IJmuider Courant eur 15054' Haarlems Dagblad flut ministerie van Financiën beveelt soaring van tenminste vijf procent Vroegere chef van de Velsense kamer 21 voor het Bijzonder Hof Op 9 September gaat de Europese Assemblée te Straatsburg uiteen Australië biedt deel van onze landbouwende bevolking een toekomst KenneI No. 19330 154, Telef. Adm. 5437, 5 uur: 8061 (K 2560), Haarlem: Gr. Houtstr. 93, psósctie P aanvrage t j de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en©pretfttet)aarimiM8cCourant(2tnno<6f6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom e rfr-«™jaat bezuini*en |eregerings'nstanties ontvingen ernstige waarschuwing tf.rjng heeft heden opdracht DfSrit* staven van de staat te ver- 'lta alle l" t dat gestreefd wordt ..,ecn ornmas ejdt Reuter. *":criU'Ssterie van Financiën heeft een waarschuwing Sarin haar wordt opge- .jïcmen. itgav€n voor het op t£ikomeJhaUe'uttgaven voor het op nsende begrotingsjaar jgoo aan deze waarschuwing :'.SSdwK gelegd op het be- <ï:'J Hekomende besprekingen te ai ',i: Za de dollar-crisis. kringen te Londen wordt b <W* opdracht van het mini- Q. °at d tie Britse rege- «-"".ïjSter1kennis is gebracht ^T'Sfafnse autoriteiten. 0,!^ïni!s'maatiegelen zullen het f Sr n aantal ambtenaren met zich - lipn verwacht, dat op de begro te»' that ivm« 3.000.000.000 -'Jln tddrag van 150.000.000 F'i zal kunnen worden bezuinigd. üSrissai van hef ministerie van Sben tegenover de chefs •"-"Siinstanties in mondelinge toe- 2»n de bezuinigingscirculaire van '"Sirfe met nadruk verklaard dat de ÏSd vijf procent bezuiniging inder- S?een minimum moet worden be- 2 a Men hoopt, dat de uitgaven van departementen met meer dan vijf *5rX kunnen worden terugge- ^bEUinlgi'ngsronds'ohrijven van het SUvan Financiën is twee maanden =- -iieegaan dan het tijdstip, waarop - oomaalft pxalflk i. aanvang wordt gemaakt 'jt tel opstellen van de begrotingen der verluidt, dat. het ministerie van Fi- ;:;n niet tot in bijzonderheden heeft jjjevcn in welke vorm. er zal moeten «fei bezuinigd. b Britse financiële kringen is men van mug dat de actie van het ministerie is Sireerd door de wens tegemoet te ko- ïa aan het standpunt der Amerikanen, a van mening zijn dat het bedrag der Financiële besprekingen le Washington gg Amerikaanse departement van Bui- .jirdje Zaken heeft Donderdag bekend -jaht, dat Zaterdag besprekingen zullen jjanen ter voorbereiding van de bijeen- Irii tussen de ministers van Financiën uTEngeland, Canada en de Verenigde ïÏAdie op 7 September te Washington 1 worden geopend. Deze voorberei- »if besprekingen, die door deskundigen e ii drie landen zullen worden gehou- 2 rullen beperkt blijven tot technische Eigenheden. Zij beogen de feitelijke •ris der drie landen vast te stellen, it zijn niet bedoeld als onderhande ls. Tan Britse zijde werd uiteengezet, dat Saeiand bij de komende financiële onder- iüdelingen' geen nieuwe lening of in an ke vorm dollarhulp aan Amerika zal vra- B, Ook zal Engeland niet aandringen op rsrhoging van de goudprijs. Waarnemers Washington verwachten echter wel, dat de strijd die het te Parijs heeft ïsrd voor een groter aandeel in de Liall-hulp voor het tweede jaar van het brojse herstelprogramma, te Washington iivwrtatten. ïals bekend is, heeft Engeland zijn o-ir'oehoeften voor genoemde periode Piriop I'/; milliard dollar, doch trach- jommige andere Europese landen Enge- k;ds toewijzing te verlagen tot minder èa 950-millioen dollar. loge Vertegenwoordiger schenkt gratie aan Amerikaanse wapensmokkelaars BATAVIA, 25 Augustus (Reuter). De Vertegenwoordiger van de Kroon «ft drie