1 Dollarprobleem komt in acuut stadium Gerepatrieerde militairen vragen werk Slechts een verrassing in de halve- en kwart-finales eerste Het noodlottige ha Issnoer Zalerrlaft 20 Augustus 1949 Het valutaprobleem schijnt zich voor Europa toé te spitsen. De vrij scherpe koersstijging, welke deze week op de Am sterdamse aandelenmarkt tot stand kwam, kan geen andere oorzaak hebben dan de verwachting, dat de „herziening" van de verhouding tussen de dollar en de meeste Europese valuta's op komst is. In Washing ton worden besprekingen gevoerd tussen Amerika en Engeland over de financiële en economische positie van laatstgenoemd land en in de eerste week van September zal het Internationaal Monetair Fonds te Bretton Woods zijn jaarvergadering hou den, waar uiteraard ook de valutaproble men zullen worden besproken. Paul Hoff man, de leider van het Marshall-plan, heeft met 'zijn recente uitlatingen over Europa vermoedelijk voet gegeven aan de gedachte dat het Engelse pond zal deva lueren. „Europa", zo zegt hij, „moet het dollartekort niet overbruggen door zijn import uit Amerika te beperken, maar het moet dollars verdienen. Amerika kan veel meer Europese goederen gebruiken dan thans worden geïmporteerd, maar als die goederen te duur zijn, worden ze uiteraard niet gekocht en elk land zal voor zich moeten uitmaken waarom zijn goederen niet verkoopbaar zijn". Hier spreekt de Amerikaanse zakenman, die van inperking van de Amerikaanse export niets wil weten en die ook met Amerikaanse zelfvoldaanheid overtuigd is, dat. wanneer de Europese import naar de Verenigde Staten te klein is, dit natuurlijk niet aan de Verenigde Staten kan liggen. Dat de Amerikaanse invoerrechten een be letsel zouden zijn, zoals meer dan eens. van Europese zijde wordt gezegd, is natuurlijk niet waar. Die invoerrechten, zo antwoordt Paul Hoffman, zijn ongeveer gelijk met die van 1914 en lager dan die van 1939, het geen op zichzelf juist kan zijn, doch waar mee nog niet bewezen is, dat zij onder de huidige omstandigheden voor de Europese export geen bezwaar zijn. En dat zij een belemmering vormen, kan dunkt ons moeilijk worden ontkend. En wanneer de leider van het Marshall-plan zegt. dat elk land van Europa slechts een klein per centage van de fabrikanten belang stelt in de export en van hen weer slechts een klein percentage in export naar de Ver enigde Staten, dan zou onzerzijds beschei denlijk mogen worden opgemerkt, dat die export voor de fabrikanten, ook van Ame rikaanse zijde, zoveel administratieve rompslomp met zich brengt, dat inderdaad vele fabrikanten er maar liever van af zien. Dat Europa slechts voor een milliard dollar naar de Verenigde Staten expor teert bij een totale Amerikaanse import van 7 milliard dollar, is echter wel opval lend weinig, hoewel hier tegenover kan worden gesteld dat de export der E. R. P. landen in 1948 met 20 proc. is gestegen. Het tweede kwartaal van 1949 geeft helaas een belangrijke achteruitgang te zien, Hoe het zij, het dollarprobleem is acuut en het is duidelijk dat de Verenigde Staten tenslotte beslissen hoe het zal moe ten worden opgelost, ook al staat niet vast dat men het daar op de beste wijze zal doen. Want weliswaar verdient het de voorkeur, dollars te verdienen zoals Paul Hoffman wil, maar wanneer dit om welke reden dan ook, niet mogelijk blijkt, is be perking van import uit Amerika het enig alternatief. Door devaluatie in Europa zal, althans voorlopig, de import uit de Ver enigde Staten ook worden beperkt, want de dollar wordt dan voor Europa duurder. Engeland, althans Stafford Crïpps, ziet blijkbaar geen kans de kostprijs van zijn artikelen te verlagen. Vermindering van export betekent werkloosheid en lagere lonen, en teneinde dit te voorkomen, heeft het een deel van het ponden- en dollar tegoed van India en Pakistan vrijgegeven, wat dus wil zeggen dat voorlopig geëxpor teerd wordt zonder dat er nieuw geld voor binnen komt.. De lijn van de zwakste weer stand, die tenslotte de positie van het land tegenover de Verenigde Staten verder zal verzwakken. Alles dringt dus blijkbaar naar een va lutacrisis. 