Veldmaarschalk Von Manstein ten langen leste voor zijn rechters Vierde kooksovenbatterij op de Hoogovens in bedrijf gesteld Visserij-mm Het noodlottige halssnoer Woensdag 24 Augustus 1949 Beschuldigd van zeventien soorten oorlogsmisdaden Gisterochtend is te Hamburg het proces begonnen tegen de Duitse veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein, wie zeventien verschillende soorten oorlogsmisdaden ten laste worden gelegd. De 61-jarige veld maarschalk had de laatste nachten in een geheel ledige ziekenhuiscel doorgebracht, bewaakt door een Brits officier, die tot taak had, eventuele pogingen tot zelfmoord van Von Manstein te verhinderen. Von Manstein is de 938ste en laatste Duitser, die voor een Brits gerechtshof, op beschuldiging van oorlogsmisdaden te hebben bedreven of toegelaten, zal terecht staan. De veldmaarschalk heeft vier verdedi gers twee Britse en twee Duitse. Bij de aanvang van de zitting waren meer dan honderd buitenlandse en Duitse jour nalisten aanwezig. Sovjet-Russische Poolse waarnemers waren uitgenodigd het proces bij te wonen; zij waren gisteroch tend echter nog niet aanwezig, evenmin als de getuigen uit de Sovjet-Unie en Po len, waarvan men verwacht dat zij bezwa rende getuigenissen tegen Von Manstein zullen afleggen. De Britse verdediger Paget verklaarde dat Von Manstein, als krijgsgevangene, slechts door een militair gerechtshof mocht worden berecht. „De status van mijn cliënt als krijgsgevangene is onaantastbaar". Hij zei: „Wij hebben Von Manstein gedurende vier jaar krijgsgevangen gehouden, daarbij steunend op de bepalingen van de Geneefse conventie en in die conventie wordt be paald dat geen gevangene van zijn rechten kan worden beroofd. Wij kunnen Von Manstein's status als krijgsgevangene slechts veranderen, door hem op vrije voe ten te stellen. Als gevolg van de thans gevolgde proce dure wordt veldmaarschalk Von Manstein beroofd van zijn recht, om slechts terecht te mogen staan voor een militair gerechts hof, waarin de rechters een hogere mili taire rang bekleden dan de beklaagde. Slechts diegenen, die zelf het opperbevel over legers hebben gevoerd, kunnen zich in de positie van mijn cliënt verplaatsen en slechts zij kunnen beoordelen of hij de hem door zijn regering gegeven opdrachten al dan niet moest uitvoeren. Door de thans gevolgde procedure wordt Von Manstein beroofd van de bescherming, die de wetten op het afleggen van getuige nissen een beklaagde verschaffen. De ten lastelegging is onder meer gegrondvest op documenten, die de beklaagde nog nooit heeft gezien. Er is bovendien, achter zijn rug om, bewijsmateriaal tegen hem ver zameld. Indien een Brits gerechtshof op een dergelijke wijze een proces liet voeren, zou de procedure door het hooggerechtshof in Groot-Brittannië ongeldig worden ver klaard op grond van grove schending van de regelen der rechtspraak. Aan veldmaar schalk Von Manstein is dat ontzegd, waar op in Engeland de geringste misdadiger volkomen terecht aanspraak maakt." Daarop werd het woord gevoerd door de openbare aanklager, Sir Arthur Comyns Carr, die aanvoerde dat veldmaarschalk Von Manstein naar Duitsland is terugge bracht en bij het Duitse leger is ontslagen, waardoor hij zijn status als krijgsgevangene verloor. Zowel de openbare aanklager als de ver dediging waren het erover eens, dat er bij dit proces voor de eerste maal sprake van Is of de Britse regering gerechtigd is, bui- Wisseltruc D'e Haarlemse politie waarschuwt tegen een individu die met een „wisseltruc" aan de kost schijnt te komen. Deze man kocht onlangs in een parfumerie een flesje Eau de Cologne. Hij betaalde met een biljet van