Amerikaanse vliegeniers, die bet smokkelen van wapens naar gevangenisstraffen van anderhalf -< ner jaar hadden gekregen, gratie ver hit- Zij zijn uit de gevangenis van Ban- losgelaten. Britse binnenlandse uitgaven een factor van gewicht is in de Britse betalingsbalans. Onmiddellijk na het bekend worden van de stap van het ministerie van Financiën deden gissingen de ronde omtrent de vraag of in de begroting van het volgende jaai de vermindering der uitgaven wellicht ge paard zal gaan met een vermindering der inkomsten, als gevolg van belastingver laging. Benelux-besprekingen in Den Haag (Van onze parlementaire redacteur). Naur mij met stelligheid wordt verzekerd zijn de berichten, als zou de volgende week in Den Haag een samenkomst van de mi nisters van de Beneluxlanden worden ge houden, ongegrond. Daarentegen zullen hoge ambtenaren van die drie landen in die week in Den Haag nader overleg plegen teneinde te trachten het in werking treden van de Voorunie te bevorderen. Donderdagmiddag is een 31/2 jarig meisje, dat op de Sint Pietersberg aan het spelen was van een rots gevallen en tien meter lager terecht gekomen. Niettegen staande deze val bleek het kind alleen maar wat te zijn geschrokken. v,«/|mau (ri^den)y de administrateur t;;j 'farsha!l-plan, is in Londen aan- met de Britse regering be- t- r.,.3en.fe Voeren °ver de economische e »re problemen die verhand hou- Marshall-hulp. Paul Hoffman i: 'f.me' en^e'e Medewerkers voor MIcmmj ambassade in Londen. Koning Abdoellah van Transjordanië en kolonel Glubb „Pasja" (midden), comman dant van het Arabische Legioen, woonden deze week de Engelse infanterie- manoeuvres op Salisbury Plain bij. De politieke en de economische commissie willen hun werk daarna voortzetten STRAATSBURG, 25 Augustus (ANP). De algemene commissie van de Assemblée die met politieke zaken belast is, besloot heden eenstemmig de Assemblée voor te stellen haar op te dragen een rapport op te stellen inzake de noodzakelijke wijzigingen Europa's politieke structuur, die tot een grotere mate van eenheid kunnen voe ren. De commissie meent voor de opstelling van dit rapport zes maanden nodig te heb ben, zodat aanvaarding van dit voorstel door de Assemblée met zich mee zou brengen, dat aan de ministers van Buiten landse Zaken zou moeten worden verzocht het mandaat der commissie te verlengen. Dezelfde tendens om het werk der com missies na het einde van de Assemblée, die naar Spaak heden meedeelde op 9 Septem ber moet opbreken, voort te zetten, kwam ook tijdens de algemene debatten tot uiting. Voornamelijk de economische com missie is overstelpt met zoveel werk, dat er vele stemmen zijn opgegaan om haar een permanente status te geven. Deze com missie kwam vandaag onder voorzitter schap van Reynaud niet verder dan tot een bespreking van haar eigen wei-kmethoden. Zij besloot subcommissies te vormen, die de in de Assembleée gedane voorstellen in zake internationale munteenheid, aanpas sing van valuta's en de industriële en agra rische productie zullen bestuderen. In de juridische commissie waren van daag twee tegengestelde richtingen waar te nemen inzake de beste mogelijkheden voor het uitvoeren van de conventie voor de mensenrechten. Een deel der commissie wilde deze rechten duidelijk geformuleerd zien, terwijl andere leden met een alge mene garantie wilden volstaan. Volgens de voorzitter, Maxwell Fyfe, zal de commissie evenwel in deze wel tot een compromis kunnen komen. De commissies hebben hun tafels zo vol met ontwerpresoluties gevonden, dat de leden der economische en juridische com missies morgen de