1.089.4 millioen gulden, ook al is dit dan bijna 300 millioen gulden kleiner dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Er is dus vooruitgang en Amerikaanse beschou wingen over Nederland zijn dan ook vol lof over de manier, waarop wij de Marshall gelden besteden en zij hebben de overtui ging, dat we er wel zullen komen; Natuurlijk zal de gulden het pond moe ten volgen, als dit wordt gedevalueerd. En we zullen moeten afwachten of het dan zoveel beter zal gaan. Maar de Amster damse beurs is in elk geval reeds begon nen de te venvachten koopkrachtvermin dering van het geld in de koersen der in dustriële aandelen te verdisconteren. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Dat het tenslotte tot een vrij internatio naal betalingsverkeer moet komen, lijdt geen twijfel. België heeft dezer dagen het voorbeeld gegeven en alle beperkingen te dien aanzien opgeheven. Maar België kan dit. gelet op zijn evenwichtige betalings balans doen. Nederland is daar nog lang niet. Het te kort voor 1949 wordt nog op rond 1.2 mil liard gulden geschat. Minister Lieftinck heeft een betere begroting voor 1950 in uitzicht gesteld, maar er op gewezen dat twee derde van de belastingopbrengst in ons land nodig is voor de dienst der le ningen, de oorlogsschadeverplichtingen en de militaire verplichtingen inzake Indone sië en de Westerse Unie. In- en uitvoer, zo zegt minister Lieftinck, moeten zich aanpassen bij de beëindiging van de Marshall-hulp in 1953. En dat dit niet ge makkelijk zal gaan, blijkt wel uit het feit, dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar nog een importoverschot was van Alle Dagkerk te Haarlem In een bijzondere dienst van de Alledag- kerk, in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan gehouden, gingen de gebroe ders F. en L. - Schalkwijk vóór. aleer zij vertrekken naar Amerika, om zich verder voor te bereiden op hun taak als zendeling, waartoe zij eerlang door de Broederge meente worden uitgezonden. Na afloop van de korte dienst sprak ds. D. E. Boeke vriendelijke woorden namens de Zakbi.jbelbond en bood de broeders een Engels Nieuw Testament aan. Hierna sprak namens het landelijk AUedagkerk-comité de secretaris, de heer Touber, enkele har telijke afscheidswoorden. De dienst, die onder meer werd bijge woond door de familie van de a.s. zende lingen en ds. A. J. P. Boeke, werd besloten met samenzang van Ps. 72 11 „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen". POSTHÜME ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit is posthuum toe gekend het Ereteken met de Gespen aan de soldaat eerste klasse der Stoottroepen A. Legebeeke. De onderscheidingstekenen zijn aan de ouders, wonende te Haarlem, overhandigd. Automatische piloot op non-actief Storing in Constellation die in Prestwick ging landen Naai- aanleiding van het voorlopig buiten gebruik stellen van de automatische piloot op K.L.M.-vliegtuigen heeft de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst medegedeeld, dat onlangs in een Constel lation van de K.L.M., die op weg was van het vliegveld Gander naar Prestwick, kort voor de landing een storing is opgetreden aan de automatische piloot. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. voerden reeds direct na het ongeluk te Bari besprekingen om de automatische piloot voorlopig geheel buiten werking te stellen. De storing in de Constellation nabij Prestwick heeft tenslotte de doorslag ge geven bij de beslissing over deze aange legenheid. De persdienst van de K.L.M. deelt mede dat een Constellation, komende van Gan der, ongeveer een uur "voor de aankomst in Prestwick ,een storing heeft gehad in de automatische piloot, tengevolge waarvan de machine een neiging tot dalen heeft vertoond. De gezagvoerder en de tweede piloot slaagden er binnen enkele minuten in het toestel weer volkomen onder con trole te krijgen. Dit voorval is mede aan leiding geworden voor de K.L.M. de auto matische besturing in haar vliegtuigen buiten werking te stellen en deze vervol gens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het betreft hier zowel de electrische automatische piloot, welke in de zware Constellations is ingebouwd, als de hydraulische automatische piloot in de andere toestellen. Beide soorten automati sche piloten zijn voorlopig buiten werking gesteld. Van een plan om langs experimentele weg een storing op te wekken om de reac ties te bestuderen is de K.L.M.-persdienst niets bekend. Dergelijke experimenten zijn niet'uitgevoerd. Slechts in zeer zeldzame gevallen zijn storingen in de electrische automatische piloot opgetreden. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 23 Augustus 1949 's avonds van 89 uur door George Robert. Het program ma luidt: 1. Psalm, B. Marcello 2. Preludium en Fuga d kl, t, J. S, Bach 3. Tweede Passacaglia, H. Strategier 4. a. Cathédrales b. Scherzetto, L. Vierne 5. Suite op. 27 (Prélude pastoral. Alle gretto con moto, Andantino, Final Marohe. L. Boëlmaaim Gratis advertenties in ons blad iilllilii De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning Zouden zij werk voor mij hebben? hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Kennemerlaan 154, IJmuiden: Terrasweg 47. Santpoort of Beverwijkse Boekhandel, Breestraat 27, Beverwijk worden aangeboden onder over legging van enig bewijs dat de betrokkene gerepalriëerd militair is en niet langer met volledig succes bekroond wordt is niet dan drie maanden geleden-is gerepatrieerd. alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Ons blad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatriëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in dit blad te plaatsen, De inhoud der advertentie mag alleen betrekking Plaatsing zal geschieden in een afzoir derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing wordèn opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. DE ADMINISTRATIE Comedia's derde Indonesië- tournée vlot verlopen De tournee door een afdeling van dc toneelgroep Comedia naar Indonesië is ook deze zomer weer geheel naar wens Ver lopen. Gedurende het verblijf van onge veer vijf weken werden in totaal vier-en- twintig voorstellingen gegeven, in hoofd zaak voor het personeel van de B. P. M. maar ook voor enkele kunstkringen in de grote steden. De eerste daarvan had plaats op 10 Juli en de laatste nog op Dinsdag 16 Augustus. Hedenmiddag hoopt het gezel schap aan boord van de Constellation ..Eindhoven" het vaderland binnen te vliegen. De acteur Henk Rigters. die samen met zijn collega Jack Dixon de thuisreis een paar dagen eerder dan dc anderen heeft ondernomen, was vol lof over de perfecte organisatie. Overal stonden prachtige dé cors klaar van soms duizenden guldens, speciaal gemaakt voor de ene voorstelling, die het gezelschap kwam geven. Daar wa ren kamers bij, waar je met genoegen een paar jaar in zou willen wonen, aldus onze zegsman. Alleen in Morotai kon de voorge nomen vertoning geen doorgang vinden bij gebrek aan voldoende speelruimte. Een prettige en geheel nieuwe ervaring was het bezoek aan Nieuw-Guinea waar men met groot enthousiasme werd ontvan gen, temeer daar men er nooit anders dan dilettanten op de planken ziet. De mannen hebben er zelfs deelgenomen aan een kro- kodillenjacht. „We voelden ons net kleine Hemingways!" herinnerde Henk Rigters zich niet zonder voldoening over het feit, dat hij