c J Radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Dinsdag 30 Augustus 1949 Grote smokkelarij ontdekt Rotterdams winkelier zou er de organisator van zijn De recherche van de staf van de rijks politie van het gewest Amsterdam is erin geslaagd een grootscheepse smokkelarij op le rollen. Na maandenlange nasporingen wist deze recherche in het begin van de zomer een aantal dieven en smokkelaars in het inter nationale wegvervoer te pakken. Tijdens dit onderzoek gevonden aanwijzingen deden vermoeden, dat een bekend Rot terdams winkelier de hoofdman zou zijn van een grote bende smokkelaars. Dat complot hield zich bezig met het smokke len van byouteriën uit Tsjechoslowakije en cosmetische artikelen uit Frankrijk. De Rotterdammer zou de smokkelarij met „zwarte" dollars financieren en enkele smokkelaars en chauffeurs in zijn dienst hebben de goederen naar Nederland ge bracht. Op het ogenblik zijn door de Rijkspolitie behalve de hoofdman een tiental mede plichtigen gearresteerd. Het zijn vervoer ders, tussenhandelaren en opkopers. Bo vendien zijn voor ruim vijfduizend gulden aan goederen in beslag genomen en kon een auto, voorzien van een geheime berg plaats eveneens worden geconfiskeerd. De gesmokkelde goederen zouden in de eigen winkels verkocht zijn. Het onderzoek is nog niet zover gevorderd, dat vast staal' welke bedragen met deze smokkelaffaire gemoeid waren, doch men kan veilig aannemen, dat voor tienduizenden guldens goederen op deze wijze de Nederlandse grenzen zijn gepasseerd. Franse regering staat invoer van Nederlandse groenten toe Hoewel in het onlangs van kracht ge worden nieuwe handelsverdrag met Frank rijk geen post was opgenomen voor de uit voer van verse groenten naar dat land, heeft de Franse regering sinds 27 Augustus de import van 15.000 ton Nederlandse groen ten, te weten uien, prei, rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool, toegestaan. Zevenjarig meisje verdronken Maandagmiddag heeft de politie het lijk opgehaald van een zevenjarig meisje uit de Balthasar Florisstraat te Amsterdam, die met haar tweelingzusje in het water van de Stadionkade was gaan zwemmen en daarbij vermoedelijk in een „put" in het water is terechtgekomen en verdronken. Reeds herhaaldelijk is door de politie ge waarschuwd, dat het zwemmen in dit kanaal, dat aan een zijde door een zand- terrein wordt afgesloten, niet zonder ge vaar is. Dodelijk verkeersongeluk op kruispunt Hoevelaken Op het zeer drukke kruispunt Hoevela ken bij Amersfoort is Maandagmiddag de negentienjarige F. J. Dijkstra uit Gronin gen met zijn motor tegen een vrachtauto van een Amersfoortse firma gebotst. Hoe wel de beide voertuigen met geringe snel heid reden, kwam de klap waarmede de motorrijder tegen het wegdek sloeg zo hard aan, dat hij ernstig gewond naar het zie kenhuis in Amersfoort moest worden over gebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk de onbekendheid van de jongeman met de verkeerssituatie ter plaatse. De chauffeur van de vrachtwagen treft geen schuld. Bij de East River te New York verrijst een imposant gebouw, dat de zetel wordt van het secretariaat der UNO. Het wordt 39 verdiepingen hoog. Arbeiders werken op het ogenblik aan de 26ste étage. Rechts achter de UNO-wolkenkrabber (in het centrum van de foto) verheft zich het gebouw van Chryslerlinks het Empire State Building. Collectieve propaganda der Beneluxhavens Op de Benelux-jaarbeurs, die van 23 September tot 9 October te Antwerpen wordt gehouden, zullen de havens Amster dam, Antwerpen, Gent en Rotterdam met een collectieve stand uitkomen. In