honderd gulden en kreeg bankbiljet ten van vijfentwintig en tien gulden en wat kleingeld terug. Hij vroeg daarop nog om een tandenborstel en liet alles inpak ken. Vervolgens zei hij, dat hij het pakje bij nadeij. inzien later op de dag zou komen halen. Hij kreeg dus zijn honderd gulden en de juffrouw haar wisselgeld terug. Later bleek echter dat aan het laatste vijf- en-twintig gulden ontbrak. Ongeveer hetzelfde trucje paste hij bij een wijnhandel toe, waar hij een fles cog nac met vijftig gulden betaalde. Toen de fles was ingepakt, zei hij dat hij nog even moest gaan informeren of hij inderdaad de goede drank had uitgezocht. Hij verdween met zijn vijftig gulden en naar later bleek met tien gulden van het wisselgeld. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Dirk Cordes, werktuigkundige, wonende te Bloemendaal, Donkereiaan 4. Rechter-commissaris: rnr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem. 1 tenlandse oorlogsmisdadigers gerechtelijk te doen vervolgen. Sir Arthur voerde verder aan dat de normale rechtsregelen betreffende het af leggen van getuigenissen thans niet kon den worden toegepast omdat de ten laste gelegde misdrijven zeer zwaar van aard waren en gedurende geruime tijd zijn be dreven in een zeer uitgestrekt gebied. Het is daarom volstrekt onmogelijk bij de be oordeling hiervan de maatstaven aan te leggen, die worden gebruikt bij gerechte lijke procedures van geringere omvang. Von Manstein verloor de eerste ronde in zijn proces toen de rechters twee generaals, twee brigade-generaals en drie kolonels zich, in tegenstelling tot de opvatting der verdediging, competent ver klaarden om de zaak te behandelen. De Britse verdediger van Von Manstein. Paget, zeide nog, dat Von Manstein geens zins de berechting wenste te ontlopen, doch dat hij zijn naam en zijn eer wenste te redden. Geldmarkt zeer ruim voorzien De geldmarkt blijft onveranderd zeer ruim en „callgeld" noteert nog steeds drie vierde procent. De laatste tijd zijn belang rijke middelen naar de markt toegevloeid, die in totaal geraamd kunnen worden op 55 millïoen gulden en wel circa 40 millioen uil de couponbetaling der conversielening 1947 per 15 Augustus en de resterende 15 millioen uit de dividenduitkering der Uni lever N.V. Schatkistpapier is op alle ter mijnen eerder gezocht. De situatie op de geldmarkt wordt weer spiegeld in de jongste weekstaat van de Nederlandse Bank, die aantoont dat geld naar de banken is toegevloeid. Het saldo van banken in Nederland is met ruim 10 millioen gulden aangegroeid tot 55.6 mil lioen. Daarnaast is geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om voorschotten te verkrijgen in i'ekening-courant op onder pand. De bankstaat vertoont enige gunstige verschijnselen: goud is niet afgevloeid. De totale vorderingen op het buitenland zijn met 8 millioen gulden toegenomen en de biliettencirculatie is met. 8 millioen gulden gedaald. Deze daling voltrekt zich in Augustus niet zo vlot als dit in andere maanden placht te geschieden. Overigens vertoont de weekstaat geen mutaties van betekenis. Het saldo van de schatkist is met 14 millioen gulden afge nomen en de bijzondere rekening is onver anderd gehandhaafd op 289 millioen gul den. Daarnaast zijn de andere vrije saldo's, waaronder de storting van de tegenwaarde der Marshallhulp voorlopig wordt ge boekt, met 16 millioen gulden toegenomen. De vrije saldo's van vreemde circulatie banken zijn met 4^> millioen gulden ge crediteerd. GOUDEN KOETS RIJDT WEER DE BEKENDE ROUTE Prinsjesdag valt dit jaar op 20 September. De Gouden Koets, waarin Koningin Juli ana zich naar de verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten Generaal zal begeven, vertrekt, evenals vorige jaren, van het Paleis aan het Noordeinde. Na de plechtigheid zal de Koningin zich weder om naar dat Paleis begeven. De routes zullen dezelfde zijn als gewoonlijk. Vijfhonderd ton kooks en belangrijk meer gas als directe gevolgen De lokettist van de uitkijktoren op het Bloemendaalse kopje verkocht gisteren het honderdduizendste entreebiljet in dit sei- zoen aan een jongedame uit Noordwolde (Friesland)Als herinnering bood de heer C. de Jong haar een zilveren lepeltje met een afbeelding van de uitkijktoren aan. Tweede „eenheids-bord" voor les-aufo's Om een einde te maken aan de verwar ring op het gebied van de auto-rijscholen, hebben de Algemene Nederlandse Wiel- rijdersbond, de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Per sonen-vervoer besloten een samenwerking aan te gaan om tot uniformiteit te geraken in leswagenborden, in exameneisen voor de instructeurs, in diploma's en in eisen aan het materiaal. Zij hebben daartoe een contract afgesloten waarin al deze zaken nauwkeurig zijn gepreciseerd. Een volledige uniformiteit is echter bij lange na nog niet bereikt] want de Konin klijke Nederlandse Automobielclub, die het systeem van erkende rijscholen al lang hanteert en wat automobielen aangaat getuige het grote aantal L-borden van de KNAC wel haast als belangrijkste or ganisatie op dit gebied mag gelden, heeft zich bij deze groep niet aangesloten, omdat de eisen welke door deze nieuwe groep aan de instructeur stelt, niet haar criterium voldoen. Men zal dus voortaan twee verschillende borden zien, maar eigenlijk wordt het zo langzamerhand tijd dat de overheid een bindende en uniforme regeling treft om dit voor de verkeersveiligheid zo belangrijke onderwijs de nodige voorschriften op te leggen. Koningin ontving scheidende Amerikaanse ambassadeur Koningin Juliana heeft Dinsdagmorgen dr. H. B. Baruch, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur der Verenigde Sta ten van Amerika, in afscheidsgehoor ont vangen. Dr. Herman B. Baruch zal 26 Augustus naar de Verenigde Staten terugkeren. Vanmorgen heeft ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van cfe Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden met een korte handbeweging de vierde kooksovenbatterij in werking gesteld, waardoor de kooksproductie der K.N.H.S. met 500 ton per dag is uitgebreid en de gasleverantie aan de omliggende ge meenten aan de met sprongen stijgende vraag zal kunnen blijven voldoen. Twee maanden geleden is de machtige batterij aangestoken om voorverwarmd te worden, maar vanmorgen kwam het enigs zins plechtige moment, waarop via de elec- trische schakelaar de vulwagen in beweging werd gebracht en de eerste kolen zich in de gloed der batterij stortten. Dank zij Marshall-hulp In een schaftlokaal der afdeling Kooks- ovens heeft de chef dezer afdeling, de heer C. v. d. Werff in een korte toespraak de betekenis van de nieuwe uitbreiding ge schetst en hij zwaaide onverbloemde lof toe aan dfe Nederlandse en Ameuikaanse technici, die tesamen de batterij deden ver rijzen. Ook ir. Ingen Housz hield een rede, waarin hij de talloze Hoogovenmensen van de werktuigkundige dienst en de afdeling nieuwbouw bedankte voor hun enthousiaste arbeid, waaruit het nieuwe project als een gave uitbreiding van de kooksovenbatte- rijen ontstond. Behalve voor een betere gasverzorging van c'e vele gemeenten, die IToogovengas afnemen, is de vierde batterij van groot belang voor de nieuwe MEKOG, die rond de jaarwisseling in bedrijf komt. Niet alleen door reserveringen uit de winst maar ook uit de bronnen der