werden onmiddellijk geplaatst. Lijst ter inzage. Toelatingseisen: 1) tenminste ULO-A met algebra en meetkunde of 3-j. H.B.S. 2) verplichte lichamelijke keuring. Inlichtingen uitsluitend op Woensdagmiddag van 6-8 uur en volgens afspraak. Prospectus gratis verplaatst van: SMEDESTRAAT 23 naar Gebouw de Nijverheid (bij Grote Markt) OPENING DINSDAG 16 AUGUSTUS 2 UUR Deze week bijzondere aanbieding: o.a. fabrieks- partij Wollen dekens m. weeffoutjes, gr. maten f 11.95 en f 15.85, extra gr. maten f 21.90, prachtige bedstellen 3-delig f 48.Bü aankoop van tenminste f 100.— een tafelkleedje GRATIS. In Santpoort of omgeving enkele gestoff. kamers ge. zocht, liefst miet tuin en garage. Huur f 75,- a f 100,- per maand. Brieven JJ 305 bureau van dit blad. Volledige opleiding: Tevens repetitie.cursus voor herhalen. Aanvang nieuwe cursus 1 September a.s. Zeeweg 312, Driehuis-Velsen 1 min. v. d. spoorhalte Velsen-Zeeweg. indien U een RESERVE BRIL hebt! Het geeft vreugde, als gij goed gekleed gaat a een vlot zittende bril er bij draagt. Laat DE SPECIAAL OPTIEK het voor U in orde maken Voorlopig Dinsdags van 10—5 uur KENNEMERLAAN 42 - TEL, 5301 Op het Kousenatelier HIN le Dn* kunnen geplaatst worden: Prettig werfc in goed Aanmelden dagelijks van 9—6 straat 27, hoek v. d. Polstraat, IJmuiden. of omgeving. Hij is in bezit vloeiend Engels. ..j Brieven IJ 303 bureau van dit oi«

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4