J Koningin opende de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag H. VAN NIEL UURWERKEN Verliezen in Indonesië Cokesfabriek van staatsmijn Maurits thans de grootste van West-Europa c J Een B: 1 Wereldnieuws Zaterdag 20 Augustus 1949 Reductie op toegangs- en reisbiljetten Millionnair zonder een cent op zak Vrijdagmiddag om half drie heeft Ko ningin Juliana de 'tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die to.t 18 September in het RAI-geboüw te Amsterdam /.al worden ge houden. geopend. Het aantal genodigden, leden van het corps diplomatique, minis ters. Commissarissen der Koningin, Kamer leden en vertegenwoordigers van organisa ties die zich met de jeugd bezig houden, was zo groot, dat naast de tentoonstellings hal een grote tent was opgezet om aan al len een plaats te kunnen bieden. Na de muzikale inleiding van het Am sterdamse Jeugdorkest en een zangkoor heeft de voorzitter van het tentoonstellings- bestuur, dr. G. G. J. Mettrop, de genodig den toegesproken. Na diens openingswoord betrad de Ko ningin het spreekgestoelte om de ten toonstelling te openen met o*n rede, waarin zij zeidé: „Het is goed te midden van de andere grote en brandende vraag stukken, dat onze volle aandacht wordt op geëist door deze tentoonstelling. Alle plan nen voor de toekomst staan of vallen im mers met de geestkracht van onze jeugd. Haar ontwikkeling de beste kansen te geven, behoort tot de allereerste verant woordelijkheid waarvoor wij staan. In een wereld waarin niet alleen alles vloeit maar waarin het lijkt, of aanhou dende stroomversnellingen van de eerste grootte ons meeslepen wordt geen enkel heilig huisje op geen enkel terrein ge spaard Het is de taak van de tegenwoor dige mensheid haar aankomende leden daarin sterk te leren staan. Wij moeten on der Gods zegen hen helpen en voorgaan eigen verantwoorde houding te vinden op een zo ontzaggelijk belangrijk keerpunt in de geschiedenis als wij thans beleven, op dat er nog iets gemaakt kan worden uit deze mensensamenwerking. De geestelijke afbraak van de oorlog moet tot iedere prijs in opbouw verande ren en tegen de chronische bedreiging van de ondermijning door de sleur moet met steeds open oog en oor worden gewaakt. De Koningin besloot haar rede met de woorden: moge deze tentoonstelling verhel derend werken in ieder opzicht en er toe bijdragen de jongste generaties te helpen op te groeien tot goede mensen met verant woordelijkheidsbesef. Zij verklaarde hierna de expositie voor geopend en was de eerste bezoekster, die na deze plechtigheid een rondgang maakte. Gisteravond om zeven uur is de tentoon stelling voor het publiek opengesteld. Zij blijft dagelijks geopend van 1017 uur en van 1923 uur, Zondags van 1317 uur en van 1923 uur. De openstelling op Zon dag ten gerieve van het publiek van buiten de stad was voor de christelijke onderwij zersorganisatie en de gereformeerde jeugd bonden aanleiding om niet aan de exposi tie mede te werken. De Nederlandse spoor wegen verkopen speciale gecombineerde biljetten, die op de reis naar Amsterdam tien. en op de toegangsprijs twintig procent reductie geven. (Voor groepen zelfs re spectievelijk twintig en veertig procent). Een deel van de openingsplechtigheid was via de radio te beluisteren. Op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond gelden gere duceerde prijzen. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30. 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.45 Strijkorkest. 