er vier onder schot heeft gehad. In Steenkool, een hoorplaats van olie te midden van een dicht woud, heeft hij een heel bedrijf gespeeld met een vlinder van een decimeter lengte op zijn revers. De meeste inspanning echter vergde het rei zen. Op papier zag het rooster er zo een voudig uit: per Catalina-vliegboot van Sorong naar Klamono ongeveer een uur. Maar er stond niet bij, dat men dan eerst per auto naar de baai moest reizen en dan nog eens een halve middag per boot over een jungle-rivier. Het répertoire bestond uit twee stukken: „Glazen Speelgoed" van Tennessee Wil liams, dat dertien keer werd vertoond en „De mooiste ogen van de wereld" door Jean Sarment, waarvan elf opvoeringen werden gegeven. De meeste waardering oogstte men met laatstgenoemd stuk, waarvan de mentaliteit vertrouwder was dan die van het Amerikaanse werk. Een van de couranten schreef aan het einde van een enthousiast verslag: „De regisseur Cor Hermus heeft zich op deze avond niet willen vertonen, maar hij behoeft zich heus niet te schamen over zijn leiding, die in alle opzichten af was". Men wist blijk' baar niet dat Cor Hermus zich op dat ogenblik ergens in het Zuiden van Frank rijk bevond. Behalve op Nieuw-Guinea werden voor stellingen gegeven op Java, Sumatra, Borneo en Celebes. Al dat reizen was na tuurlijk buitengewoon vermoeiend. Ook op dat gebied ondervond men echter uit zonderlijk veel medewerking. Als de over tocht per lijntoestel te omslachtig uitviel, werd er zonder meer een speciaal vliegtuig gecharterd. Ook het spelen zelf was niet eenvoudig, omdat men vrijwel nergens de beschikking had over een echte schouw burg. Meestal was het zo dat de bevolking van de kampong door de open ramen en deuren van de toneelzaal ener sociëteit naar binnen stond te gluren, de .vrouwen vaak met de kinderen1 op de arm. Als er lege plaatsen in de zaal waren, werden die ter beschikking van militairen gesteld. Werkelijk vrij was men geen enkele avond, want Johan de Meester èri Edy de Boer zorgden voor de belichting en de muzikale illustratie van „Glazen Speelgoed" waarin zij geen rollen vervullen en Truus Dekker droeg als souffleuse aan het welslagen „De mooiste ogen van de wereld" bij. Over en kele dagen staan de reizigers weer op de vaderlandse planken, behalve Johan de Meester, die eerst naar België gaat om daar te regisseren. Het Zuid-Sloe wordt polder Zuidelijke afsluitdijk is gereedgekomen Na dagenlang hard werken is Vrijdag de nieuwe dijk tussen Walcheren en Zuid- Beveland, die de Zuid-Sloepolder aan de ScheLdezijde begrenst, gedicht. De afwerking zal nog enkele weken in beslag nemen en de verdere ophoging moet met zeer veel overleg geschieden, omdat de grond slap is en het gevaar voor verzak kingen dus niet denkbeeldig. Volgende week zal een pompinstallatie in werking treden om het Zuid-Sloe leeg te malen. Tevens wordt dan begonnen met het graven van een kanaal door de schorren, dat het water uit de polders kan afvoeren. Dit werk zal geruime tijd in beslag nemen, om dat 180.000 kubieke meter grond verzet moet worden. Men hoopt, dat in Augustus 1950 de nieuw gewonnen 450 ha. grond met koolzaad in gezaaid kan worden. Volgens deskundigen is deze grond de beste cultuurgrond in Nederland. TEN NISKA MPI OEN SCHA Ppr,, Mej. Rollin Couquerque en VVilton In het gemengd dubbelspel kwam gis teren de eerste verrassing van het Sche- veningsche tournooi. De kampioenen mej. Rollin Couquerque en Wilton stonden op 7-5, 5-3 en matchpoint in hun halve eind strijd tegen mej. Hermsen en Linck, kre gen geen kans om dit punt te maken, ver loren de game en maakten daarna geen game meer in die set: 5-7. In de volgende set verloor Wilton direct zijn service en de achterstand van 0-2 welke ontstond door uitstekend serveren van Linck, werd niet meer ingehaald. In de andere halve eindstrijd