Assemblée niet zullen bezoeken, teneinde een poging te doen hun eigen werk op gang te brengen. Wanneer de Assemblée dus morgen haar sociale en culturele debatten gaat voeren, zal een groot deel der leden afwezig zijn. Men hoopt in een of twee dagen met deze laatste debatten gereed te komen, waarna het werk zich voorlopig geheel in commissies zal afspelen. In de politieke commissie is nog niét de kwestie van toelating van Duitsland ter sprake gekomen. Er bestaat echter weinig twijfel over, dat dit spoedig zal gebeuren en president Spaak heeft heden in een persconferentie de overtuiging uitgespro ken, dat Duitsland zeker tot de Assemblée zal worden uitgenodigd. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij verbinding van toela ting van Duitsland met toelating van het Saargebied of andei'e landen, zoals door Bidault, voorzitter van de politieke com missie is gesuggereerd, niet gewenst acht. Doodstraf geëist tegen „luitenant" A. Kipp „Kipp" riep de deurwaarder van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof vanmor gen, maar er kwam geen Kipp. De eens even gehate als gevreesde chef van de In lichtingendienst der Velsense politie had zich reeds in 1945 door de vlucht naar Ar gentinië onttrokken aan de rekening en verantwoording, welke hij eens voor de Ne derlandse rechter voor zijn daden zou moe ten afleggen. Bleef de verdachtenbank leeg, op de plaats voor de getuigen zaten nog vol doende overlevenden van zijn sinistere ac tiviteit. om de sfeer van schrik en ontzet ting, die door de leden van Kamer 21 werd I teweeg gebracht, te doen herleven. Uit de door de president mr. W. F. W. H. v. Schaeck Mathon voorgelezen stukken bleek, dat Abraham Kipp, voordat hij in 1944 in Velsen kwam, zich in het politie corps van Ede als een fel NSB'er had doen kennen: Niet minder dan 59 pei-sonen, voor het grootste deel van Joodse bloede, wer den door hem gearresteerd en aan de Duit sers overgeleverd. Kipp was lang niet zachtzinnig tegen zijn arrestanten, zoals de oud-illegale werker C. Peereboom uit Santpoort vanmorgen kon getuigen. Hij werd samen met de later gefusilleerde j ir. J. G. Smitt in 1945 door Kipp en I Langendijk gearresteerd, die hem dreigden: „We slaan net zo lang tot je dood bent". De heer Peereboom werd met de vuisten in het gezicht geslagen, tot hij bezweek. Een arts bevestigde in zijn rapport dat deze verzetsman er na dit „verhoor" zeer slecht aan toe was. „Als Kipp in Velsen kwam, werden er meer gearresteerd dan anders; wij waren bang voor hem" verklaarde de tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde Lan gendijk over zijn vroegere chef. Ook de distributieambtenaar K. van Leeuwen uit Velsen, die dezelfde dag door Kipp. werd opgehaald, viel voor het vuur peloton. Razzia in Beverwijk Dan komt de razzia in Beverwijk bij Pleeging, Pletting en Semeijns ter sprake en de schandelijke bejegening van de oude heer Pleeging en diens zoon, die met ge weld werd gedreigd, een bergplaats van wapens aan te wijzen. Ook Pleeging Jr. werd later door de Duitsers gefusilleerd. Het verhaal van de 54-jarige gezagvoer der v. d. Brink uit IJmuiden-Oost is al even triest. Hij werd gearresteerd op een illegale vergadering bij de heer Coté in Santpoort. „Louter toeval", zegt Langen dijk, „Kipp zag een paar fietsen voor het huis staan, hij commandeerde afstappen en onderzoeken". Een van de slachtoffers, de heer D. J. v. Rijswijk, evenals de heer Coté later gefusilleerd, werd vreselijk mishan deld, overigens zonder resultaat: „dank zij zijn zwijgen werden wij gered", zegt de ge- getuige. Nadat de gemeenteambtenaar