10.00 Doopsgezinde kerkdienst. 11.30 Ge wijde muziek. 12.15 Apologie. 12.40 Lunch concert. 13.45 BijbelvertelHng. 14.00 Viool sonate, Brahms. 14.25 Causerie. 14.35 Ka merorkest m. m. v. pianist. Werken van Mozart en Mompon. 15.15 Causerie. 15.25 Zomeravond, Kodaly. 15.45 De geschiedenis van het olifantje Babaer, muziek van Pou- lenc. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 De jonge Kerk hoort het oude woord Interna tionale kerkdienst in Doorn. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19.15 „Zonen in Batlledress", lezing. 19.50 Boekbespreking, 20.05 Gewone man. 20.12 Italiaanse opera-fragmenten. 21.15 Lichte muziek. 21.30 ..De man lie zichzelf ont moette", radio-fantasie. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.15 Frans cabaret, HILVERSUM H, 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.20 Platen. 8.30 Wenken voor de vaca-ntie. 8.40 Orgel, 9.00 Platen. 9.45 Goethe als denker. 10.00 Lichte muziek. 10.30 Gedach ten van Herwig Hensen. 10.50 Lichte mu ziek. 11.15 Kleinkunst. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Deens koor. 13.20 Musette. 13.50 Schets. 14.05 Boekbespre king. 14.30 ..Dido en Aeneas", kameropera van Henry Purcell. 15.45 Films. 16.00 Dans- orkest. 16.30 Sport. 17.00 Accordeonorkest. 17.20 Koor. 17.40 Lichte muziek. 18.15 Sport. 18.30 Studiedienst. 19.00 Kinder - dienst. 19.30 Bijbelvertelling. 20.15 Walsen. 2Ó.40 Orkestwerken van Franck en Dvorak. 21.20 Commentaar. 21.30 „Ontmoeting in de nacht", luisterspel. 22.20 Operettecon cert. 23.15 Platen. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur "Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 3.15 Gewijde muziek. 8.45 Piano-duo. 9.15 Voor zieken. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Suite van Tele- mann. 11.20 Voordracht, 11.40 Vioolsonates. 12.10 Orgel. 12.33 Orkest. 13.15 Lichte mu ziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Engels symphonieconcert. 15.30 Koor. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Orkest. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Slavische dansen. Dvorak. 17.45 Over zeese kroniek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Reportage. 19.45 Causerie over demobilisatie en vakoplei ding. 20.15 Kerkconcert. 21.00 Klankbeeld over Schiedam. 21.30 Platen. 21.45 Causerie over China. 22.00 Platen. 22.20 Strijkkwar tet van Van Beethoven. 22.45 Ave dover- denking. 23.15 Lichte muziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 23.00 uur' Nieuws. 7.18 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Tsje chische muziek. 10.00 Toespraak. 18.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Liederen van Van Beet hoven. 11.40 Voordracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor platteland. 12.38 Platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Strijkkwar tet van Prokofief. 14.30 Lezing over na tuurgeneeskunde. 14.45 Platen. 15.10 Mariandel. luisterspel. 16.25 Franse koor werken. 17.00 Voor kleuters. 17.15 .Vacan- tie-vertelling. 17.30 Platen. 18.20 Tango's en rumba's. 13.45 Parlementair overzicht. 19.00 Blaaskwartet. 19.15 Causerie over dieren bescherming.. 19.30 Tsjaikofski-concert. 20.15 Platen. 20.50 Het aanzoek, spel van Tsjakov. 21.10 Cabaret. 21.45 Europese raad in Straatsburg. Spreker: J. van de Kieft. 22.00 Gedeelten uit Carmen, Bizet. 22.55 Sport. 