Marshall- Gistermiddag beleefde Haarlem de première van een straatconcert, zoals er in den vervolge drie maal per maand een gegeven zal worden door dit mobiele tweemans orkest, dat slechts klassieke en semi-klassieke muziek ten gehore brengt. Zelfs de leden van liet nijvere loopjongensgilde onderbraken een ogenblik hun bezigheden om van de walsen van Cliopin te genieten. Synode Gereform. kerken met haar zittingen begonnen Maandag is in de Valkenboschkerk te 's-Gravenhage de gewone driejaarlijkse Synode van de Gereformeerde kerken in Nederland aangevangen. Tot praeses werd dr. J. Hoek te 's-Gra- venhage-West, tot assessor ds. P. H. Kruys- wijk te Amsterdam, tot eerste scriba ds. C. van der Woude en tot tweede scriba van het moderamen dr. E. I. F, Nawijn te Kampen gekozen. De predikanten van 's-Gravenhage-West werden uitgenodigd als adviserende leden zitting te nemen. De leden der synode getuigden door op te staan instemming met de belijdenisvoor schriften. Tot voorzitters van de zes werkcom- mïssies werden benoemd de predikanten ds. F. C. Meyster te Rotterdam, ds. H. A. Munnik te Zwolle, dr. A. D. R. Poolman te Alkmaar, ds. D. Scheele te Assen, ds. Y. K. Vellenga te Meppel en dr. L. van der Zan den te Groningen. Dr. J. Hoek als oudste predikant van de kerk van 's-Gravenhage-West herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat het 35 jaar geleden was dat een Generale Synode in de residentie werd gehouden. Spreker schetste de ontwikkeling van het Haagse kerkelijke leven en wees in verband daarmede op de in 1925 voltrokken splitsing der ongedeelde kerk van 's-Gravenhage, op de invloed van de tweede wereldoorlog en op de kerk scheuring, al nam die in Den Haag geen grote afmetingen aan. Dr. Hoek accentueerde voorts de bijzon dere betekenis der Synode, niet het minst door de beslissingen waarvoor zij staat ten aanzien van de verhouding van de Gere formeerde Kerken tot die onderhoudende artikel 31 K.O. en een mogelijke hereni ging. Hij' wekte de Synode op deze ernstige zaak gelovig aan te vatten en zich niet ge vangen te geven aan een fictieve spanning tussen waarheid en eenheid. Andere gewichtige aangelegenheden die aan de orde komen, betreffen de nieuwe psalmberijming, de kwestie van de verhou ding tot de Wereldraad van Kerken, het tuchtrecht der meerdere vergaderingen en de benoeming van een tweetal hoogleraren aan de Theologische hogeschool. Ageinda voor Haarlem WOENSDAG 24 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw, optreden Lou Bandy en de Kilima Hawaiïans, 8 uur City: „Op glad ijs", alle leeft., 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Vacantieprogramma 11 uur). Spaarne: „Amsterdam bij nacht", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Mickey", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Jantjes", 14 j., 10.30 uur. „Mariandel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelconcert, 3 uur Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. hulp kon dit millioenenwerk verwezenlijkt worden, aldus de heer Ingen Housz, die in zijn erkentelijkheid niet slechts de ECA- missie in Nederland, maar vooral de Ameri kaanse technici die een groot gedeelte der bouwplannen leverden, betrok. Het „nieuwe stuk gereedschap", dat verder geheel in eigen beheer werd gebouwd, werd vervol gens in de hoede van het personeel aanbe volen en door een druk op een onopvallen de schakelaar aan de achterkant der bat terijen stortte de eerste vulwagen met kolen zich in een wolk van rook en gruis boven de wachtende batterij leeg, de Amerikaanse vlag op de top van het gevaarte een kort moment aan het oog onttrekkend. Batterij nummer vier