deze ge zamenlijke stand wordt uitgebeeld, dat de vier Beneluxhavens tezamen het machtig ste verkeersapparaat vormen voor het eco nomische herstel en de welvaart van Europa in vergelijking met andere Euro pese havengroepen. Ondeugdelijke waren De Keuringsdienst voor Waren verwij derde in het eei-ste halfjaar van 1949 168 partijen uit de handel omdat zij ondeug delijk waren. Dit aantal was over het gehele jaar 1948 303. Arbeider viel van derde étage Maandagmiddag is een 43-jarige bouw vakarbeider te Amsterdam van een balcon van de derde verdieping van een perceel aan de Hofwijckstraat gevallen. De man was terstond dood. LIEFHEBBERIJ In Doesburg is een Pool door de politie gearresteerd, die verdacht wordt van het natekenen van bankbiljetten van honderd gulden. In zijn kamer werd bovendien een vergrotingsapparaat aangetroffen. De man houdt vol, dat hij de gewraakte werkzaam heden alleen bij wijze van liefhebberij ver richtte. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orkest. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Pianosonate, Mozarl. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Militaire Kapel. 12.00 Serena des. 12.33 Orgel. 13.15 Gezellige wijsjes. 13.45 Saxofoon. 14.00 Strijkkwartet, Dvo rak. 14.30 Oud-Nederlandse liederen. 15.00 Kamerorkest met alt. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Berlioz en Britten. 18.00 Koor. 18,30 Strijdkrachten. 19.15 Preluden van Chopin. 19.30 Reportage. 20.05 Nationaal program ma. Nieuwe Nederlandse verpozingsmuziek. 20.30 Nederlandse liederen. 20.45 „De top pen der masten", historisch luisterspel van dr. P. H. Schroder. 21.25 Muziek van Men delssohn. 22.10 Gedichten. 22.25 Koningin- nefeest in 1899. klankbeeld. 23.15 Repor tages. 23.30 Metropole-orkest. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Van Beethoven-concert. 10.00 Toespraak. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accor deon-orkest. 12.30 Voor het platteland. 12.38 Roemeens orkest. 13.15 Mozart en Lortzing. 14.00 Portret van E. Boekman. 14.15 Debussy en Ravel. 15.00 Voor zieken. 15.30 Platen. 15.50 Raadsel. 16.00 Orkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Tango's en rumba's. 17.45 Causerie: Volksfeesten in Suriname. 18.30 Lezing: „Wat dunkt u van de mens". 19.00 De borrelrekening wordt gepresenteerd, causerie. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Voor de jeugd. 20.000.00 Programma van Hilversum I. Nieuwe stadskern voor Eindhoven De gemeenteraad van Eindhoven heeft Maandag zijn instemming betuigd met het door ir. Van der Laan ontworpen basis plan voor de binnenstd, een plan dat een uitbreiding is van het reeds goedgekeurde wederopbouwplan. Een zeer belangrijk facet in het plan is de beslissing om Oostelijk van het station hoogspoor aan te leggen, zodat het obsta kel der overwegen, dat nu het centrum der stad in twee geïsoleerde delen scheidt, verdwijnt. Er zijn in het nieuwe plan enkele nieu we verkeersaders geprojecteerd, die de stad van Oost naar West en van Zuid naar Noord doorkruisen. Tussen de hoofdkerk der stad en het stedelijk Van Abbe-museurn komt het mo numentale stadhuis (eveneens onder ar chitectuur van Van der Laan) waardoor in dit stadsdeel, dat een aantrekkelijke ruimtelijke werking zal krijgen door een groot stadhuisplein, het representatieve karakter geaccentueerd zal worden. Helicoptère-terrein Op het stationsplein, waar het station geen dominerende architectonische rol zal vervullen, komt het grote hoofdpostkan toor; ten Noorden van het station zijn het centrale telefoongebouw en een