23.15 Dansplaten. Koningin danste •„Zevensprong" Bij vrolijke harmoniemuziek dans te Vrijdagmiddag op de tentoonstelling Jeugd van Nederland" een groep jon geren de z.g. zevensprong". Plotseling werd de kring verbroken en Koningin Juliana greep de hand van een jongen en een meisje en danste vrolijk mede. Haar voorbeeld werd terstond door enkele andere dames en heren gevolgd. Dit ongedwongen deelnemen aan deze rijdans vormde wel hel hoogtepunt van de ruim 2\fz uur lange rondwandeling der Koningin, die geen enkele afdeling oversloeg. De vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie heeft in Naarden een jonge Algerijn gearresteerd, die sedert enkele maanden in ons land vertoeft. Hij ijoemt zich Mohamed Begtache. zegt millionnair en hoteleigenaar in Parijs te zijn en met vacantie in Nederland te ver toeven. Hij spreekt alleen Frans, maar kan geen Frans lezen of schrijven. Naar ge bleken is komt hij uit Bougie in Algerije, maar omdat hij niet in het bezitis van papieren beschikt de politie niet over ver dere inlichtingen. Begtache zocht op alie mogelijke manieren contact met jonge meisjes, die hij inviteerde voor een uit stapje naar Zandvoort. Hij gaf daar veel geld uit, 'gebraikt voortdurend taxi's en deed al gauw een huwelijksaanzoek-." Zijn vader - zo vertelde hij - is een goéde vriend van de directeur van een dér groot ste hotels in de hoofdstad en Thet huwe lijk zou met grote luister voltrokkenwor den. Hoe het hem mogelijk is geweest gerui me tijd - de eerste klacht bereikte de po litie reeds in Mei - op tamelijk grote voet te leven is de politie een raadsel. Bij zijn arrestatie had Begtache geen cent op zak. M6DINOS LABORATORIA AMERSFOORT 3^3 Gelderland aanbevolen als zetel voor tweede „T.H." Arnhem, Nijmegen en Apel. doorn bieden de beste pers pectieven Op verzoek van Gedeputeerde Staten der provincie Gelderland heeft het Econo misch Technologisch Instituut een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid van de vestiging van een Technische Hoge School in die provincie. Het resultaat van dit onderzoek is thans vastgelegd in een rapport dat door het E.T.I. aan de Provinciale Staten werd aan- eboden, doch men deed geen uitspraak wat de plaats van de vestiging binnen deze provincie, betreft. Wel zijn de enquêteurs van mening, dat de tweede „T.H." in Nederland niet in het Westen dient te komen. De conclusie luidt verder, dat de school gelegen moet zijn in een industrieel ontwikkeld gebied en voorts centraal moet liggen binnen de' gebieden, die op haar zijn aangewezen. Dit laatste betekent dat dus een plaats moet worden gevonden in Oostelijk Nederland (Limburg, Noord-Brabant, Gelderland, Overijsel, Drente, Friesland en Groningen). Nauwkeurig werden vergeleken de ge bieden van Apeldoorn, Arnhem en Nij megen. In het Arnhemse gebied zijn de meeste arbeidskrachten werkzaam en ook wordt hier het meerendeel der grote bedrijven aangetroffen. Bij uitvoering van de electri- ficatie-plannen van de Nederlandse Spoor wegen nemen Arnhem en Nijmegen' een gunstige positie in. In Nijmegen valt het accent vooral op de aanwezigheid van de R.K. universiteit en in Arnhem op de aan wezigheid van de laboratoria der grote in dustrieën, de Kema, de nabijheid der Land bouwhogeschool en het scheepvaartkundig proefstation te Wageningen. De opgesomde voordelen der drie genoemde plaatsen wor den niet door die van andere steden in het bovenbedoelde Oost-Nederland overtroffen, zodat de conclusie tenslotte luidt, dat Gel derland de aangewezen provincie