doet sinds van morgen mee aan de Hoogovens! tot directeur AmsterQarr. Massale ontvoering in Tjilatjap De in het Westelijk gedeelte van Midden- Java in het regentschap Tjilatjap gelegen ondernemingen Warnasarie, Megokarahar- djan, Montjolimo en Tjikoekoen zijn ge dwongen hun werkzaamheden te staken doordat het werkvolk door zekere strijd groepen gedwongen werd genoemde onder nemingen te verlaten. In de nacht van 10 op 11 Augustus zijn alle bewoners van de onbewaakte ondernemingskampongs met hun bezittingen onder dwang weggevoerd. Ook een groot gedeelte van de mannelijke bevolking der omliggende desas is ver dwenen. Op de onderneming Mergokara- hardjan is buitendien sabotage gepleegd. De gehele actie blijkt goed te zijn voor bereid. Het staat echter nog niet vast wel ke organisatie verantwoordelijk is voor deze ontvoeringen en intimidatie op grote schaal. Rusland vroeg Chinese neutraliteit bij eventueel conflict In Januari 1949 heeft de Sovjet-Unie China om een garantie van strikte neutra liteit verzocht in het geval dat de Sovjet- Unie in een oorlog betrokken zou worden, zo heeft dr. Chan Tsjieh Hou, de persoon lijke vertegenwoordiger van de Chinese plaatsvervangende president, Li Tsoeng Jen te Washington verklaard. Tegelijker tijd had de Sovjet-Unie de vermindering van de Amerikaanse invloed in China ver zocht. De vertegenwoordiger van de president heeft deze verklaring uitgegeven „teneinde een misverstand betreffende president Li's buitenlandse politiek" recht te zetten, zo als deze vermeld wordt in het wit-boek van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Dit witboek verklaarde dat Li in begin sel met de Russische ambassade te Nanking overeen is gekomen, dat China zich bij toe komstige conflicten neutraal zou houden, de Amerikaanse invloed in China zoveel mogelijk geëlimineerd zou worden en dat een basis voorwerkelijlce Sovjet-Russische- Chinese samenwerking zou worden gelegd. De Chinese woordvoerder ontkende, dat ooit een dergelijke overeenstemmming was bereikt. Toen de Sovjet-Unie de gewenste garantie niet verkreeg, zo zeide hij, gaven zij de communistische Chinezen de vrijheid tot handelen, in de hoop, dat een door de communisten beheerst China wel een der gelijke garantie zou geven. Positie van het pond sterling Naar de financiële redacteur van Reuter meldt, achtte men het heden in financiële kringen te Londen zeker dat sir Stafford Cripps, de Britse kanselier van de schat kist, op de in September te Washington te houden financiële besprekingen zich even zeer zal verzetten tegen een algemene deva luatie van de Europese valuta's als tegen een eenzijdige devaluatie van het pond sterling. Men heeft reeds lang erkend, dat indien het jxond sterling ooit wordt gedevalueerd, bijna alle valuta's in Europa in het sterling- gebied dit voorbeeld onmiddellijk zouden moeten volgen, zij het dan misschien ook in verschillende mate. In Londense financiële kringen is men echter van mening, dat de druk, die zal worden uitgeoefend om tot devaluatie over te gaan, wel eens onweerstaanbaar zou kunnen worden. Of een gedwongen deva luatie een stap zal betekenen in de richting van herstel of slechts een ander stadium van de crisis zal zijn, zal er van afhangen of er fundamentele maatregelen worden getroffen om het vertrouwen te herstellen. Indien het vertrouwen in de bestaande koers wordt ondermijnd, zou het geen zin hebben de koers te wijzigen. ">«iaieraara hepft Zij weid ten huize iZ J'. «n drUlh,, Nedei-koorn^é bezorgd en bestaat nit de pond en twee meisje If1 ion'e-"- veuse vertoeven. SK 00ü maken het goed Tl. ZSl broertjes en zusjes ziin reHis '"S? bijzonder ingenomen mel Wrz& hertrdeTeM|£-^« het electriciteiSSryt'h,™!5 park zoveel Watt in rteilrtjm' twaalf avonden 90.000 iei kijken naar dit Hoge Veluwe" taTLg»?1'm .ft Gisteren heeft de dirX. bezoeker van dit jaar wmdia bedroeg het aantal tn IS4T h™'n?