helicop- tère-terrein geprojecteerd. Het even buiten de stadskern gelegen Koningin en prinsesjes bezochten tentoonstelling „Sonsbeek 1949" Koningin Juliana heeft gisteren, verge zeld van de prinsesjes Beatrix en Irene on verwachts een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Europese beeldhouw kunst in Sonsbeek. De hoge bezoekster vertoefde met de beide prinsesjes ruim twee uur in het park en trad zelf als gids op voor de prin sesjes. „De kring van Leningrad" Liquidatie van nationaal- communisten? Volgens het Zwitserse weekblad „die Weltwoche" hebben een serie processen, die in het geheim door het hoogste gerecht van de communistische partij in de Sovjet- Unie geleid worden, ten doel, de zogenaam de „kring van Leningrad" te liquideren. In totaal zouden 78 hoge functionarissen te Leningrad en 94 te Moskou zich moeten verantwoorden. Dertig zou deft tot nog toe reeds tot in totaal 710 jaarrlwangarbeid veroordeeld zijn. De Leningradse kring is geheel samengesteld uit aanhangers en medewerkers van de thans overleden Zjdanof, aldus het blad. Zjdanof, wiens macht in de Sovjet-Unie steeds groter werd, schaarde mannen om zich heen als Georgi Dimitrof, minister-prisident van Bulgarije, die in April voor het opperste partijge recht te Moskou zou verschenen zijn en wiens dood kortgeleden uit de Sovjet-Unie gemeld, werd Kostoff plaatsvervangend minister-president van Bulgarije, Rajk, de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Gomulka, algemeen secretaris der Poolse communistische partij, en generaal Markos. Al deze mensen wilden een communisme van eigen nationaal karakter, dat niet tot elke prijs aan het Sovjet-Russische gelijk zou behoeven te zijn. Eind 1947 werd Zjdanof reeds van „per soonlijke Balkanpolitiek" beschuldigd, al dus het blad. Een half jaar later werden Tito en Dimitrof beschuldigd van onder handeling over een Balkanfederatie. Sinds 1939 had Zjdanof Malenkof reeds als vij and in de partij. De oppositie in het poli tiek bureau tegen Zdjanof nam toe. In Au gustus 1948, enkele weken nadat hij op een reis ter reorganisatie van de Cominform nog te Berlijn gesignaleerd werd, meldde radio Moskou zijn dood „na lang en zwaar lijden". Enkele maanden later volgden de arrestaties van Zdjanof's zoon, Kostoff, Markos en Rajk, aldus het blad. Voorzitter Staten der Antillen negeert motie van wantrouwen In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Staten der Nederlandse Antil len werden de heren mr. dr. da Costa Go mez, C. A. Eman, pater M. Möhiman en C. D. Kroon tot waarnemers namens de Antillen ter Ronde Tafel-conferentie ge kozen. Namens Aruba werd aan dit gezel schap de heer N. Iienriquez toegevoegd. Bij de rondvraag diende de heer J. K. A. Eman een motie van wantrouwen in tegen de huidige voorzitter van de Staten, de heer J. E. Irasquin, „wegens partijdigheid en het missen van de nodige karaktereigen schappen". Deze motie werd met 11 tegen 9 stemmen aangenomen. Na de stemming las de heer Irasquin een lange verklaring voor. waarin hij meedeelde „dat hij de motie totaal zal negeren". Hoffman spreekt Labour vrij Paul Hoffman, die twee dagen geleden van zijn bezoek aan Europa in de Verenig de Staten is teruggekeerd, sprak op een persconferentie de bewering tegen als zou het socialisme in Groot-Brittannië de uit voering van het plan-Marshall hebben ver traagd. „Niets van wat de Britse regering tot dusverre heeft gedaan heeft nadelige invloed gehad op het herstelprogramma", zo zeide hij. De werkloosheid te Haarlem Gegevens over het eerste halfjaar van 1949 In ons nummer van Vrijdag