is voor de vestiging van een tweede T.H. GROTE HOUTSTRAAT 86 Grootste sortering Bekende garantie! Gevestigd 1883 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 30 Juli 1949: Serg. E. J. ten Hulzen uit Does burg; 8 Augustus: sex-g, J. Goedemans uit Amsterdam-W.; 9 Augustus: sold. M. J. J. Ohms uit Heino; sold. Chr. Wijnstra uit Maastricht; 10 Augustus: sold. J. Dikken uit Enschedé; sold. G. van Dijk uit Maas sluis; sold. G. Geurts uit Dodewaard; 12 Augustus sold. J. H. X. Bruis uit Sehinnen (L.): sold. J. Jonker uit Zaandam; sold. R. Spreij uit Abkoude; 13 Augustus: sold. H. Nijholt uit Oldemarkt (O.); korp. J. J. H. Peerbooms uit Geleen: 14 Augustus: korp. A. N. J. v. d. Berg uit Schiedam; 15 Augus tus: sold. Ie kl. G. J. van Krevel uit Ede; sold. Ie kl. P. A. v. d. Putten uit HaaxTem. Koninklijk Ned.-Ind. leger. Gesneuveld 28 Mei 1949: Jav. sold. 2e kl. Moei Jawt- karja; 25 Juli: Amb. serg. 2e kl. M. P. Telapary: 27 Juli: Amb. sold. inf. J. Ba- karbessy: 29 Juli: Men. sold. 2e kl. art. R. Anton: Chin. sold. 2e kl. inf. Ho Boen Hok; Men. sold. 2e kl. inf. W. Kumentas, allen uit Indonesië. 12 Augustus: le It. A. K. Frenks uit 's-Gravenhage; serg. inf. J. A. van Overmaire uit Zuiddorpe (Z.). Sultan Hamid opende Haagse aquarium-tentoonstelling Sultan Hamid II van Pontianak opende gistei-middag de Haagse aquax-ium- en ter- rariumtentoonstelling die tot 5 September in het voormalige uiti-eikingslokaal van het distributiekantoor te 's-Gravenhage ge houden wordt. De heer H. Snijders, voorzitter van de tentoonstellingscommissie, sprak een kort welkomstwoord, waarna de heer Van Vel- zen, secretaris van het Haagse adoptie comité een woord wijdde aan de indertijd tot stand gekomen adoptie van Pontianak, waardoor beide steden op cultureel gebied hechte vriendschapsbanden konden aan knopen. Hierna opende Sultan Hamid II de ten toonstelling. In zijn openingswoord dankte hij voor de vele blijken van vi-iendschap die zijn stad reeds van Nederlandse en speciaal van Haagse zijde heeft ondervon den. „Zoals u weet ben ik hier in Neder land gekomen om deel te nemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Deze tentoonstel ling zou ik willen beschouwen als een klein onderdeel hiervan. Het geeft een duidelijk beeld van de samenwerking tussen Den Haag en Pontianak. Laten wij hopen dat niet alleen Den Haag en Pontianak blijvend samen zullen gaan, maar geheel Nederland en Indonesië". Na deze woorde volgde een hartelijk ap plaus. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de tentoonstellingshal, waar het werd rondgeleid door de voorzitter van het comité. Nieuwe cokesovenbatterij produceert 300.000 kubieke meter gas per dag Met een druk op de knop heeft mr. C. E. Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland op het met vele Amerikaanse en Nederlandse vlaggen versierde terrein van de cokesfabriek „Maurits" te Lutterade een nieuwe 75 ovens omvattende cokes batterij in bedi'ijf gesteld. Toen mr. Hun- ter de knop indrukte begon een sirene te loeien, hetgeen voor de arbeiders van de cokesfabriek het teken was om de inhoud van een der nieuwe ovens in een inmiddels voorgereden bluswagen te storten. Voortaan dal ditzelfde proces zich om de drie minu ten afspelen op de cokesfabriek „Maurits". Tedere dag zullen van nu af aan 564 ovens geledigd worden op deze fabriek. Dank zij de nieuwe batterij kunnen thans elke dag 7500 ton fijnkool in cokes worden omge zet. De