°'merlederi jaar ÏSÖ-OOO VotaL1^ vangen. n 6r Weer HAARLEM ES OMCEffit Gem. te Rijnsburg bedankt. nernens 18 ^'eptembwei§Sntt!t,ï' de Ned. Herv. Gem. van zijn bevestigd door ds. F R aVI? van Heemstede. Als aanvulling en vernieuw]., het propaganda-materiaai dehngenyerkeer ziin dezer S SenrSï,K m het T"™ e" MESS de reeds vroeger in dit iaav ,.11' 13 folder over Zuid-KennemerlandIS in het Frans, het Engels en het M5? een vouwblad over Haarlem bT3E De hoofdcommissaris van politie t. Haarlem verzoekt iedereen die inSLi kan geven over de verblijfplaats van rS A A Kuyer—Bosch uit de RozenpS'. straat, die seder tien Augustus woR mist, zich Le melden bij het politie-biaer m de Smedestraat. Werk na rust. In liet voorjaar kwam de Excelsior III KW 76 met belangrijke motorschade in IJmuiden binnen. Daarna is het schip aan de Zuid-zijde opgelegd a de motor werd uit het schip gehaald. Binnenkort kan de motor in Umuidy worden terugverwacht en dan gaat schip per Kees Plug weer vissen, Zondag 28 Augustus zal des avonds in België de return-voetbalwedstrijd Bel giëNederland worden gespeeld tussen elftallen van de visverwerkers. In deze ontmoeting komen vishandelaren, visven- ters en visknechts uit. Dinsdag was er visaanvoer van free haringtrawlers. De Cornelis (IJM 15) hi 700 kisten en de Alkmaar 1400 kisten. Dcc:- dat er geen export was liep de prijs ten: tot elf gulden per kist. Per auto werd aangevoerd kabeljauws schelvis uit Zweden in kisten verpakt a enkele schuiten voerden wat platvis aan. Een grote haai wist de bemanning van de Cornelis (IJM 15) te verschalken en daarmee heeft zij een ernstige concurrent op het gebied van hayingjagen uit de weg geruimd. De Abraham (Sch. 92) was in nacht van Dinsdag op Woensdag binnen. Ds vangst van 2000 kisten haring is vandaag gelost. De gehele verdere week wordt nog voldoende haringaanvoer verwacht. Voor de Vrijdagmarkt wordt met ha ring verwacht de Allan Water (IJM 31). Schipper Ouwehand is nog vissende, zodat de totale vangst nog onbekend is. Voor de Zaterdagmarkt wordt met vers vis verwacht de Thorina (IJM 33). Ook van deze trawler is de totale vangst n:g onbekend. De motorlogger Martenshoek IJM 2S3 zal „afsnijden". Deze week gaat de logger naar zee met de trawlnetten om haring te vissen. Op het punt van varen kreeg de Prin ses Beatrix (IJM 117) Dinsdag een ketel- mankement en moest het vertrek naar de visserij tot vandaag uitstellen. - FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 27) i Neen, ik zat alleen in mijn geest eens uit te kienen, hoe hij het later allemaal voor elkaar gekregen heeft, zoals met de bus, en zo. Ik passeerde de truck en kwam weer op de vrije weg terecht en wachtte tot zij iets zeggen zou. Maar het moet Sellick geweest zijn, om alle mogelijke redenen. Hij moet daar op de een of andere manier heen gekomen zijn, maar dat komt er nu niet meer op aan. Zij scheen niet al te zeker van zichzelf te zijn. Maar toen herinnerde zij zich iets. Natuurlijk, zijn stem. Je hebt vergeten, dat ik zal kunnen zeggen, of het zijn stem was, of niet. En ik ben er zeker van, dat het die geweest moet zijn. Ja, dat is zo dat zul je kunnen zeggen, hè? Ik had de wagen nu weer op de gewone snelheid en wij lieten de kilo meters in de woestijn regelmatig achter ons, maar we hadden nog een hele rit in de nacht voor ons. Ik zei: Waarom rol je ]e daar of op de achterbank niet op en tracht