wezen wij (in een onderhoud met de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem) er reeds op, dat het aantal werklozen in Haarlem thans iets hoger is dan een jaar geleden. Blijkens de Statistische Gegevens der ge meente Haarlem was het aantal geheel werklozen op 1 Juli 1949 885, tegen 514 op 1 Augustus 1948. Het aantal werkloze mannen was 855 en dat der werkloze vrouwen 30. Er waren daaronder 120 minder valide mannen en 7 minder valide vrouwen. De werkloze mannen waren alsvolgt over de groepen verdeeld: Grafische nijverheid Bouwnijverheid Metaalnijverheid -. Voedings- en genotmiddelen, Land- en tuinbouw Haven en transport Kantoorbedienden Hotelpersoneel Varend personeel Andere beroepen Ongeschoolde arbeiders 3 6) 78 31) 79 31) 31 14) 18 1) 34 28) 77 (108) 46 54) 19 13) 13 24) 68 29) 269 59) 120 56) Uit deze vergelijking valt af te leiden dat het aantal ongeschoolde en minder va lide arbeiders dat nu werkloos is, vrij sterk is toegenomen. Op 1 Juli vielen 124 werklozen in de overbruggingsuitkering, 93 waren begrepen onder de sociale bijstandregeling en 10 kre gen steun volgens de sociaal economische hulpverlening voor zelfstandigen. Volgens de bepalingen der Armenwet ontvingen 133 valide hoofden van gezinnen en 433 invalide hoofden van gezinnen steun. Onder de alleenstaande personen waren 35 validen en 287 invaliden. Communistische raadsleden willen vragen stellen Het Haarlemse raadslid mr. M. D. Pro per (CPN) heeft de raad-verlof gevraagd aan B. en W. de vraag te stellen of het juist is, dat het College de officiële stembussen der gemeente gratis ter beschikking heeft gesteld voor een proefstemming der We- reldfederalistenbeweging. De heer Proper vraagt of het wenselijk is, dat de overheid aldus één politieke organisatie ondersteunt en of op deze wijze geen precedent wordt geschapen. Het communistische raadslid F. H. Voo- ren wil aan B. en W. vragen hoe het moge lijk is geweest dat op 19 Augustus een hoofdleidingsgasbuis bij de Catharijnebrug door de manoevre van een vaartuig werd verbrijzeld, waardoor een groot deel van de bevolking geruime tijd van gas is ver stoken geweest en de gemeente is bena deeld door het grote gasverlies. Het raads lid vraagt of de buis voldoende beschermd was en welke veiligheidsmaatregelen het College denkt te treffen voor de toekomst. Ageodst voor Haarlerm DINSDAG 30 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Spaarne: „De stad des doods", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meedogendoos", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Voor nu en altijd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty". 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur City: „Bambi". alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Grote Kerk, Kerkconcert Jo Vincent (sopraan) en George Robert (orgel), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Vestiging en vertrek De wisselwerking tussen Haar lem en de buiiengemeenten Wij hebben al de totaalcijfers over ver trek en vestiging te Haarlem in het eerste halfjaar van 1949 medegedeeld, Er vestigden zich te Haarlem in die tijd: 3354 personen, terwijl 3724 Haar lemmers naar elders vertrokken. De Statistische Gegevens der gemeente Haarlem geven nu de cijfers over enkele gemeenten afzonderlijk. Uit Blocmendaal kwamen 307 personen naar Haarlem, terwijl 223 Haarlemmers naar Bloemendaal verhuisden. Heemstede: uit Heemstede 167, naar Heemstede 191. Bennebroek: uit Bennebroek 10, naar Bennebroek 9. Velsen: uit Velsen 94, naar Velsen 282. Amsterdam: uit Amsterdam 427, naar Amsterdam 