inbedi-ijfstelling van de nieuwe bat terij geschiedde in tegenwoordigheid van vele genodigden en van een groot gedeelte van het personeel der cokesfabriek. Droge destillatie De nieuwe cokesovenbatterij is een com binatie van 75 ovenkamex-s. Dit zijn ruimten uxtgevoerd in vuurvast materiaal. Zij heb ben een lengte van ongeveer 12 meter, een hoogte van 3V2 meter en een breedte van y3. meter. Tussen de ovenkamers bevinden zich over de gehele lengte van de ovens zogenaamde verbrandingskamers, waarin gas wordt verbrand. Hierdoor worden de wanden van de ovenkamers op een tempe ratuur van ongeveer 1000 graden Celsius gehouden. De hete ovenkamers worden gevuld met ongeveer 13 V2 ton vetkolen. Doordat deze geheel van de lucht zijn af gesloten verbranden ze niet, maar worden onderworpen aan een z.g. droge destillatie. Dat wil zeggen, dat de warmte, die via de vex-brandingskamers aan de ovenwanden wordt toegevoerd en zich van beide zijden uit voortplant naar het midden van de kolenmassa, alle vluchtige bestanddelen hieruit verdrijft. De vluchtige bestanddelen verlaten in gasvorm de ovenkamers door de zogenaamde klimpijpen en komen in een lange horizontale gasleiding. Het gas wordt gekoeld, waardoor zich teer 'en am- moniakwater afscheiden. Vervolgens gaat het gas door de bijproductenfabi-ieken. Na ongeveer 24 uur is de ontgassing compleet en bevindt zich in de ovenkamer een gloeiende cokesmassa. Deze „cokeskoek" wordt uit de ovenkamer gedrukt en met water geblust. Dit blussen veroorzaakt de grote witte stoomwolken, welke zo karak teristiek zijn voor een cokesfabriek. Van de gasproductie van 300.000 kubieke meter per dag is de helft nodig voor de verhitting van de batterij. In de naaste toe komst krijgt men echter de gehele pro ductie vrij voor de afzet. Men is namelijk bezig met de bouw van een generatorgas fabriek, die het stookgas zal leveren voor de batterij. In deze fabriek wordt het gas gewonnen door vergassing van cokes in de generatoren. In de batterij is ruim 10.000 ton vuurvast materiaal verwerkt. De batterij kostte ruim Met de ..Queen Mary" arriveerde in Enge land de Boeddhistische zendeling Lokana- tha, die gedurende zestien jaar niet in een bed heeft geslapen. Tijdens de reis sliep hij of op een stoel in de salon of op een stoel in de bioscoopzaal. De 51-jarige zendeling, J die in Italië werd geboren, doch in Amerika werkt, rookt niet en is vegetariër. Lokana- tha, gehuld in een geel gewaad wandelt barrevoets met zijn etenspot in de hand door de straten van Londen. 7.5 millioen gulden. Men zal nu nog aan vullende wex-ken moeten uitvoeren, zoals de bouw van een kolentox-en, blustoi'en met helling en grofzeverij, die tezamen nog rond 4 millioen gulden zullen vragen. Midden Juni is men begonnen met het warmstoken van de batterij. Dit duurt twee maanden, omdat de temperatuur zeer geleidelijk moet worden opgevoerd tot ongeveer 1000 graden Celsius. Nu de batterij in bedrijf is, bedraagt de verwerkingscapaciteit van de cokesfabriek Maurits, mede door reparaties aan oude battex'ijen, 7500 ton kolen per etmaal met een dagproductie van rond 6000 ton cokes. Door het weer in bedrijf nemen van de oude batterijen en cokesfabriek Emma be- di-aagt de verwerkingscapaciteit van dit bedrijf nu 1100 ton kolen per dag. PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER 15. „Hè? Wat? Wat zeg je?" riep de be gaafde uitvinder, terwijl hij met een slag de achterdeur van zijn paard sloot. Maar