een beetje te slapen? Je zult fitter zijn bij aankomst op die manier. Ja, zei zij, ik geloof inderdaad, dat ik dat doen zal. Ik zal me hier maar op rollen. Als ik soms mijn voet in je ribben por. maak me dan maar wakker, dan ga ik achterin zitten. Je zult mij niet in de weg zitten. Ik boog mij over haar heen en drukte her slot van het portier aan haar kant neer, om geen risico te lopen. Toen rolde zij zich op de bank op, legde haar baret op de armleuning, legde haar hoofd er op en trachtte te slapen. Ik kon niet zien of zij werkelijk sliep of niet, maar ik nam aan van wel, omdat zij niets meer zei, terwijl ik door het nachtelijk duister ver der reed. Ik kon de hoge Sierras nu aan mijn linkerhand onderscheiden en in het maanlicht in de woestijn zagen de bergen er erg hoog uit. Terwijl ik steeds verder reed, ging het door mijn gedachten, hoezeer de woestijn en de zee aan elkaar gelijk zijn. In mijn hoofd kwamen weer de herinneringen aan commandovluchten en de sensaties en ge dachten, die mij in die dagen in de Pacific hadden bezig gehouden bij die soms een zame vluchten boven de zee. Toen, even als nu, wist ik, dat er een vijand voor mij uit was, die tussen mij en de herinnering aan mijn toekomstige vrouw stond. Vaak had ik in die dagen gedacht aan mijn toe komstige vrouw. En wanneer men dan met grote snelheid door de wolken vloog, was het alsof de toekomst en het heden en het verleden ineen vloeiden, zodat zij als in een droom één werden. Naar de instru menten op mijn dashboard kijkend, zag ik, dat mijn benzinevoorraad sterk vermin derd was. Daar ik voor mij de neonlichten van een benzinepomp zag opdoemen, be gon ik vaart te minderen. Naast mij werd Janet wakker. Zij bewoog zich een beetje bij de ver andering van het rhythme van de wagen en keek op om te zien, wat er aan de hand was. Ik ga stoppen, zei ik, om benzine in te nemen. Blijf jij maar slapen. Zij gaapte, rekte zich .eens uit, ging rechtop zitten en zei: Ik zal een beetje frisse lucht happen, terwijl wij stoppen. Zij haalde haar kam te voorschijn en kamde haar haar uit. Toen zij in haar spiegeltje keek zuchtte zij. Kom, kom, slaapkopje, zó erg is het niet, merkte ik op. De man van de benzinepomp kwam naar buiten. Ik stapte uit en liep hem tegemoet om buiten gehoor te zijn. Hij had zand kleurig haar, sproeten en een prettige glimlach, terwijl hij zei: Hallo, majoor, bent u er nog altijd mee bezig? Ik heb zo'n idee, dat ik binnenkort jouw voorbeeld wel eens zou kunnen vol gen. Het kon me nu niets meer schelen. Er was iets, wat mij in de laatste vier-en- twintig uur totaal veranderd had, zodat opmerkingen over het feit, dat ik nog steeds in dienst was, mij koud lieten. Weet je iets van de bussen, die hier voorbij rijden van Los Angeles naar de Mam moth, hoeveel er zijn en wanneer zij lopen? Ik vrees van niet, zei hij. Ze stoppen hier niet. Ik wou maar, dat ze het deden. Zal ik de tank vullen? Graag. Waar is de telefoon? Daar achter rechts als u de binnenste deur doorgaat Dank je. Ik zag, dat ik buiten gezicht van de wagen zou zijn en zelfs, dat zij, als zij uitstapte, daar nog niet langs zou komen. Ik ging het tankstation binnen en vond de telefoon. Ik wou de Greyhound Bus Onder neming in Los Angeles hebben, alstublieft. Een ogenblik. Toen de bus-onderneming zich meldde, vroeg ik naar de dienstregeling van de bussen naar de Mammoth Lakes, Califor- nië; tijden van vertrek en aankomst. Ik wachtte en na enige tijd kwam het door. De bus voor Mammoth vertrekt om 9.30 v.m.;. komt in Mammoth 7.30 n.m. De andere twee lopen alleen tot Rock Creek met een half uur verschil. Vertrek: 2.30 n.m., aankomst Rock