417. Uit deze cijfers blijkt dat er thans veel meer Haarlemmers naar Velsen ver huisd zijn dan er Velsenaren naar Haar lem trokken. Vele Velsenaren die inder tijd naar Haarlem geëvacueerd waren, kregen nu in Velsen weer woonruimte. Bloemendaal leverde nog een vestigings overschot voor Haarlem, in tegenstelling met Heemstede. Beiaardconcert in de Grote Kerk Als elke beiaard heeft ook het carillon van de Haarlemse Grote Kerk zijn eigen karakter. Een enkele kennismaking is voor een beiaardier uiteraard onvoldoende om alle specifieke eigenschappen van een be paald instrument te ontdekken. Het is dan ook begrijpelijk dat een be speling onder die condities in het algemeen niet beantwoorden kan aan de verwachtin gen, die men ten aanzien van de klank mogelijkheden van het klokkenspel mag hebben. De bespeling, die de Enkhuizer beiaar dier Wim ter Burg gisteravond op het ca rillon van de Grote Kerk gaf, heeft dit wederom bewezen. In dynamisch opzicht was er een te grote uniformiteit, die het verlenen van een eigen karakter aan elk der verschillende composities, die Wim ter Burg gekozen had, in de weg stond. Dit nivelleringsproces werd in de hand gewerkt door een interpretatie, die speciaal gericht was op een nogal zwaarwichtige roman tische expressie. Talrijke tempo-wijzigingen belemmer den, zelfs in de Gavotte van G. H. Boedijn, het Menuet van L. v. Beethoven en de Cou rante van G. F. Handel, het handhaven van een goede rhythmiek. Ook uit de improvi saties van Ter Burg bleek een 19e eeuw-se romantische muziekuitvoering door figu raties en chromatiek, die ondubbelzinnig de invloed van Chopin en Liszt verraadden. Het innig-blijde „Heer Jesu heeft een hafken" en het fijne „Au clair de la lune" kregen nu door de persoonlijke bewerkin gen van de beiaardier een weinig passend gewaad. Ondertussen heeft Wim ter Burg met de uitvoering van het programma, dat behalve de reeds genoemde wei-ken nog een eigen Praeludïum, drie oud-Nederlandse volks liederen, een fragment uit de balletmuziek „Sylvia" van L. Dekker, Kling-klang van B. de Bruin en een vrije Improvisatie be vatte, bewezen, dat hij zich een behoorlijke beiaard-techniek heeft verworven. Ver enigd met een levenskrachtige, sterkende muzikale uitdrukking zal deze tot resul taten kunnen voeren, welke de betekenis van de beiaard voor het kunstleven van het Nederlandse volk aantonen. P. ZWAANSWIJK. Veteranen-athletiek In ons verslag over de onderlinge athle- tiekwedstrijden om de Mulierbeker Zater- J j.l. ter gelegenheid van het 70-jarig "be staan van H.F.C. aan de Spanjaardslaan gehouden, is verzuimd melding te maken van een niet officieel programma-nummer, dat een der hoogtepunten van deze sport dag werd. Dat was de strijd in het doel- schieten en 60 meter hardlopen tussen enige bekende veteranen van de club. Met grote, zij het niet ademloze, belangstelling keek de in groten getale aanwezige H.F.C.-jeugd naar de prestaties van voorzitter Van Hou ten, oud-voorzitters dr. C. Spoelder en Kaars Sijpesteyn, secretaris Mollerus en een paar anderen. Aan het doeltrappen, waarbij het doel in vakken van verschil lende waarde was verdeeld, nam zelfs de 85-jarige heer Muiier, oprichter der H.F.C., deel. De prestaties in dit onderdeel, hoewel interessant genoeg, wekten niet zo grote bijval als de hardloopwedstrijd, waarin de voorzitter en oud-voorzitters weliswaar de laatste plaatsen bezetten met dr. Spoelder als goede derde, maar alle vijf deelnemers in goede conditie de finish bereikten. De officiële tijdopneming verzaakte haar plicht in dit nummer, blijkbaar