Panda hoefde al niets meer uit te leggen. Door die slag viel er rinkelend nog een laatste los onderdeeltje uit het paarden hoofd, dat er nu verdrietig-leeg uitzag. „O!" gromde hij. „O! Altijd tegenslag! Die eeuwige tegenslag! Ik verdraag het niet langer!" ,JMaar waarombegon Panda voorzichtig. „Wat waarom?" Jij met je eeuwige vragen! Help me liever eens! Geef me dat foto-electrische kunst-neusgat aan! En die gelijkrichtende oogappel! En die telepathiek-verdcler! Zo! Goed! Vlug! Vlug ger!" Panda gaf dus snel alles aan, wat er daarnet uitgevallen was, en hij vonddot*| er voor zo'n paard toch nog maar heel wat komt kijken. Nu er zou nog meerikomen kijken! Want tenslotte klapte Ernest Klap per nu ook het voorluikje toeen riep ver heugd: ZiedaarPampa! Alles zit weer op zijnplaats! Niets vergeten! Nu werkt mijn paard!. Le't op!" Maar intussen klonk er een massa gerammel van de achterzijde. Door de slag van het voorluikje was het achterdeurtje weer open gegaan en nu ja, kijk maar op hel jjlaatje; het was weer mis! „Tegenslag! Tegenslag riep Ernest Klapper. En dit laatste was de flinke man te machtig. „Ik geef het op!" riep hij ge broken. en hij zonk slap op een stoel Omvangrijk onderzoek naar het „England-Spiel" Enquête-commissie doet mede delingen over haar werk Verschenen is het vierde verslag omtrent de stand van werkzaamheden der Enquête commissie Regeringsbeleid 1940-1945. Tot nu toe zijn twee delen verschenen bevattende de uitslagen van het onderzoek der commissie. Een derde deel, bevattende de resultaten van het onderzoek naar het financiële en economische beleid, waar onder de aankoop- en de scheepvaartpo- litiek, is reeds voor een belangrijk gedeelte gereed. Dit deel zal in de loop van het najaar kunnen verschijnen. Verdere delen zullen volgen. Gedux-ende de verslagperiode werden in totaal 267 verhoren afgenomen. Voor het eerst maakte de commissie gebruik van de mogelijkheid welke de gewijzigde Enquête wet biedt, om ook buiten het Kamergebouw en zelfs buiten Nederland getuigen te ho ren. In Juli begaven vier van haar leden, vergezeld door een griffier en enkele steno grafen, zich naar Londen, waar in het ge bouw van de Nederlandse ambassade ge tuigenverhoren werden gehouden. In de verslagperiode hield de commissie een lange reeks van vergaderingen ter be spreking van allexiei kwesties omtrent de te volgen gedragslijn en de gang van het onder-zoek, doch vooral ter vaststelling van de conceptverslagen. In totaal vergaderde zij sedert haar instelling in November 1947, 114 keer. Het onderzoek betreffende de verbin dingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele in lichtingendiensten, werd in de verslagperi ode met kracht voortgezet, zowel ten aan zien van de vex-bindingen in het algemeen als ten aanzien van het „England-Spiel" in het bijzonder. Vooral dit laatste heeft, zo wordt in het vex-slag gezegd, de gemoe deren in ons land sterk bezig gehouden. Van allexiei zijden zijn hieromtrent de meest uiteenlopende theorieën verkondigd. De commissie acht het haar plicht, deze zaak zo nauwkeurig mogelijk te onder zoeken en aandacht te besteden aan elke aanwijzing; hoe fantastisch deze wellicht ook moge klinken. Mede hierdoor heeft het onderzoek een grote omvang aangenomen. De commissie had aanvankelijk gehoopt in het vroege najaar van 1949 omtrent het ge hele complex van vraagstukken, dat met de verbindingen samenhangt, het verslag te kunnen uitbrengen. Dit is