wonnen mevr. BlaisSe en Rinkel na een vinnig ge vecht van de heer en mevr. Borren met 5-7, 6-3, 6-3'. In het herendubbelspel gingen weder om drie partijen zonder spanning naar de winnaars. Van Swol speelde heel sterk tegen Borren, die machteloos was tegen de sterke services, de harde drives en het goede volleren van de kampioen: 6-6, 6-0, 6-0. Linck won door vinnige aanvallen op de backhand van Wilton eveneens in drie sets 6-2, 6-4, 6-4 en Van Dalsum had een te zwakke service cn dito backhand om een goed op dreef zijnde Van Meegeren in het nauw te brengen. In het herendubbelspel verloren Volk- maars en Holst, de Amsterdamse combi natie van Van Dalsum en Karsten. Van Swol en Rinkel kwamen zonder spelen in de laatste vier, daar Stas en Akkersdij.k zich wegens een voetblessure van Akkers- dijk moesten terugtrekken. Wilton en Van Meegeren hadden het gemakkelijk tegen Teschmacher en Reidt. En na zeer spannen de strijd wonnen Borren en Knottenbelt na 5-1 in de derde set met 3-6, 6-3, 6-4 een uitstekende partij. Herenenkelspel, kwarteindstrijden: Van Swol sl. Borren 6-4, 6-0, 6-0. Linck sl. Wilton 6-2, 6-4, 6-4. Van Meegeren sl. Van Dalsum 6-2, 6-1, 7-5. Knottenbelt sl. Rinkel 4-6, 6-2, 2-6, 6-1, 6-3. Heren dubbelspel, kwarteindstrijden: Van Swol en Rinkel w.o. (Stas en Ak- kersdijk teruggetr.). Van Dalsum en Kar sten sl. Holst" en Volkmaars 4-6, 10-8, 6-3. Softball Gymnasion kampioen c Verwacht werd dat HCK de uitwedstrijd in Amsterdam van DEC zou winnen. Dan immers zou het nog een kans gehad hebben op het kampioenschap. Het werd echter volkomen onverwacht 54 voor de Am sterdamsen, die grote vorderingen hebben gemaakt. Hoewel dus Gymnasion al kampioen was, bestond er toch grote belangstelling voor de wedstrijd HCKGymnasion. In de eerste vijf innings werden de kampioenen telkens voor nul aan de kant geezt, terwijl HCK, goe(d spelend, regelmatig scoorde. In de laatste innings moest Gymnason vijf punten maken. Het werden er tien, zodat het tenslotte toch nog een duidelijke 1510 overwinning werd. Gymnasion behaalde hierdoor ongeslagen en met zes punten voorsprong het Westelijk kampioenschap. In de strijd om het Nederlands kampioen schap volgt nog een wedstrijd tegen de winnaar van de GooischeUtrechtse competitie. Gymnasion had veel en mooie bloemen meegenomen voor mejuffrouw Van Nes, die als compelitieleidster blijk gegeven heeft van grote organisatorische talenten. Cncketprogramma Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteid: terrein Rood en Wit: N. C. B- elft-alNederlands Jeugdelftal. Eerste klas: ÖW,JiV. 4 VOCQuick; HBSExcelsior; Kampongvan Zandvoort. Wilton en Va., Mem A'R=idt6-0 6XnStren!I.Iw,, Gmek en lNhnWrffiyib^^. Dames dubbelspel'H Mevr. Blaisse en m flilr'*-!L- - Van Haagen en S», - Mevr. Koopmans ï>- mevr. Jonqu.ère er WH Mevr. van Berkel én t/,- querpue sl. mevr R„ «*1. BdtY* 6-2, 6-2. Mevr. sl. mevr. Van Dieieb J R<». s-vr 11-9, 6-3. een«l<i.Wifc-,!'«L Gemengd dubbelspel t,., 1 Mevr. Blaisse en n; i. e er.:r. f Borren 5-7,sl"ll Lm* sl. mej. Voetbal Zilveren Molen Het jaarlijks door rch t. noo; om „De Zilveren mIÏ I* «aal" wordt Zondag .Deelnemende verenS'A van G'oenendM, ideale van een halve comoeSL 0nr' halltwaalf met de wIsfcM De verliezer speelt om km» tegen Friesland en de JL 1 H tegen de Friese club ?r ora c De heren J, Kott'e Ph b Slingenberg zullen Last Mijahirdt's yan «amvent irdt's Z—- helpen U e Wij! Motorsport Wegkampioenséif In Zandvoort vallen 28 Augustus beslissingen Volgende week Zondag zullen voo- i derde keer in dit seizoen motoren rildtad het Zandvoortse circuit en voor het m zullen daar buitenlanders aan de start J schijnen. De wedstrijden tellen teven; a voor het wegkampioenschap 1949 vü» Koninklijke Nederlandse MotorwielnJ vereniging, die de races voorbereidt' a kampioen is al bekend, namelijk