tengevolge van te grote concentratie op haar rol als toeschou wer, zodat wij de tijden niet kunnen ver melden. De stijl van lopen was niet van allen onberispelijk te noemen, maar de sportieve krachtsinspanning tot het uiterste viel alleszins te loven. Bij de aankomst ont laadde zich een gejuich dat tot ver in de omtrek hoorbaar moet zijn geweest. Sport in 't kort DAVIS CUP VOOR VERENIGDE STA TEN. Door overwinningen in de enkel spelen tijdens de challenge round van de Davis Cup is de eindstand 41 voor de Verenigde Staten geworden. Athletiek-kampioenschappen Kennemer Turnkring Zondag zijn op het Gemeentelijk sport terrein aan de Kleverlaan de athletiek- kampioenschappen gehouden voor dames en heren uit de Kennemer Turnkring. Hoewel door de zeer goede deelname aan de drie competitiewedstrijden een flinke deelname verwacht werd, bleken na de inschrijving slechts 21 dames en 17 heren hun capaciteiten zodanig te vinden om met enig succes één of méér kampioenstitels te kunnen bemachtigen. Viel niet alleen de deelname tegen, ook de prestaties bleven beneden de ver wachting. In vergelijking met de prestaties bij de competitie waren bij de kampioenschappen alleen de prestaties van de dames bij kogel stoten en bij Duitse driesprong vooruit gegaan. Mej. T. Stammes behaalde bij kogelstoten in de competitie 8.32 meter, thans 8.68 meter en bij de driesprong werd mej. C. Burger nummer een met 9.17 meter (bij de competitie behaalde mevr. H. Nue- sink 9.01 meter). Ook bij de heren waren thans bij twee onderdelen de prestaties beter. De tijd van C. Mulder van 12.4 sec. op de 100 meter hardlopen werd verbeterd door C. J. Hens- kes, 12.1 sec., terwijl bij het discuswerpen G. Silvis (25.90 meter) thans overtroefd werd door W. Willems (26.88 meter). De beste prestaties waren bij de dames: 80 meter hardlopen: A. van Vliet, Tum- lust 11.3 sec.; 100 meter hardlopen: A. van Vliet, Turnlust 14 sec.; discuswerpen: T. Stammes, B.G.V. 26.53 meter; speerwerpen: L. Wilder om, B.G.V. 20.04 meter; kogel stoten: T. Stammes, B.G.V. 8.68 meter: vér- springen: J. v. d. Wal, B.G.V. 4.23 meter; hoogspringen: I. van Egmond, B.G.V. 1.25 meter: Duitse driesprong: C. Burger, Bato 9.17 meter: estafette 4 x 80 m.: Concordia 46.8 sec. Heren: 100 meter hardlopen, C. Henskes, Concordia 12.1 sec.: discuswerpen: W. Wil lems, Turnlust 26.49 meter; speerwerpen: P. J. Luiting, Bato 37.19 meter; versprin gen: K. ter Horst, Bato 5.22 meter; hoog springen: H. Wardenier, O.S.S. 1.45 meter: hink-stap-sprong: G. Silvis, Turnlust 11.34 meter; estafette 4 x 100 meter: Concordia 49.6 sec. Ypenburg-coupe voorgoed naar de Rijksluchtvaartschool De Rijksluchtvaartschool heeft Zondag op Ypenburg voor de derde keer de esca drille-wedstrijd om de Ypenburg-coupe gewonnen en daarmede definitief op deze prijs beslag gelegd. De Nederlanders behaalden met hun Harvards een totaal aantal punten van 618. Op de tweede plaats kwam het escadrille vaart (607% pt.). Derde werd het Har- „Stampes" van de Franse militaire lucht- vard-escadrille van de Belgische militaire luchtvaart (518 pt.). Cricket Zege voor Rood en Wit 3 In de derde klas van de Nederlandse Cricketbond won Rood en Wit 3 met 61 runs op de eerste innings van Cr. I. C. Rood en Wit 3 scoorde 140 runs, waarvan J. van Eek 71 (tien vieren), H. Bax 15 en J. J. Peereboom 19. Voor Cr. I. C. bowlden J. Zeijlmans 3 voor 50, H. Klinkhamer 1 voor 25, P. Bekkering 2 voor 20 en H. Bak ker 3 voor 17. Cr. I. C. scoorde 79 runs, waarvan H. Bakker 11, H. Klinkhamer 20 en J Zeijlmans 27. Voor Rood en Wit 3 bowlde H. Thon 3 voor 16, G. de