G. L. Rozijn nog verteld heeft, hoe Kipp een vijfjarig ondergedoken meisje heeft weg gehaald, komt een bejaarde inwoner van Ede voor het hekje. Hij heeft als illegaal werker kort voor de bevrijding ook kennis gemaakt met Kipp, en hoe: „Het is walge- Het woord is aan.... Mr C. Bake (Mr. Constan- tij n) Onze gevaarlijkste gebreken zijn die, welke ons het minst hinderen. lijk om te lezen", zegt de president en hij haalt zo'n staaltje aan. Kipp sloeg de oude man met een ijzeren staaf, nadat hij in een kleine kast was op gesloten. Een jonge vrouw werd over een stoel gelegd en met een stok over de rug geslagen. Weer een ander moest op een stoel staan en zijn hoofd in een strop hou den. Telkens wanneer het slachtoffer aar zelde met zijn inlichtingen werd de stoel weggetrokken en de man heen en weer geslingerd. „Dit is dan de droevige geschiedenis van luitenant Kipp" besloot de president het getuigenverhoor „en dat is nog maar een klein gedeelte van wat ik ten laste had kunnen leggen", begint mr. Besier zijn requisitoir. „Twintig doden staan op zijn uitermate zwakke rekening. Kipp is de laatste figuur uit Velsen, die voor het Bijzonder Ge rechtshof verschijnt. Hij was de chef van al degenen, aan wie uw Hof zware straf fen heeft opgelegd. Hij is mede verantwoor delijk voor hun daden en er past voor hem maar een straf: de doodstraf". De Marshall-administratie rapporteert aan het Congres WASHINGTON, 25 Augustus (ANP). In het vierde verslag van de Marshall administratie aan het Amerikaanse Con gres over de periode 2 April 19482 April 1949 wordt allereerst nadruk gelegd op de grote vorderingen, die door de deelnemen de landen zijn gemaakt, doch tevens wordt de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid voor West-Europa zijn uitvoer in 1952 en 1953 met minstens 1/3 op te voeren, want het tekort van de betalingsbalans waarvan het grootste gedeelte de dollarzóne betreft bedroeg in 1948 5 milliard 600 millioen dollar. Het verslag stelt vast, dat het succes der inspanning van de deelne mende landen zal afhangen van hun ver mogen de wereldconcurrentie te doorstaan, evenals van de daling hunner kostprijzen, de uitbreiding hunner verkopen, het her stel op de omwisselbaarheid hunner valu ta's en de uitbreiding van een multi laterale handel. In het verslag wordt er eveneens op ge wezen, dat de inflatie in geheel West- Europa voorlopig tot staan is gekomen en dat de prijzen en de betalingsmiddelen over het algemeen stabiel zijn gebleven of een lichte daling vertonen. De vermindering van de uitvoer van West-Europa naar het Amerikaanse halfrond gedurende het eer ste kwartaal 1949 wijst er op dat wat het ruilverkeer betreft er verschillende pro blemen zijn ontstaan. In het verslag wordt er voorts melding van gemaakt dat de Europese economische samenwerking voor 1949-'50 een actieplan heeft uitgewerkt gebaseerd op acht grote beginselen strekkende tot de financiële en monetaire stabilisatie, de verhoging van de uitvoer, de ordening van de investerings plannen en het herstel van het evenwicht in de inter-Europese handel. Het verslag merkt nog op dat vorderin gen zijn gemaakt, wat de ontwikkeling van de economische en de tollinies aangaat, dat plannen zijn opgesteld voor gezamenlijke investeringen, o.m. voor de electriciteit, dat eveneens vooruitgang valt waar te nemen inzake de opruiming der hinderpalen voor het toerisme en dat over het algemeen de deelnemende naties een beter gebruik van hun werkkrachten hebben gemaakt. Naar Reuter nog meldt, wordt in het verslag gezegd, dat "net uiteindelijke stre ven van het programma