S Pa uit Hardegarijp, in de 250 cc-klar. y, heeft reeds drie overwinningen gebo&j kan niet meer ingehaald worden. Voord kampioenschappen zijn vier wedstrijd* uitgeschreven, waarvan er drie gelden m de puntentelling. Postma won 8 Me; a Zandvoort en later in Etten en Tubbsiftd Renners in de andere klassen zullen w strijd moeten voeren, om de titel te rd overen er. er zijn tal van mogdijkhefeï de 125 cc klasse hebben D. Renooy uit S:e en T. Keineman uit Terschuur tiar, pratd geboekt. Renooy eindigde twee maal eerst,] maar in Tubbergen moest hij opgever.] waardoor de kansen voor Heineman met één tweede en twee derde plaatsen gestega zijn. Op 8 Mei hebben beiden in Zandvocf, een felle strijd geleverd, Op de dorde plaa'j staat Van Zutphen uit Utrecht Wettel punten. Loek van Rijswijk uit Den Haai met twee overwinningen en een tr=a plaats de titel bijna in zijn beat Sj s zege van Pellikaan uit Den Haag bas beiden gelijk. Dan beslist de snelste ime Sparta. Tweede klas: HCC 3—TCC; Haar lem 2—CVHW. Maandag en Dinsdag wordt in Amster dam gespeeld - (terrein VRA) NCB-glftal tegen de Free Foresters; Woensdag en Don derdag (terrein Rood en Wit) Flamingo Free Foresters en Zaterdag en Zondag in Den Haag (terrein HCC) Nederlands elftal Free Foresters. Waterpolotournooi H.P.C. Aan het waterpolotournooi, dat HPC Zondagmiddag in Groen,endaal te Heem stede wordt gehouden, nemen deel in de herenafdeling DWR, DWT, HVGB, Haarlem en HPC. Bij de dames hebben ingeschreven de eerste ezventallen van HVGB, Haarlem, VZV, DWR, DWT en HPC. Gespeeld zal worden om het kampioen schap van Kring Haarlem. Voor de aan vang van de wedstrijd zal de loting plaats vinden. DWT—-VZV. De waterpolowedstrïjd DWTVZV welke gespeeld moet worden om het kampioenschap van de tweede klasse dames competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond wordt heden, Zaterdagavond zeven iiur, in Stoop's buitenbad gespeeld. De strijd in de 500 cc klas is het span nendst. Drikus Veer uit Borculo en Pitt Knijnenburg uit Wassenaar staan getij) met negen punten. Beiden hebben één maai gewonnen en'een '.v/eede plaats bereikt e: in Tubbergen vielen zij uit, Dan voir Pt-1 likaan met acht punten en Loek van L> wijk en Jan Veer met zeven punteirfs nemen 28 Augustus deel en hebben ee: cc* geveer gelijke kans. Beloven de races interessant te wife, omdat de Nederlanders een onderlinge1 strijd zullen voeren om de kampwenstité, daarbij komt ook, dat buitenlanders njn uitgenodigd, die van ongeveer gelijke I krachten zijn als de beste Nederlander;! Onder hen zijn enkelen, die ook in A$s| aan de start zijn geweest. De K.N.M.V. tsd I contact gezocht met Engeland, Beige a Frankrijk en het resultaat is, dat een Ri' kampioenen zullen uitkomen, Ook zullen de Australiërs Mom» en Hinton clie deze zomer in vet wedstrijden in Europa gereden hebof- een bezoek aan het Zandvoortse cKtut j brengen; zij starten zowel In de 350 cc klas als in de 500 cc klas, FEUILLETON door Gordon Mc Donell 24) Het is erg vriendelijk van u. Maar weet u wel zeker, dat u het doen wilt? Bezorgt het u niet een grote overlast?, vroeg zij. Waarop ik haar ten antwoord gaf: Waarom stapt u niet doodeenvoudig in en laat u het piekeren aan anderen over? Ik doe het graag. Werkelijk. Zij keek me een ogenblik aan en stapte toen zonder iets te zeggen in de wagen. Wij reden de gehele weg door de passen over de bergen zonder iets te zeggen. Het licht werd minder en er was een fraaie zonsondergang. Ik werd mij bewust van een vreemd, vredig gevoel en van een prettige gewaarwording, dat ik volkomen zeker was, omtrent datgene, wat ik deed en wilde doen. Toen we de top van de pas bereikten, was de zon bijna verdwenen, maar de kleuren werden iedere minuut fraaier en de veraf gelegen heuvels aan de over kant van de vallei baadden zich nog in helder