Creek 12.01 midder nacht. De derde bus verlaat Los Angeles 7.45 n.m. en komt in Rock Creek 5.15 v.m. Is dat alle inlichting, die u hebben wilde, meneer? Ik schreef het allemaal op, zoals het gezegd werd. Daarna vroeg ik: Is er ook een manier om na te gaan, of een bepaalde passagier gisteren in een van uw drie bussen zat? Ik bedoel, als ik u de naam en beschrijving gaf, zoudt u het mij dan kunnen vertellen. Ik vrees, dat het op deze tijd van de nacht niet mogelijk zal zijn, meneer. Als u de naam en de beschrijving aan mij wilt opgeven, kunnen we proberen het morgen na te gaan maar zeker weten doe ik het niet. Dank u, dat is dan alles. Ik hing de hoorn weer op en bedacht, dat, aangezien Sellick in het hotel in Chanley Heights op een ogenblik tussen half tien en tien uur gezien was, hij on mogelijk op de ochtendbus gezeten kon hebben. Als hij, zoals ik meende, dat hij gedaan had, met de bus van 2.30 uur mee gegaan was, kon hij haar niet gedood heb ben, want zij stierf op z'n vroegst om drie uur 'smiddags en zelfs waarschijnlijk nog later. Dat betekende, dat als hij om, 12.01 middernacht in Rock Creek gearriveerd was, hij onschuldig was. De enige bus, die hij had kunnen nemen, als hij haar werke lijk gedood had, was de bus, die om 7.45 n.m. Los Angeles verliet en de volgende morgen om 5.15 in Rock Creek aankwam. Als hij dus om die tijd in Rock Creek aan gekomen was, kon hij het gedaan hebben; zou hij het waarschijnlijk zelfs gedaan hebben. Dus nu had ik het. Als hij om middernacht gearriveerd was, was hij on schuldig en als hij om 5.15 aangekomen was, was hij waarschijnlijk schuldig. Ik liep naar de wagen en betaalde de jongen zijn benzine. Janet was nog niet te zien, dus stapte ik in en wachtte op haar. Ik kon zien, dat de jongen over de ooriog wilde praten, terwijl we op Janet wachtten en dus zei ik: Hoe lang is het rijden van hier naar Rock Creek. Dat is een beetje aan deze kant van Mammoth, is het niet? Met die wagen laat eens kijken; Mammoth. Als u werkelijk voortmaakt, dan kunt u er in twee of twee en een half uur zijn, zou ik zeggen. Janet kwam terug en ik opende het portier voor haar. Dank je, dat dacht ik ook al. Stopt u weer eens op uw terugweg. Reken maar. Ik sloeg het portier dicht, toen zij ingestapt was en we gingen weer op weg. Janet zei: De frisse lucht heeft me werkelijk wakker gemaakt; het is heer lijk. Met wie telefoneerde 'je? Telefoneren? O, dat ik trachtte Mammoth te krijgen om kamers te bespre- I ken maar de lijn was bezet. Die lijn is bijna altijd bezet, bet hier een zijlijn en alle plaatsen in de om trek zijn er op aangesloten! Ik dacht, dat je hier nooit geweest was. Ben ik ook niet, maar Begg is nier in Juli geweest om te vissen en ik was in New York en we hadden afgesproKen, dat hij mij iedere avond om zeven our zou opbellen. Bijna iedere avond moest® we een eeuwige tijd wachten en zelIS hij eindelijk doorkwam, waren er mens» die er tussen kwamen om te zien, oi lijn nog niet vrij was. Zij stak een sig®* op en zei: We kunnen het beter «rs bij het Marmazon Hotel proberen, d het hotel, waar hij en Bill Burnette loge® den. Begg is daar waarschijnlijk ook We- Ik zou ook wel een sigaret 2 hebben, zei ik, en dan is het jou om mij verhalen te vertellen, nu j wakker bent wy Zij gaf mij een sigaret en 2«- - voor verhalen prefereer je. O. over je jeugd, of amh eens wat over je oom Stephe hem jaren gekend, nietwaar! Ik veronder stel, dat hij een bekend type -Oom Stephen? Hij is geen werk* oom, weet je. w2s -Ja, dathebjemevertód.H»M een vriend van je famihe, ni Hij en Paps kenden elkaar aua*

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6