echter onmo gelijk gebleken. Omtrent het tijdstip, waar op het verslag hierover zal kunnen ver schijnen, kan thans nog geen mededeling worden gedaan. Republikeins protest Tegen de mededelingen van minister Van Maarseveen BATAVIA, 19 Augustus (Aneta) Vol gens radio Indonesië heeft de republi keinse woordvoerder aan het republi keinse persbureau „Antara" verklaard, dat naar de mening van de republikeinse delegatie de mededelingen van minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer over de incidenten tussen de republikeinse en Nederlandse troepen in strijd zijn met de wapenstilstandsovereenkomst. D'e mede delingen hierover moeten komen van de woordvoerder van de UNO-commissie, zo zeide hij. De woordvoerder verklaarde voorts, dat genoemde incidenten geschied den voor 11 Augustus en besproken waren door de centrale gemengde commissie. De resultaten van deze bespreking waren medegedeeld in een officieel communiqué van de woox'dvoerder van de UNO-com missie. Hij voegde er aan toe, dat de repu blikeinse delegatie eveneens dex-geüjke ge beurtenissen had kunnen melden en noem de als voorbeeld, dat de Nederlands op 7 en 8 Augustus Solo hadden gebombar deerd. Dr. L. J. M. Beel hoogleraar te Nijmegen Docent in bestuursrecht Dr. L. J. M. Beel, voormalig minister president en eerste Hoge Vex-tegenwoorcli- ger van de Kroon in Indonesië, is, naar het Kath. Nieuwsbureau meldt, door het be stuur der Sint-Raaboudstichting benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het be stuursrecht aan dc Katholieke Universiteit te Nijmegen. Professor Beel zal zijn ambt vex-moedelijk aanvaarden bij het begin van het nieuwe studiejaar in October. K.L.M.-Convair beschadigd Een Convair van de K.L.M. is bij een landing op het vliegveld van Rome even naast de landingsbaan neer gekomen. De machine werd enigszins beschadigd. De beschadigingen zijn niet van ernstige aard en nauwkeurig zichtbaar. Het toestel zal na onderzoek naar Nederland worden ge vlogen. - brief Gisteren kreeg ik w„ vriend uit New York. Hij '"t vrouw, zeven-en-twlntio Ver broken in Amerika er v, ons opensnijdt vind je T" -U bonk Nederland En yh£L T® S je jasje uittrekken en Aiiis den zijn wanneer je t tigstejaar naar een ander law word je nooit wal anders dT boren bent. En doe je dat „Pift je oen huichelaar. "Wanneer lkï opgeschoten „nieuwe" Amen**'* Apeldoorn en Bunschoten mta® zwellen de aderen op mijn Z' - Ik verzeker u datTte vriend van mij letterlijk citeer - i een echte briel is. Ei een erf' die zeven-en-twintig jaar I woont. Een werkelijke mteUeetaoi 10 1 intelligent en gevoelig man boX?* I dacht dat wat zo'n man schrijtu„1 1 teresseren zou en daarom sta ik f 1 mijn plaats in deze hoek van deX I vrijwel geheel aan hem ai. I Hij vergaat, na al die jaren van rt-- I naar Nederland, al heeft hij I positie in New York en al heer' 1 respect voor zijn „nieuwe"' vadaWi Ziet, dit schrijft hij dan verder i „Voor mij is Nederland de hyaci l tussen Leiden en Haarlem, De Wf3 I keeshond op de tjalk die door m v? I heen gaat. De conducteur die voor1 1 halve stuiver aan zijn pet tikt Do 5 1 luwen die over de sloot scheren, it 1 parade in de Haagse Maliebaan tu^ geboomte en met blauwe grenade groene jagers. De Kurhausbar met zikanten in hun rode jassen. De Ufo? terallee met de feeërieke reuxehooae^ pannekoeken in de boswachterswoiL-C de Onzalige Bossen. Het graven vyl Scheveningse haven en mijn eerste fa De wonderlijke stemming in