zonlicht. De vallei zelf was zeer fraai, scherp afgetekend in het felle avond licht, dat de huizen duidelijk omlijnde. Zij wendde zich tot mij en zei: Ik ben U erg dankbaar, dat u niet verteld heeft, wat ik gezegd heb. Ik bedoel over Letty's moeilijkheden. Ik keek haar eens aan. Zij zag er erg fief uit met die baret achter op haar hoofd en dat lange, glanzende haar, dat in haar nek opkrulde. Het doet me plezier, dat het u ge noegen deed. Toen wendde ik mij weer af en concen treerde mij op de lange, slingerende weg, die de heuvel afleidde. Ik reed snel. Men kan in een vrij hoog tempo die heuvels af gaan en ik wilde zoveel mogelijk tijd winnen. Ik had zo'11 idee, dat ik mee ging helpen om George Sellick's leven te red den en ik wilde zo gauw mogelijk in de Mammoth Lakes zijn. Terwijl ik voortreed, vertelde ik haar verhalen; alle mogelijke verhalen, die mij maar in het hoofd kwamen. Verhalen over de oorlog, verhalen over mijn jeugd en van de tijd, dat mijn broer in de race boot gedood was. Ik schilderde haar het gehele voorval levendig af en zij zat daar naast mij geïnteresseerd te luisteren, hoe hij en ik een boot gestolen hadden, die aan een vriend van mijn vader behoorde. We hadden voor de zomermaanden een huis aan een baai. Het was laat op een middag in September en we waren allebei die middag vol streken. We wis ten, dat wij er niet veel langer blijven zouden en ik zei tegen Danny, dat het' I een goed idee zou zijn, om de boot van de Lawrences van zijn ligplaats los te maken en er een beetje mee te gaan rond varen. Hij voelde veel voor het idee, maar daar hij altijd een beetje voorzichtiger was i dan ik, vroeg hij, of de Lawrences in hun j huis het geluid van de motor zouden kun- |nen horen. Maar ze waren allen een paar dagen naar New York terug en dus was dit een unieke gelegenheid. Daarna was Danny er best voor te vin den. Wij klommen aan boord en ik nam het roer, terwijl Danny de touwen van de boeg losmaakte en ik de motor op gang bracht. Die liep prachtig. Ik keerde en voer in de richting van de opening van de baai. Het was een grote boot met een krachtige motor en ik was toen nog maar een kind van negen jaar. Ik begreep al heel gauw, dat ik meer op mij genomen had, dan ik aan kon, maar ik zei er niets over legen Danny, omdat ik wist, dat dat gevoel van schrik wel verdwijnen zou, zodra ilc aan het hanteren van de boot gewend was. En al heel gauw voelde ik mij vol komen gerustgesteld en zongen wij samen een van onze zeerovers-liedjes. Danny zat achter in de boot, terwijl ik de vaart opvoerde en de boeg hoger uit het water kwam. Ik probeerde eerst eens een wijde kring te maken en na enige tijd werd ik stoutmoediger en al heel gauw was ik aan de gewone manoeuvres bezig, al slippende met hoge snelheid kerend en ons eigen kielzog kruisen. Danny en ik waren net midden in een van onze piratenliedjes, toen het gebeur de. Het op en neer dansen bij het kruisen van ons eigen kielzog met zo'n grote snelheid en onder zo'n scherpe hoek was te veel voor mij en een ogenblik raakte ik de macht over het stuur kwijt. Het duurde niet langer dan een seconde, maar het was net lang genoeg. Danny werd op het moment, dat de boot omging, er uit gerukt en op het water gesmakt. Ik minderde onmiddellijk vaart, keerde en kwam terug, om hem op te pikken. Ik zag hem in het kielzog op en neer dansen, stopte de boot naast hem en schreeuwde hem toe aan de railing te blijven hangen, tot ik bij hem kon komen. Hij gaf geen antwoord. Ik begreep niet, wat er ge beurd was. Ik dook in het water en nam hem in mijn armen. Hij had zijn nek gebroken, toen hij voor de eerste maal op het water sloeg. Danny was dood. Op de een of andere manier slaagde ik er in, hem en mijzelf weer in de boot te krijgen, de motor te starten en op huis aan te trekken. Toen ik het plankier