Vries 4 voor 32 en H. Molijn 3 voor 3. Haarlem 3 speelde tegen Kampong 3 en verloor met 32 runs op de eerste innings. Kampong 3 scoorde 185 runs, waarvan mr. J. G-reve 63. B. Dik nam 6 voor 66 in 31 overs en Wildschut 4 voor 16. Haarlem 3 bracht het tot 153 runs, waarvan G. Bosch 16. Plantz 48, C. van Vreeden 22 en R. Schlatman 17 not out. Voetbal Engelse league De uitslagen van de Maandag in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Wolverhampton Wande rersCharlton Athletic 21. Tweede divisie: CoventryLuton Town 10; Leicester CityBradford 41; Shef field WednesdayCardiff City 11. Wielrennen Van Vliet nam revanche De wereldkampioen Reginald Harris kwam Maandagavond in de eerste revan chematch van het wereldkampioenschap •uit tegen de Nederlanders Van Vliet en Derksen. De wedstrijd werd gereden in zes series a deux, zodat de renners elkaar twee maal ontmoetten. Van Vliet won zijn twee ritten tegen Derksen. Van Harris verloor h'ij eenmaal en eenmaal won hij. Harris won een rit tegen Derksen en verloor dc andere. Het eindklassement werd: 1, Van Vliet, 2 Harris, 3. Derksen. Zwemmen Mislukte Kanaalovertocht De dertigjarige Egyptische zwemmer Mahri Hassan Hamad heeft gisteren zijn poging om het Kanaal over te zwemmen opgegeven. Hij was 14 uur in het water geweest. Hamad had 't tot 4% mijl van de Engelse kust gebracht. De zwemmer had flinke vorderingen ge maakt totdat de zee ruw werd als gevolg van een sterke bries uit het Zuid-Westen. Op een gegeven ogenblik had hij Folkestone in zicht, maar de wind en het sterke getij dreven hem toen voorbij Dover. In de laat ste drie uren was hij niéts vooruit gekomen en alhoewel hij nog steeds goed zwom staakte hij zijn poging op advies van zijn coach dr. Sabry. Goed zo! zul je misschien zeggen, nuzenuwachtig, terwijl hij de gebruiksaan- je gezien hebt dat het mechanische paard wijzing greep. Even kijken! Kalm nu toch. van Ernest Klapper inderdaad bewoog. Maar Ernest en Panda zeiden alles behalve goed zo want het dier stond daar een knersende en hotsende wals uit le voeren, waar Panda, die er immers bovenop zat, helemaal duizelig van werd. „W-w-w-w- wat moe.... moe..-moe-moe-moet ik de-de-de-doen?" stootte hij uit. „Wacht even! Wacht nu toch even!" riep Klapper Stil nu! Hoe kan ik bij die herrie nu lezen! Wachthier! Daar! Ik zie het! Druk op knop C! of.Nee'. Nee! Niet zo voor barig! Knop D is het. Vlug! Nee! Ik zie het al! Hierik heb het! Knop AO- ho-ho-ho-ho!" zei Panda. Hij had alleen maar O willen zeggen, maar dat ging niet. Het klotserig gestomp van het stalen beest stootte de adem in rukken uit zijn longen. En bovendien was hij duizelig. Hij begreep niet eens precies, wat Klapper hem daar zo helder uit trachtte te leggen. Hij be greep alleen dat hij op een knop moest drukken, en daarom drukte hij toen maar op alle knoppen die hij zag, tegelijk en. Floep. De volgende seconde was Ernest Klapper alleen. Het mechanische monster was, met Panda er bij, door het plafond van het laboratorium heen gevlogen. Wat een kracht! Onze dierbare tal reeks zomerse zwemmen, Zanavoon 1B: 'm?*'- enzovoort, om van hei weersbuien bezwan^W' a te zwijgen Al die de zomer als de sta-ïï is daarom geen Xn, •dteMeto! i een z zoveel mogeHkldl!aw£ men kan ook overdrijf Zwemmen bijvonrbeS V f ï'te aanbevelir,g vg I ttd als lichaamsbewegingté* gende bezigheid, Sh ff hulpmiddel om i„ bJ** u heden die daartoe aanSa 8 verdrinken en anderen le f? !tt« Maar als men die alfa.® «fin om rnet een trainer enJ!"" <>4 naar een of ander uitstek»? Franse of Engelse Kana.lt PUM 'e enkel en alleen m bil j :t>" stigc stromingen die strïSi.