naar een „gezond economisch leven, onafhankelijk van bij zondere hulp van buitenaf", een moeilijk, doch bereikbaar doel blijft. Toen her Ame rikaanse Congres het Europese herstelpro ject goedkeurde, had men drie doeleinden voor ogen: opvoering van de productie, stabilisatie van de valuta's en stimulering van de handel tussen de deelnemende lan den. Op ieder van deze punten hebben de Europese landen in de eerste twaalf maan den van het Europese herstelprogramma aanzienlijke vorderingen gemaakt. Tegen het einde van het jaar echter waren er tekenen, dat het herstel niet meer zo snel vorderde, hetgeen in het bijzonder geldt voor de exporthandel. Bezorgdheid In een aanvullend rapport, dat door de Marshall-administratie is uitgebracht aan haar openbare adviescommissie, geven hooggeplaatste functionarissen van deze instelling uiting aan hun ernstige bezorgd heid over de daling van de afzet van Euro pese goederen op de Amerikaanse markt. Naar in het rapport wordt medegedeeld zijn de buitenlandse vei-kopen in de Ver enigde Staten in de periode van April tot Juni in waarde met 60 millioen dollar ge daald. De Marshall-administratie voorspelt, dat de aan het plan-Marshall deelnemende landen dit jaar voor ongeveer 3,7 milliard dollar aan goederen meer uit de Verenigde Staten zullen invoeren dan zij naar dit land zullen uitvoeren, en merkt op, dat een aan zienlijke toeneming van de Amerikaanse invoer uit Europa zou kunnen worden ge- absoi'beei'd zonder veel invloed te hebben op de totale Amerikaanse economie. Het blijft echter de vraag, zo wordt hieraan toegevoegd, of de Europese producenten die soorten goederen kunnen vervaardigen, die op de Amerikaanse markt aftrek zullen vinden. Regering wil tegemoet komen in de vervoerkosten West-Duits parlement komt 7 September bijeen Beide huizen van het nieuwe West-Duit se federale parlement zullen voor de eerste maal op Woensdag 7 September te Bonn, de voorlopige hoofdstad, bijeenkomen. De elf West-Duitse ministers-presiden ten besloten te Koblenz dat de Bundesrat (federale raad), bestaande uit 43 afgevaar digden van de regeringen der staten, 's morgens en de Bundestag (federaal par lement), bestaande uit 402 leden, 's mid dags bijeen zal komen. De premiers bevalen asm, dat de federale Assemblée van 804 afgevaardigden, welke de president van de federale republiek zal kiezen, op i2 September bijeen zal komen. Bij de president van de Bundestag, die voorzitter is van de federale Assemblée, berust de definitieve beslissing. De federale Assemblée bestaat uit 402 leden van de Bundestag en een gelijk aan tal afgevaardigden van de staatsparlemen- ten. Gisteren is in Middelburg de jaarmarkt geopend met het traditionele ringsteek- tournooi. Fraai opgetuigde paarden met hun bazen in Zeeuwse klederdracht, gereed voor de wedstrijd. Amerikaans belang bij marinebasis te Soerabaja De correspondent van de New York Times in Den Kaag schrijft, dat „De Ver enigde Staten, naar men verwacht, in ten minste een van de meest belangrijke kwes ties waarover op de Ronde Tafel-confe rentie beslist moet worden, een beslissen de stem zullen hebben namelijk de toe komstige positie van de Nederlandse ma rinebasis te Soerabaja. Er bestaan thans berichten, volgen welke de Verenigde Staten reeds de Indonesiërs en de Neder landers hebben medegedeeld, dat zij enorm belang hebben bij het voortbestaan van een sterke basis te Soerabaja, als onder deel van de defensieplannen voor het ge bied van de Stille Oceaan. Deze berichten zijn door geen enkele officiële kring be vestigd, doch zij blijven bestaan. Genoemde kwestie