naderde, zag ik vader. Ik weet niet, of hij gezien had, wat er gebeurd was, of dat hij het geluid van de motor gehoord had. of wat ook, maar hij stond daar op het plankier te wachten, toen ik de boot binnenbracht. Ik denk, dat hij Danny's lichaam onmid dellijk zag, want hij werd doodsbleek. Ik nam Danny in mijn armen op en hield hem zo, terwijl. Vader de boot vastlegde. Hij ging een beetje onhandig met het touw om, omdat hij nauwelijks wist, wat hij deed, hielp mij uit de boot met Danny nog steeds in mijn armen. Ik keek mijn vader aan en zei: Ik heb hem gedood, vader! Vader zei geen woord. Hij keek mij ook een ogenblik aan en legde toen zijn hand op mijn schouder. Wij brachten Danny naar huis. Mijn moeder was niet thuis, toen wij arriveerden en ik heb haar toen zelfs de gehele avond niet ge zien, maar later, toen zij terugkwam, nadat ik al naar bed was gegaan, hoorde ik haar huilen; ik hoorde haar ook die nacht huilen. Ik bleef in mijn kamer. Ik ging niet naar haar toe en zij kwam niet naar mij toe. De volgende morgen was zij niet aan het ontbijt en vader zei, dat zij zich niet goed voelde en mij wilde zien, zodra ilc klaar was met ontbijten. Toen ik naar haar kamer ging, lag zij nog te bed. Zij zei: Goedenmorgen, Jim, zoals zij altijd deed en ik zei:. Goedenmorgen, mams en bleef in de deuropening staan wach ten. Zij riep mij binnen en zei: Ik wil dat je weet, Jim, dat noch vader noch ik, je ooit enig verwijt zullen maken over wat er gebeurd is. Ik wil, dat je dat in ieder geval weet, Jim. Dat kon ik niet verdragen. Ik was de gehele nacht wak ker geweest en ik had geen ogenblik ge huild sinds het ogenblik, dat Danny zijn nek brak, maar dit kon ik niet verdragen. Ik knielde bij haar bed en huilde of mijn hart zou breken, terwijl zij mij over het haar streelde. In dat ogenblik wist ik, dat het niet waar was, dat zij mij er nooit de schuld van zouden geven en ik geloof, dat ik het sindsdien altijd geweten heb. Janet zei niets, toen ik met mijn ver haal klaar was. Er bleef een stilte tussen ons hangen. Wij reden nu een diepe weg door; wij waren ongeveer halfweg en de maan was opgekomen. Aan onze rechter hand kon ik, terwijl wij langs de grote weg snelden, de ruwe geblakerde kale heuvels zien, die blijkbaar vroeger in het jaar in brand hadden gestaan. 'Dat gaf die heuvels een bijzonder desolate aanblik,! terwijl wij er in het maanlicht langs reden. Janet's gezichtje zag een beetje bleek en strak en ik dacht, dat ilc een traan in haar ogen zag glinsteren, toen ik mijn blik weer naar de weg wendde. Toen ik weer eens naar haar keek, kon ik zien, dat haar schouders een beetje schokten en ik schold me zelf uit voor stommeling, omdat ik haar j dat verhaal gedaan had, terwijl 'naar sta zuster op ditzelfde ogenblik met eer. broken nek in het lijkenhuis lag. Als een echo op mijn eigen keerde zij zich tot mij en zei becsfc Nu weet ik, waarom u Letty opnami- haar in veiligheid bracht. Daar heb ik tot op dit ogenblik n»' aan gedacht. Ilt heb er wok# ogenblik bij stilgestaan, Janet, Ik legde mijn rechterhand over de tt-, die gevouwen in haar schoot lagen zei: Het spijt me. Ik had je dit versa- niet moeten doen. Dat zou ik niet willen zegBen ben blij dat je het deed. Zij kneep even in mijn hand® haalde zij haar sigaretten te stak er een op, gaf er mij een eni gemakkelijker op haar plaats» De wagen liep met grote sn die vrijwel verlaten weg en de laatste doorgangen in deheuwj reikt voor wij de woestijn zelf bereikten- kwam warm uit de woestijn, droog, helemaal hiel als i>' v°^ aan de kust, die wij nu ver a®» laten hadden. 7ii won I». j Janet begon te praten. spreken over Letrtia en w. hoe hun levens altijd m strengeld waren geJ^s kvei]1efdw«ri zij, Janet, op Begg LMW*!si Die dag zal ik nooit verge

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6