®^ zwemmen, dan oïerarlK «r n Er zijn dit jaar heel duivers geweest. Een van slaagd ook inderdaad over het v.etl:it te drijven, maar de andere! l geefs wekenlang mat ii. drijvers geweest. Een van t slaagd ook inderdaad over het it te drijven, maar de andere! geefs wekenlang met een".S? en hun negen pond vet onder? 1 water zitten turen. Zii fik naaltocht niet voleind Negen pond vet als boter aan de p:l; Mevrouw Willy Croes-van Rijs^. „w min, ondanks cle aansporingen van ia- trainer. Zij is zelfs tweemaal mislukt, zou kunnen zeggen. Jammer van het Sa. lelijke vet en de kostelijke tijd, maaien geen nationale ramp door geschied en moet het het volgend jaar nog maar tea proberen, bij leven en welzijn, Maar daarmee is ditmaal de kous toch aft af. Want waardoor is de poging van E; Croes-van Rijssel. ook de tweede rcail mislukt? Door de persfotografen. Het is waarachtig waar. Als de persfotografen op die geaerteü. dige nacht met hun blitz-lampen mevrouw Croes niet uit de koers hadden gebracht en verblind, zou Nederland nu oen Kanaal- zwemster rijk zijn, met alle onschatbare J bijkomstigheden van dien. Trainer Tenri heeft zich daar danig over opgewonden e hij heeft die verslaggevers zelfs uitgedij tot een vuistgevecht. Dat vertelt Urii Press. Dit persbureau zegt verder nog; „Temme was echter nog meer vtrs!< waardigd omdat de persfotografen tijd later, toen hij zelf door de dikkeuih de weg naar de kust niet meer wist iet- den, hadden geweigerd met wat blifcbM i te helpen. Het kwam tot een hooglopende woo wisseling, waarin zich «jok supporters va mevrouw Croes mengden, Een van de im porters, mevr. E Duggan, dochter van le bestuurder van de volgboot, liet zich zeis zo gaan dat zij persfotograaf Jim Gacnd van Paramount een paar rake klappa:. het gezicht gaf. „Eemoeials, dwarskijfen, jullie hebben alles bedorven", gilde r. Ook haar man was door het dolle heen en daagde de persmensen op de vuist uit, Bernard West, officieel tijdopnemer, noemde het gedrag van de persfotograf „het meest fantastische incident m de schiedenis van de Kanaalzwemmer- West zei verder nog dat mevrouw Crss tijdens haar tweede poging last had kiespijn. j ,t Persfotograaf Gammel verloor na o. klappen die hij van mevrouw Duggan j ontvangst had te nemen, zijn kalmte1 nie, maar zei met een flauw glimlachje fl<M zich in de persboot^ alleen met zyn eiga zaken had bemoeid Tot zover dan het rauwe en met as plezierige verhaal van een mislukte naalzwemmex'ij. Persfotograaf Gammel, die kalme, ft- verstoorbare Gammel, zal nader even op zijn bekende rustige de bekende flauwe glimlach on«JJ pen gepeinst hebben over zijn jP I dat hem verplicht bij nacht en ontij - maakt onbelangrijke dingen bu te - en dan nog klappen te incassere koop toe. Naiiver. In kringen, die Franse ministerie voor 0'® biedsdelen betrokken ziJn' 0jcj1$ klaard dat 38 personen zyngetod gewond bij „plaatselijke® Djiboeti in Frans Somalxlani zaak van de incidenten lijke naijver op godsdienstig terrein" genoemd. Thans w rustig te Djiboeti. ,den Onwillige guerillas. "tlf- »ner-. Duitse politie in de Rus!|fp naar de Amerikaanse z° - u-c om te ontkomen aan recru^^ militaire dienst bij' de j^jignd, guerillastrijdkrachten in he; zo heeft een woordvoerder^ Amerikaanse nnlitaire be deeld. De vijf vluchtelingen Amerikaanse autoriteiten 18 a 20 van hun eoHegasn,anp ren vandaag ook te vlu!? en jn hf-' mannen waren in untfonn bezit van legergeweren P g efl 25 ammunitie. Zij waren tussen jaar oud.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2