zal waarschijnlijk het eerst in de militaire commissie ter sprake komen. In verband met genoemde houding van de Verenigde Staten zullen over dit vraag stuk waarschijnlijk minder moeilijkheden bestaan dan over het tijdschema voor het terugtrekken van het Nederlandse leger uit Indonesië. De Indonesiërs hebben zo goed als geen marinestrijdkrachlen en de meeste waarnemers alhier zijn het er over eens dat de meest practische oplossing voor de Nederlanders zou zijn de faciliteiten te Soerabaja te behouden". Handelsreizigers zijn boos over prijsverhoging bij N.S. De Bedrijfsunie van samenwerkende or ganisaties van handelsreizigers heeft blij kens een bericht in „De Volkskrant" geprotesteerd tegen het feit dat minister Spitzen zonder overleg met de Spoorweg- raad waarin ook de Bedrijfsunie zitting heeft accoord is gegaan met het voor stel van de Nederlandse Spoorwegen om de abonnementstarieven per 1 September met 15 procent te verhogen. De Bedrijfsunie acht deze prijsverhoging zeer ernstig en in strijd met het streven om de stijging van het prijspeil zoveel mogelijk te beperken. De Bedrijfsunie heeft de minister daarom verzocht zijn besluit alsnog te herzien. De Spoorwegen, die een omzetverhogïng van 3.1 millioen gulden uit de nieuwe ta rieven hopen te halen, voeren aan, dat de verlaging van de abonnementsprijzen in Januari 1948 weliswaar een grote toeloop van nieuwe abonnements-reizigers met zich meebracht, maar toch economisch niet ver- antwoord was. Het is de Spoorwegen bij een enquête gebleken, dat 80 procent van de reizigers op trajectkaar ten hun reisgeld vergoed krijgen door de bedrijven waar zij werken, zodat deze verhoging niet ten laste van minder draagkrachtigen komt. De handelsreizigers zijn vooral ontstemd over het feit dat de abonnementen sedert 1940 ongeveer met 120 procent in prijs zijn gestegen, terwijl de enkele reizen en re tourtjes ten hoogste 50 procent duurder werden. Een derde klas abonnement kostte vóór de oorlog dertig gulSbn en thans zes- ea-zestig. Drs. G. de Groot, vertegenwordiger van de Centrale Stichting Landbouw-emigratie, heeft een studiereis van drie maanden door Australië gemaakt, teneinde zich een beeld te vormen van de agrarische omstandigheden in dat land, zulks met het oog op de emigra tie van Nederlandse boeren en landarbeiders. Hij reisde over een afstand van 7000 mijlen door vijf Australische staten, sprak met officiële personen, met boeren, landarbeiders en vakverenigingsleiders, zowel als met vele Nederlandse landbouwers, die reeds sinds ds i oorlog naar Australië emigreerden. Na de ondertekening van een overeenkomst tussen de Australische regering en de Neder landse Stichting voor Landverhuizing zijn er reeds driehonderd krachten uit het land bouwbedrijf in Australië aangekomen en er zijn nog meer onderweg. De Nederlandse officiële vertegenwoordigers in Melbourne hebben hun komst voorbereid door het onderzoeken van de landbouwbe drijven, waar men werkkrachten wilde op nemen, teneinde zich te overtuigen, dat de omstandigheden voor de Nederlandse emi granten geschikt waren. Zij bleven met de emigranten in contact, nadat deze hun werk zaamheden waren begonnen en hielpen hen zich in Australië te vestigen. Gematigd klimaat. Drs. de Groot zei, dat de meeste nieuw aangekomenen zich gevestigd hebben in de staat Victoria aan de Zuid-Oost punt van het vasteland. Dit is een gebied met een ge matigd klimaat en het is ook het belang rijkste zuivelgebied in Australië. „Victoria en Tasmanië, verder in het Zuiden, bieden mo gelijkheden. welke meer gelijk zijn aan die, waarmee Nederlanders