plaatst Middelburg en Harderwijk en Dok- De asperges uit het Westland en deke? uit de Betuwe. De treintocht van naar Den Haag op een late zomens^ Meeroeien met de boer naar de mtf&ö I En (als goed Hagenaar) het Plein als delpunt van het Heelal. Ja, de nachltg^' in de Scheveningse Bosjes. Mijn vide a ik wandelden er „na den eten" heen Zo schrijft die Nederlander, die al ee kwart eeuw Amerikaan is. En zijn biisl; nog driemaal zo lang als het stuk dat voor U er uit heb overgeschreven, maal zo vol van verlangen naar het ég, oude vaderland, met zijn eigen geuttr."^ eigen zon, en hemel en mensen, lk eerlijk gezegd, dat ik er goed aan dit onopgesmukt te vertellen. Er zijn er, bij ons, nog altijd te veda de waarheid niet kennen. Nog altijd te die denken dat het leven elders beter en schoner en rijker is dan eigen land. I Het is altijd goed te weten dathetekq goed is. En dat er in de verte, waanwii verlangen, Nederlanders zijn wier hn-, uitgaan naar datgene wat zij willen. '»b| Politiek delinquent mishandeld De rechtbank te Assen heeft de 25-jahjt landarbeider A. O. uit Volleohove vera:- deeld tot een gevangenisstraf van 1 xiri O. was destijds bewaker in 't internes? kamp Westerbork. Hij stond terech: r- gens ernstige mishandeling vac m r- tieke delinquent, die de volgende Zit x- leed. Zijn medebewaker, de 30-jar;fér- arbeider H. R. uit Beerta, thans te fez- lemmermeer, werd veroordeeld tot IK,- boete. Wrak, Aan de Noordkust van Queenfd (Australië) heeft men het wrak 0,1:3; van een Hollands schip, dat daar is lm moet zijn vergaan, aldus meldt Australische radio, Het schip had ea lading van kos tbaarheden, onder andere een partij gouden munten ter waadt van 76.000 gulden. Stoomtrein. In een 1600 meter lange ir- nel bij Tsjoekiong in Zuid-Koreacpü personen de verstikkingsdood gestere; -£n anderen ernstig ziek geworden. Va een trein raakten zes wagens in de ra- nel los. Toen de machinist achtend! reed om de verloren wagens weer aa de trein te koppelen werd de tunnel rat dichte rook van de locomotief gendi zodat de passagiers geen verse kd! meer konden krijgen. Weermannetje. Dr. Vincent Schater, i Amerikaanse uitvinder van he: .re gen maken" door middel van het strooien van ijs, heeft voorspelt datrs spoedig in staat zal zijn met behulp vu deze methode het weerlichten te vrct- komen, bosbrandep te blussen en ster- men en orkanen onmogelijk (e mato door het strooien van carbon-ciioxyde of zilver-jodide zou men volgens f Schafer een stormwolk in sneeuwvla ken kunnen veranderen. est. Vpf proef-torpedofcootjagss de vroegere Duitse marine, vari ërend van 200 tot 800 ton, zijn doe: Amerikaanse bezettingsautoriteiten a- oud roest aan een Nederlandse fc verkocht. Twee der vaartuigen worde door Nederlandse sleepboten en Neder landse bemanningen naar Nedena» gesleept Twee andere wachten op ru stig weer terwijl de vijfde binnen eet week zal vertrekken. De vaartuigen? aan de Amerikanen als hersfelbetêlSi geleverd. Inrichting. Te Terni in Italië is in een che mische fabriek een inrichting om bommen te maken. Vorsen? personen zijn in verband hi'enr.edêj- arresteerd. 200 bommen zijn11160-5 genomen. Water. 3ij overstromingen in van Saga in West-Japan ziJn^: omgekomen en 29 timj? ennpa WOns- Oud roest, van sonen öiï!geKv»J® wond. Zeventien per- vermist. De Amerikaanse toriteiten hebben rubberboten laten ultwer,p ger^ vele levens konden worden

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2