vertrouwd zijn". Over zijn ervaringen vertelde hij verder: „Voor Nederlandse landarbeiders en zonen van landbouwers, die thuis niet konden ho pen nog eens een zelfstandig bedrijf te heb ben, bestaat er een goede gelegenheid op zijn minst nog eens deelgenoot te worden in een landbouwbedrijf en mogelijk een eigen bedrijl te vestigen. Het zijn goede landbouwers en zij zijn zeer welkom in Australië, waar het tekort aan werkkrachten een acuut pro bleem is. Na betaald te hebben voor voeding en ver blijf kunnen zij geld sparen en dat is iets dat zij in het eigen land niet kunnen doen. Hoge reiskosten obstakel. De grootste moeilijkheid voor de Neder landse krachten, die willen emigreren, is ge legen in de hoge reiskosten en in het tekort aan woongelegenheid voor echtparen en ge zinnen. Australië is één der landen waar men zich met succes op de veeteelt kan toeleggen. De ideale klimatologische omstandigheden maken het mogelfjk het vee het gehele jaar door in het open veld te laten, dat prachtig mals voedsel geeft. Door het uitschakelen van de stallen voor de winter wordt gespaard op de productiekosten en op werkkrachten." Drs. de Groot zei, dat het moeilijk is een vergelijking te maken met de veeteelt in Nederland, wegens de fundamentele verschil len in de omstandigheden van de beide landen.. Zo zijn de landbouwbedrijven in Australië bijvoorbeeld zeven of acht keer groter dan die in Nederland, maar de eigendommen zijn er veel minder onderverdeeld. Dit maakt het mogelijk de veeteelt meer te concentreren. Het resultaat daarvan is onder meer, dat melkmachines er in veel grotere mate ge bruikt worden. Een millioen voor landverhuizers Naar wij vernemen overweegt de rege ring voor 1949 alsnog gelden op de begro ting te brengen ter tegemoetkoming in de kosten van transport van emigranten, die deze kosten niet zelf kunnen betalen. Deze tegemoetkoming zou voorlopig emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland betreffen. De grootte van de tegemoetkoming is nog niet vastgesteld, doch het zou de bedoeling zijn bij suppletoire begroting een totaalbe drag van een millioen gulden aan te vra gen. Radio-Nieuwsdienst gaat over naar A.N.P. „De Volkskrant" meldt dat het perso neel van de Radio-Nieuwsdienst, een on derafdeling van de Nederlandse Radio- Unie, heeft aangezegd gekregen, dat het hoogstwaarschijnlijk het wachten is slechts op het tekenen van het contract op 1 September aanstaande zal oveirgaan naar het Algemeen Nederlands Persbureau. Hierin is overeenstemming bereikt tus sen de Nedei-landse Radio-Unie en de Fe deratie van Omroepoi-ganisaties enerzijds en de Nederlandse Dagbladpers 1945, de Katholieke Nederlandse Dagbladpers en het ANP anderzijds. Het personeel van de Radio-Nieuwsdienst zal door zijn nieuwe werkgever niet, tenzij in uiterste noodzaak en nadat overleg gepleegd zal zijn met de Nederlandse Radio-Unie, kunnen worden ontslagen. WEINIG VERANDERING Weer verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele on weersbuien en hier en daar mist. Wei nig wind. Morgen overdag aanvanke lijk vrij zonnig, maar later weer toe nemende bewolking met plaatselijk enkele onweersbuien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 27 Augustus: Zon op5.42 uur; onder 1S.40 uur. Maan op 10.06 uur; onder 20.54 uur. Hoog- en laagwatertyden ia IJmuiden: Vrjjdag 26 Augustus: Hoogwater: 4.5917.26 uur. Laagwater: 0.51—13.09 uur. Zaterdag 27 Augustus: Hoogwater: 5.4018.05 uur. Laagwater: 1.35—13.49 uur. ixcowoaoooocosooooocoococciocooooooooocooooooooooooo

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1